.....::::: ARALIK' 2006 :::::......    

 

 

 

 

 

 

 

 

 


A N A S A Y F A


ilkyardım | temel rahatsızlık ve hastalıklar | bakanlık | hastaneler ve sağlık merkezleri | sağlıkta istatistikler
doktorlar | eczaneler | tıp terimleri sözlüğü | e-mail | webmaster | anasayfa


domain name

  kişi sitemizi
 ziyaret etmiştir

KUŞ GRİBİ TATBİKATI ALAYKÖY'DE YAPILDI

SOYER: “BÖYLESİ GLOBAL BİR VAKA SADECE GÜNEY YA DA KUZEY İÇİN GEÇERLİ DEĞİL”

Kuş gribi salgın tehlikesine karşı alınan önlemlerin gözden geçirilmesi amacıyla düzenlenen Kuş Gribi Tatbikatı’nın fiili kısmı bugün Alayköy’de yapıldı.

Başbakanlık bünyesinde kurulan Kuş Gribi İzleme ve Koordinasyon Kurulu tarafından organize edilen tatbikatın bu bölümü, Ağıllar bölgesinde saat 10:00’da gerçekleştirildi. Tatbikatta, hazırlanan senaryo gerçeklere dayalı olarak tatbik edildi.

Tatbikatı, Başbakan Ferdi Sabit Soyer, Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Tarım Bakanı Önder Sennaroğlu, Lefkoşa Kaymakamı Mustafa Kurtuluş Tel, Gazimağusa Kaymakamı İsmail Gündost, Sivil Savuma Teşkilat Başkanı Zekai Aksakallı, Veteriner Dairesi Müdürü Dr. Kamil Aktolgalı, Avrupa Birliği, İngiliz Üsleri, İngiliz Yüksek Komiserliği ve BM’den yetkililer ve ilgililer izledi.

BAŞBAKAN SOYER

Tatbikat öncesinde bir konuşma yapan Başbakan Ferdi Sabit Soyer, kuş gribinin global bir sorun olduğuna işaret ederek, bugün kuş gribine karşı alınabilecek muhtemel önlemler ve diğer tedbirler konusunda bütün ilgili birimlerin gerçekleştirdiği tatbikatın izleneceğini söyledi.

Geçen yıl kuş gribine karşı ciddi tedbirlerin alındığına, bu önlemlerin özellikle sivil toplum örgütlerinin katılımıyla, devletin bütün kurum ve ilgili birimleriyle işbirliği içinde alındığına işaret eden Soyer, AB’den gelen yetkililerin konu hakkında verdikleri raporun da, KKTC’nin ilgili birimlerinin bilimsel çalışmalarında bu olguyu ele aldıkları, yaşama geçirdikleri noktasında olduğunu kaydetti.

“GÜNEY KIBRIS YETKİLİLERİNİN DAVETİMİZİ KABUL ETMEMESİ ÜZÜCܔ

Başbakan Soyer, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi yetkililerinin, tatbikat için yaptıkları daveti kabul etmemiş olmalarını üzüntüyle karşıladıklarını da belirterek, böylesi global bir vakanın yalnız Kuzey ya da Güney için geçerli olmadığını vurguladı.
“Biz buna bağlantılı olarak gerekli bütün önlemleri alacağız. Her zaman işbirliğine hazırız” şeklinde konuşan Soyer, “İşbirliği çağrılarını yapmaya devam edeceğiz, bütün dünyayla, AB ile, Güney’deki komşularla sonuna kadar bu işbirliğini götüreceğiz” dedi. Soyer, tatbikatta emeği geçen herkese teşekkür etti.

TATBİKAT

Başbakan Ferdi Sabit Soyer’in konuşmasının ardından tatbikat için hazırlanan senaryo tatbik edildi.

Bir salgın durumunda, hazırlanmış bulunan Acil Eylem Planı’na göre; olaya en doğru, en erken ve en etkili biçimde müdahale edilmesi ve salgının kısa sürede ortadan kaldırılması amacıyla düzenlenen tatbikat, kısa bir zaman dilimi içinde uygulandı.

UYGULAMALAR İÇİN GERÇEKTE 3 GÜN LAZIM

Sadece arazide yapılan çalışmaları yansıtan tatbikat için, gerçekte 3 günlük bir zaman gerekiyor. Bunun yanında, gerçek bir olayda Ulusal Hastalık Kontrol Merkezi, diğer bölgelerin Yerel Hasatlık Kontrol Merkezleri de faaliyete geçirilerek, Başbakanlık bünyesinde oluşturulan Kuş Gribi İzleme ve Koordinasyon Komitesi’nin ilgili kurumdan oluşan üyeleri ile toplantı halinde olunması ve çalışmaların bu şekilde sürdürülmesi gerekiyor.

Kuş Gribi Tatbikatı’nın senaryosu, çiftlik sahibinin karşılaştığı hastalığı özel veteriner hekime bildirmesiyle başladı ve senaryo, veteriner hekimin kuş gribi hastalığından şüphelenerek ve durumu Kaza Veteriner Dairesi’ne bildirmesiyle gelişti.

Özel veteriner çiftliğe gelip, çiftlik sorumlusundan ayrıntılı bilgi aldı ve tavuklarda şu bulgulara rastladı:
“Hayvanların yem tüketiminde bir gün önceye göre belirgin bir azalma, ani ve toplu ölümler, şiddetli depresyon hali, iştahsızlık, solunum güçlüğü, başta ve ibiklerde ödem, şişkinlik ve morarma, ayaklarda ekimoz ve ishal görüldü.”

ALINAN ÖNLEMLER

Kuş gribinden şüphelenen veteriner hekim, Lefkoşa Kaza Veteriner Dairesi’ni arayarak durumu bildirdi.

Kaza Veteriner Dairesi veteriner hekimi de, çiftliğe gelip hastalık bildirim formunu doldurarak, durumu Veteriner Dairesi Müdürlüğü’ne iletti. Çiftlikten kanatlı hayvan ve herhangi bir giriş çıkışı, hasatlığı yayabilecek yem, atık, araç gereç ile diğer maddelerin giriş ve çıkışını engelleyen veteriner hekim, dezenfeksiyon çalışmaları başlatarak, gerekli numuneleri aldı ve uygun koşularda laboratuara ulaştırdı.

İhbarı alan Veteriner Dairesi Müdürü, ulusal ve yerel hastalık kontrol merkezlerini harekete geçirerek, uzman gurubu olay yerine sevk etti ve gerekli hazırlığın yapılmasını sağladı. Kuş Gribi İzleme ve Koordinasyon Kurulu’nu toplantıya çağıran Veteriner Dairesi Müdürü, ilgili bakanlıkları da konu hakkında bilgilendirdi.

Hastalık Kontrol Merkezi, uzman grupla istişare ederek, çiftlikte alınan ilk önlemleri gözden geçirerek denetledi ve enfeksiyonun köy içinde de görülmesi üzerine köye kanatlı hayvan giriş ve çıkışını yasaklandı.

Hastalık teyit edilir edilmez, Ulusal Hastalık Kontrol Merkezi, 3 km yarıçaplı koruma alanıyla 10 km yarıçaplı gözetim alanları oluşturarak, Güney Kıbrıs veteriner servisleri, UNFICYP, AB ve OIE’ye durumu bildirdi.

Ulusal Hastalık Kontrol Merkezi direktifiyle Yerel Hastalık Kontrol Merkezi’nde oluşturulan Yerel Kriz İdare Birimi ve ona bağlı ekipler, enfeksiyon bölgesinin 3 km yarıçaplı alanındaki tüm kanatlıları imha etti.
Bölgedeki askeri birliklerle istişare edilerek, askeri birliğe giriş ve çıkışlarda dezenfeksiyon yapılması sağlandı ve basın yayın yoluyla halkın bilgilendirilmesi, uyarılması çalışmaları başlatıldı.

Bu arada, gözetim alanı içindeki gölet, çiftlik ve yerleşim birimlerinde epidemiolojik araştırmalar yapıldı.

Senaryo gereği son olarak entegre çiftlikte, çiftliğin bulunduğu köy ve oluşturulan koruma alanı içindeki kanatlı hayvanlar imha edilerek, dezenfeksiyon ve tazmin çalışmaları gerçekleştirildi.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


KUŞ GRİBİ SİMÜLASYON TATBİKATI...

Kuş Gribi İzleme ve Koordinasyon Kurulu’ndan:
Kuş Gribi Simulasyon tatbikatı...

İki Gün sürecek ‘Kuş Gribi Simülasyon’ adı verilen tatbikata büyükelçiliklerin temsilcilerinin yanı sıra BM yetkilileri ve ilgililer katıldı”

Kuş gribi salgın tehlikesine karşı alınan önlemlerin gözden geçirilmesi amacıyla düzenlenen Kuş Gribi Simülasyon Tatbikatı başladı.

Toplam 2 gün sürecek tatbikatın ilk gününde Veteriner Dairesi’nde yapılan toplantıda Kuş Gribi ile ilgili teorik bilgiler aktarılırken, ikinci gün de Alayköy Ağıllar Bölgesi’nde Simulasyon Tatbikat gerçekleştirilecek.

Başbakanlık Müsteşarı, Kuş Gribi İzleme ve Koordinasyon Kurulu Başkanı Doğan Şahali yaptığı açılış konuşmasında, tatbikatın dünyayı tehdit altında tutan hastalığa karşı ülkedeki hazırlıkları gözden geçirmek amacıyla düzenlendiğini belirttti. Doğan Şahali, yapılan çalışmaların, teorik ve fiili uygulama ile gözden geçirilmesi amacıyla düzenlenen tatbikat uyarınca bölge ve ülke genelinde alınacak koruyucu tedbirlerin gözden geçirilereceğini belirtti.

Tatbikata katılmak üzere Güzey Kıbrıs Rum Yönetimi’nin ilgili birimlerine de davetler yapıldığının altını çizen Şahali “Ancak, kendileri bilinen gerekçelerle Kuzey Güney ayırmaksızın tüm ükeyi etkilemesi olası böylesi hayati bir konuda yine işbirliğine yanaşmamışlar ve bu etkinliğe katılmayı reddetmişlerdir. Bu anlamda ülkemiz için üzüntülerimizi belirtmem gerekir” diye konuştu. Şahali konuşmasının sonunda, yapılan çalışmaların gerçek uygulamasının hiçbir zaman olmaması temennisinde bulundu. Tarım Bakanı Önder Sennaroğlu da, kuşlar ve kümes hayvanları arasında başlayıp daha sonra insanlara geçen ve tüm dünyayı tehdit eden hastalığın, ekonomik olduğu kadar ölümle sonuçlanabilecek ciddi sağlık sorunlarına da yol açtığını ifade etti.

Kuş gribi virüsünün doğal taşıyıcıları olan göçmen kuşlar aracılığı ile hastalığın sınır tanımadan yayılabileceğini dile getiren Sennaroğlu, Kuzey Kıbrıs’ın da göçmen kuşların yolu üzerinde yer aldığını ve bu nedenle hazırlıklı olunmasının gerekliliğine işaret etti.

Veteriner Dairesi Müdürü Kamil Aktolgalı ise konuşmasında, Veteriner Dairesinin Kuş Gribi tehdidine yönelik aldığı tedbirleri anlattı. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin kuş gribi vakası ile 22 Ocak 2006’da tanıştığını anımsatan Aktolgalı, hastalığın ülkede görülmesinin ardından, 23 ve 24 Ocak’ta 3 kilometre alan içerisinde bin 182 adet kanatlının itlaf edildiğini, daha sonra gerekli tedbirlerin alındığını ve halkı bilgilendirme yönünde çalışmalar yapıldığını kaydetti.

Organizasyonda daha sonra, konuyla ilgili uzmanlar Kuş Gribi, Göçmen Kuşlar, Tanı ve Teyit Yöntemleri, Salgında Sağlık Servislerinin Rolü ile Acil Eylem planı ve Uygulama Prosedürü hakkında bilgiler aktardılar.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


GEMİ ADAMLARININ SAĞLIK RAPORLARINDA İŞBİRLİĞİ...

KKTC Sağlık Bakanlığı ile TC Sağlık Bakanlığı arasında ‘Gemi Adamları Sağlık Raporları’ konusunda işbirliği protokolü imzalandı”.

Vaiz: “Bir sonraki ziyarette Türkiye Sağlık Bakanı Sayın Recep Akdağ’ı
da aramızda görmekten mutlu olacağız”

KKTC Sağlık Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı arasında “Gemi Adamlarının Sağlık Raporları” konusunda işbirliği protokolü imzalandı.”

Sağlık Bakanlığı Toplantı Salonu’nda imzalanan protokole, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Asaf Şenol ile Türkiye Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Orhan Gümrükçüoğlu imza koydu.

Protokol imza törenine Sağlık Bakanı Eşref Vaiz başkanlık ederken, Sağlık Bakanlığı yetkilileri ile Türkiye Sağlık Bakanlığı yetkilileri de hazır bulundu.

Protokolün imzalanması öncesi basına kısa bir açıklama yapan Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Türkiye Sağlık Bakanlığı yetkililerinin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine yaptıkları ziyaretle kendilerine büyük moral verdiklerini ifade ederek, ziyaretin sadece protokolün imzalanması için değil, diğer tüm sağlık konuları, sorunları ve reformları hakkında görüş alışverişinde bulunmak amacı taşıdığını söyledi.

Vaiz, bir sonraki ziyaret sırasında Türkiye Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ı da aralarında görmekten mutlu olacaklarını dile getirdi. Türkiye Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Orhan Gümrükçüoğlu da, heyet olarak Kuzey Kıbrısta bulunmaktan onur duyduklarını ifade ederek, iki bakanlık arasında daha önceden imzalanan işbirliği protokollerinin sürdüğünü söyledi. Bugün de heyetiyle birlikte “gemi adamlarının sağlık raporları ” konusunda bir protokol imzalayacaklarını belirten Gümrükçüoğlu, protokolün yanısıra sağlık alanındaki sorunların, gelişmelerin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetindeki sağlık hizmetlerinin daha iyi nasıl olabileceği konusunda çalışmalar yapacaklarını kaydetti.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


SAĞLIK BAKANLIĞI BÜTÇESİ ONAYLANDI

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, tüm toplum yanında turistler, çalışma izniyle çalışanlar ve yabancı öğrenciler de dahil tüm toplumu kapsayacak bir genel sağlık sigortası sistemi üzerinde çalıştıklarını açıkladı”

VAİZ: “GENEL SAĞLIK SİGORTASI TÜM TOPLUMU KAPSAMALI”

Bütçe maratonunu sürdüren Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, ilk olarak Sağlık Bakanlığı bütçesini ele aldı”

Bütçeyle ilgili ilk konuşmayı yapan Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, sağlığın insanı yaşam boyu ilgilendiren bir konu olduğunu belirterek, 30 yıl boyunca yeterli altyapının yapılmamasının yarattığı sıkıntılarla karşılaştığını anlattı.

Sağlığın siyasetin dışında tutularak boykot yapan milletvekillerinin de oturuma katılması dileğini ifade eden Vaiz, herkesin sağlıkla ilgili sorumluluğu bulunduğunu kaydetti.

Vaiz, statik yapıyı değiştirmek için uğraştıklarını, gerekli altyapı ve yasa çalışmalarını zamanla yarışarak halletmeye çalıştıklarını, ancak 30 yılın ihmalkarlığı ortadan kaldırılmadan yeni kurulacak yapının da çalışmayacağını vurguladı. Öncelikle altyapıyı iyileştirmeye çalıştıklarını anlatan Vaiz, 2006’yı sağlık yasaları yılı ilan ettiklerini, birçok yasanın da hazırlandığını belirtti.
Sağlık Bakanı Vaiz, 24 saat kesintisiz hizmet veren birkaç sektörden birinin sağlık olduğuna işaret ederek, insan malzemesiyle çalışan sağlık sektörünün farkının teyit edilmesi gerektiğini belirtti.

GÜVEN BUNALIMINI KALDIRMAK İÇİN
Sağlık servislerine karşı güvensizliğe rağmen on binlerce hastaya hizmet verildiğini, bu güven bunalımını kaldırmak amacıyla sistem ve altyapıyı iyileştirmeye çalıştıklarını kaydeden Eşref Vaiz, iyi hizmet için iyi altyapı gerektiğini söyledi.

Vaiz, gelecek yıl temmuz-ağustos aylarında Gazimağusa’daki yeni hastanesinin devreye gireceğini, 1977’de hizmete giren Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nin terk edilmiş halini iyileştirmek için de yeni atılımlar yaptıklarını anlattı.

Polikliniklerde sıramatiklerle halkın daha medeni yöntemlerle hizmet almaya başladığını söyleyen Vaiz, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’ndeki yığılmanın henüz tam çözümlenemediğini ancak daha iyi hizmet verildiğini vurguladı.

MERKEZİ ISITMA-SOĞUTMA İÇİN İHALE
Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Güney Kıbrıs’tan sağlık hizmeti alanlarla bir sorunları olmadığını ancak buna ihtiyaç duyulmaması için uğraştıklarını belirtti. Lefkoşa Hastanesi’ne merkezi ısıtma soğutma sistemi için ihaleye çıktıklarını da söyleyen Vaiz, en iyi doktorlar olsa bile altyapı kötüyse güven sağlanamayacağını belirtti.

3 KATLI YENİ HASTANE
Hekimlerin en az 5 saat çalışmasını sağladıklarını ve Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde randevulu sisteme geçtiklerini bildiren Vaiz, yeni açılan üst ihtisas dallarıyla yatak sıkıntısı çekilmeye başlandığını, onun için 4. katı sadece dahiliye servisine verdiklerini de kaydetti. Vaiz, yeni poliklinik karşısındaki otoparkın olduğu yerde inşaatına başlanan 3 katlı yeni hastaneyle yatak sıkıntısını aşacaklarını açıkladı.

Sağlık hizmetlerinin kamu görevlilerine ücretsiz olduğunu ama bazı nedenlerle bundan yeterince yararlanılamadığını ifade eden Vaiz, daha çok özel doktorların ve hastanelerin tercih edildiğini anlattı.

Devlet ve özel sağlık hizmetlerini harmonize edecek bir sistem kurmak gerektiğini, genel sağlık sigortasıyla yaratılacak finansla bir sistem kurulacağını açıklayan Bakan Vaiz, Genel Sağlık Sigortası Yasası’nın bu konunun “anayasası” olacağını ve bir an önce meclisten geçmesi gerektiğini söyledi. Vaiz, genel sermaye sistemi, hasta hakları gibi konularla ilgili yasaların da sistemin olmazsa olmaz zincirleri olduğunu vurguladı. Sigortalıların sağlık primlerinin yıllarca yatırılmadığını belirten Vaiz, sistem kurulurken aksaklıkların giderilmesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı’yla çalıştıklarını bildirdi.

Eşref Vaiz, genel sağlık sigortası sisteminin Avrupa’da en yaygın uygulanan sağlık sistemi şemsiyesi olduğunu ifade ederek, “Bizim de bu modele geçmemiz gerekir. Kamu çalışanları ve emekliler asla tereddüt etmemeli” diye konuştu.

İLAÇ SARFİYATINI ÖNLEMEK İÇİN OTOMASYON
Genel sağlık sigortasında herkesi kapsayacak bir sistem kurulması gerektiğini vurgulayan Bakan Eşref Vaiz, otomasyon sisteminin kurulmasıyla, 1.5 yılda süresi dolduğu için 2 trilyon TL’lik ilacı atma sorununun da giderileceğini anlattı.

Dr.Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin şu anda otomasyona hazır olduğunu, devlet eczanelerini, depoları ve ambarları gözler önüne serip kontrolde tutacak bir sistemi mart ayında kurmayı hedeflediklerini bildiren Vaiz, bunun ardından hastalara yazılacak ilaçları takip edecek sistemin yıl içinde hayata geçeceğini kaydetti. Vaiz, özel sektördeki potansiyelden de yararlanacaklarını söyledi.

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, genel sağlık sigortasının, özelden sağlık hizmeti alacakları da koruyacağını belirtti.

TÜM TOPLUMU KAPSAMALI
Geçiş dönemi ve kurumsallaşma dönemi yaşanacağını kaydeden Vaiz, sistemin turistler, çalışma izinliler ve öğrenciler de dahil tüm toplumu kapsaması gerektiğini dile getirdi. Vaiz, birkaç hekim nedeniyle bütün hekimlere cephe almanın doğru olmadığını vurgulayarak, sağlık hizmetlerinin standartlarının çok da düşük olmadığını, 24 saat kesintisiz sağlık hizmeti verildiğini, yıllardır erozyona uğratılan hekimlik mesleğinin en az 10 yıllık ağır bir eğitim gerektirdiğini anımsattı.

HEKİMLERE VE HEMŞİRELERE ÖVGÜLER
“Siz evinizde uyurken onlar gece yarısı yatağından kalkıp gider insan hayatına müdahale ederçok ağır vicdani sorumluluğu da vardır. Hiçbir başka meslek insan hayatıyla bu kadar ilgilideğildir” diyen Sağlık Bakanı Vaiz, hekimlerin yaşadığı stresten örnekler verdi.

Sağlık Bakanı Vaiz, meclisin bunları göz önünde tutarak sağlık yasalarına sahip çıkmasını istedi. Hemşirelerin vardiya düzeniyle çalışan en ağır işkolunda görev yaptığını belirten Bakan Vaiz, “10 yıllık bir hemşirenin yüzünde bu ağırlığı görebilirsiniz” dedi. Vaiz, çalışanlara layık oldukları hak verilmezse karşılık alınamayacağını da söyledi.

Acil hızır servislerin kaza gibi acil durumlardaki önemine işaret eden Eşref Vaiz, 30 yıl sonra Erenköy Sağlık Merkezi’ne doktorlu acil hizmet kazandırıldığını, Güzelyurt Sağlık Merkezi’nin de daha verimli değerlendirilmesi için düzenleme yaptıklarını, geçen yıl büyük zorluklarla 109 yeni hemşireyi sağlık ordusuna kazandırdıklarını anlattı.

KALP DAMAR CERRAHİSİ... RADYASYON ONKOLOJİSİ
Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Cengiz Topel Hastanesi’nin çok iyileştirildiğini, kalp damar cerrahisinin yakında devreye gireceğini, devlete güvende sağlık hizmetlerinin çok alakalı olduğunu vurguladı.

Radyasyon onkolojisi hizmeti henüz verilemediği için hastaların Güney Kıbrıs’a veya Türkiye’ye gönderildiğini, bu sıkıntının aşılması için uğraştıklarını, kalp damar cerrahisiyle de büyük sorunun hallolacağını söyleyen Vaiz, meclis, hükümet ve çalışanların örgütlerinin katılımıyla sağlıkta kaliteli, hızlı ulaşılabilecek bir sistem kurulabileceğini sözlerine ekledi. (TAK)

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


SAĞLIK BAKANLIĞI ASBEST SÖKÜM İŞLEMLERİNİ DURDURDU

Asaf Şenol: “Müteahhit özellikle, sökülen asbestlerin aynı gün Dikmen çöplüğüne taşınıp toprak altına gömülmesi kuralını ihlal etmiştir”

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Asaf Şenol’un TAK’a yaptığı açıklamaya göre; Bakanlık, teknik şartnameye uymadığı gerekçesiyle ilgili müteahhidin sözleşmesini iptal etti ve sözleşmenin iptaliyle asbest söküm işlemleri durduruldu

Barış Ruh ve Sinir Hastanesi’nin yapıldığı yıllarda asbest malzeme kullanıldığını, zaman içinde bu malzemenin az bir bölümünün kaldırılarak yerine başka malzeme konduğunu anlatan Şenol, yıllardan beri asbestli çatısı bulunan tesislerde sağlık hizmeti verdikleri konusunda eleştiriler aldıklarını, bu nedenle bu yıl sadece Barış Ruh ve Sinir Hastanesi’nde bulunan asbestli çatının kaldırılması için ihaleye çıktıklarını anlattı.”

İhalenin uygulamaya geçtiği günden beri hastaneden ve bazı meslek örgütlerinden uyarılar aldıklarını belirten Şenol, şartname koşullarını tam olarak yerine getirmemesi nedeniyle müteahhide defalarca sözlü uyarılarda bulunduklarını bildirdi.

Asaf Şenol, Sağlık Bakanlığı’nın uygulayıcı bir bakanlık olmadığına dikkat çekerek, konu hakkında Planlama ve İnşaat Dairesi’nin hazırladığı teknik şartnameyi kullandıklarını, fakat teknik şartname koşullarına müteahhidin tam olarak uymadığını kaydetti. Şenol, müteahhittin özellikle sökülen asbestlerin aynı gün Dikmen çöplüğüne taşınıp toprak altına gömülmesi kuralını ihlal ettiğini vurguladı.
Asaf Şenol, söküm işlemine onay verecek olan Planlama ve İnşaat Dairesi’nin teknik adamlarının işlem sırasında olay yerinde bulunmadıklarını da söyledi.
Şenol Sağlık Bakanlığı’nın sadece ülkenin mevcut yasalarına göre Planlama ve İnşaat Dairesi’nin asbest sökümü ile ilgili verdiği teknik şartnamenin uygulanmasını istediğinin altını da çizdi.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


ENGELLİLER İÇİN BÜYÜK YATIRIM...

Sağlık Bakanlığı, 8 bin metrekarelik bir araziyi, engellilerin kullanımına yönelik spor tesisi inşası için Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği’ne tahsis etti.

Vaiz: “Engellilerin her konuda daha çağdaş olanaklara sahip olmaları için her zaman destek vermeye hazırız”

Çelik:”Tahsis edilen bu araziye çok amaçlı bir spor tesisi yapılacak. Ayrıca, içerisinde sıcak su havuzları da yer alacaktır”

Sağlık Bakanlığı, Lefkoşa’da Doktor Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastahanesi yanındaki yaklaşık 8 bin metrekarelik bir araziyi, engellilerin kullanımına yönelik spor tesisi inşası için Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği’ne tahsis etti.

İmza töreni öncesinde konuşan Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği’nin engelliler için sürekli uğraş verdiğini, bir takım yenilikler için yatırımlar yaptığını belirterek, bakanlığın da dernekle işbirliği içerisinde olduğunu kaydetti. Çalışmalarından dolayı Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Mustafa Çelik’e teşkkür eden Bakan Vaiz, engellilerin her konuda daha çağdaş olanaklara sahip olmaları için her zaman destek vermeye hazır olduklarını ifade etti. Dernek Başkanı Mustafa Çelik de konuşmasında kendilerine tahsis edilen bu araziye çok amaçlı bir spor tesisi yapacaklarını, tesis içerisinde sıcak su havuzlarının yer alacağını söyledi.

Mustafa Çelik, tesisin tamamlanmasıyla ülkede ilk defa hidro terapi denilen ve çok geniş hasta kitlesine hitap edecek sıcak su havuzlarında terapi hizmetlerini başlatacaklarını kaydetti.

Bu tesisi bir yıl sonra açmayı hedeflediklerini de belirten Çelik, tesisten ihtiyacı olan herkesin yararlanabileceğini söyledi. Çelik, engellilere yönelik spor faaliyetlerinin gelişmesi açısından da tesisin büyük öneme sahip olacağını ifade ederek, tesiste her türlü engelli sporunun yapılabileceğini belirtti.

Konuşmaların ardından Sağlık Bakanı Eşrtef Vaiz ile Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Mustafa Çelik şahitler huzurunda protokole imza koydular.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


BAKAN VAİZ: "SAĞLIKTA HEDEF BÜYÜK"

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, sağlık sektöründe yaşanan sorunları ve yeni reformları açıkladı, hedefi belirledi:

“Sağlıkta hedef büyük”

Vaiz: “Asık suratlar güler yüze dönüşecek”

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, sağlıkla ilgili bütün sorunlara köklü bir çözüm sağlayacak olan yasaların tıpkı Annan Planı gibi 5-6 versiyonla hazırlandığını kaydetti. Sağlık sektörü çalışanlarının tümünün geçmesini beklediği bu yasaların mutlaka geçeceğine değinen Eşref Vaiz, yasalar hazırlanırkeni hemşireler, kamu çalışanları ve doktorlar olmak üzere 3-5 tane muhattabları olduğunu, bunun da bir “al-ver süreci” olduğunu ifade etti.

Sağlık Bakanı Vaiz, YeniDÜZEN’in kendisine yönelttiği sorulara A’dan Z’ye kadar cevap verirken, önemli konulara da değindi.
İşte Eşref Vaiz’in cevapları:

YeniDÜZEN: Sağlık sorununun bu kadar büyük olmasının sebebi ne?
Eşref VAİZ: Sağlıktaki sistemsizlik sorunu Kıbrıs sorunu ile başladı. 1960 öncesi Kıbrıslı Türkler ve Rumlar İngiliz sömürge yönetimine ait birtakım alt yapıların üzerinden ortak hizmet alıyorlardı. Hizmeti veren personel de aynı hastanelerin içinde ortak çalışıyordu. Kıbrıslı Türkler 1964’de sadece hükümeti terk etmedi. Ya da, 1963’de sadece Kıbrıs Cumhuriyeti’nden atılmadılar. Sağlık alanındaki bütün olanaklardan da atıldılar. Hiçbir ilçemizde ve hiçbir Türk yerleşim yerinde daha önce hastane olan birşey kalmadı. Ondan dolayı 1964 yılından bu yana Kıbrıslı Türkler barakalar, sahra hastaneleri, tütün fabrikası gibi yerlerde çalıştılar. Dolayısıyla çok eski ve kangrenleşmiş bir sorun. Sorunun eskiliği şu ara yapmaya çalıştığımız reformlarla ilgili gerginliği ve sıkıntıları da beraberinde getiriyor. İnsanlar 40 yıldır böyle bir karmaşa içinde hizmet aldı ve verdi.

YeniDÜZEN: Devlet hastanesinin bugünkü durumu ne?
Eşref VAİZ: Geçmişte mevcut sistem içinde kamuda çalışan insanlar, kamuda bakınan hastalara yüz-göz astılar. Onları uygun yöntemlerle özele çağırdılar. Şimdilerde bu çok azdır. Bunun da iki sebebi var.
1.. Bir jenerasyon değişti. Daha etik ve ahlaki değerlere sahip bir jenerasyon var.
2.. Özel sektörde büyük bir gelişme oldu ve artık kapris yapılamıyor. Yaparlarsa da kliniklerine gidilmez.

Halkın böyle alternatifler karşısındaki tepkisi, artık eskiden de olan bu sistemin yürüyemeyeceğini ortaya çıkardı. Fakat mağdur olan yine halktır. Hastanede kendisine kötü davranıldığı için özel sektöre giden halkın bu kez cebinden ekstra para çıkıyor. Halkımız devletin kendisine sunduğu sosyal, hukuksal avantajlardan yararlanamıyor. Sözüm ona, kamuda verilen sağlık hizmetleri bedavadır. Hiçkimse gidip kamudan hizmet almıyor. Kimse eşini hastanede doğuma götürmüyor. Hiçkimse çocuğunu hastanedeki doktora götürmüyor. Kısacası hastaneye götürmüyor.

YeniDÜZEN: Halk devlet hastanesine güvenmiyor mu?
Eşref VAİZ: Halk sağlık servislerine güvenmiyor. Oradan aldığı hizmetten ve güler yüzlülükten hoşlanmıyor. Sağlıkta varolan güvensizliğin tesbit edilmesi için bir kampanya başlatıldı. “Sağlık servislerimize güveneli” adlı kampanya kimileri tarafından yadırgandı da. Sağlıkta bir geçiş dönemindeyiz ve psikolojik olarak hem hizmet verenleri, hem hizmet alanları buna hazırlamaya çalışıyoruz. Çünkü geçireceğimiz yasalarla ve son bir buçuk yılda yapılan altyapı iyileştirme seferberlikleri ile yeni hastaneler, yeni binalar, yeni servisler, daha iyi sunum yöntemleri, daha çağdaş hizmet alma yöntemleri ile halka, devlet sektörüne geri dönme olanakları hazırlamaya çalışıyoruz. Kuracağımız sistemlerle de Genel Sağlık Sigortasıyla da, insanlardan küçücük primler alarak onlara hem hastanede, hem özelde hekim seçme hakkı vereceğiz. Hangi hekimin verdiği hizmetten memnunsalar, o hizmeti seçecekler. Ekmeğini bu yolla kazanan sağlık çalışanları, hastalardan birtakım ekstra gelirler elde etmek isterlerse mutlaka hastaya iyi davranmak zorunda kalacaklardır. Yeni kurulacak olan sistem, özel sektörle devlet sektörünü yarıştıracak bir sistem olacak. Dolayısıyla asık suratlar güler yüze dönüşecek. İnsanları özele çağıran kesimler bunun karşılığını bulamayacaklar.

YeniDÜZEN: Döner sermayeye geçilecek mi?
Eşref VAİZ: Genel Sağlık Sigortası ile prim dağıtacağız. Devlet sektöründen ve özel sektörden alınan hizmetin karşılığını ödeyecek Genel Sağlık Sigortası fonunda biriken paralar, devlet sektöründen ve özel sektörden alınan paraları ödeyecek. Artık Maliye Bakanlığı ödemeyecek. Dolayısıyla, elbette ki çalışanların özlük haklarını iyileştireceğiz ama, çok daha iyi para kazanmak isteyenlere döner sermaye, performans yönetmenliği (çok hasta bakan çok para kazanır, az hasta bakan az para kazanır) sistemini kuracağız. Döner sermayede eşit bir paylaşım olmayacak. Örneğin Türkiye’de bu, çok çalışanın hakkatten kollanacağı, hastaya memnuniyet veren, hastaya şefkat dağıtan, güler yüz gösteren personelin teşvik edileceği bir sistem geliştirildi. Biz de bu sistemi kendi ülkemizin özgün koşullarına göre kuracağız. Bizim ülkemizdeki model bize ait olacak. Dünyanın birçok ülkesinde sistem olarak “Aile hekimliği” modeli öneriliyor. Bunu Dünya Sağlık Örgütü de öneriyor. Biz diğer ülkelerdeki şablonu uygulamayacağız. Kendi şartlarımıza uygun bir uygulamaya gideceğiz. Aile hekimliğine pilot geçişler yapacağız. Bu ucu açık bir revizyon şeklinde olacak ve gelişime açık olacak.

Genel Sağlık Sigortası ile herkes şemsiye altına alınacak

YeniDÜZEN: Sağlıkla ilgili hazırlanan yasalar neleri getirecek?
Eşref VAİZ: Genel Sağlık Sigortası Yasası bizim tarafımızdan geçtiğimiz Ocak ayında hazırlanmıştı. Geçen yılın Şubat ayında Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Taslağı olarak çıkartılması için Çalışma Bakanlığı’na verilmişti. Çalışma Bakanlığı Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigorta Taslağını bir yasa altındaki ayrı bölüm şeklinde çıkartmaya çalışıyor. Bize göre Genel Sağlık Sigortası Yasası hazır. Meclise gidip hemen geçebilecek bir pozisyondadır. Bu yasa Maliye Bakanlığı’nın bütçesindeki sağlık yükünü hafifletecek olan bir yasadır. Maliye Bakanlığı şu anda sağlığın bütün ödemelerini üstleniyor. Bu yasa ile fonda toplanan paralarla artık belli branşlar hariç (kanser, aids, vs..), onların masrafları yine devlet tarafından karşılanacak. Ama onun dışında, ayakta tedavi, tahlil, laboratuvar masrafları Genel Sağlık Sigortası fonundan karşılanacak. Bu fonun gelirleri çok önemli. Dolayısıyla, ödenecek olan küçücük primlerle insanlar, emeklileri süresince sağlık şemsiyesi altından hizmet alacak. Hedef, Genel Sağlık Sigortası ile adada yaşayan herkesi şemsiye altına almak. Yurt dışından gelen öğrenciler ve turistleri bile.. Primini yatırmayanlar Sağlık Sigortası’ndan hizmet alamayacak ve sağlık sorunu ortaya çıkınca para ödemek zorunda kalacak. Prim yatıranların da düzenli prim yatırmalarını teşvik edecek bir yasa olacak. Genel Sağlık Sigortası sağlık sistemindeki temel yasadır. O olmadan hiçbirşey olmaz. Sağlık çalışanlarının yasası da olmaz. Bu aynı zamanda mali finans dengesi de yaratacak.

YeniDÜZEN: Hemşirelerin sağlık sektöründeki yerleri ne olacak?
Eşref VAİZ: Vardiyada çalışan hemşireler var. Hemşirelik en ağır iş sektörüdür. Siz evinizde uyurken onlar saat 12:00’de vardiya değiştirmeye gidiyorlar. Hemşirelerin Sağlık Yasası içinde ayrı bir bölümde veya onlara Sağlık Çalışanları Yasası altında birşeyler yapılabilir. Hekimler Yasası ayrı olabilir. Hemşirelerin durumu Sağlık Çalışanları Yasası’nın içinde gözden geçirilebilir. İyileştirilebilir. Paramedikal gurup hemşireler ve sağlık teknisyenlerinin durumu ayrı ele alınmaya çalışılıyor.

Yasalarla sağlıkta hukuk gündemi oluşacak

YeniDÜZEN: Hizmet içi eğitim sağlanacak mı?
Eşref VAİZ: Elbette ki hizmet içi eğitim konusu çok önemlidir. Bizim hemşirelerimiz 2 yıllık bir eğitimden mezun oluyorlar. Biz bu 2 yıllık eğitimi YDÜ ile 4 yıllık bir fakülteye dönüştürme çalışmalarını başlattık. Bunun bürokratik işlemlerini tamamlamak üzereyiz. Dolayısıyla, hemşirelere önce 4 yıllık eğitim vereceğiz. Ondan sonra ayrıca, sürekli hizmet içi eğitim hekimlere de düşünülüyor, hemşirelere de düşünülüyor. Daha çok yurt dışından uzmanlar getirip, yerinde hizmetin niteliğini yükseltmek için bu eğitimleri organize edeceğiz. 2-3 tane hemşire veya hekimi yurt dışına götürmek yerine, ilgili alanda uzman bir hocayı Kıbrıs’a getirerek, çok daha az masraflarla, çok daha yaygın bir eğitim yapılabilir. İkinci yasa da Sağlık Çalışanları Yasası denilen, hemşirelerle, hekimlerle ve sağlık teknisyenleriyle ilgili konudur. Bu yasada da mümkün olduğunca sağlık çalışanlarının özlük haklarını iyileştirmeye çalışacağız. Teşvik, ödüllendirme ve cezalandırma sistemi yine burada da olacak. Hasta haklarıyla ilgili de ayrı yasal tedbirler alınacak. Kısacası sağlıkta da bir hukuk gündemi oluşacak ve hasta hakları yasası hazırlanacak.

YeniDÜZEN: Özel sektörün durumu ne olacak?
Eşref VAİZ: Özel sektörde büyük bir gelişme var. Özel sektördeki gelişmelerin denetimi arttırılacak. Özel Sektördeki Hastahaneler Yasası var ve bu gözden geçirilecek. Bu yasada yapılacak olan düzenlemelerle artık orda da insan hayatı çok daha fazla korunacak. Örneğin, çok ciddi operasyonların yapıldığı özel hastaneler var ama bir yoğun bakımı yok. Operasyonu yapar, hasta kötüleşirse de ambulansa koyar ve getirip devlet hastanesine bırakır. Bu gözden geçirilecek. Eğer sizin hastaneniz bu kadar büyük bir operasyonu yapmaya müsait değilse, o hastanede yoğun bakımınız, acil müdahale ekibizin yoksa, nöbetçi doktorunuz yoksa, bu tür operasyonları yapamamanız gerekecek. Mevcut Özel Hastaneler Yasası geliştirilecek. Aksi halde Genel Sağlık Sigortası o servislerden hizmet almayacak. Bir şekilde hastahanecilik teşvik edilecek. Herkes biraraya gelsin ve kalite yükselsin diye. Şu anda 6 civarındaa hastane var. Daha da yapılmak için uğraşılanlar var. Bu 6 hastanenin bir kısmı mevcut yasaya bile uygun değil.

YeniDÜZEN: Sağlık servislerindeki güvensizlik sorunu nasıl aşılacak?
Eşref VAİZ: Sağlık servislerindeki güvensizlik sorunu, hekim hataları, alt yapı olanakları, otelcilik hizmetleri. İnsanlar servislerimize niye güvenmiyorlar? Bir kısmı doktorlarımıza güvenmiyorlar. Bir kısmı doktora güveniyor ama çok daha kaliteli otelcilik hizmeti istiyor. Bu yüzden özel sektörü tercih ediyor. Bizim öyle hastanemiz var ki, yıkılmak üzere. Mağusa Hastanesi gibi. Çok büyük bir özveri altında insanlar yıllardır o hastaneden hizmet almaya çalıştılar. Hekimler, hemşireler ve diğer sağlık çalışanları da o kötü hastanede hizmet verdiler. 50 yıllık bir hastane orası. Bu yıl çok büyük bir moral kaynağı olan yeni hastanenin temeli atıldı. Biz de 2007’nin Temmuz-Ağustos ayında Mağusa ve Karpaz-İskele bölgesi halkına kazandıracağımız hastanenin iç donanımını almak için uğraşıyoruz. O hastane 5 yıldızlı bir hastane olacak. Özel sektör ile rekabet edebilecek bir hastane olacak. Lefkoşa’da var olan hastane 1977 yılında yapıldı ve adeta eskimeye bırakıldı. Mevcut hastaneyi bir buçuk yıldır revize etmeye çalışıyoruz. Bu arada hastane yetmez oldu. Üst ihtisas branşlarının bulunduğu ve merkez hastanesi olması nedeniyle bütün adanın yoğunluğu buraya düşüyor. Yatak sayısı yetmez oldu. Çok ciddi radikal önlemler aldık. Hastaneye ve hastanede hizmet verenlere güveni arttırmak için yatırımlar yaptık. Bugün itibarı ile Lefkoşa hastanesine 4’üncü kattan aşağıya inen merkezi bir ısıtma sistemi kuruyoruz. Havalandırması da dahil. Bütün bunlar mevcut hali iyileştirerek sağlık sektörümüze güveni arttırmak için yapıldı.

Sağlığa 2007 bütçesinden % 7.21

YeniDÜZEN: 2007 bütçesinden sağlık sektörüne ne kadar para aktarıldı?
Eşref VAİZ: % 7.21’dir sağlık bütçesi bu konuda. Bence yetersizdir. Ancak, şunu söylemek gerekir ki, sağlık sektöründeki sistemsizlik sıkıştığınız zaman özel sektörden kendi paranızla hizmet alabilme olanağı devleti de, devletin ileri gelenlerini de, devlet ayağını ve sağlık sorunlarını küçümsemeye itti. Kısacası sağlık sistemiyle ilgili sosyal devlet anlayışına sahip devletimizin katkısını arttırması gerekir. Ve bütün kurum ve bakanlıkları sağlık sektörüne insan hayatına bağlı olduğu için çok özel bakmalıdır. Tarımın bütçesi de önemlidir, turizmin de önemlidir, eğitimin de bütçesi önemlidir. Ama başka hiçbir bakanlığın ucunda insan hayatı yoktur. Hiçbirşey sağlık kadar önemli değildir ve onun için sağlık bütçesi % 7’nin üzerinde olmalı. KKTC’de devlete güveni arttırmak istersek önce sağlıktan başlamak gerek. Sağlık için amaçlarımız devam edecek.

Baypas ameliyatı, stend ve balon uygulaması artık Kıbrıs’ta

YeniDÜZEN: Sağlıkla ilgili yenilikler var mı?
Eşref VAİZ: Önümüzdeki aylarda da, Aralık ayının sonunda da, Ocak ayında artık balon ve stend için hastaların Türkiye’ye gitmesini engelliyoruz. Ocak ayında Kıbrıs’ta balon ve stend uygulamaları başlıyor. Kalp-damar cerrahisi başlıyor. 2007’nin ilk ayında vatandaşlarımıza bu müjdeyi de verelim. Ankara Üniversitesi Rektörü ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ile görüştük. 6-7 Aralık’ta Kıbrıs’a gelip gözlemlerde bulunacaklar ve Ocak ayında baypas ameliyatlarını, stend ve balon uygulamalarını burada başlatacağız. Bu şekilde hasta ve hasta yakınları perişan olmaktan kurtulacak.

YeniDÜZEN: Sağlık alanında özel eğitime ihtiyaç duyan hastalar için adım atılacak mı?
Eşref VAİZ: Bu konuda da çalışmalarımız var. Ancak burada bir parçalanmışlık var. Sağlık Bakanlığı daha çok rehabilite etmek ve tedavi ile ilgili konularda yardımcı olmaya çalışıyor. Örneğin o özürlünün bir fiziksel rahatsızlığının dışında, tıbbi bir rahatsızlığı gündeme geeldiğinde Sağlık Bakanlığı hizmet veriyor. Eğitimleri ve topluma kazandırılmalarıyla ilgili konularda Eğitim Bakanlığı, sivil toplum ve çeşitli dernek ve kurumlar, vakıflar ortak çalışıyoruz. Biz bu işin sadece sağlık ayağında varız. Bir ayağı da Sosyal Yardım Dairesi ile alakalıdır. Sosyal Yardım Dairesi de Çalışma Bakanlığına bağlı. Onlar, Eğitim Bakanlığı ve biz bu konuları bir sene önce biraraya gelip görüşmüştük. Devletin verdiği hizmetten hoşnut olmayan bazı vakıflar kuruldu. Özel Eğitim Vakfı gibi. Ve onlar devletin yapamadığı birtakım şeyleri de yapıyorlar. Bu konuda ben Başbakanlıkta müsteşar iken vakfın kurulmasına öncü oldum. Ama oradaki vakıf yöneticilerinin çok özverili çalışmaları bizi sevindiriyor. Şu anda var olanın en iyisini yapıyorlar.
Sevdiye GÖKAYDIN -YENİDÜZEN-

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


BAKAN VAİZ: "HOCALARIMIZIN DENEYİMLERİNDEN MUTLAKA
      YARARLANMAK İSTİYORUZ"

Ankara Üniversitesi Rektörü Aras ile Ankara Tıp Fakültesi Dekanı Çorapçıoğlu’nu kabul eden Sağlık Bakanı Vaiz vurguladı:

“Hocalarımızın deneyimlerinden mutlaka yararlanmak istiyoruz”

Vaiz: “Göğüs, Kalp, Damar Cerrahi Ameliyatanesinin daha faal bir duruma getirilmesi ve kalp hastalıklarıyla ilgili ameliyatların ülkemizde yapılması konusunda yoğun bir çalışma içerisindeyiz”

Sağlık Bakanlığının davetlisi olarak ülkemizde bulunan Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nusret Aras ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tümer Çorapçıoğlu, Sağlık Bakanı Eşref Vaiz’e bir nezaket ziyareti gerçekleşidi.

Kabulde konuşan Sağlık Bakanı Vaiz, Göğüs, Kalp, Damar Cerrahi Ameliyatanesi’nin daha faal bir duruma getirilmesi ve kalp hastalıklarıyla ilgili ameliyatların ülkede yapılması konusunda yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını ifade ederek, bu konuda katkı koyabilecek deneyimli hocalardan mutlaka yararlanmak istediklerini söyledi.

“Cerrahi ameliyetlar kısa bir süre sonra
artık KKTC’de de yapılacak”

Hali hazırda Sağlık Bakanlığına bağlı kurumlarda çalışan 3 adet kalp damar cerrahi uzmanı doktorun görev yapmakta olduğunu söyleyen Bakan Vaiz, “bu uzmanlarımız, yurt dışındaki uzmanlardan bilimsel ve teknik destek alarak, en kısa zaman zarfında ülkemizde göğüs-kalp- damar cerrahi ameliyetları yapmaya başlayacaklardır” dedi

“Konuklar, Dr. Burhan Nalbantoğlu’ndaki Göğüs, Kalp ve
Damar Cerrahi Ameliyatanesini inceledi”

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nusret Aras ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tümer Çorapçıoğlu, nezaket ziyaretinin ardından Sağlık Bakanlığına bağlı Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Göğüs, Kalp ve Damar Cerrahi Ameliyatanesini gezerek incelemelerde de bulundu.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


"AMAÇ, KOLAY ULAŞILIR, NİTELİKLİ HİZMET"

Sağlık Kurumlarında "Kalite Kontrol” konulu konferans başladı.

“Amaç, kolay ulaşılır, nitelikli hizmet”

Sağlık Bakanlığı'nın davetlisi olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gelen Profesör Doktor Ersoy ve Doçent Doktor Eray, Lefkoşa Doktor Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastahanesi’ndeki toplam kalite çalışmalarına destek belirtirken, hastahane personeline de bu konuda eğitim veriyor.

Vaiz: “Yeniden yapılanma dönemi içindeyiz, bu yöndeki çalışmalarımız devam edecek”

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, yeniden yapılanma dönemi içinde olduklarını ve bu yöndeki çalışmaların devam edeceğini belirtti.

Sağlık Bakanlığı Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi tarafından organize edilen “Sağlık Kurumları’nda Kalite Kontrol” konulu konferanta konuşan Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, “Sağlıkta reformun tartışıldığı bugünlerde; niteliği sağlık servislerine kazandırmak, sağlık servislerinin güven sorununu çözmek ve hastaya çok kolay ulaşılır, nitelikli hizmeti sunarken, hizmet verenlerin ve hizmet alanların çok mutlu olacağı bir sağlık sistemi tesis etmeye çalıştıklarını keydetti.

Bu dönemde; çok değerli hocaların deneyimlerinden yararlannılacağını da ifade eden Vaiz, konferansa katkı koyan herkese teşekkür etti. Konferansa konuşmacı olarak, Antalya Akdeniz Üniversitesi Hastahanesi Toplam Kalite Yönetimi Başkanı Profesör Doktor Fevzi Ersoy, Akdeniz Üniversitesi Hastahanesi Başhekimi Doçent Doktor Oktay Eray katılıyor.

Konferansta, Akdeniz Üniversitesinde yapılan toplam kalite çalışmaları, deneyimleri ve sağlıkta ISO 9001-2000 kalite anlayışı konuları irdeleniyor. Sağlık Bakanlığının davetlisi olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gelen Profesör Doktor Ersoy ve Doçent Doktor Eray, Lefkoşa Doktor Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastahanesindeki toplam kalite çalışmalarına destek belirtirken, hastahane personeline de bu konuda eğitim verecek.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


OKULLARDA CİNSEL EĞİTİM GÜNDEMDE...

Sağlık Bakanlığı, Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Dr. Sıdıka Kayımbaşıoğlu, AIDS ve “1 Aralık Dünya AIDS Günü” dolayısıyla “Korunmasız Cinsel İlişkiye Hayır” sloganıyla yürütülen kampanya hakkında bilgi verdi.

KAYIMBAŞIOĞLU: “Milli Eğitim Bakanlığı ile cinsel eğitim konusunda bir görüşmemiz var. Önümüzdeki dönemde, yetiştirebilirsek, derslere modül olarak koymayı düşünüyoruz”

— “Bugüne kadar dünyada bilgimiz 65 milyon insanın HIV virüsünden enfekte olduğudur. 25 milyon ölüm bildirildi. Enfekte olanların 15 milyonu çocuk. HIV taşıyıcılarının %50’sinin kadın olduğunu biliyoruz”

— “HIV taşıyan bir insan hiçbir belirti olmasa dahi virüsü başkalarına bulaştırabilir. Virüs vajinal yolla, anal yolla ve oral yolla bulaşabilir. Kan yoluyla ortak kullanılan kesici ve delici aletler, testi yapılmamış kan ve kan ürünleri, virüsü taşıyan anneden bebeğine doğumdan önce, doğum sırasında ve doğum sonrasında anne sütüyle beslenen bebeklere bulaşabilir”

— “El sıkışmakla, kucaklaşmakla, sosyal öpüşmeyle, tabak-çatal-bardak kullanımıyla, büro malzemelerinin ortak kullanımıyla, yüzme havuzlarından, tuvaletten bulaşmıyor. Ve en ilginci sivri sinekler aracılığıyla bulaşmıyor”

Sağlık Bakanlığı, Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Dr. Sıdıka Kayımbaşıoğlu, okullarda cinsel eğitim verilmesi konusunda Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ile çalışma yaptıklarını, 2007-2008 eğitim-öğretim döneminde, cinsel eğitimi derslere modül olarak koymayı düşündüklerini söyledi. Dr. Sıdıka Kayımbaşıoğlu, AIDS ve Sağlık Bakanlığı’nın “1 Aralık Dünya AIDS Günü” dolayısıyla “Korunmasız Cinsel İlişkiye Hayır” sloganıyla yürüttüğü kampanya hakkında bilgi verdi. HIV taşıyan bir kişinin hiçbir belirti olmasa dahi virüsü başkalarına bulaştırabileceğine dikkat çeken Dr. Kayımbaşıoğlu, AIDS’in cinsel ilişki ile bulaşma oranının birinci sırada olduğunu vurguladı. “İşinizi şansa bırakmayın” diyen Dr. Kayımbaşıoğlu, rastgele cinsel ilişkinin riskli olduğunun altını çizdi.

Soru: AIDS nedir?
Dr. Kayımbaşıoğlu: AIDS bugün tüm dünyayı kasıp kavuran bir sendromdur. Etkeni HIV virüsüdür. İlk tanımlandığında, sadece Afrika ile sınırlıydı. Ancak dünyanın birbirine açılması veya seyehatlerle tüm dünyaya kısa sürede yayıldığı görüldü. Belki de vardı da bilinmiyordu. Ama seksenli yıllardan sonra ilgi alanımıza girdi ve Dünya Sağlık Örgütü de bu konu üzerine eğildi. Human Immune Deficiency Virus, İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü, HIV vücuda girdikten sonra çok süratle çoğalan bir virüs. İlk başlarda bir belirti vermiyor, AİDSli bir hasta ile birlikte olduktan sonra hastalar yapılan ilk kan tahlillerinde positive çıkmayabiliyor. Bu yüzden biz AIDS hastalarıyla birlikte olmuş veya AIDSli kanla kontamine olmuş kişilere 3 ay aralıklarla kan kontrollerini yaparak HIV arıyoruz.

Soru: AIDS’in belirtileri nelerdir ve nasıl bulaşır?
Dr. Kayımbaşıoğlu: Mikrobu alan kişi uzun süre sağlıklı görünümdedir. 2 ila 10 yıl içinde değişik hastalıkları anımsatan yakınmalar ortaya çıkabilir. Bazen HIV virüsünü alan kişinin direnci iyice kırılır ve buna ikinci, üçüncü hastalıklar eşlik etmeye başlar. AIDS diyebilmemiz için en az iki veya üç semptomun bir arada olması gerekiyor. Tekrarlayan ateş yükselmeleri, nedensiz kilo kaybı, boyun, koltuk altı ve kasıklarda lenf düğümlerinin büyümesi, devamlı yorgunluk ve bitkinlik hali, iştah azalması, ağızda pamukçuk, deride dökülmeler belirtileri arasındadır.

“BELİRTİ OLMASA DAHİ VİRÜS BULAŞABİLİR”

HIV taşıyan bir insan hiçbir belirti olmasa dahi virüsü başkalarına bulaştırabilir. Virüs vajinal yolla, anal yolla ve oral yolla bulaşabilir. Kan yoluyla ortak kullanılan kesici ve delici aletler, testi yapılmamış kan ve kan ürünleri, virüsü taşıyan anneden bebeğine doğumdan önce, doğum sırasında ve doğum sonrasında anne sütüyle beslenen bebeklere bulaşabilir. El sıkışmakla, kucaklaşmakla, sosyal öpüşmeyle, tabak-çatal-bardak kullanımıyla, büro malzemelerinin ortak kullanımıyla, yüzme havuzlarından, tuvaletten bulaşmıyor. Ve en ilginci sivri sinekler aracılığıyla bulaşmıyor.

Soru: Ülkemizde alınan kanlar herhalde gerekli testlerden geçtikten sonra başkasına veriliyor... Özellikle sürekli kan alması gereken Akdeniz Anemisi hastaları için bu konu çok önemli...
Dr. Kayımbaşıoğlu: Kesinlikle. Uzun yıllardan beri Akdeniz’in en bela hastalığı olan Akdeniz Anemisi hastalarının sürekli kana ihtiyaçları olduğu için bizde de çok ciddi olarak üzerinde durulmuş, Eski Sağlık Bakanlarından Gülsen Bozkurt’un bu konuda çok çalışmaları olmuş, eski sağlık bakanlarının da konuya verdikleri önemle tüm kanlarda bulaşıcı hastalıklar yönünden hem HIV hem de hepatit B ve Hepatit C gibi hastalıklarının tahlilleri yapılıyor ve ondan sonra transfizyona geçiliyor.

Soru: Ülkemizde evlilik öncesi Akdeniz Anemisi testi yapılması zorunlu. HIV testi mecburi midir?
Dr. Kayımbaşıoğlu: Zorunlu değil ancak isteyenlere yapıyoruz.

“%100 TEDAVİSİ YOK”

Soru: AIDS’in tedavisi var mıdır?
Dr. Kayımbaşıoğlu: Esasında son zamanlarda geliştirilen bazı ilaçlarla hastaların yaşam kalitesi yükseldi. Ancak %100 tedavisi yok. Şu ana kadar kesin tedavisi yok ve aşısı da bulunmadı.

ENFEKTE OLMUŞ 15 MİLYON ÇOCUK...

Soru: Dünyada AIDSli hasta sayısı nedir?
Dr. Kayımbaşıoğlu: Bugüne kadar dünyada bilgimiz 65 milyon insanın HIV virüsünden enfekte olduğudur. 25 milyon ölüm bildirildi. Enfekte olanların 15 milyonu çocuk. HIV taşıyıcılarının %50’sinin kadın olduğunu biliyoruz. Yeni bildirilen vakaların %50’sinin 25 yaşın altında olduğu biliniyor. Bu da tabii ki cinsel aktif döneme giren gençlerin kendilerini korumayı bilemedikleri, koruyamadıklarını ortaya koyuyor. Bu yüzden Dünya Sağlık Örgütü gençleri bilgilendirme ve preservatif kullanımını teşvik için “condom korur” sloganını seçtiler. HIV taşıyıcılarının 1/3’ü de az gelişmiş ülkelerde.

“KKTC’DE TAKİP ETMEKTE OLDUĞUMUZ 6 VAKAMIZ VAR”

Soru: Ülkemizde kaç AIDS hastası var?
Dr. Kayımbaşıoğlu: 30 Kasım 2006 itibarıyla KKTC’de takip etmekte olduğumuz 6 vakamız var. Sayıda çok fazla bir artış yok, geçtiğimiz yıl da 6’ydı.

Soru: Bu hastalar virüsü cinsel yolla mı yoksa diğer yollarla mı aldılar?
Dr. Kayımbaşıoğlu: Özellikle bunların takibini çok ciddi olarak yapıyoruz. Yaptığımız araştırmalardan ve kişilerle karşılıklı konuşmalardan öğrendiğimiz kadarıyla cinsel yolla hastalığı aldılar. Örneğin bir hastamız hastalığı yurtdışında almış ve kendi partnerine de bulaştırdı. Diğer iki vakamız homoseksüel ilişki neticesinde almış. Kan transfizyonuyla hastalığı alan vakamız yok.

Soru:Söz konusu hastaları aileleriyle, normal hayatlarını mı sürdürüyorlar?
Dr. Kayımbaşıoğlu: Normal hayatlarını aileleriyle sürdürüyorlar ve çok da iyi durumdadırlar. Kendi evlerinde kalıyorlar, tedavileri enfeksiyon hastalıkları uzmanlarımız tarafından yapılmaktadır ve Hacettepe Ünversitesi’yle bu hastalarımız için temas halindeyiz. Zaman zaman da kontroller için gönderiyoruz. Çok iyi durumdadırlar.

Soru: Sağlık Bakanlığı bir kampanya yapıyor ve gençleri AIDS konusunda bilgilendiriyor ve uyarıyor.
Dr. Kayımbaşıoğlu: Esas amacımız halka hastalanmadan önlem alarak korunmalarını anlatmak ve öğretmek.

“CİNSEL İLİŞKİ İLE BULAŞMA BİRİNCİ SIRADA”

Soru: Kampanya “korunmasız cinsel ilişkiye hayır” sloganıyla yürütülüyor. Herhalde daha çok cinsel yolla bulaşma ağırlıklı bir kampanya... En büyük risk cinsel yolla bulaşma olarak mı görülüyor?
Dr. Kayımbaşıoğlu: Evet, kesinlikle.. Cinsel ilişki ile bulaşma birinci sırada. Artık Dünya Sağlık Örgütü’nün de sloganı “condom korur” şeklindedir. Türkiye’de “koruyucu meleğim olmadan asla” sloganı kullanıldı. Bu öyle bir virüs ki açık havada çok fazla dayanmıyor. Normal hijyen kurallarına uyduğunuz zaman virüsün size bulaşmasını büyük ölçüde önlüyorsunuz. Çok dayanıksız bir virüs, ancak vücuda girdikten sonra da çok hızla çoğalıyor. Ancak kanın mutlak surette açık yaradan size bulaşması gerekiyor aksi taktirde bulaşması o kadar kolay değil. Yani tükrükle, tokalaşmakla, birbirine sarılmakla virüs geçmiyor.

Soru: AIDS’in öpüşmekle bulaşabileceği de bir dönem açıklanmıştı...
Dr. Kayımbaşıoğlu: Tükrükle bulaşmıyor ancak ağız mukozasında yaralanma varsa bulaşma olasılığı var.

“RASTGELE CİNSEL İLİŞKİ RİSKLİDİR”

Soru: AIDS’ten nasıl korunulabilir? Kampanyada ne tür bilgiler veriliyor?
Dr. Kayımbaşıoğlu: Gençlerimize tek eşlilik konusu anlatılıyor, cinsel aktif dönemde tek eşliliğin önemi vurgulanıyor. Korunmasız cinsel ilişkiyle AIDS’in mutlak surette bulaşabileceği anlatılıyor. Para karşılığı beraber olanlarla beraberlik yapılmamalı, “işinizi şansa bırakmayın” diyoruz. Rastgele cinsel ilişki risklidir. Ayrıca gençler arasında çok yaygın olan piercing tehlike unsuru, aynı şey dövme için de geçerli. Bu gibi işlerin steril ellerde bilen kişiler tarafından yapılması gerekiyor. Son zamanlarda basından takip ediyoruz uyuşturucu belasını... Biz tabii ki uyuşturucuya karşıyız. Gençlere asla ortak enjektör kullanılmamasını, traş bıçaklarının, tırnak makaslarının ortak kullanılmamasını, kuaförlerde ve berberlerde kullanılan manikür-pedikür aletlerinin muhakkak steril edilerek kullanılmasını veya mümkünse herkesin kendine ait aletlerle panikür-pedikür yaptırmasını öneriyoruz.

Soru: Piercing ve dövme yapılan yerler, kuaförler, berberler denetim altında değil mi?
Dr. Kayımbaşıoğlu: Biz elimizden geldiğince tüm kuaförlerimizi, berberlerimizi denetlemeye çalışıyoruz. Arada kaçaklarımız da olabilyor. Halka da bir çağrıda bulunmak istiyorum, kendileri de kontrol yaparak uygun olmayan yerleri Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi’ne bildirirlerse bizler de gerekli ekiplerimizi gönderip kontrollerimizi yaparız.

Soru: Kampanya cinsellik üzerine yoğunlaştı. Gençlerle cinsellik konusunu konuşmak bazen zor olabiliyor çünkü eğlenebiliyorlar. Kampanyada kimler bilgi verecek?
Dr. Kayımbaşıoğlu: Esasında gençlerle bu konuları konuşmak çok keyifli. Eğitime giden arkadaşlarımızın hepsi hekim ve konularında son derece bilgililer. İnsan psikolojisinden de anlayan arkadaşlarımız okullara gidiyor. Dolayısıyla çoğu zaman çocuklarımızın seviyesine inerek onlarla şakalaşarak da konunun önemini gayet güzel anlatabiliyorlar ve büyük keyif alıyorlar.

KAMPANYA BOYUNCA PREZERVATİF DAĞITILACAK

Soru: Kampanya boyunca prezervatif dağıtılacağı duyuruldu. Bu hangi yaş grubundaki gençlere verilecek?
Dr. Kayımbaşıoğlu: Prezervatif dağıtımını daha fazla cinsel aktif dönemindeki gençlere yapıyoruz. Bunlar üniversiteler ve akademi seviyesindeki arkadaşlar... Daha küçük çocuklara, yani gençliğe yeni adım atacak adolesan çağdaki çocukları da sadece bilgilendirme yoluna gidiyoruz. Tabii ki halkımıza da elimizdeki imkanlar dahilinde prezervatif dağıtacağız.

Soru: Ülkemizde çok sayıda gece kulübü var ve buralarda fuhuş yapıldığını hepimiz biliyoruz. Orada çalışanlara yapılan kontrollerin sıklığı nedir ve bu yeterli midir?
Dr. Kayımbaşıoğlu: Gece kulüplerinde çalışan ve konsomatris diye adlandırılan bayanlar her hafta genital muayeneden geçiyorlar. Bunlar içinde hastalıklı tespit ettiğimiz zaman önlemini alıyoruz ve sınır dışı ediliyorlar.
Yurtdışından bu amaçla gelen konsomatrisler adaya girerken ilk önce karantinaya alınıyorlar. Hastanede kan tahlilleri yapılır, HIV taşıyanlar derhal geri gönderilir. Ancak daha önce söylediğim gibi yeni alınmış bir virüs testte çıkmayabiliyor.

Soru: Ancak virüs henüz testte çıkmasa da bulaşabiliyor... HIV virüsü taşıdığı tespit edilen kişiyle beraber olanlar ne derece taspit edilebiliyor?
Dr. Kayımbaşıoğlu: Onun için korunmasız cinsel ilişkiye girmeyin diyoruz. Konsomatrisler karantinadan çıktıktan sonra çalışmaya başlıyorlar ve her hafta vajinal muayeneleri oluyor, ayda bir kan tahlilleri yapılıyor. Arada HIV tespit ettiklerimiz sınır dışı ediliyor. Bu arada kimlerle beraber olduğunu tespit etmeye çalışıyoruz. Bazen kaçaklarımız oluyor.

OKULLARDA CİNSEL EĞİTİM GÜNDENME...

Soru: Gençler cinselliği artık internetten ya da birbirlerinden öğreniyorlar. Eğitim Bakanlığı ile okullarda cinsel eğitim verilmesi konusunda bir çalışmanız var mı?
Dr. Kayımbaşıoğlu: Gerçekten yerinde bir noktaya değindiniz. Milli Eğitim Bakanlığı ile bu konuda bir görüşmemiz var. Önümüzdeki dönemde, yetiştirebilirsek, derslere modül olarak koymayı düşünüyoruz.

Soru: Aileler cinsellikle ilgili sorularla çok karşılaşıyorlar ve çoğu zaman ne diyeceklerini bilemiyorlar. Siz ailelere bu konuda ne önerirsiniz?
Dr. Kayımbaşıoğlu: Tüm sağlık merkezlerimizdeki hekim arkadaşlarımız en doğru bilgiyi verebilecek durumdadır. Aileler takıldıkları konularda bizlere başvurabilirler. Aileler de kendilerine yöneltilecek sorularda çocuklarına doğru bilgi vermeye çalışsınlar. Kesinlikle eskiden olduğu gibi “ben nasıl dünyaya geldim?” sorusuna “leylekler getirdi” gibi cevaplar vermek yerine daha gerçekçi çocuğun anlayabileceği bir dilde herşeyin anlatılabileceği kanısındayım. - Ödül Aşık Ülker (Face to Face- Yenidüzen Gazetesi) -

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


TOPTAN KALİTE YÖNETİMİ

Devlet Hastanelerinde yeni dönem...

“TOPTAN KALİTE YÖNETİMİ”

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'ndehemhastaların hem de çalışanların memnuniyetinin artırılması amacıyla "toplam kalite yönetimi" uygulaması başlatıldı.

En donanımlı ve büyük hastane olması nedeniyle sadece Lefkoşa bölgesine değil KKTC geneline hizmet veren Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde, hem hastaları hem de personeli daha fazla memnun edebilecek bir sisteminin kurulması için “toplam kalite yönetimi” çalışmaları başlatıldı..

En donanımlı ve büyük hastane olması nedeniyle sadece Lefkoşa bölgesine değil KKTC geneline hizmet veren Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde, hem hastaları hem de personeli daha fazla memnun edebilecek bir sisteminin kurulması için “toplam kalite yönetimi” çalışmaları başlatıldı.

“Mal ve hizmet kalitesini ve daha geniş anlamda organizasyon kalitesini sürekli olarak iyileştirmek için organizasyonda yapılması gereken tüm çabaları” ifade eden toplam kalite yönetiminin başkent hastanesinde hayata geçmesiyle poliklinik hizmetleri ile yatış ve taburcu olma işlemlerinin iyileştirilmesi; laboratuar sonuçlarının daha sağlıklı hale getirilmesi; hasta-hastane personeli ilişkilerindeki sıkıntıların aşılması amaçlanıyor.

Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Rifat Siber, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi uzmanlarının verdiği takvimi uygulamaya başladıklarını, önümüzdeki günlerde bu hastanenin eski başhekimi ve toplam kalite yönetimi sorumlusu Prof. Dr. Fevzi Ersoy ile Başhekim Doç. Dr. Oktay Eray’ın Sağlık Bakanlığı’nın davetlisi olarak eğitim vermek amacıyla Kıbrıs’a geleceğini bildirdi.

Dr. Siber, Ersoy ve Eray’ın 7-8 Aralık’ta “ISO 9001 Belgesi alınması süreci” ve “Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’ndeki toplam kalite yönetimi süreci” konularını anlatacakları konferanslar vereceğini bildirdi.

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Rifat Siber, toplam kalite yönetimini hayata geçirme çalışmaları çerçevesinde son beş ayda hastanenin tüm fonksiyonunu gözden geçirme şansları olduğunu, böylece aksaklıkları saptadıklarını söyledi. Tespitleri yaparken, “bu hastane toplumun hastanesidir, görevimiz topluma daha iyi hizmet vermektir” mantığıyla hareket ettiklerini belirten Dr. Rifat Siber, daha iyi hizmetin de, “kalite” olduğunu vurguladı.

Amaçlarının; hastaneye başvuracak bir hastanın tanıdık birine gerek duymadan da sağlık sorunlarını çözebileceği bir sistem yaratmak olduğunu vurgulayan Siber, benzer sıkıntıların devlet dairelerinde de yaşandığını, ancak hastanede bu sorunu ortadan kaldıracak düzenleme için çalıştıklarını anlattı.

Vatandaşın ve çalışanların önerilerini öğrenmek için www.drbndh.com adresiyle web sitesi oluşturduklarını açıklayan Dr. Rifat Siber, hastaneden hizmet alanların yönetime ulaştıramadığı birçok sıkıntı yaşadıklarına inandığını belirtti ve hastanedeki öneri kutuları yanında web sitesindeki “hastane hakkında” linkiyle de görüşlere açık olduklarını söyledi.

Toplam kalite yönetimi çalışmalarının hastaneye başvuracak vatandaşlara nasıl yansıyacağı sorusunu yanıtlayan Siber, çalışmalardan sonuç aldıkça vatandaşa verilen hizmetlere yansıyacağını, bunun hep devam edecek bir süreç olacağını vurguladı.

Dr. Siber, polikliniğin, yatış ve taburcu olma işlemlerinin daha iyi hale geleceğini, laboratuar sonuçlarının daha sağlıklı olacağını, personel eğitimiyle hasta-personel ilişkilerinde daha iyi bir noktaya gelineceğini anlatarak, toplam kalite yönetiminin hastanede uygulanmasının hasta memnuniyeti kadar çalışanların memnuniyetine de önem veren bir sistem yaratılması anlamına da geleceğini kaydetti.

RAKAMLARLA HASTANE

Başkentin ve ülkenin en donanımlı hastanesi olan Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde 489’u kadın, 277’si erkek toplam 763 personel var. Bunlardan 126’sı doktor, 368’i hemşire. Geri kalanlar da gerek tıbbi, gerekse diğer hizmetlerde görev yapıyor.

Hastanenin acil servisine ayda ortalama 6 bin hasta başvuruyor. Yoğun bir hasta trafiğine sahip acil servis, bu serviste görevli doktorlar yanında, servislerdeki her branştan nöbetçi doktorların da desteğiyle hizmet veriyor. Acil servis hekimliği dalında bir doktorun yakında ihtisasını tamamlayıp gelmesiyle bu servisin yeniden yapılandırılması hedefleniyor.

Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde bu yılın ilk 9 ayında genel cerrahide bin 170, ortopedide 485, kulak burun boğazda 480, gözde 420, ürolojide 600, kadın doğumda 495, plastik cerrahide 290 ameliyat yapıldı.

Toplam 460 yatağı bulunan hastanenin polikliniğinde bu yıl ocak ayında 8 bin 600, şubatta 9 bin 900, martta 10 bin 600, nisanda 9 bin 400, mayısta 9 bin 500 ve haziranda 10 bin 600 hasta tedavi gördü. (TAK)-

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


BAKAN VAİZ: " HALKIN YENİDEN GÜVENİNİ
      KAZANMAYA ÇALIŞIYORUZ"

Lefkoşa Doktor Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastahanesi Çocuk Servisi’nde Fergün Denizcilik Şirketi tarafından revize edilerek donatılan çocuk odası Sağlık Bakanı Eşref Vaiz tarafından hizmete açıldı.

Lefkoşa Doktor Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastahanesi Çocuk Servisinde revize edilerek donatılan çocuk odası Sağlık Bakanı Eşref Vaiz tarafından hizmete açıldı...

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Lefkoşa Devlet Hastahanesi Çocuk Servisindeki bir odanın Fergün Denizcilik Şirketi tarafından revize edilerek yeniden dekore edildiğini anımsattı ve Şirket yetkililerine katkılarından dolayı teşekkür etti.

Doktor Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastahanesi’nin 1977 yılında inşa edildiğini anımsatan Vaiz, hastahane binasının yıllar içinde bir takım ihmalkarlıklar nedeniyle çok yıprandığını söyledi.

Yıllarca geçtikçe servislerin hastalara iyi hizmet veremediğini kaydeden Bakan Vaiz, halkın sağlık servislerine olan güvenini yeniden kazanmaya çalıştıklarını vurguladı.
Fergün Denizcilik Şirketi Genel Müdürü Niyazi Güvenir de, hastahanenin sağlık sektörünün can damarı olduğuna işaret ederek, hastaların en iyi şekilde hizmet almalarının önemine işaret etti...

Şirket olarak hastahaneye yardımlarının devam edeceğini açıklayan Niyazi Güvenir, diğer kuruluşlara da çağrıda bulunarak bu tür yardımların artmasını istedi...
Doktor Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastahanesi Başhekim Yardımcısı Mustafa Malyalı ise, Çocuk Servisi ile ilgili olarak basına bilgi verdi. Hastahanenin Çocuk Servisinde, Yeni Doğan, Çocuk Nefroloji, Alerjik Bronşit ve Çocuk Cerrahi Uzmanlarının yanısıra Çocuk Kardiyoloğu ile birlikte toplam 13 doktorla hastalara hizmet verdiklerine dikkati çeken Malyalı, Rum tarafındaki hastahaneden daha iyi durumda olduklarının altını çizdi.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


BAŞBAKAN SOYER: "BİRLİKTE DAHA İYİYE GİDECEK TARTIŞMA
      SÜREÇLERİNİ BAŞLATACAĞIMIZA İNANIYORUM"

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği yeni Yönetim Kurulu üyelerini kabul eden Başbakan Ferdi Sabit Soyer vurguladı:

“Birlikte daha iyiye gidecek tartışma süreçlerini başlatacağımıza inanıyorum”

SOYER: “YENİ SAĞLIK SİSTEMİNİ HAZIRLARKEN, DOKTORLARIMIZIN BİRİKİMLERİNDEN YARARLANACAĞIZ”

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Yeni Yönetim Kurulu üyeleri, Cumhurbaşkanı’nın ardından Başbakan Ferdi Sabit Soyer’e de nezaket ziyaretinde bulundu. Birlik Başkanı Bülent Dizdarlı, ziyarette, yeni yönetim kurulu üyelerini Başbakan’a tanıttı ve kendisini 9 Aralık’ta düzenleyecekleri 50’înci Kuruluş Yıl Dönümü resepsiyonuna davet etti.

Hem birliğin hem de Başbakan Soyer’in çok önem verdiği sağlık yasalarını da gündeme getiren Bülent Dizdarlı, yasalarla ilgili görüşlerini Soyer’e aktarmak istediklerini kaydetti. Hem birliğin hem de Başbakan Soyer’in çok önem verdiği sağlık yasalarını da gündeme getiren Bülent Dizdarlı, yasalarla ilgili görüşlerini Soyer’e aktarmak istediklerini kaydetti.

Başbakan Ferdi Sabit Soyer de, doktorların, insan sağlığı için çok önemli olduğunu söyledi. Gelişen çağda ülkedeki sağlık sektöründe yeniden yapılanmaya gitmenin kaçınılmaz olduğunu belirten Soyer, bu süreçte ülkedeki doktorlara da görev düştüğünü belirtti.

Başbakan, yeni sağlık sistemi hazırlanırken, büyük bilgi birikimi ve eğitimi olan doktorların fikirlerine ihtiyaç duyulacağını da ifade etti. Köklü değişiklikler yaşanırken mutlaka bazı sıkıntılarla karşılaşılacağına da işaret eden Başbakan Soyer, bu sıkıntıları minimize etmenin görevleri olduğunu kaydetti ve “Birlikte daha iyiye gidecek tartışma süreçlerini başlatacağımıza inanıyorum” dedi.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


AIDS GÜNÜ ETKİNLİKLERİ BAŞLADI

Sağlık Bakanlığının...
“Aids günü etkinlikleri başladı”

"2007 sağlıkta reform yılı olacak"

SAĞLIK BAKANLIĞI’NIN OKULLARDA ÖĞRENCİLERİ BİLİNÇLENDİRİCİ
KAMPANYASINDA KONFERANSLAR VERİLİYOR, PREZERVATİF DAĞITILIYOR

Dünya Sağlık Örgütü’nün dünyada 40 milyon kişinin HIV virüsü taşıdığını açıkladığı 1 Aralık Dünya AIDS Günü’nde bir kez daha bu hastalığa karşı bilgilenmenin ve korunmanın önemi vurgulanıyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün dünyada 40 milyon kişinin HIV virüsü taşıdığını açıkladığı 1 Aralık Dünya AIDS Günü’nde bir kez daha bu hastalığa karşı bilgilenmenin ve korunmanın önemi vurgulanıyor.

Sağlık Bakanlığı’nın “Korunmasız Cinsel İlişkiye Hayır” sloganıyla 29 Kasım’da başlattığı gençlere yönelik kampanya 22 Aralık’a kadar okullarda devam edecek.

KKTC’de sivil toplum örgütleri de çağın en korkunç hastalıklarından biri olan AIDS’e karşı bilinçlenmenin sağlanması amacıyla açıklamalar yaptı, bildiriler dağıttı.

Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre, dünyayı tehdit etmeyi sürdüren AIDS’in sadece 2005 yılındaki bilançosu, 2.8 milyon ölü. Aynı yıl içinde AIDS hastalarına 4.1 milyon kişi daha eklendi.

“1 Aralık Dünya AIDS Günü” dolayısıyla tüm dünyada düzenlenen etkinliklerle insanlar hastalığa karşı bilinçlendiriliyor.

Sağlık Bakanlığı da, “1 Aralık Dünya AIDS Günü” dolayısıyla ada genelindeki lise öğrencilerine yönelik eğitim kampanyası başlattı.

HEM BİLİNÇ... HEM BEDAVA PREZERVATİF

AIDS’in yanı sıra cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklar hakkında da bilgilerin verileceği kampanyada bedava prezervatif da dağıtılıyor.

Bugünün sloganını “Korunmasız Cinsel İlişkiye Hayır” olarak belirleyen Sağlık Bakanlığı, okullardaki bu etkinliklerinin yanında medya aracılığı ile tüm topluma ulaşıp, AIDS hakkında koruyucu hekimlik kapsamında bilgi vererek korunma yöntemleri anlatıyor.

Sağlık Bakanlığı’nın 29 Kasım’da Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesi’nde başlattığı kampanya çerçevesinde bugün de Atatürk Öğretmen Akademisi’nde, Türk Maarif Koleji’nde, Kumyalı Meslek Lisesi’nde, Yenierenköy Lisesi’nde, Girne Amerikan Koleji’nde, Lapta Yavuzlar Lisesi’nde, Gazimağusa TMK’da, Bekirpaşa Lisesi’nde, Cumhuriyet Lisesi’nde, Kurtuluş Lisesi’nde, Güzelyurt TMK’da, Değirmenlik Lisesi’nde, Lefke Gazi Lisesi’nde, Atatürk Meslek Lisesi’nde doktorlar tarafından konferanslar veriliyor.

HIV virüsü taşıyıp taşımadığı bilinmeyen kişi ile girilen cinsel ilişkide AIDS’ten korunmak için, mutlaka prezervatif kullanılmasının gerekli olduğunun altını çizen Sağlık Bakanlığı yetkilileri, 2005 yılı içerisinde dünyada 4.1 milyon yeni AIDS vakasının meydana geldiğini, 2.8 milyon kişinin de AIDS’ten öldüğünü belirttiler.

ÖLÜMCÜL HASTALIK

Biyologlar Derneği de bugün dağıttığı “AIDS’e tek çare hala korunmak; korkmayın, korunun” başlıklı broşürlerde, AIDS’in “kazanılmış bağışıklık yetmezliği sendromu” anlamına gelen “Acquired Immune Deficiency Sydrome”un kısaltması olduğu belirtilerek, etkeni HIV virüsu olan hastalığın, bağışıklık sistemini zayıflatarak fırsatçı enfeksiyonlarla kanser türlerinin ortaya çıkmasıyla ölüme neden olduğu anlatıldı.

Cinsel ilişki, kan yolu ve anneden bebeğe bulaşan hastalığın belirtileri arasında “hızlı kilo kaybı, uzun süreli ateş, boğaz ağrısı, iyileşmeyen yaralar ve sürekli ishal” sayılıyor.

Uyuşturucu kullanıcıları, homoseksüel erkekler, korumasız cinsel ilişkiye girenler, kan transferi yapanlar ve hemofili hastalarının risk altında olduğu kaydedilen broşürde, dünyada her dakika 11 kişinin AIDS’e yakalandığı, her gün bin çocuğun bu hastalıkla doğduğu, 2005’te 3 milyon kişinin AIDS’ten öldüğü ve dünyada 40 milyon HIV virüsü kapmış insan bulunduğu belirtiliyor.

KORUNMAK İÇİN ÖNLEM ALINMALI

Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasında ise AIDS’ten korunmak için alınacak önlemler şöyle sıralandı:

“Mikrobu taşıyıp taşımadığını bilmeyen kişi ile girilen cinsel ilişkide prezervatif kullanılmalı; Kontrol edilmemiş kaan ve kan ürünleri kesinlikle kullanılmamalı; şırınga, iğne, piercing, dövme, jilet ve her türlü delici, kesici alet başkalarıyla paylaşılmamalı; çiftler evlilik ve hamilelik öncesinde AIDS testi yaptırmalı.”

Açıklamada AIDS mikrobunun vücut dışında yaşayamayan çok dayanıksız bir virüs olduğu ve dış ortamda kısa sürede öldüğü anımsatılarak, “Bu yüzden el sıkma, sarılma, dokunma, aynı tabaktan yemek yeme ile bulaşmaz” denildi. -Tak -

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............North Cyprus, NORTH CYPRUS, KUZEY KIBRIS, cyprus, Cyprus kibris, chypre, north cyprus, internet, ISP, web service, web design, turkish cypriot, www, trnc, turkish republic of northern cyprus, nicosia, lefkosa, famagusta, gazimagosa, gazimagusa, magusa, kyrenia, girne, lefke, lefka, guzelyurt, morphou, karpaz, karpas, la republique turque du nord de chypre, kktc, cypriot, cheap web space, web space, free space, trnc online, trnc online project, rehber, tourist, holiday, guide, sağlık, saglik, hastalık, hastalik, Sağlık Bakanlığı, Saglik Bakanligi, tıp, tip, ilkyardım, ilkyardim, rahatsızlık, rahatsizlik, hastane, hastahane, sağlık merkezi, saglik merkezi, sağlık ocağı, saglik ocagi, istatistik, statistic, doktor, doctor, eczane, pharmacy, health, kronik, cronic, akut, acut, diyabet, diabet, onkoloji, oncology, endokrin, kalp, thalassaemia, radyasyon, alerji, grip, nezle, kanser, cancer, romatizma, egzama, mide, prostat, rahim, raşitizm, tansiyon, siyatik, varis, verem, kan, iğne, igne, enjeksiyon, enjektör, idrar, kulak, burun, boğaz, bogaz, goz, göz, adale, gastrit, yaşam, hayat, solunum, yanık, yanik, vücut, vucut, yatak, ilaç, lab, laboratuvar, sosyal, sosyal hizmetler, hizmet, devlet, Burhan Nalbantoğlu, Akçiçek, Akcicek, cengiz topel, özürlü, zihinsel, kreş, bakımevi, rehabilitasyon, tıbbi, plasenta, genetik, biyokimya, mikrobiyoloji, fizyoloji, dahiliye, pratisyen, cerrah, cerrahi, diş, dentist, sinir, çocuk, cocuk, anestezi, kadın, kadin, doğum, uroloji, üroloji, asistan, kardiyoloji, kardiyolog, hematoloji, hematolog, seroloji, spor, deri, cilt, ekg, morg, patoloji, patolog, nukleer, damar, ortodondist, odiyolog, beyin, fizyoterapist, röntgen, poliklinik, acil, göğüs, gastroloji, gastrolog, pediyatri, pediatri, adli, ambulans, ambulance, KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ - SAĞLIK VE SOSYAL YARDIM BAKANLIĞI - KIBRIS'IN SAĞLIK ADRESİ

 
 
 

AIDS Günü Etkinlikleri Başladı     Başbakan Soyer: "Birlikte daha iyiye gidecek tartışma
süreçlerini başlatacağımıza inanıyorum"  
Bakan Vaiz: "Halkın yeniden güvenini kazanmaya çalışıyoruz"     Toptan kalite yönetimi
    Okullarda cinsel eğitim gündemde...
"Amaç, kolay ulaşılır, nitelikli hizmet"    Bakan Vaiz: "Hocalarımızın deneyimlerinden
mutlaka yararlanmak istiyoruz"
    Bakan Vaiz: "Sağlıkta hedef büyük"
Engelliler için büyük yatırım...    Sağlık Bakanlığı asbest söküm işlemlerini durdurdu
Sağlık Bakanlığı bütçesi onaylandı    Gemi adamlarının sağlık raporlarında işbirliği...
Kuş Gribi simülasyon tatbikatı...    Kuş gribi tatbikatı Alayköy'de yapıldı