.....::::: EKİM' 2006 :::::......    

 

 

 

 

 

 

 

 

 


A N A S A Y F A


ilkyardım | temel rahatsızlık ve hastalıklar | bakanlık | hastaneler ve sağlık merkezleri | sağlıkta istatistikler
doktorlar | eczaneler | tıp terimleri sözlüğü | e-mail | webmaster | anasayfa


domain name

  kişi sitemizi
 ziyaret etmiştir

"ÇOK DAHA NİTELİKLİ VE KOLAY ULAŞILAN SAĞLIK HİZMETİ"

Bayram ziyaretlerini sürdüren Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, sağlıkta varılması hedeflenen noktayı işaret etti.

Vaiz: “Hem hizmet alanların hem de hizmet verenlerin mutluluğunu amaçlıyoruz”

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Ramazan Bayramı dolayısıyla Sağlık Bakanlığı’na bağlı Sağlık Merkezi, Poliklinik, Hastane, Laboratuar ve Dairelere yönelik bayramlaşma ziyaretlerini başlattı.

Bakan Vaiz, bayram ziyaretleri dolayısıyla gezdiği hastane ve sağlık merkezlerinde hem yurttaşların ve sağlık çalışanlarının bayramını kutladı, hem de bakanlığın çalışmaları ve hedefleri hakkında açıklamalarda bulundu. Sağlık alanında, özellikle sağlık reformunu hayata geçirmeye çalışıldığının altını çizen Bakan Vaiz, “Genel sağlık sigortasıyla birlikte hem devlet hastanelerinin hem de  özel sektörün varolan potansiyelini kullanarak çok daha nitelikli ve hızlı sağlık hizmetini, hayata geçireceğiz” dedi.

Sağlık Bakanı Vaiz;  bunu yaparken de sağlık sektöründe hizmet verenlerin özlük koşullarını iyileştirerek, ‘hizmet alanların ve hizmet verenlerin mutluluğunu’ şiar benimseyeceklerini ifade etti.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


SARI LALELER ARILAR GİBİ ÇALIŞIYOR!

Kanser Hastalarına Yardım Derneği'nin ikinci el eşya satış dükkanı, Sağlık Bakanı Eşref Vaiz tarafından açıldı.

Vaiz: “Derneğin kanser hastaları ve yakınlarına çok önemli katkıları var”

Girne Caddesi Halkın Sesi Gazetesi yanında açılan ikinci el eşya satış dükkanı derneğin Lefkoşa’daki üçüncü mağazası oldu.

Kanser Hastalarına Yardım Derneği’nin ikinci el eşya satış dükkanının üçüncüsünün açılışını yapan Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, “sarı lalelerin” bir etkinliğinde daha beraber olduklarını belirterek, Kanser Hastalarına Yardım Derneği’nin arılar gibi çalıştığını söyledi. Derneğin yaptığı görevin kutsal olduğunu vurgulayan Vaiz, derneğin kanser hastaları ve yakınlarına çok önemli katkılarını olduğunu kaydetti.

Küçük gibi görünen bu etkinliğin aslında çok büyük amaçlara hizmet ettiğini de ifade eden Vaiz, derneğin başarılarının devamını , tüm kanser hastalarına acil şifalar ve herkese iyi bayramlar diledi. Girne Caddesi Halkın Sesi Gazetesi yanında açılan ikinci el eşya satış dükkanı derneğin Lefkoşa’daki üçüncü mağazası oldu.

Kanser Hastalarına Yardım Derneği Başkanı Raziye Kocaismail ise açılışta yaptığı konuşmada, bugün Lefkoşa’daki üçüncü dükkanlarının açılışını yaptıklarını belirterek, dükkanı DP Genel Başkanı Serdar Denktaş’ın Vakıflar İdaresi aracılığıyla kendilerine bıraktığını söyledi. Diğer dükkanların kiralık olduğunu, bu sebeple de gelirlerinin büyük bölümünü kiraya verdiklerini ifade eden Kocaismail, bu dükkana hiç kira ödemeden, hem topluma hizmet edeceklerini, hem de kanser hastalarına yardımcı olacaklarını kaydetti.

Derneğin, özellikle medyanın, siyasiler ve halkın duyarlılığıyla çok yol aldığını belirten Kocaismail, kanser hastalarına destek veren herkese teşekkür etti. Kocaismail, bugün açılan dükkanlarında Londra’dan gelen kolilerin bulunduğunu bu kolilerde gömlek gibi giyim eşyalarının bulunduğunu, bunların 1 YTL’den satışa sunulduğunu söyledi.

Dükkanın içinde bulunan ürünlerin ise KTHY ve firmalar tarafından bağışlanan hiç kullanılmamış ürünler olduğunu işaret eden Kocaismail, “Bu bayram arifesinde onları bize bağışlayan herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


KALP VE GÖĞÜS HASTALIKLARI AYAKTA TANI VE TEDAVİ
      MERKEZİ'NİN YAPIMINA BAŞLANIYOR

LEFKOŞA'YA YENİ BİR HASTANE DAHA...

Vaiz: “Sağlık alanında, özellikle sağlık reformunu hayata geçirmeye çalışıyoruz. Genel sağlık sigortasıyla birlikte hem devlet hastanelerinin hem de  özel sektörün varolan potansiyelini kullanarak çok daha düzeyli ve hızlı sağlık hizmetini, hayata geçireceğiz” ”

Kalp ve Göğüs Hastalıkları Ayakta Tanı ve Tedavi Merkezi Yapımı için gerekli sözleşme, Sivil Savunma Teşkilat Başkanı Zekai Aksakallı, Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Planlama ve İnşaat Dairesi Müdürü İsmail Gökbulut ile Karalım Limitet yetkililerinden Hüseyin Burat tarafından imzalandı.

Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Poliklinik karşısında yer alan 6000 metrekarelik otopark alanı üzerine inşa edilecek Tanı Merkezi’nin yapımı için gerekli mali finansman Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı Sığınak Komisyonu tarafından karşılanacak.

İmza Töreninde Konuşan Sivil Savunma Teşkilat Başkanı Zekai Aksakallı; 2000 yılından beri yasa gereğince inşaat sahiplerinden alınan katkı payıyla, sığınak fonunda biriken 14 milyon Yeni Türk Lirasından 7 milyonun söz konusu proje için ayrıldığını söyledi. Sağlık Bakanı Eşref Vaiz ise; “Sağlık sektöründeki sorunları aşmak için bir taraftan sosyal ve sağlık reformlarını hazırlar ve Kıbrıs Türk halkını standartları yüksek bir sağlık hizmetine kavuşturmaya uğraşırken diğer taraftan 1976’da yapılan Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi geçmişteki birtakım ihmalkarlıklardan dolayı, bakımsız ve hastalarına güven vermeyen bir konuma düştüğünü görmekteyiz” dedi.

Vaiz, bu noktada kendilerine Sivil Savunma Teşkilatı’nın kuruluş amacına uygun ülkemize hastaneler kazandırmak için Sığınak Fonuyla yardımcı olduğunu söyledi. “Sağlık alanında, özellikle sağlık reformunu hayata geçirmeye çalışıyoruz. Genel sağlık sigortasıyla birlikte hem devlet hastanelerinin hem de  özel sektörün varolan potansiyelini kullanarak çok daha düzeyli ve hızlı sağlık hizmetini, hayata geçireceğiz” diye konuşan Vaiz;  bunu yaparken de sağlık sektöründe hizmet verenlerin özlük koşullarını iyileştirerek, ‘hizmet alanların ve hizmet verenlerin mutluluğunu’ şiar benimseyeceklerini ifade etti.

Kalp ve Göğüs Hastalıkları Ayakta Tanı ve Tedavi Merkezi projesinin 210 günde tamamlanması öngörülüyor. Projenin 6 Eylülde açılan ihalesini Karalım Limitet, 4 milyon 689 Yeni Türk Lirası ile almıştı.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


"AMAÇ, 21. YÜZYILA DAMGASINI VURACAK, GÜÇLÜ BİR ALTYAPI "

Başbakan Ferdi Sabit, Gazimağusa ve Bölgeye hizmet verecek Yeni Hastanenin inşaatında incelemelerde bulundu ve yetkililerden bilgi aldı.

Eylül 2007’de tamamlanması planlanan Gazimağusa Yeni Devlet Hastanesi’nin 23 Milyon 800 Bin Yeni Türk Lirası’na mal olması bekleniyor.Başbakan Ferdi Sabit Soyer, yurttaştan alınan her kuruş verginin ve Türkiye’den gelen yardımların alt yapıya  gittiğini vurguladı. Gazimağusa ve Bölgeye hizmet verecek Yeni Hastanenin inşaatında incelemelerde bulunan Soyer, “ Bu anlamda, yurttaşların KDV fişi almasının ne kadar yararlı olduğunu da göstermek isterim” diye konuştu.

Başbakan’a incelemelerinde, Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Salih Usar, Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Sivil Savunma Teşkilat Başkanı Zekai Aksakallı, Gazimağusa Kaymakamı İsmail Gündost ve bazı bölge milletvekilleri de eşlik etti. İnceleme sırasında ilk olarak hastanenin yapımını üstlenen Tosunoğlu İnşaat Şirketi yetkililerinden geniş bilgi alan Başbakan, ardından şantiyeyi gezdi. Hastanenin giriş kapısında çevre yolu ile ilgili de Bakan Usar’dan bilgi alan Soyer, basına açıklamada bulundu.

Hastanenin fonunun, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türkiye ve Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı kaynaklarınca karşılandığına işaret eden Soyer, yapımı üstlenen firmanın da hızlı bir şekilde çalıştığını vurguladı. Başbakan, firma yetkilisi ve çalışanlarına, kaliteli bir iş ortaya koymaya çalıştıkları için teşekkür etti. Hastane ile birlikte çevre yol yapımının da sürdüğüne dikkati çeken Başbakan Ferdi Sabit Soyer, bu yolun, Gazimağusa Belediyesi’nin de katkılarıyla kentin ulaşımına büyük yarar sağlayacağını vurguladı...

Lions Garden önünden başlayacak çevre yolunun da bitmesiyle, Karpaz Duble Yol projesinin devam edeceğini kaydeden Soyer, aynı zamanda Kuzey Sahil Yolu Projesi ve Geçitkale -  Tatlısu yolunun da tamamlanacağını, böylece Gazimağusa ve Karpaz’ın, Girne, Lefkoşa ve Güzelyurt ile bütünleşeceğini ifade etti. Soyer, “ Bunlara bağlı olarak, Güzelyurt çift şerit yol da bitince, ülkedeki ana kara yollar arterlerinde önemli bir gelişme olacaktır. Bunları yapacağız ki, 21’inci yüzyıla damgasını vuracak, güçlü bir alt yapıya sahip olalım” dedi.

Yurttaştan alınan her kuruş verginin ve Türkiye’den gelen yardımların alt yapıya gittiğini vurgulayan Soyer, “ Bu anlamda, yurttaşların KDV fişi almasının ne kadar yararlı olduğunu da göstermek isterim” diye konuştu. Başbakan Soyer, açıklamaların ardından, hastane inşaatını gezerek, yetkililerden ayrıntılı bilgi aldı.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


"GIDA GÜVENLİĞİ KONUSUNDA AB STANDARTLARINA
        UYUM SAĞLANACAK"

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, ‘16 Ekim Dünya Gıda Günü’ dolayısıyla yayımladığı mesajda vurguladı:

“Gıda güvenliği konusunda AB standartla-rına uyum sağlanacak”

Bu yılın ‘Dünya Gıda Günü’ teması, “Gıda güvenliği için tarıma yatırım”

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) 1979 yılında aldığı bir kararla kuruluş tarihi olan 16 Ekimi ‘Dünya Gıda Günü ‘ olarak ilan etmiştir. O tarihten itibaren dünyada 150’den fazla ülkede 16 Ekim ‘Dünya Gıda Günü’ olarak kutlanmaktadır. Dünya Gıda Gününün başlıca amacı, her geçen gün artmakta olan global açlık sorununa dikkat çekerek çözümler aramak, besin maddelerinin üretimi, tüketimi, yeterli beslenme, besin maddelerinin eşit dağılımı; gıda güvenliği ve benzeri konularda çeşitli etkinlikler düzenlemektir. BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından her yıl bir tema belirlenip bu temaya bağlı olarak, gerek yıl boyunca, gerekse 16 Ekim günü etkinlikler ve çalışmalar düzenlenmektedir. Böylece, aynı günde dünyanın dört bir yanında o yılkı tema ve yıl boyunca elde edilen gelişmeler değerlendirilmekte, eksiklikler belirlenerek çalışmalar o yönde yoğunlaştırılmaktadır. Bu yılın ‘Dünya Gıda Günü’ teması, “Gıda güvenliği için tarıma yatırım” olarak belirlenmiştir. Bu yılkı tema ile tarım sektörünün yüz yıllardır insanoğlunun başlıca besin kaynağı üreticilerinden olduğu ve bu sektöre yeterli yatırım yapılmadığı taktirde açlık sorununa kalıcı çözüm bulmanın mümkün olamayacağı vurgulanmak istenmektedir. Bu bağlamda BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), örgüt üyelerini üretici ile satıcı arasında direkt teması sağlamak; tarım ve tarıma bağlı sektörlerde standartları artırmak; tarıma yatırım koşullarını çekici hale getirmek ve kırsal gelişim için gerekli altyapıyı tamamlamak olarak özetlenebilecek önlemler paketini uygulamaya teşvik etmektedir. Ülkemiz Tarım Sektörünün de, tüm dünyada yaşananlara benzer sorunlarla karşı karşıya olduğu bilinmektedir.

Hükümet ve Bakanlığımız her alanda olduğu gibi, gıda ve tarım alanlarında da uluslararası gelişmeleri yakından takip edip koşullarımıza uygun çözümleri hayata geçirmekte tereddüt etmeyecektir. Nitekim Sağlık Bakanlığı, ülkemizdeki gıda üretim yerlerinin izin ve ruhsatlandırılması ile ilgili yasal boşluğu doldurmak, gıda ve su mevzuatını yeniden ele almak ve Avrupa Birliği standartlarına uyumlu hale getirmek için çalışmalara başlamıştır.

KKTC’de üretilen, ithal ve ihraç edilen gıdaların güvenilirliklerinin sağlanması konusunda üzerimize düşen sorumluluğu yerine getireceğimizi belirtir, Dünya Gıda Günü münasebetiyle halkımıza sağlıklı günler dileriz.

Dt. Eşref VAİZ
Sağlık Bakanı

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


"BAĞIŞLAR ÖRNEK OLUYOR"

ASEL Grup Sağlık Bakanlığı’na Citroen C1 marka araba bağışında bulundu.

Vaiz: “Özellikle bu dönemde kırsal bölgelere önem veriyoruz. Sağlık Merkez-lerini güçlendiriyoruz. Sağlık Merkezleri-mizdeki araç ihtiyacı devam ediyor ve bu sıkışık dönemlerde firmaların, iş adamla-rının yaptıkları bağışlar bizleri rahatlatıyor”

ASEL Grup Otomotiv Direktörü Aysel Ürel, bağışladıkları arabanın anahtarını bugün Sağlık Bakanı Eşref Vaiz’e teslim etti. Sağlık Bakanı Eşref Vaiz bağış sırasında yaptığı konuşmada, firmanın ilgisine teşekkür ederek yapılan bağışla bir ihtiyacın karşılandığını kaydetti.

Bakanlık olarak araç ihtiyaçları bulunduğunu belirterek ASEL’in geçen aylarda ambulans filosunun büyümesine katkı koyduğunu hatırlatan Vaiz, özellikle bu dönemde kırsal bölgelere önem verdiklerini, sağlık merkezlerini güçlendirdiklerini, sağlık merkezlerindeki araç ihtiyacının devam ettiğini ve bu sıkışık dönemlerde firmaların ve iş adamlarının yaptıkları bağışların kendilerini rahatlattığını kaydetti.

Sağlık sektörünün çok ciddi sorunları olduğunu söyleyen Bakan Vaiz, “Bakanlıkta böyle güzel olaylar olması beni mutlu ediyor” dedi. Yapılan bağıştan dolayı memnuniyetini ifade eden Bakan Vaiz, diğer sektörlerin de bu olayı örnek almasını istedi. ASEL Grup Otomotiv Direktörü Aysel Ürel ise, firma olarak kamu kuruluşlarına yardımda bulunmak istediklerini ve bu çerçevede araba bağışında bulunduklarını ifade ederek bundan mutlu olduklarını kaydetti.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


"AMAÇ HALKI RUH SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI KONUSUNDA
        BİLİNÇLENDİRMEK"

Sağlık Bakanlığı Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Pisikiyatrist Dr. İnci Taşyürek , ‘10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü’ dolayısıyla açıklamada bulundu.

“AMAÇ, HALKI RUH SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI KONUSUNDA BİLİNÇLENDİRMEK”

Taşyürek: “Sağlık denince ruh ve bedeni birbirinden ayırmak mümkün değildir. Bedensel herhangi bir rahatsızlıkta örneğin kanser olan hastanın, üzüntü ve kederden dolayı ruh sağlığı etkilenmektedir, aynı şekilde ruhsal bozukluk yaşayan bir hastanın ise stresten dolayı bedenen bozukluğa gidebilir”

Barış Ruh ve Sinir Hastanesi Başhekimi Pisikiyatrist İnci Taşyürek, 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı gününün 1992 yılından itibaren kutlanmaya başlandığını, amacın ise, halkı ruh sağlığı ve hastalıkları konusunda bilinçlendirmek olduğunu söyledi. Dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de ruhsal sağlık problemi yaşayan insan sayısı küçümsenemeyecek kadar fazla. Depresyon başta olmak üzere ruhsal hastalıklar artarken, tedavi yöntemleri de günden güne daha iyiye gidiyor. Ancak ülkemizde ruh sağlığı yasası olmaması nedeniyle sorunun ciddiyeti anlaşılamıyor. Taşyürek, sağlık denince ruh ve bedeni birbirinden ayırmanın mümkün olmayacağına dikkat çekerek, bedensel herhangi bir rahatsızlıkta örneğin kanser olan hastanın, üzüntü ve kederden dolayı ruh sağlığının etkilendiğini, aynı şekilde ruhsal bozukluk yaşayan bir hastanın ise stresten dolayı bedenen bozukluğa gidebileceğini kaydetti. Toplum olarak ruhsal sağlık problemlerinin kabul görmediğini ifade eden Taşyürek, halkın bu konuda damgalanmak ve suçlanmaktan korktuğunu ve bu yüzdende bu sorunları görmezden geldiğini anlattı.

Günümüzde modern tıbbın geliştiğini ve ruh sağlığı konusunda birçok yeni ilacın da tedavi yöntemlerine yardımcı olduğunu belirterek, daha önceleri iyileştirilemeyen bir çok hastalığı şuandan çok iyi duruma getirebiliyoruz. Ancak toplumun bilgi yetersizliği hala damgalanma sorunu çözümlenememiştir, bu bilgi yeretsizliği hastaları da olumsuz yönde etkilemektedir. İnci Taşyürek, Barış Ruh ve Sinir Hastanesinin 180 yatak kapasitesine sahip olduğunu ve 120 hastanın şuan yataklı tedavi gördüğünü dile getirerek, günlük tedaviye gelenlerin sayısının ise 60-80 arasında değiştiğini söyledi. Ülkemizde ruh sağlığı yasasının da bulunmadığını kaydeden Taşyürek, bu konuda çalışma başlatılması gerektiğini anlattı. Ruh sağlığımızı kaybetmeden yardım almak, deli damgası yemek değildir. Bunu hiçbir zaman unutmayalım. (BRTK).

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


HEPATİT B'DEN KORUNMAK MÜMKÜN

Dünyada 300 milyondan fazla kronik hepatit B taşıyıcısı bulunuyor. Her yıl ise 50 milyon yeni hepatit B vakasına rastlanıyor.

Dünyada korkunç boyutlara ulaşan Hepatit B’den korunmanın tek yolu ise aşılanmak Halk arasında sarılık olarak bilinen Hepatit B bulaşıcı bir hastalık olması nedeniyle önemli sağlık sorunlarından biri. Hepatit B Karaciğer iltihabı anlamına gelen hepatit hastalığının etkeni olan virüslerden bir tanesidir. Kan yoluyla, tükürük, ter gibi vücut sıvıları veya cinsel yolla bulaşan hepatit B, ölümcül hastalıklara neden olabiliyor.

Hepatit B sık sık enjeksiyon yapan hastalarda, uyuşturucu bağımlılarında çok sık olarak görülebiliyor. Toplu halde bulunan yerlerde özellikle okullarda, hastahanelerde bulaşma riski daha da artmakta. Kuzey Kıbrıs’ta hepatit B taşıyıcılarının son yıllarda giderek arttığına dikkat çeken uzmanlar, özellikle Türkiye’den gelen işçiler arasında hepatit B nin yaygın olduğunu belirtiyorlar. Bu hastalık kişiye göre farklılık gösterse de hepatit B karaciğerde oldukça ağır hasarlara neden olabilmekte, bazı taşıyıcı hastalarda karaciğer yetmezliği, siroz ve karaciğer kanseri görülebilmektedir. Hastalığın kuluçka dönemi 6 aya kadar uzayabildiği gibi bir ömür boyu ortaya çıkmayabilirde. Aşırı halsizlik, iştah kaybı, bulantı, kusma deride ve göz aklarında sararma, idrar renginde koyulaşma ve karın ağrısı gibi beirtiler gösterebilen bu hastalığın çeşitli ilaçlarla tedavisi mümkün ancak bunun için uzun ve pahalı bir tedavi süreci gerekiyor. Hastalığın tedavisi her zaman başarılı sonuç vermeyebilir ancak virüs vücuda girmemişse bu hastalıktan korunmak mümkün. Bunun da en etkili yolu aşılanmak.

Dünyada 300 milyondan fazla kronik hepatit B taşıyıcısı bulunuyor. Her yıl ise 50 milyon yeni hepatit B vakasına rastlanıyor. Dünyada korkunç boyutlara ulaşan Hepatit B’den korunmanın tek yolu ise aşılanmak. (BRTK)

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


HEPATİT B AŞI KAMPANYASI BAŞLADI

Kampanya çerçevesinde ilk gün Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesinde yaklaşık 240 öğrenci aşı oldu.

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi tarafından geçen yıl başlatılan Hepatit B aşı kampanyası bu yıl da devam ediyor.

Ergen çağında bulunan gençleri içeren aşı kampanyasına, Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesi’nden başlandı.

Kampanya çerçevesinde yaklaşık 240 öğrenci aşı oldu. Ada genelindeki tüm ortaokulların üçüncü sınıfları ile liselerin iki ve üçüncü sınıflarında gerçekleştirilecek Hepatit B aşı kampanyası, altı aylık bir süreyi kapsayacak. Aşılarını geçen yıl tamamlayan Lise 1 öğrencilerine bu yıl tekrar aynı aşı yapılmayacak.

Hepatit B aşı kampanyası toplam 3 dozdan oluşacak. İlk doz yapıldıktan bir ay sonra ikinci doz, ikinci dozdan 5 ay sonra ise üçüncü doz aşıları gerçekleşecek.
Aşı kampanyasıyla, Kanser ve Siroz’a yol açan Hepatit B’nin önüne geçilebilmesi hedefleniyor. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi, benzeri aşı kampanyalarını önümüzdeki dönemlerde de sürdürecek.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


YABANCILAR İÇİN SAĞLIK HİZMETLERİ UCUZLATILDI

2006 Sağlık Kurumları Ücretler Tarifesi Tüzüğü" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

YABANCILAR İÇİN SAĞLIK HİZMETLERİ UCUZLATILDI

Vaiz: “Türkiye’den gelen bir kişiye 300 YTL’ ye yapılan bir operasyon, bir İngiliz’e 500 Sterlin karşılığı yapılıyordu. Yeni tüzükle ikisi de eşitlendi.

Sağlık Bakanlığı'na bağlı sağlık kurumlarında üçüncü uyruklulardan muayene, tetkik, tedavi, ameliyat ve benzeri hizmetler karşılığında alınacak ücretlerde indirime gidildi. Daha önce sterlin üzerinden talep edilen rakamlar hem YTL'ye çevrildi, hem de azaltıldı. AB standartlarına uyarlanan tüzükteki yeniliğe göre, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) yurttaşları ile diğer yabancılardan daha önce sterlin olarak talep edilen sağlık hizmeti ücretleri, bundan böyle YTL oldu. GKRY yurttaşları 5 Eylül 2003'te yapılan tüzük değişikliğiyle kapsama alınmıştı.

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, TAK muhabirinin sorusu üzerine yaptığı açıklamada, tüzüğün 2000 yılında hazırlandığını ve rakamların 2003 yılında günün şartlarına uyarlandığını, ayrıca eksik hizmetlerin de eklendiğini belirterek, şimdi hazırlanan tüzüğün ise Türkiye uyruklularla üçüncü uyrukluların yararlanacakları sağlık hizmetleri karşılığında ödeyecekleri ücretler arasındaki büyük farkı gidermeyi amaçladığını kaydetti. Özellikle KKTC'de yaşayan yabancılardan gelen yoğun şikayetler üzerine düzenlemeye gittiklerini anlatan Bakan Vaiz, "Örneğin daha önce Türkiye'den gelen bir kişiye 300 YTL'ye yapılan bir operasyon, bir İngilize 500 sterlin karşılığı yapılıyordu. Yeni tüzükle ikisi eşitlendi" dedi.

TÜZÜKTEKİ KATEGORİLER

Tüzüğe göre, tam ücretli kategoriye "kendi olanaklarıyla tam ücret ödeyenler; 1976 Sosyal Sigortalar Yasası uyarınca sigortalı olanlar; üçüncü uyruklular ve GKRY yurttaşları; KKTC eğitim kurumlarında eğitim gören üçüncü uyruklu öğrenciler" giriyor. Tenzilatlı ücretli kategoriden, "dar gelirlilik belgesine sahip olanlarla indirimli tıbbi ücret belgesi olanlar" yararlanırken; ücretsiz kategoriye ise oldukça kabarık bir liste giriyor... "Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri, Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayı, Kıbrıs Türk Güvenlik Kuvvetleri mensupları; TC Lefkoşa Büyükelçiliği, TC Yardım Heyeti mensupları; kamu görevlileri, emekli kamu görevlileri ve bunların geçindirmekle yükümlü olduğu kişiler; tutuklu ve mahkumlar, veremli ve zührevi hastalıklılar, cüzamlılar; askerliğe kabul için muayeneye sevk edilenler; sosyal yardım servisleri himayesindeki çocuklar; kamu hizmetine tayin edileceklerle yönetim maksadıyla burs alıp da sağlık raporu için başvuranlar; sosyal yardım alan yoksullar; şehit, kayıp aileler, malul gazi ve bunların geçindirmekle yükümlü olduğu kişiler; 18 yaşını doldurmamış öğrenciler; KKTC uyruklu üniversite öğrencileri; kanser, AIDS, tüberküloz, lebra hastaları; Kronik Hastalıklar Hastanesi'nde bakım altındakiler; siyasi kamu görevlileri ve geçindirmekle yükümlü oldukları kişiler; hekimlik ve dallarında çalışanlar ve geçindirmekle yükümlü oldukları kişiler; belediye başkanları ve belediye memurlarıyla geçindirmekle yükümlü oldukları kişiler" ücretsiz kategoriye giriyor. Tüzükte, "trafik kazalarında uygulanacak ücretler" yan başlığıyla şu kurallar yer alıyor: "Trafik kazası sonucunda acil tıbbi hizmet almak amacıyla hastanelerimize kaldırılan veya başvuran kazazedelerin kişisel kategorisine bakılmaksızın tam ücretli kategorisinden tedavi bedelini talep etmek amacıyla hastane idaresi on gün içinde motorlu araçlar poliçesinin hangi sigorta şirketine ait olduğunu Polis Genel Müdürlüğü'nden öğrenir. Hastane idaresi tarafından daha sonraki 10 gün içinde kazazedenin acil tedavi masrafları ilgili sigorta şirketine fatura edilir. Kazazedenin özel sağlık sigortası sahibi olması halinde ise hastane idaresi tarafından tam ücretli kategoriden acil tedavi masrafları özel sağlık sigortasından talep eder. Araç veya sağlık sigorta şirketi fatura tarihinden itibaren 30 gün içinde kazazedenin acil tedavi ücretini ödemekle yükümlüdür. Fatura bedelinin 30 gün içinde ödenmemesi halinde, ilk ay için yüzde 25, ikinci ay için yüzde 15, daha sonraki her ay için yüzde 10 gecikme faizi uygulanır." (TAK)

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


ERGENLİK ÇAĞINDAKİ GENÇLERE HEPATİT B AŞI KAMPANYASI

Adolesan (Ergen) çağında buluna gençleri içerecek ‘Hepatit B’ aşı kampanyası, 9 Ekim 2006 Pazartesi günü ada genelindeki tüm Ortaokulların üçüncü sınıflarında ve Liselerin iki ve üçüncü sınıflarında başlayacak ve 6 ay devam edecek.

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi tarafından yıllardan beri sürdürdüğü ‘Aşı Kampanyalarına‘ ilaveten geçtiğimiz yıl başlattığı Hepatit B aşı kampanyası bu yıl da devam edecek.

Adolesan (Ergen) çağında buluna gençleri içerecek aşı kampanyası, 9 Ekim 2006 Pazartesi günü ada genelindeki tüm Ortaokulların üçüncü sınıflarında ve Liselerin iki ve üçüncü sınıflarında gerçekleştirilecek.

Altı aylık bir süreyi kapsayacak olan Hepatit B aşı kampanyası, aşılarını geçen yıl tamamlayan Lise 1 öğrencilerine, bu yıl tekrar aynı aşı yapılmayacak.

Hepatit B aşı kampanyası toplam 3 dozdan oluşacak. İlk doz yapıldıktan 1 ay sonra ikinci doz, ikinci dozdan 5 ay sonra ise üçüncü doz aşıları gerçekleşecek.

Kanser ve Siroza yol açan Hepatit B’nin, önüne geçilebilmesi için böyle bir kampanya başlattıklarını söyleyen Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Sıdıka Kayımbaşıoğlu, benzeri aşı kampanyaların önümüzdeki dönemlerde de sürdürüleceğini kaydetti.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


DİL VE KONUŞMA BOZUKLUKLARI ÜNİTESİ HİZMETE GİRDİ

Mehmet Reis Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’ndeki Dil ve Konuşma Bozuklukları Ünitesi’nin açılışı Sağlık Bakanı Eşref Vaiz tarafından yapıldı.

VAİZ: “ÜLKEDE ÇOK BÜYÜK BİR EKSİKLİK GİDERİLDİ”

ÇELİK: “ÜNİTE DERNEK-DEVLET İŞBİRLİĞİYLE HAYATA GEÇİRİLDİ”


GÜNEŞ: “AMAÇ DİL VE KONUŞMA PROBLEMLERİNİ ÇÖZMEK”

Kekemelik, konuşmada gecikme, felç sonrası konuşma bozuklukları, (R) harfini telâffuz edememe gibi iletişim sorunlarının bilimsel olarak tedavi edileceği “Dil ve Konuşma Bozuklukları Ünitesi” düzenlenen törenle hizmete girdi.

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi içerisinde bulunan Kıbrıs Türk Ortopetik Özürlüler Derneği Mehmet Reis Rehabilitasyon Merkezi’nde yer alan ünitenin açılışını Sağlık Bakanı Eşref Vaiz yaptı.

Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği’ne bağlı Mehmet Reis Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü, Uzman Fizyoterapist Beliz Belgen, açılış öncesi yaptığı konuşmada, üniteden, dil ve konuşmasında herhangi bir nedenle aksama olan kişilerin yararlanabileceğini belirterek, iletişim bozukluklarının giderilmesi yönünde ciddi bilimsel uygulamaların yapılacağını anlattı. Ünitede, kekemelik, sesletim ve ses bilgisi bozukluğu, gecikmiş dil ve konuşma, afazi, ses bozuklukları ve buna benzer sorunların terapisinin yapılacağını kaydeden Belgen, ünitenin hafta içi her gün 8.00-17.00, Cumartesi ise 08.00-13.00 saatleri arasında hizmet vereceğini belirtti.

Dil ve Konuşma Bozuklukları Uzmanı Zerrin Güneş de, mesleği konusunda bilgi verdi ve mesleğini Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yapmak istediği için ülkeye kesin dönüş yaptığını ifade etti. Uzman Güneş, dil ve konuşma konusunda problemi olan herkese yardımcı olmayı amaçladıklarını vurguladı. Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Mustafa Çelik ise, ünitenin ülkeye kazandırılmasından gurur ve mutluluk duyduğunu belirterek, ünitenin ülke ve insanına bir armağan, derneğin de sadece bir aracı olduğunu kaydetti.

Çelik, Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği’nin, topluma, sosyal yaşama entegrasyonun ve kendi kendine yeterliliğin maksimum seviyeye çıkarılması konusunda katkı sağlayabilmek, devlet-dernek işbirliğini geliştirmek, toplum ve özürlü insanlar arasında iletişim kurmak amacı ile kurulduğunu ve bu yönde geliştiğini anlattı.

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz de, dil terapisti konusunun dernek ve devlet işbirliğinin çalışmaları ile olumlu sonuçlar vereceğine dikkati çekti. Ünitenin, sadece dernek üyesi özürlülere yönelik değil, ülkenin ihtiyaçlarını gidermek için öncü olduğunu vurgulayan Vaiz, dernek üyelerine katkılarından dolayı teşekkür etti ve ünitenin ülkeye hayırlı olmasını diledi. Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, daha sonra ünitenin açılışını yaptı.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


İKİNCİ SOYER HÜKÜMETİ GÜVENOYU ALDI

Soyer: “Hayatın her alanında reformlar gerçekleştirmek hükümetin görevi olacaktır”

Kıbrıs Türk’ünün 21’inci Hükümeti Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler-Özgürlük ve Reform Partisi Koalisyonu, meclisten güvenoyu aldı.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Fatma Ekenoğlu başkanlığındaki genel kurul toplantısına, Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Sekreter Ömer Kalyoncu rahatsızlığı, Ulusal Birlik Partisi ve Demokrat Parti Milletvekilleri ise boykot nedeniyle katılmadı.

Genel Kurulda güven oylaması öncesi, onaya ve bilgiye sunuşlar bölümüne yer verildi. Bu bölümde, Demokrat Parti’nin, Mustafa Gökmen’in istifası ile boşalan Ekonomi Maliye Bütçe ve Plan Komitesi üyeliğine Girne Milletvekili Hüseyin Kayım’ı önermesi ve bunun oya sunulması dikkat çekti.

Salondaki bazı milletvekilleri Demokrat Parti'nin Genel Kurul çalışmalarına katılmamasına karşın Kayım’ı komiteye önermesine tepki gösterdi...

Ancak yapılan oylama sonucunda, Hüseyin Kayım’ın Ekonomi, Maliye Bütçe ve Plan Komitesi’ne üyeliği oybirliği ile kabul edildi. Genel Kurul'da daha sonra güven oylamasına geçildi. 30 Milletvekilinin katıldığı Genel Kurulda yapılan güven oylamasında koalisyona 28 kabul, 2 de ret oyu verildi. Cumhuriyetçi Türk Partisi ile Özgürlük ve Reform Partisi Milletvekilleri dışında Bağımsız Milletvekili Ergün Sedaroğlu koalisyona kabul oyu verirken, Barış ve Demokrasi Hareketi Genel Başkanı Mustafa Akıncı ile bağımsız Milletvekili Erden Özaşkın ret oyu kullandı.

Buna göre, Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler ile Özgürlük ve Reform Partisi Koalisyon hükümeti Genel Kuruludan güven oyu almış oldu... Hükümetin güvenoyu almasının ardından söz alan Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler Genel Başkanı Başbakan Ferdi Sabit Soyer, hükümete güven oyu veren ve vermeyen milletvekillerine teşekkür etti. Kıbrıs sorununun siyasi eşitliğe dayalı çözüm yönünde Cumhurbaşkanı ile birlikte çalışmalarını sürdüreceklerine dikkati çeken Soyer, hayatın her alanında reformlar gerçekleştirmek hükümetin görevde olacağını söyledi... Soyer, halktan aldıkları güçle halka hizmet etmeye devam edeceklerini belirterek, Meclis Genel Kurulunun halkın iradesini yansıttığını ve hükümetin bu güçle çalışmalarını sürdüreceğini vurguladı. Temel amaçlarının halka daha güzel bir ortam sağlamak olduğunu belirten Soyer, bu amaçla çalışacaklarını ifade etti.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


AŞIYA DEVAM

Sağlıklı, mutlu ve başarılı bir gelecek için;

AŞIYA DEVAM!

Sağlık Bakanlığının sürdürdüğü aşı kampanyasında çocuklarda toplum sağlığını geliştirme, hastalıklara bağışık olma ve hastalıklara yakalanmama hedefleniyor.

Aşı kampanyasının ilk gününde Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesine bağlı doktor, hemşire ve sağlık ekipleri Lefkoşa bölgesinde Şht. Tuncer İlkokulu; Değirmenlik Bölgesinde Minareliköy – Demirhan İlkokulu; Gazi Mağusa Bölgesinde Tuzla ve Aygün İlkokulu ile Ötüken Anaokulu; İskele Bölgesinde Boğaziçi İlkokulu; Geçitkale Bölgesinde Tatlısu İlkokulu; Mehmetçik Bölgesinde Mehmetçik İlkokulu; Güzelyurt Bölgesinde Barış İlkokulu ve Kalkanlı İlkokulu; Girne Bölgesinde ise Lapta İlkokulu ile Lapta Anaokulu öğrencilerine Difteri, Tetanos ve Polio aşılarını yaptı.

Sağlık Bakanlığına bağlı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi, ‘ülkemizde hiçbir çocuk aşısız kalmasın’ hedefi ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti genelinde geçen yıl başlattığı ‘Aşı Kampanyasına’ bu yıl da devam ediyor. KKTC genelindeki tüm İlkokul öğrencilerini içerecek ve 3 aylık bir süreyi kapsayacak kampanya, bugün başladı. Kırsal bölgede ikamet eden bebekleri ve okul öncesi çocukları da kapsayacak aşılama kampanyası içim muhtarlıklarla da işbirliği yapılacak.

Aşı kampanyasının ilk gününde Temel Sağlık Hizmetleri Dairesine bağlı doktor, hemşire ve sağlık ekipleri Lefkoşa bölgesinde Şht. Tuncer İlkokulu; Değirmenlik Bölgesinde Minareliköy – Demirhan İlkokulu; Gazi Mağusa Bölgesinde Tuzla ve Aygün İlkokulu ile Ötüken Anaokulu; İskele Bölgesinde Boğaziçi İlkokulu; Geçitkale Bölgesinde Tatlısu İlkokulu; Mehmetçik Bölgesinde Mehmetçik İlkokulu; Güzelyurt Bölgesinde Barış İlkokulu ve Kalkanlı İlkokulu; Girne Bölgesinde ise Lapta İlkokulu ile Lapta Anaokulu öğrencilerine Difteri, Tetanos ve Polio aşılarını yaptı. Bunun yanı sıra 5. ve 1. sınıf öğrencilerine 2 doz MMR ( kızamık, kızamıkçık ve kabakulak) aşısı ve 2 aylık ve üzeri bebeklere HİB (Menenjit) aşısı da kampanya dahilinde bulunuyor.

Aşılama kampanyasında çocuklarda toplum sağlığını geliştirme, hastalıklara bağışık olma ve hastalıklara yakalanmama hedefleniyor.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............North Cyprus, NORTH CYPRUS, KUZEY KIBRIS, cyprus, Cyprus kibris, chypre, north cyprus, internet, ISP, web service, web design, turkish cypriot, www, trnc, turkish republic of northern cyprus, nicosia, lefkosa, famagusta, gazimagosa, gazimagusa, magusa, kyrenia, girne, lefke, lefka, guzelyurt, morphou, karpaz, karpas, la republique turque du nord de chypre, kktc, cypriot, cheap web space, web space, free space, trnc online, trnc online project, rehber, tourist, holiday, guide, sağlık, saglik, hastalık, hastalik, Sağlık Bakanlığı, Saglik Bakanligi, tıp, tip, ilkyardım, ilkyardim, rahatsızlık, rahatsizlik, hastane, hastahane, sağlık merkezi, saglik merkezi, sağlık ocağı, saglik ocagi, istatistik, statistic, doktor, doctor, eczane, pharmacy, health, kronik, cronic, akut, acut, diyabet, diabet, onkoloji, oncology, endokrin, kalp, thalassaemia, radyasyon, alerji, grip, nezle, kanser, cancer, romatizma, egzama, mide, prostat, rahim, raşitizm, tansiyon, siyatik, varis, verem, kan, iğne, igne, enjeksiyon, enjektör, idrar, kulak, burun, boğaz, bogaz, goz, göz, adale, gastrit, yaşam, hayat, solunum, yanık, yanik, vücut, vucut, yatak, ilaç, lab, laboratuvar, sosyal, sosyal hizmetler, hizmet, devlet, Burhan Nalbantoğlu, Akçiçek, Akcicek, cengiz topel, özürlü, zihinsel, kreş, bakımevi, rehabilitasyon, tıbbi, plasenta, genetik, biyokimya, mikrobiyoloji, fizyoloji, dahiliye, pratisyen, cerrah, cerrahi, diş, dentist, sinir, çocuk, cocuk, anestezi, kadın, kadin, doğum, uroloji, üroloji, asistan, kardiyoloji, kardiyolog, hematoloji, hematolog, seroloji, spor, deri, cilt, ekg, morg, patoloji, patolog, nukleer, damar, ortodondist, odiyolog, beyin, fizyoterapist, röntgen, poliklinik, acil, göğüs, gastroloji, gastrolog, pediyatri, pediatri, adli, ambulans, ambulance, KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ - SAĞLIK VE SOSYAL YARDIM BAKANLIĞI - KIBRIS'IN SAĞLIK ADRESİ

 
 
 
Aşıya devam    Dil ve konuşma bozuklukları ünitesi hizmete girdi
İkinci Soyer Hükümeti güvenoyu aldı   
Ergenlik çağındaki gençlere Hepatit B Aşı Kampanyası
Yabancılar için sağlık hizmetleri ucuzlatıldı   Hepatit B Aşı Kampanyası başladı
"Bağışlar örnek oluyor"    Amaç halkı ruh sağlığı ve hastalıkları konusunda bilinçlendirmek
Hepatit B'den korunmak mümkün
   
"Gıda güvenliği konusunda AB Standartlarına uyum sağlanacak"

"Amaç, 21. yüzyıla damgasını vuracak, güçlü bir altyapı"
Kalp ve Göğüs Hastalıkları Ayakta Tanı ve Tedavi Merkezi'nin yapımına başlanıyor
Sarı laleler arılar gibi çalışıyor!
    "Çok daha nitelikli ve kolay ulaşılan sağlık hizmeti"