.....::::: KASIM' 2006 :::::......    

 

 

 

 

 

 

 

 

 


A N A S A Y F A


ilkyardım | temel rahatsızlık ve hastalıklar | bakanlık | hastaneler ve sağlık merkezleri | sağlıkta istatistikler
doktorlar | eczaneler | tıp terimleri sözlüğü | e-mail | webmaster | anasayfa


domain name

  kişi sitemizi
 ziyaret etmiştir

KORUNMASIZ CİNSEL İLİŞKİYE HAYIR!

Sağlık Bakanlığı “1 Aralık Dünya Aids Günü” dolayısı ile gençlere yönelik eğitim kampanyası...

° Aids dünyamızı tehdit etmeye devam ediyor. 2005 yılında 4,1 milyon yeni vaka, 2,8 milyon ölüm...

° Aids’in yanı sıra cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklar hakında da bilgilerin verileceği kampanyada Sağlık Bakanlığı, bedava ‘Kondom’ dağıtacak.

Sağlık Bakanlığı, ‘1 Aralık Dünya Aids Günü’ dolayısıyla ada genelindeki ‘Lise öğrencilerine’ yönelik ‘eğitim kampanyası’ başlatıyor.

Gençleri AIDS konusunda bilgilendirip daha bilinçli davranmaları hedefiyle sürdürülecek kampanyaya öğrencilerin büyük ilgi göstermesi bekleniyor.

Aids’in yanı sıra cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklar hakında da bilgilerin verileceği kampanyada Sağlık Bakanlığı, bedava ‘Kondom’ dağıtacak ve medya aracılığı ile tüm topluma ulaşıp, AIDS hakkında koruyucu hekimlik kapsamında bilgi verilip, korunma yöntemleri anlatılacak.

HIV virüsü taşıyıp taşımadığı bilinmeyen kişi ile girilen cinsel ilişkide AIDS ’ten korunmak için, mutlaka ‘Kondom’ kullanılmasının gerekli olduğunun altını çizen Sağlık Bakanlığı yetkilileri, 2005 yılı içerisinde Dünya’da 4,1 milyon yeni Aids vakasının teşhis edildiğini, 2,8 milyon kişinin de Aids’ten öldüğünü belirtiler.

“KESİN TANI KAN MUAYENESİ İLE OLUR”

Bir insanda HIV virüsünün olduğunu belli edecek net bir belirti yoktur. Kişinin kendi kendine tanı koyması mümkün değildir. Kesin tanı ancak, kanda HIV testi ile konur.

AIDS’ ten korunmak için şu önlemler alınmalıdır:

1. HIV virüsü taşıyıp taşımadığı bilinmeyen kişi ile girilen cinsel ilişkide kondom (Prezervatif) kullanılmalıdır.

2. Kontrol edilmemiş kan ve kan ürünleri kesinlikle kullanılmamalıdır.

3. Şiringa, iğne, piercing, dövme, jilet ve her türlü delici ve kesici alet başkalarıyla paylaşılmamalıdır.

4. Çiftler evlilik ve hamilelik öncesinde HIV testi yaptırmalıdırlar.

5. HIV virüsü vücut dışında yaşayamayan çok dayanıksız bir virüstür ve dış ortamda kısa sürede ölür. Bu yüzden el sıkma, sarılma, dokunma, aynı tabaktan yemek yeme ile bulaşmaz.

PROGRAM:

Sedat Semavi Endüstri Meslek Lisesi - 29 Kasım, 2006 - 11.30 Dr. Sibel Tozakı
Namık Kemal Lisesi - 30 Kasım, 2006 08.30(2 period) - Dr. Sumru Akçaba
Atatürk Öğretmen Akademisi - 1 Aralık, 2006 11.30 - Dr. Özruhan Aygın
T.M.K - 1 Aralık, 2006 9.15 (2 period) - Dr. Eşref Çelik
Girne Amerikan Koleji - 1 Aralık, 2006 11.30 - Dr. Pınar Güven
Kumyalı Meslek Lisesi - 1 Aralık, 2006 11.30 - Dr. Hamit Bakırcı
Lâpta Yavuzlar Lisesi - 1 Aralık, 2006 10.00 - Dr. Sena Emral
Mağusa T.M.K. - 1 Aralık, 2006 11.30 - Dr. Şerife Zorba
Bekir Paşa Lisesi - 1 Aralık, 2006 12.00 - Dr. Hülya Madi
Yeni Erenköy Lisesi - 1 Aralık, 2006 12.00 - Dr. Ayla Dişli
Cumhuriyet Lisesi - 1 Aralık, 2006 12.00 - Dr. Melek Erhalaç
Kurtuluş Lisesi - 1 Aralık, 2006 11.30 - Dr. Erol Uçaner
Güzelyurt T.M.K. - 1 Aralık, 2006 11.30 - Dr. Erol Uçaner
Değirmenlik Lisesi - 1 Aralık, 2006 11.30 - Dr. Engin Arkan
Lefke Gazi Lisesi - 1 Aralık, 2006 11.30 - Dr. Sevinç Çiner
Atatürk Meslek Lisesi - 1 Aralık, 2006 11.30 - Dr. Gamze Taşkın
Yakın Doğu Koleji - 6 Aralık, 2006 11.30 - Dr. Kani Nalbant
L.T.L - 7 Aralık, 2006 11.30 - Dr. Kani Nalbant
Girne Anafartalar Lisesi - 7 Aralık, 2006 10.00 - Dr. Sena Emral
Mağusa Dr. Fazıl Küçük End. Mes.L - 7 Aralık, 2006 11.30 - Dr. Sumru Akçaba
Gazi Mağusa Ticaret Lisesi - 7 Aralık, 2006 11.30 - Dr. Sumru Akçaba
Gazi Mağusa Meslek Lisesi - 7 Aralık, 2006 11.30 - Dr. Sumru Akçaba
19 Mayıs Koleji - 8 Aralık, 2006 10.00 - Dr. Pınar Özgüven
Doğu Akdeniz Koleji - 8 Aralık, 2006 11.30 - Dr. Şerife Zorba
Haspolat Meslek Lisesi - 8 Aralık, 2006 11.00 - Dr. Gamze Taşkın
Haydarpaşa Ticaret Lisesi - 8 Aralık, 2006 11.30 - Dr. Eşref Çelik
İskele Ticaret Lisesi - 8 Aralık, 2006 11.30 - Dr. Hülya Madi
Cengiz Topel End. Meslek Lisesi - 8 Aralık, 2006 11.30 - Dr. Sevinç Çiner
20 Temmuz Fen Lisesi - 14 Aralık, 2006 11.30 - Dr. Kani Nalbant
Bülent Ecevit Anadolu Lisesi - 14 Aralık, 2006 11.30 - Dr. Sibel Tozakı
Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Koleji - 22 Aralık, 2006 11.00 - Dr. Sibel Tozakı

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


ANKARA ÜNİVERSİTESİ İLE İŞBİRLİĞİ...

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Ankara’daki temasları tamamlayarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne döndü.

Eşref Vaiz: “Bundan sonra olanakların imkan verdiği ameliyatlar, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi hoca ve doktorlarının katkılarıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yapılacak
.

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Ankara’daki temasları tamamlayarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne döndü.

Vaiz, Türkiye’deki temasları çerçevesinde Ankara Üniversitesi Rektörü Nusret Aras ile görüştü. Görüşmede, Sağlık Bakanlığı ile Ankara Üniversitesi arasında hastaların Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde tedavilerinin yapılabilmesine olanak sağlayacak protokol ile sağlık alanında Türkiye’deki hastahanelere olan borçlar ele alındı.

Protokolle, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde hizmete giren Kalp Damar Cerrahisi bölümünün daha faal bir duruma getirilmesi, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi doktorlarının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde hastalara hizmet vermesi ve kalp hastalıklarıyla ilgili ameliyatların ülkede yapılması amaçlanıyor.

Sağlık Bakanlığı bu çerçevede altyapı çalışmalarını hızlandıracak.
Protokol, Ankara Üniversitesi Rektörü Nusret Aras’ın 7 Aralık’ta Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yapacağı ziyaret sırasında imzalanacak.

Eşref Vaiz, bundan sonra olanakların imkan verdiği ameliyatların Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi hoca ve doktorlarının katkılarıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yapılacağını kaydetti. Bakan Vaiz, Türkiye’ye olan borçlar konusundaki bir soru üzerine, konuyu Türkiye Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile görüştüğünü belirterek, borçların hızla ödenebilmesi için 2 komite oluşturulacağını söyledi.

Ankara Üniversitesi Rektörü Nusret Aras da, yeni işbirliği protokolü ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne verdikleri desteği artıracaklarını belirtti.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI EĞİTİM KAMPANYASI BAŞLADI

Sağlık Bakanlığı’nın ‘Ağız ve Diş Sağlığı’ konulu İlkokul öğrencilerine yönelik başlattığı kampanya, Lefkoşa Şht. Doğan Ahmet İlkokulunda idi.

Kampanyanın ilk gününde Sağlık Bakanlığı tarafından çocuklara ağız ve diş sağlığı konusunda eğitim verildi, bedava diş fırçası dağıtıldı
.

Çocuklara ağız ve diş sağlığı bilincini yerleştirmek amacı ile Sağlık Bakanlığı’nın ada genelindeki tüm İlkokullara yönelik organize ettiği ‘eğitim kampanyası’ başladı.

Kampanyanın ilk gününde Lefkoşa Şht. Doğan Ahmet İlkokulu öğrencilerine Diş Hekimi Hüseyin Bıçak tarafından ağız ve diş sağlığı konusunda eğitim verildi. Eğitim sonrasında Sağlık Bakanlığı öğrencilere bedava diş fırçası dağıttı.

‘Sağlıklı beslenme ağızdan başlar’ sloganı ile sürdürülecek kampanyada, çocuklara ağız ve diş sağlığı eğitiminin yanı sıra, ‘sağlıklı beslenme’ olgusu da aktarılacak.

Sağlık Bakanlığı bünyesinde görev yapan diş hekimleri tarafından sürdürülecek kampanya, yıl sonuna kadar devam edecek.

KAMPANYANIN İLK GÜNÜ LEFKOŞA ŞHT. DOĞAN AHMET İLKOKULUNDA...

Lefkoşa Şht. Doğan Ahmet İlkokulu’nda başlayan kampanyada çocuklara, Diş Hekimi Hüseyin Bıçak ağız ve diş sağlığı konusunda bir sunum gerçekleştirildi.

Sine-Vizyon destekli olan sunumda çocuklara diş gelişimi ve sağlığı, süt dişleri, dişlerin nasıl temizleneceği, kalıcı (daimi) dişler, dişlerin ne işe yaradığı, dişlerin önemi, diş hekimlerinin görevleri, diş ve ağız sağlığı için yapılması gerekenler, beslenmede tercih edilmesi gereken besinler, diş fırçalama yöntemleri ve diş çürükleri gibi temel ve pratik konularında bilgiler verildi.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


"2007 SAĞLIKTA REFORM YILI OLACAK"

Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi 2007 Mali Yılı Bütçe görüşmelerinde konuşan Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, bir kez daha ifade etti:

"2007 sağlıkta reform yılı olacak"

Ekonomi Maliye Bütçe ve Plan Komitesi 2007 Mali Yılı Bütçe görüşmeleri çerçevesinde Sağlık Bakanlığı bütçesini görüşerek 144 milyon 409 bin 246 YTL olarak onayladı.

Komitede konuşan Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, sağlık hizmetleri iyi olan ülkelerde insanların devlete güvenerek yaşadığını belirtti. Sağlığın her zaman en önemli gündem maddesi olduğunu ifade eden Vaiz, 2007’yi “sağlıkta reform yılı” ilan ettiklerini kaydetti. Vaiz, Sağlık Yasası, Genel Sağlık Sigortası gibi yasaların önümüzdeki yıl yürürlüğe gireceğini belirtti.

Bakanlığın son 3 yılının da icraatlarla geçtiğini, 2006’nın ilk 10 ayında sağlığa yapılan yatırımın 17 trilyon TL civarında olduğunu anlatan Vaiz, hedeflerine değinirken ise Mağusa Hastanesi’nin en erken zamanda hizmete gireceğini söyledi. Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu hastanesinde büyük yoğunluk yaşandığını ve zaman zaman yetersiz kaldığını belirten Vaiz, yeni hastanenin ihalesinin de tamamlandığını ifade etti. Birçok hastane de randevu sisteminin pilot uygulama olarak hayata geçtiğini söyleyen Vaiz, bunu genelleştireceklerini de belirtti.
2007’de genel diyabet taraması yapılacağını da ifade eden Vaiz, koruyucu hekimliğin yaygınlaştırılacağını, uyuşturucuyla mücadele için de kampanya yapılacağını anlattı.

Sağlık Bakanlığı bütçesinin görüşülmesi sırasında söz alan Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler Milletvekili Mustafa Yektaoğlu sağlıkta reformun şart olduğunu söyledi. Ahmet Gulle ise, sağlığın organizasyonu konusunda büyük sıkıntılar yaşandığını, “sistemsizliğin sistem olduğunu” dile getirerek sorunlara dikkat çekti. Abbas Sınay da , sağlıkta güven sorunu giderilmeden bir yere varılamayacağını vurguladı. Teberrüken Uluçay ise, sorunlara dikkat çektikten sonra sağlık turizminin, KKTC açısından elverişli olduğuna işaret ederek, bu alana ciddiyetle eğilmek gerektiğini söyledi. Aynı partinin Milletvekili Gülboy Beydağlı da, sağlığın bir bütün olarak ele alınmasının önemini anlattı.

Toplantıya katılarak söz alan Cumhuriyet meclisi Başkanı Fatma Ekenoğlu ise sağlıkta teknolojik açıdan iyi durumda olunduğunu ifade ederek, bu olanakların daha iyi hizmete dönüştürülmesi gerektiğini kaydetti ve tam gün hizmetin önemine vurgu yaptı. Bakan Vaiz’in eleştirileri yanıtlamasının ardından Sağlık Bakanlığı bütçesi 144 milyon 409 bin YTL olarak onaylandı.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


DİYABETTE BESLENME VE KARBONHİDRAT SAYIMI

Sağlık Bakanlığı eğitim ve bilinçlendirme çalışmalarına devam ediyor.

Sağlık Bakanlığı , 24 Kasım Cuma ve 25 Kasım Cumartesi 2 gün sürecek “Diyabette beslenme ve karbonhidrat sayımı” konulu konferans gerçekleştiriyor.

Sağlık Bakanlığı Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi tarafından organize edilen konferans, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Diyabet Merkezi Konferans Salonu’nda yapılacak.

Bİstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı ile Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Ana Bilim Dalında görevli Doç. Dr. Emel Özer tarafından sunulacak konferansın ilk günü saat 11:00’de doktorlara yönelik, ikinci günü ise saat 10:30’da diyetisyenlere yönelik olacak.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


"SAĞLIKLI BESLENME AĞIZDAN BAŞLAR"

Sağlık Bakanlığı, ‘Diş Hekimliği Haftası’ dolaysı ile ada genelindeki tüm ilkokul öğrencilerine yönelik eğitim kampanyası başlatıyor.

Sağlık Bakanlığı, eğitimin bir parçası olarak çocuklara ücretsiz, diş fırçası ve diş macunu dağıtacak.

Sağlık Bakanlığı, çocuklara ağız ve diş sağlığı bilincini yerleştirmek maksadı ile, ada genelindeki tüm ilk okullarda 23 Kasım 2006 Perşembe günü eğitim kampanyası başlatıyor.

‘Sağlıklı beslenme ağızdan başlar’ sloganı ile sürdürülecek çalışmada, çocuklara ağız ve diş sağlığı eğitimi ile ‘sağlıklı beslenme’ olgusu da aktarılacak.

Sağlık Bakanlığı bünyesinde görev yapan diş hekimleri tarafından sürdürülecek kampanya, yıl sonuna kadar devam edecek. Sağlık Bakanlığı ayrıca, eğitim kampanyasının bir parçası olarak çocuklara ücretsiz, diş fırçası ve diş macunu dağıtacak.

Yıl sonuna kadar devam edecek çalışmanın programı:

LEFKOŞA BÖLGESİ:

23.11.2006 Şht.Doğan Ahmet İ.O Dt. Hüseyin BIÇAK
24.11.2006 Şht.Doğan Ahmet İ.O Dt. Selen ULUTEKİN
27.11.2006 Cumhuriyet İ.O Dt. Halil BAKKALOĞLU
28.11.2006 Şht. Yalçın İ.O Dt. Samiye KAVAZ
29.11.2006 Arabahmet İ.O Dt. Ahmet ÇOBANOĞLU
30.11.2006 Atatürk İ.O Dt. Mehmet ÖZKAN
01.12.2006 Atatürk İ.O Dt. Emel GARDİYANOĞLU
04.12.2006 Atatürk İ.O Dt. Müjde Doğrusöz
05.12.2006 Şht. Ertuğrul İ.O Dt. Hüseyin BIÇAK
06.12.2006 Şht. Ertuğrul İ.O Dt. Selen Ulutekin
07.12.2006 Şht. Ertuğrul İ.O Dt. Halil BAKKALOĞLU
08.12.2006 Şht. Tuncer İ.O Dt. Samiye KAVAZ
11.12.2006 Şht. Tuncer İ.O Dt. Ahmet ÇOBANOĞLU
12.12.2006 Şht. Tuncer İ.O Dt. Mehmet ÖZKAN
13.12.2006 Necati Taşkın İ.O Dt. Emel GARDİYANOĞLU
14.12.2006 Gönyeli İ.O Dt. Müjde Doğrusöz
15.12.2006 Gönyeli İ.O Dt. Hüseyin BIÇAK
18.12.2006 9 Eylül İ.O Dt. Selen Ulutekin
19.12.2006 9 Eylül İ.O Dt. Halil BAKKALOĞLU
20.12.2006 Gelibolu İ.O Dt. Müjde DOĞRUSÖZ
21.12.2006 Gelibolu İ.O Dt. Ahmet ÇOBANOĞLU
22.12.2006 Alayköy İ.O Dt. Mehmet ÖZKAN
25.12.2006 Alayköy İ.O Dt. Emel GARDİYANOĞLU

GEÇİTKALE BÖLGESİ:

23.11.2006 Alaniçi İ.O Dt.İbrahim BORAL
24.11.2006 Geçitkale İ.O Dt.İbrahim BORAL
27.11.2006 Çayönü İ.O Dt. İbrahim BORAL
28.11.2006 Beyarmudu İ.O Dt.İbrahim BORAL
30.11.2006 Paşaköy Eşref Bitlis İ.O Dt. İbrahim BORAL
01.12.2006 Dörtyol İ.O Dt. İbrahim BORAL
04.12.2006 Pile İ.O Dt. İbrahim BORAL
05.12.2006 Vadili İ.O Dt. İbrahim BORAL
12.12.2006 Şht. Salih Terzi İ.O Dt. İbrahim BORAL

AKDOĞAN BÖLGESİ:

                                          Dt.Funda GÜRBÜZ
29.11.06 Polatpaşa İ.O.
Akdoğan İ.O.
Canbulat İ.O.
Şht.M.Kurtuluş İ.O.
Güvercinlik İ.O.
İnönü İ.O.
Türkmenköy İ.O

MAĞUSA BÖLGESİ:

23.11.2006 Alasya İ.O Dt.Zalihe ARİFOĞLU
23.11.2006 Şht.İlker Karter İ.O Dt. Konce DİNDAR
23.11.2006 Kumyalı İ.O Dt. Şinasi BENAR
24.11.2006 Canbulat İ.O Dt.Funda GÜRBÜZ
27.11.2006 Gazi İ.O Dt. Zihni ÖZERGEN
27.11.2006 Boğaziçi İ.O Dt. Konce DİNDAR
27.11.2006 Mehmetcik İ.O Dt. Şinasi BENAR
28.11.2006 Karakol İ.O Dt.Zalihe ARİFOĞLU
30.11.2006 Şht.Hüseyin Akil İ.O Dt. Zihni ÖZERGEN
30.11.2006 Büyük Konuk İ.O Dt. Konce DİNDAR
30.11.2006 Şht.Menteş Zorba İ.O Dt. Şinasi BENAR
01.12.2006 Şht.Osman Ahmet İ.O Dt. Zalihe ARİFOĞLU
01.12.2006 Dipkarpaz İ.O Dt. Şinasi BENAR
04.12.2006 Şht.M.Kurtuluş İ.O Dt. Funda GÜRBÜZ
04.12.2006 Çayırova İ.O Dt. Konce DİNDAR
05.12.2006 Akova İ.O 0 Dt. Zihni ÖZERGEN
06.12.2006 Eşref Bitlis İlkokulu Dt. Funda GÜRBÜZ
07.12.2006 Mormenekşe İ.O Dt. Zalihe ARİFOĞLU
07.12.2006 Kaplıca İ.O Dt. Konce DİNDAR
08.12.2006 Yenierenköy İ.O Dt. Şinasi BENAR
08.12.2006 Yıldırım İ.O Dt. Zihni ÖZERGEN
08.12.2006 Yedikonuk İ.O Dt. Konce DİNDAR
11.12.2006 Yeniboğaziçi İ.O Dt. Zalihe ARİFOĞLU
12.12.2006 Şht. Zeki Salih İ.O. Dt. Zihni ÖZERGİN
24.12.2006 Ziyamet İ.O Dt. Şinasi BENAR

GÜZELYURT-LEFKE BÖLGESİ:

23.11.2006 Barış İ.O Dt.Feryal Aspava
24.11.2006 Aydınköy İ.O Dt. Sevim EGESOY
24.11.2006 Gemikonağı İ.O Dt. Fırat GÜLSEVEN
27.11.2006 Doğancı İ.O Dt. Sevim EGESOY
28.11.2006 Kurtuluş İ.O Dt.Feryal Aspava
29.11.2006 Lefke İstiklal İ.O Dt. Fırat GÜLSEVEN
30.11.2006 Özgürlük İ.O Dt. Fırat GÜLSEVEN
01.12.2006 Yeşilyurt İ.O Dt. Sevim EGESOY
04.12.2006 B.Fikri Karayel İO Dt.Feryal ASPAVA
05.12.2006 Yedidalga İ.O Dt. Fırat GÜLSEVEN
06.12.2006 Serhatköy İ.O Dt.Feryal ASPAVA
07.12.2006 Zümrütköy İ.O Dt.Feryal ASPAVA

GİRNE BÖLGESİ:

23.11.2006 Alsancak İ.O Dt.Dilek BÜYÜK
24.11.2006 Ağırdağ İ.O Dt Pertev GÜNDAY
27.11.2006 K.Oğlanoğlu İ.O Dr. Zühtü BAYSEN
28.11.2006 Karşıyaka İ.O Dt.Dilek BÜYÜK
29.11.2006 Esentepe İ.O Dt Pertev GÜNDAY
30.11.2006 Lapta İ.O Dt.Dilek BÜYÜK
01.12.2006 M.Boransel İ.O Dr. Zühtü BAYSEN
04.12.2006 Çatalköy .O. Dt. Hakan ULUÇ
05.12.2006 Tepebaşı İ.O Dt.Dilek BÜYÜK
06.12.2006 Girne A.İ.O Dt Pertev GÜNDAY
07.12.2006 Çamlıbel Aysun İ.O Dt.Dilek BÜYÜK
08.12.2006 23 Nisan İ.O Dt Pertev GÜNDAY
11.12.2006 23 Nisan İ.O Dt Pertev GÜNDAY
12.12.2006 Şht. Hasan İ.O Dt. Hakan ULUÇ
13.12.2006 Dikmen İ.O Dt. Hakan ULUÇ

SERDARLI BÖLGESİ:

23.11.2006 Balıkesir Meriç İ.O Dt. Gül Tufan
24.11.2006 Düzova İ.O Dt. Gül Tufan
28.11.2006 Serdarlı İ.O Dt. Gül Tufan
29.11.2006 Sütlüce İ.O Dt. Gül Tufan
30.11.2006 Ulukışla İ.O Dt. Gül Tufan
05.12.2006 Tatlısu Dt. Gül Tufan

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


"YAŞLILARA EVDE TIBBİ BAKIM HİZMETİ"

Sağlık Bakanlığı ile Gönyeli Belediyesi’nden Avrupa Standartları’nda
bir proje:

“Yaşlılara evde tıbbi bakım hizmeti”

VAİZ: “Sağlık Bakanlığımız, mevcut imkanlarını elden geldiğince böylesi projelere yönlendirmeye hazırdır. Bu konuda istekli olan tüm Belediyelerimize katkı verebiliriz”

Benli: “ Seçim propaganda döneminde verdiğimiz sözü yerine getireceğimiz için çok mutluyuz. Bu konuda bizlere katkı sağlayan Sağlık Bakanlığımıza teşekkür ederiz”

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, ‘Yaşlılara Evde Tıbbi Bakım’ konusunda hizmet vermek için istekli olan tüm yerel yönetimlere katkı sağlamaya hazır olduklarını söyledi.

Sağlık Bakanlığı ile Gönyeli Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek, ‘Yaşlılara Evde Tıbbi Bakım Hizmeti Projesi’ protokolünün imza töreninde konuşan Bakan Vaiz, Sağlık Bakanlığı’nın bu konuda mevcut imkanlarını elden geldiğince böylesi projelere yönlendirmeye hazır olduğunu belirtti. Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli de yaptığı konuşmada, yerel seçimler esnasında Gönyeli halkına vermiş oldukları sözü yerine getirecekleri için mutluluk duyduklarının altını çizerek, katkılarından dolayı Sağlık Bakanlığı’na teşekkür ederek, projenin Gönyeli insanının faydasına olduğunu belirtti.

Benli, vatandaşın da kendileri ile işbirliği yapmasını, yardıma muhtaç olduğunu düşündükleri kişileri belediyeye bildirmesini istedi. Benli, girişimin ileriye götürülmesi düşüncesinde olduklarını da belirterek, “İlk etapta yaşlılarımızın evine sağlık hizmeti götüreceğiz. Yaşlılarımıza temizlik hizmetini zaten veriyoruz. Berberler de ay başından itibaren evlere hizmet vermeye başlayacak. Kısacası sağlık hizmeti yanında sosyal yaşamın her alanında yaşlılarımızın yanında olacağız” dedi.

“PROJE, 65 YAŞ ÜZERİ İHTİYAÇLILARI
VEYA YATALAK HASTALARI KAPSIYOR”

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz ile Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli tarafından imzalanan protokol gereği, Gönyeli bölgesinde ikamet eden tıbbi bakıma ihtiyaçlı 65 yaş üzerindeki yaşlılara sağlık hizmeti sunulacak.

Ayrıca, yaşları 65’in altında olan ancak, yatalak veya yarı yatalak durumdaki yurttaşlara da proje dahilinde evlerinde tıbbi bakım sağlanacak.

Yaşlı, yatalak veya yarı yatalak hastaların ilaç, doktor ve tıbbi bakım gereksinimlerinin karşılanıp Avrupa standartlarında çağdaş ve rahat bir yaşam sürmelerine olanak sağlamayı amaçlayan proje, Sağlık Bakanlığı ile Gönyeli Belediyesi tarafından birlikte yürütülecek.

Gerekli sağlık ekipmanı ve tıbbi malzeme Sağlık Bakanlığı tarafından, projede kullanılacak araç ve şoför gereksinimi ise Gönyeli Belediyesi tarafından sağlanacak.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


"SAĞLIK SERVİSLERİMİZE GÜVENELİM"

Sağlık Bankı Eşref Vaiz, Medical Cyprus 2006 Sağlık Fuarı kapsamında düzenlediği basın toplantısında Bakanlığın icraatları ve hedefleriyle ilgili bilgi verdi.

VAİZ: “Artık geçmişi suçlamanın, sağlık sistemimize yönelik ‘güvensizlik’ aşılamanın ya da sürekli bir yerlerde ‘suçlu’ arayarak sağlık üzerinden ‘siyaset’ yapmanın zamanı değildir”.

Sağlık Bankı Eşref Vaiz, Medical Cyprus 2006 Sağlık Fuarı’nda yer alan bakanlık standında bir basın toplantısı düzenleyerek, görevde bulunduğu 1 buçuk yıllık süreçte yaptıklarını ve hedeflerini anlattı..

Toplantıda sağlık politikalarının her dönem toplumun en önde gelen gündem maddesi olduğuna işaret eden Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, “Artık geçmişi suçlamanın, sağlık sistemimize yönelik ‘güvensizlik’ aşılamanın ya da sürekli bir yerlerde ‘suçlu’ arayarak sağlık üzerinden ‘siyaset’ yapmanın zamanı değildir” dedi. 2007 yılını ‘sağlıkta reform yılı’ olarak ilan ettiklerini belirten Vaiz, bu çerçevede Genel Sağlık Sigortası, Sağlık, Döner Sermaye ve Hasta Hakları yasalarını yürürlüğe koyacaklarını açıkladı.

Sağlık Yasa Taslağı’nın önümüzdeki hafta tüm sivil toplum örgütleri ile paylaşılacağını ve yıl başından itibaren de yasalaştıracaklarını ifade eden Bakan Vaiz, bu yasayla tam gün sağlık hizmetlerinin hastanelere taşınabileceğini, devlet-özel sektör rekabetinin nitelikli ve şefkatli hizmeti de beraberinde getireceğini vurguladı. Bakan Eşref Vaiz, insanların ömrünü uzatma ve kaliteli sağlık hizmeti sunmak için çabalarken, sağlık çalışanlarının haklarını da gözeteceklerini dile getirdi ve 2006 yılının ilk 10 ayında sağlık alanına 17 Trilyon 729 Milyar 98 Milyon Türk Liralık yatırım yapıldığına işaret etti.

Temel hedeflerini, “doğru bir sistemle verimliliği artırmak” olarak niteleyen Sağlık Bakanı Vaiz, diğer hedeflerini, Erken Tanı Merkezi’nin Onkoloji ve genetik Enstitüsü haline getirilmesi, Gazimağusa’da yaptırılan yeni devlet hastanesinin 2007’nin Temmuz ayında devreye girmesi, Lefkoşa Devlet Hastanesi’nde yaptırılacak Göğüs ve Enfeksiyon Hastalıkları Merkezi’nin temelinin atılması, sevk ve randevu sisteminin geliştirilmesi, Diyabet taramalarının devamı, koruyucu hekimlik kampanyası için girişim yapılması, kalp ve damar cerrahisinin adaya taşınması, hemşirelik yüksek okulunun eğitim süresinin 4 yıla çıkarılması ve uyuşturucu ile mücadele çalışmalarından sonuç alınması olarak sıraladı. Konuşmasının ardından soruları da yanıtlanan Bakan Vaiz, uyuşturucuyu önleme konusunda radikal önlemlerin gereği üzerinde durdu ve alınan önlemlerin yetersizliğine dikkati çekti.

Bakan Vaiz, ülkemizdeki madde bağımlılığının son günlerde basına yansıdığı kadar yaygın olmadığını da savunarak, Türkiye’de yeni açılan vakıf üniversitelerinin, buradaki üniversiteleri karalama kampanyası çerçevesinde ‘Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin uyuşturucu ve fuhuş batağı” olduğu propagandası yaptığını kaydetti.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


SAĞLIK REFORMLARI İÇİN EĞİTİM ÇALIŞMASI

Sağlık Bakanlığı eğitim çalışmalarına devam ediyor.

Sağlık alanında ‘Reform’ çalışmalarına yön verecek eğitim çalışmalarına hız verildi . Sağlık Bakanlığı, bu amaçla 2 günlük eğitim çalışması düzenledi.

Sağlık Bakanlığı, sağlık alanında yeniden yapılanma faaliyetleri kapsamında yürüttüğü çalışmalarına devam ediyor.

Bu bağlamda Aile Hekimliği, Maliyet Muhasebesi, Toptan Kalite Yönetimi, Döner Sermaye, Hastane Otomasyonları, İlaç Yönetimi ve Kozmetikler konularını içeren eğitim çalışması, 14-15 Kasım 2006 tarihleri arasında Lefkoşa Saray Otelde devam ediyor.

KKTC Sağlık Bakanlığının davetlisi olarak adamızda bulunan TC Sağlık Bakanlığı uzmanları Dr. Rıza Duru, Ecz. Rabia Ermiş, Dr. Kaan Karakaya, Süleyman Hafız Kaptan, Nuri Şaşmaz ve Cevriye Polat tarafından verilen eğitime, Sağlık Bakanlığına bağlı Daire Müdürleri ve Yöneticileri, Hastane Başhekimleri, Hastane ve Sağlık Merkezi İdare Amirleri, Doktor ve Hemşireler ile diğer ilgililer katıldı.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


"HERKES İÇİN DİYABET BAKIMI"

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz 14 Kasım Dünya Diyabet Günü dolayısıyla açıklamalarda bulundu: "Herkes için diyabet bakımı"

Dünya Diyabet Günü, Dünya Sağlık Örgütü ve Dünya Diyabet Federasyonunun 14 Kasım 1991 yılında aldığı kararla her yıl kutlanıyor.

Vaiz: “KKTC’de kapsamlı Diyabet taraması-nın en son Ağustos 1996 tarihinde gerçek-leştirildi. Önümüzdeki günlerde diyabetle ilgili sivil toplum örgütleriyle birlikte çok kapsamlı bir diyabet taraması organize etmeyi hedefliyoruz"

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, ‘14 Kasım Dünya Diyabet Günü’ dolayısıyla yaptığı açıklamada, ‘Diyabet’ hastalığının Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından mücadele edilmesi gereken bir numaralı hastalık olarak isimlendirildiğini söyledi.

Bu yıl, Dünya Sağlık Örgütü ve Dünya Diyabet Federasyonunun ‘Herkes için Diyabet bakımı’ sloganı ile hastalığa dikkat çektiğinin altını çizen Vaiz, Dünya Diyabet Gününün, 1991 yılında Dünya Sağlık Örgütü ve Dünya Diyabet Federasyonunun kararı ile her yıl kutlandığını ve konu ile ilgili faaliyetler yapıldığını ifade etti.

Sağlık Bakanı Vaiz, “ 14 Kasım Dünya Diyabet Gününde tüm dünyada ve KKTC’de çeşitli etkinlikler düzenlenerek, hastalığa dikkat çekilmektedir” dedi.

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi aracılığıyla Diyabet tarama kampanyalarını sürdürmekte olduğunu vurgulayan Bakan Vaiz, 15 bini aşkın diyabet hastası olduğu saptanan KKTC’de, diyabetlilerin erken teşhisi, diyabet risk grubundakilerin hastalığa yakalanmadan önce korunma önlemlerinin alınması ve erken teşhis ile tedavilerine devam edilmesi yönünde çalışmalar yapıldığını belirtti.

KKTC’de kapsamlı Diyabet taramasının en son Ağustos 1996 tarihinde gerçekleştirildiğini de hatırlatan Bakan Vaiz, önümüzdeki günlerde diyabetle ilgili sivil toplum örgütleriyle birlikte, çok kapsamlı bir diyabet taraması organize etmeyi hedeflediklerini söyledi.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


"AMAÇ, DOĞRU VE EN HIZLI MÜDAHALEYİ YAPABİLMEK"

Sağlık Bakanlığı’ndan 112 Acil ekipleri için eğitim çalışması:

“Amaç, doğru ve en hızlı müdahaleyi yapabilmek”.

Eğitimin son gününde, 112 Acil ve İtfaiye ekipleri birlikte bir kurtarma tatbikatı gerçekleştirildi..

Sağlık Bakanlığı ada genelindeki Devlet Hastanesi ve Sağlık Merkezleri’nde görev yapan 112 Acil Servis’ personeline yönelik hizmet içi eğitim çalışması gerçekleştirdi.

İngiliz uzman Terry Carter’in gönüllü olarak danışmanlık yaptığı eğitim çalışması, 30 Ekim – 10 Kasım 2006 tarihleri arasında toplam 12 gün devam etti.

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde KKTC’nin tüm bölgelerden gelen 112 Acil ekiplerinin katılımıyla gerçekleştirilen eğitimde, 112 Acil ekibinin kaza yerine en erken şekilde ulaşıp, en uygun ve doğru müdahaleyi gerçekleştirmesini sağlamak hedeflendi. Ada genelindeki tüm 112 Acil ekiplerine verilen hizmet içi eğitimde, kanamalar, büyük ve kesici cisimlerin yol açtığı kanamalara müdahale yöntemi, suda boğulmada yapılması gerekenler, şuursuz hastaya müdahale, suni solunum, kalp masajı, hastayı doğru taşıma gibi konular ele alındı. Eğitim çalışmasının son gününde ise, İtfaiye ekipleriyle birlikte bir kurtarma tatbikatı gerçekleştirildi.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


"KALP HASTALARI ARTIK ANTALYA'DA DA TEDAVİ EDİLECEK"

Sağlık Turizmi ve Kongre Fuarı için Antalya’da bulunan Vaiz açıkladı:

“KALP HASTALARI ARTIK ANTALYA’DA DA TEDAVİ EDİLECEK”.

Vaiz: “Hastalar bundan sonra antalya’ya da yönlendirilecek”.

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, KKTC’den hastaların Ankara ve İstanbul yanında Antalya’ya da yönlendirileceğini söyledi.

Ekonomi ve Turizm Bakanı Enver Öztürk ile birlikte Akdeniz Sağlık Turizmi ve Kongre Fuarı için Antalya’da bulunan Vaiz, burada yaptığı açıklamada, KKTC’de yaşayan kalp hastalarının tedavi için Ankara ve İstanbul’daki hastanelere gönderildiğini, yapılan çalışmalarla hastaların bundan sonra Antalya’ya da yönlendirileceğini kaydetti.

Öztürk ve Vaiz, Antalya Fuarcılık AŞ tarafından düzenlenen fuarı gezdi, fuardaki KKTC standını ziyaret etti. -TAK-

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


KUŞ GRİBİNE KARŞI TETİKTEYİZ

Hükümet, geçtiğimiz kış, KKTC'de büyük tartışmalara ve sıkıntılara yol açan kuş gribine karşı tedbiri elden bırakmıyor.

Dünyanın başına bela olan ve geçtiğimiz kış KKTC'de de görülen kuş gribi hastalığına karşı, hükümetin eylem planı hazır.

Olası bir vaka durumunda birimlerin görevle-rinin net olduğu belirtildi. Ocak ayında İncirli köyünde ortaya çıkan kuş gribi virüsünün, insanlara da bulaşabilen H5N1 türünden olduğunun açıklanmasının ardından oluşturulan Kuş Gribi Koordinasyon Merkezi çalışmalarına devam ediyor. Dünyanın başına bela olan ve geçtiğimiz yıl KKTC'de görülen kuş gribi hastalığına karşı, hükümetin eylem planının hazır ve olası bir vaka durumunda birimlerin görevlerinin net olduğu belirtildi.

Ocak ayında İncirli köyünde ortaya çıkan kuş gribi virüsünün, insanlara da bulaşabilen H5N1 türünden olduğunun açıklanmasının ardından oluşturulan, Sağlık Bakanlığı, Merkez Kaymakamlığı, Sivil Savunma, Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi, Veteriner Dairesi, Veteriner Hekimleri Birliği ve Tabipler Birliği yetkililerinin yer aldığı Kuş Gribi Koordinasyon Merkezi çalışmalarına devam ediyor.

Koordinasyon Merkezi Başkanı, Başbakanlık Müsteşarı Doğan Şahali, göç mevsimi nedeniyle riskli bir dönem içinde bulunduğumuzu, ancak olası bir vakaya karşı tam anlamıyla hazırlıklı olduğumuzu söyledi. Şahali, kuş gribine karşı gerekli tüm teçhizatın ve ilaç stokunun da hazır olduğunu söyledi ve "Endişe edilecek bir durum yok ancak vatandaşlar hassasiyeti elden bırakmasın ve kümes hayvanlarını kontrol altında tutsun" dedi.

"Riskli bir dönemdeyiz, kümes hayvanlarına dikkat!"
Kuş Gribi Koordinasyon Merkezi Başkanı Doğan Şahali, geçtiğimiz yıl Kuzey Kıbrıs'ta ortaya çıkan kuş gribi vakasından sonra oluşturulan Kuş Gribi Koordinasyon Merkezi'nin olayın önemini yitirdikten sonra, sürekli toplandığını söyledi.

Şahali, geçen yıl yaşanan ilk deneyimden sonra çıkarılan derslerin komitede değerlendirildiğini ve sürekli bilgi alış verişi yapıldığını belirtti. "Riskli bir dönemdeyiz" diyen Şahali, vatandaşlara da çağrı yaparak, gereken özeni göstermelerini vekümes hayvanlarını dışarıda tutmamalarını istedi. Şahali, kümeslerde beslenen hayvanların denetimine devam edildiğini de kaydetti ve Merkez Kaymakamlığı vasıtasıyla, muhtarlıklara gerekli ikazların yapıldığını söyledi.

"Daha bilinçli ve hazırlıklıyız"
Şahali, geçen yıla oranla, müdahalede daha seri hareket edebildiklerini, düzenli, çağdaş ve bilimsel esaslara dayalı çalışmalar yürüttüklerini kaydetti. Şahali, olası bir olay karşısında tüm birimlerle birlikte olası planların hazır olduğunu belirtti.
Şahali, şu anda endişe edilecek bir durum olmadığını da önemle vurguladı. Oluşacak herhangi bir vaka karşısında geçen yıldan daha bilinçli ve hazırlıklı durumda olduklarının vurgulayan Şahali, gerekli teçhizat ve ilaç stokunun da hazır olduğunun altını çizdi.

Kuş Gribi nedir?
Kuş gribi tavuk, kaz, ördek gibi kanatlı hayvanlarda kitlesel ölümlere yol açan ve aslında bir hayvan hastalığı olan H5N1 virüsünün insanlarda yaptığı hastalıktır. Hastalık Uzakdoğu Asya'da kuşlar ve kümes hayvanları arasında başladı. 1918 yılında H1N1 virüsü, 1. Dünya Savaşında ölenlerden çok daha fazla sayıda insanı öldürmüş; 1957'de yapısını tamamen değiştirerek H2N2 virüsü şeklinde Asya gribine yol açmıştır. 1968'de yeniden değişime uğrayarak H3N2 virüsü şeklinde Hong Kong gribi şekline dönüşmüştür. 1977'de dünyaya yayılan Rus gribinin etkeni, 60 yıl önceki influenza A virüsü ile aynı antijenik yapıda, yani H1N1 virüsü idi. Hastalık Çin'den komşu ülkelere yayılmış ve Vietnam, Tayland gibi Güneydoğu Asya ülkelerinde de görülmüştür. Göçmen kuşlar aracılığı ile, göç yolları üzerinde bulunan ülkelere de yayılma olasılığı, o zamandan beri, özellikle Asya ve Avrupa ülkeleri için bir tehdit oluşturmaktadır.

Kuş gribi insana nasıl bulaşır?
- Hasta hayvanlarla doğrudan temas
- Virüs içeren enfeksiyonlu damlacıkların havadan solunmasıyla
- Virüslerin bulaştığı araç-gereçle temastan sonra ellerin yıkanmadan ağız-burun veya gözlere teması sonucu olabilir.
- Virüslü kümes hayvanının eti yeterince pişirilmeden yenirse
- İnsandan insana bulaşma virüs evrim geçirmediği için şimdilik olanaksızdır
- Hasta hayvanın dışkısından

Hastalıktan korunmak için ne yapmalı?
Hasta hayvanlarla veya H5N1 virüsü ile enfekte olduğu saptanmış insanlarla temas öyküsü veya kuşkusu olanların el hijyenine dikkat etmeleri, hasta kişinin kullandığı tabak, çatal ve kaşık gibi eşyalarının ortak kullanılmaması, yüz yüze yakın temastan kaçınılması ve bakım veren kişinin maske kullanması önerilir. Bir hafta süreyle günde 2 kez ateşini ölçmesi, 38 C'yi aşan ateşle birlikte öksürük, ishal, nefes darlığı gibi belirtiler ortaya çıkarsa 7-10 gün süreyle ilaç tedavisine başlanması önerilir. İnsanlarda kullanılabilecek etkili bir aşı yoktur. Halen grip aşısı olarak uyguladığımız aşı kuş gribine karşı koruma sağlamaz; ama bu aşının insanlarda hastalık yapan diğer grip virüslerine karşı etkili koruma sağladığı unutulmamalı ve aşıdan kaçınılmamalıdır. Tavuk, ördek gibi kümes hayvanlarından uzak durması önerilir. Pişiren kişilerin de işlem sonrası elleri mutlaka yıkaması gerekir. Seyahat eden kişi seyahatten döndükten sonraki 10 gün içinde ateşlenirse ve solunum belirtileri oluşursa gecikmeden bir Enfeksiyon Hastalıkları uzmanına başvurmalıdır.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


SAĞLIK SEMPOZYUMLARI STANDARTLARIN YÜKSELMESİNE
       KATKI KOYUYOR

Türkiye'de faaliyet gösteren Klinik Biyokimya Uzmanları Derneği, "Tıbbi laboratuvar" ve "2'nci kalite akreditasyon" adı altında iki ayrı sempozyum düzenledi.

Vaiz: “Ülkede başlatılan sağlık reformları kapsamında, laboratuvarların standartlarının yükselmesi de önem kazandı.”

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz sempozyumların Kuzey Kıbrıs’ta gerçekleştirilmesinin ülke ekonomisinin yanında, sağlık hizmetleri standardının yükselmesine katkı koyacağını ifade etti.

Türkiye’de faaliyet gösteren Klinik Biyokimya Uzmanları Derneği’nin organize ettiği, ve 1 – 4 Kasım tarihleri arasından Merit Crystal Cove Otel’de yer alacak “Tıbbi Laboratuar” ve 2’inci Kalite Akreditasyon” konulu sempozyumda konuşan Sağlık Bakanı Vaiz, sempozyumun Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde düzenlenmesinden mutlu olduklarını belirtti. Ülkede başlatılan sağlık reformları kapsamında, laboratuvarların standartlarının yükselmesinin de önem kazandığını söyleyen Eşref Vaiz, Türkiye Sağlık Bakanlığı’nın gerçekleştirdiği reform ve atılımları çok yakında ve heyecanla takip ettiklerini kaydetti.

Sağlık Bakanı Vaiz, sempozyumun başarılı geçmesi dileğinde de bulundu.

Açılış törenine, Sağlık Bakanı Eşref Vaiz’in yanı sıra Türkiye Sağlık Bakanlığı Kalite Koordinatörü Doktor Bilge Aydın, Türkiye Klinik Biyokimya Uzmanları Derneği Başkanı Profesör Doktor Fikriye Uras ile akademisyenler, dernek temsilciler ile biyokimya uzmanları katıldı. Türkiye Klinik Biyokimya Uzmanları Derneği Başkanı Profesör Doktor Fikriye Uras açılışta yaptığı konuşmada, sempozyumlarda ele alınacak konular hakkında bilgi vererek, iki ayrı sempozyumla, Türkiye’de tıbbi laboratuvarlarda, kalite standardını oluşturmak için ilk adımın atılacağını söyledi. Türkiye Kalite Akrediasyon Kurumu Genel Sekreteri Atakan Baştürk de, laboratuvarlardan hizmet alan kesimlerin, bu hizmetin yeterlik ve güvenilirliğini sorguladığını, bunun da tıbbi laboratuvarlarda kalite ve standartları daha ön plana çıkarttığını anlattı.

Refik Saydam Hıfzı Sıhha Kalite Birimi Sorumlusu Doktor Esmeray Alacadağlı ise, düzenlenen sempozyumların, Türkiye’deki tıbbi laboratuvarların kalitesini oluşturmada önemli bir adım olacağına işaret etti. Türkiye Sağlık Bakanlığı Kalite Koordinatörü Doktor Bilge Aydın da, teknolojinin, insan sağlığına kaliteyi getirdiğini belirterek, sempozyumlardan çıkacak sonuçlardan Sağlık Bakanlığı olarak faydalanacaklarını vurguladı...

Konuşmaların ardından, “2’inci Kalite Akreditasyon Sempozyumu’na” geçildi.

Sempozyumun ilk bölümünde, tıbbi laboratuvarlarda kalite ile standardizasyon ve akreditasyon konularında bilgi verildi.

Sempozyum 4 Kasıma kadar devam edecek.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


ANTALYA'DA SAĞLIK KONGRE TURİZM FUARI

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Ekonomi ve Turizm Bakanı Enver Öztürk ile birlikte, Antalya’da 2-4 Kasım tarihleri arasında yapılacak Akdeniz Turizm Bakanları Forumu ve Turizm Fuarı’na katılıyor.

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Ekonomi ve Turizm Bakanı Enver Öztürk ile Antalya’da 2-4 Kasım tarihleri arasında yapılacak Akdeniz Turizm Bakanları Forumu ve Turizm Fuarına katılıyor.

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Ekonomi ve Turizm Bakanı Enver Öztürk ile Antalya’da 2-4 Kasım tarihleri arasında yapılacak Akdeniz Turizm Bakanları Forumu ve Turizm Fuarına katılıyor.

Ekonomi ve Turizm Bakanı Enver Öztürk TAK muhabirine yaptığı açıklamada, “Meditour 2006 Akdeniz Turizm Forumu ve İşbirliği Günleri” kapsamında yapılacak olan ve Akdeniz ülkeleri turizm bakanlarının katılacağı toplantıda kendisinin KKTC’yi “Ekonomi ve Turizm Bakanı” sıfatıyla temsil ederek bir de konuşma yapacağını kaydetti.

SAĞLIK KONGRE TURİZMİ

Bu forum çerçevesinde, sağlık-kongre turizmine yönelik toplantılar da yapılacağı için, Sağlık Bakanı’nın da katılmasını uygun gördüğünü belirten Öztürk, bu nedenle Sağlık Bakanı Eşref Vaiz’i de davet ettiğini ve etkinliğe birlikte katılacaklarını kaydetti.

Bu amaçla 2 Kasım’da Vaiz’le birlikte Antalya’ya hareket edecek olan Bakan Öztürk’e Turizmle ilgili Müsteşarı Mehmet Başel, Turizm ve Tanıtma Dairesi Müdürü Hasan Altuner ile Turizm Planlama Dairesi Müdürü Turgut Muslu; Sağlık Bakanı Eşref Vaiz’e ise Özel Kalem Müdürü Aysan Çeliker eşlik edecek.

ANTALYA’DAN LONDRA’DAKİ TURİZM FUARINA

Bakan Vaiz Antalya’daki bu etkinliğin ardından 5 Kasım’da KKTC’ye dönecek ancak Bakan Öztürk ile beraberindeki yetkililer, Londra’da 6 Kasım’da başlayacak bir başka turizm fuarına katılmak üzere Antalya’dan İngiltere’ye geçecek.

İngiltere’nin başkenti Londra’da, 6-9 Kasım tarihleri arasında yapılacak olan ve “World Travel Market” olarak anılan turizm fuarının, dünyanın başlıca fuarlarından biri olduğuna işaret eden Bakan Öztürk, özellikle İngiltere pazarının önemli pazarlar arasında yer alması nedeniyle fuar için ciddi bir hazırlık içinde olduklarını ifade etti.

Öztürk, sektör temsilcileri ve basının da davet edildiği fuara, geçmiş yılların aksine, gerçekten görev yürütecek olanlar dışında kalabalık bir memur kadrosu götürülmeyeceğini ve Londra’da bulunan Turizm Temsilciliği’ndeki memurlardan da yararlanmayı daha doğru bulduklarının altını çizerek “İsrafa kaçmadık. Kaynakları verimli kullanmaya çalıştık” dedi.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
North Cyprus, NORTH CYPRUS, KUZEY KIBRIS, cyprus, Cyprus kibris, chypre, north cyprus, internet, ISP, web service, web design, turkish cypriot, www, trnc, turkish republic of northern cyprus, nicosia, lefkosa, famagusta, gazimagosa, gazimagusa, magusa, kyrenia, girne, lefke, lefka, guzelyurt, morphou, karpaz, karpas, la republique turque du nord de chypre, kktc, cypriot, cheap web space, web space, free space, trnc online, trnc online project, rehber, tourist, holiday, guide, sağlık, saglik, hastalık, hastalik, Sağlık Bakanlığı, Saglik Bakanligi, tıp, tip, ilkyardım, ilkyardim, rahatsızlık, rahatsizlik, hastane, hastahane, sağlık merkezi, saglik merkezi, sağlık ocağı, saglik ocagi, istatistik, statistic, doktor, doctor, eczane, pharmacy, health, kronik, cronic, akut, acut, diyabet, diabet, onkoloji, oncology, endokrin, kalp, thalassaemia, radyasyon, alerji, grip, nezle, kanser, cancer, romatizma, egzama, mide, prostat, rahim, raşitizm, tansiyon, siyatik, varis, verem, kan, iğne, igne, enjeksiyon, enjektör, idrar, kulak, burun, boğaz, bogaz, goz, göz, adale, gastrit, yaşam, hayat, solunum, yanık, yanik, vücut, vucut, yatak, ilaç, lab, laboratuvar, sosyal, sosyal hizmetler, hizmet, devlet, Burhan Nalbantoğlu, Akçiçek, Akcicek, cengiz topel, özürlü, zihinsel, kreş, bakımevi, rehabilitasyon, tıbbi, plasenta, genetik, biyokimya, mikrobiyoloji, fizyoloji, dahiliye, pratisyen, cerrah, cerrahi, diş, dentist, sinir, çocuk, cocuk, anestezi, kadın, kadin, doğum, uroloji, üroloji, asistan, kardiyoloji, kardiyolog, hematoloji, hematolog, seroloji, spor, deri, cilt, ekg, morg, patoloji, patolog, nukleer, damar, ortodondist, odiyolog, beyin, fizyoterapist, röntgen, poliklinik, acil, göğüs, gastroloji, gastrolog, pediyatri, pediatri, adli, ambulans, ambulance, KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ - SAĞLIK VE SOSYAL YARDIM BAKANLIĞI - KIBRIS'IN SAĞLIK ADRESİ

 
 
 

Sağlık sempozyumları standartların yükselmesine katkı koyuyor    
Antalya'da sağlık kongre turizm fuarı    Kuş gribine karşı tetikteyiz

"Kalp hastaları artık Antalya'da da tedavi edilecek"   
"Amaç, doğru ve en hızlı müdahaleyi yapabilmek"    "Herkes için diyabet bakımı"
Sağlık reformları için eğitim çalışması     "Sağlık servislerimize güvenelim"
"Yaşlılara evde tıbbi bakım hizmeti"     "Sağlıklı beslenme ağızdan başlar"
"Diyabette beslenme ve karbonhidrat sayımı    "2007 sağlıkta reform yılı olacak"  
Ağız ve diş sağlığı eğitim kampanyası başladı    Ankara Üniversitesi ile işbirliği...  
Korunmasız cinsel ilişkiye hayır!