.....::::: AĞUSTOS ' 2007 :::::......    

 

 

 

 

 

 

 

 

 


A N A S A Y F A


ilkyardım | temel rahatsızlık ve hastalıklar | bakanlık | hastaneler ve sağlık merkezleri | sağlıkta istatistikler
doktorlar | eczaneler | tıp terimleri sözlüğü | e-mail | webmaster | anasayfa


 

domain name

  kişi sitemizi
 ziyaret etmiştir


SAĞLIKTA STRATEJİK PLANLAMA VE MÜKEMMELLİK MODELİ       TARTIŞILDI
SAĞLIKTA STRATEJİK PLANLAMA VE MÜKEMMELLİK MODELİ

Sağlık Bakanlığı ile Kıbrıs Kalite Derneği’nin işbirliğinde “Sağlıkta Stratejik Planlama” ve “Sağlık Sektöründe EFQM Mükemmellik Modeli “ konulu çalıştay-konferans 30 Ağustos'ta gerçekleştirildi.

Konferansa Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Asaf Şenol’un yanı sıra, Yataklı Tedavi Kurumları Müdürü Tacan Öncül, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Rifat Siber ve çok sayıda sağlık çalışanı katıldı

Lefkoşa Devlet Hastanesi Thalassemia Merkezi Konferans Salonu’nda saat 08.30’da başlayan konferansta konuşmacı olarak Amerika’dan Wisconsin Üniversitesi’nden gelen Prof. Kathleen A. Paris ve Kalite Derneği Başkanı Prof. Ufuk Taneri yer aldı.

Açılış konuşmasını yapan Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Asaf Şenol, sağlıkta uygulanabilir ve sürdürülebilir bir yapı hedefinde çalıştıklarının altını çizerek, stratejik planlamanın çağdaş ve kaliteli sağlık hizmeti için şart olduğunu vurguladı. Şenol, konferansın yeni sağlık sisteminin oluşumunda ışık tutacağına olan inancını da belirtti ve dernek yöneticilerine teşekkür etti.

Daha sonra Kathleen Paris, Sağlık Sektöründe Stratejik Planlama Ve Planın Hayata Geçirilmesi konulu sunumunu yaptı. Paris’ten sonra kürsüye çıkan Taneri ise, Toplam Kalite Yönetimine Dayalı Avrupa Kalite Yönetimi –EFQM Mükemmellik Modeli ve Sağlık Sektörü konusunu anlattı.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


BAKAN VAİZ: "KALP AMELİYATLARI BİR DÖNÜM NOKTASI"
KALP AMELİYATLARI

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi'nde başlatılan stent, balon ve by pass uygulamaları konusunda ameliyat ekibiyle birlikte düzenlediği basın toplantısında, gelinen aşamadan gurur duyduklarını söyledi.

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi'nde gerçekleştirilen kalp ameliyatlarının bir "dönüm noktası" olduğunu vurguladı

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, kalp ameliyatları için KKTC'ye gelen İstanbul Siyami Ersek Kalp Hastanesi ekibi ve bakanlık personeliyle birlikte dün bir basın toplantısı düzenleyerek gerçekleştirilen operasyonlar hakkında bilgi verdi.

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz toplantıda yaptığı konuşmada, KKTC'de önceki ay başlatılan, stent, balon ve by-pass uygulamalarının devam ettiğini belirterek "Bu bizim için ciddi bir gurur kaynağıdır" dedi. KKTC'de by-pass ameliyatı yapabilmenin, doktorları vatandaşın ayağına getirerek yerli uzmanlarla birlikte yerel hastanelerde ortak ameliyatlar yapmanın sağlık açısından bir dönüm noktası olduğunu vurgulayan Vaiz, Türkiye'den gelen ekibin bir süre daha bu ameliyatlar için burada olacağını ve bir süre sonra da bu görevin KKTC ekipleri tarafından yapılabileceğini belirtti. Vaiz, TC'den gelen ekibi tanıtarak, yaptığı katkılardan dolayı teşekkür etti ve başarılarının devamını diledi.

Yekeler
İstanbul Siyami Ersek Kalp Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. İbrahim Yekeler ise, bu ameliyatların 2 yıllık bir çalışmanın ürünü olduğunu ifade ederek, KKTC halkına böyle bir hizmet verebilmekten mutluluk duyduklarını belirtti. Yekeler, KKTC'ye ikinci gelişlerinde yaklaşık 40 hastaya müdahale ettiklerini söyledi, yaptıkları çeşitli operasyonlar hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Haziran ayındaki gelişlerinde 3 hastayı ameliyat ettiklerini ve bu hastaların sağlıklı bir şekilde taburcu edildiğini anlatan Yekeler, ameliyat edilen hastalarının kontrollerinin KKTC'de yapılabilmesinin de bir şans olduğunu belirtti.

"Destek vermeye devam edeceğiz"
İstanbul Siyami Ersek Kalp Hastanesi'nden gelen ekipten İlyas Kayacıoğlu, Öner Ergin ve Gültekin Hobikoğlu da önümüzdeki günlerde ameliyatlara devam edeceklerini ifade ederek, halkın gelecekte bu ameliyatları yapacak KKTC ekibine destek olmasını istedi.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


YENİ MAĞUSA DEVLET HASTANESİ'NDE SONA DOĞRU... "
YENİ GAZİ MAĞUSA DEVLET HASTANESİ

Geçen sene uygulamaya konulan Yeni Mağusa Devlet Hastanesi projesinde artık sona gelindi.

Başbakan Ferdi Sabit Soyer ve Sağlık Bakanı Eşref Vaiz inşaatında son aşamaya gelinen yeni Mağusa Devlet Hastanesi’ni yerinde inceledi

Hastanenin yapımı büyük ölçüde tamamlandı. Başbakan Ferdi Sabit Soyer ve Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, bu sabah Gazimağusa Devlet Hastanesi inşaatında incelemelerde bulunarak, inşaatı yapan firma yetkililerinden gelinen son aşama hakkında bilgi aldı.

Yeni hastane binasını yerinde inleyen Başbakan Soyer ve Bakan Vaiz, inşaatın gidişatı hakkında yetkili firma Tosunoğlu Şirket Direktörü Hasan Tosunoğlu’yla istişarede bulundu.

Tosunoğlu, 18 bin metrekarelik alana inşa edilen, 120 hasta yatak kapasiteli yeni hastanenin, 500 araçlık otopark ve 34 araçlık acil otoparkla hizmet vereceğini söyledi. Tosunoğlu, klima, havalandırma, kalorifer, soğuk- sıcak su, bina otomasyonu ve medikal gaz gibi tesisat sistemlerinin yer alacağı hastanenin akıllı bina özelliği taşıdığını da kaydetti.

Mağusa halkının yanı sıra İskele ve Karpaz bölgesine de hizmet verecek olan yeni Mağusa Hastanesi, sağlık alanında ülkemizde en büyük proje özelliğini taşıyor.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


"SAĞLIKTA VİZYON VE HEDEFLER"
SAĞLIKTA VİZYON

Sağlık Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Birimi’nin hazırladığı broşür, sağlık alanında gerçkleştirilen faaliyetleri içeriyor:

Sağlık Bakanlığı faaliyetlerini anlatan broşür yayımladı

Sağlık Bakanlığı, hastane, sağlık merkezleri ve kamuya açık benzeri mekanlarda halka dağıtılmak üzere 5 bin adet broşür yayımladı.

‘Sağlıkta Vizyon ve Hizmetler’ adını taşıyan broşür, Bakanlığın gerçekleştirdiği hizmetler hakkında fotoğraflar eşliğinde açıklayıcı bilgi veriyor.

Sağlık servislerimize güvenelim mesajının da verildiği broşür, Sağlık Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Birimi tarafından hazırlandı.

Tamamı renkli 42 sayfadan oluşan broşürde hastane ve sağlık merkezleri’nde üç yıldan beri devam eden ‘Özel Güvenlik’ hizmeti; Polikliniklerde devreye konan elektronik ‘Numaratör ve Sıramatik’ hizmeti; hem sağlık sektörüne hem de turim sektörüne katkı sağlayan ‘Yüksek Basınç Odası’; Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi tarafından sürdürülen koruyucu hekimlik ve halk sağlığı faaliyetleri; 112 Acil hızır servisinin geliştirilmesine yönelik atılan adımlar; DNA Laboratuvarı; Yenierenköy Sağlık Merkezi’nde 24 saat kesintisiz ve hekim eşliğinde verilen sağlık hizmeti; Güzelyurt ve İskele Sağlık Merkezleri’nde 24 saat on-call sağlık hizmeti; Karpaz ve Lefkoşa’de binden fazla yaşlıya verilen sağlık ve bakım hizmeti; ilk kez hayata geçirilen ‘Tıbbi Sekreterlik’ hizmetleri; Sağlıkta yeniden yapılanma çalışmaları; 40 yıl sonra Gazimağusaya yapılan yeni hastane; yedi aylık bir sürede Lefkoşa’ya yapılan yeni hastane; Ülkemizde ilk kez gerçekleştirilen Uluslararası Sağlık ve Hastane Yönetimi Kongresi; KKTC’de ilk kez yapılan By-Pass ameliyatları ve cerrahi operasyonlar hakkında bilgiler veriliyor.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


"SALGIN YOK! ..."
SIDIKA KAYIMBAŞIOĞLU

Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Dr. Sıdıka Kayımbaşıoğlu, ishal ve kusma şikayetleriyle hastaneye başvuranların sayısının geçen yıla oranla daha az olduğunu açıkladı.

Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Dr. Sıdıka Kayımbaşıoğlu ishal salgını olmadığını açıkladı”

Kayımbaşıoğlu, bir yayın organında yer alan “ishal salgını” haberiyle ilgili açıklama yaparak, “Verilere dayandırılmadan sağlıksız haberlerle, halkımız tedirgin edilmektedir. İshal ve kusma salgını söz konusu değildir” dedi.

Kayımbaşıoğlu, Sağlık Bakanlığı verilerine göre ishal ve kusma şikayetleriyle hastaneye başvuranların sayısının geçen yıla oranla daha az olduğunu kaydetti. Kayımbaşıoğlu, Sağlık Bakanlığı ile belediyelerin son derece titizlikle yürüttüğü çalışmalar çerçevesinde, her yıl olduğu gibi bu yıl da, ülke genelinde, halkın kullanımına açık şebekelerde, muhtarlıkların kontrolünde olan sularda, istasyonlar tarafından satılan içme sularında ve ithal edilen şişe ile damacana sularda kimyasal ve mikrobiyolojik tetkiklerin yapıldığını kaydetti.

Kayımbaşıoğlu, şu ana kadar içme sularından kaynaklanan bir ishal salgınının söz konusu olmadığını vurguladı. Geçmiş yıllara oranla bu yıl, ishal ve kusma şikâyetiyle başvuranların sayısının daha düşük olduğuna dikkat çeken Kayımbaşıoğlu, çocuk servislerinde de durumun aynı olduğunu bildirdi. Kayımbaşıoğlu, ortaya atıldığı gibi ishal ve kusma kaynaklı ölüm yaşanmadığının da altını çizdi.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


VAİZ: "BUGÜN HEKİME SALDIRAN YARIN YARGI MENSUBUNA       SALDIRIR"
EŞREF VAİZ

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, geçtiğimiz hafta sonu evinin önünde bir hastası tarafından darp edilen Dr. Hüseyin Helvacı’yı evinde ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini iletti ve “İşlenilen suç cezasız kalmayacak” dedi.

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Dr. Hüseyin Helvacı’yı darp edenin suçunun ciddiyetinin göz önüne alınarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi ve “Bu iş mahkemede bitecek, suç cezasını bulacak” dedi

Vaiz, yasaların suçu teşvik ettiğine vurgu yaparak, yasalarda ve ceza uygulamalarında gerekli değişiklik yapılmadığı sürece, bu tip olayların devam etmesinin kaçınılmaz olduğunu belirtti. Vaiz, “Bugün hekimin evini tespit ederek planlı darp yapanlar, yarın yargı mensuplarını da bulur” diye konuştu.

Bakan Vaiz ile Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Asaf Şenol, geçtiğimiz hafta sonu evinin önünde, bir hastası tarafından başına taş vurularak saldırıya uğrayan Dr. Hüseyin Helvacı’yı Gemikonağı’ndaki evinde ziyaret etti. Helvacı ve ailesine geçmiş olsun dileklerini ileten Vaiz üzücü olayı bir kez daha kınadı ve konunun gerek İçişleri Bakanı Özkan Murat, Savcılık, Emniyet Genel Müdürü ve Güzelyurt Polis Müdürü tarafından detaylı bir şekilde gözden geçirildiğini kaydetti. Vaiz bu tip bir olayın tekrarlanmaması için gerekli tedbirlerin alınması için ilgili makamlarla istişare halinde olduklarını da ifade etti.

“Caydırıcı ceza almalı”
“Burası dağ başı değil, hukuk devletinde yaşıyorsak suçlular cezasını çekecek” diyen Vaiz, darp olayını gerçekleştiren kişinin caydırıcı bir ceza alması gerektiğini ifade etti. Vaiz, hekimlere ve sağlık çalışanlarına yönelik saldırılara anlam veremediklerini belirtti ve dünyanın hiçbir yerinde, öğretmen, polis ve hekim gibi çalışma gruplarına bu tip çirkin saldırıların yapılmadığına dikkat çekti. Vaiz, bu tip suç işleyenlerin yargı önüne çıkarılarak cezalandırılmasının şart olduğunu vurguladı.

“Senin avukatın bizim savcımız olacak”
Vaiz, “Bu şahsi bir olay değil, mahkemelik bir olaydır. Bir hekimin evinin önünde işyerinde saldırıya uğraması çok ciddi bir olaydır. Bu iş mahkemede, hukuk yoluyla çözülecek. Senin avukatın bizim savcımız olacak” şeklinde konuştu. Polisin de saldırıyı bir basit bir darp olayı gibi algılamaması gerektiğini ifade eden Vaiz, ülkede ilk kez, çalışanların korunması adına hastanelere özel güvenlik sisteminin getirildiğini hatırlattı. Vaiz, bu tip saldırıları gerçekleştirenlerin yarın diğer meslek gruplarının mensuplarına da saldırabileceğine işaret ederek, “Eğer KKTC hukuk devletiyse bu kişi işlediği suçun cezasını çeker” dedi Dr. Hüseyin Helvacı da manevi açıdan yanlarında olan Bakan Vaiz’e ve Sağlık Bakanlığı’na teşekkür ederek, “Ziyaretiniz beni çok mutlu etti. Endişelerimi bir nebze de olsa azalttı, bana ve aileme güven verdi. Ayrıca ziyaretinizin tüm sağlık çalışanlarının maruz kalabileceği saldırılara uyarı niteliğinde olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


VAİZ: "DEVLETİ ÖZELLE REKABET EDER HALE GETİRMEKTE       KARARLIYIZ!"
EŞREF VAİZ'İN KIBRIS ZİYARETİ

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, KIBRIS gazetesini ziyaret ederek, göreve geldiği günden bugüne sağlık sektöründe yaptığı işleri anlattı ve gerçekleştirmeyi hedeflediği reformlar hakkında bilgi verdi; kararlılığını vurguladı:

"HASTANELERİMİZE GÜVEN DAHA DA ARTACAK"

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, "Özel de, devlet de bizim" diyerek, halkın sağlık sektörüne, devlet hastanelerine güven duymaya başladığını, bu güvenin artarak süreceğini, halkımızın artık kendi ülkesinde tedavi görmekten tereddüt duymayacağını vurguladı.

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, göreve geldiği günden bugüne sağlığa birçok yenilik getirdiklerini, bakanlığın icraatlarının birer reform olduğunu, bu reformların 2008'de de süreceğini söyledi ve "Devleti, özel sektörle rekabet eder hale getirmekte kararlıyız" dedi.

"Özel de, devlet de bizim" diyen Bakan Vaiz, halkın sağlık sektörüne, devlet hastanelerine güven duymaya başladığını, bu güvenin artarak süreceğini, halkımızın artık kendi ülkesinde tedavi görmekten tereddüt duymayacağını vurguladı. Sağlık Bakanı Eşref Vaiz dün KIBRIS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Süleyman Ergüçlü'yü ziyaret ederek sağlık sektörüne getirdiği yenilikleri ve gerçekleştirmeyi planladığı reformlar hakkında bilgi verdi.

"KIBRIS'ın katkısı büyük"
Bakan Vaiz, "sağlığın" önemine değinerek KIBRIS gazetesinin bu konudaki duyarlılığını ve kamuoyunu bilgilendirmesindeki yöntemleri takdirle karşıladığını ifade etti. Vaiz, KIBRIS gazetesinin sağlık konusunda "sorumlu gazetecilik" örneği verdiğini, sağlık sektöründe kolayca istismara başvurularak haber yapılabileceğini ancak gazetemizin hiçbir zaman bunu yapmadığını, halkı paniğe sokacak yayınlara yönelmediğini, halkı aydınlatıcı, doğru haberler yaptığını vurguladı. Eşref Vaiz, sağlığa verdikleri katkıdan ve hassasiyetten dolayı başta KIBRIS gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Süleyman Ergüçlü olmak üzere, tüm gazete personeline teşekkür etti.

"Altyapı tamam, kısa süre sonra üstyapı tamamlanacak"
İki yıllık görev süresince alt ve üst yapı olmak üzere sağlıkta birçok reform hedeflediklerini, alt yapıyla ilgili çok önemli icraatları hayata geçirdiklerini belirten Eşref Vaiz, üst yapıyla ilgili çalışmalarının da kısa bir süre sonra tamamlanacağı müjdesini verdi. Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, "sağlığa güven toplama" kampanyası adı altında başlattıkları çalışmaların süratle devam ettiğini ifade ederek "Sağlık reforma gebe" ifadesini kullandı. Bakan Vaiz, vatandaşlarımızın kendi ülkesinde ve hastanelerinde tedavi olmasını amaçladıklarını belirterek, bu konuda da bir takım çalışmaları olduğunu kaydetti.

Vaiz, ülkesinde sağlık hizmeti alamayan bir kişinin, vatandaş hakları açısından yurt dışında tedavi görme hakkına sahip olduğunu ifade ederek, bu gibi durumlarda hastaları yurtdışına göndermek zorunda kaldıklarını aktardı. Yapılan yeni çalışmalar ve değişiklikler çerçevesinde de bazı spesifik konularda yurtdışından yine destek alınacağını söyleyen Bakan Vaiz, sağlıktaki hizmetlerle ilgili birçok alt yapı çalışması yaptıklarını kaydetti. üst yapıda da reform çalışmaları devam edecek" şeklinde konuşan Vaiz, 2008 yılında da reformlara devam edeceklerini söyledi. Eşref Vaiz, sözlerinin sonunda, KIBRIS gazetesinin bir okul görevi gördüğünü ve değerli elemanlar yetiştirdiğini, bu değerli elemanların daha sonra başka kurumlarda başarıyla görev yaptığını söyleyerek, "Belki iyi elemanlarınız yuvadan uçuyor diye başta üzülebilirsiniz ama aslında bununla gurur duymalısınız Sayın Ergüçlü" diye konuştu.

KIBRIS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Süleyman Ergüçlü de yapılan ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek Bakan Vaiz ve ekibine bundan sonraki çalışmalarında başarılar diledi.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


BAKAN VAİZ, BRT MÜDÜRÜ AHMET OKAN'I ZİYARET ETTİ
VAİZ'İN AHMET OKAN'I ZİYARETİ

Vaiz, bu konudaki açıklamayı, Bayrak Radyo Televizyon Kurumu (BRTK) Müdürü Ahmet Okan'ı ziyareti sırasında yaptı.

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, gerçekleştirilen yatırımlar ve yapılan çalışmalardan ötürü, sağlıkta var olan güvensizliğin azaldığını ifade etti

Vaiz, Okan'la görüşmesi sırasında, sağlığa önem verdiklerini, bunun için de propaganda yaptıklarını kaydederek, "Bunu yaparken de çok eleştiri aldık. Sağlıkta propaganda olur mu diye? Olur. Bu kadar zamandır oluşan güvensizliği gidermek zordu. Ama biz yaptığımız yeniliklerle ve verdiğimiz hizmetlerle, oluşturduğumuz kadrolarımızla, açtığımız yeni sağlık hizmet yerleri ile bu güvensizliği giderdik" dedi.

Ahmet Okan'a yeni görevinde başarılar dileyen Vaiz, BRTK'nın devlet kanalı olması nedeniyle misyonunun oldukça önemli olduğunu belirtti.

Vaiz, Kurum'un sorumlulukları olduğunu ifade ederek, BRTK'nın topluma dönük yanının geliştirilmesi gerektiğini söyledi. BRTK'nın altyapısındaki eksikliklerin giderilmesinin ve yasal düzenlemelerin şart olduğunu ifade eden Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Kurum'daki yarım inşaat görüntüsünün ortadan kaldırılmasının gereklilik olduğunu kaydetti.

Vaiz, şöyle dedi: "Sorunların sizin katkılarınızla çözüleceğinden eminiz. Biz de, sağlıkta bunun benzerini yaparak, güven tesis etmeye çalışıyoruz. Var olan güvensizliği ortadan kaldırmak için canla başla uğraşıyoruz. Halkın nitelikli ve hızlı hizmet alması adına adımlar atıyoruz."

Bayrak Radyo Televizyon Kurumu Müdürü olarak atanan Ahmet Okan ise, yaptığı kısa konuşmada, kendisine ilk resmi ziyareti gerçekleştiren kişinin Sağlık Bakanı Eşref Vaiz olduğuna dikkat çekerek, kendisine teşekkür etti.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............

North Cyprus, NORTH CYPRUS, KUZEY KIBRIS, cyprus, Cyprus kibris, chypre, north cyprus, internet, ISP, web service, web design, turkish cypriot, www, trnc, turkish republic of northern cyprus, nicosia, lefkosa, famagusta, gazimagosa, gazimagusa, magusa, kyrenia, girne, lefke, lefka, guzelyurt, morphou, karpaz, karpas, la republique turque du nord de chypre, kktc, cypriot, cheap web space, web space, free space, trnc online, trnc online project, rehber, tourist, holiday, guide, sağlık, saglik, hastalık, hastalik, Sağlık Bakanlığı, Saglik Bakanligi, tıp, tip, ilkyardım, ilkyardim, rahatsızlık, rahatsizlik, hastane, hastahane, sağlık merkezi, saglik merkezi, sağlık ocağı, saglik ocagi, istatistik, statistic, doktor, doctor, eczane, pharmacy, health, kronik, cronic, akut, acut, diyabet, diabet, onkoloji, oncology, endokrin, kalp, thalassaemia, radyasyon, alerji, grip, nezle, kanser, cancer, romatizma, egzama, mide, prostat, rahim, raşitizm, tansiyon, siyatik, varis, verem, kan, iğne, igne, enjeksiyon, enjektör, idrar, kulak, burun, boğaz, bogaz, goz, göz, adale, gastrit, yaşam, hayat, solunum, yanık, yanik, vücut, vucut, yatak, ilaç, lab, laboratuvar, sosyal, sosyal hizmetler, hizmet, devlet, Burhan Nalbantoğlu, Akçiçek, Akcicek, cengiz topel, özürlü, zihinsel, kreş, bakımevi, rehabilitasyon, tıbbi, plasenta, genetik, biyokimya, mikrobiyoloji, fizyoloji, dahiliye, pratisyen, cerrah, cerrahi, diş, dentist, sinir, çocuk, cocuk, anestezi, kadın, kadin, doğum, uroloji, üroloji, asistan, kardiyoloji, kardiyolog, hematoloji, hematolog, seroloji, spor, deri, cilt, ekg, morg, patoloji, patolog, nukleer, damar, ortodondist, odiyolog, beyin, fizyoterapist, röntgen, poliklinik, acil, göğüs, gastroloji, gastrolog, pediyatri, pediatri, adli, ambulans, ambulance, KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ - SAĞLIK VE SOSYAL YARDIM BAKANLIĞI - KIBRIS'IN SAĞLIK ADRESİ

 
 
 

  Bakan Vaiz, BRT Müdürü Ahmet Okan'ı ziyaret etti    Vaiz: "Devleti özelle rekabet eder hale getirmekte kararlıyız"   Vaiz: "Bugün hekime saldıran yarın yargı mensubuna saldırır"   "Salgın yok!"   "Sağlıkta vizyon ve hedefler"   Yeni Mağusa Devlet Hastanesi'nde sona doğru   Vaiz: "Kalp ameliyatları bir dönüm noktası"   Sağlıkta stratejik planlama ve mükemmellik modeli tartışıldı