.....::::: ARALIK' 2007 :::::......    

 

 

 

 

 

 

 

 

 


A N A S A Y F A


ilkyardım | temel rahatsızlık ve hastalıklar | bakanlık | hastaneler ve sağlık merkezleri | sağlıkta istatistikler
doktorlar | eczaneler | tıp terimleri sözlüğü | e-mail | webmaster | anasayfa


 
domain name


  kişi sitemizi
 ziyaret etmiştir

 

  VAİZ: "2008; SAĞLIKTA YENİ ORGANİZASYONLAR YILI OLACAK"
 
BAKAN VAİZ

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Kurban Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, 2007 yılında ortaya koydukları azimli çalışmanın meyvelerini Kurban Bayramı arifesinde aldıklarını, 2008’in ise sağlıkta yeni organizasyonlar yılı olacağını söyledi

Bakan Vaiz Kurban Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, sağlıkta yeniden yapılanma sürecindeki atılımlarla birlikte, var olan olumsuz moral değerlerinin büyük ölçüde ortadan kalktığını söyledi. 2007 yılını boş geçirmediklerin ve var gücüyle çalıştıklarını kaydeden Vaiz, 2008 yılına da dopdolu başlayacaklarını belirtti.

“2008 yılına büyük bir moralle giriyoruz” diyen Vaiz, sağlıkta yeni modelin uygulanmasıyla birlikte, hasta memnuniyetinin daha da artırılacağını söyledi. Vaiz, 2008 yılında yeni yapılanma ile ilgili yeni organizasyonların gündeme geleceğine vurgu yaptı ve “Her şey, bu ülkede yaşayanlara güven duyacağı bir yapıyı kazandırmak içindir” dedi.

"Önce altyapıyı onardık..."
Bakan Vaiz, yeni sağlık sistemi inşa edilirken çalışmalara altyapıyı onarmakla başladıklarını söyledi. Vaiz, hastaların çok daha temiz, çağdaş ve kendini güvende hissettiği altyapılar yaratıldığını vurguladı. Vaiz, bu bağlamda Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'nde 7 ay gibi çok kısa bir sürede gayet modern Ayaktan Tanı ve Tedavi Merkezi'ni yaptıklarını, 18 ayda da Mağusa'ya yeni bir hastane kazandırdıklarını vurguladı. Son olarak Lefkoşa'da Domuzcular Burnu'ndaki GKK'ya ait hastanenin de Sağlık Bakanlığı'na devredildiğini anımsatan Vaiz, sağlıkta KKTC'de birçok ilke imza attıklarını vurguladı.

Hastanelerin yanı sıra sağlık merkezlerinin de güçlendirilmesi için çok yoğun çalıştıklarını ifade eden Vaiz, bu konuda Dipkarkaz, Güzelyurt, İskele ve Erenköy sağlık merkezlerinde yaşanan yüzde yüz başvuru artışını örnek gösterdi. 112 hızır servisinin donanımını artırdıklarını ve filoya 12 yeni tam donanımlı ambulans kattıklarını da anımsatan Vaiz, 230 hemşirenin istihdamını ve yaratılan tıbbi sekreter kadrolarını da atılımlara örnek olarak gösterdi. KKTC’de ilk kaz kalp damar cerrahisi alanında operasyonlar yapılmaya başlandığını da vurgulayan Vaiz, “Attığımız her adım, yurttaşlarımızın ülkesine, devletine ve sağlık sistemine güvenmesi adınadır” şeklinde konuştu.

"Yerinden yönetim devri..."
Vaiz, Meclis’e sevk edilen Kamu Sağlık Çalışanları Yasası ve Döner Sermaye Yasası’nın geçmesi ile birlikte oluşacak yeni sistemde hem hizmet alanın hem de hizmet verenin daha da memnun olacağı yapının kazanılmış olacağını söyledi. Vaiz, Döner sermaye ve performans sisteminde hastane yönetim kurulları ile yerinde yönetim geleceğini de vurguladı. Vaiz, hekimlerin de bu organlarda yer alarak her tür sorunu çözme sorumluluğuna sahip olacağını kaydetti. İlk defa yerinden yönetim devrinin başlayacağına işaret eden Vaiz, bakanlığa denetim mekanizmaları ile hesap verileceğini bildirdi ve “Bu yöntemle oto kontrol ve disiplin sağlanmış olacak ” dedi. Bakan Vaiz, hasta memnuniyetini getirecek olanın hastane yönetimi ve çalışanlarının mutluluğu olduğuna dikkat çekerek, bunun da, yönteminin performansa dayalı döner sermaye sistemi olduğunu kaydetti. Vaiz, kamu hekimlerinin özendirilerek, kendi istekleri ile kliniklerini kapatacakları bir yapının yaratılmaya çalışıldığını da ifade ederek, geçiş döneminin şart olduğunu yineledi. Vaiz, kliniklerini kapatacak olan hekimlere saat mesai bitiş saati olan 15.00’ten sonra randevu ile çalışa olanağı sağlanacağını da vurguladı.

"Mağusalı’nın yüzü gülüyor..."
Bakan Vaiz, geçtiğimiz gün hasta kabulüne başlayan yeni Mağusa Hastanesi’nde ise şimdi yeni binada, yeni moral değerleriyle ve daha bir güler yüzlü anlayışla çalışıldığını kaydetti. “Daha önce Mağusa’ya eski hastaneye yaptığımız bayram ziyaretleri buruk geçiyordu. İlk kez bu bayram büyük bir mutluluk ve vicdani rahatlıkla Mağusa’ya gittik”diyen Vaiz, Mağusa halkı için bir hayalin gerçek olduğunu ve artık Mağusalının yüzünün güldüğünü söyledi. Tam teşekküllü, Avrupa Birliği standartlarındaki yeni hastanenin, Lefkoşa ile bir baraj görevi göreceğini, Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nin yükünün azalacağını kaydetti. Vaiz, yeni hastanenin eksiklilerin giderilmesi için çalışmaların devam ettiğini de belirtti.

"İlk ameliyat bugün yapıldı..."
Vaiz, yeni Mağusa Hastanesi’nde şu anda acil servisin, koroner kalp bakım bölümünün ve ameliyathanelerin çalıştığını söyledi. Vaiz, ilk ameliyatın ise bugün yapıldığını açıkladı. Eski hastanede yoğun bakım ünitesi olmadığını hatırlatan Vaiz, KKTC’deki ikinci yoğun bakım ünitesinin de Mağusa’da devreye gireceğini söyledi. Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nden 17 hemşire takviye edilerek, tam donanımlı yoğun bakım servisinin de devreye konacağını ifade etti.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  BAKAN VAİZ'DEN BAYRAM ZİYARETLERİ...
 
BAYRAMLAŞMA

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Kurban Bayramı dolayısıyla Domuzcular Burnu’nda yeni hizmete giren Kentsel Sağlık Merkezi, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi ve bu yıl Sağlık Bakanlığı ve Yakın Doğu Üniversitesi işbirliğiyle 4 yıllık hemşirelik eğitimi vermeye başlayan Hemşirelik Fakültesini ziyaret etti.

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Kurban Bayramı dolayısıyla Domuzcular Burnu’nda yeni hizmete giren Kentsel Sağlık Merkezi, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi ve bu yıl Sağlık Bakanlığı ile Yakın Doğu Üniversitesi işbirliğiyle 4 yıllık hemşirelik eğitimi vermeye başlayan Hemşirelik Fakültesine bayram ziyareti gerçekleştirdi

Vaiz: “Bayram arifesinde olduğumuz bu günlerde hem Gazimağusa’ya 40 yıl sonra yapılan yeni Devlet Hastanesi’nin hizmet vermeye başlamasının mutluluğunu hem de sağlıkta dönüşüm için gerçekleştirilen çalışmaların kıvancını taşıyoruz. Tüm çabalarımız halkımızın kaliteli ve hızlı sağlık hizmeti alabilmesi içindir”

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Kurban Bayramı dolayısıyla Domuzcular Burnu’nda yeni hizmete giren Kentsel Sağlık Merkezi, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi ve bu yıl Sağlık Bakanlığı ile Yakın Doğu Üniversitesi işbirliğiyle 4 yıllık hemşirelik eğitimi vermeye başlayan Hemşirelik Fakültesine bayram ziyareti gerçekleştirdi.

Önce, Kentsel Sağlık Merkezi’ne giden Bakan Vaiz, burada hastalar ve çalışanlarla bayramlaştı, ardından hastanenin işleyişi ile bilgi aldı. Bakanı Vaiz, Kentsel Sağlık Merkezi’ni ziyaretinin ardından 4 yıllık hemşirelik eğitimi vermeye başlayan Hemşirelik Fakültesine bir ziyaret gerçekleştirerek, öğrenciler ve öğretim görevlisi hemşirelerle bayramlaştı.

Bakan Vaiz, daha sonra beraberindeki heyetle birlikte Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesini ziyaret ederek hem çalışanların hem de hastaların Kurban Bayramlarını kutladı. Bayram ziyaretleri esnasında, Bayram arifesinde olduğumuz bu günlerde hem Gazimağusa’ya 40 yıl sonra yapılan yeni Devlet Hastanesi’nin hizmet vermeye başlamasının mutluluğunu hem de sağlıkta dönüşüm için gerçekleştirilen çalışmalardan ötürü duyulan kıvancı taşıdıklarını vurgulayan Bakan Vaiz, “Tüm çabalarımız halkımızın kaliteli ve hızlı sağlık hizmeti alabilmesi içindir” dedi.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  SAĞLIK BAKANLIĞI 2008 BÜTÇESİ KABUL EDİLDİ
 
SAĞLIK BAKANI EŞREF VAİZ

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, 157 milyon 34 bin 403 YTL’lik Sağlık Bakanlığı bütçesini de oy çokluğuyla kabul etti.

Vaiz: “Sağlık Yasası ile Döner Sermaye Yasası’yla randevulu hasta bakımına ve otomasyona geçilecek”

Bütce görüşmesinde konuşan Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, sağlık konusunun 2 yılı aşkın bir süredir tartışıldığını ve bunun bir ilk olduğunu belirtti.

Vaiz, önce yasaları ele aldıklarını ve bu konuda atılacak adımlarla beraber altyapı olanaklarını da geliştirmeye çalıştıklarını söyledi. Halkın moral değerlerini yükseltmeyi ve hizmet alanların memnuniyetini sağlamayı hedeflediklerini kaydeden Vaiz, gelinen aşamada kurulması hedeflenen sistemin altyapısının hemen hemen hazır olduğunu ifade etti.

Geçmiş dönemlerde sağlığın terkedilmiş halde olduğunu, Dr.Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nin çürümeye bırakıldığını kaydeden Vaiz, sosyal güvenliğin ve sağlık hizmetinin olmadığı bir ülkede vatandaşın devletine güveninin kalmadığını belirtti.

Vaiz, Güzelyurt, Yeni Erenköy ve İskele’de atıl durumlardaki sağlık ocaklarını 24 saat hizmet verir haline getirdiklerini söyledi. Gazimağusa’ya 18 ayda yeni devlet hastanesi yaptıklarını kaydeden Vaiz, Dr.Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’ne yatak sayısını artıran ek binanın 7 ayda tamamlanıp, devreye girdiğini ifade etti. Halkın günlük ihtiyaçlarını da karşılamaya çalıştıklarını söyleyen Vaiz, Kalp Damar Cerrahisi gibi olmayan hizmetlerin de ülkeye getirildiğini söyledi. Vaiz, çok yakın zamanda beyin cerrahisine başlanacağını belirtti.

Vaiz, ilginç tepkilere rağmen yasaların gündeme geldiğine işaret ederek, hazırlanan yasalarla vatandaşa daha iyi, hızlı ve güler yüzlü bir hizmet alacağını söyledi. Sağlık Yasası, Döner Sermaye Yasası, Genel Sağlık Sigortası, Kamu Sağlık Çalışanları Yasası ve Hasta Hakları Yasası’nın sistemin bekçisi olacağını kaydeden Vaiz, bir geçiş döneminin kaçınılmaz olduğunu da vurguladı.

Eşref Vaiz, Sağlık Yasası ile Döner Sermaye Yasası’nın hayata geçmesiyle randevulu hasta bakımına ve otomasyona geçileceğini söyledi. Vaiz, sigara yasağını düzenleyen yasanın revize edildiğini ve şu an Bakanlar Kurulu’nda bulunduğunu kaydetti.

Eşref Vaiz’in konuşmasının ardından Sağlık Bakanlığı Bütçesi oy çokluğuyla kabul edildi. Genel Kurul daha sonra Hukuk Dairesi ile Mahkemeler bütçesini görüşmeye başladı.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  YENİ GAZİMAĞUSA HASTANESİ İLK HASTALARINI KABUL ETTİ
 
YENİ GAZİMAĞUSA HASTANESİ

Gazimağusa Devlet Hastanesi yeni binasında hizmet vermeye başladı.

Başhekim Gökşin: “Tam kapasite hizmet vermeye başladık”

Gazimağusa halkının rüyası gerçek oldu. Hem hekimlerin hem de bölge halkının uzun yıllardır özlemi olan yeni hastane binası hizmet vermeye başladı.

KKTC ve TC hükümetleri işbirliğinde Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı’nın da önemli katkılarıyla 1.5 yılda inşası tamamlandıktan sonra 4 Kasım’da TC Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın da katıldığı törenle resmi açılışı yapılan yeni hastane binasında hasta kabulüne başlandı.

YENİ GAZİMAĞUSA HASTANESİFiziki koşullar açısından yetersiz olmakla birlikte sağlık koşulları açısından da risk taşıyan eski hastane binasının ihtiyaçlara cevap verememesi nedeniyle inşa edilen yeni hastane 18 bin 500 metrekare kapalı alana sahip. Son teknoloji akıllı bina sistemleriyle donatılan yeni hastane 120 yatak kapasitesine sahip.

HASTA KABULÜNDE NUMARATÖR...
Hastalar arasındaki karışıklığı önlemek amacıyla müracaatlar numaratör aracılığıyla yapılıyor. Buna göre hasta, kayıt için önce numaratörden sıra alıyor. Daha sonra da sırası geldiğinde hangi doktora muayene olacaksa kaydını yaptırıyor.

ESKİ VE YENİ ACİL BİRLİKTE GÖREV YAPACAK...
Gazimağusa Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Nuri Gökşin, yeni hastanede Acil Servis dâhil tam kapasite hizmet verilmeye başlandığını ifade etti.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Gökşin, 24 saat sağlık hizmeti verildiğinin altını çizerek, yeni binada hizmet verildiğinden habersiz vatandaşlar olabileceğini dikkate alarak eski binadaki Acil Servis’in de yarına kadar hizmet vermeye devam edeceğini söyledi.

“YENİSİ ESKİSİNE GÖRE DAHA DONANIMLI..”
Başhekim Gökşin, yeni binada eski hastanede olmayan mamografi cihazı ile renkli dopler ultrasonografi cihazının da bulunduğunu kaydetti. Son teknoloji mamografi cihazının Kıbrıs’ta tek olduğunu, Türkiye’de de çok az hastanede bulunduğunu söyleyen Gökşin, renkli dopler ultrasonografiyle artık kalp hastalarının eko tetkiklerini yapabileceklerini söyledi.

TOMOGRAFİ CİHAZI 2008’DE..”
Başhekim Gökşin, şu anda hastanede tomografi cihazı eksikliği bulunduğunu belirterek, 2008 yılında hastaneye bu cihazın kazandırılacağını kaydetti. (TAK)

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  ÜÇÜ BAYAN, DÖRT KİŞİYE DAHA BY-PASS...
 
DÖRDÜNCÜ ETAP KALP AMELİYATLARI

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Fatma Ekenoğlu ile Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde kalp ameliyatı geçiren hastaları ziyaret etti

Dört etapta bugüne kadar toplam 22 kişiye by-pass yapılmış oldu. Üç gündür devam eden dördüncü etap uygulamada iİlk kez üç bayana by-pass yapıldı

AMELİYATLARA DEVAM: Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde, İstanbul Siyami Ersek Kalp Hastanesi ekipleri ile Kıbrıslı Türk uzmanların birlikte yaptıkları ameliyatlar başarıyla devam ediyor. Anjiyo, balon ve stend uygulamalarının gerçekleştirildiği dördüncü etap kalp-damar uygulamalarında, 7 kişiye stend takıldı, 4 kişiye ise by-pass yapıldı.

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde, İstanbul Siyami Ersek Kalp Hastanesi ekipleri ile Kıbrıslı Türk uzmanların birlikte yaptıkları ameliyatlar başarıyla devam ediyor. Dördüncü etap anjiyo, balon ve stend uygulamalarının gerçekleştirildiği hastanede, 7 kişiye stend takıldı, 4 kişiye ise by-pass yapıldı. Dört etapta bugüne kadar toplam 22 kişiye by-pass yapılmış oldu. Üç gündür devam eden dördüncü etap uygulamada İlk kez üç bayana da başarıyla by-pass gerçekleştirildi.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Fatma Ekenoğlu ile Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, dün Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'nde, kalp ameliyatı geçiren hastaları ziyaret etti. Bakanlık yetkilileri ile hastaneye giden Bakan Vaiz ve Meclis Başkanı Ekenoğlu hastanede düzenledikleri ortak basın toplantısında, ülkemizde kalp-damar cerrahi alanında gelinen başarılı noktaya işaret etti.

Basın toplantısında, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Rifat Siber ve ile Doç Dr. Azmi Özler başkanlığındaki İstanbul Siyami Ersek Kalp Hastanesi uzman heyeti ve KKTC ekibinden hastane kardiyoloji klinik şefi Gülgün Göktuna Vaiz, başhekim baş yardımcısı Uzman Dr. Ramadan Kamiloğlu de hazır bulundu.

Dördüncü etap uygulamalara katılan Siyami Ersek Kalp Hastanesi ekibinde, Doç. Dr. Özler’in yanı sıra, Op. Dr. Mehmet Yılmaz, Op. Dr. Yücesin Arslan, Anastezi uzmanı Dr. Tarık Buğra Denizaltı, Uzman Dr. Recep Öztürk, Uz. Dr. Nihat Özler, Perfüzyonist Hacer Arslan, Nihat Şencan, Anastezi teknisyeni Tayyar Paso, Radyoloji teknisyeni Adnan Keskin ve Hemşire Perihan Aktaş yer aldı. Ameliyatlara katılan Kıbrıslı Türk ekipte ise, hastane kardiyoloji klinik şefi Gülgün Göktuna Vaiz, başhekim baş yardımcısı Uzman Dr. Ramadan Kamiloğlu, uzman Dr. Mehmet Arıkbuka ve Uzman Dr. Ozan Emiroğlu bulundu.

Vaiz: "Dördüncü etap da başarıyla..."
Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, basın toplantısında yaptığı konuşmada, KKTC’de uygulanmaya başlayan kalp damar cerrahi uygulamasının dördüncü etabının da başarıyla yapıldığını söyledi. Sağlık Bakanlığı'nın, İstanbul Siyami Ersek Kalp Damar Hastanesi ile yaptığı anlaşma çerçevesinde, Türkiye'den gelen uzmanların, KKTC'deki uzmanlarla birlikte hastalara yerinde teşhis ve tedavi yapılmasından duydukları mutluluğu dile getirdi. Vaiz, operasyonlara katkı koyan herkese teşekkür etti.

Ekenoğlu: "Sağlık alanında atılan adımları görmekten mutluyuz"
Basın toplantısında konuşan Ekenoğlu da, sağlık alanında atılan adımları görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve KKTC’de kardiyoloji alanında belli bir noktaya gelindiğini söyledi. Ekenoğlu, ülkemizde kalp damar hastalıklarının düzeyinin belirlenmesiyle bu konunu üzerine gidilmesi gerektiğinin sinyalini aldıklarını ve artık hastaların yurt dışına veya Güney Kıbrıs’a gönderilmekten kurtarılması için KKTC’de başarılı atılımlar yapıldığını söyledi. Ekenoğlu, Kıbrıslı Türk hekimlerin yetenekli olduklarını ve olanaklar sağlandığı sürece başarılı uygulamaların gerçekleşmesinde bir engel görmediğini belirtti.

Özler: "Kısa sürede ameliyatlar Kıbrıslı Türk uzmanlara devredilecektir"
İstanbul Siyami Ersek Hastanesi Doç.Dr. Azmi Özler de, tıpta paylaşmak ve ileri götürmenin hekimlerin ilkesi olduğunu kaydetti. Özler, çok kısa sürede ameliyatların Kıbrıslı Türk uzmanlara devredileceğine ve KKTC’ye ziyaretçi olarak geleceklerine duyduğu inancın altını çizdi.

HASTALAR NE DEDİ?...

Ahmet Güldoğuş:
“Kalp ameliyatlarının artık ülkemizde gerçekleşmesi bizi hem maddi hem de manevi açıdan çok rahatlattı. Ailemizin yanında, kendi ülkemizde tedavi alıyoruz. Bana anjiyo yapıldı ve oldukça güzel geçti. Gördüğüm ilgi ve alakadan da çok memnunum.”

Hakan Öztürk:
“Bana anjiyo yapıldı ve başarılı geçti. Kendi ülkemizde, hastanemizde, yurt dışında bin bir çileyi çekmek zorunda kalmadan tedavi almamız bizi sevindiriyor. Hastanenin de ilk kez bu dönemde bu kadar temiz ve disiplinli çalıştığını gördük, sayın bakana teşekkür ederiz.”

Ersin Alasya:
“Bana stent takıldı. Bu operasyonun bura dolamsını sağlayan yönetime ve ayrıca doktorlara çok teşekkür ederim. Yurt dışına, bilmediğimiz bir yere giderek, çile çekmek yerine şimdi sevenlerimizin yanında tedavi alıyoruz”

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  VAİZ: "SABIR VE BİRLİKLE, TARAFLAR KAZANACAK"
 
SAĞLIK BAKANI EŞREF VAİZ

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, sağlıkta reformun ayak seslerinin duyulduğu bu dönemde bir kez daha vurguladı.

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, sağlıkta mutluluğun adının, Kamu Sağlık Çalışanları Yasası ve performansa dayalı Döner Sermaye Sistemi ile hasta memnuniyeti olduğunu kaydetti

Vaiz, sabırla ve birlikte hareketle, tüm tarafların kazanacağının da altını çizerek, “Başarı olacaksa bunda sendikaların da büyük katkısı vardır” dedi.

Kamu Sağlık Çalışanları Yasası’yla birlikte hekimlerin yıllardır sahip olamadığı yasal statüye kavuşacağını kaydetti. Vaiz8, yeni yasayla sağlıkta ilk kez yerinden yönetimin sağlanacağını da vurguladı ve “Hastaların hekim seçme hakkı olacak. Hekimler gibi bir hemşire ve sağlık çalışanı da döner sermayeden prim alabilecek” dedi. Vaiz, hekimlerin özlük haklarının iyileştirilmeden, teşvik edilmeden sistemden kopartılarak ikinci iş yasağının getirilmeyeceğini, ancak öngörülen geçiş dönemini beklemeden kliniğini kapatma kararı alan hekimin döner sermaye sisteminin katkı payından yararlanacağını vurguladı.

“Her iki tarafı da anlamaya çalıştık...”
Vaiz, en temelde, hasta memnuniyetini sağlamak için hastaları anlamaya çalıştıklarını, ancak aynı zamanda bu memnuniyeti verebilmek için çalışanları da anlama zorunluluğunun olduğunu kaydetti. Sistemi oluştururken her iki tarafı da iyice anlamaya çalıştıklarını vurgulayan Vaiz, hem çalışanın mutlu olacağı hem de hizmet alanların mutlu olacağı sloganıyla çıktıkları yolda aynı hedefle çalışmaya devam ettiklerini söyledi. Bunu kurarken dünyadaki sistemleri taradıklarını, Dünya Sağlık Örgütü ile temas kurduklarını ve Türkiye’den uzmanlarla çalıştıklarının altını çizdi.

Mutluluğun adı: “Kamu Sağlık Çalışanları Yasası” ve “Döner Sermaye Sistemi” ile hasta memnuniyeti
Vaiz, hizmet alanların mutlu olması için, çalışanların da motive edileceği bir sistemin yasal ayaklarının oluşturulduğunu belirtti. Bakan Vaiz, bu hedefi ise yeni Kamu Sağlık Çalışanları Yasası ile birlikte performansa dayalı Döner Sermeye Sistemi olarak isimlendirdiklerini anlattı. Kamu Sağlık Çalışanları Yasası’nı bir yılan hikayesi olarak niteleyen Vaiz, hekimlerin bugüne kadar hizmetlerini Kamu Görevlileri Yasası altında yürüttüklerini hatırlattı. Vaiz, “Hekimlerin, hemşirelerin ve sağlık çalışanlarının ayrı bir sağlık yasası yoktu. Çalışmalarını disipline edecek, görev ve ödevlerini anlatacak ayrı bir yasa gerekiyordu. Biz de sağlığı Kamu Görevlileri Yasası’ndan ayırarak ayrı bir yasa altına aldık. Ayrıca bakanlık inisiyatifinin dışında, hastanelere de sorumluluk verecek Döner Sermaye Sistemini de kurmak gerekiyordu. Direk olarak sorumluluğu onlara yükleyerek, dıştan denetlemek gerekiyordu. Tüm dünyadaki sistem de böyle. Sağlık bakanı başhekimlik yapmamalıydı, yapmamalı.”

Başarı ve başarısızlıkta ölçü; hasta memnuniyeti...
Vaiz, sağlıkta başarı ve başarısızlıktaki ölçünün hasta memnuniyeti olduğunu ifade etti. Bakan Vaiz, hasta memnuniyetini getirecek olanın hastane yönetimi ve çalışanlarının mutluluğu olduğuna dikkat çekerek, bunun da, yönteminin performansa dayalı döner sermaye sistemi olduğunu kaydetti. “Bizde kendi olanaklarımıza göre, Döner Sermaye ve performans sistemi ile bunu yapmaya çalışıyoruz ve başarısız olma olasılığı neredeyse sıfır” diyen Vaiz, Döner Sermaye Sistemi’ni önce üretimi teşvik anlamında özel sektörün yarattığını, daha sonra devlette de uygulamayı çok daha üretken hale getiren bir model olarak belirlendiğini, sonucunda da üretim ve memnuniyetin arttığının görüldüğünü söyledi. Yeni sağlık sistemi inşa edilirken çalışmalara altyapıyı onarmakla başladıklarını hatırlatan Vaiz, hastaların çok daha temiz, çağdaş ve kendini güvende hissettiği bir altyapılar yaratıldığını vurguladı. Vaiz, Lefkoşa’ya inşa edilen Ayaktan Tanı ve Tedavi Merkezi’ne, yeni Mağusa Hastanesi’ne, Domuzcular Burnu’na taşınan Kentsel Sağlık Merkezi’ne ve sağlık merkezlerindeki iyileştirmelere işaret ederek, “Atılımlarımız ve yaptıklarımız göstergedir. Hasta memnuniyetini maksimum düzeye çıkara kadar çalışmalarımız sürecek” dedi.

Genel Sağlık Sigortası 2008’e...
Vaiz, Kamu Sağlık Çalışanları Yasası, Döner Sermaye Yasası ve Genel Sağlık Sigortası Yasası’nın projenin hayata geçmesi için gerekli olan yasal mevzuatlar olduğunu kaydetti. Vaiz, Genel Sağlık Sigortası Yasası’nın 2008 yılında çalışılmak üzere ertelendiğini ve çalışmaların önümüzdeki yıl içinde sürdürüleceğini söyledi. 2009’da ise yasanın yürürlüğe girmesi için koşulların iyileştirilmesinin gerektiğini ifade eden bakan, Genel Sağlık Sigortası fonuna ihtiyaç duyulan primlerin düzenlenmesi ile söz konusu olabileceğini açıkladı.

Sendikaların sorumlu tavrının reform iklimine büyük katkısı vardır
İki yasanın meclise sunulduğunu anımsatan Vaiz, Kamu Sağlık Çalışanları Yasası tartışılırken, örgütlerin taleplerini aldıklarını, bir kısmını kabul ettiklerini bir kısmını ise kabul edemediklerin söyledi. Vaiz, tüm çalışan örgütleriyle istişare ettiklerini ve fikirlerden yararlandıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti: “Yapıcı sendikacılıkta, esas olan reformu sürdürürken, hak arayışının da sürdürülmesidir. Biz altı örgüt ile yasanın hayata geçmesi konusunda anlaşmıştık. Sendikalarımız da sorumluluk sahibidir. Hepsine teşekkür ederim. Bu sorumlu davranışın iklime ve reforma katkısı vardır. Reform iklimi sağlıkta güvenin yeniden tesis edilmesi için de çok önemlidir.”

Yeni yasa ile yeni disiplinler...
Vaiz, yeni yasada yeni disiplinlerle birlikte yeni çalışma programların yer aldığını kaydetti. Vaiz, hekimlerin çalışma saatlerinin, 08.00-15.00 olacağını, yani minimum yedi saate getirileceğini söyledi. Ayrıca, hekimlerin döner sermaye sistemi ile yeni özlük haklarına da sahip olacaklarını kaydetti ve yeni yasanın getirilerini özetle şöyle sıraladı:

“En önemlisi hekimlerimiz yasal statü kazanmış olacaklar. Döner sermaye ve performans sisteminde hastane yönetim kurulları ile yerinde yönetim gelecek. Hekimlerin de bu organlarda yer alarak her tür sorunu çözme sorumluluğu olacak. İlk defa yerinden yönetim devri başlamış olacak ve bakanlığa denetim mekanizmaları ile hesap verilecek. Şikayet edilen hekim döner sermaye katkı payından fonundan az yararlanacak. Hastaların hekim seçme hakkı olacak. Bir hemşire ve sağlık çalışanı da döner sermayeden prim alabilecek. Hekimler haklı veya haksız yere suçlandıkları noktalardan kurtulmuş olacaklar. Mesleğe geç giren ve 60 yaşında 15 yılını doldurmamış hekimler ihtisas süresi eklenmesi hakkı alacak. Hastane yönetim kurulları hastaneyi ve döner sermayeyi yönetebilecek. Lise üstü iki yıllık eğitim alan hemşireler barem 9’dan göreve başlayacak. Ebelik hizmeti veren ve ortaokul mezunu olan hemşireler geldikleri bareme intibak ettirilecek.”

Geçiş dönemini beklemeden kliniğini kapatana katkı payı...
Vaiz, yasada geçiş döneminin öngörüldüğünü, hekimlerin özlük haklarının iyileştirilmeden, teşvik edilmeden sistemden kopartılarak ikinci iş yasağının getirilemeyeceğinin de bilincinde olduklarını söyledi. Geçiş dönemini beklemeden kliniğini kapatma kararı alan hekimin döner sermaye sisteminin katkı payından yararlanacağına da dikkat çeken Vaiz, “Yeni asal düzenlemeye destek veren doktorlarımız çoğunluktadır. Yasaların ve reformun iklimin iyileştirilmesi için bu zihniyette olan ve özelde çalışmayı mecburiyet olarak gören hekimlerimiz vardır” şeklinde konuştu. Vaiz, sendikaların geçiş dönemi sonrası için barem ve tahsisat konusunda talepleri olduğunu, uzun süren tartışmalar yaşandığını ama her şeye rağmen uzlaşıldığını kaydetti.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  TARİHİ GEÇMİŞ YAKLAŞIK 140 TON ÇAY İMHA EDİLİYOR...
 
BOZUK ÇAYLAR

Sağlık Bakanlığı, Temel Sağlık Hizmetleri denetimleri başarıyla sürüyor.

Sağlık Bakanlığı’nın titizlikle yürüttüğü gıda denetimleri çerçevesinde ele geçirilen yaklaşık 140 ton tarihi geçmiş çay toplanarak imha ediliyor

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi ekipleri, oteller bölgesinde SANPA Limited’e ait çay imalathanesi gibi kullanılan depoda ele geçirdiği son kullanma tarihi 1993 olan 2.5 ton daldırma çay ve 135 ton paketlemeye hazır çayı topladı.

Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi ekipleri, çayları Girne Belediyesine ait TIR’lara yükleterek, imhasını sağlıyor.

Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi, 26 Kasım 2007 tarihinde baskın yaptığı söz konusu depoda Sanpa Limited’in tarihi geçmiş çayları paketleyip satmaya çalıştığını tespit etmişti.

Baskında, “Dilmah Çay”, “Stassenpure Ceylon Tea”, “Stassen Earl Grey Tea”, “Sanpa Famagusta Black Tea”, “Stassen Ceylon Tea” marka çaylar ele geçirilmişti. Sağlık Bakanlığı, ülke genelinde halk sağlığını korumak amacıyla rutin olarak denetimlerini sürdürmeye hız kesmeden devam edeceğini de bildirdi.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  KENTSEL SAĞLIK MERKEZİ YENİ BİNASINDA HİZMETTE...
 
YENİ KENTSEL SAĞLIK MERKEZİ

Kentsel Sağlık Merkezi, Sağlık Bakanlığı ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı işbirliğinde, Pazartesi gününden itibaren yeni binasında.

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan protokol çerçevesinde, Sağlık Bakanlığı’na devredilen, Domuzcular Burnu’ndaki modern sağlık merkezi Pazartesi günü hizmet vermeye başladı

Lefkoşa’da Terminal Bölgesinde bulunan Tren yolu Polikliniği de artık, Yenişehir bölgesindeki, Domuzcular Burnu’ndaki Kentsel Sağlık Merkezi’nde hizmet veriyor.

Bundan böyle Kentsel Sağlık Merkezi’nde, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı(GKK) ve Sağlık Bakanlığı işbirliğinde, yurttaşlara çok daha geniş ve ferah bir binada çok daha sağlıklı ve çağdaş sağlık hizmeti sunulacak.

Diş, Çocuk, Kadın Doğum, Kulak-Burun-Boğaz, Dahiliye ve Göğüs Hastalıkları branşlarının yer alacağı yeni merkezden, hem GKK mensupları ve aileleri hem de sivil halk yararlanabilecek. Sıcak-soğuk ısıtma sistemi de bulunan merkezde, hasta memnuniyetini ön plana çıkaran anlayışla hizmet verilecek.

Merkeze ulaşımın rahat sağlanabilmesi için Lefkoşa Türk Belediyesi ile de işbirliğine gidildi. Vatandaşlar, otobüs terminali, Kentsel eski Merkez önü ve Girne Kapısı’ndan her yarım saatte bir kalkacak olan, Lefkoşa Türk Belediyesi’ne ait Lettaş servislerini kullanabilecek. Sağlık Bakanlığı, yeni merkezin hizmete girmesiyle, hem sağlık çalışanlarına hem de vatandaşa hak ettiği ortamda sağlık hizmeti verileceğinin altını çizdi.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  VAİZ: "SORUNLARI DAYATMAYLA DEĞİL, İKNA YÖNTEMİYLE         ÇÖZECEĞİZ"
 
SAĞLIK BAKANI EŞREF VAİZ

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, telefonla katıldığı bir televizyon programında, Tıp-İş’in grevini ve gelinen noktayı değerlendirdi:

“Çalışanların örgütlerini karşımıza alarak değil, ikna ederek çözüm bulma uğraşındayız. Zorla dayatmayla bir yere varmak, ideolojimize uygun değil. Ancak şu da bilinmelidir ki, bir reformun ayak seslerinin duyulduğu bu dönemde hükümetin kendi içinde maddi sıkıntılar bağlamında yaşadığı çaresizlikler vardır. Eğer bugün çok güçlü bir mali tablo olsaydı, iş buralara sürüklenmezdi”

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, sağlıkta yaşanan sorunların temelinde mali sıkıntılar olduğunu, hükümetin Tıp-İş’in önerilerini mevcut ekonomik yapıyı göz önünde bulundurarak değerlendirdiğini söyledi. Vaiz, bugüne kadar sağlıkta örgütlü sendikalarla işbirliği içinde hareket edildiğini ancak Tıp-İş’in talepleri çerçevesinde meselenin düğümlendiğini kaydetti.

Vaiz, son kararın yarın Bakanlar Kurulu’nda verileceğini de belirtti.

"Önerileri dikkate aldık hepsine evet demedik..."
Vaiz, yasaların hazırlık sürecinde, sağlık çalışanlarının örgütleri ile birlikte yapılan temaslarda çeşitli önerileri dikkate aldıklarını söyledi ancak “Hepsini kabul ettik demedik” diye konuştu. Son olarak altı örgütün görüşlerini aldıklarını, ancak gelinen aşamada bazı noktalarda anlaşılamadığını, olayın yasaya bazı maddelerin konulması ve çıkarılmasından ibaret olmadığını belirtti.

"İyi niyetimizi sürdürüyoruz..."
Vaiz, sağlıkta reform için yola çıkıldığında, bir takım gerginlik ve sıkıntıların yaşanacağını öngördüklerini söyledi. Bakan Vaiz, hekimlerin yasada görmek istediği maddeleri anlayışla karşıladıklarını ve iyi niyetlerini sürdürdüklerini vurguladı.

Vaiz, halka çağrıda da bulunarak, sendikal mücadelenin geçici bir süre sıkıntı yaratsa bile uzun sürmeyeceğini belirtti. “Bu sıkıntı halka yansısın istemiyoruz” diyen Bakan Vaiz, çalışanların da bu konudaki sorumluluğuna olan inancını dile getirdi. Kimsenin kışkırtmalara kapılmamasını isteyen Vaiz, şunları söyledi:
“Sağlık sistemindeki sorun, kırk yıllık bir meseledir. Bu kadar üst boyutlarda tartışılması elbette ki kaçınılmazdı. Bugüne kadar hep karşılıklı işbirliği ve iyi niyet çerçevesinde çalıştık. Bugüne kadar iyi ilişkilerin sürdürülmesi, sahip olduğumuz siyasi ideolojinin bir davranış biçimidir. Çalışanların örgütlerini karşımıza alarak değil, ikna ederek çözüm bulma uğraşındayız. Zorla dayatmayla bir yere varmak, ideolojimize uygun değil. Ancak şu da bilinmelidir ki, bir reformun ayak seslerinin duyulduğu dönemde hükümetin kendi içinde maddi sıkıntılar bağlamında yaşadığı çaresizlikler vardır. Eğer bugün çok güçlü bir mali tablo olsaydı, iş buralara sürüklenmezdi”

"Hükümet önerileri değerlendiriyor"
Hükümetin önerileri değerlendirdiğini ifade eden Vaiz, maddi külfet getirecek noktaların hangisinin kabul edilip edilemeyeceğinin tartışıldığını söyledi. Vaiz “Günün sonunda bu ülkenin kendi gerçeklerine uygun çıkacak tablonun ne kadarını yapabileceğiz konusu önümüzdedir” diyerek, KKTC’nin ekonomik koşullarında maddi kazanımların ancak Döner Sermaye sistemi ile verilebileceğini vurguladı ve bugüne kadar Sağlık Çalışanları Yasası ile Döner Sermaye Yasası’nın hep birlikte düşünüldüğünün altını çizdi. Kırk yıldır, dört beş saat çalışan hekimlerin, şimdi sekiz saat çalışmanın karşılığında ne alacağının önlerine getirildiğini söyleyen Vaiz, KKTC mali bütçesinin mali olanakları çerçevesinde hekimlerin nasıl özendirilebileceği üzerinde çalıştıklarını bildirdi. Vaiz, yeni dönemin yani geçişin ise dört yıl sonra olacağını ve ikinci iş yasağı o zaman gündeme geleceğini kaydetti.

"Son karar Bakanlar Kurulu’nun..."
Vaiz, sancılı geçen iki günün ardında, yarın toplanacak Bakanlar Kurulu’ndan son kararın iletileceğini açıkladı. Önerilerin yapıcı olarak algılandığını ve değerlendirildiğini anlatan Vaiz, her kabul görmeyen maddenin makul bir izahının da olduğuna vurgu yaptı.

"Yumuşak geçiş..."
Yıllardır, geçmiş hükümetlerin kamu hekimlerinin özelde de çalışmasına göz yumduğunu söyleyen Vaiz, şöyle konuştu: “Bu, yasal olmamasına rağmen bir tür hak oldu. İş o kadar karmaşık ve kangren hale geldi ki kamu hekimleri özel hastane sahipleri bile oldular. Şimdi hekimler geçiş döneminden sonraki olayı sıkıntı olarak görüyorlar. Biz, kesinlikle kamu hekimleri özendirilerek, kendi istekleri ile özel sektördeki varlıklarından vazgeçmeleri noktasındayız. Böyle bir süreçte baskıyla, zorla uygulama yapmayacağız”

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  MÜSTEŞAR ASAF ŞENOL, İDDİALARI YANITLADI
 
SAĞLIK MÜSTEŞAR ASAF ŞENOL

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Asaf Şenol, bir yayın organında “İnanılmaz Skandal’ başlığıyla yayımlanan haberdeki iddiaları yanıtladı:

Şenol: “İddialar tamamen asılsız olup, araştırma yapılmadan ve Bakanlığımıza sorulmadan belli ki, farklı amaçlarla kaleme alınmıştır”

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Asaf Şenol, görevde bulundukları dönemde herhangi bir ihmal nedeniyle bozulan veya tahlil yapılamayan kan veya doku örneğine rastlanmadığını ifade ederek, geçtiğimiz Cumartesi ve Pazartesi günü bir yayın organında yayımlanan ‘inanılmaz skandal’ başlıklı haberini talihsizlik olarak niteledi.

Söz konusu haberde Türkiye’ye analiz için gönderilen kan örnekleri ve organların bozulduğunun iddia edilmesini üzüntüyle takip ettiğini ifade eden Şenol, “söz konusu gazetenin yayınlarında belirttiği iddialar tamamen asılsız olup, araştırma yapılmadan ve Bakanlığımıza sorulmadan belli ki, farklı amaçlarla kaleme alınmıştır” dedi.

Buna rağmen Sağlık Bakanlığı’nın konuyla ilgili gereken araştırma ve soruşturmayı derhal başlattığını da kaydeden Şenol, soruşturma neticesinde herhangi bir bulgu ortaya çıkması halinde bakanlığın gereğini yapacağını da belirtti.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Şenol, KKTC’de yapılamayan tahlillerin yıllardır Türkiye Cumhuriyeti’ne gönderilmekte olduğunu da hatırlatarak, “her Çarşamba rutin olarak tekrarlanan bu işlemler konu olan “organ” için de aynen uygulanmıştır” dedi.

“KKTC’de organ nakli yapılmadığından, buradan alınan herhangi bir organın TC’ye gönderilmesi söz konusu değildir. Söz konusu yayın organın tarafından “organ” veya “organ parçası” diye tanımlanan örneğin doku parçası olduğunu belirtmek isteriz. Söz konusu doku parçası her zaman olduğu gibi aynı gün içinde kan örnekleri ile birlikte Ankara’ya gönderilmiştir. Doku örneği alan uzman doktorumuz aldığı örnekle ilgili idareyi rutin uygulama dışında bir uygulamanın yapılması konusunda uyarmamıştır. Bu nedenle, her zaman yapılan uygulama bakanlığımız tarafından yürütülmüştür” şeklinde konuşan Şenol, söz konusu doku örneğinin, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı Başkanlığı’nda 19496 numara ile kayıt altına alınmış olduğunu ve 13-12-2007 tarihinde sonucun KKTC Sağlık Bakanlığına iletileceğini söyledi.

Sağlık Bakanlığı olarak yapılan araştırmada, görevde bulundukları dönemde herhangi bir ihmal nedeniyle bozulan veya tahlil yapılamayan kan veya doku örneğine rastlanmadığını da belirten Şenol, aynı haberde, bahsi geçen ‘Gamze Fellahoğlu’ hakkındaki konunun adli bir sorun olduğunu ve konuyla ilgili tahkikatın devam ettiğini kaydetti. Şenol, ilgili sürecin İçişleri Bakanlığı ve Polis Genel Müdürlüğü tarafından da takip edildiğini ve takibin adli makamlarca yapıldığını söyledi.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  DÜNYA AIDS GÜNÜ ETKİNLİKLERİ DEVAM EDİYOR...
 
AIDS GÜNÜ ETKİNLİKLERİ

Sağlık Bakanlığı'nın, 1 Aralık Dünya AIDS Günü çerçevesinde “Evrensel Tehdit” sloganıyla başlattığı etkinlikler devam ediyor.

Dünya AIDS Günü çerçevesinde Sağlık Bakanlığı’nın “Evrensel Tehdit” sloganıyla sürdürdüğü etkinlikler devam ediyor

Sağlık Bakanlığı ‘1 Aralık Dünya AIDS Günü’ dolayısıyla Lefkoşa’nın dört noktasında broşür, poster ve ücretsiz prezervatif dağıttı.

Halkı; AIDS ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar hakkında bilinçlendirme amacıyla düzenlenen bilgilendirici broşür, poster ve ücretsiz prezervatif dağıtımına Ortaköy’de Lemar önünde başlandı.

Etkinlik gün içerisinde merkez Belça süpermarket ile Reis Süpermarket önünde ve Lefkoşa Otobüs Terminali’nde birer saatlik süreyle devam etti.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
North Cyprus, NORTH CYPRUS, KUZEY KIBRIS, cyprus, Cyprus kibris, chypre, north cyprus, internet, ISP, web service, web design, turkish cypriot, www, trnc, turkish republic of northern cyprus, nicosia, lefkosa, famagusta, gazimagosa, gazimagusa, magusa, kyrenia, girne, lefke, lefka, guzelyurt, morphou, karpaz, karpas, la republique turque du nord de chypre, kktc, cypriot, cheap web space, web space, free space, trnc online, trnc online project, rehber, tourist, holiday, guide, sağlık, saglik, hastalık, hastalik, Sağlık Bakanlığı, Saglik Bakanligi, tıp, tip, ilkyardım, ilkyardim, rahatsızlık, rahatsizlik, hastane, hastahane, sağlık merkezi, saglik merkezi, sağlık ocağı, saglik ocagi, istatistik, statistic, doktor, doctor, eczane, pharmacy, health, kronik, cronic, akut, acut, diyabet, diabet, onkoloji, oncology, endokrin, kalp, thalassaemia, radyasyon, alerji, grip, nezle, kanser, cancer, romatizma, egzama, mide, prostat, rahim, raşitizm, tansiyon, siyatik, varis, verem, kan, iğne, igne, enjeksiyon, enjektör, idrar, kulak, burun, boğaz, bogaz, goz, göz, adale, gastrit, yaşam, hayat, solunum, yanık, yanik, vücut, vucut, yatak, ilaç, lab, laboratuvar, sosyal, sosyal hizmetler, hizmet, devlet, Burhan Nalbantoğlu, Akçiçek, Akcicek, cengiz topel, özürlü, zihinsel, kreş, bakımevi, rehabilitasyon, tıbbi, plasenta, genetik, biyokimya, mikrobiyoloji, fizyoloji, dahiliye, pratisyen, cerrah, cerrahi, diş, dentist, sinir, çocuk, cocuk, anestezi, kadın, kadin, doğum, uroloji, üroloji, asistan, kardiyoloji, kardiyolog, hematoloji, hematolog, seroloji, spor, deri, cilt, ekg, morg, patoloji, patolog, nukleer, damar, ortodondist, odiyolog, beyin, fizyoterapist, röntgen, poliklinik, acil, göğüs, gastroloji, gastrolog, pediyatri, pediatri, adli, ambulans, ambulance, KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ - SAĞLIK VE SOSYAL YARDIM BAKANLIĞI - KIBRIS'IN SAĞLIK ADRESİ

 
 
 

  Dünya AIDS Günü etkinlikleri devam ediyor...   Müsteşar Asaf Şenol, iddiaları yanıtladı   Vaiz: "Sorunları dayatmayla değil, ikna yöntemiyle çözeceğiz"   Kentsel Sağlık Merkezi yeni binasında hizmette...   Tarihi geçmiş yaklaşık 140 ton çay imha ediliyor   Vaiz: "Sabır ve birlikle, taraflar kazanacak"   Üçü bayan, dört kişiye daha by-pass   Yeni Gazimağusa Devlet Hastanesi ilk hastalarını kabul etti   Sağlık Bakanlığı 2008 Bütçesi kabul edildi   Bakan Vaiz'den Bayram ziyaretleri...   Vaiz: "2008; sağlıkta yeni organizasyonlar yılı olacak"