.....::::: EKİM' 2007 :::::......    

 

 

 

 

 

 

 

 

 


A N A S A Y F A


ilkyardım | temel rahatsızlık ve hastalıklar | bakanlık | hastaneler ve sağlık merkezleri | sağlıkta istatistikler
doktorlar | eczaneler | tıp terimleri sözlüğü | e-mail | webmaster | anasayfa


 

domain name

  kişi sitemizi
 ziyaret etmiştir


  KALP AMELİYATLARINA DEVAM...
 
KALP AMELİYATLARI SÜRÜYOR

KKTC’de ilk kez gerçekleştirilen kalp ameliyatlarının üçüncü serisi yapılıyor

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, önümüzdeki günlerde KKTC’de üçüncü kez kalp ameliyatlarının gerçekleştirileceğini açıkladı

Vaiz: “Siyami Ersek Kalp Hastanesinin uzman ekipleriyle birlikte, kalp ameliyatları devam edecektir”

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, önümüzdeki günlerde KKTC’de üçüncü kez kalp ameliyatlarının gerçekleştirileceğini açıkladı.

Kıbrıslı uzmanlarla birlikte ‘Kalp Ameliyatlarını’ gerçekleştiren İstanbul Siyami Ersek Kalp Hastanesi heyetinin nezaket ziyareti esnasında açıklamalarda bulunan Bakan Vaiz, kalp damar cerrahisinde olduğu gibi başka branşlarda da atılım gerçekleştireceklerini ifade ederek, “ülkemizde tedavisi yapılamayan diğer branşlarda da hizmet sunmanın olanaklarını sağlayacağız” dedi.

Bakan Vaiz, daha önce Siyami Ersek Kalp Hastanesi ile çok önemli işlere imza attıklarını anımsatarak, önümüzdeki günlerde de kalp ameliyatlarının süreceğini söyledi.

Desteğimiz devam edecek...
Siyami Ersek Kalp Hastanesi Cerrahi Direktörü Prof. Dr. Hakkı Aydoğan ise yaptığı konuşmada, KKTC’de sağlık alanında gerçekleşen atılımları yakından takip ettiklerini belirterek, “KKTC Sağlık Bakanlığı’nın girişimlerini destekliyoruz. Hastanemizin desteği önümüzdeki günlerde de devam edecektir. Sizin uzmanlarınızla birlikte çalışmaya devam edeceğiz. İleride, bizlere gereksinim kalmadan vatandaşlarınız, kendi uzmanlarından hizmet almaya başlayacaklardır. Çalışmalarınızda başarılar dilerim” dedi.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  "NE ÖZELİN ÇÖKECEĞİ, NE DEVLETİN ÇÜRÜYECEĞİ BİR SİSTEM"
 
SAĞLIK BAKANI EŞREF VAİZ

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz katıldığı bir televizyon programında vurguladı:

“Ne özelin çökeceği, ne de
devletin çürüyeceği bir sistem...”

Vaiz, “Özelde var olan potansiyeli disipline eder ve amaca yönelik kullanabilirsek, tam anlamıyla reform yapmış oluruz”

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, iki yıllık süreçte büyük bir seferberlikle yapılan çalışmaların meyvesini verdiğini, önümüzdeki günlerde meclisten geçirilmesi hedeflenen, Döner Sermaye Sistemi ile birlikte çalıştırılacak Sağlık Çalışanları Yasası’nın çalışanlara disiplin, hizmet alanlara ise huzur getireceğini belirtti.

Sağlıktaki sistemin 40 yıllık bir sorun olduğuna dikkat çeken Vaiz, sağlık hizmetlerinde kalitenin artırılması için yasal dönüşümün şart olduğunu kaydetti. Vaiz, Sağlık Çalışanları Yasası’nın çalışanlara yeni açılımlar, uygulamalara ise disiplin getireceğini kaydetti. Vaiz, yasayla birlikte çalışanların özlük haklarında yeni fırsatlar yakalayacaklarını ve yeni disiplinlerle tanışacaklarını da ifade etti.

Her kesimde konsensüs var...
Bakan Vaiz, sağlık reformunun gerçekleşmesi için her kesimde konsensüs oluştuğunu belirtti. Vaiz, muhalefetin de sağlıkla ilgili atılımlar konusunda duyarlı davrandığına işaret etti. Meslek ve çıkar gruplarının savunmalarını ise anladıklarını, ancak hükümetin imkanlarının sorgulandığı yerde tartışmanın içinde var olmadıklarını ifade eden Vaiz, hükümet ortaklarıyla ve CTP-BG içerinde hiçbir sorun yaşanmadığını söyledi. Vaiz, Maliye Bakanlığı’nın ise yasalara kişisel bir karşı çıkışı olmadığını vurgulayarak, bütçede yeni delikler açılmamasından yana endişelerin var olduğunu kaydetti.

Genel Sağlık Sigortası, projeyi tamamlıyor
Vaiz, Genel Sağlık Sigortası Yasası’nın sağlıkta reformu tamamlayıcı nitelikte olduğunun altını çizdi. Devlet organize edildikten sonra özeldeki potansiyelden yararlanılacağını kaydeden Vaiz, aile hekimliği modelini savunduklarını ayrıca ayaktan tedaviyi de özelden alma hedeflerinin olduğunu vurguladı. Vaiz, “Özelde var olan potansiyeli disipline eder ve amaca yönelik kullanabilirsek, tam anlamıyla reform yapmış oluruz” dedi. Vaiz, Genel Sağlık Sigortası Yasası ile ilgili sıkıntılar yaşandığını, ancak özelden hizmet alabilmenin tek yolunun bu yasa olduğunu belirtti. Fon kaynağı yaratılmadan özelden de yararlanma hedefinin gerçekleştirilemeyeceğini ifade eden Bakan Vaiz, “Kamu çalışanları, sigortalılar gibi yüzde ikilik bir prim ödemezlerse ve hükümete bu kaynağı yaratmazsak sorun yaşarız” diye konuştu.

Geçiş için iki yıl öngörüyoruz...
Vaiz, Türkiye’de yaşanan sağlık reformu sürecini izlediklerini, ancak Kıbrıs’a özgü bir biçimi hayata geçireceklerini söyledi. Yasaların hazırlık sürecinde yurtdışından ve Türkiye’den gelen uzmanlarla çalışıldığının altını çizen Vaiz şunları söyledi:
“Türkiye’de dört yıllık geçiş süresi uygulandı.Kamu ile özelde çalışanın ayrılması gerekiyor elbette. Ancak bunun için bir başlangıç yılı olacak ve geçiş süresi tanınacak. Biz özel çalışanlara yönelik seçenekler de getiriyoruz. Geçiş için iki yıl öngörüyoruz. Ne özelin çökeceği ne de devletin çürüyeceği bir sistem yaratılacak.”

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  VAİZ: "AMAÇ ÇAĞDAŞ, HIZLI VE KOLAY ULAŞILIR BİR SİSTEM"
 
SAĞLIK BAKANI EŞREF VAİZ

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, yeni sağlık sisteminin tam olarak oturması için bir geçiş döneminin yaşanmasının şart olduğunu ifade etti:

“Attığımız her adım, yaptığımız her çalışma halk içindir. Halkın sağlık hizmetlerinde daha çağdaş, daha hızlı ve daha kolay ulaşılır bir hizmet almasına adına uğraş veriyoruz”

Vaiz: “Özelden de hizmet almak istiyorsak, Genel Sağlık Sigortası Yasasını geçirmeliyiz. Serbest çalışan hekimler de bunu bilmeli. Bu primler yatmazsa kurulacak sistem devlet ayaklı olur”

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, yeni sağlık sisteminin tam olarak oturması için bir geçiş döneminin yaşanmasının şart olduğunu ifade etti ve “Attığımız her adım, yaptığımız her çalışma halk içindir. Halkın sağlık hizmetlerinde daha çağdaş, daha hızlı ve daha kolay ulaşılır bir hizmet almasına adına uğraş veriyoruz” dedi.

Döner sermaye ve buna bağlı Sağlık Çalışanları Yasası ile birlikte sağlık çalışanlarına yeni bir disiplin getirileceğini kaydeden Vaiz, hem çalışanın memnuniyetinin artırılacağını hem de hastaların bu memnuniyetten yararlanacağını belirtti. Vaiz, Genel Sağlık Sigortası Yasası’nın sistemin işleyişi açısından çok önemli olduğunu vurgulayarak, ancak bu sistemle, özel sektörden de yardım alınabileceğinin altını çizdi.

Önce devlet organize edilecek
Bakan Vaiz, iki yıllık süreçte altyapı çalışmalarıyla uğraştıklarını, tek tek olumsuzlukların irdelenerek alternatiflerin masaya yatırıldığını söyledi. Vaiz, şimdi ise yasaların geçirilmesi ile birlikte üst yapının kurulacağını belirtti. Vaiz, döner sermaye ve Sağlık Çalışanları Yasası ile mesai saatinin uzatılacağını ve organize edileceğini söyledi. Vaiz, sekiz saatlik çalışma karşısında neler istenildiğinin de programlanacağını ve ölçüm yapılacağını kaydetti. Sağlık çalışanlarının verimleri kadar ekstra prim alacağını da ifade eden Vaiz, “Çok çalışanın çok, az çalışanın az kazanacağı bir sistemle motivasyon sağlanacak. Önce devlet organize edilecek, sonra özelden nasıl yararlanabileceğimizi konuşacağız. Ancak şimdi rant dağıtılacakmış gibi bir tartışma yaratılıyor. Biz bu tartışma da yer almıyoruz “diye konuştu.

Genel Sağlık Sigortası şart
Bakan Vaiz, Genel Sağlık Sigortası Yasası’nın geçirilmesinin, sistemin tam anlamıyla çalışması için şart olduğunu vurguladı. Vaiz, devlet memurlarından bu fona sağlık primi kesintisinin yapılmasının gerekliliğinin altını çizerek, “Fon kaynağı yoksa özel sektörden hizmet alınması mümkün olmayacak” dedi. Kamu çalışanlarının bu yasaya karşı çıkmasının anlamsız olduğunu söyleyen Vaiz kamu çalışanlarının bu pirimi yatırmaktan kaçınırken,aslında çok daha büyük paraları özelde harcadıklarını belirtti. Vaiz, “Özelden de hizmet almak istiyorsak, bu yasayı geçirmeliyiz. Serbest çalışan hekimler de bunu bilmeli. Bu primler yatmazsa kurulacak sistem devlet ayaklı olur” dedi. Vaiz, kamu ile özel arasındaki çizginin netleşeceğini, bu konuda görüş birliği olduğunu, ancak bu hedefin gerçek olması için geçiş döneminin şart olduğunu vurguladı.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  VAİZ:"EN KISA ZAMANDA GIDA YASASI MECLİSE GÖNDERİLECEK"
 
DÜNYA GIDA GÜNÜ ZİYARETLERİ

Gıda Mühendisleri Odası ile Sanayi Odası heyetleri "16 Ekim Dünya Gıda Günü" dolayısıyla Sağlık Bakanı Vaiz'i ziyaret etti.

Gıda Mühendisleri Odası ile Sanayi Odası heyetleri "16 Ekim Dünya Gıda Günü" dolayısıyla dün ayrı ayrı Sağlık Bakanı Eşref Vaiz'i ziyaret etti

Sağlık Bakanlığı'ndan verilen bilgiye göre görüşmelerde Gıda Mühendisleri Odası heyetine Oda Başkanı Mustafa Akçaba, Sanayi Odası heyetine de Oda Başkanı Salih Tunar başkanlık yaptı. Her iki ziyaret sırasında da gündemi, bu yılsonuna kadar Meclise gönderilmesi hedeflenen Gıda Yasası oluşturdu. Ziyaretler sırasında Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Asaf Şenol ve Bakanlık Müdürü İsmet Salihoğlu da hazır bulundu.

VAİZ
Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, kabulleri sırasında yaptığı konuşmada, gıda güvenliğinin tesis edilmesi için titizlikle çalıştıklarını ifade ederek, hem tarım ve tarıma bağlı sektörlerde standartların artırılması, hem de üretilenlerin denetiminin sağlanmasıyla ilgili önlemlerin teşvik edildiğini belirtti.

Vaiz, bakanlığının gıda alanında da uluslararası gelişmeleri yakından takip ederek, uygun çözümleri hayata geçirmekteki kararlılığını dile getirdi. KKTC'deki gıda ve su mevzuatının yeniden ele alındığını ve başlatılan yasal çalışmaların en kısa zamanda sonlandırılarak, Avrupa Birliği standartlarına uyumlu hale getirilecek Gıda Yasası'nın Meclise gönderileceğini de söyleyen Vaiz, yasayla birlikte ithal edilen ve her türlü yerli ürünün yanı sıra, hayvani tüketim maddelerine de bir standart getirileceğini vurguladı.

Bakan Vaiz, gıdada, üretimden tüketime kadar olan süreçte standartlar zinciri kurulacağını da ifade ederek, "Ülkemizde üretilen, ithal ve ihraç edilen gıdaların güvenilirliklerinin sağlanması konusunda üzerimize düşen sorumluluğu yerine getiriyoruz" dedi.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  DÜNYA GIDA GÜNÜ...
 
DÜNYA GIDA GÜNÜ

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, “Dünya Gıda Günü” nedeniyle yayınladığı mesajında vurguladı:

“Halkın sağlıklı ve güvenilir gıda tüketimi için sürekli denetim yapıyoruz”

Vaiz: “ Son günlerde basında da sıkça gündeme gelen ve gerçekten ülkenin bu konudaki ihtiyacı olan günün koşullarına uygun “Gıda Yasası” bakanlığımız ve Tarım Bakanlığı ile birlikte “Su Yasası” ise bakanlığımız tarafından hazırlanmaktadır”

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Dünya Gıda Günü nedeniyle yayınladığı mesajında vatandaşların sağlıklı ve güvenilir gıda maddeleri ile içme sularını tüketmelerini sağlayacak uygulamaları devam ettireceklerini vurguladı.

Dünyadaki açlık ve beslenme sorunlarının giderek artması ve toplumlararası büyük farklılıklar göstermesi nedeni ile Dünya Tarım Örgütü(FAO) 1979 yılında 16 Ekimi Dünya Gıda Günü olarak ilan etti.“Gıda Hakkı” teması ile bu yıl 28.cisi kutlanan “Dünya Gıda Günü” nedeni ile FAO, dünyanın farklı ülke ve bölgelerindeki beslenme konusundaki büyük çelişkilere dikkat çekmek amacı ile her yıl farlı temalar işleyerek bu büyük sorunun çözümüne katkı koymaya çalışmaktadır.

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz de gün nedeniyle yaptığı açıklamada, vatandaşların sağlıklı ve güvenilir gıda maddesi ile içme suyu tüketmesini sağlamak için sürekli denetim ve kontrollerin yapıldığını vurguladı. Vaiz, bu denetim ve kontrollerde insan sağlığına ve yürürlükteki mevzuata uygun olmayan ürünlerin ithalatına, üretilmesine ve satılmasına izin verilmediğine, ayrıca bu işyerlerinin de bakanlık tarafından kapatıldığına dikkat çekti. Vaiz, açıklamasında şunları kaydetti:
“Son günlerde basında da sıkça gündeme gelen ve gerçekten ülkenin bu konudaki ihtiyacı olan günün koşullarına uygun “Gıda Yasası” bakanlığımız ve Tarım Bakanlığı ile birlikte “Su Yasası” ise bakanlığımız tarafından hazırlanmaktadır. Bahse konu bu acil yasalar en geç yıl sonuna kadar meclise sunulacak aşamaya getirilecektir. Bakanlığımızın başlatmış olduğu reform ve altyapı çalışmalarından birisi olan sağlıklı ve güvenilir gıda maddesi ile içme suyu üretimi ithali ve tüketimi konuşlarında çıkarılacak bu iki yasayı etkili bir şekilde uygulayacak mesleki formasyonları gıda ile ilişkili meslek gruplarının bakanlığımızın bünyesinde daha fazla sayıda istihdam edilmesi için girişimlerimizi de daha önceden başlatmış bulunmaktayız. Dünya Gıda Günü vesilesiyle vatandaşlarımızın sağlıklı ve güvenilir gıda maddeleri ile içme sularını tüketmelerini sağlayacak uygulamalarını devam ettirteceğimizi belirtir, saygılar sunarım”

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  VAİZ: "AMAÇ, HALKA DAHA HIZLI VE ÇAĞDAŞ SAĞLIK
        HİZMETİ SUNMAKTIR"
 
VAİZ'İN BAYRAM MESAJI

Bakanlık personelinin Bayramını kutlayan Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, 2008 yılında sağlık reformunu hayata geçirecekleri müjdesini verdi.

Vaiz: “Sağlık reformunda bir geçiş döneminin yaşayacağız. Her şey halkının sağlık hizmetlerini daha çağdaş, daha hızlı ve daha ulaşılır bir hizmet almasına yöneliktir”

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, bakanlık personelinin bayramını kutlarken yaptığı açıklamada 2008 yılının sağlıkta yeniden yapılanma sürecinin başlayacağını bir kez daha müjdeledi.

Göreve geldiği günde itibaren bir yandan alt yapı diğer yandan da “reform” çalışmalarıyla uğraştıklarını kaydeden Vaiz, “gelinen bu aşamada üst yapı çalışmalarını tamamlamak için çaba gösteriyoruz. Yasaların tamamlanması ve hayata geçmesi ile üst yapı çalışmalarını da gerçekleşecek” dedi.

‘Döner Sermaye’ yasa taslağı ile ‘Sağlık Çalışanları’ yasa tasarısının kısa bir süre önce Bakanlar Kuruluna gönderildiğini ifade eden Bakan Vaiz, ‘Genel Sağlık Sigortası’ yasa tasarısının da önümüzdeki haftalarda Bakanlar Kuruluna gönderileceğini anımsattı.

Sağlı Çalışanları Yasası ile sağlık çalışanlarının, Kamu Görevlileri Yasası içinden ayrılarak yeni bir yasa altında toplanacağını anlatan Bakan Vaiz, böylelikle sağlık çalışanlarına yeni bir disiplin getirileceğini kaydetti.

Bakan Vaiz, Döner Sermaye yasayla da özerkleşme ve yerinden yönetimin inisiyatiflerinin netleştirilmesi, çalışan personelin memnuniyetinin artırılarak bu memnuniyetin hastalara yansıtılmasının sağlanacağını da ifade etti.

Genel Sağlı Sigortası yasasıyla çok daha yaygın, özel sektörden de yardım alınabilecek bir sistemin kurulmuş olacağını söyleyen Bakan Vaiz, sağlık reformunda bir geçiş döneminin yaşanacağını ifade ederek, her şeyin halkının sağlık hizmetlerinde daha çağdaş, daha hızlı ve daha ulaşılır bir hizmet almasına yönelik olduğunu ve düne göre daha iyi olacağını kaydetti.

Bayramdan sonra da büyük bir istekle sağlık reform çalışmalarına devam edeceklerini anlatan Bakan Vaiz, “ yasalar 2008 yılına kadar meclisten geçmiş olacak ancak, sağlıkta yeniden yapılanma sürecinin ucu açık olacak” dedi.

Gazimağusa yeni devlet hastanesi açılıyor...
Ülkemizde 1974 sonrası sağlık alanında yapılan en çağdaş ve büyük yatırımların başında gelen Gazimağusa yeni Devlet Hastanesi’nin Türkiye Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın katılımıyla 26-27 Ekim tarihlerinde açılacağını da söyleyen Vaiz, tüm yasalar geçtikten sonra sağlıkta “E-Devlet”i, “E-Sağlık”ı ve otomasyonu da içeren yeni bir sistem kuracaklarını vurguladı. Vaiz, tüm bunların yapılması için kendilerine Ekim ayından sonraki iki ayı hedef koyduklarını kaydetti.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  BAKAN VAİZ'DEN BAYRAM KUTLAMALARI
 
VAİZ'İN BAYRAM KUTLAMALARI

Sağlık Bakanı Vaiz, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ni ziyaret ederek hastaların ve sağlık çalışanlarının bayramını kutladı.

Vaiz: “Ayaktan Tanı ve Tedavi Merkezi, Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nin yeni akciğeridir. Sağlıkta yapılacak reformlar döneminde burasının çok önemli bir misyonu olacak”

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Göğüs Hastalıkları Ayaktan Tanı ve Tedavi Merkezi’nin, İnşaat ve Planlama Dairesi’nden henüz geçici kabulünün alınamadığını ifade ederek, bu binaya önümüzdeki günlerde taşınacaklarını söyledi.

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz Ramazan Bayramı dolayısıyla Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ni ziyaret ederek, hastalar ve çalışanlarla bayramlaştı. Bakanı Vaiz hastaları ziyaretinin ardından Göğüs Hastalıkları Ayaktan Tanı ve Tedavi Merkezi’ne geçerek incelemelerde bulundu.

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz’e, Müsteşarı Asaf Şenol, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Rıfat Siber, Başhekim Yardımcısı Dr. Ramadan Kamiloğlu, bakanlık ve hastane yetkilileri eşlik etti.

AYAKTAN TANI VE TEDAVİ MERKEZİ’NDE YERİNDE İNCELEME
Vaiz incelemeleri öncesinde yaptığı açıklamada, Göğüs Hastalıkları Ayaktan Tanı ve
Tedavi Merkezi’nin, Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nin yeni “akciğeri” olduğunu belirterek, sağlıkta yapılacak reformlar döneminde burasının çok önemli bir misyonu olacağını kaydetti.

İNŞAAT PLANLAMA DAİRESİ’NDEN HENÜZ GEÇİCİ KABUL ALINMADI
Merkezin, İnşaat ve Planlama Dairesi’nden henüz geçici kabulünün alınamadığını ifade eden Bakan Vaiz, bu binaya önümüzdeki günlerde taşınacaklarını söyledi.

Döner sermaye sistemine bağlı olarak çalışacak binanın işlev kazanarak, hastaların memnuniyetini öne çıkaracağını, poliklinik hizmetleri açısından, doktor ve muayene odaları bakımından imkânlar yaratacağını anlatan Vaiz, binanın yataklı kurumlarının da devreye girmesiyle Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nin çok rahatlayacağını kaydetti. Hastanenin rahatlamasının, hasta ve çalışan personelin rahatlaması anlamına da geldiğine işaret eden Bakan Vaiz, döner sermaye ve ona bağlı Sağlık Yasasıyla birlikte bu alt yapıyı da devreye koyacaklarını kaydetti.

Kamuoyunda Ayaktan Tanı ve Tedavi Merkezi’nin açılışının geciktiğine dair spekülasyonlar yaratıldığını anlatan Vaiz, binan geçici kabulünün henüz alınmadığını ve bir takım teknik sorunlar yaşadıklarını belirtti.

Sağlık Bakanlığı olarak, uzun zamandır sağlıkta reform çalışmaları yürüttüklerini ifade eden Bakan Vaiz, başhekim ve hastane yönetimiyle birlikte, binanın nasıl kullanılacağının yeniden gözden geçirileceğini de söyledi.

YENİ SAĞLIK YASALARI GÜNDEMDE
Sağlık reformuyla ilgili yeni yasalarının gündemlerinde olduğuna da dikkat çeken Vaiz, sağlık çalışanlarının Kamu Görevlileri Yasası içinden ayrılarak yeni bir yasa altında toplanmasıyla, sağlık çalışanlarına yeni bir disiplin getirileceğini kaydetti.

Döner Sermaye Yasası’nın da gündemlerinde olduğunu anlatan Sağlık Bakanı Vaiz, yasayla özerkleşme, yerinden yönetimin inisiyatiflerinin netleştirilmesi, çalışan personelin memnuniyetinin artırılarak bu memnuniyetin hastalara yansıtılmasının sağlanacağını belirtti. Genel Sağlık Sigortası Yasası’nın da gündemlerinde olduğuna dikkat çeken Sağlık Bakanı Vaiz, yasanın hazır hale gelmesiyle, çok daha yaygın, özel sektörden de yardım alınabilecek bir sistemin kurulmuş olacağını söyledi.

Bakan Vaiz, yapılacak işlerde bir geçiş dönemi yaşanacağını ifade ederek, her şeyin halkının sağlık hizmetlerinde daha çağdaş, daha hızlı ve daha ulaşılır bir hizmet almasına yönelik olduğunu ve düne göre daha iyi olacağını kaydetti.

İki yıldır altyapı çalışmalarıyla uğraştıklarını kaydeden Vaiz, şimdi de üst yapı çalışmalarını tamamlamak için çaba gösterdiklerini, yasaların tamamlanmasının da üst yapı çalışmalarını kuracağını belirtti. Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, 2008 yılına sağlık reformuyla girileceğini de vurguladı.

MAĞUSA HASTANESİ 26-27 EKİM’DE HİZMETTE...
26-27 Ekim tarihlerinde Mağusa Devlet Hastanesi’nin açılacağına da dikkat çeken Bakan Vaiz, açılışın Türkiye Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın katılımıyla gerçekleştirileceğini söyledi. Tüm yasalar geçtikten sonra sağlıkta “E-Devlet”i, “E-Sağlık”ı ve otomasyonu da kuracaklarını anlatan Bakan Vaiz, tüm bunların yapılması için kendilerine Ekim ayından sonraki iki ayı hedef koyduklarını kaydetti.

24 SAAT HİZMET
Sağlık Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastane ve servislerin 24 saat kesintisiz hizmet veren bir sektör olduğunu vurgulayan Eşref Vaiz, hastane ve sağlık servislerinin bayram süresince kesintisiz hizmet vereceklerini belirtti.

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Ramazan Bayramı nedeniyle tüm hastaların ve halkın bayramını kutladı.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  "HASTALIKLARI ÖNLEMEK TEDAVİ ETMEKTEN DAHA KOLAY"
 
10 EKİM DÜNYA RUH SAĞLIĞI GÜNÜ

Sağlık Bakanlığı'ndan "10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü" mesajı:

"Hastalıkları önlemek tedavi etmekten daha kolay”

Sağlık Bakanlığı, hastalıkları önlemenin mevcut hastalığı tedavi etmekten daha kolay olduğunu belirtti.


Dünyada 1992 yılından bu yana her yıl 10 Ekim günü kutlanan "Ruh Sağlığı Günü"nün bu yılki ruh sağlığı temasını "Transkültürel (Kültürlerarası) psikiyatri" konusu oluşturuyor.

Sağlık Bakanlığı halkın ruh sağlığı ve hastalıkları konusunda aydınlatılmasına hizmet etmek amacıyla kutlanan Ruh Sağlığı Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, ruh sağlığının insan yaşamındaki önemine dikkat çekerek, hastalıkları önlemenin mevcut hastalığı tedavi etmeden daha kolay olduğuna vurgu yaptı.

Günün amacının, toplumu ruh sağlığı ve hastalıkları konusunda bilinçlendirmek olduğu ifade edilen açıklamada bireyin biyopsikososyal bir varlık olduğuna dikkat çekilerek, fiziksel hastalıklar ve içerisinde yaşanılan sosyal hayatın da ruh sağlığını olumsuz yönde etkileyebileceği kaydedildi.

Mesajda ayrıca şunlar ifade edildi:
"Özellikle kendimizi tanır ve duygularımızdaki, düşüncelerimizdeki, davranışlarımızdaki değişiklikleri fark eder ve bunların düzelmesi için bu alanda uzman kişiden yardım alırsak hastalık düzeyine gelmeden birçok sorunu da önleyebiliriz.

Günümüzde modern tıbbın gelişmesiyle ruh sağlığı alanında birçok yeni ilaçlar üretilmiştir. Bu ilaçların tedavi alanına girmesiyle geçmişte tedaviden yanıt alınamayan bazı hastalıklarda da belirgin iyileşmeler gözlenmektedir. Sonuç olarak psikiyatriye başvuranlar sadece ilaçlı tedaviye gereksinim duyulan hastalıkları olanlar değil bunun yanında çeşitli psikososyal sorunları nedeniyle destek almak için değişik yaş gruplarından birçok danışan da bulunmaktadır.

Unutmayalım ki hastalıkları önlemek mevcut hastalığı tedavi etmeden daha kolaydır."

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  AŞISIZ ÇOCUK KALMASIN!
 
AŞISIZ ÇOCUK KALMASIN

Sağlık Bakanlığı’nın başlattığı “Okul Aşı Günleri” devam ediyor.

Sağlık Bakanlığı’nın koruyucu hekimliğe verdiği önemden yola çıkarak, “Aşısız Çocuk Kalmasın” sloganıyla 1 Ekim 2007 tarihinden itibaren ana okulu ve ilk okullarda başlattığı “Okul Aşı Günleri”devam ediyor”

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi’nin, ülke genelinde başlattığı aşı günleri çerçevesinde üç ay süresince, tüm anaokulu ve ilkokullardaki öğrencilere, difteri, tetanos, çocuk felci, kabakulak, kızamık ve kızamıkçık aşıları yapılıyor.

Sağlık Bakanlığı’nın koruyucu hekimliğe verdiği önemden yola çıkarak, “Aşısız Çocuk Kalmasın” sloganıyla 1 Ekim 2007 tarihinden itibaren ana okulu ve ilk okullarda başlattığı “Okul Aşı Günleri”devam ediyor.

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi’nin, ülke genelinde başlattığı aşı günleri çerçevesinde üç ay süresince, tüm anaokulu ve ilkokullardaki öğrencilere, difteri, tetanos, çocuk felci, kabakulak, kızamık ve kızamıkçık aşıları yapılıyor. 8-15 Ekim tarihleri arasında Lefkoşa, Değirmenlik, Gazimağusa, İskele, Akdoğan, Mehmetçik, Geçitkale, Erenköy, Güzelyurt ve Girne bölgelerinde aşı yapılacak okullar şöyle:

8 Ekim Pazartesi:
Necati Taşkın İlkokulu, Balıkesir, Meriç İlkokulları, Kaplıca İlkokulu, Akova-Yıldırım İlkokulları, Gelincik İlkokulu, Zümrütköy-Serhatköy ilkokulları, GAÜ ilk ve anaokulları,

9 Ekim Salı:
Şehit Yalçın İlkokulu, Minareliköy İlkokulu, Boğaziçi İlkokulu,, Dilekkaya,Gaziköy, Erdemli, Kırıkkale,Yiğitler ilkokulları, Alaniçi İlkokulu, Avtepe, Kuruovo, Kaleburnu İlkokulları, Aydınköy İlkokulu, Kumköy Anaokulu, Şht. Hasan Cafer İlkokulu,

10 Ekim Çarşamba:
Levent İlkokulu, Girne American Future, Şht. İlker Kater İlkokulu, İnönü, Turunçlu, Kurudere, Vadili İlkokulları, Gönendere, Sütlüce İlkokulları, Gazveren Anaokulu, Doğancı İlkokulu, Karaoğlanoğlu İlkokulu,

11 Ekim Perşembe:
Şht. İlker Kater İlkokulu, Akdoğan İlkokulu, Yeşilyurt, Yedidaga İlkokulları,

15 Ekim Pazartesi:
NearEast İlkokulu, Lefkoşa Vakıf Anaokulu, Gemikonağı Erdal Abit İlkokulları ve Dikmen İlkokulu”

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  BEYİN VE OMURGA CERRAHİSİ KONUSUNDA ATILIM
 
BEYİN VE OMURGA CERRAHİSİ

Sağlık Bakanlığı ile Akay Hastaneleri grubu arasında işbirliği protokolü...

Vaiz: “Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi ekibi ve Akay Hastanesi Grubu beyin cerrahisi, omurga cerrahisi konusunda ihtiyaçların karşılanması için işbirliği içinde olacaklar”

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, KKTC’de verilemeyen sağlık hizmetleri için çeşitli girişimler başlattıklarını söyledi.

Sağlık Bakanlığı ile Türkiye’deki Akay Hastaneleri Grubu arasında, nöroloji ve nöroşirurji konusunda işbirliği protokolü imza töreninde açıklamalarda bulunan Bakan Vaiz, beyin omurga cerrahisi, fizik tedavi ve rehabilitasyon, bel ve boyun fıtıkları, beyin tümörleri gibi rahatsızlıklar için gerekli alt ve üst yapı çalışmalarının tamamlanmasının ardından, hastaların Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde tedavisinin gerçekleşeceğini müjdeledi.

Sağlık Bakanlığı’nda gerçekleştirilen imza törenine, Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Asaf Şenol, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Rıfat Siber, Akay Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Erol Özer, Genel Müdürü Orçun Koray Özeş, Başhekimi Dr. İhsan Şahin, Nöroşirurji Uzmanı Prof. Dr. Haluk Dede ile Sağlık Bakanlığı yetkilileri katıldı. Hazırlıkları tamamlanan projenin eksikliklerinin giderilmesi için önümüzdeki günlerde çalışmalara başlanacak. Yaklaşık 2 ay sonra da hastalara hizmet verilebilecek.

VAİZ...
Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, imza töreni öncesinde yaptığı açıklamada, KKTC’de verilemeyen bazı hizmetler için hastaların yurt dışına gönderildiğine, fakat bu hizmetlerin hem Bakanlık, hem de hastalar için çok zor olduğuna dikkat çekerek, KKTC’de verilemeyen sağlık hizmetleri için çeşitli girişimler başlattıklarını anlattı.

KKTC’de acil durum, trafik kazaları, baş ve boyun travmaları, omuriliği kırıkları, nörolojik, nöroşirurji gibi durumlara müdahale edilemediğini ifade eden Vaiz, Ankara Akay Hastanesi ile yaptıkları temaslarda, işbirliği yapma kararı aldıklarını söyledi. Vaiz, imzalan protokolle KKTC’de Akay Hastanesi Grubu ekibi ve Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi ekibiyle beyin cerrahisi, omurga cerrahisi konusunda ihtiyaçların karşılanması için işbirliği içinde olacaklarını kaydetti.

Konu hakkında kendi uzmanlarını artırarak, Akay Hastanesi uzman desteğiyle hastalıkların tedavisinin KKTC’de yapılacağını belirtti. Bu girişimin ardından nörolojik, nöroşirurji bilimlerinin ve diğer omurga travmaları ve beyin hadiselerinde ortaya çıkan felç ve buna bağlı rahatsızlıkların tedavisinde, fizik tedavi, rehabilitasyon hastanesi konusunda da çalışmaları sürdüreceklerini söyleyen Bakan Vaiz, hastanede bulunan fizik tedavi bölümü ve doktorlarının katkıları ve fizyoterapist servisleriyle bu işin şimdilik yürütülebileceğini, ancak ilerleyen zamanlar için konu hakkında daha büyük bir yatırım planladıklarını anlattı.

Zaman zaman hastanenin bu konuda da yetersiz kalabildiğine işaret eden Vaiz, bu konu hakkında da çok ciddi yatırımları olan Akay Hastanelerinin tecrübe ve imkanlarından yararlanılacağını söyledi. Yapılanın devlet-özel sektör işbirliği olduğuna dikkat çeken Vaiz, çalışmaların Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi içinde yapılarak, hizmetlerin de burada verileceğini belirtti. Sağlık Bakanı Vaiz, ilerleyen zamanlarda işbirliklerinin artacağını da ekledi.

ÖZER...
Akay Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Erol Özer de, KKTC’de eksik bir hizmetin tamamlanması için bulunduklarına dikkat çekerek, çalışmaların tamamlanması için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. Özer, KKTC’de iyi şeyler yapılacağına inanç belirtti.

DEDE...
Akay Hastanesi Nöroşirurji Uzmanı Prof. Dr. Haluk Dede de, bir ada ülkesi olan KKTC’de yaşanan sıkıntıları çok iyi bildiklerini ifade ederek, sorunları çözmek için ellerinden geleni yapacaklarını kaydetti.

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz’in konu hakkındaki çabalarını gördüklerini söyleyen Dede, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde yapılamayan tedavilerin sağlanması için gerekli çabayı göstereceklerini belirtti. Yapılamayan bütün komplike tedavilerin, yapılabilmesi için çalışacaklarını ifade eden Dede, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ni bütün Kıbrıs’a teşhis ve tedavi yapan bir merkez haline getireceklerini sözlerine ekledi.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  KAYIMBAŞIOĞLU: "SAHTE HEKİMLERE RAĞBET ETMEYİN!"
 
SIDIKA KAYIMBAŞIOĞLU

Sağlık Bakanlığı, KKTC’de hekimlik mesleğini icra edebilme koşullarının gayet net ve yasayla belirlenmiş olduğunun altını bir kez daha çizerek uyarıda bulundu.

Kayımbaşıoğlu: “Tabipler Birliği ve Tabip Odasına üye olmayan ve Sağlık Bakanlığı siciline kayıtlı olmayan kişiler hekimlik yapamaz”

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Dr. Sıdıka Kayımbaşıoğlu hekim olmadığı halde hekimlik yapmaya yeltenen umut tacirlerinin üzerine gitmeye devam edileceğini açıkladı.

Sahte hekimliğe soyunan kişilerin adalete teslim edileceğini de ifade eden Kayımbaşıoğlu, halkımıza bir kez daha çağrıda bulunarak, hekim olup olmadığı belli olmayan kişilere kesinlikle muayene, tedavi veya girişimsel tedavi yaptırmamalarını istedi. Hekimlerin diploma, tabipler birliği üyelik belgesi, Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi siciline kayıt belgesi ve Sağlık Bakanlığı muayenehane tescil belgesini hasta kabul edilen mekanın görünebilir herhangi bir yerine asması gerektiğini anımsatan Kayımbaşıoğlu, “yasa uyarınca Kıbrıs Türk Tabipleri Birliğine ve Tabipler Odasına üye olarak kayıt yaptırmayan kimseler hasta kabul edemez, tedavi yapamaz ve reçete yazamaz” dedi.

Yasa ne diyor?
“Tabiplik yapamama ve paramedikal hizmetlerin yerine getirilmesi”
30. (1) “Bu yasa uyarınca Kıbrıs Türk Tabipleri Birliğine ve Kıbrıs Türk Tabipleri Odasına üye olarak kayıt yaptırmayan hiç kimse KKTC’de tabip olarak belli bir ücret karşılığında veya ücretsiz, hiçbir şekilde meslek icra edemez, herhangi bir tıbbi müdahalede bulunamaz ve reçete yazamaz”
30. (3) “Bu madde kurallarına aykırı hareket edenler bir suç işlemiş olurlar ve mahkumiyetleri halinde aylık asgari ücretin üç katına kadar para cezasına veya üç yıla kadar hapis cezasına veya her iki cezaya çarptırılabilirler”

Cezalar
40. (2)“ Diploması olmadığı halde bilerek ve isteyerek ve hile ile;
(A) Tabip veya Diş Tabibi unvanı takınan veya başka isim veya unvanı, tabip veya diş tabibi olarak tanıtmak için kullanan; veya
(B) Herhangi bir nedenle tabip veya diş tabipliği yapan veya yaptığını iddia eden tıbbi fikir veya tavsiye veren veya reçete yazan veya tıbbi veya cerrahi müdahalede bulunan, veya

Tabip ve Diş Tabiplerinin Sicili
41. 1) Sağlık Bakanlığı Sağlık Müdürü bu yasa amaçları bakımından mukayid görevini yapar ve Sağlık Bakanlığı’nda tutulan tabip ve diş tabipleri siciline birlik üyelerini kaydeder

2) Mukayid, adı tabip ve diş tabipleri sicilinde kayıtlı bulunan herhangi bir kişinin başvurması üzerine kendisine bir kayıt belgesi verilir.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  MAĞUSA'DA ERCP BAŞARIYLA DEVAM EDİYOR
 
ERCP

Mağusa Devlet Hastanesi Cerrahi Endoskopi Birimi’nde son üç ayda 72 gastroduodenoskopi, 22 kolonoskopi ve 12 ERCP işlemi gerçekleştirildi.

Mağusa Devlet Hastanesi’nde, “ERCP” (Endoskopik Retrograd Kolanjiyo Pankreatografi) yöntemi kullanılarak safra yollarını tıkayan kanserin neden olduğu sarılık hastasına ameliyatsız “stend                                                yerleştirildi

Ameliyatsız olan bu operasyonla, hastaya ERCP tekniği ile ağızdan girilip safra yollarını tıkayan tümör delinerek stend yerleştirildi.

Başarıyla geçen operasyon 29 Eylül 2007 tarihinde Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi ve Cerrahi Endoskopi Birimi doktorlarından Op. Dr. Kemal Dolay gözetiminde, Op.Dr. Mustafa Kalfaoğlu tarafından gerçekleştirildi.

Anestezi uzmanı Dr. Hamit Kalfaoğlu’nun da hazır bulunduğu işlemler sırasında aynı gün safra yollarında taş hastalığı olan 3 hastaya daha ERCP yapıldı ve safra yolları görüntülenip,taşlar temizlendi.

Hatırlanacağı gibi Sağlık Bakanlığı bünyesindeki Mağusa Devlet Hastanesi’nde oluşturulan Cerrahi Endoskopi Ünitesi’nde, KKTC tarihinde ilk kez safra yollarının görüntülenmesini ve safra yollarına ameliyatsız, ağız yolu ile girilmek sureti ile müdahale edilmesini sağlayan ERCP işlemi 23 Haziran 2007 tarihinde başlatılmıştı.

Mağusa Devlet Hastanesi Cerrahi Endoskopi Birimi’nde ile üç ayda 72 gastroduodenoskopi, 22 kolonoskopi ve 12 ERCP işlemi gerçekleştirildi.

ERCP ile safra yollarına stend yerleştirilmesi işlemi de ülkemizde ilk kez bu merkezde gerçekleştirilmiş oldu.

Daha önce ERCP için tanı konulan hastalarımız kurul kararı ile Türkiye’ye sevk edilmekte veya kendi imkanları ile Rum kesimine gitmekteydi. Ancak iki aydan beridir Mağusa Devlet Hastanesi’nde oluşturulan Cerrahi Endoskopi Ünitesi’nde ERCP sisteminin uygulamaya konmasıyla hastalarımız kendi ülkelerinde hak ettikleri bir hizmeti almaya başladı.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............

North Cyprus, NORTH CYPRUS, KUZEY KIBRIS, cyprus, Cyprus kibris, chypre, north cyprus, internet, ISP, web service, web design, turkish cypriot, www, trnc, turkish republic of northern cyprus, nicosia, lefkosa, famagusta, gazimagosa, gazimagusa, magusa, kyrenia, girne, lefke, lefka, guzelyurt, morphou, karpaz, karpas, la republique turque du nord de chypre, kktc, cypriot, cheap web space, web space, free space, trnc online, trnc online project, rehber, tourist, holiday, guide, sağlık, saglik, hastalık, hastalik, Sağlık Bakanlığı, Saglik Bakanligi, tıp, tip, ilkyardım, ilkyardim, rahatsızlık, rahatsizlik, hastane, hastahane, sağlık merkezi, saglik merkezi, sağlık ocağı, saglik ocagi, istatistik, statistic, doktor, doctor, eczane, pharmacy, health, kronik, cronic, akut, acut, diyabet, diabet, onkoloji, oncology, endokrin, kalp, thalassaemia, radyasyon, alerji, grip, nezle, kanser, cancer, romatizma, egzama, mide, prostat, rahim, raşitizm, tansiyon, siyatik, varis, verem, kan, iğne, igne, enjeksiyon, enjektör, idrar, kulak, burun, boğaz, bogaz, goz, göz, adale, gastrit, yaşam, hayat, solunum, yanık, yanik, vücut, vucut, yatak, ilaç, lab, laboratuvar, sosyal, sosyal hizmetler, hizmet, devlet, Burhan Nalbantoğlu, Akçiçek, Akcicek, cengiz topel, özürlü, zihinsel, kreş, bakımevi, rehabilitasyon, tıbbi, plasenta, genetik, biyokimya, mikrobiyoloji, fizyoloji, dahiliye, pratisyen, cerrah, cerrahi, diş, dentist, sinir, çocuk, cocuk, anestezi, kadın, kadin, doğum, uroloji, üroloji, asistan, kardiyoloji, kardiyolog, hematoloji, hematolog, seroloji, spor, deri, cilt, ekg, morg, patoloji, patolog, nukleer, damar, ortodondist, odiyolog, beyin, fizyoterapist, röntgen, poliklinik, acil, göğüs, gastroloji, gastrolog, pediyatri, pediatri, adli, ambulans, ambulance, KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ - SAĞLIK VE SOSYAL YARDIM BAKANLIĞI - KIBRIS'IN SAĞLIK ADRESİ

 
 
 

  Mağusa'da ERCP başarıyla devam ediyor    Kayımbaşıoğlu: "Sahte hekimlere rağbet etmeyin!"    Beyin ve omurga cerrahisi konusunda atılım    Aşısız çocuk kalmasın   "Hastalıkları önlemek tedavi etmekten daha kolay"   Bakan Vaiz'den Bayram kutlaması   Bakan Vaiz'in Bayram Mesajı   Dünya Gıda Günü...    Vaiz: "En kısa zamanda gıda yasası meclise gönderilecek"   Vaiz: "Amaç çağdaş, hızlı ve kolay ulaşılır bir sistem"   "Ne özelin çökeceği, ne devletin çürüyeceği bir sistem"   Kalp ameliyatlarına devam...