.....::::: EYLÜL' 2007 :::::......    

 

 

 

 

 

 

 

 

 


A N A S A Y F A


ilkyardım | temel rahatsızlık ve hastalıklar | bakanlık | hastaneler ve sağlık merkezleri | sağlıkta istatistikler
doktorlar | eczaneler | tıp terimleri sözlüğü | e-mail | webmaster | anasayfa


 

domain name

  kişi sitemizi
 ziyaret etmiştir


  SAĞLIKLI KALPLER İÇİN EL ELE VERİN!
 
DÜNYA KALP GÜNÜ

30 EYLÜL DÜNYA KALP GÜNÜ...

Her yıl Eylül ayının son Pazar günü kutlanan Dünya Kalp Günü, tüm dünyada olduğu gibi, KKTC’de de bu yıl 30 Eylül Pazar günü kutlanacak

Kayımbaşıoğlu: “Doğru, sağlıklı beslenme ile hareketsiz yaşam tarzını değiştirmek gerek...”
Dr. Aşçıoğlu: “Kalp ve damar hastalıkları kanser vakalarıyla başa baş”
Kamiloğlu: “Anjiyo ve kalp damar merkezlerinde dünya çapında kullanılan cihazların aynısı KKTC’de de en gelişmiş şekilde kullanılıyor”

Dünya Kalp Federasyonu (WHF), Dünya Sağlık Teşkilatı (WHO) ile Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) resmi desteğinde ilan ettiği Dünya Kalp Günü’nün bu yılki teması; “Sağlıklı Kalpler İçin El Ele Verin” olarak belirlendi.

DAHA SAĞLIKLI YAŞAM TARZI...
Amacı; kalp hastalığı ve inme tehdidi karşısında toplumsal bilinirliği arttırmak olan Dünya Kalp Günü’nde, bütün dünyada çocukların, adolesanların ve erişkinlerin daha iyi ve uzun yaşayabilmeleri için daha sağlıklı bir yaşam tarzının önemi vurgulanıyor.

Kalp ve damar hastalıkları ile ilgili bilimsel araştırmaların, politika ve programların geliştirilmesine, kamuoyunun kalp ve damar hastalıkları ve bu hastalıklara karşı alınması gereken önlemler hakkında eğitilmesine, bu konuda yararlı olabilecek bilgilerin aktarılmasına çalışan uluslararası kalp vakıfları ve kardiyoloji derneklerini bünyesine alan Dünya Kalp Federasyonu, her yıl Eylül ayının son Pazar gününü Dünya Kalp Günü olarak ilan etti. Dünya Kalp Günü, her yıl değişen temalara göre kamuoyunu hareketlendirme, sağlıklı beslenme ve kalp ve damar hastalıklarının risk faktörlerine karşı bilinçlendirme yönünde düzenleniyor.
Uzmanların uyarılarına ve yapılan tüm bilimsel çalışmalara rağmen bir türlü önüne geçilemeyen kalp ve damar hastalıkları, ülkemizde de yaygın olarak görülüyor.

Kanser kadar yaygın olan kalp ve damar hastalıklarına, genetik, obezite, hareketsizlik, yüksek tansiyon ve kolesterol, yanlış beslenme, sigara gibi bir çok etkenin yol açtığı bilinirken, kalp ve damar hastalıklarındaki hızlı artış da göze çarpıyor.

KALP VE DAMAR HASTALIKLARI KKTC’DE DE YAYGIN
Kıbrıs Türk halkının yemek kültürünün bir parçası olan Şeftali Kebabı, Kaymak Yağı, Fırın Kebabı gibi yiyeceklere bakıldığında ise, kalp ve damar hastalıkları ülkemizde de kaçınılmaz hale geliyor.

KAYIMBAŞIOĞLU’NDAN DÜNYA KALP GÜNÜ MESAJI
Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Dr. Sıdıka Kayımbaşıoğlu, Dünya Kalp Günü nedeniyle yayımladığı mesajında; kalbi genç tutmak için doğru, sağlıklı beslenme ile hareketsiz yaşam tarzını değiştirmek gerektiğini vurgulayarak, şişmanlığa karşı savaş açarak, yüksek tansiyon ve diyabetle mücadele edip, alkol ve sigara bağımlılığından uzak durmak gerektiğini kaydetti. Dünya Kalp Federasyonu’nun bu yılki etkinliklerinde temasını “Sağlıklı Kalpler İçin El Ele Verin” olarak belirlediğini söyleyen Kayımbaşıoğlu, uzmanlar tarafından “Mahşer’in 9 Atlısı” olarak belirtilen hareketsizlik, kolesterol yüksekliği, sigara tiryakiliği, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, şişmanlık, stres ve psikolojik bozukluklar, sebze ve meyvenin az tüketimi ile düzenli alkol alınması olaylarının kalp hastalıklarında büyük risk teşkil ettiğini söyledi.

ÖZELLİKLE SİGARA VE KOLESTEROL…
Sıdıka Kayımbaşıoğlu, özellikle sigara tiryakiliği ve kolesterol yüksekliğinin en yüksek risk faktörlerinin başında geldiğini vurguladı. KKTC’de de ölüm nedenleri arasında kalp hastalıklarının kanserle at başı gittiğini ifade eden Kayımbaşıoğlu, Dünya Kalp Federasyonu açıklamasına göre kalp ve damar hastalıklarında alınması gereken önlemler hakkında da bilgi verdi.

Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Dr. Kayımbaşıoğlu, bu önlemleri şu şekilde sıraladı: “Sigaranın bırakılması, düzenli yürüyüş, normal kiloda olmak (şişmanlıktan kaçınmak), günde en az 5 öğün meyve yemek, kolesterolün normal değerlerde tutulması, stresle mücadele etmek, şeker hastalığının kontrol altında tutulması, tansiyon değerini 130/80 mmltg oranında tutmak, alkolden uzak kalmak, Akdeniz usulü beslenme (hayvani yağ yerine zeytinyağı kullanımı).”

KKTC’DE İLK KEZ BY-PASS...
Kayımbaşıoğlu, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi bünyesinde kurulan Kalp ve Damar Cerrahisi Merkezi’nde bu yıl ilk kez 10 tanesi by-pass olmak üzere 11 hastaya kalp ameliyatı gerçekleştirildiğine de dikkat çekerek, 42 hastaya da balon ve stent takıldığını ifade etti. Kalp hastalıklarında esas hedefin; hastalık oluşmadan önlem alınıp önüne geçmek olduğunu da kaydeden Dr. Sıdıka Kayımbaşıoğlu, kalp ve damar sağlığının korunması için “doğru ve sağlıklı beslenme ile hareketsiz yaşam tarzını değiştirip şişmanlığa savaş açmak, yüksek tansiyon ve diyabet ile mücadele etmek, alkol ve sigara bağımlılığından uzak durmak gerekmektedir” dedi. TAK muhabirinin Dünya Kalp Günü dolayısıyla görüşlerine başvurduğu Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kalp Hastalıkları Uzmanı Dr. Erkut Aşçıoğlu ile Kalp Damar Cerrahisi Klinik Şefi Dr. Ramadan Kamiloğlu da, kalp ve damar hastalıklarının KKTC’de yaygın olarak görüldüğünü söylediler.

AŞÇIOĞLU
Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kalp Hastalıkları Uzmanı Dr. Erkut Aşçıoğlu, kalp hastalıklarının, insanların ölüm nedenlerinin en başında geldiğine dikkat çekerek, kalp ve damar hastalıklarının, çok yaygın olarak görülen kanser vakalarıyla başa baş gittiğini söyledi.

Kalp hastalıklarının, KKTC’de de çok yaygın olarak görüldüğüne işaret eden Aşçıoğlu, “Özellikle stres faktörü, küçük toplum oluşu, küçük bir ada oluşu, savaştan çıkmış oluşu, tanınmamış olmasının getirildiği baskılar, yeme alışkanlıkları sedanser hayat denilen sürekli oturarak geçirilen hayatlar, sigara, yeme içme alışkanlığına bağlı olarak hiper lipide (kolesterol), tansiyon yüksekliği ve genetik buna sebep” dedi. Son yıllarda kalp hastalıklarından korunma yöntemlerinin dünyada ve KKTC’de büyük önem kazanmaya başladığını belirten Erkut Aşçıoğlu, hem maddi hem de manevi getirileri olan bu uygulamanın, kalp hastalıklarında bir önlem, yani hastalık başlamadan önce tespit yöntemleri olduğunu kaydetti.

Aşçıoğlu, kadınlarda menopozun hemen öncesinde, erkeklerde ise daha genç yaşlarda kalp ve damar rahatsızlıklarının görüldüğünü ifade ederek, östrojen hormonunun kadınları belli bir yaşa kadar koruduğunu söyledi.

KONTROLLER HASTALIK GÖRÜLMEDEN YAPILMALI
Rutin kontrollerin ise, hastalık görülmeden yapılması gerektiğinin altını çizen Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kalp Hastalıkları Uzmanı Dr. Aşçıoğlu, “Biz de Sağlık Bakanlığı’yla kalp hastalıklarından korunma programını yavaş yavaş hastanemizde başlattık” dedi. Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde, kalp hastalıkları muayenesi yapılabildiğini, hastalara elektro, rutin kan tetkiki, eko kontrolü, efor testi, gerekirse daha sonra kroner anjiografi yapılabildiğini vurgulayan Aşçıoğlu, hastane laboratuarının konusunda en iyi olduğunu belirtti.

Her türlü tetkikin hastanede yapılabildiğini söyleyen Dr. Aşçıoğlu, Sağlık Bakanlığı’nın katkıları, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Klinik Şefi Dr. Ramadan Kamiloğlu’nun öncülüğünde ve diğer kalp damar cerrahlarının katkılarıyla Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nde kalp damar hastalıkların tedavisine başlandığını sözlerine ekledi.

RİSK FAKTÖRLERİ
Kalp ve damar hastalıklarının risk faktörlerine de değinen Dr. Erkut Aşçıoğlu, değiştirilebilir risk faktörlerinin, mutlaka değiştirilmesi gerektiğini vurguladı .
Aşçıoğlu, kalp damar hastalıklarının risk faktörleri arasında genetiğin başı çektiğini, diğer etkenlerin ise hiper tansiyon, hiper lipide (kolesterol), yaş cinsiyet, diyabet, şeker hastalıkları ve sigara gibi faktörler olduğunu söyledi.

“EĞİTİM ŞART”
Bu risk faktörlerinin bazılarının değiştirilebilir olduğunu, koruma programlarında ise bu faktörlerin mutlaka üzerine gidilmesi gerektiğini vurgulayan Aşçıoğlu, “Tansiyonu kontrol altına tutmak lazım. Gerekirse diyet yapmak, kolesterol yüksekliğini kontrol altına almak lazım. Oturarak geçirilen vakti, mutlaka her gün rutin spor haline getirip değiştirmek lazım. Sigara kullanımını azaltmak değil, mutlaka bırakmak gerekiyor. Hastalar ve tüm halkın bu konuda eğitilmesi şart” şeklinde konuştu.

KAMİLOĞLU
Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Klinik Şefi Dr. Ramadan Kamiloğlu da, kalp damar rahatsızlığı bulunan vatandaşların eskisi gibi yurt dışına gitmesine gerek kalmadığına dikkat çekerek, anjiyo ve kalp damar merkezlerinde dünya çapında kullanılan cihazların tamamen aynısının KKTC’de de en gelişmiş şekilde kullanıldığını kaydetti. Kamiloğlu, halka; “kendi malına, kendinden olan kardiyolog ve kalp damar cerrahlarına sonsuz güven duysunlar” çağrısında bulundu.

KKTC’de son üç ayda; 10 adet kroner by-pass yapıldığını ve açık kalp cerrahisiyle birlikte toplam 11 adet ameliyat gerçekleştirilerek, yaklaşık 40 vakaya balon ve stend uygulandığını anlatan Kamiloğlu, hiçbir vakada problem yaşanmadığını söyledi. Son iki yılda Sağlık Bakanlığı’nın desteğiyle Lefkoşa hastanesinde kurulan merkezin Siyami Ersek Hastanesi ile birlikte çalışmaya başladığını anlatan Ramadan Kamiloğlu, KKTC için bunun büyük bir atılım olduğunu belirtti. Kamiloğlu, üç dört ay sonra kendi personellerinin alacağı eğitimin tamamlanarak, işlerin büyük bir çoğunluğunun kendi doktorları tarafından yapılacağını kaydetti. Ramadan Kamiloğlu, “Herkesin kalbini korumasını ve kalp rahatsızlığına uğramamasını temenni ederiz” şeklinde konuştu.

ÖZERDEM
Öte yandan TAK muhabirinin görüşüne başvurduğu Kıbrıs Türk Kalp Derneği Başkanı Dt. Öner Özerdem de, KKTC’de kalp damar hastalıklarından ölümlerin birinci sırada olduğuna dikkat çekti. Dernek olarak vatandaşların koruyucu hekimlik konusunda bilgilenmesi için yaklaşık 10 yıldır çalıştıklarını ifade eden Özerdem, yapılan tüm çalışmalara rağmen dünyada ve KKTC’de kalp-damar hastalıklarının hızla artış gösterdiğini kaydetti.

“ÇOCUKLARIMIZ OBEZ, ŞİŞMAN...”
Ülkede kalp damar rahatsızlıklarına etken görülen risk faktörlerinin; hareketsiz yaşam, kötü beslenme, iyi huylu kolesterol düşüklüğü, sigara kullanımı ve diyabet olduğunu vurgulayan Özerdem, “Çocuklarımız obez, şişman. İnsanlarımız kolesterol konusunda şansız, ya da yüzde atmışının kolesterol, kan yağlarıyla ilgili problemleri ve tansiyon sorunu var. Tüm bunlara çevre, trafik gibi stres yükleyen etmenler de dâhil olunca insanların yaşam kalitesi doğal olarak bozulmakta” şeklinde konuştu.

Özerdem, tüm bu sorunların aşılabilmesi için; “Ciddi, tutarlı rant ve oy kaygısından uzak, devletin caydırıcı ve affedici siyasetinin olmadığı, cezaların ağırlaştırıldığı, temel devlet politikası oluşturulması” gerektiğini ifade ederek, vatandaşların ve çocukların kalp ve damar rahatsızlıklarına karşı bilinçlenmeleri amacıyla geçmişte başlattıkları faaliyetlerin devam edeceğini sözlerine ekledi. (T.A.K./Tuğçe ÜLKÜ)

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  HAYDİ ÇOCUKLAR AŞIYA!
 
HAYDİ ÇOCUKLAR AŞIYA!

Sağlık Bakanlığı bu yıl yine “Okul Aşı Günleri”ni başlatıyor.

Sağlık Bakanlığı koruyucu hekimliğe verdiği önemden yola çıkarak, “Aşısız Çocuk Kalmasın” sloganıyla 1 Ekim 2007 tarihinden itibaren ana okulu ve ilk okullarda Okul Aşı Günlerini başlatıyor

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi, her yıl olduğu gibi bu yıl yine, aşıyla korunabilir hastalıkların önüne geçmek için ülke genelinde aşı günlerini başlatacak

Aşı günleri çerçevesinde üç ay süresince, tüm anaokulu ve ilkokullardaki öğrencilere, difteri, tetanos, çocuk felci, kabakulak, kızamık ve kızamıkçık aşıları yapılacak. Köylerde aşısız çocukları olan aileler de aşı günlerinin sürdüğü tarihlerde başvurmaları halinde kampanyadan yararlanabilecek.

Lefkoşa, Değirmenlik, Gazimağusa, İskele, Akdoğan, Mehmetçik, Geçitkale, Erenköy, Güzelyurt ve Girne bölgelerinde ilk etapta, 1-5 Ekim tarihleri arasında aşı yapılacak okullar şöyle:

1 Ekim Pazartesi: Şehit Tuncer İlkokulu, Tuzla-Aygün-Ötüken İlkokulları ve Vakıf Anaokulu, Kumyalı İlkokulu, Tatlısu İlkokulu, Yenierenköy İlkokulu, Güzelyurt Barış İlkokulu, Kalkanlı Anaokulu, Lapta İlkokulu ve Lapta Anaokulu,

2 Ekim Salı: Atatürk İlkokulu, Paşaköy İlkokulu, Mehmetçik İlkokulu, Dörtyol İlkokulu, Sipahi-Adaçay İlkokulları, Özgürlük İlkokulu, Alsancak İlkokulu ve Sunny Lane İlkokulu,

3 Ekim Çarşamba: Arapahmet İlkokulu, Değirmenlik-Başpınar İlkokulu, Güvercinlik- DAİ. Şehit Hüseyin Akil Anaokulu, Pile-Beyarmudu İlkokulları, Çayırova İlkokulu, Ulukuşla İlkokulu, Yeşilköy İlkokulu, Kurtuluş İlkokulu, Tepebaşı İlkokulu,

4 Ekim Perşembe: Şht. Ertuğrul İlkokulu, Demirhan, Düzova, Cihangir İlkokulları, Karakol-Polatpaşa, Şht. Mustafa Kurtuluş İlkokulları, İncirli, Çayönü-Türkmenköy-Köprü ilkokulları, Büyükkonuk İlkokulu, Serdarlı İlkokulu, Ziyamet İlkokulu, Güzelyurt Maarif Anaokulu, Akçay Anaokulu, Çamlıbel İlkokulu, ve

5 Ekim Cuma: Gelibolu İlkokulu, Minareliköy İlkokulu 1 ve 2. sınıflar, Şht. Zeki Salih –Şht. Osman Ahmet –Canbulat İlkokulları, Yedikonuk İlkokulu, Geçitkale İlkokulu, Derince İlkokulu, Bostancı Fikri Karayel İlkokulu”

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  MAĞUSA'YA BAYRAM HEDİYESİ!
 
YENİ MAĞUSA HASTANESİ

Başbakan Soyer, beraberindeki heyetle Gazimağusa’da yapılan yeni hastanede incelemelerde bulundu.

Başbakan Ferdi Sabit Soyer, KKTC ve Türkiye’nin kaynaklarının birleştirilmesi ve Kıbrıs Türk Halkı’nın kendi işgücü, bilgi birikimi ve emeğinin sonucu olan Gazimağusa Yeni Devlet Hastanesi’nin Kıbrıs Türk Halkı’nın kurumsallaşma ve eşitlik temelinde var olma azminin göstergesi olduğunu vurguladı

Soyer: ”Kıbrıs Türkü’nün var olma azminin göstergesi... Sağlıkta reformları devam ettireceğiz”

Vaiz: ”Sağlık yasalarını bütçe görüşmelerinden önce meclise getireceğiz.. Çalışmalar son aşamada”

Başbakan Ferdi Sabit Soyer Sağlık Bakanı Eşref Vaiz’le birlikte yapımında son aşamaya gelinen ve Ekim ayı ortasına doğru resmi açılışı gerçekleştirilmesi planlanan Gazimağusa’daki yeni devlet hastanesinde incelemelerde bulundu.

Başbakan Ferdi Sabit Soyer, Sağlık Bakanı Eşref Vaiz ile yüklenici firma direktörü Hasan Tosunoğlu, Gazimağusa Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Nuri Gökşin’den çalışmalar hakkında bilgi aldı ve hastaneyi gezdi.

4 YILDIZLI OTEL GİBİ
4 yıldızlı oteli andıran ve akıllı elektronik sistemlerle donatılan hastanenin Ekim ayının 15’i ile 20’si arasında resmi açılışının gerçekleştirilmesi, taşınma işlemlerinin tamamlanmasının ardından Kasım ayından itibaren de hizmet vermeye başlaması bekleniyor. Bir zemin ve iki kattan oluşan 18 bin metre kare kapalı alan sahip olan hastanede hasta odalarında duş ve tuvaletler bulunuyor. Odalar ayrıca hastaların kulaklıkla müzik dinleyebilecekleri ve hemşire çağırabilecekleri ayrıca merkezi sisteme bağlı oksijen takılabilen elektronik sistemleri de barındırıyor. 120 yatak kapasiteli hastanenin 500 araçlık otoparkı ayrıca 34 araçlık da acil otoparkı bulunuyor.

SOYER: “KENDİ İŞGÜCÜMÜZÜN ESERİ”
Başbakan Ferdi Sabit Soyer yaptığı açıklamada, çok güzel bir işin final aşamasına gelindiğini belirterek, yapımcı firma ve diğer teknik ekiplerin ülkenin kendi emeği, mühendisi, işgücü ve bilgi birikimini kullanarak güzel hazırlanmış bir projeyi süratli bir şekilde sonuçlandırdıklarını ifade etti.

Başbakan Soyer, yeni hastanenin Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nden sonra Kıbrıs Türk halkının Türkiye’den de aldığı destekle gerçekleştirdiği tam teşekküllü ve modern ilk hastane olduğunu kaydetti. Soyer, “İlk defa KKTC’nin kendi kaynakları Türkiye’nin kendi kaynaklarıyla birleşti ve fevkalâde güzel bir eserin ortaya çıkmasına sebebiyet verdi” dedi.

Soyer, hastanenin yapımında bir çok kişi ve kurumun katkısı bulunduğunu belirterek, Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, eski Sağlık Bakanı Hüseyin Celal, Türkiye’nin eski Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, dönemin Türkiye Büyükelçisi Aydan Karahan, eski ve yeni Sivil Savunma Teşkilat Başkanları Zekai Aksakallı ile Ömer Faruk Bozdemir Gazimağusa Devlet Hastanesi Başhekimi Nuri Gökşin ve hastane personelinin oluşturduğu Gazimağusa’ya Yeni Devlet Hastanesi Kazandırma Derneği’ni kutladı.

“BAYRAM HEDİYESİ”
Soyer, Kıbrıs Türk halkının kollketif akıl ve becerisinin bir ürünü olan yeni hastanenin sadece Gazimağusa’ya değil, Karpaz’a ve tüm ülkeye hizmet vereceğinin altını çizdi. Başbakan Soyer, hastanenin açılışını ileriki günlerde gerçekleştireceklerini, bu açılışın Kıbrıs Türk halkına bayram hediyesi olacağını belirtti.

SAĞLIKTA REFORM
Başbakan Ferdi Sabit Soyer, hükümetin Sağlık Bakanlığı’yla yoğun bir çalışma içerisinde olduğunu belirterek, “Özellikle sağlıkta reform konusundaki gelişmeleri devam ettirme kararlılığındayız” dedi. Soyer, kamu ve özelin bütün imkanlarının uyum içerisinde maksimum düzeyde insan sağlığının hizmetine sunulmasını sağlayacak bir sistemin gerekliliğine işaret etti. Soyer, yeni sağlık sisteminin temelini oluşturan Temel Sağlık Yasası, Genel Sağlık Sigortası, Döner Sermaye Yasası ile bunları perçinleyecek otomasyon sisteminde çalışmaların son aşamada olduğunu belirtti.

VAİZ: “SAĞLIK YASALARI EKİMDE MECLİS’E GELECEK”
Sağlık Bakanı Eşref Vaiz de basın mensuplarının sorusu üzerine, mevcut yasalarla sağlık sisteminin sürdürülemeyeceğini belirterek, yeni yasa çalışmalarında son aşamaya gelindiğini kaydetti. Sağlık yasalarının ekim sonu gibi, bütçe görüşmelerine geçilmeden Meclis’e götürüleceğini ifade eden Vaiz, “Tüm hedef; halka çok iyi, standardı yüksek sağlık hizmeti vermek. Mevcut yasalarla bu mümkün olmuyordu” dedi.

“ÖDEVLERİMİZİ YAPACAĞIZ”
Vaiz, hükümet olarak gerekli yasaları yaparak, 2010 yılına kadar ödevlerini yerine getirip halkın karşısına öyle çıkacaklarını kaydetti. Şimdiki devlet hastanesi binasının nasıl değerlendirileceği konusundaki bir soruya karşılık olarak da Vaiz, bu konuda hükümetin değerlendirmeleri sürdürdüğünü, yerel yönetimin de talebi bulunduğunu kaydetti.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  AĞIRDAĞ'DA SAHTE DOKTORA BASKIN!
 
SAHTE DOKTOR BASKINI

Sağlık Bakanlığı aldığı bir bilgiyi değerlendirerek Ağırdağ köyündeki bir eve baskın düzenledi. Baskında, kendisini doktor olarak tanıtan, ancak hiçbir kaydı bulunmayan Mısır uyruklu bir kişinin evde hasta kabul ettiği tespit edildi.

Sağlık Bakanlığı aldığı bir ihbarı değerlendirerek Ağırdağ köyünde bir eve baskın düzenledi

"DOKTORUM" DEDİ BELGE SUNAMADI... Sağlık Bakanlığı aldığı bir bilgiyi değerlendirerek dün Ağırdağ Çamlar Altı Sokak'taki 2 numaralı eve baskın düzenledi. Baskında, kendini fizik tedavi doktoru olarak tanıtan ancak herhangi bir kaydı bulunmayan Walid Hamdy El Said Mohammed Amer isimli kişinin evinde hasta kabul ettiği belirlendi. Denetim sonucunda, yetkililere doktor olduğunu gösteren resmi bir belge sunmayan Mısır uyruklu şahıs polise teslim edildi.

KAYIMBAŞIOĞLU: "OLAY POLİSE İNTİKAL ETTİ...": Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Dr. Kayımbaşıoğlu, Mısır uyruklu bu kişinin resmi belgelerde mesleğini doktor olarak gösterdiğini, ancak yapılan araştırma ve soruşturmalar ışığında, şahsın diploma gösterememesine rağmen para karşılığı fizik tedavi uygulama yaptığını kabul ettiğini söyledi. Ayrıca şahsın kendisini fizik tedavi uzmanı olarak tanıttığını kaydeden Kayımbaşıoğlu, olayın polise intikal ettiğini belirtti.

Baskında doktor oluğunu iddia eden, ancak diploma ibraz edemeyen ve kaydı bulunmayan Mısır uyruklu Walid Hamdy El Sayid Muhammed Amer isimli kişinin, evinde hasta kabul ettiği tespit edildi. Bir ihbar üzerine araştırma başlatan Sağlık Bakanlığı, Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Sıdıka Kayımbaşıoğlu öncülüğünde dün sabah Ağırdağ Çamlaraltı Sokak'taki 2 numaralı eve giderek denetim yaptı.

Denetime, Kıbrıs Türk Tabipleri Odası Başkanı Dr. Kenan Arifoğlu, Çalışma Dairesi yetkilileri, Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müfettişleri ve polis katıldı. Evde yapılan kontrolde, kendini fizik tedavi doktoru olarak tanıtan ancak herhangi bir kaydı bulunmayan Walid Hamdy El Said Mohammed Amer isimli kişinin hasta kabul ettiği belirlendi. Denetim sonucunda, doktor olduğunu gösteren resmi bir belge sunamayan ve kaydı bulunmayan Walid Hamdy El Said Mohamed Amer polise teslim edildi.

"Doktorum, sadece masaj yaparım"
Sağlık Bakanlığı'na bağlı ekip, Çamlaraltı Sokak'taki iki numaralı eve yaptığı baskında Walid Hamdy El Said Mohammed Amer isimli kişinin küçük bir odada hasta kabul ettiğini belirledi. Hasta kabul edilen odayı kontrol eden ekip, Amer'den doktor olduğunu gösteren resmi bir belge ve diploma istedi, ancak bu istek yerine getirilemedi. Kimlik kartı ve evlilik belgesiyle kendisini doktor olarak gösteren, oraya giden ekibe de doktor olduğunu söyleyen Amer, Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Sıdıka Kayımbaşıoğlu'nun kendine yönelttiği sorular karşısında fizik tedavi doktoru olduğunu iddia etti ve sadece masaj yaptığını söyledi.

Vizite ücreti 50 YTL
Yapılan kontrolde Amer'in tedavi olmak için gelen kişilerden vizite ücreti olarak 50 YTL aldığı tespit edildi. Evde hasta kabul etmesi yanında, istek üzerine evlere de tedaviye gittiği öğrenilen Amer, Mısır'da ki bir tıp fakültesinden mezun olduğunu, 6 yıl okuduğunu 1 yıl da ihtisas yaptığını iddia etti. Amer isimli şahıs ayrıca, yetkililere doktor olduğunu gösteren bir belgenin de Mısır'dan gönderileceğini ileri sürdü.
Hasta kabul edilen odada, spor aletleri, masaj yatağı, bebek yağları, iğne ve bazı sertifikalar olduğu gözlemlendi.

Şahsın, iş yeri olarak kullandığı evinde, akupunktur ve masaj adı altında hastalara fizyoterapi uyguladığı tespit edildi. Doktor olduğunu iddia eden, ancak diploma veya resmi bir belge gösteremeyen, Tabipler Birliği ve Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi'ne kaydı bulunmayan Amer isimli şahıs polise teslim edildi.

Kayımbaşıoğlu: "Gereken yapılacak"
Ağırdağ'da gerçekleştirilen baskınla ilgili açıklamada bulunan Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Dr. Kayımbaşıoğlu, Mısır uyruklu bu kişinin resmi belgelerde mesleğini doktor olarak gösterdiğini, ancak yapılan araştırma ve soruşturmalar ışığında, şahsın diploma gösterememesine rağmen para karşılığı fizik tedavi uygulama yaptığını kabul ettiğini söyledi. Ayrıca şahsın kendisini fizik tedavi uzmanı olarak tanıttığını kaydeden Kayımbaşıoğlu, söz konusu şahsın, diplomasını Mısır'dan getireceğine dair beyanda bulunduğunu da ifade etti.

Kayımbaşıoğlu konuyla ilgili şunları söyledi: "Biz üzerimize düşen görevi yaptık. Olay polise intikal etmiştir. Yapılan soruşturma ışığında gereken yapılacaktır. Ülkemizde hiçbir şahıs önce Tabipler Birliği'ne sonra Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi'ne kaydı olmadan hekimlik yapamaz. KKTC'de halkın sağlığıyla oynayarak, kaçak yollardan umut dağıtmak isteyenlerin peşindeyiz."

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  TÜBERKÜLOZ PREVALANS ÇALIŞMALARI BAŞLADI
 
TÜBERKÜLOZ PREVALANS

Sağlık Bakanlığı her yıl olduğu gibi bu yıl da Tüberküloz Prevalans çalışmalarını başlattı.

Bakanlığa bağlı, Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi, 23 Eylül 2007 tarihinden itibaren ülke genelinde,
ilk okul bir, iki ve beşinci sınıf öğrencileri ile tüm askeri birliklerde tüberküloz (verem) taramalarını uygulamaya başladı

Taramalar çerçevesinde, geçen yıl yine okullar ve askeri birliklerde yaklaşık 23 bin kişi kontrolden geçirilmişti. Geçen yıl 10 bin 560 öğrenci ve 11 bin 800 askere tarama yapılmıştı.

Belirlenen program çerçevesinde devam eden Tüberküloz Prevalans çalışmalarının 16 Mayıs 2008 tarihine kadar tamamlanması hedefleniyor. Sağlık Bakanlığı, tarama sonuçlarına göre hastalığa karşı strateji geliştirecek.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  BOZDEMİR YAŞLILARIMIZI UNUTMADI
 
ÖMER FARUK ÖZDEMİR

Sivil Savunma Teşkilat Başkanı Ömer Faruk Özdemir ve eşi Neziha Bozdemir beraberindeki heyetle birlikte Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezi’ni ziyaret etti.

Bozdemir: “Merkezdeki hizmetin kalitesi üst düzeyde. Katkı sağlayan herkese teşekkür ederim”

Ramazan Bayramı dolayısıyla Sağlık Bakanlığı’na bağlı Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezi’ni eşiyle birlikte ziyaret eden Sivil Savunma Teşkilat Başkanı Ömer Faruk Bozdemir, “herkesin bir gün mutlaka yaşlanacağını” ifade ederek, “çocuklarımızı düşündüğümüz gibi, yaşlılarımızı da düşünmeliyiz” dedi.

Bozdemir ve eşi merkezi ziyaretinde, yaşlılara çeşitli hediyeler dağıtarak, sorumlulardan rehabilitasyon merkezi hakkında bilgi aldı. Bozdemir ailesine ziyareti sırasında Sivil Savunma Teşkilatı’nın diğer yetkilileri de eşlik etti.

Sağlık Bakanlığı’na ait merkezi çok başarılı ve iyi durumda bulduğunu kaydeden Bozdemir, görev yapan tüm çalışanlara teşekkür etti.

Yaşlılarımıza gösterilen ilgi ve alakanın yanı sıra merkezdeki temizlik ve bakım koşullarının çok üst düzeyde olduğunu gördüğünü söyleyen Bozdemir, Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı’nın her zaman katkı sağlamaya hazır olduğunu da belirtti.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  BAKAN VAİZ, KTAMS YETKİLİLERİNİ KABUL ETTİ
 
KTAMS GÖRÜŞMESİ

Ahmet Kaptan başkanlığındaki Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), Kamu Sağlık Çalışanları Yasa Taslağı hakkındaki görüşlerini bildirmek amacıyla bugün öğleden sonra Sağlık Bakanı Eşref Vaiz’i ziyaret etti.

Vaiz: "KTAMS ile istişare içinde çalıştık"

KTAMS’ın yönetim kurulu düzeyinde katıldığı görüşmede bakanlık yetkilileri de hazır bulundu.

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan görüşmede yaptığı konuşmada, sağlıkta yaşanan sıkıntılardan hem sağlık çalışanlarının, hem de vatandaşın etkilendiğini belirterek bu amaçla, Sağlık Bakanlığıyla; Sağlık Çalışanları ve Döner Sermaye Yasası’nın hazırlanması konusunda Şubat ayında mutabakata vardıklarını anımsattı. Kaptan, Şubat ayında varılan anlaşmaya göre yasaların Ağustos ayında hazır olması gerektiğini belirtti.

Ekimde meclise sunulacağı düşünülen Sağlık Çalışanları Yasa Taslağı’nın henüz kendileriyle görüşülmemiş olmasından duyduğu rahatsızlığı dile getiren Kaptan, KTAMS’ın en çok sağlık çalışanı bünyesinde barındıran sendikalardan biri olduğuna dikkat çekti.

Sağlık Bakanlığı’nın görüşmek istediği herhangi bir zamanda, yasayı görüşmeye ve KTAMS olarak ellerinden gelen katkıyı koymaya hazır olduklarını da belirten Kaptan, kendileriyle görüşmeden yasanın geçirilmemesini umut ettiklerini sözlerine ekledi.

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz de, bugüne kadar KTAMS’la istişare içinde çalıştıklarını, bundan sonra da bunun devam edeceğini belirterek, adı geçen yasanın henüz hazır olmadığını söyledi.

Bazı sendikaların yasa taslağını inceleyerek kendilerine görüş bildirdiğini, fakat bu görüşler için kendilerinin henüz kimseye bir cevap vermediğini, yasanın daha kendi içlerinde değerlendirildiğini anlatan Bakan Vaiz, yapılacak reformlar konusunda hala sıkıntılı bir dönem geçirdiklerini kaydetti.

En büyük sıkıntılarının zaman olduğunu anlatan Vaiz, yasalar için kendilerinden kaynaklanan bir takım gecikmeler olduğunu, sıkıntılar atlatıldığında ise mutlaka örgütlerle görüşerek fikir alışverişinde bulunacaklarını söyledi.

Bakan Vaiz, sağlık çalışanlarının sıkıntılarının giderilmesi için ellerinden geleni yapacaklarını da ifade ederek, geçmişte olduğu gibi bundan sonra da çalışmalarının yetkili sendikalarla görüşülerek çözüleceğini vurguladı.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  ÜLKEMİZDEKİ ÇİN MALI OYUNCAK VE BOYALI KALEMLERDE         KURŞUN YOK
 
ÇİN MALI OYUNCAKLAR

Ülkemizde CE belgesi olmayan ve piyasada bulunan ‘Çin malı’ oyuncak ile boyalı kalemlerde kurşun saptanmadı.

Sağlık Bakanlığı’nın CE belgesi olmayan ve ülkemizde piyasada bulunan Çin malı oyuncak ve boyalı kalemlerden aldığı numunelere yaptığı analiz sonuçlarında ağır metale (kurşuna) rastlanmadı

Dr. Sıdıka Kayımbaşıoğlu: “Piyasada bulunan Çin üretimi oyuncaklardan, random (rastlantısal) usulü on değişik örnek alındı ve Devlet Laboratuarı’nda kurşun seviyesi analizi yapıldı. Örneklerde insan sağlığına zarar verecek düzeyde ağır metal (kurşun) ortaya çıkmadı”

Sağlık Bakanlığı’nın CE belgesi olmayan ve ülkemizde piyasada bulunan Çin malı oyuncak ve boyalı kalemlerden aldığı numunelere yaptığı analiz sonuçlarında ağır metale (kurşuna) rastlanmadı.

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi’nin, piyasada satılan Çin malı oyuncak ve boyalı kalemlerle ilgili yaptığı analiz çalışmaları sonuçlandı. Bazı şirketlerden alınan oyuncak ve boyalı kalemlere yapılan tetkiklerde, insan sağlığına zararlı ağır metal bulunmadı. Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Dr. Sıdıka Kayımbaşıoğlu, piyasada bulunan Çin üretimi oyuncaklardan, random (rastlantısal) usulü on değişik örnek alındığını ve Devlet Laboratuarı’nda kurşun seviyesi analizi yapılan örneklerde insan sağlığına zarar verecek düzeyde ağır metal ortaya çıkmadığını kaydetti. Kayımbaşıoğlu, endişeye gerek olmadığını, yeni numunelerin alındığını ve alınmaya devam edeceğini belirterek, “Halk sağlığını tehdit edecek hiçbir olumsuzluğa izin vermemek için çalışmalarımızı titizlikle sürdürüyoruz” dedi.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  EVDE BAKIM HİZMETLERİ BAŞARIYLA YÜRÜTÜLÜYOR
 
EVDE BAKIM HİZMETLERİ

Sağlık Bakanlığı’nın, bakıma muhtaçlara ve yaşlılara verdiği bakım hizmetleri başarıyla sürüyor.

Sağlık Bakanlığı’ndan 800 kişiye “Evde Bakım Hizmeti”...

Sağlık Bakanlığı yaşlı ve bakıma muhtaç yurttaşlarımıza evlerinde hem tıbbi, hem de sosyal hizmet sunuyor...

Sağlık Bakanlığı Karpaz, Lefkoşa ve Gönyelide sürdürdüğü “Evde Bakım Hizmeti” projesi kapsamında 800 kişiye tıbbi ve sosyal hizmet sunuyor.

Sağlık Bakanlığı, yaşlılar yanında hastalara, engellilere ve kronik rahatsızlıktan dolayı bakıma muhtaç kişilere, sosyal bakım hizmetlerini ve doktor kontrollerini evine getiriyor. Bakanlığın evde bakım hizmetleri kapsamında, hastaların ve bakıma muhtaçların fizyolojik ve psikolojik gereksinimleri karşılanıyor, sağlık hizmeti veriliyor ve takibi yapılıyor.

KARPAZ’DA “YAŞLILAR PROJESİ”
Bakanlığa bağlı Temel Sağlık Hizmet Dairesi’nin Karpaz Bölgesinde başlattığı “Yaşlılar Projesi” aksamadan sürdürülüyor. Başladığı günden itibaren büyük bir titizlikle yürütülen proje, yaklaşık 300 hastaya ‘evlerinde hizmet’ götürüyor. Bakanlığa bağlı ekipler bölgedeki yaşlılara kusursuz hizmet verebilmek için canla başla çalışıyor. Bu hedef doğrultusunda 2002 yılından bu yana UNOPS ile işbirliğinde başlayan “Karpaz Yaşlı Bakım Projesi” kapsamında 60 yaş üstü Türk ve Rum hastalara bakım hizmeti veriliyor. 2005 yılında projenin sadece bakanlığa bırakılmasıyla, proje şimdi, 1 doktor, 2 hemşire ve 7 sosyal işçi ile devam ediyor. Haftada bir ziyaret edilen hastalar hem tıbben hem de sosyal yönden takip ediliyor. Hastaların tansiyonları ölçülüyor, şeker ölçümleri yapılıyor, gerek görüldüğü takdirde, pansuman ve enjeksiyonları yapılıyor, doktor tarafından muayeneleri yapılıyor. Kronik hastalara ise ilaç temin ediliyor. Sosyal hizmet çerçevesinde ise hastaların banyo, saç ve tırnak bakımı gibi ihtiyaçları karşılanıyor.

LEFKOŞA’DAKİ PROJE...
Sağlık Bakanlığı’nın ‘Evde Bakım Hizmetleri’ kapsamında yürüttüğü bir diğer projesi ise Lefkoşa bölgesinde yer alıyor. Bu proje kapsamında sağlık desteğine gereksinim duyan yaşlılar, “evde bakım” hastalarına dahil edilerek, bakıma, muayeneye ve tedaviye tabii tutuluyor. Ocak 2005’te başlayan proje kapsamında şu anda 30 hasta bulunuyor. Lefkoşa ile sınırlandırılan proje iki hemşire ile yürütülüyor. Uygulama çerçevesinde hastaneden taburcu olan hastalar, yatalak hastalar veya kaza geçirmiş felçli hastalara da bakılıyor. Günlük pansumanların yanı sıra hastaların tansiyon ve şeker ölçümleri yapılıyor, gerekli olması halinde doktor direktifi ile kan ölçümleri yaptırılıyor.

GÖNYELİ BELEDİYESİ İLE İŞBİRLİĞİNDE...
Sağlık Bakanlığı’nın evde bakım çalışmaları odaklı bir diğer projesi ise Gönyeli Belediyesi ile işbirliğinde sürdürülüyor. Ocak 2007’de başlatılan ve 450 hastaya hizmet verilen projede, belirlenen hastalar ayda bir kez ziyaret ediliyor. Proje şu an iki hemşire ile sürdürülüyor.

KENTSEL SAĞLIK MERKEZİ...
Bakanlığa bağlı Kentsel Sağlık Merkezi de 8 hastaya hizmet götürüyor. Bu merkez sadece Lefkoşa ve Gönyelideki vatandaşlara hizmet veriyor. Proje kapsamında ayda bir kez, bir doktor ve bir hemşire ile evlere ziyaretler yapılarak hastalar kontrolden geçiriliyor, bakımları yapılıyor.

BÜLENT ECEVİT REHABİLİTASYON MERKEZİ...
Öte yandan Sağlık Bakanlığına bağlı, Gönyelideki Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezi’nde de toplam 41 hastanın yataklı bakım ve tedavileri, en çağdaş koşullarda sürdürülüyor. Yeni normlarda 3500 metrekarelik k bir alana inşa edilen merkez 43 yatak kapasitesi ile hizmet veriyor. Merkezde çok amaçlı 1 salon, 1 hasta dinlenme-oturma odası, toplantı odası, pansuman odası, doktor, fizyoterapist, hemşire ve personel dinlenme odalarının yanı sıra, bodrum katta genel mutfak ve depolar bulunuyor. Haftanın 2 günü ve ihtiyaç duyulan her an uzman doktorun hizmet verdiği merkezde; merkez sorumlusu, sorumlu hemşire, 7 hemşire, 21 hasta bakıcı görev yapmaktadır. Merkezinin yemek ve temizlik ihtiyaçları, Sağlık Bakanlığı tarafından açılan ihale sonucu, özel sektörden hizmet alımı olarak karşılanıyor. Ayrıca merkezde, bakıma ihtiyaçlı hastaların moral ve motivasyonlarını artırmaya yönelik zaman, zaman, piknik, gezi, müzikli eğlence ve çeşitli faaliyetler düzenleniyor.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  LEFKE BÖLGESİNDE KAN BAĞIŞ KAMPANYASI
 
KAN BAĞIŞI

Sağlık Bakanlığı, hem sürekli kan ihtiyacı olan Thalassaemia hastaları, hem de diğer hastaların kan ihtiyacının karşılanması için başlattığı kan bağışı kampanyası çerçevesinde Lefke bölgesinde kan alımı gerçekleşti.

Sağlık Bakanlığı “Kan Merkezi” organizasyonuyla gerçekleşen kampanya, saat 10.00-14.00 saatleri arasında Lefke Kaymakamlık binası önünde yapıldı”

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, kampanyanın 20 Ekim Cumartesi günü Girne’de, 27 Ekim Cumartesi günü de Akıncılarda yapılacağı belirtildi.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  ŞENOL: "ÜLKEMİZDE ÜRETİLEN TÜM İÇME SULARI TEMİZ"
 
MÜSTEŞAR: ASAF ŞENOL

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Asaf Şenol, ülke genelinde üretilen tüm içme sularından alınan örneklerin temiz bulunduğunu açıkladı ve vatandaşlara endişe etmeden yerli suları tüketmeleri yönünde çağrıda bulundu.

Sağlık Bakanlığı’nın, üretimi KKTC’de üretilen tüm içme sularından aldığı örneklere yapılan analiz sonuçlarında hiçbir olumsuz unsura rastlanmadı”

Geçtiğimiz günlerde bazı yerli içme sularında kirlilik saptanması üzerine, Sağlık Bakanlığı’nın tüm yerli içme suyu firmalarında yaptığı detaylı denetim ve su örneklerine yapılan tetkiklerde herhangi bir kirlilik bulunmadı.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Asaf Şenol, ülkemizdeki tüm içme suyu üreten tesislerin, kontrol ve denetimden geçirildiğini, alınan su örneklerinin bakanlığa bağlı Devlet Lâboratuarı’nda mikrobiyolojik ve kimyasal analize tabii tutulduğunu kaydetti. Şenol, sonuçlarda hiçbir kirliliğin ortaya çıkmadığını açıkladı.

Şenol, yapılan denetimler sonucunda daha önce tüketilmesi sakıncalı bulunan “Bizim Su” isimli firmanın tesisini başka bir yere taşıyacağı için üretim şu an için üretim yapmadığını duyurdu. Şenol, bu firmanın yeni tesisinde yapılacak tetkik sonuçlarına göre yeniden üretimine karar verileceğini ifade etti. Şenol, ayrıca, yine daha önce alınan örneklerde olumsuzluğa rastlanan “Taşpınar Su” isimli firmanın yetkililerinin bakanlıkla işbirliği içine girerek, tesisini en son teknoloji dolum cihazları ile yenilediğini vurguladı.

Şenol, “Bakanlığımız, daha önce de olduğu gibi, bundan sonra vatandaşların sağlıklı ürünler tüketebilmeleri için rutin kontrollerini sürdürecektir. Bugün itibariyle üretilen ve piyasada bulunan yerli firmalara ait tüm içme sularının tüketilmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Yerli sularımız içilebilir kalite ve temizliktedir. Tüm içme sularının temiz olduğuna vurgu yapar, vatandaşlarımıza endişe etmeden yerli içme sularını tüketebileceklerini duyururuz” şeklinde konuştu.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  HAYDİ LEFKELİLER KAN BAĞIŞINA!
 
DR. TACAN ÖNCÜL

Sağlık Bakanlığı’nın kan bağış kampanyası bu kez de Lefke’de...

Dr. Tacan Öncül: “Sağlık Bakanlığı başlattığı kan bağış kampanyalarına diğer yerleşim yerlerinde de devam edecek”

Sağlık Bakanlığı, 8 Eylül 2007 tarihinde Atatürkçü Yaşam Derneği ile İskele’de ortaklaşa düzenlediği kan bağış kampanyasından sonra bu kez de Lefke’de ‘Kan Bağış Kampanyası’ düzenleyecek.

Sağlık Bakanlığı ‘Kan Merkezi’ organizasyonu ile gerçekleştirilecek kampanya, 22 Eylül 2007 Cumartesi günü 10:00 – 14:00 saatları arasında Lefke’deki Kaymakamlık binası önünde yer alacak.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Sağlık Bakanlığı Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürü Dr. Tacan Öncül, daha önce İskele’de düzenlenen kan bağış kampanyasında 51 ünite kan bağışı yapıldığını anımsatarak, Lefke halkını kampanyaya ilgi göstermeye çağırdı.

Öncül, kan bağışı konusunda toplumda duyarlılık yaratılmasının önemli olduğuna işaret ederek, Sağlık Bakanlığı’nın önümüzdeki günlerde de kan bağış kampanyalarına farklı yerleşim yerlerinde devam edeceğini belirtti.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  İÇME SUYU ŞİRKETLERİNİN SULARINA YÖNELİK YAPILAN        TAHLİLLERİN SONUÇLARI AÇIKLANDI
 
SU TAHLİLLERİ

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Asaf Şenol, bakanlıkta düzenlediği basın toplantısıyla içme suyu şirketlerinin sularına yönelik yapılan tahlillerin sonuçlarını açıkladı.

• BİZİM SU’NUN ŞU AN ÜRETİM    YAPMASI SÖZ KONUSU DEĞİL
• TAŞPINAR VE DERİNDİP SU’DA DA    SORUN...

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Asaf Şenol, geçtiğimiz günlerde numunelerinde koliform bakteri bulunan Çekim Su, Şölen Su, Günça Su ve Bizim Su ile numunesinde nitrit tespit edilen Sultan Su adlı şirketlerin sularına yeniden tahlil yapıldığını ve “Bizim Su” dışındaki firmaların sularının temiz çıktığını açıkladı.

Şenol, iki gün önce KKTC’de faaliyet gösteren 26 firmadan alınan 41 adet su örneğinde yapılan tahlillerde, daha önceden sularında sorun olduğu tespit edilen Bizim Su’da yeniden sorun bulunduğunu, diğer firmaların sularının ise temiz çıktığını ifade ederek, Bizim Su’nun tesisini bozduğunu, tesisi başka bir bölgeye taşıyacağını ve şu anda üretim yapmasının söz konusu olmadığını söyledi.

Basın toplantısında Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Sıdıka Kayımbaşıoğlu ile Sağlık Bakanlığı Gıda Yüksek Mühendisi ve Şube Amiri Mustafa Akçaba da hazır bulundu.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Asaf Şenol, bir süreden beridir basında ve kamuoyunda geniş yer tutan içme sularıyla ilgili yapılan tahlillerde, daha önceden sularında sorun bulunduğu tespit edilen 4 şirketten Bizim Su dışındakilerin sularının temiz çıktığını, ancak 26 farklı firmadan alınan 41 adet su örneğinden 2 firmanın daha suyunda sorun olduğunun tespit edildiğini kaydetti.

“BİZİM SU’NUN ŞU AN ÜRETİM YAPMASI SÖZ KONUSU DEĞİL”
Bunun üzerine sularında ikinci kez bakteri tespit edilen Bizim Su’nun tesisini yeni bir yere taşımak üzere bozduğunu ve şu anda üretim yapmasının söz konusu olamayacağını vurgulayan Şenol, daha önceden sularında sorun olduğu tespit edilen Şölen Su, Çekim Su ve Günça Su’nun ise tüketilmesinde herhangi bir sakınca olmadığını söyledi.

TAŞPINAR VE DERİNDİP SU’DA SORUN
Müsteşar Asaf Şenol, yeni yapılan tahlillerde Taşpınar ve Derindip Su’nun içme sularının nitelik dışı bulunduğunu da belirterek, bu firmaların faaliyetlerinin durdurulduğunu ve ürünlerinin toplatılacağını kaydetti.

Sağlık Bakanlığı’na bağlı teknik ekibin çalışmalara ve denetimlere devam ettiğini vurgulayan Şenol, bu konuda denetimlerin sürekli hale getirileceğini belirtti.

Konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Şenol, bir gazetecinin “Daha önceden sularında sorun çıkan firmaların suları kısa zamanda nasıl temizlendi?” şeklindeki sorusu üzerine, seri üretim yapılan firmalardaki işlemlerde farklı nedenlerden dolayı bulaşma olabileceğini ifade ederek, bu konuda bulaşmanın nereden olduğunu tespit edebilmek için Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi uzmanlarının çalıştığını söyledi.

YIKAMA SİSTEMİ KURMAYANLARA İZİN YOK
Şenol, yeni çıkarılacak olan Su Yasası ile dönüşümlü kullanılan 19 litrelik su bidonlarını yıkama sistemi olmayan firmalara bu bidonlara dolum yapma izni verilmeyeceğini de ifade ederek, yıkama sistemi kurmayanlara sadece tek kullanımlık su bidonlarına dolum izni verileceğini kaydetti.

Bu çerçevede denetimlerin bundan sonra daha da sıklaştırılacağını belirten Müsteşar Şenol, amaçlarının içme sularının el değmeden üretilmesi olduğunu vurguladı.

SU İSTASYONLARI DA KAPATILACAK
Müsteşar Şenol, bazı yerlerde bulunan pompayla satış yerleri olan su istasyonlarının denetimlerle 31 Aralık 2007 tarihine kadar satış yapabileceklerini, ancak 31 Aralık’tan sonra bu istasyonların faaliyetlerinin durdurulacağını da söyledi.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  AKÇABA: "PANİĞE GEREK YOK!"
 
MUSTAFA AKÇABA

Sağlık Bakanlığı Sağlık Şube Amiri Mustafa Akçaba BRT’de katıldığı programda Sağlık Bakanlığı’nın içme suları konusunda tüm tedbirleri aldığını vurguladı.

Akçaba: "Bakanlık, içme suları konusunda tüm tedbirleri aldı"

Sağlık Bakanlığı Sağlık Şube Amiri Mustafa Akçaba, yapılan tahliller sonucu bazı firmaların ürettiği içme sularında sağlığa zararlı madde tespit edilmesinin paniğe yol açacak bir durum olmadığını söyledi.

Akçaba, tahlil sonuçlarının basına aktarıldığı gibi ürkütücü olmadığını, Sağlık Bakanlığı’nın gerekli tüm tedbirleri aldığını kaydetti. Sadece damacana sularının değil, ülke genelindeki bütün içme sularının da analizlerinin Bakanlık tarafından sürekli olarak yapıldığını anımsatan Akçaba, zaman zaman böyle sonuçlara rastlandığını, ancak erken müdahale ile bunların önüne geçildiğini anlattı.

Ülkedeki tüm sağlık kuruluşlarının işbirliği içinde çalışması gerektiğinin önemine de dikkat çeken Akçaba, özellikle Belediye Sağlık Birimlerinin Bakanlık ile birlikte çalışması ve yaptıkları tahlillerin sonuçlarını en kısa zamanda kendilerine bildirmelerini istedi. Sağlık Bakanlığı’nın içme suyu şirketlerinde yaptığı en son tahlillerde hiçbir zararlı bulguya rastlanmadığını, ancak Lefkoşa Türk Belediyesi’nin bu tarihten sonra yaptırdığı analizlerde koliform ve nitrit tespit edildiğini kaydeden Akçaba, buna rağmen ilgili Belediye’nin konuyu kendilerine aktarmak yerine gecikmeli olarak basına sızdırdığını belirtti.

Bakanlığın yaptırdığı analizlerde olumsuz bir maddeye rastlanmamasının normal olduğunu ifade eden Akçaba, bunun 3 vardiya şeklinde çalışan içme suyu firmalarının, denetlenememiş bir vardiyasındaki sorundan kaynaklanmış olabileceğini açıkladı.

Akçaba, herşeye rağmen basında çıkan haberleri ihbar kabul ederek gerekli tüm girişimleri yaptıklarını ve sağlık açısından zararlı üretim yaptıkları tespit edilen firmaların üretimlerini geçici bir süre için durdurduklarını sözlerine ekledi. (BRT)

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  ŞENOL: "ENDİŞE VE PANİĞE GEREK YOK... GEREKLİ ÖNLEMLER         ALINDI!"
 
ASAF ŞENOL

Numunelerinde koliform bakteri bulunan “Çekim su”, “Şölen su”, “Günça su” ve “Bizim su” ile nitrit tespit edilen “Sultan su” toplatılmaya başlandı…

Şenol: “LTB tahlil sonuçlarını Bakanlığa bildirmeyerek sorumsuzca davrandı… Bilgi vermeyen Devlet Laboratuarı sorumluları hakkında da soruşturma açıldı”

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Asaf Şenol, Lefkoşa Türk Belediyesi’nin (LTB) yaptırdığı tahlillere göre numunelerinde “koliform” bakteri bulunan Çekim Su, Şölen Su, Günça Su ve Bizim Su ile numunesinde nitrit tespit edilen Sultan Su adlı şirketlerin piyasadaki ürünlerinin toplatılmaya başlandığını ve üretimlerinin de geçici olarak durdurulduğunu açıkladı.

Sözkonusu şirketlere ait suların yeni tahlil sonuçları açıklanıncaya kadar kullanılmamasını tavsiye eden Şenol, tahlilleri yaptıran Lefkoşa Belediyesi’nin sonuçları bakanlığa bildirmeyerek sorumsuzca davrandığını vurguladı. Şenol, konuyla ilgili olarak Devlet Laboratuarı hakkında da soruşturma açıldığını bildirdi.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Asaf Şenol, Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Sıdıka Kayımbaşıoğlu ile birlikte bugün düzenlediği basın toplantısında, içme sularında mikrop bulunduğuna ilişkin basın haberleri üzerine detaylı inceleme ve araştırma yaptıklarını belirterek, konuyla ilgili bulgular hakkında bilgi verdi.

27 AĞUSTOS’A KADAR TEMİZ… LTB RAPORU…
KKTC’de tüketilen bütün içme sularının gerek Sağlık Bakanlığı’na bağlı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi, gerekse belediyeler tarafından sürekli denetim altında olduğuna dikkat çeken Şenol, içme sularından belirsiz aralıklar yöntemiyle numuneler alınarak Devlet Laboratuarı’nda mikrobiyolojik ve kimyasal tahlillerin yapıldığını, herhangi bir olumsuz sonuç karşısında ise gerekli tedbirlerin alındığını söyledi.

Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi’nin 27 Ağustos’ta yaptırdığı son tahlil dahil yıl içindeki tahlillerin hiçbirinde sağlığa aykırı bir sonuca rastlanmadığını vurgulayan Şenol, Lefkoşa Belediyesi’nin basına yansıyan tahlil raporlarının 29 Ağustos tarihini taşıdığına dikkat çekti.

"KOLİFORM BAKTERİ LİMİTİ “0” OLMALI"
İçme suyunda bulunan “koliform” bakteri limitinin “0” olması gerektiğini vurgulayan Şenol, alınan numune tarihine bakıldığında kendilerinin yaptırdığı tahlil ile LTB’nin yaptırdığı tahlil arasında bir hafta bulunduğuna işaret etti ve sonuçların bu sürede farklılık gösterebileceğini söyledi.

Şenol, belediyenin sonuçları öğrendiği günden bu yana suları kendisinin toplamaya başladığına dikkat çekerek, konunun bakanlığın bilgisine bugün basın aracılığıyla geldiğini ve bakanlığın da hemen gerekli tedbirleri alarak Temel Sağlık Hizmetleri Müfettişleri aracılığıyla suları toplamaya başladığını kaydetti. Bazı firmaların sularında “koliform” bakteri bulunmasının, bu firmanın ürettiği tüm sularda bakteri bulunduğu anlamına gelmediğine de dikkat çeken Asaf Şenol, sorunun suların üretiminde mi, yoksa ambalajlanmasında mı olduğunun araştırıldığını, firmaların suları nasıl ve nerede şişelediğini de araştıracaklarını, sonuca varıldığında ise kamuoyuna açıklayacaklarını söyledi.

"PANİĞE GEREK YOK"
İçme suyunu tüketen vatandaşlarda mide ve bağırsak rahatsızlıklarının meydana gelebileceğini ifade eden Asaf Şenol, bugüne kadar bu tür vakalarda herhangi bir anormal artışın bilgilerine gelmediğini, halkın panik yapmasına gerek olmadığını söyledi. Aşaf Şenol, sadece isimleri verilen 5 firmanın üretimlerinin durdurulduğuna dikkat çekerek, diğer firmaların hiç bir sorunu olmadığını, halkın sağlığına verdikleri önem nedeniyle de denetimlerine devam edeceklerini söyledi.

LTB’YE UYARI, LABORATUAR SORUMLULARINA SORUŞTURMA...
LTB’nin yasal zorunluluğu olmasına rağmen kendisine iletilen ve halk sağlığını tehdit eden tahlil sonuçlarını bakanlığa bildirmeyerek sorumsuzca davrandığını vurgulayan Asaf Şenol, Sağlık Bakanlığı’na bağlı Devlet Laboratuarı’nın da konu hakkında Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi’ni bilgilendirmediğini bildirdi. “Sonuçlar alınır alınmaz bakanlığa bildirilmiş olsaydı gerekli tedbirler daha önceden alınabilecekti” diyen Şenol, yasal bildirim görevini ihmal eden LTB’nin uyarılacağını, Devlet Laboratuarı sorumluları hakkında da soruşturma başlatıldığını açıkladı.

ÜRETİMLERİ GEÇİCİ OLARAK DURDURULDU
Şenol, elde edilen bulgular ışığında LTB tarafından yaptırılan tahlillerde sağlığa zararlı bakteri ve maddelere rastlanan su markaları hakkında gerekli işlemlerin ve piyasadaki suların toplatılmaya başlandığına dikkat çekerek, yeni analiz sonuçlarına kadar ilgili şirketlerin üretiminin durdurulması için işlem başlatıldığını söyledi. Şenol, yapılan çalışmaların sadece Lefkoşa’yla sınırlı olmadığını da vurgulayarak, tüm ada genelinde çalışmaların devam ettiğini bildirdi.

“LTB, yaptırdığı tahlil sonuçlarını bakanlığımıza bildirmediği gibi, sağlığa aykırı sonuçlar tespit edilen markaları açıklamayarak bütün içme suyu şirketleri hakkında kuşku ve halk arasında paniğe neden olmuştur” diyen Şenol, “Halkımızın içme suları konusunda endişe ve paniğe kapılmasına gerek yoktur. Çünkü gerekli önlemler alınmıştır” şeklinde konuştu.

İÇME SULARININ AB STANDARTLARINDA ÜRETİMİ İÇİN ÇALIŞMA
Sağlık Bakanlığı’nın temel gıda maddesi durumundaki içme sularının AB standartlarında üretimi, şişelenmesi ve tüketime sunulması amacıyla bir süredir AB kurumlarıyla işbirliği halinde yasal ve teknik çalışmalar yürüttüğünü de belirten Şenol, içme suyu standartlarını AB standartlarına yükseltmek amacıyla hazırlanan yasa taslağının tamamlanmak üzere olduğunu belirtti.

Şenol, “Devlet Laboratuarı’nda ise AB Koordinasyon Merkezi ile işbirliği halinde su kontrolü konusunda teknik hazırlıklar devam emektedir. Bu amaçla yaklaşık 1,5 milyon Euro’luk kaynak sağlanmıştır” dedi.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  ÇİN MALI OYUNCAKLAR İÇİN ANALİZ
 
ÇİN MALI OYUNCAKLAR

Sağlık Bakanlığı CE belgesi olmayan Çin malı oyuncak ve boyalı kalemleri mercek altına aldı.

Dr. Kayımbaşıoğlu: “CE belgesi olmayan oyuncaklarda ve boyalı kalemlerde limitlerin üzerinde ağır metal bulunması halinde gerekli önlemler derhal alınacaktır”

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Dr. Sıdıka Kayımbaşıoğlu, son günlerde kamu oyunu meşgul eden CE belgesi olmayan ‘Çin Malı’ oyuncaklarda ağır metal (kurşun) içerikli zararlı maddelerin olup olmadığını tespit etmek için piyasadan numune alarak gerekli analizlerin yapılması için Devlet Laboratuvarına gönderdiklerini açıkladı.

İddia edildiği gibi, oyuncaklarda ağır metal bulunması halinde, derhal gerekli tedbirlerin alınacağını ifade eden Kayımbaşıoğlu, Çin’de üretilen ve CE belgesi bulunmayan boya kalem ve kurşun kalemlerin de analizlerinin yapılmakta olduğunu söyledi.

Kayımbaşıoğlu, okulların açılmasına kısa bir süre kaldığını anımsatarak, boya kalem ve kurşun kalemlerin tahlillerinin çok kısa süre sonra tamamlanıp açıklanacağını belirterek, “limitlerin üzerinde ağır metal bulunması halinde gerekli önlemler derhal alınacaktır” dedi.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  "YENİ İZİN VERİLMEYECEK!"
 
TÜP BEBEK

Sağlık Bakanlığı, Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezleri Tüzüğü’nde başlattığı değişiklik çalışmalarına devam ediyor

Kayımbaşıoğlu, KKTC’de gerekli altyapı koşullarının bulunmamasından ötürü yumurta ve sperm bankacılığı konusunda izin verilmesinin mümkün olamayacağını belirtti

Kayımbaşıoğlu: “Gerekli altyapı koşullarının bulunmamasından ötürü yumurta ve sperm bankacılığı konusunda izin verilmesi gündemimizde yoktur”

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Müdürü Dr. Sıdıka Kayımbaşıoğlu, üremeye yardımcı tedavi merkezleri tüzüğünde başlatılan değişiklik çalışmalarınnın devam ettiğiğni ifade ederek, mevzuatta yapılacak değişiklik çalışması tamamlanıncaya dek yeni merkez kurulmasına izin vermeyeceğini açıkladı.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  HAYDİ KAN BAĞIŞINA!
 
HAYDİ KAN BAĞIŞINA!

Atatürkçü Yaşam Derneği sağlık servislerindeki kan ihtiyacına katkı sağlamak amacıyla Cumartesi günü İskele Sağlık Ocağı’nda 10.00-17.00 saatleri arasında kan bağışı kampanyası düzenleyecek:

HAYDİ KAN BAĞIŞINA!

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Atatürkçü Yaşam Derneği’nin ülkedeki kan ihtihacına katkı sağlamak için düzenleyeceği kampanyaya bakanlık olarak destek vereceklerini belirterek sivil toplum örgütleriyle kişilere kan vermeleri için çağrı yaptı.

Atatürkçü Yaşam Derneği yetkilileri Sağlık Bakanı Eşref Vaiz’i ziyaret ederek Cumartesi günü İskele’de düzenleyecekleri kan bağış kampanyası hakkında bilgi verdiler.

BAKAN VAİZ
Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, kabul sırasında yaptığı konuşmada sivil toplum örgütlerinin sağlık alanına katkı için gösterdikleri hassasiyetten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Sağlık sistemine güven kazandırmak ve mutlu bir toplum yaratmak amacıyla çalışmalarını yoğun şekilde sürdürdüklerini belirten Bakan Vaiz, Atatürkçü Yaşam Derneği’nin İskele’deki kan bağış kampanyasına bakanlık olarak destek vereceklerini söyledi.

Bakan Vaiz, halka ve sivil toplum örgütlerine çağrıda bulunarak herkesin kan bağış kampanyasına destek vermelerini istedi.

“HİZMETİ VATANDAŞIN AYAĞINA GÖTÜRECEĞİZ”
Hasta olan vatandaşın kendi ülkesinden hizmet alması gerektiğini söyleyen Bakan Vaiz, sağlıkta yaptıkları çalışmalarla hizmeti vatandaşın ayağına getireceklerini belirtti.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  YEDİ KİŞİ GATA'DA HEMŞİRELİK ÖĞRENİMİ ALACAK
 
GATA'DA HEMŞİRELİK EĞİTİMİ

Sağlık Bakanlığı Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde öğrenim görmeye hak kazanan kişileri açıkladı

Buse Gökçe, Gülten Bağcılar, Semen Görgün, Şule Doğan, Siber Çimen, Gülcan Dürüst ve Ebru Köktebir Gata’da hemşirelik eğitimi almaya hak kazandı

Sağlık Bakanlığı, Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) Komutanlığı’na bağlı Hemşirelik Yüksekokulu’da öğrenim görmeye hak kazanan yedi kişiyi belirledi.

Sağlık Bakanlığı’nda gerçekleşen mülakatlar sonrasında, 14 aday arasından ‘Gata’ kriterlerine en uygun 7 kişi hemşirelik eğitimi almaya hak kazandı.

Gata’da hemşirelik eğitimi almaya hak kazanan kişilerin isimleri şu şekildedir:
“Buse Gökçe, Gülten Bağcılar, Semen Görgün, Şule Doğan, Siber Çimen, Gülcan Dürüst, Ebru Köktebir”

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............North Cyprus, NORTH CYPRUS, KUZEY KIBRIS, cyprus, Cyprus kibris, chypre, north cyprus, internet, ISP, web service, web design, turkish cypriot, www, trnc, turkish republic of northern cyprus, nicosia, lefkosa, famagusta, gazimagosa, gazimagusa, magusa, kyrenia, girne, lefke, lefka, guzelyurt, morphou, karpaz, karpas, la republique turque du nord de chypre, kktc, cypriot, cheap web space, web space, free space, trnc online, trnc online project, rehber, tourist, holiday, guide, sağlık, saglik, hastalık, hastalik, Sağlık Bakanlığı, Saglik Bakanligi, tıp, tip, ilkyardım, ilkyardim, rahatsızlık, rahatsizlik, hastane, hastahane, sağlık merkezi, saglik merkezi, sağlık ocağı, saglik ocagi, istatistik, statistic, doktor, doctor, eczane, pharmacy, health, kronik, cronic, akut, acut, diyabet, diabet, onkoloji, oncology, endokrin, kalp, thalassaemia, radyasyon, alerji, grip, nezle, kanser, cancer, romatizma, egzama, mide, prostat, rahim, raşitizm, tansiyon, siyatik, varis, verem, kan, iğne, igne, enjeksiyon, enjektör, idrar, kulak, burun, boğaz, bogaz, goz, göz, adale, gastrit, yaşam, hayat, solunum, yanık, yanik, vücut, vucut, yatak, ilaç, lab, laboratuvar, sosyal, sosyal hizmetler, hizmet, devlet, Burhan Nalbantoğlu, Akçiçek, Akcicek, cengiz topel, özürlü, zihinsel, kreş, bakımevi, rehabilitasyon, tıbbi, plasenta, genetik, biyokimya, mikrobiyoloji, fizyoloji, dahiliye, pratisyen, cerrah, cerrahi, diş, dentist, sinir, çocuk, cocuk, anestezi, kadın, kadin, doğum, uroloji, üroloji, asistan, kardiyoloji, kardiyolog, hematoloji, hematolog, seroloji, spor, deri, cilt, ekg, morg, patoloji, patolog, nukleer, damar, ortodondist, odiyolog, beyin, fizyoterapist, röntgen, poliklinik, acil, göğüs, gastroloji, gastrolog, pediyatri, pediatri, adli, ambulans, ambulance, KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ - SAĞLIK VE SOSYAL YARDIM BAKANLIĞI - KIBRIS'IN SAĞLIK ADRESİ

 
 
 

  Haydi kan bağışına!    Yedi kişi Gata'da Hemşirelik öğrenimi alacak   "Yeni izin verilmeyecek"   Çin malı oyuncaklar için analiz    Şenol: "Endişe ve paniğe gerek yok, gerekli önlemler alındı"    Akçaba: "Paniğe gerek yok!"    İçme suyu şirketlerinin sularına yönelik yapılan tahlillerin sonuçları açıklandı   Haydi Lefkeliler kan bağışına!    Şenol: "Ülkemizde üretilen tüm içme suları temiz"   Lefke Bölgesinde kan bağış kampanyası    Evde Bakım Hizmetleri başarıyla yürütülüyor    Ülkemizdeki Çin malı oyuncak ve boyalı kalemlerde kurşun yok Bakan Vaiz, KTAMS yetkililerini kabul etti   Bozdemir yaşlılarımızı unutmadı    Tüberküloz prevalans çalışmaları başladı    Ağırdağ'da sahte doktora baskın!   Mağusa'ya Bayram hediyesi!    Haydi çocuklar aşıya!   Sağlıklı kalpler için el ele verin!