.....::::: HAZİRAN' 2007 :::::......    

 

 

 

 

 

 

 

 

 


A N A S A Y F A


ilkyardım | temel rahatsızlık ve hastalıklar | bakanlık | hastaneler ve sağlık merkezleri | sağlıkta istatistikler
doktorlar | eczaneler | tıp terimleri sözlüğü | e-mail | webmaster | anasayfa


 

domain name

  kişi sitemizi
 ziyaret etmiştir


KKTC'DE İLK KEZ OMURGA AMELİYATI YAPILDI!...

KKTC'de bir ilk!...

ORTOPEDİ KLİNİK ŞEFİ YÜRÜKER: “SİSTEM OTURDUKTAN SONRA SAĞLIK ÇOK DAHA İYİ YERE GELECEK”

“Eksikliklerin giderilmesinin ardından tüm ameliyatlar KKTC’de yapılabilir duruma gelecek”

Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde ilk kez omurgası kırık bir hastaya ameliyat yapıldı.

Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Ortopedi Klinik Şefi Op. Dr. Asım Yürüker, yapılan ameliyatın KKTC’de bir ilk olduğunu ifade ederek, bunun önemli bir adım olduğunu vurguladı. TAK ve BRT’ye açıklamada bulunan Yürüker, bundan sonra bu tür rahatsızlığı olan hastaların KKTC’de hiç bir sıkıntıya uğramadan tedavi edilebileceğini dile getirerek, ortopedi alanında son 10 yılda çok önemli adımlar atıldığına dikkat çekti. Yürüker, Klinik Şefi olarak ameliyata önderlik ettiğini, Op. Dr. Cenk Soydan’ın ciddi çalışmaları ve organizasyonu neticesinde ise, ameliyatın başarıyla gerçekleştirildiğini kaydetti.

“ÖNEMLİ OLAN BİR YERLERDEN BAŞLAMAK…”
Bir inşaattan düşerek omurgası kırılan 42 yaşındaki erkek hastanın, ameliyattan sonra iki gün içinde ayağa kalktığını ve taburcu edildiğini anlatan Dr. Yürüker, önemli olanın bir yerden başlamak olduğunu, bundan sonra bu tür operasyonların devamının geleceğini söyledi.

Son dönemlerde, Sağlık Bakanlığı’nın katkılarıyla sorunların giderildiğini, altyapı eksikliklerinin de giderilmesiyle sağlığın daha iyi yerlere geleceğini ifade eden Yürüker, hastanenin ve ortopedi bölümünün eksikliklerinin yıl sonuna kadar tamamlanması temennisini dile getirdi. Yürüker, tüm eksikliklerin giderilmesinin ardından tüm ameliyatların KKTC’de yapılabilir duruma geleceğini kaydetti.
Ameliyatların KKTC’de yapılmasının hem devlete, hem de insanlara katkı sağlayacağına işaret eden Yürüker, omurga ameliyatı gibi bir ameliyatın KKTC’deki maliyetinin 5 bin YTL civarında olduğunu, yurt dışına sevk edildiği takdirde ise bunun 15 bin YTL gibi bir miktara mal olduğunu anlattı.

ORTOPEDİ KLİNİĞİNE GÜVENMESİ İÇİN HALKA ÇAĞRI
Dr. Yürüker, halka; ortopedi kliniği olarak kendilerine güvenilmesi çağrısında bulunarak, “ortopedi servisinden geçen hastalar mağdur olmaz, bizim yardımcı olamadığımız noktalarda, hastalara yardımcı olabilmek için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

Ortopedi servisindeki ameliyatların son teknolojiye uygun şekilde yapılmaya çalışıldığına dikkat çeken Dr. Yürüker, kapalı yöntemlerle yapılan ameliyatlar da dahil olmak üzere, artık bir çok ortopedi vakasının tedavisinin Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nde yapıldığını vurguladı. Dr. Yürüker, damar cerrahisinin de gelişmesiyle artık kopma vakası gibi bir çok ameliyatın da servislerinde yapılabildiğine dikkat çekerek, insanlara tavsiyelerinin, hastaneye güvenmeleri ve sorunları ne olursa olsun kendileriyle diyaloğa geçmeleri olduğunu kaydetti.

Hastaneye yeni gelen genç doktorların girişimci olmalarının kendileri için önemli olduğunu da belirten Dr. Yürüker, Klinik Şefi olarak her türlü girişime katkı koymaya hazır olduğunu sözlerine ekledi. (TAK)

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


KALP AMELİYATLARI KISA BİR SÜRE SONRA TAMAMEN KKTC        EKİPLERİ TARAFINDAN YAPILACAK

Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Operatör Doktor Ramadan Kamiloğluları, şu anda Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde Türkiye’den gelen uzmanlarla desteklenerek yapılan kalp ameliyatlarının, kısa bir süre sonra tamamen KKTC ekipleri tarafından yapılabileceğini bildirdi.

Kamiloğluları: “Ameliyatlar; devlete maddi, hastalara da manevi açıdan büyük kolaylıklar sağlayacak”

Kamiloğluları, KKTC’de gerçekleştirilmeye başlanan kalp ameliyatlarının, devlete maddi, hastalara da manevi açıdan büyük kolaylıklar sağlayacağını vurguladı.

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Operatör Doktor Ramadan Kamiloğluları, kalp hastalarının KKTC’de yapılmasına yeni başlanan balon ve stent uygulamaları hakkında basına bilgi verdi.

Hastaneye davet edilen basın mensuplarına ameliyathaneyi gösteren ve yeni ameliyat olan hastaları, basın mensuplarıyla birlikte ziyaret eden Kamiloğluları, bu ameliyatların KKTC’de gerçekleştirilmesinin sağlayacağı maddi ve manevi avantajları anlattı.

“AMELİYATLAR 2 YILLIK ÇALIŞMANIN SONUCU”
Kamiloğluları, geçen hafta ilk kez Dr Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde 30 hastaya kalp hastalıklarıyla ilgili ameliyatlar yapıldığını anımsattı ve bu ameliyatlar hakkında ayrıntılı bilgi verip ameliyat sonrasında hastaların tedavilerinin normal seyrinde devam ettiğini belirtti.

Dr Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde bu ameliyatları gerçekleştirebilmek için 2 yıl süren yoğun bir çalışma yapıldığını dile getiren Kamiloğluları, 2 yıl boyunca Sağlık Bakanlığı ve Hastane olarak gerçekleştirdikleri çalışmalarda en büyük şanslarının Sağlık Bakanı Eşref Vaiz’in kendilerine güvenerek her türlü desteği vermesi olduğunu söyledi.

Kamiloğluları, hiçbir şeyin bir anda yoktan var edilemeyeceğine işaret ederek, kendilerinin de bu ameliyatları gerçekleştirebilmek için 2 yıl boyunca altyapı ve personel ihtiyaçlarını gidermek için uğraş verdiklerini ifade etti.

Ameliyatların KKTC’de gerçekleştirilmesinin hem maddi hem de manevi olarak büyük önemi olduğuna işaret eden Kamiloğluları, bu alandaki bir ameliyatın TC’de yaptırılmasının, devlete yaklaşık 15 bin YTL’ye mal olduğunu; oysa burada yapılan ameliyatların kendilerine 2-2.5 bin YTL’ye mal olduğunu kaydetti.

Kamiloğluları, devlete sağladığı maddi avantajlarının yanında ameliyat olacak kişilerin yurt dışına giderken ailelerini arkada bırakma zorunluluklarının kalkmasının ve ülkesinde olmanın hastalarda manevi olarak olumlu etki sağladığını da ifade etti. Kamiloğluları, her büyük işin başlangıcında yardıma ihtiyaç duyulduğunu dile getirerek, kısa bir süre sonra TC’den destek almadan ameliyatların KKTC’den ekiplerle yapılacağını söyledi.

Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde şu anda kalp damar cerrahı olarak kendisi haricinde Mehmet Arıkbuka ve Ozan Emiroğlu’nun da görev aldığını ifade eden Kamiloğluları, KKTC’de yılda ortalama 100 kişinin by-passa ihtiyaç duyduğunu ve bu hastaların yüklerini hafifletmek için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti. (TAK)

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


SAFRA KANALI HASTALIKLARINDA AMELİYATSIZ YÖNTEM, MAĞUSA        HASTANESİ’NDE...

Sağlık Bakanlığı’ndan bir yenilik daha… Safra yollarının görüntülenmesini ve safra yollarına ameliyatsız, ağız yolu ile girilmek sureti ile müdahale edilmesini sağlayan ERCP artık Mağusa Devlet Hastanesi’nde...

Sağlık Bakanlığı bünyesinde bir yenilik de Mağusa Devlet Hastanesi’nde başlatıldı...


KKTC tarihinde ilk kez, safra yollarının görüntülenmesini ve safra yollarına ameliyatsız, ağız yolu ile girilmek sureti ile müdahale edilmesini sağlayan ERCP (Endoskopik Retrograd Kolanjiyo Pankreatografi) işlemi 23 Haziran 2007 tarihinde, Mağusa Devlet Hastanesi Cerrahi endoskopi biriminde gerçekleştirildi.

TC Sağlık Bakanlığı Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi ve Cerrahi Endoskopi Birimi doktorlarından Op. Dr. Kemal Dolay gözetiminde, Op. Dr. Mustafa M. Kalfaoğlu tarafından gerçekleştirilen ERCP işlemlerinde safra yolu fistülü ve tıkanma sarılığı olan iki hastaya ERCP yapıldı. İşlem sırasında Mağusa Devlet Hastanesi genel cerrahi uzmanlarının tamamı da hazır bulundu.

Daha önce, ERCP için endikasyon konulan hastalar kurul kararı ile Türkiye’ye sevk ediliyor veya kendi imkanları ile Rum kesimine gidiyordu. Ancak Mağusa Devlet Hastanesi’ne geçtiğimiz hafta alınan Video Endoskopi Sistemi, gastroskop, duodenoskop ve kolonoskop ile Cerrahi Endoskopi Birimi oluşturuldu ve bu birimde tüm endoskopik tanı ve tedavi yöntemleri ile ERCP resmen başlatılmış oldu.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


50 BİN HASTAYA ŞİFA...

Turizmin başkenti Girne’de sağlık hizmeti sunan Dr. Akçiçek Hastanesi’nden 50 Bin hastaya şifa...

Poliklinik yapan branşlar arasında en fazla hasta bakan branş, 13 bin 70 hastayla “Dahiliye” servisi olurken, bunu 5 bin 954 ile “Göz” ve 5 bin 375 ile de “Çocuk” servisi takip etti


Sağlık Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren 5 devlet hastanesinden biri olan Girne Dr. Akçiçek Hastanesi, toplam 18 branşta 50 bin hastaya şifa dağıttı.

Girne bölgesi’nde hem KKTC halkına, hem de turistlere 24 saat kesintisiz sağlık hizmeti sunulan hastanede Üroloji, Genel Cerrahi, Göğüs Hastalıkları, Ortopedi, Kulak Burun Boğaz, Nöroloji, Göz, Çocuk Hastalıkları, Dahiliye, Cildiye, Kalp, Diş, Fizik Tedavi, Plastik Cerrahi, Diyetisyen ve Nefroloji bölümlerinde 2006 yılında toplam 49 bin 508 poliklinik hizmeti verildi.

Poliklinik yapan branşlar arasında en fazla hasta bakan branş, 13 bin 70 hastayla “Dahiliye” servisi olurken, bunu 5 bin 954 ile “Göz” ve 5 bin 375 ile de “Çocuk” servisi takip etti.

Diğer branşların poliklinik rakamları
Toplam 18 branşta poliklinik hizmeti veren Girne Dr. Akçiçek Hastanesi’nde 2006 yılında en fazla poliklinik yapan branşlar olan “Dahiliye”, “Göz” ve “Çocuk” servislerinin dışında 2 bin 512 Kadın Doğum, 893 Üroloji, 2 bin 46 Cerrahi, 3 bin 118 Kulak Burun Boğaz, 3 bin 302 Cildiye, bin 53 Kalp, 4 bin 677 Diş, 757 Fizik Tedavi, 2 bin 86 Nöroloji ve bin 146 Diyet ve Beslenme servislerinde poliklinik yapıldı.

Yıl’da 713 başarılı ameliyat
Poliklinik hizmetleri dışında başarılı amaliyatlar da yapan Girne Dr. Akçiçek Hastanesi, 2006 yılında 713 ameliyata imza attı. Girne bölgesinde yerli halka olduğu kadar turistlere de hizmet sunan Dr. Akçiçek Hastanesi, poliklinik ve acil servislerinin yanı sıra gerçekleştirdiği başarılı ameliyatlarla da hastalara şifa dağıtıyor. Girne Dr. Akçiçek Hastanesi küçük, orta ve büyük olmak üzere 2006 yılı itibarı ile toplam 713 başarılı ameliyat gerçekleştirerek hastaların şifa bulmasını sağladı.

Girne Dr. Akçiçek Hastanesi’nde küçük, orta ve büyük boyutta yapılan Ameliyatların yıllık rakamları:

Küçük | Orta | Büyük | Toplam
  101    311     301      713

301 büyük ameliyat...
Girne Dr. Akçiçek Hastanesi’nde 2006 yılı içerisinde yapılan ameliyatların 101’i küçük, 311’i orta ve 301’i büyük olmak üzere toplam 713 başarılı operasyon gerçekleştirildi.

Girne Dr. Akçiçek Hastanesi...
Dr. Akçiçek Hastanesi ilk önce, Girne’de 1975 yılında Mustafa Çağatay Caddesi 68 numaralı binada hizmete başladı. Aynı zamanda tarihi eser özelliği taşıyan ve zaman içerisinde yöre halkının talebini karşılayamaz duruma gelen bu bina, altyapı açısından da yetersiz kalınca, kaliteli sağlık hizmeti vermek imkansız hale geldi.
Yeni hastaneye duyulan gereksinimden dolayı başlatılan çalışmalar, sonuç verdi ve 1996 yılının Temmuz ayında Ameliyathane bölümünün de dahil olduğu, yatılı hastalara hizmet veren yeni bir hastane binası yapıldı. Akabinde 2000 yılının Mayıs ayında Acil, Poliklinik ve İdari bölümlerin olduğu diğer binalar da tamamlandı.

Şehit Tabib Üstteğmen Dr. Halil Akçiçek...
Hastane adını, 1974 yılında şehit olan Tabib Üsteğmen Dr. Halil Akçiçek’ten almaktadır. Günümüze kadar toplam 3 Başhekimin görev yaptığı Dr. Akçiçek Hastanesi’nde 1977-87 yılları arasında Dr. Halim Hocaoğlu ve 1988-2003 yılları arasında Dr. Hasan Bozer, bu kutsal görevi sürdürmüştür.

Başhekimlik görevini 2003 yılından itibaren Dr. Raşit Kayra’nın sürdürdüğü hastanede, 56 yatak, 23 doktor, 45 hemşire, 36 memur ve 28 işçi hizmet vermektedir.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


BY-PASS AMELİYATI...

Sağlık alanında çok önemli bir hamle daha...

Vaiz: “KKTC’de ilk kez by-pass ameliyatı yapıldı... Mutluyuz, gururluyuz”

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, KKTC’de ilk kez By-Pass ameliyatı yapıldığını vurguladı.

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde son 3 günde yapılan 30 anjiyo ameliyatının başarılı geçtiğini bildiren Vaiz, bu kişiler arasında ülkede turist olarak bulunan iki yabancının da yer aldığını kaydetti.

30 anjiyo ameliyatından 19’unun stent (6 normal, 13 ilaçlı stent) olduğunu ve bu ameliyatların başarıyla gerçekleştirildiğini anlatan Bakan Vaiz, ülke turist olarak bulunan biri İngiliz, diğeri Yeni Zelandalı iki kişiye de akut enfarktüs teşhisi konularak anında balon uygulaması yapıldığını kaydetti.

Vaiz, hastanede düzenlediği basın toplantısında, hastaların artık, anjiyo veya By-Pass ameliyatları için Türkiye ve diğer yabancı ülkelere gitmesine gerek kalmadığını söyledi.

KKTC’DE BY-PASS
2 hastaya da KKTC’de ilk defa By-Pass ameliyatı yapıldığını vurgulayan Vaiz, ameliyatları gerçekleştiren Türkiye Siyami Ersek Hastanesi Başhekimi İbrahim Ekeler ve ekibine, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı, Kalp Cerrahı Ramadan Kâmiloğlu ile ekibi ve İbni-Sina Hastanesi ekiplerine teşekkür etti. Bakan Vaiz, bu ameliyatların uzun zamandan beri yapılan çalışmaların bir sonucu olduğunu kaydederek, mutlu ve gururlu olduklarını sözlerine ekledi.

YEKELER
Siyami Ersek Hastanesi Başhekimi İbrahim Yekeler de, 2–3 yıl hazırlıktan sonra yapılan ameliyatların başarıyla gerçekleştiğini söyleyerek, “KKTC’de yaşayan yaklaşık 300 bin soydaşımızın kardiyoloji alanında hissettiği bir eksikliği gidermiş olduk” şeklinde konuştu.

Ekeler, İstanbul’da Siyami Ersek Hastanesi’nde bulunan teknik donanımların aynılarının ve daha iyilerinin KKTC’de bulunduğunun da altını çizerek, belli bir süre desteğe devam ettikten sonra görevi buradaki kardiyoloji uzmanlarına devredeceklerini kaydetti.

KÂMİLOĞLU
Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı, Kalp Cerrahı Ramadan Kâmiloğlu da konuşmasında, “Bize güvenen, inanan ve her türlü riskli durumda yanımızda bulunan Sağlık Bakanlığı’na ve Siyami Ersek Hastanesi ekibine teşekkür ederiz” dedib (TAK)

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


SAĞLIK BAKANI VAİZ, ANJİYO YAPILAN, STENT VE BALON TAKILAN       HASTALARI ZİYARET ETTİ

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kalp ve Damar Merkezi’nde anjiyo yapılan, stent ve balon takılan 19 hastayı ziyaret etti.

Vaiz, anjiyo yapılan, stent ve balon takılan hastaları ziyaret etti

İstanbul Siyami Ersek Kalp Hastanesi ve Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi arasında imzalanan işbirliği protokolü çerçevesinde gerçekleştirilen operasyonlar, İstanbul Ersek Hastanesi Kalp Damar Cerrahi ekipleri ile KKTC ekiplerinin işbirliğinde yapıldı.

Ziyaretinde hastalarla sohbet eden Bakan Vaiz’e, hastane ve bakanlık yetkilileri eşlik etti. (TAK)

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


BAKAN VAİZ, BALON VE STENT UYGULAMALARI KONUSUNDA BASIN       TOPLANTISI DÜZENLEDİ

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, balon ve stent uygulamaları konusunda basın toplantısı gerçekleştirdi.

VAİZ: "HALKIMIZA GÜVEN TESİS ETMEK İSTİYORUZ... ARTIK STENT VE BALON UYGULAMALARI ÜLKEMİZDE                                                                       YAPILACAK"

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, KKTC’de ilk kez kalp hastalarına balon ve stent uygulamalarına başlandığını belirterek, Kıbrıs Türk halkına bu konuda güven tesis etmek istediklerini söyledi.

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, İstanbul Siyami Ersek Kalp Hastanesi ve Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi arasında imzalanan işbirliği protokolü çerçevesinde başlatılan balon ve stent uygulamaları konusunda bilgi vermek için Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde basın toplantısı düzenledi.

Toplantıya Sağlık Bakanı Eşref Vaiz’in yanı sıra, İstanbul Siyamı Ersek Kalp Hastanesi Kardiyologu Prof. Dr. Mehmet Eren, İbn-i Sina Hastanesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Derviş Oral, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Rifat Siber, Bakanlık Müsteşarı Asaf Şenol, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kardiyoloji Klinik Şefi Dr. Gülgün Vaiz ve bazı yetkililer katıldı.

VAİZ...
Sağlık Bakanı Eşref Vaiz konuşmasında, güvenin kişiler arası ilişkilerin bir sonucu, bilimsel, kültürel ve ahlaki değerlerin günlük yaşamda ortaya çıkardığı bir olgu olduğunu belirtti. Güven duygusunun geliştiği bir toplumda kurumsal etkinliklerin daha sağlıklı ve kurumsal yeniliklerin de daha başarılı olacağını kaydeden Vaiz, “Bundan dolayı sağlık servislerimize güveni tesis etmek için görevde bulunduğumuz iki yıl içerisinde alt yapı ve üst yapıda çok ciddi çalışmalar sürdürdük” dedi. Alt yapı çalışmalarını tamamlarken olmayan branşları da gidermeye çalıştıklarını ifade eden Vaiz, KKTC halkına sağlıkta güven duygusunu vermenin, KKTC halkının sağlık ihtiyaçlarını kendi ülkesinde, kendi toprağında, evinde verebilmenin yollarını arayıp durduklarını söyledi.

STENT VE BALON UYGULAMALARI...
Vaiz şöyle devam etti:“Bugün çok şükür ki Türkiye’den gelen hocalarımızla, en başta Prof. Dr. Derviş Oral hocamız -ki KKTC halkı kendisini yakından tanır; daha önce kurulan anjiyo laboratuarımızda büyük emekleri geçti- diğer yandan ekibiyle birlikte Siyami Ersek Hastanesi Kardiyologu Prof. Dr. Mehmet Eren desteği ve bizim uzmanlarımızın da katılımıyla dün ve bugün KKTC’de stent ve balon uygulamaları başlatıldı.” Stent ve balon uygulamaları için artık KKTC’den Türkiye’ye vatandaşların ailece taşınmak zorunda kalmayacağına dikkat çeken Vaiz, “Güney Kıbrıs stent ve balon uygulaması yaparken KKTC’nin bu hizmeti verememesi devletimiz ve bizim açımızdan ciddi bir sıkıntıydı” dedi.

GÜVEN TESİSİ...
Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin ihtisas hastanesi olması nedeniyle de birçok üst ihtisas branşını da içinde barındırdığını belirten Vaiz, yaptıkları istihdamlarla toplam 7 kardiyolog sayısına ulaşırken, 3 de kalp-damar cerrahı alındığını söyledi. Altyapı da oluşturduktan sonra TC’li hocaların desteği ve Kıbrıs Türk uzmanların da katılımıyla sıranın halka güveni tesis etmeye geldiğini ve bugün bunun için basın toplantısı yapmakta olduklarını kaydetti.

PROF. DR. ORAL...
İbn-i Sina Hastanesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Derviş Oral da 1998 yılında KKTC’de anjiyo yapılamaya başlandığını hatırlatarak stent ve balon uygulamalında biraz geç kalındığını söyledi. Oral, “Daha erken başlaması gerekirdi ama sizin gayretlerinizle ancak bugün yapılabildi” dedi. İşin yavaş yavaş rayına oturmakta olduğunu kaydeden Oral, çok yakında kendilerine ihtiyaç kalmadan Kıbrıslı Türk kardiyologların bu işi yürüteceklerini ifade etti.

PROF. DR. EREN: “BYPASS DA YAPILDI..."
İstanbul Siyami Ersek Hastanesi Kardiyologu Prof. Dr. Mehmet Eren de konuşmasında, “Böyle bir ekibin içinde olmaktan gurur duyduk” dedi.

Dün bazı işlemler yaptıklarını ve KKTC’deki laboratuarın Siyami Ersek Hastanesi’ndeki laboratuardan geri kalır yanı olmadığını gördüklerini kaydeden Eren, bugün de Siyami Ersek Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. İbrahim Yekeler tarafından ilk bypass operasyonunun gerçekleştiğini açıkladı. Eren, Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ndeki 7 kardiyologun istekli, becerikli ve bilgili olduğunu belirterek, “Bizim birkaç ziyaretimizden sonra onlar bayrağı alıp anjiyo gerçekleştirecekler. Bu ada ülkesi olan Kıbrıs ve Türk kesimi için güzel ve gurur verici bir olay. Bizler de bu gururu sizlerle yaşamaktan gururluyuz” dedi. (TAK)

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


KKTC'DE İLK KEZ BALON VE STENT UYGULAMALARI BAŞLADI

Sağlık Bakanlığı bir ilke daha imza attı. KKTC’de ilk kez, kalp hastalarına balon ve stent uygulanmaya başlandı.

KKTC’de ilk kez kalp hastalarına balon ve stent uygulamalarına başlandı...

KKTC Sağlık Bakanlığı ile TC Sağlık Bakanlığı’nın girişimleri sonucu, İstanbul Siyami Ersek Kalp Hastanesi ve Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi arasında imzalanan işbirliği protokolü çerçevesinde, Prof. Dr. İbrahim Yekeler başkanlığındaki, Prof. Dr. Mehmet Eren ve Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp Damar Cerrahisi ekibi, ayrıca kardiyologları ile İbn-i Sina Hastanesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Derviş Oral başkanlığındaki ekip ve KKTC uzman kardiyologları Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi, Kalp Damar Cerrahi Merkezi’nde, dün ve bugün olmak üzere dört hastaya başarıyla balon ve stent uygulamasını gerçekleştirdi.

Yıllardır kalp cerrahi hizmeti verilemeyen ülkemizde, kalp damar cerrahi merkezinin kurulması ve Türkiye İstanbul Siyami Ersek Hastanesi Kalp Damar Cerrahi ekipleri ile işbirliği içinde çalışması sonucu, anjiyo merkezinde yapılan uygulamalar oldukça başarılı geçti. Uzman ekipler bu uygulamayı; KKTC’de bir tarih olarak niteledi.
KKTC sağlık sisteminde yeni bir dönem sayılan bu atılımla, artık hastalar Türkiye’ye gönderilmeden kalp damar hizmetini KKTC’de alabilecek.

Vaiz: Gururlu ve heyecanlıyız…
Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kardiyoloji Klinik Şefi Dr. Gülgün Vaiz, KKTC’de ilk kez başlatılan balon ve stent uygulamalarından hem gururlu hem de heyecanlı olduklarını söyledi. Vaiz, dün başlayan uygulamalarla aslında KKTC sağlık tarihi adına önemli bir adı atıldığını kaydetti ve İstanbul ve Ankara’dan gelen uzman ekiplerin, KKTC ekipleri ile birlikte çalıştıklarını ve çalışacaklarını vurguladı.
Vaiz, daha önceleri, kalp rahatsızlıklarında cerrahi müdahalede uygulama sıkıntısı yaşandığından, bu işlemler yapılamazken, artık bugün, seçilmiş vakalara müdahale edilebileceğini söyledi. “Başarılar sürdükçe halkın sağlık sistemine ve kardiyologlara olan güveninin artacağına inanıyoruz “diyen Vaiz, cerrahi ekiplerin de destek verdiği uygulamalarla, dört hastaya başarıyla stent takıldığını söyledi.

Hastalar ne dedi?...
Ramadan Egemensoy:
“Kıbrıslı Türkler bunu hak ediyordu. Operasyon başarıyla geçti. Hekimlerin ilgisinden de oldukça memnun kaldık. Türkiye’ye gitmektense, ülkemizde tedavi almak bizi sevindirir. Hem maddi hem manevi yükten kurtulduk.”

Fariz Düşünür:
“Başarılı bir uygulama oldu. Bana başarıyla stent takıldı. Hekimlerimize güveniyoruz. Kendimi delikanlı gibi hissediyorum. Sağlık Bakanlığı’na, Sayın Eşref Vaiz’e ve doktorlara teşekkür ediyorum.”

Emine Çetin:
“İnsanlık için önemli bir adım atıldı. Kalp hastaları için çok iyi olacak. Kendimi çok iyi hissediyorum. Gördüğüm ilgiden de oldukça memnunum. Ailece Türkiye’ye taşınmaktan da kurtulduk. Sağlık Bakanı’na teşekkür ederim.”

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


SICAKLAR VE ETKENLERDEN KORUNMAK İÇİN UYARI!...

Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Kayımbaşıoğlu’ndan sıcaklar ve etkenlerden korunmak için vatandaşlara uyarı!...

KAYIMBAŞIOĞLU: “10.00-16.00 SAATLERİ ARASINDA MÜMKÜN OLDUĞUNCA DIŞARIYA ÇIKILMAMALI”

SAĞLIK BAKANLIĞI, BELEDİYELERİN ULAŞAMADIĞI YERLERDE SITMA SAVAŞ MÜCADELESİ KAPSAMINDA SİVRİSİNEKLERLE MÜCADELE EDİYOR...

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Sıdıka Kayımbaşıoğlu, Meteoroloji Dairesi’nin Kıbrıs’ın önümüzdeki günlerde çöl sıcaklarının etkisi altında kalacağı uyarısında bulunduğuna dikkat çekerek, sıcaklardan ve beraberinde getirdiği etkenlerden korunmaları için vatandaşlara çeşitli uyarılarda bulundu.

Kayımbaşıoğlu, vatandaşlara, güneş ışınlarının çok dik geldiği 10.00-16.00 saatleri arasında mümkün olduğunca dışarıya çıkmamaları için çağrıda bulundu.

Kayımbaşıoğlu, özellikle yaşlı, kalp ve astım hastaları ile çocukların kendilerini sıcak havalardan korumaları gerektiğine vurgu yaparak, bu saatler arasında illaki dışarıya çıkmak gerekiyorsa, açık renk giysilerin tercih edilerek, mümkün olduğunca güneşten korunmak gerektiğini söyledi.

Sıcak havalarda hafif yiyeceklerin tüketilmesi gerektiğine işaret eden Sıdıka Kayımbaşıoğlu, vatandaşlara ağır yağlı, kızartmalar yerine, haşlanmış hafif yiyecekler tüketerek, bol bol sıvı almalarını önerdi.

GIDA GÜVENLİĞİNE DİKKAT!...
Sıcaklıkların artmasıyla, gıdaların uygun olmayan şartlarda muhafaza edilmemesinin gıda zehirlenmelerine de yol açtığına dikkat çeken Kayımbaşıoğlu, gıda güvenliğine dikkat edilmesi, gıdaların uygun sıcaklıklarda muhafaza edilmesi gerektiğini kaydetti. Kayımbaşıoğlu, toplu eğlence yerlerinin de gıdalarını uygun koşullarda korumaları konusunda uyardı.

Kayımbaşıoğlu, içilen suların güvenliğine de dikkat edilmesi uyarısında bulundu.

SICAKLARLA BİRLİKTE SİNEKLER DE ÇOĞALDI
İklim değişiklikleriyle birlikte Dünya Sağlık Örgütü’nün bulaşıcı hastalıklar konusunda sürekli uyarılar yaptığına dikkat çeken Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Sıdıka Kayımbaşıoğlu, sivrisineklerin yaz mevsiminde sıcaklıklarla birlikte çoğaldığına ve salgın hastalıkların yayılmasını kolaylaştırdığına işaret etti. Şu anda KKTC’de ciddi bir bulaşıcı, salgın hastalık bulunmadığını vurgulayan Kayımbaşıoğlu, sineklerin çoğalmasının engellenmesi için Sağlık Bakanlığı’nın ve belediyelerin çalıştığını kaydetti. Sivrisineklerin daha fazla su birikintilerinde ürediğine dikkat çeken Sıdıka Kayımbaşıoğlu, en ufak bir su birikintisinde bile sivrisineklerin üreyebildiğini, bunun için vatandaşların da alabilecekleri önlemlere işaret etti.

Dışarıda bulunan su depolarının ağızların iyice kapatılması, açıkta muhafaza edilen su kovalarının kaldırılması, inşaatlarda kullanılan durgun suların üzerinin kapatılması gerektiğini vurgulayan Kayımbaşıoğlu, Sağlık Bakanlığı olarak belediyelerin ulaşamadığı yerlerde, “Sıtma Savaş Mücadelesi” kapsamında sivrisineklerle mücadele ettiklerini de kaydetti.

UÇKUN HALE GELEN SİVRİSİNEKLE MÜCADELE ZOR
Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Kayımbaşıoğlu, sivrisineklerle mücadele kapsamında, larvalarla mücadelede, tamamen biyolojik bazı ilaçlar ve durgun sularda kullanılan Kamboçya tipi balıklar kullandıklarını anlattı.

Önemli olanın sivrisineği uçkun hale gelmeden yok edebilmek olduğunu ifade eden Sıdıka Kayımbaşıoğlu, uçkun hale gelmesinden sonra mücadelenin zorlaştığını söyledi.

Sivrisineklerin uçkun hale gedikten sonra kullanılan ilacın ise İnsekdisit olduğunu belirten Kayımbaşıoğlu, Sağlık Bakanlığı olarak mücadele için kullandıkları ilaçların Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylı olduğuna vurguladı.
Kayımbaşıoğlu, belediyelerin de bu ilaçları kullandığını açıkladı.

VATANDAŞLARA UYARI: TEMİZLİK VE HALKIN İŞBİRLİĞİ ŞART
Halkın devletle işbirliği içinde çalışarak kendi evlerindeki birikmiş suları kontrol atına almasının mücadelede daha başarılı sonuçlara ulaşılmasını sağlayacağını ifade eden Kayımbaşıoğlu, vatandaşlardan evlerini, evlerinin etrafını ve çevrelerini temiz tutmalarını istedi.

Kayımbaşıoğlu, temizliğin, sivrisinekle mücadelenin en önemli unsurlarından biri olduğunu vurguladı.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


KAN ALMA BÖLÜMÜ'NDE RANDEVU SİSTEMİNE GEÇİLDİ

Dr. Burhan Nalbantoğlu Poliklinik Laboratuar Kan Alma Bölümü’nde;

Randevu Sistemine geçildi...

SİBER: “AMAÇ POLİKLİNİĞE GELEN HASTALARIN SORUNUNU O GÜN ÇÖZMEK, GERİ ÇEVİRMEMEK YENİ SİSTEMLE HASTALARIN SABAHIN ERKEN VAKTİNDE GELİP SIRA ALMALARINA GEREK KALMAYACAK”

“NİHAİ AMAÇ TÜM HASTANE İÇİN RANDEVU SİSTEMİNE GEÇİLMESİ”

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi Başhekimi Dr. Rifat Siber, Poliklinik Laboratuar Kan Alma Bölümü’nde randevu sistemine geçildiğini açıkladı.

Dr. Siber, TAK muhabirine yaptığı açıklamada, 21 Mayıs 2007 tarihinde geçilen randevu sistemiyle, kan tahlil bölümündeki kalabalığın azalmasının ve ileri bir tarihte kan tetkiki yapılması gerekli olan hastaların daha kolay, rahat bir şekilde tetkik vermelerinin sağlanmasının hedeflendiğini vurguladı.

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi Başhekimi Dr. Siber, randevu sistemiyle, yaşlılara ve tıbbi yönden aciliyet içeren vakalara verilen hizmetlerin rahatlamasının da sağlandığına dikkat çekerek, “Amaç; polikliniğe gelen hastaların sorununu o gün çözmek, geri çevirmemek” dedi.

ENDOKRİN DİABET MERKEZİ’NDE DE RANDEVU SİSTEMİ
Diabet ve Endokrin hastalarına da, Endokrin Diabet Merkezi’ndeki kayıt biriminde kan tahlili için randevu verilmeye başlandığını bildiren Dr. Rifat Siber, böylece kan tahlili yaptırmak isteyen ve sağlık sisteminde önceliği olan Diabet Endokrin hastalarının beklemeden kanlarını verebileceklerini söyledi.

Hastaların, doktorun yazmış olduğu tetkik istek formu ile randevu bölümüne şahsen kayıt yaptırıp randevularını alabileceğini ifade eden Dr. Siber, yeni sistemle hastaların sabahın erken saatlerinde gelip sıra almalarına gerek kalmayacağını kaydetti.

YAKLAŞIK 200 HASTAYA HİZMET VEREBİLECEK
Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nin, merkez hastane olması nedeniyle hasta yükünün fazla olduğunu, direkt gelen hastalar yanında diğer bölgelerin hastanelerinden sevkle gelen hastaların da yoğunluk yarattığını, günde normal prosedür içinde gelen yaklaşık 450 hasta olduğunu anlatan Dr. Rifat Siber, randevu sistemiyle kan laboratuarının günde yaklaşık 200 hastaya hizmet verebilecek kapasiteye ulaştığını belirtti.

Siber, randevu sisteminin, özellikle yaşlı insanlar ve kalp hastaları için önemli olduğuna işaret ederek, nihai amaçlarının; tüm hastane için randevu sistemine geçilmesi olduğunu vurguladı.

ACİL LABORATUARINA YENİ CİHAZ
Sistemin poliklinik hizmetlerine önemli ölçüde rahatlama sağladığını belirten Dr. Siber, acil laboratuarına yeni cihazlar takviye ettiklerini, yatılı bölümlerin kan tahlillerinin bir kısmını da buraya aktardıklarını, kan tahlil bölümü personelini artırdıklarını ve poliklinik laboratuarının işi yükünü azalttıklarını kaydetti.

Dr. Rifat Siber, muayeneye gelen hemen herkesin, ya ertesi gün ya da ayni gün tahlillerini yaptırabilir duruma geldiğini de vurguladı.

SEVK SİSTEMİ ŞART
Polikliniklerin verimli çalışabilmesi için randevu sisteminin şart olduğunun altını çizen Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi Başhekimi Dr. Rifat Siber, bunun yanında sevk sisteminin de sağlanması gerektiğini söyledi.

Sevk sistemi gelmediği takdirde, hastaların; yanlış alandaki bir doktoru seçerek, o doktorun gerçekten tedavi etmesi gereken hasta veya hastaların randevularının gecikmesine sebep olduğunu ifade eden Siber, hastayı öncelikle pratisyen hekimin görüp, sevk etmesiyle doktorların daha verimli çalıştırılması şansının doğacağını kaydetti.

Hastanenin park sorununa da değinen Başhekim Dr. Siber, konu hakkında belediyeden destek aldıklarını, bunun yanında da poliklinik yanındaki alanda yeniden düzenlemeye gittiklerini söyledi. (TAK)

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


BÜLENT ECEVİT REHABİLİTASYON MERKEZİ'NE BAĞIŞ

Devlet – Yurttaş dayanışmasına güzel bir örnek...

Bilal Güleryüz: “Vatandaşlık görevimizi yerine getirdik. Bizler bu bağışla, kendi adımıza bir başlangıcı gerçekleştiriyoruz”

Bilal Güleryüz Kasap Şarküteri Ltd. Sağlık Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezine tüm aksamları ile birlikte bir adet bilgisayar ve printer bağışında bulundu.

Herkesin mutlaka bir gün yaşlanacağını, bundan dolayı da böylesi merkezlerin varlıklarının ve kalitelerinin korunması gerektiğini ifade eden Bilal Güleryüz, “vatandaşlık görevimizi yerine getirdik. Bizler bu bağışla, kendi adımıza bir başlangıcı gerçekleştiriyoruz” dedi.

Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezine yapılan bilgisayar bağışının devlet, yurttaş dayanışmasına güzel bir örnek teşkil ettiğini ifade eden merkez sorumlusu Serap Safer, Bilal Güleryüz Kasap Şarküteri Ltd’e teşekkür etti.

Çağdaş Norumlarda bir Rehabilitasyon Merkezi...
Çağdaş norumlarda 3500 M2’lik bir alana tasarlanıp inşaa edilen Merkez, 20 Eylül 2004 tarihinden itibaren Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezi olarak kullanıma açıldı. Yatak kapasitesi 39 olan Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezi’nde, çok amaçlı 1 salon, 2 hasta dinlenme-oturma odası, toplantı odası, pansuman odası, doktor, pisikolog, fizyoterapist ve diyetisyen odaları ile hemşire ve personel dinlenme odalarının yanısıra, bodrum katta genel mutfak, teknisyen odaları, depolar ve atölyelerden oluşmaktadır.

Hafta’nın 2 günü ve ihtiyaç duyulan heran uzman doktorun hizmet verdiği Merkez’de; Merkez Sorumlusu, Sorumlu Hemşire, 6 hemşire, 9 hasta bakıcı, 3 güvenlik elemanı, 8 temizlikçi, 2 çamaşırhane görevlisi, 1 bilgisayar operatörü ve 1 şöför görev yapmaktadır. Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezi’nin güvenlik, çamaşır, yemek ve temizlik ihtiyaçları Sağlık Bakanlığı tarafından açılan ihale sonucu, özel sektörden hizmet alımı olarak karşılanmaktadır.

Ayrıca merkezde, bakıma ihtiyaçlı hastaların moral ve motivasyonlarını artırmaya yönelik zaman zaman, piknik, gezi, müzikli eğlence ve çeşitli faaliyetler düzenlenmektedir.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


14 HAZİRAN DÜNYA GÖNÜLLÜ KAN BAĞIŞÇILARI GÜNÜ

Sağlık Bakanlığı’ndan kan bağış kampanyası...

Sağlık Bakanlığı, “14 Haziran Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü” nedeniyle kan bağışı kampanyası düzenledi

Kampanya Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kan Bankası, 10. Yıl Parkı’nda (Kuğulu Park) kurulan çadır ile askeri birliklerde, SAAT 10.00’başladı, saat 14.00’te sona erdi.

Kampanyayı kan vererek başlatan Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, yaşanan kan sıkıntısının en aza indirgenmesi için vatandaşlara kan vermeleri çağrısında bulundu.

VAİZ KAN VERDİ
Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, gün nedeniyle Kan Bankası’na 1 ünite kan bağışında bulundu.

Vaiz kan bağışı sonrasında yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı olarak kampanyayı, “14 Haziran Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü” nedeniyle organize ettiklerini belirterek, özellikle thalasemia hastalarının kan ihtiyaçları nedeniyle, kampanyaları zaman zaman organize ettiklerini söyledi.

Tüm adanın kan ihtiyacının, Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Hastanesi Kan Bankası tarafından karşılandığına dikkat çeken Vaiz, ülkede zaman zaman kan sıkıntısı yaşandığını, bu sıkıntının en aza indirgenmesi için de vatandaşlardan katkı beklediklerini kaydetti.

Her sağlıklı bireyin 6 ayda bir kan vermesi gerektiğini vurgulayan Vaiz, uzmanların görüşüne göre belli aralıklarla kan vermenin, insanların daha sağlıklı olmasını sağladığını söyledi.

Kampanya nedeniyle kendisinin de bugün kan verdiğini ifade eden Vaiz, 6 ayada bir düzenli olarak kan verdiğini belirtti.

VATANDAŞLARA ÇAĞRI
Gün dolayısıyla tüm vatandaşları, bugün veya bu hafta kan vermeye çağıran Vaiz, vatandaşların Kuğulu Park’a kurulan istasyona veya Kan Bankası’na müracaat ederek kan verebileceklerini vurguladı.

Vaiz, bu hafta içinde olmasa da vatandaşlara 6 ya da bir kan vermeleri için çağrıda bulundu.

İsteyen vatandaşlar yıl içinde de, mesai saatleri dahilinde Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Hastanesi Kan Bankası’na müracaat ederek, kan verebilecek. (TAK)

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


ŞENOL: "DAHA ÖNCE DE UYARI CEZASI ALMIŞTI"

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Asaf Şenol, Türk Ajansı Kıbrıs’a yaptığı açıklamada Dr. Adem Ademoğlu hakkında yazılı ve sözlü onlarca şikayet olduğunu söyledi.

ŞENOL: “SADECE SORUŞTURMA BAŞLATTIK... HENÜZ VERİLMİŞ BİR KARAR YOK”

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Asaf Şenol, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde görevli Dr. Adem Ademoğluları hakkında bakanlığa yapılan şikayetler doğrultusunda bir soruşturma başlattıklarını, soruşturmanın devam ettiğini ve henüz verilmiş bir karar bulunmadığını söyledi.

Şenol, benzeri şikayetlerden dolayı geçmişte uyarı cezası alan doktorun, şikayetlerin doğrudan insanla ilgili olmasından dolayı açığa alındığını belirtti.

Asaf Şenol bugün TAK’a yaptığı açıklamada, Dr.Adem Ademoğluları hakkında başlatılan soruşturma ve süreç hakkında bilgi verdi, tepkileri değerlendirdi.

Asaf Şenol, sağlık sisteminin iyileştirilmesi ve daha iyi bir hale gelmesi için çeşitli uğraşlar içinde bulunan Sağlık Bakanlığı’nın bu çalışmaları yürütürken, zaman zaman hastanelerde meydana gelen olaylarla ilgili olarak da Kamu Görevlileri Yasası’nın verdiği yetkiyi kullanarak soruşturma açtıklarını belirtti.

Şenol, alınan duyumlar ve bakanlığa iletilen yazılı ihbar ve şikayetler üzerine sözkonusu yasanın amir hükümlerine göre çeşitli defalar çalışanlar hakkında soruşturmalar açtıklarını ve açmaya devam edeceklerini kaydetti.

Asaf Şenol, son günlerde basında bir doktorla ilgili çeşitli yazılar ve açıklamalar gündeme gelmesi sonrasında bakanlığın bazı duyumlar ve yazılı ihbarları da dikkate alarak, sözkonusu doktorla hakkında Kamu Görevlileri Yasası gereğince bir soruşturma başlattıklarını söyledi.

“ONLARCA ŞİKAYET VAR”
Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Asaf Şenol, sözkonusu doktorla ilgili gerek vatandaş, gerekse acil servis doktor ve çalışanlarından onlarca yazılı tutanak ve şikayet aldıklarını söyledi. Şenol, doktor hakkındaki şikayetlerin “çağrıldığı halde göreve gelmeme, çağrıya uymama ve görevi reddetme” yönünde olduğunu kaydetti.

Asaf Şenol, şikayetler gözönüne alınarak soruşturma başlatan bakanlığın atadığı soruşturma memurunun sözkonusu doktor başta olmak üzere olaylarla ilgili tüm kişilerden yazılı savunmalarını istediğini belirtti. Memurun soruşturma sonunda ileteceği rapor ışığında hareket edeceklerini kaydeden Şenol, şunları söyledi:

“Kamu Görevlileri Yasası ne gerektiriyorsa o yapılacaktır. Soruşturma sonunda ihmali olan kişiler ortaya çıkacak. Başka hatalı kişiler de varsa, onlar da belirlenecek. Bir ihmal ya da suç varsa, biz bakanlık olarak gerekeni yapacağız.”

“UYARI CEZASI ALMIŞTI”
Şenol, şikayetleri değerlendiren bakanlığın, 12 Şubat 2007’de sözkonusu doktora uyarı cezası verdiğini belirtti. Son olarak 5 Haziran 2007’de acil bir çağrıya icabet etmediği yönünde bir tutanağın ellerine ulaşması üzerine 6 Haziran’da doktor hakkında soruşturma başlatıldığını kaydeden Şenol, şöyle devam etti:

“Yasaların verdiği yetkiyi kullanarak bir soruşturma başlattık. Bu soruşturma neticesinde karar verilecek. Şu an bir karar verilmiş değildir. Karar verilebilmesi için soruşturmanın tamamlanması gerekir. İlgili tüm kişilerin yazılı ifadeleri alınacak, değerlendirilecek ve yasalara göre ne gerekiyorsa yapılacak.”

ADEMOĞLULARI’NIN AÇIĞA ALINMASI
Asaf Şenol, sözkonusu doktorun açığa alınmasıyla ilgili olarak da şunları söyledi:“Bu, yasanın ita amirine verdiği bir yetkidir. Bu tür şikayetlere neden olan olayda karşıda bir hasta, yaralı, acil tıbbi müdahaleye ihtiyacı olan bir hasta olduğu için açığa alındı. Direkt insanla ilgili olduğu için bu açığa alma olayı da gerçekleşti.”

Açığa alınmanın süreli olduğuna da işaret ederek, sürecin 3 ay içinde tamamlanması gerektiğini belirten Şenol, sözkonusu doktorla ilgili sürecin 6 Haziran’da başladığını belirtti.

“BASIN HASTA HAKLARINA DEĞİNMİYOR”
Asaf Şenol, tamamen Sağlık Bakanlığı’nın iç sorunu olan soruşturma sürecini bir karar alınmış gibi yansıtan basının soruşturmayı çok farklı şekillerde aksettirmesinden büyük rahatsızlık duyduklarını da söyledi.

“Sanki karar alınmış gibi yayınlar yapan basının, çok duyarlı oldukları hasta haklarına değinmediğini” kaydeden Şenol, “Bu olayda mağdur olan hastalar vardır. Ama bu noktaya hiç değinilmiyor. Sadece henüz soruşturma aşamasında olan bir olayı etkileme yönünde çalışmalar yapılıyor” dedi.
Şenol, şöyle devam etti:“Biz basını mutlaka itici bir güç olarak değerlendiriyoruz. Görüş ve önerileri de dikkate alıyoruz ancak hasta hakkı olduğunu da unutmamak lazım. Çünkü her yaşanan olayda mağdur olan bir hasta vardır.”

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


SAĞLIK BAKANI VAİZ’DEN DENKTAŞ’A GEÇMİŞ OLSUN ZİYARETİ

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, diz ameliyatı olan Birinci Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ı ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini sundu.

Birinci Cumhurbaşkanı Denktaş’ın Yılan Adası’ndaki özel konutunda gerçekleşen ziyarette Bakan Vaiz, ameliyet hakkında ve Denktaş’ın sağlık durumu hakkında bilgi aldı.
Denktaş: “Çalışmalarınızı takdir                                               ediyorum”

Sağlık Bakanı Vaiz’in ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Birinci Cumhurbaşkanı Denktaş, zor ve acılı bir ameliyet geçirmesine rağmen şu anda sağlık durumunun gayet iyi olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanlığı’nın çalışmalarını ve gayratlerini yakından takip ettiğini de ifade eden Denktaş, “sağlık alanındaki çabalarınızı takip ediyorum. Çok iyi çalışıyorsunuz” dedi. Sağlık Bakanı Eşref Vaiz ise yaptığı konuşmada, Denktaş’a geçmiş olsun dileklerini ifade ederek acil şifalar diledi.

Bakan Vaiz, Denktaş’ın ağır ve zor bir ameliyet geçirmesine rağmen, sağlık durumunun iyi olduğunu görmekten mutluluk duyduğunu söyledi.
Sağlık’ta hem hizmeti alanların hem de hizmeti verenlerin mutluluğu için büyük bir çabanın devam ettiğini de kaydeden Bakan Vaiz, “daha mutlu bir sağlık sistemine kavuşacağız” dedi.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


SAĞLIK BAKANLIĞI'NDAN KAN BAĞIŞI KAMPANYASI

Sağlık Bakanlığı, “14 Haziran Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü” nedeniyle kan bağışı kampanyası düzenliyor.

Sağlık Bakanlığı, “14 Haziran Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü” nedeniyle Lefkoşa’da kan bağışı kampanyası düzenleyecek.

Sağlık Bakanlığı, 14 Haziran Perşembe günü, 10.00-14.00 saatleri arasında Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kan Bankası, Kuğulu Park’da kurulacak bir çadır ve askeri birliklerde gerçekleşecek bağış kampanyasına tüm duyarlı vatandaşların destek vermesi çağrısında bulundu.

A,B, 0 kan grubu sistemini bulan bilim adamı Karl Landsteiner’in doğum günü olan 14 Haziran, Uluslararası Kızılay ve Kızılhaç Dernekleri Federasyonu, Uluslararası Kan Donör Organizasyonları Federasyonu ve Uluslararası Kan Transfüzyon Derneği tarafından “Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü” olarak seçildi. Daha sonra Dünya Sağlık Örgütü bu organizasyonu tek çatı altında toplayarak uygulamanın aynı gün yapılmasını sağladı.

Sağlık Bakanlığı da bu çerçevede, kan bağışının önemine dikkat çekerek, kan bağış kampanyalarının geleneksel hale getirilmesini, kan bankasının kan ihtiyacının karşılanmasını ve vatandaşların kan bağışını bir alışkanlık haline getirmesini hedefliyor.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


DENİZ İÇİN KARPAZ'A...

Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi ülkede kamuya açık havuz ve denizlerde yaptığı incelemelerde “kötü bir bulguya” rastlamadı... Deniz için en uygun bölge ise koliform bakteri oranı “0” bulunan Karpaz sahilleri...

Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Sıdıka Kayımbaşoğlu: "Plajlardan alınan deniz suyu örnekleri arasında en temiz sonuç, Karpaz Bölgesi sahilleri. Karpaz bölgesinde Zafer Burnu’nda Tatlısu’ya kadar olan bölgede yapılan deniz suyu tahlillerde koliform bakteriye rastlanmadı.”

Sıdıka Kayımbaşoğlu, 12 halka açık havuzda yapılan tahlilarden sadece birinde mikrobiyolojik ‘kirlilik’ saptandığını ve halkın girişine kapatıldığını açıkladı”.

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi, her yaz başı, kamuya açık havuz ve denizlerde yaptığı sağlık kontrollerini tamamladı. Ülke genelinde yapılan taramada yalnızca DAÜ Beach Clup havuzunda “sakınca” görülürken, Karpaz sahillerinde koliform bakteri oranı “0”.

Temel Hizmetler Dairesi Müdürü Sıdıka Kayımbaşoğlu, geçen hafta halka açık plajların tümünden alınan deniz suyu örneklerinin sonuçlarını YeniDÜZEN’e aktardı.
Halka açık plajlarda yapılan analiz sonuçlarında ‘mikro-biyolojik’ açıdan sakınca olmadığının tespit edildiği açıklandı. Sıdıka Kayımbaşoğlu, halkın tüm bölgelerde gönül rahatlığı içinde denize girebileceğini belirterek, “Denize kirli dememiz için, deniz suyunda koliform bakterinin yüz mililitrede, binin üzerinde olması gerekir. Şu anda test sonuçlarında bu rakam oldukça düşük. Hatta Karpaz sahillerinde koliform bakteri oranı ‘sıfır’” dedi.

Tahliller sürekli yapılacak
Sıdıka Kayımbaşoğlu, yaz ayları boyunca halka açık tüm sahil ve havuzlarda tahlillerin düzenli olarak mikrobiyolojik ve kimyasal analizlerin yapılmaya devam edileceğinin altını çizdi. Sıdıka Kayımbaşoğlu, 12 halka açık havuzda yapılan tahlilden sadece birinde mikrobiyolojik ‘kirlilik’ saptandığını ve halkın kullanımına kapatılarak havuzun bakımının yapılmaya başlandığını açıkladı.

En temiz sahiller Karpaz’ın
Karpaz bölgesinde halka açık plajlarda 11 sahilden örnek alındı. Plajlardan alınan deniz suyu örnekleri arasında en temiz sonuç Karpaz Bölgesi sahilleri olduğu sonucu çıktı. Karpaz bölgesinde Zafre Burnu’ndan Tatlısu’ya kadar olan bölgede yapılan deniz suyu tahlilerinde koliform bakteriye hiç rastlanmadı.
Mikrobiyolojik olarak yapılan tahlillerinde temiz bulunan bu bölgelerde denize girilmesinde mikrobiyolojik açıdan sakınca olmadığı tespit edildi.

Mağusa sahilleri buz gibi
Mağusa bölgesinde alınan örnekler temiz çıktı. Yine Boğaz Otel plajından itibaren girilen 14 plajdan alınan deniz suyu örnekte mikrobiolojik çalışma da herhangi bir mikrobiolojik kirlilik saptanmadı. Sıdıka Kayımbaşoğlu, yapılan analiz sonuçlarında ‘mikrobiyolojik’ açıdan sakınca olmadığını tespit edildi. Bu bölgelerde denize girilmesinde sakınca olmadığını açıkladı.

Girne sahillerinde de sonuç farksız
Girne bölgesinde 9 sahilden örnek alındı. Lapta ve Alsancak bölgesinde 9 ayrı plajdan alınan örneklerde deniz suyunun aynı oranda temiz olduğu sonucu çıktı. Ayrıca Lefke’de Yeşilırmak plajı, Çukurgalif, Aspava, Belediye Plajı, Mardinli Plajlarından alınan örneklerde aynı oranda temiz çıktı.

Su, deniz, gıda örneklerine tahlil denetimi
Sıdıka Kayımbaşoğlu, tahlillerin sadece deniz ve havuz sularına yapılmadığını belirterek, son olarak şunları söyledi: “Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi olarak birinci görevimiz halkın sağlığını korumak adına, deniz suları, havuz suları denetimleri yanında gıda üretim yerleri denetimi yapıyoruz. Halka temiz ve sağlıklı su ulaşabilmesi için elimizden geldiğince köy ve şehirlerin su depolarından ve çeşmelerden aldığımız su örneklerine analiz yapılıyor. Okul döneminde, okulların su depolarından örnek alınarak, tahlil yapıyoruz. Havaların ısınmasıyla mikro-organizmaların daha çabuk üreyerek yiyeceklerin bozulması ve gıda zehirlenmelerini sağlayacağından denetimler sıklaştırıldı. ada genelinde tüm bu konularla ilgili denetimler devam ediyor. halkın bu konuda rahat olmasını istiyoruz.”
(Emine UYSAL Y.DÜZEN)

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


VAİZ: "KONGREYE KATILIM BEKLENENİN ÜZERİNDE OLDU"

Meclisin gündeminde Uluslararası Sağlık ve Hastane Yönetimi Kongresi vardı.

Vaiz: “Verimlilik, çağdaşlık ve AB kriterlerini yakalama ancak, bilimsellikle olabilir”

Seylani: “Sağlık Bakanlığı’nın kongreden çıkan verileri Sağlık çalışanları ile de paylaşarak sistem arayışına son noktayı koyacağına inanıyorum”

Albayrak: “Yaşam boyu eğitimin yanı sıra tıpta da sürekli eğitimin önemldir. Kongre’nin devamının gelmesini ve uluslararası boyutunun da gelişmesini dilerim”

Cumhuriyet Meclisi’nde gündem dışı konuşmalarla “Uluslararası Sağlık ve Hastane Yönetimi Kongresi” konusu tartışıldı.

CTP/BG Milletvekili Ali Seylani ilk gündem dışı konuşmayı “Sağlık” konusunda yaptı ve “Uluslar arası Sağlık ve Hastane Yönetimi Kongresi”ne değindi.

Kongrenin iki önemli tarafı bulunduğuna dikkat çeken Seylani, kongrenin sağlıkta sistem arayışlarına faydalı olmasının yanı sıra uluslar arası olmasının da önemli olduğunu söyledi.

Basının kongrenin içeriğinden çok şekliyle ilgilendiğini belirterek bunu eleştiren Seylani, kongrede tartışılan konulardan Sağlık Bakanlığı’nın faydalanacağına olan inancını da belirtti.

Kongrede sağlık çalışanlarının uğradığı saldırılar konusunda bildiri sunulmamasını eleştiren Seylani, hasta hakları konusundaki bir sunum hakkında geniş bilgi verdi.

KKTC’den ortalama 2 bin 500 vatandaşın TC ve İngiltere’ye tedaviye gittiğine de dikkat çeken Seylani, bunun ekonomik ve işgücü kaybı olduğunu söyledi.

Seylani, Sağlık Bakanlığı’nın kongreden çıkan verileri Sağlık çalışanları ile de paylaşarak sistem arayışına son noktayı koyacağına inandığını ifade etti.

ALBAYRAK
CTP/BG milletvekili Arif Albayrak da “Uluslar arası Sağlık ve Hastane Yönetimi Kongresi” konusunda konuştu.

Sağlık politikasının özü ile ilgili hastane yönetimi, kaynak sağlanması, iletişim, donanım ve altyapısının irdelendiği bir kongre yapıldığını ifade eden Albayrak, yüzde 9 katılımcının yabancı olmasının da önemli olduğunu söyledi.

Yaşam boyu eğitimin yanı sıra tıpta da sürekli eğitimin önemli olduğunu belirten Albayrak, bu kongrenin ilk olduğunu ve devamının gelmesini ve uluslar arası boyutunun da gelişmesini diledi.

Tabipler Birliği’nin kongreye katılmama çağrısı yaparak sonuçlarını tanımayacağını belirtmesine saygı duyduğunu da ifade eden Albayrak, ancak kendilerinin bir yandan Tabibler Birliğine diğer yandan da bakanlığa bağlı olduklarını, önemli olanın da Sağlık sektöründe işbirliğinin sağlanması olduğunu söyledi.

VAİZ
Daha sonra söz alan Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, yaşamın acı ve tatlı yanları ile devam ettiğini kazaların acı yanı oluşturduğunu belirtti.

Lefkoşa Devlet Hastanesi kampüsüne yeni bir hastane kurulduğunu, Ayakta Tanı ve Tedavi Merkezi’nin açılının yapıldığını ifade eden Vaiz, hükümetin sağlık alanında altyapı ve sağlık sistemlerini yaratmak için uğraştığını ancak konunun sabır ve zaman gerektiğini kaydetti. Vaiz, bu merkezin 7 ayda hizmete girdiğini de belirtti.

Sağlıkta sistem arayışının devam ettiğini, sivil toplum örgütleri ile yasa çalışmalarının sürdüğünü anlatan Vaiz, ülkeye göre yapılacak sağlık sistemi konusunda daha önce sıkıntılar çıktığını ve yurt dışından uzmanlarla çalışmalar yapıldığını anlattı.

Daha sonra bu uzmanlarla bir kongre hazırlığı yapıldığını belirten Vaiz, kongre organizasyonu ile sağlık çalışanlarının eğitimini birlikte yürüterek, sonunda Uluslar arası Sağlık ve Hastane Yönetimi Kongresi’ni gerçekleştirildiğini ifade etti.

Uluslar arası Sağlık ve Hastane Yönetimi Kongresi hakkında bilgi veren Vaiz, katılımın beklenenin de üstünde olduğunu ifade etti.

Bakanlık olarak kongrede sunulan bildirileri kitapta toplayacaklarını belirten Vaiz, kongreye katılmayan Tabipler Birliği ile yüz yüze konuyu görüşerek sorunları çözeceklerine inandığını da kaydetti.

Turizme destek olmak için sağlık kongrelerini KKTC’ye davet ettiğine de dikkat çeken Vaiz, bu şekilde KKTC’deki sağlık elemanlarının da kongrelere katılma imkanı bulduğunu söyledi.

Vaiz, verimliliğin, çağdaşlığın ve AB kriterlerini yakalamanın ancak bilimsellikle olabileceğini de vurguladı. (TAK)

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


AYAKTAN TANI VE TEDAVİ MERKEZİ HİZMETTE...

Çağdaş bir sağlık servisi...

VAİZ: “ZAMANLA YARIŞTIK. YENİ TESİS HASTANEYE NEFES ALDIRACAK”

SOYER: “TÜM SERVİSLERİMİZİ 21. YÜZYILIN GEREKTİRDİĞİ ŞEKİLDE İNSANIMIZA SUNACAĞIZ”

Lefkoşa Devlet Hastanesi bünyesinde ‘Ayaktan Tanı ve Tedavi Merkezi’ adlı yeni bir birim hizmete girdi. Öngörülenden kısa sürede ve daha az maliyetle tamamlanan merkez yaklaşık 7 ayda Sığınak Fonu’ndan alınan katkıyla 5.4 milyon YTL’ye mal oldu.

Yeni merkezin açılış töreninde konuşan Başbakan Ferdi Sabit Soyer, zamanla yarışarak KKTC halkına güzel bir sağlık merkezi kazandırdıklarını söyledi.

Altyapı ve teknolojik gelişmelerin önemine dikkat çeken Başbakan, sağlık sektöründe bilim disiplininden geçmiş insanların teknolojiyle bağlantılı olarak insanlara hizmet verdiğini ifade etti.

İnsanların Rum tarafına yönelen beklentisini ortadan kaldırmak için KKTC’nin kendi insanına sağlık alanında en iyiyi vermek zorunda olduğunu vurgulayan Soyer, Rum tarafının “Bizler Türklere sağlık hizmeti veriyoruz, para harcıyoruz. Dolayısıyla onları temsil etme hakkına sahibiz” diyerek sağlığı uluslararası arenada propaganda aracı olarak kullandığını dile getirdi. Bu tür söylemlerin insani olmadığını kaydeden Soyer, en güzel yanıtın KKTC’de tüm servisleri 21. yüzyılın gerektirdiği şekilde düzenleyerek verilebileceğini anlattı.

Soyer, bundan sonraki yatırımlarda da KKTC, Türkiye ve Sivil Savunma kaynaklarının en iyi şekilde savurganlık yapılmadan kullanılacağını bildirdi.

ZAMANLA YARIŞTIK
Sağlık Bakanı Eşref Vaiz de, yeniden yapılanma sürecinde kararlılık, irade ve azmin önemini vurguladı ve ülkelerin sağlıktaki gelişmişliğinin sosyo-ekonomik gelişmişlikleriyle yakından ilişkili olduğunu kaydetti.

KKTC’de yaşanan sosyo-ekonomik gelişmelere bakarak sağlıkta gelişmeleri sürdürdüklerini söyleyen Bakan Vaiz, “Böyle bir tesisi hayata geçirmek için zamanla yarıştık. Sağlık sektöründe hizmetleri ve servislere güveni artırmak için son sürat çalışıyoruz” dedi.

HASTANE NEFES ALACAK
Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin yatak sayısında sıkıntı çekilmeye başlandığını söyleyen Vaiz, yeni tesisin hastaneye nefes aldıracağını söyleyerek emeği geçen tüm kesimlere teşekkür etti.

Vaiz, binanın yapımı sırasında kaza sonucu yaşamını yitiren Mühendis Hüseyin Burak’ı de rahmetle andı ve yeni binada servislerin birine isminin verilerek anısının yaşatılacağını bildirdi.

SIĞINAK FONU’NDAN KATKI
Sivil Savunma Teşkilat Başkanı Zekai Aksakallı da, yapımı 210 günde tamamlanan binaya Sığınak Fonu’ndan 7 Milyon YTL katkı planlandığını, projenin ise 5.4 milyon YTL’ye mal olduğunu anlattı.

Sığınak Fonu’ndan destek sağlanan ve ağustos ayı içerisinde bitirilmesi planlanan Gazimağusa hastanesinin de hizmete sunulmasının kendileri için gurur kaynağı olacağını söyleyen Aksakallı, halkın kendilerine tahsis ettiği kaynakların ekonomik ve etkin kullanılması için hassasiyet gösterdiklerini söyledi.

Proje süresinin 16 aydan 7 aya inmesine karşın projelerde herhangi bir kısıtlamaya gidilmediğini de vurgulayan Aksakallı, Sağlık Bakanlığı’yla yürütülen projede emeği geçenlere teşekkür etti.

Aksakallı, merkezin inşası sırasında hayatını yitiren Hüseyin Burak’ı da rahmetle andı.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


YENİ SİSTEMLE HEMŞİRELİK HİZMETLERİNDEKİ KALİTE ARTACAK

Sağlık Bakanlığı, bu yıl dört yıllık eğitm vermeye başlayacak olan YDÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümüne kontenjanla hemşire alacak.

Sağlık Bakanı Vaiz: “Bundan böyle lisans seviyesinde eğitim alacak hemşirelerin, master ya da doktora yapabilmeleri için önleri açıldı”

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, bu yıl Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesine bağlı Hemşirelik Bölümüne kontenjanla öğrenci alacaklarını söyledi.

Geçmiş yıllarada Sağlık Bakanlığına bağlı ve 2 yıllık ön lisans düzeyinde eğitim veren “Hemşirelik Meslek Yüksek Okulu’nun”, YDÜ ile 20 Mart 2007 tarihinde imzalanan protokol gereği artık, Fakülte düzeyinde ve 4 yıllık eğitim vereceğini ifade eden Bakan Vaiz, bundan böyle lisans seviyesinde eğitim alacak hemşirelerin master ya da doktora yapabilmek için de önlerinin açıldığını belirtti.

Yeni eğitim sistemiyle hemşirelerin verdiği sağlık hizmetlerinin niteliğinin aratacağını da kaydeden Vaiz, Sağlık Bakanlığı’nın bu yıl Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesine bağlı Hemşirelik Bölümü’ne kontenjanla öğrenci alacağını ve hemşirelik mesleğine gönül vermek isteyen gençlerimizin müracaatta bulunmalarını istedi.

Müracaatlar Cuma günü mesai bitimine kadar devam edecek...
Sağlık Bilimleri Fakültesine bağlı Hemşirelik Bölümü’ne ilgi duyan kişilerin bir adet fotoğraf, KKTC Kimlik Kartı fotokopisi, Sağlık Raporu, Polisten İyi Hal Belgesi, Lise Mezuniyet Belgesi ve Yakın Doğu Üniversitesi Eğitim Vakfı hesabına yatırılacak 75 YTL’lik sınav harcının dekontu ile 8 Haziran 2007 Cuma günü mesai bitimine kadar Yakın Doğu Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’na müracaat yapmaları gerekiyor.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


VAİZ: "GENÇ TV, HALKIN TELEVİZYONU OLDU"

Ertan Birinci başkanlığındaki Birinci Medya Grubu yetkilileri, Sağlık Bakanı Eşref Vaiz’e nezaket ziyaretinde bulundu.

Vaiz: “Kıbrıs Genç TV herkese söz hakkı tanımış ve çok seslilik imkanı tanımıştır. Genç TV en iyi olanaklarda çalışmayı hak ediyor, umarım en kısa zamanda yeni binasına kavuşarak daha da başarılara imza atar”

Birinci Medya Kurumu Başkanı Ertan Birinci ve Genç Tv yöneticileri, Kıbrıs Genç TV'nin 10. kuruluş yıldönümü dolayısıyla, Sağlık Bakanı Eşref Vaiz’e nezaket ziyaretinde bulundu.

Bugün saat 12.00’de gerçekleşen ziyarette konuşan Bakan Vaiz, herkese söz hakkı tanıyan ve çok sesliliğe imkan tanıyan Kıbrıs Genç TV'nin gerçekten halkın televizyonu olduğunu belirterek, yöneticileri kutladı. Vaiz, Kıbrıs Genç TV’nin büyüme sürecini yakından izlediğini de vurgulayarak, Genç TV’nin bugün KKTC’de devlet televizyonuyla yarışır hale geldiğini kaydetti.

Ertan Birinci de, ziyarette yaptığı konuşmada, 31 Mayıs'ın Genç TV'nin 10. kuruluş yıldönümü olduğunu belirtti ve ziyaretlerinin amacının geçen on yıllık süreçteki çalışmaları hakkında bilgi vermek olduğunu söyledi. Birinci, Kıbrıs Genç TV'nin, uydu aracılığıyla 112 ülkede, internet aracılığıyla da tüm dünyada izlenebildiğini vurguladı. Birinci, Kıbrıs Genç TV'nin bugünlere gelmesinde çalışanların da büyük payı olduğuna işaret ederek, hem Kıbrıs Türk halkına hem de gelişim sürecine katkı koyan herkese teşekkür etti.Birinci, çok yakında yeni bina için temel atılacağını da aktardı.

Vaiz: "Genç TV en iyi olanakları hak ediyor"
Sağlık Bakanı Eşref Vaiz ise, Kıbrıs Genç TV’nin on yıllık süreçe, sıkıntılar içinde büyük başarılara imza attığını söyledi. Vaiz, yayın politikasını takdir ettiği Genç TV’nin, Kıbrıs Türkü’nün oldukça sıkıntılı dönemlerinde, tansiyonu yatıştıran bir görev üstlediğini ve her zaman dengeyi koruduğunu belirtti.

Sorumluluk ilkesi ile hareket ettiği için Genç TV’yi kutlayan Vaiz, “Kıbrıs Genç TV herkese söz hakkı tanımış ve çok seslilik imkanı tanımıştır. Genç TV en iyi olanaklarda çalışmayı hak ediyor, umarım en kısa zamanda yeni binasına kavuşarak daha da başarılara imza atar” şeklinde konuştu.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


VAİZ: "ÜLKEMİZDE BALON VE STENT UYGULAMALARI BAŞLIYOR"

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Sim Radyo’da yayımlanan Radyo Gazetesi Programı’nda Meyil Adakul’un sorularını yanıtlayan Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, müjdeledi:

"Ülkemizde balon ve stent uygulamaları başlıyor"

Vaiz: “Hem hizmet alanların hem de hizmeti verenlerin mutluluğunu sağlamak için yeni sağlık servislerini kazandırmaya çalışıyoruz. Ayrıca, sağlıkta reform çalışmalarının yanı sıra, mevcut hastanelerin bakım ve onarım çalışmalarına da bir koldan devam ediyoruz”

Vaiz: “Gelecek için vizyon oluşturmaya çalışıyorsak, hayat boyu bilgi edinmeli ve öğrenmeliyiz. Öğrenmenin yaşı yoktur. Bundan da utanmamalıyız”

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz bugün, Sim Radyo’da yayımlanan “Radyo Gazetesi” programına katılarak Meyil Adakul’un sorularını yanıtladı.

Geçtiğimiz hafta Sağlık Bakanlığı ile Yakın Doğu Üniversitesi’nin birlikte düzenlediği Uluslararası Sağlık ve Hastane Yönetimi Kongresi’nin yanı sıra, sağlık alanında gerçekleştirilen projeler hakkında da bilgi veren Bakan Vaiz, 17 Haziran 2007 tarihi’nde ülkemizde ilk kez balon, stent ve kalp ameliyetlerının yapılmaya başlanacağını müjdeledi. Sağlıktaki sorunların en başında altyapı sorunlarının geldiğini ifade eden Bakan Vaiz, “terkedilmiş bir sağlık sistemimiz vardı. Bizler aynı anda 5-6 kulvarda çalışıyoruz. Bir yandan altyapıya yönelik yeni yatırımları ve hastaneleri inşa ederken, diğer yandan da, reform çalışmalarını ve yasa çalışmalarını sürdürüyoruz” dedi. “Hem hizmet alanların hem de hizmeti verenlerin mutluluğunu sağlamak için yeni sağlık servislerini kazandırmaya çalışıyoruz. Ayrıca, mevcut hastanelerin bakım ve onarım çalışmalarına da bir koldan devam ediyoruz” şeklinde konuşmasını sürdüren Vaiz, yıllardır ısıtmave soğutma sisteminden mahrum olan Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde hastaların yazda sıcaktan yanmayacakları, kışta ise soğuktan titremeyecdekleri ısıtma ve soğutma sistemini bu yıl içerisinde hizmete koyduklarını memnuniyetle ifade etti.

Sağlık Kongresi...
Uluslararası Sağlık ve Hastane Yönetimi Kongresi’nin fikir babasının Sağlık Bakanlığı olduğunu kaydeden Vaiz, “geçen yıl döner sermaye, hasta hakları ve performans yönetimi gibi konularda düzenlediğimiz eğitim çalışmaları’nda, bu alanda bir açlığın varlığını hissettik. Deneyimli uzmanlar bizlere, uluslararası bir kongre düzenlememizi ve böylelikle bilimsel veri ve doneleri elde etme konusunda fırsat yakalayacağımızı söylediler. Sağlık Bakanlıuğı olarak bizler de kongre konusunda gerek altyapı gerekse, deneyim konusunda belli bir olgunluğa ve tecrübeye sahip YDÜ ile işbirliği yapmaya karar verdik” dedi.

Sağlık Bakanı Vaiz, gerçekleştirilen kongrenin, Uluslararası nitelikte ve bilimsel yönü kuvvetli bir organizasyon olduğunu ve yüzlerce bilim insanının tezlerini sunduğunu kaydederek, sunumlarda bir sistemi tartışırken, pratikte çıkan sorunlar ve zorlukların masaya yatırılıp irdelendiğini ifade etti. Kongrede, iki yüz elli’nin üzerinde bildirinin sunulduğunu ve tezlerin ile anti tez sonuçlarının Sağlık Bakanlığı’nın elinde olduğunu belirten Bakan Vaiz, “bu sonuçları en iyi şekilde değerlendirme şansına sahibiz” dedi. Bakan Vaiz, “hatırlanacağı üzere, daha önce de 2000 yılı’nda ülkemizde bir sağlık master planı hazırlanmıştı ama, bizim düzenlediğimiz uluslararası sağlık kongresi, şu ana kadar KKTC’de yapılan en kapsamlı ve uluslararsı nitelikte olan tek çalışmadır” görüşünü savundu.

“Öğrenme konusunda çok arzuluyuz”
Sağlık Bakanlığı olarak öğrenme konusunda çok arzulu ve istekli olduklarının altını da çizen Bakan Vaiz, “aynı zamanda bilgi edinme ve bilgiye ulaşma konusunda da arzuluyuz. Kongre esnasında beni mutlu eden bir başka konu da Sağlık Eski Bakanları ve Müsteşarları ile bazı milletvekillerimizin kongreye katılması, bildiri sunması ve yapıcı katkı koymalarıdır” dedi. Sağlık Bakanı Eşref Vaiz devamla şöyle konuştu:” Tabibler Birliği’nin aldığı tavrı abartmadık, abartmayı da düşünmüyoruz. Ama keşke Tabibler Birliği de bu kongrede yer alsaydı demekten kendimi alamıyorum. Tabibler Birliğne davet yapıldı fakat, ‘Kurumsal olarak içerisinde biz de olmalıydık. İçerisinde olmadığımız için katılımcı hekimler için kredilendirme yapmayacağız, İsteyen hekim kongreye katılabilir’ “ dediler. Kongrede, toplumun kalkınması, sağlık düzeyinin yükseltilmesi tartışılırken, ‘hasta memnuniyeti’ irdelenmiştir.

Hasta memnuniyeti...
Hasta memnuniyeti denildiğinde hastanın, hasta yakınlarının ve hasta ziyaretcilerinin memnuniyetinin söz konusu olduğunu ifade eden Bakan Vaiz, hasta ziyaretcisini eleştiri ve önerilerinin çok önemli olduğunu vurguladı.

Kongrede, öğrenme ve bilgi edinme kültürü yaratlıması konusunda deneyim kazndıklarını da kaydeden Vaiz, değişime karşı korkunun giderilmesi ancak insanları bilgi sahibi kılmakla olabileceğini, korkunun pan zehirinin bilginin olduğunu, değişim olmadan ilerlemenin asla olmayacağını ifade ederek, “gelecek için vizyon oluşturmaya çalışıyorsak, hayat boyu bilgi edinmeli ve öğrenmeliyiz. Öğrenmenin yaşı yoktur. Bundan da utanmamalıyız” dedi.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


SAĞLIK HİZMETLERİNDE BAŞARI; DEĞİŞİM VE GELİŞMELER       KARŞISINDA STRATEJİK YAKLAŞIM

“Uluslararası Sağlık ve Hastane Yönetimi Kongresi” sonuç bildirgesi açıklandı:

Sağlık hizmetlerinde başarı; değişim ve gelişmeler karşısında stratejik yaklaşım

Sağlık Bakanlığı ve Yakın Doğu Üniversitesi(YDÜ) işbirliğiyle 01-03 Haziran 2007 tarihleri arasında düzenlenen Uluslararası Sağlık ve Hastane Yönetimi Kongresi’nin sonuç bildirgesi açıklandı.

Sağlık Bakanı Dt. Eşref Vaiz ile YDÜ Kurucu Rektörü Dr. Suat Günsel’in onursal başkanlıklarıyla gerçekleşen ve KKTC’de sağlık alanında bugüne kadar düzenlenen en büyük ve ilk uluslararası niteliğini taşıyan bu sağlık kongresinin sonuç bildirgesinde, ‘kongreye katılan bilim insanlarının yarısının; profesör ünvanı taşıyan, “rektörlük mensubu”, “dekan”, “bölüm başkanı”, “anabilim dalı başkanı”, “başhekim” gibi görevleri icra ediyor oluşlarının, kongrenin nicelik kadar nitelik yönünden de ne denli güçlü olduğunu’ göstermesi bakımından büyük önem taşıdığı vurgulandı. Bu kongrenin akıllarda kalacak bir diğer özelliği ise ; bildiri sunan 318 bilim insanı arasında 30’u hekim, 12’si diğer sağlık mensubu, toplam 78 bilim insanının KKTC’den katılmış olması. Kongrede sunulan bildirilerin yüzde yirmi beşi KKTC’den, 208 bildiri ile yüzde atmış altısı Türkiye Cumhuriyeti’nden, yüzde dokuzluk geriye kalan kısmı ise; Almanya, Amerika, Danimarka; İngiltere, İran, İrlanda, İsrail, İsveç, Libya, Mısır, Suriye gibi ülkelerin bilim insanlarından oluştu.

Sonuç bildirgesi...
İki tam gün süren Uluslararası Sağlık ve Hastane Yönetimi Kongresi’nden, yeni sağlık sistemine yön verecek önemli sonuçlar ortaya çıktı. Kongre sonrasında bilim kurulunun ortak çalışmasıyla hazırlanan sonuç bildirgesinde şu maddeler yer aldı:

Kongrenin genel amacı; sağlık ve hastane yönetimi alanında ulusal ve uluslararası düzeydeki “bilim insanlarını”, “uzmanları” ve “yöneticileri” bir araya getirerek, konuyla ilgili yerel ve dünya çapındaki bilgileri, yeni fikirleri ve başarılı uygulamaları tartışma, değerlendirme ve paylaşma imkânı yaratmaktı. Sağlık, insan yaşamının sürdürülmesinde, yaşam kalitesinin oluşturulması ve korunmasında özel bir öneme sahiptir. Sağlık hizmetlerindeki gelişmeler, bireysel ve toplumsal refah ve gelişmeyi doğrudan etkiler.

Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa alanına yönelik olarak “21.Yüzyılda Herkes İçin Sağlık: 21 Ayrı Hedef” başlığını taşıyan ve Avrupa Birliği ülkelerinin onayladığı bir belge hazırlamıştır. Bu belgede, Avrupa Bölgesi’nde sağlık alanında dayanışmadan başlayarak, ülkeler arasında sağlık imkânlarındaki farklılıkların azaltılması, sağlıklı yaşam ve çevre, sağlık sektörünün entegrasyonu ve finansmanı, sağlık hizmetleri konusunda insan kaynaklarının, araştırmanın ve bilginin geliştirilmesi, ‘herkes için sağlık’ konulu politika ve stratejilerin oluşturulması gibi birçok başlık altında, ulaşılması istenen hedefler ortaya konulmuştur. Ulaşılması güç olsa da, bu hedeflerin hepsi, sadece Avrupa’yı değil, bütün dünyayı ve KKTC’yi de ilgilendirmektedir. Temelde sağlık bilimleri alanındaki bilimsel bilgi, deneyim ve uygulamalarla desteklenen sağlık teorisi ve pratiği, sağlık alanının bireysel olduğu kadar, sosyo-ekonomik, siyasal ve kültürel boyutlarının bulunması nedeniyle, günümüzde diğer bilim alanlarının bilgi birikimiyle de desteklenmek durumundadır. Bu nedenle, sağlık bilimleri ve hizmetlerinde niceliksel ve niteliksel gelişim, meselelere çok disiplinli yaklaşımları gerektirmektedir. Sağlık hizmetlerinde başarı ve kalitenin sağlanması ile sürdürülebilirliği, hızlı değişim ve gelişmeler karşısında stratejik yaklaşımlar üretmeye bağlıdır.

Sağlık hizmetlerinin sunumunda başlıca iki bakış açısı söz konusudur. İlki sağlık hizmetlerinin sosyal devletin doğrudan sunması gereken bir hzmet olması gerektiği anlayışı; diğerleri ise bireysel hükümlülük olacağı görüşüdür. Sağlık politikalarının belirlenmesinde, dünyada genel olarak bu iki bakış açısı etkili olmakta ve sağlık hizmetlerinin planlanması, örgütlenmesi ve finansmanına yön vermektedir.ancak, her iki anlayışın ortak noktasını, sağlık hizmetlerini veren insan kaynakları ve onların gösterdiği performans oluşturmaktadır. Hastanelerin çalışması için temel teşkil eden tüm kaynakların ölçülmesinde, performanslara uygun değerlendirmenin yapılması gereklidir. Bu değerlendirmelerde, sağlık iş tanımlarının da yer alması ve performans yönetiminde kaliteden ödün verilmemesi de önemlidir. Bu konudaki tüm güçlüklere rağmen hastane yönetimi, bireysel ve kurumsal performansı değerlendirmek ve bu konuda yapılan performans değerlendirmesi araştırma ve uygulamalarından yararlanmak durumundadır. Yerel yönetimler, ihtiyaçların tesbiti, hizmet üretimi, bürokrasinin azaltılması ve yerel yönetimlerin harekete geçirilmesi açısından, kamu yönetimlerine göre ciddi üstünlüğe sahiptir. Bu nedenle, sağlık hizmetlerinin kalitesinin artırılmasında, yerel yönetimlerin katkıları araştırılmalıdır.

Sağlık hizmetlerinin etkili ve kaliteli bir şekilde sürdürülebilmesi için, sağlık kuruluşlarının yönetiminde gerekli idari ve mali özerkliğin yanısıra yerel yönetim ve sivil toplum kuruluşlarının da katılımı sağlanmalıdır. Düzenli sağlık taramaları ve daha sağlıklı yaşamayla ilgili davranış değişikliklerine adaptasyon, bir çok kronik hastalığın riskini azaltabilir ve sağlık bakım giderlerinin azaltılmasına imkân verebilir. Aktif ve üretken yaşlılık süreci, gelişmiş ülkelerde temel bir ilke olarak benimsenmiştir. Günümüzde tüm ülkeler, uzun ve sağlıklı, kaliteli bir yaşam için gerekli değişimleri değerlendirmek ve bunun için yeni yapılanmalara gitmek zorundadır. Hastanelerde iyi sağlık hizmeti üretiminde, hastane bilgi sistemleri önemlidir. Bu sistemler amaca uygun bilgilerin standart şekilde üretilmesini, toplanmasını, kullanılmasını ve paylaşılmasını kolaylaştırır ve hızlandırır ve sağlık politikalarının belirlenmesinde de yardımcı olacaktır. Bu sistemlerin doğru kullanımı hizmeti alan ve sunanların memnuniyetini etkileyecek, ayrıca bilgi sistemleri yönetiminin ağırlıklı ve hızlı karar alınmasına, planlama ve denetleme işlevine de katkı sağlıyacaktır. Dünyada harcanan pek çok çabaya rağmen, hasta güvenliği konusunda köklü bir gelişme sağlanamamıştır. Bunun temel nedeni, hasta güvenliği girişimlerinin çoğunun ‘kültür’ gibi makro sorunlar yerine, medikasyon hataları veya yanlış taraf cerrahisi gibi mikro sorunlara odaklanmasıdır. Günümüzde hasta güvenliğini sağlamadaki asıl engellerin, teknik değil, kültürel engeller olduğu kabul edilmektedir. Bu nedenle, hasta güvenliğinde istenen iyileştirmeler, sağlık hizmetlerinde kültür değişimini gerektirmektedir.

Multidisipliner bir alan olan halk sağlığı eğitimi: Toplum katılımını hedefleyen, toplum tabanlı bir halk sağlığı eğitimini gerektirir; toplumun sağlık sorunlarının önceliklerinin belirlenmesini ve sağlık sorunlarının sahiplenilmesini sağlar. Hasta hakları, temel insan haklarının sağlık hizmetleri alanında benimsenmesi ve uygulanmasıdır. Çağdaş anlamda ilk hasta hakları belgesi, 1981’de tarihli Lizbon Bildirgesi olup, bunu başka bildirgeler de izlemiştir. Basınla ilişkiler ve kurumsal imajın geliştirilmesi için, kurumlarda basın ve halkla ilişkiler için birim ayrılmalıdır.

KKTC’de sağlık yönetimi alanında en olumlu nokta şudur: Sağlık yönetimi alanında eğitim alan profesyonellerin sağlık hizmetine atanması, kamu görevlileri yasası ile korunmakta ise de bu yeterli değildir. Sağlık/Hastane yöneticiliği mesleğinin güç alanlarının belirlenmemiş olması, bu konuda çalışan profesyonellerin güç alanını etkili şekilde kullanmasını engellemektedir. Sağlıkla ilgili tüm konularda korunma ve tedavi hizmetlerinin yanısıra özürlülüğe yol açan durumların ve özürlülerin rehabilitasyonu da çok önemlidir. Ülkemizde dünya standartlarına uygun şekilde yapılanmış rehabilitasyon merkezlerine büyük gereksinim vardır. Ülkemiz sağlık sistemi içinde sağlıklı çocukların doğumu, gelişimi, eğitimi, sağlıklı beslenmeleri, ergenlik çsağı sorunları gibi konuların da artan bir önemle üzerinde durulması gerekmektedir.Beden ve ruhsal sağlığı güçlü olan genç bir nesilin KKTC’nin ilerideki gelişiminde büyük öneminin ve etkisinin olacağı bilinmekte ve bu konuya yönelik çalışmalara ağırlık verilmesi düşünülmektedir. Tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizin de çok ciddi bir sağlık ve çevre sorunu olarak karşısında duran tıbbi atıkların kontroluyla ilgili yasal düzenlemeler tamamlanmalıdır.

Dünya Sağlık Örgütü’nün 1946 yılında önerdiği ve sağlık camiasının da genelde benimsediği bir tanıma göre sağlık, “sadece, hastalık ve sakatlığın olmayışı değil, fiziksel, ruhsal ve sosyal yönden tam iyilik halidir.” Bu tanım, hastalıkların tedavisinin sosyal boyutuna dikkat çekmektedir. Son yıllarda sağlık konusundaki tanımlarda yeni arayışlar ortaya çıkmıştır. Sağlığın daha yeni tanımlarında ise, ‘sağlık açısından ‘iyi’ olma halinin, her bireyin kendi ‘iyilik durumunu’ algılamasındaki farklılıkların önemini gündeme getirmektedir. ‘Sağlıkta yaşam kalitesi’ kavramının ortaya çıkmasıyla birlikte, günümüzde sağlık, “yaşamın iyi ve doyum sağlayan karakterinin bir bütün olarak öznel biçimde algılanması” veya “hastanın beklentileri ile erişebildikleri arasındaki mesafenin azaltılması” şeklinde de tanımlanabilmek-tedir. Bu tanımlardan hareketle, 21. yüzyılın, sağlık ve yaşam kalitesinin bir arada kavrandığı ve değerlendirildiği bir yüzyıl olacağı açıktır. Dolayısıyla birey sağlığı, bireyin fiziksel, ruhsal ve toplumsal çevresi kapsamında ele alınmasını zorunlu kılmakta; aynı zamanda, bir toplumun genel gelişme düzeyi ile o toplumun sağlık alanındaki gelişmesi arasında doğrudan bağlantı kurulmaktadır.

Tüm bu hedeflere ulaşabilmenin yolu ise ülkede güçlü bir sağlık altyapısı ile güçlü bir sağlık sisteminin oluşmasından ve yönetiminden geçer.

Sağlık hizmetlerinin, yönetim, eğitim, politika, finans, hukuk, iletişim, donanım ve altyapı gibi çeşitli boyutlarıyla ele alınıp tartışıldığı bu Kongre’nin, sağlık ve hastane yönetimi konusunda bilgi paylaşımına olduğu kadar, sağlık çalışanlarının ve sağlık hizmetlerinden yararlananların farkındalıklarının ve bilinç düzeylerinin geliştirilme-sine de önemli katkılar sağladığına inanıyoruz.

(Bilim Kurulu)

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


VAİZ: "ULUSLARARASI SAĞLIK KONGRELERİNİ DESTEKLEYECEĞİZ"

Eşref Vaiz: “Uluslararsı nitelikteki bu kongrenin bilgi ve veri edinme açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Kongre sonuçlarından maksimum düzeyde yararlanmaya çalışacağız”

Sağlık Bakanlığı ile Yakın Doğu Üniversitesi’nin birlikte organize ettiği Uluslararası Sağlık ve Hastane Yönetimi Kongresi, Sağlık Bakanı Eşref Vaiz’in verdiği kapanış yemeği ile sona erdi.

Girne Mercure Otel’de gerçekleşen kapanış yemeğinde, Sağlık Bakanı Eşref Vaiz’in yanı sıra Sağlık Eski Bakanı Mustafa Arabacıoğlu, Lefkoşa Milletvekili Ali Seylani, Gazimağusa Milletvekili Arif Albayrak, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Asaf Şenol, YDÜ Rektörü Ümit Hassan ile YDÜ Rektör Yardımcısı ve Kongre Başkanı Hüseyin Gökçekuş hazır bulundu.

Lefkoşa Belediyesi Jazz Orkestrsı’nın birbirinden güzel müzikleri eşliğinde kongrenin yorgunluğunu üzerlerinden atmaya çalışan davetliler, kongredeki organizasyondan duydukları hazzı dile getirdiler.

Gecede bir konuşma yapan Bakan Eşref Vaiz, Sağlık Bakanı olması hasebi ile Türkiye’de düzenlenen birçok Uluslararsı kongrenin KKTC’de yapılması için davetkar davrandığını dile getirerek, “ son altı ay içerisinde, Türkiye’de yapılan birçok ulusal ve uluslararsı kongerenin KKTC’de gerçekleştirilmesini sağladık. Böylelikle, ülkemizdeki sağlık uzmanı birçok kişi uluslararası kongrelere ülkemizde de katılma fırsatı yakaladılar” dedi.

Kongreye katkı koyan bilim insanlarına, organizasyon komitesine ve basın mensuplarına teşekkürlerini de ifade eden Bakan Vaiz, Uluslararası bir sağlık kongresini hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Kongre, bilgi açısından önemli...
Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, “Uluslararsı nitelikteki bu kongrenin bilgi ve veri edinme açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Kongre sonuçlarından maksimum düzeyde yararlanmaya çalışacağız. Sağlık hizmetlerinde yönetim, eğitim, finans ve politika başıkları altında bir çok konuda bilimsel sunumlar yapıldı. Her konunun ayrı ayrı ülkemiz için ve sağlıkta reform için önemi vardır“ dedi.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


TALAT: "SAĞLIKTA ODAK, HASTA OLMALI"

Sağlık ve Hastane Yönetimi Kongresi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Talat vurguladı:

"Sağlıkta odak, hasta olmalı"

Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, dünyaya Kıbrıs Türk halkının, ülkesinde sağlık hizmeti aldığının anlatılması için sağlık sektöründeki her alanda hizmet verilmesi gerektiğini vurguladı.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Fatma Ekenoğlu ise yıllardır çözümlenemeyen sağlık sorunlarının reçetesinin artık hazır olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanı Eşrev Vaiz, sağlık alanında yaşanan değişimlerin ve buna bağlı olarak meydana gelen gelişmelerin, gerek sağlık hizmeti sunanlar, gerekse talep edenler tarafından özümsenmesi gerektiğini söyledi.

Uluslararası Sağlık ve Hastane Yönetimi Kongresi Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphanesi’nde düzenlenen törenle başladı. Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasıyla başlayan kongrenin açılış töreninde Lefkoşa Belediyesi Jaz Orkestrası da müzik dinletisi sundu. Yakın Doğu Üniversitesi Rektörü Profesör Doktor Ümit Hassan kongrenin açılış töreninde yaptığı konuşmada, Kongre’nin üst düzey teknik bir organizasyonla gerçekleştirileceğini belirtti. Profesör Hassan, sağlık sekötrünün devletin varlığının temelleri arasında bulunduğunu da belirterek, devletin, halkın ve insanın tamamlayıcısının sağlık olduğunu ifade etti. Yakın Doğu Üniveristesi Rektör Yardmcısı ve Kongre Başkanı Profesör Hüseyin Gökçekuş da kongrenin amacının, sağlık ve hastahane yönetimi alanında ulusal ve uluslararası düzeydeki bilim insanlarını, uzmanları, yöneticileri biraraya getirerek, konuyla ilgili yerel ve dünyadaki bilgileri, yeni fikirleri, başarılı uygulamaları tartışma, değerlendirme ve paylaşma imkanı sağlamak olduğunu açıkladı.

Gökçekuş, sağlık sorunlarının ve çözümlerinin gittikçe küreselleştiğine dikkati çekerek, bu durumun her düzeyde bilgi paylaşımını ve işbirliğini zorunlu kıldığını söyledi. Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası Genel Başkanı Ahmet Kaptan da
kongreden çıkacak sonuçların sağlık sorununlarının aşılmasına yardımcı olacağına inanç belirtti. Kaptan, sağlık sorunlarına çare arayışları sürerken, sağlık sisteminin gelişmesine ve vatandaşın daha iyi hizmet almasına sendika olarak daima katkı sağladıklarını kaydetti.

Sağlık Bakanı Eşrev Vaiz de konuşmasında, sağlık alanında yaşanan değişimlerin ve buna bağlı olarak meydana gelen gelişmelerin, gerek sağlık hizmeti sunanlar, gerekse talep edenler tarafından özümsenmesi gerektiğini söyledi.
Vaiz, kongrede sağlık sektöründe yaşanan son gelişmeler ile teknolojik yeniliklerin tanıtılacağını ifade ederek, kongreden çıkacak sonuçunların, sağlık alanındaki yeniden yapılanmaya ışık tutacağını söyledi.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Fatma Ekenoğlu ise açılışta yaptığı konuşmada, her alanda dünyadaki kalite standartlarını yakalamanın en büyük sorumlulukları olduğunu belirtti. Sağlıkta kalitenin önemine işaret eden Ekenoğlu, kongrede sağlık konusunun her alanda irdeleneceğini kaydetti. Ekenoğlu, kongreden çıkacak sonuçların iyi değerlendirilmesini de istedi. Bedenen ve ruhen sağlıklı bireyler yetiştirilmesi gerektiğinin bilincinde olduklarını ifade eden Ekenoğlu, sağlık sorunlarının iyi bilindiğini ve bu konuda çıkış noktaları aradıklarını söyledi.
Sağlıktaki sorunlara teşhis konulduğunu, reçetesinin ise hazır olduğunu vurgulayan Ekenoğlu, sağlık sorunlarının aşılması için herkese büyük sorumluluklar düştüğünü belirtti ve “Sağlık Yasaları bir an önce Meclise getirilmeli. Bu dönemde bu yasalar geçmezse başka dönemde hiç geçemez” dedi.

Cumhurbaşkanı Mehmet ALi Talat da konuşmasında, sağlık sekötürüne hizmeti alan biri gibi baktığını ifade ederek, sağlıkta kaliteli hizmet almayı beklediğini ifade etti. Talat, sağlıkta odağın hasta olması gerektiğini ve sağlık sistemi değerlendirilirken sağlık hizmeti alacak olanın göz önünde bulundurulmasını istedi.
Hasta bir kişinin psikoloji olarak da sorun yaşayabildiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Talat, sistemin hasta insanı cesaretlendirmesi gerektiğine dikkati çekti. Sağlık sektörünün artık bir sisteme oturtulması gerektiğinin altını çizen Talat, kongreden çıkacak sonuçların buna yardımcı olacağına inanç belirtti. Kıbrıs sorununda da sağlık konusunun önemli rol oynadığını ifade eden Talat, Kıbrıs Türk halkının büyük bir tecritle karşı karşıya olduğunu ve bu tecritin kaldırılması için verilen mücadelelerde Rumların daima Kıbrıslı Türklere sağlık hizmeti sunduğu yönünde açıklama yaparak, tüm çalışmaları engeleme yönüne gittiğini söyledi.

Rumların, Kuzey Kıbrıs’ta hiç sağlık hizmeti verilmiyormuş gibi açıklamalar yaptığını belirten Talat, Kıbrıs Türk halkının tüm sağlık hizmetini Kuzey Kıbrıs’ta almasına özen gösterilmesinin önemini vurguladı. Cumhurbaşkanı Talat “Her alanda ülkede sağlık hizmeti verelim ki dünyaya Kıbrıs Türk halkının sağlık hizmetini Kuzey Kıbrıs’ta aldığını gösterelim” dedi. Öncelikle sağlık sisteminin her yönüyle yeterli olması ve tüm hastalara cevap vermesi gerektiğinin altını çizen Talat, sağlık sektörünün Kıbrıs Türk halkının siyasi duruşunu da etkilediğini belirtti. Kongreye katılan yabancı konuklara da seslenen Cumhurbaşkanı Talat, “Eğer buraya gelmeden önce Rumlar geleceğinizi duymuş olsalardı engellemek için ellerinden geleni yaparlardı. Kıbrıs Türk Halkı işte böyle bir tecirtle karşı karşıyadır” dedi. Konuşmaların ardından oturumlara geçildi. 318 Bilim insanının bildiri sunacağı Uluslararası Sağlık ve Hastane Yönetimi Kongresi yarın sona erecek. (BRTK)

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


ULUSLARARASI SAĞLIK VE HASTANE YÖNETİMİ KONGRESİ

Sağlık Bakanlığı ile Yakın Doğu Üniversitesinin birlikte organize ettiği “Uluslararası Sağlık ve Hastane Yönetimi Kongresi” 1-3 Haziran’da.

Kongre’de, Sağlık ve hastane yönetimi alanında ulusal ve uluslararası yeni fikirler ile başarılı uygulamaları açıklamak, tartışmak ve değerlendirmek amaçlanıyor

Sağlık Bakanlığı ile Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ ) işbirliğiyle 1-3 Haziran 2007 tarihleri arasında Uluslararası Sağlık ve Hastane Yönetimi Kongresi düzenleniyor.

YDÜ, Büyük Kütüphane’de düzenlenecek Uluslararası Sağlık ve Hastane Yönetimi Kongresi sağlık ve hastane yönetimiyle ilgili sorunların çözümü, sağlıkla ilgili tüm kesimler arasında sürekli işbirliği, bilgi paylaşımı ve sağlık hizmetlerinde verimliliğin artırılması konusundaki yeni arayışlar adına oldukça önem taşıyor.

Onur Kurulu’nu Sağlık Bakanı Eşref Vaiz ve Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat Günsel’in oluşturduğu kongreye, YDÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Gökçekuş başkanlık edecek. Sağlık Bakanlığı, Bakanlık Müdürü İsmet Salihoğlu ise kongreye eş başkanlık yapacak. Kongrenin organizyon komitesi ise şu isimlerden oluşuyor: “Dr. Tacan Öncül, Uz. Dr. Rifat Siber,Uz. Dr. Gülgün Vaiz,Uz. Dr. Hatice Gökçekuş,Uz. Dr. Sıla Usar,Uz. Dr. Özlem Gürkut,Yrd. Doç. Dr. Mesut Yalvaç,Yrd. Doç. Dr. Hatice Ataçağ Erkurt,Yrd. Doç. Dr. Dudu Özkum,Erdoğan Ergin,Tuncer Kutluhan ,Alp Özerk,Tümer Garip,Ahmet Savaşan,Temel Rızza,Timur Cengiz, Mustafa Ufukçelik,Helen Beyzade,Özden Nurluöz, Nesrin Menemenci,Emel Aslan,Gürsel Tavukçuoğlu ve Fatoş Akmergiz” Uluslararası nitelikteki bu önemli kongrede, Türkçe-İngilizce ve İngilizce- Türkçe simultane tercüme de yapılacak.

Kongrenin amaçları...
Kongrenin amaçları, “ ‘Sağlık ve hastane yönetimi alanında ulusal ve uluslararası yeni fikirler ve başarılı uygulamaları açıklamak, tartışmak ve değerlendirmek’, ‘Her düzeydeki sağlık çalışanları ile sağlık hizmetlerinden yararlanan toplum üyelerinin, sağlık sorunları ve çözümleri konusundaki farkındalık ve bilinç düzeylerini geliştirmeye katkıda bulunacak bilgi ve öneriler sunmak’, ‘Sağlık yöneticileri ve uzmanları ile toplumun diğer kesimleri arasında, sağlık ve hastane yönetimiyle ilgili dünya çapında geliştirilmiş bilgi ve deneyim birikiminin paylaşılması için gerekli işbirliğini ve koordinasyonu teşvik etmek’, ‘Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanacak bir sağlık eylem planına katkıda bulunmak üzere, sağlık ve hastane yönetiminin mevcut düzeyinin geliştirilmesi, sağlık hizmetlerinde kalitenin arttırılması ve sağlık hizmetlerinin yaygınlaştırılması konularında somut ve uygulanabilir nitelikte önerilerin ortaya çıkmasını sağlamak’” olarak belirlendi.

Kongre konuları
Üç gün sürecek kongrede çeşitli konular masaya yatırılacak. Sağlık hizmetlerinde yönetim başlığı altında; ‘Sağlık Hizmetlerinde Kalite Yönetimi’, ‘Sağlık Hizmetlerinde Afet Yönetimi’, ‘Sağlık Hizmetlerinde Risk Yönetimi’, ‘Sağlık Hizmetlerinde İnsan Kaynakları Yönetimi’, ‘Sağlık Hizmetlerinde Örgütsel Davranış’, ‘Sağlık Hizmetlerinde Pazarlama’, ‘Sağlık Hizmetlerinde Özel Bakım Hizmetleri Yönetimi’, ‘Sağlık Hizmetlerinde Enformasyon Sistemleri Yönetimi’, ‘Sağlık Hizmetlerinde Stratejik Yönetim’, ‘Sağlık Hizmetlerinde Akreditasyon’, Sağlık hizmetlerinde eğitim konusunda; ‘Sağlığı Geliştirme ve Sağlık Eğitimi’, ‘Sağlık Alanında Eğitim Yönetimi ve Denetimi’, ‘Sağlıkta Yaşam Boyu Eğitimin Önemi’, ‘Halk Sağlığı ve Koruyucu Sağlık Çalışmaları’, ‘Sağlıklı Yaşama ve Optimal Beslenme’, Sağlık hizmetlerinde politika başlığı altında; ‘Sağlık Reformları’, ‘Sağlık Politikaları’, ‘Uluslararası İnsan Akışında Sağlık Hizmetleri’, Sağlık hizmetlerinde finans konusunda; ‘Sağlık Ekonomisi’, ‘İlaç Ekonomisi’, ‘Sağlık ve Sosyal Güvenlik Sistemleri’ ve Sağlık Hizmetlerinde Maliyet Muhasbesi’; Sağlık hizmetlerinde hukukda; ‘Hasta Hakları’, ‘Sağlık Personeli Hakları’ ve ‘Tıbbi Etik’, Sağlık hizmetlerinde iletişim başlığında; ‘Medya’, ‘Halkla İlişkiler ve Tanıtım’, Sağlık hizmetlerinde donanım ve altyapı konu başlığında, ‘Sağlık Kurumlarında Yerleşim ve Mimari Tasarım’, ‘Sağlık Kurumlarında Hastane Atıklarının İmhası’, ‘Sağlık Kurumlarında Hastane Enfeksiyonları Sorunu’, ‘Sağlık Kurumlarında Bilgi Teknolojileri’, ‘Gıda Güvenliği’ ve ‘Sağlık’ noktaları irdelenecek.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............North Cyprus, NORTH CYPRUS, KUZEY KIBRIS, cyprus, Cyprus kibris, chypre, north cyprus, internet, ISP, web service, web design, turkish cypriot, www, trnc, turkish republic of northern cyprus, nicosia, lefkosa, famagusta, gazimagosa, gazimagusa, magusa, kyrenia, girne, lefke, lefka, guzelyurt, morphou, karpaz, karpas, la republique turque du nord de chypre, kktc, cypriot, cheap web space, web space, free space, trnc online, trnc online project, rehber, tourist, holiday, guide, sağlık, saglik, hastalık, hastalik, Sağlık Bakanlığı, Saglik Bakanligi, tıp, tip, ilkyardım, ilkyardim, rahatsızlık, rahatsizlik, hastane, hastahane, sağlık merkezi, saglik merkezi, sağlık ocağı, saglik ocagi, istatistik, statistic, doktor, doctor, eczane, pharmacy, health, kronik, cronic, akut, acut, diyabet, diabet, onkoloji, oncology, endokrin, kalp, thalassaemia, radyasyon, alerji, grip, nezle, kanser, cancer, romatizma, egzama, mide, prostat, rahim, raşitizm, tansiyon, siyatik, varis, verem, kan, iğne, igne, enjeksiyon, enjektör, idrar, kulak, burun, boğaz, bogaz, goz, göz, adale, gastrit, yaşam, hayat, solunum, yanık, yanik, vücut, vucut, yatak, ilaç, lab, laboratuvar, sosyal, sosyal hizmetler, hizmet, devlet, Burhan Nalbantoğlu, Akçiçek, Akcicek, cengiz topel, özürlü, zihinsel, kreş, bakımevi, rehabilitasyon, tıbbi, plasenta, genetik, biyokimya, mikrobiyoloji, fizyoloji, dahiliye, pratisyen, cerrah, cerrahi, diş, dentist, sinir, çocuk, cocuk, anestezi, kadın, kadin, doğum, uroloji, üroloji, asistan, kardiyoloji, kardiyolog, hematoloji, hematolog, seroloji, spor, deri, cilt, ekg, morg, patoloji, patolog, nukleer, damar, ortodondist, odiyolog, beyin, fizyoterapist, röntgen, poliklinik, acil, göğüs, gastroloji, gastrolog, pediyatri, pediatri, adli, ambulans, ambulance, KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ - SAĞLIK VE SOSYAL YARDIM BAKANLIĞI - KIBRIS'IN SAĞLIK ADRESİ

 
 
 

  Uluslararası Sağlık ve Hastane Yönetimi Kongresi    Talat: "Sağlıkta odak, hasta olmalı"   Vaiz: "Uluslararası sağlık kongrelerini destekleyeceğiz"    Sağlık hizmetlerinde başarı; değişim ve gelişmeler karşısında stratejik yaklaşım    Vaiz: "Ülkemizde balon ve stent uygulamaları başlıyor"    Vaiz: "Genç TV halkın televizyonu oldu"   Yeni sistemle hemşirelik hizmetlerindeki kalite artacak    Ayaktan Tanı ve Tedavi Merkezi hizmette    Vaiz: "Kongreye katılım beklenenin üzerinde oldu"    Deniz için Karpaz'a...    Sağlık Bakanlığı'ndan kan bağışı kampanyası    Sağlık Bakanı Vaiz'den Denktaş'a ziyaret...    Şenol: "Daha önce de uyarı cezası almıştı"    14 Haziran Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü...     Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezi'ne bağış    Kan Alma Bölümü'nde Randevu sistemine geçildi    Sıcaklar ve etkenlerden korunmak için uyarı!...    KKTC'de ilk kez balon ve stent uygulamaları başladı    Bakan Vaiz, balon ve stent uygulamaları konusunda basın toplantısı düzenledi    Vaiz, anjio yapılan, stent ve balon takılan hastaları ziyaret etti    By-Pass ameliyatı...    50 Bin hastaya şifa...    Safra kanalı hastalıklarında ameliyatsız yöntem Mağusa Hastanesin'de...     Kalp ameliyatları kısa bir süre sonra tamamen KKTC ekipleri tarfından yapılacak   Omurga ameliyatı yapıldı