.....::::: NİSAN' 2007 :::::......    

 

 

 

 

 

 

 


A N A S A Y F A


ilkyardım | temel rahatsızlık ve hastalıklar | bakanlık | hastaneler ve sağlık merkezleri | sağlıkta istatistikler
doktorlar | eczaneler | tıp terimleri sözlüğü | e-mail | webmaster | anasayfa


 

domain name

  kişi sitemizi
 ziyaret etmiştir


BİR YILDA 32 BİN HASTAYA ŞİFA...

Cengiz Topel Hastanesi, yeşil ve mavinin hakim olduğu bir coğrafyada şifa dağıtıyor.

Olağanüstü doğal güzelliklerin hakim olduğu bir bölgede bulunan Yeşilyurt Cengiz Topel Hastanesi, 2006 yılında 32 bin kişiye poliklinik hizmeti vererek vatandaşlara şifa dağıttı. Ayrıca hastanede, 9’u küçük, 161’i orta, 193’ü de büyük olmak üzere toplam 363 ameliyet gerçekleştirildik

Sağlık Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren 5 devlet hastanesinden biri olan Yeşilyurt Cengiz Topel Devlet Hastanesi, yılda 31 binden fazla yurttaşımıza şifa dağıtıyor.

Yapımı geçen yıl mart ayında başlayan ve bu yılın ekim ayında tamamlanması beklenen Gazimağusa Devlet Hastanesi, toplam 3 katlı ve 120 yatak kapasiteli olacak.

Güzelyurt ve Lefke yöre halkına 24 saat kesintisiz sağlık hizmeti sunan hastanede kadın doğum, üroloji, cerrahi, göğüs, ortopedi, kulak-burun-boğaz, nöroloji, göz, çocuk, dahiliye, cildiye, kalp, diş, fizik tedavi, beslenme ve diyet branşlarında 2006 yılında toplam 31 bin 661 poliklinik hizmeti verildi.

Poliklinik yapan branşlar arasında en fazla hasta bakan branş, toplam 4 bin 845 hastayla ‘Dahilye’ olurken, bunu 2 bin 672 poliklinik sayısı ile ‘Kadın Doğum’ ve 2 bin 586 poliklinik sayısı ile ‘Göz’ izledi.

DİĞER BRANŞLARIN POLİKLİNİK RAKAMLARI
Toplam 16 branşta poliklinik hizmeti veren Yeşilyurt Cengiz Topel Hastanesi’nde 2006 yılında en fazla poliklinik yapan branşlar olan Dahiliye, Kadın Doğum ve Göz Poliklinikleri dışında bin 87 Üroloji, bin 126 Cerrahi, bin 720 Ortopedi, 970 Kulak Burun Boğaz, 2 bin 60 Çocuk, bin 312 Kalp, bin 411 Diş, bin 156 Fizik Tedavi, bin 590 Beslenme ve Diyet, 7 bin 700 de Pratisyen polikliniği yapıldı.

YILDA 363 BAŞARILI AMELİYAT
Poliklinik hizmetleri dışında başarılı amaliyatlar da yapan Yeşilyurt Cengiz Topel Hastanesi, 2006 yılında 263 ameliyata imza attı.

Güzelyurt ve Lefke bölge halkına şifa dağıtan hastanede, 2006 yılında 9’u küçük, 161’i orta, 193’ü ise büyük olmak üzere toplam 363 ameliyet yapıldı.

1975’TEN SONRA CENGİZ TOPEL HASTANESİ?
Sağlık Bakanlığı bünyesinde 1975 yılında hizmet vermeye başlayan Cengiz Topel Hastanesi, Güzelyurt ve Lefke yöre halkına en kaliteli sağlık hizmeti vermeye çalışıyor. Yeşil ve mavinin en güzel tonlarının bulunduğu Yeşilyurt köyünde konuşlanan 45 yataklı hastane, bölge halkına ‘ikinci basamak’ sağlık hizmeti veriyor.

1929’DA İNŞA EDİLDİ
Cengiz Topel Hastanesi’nin tarihi 1929 yılına kadar gidiyor. Hastane, o dönemde bölgede faaliyet gösteren CMC Maden Şirketi tarafından, kendi işçileri ile ailelerine hizmet vermesi amacıyla inşa edilmişti. Ancak CMC personeli ve aileleri yanında diğer bölge sakinleri de hastane hizmetlerinden yararlanma imkanı bulmuştu.
1974 yılından sonra Kıbrıs Türk Yönetimi altındaki bölgede kalan hastane, 18 Nisan 1975 tarihinde Sağlık Bakanlığı'na bağlanmış ve hastaneye 8 Ağustos 1964’te hastanenin hemen yanında şehit düşen Şehit Pilot Yüzbaşı Cengiz Topel'in adı verilmişti. Zaman zaman sıkıntılı dönemler geçiren ve Kronik Hastalıklar Hastanesi, Sağlık Merkezi olması gündeme gelen Cengiz Topel Hastanesi, 2001 yılında hastanenin bölge halkı için gerekliliği kabul edilerek ‘ikinci basmak’ hastane olarak hizmet verebilmesi için gerekli tadilat, altyapı eksiklikleri, cihaz ve personel alımları gerçekleştirilmişti.

Hastanede Jinekoloji Doğum olmak üzere 3 adet 12-15 yataklı koğuş, 3 özel oda ameliyathane, fizik tedavi bölümü, röntgen, laboratuvar, diabet üniti, 11 poliklinik odası, 1 diş üniti ve 24 saat hizmet veren Acil Servis var.

Dahiliye, Cerrahi, Kadın Doğum, Çocuk Hastalıkları ve Kulak Burun Boğaz branşlarında sürekli; Üroloji, Ortopedi, Kardiyoloji, Fizik Tedavi, Göz branşlarında ise haftanın belirli günlerinde poliklinik hizmeti verilen Cengiz Topel Hastanesi’nde Cerrahi, Kadın Doğum, Üroloji, Kulak Burun Boğaz konularında Küçük, Orta ve Büyük operasyonlar yapılıyor. Tam teşekküllü 2 adet ambulansın hizmet verdiği hastanede 11'i uzman hekim, 1 pratisyen hekim, 1 diş hekimi, 32 hemşire,toplam 88 personel görev yapıyor.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


GAZİMAĞUSALILAR YENİ HASTANEYİ BEKLİYOR

Gazimağusa ve bölge halkının yıllardır büyük bir özlemle beklediği yeni hastane inşaatında sona doğru yaklaşılıyor. Gazimağusalılar yeni hastane binasının inşaatında gelinen aşamayı memnuniyetle karşılıyor

Gazimağusa'ya yapılmakta olan yeni devlet hastanesi, dünya standartlarında hizmet kalitesi sunacak. Hastane, toplam 3 katlı ve
                                              120 yatak kapasiteli olacak

Gazimağusa, İskele ve Karpaz bölgesine hizmet verecek olan Gazimağusa Devlet Hastanesi'nin yeni bina inşaatı, sorunsuz ve büyük bir hızla devam ediyor

Yapımı geçen yıl mart ayında başlayan ve bu yılın ekim ayında tamamlanması beklenen Gazimağusa Devlet Hastanesi, toplam 3 katlı ve 120 yatak kapasiteli olacak.

Dünya standartlarında tasarlanan yeni hastane binasının yapılmasından dolayı memnuniyetlerini belirten Gazimağusalı vatandaşlar, yıllardır böyle bir hastaneye ihtiyaç duyduklarını ve yapılan bu yatırımdan sonra sağlık servislerine daha fazla güven duyacaklarını dile getirdi. Vatandaşlar, Gazimağusa bölgesine bir devlet hastanesi kazandıran tüm ilgili taraflara da teşekkürlerini bildirdiler.

Vatandaşlar ne dedi? Vatandaş ne dedi? Vatandaş ne dedi?

Canan Perkan Zeki (Öğretim Görevlisi):
Yaklaşık 40 seneden sonra sağlık alanında böyle bir yenilik yapıldığı için tüm Mağusa halkı gibi ben de çok mutlu oldum. Böyle bir hastaneye Mağusa bölgesinin ihtiyacı vardı. Eski hastane artık, ihtiyaca karşılık veremiyor. Yeni hastanemizin yapımında emeği geçen tüm yetkililerimize teşekkür ediyorum.

Burak Ali Çiçek (Vatandaş):
Mağusa halkının yeni bir hastaneye kavuşacak olması çok mutluluk ve güven verici bir olay. Geç de olsa Rumlardan kalma hastaneden kurtulup yeni bir yapıya ve güven verici bir ortama kavuşacağımız için çok mutluyuz. Tüm yetkililerimize teşekkür ediyorum.

İvan Ricar (Mağusa'da yaşayan Amerikan Vatandaşı):
Umarım yapılacak olan yeni hastane Mağusa halkının ihtiyaçlarına daha iyi cevap verebilecek bir yapıda ve kapasitede olur. Eski devlet hastanesi yapı olarak çok eski olmasından dolayı insanlara güven vermiyordu. Yeni hastane Mağusa halkının en büyük ihtiyaçlarından birisiydi. Ayrıca, Mağusa'nın öğrenci kenti olması açısından da böyle çağdaş bir hastane binasına ihtiyacı vardı. Hükümete ve Sağlık Bakanlığı'na teşekkürler.

Halil Yaver (Vatandaş):
Genelde Mağusa halkı devlet hastanesinden yararlanmak yerine özel hastanelere başvuruyor. Çünkü, devlet hastanelerine pek güvenilmiyor. Yeni yapılan hastanenin modern görünümüyle ve yeni teknoloji ile donatılacak olmasıyla, Mağusa halkı üzerinde olumlu bir etki yaratacağını umuyorum. Böylelikle, devlet hastanesine de yönelme olacağını düşünüyorum.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


PNÖMOKOK (ZATÜRREE) AŞISI KONFERANSI

Kıbrıs Türk Pediatri Kurumu, Sağlık Bakanlığı’nın da katkıları ile yeni uygulanmaya başlanan pnömokok (zatürree) aşısı ile ilgili olarak hekimlere yönelik bilgilendirici bir konferans düzenleyecek

Konferansa pediatri uzmanlarının yanı sıra aşıyla ilgili diğer sağlık personeli ve Sağlık Bakanlığı’nın yetkilileri de katılacak

Sağlık Bakanlığı ve Kıbrıs Türk Pediatri Kurumu işbirliğinde, sponsorluğunu Wyeth firmasının üstlendiği ve konuşmacı olarak Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Zafer Kurugöl’ün katılacağı konferans 14 Nisan 2007 Cumartesi günü saat 17:00’de Girne Acapulco Otel’de yer alacak. Prof. Dr. Kurugöl, dünyada ve KKTC’de yeni uygulamaya giren pnömokok aşılarıyla ilgili en son yenilikleri pediatri uzmanı hekimlere sunacak

Konferansta ayrıca akciğer enfeksiyonları arasında en tehlikelisi olan zatürre (pnömoni) hastalığının tanı ve tedavisindeki yenilikler de tartışılacak.

Kıbrıs Türk Pediatri Kurumu Başkanı Dr. Cemal Mert’in yaptığı açıklamaya göre geçtiğimiz yıllarda Prof. Dr. Kurugöl’ün de katıldığı bir dizi aşı konferansları düzenlenmiş ve KKTC’de ulusal aşı takviminin hazırlanmasına karar verilmişti.

Bu konuda doğru verilere ulaşmak için Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi, Kıbrıs Türk Pediatri Kurumu ve Ege Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı işbirliği ile tüm Kuzey Kıbrıs’ı kapsayan bir seroprevalans çalışması da gerçekleştirilmişti.

Çalışma ekibinin başkanı olan Prof. Dr. Kurugöl, çalışmanın sonuçlarını bu konferansta pediatri uzmanları ve Sağlık Bakanlığı yetkililerinin bilgisine getirecek.

Söz konusu çalışma, Ağustos 2007’de Atina’da yapılacak olan ve Kıbrıs Türk Pediatri Kurumu’nun da katılacağı Dünya Pediatri Kongresi’nde tebliğ olarak sunulacak.
Konferansa pediatri uzmanlarının yanı sıra aşıyla ilgili diğer sağlık personeli ve Sağlık Bakanlığı’nın yetkilileri de katılacak. –TAK-

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


ASAF ŞENOL: "AMAÇ, ÇAĞDAŞ VE KALİTELİ HİZMET..."

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Asaf Şenol ile Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Dr. Sıdıka Kayımbaşıoğlu ve Değirmenlik Belediye Başkanı yenilenen Değirmenlik Sağlık Merkezi’nide incelemelerde bulundu

“Amaç, çağdaş ve kaliteli hizmet”

Asaf Şenol: “Yenilenen Değirmenlik Sağlık Merkezi daha da ileri götürülecektir. Amacımız insanlara kaliteli ve çağdaş sağlık hizmeti sunumudur”

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Asaf Şenol, sağlıkta yaşanacak yeniden yapılanma ile “sevk” sistemin başlayacağını ve sağlık ocaklarının daha da önem kazanacağını söyledi.

Yenilenen Değirmenlik Sağlık Merkezi’nde Temelel Sağlık Hizmetleri Müdürü Dr. Sıdıka Kayımbaşıoğlu, Değirmenlik Belediye Başkanı Osman Işısal ile Değirmenlik Sağlık Derneği Başkan ve Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte incelemelerde bulunan Asaf Şenol, insanlara sağlıklı ortamda daha güzel ve kaliteli hizmet vermek yönünde çalıştıklarını ifade ederek, Değirmenlik Sağlık Merkezi binasının daha da ileri bir seviyeye çekilmesini hedeflediklerini söyledi.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Asaf Şenol ziyarette, bina hakkında memnuniyetini dile getirdi ve bakanlık olarak yapılması gereken desteğin, sağlanabilmesi için elinden geleni yapacağını belirtti.

Sevkle ilgili sistemin başlaması ile sağlık ocaklarının daha da önem kazanacağına dikkat çeken Şenol, kurulacak yeni sağlık sisteminde kırsal bölgelerde halkının önce sağlık merkezlerine başvuracağını, daha sonra da hastanelere müracaat edeceklerini söyledi.

Değirmenlik Sağlık Merkezi doktor, hemşire ve çalışanların istek ve önerilerini de dinleyen Şenol ve Kayımbaşıoğlu, yeni istihtam edilen Eczacı Kalfaları sayesinde hemşirelerin rahatlatacağını ve asli görevlerine çekileceğini kaydederek, daha sağlıklı bir ortamda hizmet vermek amacı ile yenilenen Değirmenlik Sağlık Merkezi’nin sivil toplum kuruluşları ve Sağlık Bakanlığı’nın katkıları doğrultusunda, bilgisayarlı ortama geçtiğini, santral sisteminin kurularak, binaya klima takıldığını ifede ettiler.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


BAKAN VAİZ: "CİHAZLAR İNSAN HAYATI İÇİN ÇOK ÖNEMLİ"

İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türk Doktor Teoman Sırrı, Sağlık Bakanlığına 4 adet ‘Defiprilatör’ bağışında bulundu

VAİZ: “CİHAZLAR İNSAN HAYATI İÇİN ÇOK ÖNEMLİ…”

DR. SIRRI: “YARDIMLARIM DEVAM EDECEK…”

İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türk Doktor Teoman Sırrı, bir tanesi pediatrik olmak üzere 4 adet Defiprilatör cihazını, Sağlık Bakanlığı’na bağışladı.

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, cihazları teslim alırken yaptığı konuşmada, Londra’daki “fahri sağlık temsilcisi” Dr. Sırrı’nın, sık sık kampanyalar organize ederek Kıbrıslı Türklere sağlık alanında yardımcı olmaya çalıştığını söyledi. Vaiz, Sırrı’nın sağlık için İngiltere’ye giden Kıbrıslı Türklere de yardımcı olmak için seferber olduğunu belirtti.

Sırrı’nın bağışladığı Defiprilatör cihazlarının insan hayatı için çok önemli olduğuna dikkat çeken Vaiz, cihazların seyyar olup, ambulanslara da monte edilebildiğini kaydetti.

Dr. Teoman Sırı da yardımları birçok Kıbrıslı Türk’ten ve doktorlardan topladığını belirtti.

Cihazın anında müdahale için önemli olduğunu vurgulayan Sırrı, cihazın aynı zamanda monitör görevi görerek doktorların işini kolaylaştırdığını anlattı.

Sırrı, yardımlarının bundan sonra da devam edeceğini dile getirdi.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


ASAF ŞENOL: "GENELGELERLE SORUNLARI GİDERMEYE       ÇALIŞIYORUZ"

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Asaf Şenol, Fizyoterapistlerin sorunlarıyla ilgili olara Tak’a açıklamalarda bulundu:

“Genelgelerle sorunları gidermeye çalışıyoruz”

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Asaf Şenol TAK’a yaptığı açıklamada Fizyoterapistlerle görüştüklerini ifade ederek, yasalarla farklı meslek gruplarının çatışmasını istemediklerini, bu nedenle Sağlık Bakanlığı olarak yayımlayacakları genelgelerle sorunları gidermeye çalışacaklarını kaydetti.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Asaf Şenol, yıllardır çözümlenemeyen sorunları yasalarla aşmayı hedeflediklerini, ancak yasaların geçmesiye farklı meslek grupları arasında sorunlar yaşandığını söyledi.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


KANSER KONUSUNDA FARKINDALIK YARATMAK...

Koruyucu hekimlik çalışmalarına büyük önem veren Sağlık Bakanlığı, Kanser Hastalarına Yardım Derneği işbirliği ile ülke genelini kapsayan kanser tarama kampanyası başlattı. Amaç:

“KANSER KONUSUNDA FARKINDALIK YARATMAK”

Kanser Tarama Kampanyası’nda temel hedef, kanser vakasını Pre-Kanseröz (kanser öncesi lezyonlar) dönemde tesbit edip, tedaviyi başlatmak ve halkımızda, özellikle de risk grupları içerisinde yer alan kişilerde, senede bir kanser taramasıyla ilgili testlerin yapılması bilincini oluşturmak.

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi ile Kanser Hastalarına Yardım Derneği işbirliği ile ‘ kanser konusunda farkındalık yaratmak’ amacı ile kanser taraması gerçekleştirilecek.

Kampanya, “1-7 Nisan Kanser Haftası” nedeni ile 2 Nisan 2007 Pazartesi günü başlayacak ve Nisan ayı boyunca ülke genelinde devam edecek.

Sağlık Bakanlığı’nın Doktor, Hemşire, Laboratuar ve Patoloji sevisleri ile katılacağı kampanyada, Kanser Hastalarına Yardım Derneği, malzeme katkısında bulunacak.

Kanser taraması, 40 yaş üzerindeki ve ailesinde kanser vakası görülen, risk guruplarına ait kadın ve erkeklerde, ücretsiz yapılacak.

Kadınlara PAP – SMEAR, erkeklereyse PSA tetkiklerinin yapılacağı taramaya katılamayan ve risk guruplarında yer alan vatandaşlara, kampanya sonrasında da Sağlık Bakanlığına bağlı Sağlık Merkezleri ve Hastaneler’de de söz konusu testler yapılabilecek.

Sağlık Bakanlığı ile sivil toplum kuruluşları arasında sık sık gerçekleştirilen işbirliği çalışmalarına yeni bir örnek olacak olan ‘Kanser Tarama’ kampanyası’nda temel amaç, kanser vakasını Pre- Kanseröz (kanser öncesi lezyonlar) dönemde tesbit edip, tedaviyi başlatmak ve halkımızda, özellikle de risk grupları içerisinde yer alan kişilerde, ‘senede bir kanser taramasıyla ilgili testlerin yapılması bilincinin oluşturulması olarak belirlendi. Böylelikle, hem insan hayatını korumak mümkün olabilecek, hem de ülkemizdeki ‘kanser’ harcamaları olabildiğince azaltılmış olacak.

Sağlık Bakanlığı ve Kanser Hastalarına Yardım Derneği işbirliğinde yapılacak kanser tarama kampanyası, Nisan ayı boyunca her hafta aşağıdaki programa göre yapılacak.

SMEAR (Kadınlar için)

Pazartesi : Yeni Erenköy, Geçitkale, Güzelyurt Sağlık Merkezi,
Girne Dr. Akçiçek Hastanesi
Salı : Gazi Mağusa Devlet Hastanesi
Çarşamba : İskele, İnönü, Kentsel Sağlık Merkezi
Perşembe : Cengiz Topel Hastanesi
Cuma : -

PSA (Erkekler için)

Pazartesi : İskele Sağlık Merkezi
Salı : Yeni Erenköy, Dip Karpaz Sağlık Merkezi,
Girne Dr. Akçiçek Hastanesi, Gazi Mağusa Devlet Hastanesi
Çarşamba : Geçitkale, Akdoğan, Kentsel Sağlık Merkezi
Perşembe : Mehmetcik Sağlık Merkezi, Cengiz Topel Hastanesi
Cuma : Esentepe, Lapta Sağlık Merkezi

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............North Cyprus, NORTH CYPRUS, KUZEY KIBRIS, cyprus, Cyprus kibris, chypre, north cyprus, internet, ISP, web service, web design, turkish cypriot, www, trnc, turkish republic of northern cyprus, nicosia, lefkosa, famagusta, gazimagosa, gazimagusa, magusa, kyrenia, girne, lefke, lefka, guzelyurt, morphou, karpaz, karpas, la republique turque du nord de chypre, kktc, cypriot, cheap web space, web space, free space, trnc online, trnc online project, rehber, tourist, holiday, guide, sağlık, saglik, hastalık, hastalik, Sağlık Bakanlığı, Saglik Bakanligi, tıp, tip, ilkyardım, ilkyardim, rahatsızlık, rahatsizlik, hastane, hastahane, sağlık merkezi, saglik merkezi, sağlık ocağı, saglik ocagi, istatistik, statistic, doktor, doctor, eczane, pharmacy, health, kronik, cronic, akut, acut, diyabet, diabet, onkoloji, oncology, endokrin, kalp, thalassaemia, radyasyon, alerji, grip, nezle, kanser, cancer, romatizma, egzama, mide, prostat, rahim, raşitizm, tansiyon, siyatik, varis, verem, kan, iğne, igne, enjeksiyon, enjektör, idrar, kulak, burun, boğaz, bogaz, goz, göz, adale, gastrit, yaşam, hayat, solunum, yanık, yanik, vücut, vucut, yatak, ilaç, lab, laboratuvar, sosyal, sosyal hizmetler, hizmet, devlet, Burhan Nalbantoğlu, Akçiçek, Akcicek, cengiz topel, özürlü, zihinsel, kreş, bakımevi, rehabilitasyon, tıbbi, plasenta, genetik, biyokimya, mikrobiyoloji, fizyoloji, dahiliye, pratisyen, cerrah, cerrahi, diş, dentist, sinir, çocuk, cocuk, anestezi, kadın, kadin, doğum, uroloji, üroloji, asistan, kardiyoloji, kardiyolog, hematoloji, hematolog, seroloji, spor, deri, cilt, ekg, morg, patoloji, patolog, nukleer, damar, ortodondist, odiyolog, beyin, fizyoterapist, röntgen, poliklinik, acil, göğüs, gastroloji, gastrolog, pediyatri, pediatri, adli, ambulans, ambulance, KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ - SAĞLIK VE SOSYAL YARDIM BAKANLIĞI - KIBRIS'IN SAĞLIK ADRESİ

 
 
 

Kanser konusunda farkındalık yaratmak    Asaf Şenol: "Genelgelerle sorunları gidermeye çalışıyoruz"    Bakan Vaiz: "Cihazlar insan hayatı için çok önemli"     Asaf Şenol: "Amaç, çağdaş ve kaliteli hizmet..."    Pnömokok (zatürree) aşısı konferansı     Gazimağusalılar yeni hastaneyi bekliyor    Bir yılda 32 bin hastaya şifa...