.....::::: OCAK' 2007 :::::......    

 

 

 

 

 

 

 

 

 


A N A S A Y F A


ilkyardım | temel rahatsızlık ve hastalıklar | bakanlık | hastaneler ve sağlık merkezleri | sağlıkta istatistikler
doktorlar | eczaneler | tıp terimleri sözlüğü | e-mail | webmaster | anasayfa


domain name

  kişi sitemizi
 ziyaret etmiştir

GRİBAL ENFEKSİYONA DİKKAT!...

TEMEL SAĞLIK HİZMETLERİ DAİRESİ MÜDÜRÜ KAYIMBAŞOĞLU, VATANDAŞLARI KALABALIK YERLERE GİRMEMELERİ VE İNSANLARLA YAKIN TEMASTAN KAÇINMALARI KONUSUNDA UYARDI.

“VÜCUT DİRENCİNİ YÜKSEK TUTULMALI…MEYVE, SEBZE VE BOL SIVI ALINMALI”

Ciddiye alınmadığı takdirde kişiyi ölüme kadar götüren enfeksiyon hakkında TAK Muhabirine bilgi veren Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Dr. Sıdıka Kayımbaşoğlu, hava sıcaklığındaki gece gündüz farkından dolayı hastalıklarda artış olduğunu belirterek, vatandaşları kalabalık yerlere girmemeleri ve insanlarla yakın temastan kaçınmaları konusunda uyardı.

DOKTORA BAŞVURULMALI

Hasta olan vatandaşlara doktora danışmadan ilaç kullanmamaları çağrısında bulunan Kayımbaşoğlu, hastalık belirtisi ve yüksek ateşi olan kişilerin eczanelere değil, hastalığı ciddiye alarak mutlaka doktora başvurması gerektiğini vurguladı.

Gribal enfeksiyona karşı vücut direncinin yüksek tutulması gerektiğine de dikkat çeken Kayımbaşoğlu, meyve sebze gibi besinlere ağırlık verilerek, bol bol sıvı alınması gerektiğinin de altını çizdi.

Kayımbaşoğlu, astım ve kalp hastalarının kendilerini en çok koruması gereken grup olduğunu ifade ederek, bu tip hastaların doktorlarına danışarak kış girişi mutlaka grip aşısı yaptırmaları gerektiğini ve hastalıktan korunmaları gerektiğini sözlerine ekledi.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


BÜYÜK PEDİATRİ KONGRESİ KIBRIS'TA...

51’nci Milli Pediatri Kongresi ve 7’nci Türk Dünyası Pediatri Kongresi bu yıl 7-11 Kasım 2007 tarihleri arasında KKTC’de yapılacak.

Vaiz: “Böylesi büyük ve önemli bir kongreden hem tıbbi açıdan deneyim, hem de sağlık turizmine katkı sağlayacağız”

Kıbrıs Türk Pediatri Kurumu’nun davetlisi olarak ülkemize gelen Türk Dünyası Pediatri Birliği Başkanı Prof. Dr. Enver Hasanoğlu, Türkiye Milli Pediatri Derneği Başkanı Prof. Dr. Ruhsan Düşünsel ve Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Tezer Kutlu, KT Pediatri Kurumu Başkanı Dr. Cemal Mert eşliğinde, Sağlık Bakanı Eşref Vaiz’e bir nezaket ziyareti gerçekleştirdi.

Ziyarette ilk konuşmayı yapan KT. Pediatri Kurumu Başkanı Dr. Cemal Mert, 51’nci Milli Pediatri ve 7’nci Türk Dünyası Pediatri Kongresi’nin bu yıl KKTC’de yapılacağına değinerek, kongrenin organizasyonuna yönelik devlet kurumlarından ve Sağlık Bakanlığı’ndan destek talep ettiklerini ifade etti.

Daha sonra konuşan Türk Dünyası Pediatri Birliği Başkanı Prof. Dr. Enver Hasanoğlu, 7-11 Kasım 2007 tarihleri arasında Girne’de düzenlenecek olan 51’nci Milli Pediatri ve 7’nci Türk Dünyası Pediatri Kongresi’nden dolayı büyük mutluluk duyduklarını söyledi.

Pediatri alanında güncel konuların tartışılacağı konferanslar, paneller, uydu sempozyumları, sözlü bildiriler ve poster sunumları gibi bilimsel çalışmaların gerçekleşeceğini kaydeden Prof. Hasanoğlu, söz konusu kongrelere yaklaşık 2000 civarında uzmanın katılacağını belirtti.

Kabulde son konuşmayı yapan Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, KKTC’nin bu tür toplantılar için ciddi bir alternatif olduğunun altını çizerek, Sağlık Bakanlığı’nın organizasyon için gerekli katkıyı esirgemeyeceğini söyledi.

Vaiz, böylesi büyük ve önemli bir kongreden hem tıbbi açıdan deneyim, hem de sağlık turizmine katkı sağlanacağını dile getirdi.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


SAĞLIK BAKANI EŞREF VAİZ, TEMASLARINI SÜRDÜRÜYOR

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz ve beraberindeki heyet, Antalya’da
ziyaret ve çalışmalarına devam ediyor.

Ziyaretin ikinci gününde de, yoğun temas ve çalışmalarını sürdüren Bakan Vaiz ve beraberindeki heyet, ilk önce TC Sağlık Bakanlığı Antalya İl Sağlık Müdürlüğünü ziyaret etti ve karşılıklı görüş alışverişinde bulundu...

KKTC Sağlık Bakanlığı heyeti, daha sonra Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi yetkilileri ile ‘atölye çalışması’ gerçekleştirdi.

19 Ocak, Cuma sabahı adaya dönecek heyette Sağlık Bakanı Eşref Vaiz’e Bakanlık Müsteşarı Asaf Şenol, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Rifat Siber ve Tevfik Erman eşlik ediyor.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ İLE İŞBİRLİĞİ...

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, temas ve incelemelerde bulunmak için Antalya'ya gitti...

VAİZ: “KKTC’DE SAĞLIKTA DÖNÜŞÜM SİSTEMLERİ İÇİN AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ İLE İŞBİRLİĞİ YAPACAĞIZ”

PROF. DR ÇAKMAKÇI: “HER ZAMAN İŞ BİRLİĞİ YAPMAYA VE YARDIMA                                                HAZIRIZ”

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, “Sağlık Sistemleri Dönüşüm Projesi” için Akdeniz Üniversitesi ile iş birliği yapacaklarını bildirdi.

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz ve beraberindeki heyet, görüşmeler yapmak ve çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Antalya’ya gitti.

Akdeniz Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Sadık Çakmakçı ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Aktekin tarafından karşılanan Sağlık Bakanı Vaiz, KKTC’de sağlık alanında reform dönemi yaşandığını, 30 yıl sonra ilk kez kendi hükümetleri döneminde bunu gerçekleştirmeye çalıştıklarını söyledi.

KKTC’de yapılacak sağlık reformu için Akdeniz Üniversitesi ile iş birliği yapacaklarını belirten Bakan Vaiz, şöyle konuştu:

“KKTC’de sağlık hizmetleri ve sistemleri konusunda bir dönüşüm yaşanıyor. Anavatan Türkiye, bu konuda çok ciddi adımlar attı. Genel sağlık sigortası ve aile hekimliği konusu KKTC’de de tartışılıyor. Türkiye bunu gerçekleştirdi, önemli dönüşümler sağladı. AB’ye uyum çerçevesinde Türkiye sağlık alanında güzel işler yaptı. Biz de KKTC’de kaliteli sağlık hizmeti vermek zorundayız.”

Akdeniz Üniversitesi ile sağlık alanında yapılanma, hastane yönetimi, hastane dokümantasyonu konularında işbirliği yapmak istediklerini belirten Vaiz, “KKTC’de sağlıkta dönüşüm sistemleri için Akdeniz Üniversitesi ile iş birliği yapacağız. Çünkü Akdeniz Üniversitesinin bilgi ve birikimi çok iyi” dedi.

AVRUPA’NIN EN BÜYÜK HASTANELERİNDEN BİRİ

Akdeniz Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Sadık Çakmakçı da üniversitelerinin Avrupa’da yarıştığını, özellikle Tıp Fakültesi hastanesinin organ nakli konusunda Avrupa’nın en büyük hastanelerinden olduğunu söyledi. Prof. Dr. Çakmakçı, “Yavruvatan KKTC ile her zaman iş birliği yapmaya ve yardıma hazırız” dedi.

Sağlıktan sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Aktekin ise Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinin hastane ve hasta yönetimi ile sağlık otomasyonu konularında çok deneyimli olduğunu belirtti.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


KALP VE GÖĞÜS HASTALIKLARI AYAKTAN TANI VE TEDAVİ MERKEZİ

Ülkeye yeni bir hastane daha kazandırılıyor:

KALP VE GÖĞÜS HASTALIKLARI AYAKTAN TANI VE TEDAVİ MERKEZİ...

Vaiz: “Hastanelerin altyapılarını iyileştirme çalışmalarını sürdürüyoruz. Ayrıca, hastanelere güveni yeniden tesis etmeyi amaçlayan bazı çalışmanın yanısıra, reformları hayata geçirme çabalarını da                                                           devam ettiriyoruz”

Soyer: “Ülkede hayatın her alanında yoğun bir devinim yaşanıyor. 21’inci yüzyıl, kendi içinde büyük dinamikler üreten bir yüzyıldır, buna ayak uydurmalıyız”

Kalp ve Göğüs Hastalıkları Ayaktan Tanı ve Tedavi Merkezi’nin temeli düzenlenen törenle atıldı. Temel atma törenine Başbakan Ferdi Sabit Soyer, Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Sivil Savunma Teşkilat Başkanı Zekai Aksakallı, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği yetkilileri, bazı bakanlar, milletvekilleri ve diğer yetkililerle vatandaşlar katıldı. Törende ilk olarak, Planlama ve İnşaat Dairesi’nden Mimar Tijen Osmanlı tarafından binanın teknik özellikleri hakkında bilgi verildi.

Osmanlı, ihale bedeli Katma Değer Vergisi hariç 4 milyon 689 bin Yeni Türk Lirası olan projenin, 210 takvim günü içerisinde tamamlanmasının hedeflendiğini söyledi.
Üç kat olarak tasarlanan binanın yaklaşık 6 bin metrekarelik bir alanı kaplayacağını belirten Osmanlı, projenin ileride bir kat daha yapılmasına olanak verdiğine işaret etti. Sağlık Bakanı Eşref Vaiz de törende yaptığı konuşmada, Kalp ve Göğüs Hastalıkları Ayaktan Tanı ve Tedavi Merkezi’nin bir zorunluluk olduğunu ifade ederek, merkezin hizmete girmesiyle Doktor Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde yaşanan sıkışıklığın da giderileceğini kaydetti.

Vaiz, hastanelerin altyapılarını iyileştirme çalışmalarının sürdüğünü belirterek, hastanelere güveni yeniden tesis etmeyi amaçlayan bu çalışmanın yanısıra, reformları hayata geçirme çabasında olduklarını söyledi. Sağlıkta otomasyona geçilmesi yönündeki çalışmaların sürdüğünü ifade eden Sağlık Bakanı, yeni servislerin yanısıra, var olanların iyileştirilmesine de hız verdiklerini anlattı.

Bakan Vaiz, sağlık hizmetlerinde personel bakımından yaşanan sıkıntılara da değinerek, özellikle hemşire azlığının sorun yaratmakta olduğunu söyledi.
Sağlık Bakanı Vaiz, yaşanan tüm sıkıntıların aşılması için çalışmalarının sürdüğünü sözlerine ekledi. Başbakan Ferdi Sabit Soyer de konuşmasında, Kıbrıs Türkü’nün verdiği siyasi mücadelenin yanında, ülke ekonomisini geliştirmek zorunluluğu bulunduğunu söyledi. Soyer, ülkede hayatın her alanında yoğun bir devinim yaşandığına işaret ederek, “21’inci yüzyıl kendi içinde büyük dinamikler üreten bir yüzyıldır, buna ayak uydurmalıyız” diye konuştu. Ülke ve Türkiye’nin sağladığı kaynakların doğru kullanılmasının önemine işaret eden Başbakan Soyer, bunun başarılmasının birlikte çalışmaktan geçtiğini vurguladı.

Başbakan Soyer, Kıbrıs Türk Halkı’nın kaynak ve kurumlarının ahenk içerisinde çalışmasının meyvelerinin mutlaka alınacağını ifade ederek, temeli atılan merkez ile Gazimağusa Hastane inşaatını buna örnek gösterdi. Ülke kaynaklarının yarına yönelik olarak kullanılmasının önemine vurgu yapan Soyer, “temeli atılan bu hastane, esas gücümüze dayanan insanımızı daha sağlıklı bir noktaya getirebilmek için yapılmış güzel bir yatırımdır” dedi. Başbakan Soyer, “birlikte daha çok güzel işlere imza atacağız. Kıbrıs Türk Halkı 21’inci yüzyılın ihtiyaçlarına dayanarak, bu topraklardaki 450 yıllık varlığını daha demokratik, çağdaş ve ileri noktalara taşıyabilme yeteneğinde olacaktır” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Kalp ve Göğüs Hastalıkları Ayaktan Tanı ve Tedavi Merkezi’nin temeli, Başbakan Ferdi Sabit Soyer, Sağlık Bakanı Eşref Vaiz ve Sivil Savunma Teşkilat Başkanı Zekai Aksakallı tarafından atıldı. Temeli atılan binada, tam korumalı ve çok amaçlı olmak üzere iki kısımdan oluşan Genel Sığınak da yer alacak.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


SAĞLIKTA REFORMLAR DEVAM EDECEK

Vaiz ve Aksakallı Yenierenköy Sağlık Merkezi'ni ziyaret etti:

VAİZ: “YENİERENKÖY AİLE HEKİMLİĞİNDE PİLOT BÖLGE OLACAK”

AKSAKALLI: “İŞBİRLİĞİMİZ SÜRECEK”

ÖYKÜN: “MERKEZDE SÜREKLİ DOKTOR OLMASI SEVİNDİRİCİ”

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Yenierenköy Sağlık Merkezi’nde incelemelerde bulundu ve merkezin elektrik altyapısına katkı koyan Sivil Savunma Teşkilat Başkanı Zekai Aksakallı’ya plaket takdim etti..

Bakan Vaiz incelemesinin ardından yaptığı açıklamada, önümüzdeki dönemde aile hekimliği konusunda ciddi çalışmalar yapacaklarını ve bu konuda Karpaz Bölgesinin pilot bölge seçildiğini ifade etti.

Vaiz, Sağlık Merkezlerindeki iyileştirme çalışmalarına devam edeceklerini kaydetti.
Devletin sağlık gibi bir çok alanda reform yaptığını belirten Vaiz, sağlık sektörüne güvenen vatandaşların devletine de güveneceklerini söyledi.

Sivil Savunma Teşkilat Başkanı Zekai Aksakallı da Sağlık Bakanlığı ile işbirliği içerisinde olduklarını ifade ederek, bu işbirliğinin süreceğini kaydetti. Yenierenköy Belediye Başkanı Özay Öykün ise, bölgeye yeni bir sağlık merkezi yapılmasıyla tüm sorunların aşılacağını belirtti.

Özay Öykün Yenierenköy’deki Polis Karakolu’nun kaldırılacağı yönünde duyum aldıklarını söyleyerek, karakolun kaldırılmaması konusunda Bakan Vaiz’den yardım talep etti.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


PEDİATRİ KURUMU "ÇOCUK RUH SAĞLIĞI" VE "YENİ AŞILAR"
     TEMALI KONFERANS DÜZENLEDİ

KKT. PEDİATRİ KURUMU 4 YAŞINDA:

Kıbrıs Türk Pediatri Kurumu’nun Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Konferans salonunda “Çocuk Ruh Sağlığı” ve “Yeni Aşılar” temalı konferans düzenledi.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Kıbrıs Türk Pediatri Kurumu Başkanı Dr. Cemal Mert, toplumu ilgilendiren konuları kampanyaya dönüştürerek açılımlar yaratmaya çalıştıklarını belirtti.

Bir önceki kampanyalarında aşılama ve anne sütü ile beslenmenin önemini vurguladıklarını hatırlatan Mert, bu yıl da Çocuk Ruh Sağlığı konusunu ele almayı uygun gördüklerini kaydetti.

Ülkede çocuk psikiyatrisinin olmamasının büyük bir eksiklik olduğunu vurgulayan Mert, bu konuda duyarlılık yaratma hedefinde olduklarını söyledi.

Kıbrıs Türk Tabipleri Odası Başkanı Dr. Kenan Arifoğlu da konuşmasında pediatri kurumunun faaliyetlerinin önemine dikkati çekti ve branşlaşma ile kurumsallaşmanın getirilerinin çok olduğunu söyledi. Dr. Arifoğlu, ülkede çocuk psikiyatrisi alanındaki eksikliğin sıkıntılarını da anlattı. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Dr. Sıdıka Kayımbaşıoğlu da konuşmasında aşılama ile önlenebilecek hastalıklar konusunda önemli çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Pediatri Kurumu’nun bu konudaki çalışmalarını desteklemeye devam edeceklerini de ifade eden Doktor Kayımbaşıoğlu, ülke genelinde Hepatit A konusunda yaptıkları çalışmaların sonuçlarını almaya başladıklarını da kaydetti.

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Konferans Salonunda 3 Oturumda gerçekleşen konferansın ilk oturumunda, İstanbul Üniversitesi Çocuk Sağlığı Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Nuran Salman, “Uygulamadaki Yeni Aşılar”, ikinci oturumda ise Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Yankı Yazgan, “Otizm Tanı ve Tedavisi” konu başlıklarında bilgi verdi.

Üçüncü ve son oturumun konusu ise “dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Sendromu Tanı ve Tedavisi”ydi.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


"K.T. PEDİATRİ KURUMU'NUN BİLİMSEL ÇALIŞMALARI
     MOTİVASYONU ARTIRIYOR"

Kıbrıs Türk Pediatri Kurumu 4’ncü kuruluş yılı dolayısıyla Bakan Vaiz’e nezaket ziyareti gerçekleştirdi:

"KT. Pediatri Kurumu'nun bilimsel çalışmaları motivasyonu artırıyor”

VAİZ: “ÜLKEDE UZMAN ÇOCUK PSİKOLOĞUNUN BULUNMAMASI CİDDİ BİR EKSİKLİK”

Kıbrıs Türk Pediatri Kurumu’nun 4’ncü kuruluş yılı etkinlikleri çerçevesinde ülkemizde konferans veren Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyelerinden, çocuk ve ergen psikiyatrisi uzmanı Prof. Dr. Yankı Yazgan ile İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı Ana bilim Dalı Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Nuran Salman, Kıbrıs Türk Pediatri Kurumu yöneticilerinin eşliğinde, Sağlık Bakanı Eşref Vaiz’i ziyaret ettiler.

Sağlık Bakan Eşref Vaiz, heyeti kabulünde yaptığı konuşmada, ülkede yetkişkinlerin ruh sağlığı problemlerinin çocukları da etkilediğine dikkat çekerek,ülkede uzman çocuk psikoloğunun bulunmamasının, çok önemli bir eksiklik olduğunu belirtti. Kıbrıs Türk halkının savaş, göç, belirsizlik ve genetiğin etkisiyle karamsar, evhamlı, ciddi endişe ve korkulara sahip bir toplum olduğunu ifade eden Vaiz, sağlık alanında bilimsel destek almanın önemine işaret ettiği konuşmasında, bu konuda Kıbrıs Türk Pediatri kurumunun çalışmalarının örnek teşkil ettiğini ve bu tür organizasyonların Sağlık Bakanlığını motive ettiğini belirtti.

Kıbrıs Türk Pediatri Kurumu Başkanı Cemal Mert de konuşmasında, bu yılki kuruluş yıldönümlerinde Çocuk Ruh Sağlığı ana temasıyla bir dizi etkinlik düzenlediklerini anlattı. Çocuk Ruh Sağlığı konusundaki sıkıntılara da değinen Mert, tüm kurumların işbirliği ile gelecek nesillerin sağlıklı bir ruh yapısıyla gelişmesine katkı koyması gerektiğini, kendilerinin de amacının bu olduğunu belirtti. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı Ana bilim Dalı Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Nuran Salman da, işbirliğine ve desteğe her zaman hazır olduklarını söyledi.

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi, çocuk ve ergen psikiyatrisi uzmanı Prof. Dr. Yankı Yazgan da Kıbrıs’ın sağlık alanında birçok konuda model oluşturabilecek bir yer olduğunu kaydetti.

Konuşmasında “iyimserliğin” öğretilebileceğini de kaydeden Yazgan, bunun için eğitsel psikolojik metodların söz konusu olduğunu, bir proje çervevesinde bunlardan yararlanılabileceğini belirtti. (BRTK)

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


"İŞBİRLİĞİ DEVAM EDECEK"

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Türkekul Kurttekin, Sağlık Bakanı Eşref Vaiz’e nezaket ziyaretinde bulundu:

"İşbirliği devam edecek"

VAİZ: “Sağlık sektöründe geçmiş dönemlerdeki eksikliklerden kaynaklanan sorunlara rağmen, Türkiye Cumhuriyeti’nin katkılarıyla büyük atılımlar yapıyoruz”


KURTTEKİN: “Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasındaki işbirliği devem edecetir”

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne sağlık servislerinde hizmeti yükseltme çabası içerisinde olduklarını belirtti.

Sağlık sektörünün insan hayatıyla direkt ilgili olduğu için diğer sektörlerden çok farklı bir konumda bulunduğuna işaret eden Vaiz, kolay ulaşılır ve güvenilir bir sağlık sektörü yaratmak için çalıştıklarını kaydetti.

Sağlık sektöründe geçmiş dönemlerdeki eksikliklerden kaynaklanan sorunlar yaşadıklarını belirten Bakan Vaiz, Türkiye Cumhuriyeti’nin katkılarıyla sağlık sektöründe büyük atılımlar yaptıklarını söyledi.

Büyükelçi Türkekul Kurttekin ise ziyarette yaptığı konuşmada, Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasındaki işbirliğinin devem edeceğini söyledi.

Büyükelçi Kurttekin, kendisinin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Türkiye Cumhuriyeti’nin diplomasi sorumlusu olmasının yanısıra, Türkiye Cumhuriyeti Yardım Heyeti Başkanlığı göreviyle de bulunduğunu anımsattı. Büyükelçi Kurttekin, görevi süresince, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kalkınması ve sorunların giderilmesi için Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi olarak elinden gelen çabayı göstereceğini kaydetti.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
North Cyprus, NORTH CYPRUS, KUZEY KIBRIS, cyprus, Cyprus kibris, chypre, north cyprus, internet, ISP, web service, web design, turkish cypriot, www, trnc, turkish republic of northern cyprus, nicosia, lefkosa, famagusta, gazimagosa, gazimagusa, magusa, kyrenia, girne, lefke, lefka, guzelyurt, morphou, karpaz, karpas, la republique turque du nord de chypre, kktc, cypriot, cheap web space, web space, free space, trnc online, trnc online project, rehber, tourist, holiday, guide, sağlık, saglik, hastalık, hastalik, Sağlık Bakanlığı, Saglik Bakanligi, tıp, tip, ilkyardım, ilkyardim, rahatsızlık, rahatsizlik, hastane, hastahane, sağlık merkezi, saglik merkezi, sağlık ocağı, saglik ocagi, istatistik, statistic, doktor, doctor, eczane, pharmacy, health, kronik, cronic, akut, acut, diyabet, diabet, onkoloji, oncology, endokrin, kalp, thalassaemia, radyasyon, alerji, grip, nezle, kanser, cancer, romatizma, egzama, mide, prostat, rahim, raşitizm, tansiyon, siyatik, varis, verem, kan, iğne, igne, enjeksiyon, enjektör, idrar, kulak, burun, boğaz, bogaz, goz, göz, adale, gastrit, yaşam, hayat, solunum, yanık, yanik, vücut, vucut, yatak, ilaç, lab, laboratuvar, sosyal, sosyal hizmetler, hizmet, devlet, Burhan Nalbantoğlu, Akçiçek, Akcicek, cengiz topel, özürlü, zihinsel, kreş, bakımevi, rehabilitasyon, tıbbi, plasenta, genetik, biyokimya, mikrobiyoloji, fizyoloji, dahiliye, pratisyen, cerrah, cerrahi, diş, dentist, sinir, çocuk, cocuk, anestezi, kadın, kadin, doğum, uroloji, üroloji, asistan, kardiyoloji, kardiyolog, hematoloji, hematolog, seroloji, spor, deri, cilt, ekg, morg, patoloji, patolog, nukleer, damar, ortodondist, odiyolog, beyin, fizyoterapist, röntgen, poliklinik, acil, göğüs, gastroloji, gastrolog, pediyatri, pediatri, adli, ambulans, ambulance, KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ - SAĞLIK VE SOSYAL YARDIM BAKANLIĞI - KIBRIS'IN SAĞLIK ADRESİ

 
 
 

TC. Büyükelçisi Kurttekin: "İşbirliği devam edecek"   "K.T. Pediatri Kurumu'nun bilimsel çalışmaları motivasyonu artırıyor"   Pediatri Kurumu "Çocuk Ruh Sağlığı" ve "Yeni Aşılar"
temalı konferans düzenledi
    Sağlıkta reformlar devam edecek    Kalp ve Göğüs Hastalıkları Ayaktan Tanı ve Tedavi Merkezi    Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, temaslarını sürdürüyor   Akdeniz Üniversitesi ile işbirliği...    Büyük Pediatri Kongresi Kıbrıs'ta...     Gribal enfeksiyona dikkat!...