.....::::: TEMMUZ' 2007 :::::......    

 

 

 

 

 

 

 

 

 


A N A S A Y F A


ilkyardım | temel rahatsızlık ve hastalıklar | bakanlık | hastaneler ve sağlık merkezleri | sağlıkta istatistikler
doktorlar | eczaneler | tıp terimleri sözlüğü | e-mail | webmaster | anasayfa


 

domain name

  kişi sitemizi
 ziyaret etmiştir


"40 YILLIK HASRET BİTİYOR..."

Gazimağusa yeni Devlet Hastanesi inşaatı süratle devam ediyor.

Vaiz: “Yeni hastanenin çevre düzenlemesi dahil tüm demirbaşlarıyla ilgili çalışmalar başladı”

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Gazimağusa’ya yapılmakta olan yeni Devlet Hastanesi’nin inşaatında sona doğru gelindiğini açıkladı.

Gazimağusa Hastanesi Kalkındırma Derneği ve Gazimağusaya Yeni Devlet Hastanesi Kazandırma Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri Dr. Nil Ergün ve Filiz Tayfur’u kabulünde konuşan Bakan Vaiz, Gazimağusay’a 40 yıldan sonra ilk kez yapılmakta olan yeni hastanenin çevre düzenlemesi dahil tüm demirbaşlarıyla ilgili çalışmaların başlatıldığını söyledi.

Sağlık Bakanı Vaiz, Gazimağusa ve Karpaz Bölgesine hizmet verecek olan yeni hastanenin açılışından önce, bir takım kampanyalar düzenlemeyi düşündüklerini de ifade ederek, bu konuda her iki dernekle de işbirliği yapacaklarını belirtti.

En anlamlı yatırımlardan biri...
Gazimağusa Hastanesi Kalkındırma Derneği ve Gazimağusaya Yeni Devlet Hastanesi Kazandırma Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri Dr. Nil Ergün ve Filiz Tayfuru ise Sağlık Bakanı Eşref Vaiz ve ekibine bu güne kadar vermiş oldukları katkıya teşekkür ettiler.

Bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da yeni hastaneye yönelik katkılarının devam eteceğini ifade eden dernek temsilcileri, Gazimağusa’ya yapılan yeni devlet hastanesinin son yılların en anlamlı ve en başarılı yatırımlardan biri olduğunu söylediler.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


1461 KİŞİYE KANSER TARAMASI...

Kansere karşı farkındalık yaratmak amacıyla, Kanser Haftası çerçevesinde Nisan ayında başlatılan kanser tarama sonuçları belli oldu.

Sağlık Bakanlığı ile Kanser Hastalarına Yardım Derneği işbirliğinde yapılan kanser taramalarının sonuçları belirlendi

Toplam bin 461 kişiye yapılan taramalarda, pap smear testi sonuçlarına göre iki kadında kanser tespit edildi. PSA(prostat kanseri) tetkiklerinde ise, yüksek PSA değeri görülen 64 erkek ileri tetkik için çağrıldı.

Kansere karşı farkındalık yaratmak amacıyla, kanser haftası çerçevesinde Nisan ayında başlatılan ve toplam bin 461 kişiye yapılan kanser tarama sonuçları belli oldu. Toplam 568 kadına rahim ağzı kanseri tetkiki, 893 erkeğe ise prostat kanseri taraması yapıldı.

PSA testlerinde patolojik belirti görülen 64 erkek ileri tetkik için yeniden çağrılırken, pap smear testi için başvuran kadınların ikisinde kanser varlığı tespit edildi. Ayrıca ileri tetkik yapılması öngörülen sekiz kadın da yeniden kontrole çağrıldı.

Sağlık Bakanlığı, “Kanser olmaktan değil, geç kalmaktan korkun” felsefesinden yola çıkarak, kanser taramalarıyla, senede bir gün kontrol yapılması gerektiği bilincini halka aşılamayı hedefliyor.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


SİGORTALILARIN İLAÇLARI GEÇİCİ BİR SÜRELİĞİNE ÖZELDEN...

Sosyal sigortalılar geçici bir süre ayaktan tedavi için gerekli olan ilaçlarını özelden karşılayacak.

Sağlık Bakanlığı, ilaç ve tıbbi malzeme stoklarının minimum seviyede olması sebebiyle geçici bir süre için sosyal sigortalı hastaların ilaç ihtiyaçlarını özelden alınmasını kararlaştırdı

Kayıt altına alınan 65 bin sigortalı ve sigortalılarının bakmakla yükümlü oldukları kişilerin de sisteme dâhil olması nedeniyle geçmiş yıllara oranla ilaç tüketiminde büyük artış yaşanmıştır. Yıl içinde iki kez ihaleye çıkılmış olmasına rağmen, stoklar büyük bir süratle tükenmiştir.

Mayıs ayında yeniden ihaleye çıkılmış ancak bütçe yetersizliği nedeniyle ihalenin tümünün gerçekleşmesi sağlanamamış ve kısmi alıma gidilmiştir. İhale neticelenmiş olup ilaçların depomuza teslimi başlamıştır. Teslim süreci bir ay içinde tamamlanacaktır.

Bu süre içinde yatarak tedavi gören sigortalılar ve emekli sigortalılar dışında kalan diğer sigortalı hastalar, ilaçlarını özelden temin edebileceklerdir. Bu süre zarfında özel eczanelerde ortaya çıkabilecek sorunlarını Sağlık Bakanlığı’na ait 22 85 841 ve 22 85 842 numaralı telefonlara bildirilebilecek.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


THALASSAEMIA DERNEĞİ YETKİLİLERİ BAKAN VAİZ'İ ZİYARET ETTİ

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Thalassaemia Derneği heyetini kabul etti.

Şöhret Özsayar başkanlığındaki Thalassaemia Derneği Yönetim Kurulu üyeleri, sorunlarını dile getirmek ve gündemde olan projelerini aktarmak amacıyla, Sağlık Bakanı Eşref Vaiz’i ziyaret etti

Görüşmede, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Asaf Şenol, Bakanlık Müdürü İsmet Salihoğlu ve Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürü Tacan Öncül de hazır bulundu.

Thalassaemia Derneği Genel Sekreteri Ahmet Varoğlu, ziyaretlerinin amacının hem projelerini anlatmak ve hem de var olan sorunlarını birinci ağızdan bakanlık yetkililerine aktarmak olduğunu söyledi.

VAİZ: “DUYARSIZ KALMIYORUZ, KALAMAYIZ…”
Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, konuşmasına “Sizleri kendi çocuğumuz, kardeşimiz, arkadaşımız gibi görüyoruz” diyerek başladı ve Thalassaemia hastalarının sorunlarına duyarsız kalmadıklarını, bunun imkânsız olduğunu söyledi. Vaiz, derneğin yapıcı eleştirilerinin her zaman dikkate alındığını ve bakanlığı kamçıladığını da belirtti. Binanın dernek üyeleri için öneminin farkında olduklarını ifade eden Vaiz, sorunların bilincinde olduklarını ve bunları önemsediklerini söyledi. Vaiz, ülkemizde bugüne kadar Thalassaemia konusunda çok yol kat edildiğini, bundan sonra da, bu işe gönül verenlerle, Bakanlığın işbirliğinde başarılara imza atılacağını vurguladı.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


PROSTAT KANSERİNE RADİKAL CERRAHİ MÜDAHALE

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde başarılı bir operasyon.

Erken Tanı Merkezi tarafından prostat kanseri teşhisi konan iki hastaya daha radikal cerrahi operasyon yapıldı

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Üroloji Klinik Şefi Dr. Alper Sözüöz, erken prostat kanseri teşhisi konan                                                           iki hastaya daha “Radikal Cerrahi                                                           Müdahale” yapıldığını açıkladı.

Sağlık Bakanlığı’nın daha önce, “Radikal Cerrahi Müdahale” gereken prostat kanseri hastalarını kurul kararı ile yurt dışına gönderdiğini söyleyen Dr. Alper Sözüöz, “bir yılı aşkın süreden beri Sağlık Bakanı Sayın Eşref Vaiz ve Müsteşar Sayın Asaf Şenol’un da destekleri ile hastalarımız artık bu ameliyetler için yurt dışına gitmeye gereksinim duymuyorlar. Radikal cerrahi müdahaleleri Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Üroloji Kliniği’nde de yurt dışındaki kadar başarılı ve güvenilir bir şekilde yapıyoruz. Halkımız bu konuda bizlere güvenebilir” dedi.

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde gerçekleştirilen radikal cerrahi müdahalelerinin, İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Ali Ulvi Önder gözetiminde gerçekleştirildiğini de anlatan Dr. Sözüöz, prostat kanserinde erken teşhis konan hastaya mutlaka en radikal cerrahi müdahalenin yapılıp hastalığın kökten yok edilmesinin gerektiğini belirtti.

Radikal cerrahi müdahale için hastaların yurt dışına gidip eziyet çekmelerine artık hiç gerek olmadığını da ifade eden Dr. Sözüöz, ameliyet edilen iki hastaya, Erken Tanı Merkezi’nin başarısı sayesinde konan teşhisten sonra radikal cerrahi operasyon yapıldığını kaydetti. Özellikle, 50 yaşın üzerinde idrar şikayeti bulunan hastaları bir an önce erken tanı merkezine veya üroloji merkezine başvurmaya çağıran Sözüöz, erken tanıyla hastalaığın tedavisinin daha kolay olduğunu söyledi.

Hastalar ne dedi?...

Fuat Özgör:”Daha iyisi olamazdı”
Ameliyet olan iki hastadan bir tanesi olan 77 yaşındaki Fuat Özgör ise düşüncelerini şu şekilde ifade etti. “Çok başarılı bir ameliyet yepıldı. Memnuniyetim sonsuzdur. Burada hastalara o kadar iyi bakılıyor ki, daha iyisi olamazı. Bakım olsun, temizlik olsun herşey mükemmel. Hemşirelerimize ve doktorlarımıza çok teşekkür ederim”

Turgut Çeken: “Çok başarılı bir ameliyat oldu. Kendimi gayet iyi hissediyorum”
Ameliyet olan ikinci hasta 53 yaşındaki Turgut Çeken ise düşüncelerini şu şekilde ifade etti. “Öncelikle, Erken Tanı Merkezine çok teşekkür etmek isterim. Gerçekten, hastalığımı zamanında saptadılar. Memnunum... Doktorlarımız sayesinde çok başarılı bir ameliyet oldu. Kendimi çok iyi hissediyorum. Servisteki hemşirelerin ilgi ve alaksıda gayet iyidir. Hastalarımızın, hastane ve doktorlarımıza güvenmelerini tavsiye ederim”

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


VAİZ: "YENİ LOKAL, YENİLİKLER GETİRSİN!"

Sağlık Bakanı Vaiz, lokaline kavuşan Gazeteciler Birliği’ni ziyaret etti.

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği (KTGB)yönetim kurulu üyelerini, 11 Temmuz Basın Günü’nde törenle hizmete giren yeni lokalinde ziyaret etti.

Vaiz, Gazeteciler Birliği Başkanı Osman Kurt ve yönetim kurulu üyeleriyle görüştüğü dünkü ziyareti sırasında KTGB lokalinde yer alan “Tarihin Işığında” adlı haber ve spor fotoğrafları sergisini de gezdi”

Bakan Vaiz, birlik başkanı Osman Kurt ile yönetim kurulu üyelerinden, birliğin çalışmaları ve lokalle ilgili bilgi aldı.

Vaiz, ziyaretinde, önemli görev üslenen birliği, büyük emek sarf ederek, basın camiasını hak ettiği lokale kavuşturduğu için kutladı. Basının, toplumun bakış açısının şekillenmesinde ve değişiminde oynadığı rolün büyük olduğunu da ifade eden Vaiz, yeni binanın, birliğe ve basın camiasına yenilikler getirmesi dileğinde bulundu.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


VAİZ: "SAĞLIKTA REKOR SAYIDA İŞ YAPTIK!"

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz Genç Tv’de yayımlanan ‘Sorun Söyleyelim’ isimli programda, son iki yılda sağlık alanında yapılan icraatları anlattı.

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, görev yaptığı iki yıllık sürede rekor sayıda icraata imza attıklarını açıkladı

Vaiz: “Dr. Burhan Nalbantoğlı Devlet Hastanesi kadar büyük ve kapsamlı olacak olan Mağusa Hastanesi, sadece 16 aylık kısa bir sürede bitirilecek ve Eylül ayının ortalarında hizmete girecektir. Bu yeni hastane, Gazimağusaya oldu kadar bütün Karpaz bölgesine de hizmet verecektir”

Ayşe Menekşeli’nin hazırlayıp sunduğu ve Genç Tv’de yayımlanan ‘Sorun Söyleyelim’ isimli televizyon programına katılan Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Sağlık Bakanlığı’nın en yıpratıcı ve en stresli bakanlıkların başında geldiğini ifade ederek, “iki yıllık süreçte hem altyapıyı düzeltip sağlığa duyulan güvensizliği ortadan kaldırmayı hedefledik hem de, sağlık reformunu gerçekleştirmek için sivil toplum örgütleri ile uzlaşı sağlayıp yasa çalışmalarını sürdürdük” dedi.

Sağlıkta hem hizmet alanın, hem de hizmet verenin mutluluğunun esas olduğunu ifade eden Bakan Vaiz, hastaların polikliniklerde bekleme koşullarının iyleştirildiğini, bazı branşlarda randevu sistemine geçildiğini, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde 30 yıldır çalışmayan soğutma ve ısıtma sisteminin yeniden kurulduğunu, servislerin yatak sayılarıyla birlikte donanımlarının da geliştirildiğini, Ambulans filosuna 12 yeni ambulanslın kazandırıldığını kaydetti.

Özel Güvenlik...
Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, televizyon programında yaptığı açıklamada göreve geldiği 2005 yılının Haziran ayında doktor, hemşire ve sağlık çalışanlarına yönelik ‘darp’ girişimlerinin en üst düzeyde olduğunu anımsatarak, bu konuda özel sektörden hizmet satıln aldıklarını da keydetti. Bakan Vaiz, “Sağlık Bakanlığımıza bağlı Hastane ve Sağlık Merkezleri’nde, 2005 yılından itibaren özel güvenlik elemanları hizmet veriyor. Bu tarihten itibaren Hastane ve Sağlık Merkezlerine yönelik şiddet girişimlerinde ciddi bir azalma gözlemlendi” dedi.

Yapılan bir başka önemli icraatın, ‘Numaratör’ ve ‘Sıramatik’ sistemine geçiş olduğunu da belirten Bakan Vaiz, “Aralık 2005 tarihinde Polikliniklerdeki yığılmaya sıramatik ve numaratör sistemi ile son verdik. Bu çağdaş sistemle Polikliniklerde ‘yığılmaya paydos’ denildi” görüşünü ifade etti.

Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Bünyesi’nde kurulan ‘Yüksek Basınç Odası’ ile yaklaşık 2 yıldan beri hem sağlık sektörüne, hem de turizm sektörüne katkı sağlandığını da belirten Vaiz, “ Yüksek Basınç Odası hayat kurtarmaya devam ediyor” dedi.

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi’nin, diş ve ağız sağlığını geliştirmeye yönelik çalışmalar yaptığını; 112 Acil hızır ekiplerinin Dünya standartlarında hizmet verebilecek düzeye getirildiğini; Ambulans Filosuna son model ve çağdaş ambulansların kazandırıldığını da anımsatan Sağlık Bakanı Vaiz, Sağlık Bakanlığı ve Yakın Doğu Üniversitesi’nin birlikte organize ettiği ‘Uluslararası Sağlık ve Hastane Yönetimi’ kongresi ile bilim insanlarının sağlığı masaya yatırdığını vurguladı.

Gazimağusa’ya son teknoloji yeni hastane...
İzleyicilerden gelen soruları da yanıtlayan Bakan Vaiz, İngiliz Sömürge Dönemi’nden kalma 60 yıllık ve yıkılmaya yüz tutan Gazimağusa Devlet Hastanesi’nin yerine yeni bir hastane yapılmakta olduğunu ifade ederek, “ Dr. Burhan Nalbantoğlı Devlet Hastanesi kadar büyük ve kapsamlı olacak olan Mağusa Hastanesi, sadece 16 aylık kısa bir sürede bitirilecek ve Eylül ayının ortalarında hizmete girecektir. Bu yeni hastane, Gazimağusaya oldu kadar bütün Karpaz bölgesine de hizmet verecektir” dedi.

Lefkoşa’da Ayaktan Tanı ve Tedavi Merkezi...
Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kampusu içerisine 7 aylık kısa bir sürede yapılan, Ayaktan Tanı ve Tedavi Merkezi’nin sağlıkta güncelliği ve kaliteyi yakalamak adına önemli bir icraat olduğunu anımsatan Bakan Vaiz, Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde ilk kez omurgası kırık bir hastaya ameliyat yapıldığını söyledi

Kalp Damar Cerrahi Merkezinde ilk kez By-Pass ameliyetı yapıldı...
Sağlık Bakanı olarak görev icra ettiği 2 yıllık süreçte ilkleri gerçekleştirdiklerini ve bundan ötürü mutlu, gururlu olduklarını da vurgulayan Bakan Vaiz, “Kalp Damar Cerrahi Merkezi’nin faaliyete geçebilmesi için, yaklaşık 2 yıldan beri yoğun bir çaba sarf edildi. Bu çabaların sonucu olarak da KKTC’de ilk kez By-Pass ameliyetı başarı ile gerçekleştirildi” dedi.

Sağlıkta Büyük Uzlaşı; “Değişim ve Dönüşüm Başlıyor”
Sağlıktaki altyapıya dönük yatırımlar devam ederken ‘Sağlıkta Dönüşüm’ için Bakanlık ile sağlık alanında örgütlü sendika ve birlikler, sağlık reformunun 1 Ocak 2008’den itibaren uygulamaya girmesi konusunda mutabakata vardığını ve mutabakatı protokol şeklinde yazılı metinle imzalayarak bir ilke imza atıldığına da değinen Vaiz, “ Sağlık Bakanlığı ve sektördeki örgütler, Sağlık Çalışanları, Döner Sermaye ve Genel Sağlık Sigortası yasalarının birlikte uygulamaya girmesiyle reform sürecinin başlamasını taahhüt altına aldı” dedi. Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı önemli icraatların bunlarla kısıtlı olmadığını da ifade eden Bakan Vaiz, Sağlıkta dönüşüm projesi kapsamında pilot bölge olarak belirlenen Yenierenköy Sağlık Merkezi’nde Ağustos 2006 tarihinden itibaren 24 saat kesintisiz ve Doktorlu sağlık hizmeti sunulduğunu, bu uygulamadan yöre halkı memnun olduğunu söyledi.

Güzelyurt ve İskele Sağlık Merkezleri’nde 24 saat on-call sağlık hizmeti...
Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, “Adeta atıl durumda bulunan Güzelyurt ve İskele Sağlık Merkezleri, yeniden düzenlenerek 24 saat on-call sağlık hizmeti sunmaya başladı. Ayrıca, KKTC tarihinde ilk kez, safra yollarının görüntülenmesini ve safra yollarına ameliyatsız, ağız yolu ile girilmek sureti ile müdahale edilmesini sağlayan ERCP (Endoskopik Retrograd Kolanjiyo Pankreatografi) işlemi 23 Haziran 2007 tarihinde, Mağusa Devlet Hastanesi Cerrahi endoskopi biriminde gerçekleştirildi” şeklinde sürdürdüğü kanuşmasında, Evde Bakım Projesi ile yaşlılarımıza Avrupa Standartları’nda sağlık hizmeti sunulduğunu da vurguladı.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


PLAJLAR VE HAVUZLAR TEMİZ...

KKTC genelinde halkın kullanımına açık plajlardan ve otel havuzlarından alınan numunelere yapılan analiz sonuçları sevindirdi… Plajlar ve havuzlara girilmesinde bir sakınca görülmedi.

Sağlık Bakanlığı, Mayıs ayında ülke genelinde başlattığı deniz ve havuz suyu kontrollerine devam ediyor

KKTC genelinde halkın kullanımına açık plajlar ve otel havuzlarından alınan numunelere yapılan analizlerde, plajlar ve havuzlar mikrobiyolojik açıdan uygun bulundu.

Sağlık Bakanlığı’na bağlı, Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürlüğü’nün yurdun dört bir yanından aldığı deniz ve havuz suyu örneklerine yapılan, mikrobiyolojik ve kimyasal tahliller sevindirdi. Sağlık Bakanlığı, Mayıs ayında ülke genelinde başlattığı deniz ve havuz suyu kontrollerine devam ediyor.

KKTC genelinde halkın kullanımına açık plajlar ve otel havuzlarından alınan numunelere yapılan analizlerde, plajlar ve havuzlar mikrobiyolojik açıdan uygun bulundu.
Sağlık Bakanlığı’na bağlı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürlüğü kontrolünde, Kuzey Kıbrıs genelinde, Yeşilırmak’tan Karpaz’a kadar yapılan deniz ve havuz suyu analizleri Ekim ayına kadar devam edecek.

HAVUZLAR TEMİZ…
Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürlüğü şeffaflık ilkesi ile çeşitli aralıklarla yaptığı deniz ve havuz suyu kontrol sonuçlarını kamuoyuna duyuruyor.

Ülke genelindeki otel ile sahillerden alınan deniz ve havuz suyu numunelerine yapılan analiz sonuçlarına göre, Lefkoşa’da; Kıbrıs Türk Spor Yazarları havuz suyu, Yakın Doğu Üniversitesi havuz suyu, Kent Hotel havuz suyu, Royal Hotel havuz suyu, Yarim havuz suyu, Mağusa ve Karpaz’da; Artemis Otel havuz suyu, Exotic Otel havuz suyu, Cyprus Garden havuz suyu, Long Beach havuz suyu, Salamis Otel havuz suyu, Mimoza Hotel havuz suyu, Venüs Hotel havuz suyu, Sema Otel havuz suyu, Palm Beach Otel havuz suyu, European Hotel havuz suyu, Girne’de; VAHA SPA Tatil Köyü havuz suyu, Simena Tatil köyü havuz suyu, Sunny Beach Tatil köyü havuz suyu, Sempati Otel havuz suyu, Filipper’s Tatil Köyü havuz suyu, La Siesta Tatil Köyü havuz suyu, Hibiscus Garden Tatil Köyü havuz suyu, Silver Rocks Bangalow havuz suyu, Celebrity Bangalow havuz suyu, Manolya Hotel havuz suyu, Club Lapethos Hotel havuz suyu, Club Lapethos Aqua havuz suyu, Sunset beach havuz suyu, Ak 2000 Tatil Köyü havuz suyu ile Ayia Anastasia Hotel havuz suyu temiz bulundu.

PLAJLARDA DA SORUN YOK…
Sağlık Bakanlığı’nın büyük bir titizlikle yürüttüğü analiz çalışmaları halkın kullanımına açık plajların da temiz olduğunu gösterdi. Buna göre, Girne bölgesinde; Güzelyalı Halk Plajı, İncirli Plajı, L.A Plajı, Marmaris Plajı, Celebrity Hotel Doğu ve Batı plajları, Manolya Plajı, Clup Lapethos Plajı, Sunset Plajı, Camelot Plajı, Mosquito Doğu ve Batı Plajları, Püsküllü Bölgesi, Oscar Hotel Plajı, Vuni Palace Hotel Plajı, Karakum Halk Plajı, Çatalköy Plajı, Acapulco Tatil Köyü Plajı sağ ve sol tarafı, Vogue Beach, Escape Plajı ve Lara Beach, Mağusa-İskele-Karpaz bölgelerinde ise; Boğaz Hotel Plajı, Exotic Hotel Plajı, Cyprus Garden Tatil Köyü Plajı, İstanbul Plajı, Yeni İskele Belediye Plajı, Longh Beach Plajı, Salamis Bay Conti Hotel Plajı, Mimoza Hotel Plajı, Venüs Hotel plajı, Bedis Plajı, Yeniboğaziçi karavan alanı, Glapsides Plajı, DAÜ Beach Clup Plajı, Palm Beach Hotel Plajı, Artemis Otel, den alınan deniz suyu örneklerine yapılan analizlerde, denize girilmesinde mikrobiyolojik açıdan sakınca olmadığı görüldü.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


MAĞUSA HASTANESİ EYLÜL AYINDA BİTİYOR...

Gazimağusa Devlet Hastahanesi inşaatı sona doğru ilerliyor....

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz Gazimağusa’ya inşa edilen yeni Devlet Hastanesi’nin dosta moral, düşmana korku verdiğini söyledi

Vaiz: “Sağlık Bakanlığı ve Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı işbirliği ile Lefkşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastahanesi Kampüsü içeresinde 7 ay gibi kısa bir süre içeresinde modern bir binanın yapılmasını sağladık. Şimdi de sırada Mağusa Hastahanesi’nin tamamlanıp hizmete sokulması var”

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz Gazimağusa’ya inşa edilen yeni Devlet Hastanesi’nin dosta moral, düşmana korku verdiğini söyledi.

Sivil Savunma Teşkilat Başkanı Ömer Faruk Bozdemir ve beraberlerindeki heyetle Mağusa’ya inşa edilen yeni Devlet Hastanesini dün ziyaret eden Sağlık Bakanı Vaiz, Türkiye, Sivil Savunma Sığınak Komisyonu ve KKTC yerel kaynaklarının ortaklaşa finansörlüğü ile ihaleye çıkılıp, inşaatına başlanan yeni hastahanenin Eylül ayında tamamlanarak hizmete sunulacağını kaydetti.

Bodrum katında sığınak amaçları için kullanılacak şekilde düzenleme yapılan projenin, çok önemli stratejik konumu olduğunu ve inşaatın tamamlanması için yaklaşık 2 aylık zaman kaldığını belirten Vaiz, temponun daha da arttırılarak, inşaatın tamamlanmasını sabırsızlıkla beklediklerini beklediklerini söyledi.

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, “Hastahane inşaatını KKTC makamları ve Mağusa halkı ie Türkiye Cumhuriyeti yetkilileri de heyacanla izliyor. Büyük bir coşku ile tamamlanacağı günü hep birlikte bekliyoruz” dedi.

Göreve yeni atanan Sivil Savunma Teşkilat Başkanı Ömer Faruk Bozdemir’in ayağının tozu ile kendisine eşlik ettiğni için ve sağlayacağı katkılardan dolayı teşekkür eden Bakan Vaiz, Sağlık Bakanlığı ve Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığının işbirliği ile Lefkşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastahanesi Kampüsü içeresinde 7 ay gibi kısa bir süre içeresinde modern bir binanın yapılmasını sağladıklarını anımsatarak, “şimdi de sırada Mağusa Hastahanesi’nin tamamlanıp hizmete sokulması var” dedi.

İnşaatın başladığı günden, bu güne kadar geçen sürecin son derece yüz güldürücü olduğunu da kaydeden Vaiz, zamanla yarıştıklarını, en kısa sürede Hastahanenin tıbbi donanımı için ihale süreçlerinin başlatılacağını belirtti.

Müteaahhit Tosunoğlu Firması sahibi Hasan Tosunoğlu da bu ziyaretin kendilerine moral kaynağı olduğunu, idare ve işverenin elbirliği ile tek bir yürek, tek bir nabız olarak bu inşaata dört elle sarıldıklarını, kaliteden taviz vermeden, eksiksiz bir şekilde zamanında anahtar teslimi yapacaklarını söyledi.

Sivil Savunma Teşkilat Başkanı Ömer Faruk Bozdemir ise yaptığı kısa konuşmada, hastane inşaatında sona doğru gelinmesinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “ anahtarı teslim almak için büyük bir heyecan duyuyoruz” dedi.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


VAİZ: "TAKDİRİ DİYALİZ HASTALARIMIZIN VE YAKINLARININ        VİJDANLARINA BIRAKIYORUM"

KKTC Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Girne’ye “Hemodiyaliz Servisi” kurulmasına yönelik attıkları adımları anlattı, Demokrat Parti’nin iddiaları sonrasında uygulamayı “askıya aldıklarını” belirterek, “ihale kararı” verdiklerini açıkladı.

KKTC Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, “Yurttaşın daha kaliteli sağlık hizmeti alması” için attıkları adımların siyasi propaganda malzemesi yapılmasından üzüntü duyduklarını belirterek, “Girne’deki diyaliz hastalarımızın yaşam kalitesini yükseltmek için ortaya koyduğumuz çaba ne yazık ki istismar edilmiştir”

Bakanlığımızın hiçbir şaibeye tahammülü yoktur. Bu nedenle Girne’deki Hemodiyaliz Servisi kurulmasına yönelik yasalarımıza uygun olarak Bakanlar Kurulu kararıyla başlattığımız girişimi askıya aldığımızı belirtir, en kısa sürede ihaleye çıkılacağını açıklamak isterim” dedi.

Vaiz, bu kararla doğacak gecikmenin sorumlusunun “sağlığı, siyaset ve çıkar malzemesi” yapanlar olduğunu belirterek, “Bizler, Girne-Lefkoşa arasında yıllardır çok büyük zorluklarla tedavisini sürdürmeye çalışan insanlarımızın, en erken zamanda rahat etmeleri için adım atmıştık. Ancak, bu hassasiyetimiz kimi çevrelerce istismar edildi. Takdiri diyaliz hastalarımızın ve yakınlarının vicdanlarına bırakıyorum” şeklinde konuştu.

Kamu-Özel işbirliği

Sağlık hizmetlerini bir bütün olarak ele aldıklarını ve “kamu-özel işbirliği” üzerinde durduklarını anlatan Vaiz, Girne’deki Hemodiyaliz Servisi’ne yönelik gelişmeleri şöyle özetledi: “Girne’de yaşayan yurttaşlarımız ve turizm amaçlı adamızda bulunan misafirlerimiz yıllardır diyaliz hizmetlerini Lefkoşa’dan almaktadırlar. Haftanın en az iki günü Lefkoşa’ya taşınmak zorunda olan bu hastalarımız çok önemli güçlükler yaşamaktadır. Bu insanlarımızın yaşam kalitesini yükseltmek ve diyaliz hizmetlerinin Girne’de de en çağdaş donanım ve organizasyon ile başlatılmasını başarmak için bakanlığımıza yapılan bir müracaat değerlendirmeye alınmıştır. Türkiye’de uzun yıllardır hemodiyaliz merkezleri kurup çalıştıran Kıbrıslı Türk bir hekimin müracaatı, yurt dışında yaşayan değerlerimizin toplumumuza kazandırılması açısından da bizleri heyecanlandırmıştır.”

"Devletin kasasından tek kuruş çıkmayacaktı"

“Bakanlığımız uzmanlar yönetiminde uzun bir süre değerlendirmelerini sürdürmüş, Girne’ye YAP-İŞLET-DEVRET modeliyle düşünülen Hemodiyaliz Merkezi’nin devletin kasasından tek kuruş ödenmeden yapılması üzerine formüllerini sonuçlandırmıştır. Türkiye’den gelen TC Sağlık Bakanlığı Maliyet Denetim Uzmanı ve Maliye Bakanlığı uzmanlarımızca gerekli hesaplamalar yapılmış, Girne’ye kurulacak sistemin, şu anki Dr. Burhan Nalbantoğlu hastanemizde verilen hizmetin birim fiyatların da altında olması sağlanmıştır. Geçtiğimiz yıl Lefkoşa’daki diyaliz makinelerinin sadece bakımı için 15 bin 120 EURO ödeme yapıldığı düşünüldüğünde, hem devlet önemli bir ekonomik kazanım elde edecek ama en önemlisi de diyaliz hastalarımızın bir an önce yaşam kalitesinin artırılması yönünde sonuç alınacağı göz önünde bulundurulmuştur. Girne hastanesinin şu anda kullanılmayan bir alanı değerlendirilmiş olacak, tüm tıbbi cihazlar, su arıtma sistemi ve tüm sarf malzemeleri ilgili firma tarafından karşılanacak; böylece bu servis, toplumun hizmetine sunulacaktı”

“Bir an önce yapmak istedik”

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, bu servisin kurulmasında “ihale” yönteminin kullanılmamasının ise “zaman ve prosedür” ile ilgili olduğunu anlatarak, “İhale sistemi ve prosedürü ne yazık ki gecikmeleri de beraberinde getirmektedir. Ayrıca 2007 bütçemizde yeterli ödenek olmadığı gerçeği de vardır. Oysa diyaliz hastalarımızın bu teknik prosedürlerin tamamlanmasını beklemeye tahammülü kalmamıştır. Bize yapılan müracaatla ortaya çıkan çok uygun koşullarda, yine yasalarımızda belirtilen bir başka yöntem olan Bakanlar Kurulu kararı ile bir an önce adım atmak istedik. Devlet İhale Tüzüğü’nün 3 (2.) maddesi Bakanlar Kurulu kararıyla uygulamaya yasal olarak cevap vermektedir. Yani ortada hiçbir yasa dışı uyulama ve usulsüzlük yoktur. Böylece diyaliz hastalarımızı her hafta yaşadıkları sıkıntılardan arındırmak, yazın sıcağı ve kışın soğuğunda, onca sıkıntılarına rağmen yollardan kurtarmak istedik. Doğrusu bu kadar ince elenmiş bir projeye siyaset karıştırılacağını tahmin etmiyorduk. Bakanlığımızın hiçbir şaibeye tahammülü yoktur. Bu nedenle, attığımız bu doğru adımı yine de askıya alıyor, ihaleye çıkıyoruz. Gecikme nedeniyle diyaliz hastalarımızdan özür diliyor, bunun sorumlularını vicdanları ile başbaşa bırakıyoruz” şeklinde sözlerini tamamladı.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


VAİZ: "SAĞLIK ALTYAPILARINI SÜRATLE GELİŞTİRİYORUZ"

Cumhuriyetçi Türk Partisi Güzelyurt İlçe Örgütü ‘Çarşamba Toplantıları’ çerçevesinde dün akşam Sağlık Bakanı Eşref Vaiz’i konuk etti.

Vaiz: “Dr. Burhan Nalbantoğlı Devlet Hastanesi kadar büyük ve kapsamlı olacak olan Mağusa Devlet Hastanesi, sadece 16 aylık kısa bir sürede bitirilecek ve Eylül ayının ortalarında hizmete girecektir”


Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, bir yandan reform çalışmalarını sürdürürken, diğer yandan da, sağlık sektörüne duyulan güvensizliği ortadan kaldırmak için hastane ve sağlık merkezlerinin alt yapılarını iyleştirmeye dönük çalışmaları süratle sürdürdüklerini söyledi.

Çarşamba Toplantıları çerçevesinde dün akşam Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Güzelyurt İlçe Örgütü’nün konuğu olan Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Sağlık alanında yapılan ve yapılması öngörülen icraatlar hakkında bilgi verdi.

“Hem hizmeti verenlerin, hem de hizmeti alanların mutluluğu...”
Sağlıkta hem hizmet alanın, hem de hizmet verenin mutluluğunun esas olduğunu ifade eden Bakan Vaiz, hastaların polikliniklerde bekleme koşullarının iyleştirildiğini, bazı branşlarda randevu sistemine geçildiğini, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde 30 yıldır çalışmayan soğutma ve ısıtma sisteminin yeniden kurulduğunu, servislerin yatak sayılarıyla birlikte donanımlarının da geliştirildiğini, Ambulans filosuna 12 yeni ambulanslın kazandırıldığını kaydetti.

Kurulacak yeni sağlık sisteminde Sağlık Merkezleri’nin önemine de değinen
Bakan Vaiz, atıl durumda olan Güzelyurt Sağlık Merkezi’nin yeniden restore edilip 24 saat on call hizmet verir duruma getirildiğini anımsattı.

Sağlık Bakanı Vaiz, “Güzelyurt’taki Sağlık Merkezi gibi, İskele’deki Sağlık Merkezini de 24 saat on call ve Ambulanslı bir şekilde çalışır duruma getirdik. Ayrıca Karpaz bölgesindeki Yenierenköy Sağlık Merkezini de 24 saat dktorlu bir şekilde hizmet verir bir pozisyona soktuk” dedi.

Sağlık alanında kısa sürede yapılan bir çok icratın olduğunu vurgulayan Sağlık Bakanı Vaiz, 2006 yılında 170 tane hemşirenin sağlık sistemine katıldığını; eczacı kalfası ve tıbbi sekret istihtamı ile servislerdeki hemşirelerin gerçek mesleklerini icra etmelerinin sağlandığını, böylelikle verimliliğin arttığını; özel sektörden güvenlik, temizlik ve yemek hizmeti satın alındığını anlattı.

Moral değerlerin yükseltilmesine yönelik çalışmaların halen devam ettiğinin de altını çizen Vaiz, “bir yandan sağlık alanında büyük bir dönüşüm için çalışırken, diğer yandan da moral değerlerin yükselmesini sağlayacak altyapı çalışmalarını sürdürüyoruz” dedi.

İngiliz Sömürge Dönemi’nden kalma 60 yıllık ve yıkılmaya yüz tutan Gazimağusa Devlet Hastanesi’nin yerine yeni bir hastane yapılmakta olduğunu da söyleyen Vaiz, “ Dr. Burhan Nalbantoğlı Devlet Hastanesi kadar büyük ve kapsamlı olacak olan Mağusa Hastanesi, sadece 16 aylık kısa bir sürede bitirilecek ve Eylül ayının ortalarında hizmete girecektir. Bu yeni hastane, Gazimağusaya oldu kadar bütün Karpaz bölgesine de hizmet verecektir” dedi.

“KKTC’de ilk kez By-Pass”
Türkiye Siyami Ersek Hastanesi ile Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi ekiplerinin 2 hastaya KKTC’de ilk defa By-Pass ameliyatı yapıtığını da keydeden Vaiz, bu ameliyatların uzun zamandan beri yapılan çalışmaların bir sonucu olduğunu sözlerine ekledi.

“Kalp damar cerrahisi...”
Çok yakın bir geçmişte Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde 30 anjiyo ameliyatı gerçekleştirildiğini de kaydeden Vaiz, bu perasyonların çok başarılı geçtiğini, anjiyo olan bu kişiler arasında ülkede turist olarak bulunan iki yabancının da yer aldığını belirtti.

Vaiz, hastaların artık, anjiyo veya By-Pass ameliyatları için Türkiye ve diğer yabancı ülkelere gitmesine gerek kalmadığını söyledi.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


SAĞLIK MERKEZLERİNE 117 BİN 871 BAŞVURU...

Sadece hastaneler değil, Sağlık Bakanlığı’na bağlı, sağlık merkezlerinde de vatandaşa hizmet veriliyor. Geçen yıl, 16 sağlık merkezine, toplam 117 bin 871 başvuru oldu.

Sağlık Bakanlığı’na bağlı beş büyük hastanenin yanısıra, 16 sağlık merkezi de vatandaşa şifa dağıtıyor


“Geçen yıl, Dipkarpaz, Maraş,Akdoğan,Yeni Erenköy, Mehmetçik, Yeni İskele, Geçitkale, Serdarlı,İnönü, Sıhhıye, Değirmenlik, Kentsel, Esentepe, Lapta, Güzelyurt ve Lefke’deki sağlık merkezlerine toplam 117 bin 871 başvuru oldu. Geçen yıl 48 bin 78 erkek ve 69 bin 793 kadın, on altı ayrı bölgedeki sağlık merkezlerinden hizmet aldı. ”

En yoğun başvuru Lefkoşa Kentsel’e
Sağlık merkezlerinde en yoğun başvuru Lefkoşa’da tren yolu olarak da anılan Kentsel Sağlık Merkezi’ne oldu. Kentsel sağlık merkezi 2006 yılında, toplam 22 bin 424 kişiye sağlık hizmeti verdi. Bu rakamın 8 bin 310’unu erkekler, 14 bin 114’ünü ise kadınlar oluşturdu. İkinci en yüksek başvuru 15 bin 934 başvuru kişi ile Güzelyurt Sağlık Merkezi’ne oldu. Güzelyurt sağlık merkezine başvuruların 6 bin 536’si erkek, 9 bin 398’i kadın olarak istatistiklere yazıldı. Sağlık merkezlerine başvuruda üçüncü sırayı ise Yeni Erenköy aldı. Geçen yıl Yeni Erenköy sağlık merkezine toplam 11 bin 992 kişi başvurdu. Bu merkezdeki başvurularda erkek ve kadın oranlarına bakıldığında, 4 bin 586 erkeğin ve 7 bin 136 kadının sağlık hizmeti aldığı görüldü.

2006 yılı istatisitiklerinde dördüncü sırayı alan Mehmetçik Sağlık Merkezi’nden toplam 10 bin 203 kişi hizmet alırken, Dipkarpaz’a ise toplam 4 bin 509 kişi sağlık hizmeti almak için başvurdu. Maraş’ta toplam 6 bin 249 kişi şifa bulmak için sağlık merkezlerine giderken, Akdoğan’da 7 bin 540, Yeni İskele’de 9 bin 084, Geçitkale’de 4 bin 688, Serdarlı’da 4 bin 969, İnönü’de 3 bin 337, M. Sıhhıye’de 127, Değirmenlik’de 4 bin 063, Esentepe’de 5 bin 604, Lapta’da 4 bin 062 ve Lefke’de 3 bin 056 kişi sağlık merkezlerine gitti.

En çok “muayene”, sonra “hipertansiyon”
Geçen yıl 16 sağlık merkezinde en çok başvuru, hasta kontrolünde yaşandı. Geçen yıl 29 bin 916 kişi rutin kontrol için sağlık merkezlerine başvurdu. Sağlık merkezlerine gidenlerin 16 bin 373’ünde üst solunum yolu enfeksiyonu, 13 bin 864 kişide ise hipertansiyon görüldü. Başvurularda, bin 383 kişi de diabet, bin 883 kişi de anemi, bin 256 kişi de orta kulak iltihabı, 974 kişi de iskemik kalp, 941 kişi de akut solunum enfeksiyonu, bin 524 kişi de akut sinüzit, 2 bin 682 kişi de akut farenjit, 5 bin 953 kişi de akut farenjit ve bin 642 kişi de ishale rastlandı.

2006 yılı bölgelere göre sağlık merkezlerine gidenler ve yaşları ve
2006 yılında sağlık merkezlerine gidenlerde görülen hastalıklar BKZ.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............North Cyprus, NORTH CYPRUS, KUZEY KIBRIS, cyprus, Cyprus kibris, chypre, north cyprus, internet, ISP, web service, web design, turkish cypriot, www, trnc, turkish republic of northern cyprus, nicosia, lefkosa, famagusta, gazimagosa, gazimagusa, magusa, kyrenia, girne, lefke, lefka, guzelyurt, morphou, karpaz, karpas, la republique turque du nord de chypre, kktc, cypriot, cheap web space, web space, free space, trnc online, trnc online project, rehber, tourist, holiday, guide, sağlık, saglik, hastalık, hastalik, Sağlık Bakanlığı, Saglik Bakanligi, tıp, tip, ilkyardım, ilkyardim, rahatsızlık, rahatsizlik, hastane, hastahane, sağlık merkezi, saglik merkezi, sağlık ocağı, saglik ocagi, istatistik, statistic, doktor, doctor, eczane, pharmacy, health, kronik, cronic, akut, acut, diyabet, diabet, onkoloji, oncology, endokrin, kalp, thalassaemia, radyasyon, alerji, grip, nezle, kanser, cancer, romatizma, egzama, mide, prostat, rahim, raşitizm, tansiyon, siyatik, varis, verem, kan, iğne, igne, enjeksiyon, enjektör, idrar, kulak, burun, boğaz, bogaz, goz, göz, adale, gastrit, yaşam, hayat, solunum, yanık, yanik, vücut, vucut, yatak, ilaç, lab, laboratuvar, sosyal, sosyal hizmetler, hizmet, devlet, Burhan Nalbantoğlu, Akçiçek, Akcicek, cengiz topel, özürlü, zihinsel, kreş, bakımevi, rehabilitasyon, tıbbi, plasenta, genetik, biyokimya, mikrobiyoloji, fizyoloji, dahiliye, pratisyen, cerrah, cerrahi, diş, dentist, sinir, çocuk, cocuk, anestezi, kadın, kadin, doğum, uroloji, üroloji, asistan, kardiyoloji, kardiyolog, hematoloji, hematolog, seroloji, spor, deri, cilt, ekg, morg, patoloji, patolog, nukleer, damar, ortodondist, odiyolog, beyin, fizyoterapist, röntgen, poliklinik, acil, göğüs, gastroloji, gastrolog, pediyatri, pediatri, adli, ambulans, ambulance, KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ - SAĞLIK VE SOSYAL YARDIM BAKANLIĞI - KIBRIS'IN SAĞLIK ADRESİ

 
 
 

  Sağlık Merkezlerine 117 Bin 871 başvuru    Akçiçek Hastanesi'ne Hemodiyaliz Merkezi   Vaiz: "Sağlık altyapılarını süratle geliştiriyoruz"   Vaiz: Takdiri diyaliz hastalarımızın ve yakınlarının vijdanlarına bırakıyorum"   Mağusa Hastanesi Eylül ayında bitiyor   Plajlar ve havuzlar temiz   Vaiz: "Sağlıkta rekor sayıda iş yaptık"   Vaiz: "Yeni lokal yenilikler getirsin!"   Prostat kanserine radikal cerrahi müdahale   Thalassaemia Derneği yetkilileri Bakan Vaiz'i ziyaret etti   1461 kişiye kanser taraması    Sigortalıların ilaçları geçici bir süreliğine özelden...   "40 yıllık hasret bitiyor..."