.....::::: ARALIK' 2008 :::::......    

 

 

 

 

 

 

 

 

 


A N A S A Y F A


ilkyardım | temel rahatsızlık ve hastalıklar | bakanlık | hastaneler ve sağlık merkezleri | sağlıkta istatistikler
doktorlar | eczaneler | tıp terimleri sözlüğü | e-mail | webmaster | anasayfa


 
domain name


  kişi sitemizi
 ziyaret etmiştir

 

  Beyin Cerrahisi Mağusa'da...
           25 Aralık 2008, Perşembe »
Mağusa Devlet Hastanesi

 

 

 

 

 


Gazimağusa yeni Devlet Hastanesinin hizmete girmesinin birinci yıldönümü dolayısıyla hastane personeline “kokteyl” düzenleyen Sağlık Bakanı Eşref Vaiz’den müjdeli bir haber daha...

Beyin Cerrahisi Mağusa'da...

Gazimağusa yeni Devlet Hastanesinin hizmete girmesinin birinci yıldönümü dolayısıyla hastane personeline “kokteyl” düzenleyen Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Başbakan Ferdi Sabit Soyer’in eşi Dudu Soyer’in Mağusa Devlet Hastanesinde hastaları ziyaretine de eşlik etti

Gazimağusa yeni Devlet Hastanesi’nin hizmete girmesinin birinci yılı nedeniyle hastane personeline yönelik bir kokteyl gerçekleştiren Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Beyin Cerrahisinin Gazimağusa Devlet Hastanesinde kurulduğunu müjdeledi.

Kokteylde konuşan, Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Mağusa halkının layık olduğu bir hastaneye kavuşmasından duyduğu mutluluğu belirtti ve Hastanenin adadaki diğer hastanelerle yarışır hale gelmesinin önemine işaret etti.

Beyin cerrahisi...
Bakan Vaiz bunun için yeni yapılanmaların olacağını kaydetti ve özellikle beyin cerrahisi ile ilgili hem Lefkoşa hem de Mağusa hastanesinde ilklere imza atılacağını söyledi.

Hastaların yeni yılı kutlandı...
Bakan Vaiz ve Dudu Soyer yatılı hastaların yeni yılını kutladılar ve şeker verdiler. Başbakan’ın eşi Dudu Soyer ise yaptığı konuşmada, Hastaneyi ziyaretinde görmüş olduğu yenilikten dolayı çok duygulandığını belirtti ve özverili çalışmalar sayesinde çok daha güzel işlerin başarılabileceğini dile getirdi.

Dudu Soyer daha sonra Sağlık Bakanı Eşref Vaiz’e, Hastahane Başhekimi Nuri Gökşin’e ve Hemşireler adına Başhemşire Hayriye Cumaoğulları ile Hastaneyle ilgili kurulan Yardım Derneği Başkanı Dr. Kate Kobat’a teşekkür plaketi sundu.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............

 

  Esentepe'de 24 saat kesintisiz sağlık hizmeti verilecek
           24 Aralık 2008, Çarşamba »
Esentepe Sağlık Merkezi

 

 

 

 

 


Yeni yıl öncesi Esentepe Sağlık Merkezini ziyarete eden Sağlık Bakanı Eşref Vaiz müjdeledi

Esentepe'de 24 saat kesintisiz sağlık hizmeti...

Vaiz: “Büyüyen ve gelişen Esentepe’de 24 saat kesintisiz sağlık hizmeti verilebilmesi için çalışma başlattık. Merkezde var olan bazı eksiklikler süratle giderilecek ve önümüzdeki aylarda, Güzelyurt, İskele, Yenierenköy ve Akdoğandan sonra Esentepe’de de 24 saat kesintisiz sağlık hizmeti verilecek”

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, büyüyen ve gelişen Esentepe’de 24 saat kesintisiz sağlık hizmeti verilmesi için çalışma başlattıklarını söyledi. Yeni yıl öncesi Esentepe Sağlık Merkezine ziyaret gerçekleştiren Bakan Vaiz, bir süre önce bakanlık ve yardımsever yurttaşlar işbirliğiyle merkezde yapılan restorasyon ve düzenlemeler hakkında bilgi aldı.

Sağlık Merkezlerinin desteklenmesi devam edecek...
Görevde bulunduğu yaklaşık dört yıllık süre zarfında boş durmadıklarını, hastanelerin yanı sıra sağlık merkezlerinin, altyapılarını iyileştirmekle ve araç-gereç ile donanımlarını artırmakla uğraştıklarını belirtti. Yaptığı konuşmada, Sağlık merkezlerinin kurulacak olan yeni sistemde çok önemli bir yerinin de olacağını yineleyen Vaiz, “sağlık merkezlerimizi desteklemeye devam edeceğiz. Bugün Esentepe Sağlık Merkezinde devlet vatandaş işbirliğiyle tadilat ve restorasyon yapılmıştır. Ayrıca, 2 adet yatak ve EKG cihazı sağlanmış, engelli yurttaşlarımız için de tekerlekli sandalye rampası yapılmıştır” dedi.

Esentepe’de de 24 saat kesintisiz sağlık hizmeti...
Esentepe Sağlık Merkezi için katkı koyan yardımsever vatandaşlara ile merkezde çalışan doktor, hemşire ve sağlık çalışanlarına da teşekkür eden Bakan Vaiz, “ büyüyen ve gelişen Esentepe’de 24 saat kesintisiz sağlık hizmeti verilebilmesi için çalışma başlattık. Merkezde var olan bazı eksiklikler süratle giderilecektir ve önümüzdeki aylarda, Güzelyurt, İskele, Yenierenköy ve Akdoğandan sonra Esentepe’de de 24 saat kesintisiz sağlık hizmeti verilecektir ” dedi.

Hemşirelere yeni Lojman yapılıyor...
Esentepe Sağlık Merkezi bahçesi içerisine hemşire lojmanı yapılması için harekete geçtiklerini de kaydeden Eşref Vaiz, “ Esentepe Sağlık Merkezi için yeni bir hemşire lojmanı yapılacaktır. Ayrıca merkezde ihtiyaç olan malzeme deposu da en kısa sürede yapılacaktır” dedi. Sağlık Bakanı Vaiz’e ziyarette, Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Dr. Sıdıka Kayımbaşıoğlu ile Özel Kalem Müdürü Aysan Çeliker eşlik etti.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............

 

  Vaiz'den geçmiş olsun ziyareti...
           24 Aralık 2008, Çarşamba »
Vaiz'den ziyaret

 

 

 

 

 


SGazimağusa Devlet Hastanesi’nde ameliyat olan Sayıştay Başkanı İsmet Akim’e;

Vaiz'den geçmiş olsun ziyareti...

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde ‘sağ femur kırığı’ ameliyatı olan Sayıştay Başkanı İsmet Akim’e geçmiş olsun ziyaretinde bulundu

Hastanenin ortopedi bölümünde yatmakta olan Sayıştay Başkanı İsmet Akimin geçirdiği ameliyat ve sağlık durumu hakkında hastane başhekimi Dr. Nuri Gökşin’den bilgi alan Bakan Vaiz, “Sayıştay Başkanımız Sayın İsmet Akimin başarılı bir ameliyatı geçirdiğini öğrenmiş bulunmaktayım. Kendisinin sağlık durumu gayet iyi. Sayın Sayıştay Başkana acil şifalar diliyorum” açıklamasında bulundu.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............

 

  DAÜ'de AIDS Semineri...
           17 Aralık 2008, Çarşamba »
AIDS Semineri

 

 

 

 

 


Sağlık Bakanlığının “sorumluluk al kendini koru” sloganıyla 25 Kasım 2008 tarihinde başlattığı ‘AİDS ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar’ konusundaki eğitim kampanyası devam ediyor

DAÜ'de AIDS Semineri...

Sağlık Bakanlığı, “1 Aralık Dünya AİDS Günü” dolayısıyla başlattığı eğitim kampanyası çerçevesinde bugün, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde ‘AİDS ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar’ konusunda seminer gerçekleştirdi.

Sağlık Bakanlığının “sorumluluk al kendini koru” sloganıyla 25 Kasım 2008 tarihinde başlattığı kampanya kapsamında, KKTC genelindeki Lise, Meslek Lisesi ve Üniversite öğrencilerine yönelik seminerler gerçekleştiriyor.

Kampanyanın bugünkü ayağında, Sağlık Bakanlığı ile Doğu Akdeniz Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Rehberlik ve Araştırma Merkezi (DAÜ-PDRAM) işbirliğiyle “AİDS ve Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar’ temalı seminer yapıldı.

DAÜ Öğrenci Aktivite Merkezi Salonu’nda saat 10:30’da başlayan semineri Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Dr. Kani Nalbant sundu.

Yoğun bir katılımla son derece başarılı bir şekilde gerçekleştirilen seminerde, üniversiteli gençler Aids ve diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar hakkında bilgilendirildi. Gençlerin, cinsellikle ilgili olarak karşılaşılabilecekleri risk barındıran durumlar hakkında bilgiler verildi. Bilinçlendirme ve farkındalık yaratma mesajlarına da yer verilen seminerde öğrencilerin ilgi ve dikkati en üst düzeyde oldu.

Seminer sonunda öğrencilere, DAÜ-PDRAM’ın hazırladığı ‘Ergenlikten Yetişkinliğe Sağlıklı Cinsel Yaşam’ ve ‘Aile İçi Şiddet’ adlı bilgilendirici ve farkındalık arttırıcı kitapçıklar dağıtıldı.

Seminerde konuşmacı olarak yer alan Uzman Dr. Kani Nalbant’a da katkıları için teşekkür edildi ve DAÜ öğrencileri adına DAܒnün bir plaketi takdim edildi.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............

 

  Ameliyat mikroskobu ile ilk kez yapılan ameliyatlar
           7 Aralık 2008, Pazar »
Ameliyat mikroskobu

 

 

 

 

 


Yeşilyurt Cengiz Topel Hastanesi’nde ameliyat mikroskobu ile ilk kez yapılan ameliyatlarla;

4 hasta sağlığına kavuştu

Yeşilyurt Cengiz Topel Hastanesi’nde ameliyat mikroskobu ile göz ameliyatlarına başlandı

Sağlık Bakanlığına bağlı Yeşilyurt Cengiz Topel Hastanesi’nde ilk kez ameliyat mikroskobu ile göz ameliyatı yapıldı.

Yeşilyurt Cengiz Topel Hastanesi’nde görev yapan Op. Dr. Zafer Hıdıroğlu ve Op. Dr. Hüseyin Enginsoy’un gerçekleştirdiği ameliyatlarla 4 hasta şifa buldu.

Operasyondan sonra açıklamada bulunan Op. Dr. Zafer Hıdıroğlu ve Op. Dr. Hüseyin Enginsoy, Yeşilyurt Cengiz Topel Hastanesi’nde uzun yıllardır eksikliği olan ameliyat mikroskobunun Sağlık Bakanlığı tarafından temin edildiğini ve ameliyat mikroskobunun hastaneye kazandırılmasından sonra başlanan ameliyatlarla, bölge halkına büyük bir sağlık hizmeti sunulmaya başlandığını söylediler.

Cengiz Topel Hastanesi’nde; ikinci basamak sağlık hizmeti…
Sağlık Bakanlığı bünyesinde 1975 yılında hizmet vermeye başlayan Cengiz Topel Hastanesi, Güzelyurt ve Lefke yöre halkına en kaliteli sağlık hizmeti vermeye çalışıyor. Yeşil ve mavinin en güzel tonlarının bulunduğu Yeşilyurt köyünde konuşlanan 45 yataklı hastane, bölge halkına ‘ikinci basamak’ sağlık hizmeti veriyor.

1929’da inşa edildi…
Cengiz Topel Hastanesi’nin tarihi 1929 yılına kadar gidiyor. Hastane, o dönemde bölgede faaliyet gösteren CMC Maden Şirketi tarafından, kendi işçileri ile ailelerine hizmet vermesi amacıyla inşa edilmişti. Ancak CMC personeli ve aileleri yanında diğer bölge sakinleri de hastane hizmetlerinden yararlanma imkânı bulmuştu.
Hastane, 1974 yılından sonra Kıbrıs Türk Yönetimi altındaki bölgede kaldı ve 18 Nisan 1975 tarihinde Sağlık Bakanlığı'na bağlandı. 8 Ağustos 1964’te hastanenin hemen yanında şehit düşen Pilot Yüzbaşı Cengiz Topel'in adı verilmişti. Zaman zaman sıkıntılı dönemler geçiren ve Kronik Hastalıklar Hastanesi, Sağlık Merkezi olması gündeme gelen Cengiz Topel Hastanesi, 2001 yılında hastanenin bölge halkı için gerekliliği kabul edilerek ‘ikinci basmak’ hastane olarak hizmet verebilmesi için gerekli tadilat, altyapı eksiklikleri, cihaz ve personel alımları gerçekleştirilmişti.
Hastanede Jinekoloji-Doğum olmak üzere 3 adet 12–15 yataklı koğuş, 3 özel oda ameliyathane, fizik tedavi bölümü, röntgen, laboratuvar, diyabet ünitesi, 11 poliklinik odası, diş ünitesi ve 24 saat hizmet veren Acil Servis var.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............

 

  1 Aralık Dünya AIDS Günü: Kondom korur!
           1 Aralık 2008, Pazartesi »
Dünya AIDS Günü Dünya AIDS Günü

 

 

 

 

 


Sağlık Bakanlığı “1 Aralık Dünya AİDS Günü” dolayısıyla halka kondom ve bilgilendirici broşür dağıttı:

Kondom korur!

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi, 1 Aralık Dünya AİDS günü dolayısıyla ülkenin çeşitli bölgelerinde halka ücretsiz kondom ve broşür dağıttı

Son üç yıldan bu yana Bakanlığın gelenekselleştirdiği kondom ve broşür dağıtım faaliyetinde, AİDS’e ve AİDS’ten korunma yollarına dikkat çekiliyor. Ayrıca, çağın vebası olarak nitelenen AİDS’ten korunmanın en etkin yöntemlerinden olan “kondom kullanımı” hakkında farkındalık yaratılıyor.

Kampanya devam ediyor...
Sağlık Bakanlığı’nın 1 Aralık Dünya AİDS günü dolayısıyla ülke genelimdeki lise ve üniversitelerde başlattığı eğitim ve bilinçlendirme kampanyası da devam ediyor. 23 Aralık 2008 tarihine kadar devam edecek olan kampanyada, toplumun ve gençlerin AIDS konusunda bilgilendirilip daha bilinçli davranmaları hedefleniyor. Kampanyada, Dünya AİDS günü dolayısıyla medya aracılığı ile tüm topluma ulaşılıp, AIDS ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar hakkında koruyucu hekimlik kapsamında bilgi veriliyor.

AIDS’ten korunmanın yolları
• HİV virüsü taşıyıp taşımadığını bilmeyen kişi ile girilen cinsel ilişkide kondom kullanılmalıdır.
• Tek eşliliğe dikkat edilmelidir.
• Kontrol edilmemiş kan ve kan ürünleri kesinlikle kullanılmamalıdır.
• Şırınga, iğne, piercing, dövme, jilet, manikür, pedikür aletleri ve her türlü delici ve kesici alet başkalarıyla paylaşılmamalıdır.
• Çiftler evlilik ve hamilelik öncesinde AIDS testi yaptırmalıdırlar.
• HIV pozitif kişi, test sonucunu öğrendikten sonra kesinlikle kan vermemelidir.
• Açık yaralar, vücuda mikrop/virüs/bakteri girişini engellemek için bantla kapatılmalıdır.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............

 


North Cyprus, NORTH CYPRUS, KUZEY KIBRIS, cyprus, Cyprus kibris, chypre, north cyprus, internet, ISP, web service, web design, turkish cypriot, www, trnc, turkish republic of northern cyprus, nicosia, lefkosa, famagusta, gazimagosa, gazimagusa, magusa, kyrenia, girne, lefke, lefka, guzelyurt, morphou, karpaz, karpas, la republique turque du nord de chypre, kktc, cypriot, cheap web space, web space, free space, trnc online, trnc online project, rehber, tourist, holiday, guide, sağlık, saglik, hastalık, hastalik, Sağlık Bakanlığı, Saglik Bakanligi, tıp, tip, ilkyardım, ilkyardim, rahatsızlık, rahatsizlik, hastane, hastahane, sağlık merkezi, saglik merkezi, sağlık ocağı, saglik ocagi, istatistik, statistic, doktor, doctor, eczane, pharmacy, health, kronik, cronic, akut, acut, diyabet, diabet, onkoloji, oncology, endokrin, kalp, thalassaemia, radyasyon, alerji, grip, nezle, kanser, cancer, romatizma, egzama, mide, prostat, rahim, raşitizm, tansiyon, siyatik, varis, verem, kan, iğne, igne, enjeksiyon, enjektör, idrar, kulak, burun, boğaz, bogaz, goz, göz, adale, gastrit, yaşam, hayat, solunum, yanık, yanik, vücut, vucut, yatak, ilaç, lab, laboratuvar, sosyal, sosyal hizmetler, hizmet, devlet, Burhan Nalbantoğlu, Akçiçek, Akcicek, cengiz topel, özürlü, zihinsel, kreş, bakımevi, rehabilitasyon, tıbbi, plasenta, genetik, biyokimya, mikrobiyoloji, fizyoloji, dahiliye, pratisyen, cerrah, cerrahi, diş, dentist, sinir, çocuk, cocuk, anestezi, kadın, kadin, doğum, uroloji, üroloji, asistan, kardiyoloji, kardiyolog, hematoloji, hematolog, seroloji, spor, deri, cilt, ekg, morg, patoloji, patolog, nukleer, damar, ortodondist, odiyolog, beyin, fizyoterapist, röntgen, poliklinik, acil, göğüs, gastroloji, gastrolog, pediyatri, pediatri, adli, ambulans, ambulance, KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ - SAĞLIK VE SOSYAL YARDIM BAKANLIĞI - KIBRIS'IN SAĞLIK ADRESİ

 
 
 

  Kondom korur!   Ameliyat mikroskobu ile ilk kez yapılan ameliyatlar   DAÜ'de AIDS Semineri   Vaiz'den geçmiş olsun ziyareti   Esentepe'de 24 saat kesintisiz sağlık hizmeti verilecek   Beyin Cerrahisi Mağusa'da