.....::::: EKİM' 2008 :::::......    

 

 

 

 

 

 

 

 

 


A N A S A Y F A


ilkyardım | temel rahatsızlık ve hastalıklar | bakanlık | hastaneler ve sağlık merkezleri | sağlıkta istatistikler
doktorlar | eczaneler | tıp terimleri sözlüğü | e-mail | webmaster | anasayfa


 
domain name


  kişi sitemizi
 ziyaret etmiştir

 

  Rehber öğretmenlere Adolesan eğitimi
           23 Ekim 2008, Perşembe »
Adolesan eğitimi

 

 

 

 

 


Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Thalassemia Merkezi Konferans Salonu’nda yer aldı

Sağlık Bakanlığı, Adolesan Polikliniği ile ilgili rehber öğretmenlere yönelik bir bilgilendirme toplantısı düzenledi

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi ile Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Ortak Hizmetler Dairesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Şubesi işbirliğiyle bugün Adolesan Polikliniği ile ilgili rehber öğretmenlere yönelik bir bilgilendirme toplantısı düzenledi

Toplantıda, ülkemizde ilk kez 10 Nisan 2008 tarihinde Lefkoşa Domuzcular Burnu Kentsel Sağlık Merkezi’nde hayata geçen ve adolesan dönemdeki çocukların, sosyal, fiziksel ve psikolojik sorunlarına çözüm üretmeyi hedefleyen “Adolesan” polikliniğinin çalışmaları hakkında bilgiler verildi. Ayrıca adolesan dönemle ilgili sunumlar da gerçekleştirildi.

Rehber Öğretmenlerle işbirliği çok önemli...
Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Dr. Sıdıka Kayımbaşıoğlu, toplantıda yaptığı konuşmada, adolesan dönemdeki çoçuklarla ilgili ilk tespitleri yapanların rehber öğretmenler olduğuna dikkat çekerek, işbirliğinin çok önemli olduğunu söyledi. Adolesan kliniğini kurmak için uzun zaman uğraş verdiklerini anlatan Kayımbaşıoğlu, şimdi bu uğraşın meyvelerini almaya başladıklarını kaydetti.

Kayımbaşıoğlu, bu dönemdeki çocuklara, ailelere ve öğretmenlere destek olma çabası içinde olduklarını da ifade etti. Daha sonra Adolrsan Polikliniğinden Pediatrist Figen İnce, Uzman Psikolog Sinem Ceral ve Eğitmen Hemşire Güley Bilgi Abatay sunum gerçekleşirdi. Rehber öğretmenlerin memnuniyetle karşıladığı sunumların ardından soru cevap kısmına geçildi.

Adolesan ve Adolesan Polikliniği...
Lefkoşa Domuzcular Burnunda hizmet veren Kentsel Sağlık Merkezi bünyesinde çalışan Adolesan Polikliniğinde 10-20 yaş arası kız ve erkeklerde fiziksel rahatsızlıklarına gerekli tedaviler yapılıyor. Ayrıca gençlere ve ailelere de ihtiyaç duyulması halinde danışmanlık hizmeti sunuluyor.

Çocukluktan erişkinliğe geçiş dönemi olarak adlandırılan ‘Adolesan’, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından 10-20 yaş arasını kapsayan dönem olarak da ifade edilmektedir.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  İlk denetim İçişleri Bakanlığı'na yapıldı
           22 Ekim 2008, Çarşamba »
Sigara denetimi Sigara denetimi

 

 

 

 

 


Tütün Ürünlerinin Zararlı Etkenlerinden Korunma ve Denetim Yasası:

Kapalı yerlerde sigara içiminin yasaklanmasının ardından yasaya uyulup uyulmadığı denetleniyor. Sağlık Bakanlığı’na bağlı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi ekipleri ilk denetimini bugün İçişleri Bakanlığı’nda yaptı. Bakanlığın dumandan arındırılmış olması sağlık ekiplerini memnun etti

Kapalı alanlarda sigara içimini yasaklayan “Tütün Ürünlerinin Zararlı Etkenlerinden Korunma ve Denetim Yasası”nın 16 Ekim Perşembe günü yürürlüğe girmesinin ardından, bugün Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Sıdıka Kayımbaşıoğlu’nun başkanlığındaki sağlık ekibi, yasaya uyulup uyulmadığını yerinde gözlemlemek amacıyla İçişleri Bakanlığı’nı denetledi

Kayımbaşıoğlu, denetleme sırasında memurlarla sohbet ederken, heyetteki müfettişler de odalarda gözlem yaptı.

İçişleri Bakanlığı’nda çalışan memurlar, sigara yasağıyla birlikte küllükleri kuru çiçeklerle doldururken, binada yer alan çöp kutularının üzerindeki küllükler ise kaldırıldı. Odalarda sigara kokusundan eser bile kalmazken, sigara içmek isteyen çalışanlar için üst katlarda terasta, binaya giriş katında ise bazı balkonlarda mekanlar oluşturuldu. Ancak çalışanlar, kış mevsimini de göz önünde bulundurarak, yağmurdan ıslanmayacakları şekilde düzenleme yapılmasını istiyor.

İçişleri Bakanlığında özellikle müsteşar ve daire müdürleri ise, çalışanlara da örnek teşkil etmesi bakımından sigara içmiyor. Kimi çalışanlar ise, yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte ya sigarayı tamamen bıraktıklarını, ya da azalttıklarını söyledi.

İçişleri Bakanlığı’nda işi olan vatandaşlara ise, ellerinde sigara olması halinde içeriye giriş izni verilmiyor.

Bakanlık içerisinde her yerde “sigara içilmez” levhası yer alıyor.

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Sıdıka Kayımbaşıoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, hiçbir odada sigara içilmediğinin tespit edildiğini belirtti. “Burada amaç ceza kesmek değildir. Sigara içmeyenlerin, sigaranın olumsuz etkilerinden korunmasını sağlamaktır” diyen Kayımbaşıoğlu, basına sigaranın zararlarıyla ilgi bilgi de aktardı.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  Daire müdürleri bilgilendirildi
           21 Ekim 2008, Salı »
Müdürler bilgilendirildi

 

 

 

 

 


Sağlık Bakanlığı’ndan kamuda görev yapan Daire Müdürlerine yönelik bilgilendirme toplantısı

Dünya Sağlık Örgütünün 2008 yılı raporunda sigara, önlenebilir ölümlerin birinci ve en büyük nedeni olarak tanımlandı

Sağlık Bakanlığı, kamu da görev yapan daire müdürlerine yönelik, “Tütün Ürünlerinin Zararlarından Korunma ve Denetim Yasası” hakkında bilgilendirme toplantısı düzenledi

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Müdürü Dr. Sıdıka Kayımbaşıoğlu başkanlığında yapılan bilgilendirme toplantısında, İlaç ve Eczacılık Dairesi Müdürü Mertdoğan Soyalan, Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Başhekimi Dr. Sonay Özbalıklçı, Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Çevre Sağlığı Şube Amiri Yüksek Gıda Mühendisi Mustafa Akçaba ve Hukuk İşleri Amiri Senal Gürsoy hazır bulundu.

Görsel materyallerle desteklenen sunumda daire müdürlerine yasanın amacı ve yasanın nasıl uygulanacağı hakkında bilgiler verildi.

Kayımbaşıoğlu, öncelikle uyarıcı olacağız...
Bilgilendirme toplantısında konuşan Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Dr. Sıdıka Kayımbaşıoğlu, “yasa için, öncelikle uyarıcı olmaya özen göstereceğiz” dedi.

Dünya Sağlık Örgütünün 2008 yılı raporunda sigaranın, önlenebilir ölümlerin birinci ve en büyük nedeni olarak tanımlandığını anlatan Kayımbaşıoğlu, “amaç ceza vermek değildir. Önemli olan, sigara karşıtı etkin önlemleri hayata geçirmek ve dumansız ortamlar yaratabilmektir” dedi.

Kişileri ve gelecek nesilleri tütün ürünlerinin zararlarından korumak için hep birlikte çalışacaklarını da anlatan Kayımbaşıoğlu, Sigara ve tütün ürünlerinin kullanımını alışkanlıklarını özendirici reklâm, tanıtım ve teşvik kampanyalarından koruyucu tertip ve tedbirleri almak ve herkesin temiz hava soluyabilmesinin sağlanması yönünde düzenlemeleri hayata geçireceklerini kaydetti.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  Tıbbi malzeme ve cihaz bağışı
           22 Ekim 2008, Çarşamba »
Cihaz bağışı Cihaz bağışı

 

 

 

 

 


Kuzey Kıbrıs Kanser Yardımlaşma Vakfı’ndan Onkoloji Bölümü’ne 10 bin sterlin tutarında;

Tıbbi malzeme ve cihaz bağışı

Kuzey Kıbrıs Kanser Yardımlaşma Vakfı, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Onkoloji bölümüne yaklaşık 10 bin sterlinlik tıbbi malzeme ve cihaz bağışında bulundu

Hastanenin Onkoloji bölümünde bugün Cumhuriyet Meclisi Başkanı Fatma Ekenoğlu’nun katılımıyla düzenlenen törende cihazlar ve tıbbi malzemeler teslim edildi. Törende Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi Başhekimi Rıfat Siber, Vakıf Başkanı Angela Hasman ve Meclis Başkanı Fatma Ekenoğlu birer konuşma yaptı.

SİBER
Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Rıfat Siber, vakfın geçen yıl da hastaneye bağışta bulunduğunu hatırlattı. Bu yıl da yaklaşık ihtiyaçları doğrultusunda belirlenen 10 bin sterlin değerinde cihaz ve tıbbi malzemenin bağışlandığını söyleyen Siber, bağışların devamını diledi.

HASMAN
Üyeleri genellikle KKTC’de yaşayan İngilizlerden oluşan Kuzey Kıbrıs Kanser Yardımlaşma Vakfı Başkanı Angela Hasman da, kendilerine destek olan herkese ve üyelerine teşekkür etti. Hasman, kanserle savaşmak için gerekli olan bazı cihazları tedarik etmenin kendilerini mutlu ettiğini söyledi. Hedeflerinin; bir simülatör cihazı almak olduğunu söyleyen Hasman, bu hedeflerine giden yolun yarısından fazlasını kat ettiklerini, ancak önce simülatör cihazının kullanımını anlamlı kılacak bazı düzenlemelerin devlet tarafından yapılması gerektiğini vurguladı.

EKENOĞLU
Cumhuriyet Meclisi Başkanı Fatma Ekenoğlu da, yaşadığı ülkenin sorunlarına karşı duyarlı olmanın herkesin görevi olduğunu söyledi. Ekenoğlu, ülkede bu duyarlılığı gösteren sivil toplum örgütleri bulunduğunu görmenin kendilerini mutlu ettiğini belirtti. KKTC’de kanserin en çok yaşanan hastalıklar arasında bazen birinci, bazen de ikinci sırada bulunduğunu dile getiren Fatma Ekenoğlu, kanserle mücadele edebilmenin hem devlet hem de bireyler için büyük bir servet gerektirdiğini kaydetti. Kanserle, halkın hep birlikte dayanışma ile mücadele etmesi gerektiğini ifade eden Ekenoğlu, erken teşhisin öneminin altını çizdi ve kanserden korunmak için yapılması gerekenler konusunda halkın bilinçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Fatma Ekenoğlu, hastalığa yakalananlara yardımcı olmak ve onları daha iyi yaşatmak için mücadele edeceklerini de belirtti. Meclis Başkanı Ekenoğlu, bağıştan dolayı vakfa teşekkür de etti. (TAK)

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  Kabine, sigara yasağına uydu
           17 Ekim 2008, Cuma »
Sağlık Bakanı Eşref Vaiz

 

 

 

 

 


KIBRIS Gazetesi'ne konuşan Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, 16 Ekim'de yürürlüğe giren sigara yasağıyla ilgili ilk uygulamanın Bakanlar Kurulu'nda başladığını söyledi”:

"Kabine, sigara yasağına uydu"

TOPLANTI SALONUNA KAPI AÇTILAR...
Kabinede, özellikle sigara tiryakisi oldukları bilinen Başbakan Ferdi Sabit Soyer ve Maliye Bakanı Ahmet Uzun'un, sigara yasağı konusunda özellikle meclis ve Bakanlar Kurulu toplantılarında ne yapacağı merak konusu olmuştu. Sağlık Bakanı Vaiz, bu yöndeki soruya, "İlk uygulama Bakanlar Kurulu'nda başladı. Bakanlar Kurulu toplantılarında artık sigara içilmiyor. Bakanlar Kurulu toplantı salonundan havalandırma koridoruna kapı açıldı ve ihtiyacı olanlar dışarıya çıkıyorlar" dedi

SİGARAYA KARŞI KAMPANYA...
Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, yürürlüğe giren sigara yasağıyla ilgili KIBRIS'a verdiği özel demeçte, öncelikli hedeflerinin, halkı, tütünün zararları hakkında bilinçlendirmek olduğunu, bunun için de yoğun bir kampanya başlatacaklarını söyledi. Vaiz, yasayı yumuşak bir geçişle hayata geçirmeyi amaçladıklarını, afişler, broşürler ve pankartlarla, halkı, tütün ürünlerinin zararları konusunda bilinçlendireceklerini söyledi; bu amaçla işitsel, görsel ve yazılı medyadan da yararlanacaklarını kaydetti

Ülkemizde yoğun tartışmaların ardından meclisten geçerek 16 Ekim'de yürürlüğe giren, sigara yasağı olarak da adlandırılan "Tütün Ürünlerinin Zararlarından Korunma ve Denetim Yasası"yla ilgili ilk uygulamanın Bakanlar Kurulu'nda başladığı bildirildi.

Bakanlar Kurulu'nun topluma örnek olması açısından yasağa ilk uyan devlet kuruluşu olduğu belirtiliyor:
Cumhuriyetçi Türk Partisi-Özgürlük ve Reform Partisi (CTP-ÖRP) koalisyon hükümetinin kabinesinde, özellikle sigara tiryakisi oldukları bilinen Başbakan Ferdi Sabit Soyer ve Maliye Bakanı Ahmet Uzun'un, sigara yasağı konusunda özellikle meclis ve Bakanlar Kurulu toplantılarında ne yapacağı merak konusu olmuştu.

Sigara yasağıyla ilgili yasayı yürütmekle sorumlu olan Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, bu yöndeki soruya, "İlk uygulama Bakanlar Kurulu'nda başladı. Bakanlar Kurulu toplantılarında artık sigara içilmiyor. Bakanlar Kurulu toplantı salonundan havalandırma koridoruna kapı açıldı ve ihtiyacı olanlar dışarıya çıkıyorlar "dedi.

Bu konuda KIBRIS'a özel bir demeç veren Bakan Vaiz, uzun ve zahmetli bir uğraş sonrası meclisten muhalefet ve iktidarın oylarıyla, oybirliği ile geçen "Tütün Ürünlerinin Zararlarından Korunma ve Denetim Yasası"nı yumuşak bir geçişle hayata geçirmeyi hedeflediklerini söyledi. Bakan Vaiz, bu yönde yoğun bir uğraş içerisinde olduklarına dikkat çekerek, afişler, broşürler ve pankartlarla halkı, tütün ürünlerinin zararları konusunda bilinçlendirmek istediklerini, bu amaçla işitsel, görsel ve yazılı medyadan da yararlanacaklarını kaydetti.

Bakan Vaiz'in verdiği bilgiye göre, 20 Ekim Pazartesi'nden itibaren ilk etapta kent merkezlerindeki büyük çemberlere, sigaranın zararlarıyla ilgili uyarıcı sloganların yer alacağı dev pankartlar asılıyor. Bunu, yasayı uygulamak ve gözetmekle yükümlü kılınan daire müdürleriyle yapılacak toplantılar izleyecek; özel sektördeki işveren ve yöneticilerle de benzeri çalışmalar yapılacak.

"Kamuoyunun ikna olması şart"
Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, uygulanması çok zor bir yasa olarak nitelediği "Tütün Ürünlerinin Zararlarından Korunma ve Denetim Yasası"nın hayat bulabilmesi için öncelikle kamuoyunun ikna olmasının şart olduğunu söyledi. Eşref Vaiz, mevcut yasanın hayat bulamadığını, bunu uygulayabilmek için yasada bazı değişiklikler yaptıklarını, muhalefet ve iktidarın desteğiyle düzenlemenin son şeklinin meclisten geçirilerek yürürlüğe girdiğini anımsattı ve bu konuda mutlaka bir geçiş dönemine ihtiyaç olduğunun altını çizdi.

"Tütün ürünlerinin zararları konusunda kamuoyunun ikna edilmesi gerekiyor. Bunun için de bir propaganda döneminin yaşanması kaçınılmaz" diyen Eşref Vaiz, yasanın uygulanabilirliğinin, yürütecekleri kampanya ile çok yakından ilgili olduğunu kaydetti. Sağlık Bakanı, söz konusu yasanın meclisten tam bir konsensusla geçmesinin bir yerde toplumun bu konudaki kararlılığını gösterdiğine işaret ederek, hiç zaman kaybetmeden büyük bir kampanya ile tütün ürünlerinin zararları konusunda 7'den 70'e herkesi bilinçlendirmeyi istediklerini belirtti.

Denetimler kampanya süreci sonrasında...
"Uyarıcı, bilinçlendirici ve eğitici" kampanya dönemi sonrasında yasayla ilgili denetimlerin başlayacağına dikkat çeken Eşref Vaiz, günün sonunda yasal tedbirlere başvurmadan yasanın kendi içinde amacına ulaşmasını arzuladıklarını bildirdi.

Bütçeye ek ödenek konacak...
Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, sigara kampanyasıyla ilgili kaynak sorununun nasıl aşılacağıyla ilgili bir soruya verdiği yanıtta, Sağlık Bakanlığı, Başbakanlık ve Maliye Bakanlığı bütçelerindeki kaynaklardan yararlanacaklarını söyledi. 2009 bütçesine ise bu amaçla ek ödenek konulacağını anlatan Vaiz, kampanya sürecine büyük önem verdiklerini yineledi.

“Büyük olgunluk gösterdiler”
"Tütün Ürünlerinin Zararlarından Korunma ve Denetim Yasası" konusunda canla başla çalışan sivil toplum örgütlerinin duyarlılığına da teşekkür eden Sağlık Bakanı, özellikle sigara ithalatçılarının yasaya sahip çıkarak alternatif önerilerle konunun daha da pekişmesine olanak sağladıklarını kaydetti; "Büyük olgunluk gösterdiler. Kendilerine özellikle teşekkür etmek istiyorum" dedi. (Dilek Çetereisi / KIBRIS)

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  Cihaz bağışı
           17 Ekim 2008, Cuma »
Cihaz bağışı

 

 

 

 

 


Dr. Rifat Siber: “Bu bağışların topluma örnek teşkil edeceğini düşünüyorum”

Emeklilerden Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesine cihaz bağışı

Ahmet Yatman: “Etkinliklerden elde ettiğimiz gelirlerle bağışta bulunmaya devam edeceğiz”

Mustafa Tolga: “ Derneğimiz üyeden aldığını yine üyeye döndürüyor”.

TKıbrıs Türk Emekliler Derneği ile Emekliler Eşgüdüm Komitesi, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesine, yaklaşık 11 bin YTL değerinde cihaz bağışında bulundu. Bağışlar için hastanede gerçekleştirilen törende başhekim Dr. Rifat Siber ve emekli kuruluşlarından temsilciler de hazır bulundu.

İlk bağış acile...
İlk bağış hastanenin “acil” bölümünde gerçekleşti. Kıbrıs Türk Emekliler Cemiyeti, hastanenin acil servisinde kullanılmak üzere yaklaşık 5 bin YTL değerinde cihaz bağışladı. Dernek, gerçekleştirdiği etkinliklerde topladığı paralarla hastanenin “acil servis” bölümüne 1 adet hidrolik hasta taşıma yatağı, 5 adet sabit tansiyon ölçme cihazı, 1 adet pansuman ve ilaç arabası bağışında bulundu.

Hastaneye yapılan bağışın ikincisini ise Emekli Dernekleri Eşgüdüm Komitesi gerçekleştirdi. Komite, 7 bin 500 YTL değerindeki ve kanın pıhtılaşmasını önlemek için kullanılan ilaçların dozajını ayarlayan “ST Art” isimli çok önemli bu cihazın alımı için 5 bin 500 YTL katkıda bulundu. Bağış töreninde ilk konuşmayı yapan Emekli Subaylar Derneği Başkanı ve Emekli Dernekleri Eşgüdüm Komitesi Dönem Başkanı Ahmet Yatman, bundan önce olduğu gibi, bundan sonra da etkinliklerden elde ettikleri gelirlerle bağış yapmaya devam edeceklerini söyledi. Daha sonra söz alan Kıbrıs Türk Emekliler Cemiyeti Başkanı Mustafa Tolga ise, sağlık servislerine yapılan bağışlarla, üyeden alınan katkıların, tekrardan üyeye geri döndürüldüğünü söyledi.

Hastane Başhekimi Dr. Rifat Siber de yaptığı konuşmada, emekli cemiyetlerine teşekkür ederek, “Bu bağışların topluma örnek teşkil edeceğini düşünüyorum” dedi.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  Bilinçlendirme kampanyası
           17 Ekim 2008, Cuma »
Protokol imzalandı Protokol imzalandı

 

 

 

 

 


Bakanlık, dünden itibaren yürürlüğe giren “Tütün ürünlerinin zararlarından korunma ve denetim yasası” konusunda işbirliği ve duyarlılık çağrısı yaptı

Sağlık Bakanlığı, sigara yasağı için "Bilinçlendirme Kampanyası" yapacak

Önümüzdeki hafta kamu kurumlarının müdürleriyle toplantı yapılacak, alo 184 devreye konulacak

Sağlık Bakanlığı, dünden itibaren yürürlüğe giren “Tütün Ürünlerinin Zararlarından Korunma ve Denetim Yasası” konusunda halkın bilinçlenmesi ve yasanın tam anlamıyla uygulanabilmesi için kampanya başlatıyor.

Toplumda sigara ve tütün ürünlerinin zararları konusunda farkındalık yaratmayı da amaçlayan Sağlık Bakanlığı, yasayı etap etap hayata geçirmeyi ve kapalı mekanları tam dumansız hale getirmeyi hedefliyor. Bakanlık bünyesindeki müfettişlerin yasanın uygulanmasını ve denetimleri yapmakla görevli kılındığı yasa uyarınca, kamuoyuna medya yanında, afiş, broşür, pankart, web sitesi gibi araçlarla geniş bilgi verilmesi için çalışmalar sürüyor. Önümüzdeki haftadan itibaren pankartların asılması planlanıyor. Sağlık Bakanlığı, önümüzdeki haftanın ilk günlerinde, yasağın uygulanması için önlem almakla yükümlü kılınan kamudaki müdürlerle bir toplantı yaparak, onları sigara yasağıyla ilgili bilgilendirecek ve uygulamaların nasıl olacağını aktaracak.

Gerek kamu gerekse özel işyerlerinin giriş ve çıkışlarına sigara ve diğer tütün ürünlerinin içilmesinin yasak olduğuna ve cezasının ne olduğuna dair tabelalar asılması da zorunlu kılındı. Bakanlık bu amaçla belirleyeceği standart bir yazıyı yasak kapsamındaki binaların sorumlularına gönderecek ve onlar da bu yazıyı levha haline getirip asmakla yükümlü olacak. Sigara yasağıyla ilgili bilgi ve ihbar hattı için önümüzdeki günlerde Alo 184 de devreye konulacak.

İŞBİRLİĞİ ÇAĞRISI
Sadece milletvekillerinin değil, toplumun geniş kesimlerinin mutabakatıyla hazırlanan yasanın uygulanabilmesi için görevin sadece bakanlığa düşmediğine dikkat çeken Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi yetkilileri, yasaya direnç gösterilmemesi, işbirliği ve duyarlılık çağrısı yaptı.

“Sigara legal bir üründür ve her yerde yasaklanamaz. Ancak içenlere ne kadar az içirir, içmeyenleri de ne kadar korursak ayrıca 18 yaşın altındaki kişileri sigaradan ne kadar uzak tutarsak o kadar başarılı oluruz” diyen Sağlık Bakanlığı yetkilileri, sigara reklamlarını ve özendirici her türlü unsuru ortadan kaldırmanın bu nedenle önem taşıdığını kaydetti.

Yasanın hazırlanmasında ülkedeki bir sigara üreticisi firma ve üç ithalatçı firmayla da görüştüklerini ve tam mutabakat sağladıklarını kaydeden yetkililer, 18 yaşın altındakilere sigara ve tütün ürünlerinin satışını yasaklayan yasa, basında reklamları ve sponsporlukları de engelliyor. Sağlık Bakanlığı yetkilileri, sigara ve tütün paketleri üzerine yazılacak yazıları da kurala bağlayan yasaya göre, daha az zararlı olduğuna dair ibarelerin yasaklandığını; sigara şeklinde özellikle çocuklara yönelik yemiş ve oyuncakların da satılamayacağını kaydetti.

Yasaya aykırı davrananlara asgari ücrete endeksli cezalar öngören yasa, caydırıcılığını yitirmeyecek. Yasaya aykırı davranarak sigara ve tütün ürünleri içenler yanında, içilen yerdeki sorumlular ve amirler de cezaya çarptırılacak.

Özel sektördeki işyeri sahiplerine de yükümlülükler yükleyen yasaya göre, amirler işyerlerinde sigara içiliyorsa “ben görmedim” deme hakkına sahip değil. Böylesi durumların ilkinde yazılı uyarı cezası verilecek, tekrarı halinde yasada öngörülen para cezaları uygulanacak.

Okul öncesi, ilk ve orta dereceli eğitim kurumları, kültür ve sosyal hizmet binalarının hem kapalı, hem de açık alanlarında sigara içmeyi yasaklayan yasa, çocukları ve gençleri sigaranın zararlarından ve olası özendirici görüntülerden korumayı hedefliyor.

YASAKLAR
“Tütün Ürünlerinin Zararlarından Korunma ve Denetim Yasa Tasarısı”nın yürürlüğe girmesiyle şu bina ve yerlerin kapalı bölümlerinde –yemekhane, kabul ve bekleme salonu, tuvalet, banyo, koridor, merdiven ve asansörler dahil- tütün ürünlerinin içimi tümüyle yasak oldu:

“Kamu hizmet binalarının kapalı alanları. Koridorları dahil olmak üzere her türlü eğitim, sağlık, üretim, ticaret, sosyal, kültürel, spor, eğlence ve benzeri amaçlı gerçek veya tüzel kişilere ait ve birden çok kişinin girebileceği (ikamete mahsus konutlar hariç) binaların kapalı alanları. Taksi hizmeti verenler dahil olmak üzere karayolu, denizyolu ve havayolu toplu taşıma araçları. Okul öncesi eğitim kurumlarının, dershaneler, özel eğitim ve öğretim kurumları dahil olmak üzere ilk ve orta öğrenim kurumlarının, kültür ve sosyal hizmet binalarının kapalı ve açık alanları. Alkollü içki satılsın veya satılmasın lokanta, kafeterya, büfe, kahvehane, pastane ve benzeri toplu tüketim yerlerinin kapalı alanları.”

Yasa uyarınca çıkarılacak tüzükle, “yaşlı bakım evleri, ruh ve sinir hastalıkları hastanesi, cezaevleri, şehirlerarası veya uluslararası güzergahlarda yolcu taşıyan denizyolu araçlarının güverteleri ile kumarhane, disko, gece kulübü ve sadece alkollü içki servisi yapılan bar ve birahanelerde tütün ürünleri tüketilmesine mahsus alanlar oluşturulabilecek, ancak buralara sadece 18 yaşın üstündekiler girebilecek. Tütün ürünleri tüketilmesine tahsis edilen kapalı alanların, koku ve duman geçişini önleyecek şekilde tecrit edilmesi ve havalandırma tertibatıyla donatılması gerekiyor. Tütün içilebilecek istisnai yerlerde, içilebilecek ve içilemeyecek yerler düzenlenecek. Ancak tütün içimine ayrılabilecek mekan, toplam alanın yarısını geçemeyecek ve 50 metrekarenin altındaki alanlarda da bu amaçla yer ayrılamayacak.

2010’A KADAR SERBEST OLAN YERLER
Yasadaki geçici bir madde uyarınca, yaşlı bakım evleri, ruh ve sinir hastalıkları hastanesi, cezaevleri, şehirlerarası veya uluslararası güzergahlarda yolcu taşıyan denizyolu araçlarının güverteleri ile kumarhane, disko, gece kulübü ve sadece alkollü içki servisi yapılan bar ve birahanelerde, 1 Ocak 2010’a kadar yasa kurallarına bakılmaksızın tütün ürünleri tüketilebilecek ve bu tarihten sonra tüzük kuralları uygulanacak. Alkollü içki satılsın veya satılmasın lokanta, kafeterya, büfe, kahvehane, pastane ve benzeri toplu tüketim yerlerinin kapalı alanlarında yasak, 1 Ocak 2010’da yürürlüğe girecek. Bu süreye kadar sadece 18 yaş üstü kişilerin girebileceği havalandırmalı özel bölümler ayrılacak.

Yasanın yasakladığı mevcut tabela, pano ve afişlerin 1 Ocak 2010’a kadar sahiplerince sökülüp toplanması gerekiyor. Yer sahibi veya yöneticisi, yasanın etkin şekilde uygulanmasını sağlamakla yükümlü kılındı. Otellerde, sigara içilemeyecek ve içilebilecek odalar ayrımı yapılacak ancak lobi dahil diğer alanlar yasağa dahil... Açık tribün ve stadyumlarda, açık hava konserlerinde ve diğer açık hava faaliyetlerde ise sigara yasağı olmayacak.

GEÇİCİ KURALLAR
“Tütün Ürünlerinin Zararlarından Korunma ve Denetim Yasası” yürürlüğe girmeden önce üretilen veya ithal edilen tütün ürünleri, yasa kurallarına bakılmaksızın 1 Ocak 2010’a kadar satılabilecek.

Yasanın yürürlüğe girmesinden sonra ithal edilecek tütün ürünlerinin ön izinleri, yasa kurallarına bakılmaksızın 6 ay içinde verilebilecek. Ancak süre sonunda ithal edilecek tütün ürünlerinin ön izinleriyle ilgili bu yasa kuralları uygulanacak.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  Sağlık Bakanlığı ile TC Başkent Üniveristesi arasında protokol
           16 Ekim 2008, Perşembe »
Protokol imzalandı Protokol imzalandı

 

 

 

 

 


Sağlık Bakanlığı ile TC Başkent Üniversitesi arasında onkoloji alanında protokol imzalandı. Protokol, Üniversitenin Adana tesislerinden hizmet alımını içeriyor

Sağlık Bakanlığı, kanser hastaları için Başkent Üniversitesi’nin Adana tesislerinden onkoloji hizmeti alacak

Protokole Sağlık Bakanlığı adına Bakan Eşref Vaiz ile Bakanlık Müdürü İsmet Salihoğlu imza koyarken; Başkent Üniversitesi adına ise, protokolü, Üniversite Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal ile Başkent Üniversitesi Adana Uygulama Araştırma Merkezi Müdürü Yardımcı Doç Dr. Turgut Noyan imzaladı

İmza töreninde, Haberal Bakan Vaiz’e anı tabağı hediye ederken, Sağlık Bakanı Vaiz de Haberal’a Kıbrıs’a özgü çerçeveli el işi takdim etti.

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, KKTC’de sağlık alanında reformlar yapmak için çok büyük uğraşlar verdiklerine dikkat çekerek, en önemli amaçları arasında bulunan; vatandaşlara yardımcı olmak ve başka ülkelerden hizmet alımını en aza indirmek için çeşitli çalışmalar yaptıklarını söyledi. Birçok alanda TC’nin de katkılarıyla sağlık hizmetlerinin KKTC’de verilebilmeye başladığını belirten Vaiz, radyoterapi konusunda verilemeyen hizmetlerden dolayı, onkoloji hastalarının hizmet için Güney Kıbrıs’a gitmek zorunda kaldıklarını, bu durumun da Güney Kıbrıs tarafından sürekli suiistimal edildiğini anlattı.

Vaiz, Sağlık Bakanlığı’nın konu hakkındaki çalışmaları devam ederken Başkent Üniversitesi’nin Adana tesislerinin katkılarıyla onkoloji alanındaki hizmetlerin orada verilebilmesi için teklif geldiğini belirterek, protokolle; tıbbi onkoloji, onkoloji cerrahisi, girişimsel radyoloji, radyoterapi konularında Başkent Hastaneleri Adana tesislerinden hizmet alacaklarını söyledi. Kıbrıs Türk toplumuna sağlık alanında verilen desteğin çok önemi olduğuna işaret eden Bakan Vaiz, bu desteğin ikili ilişkiler için çok gerekli, önemli ve büyük bir moral olduğunu kaydetti.

Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal da, 1960’lı yılları anımsatarak, kendisinin o yılları iyi hatırladığını, Kıbrıs Türk toplumunun bu süre içinde çok önemli yollar kat ettiğini ve en önemlisi KKTC’nin kurulduğunu söyledi.

Kıbrıs Türk toplumu için vatan uğrunda şehit düşenleri rahmetle andığını belirten Haberal, TC olarak en önemli görevlerinin “yavru vatan” olarak gördükleri KKTC’ye sahip çıkıp kollamak olduğunu, bugün imzalanan protokolle kendilerinin de bu görevi üstelendiklerini dile getirdi. Haberal, KKTC’nin bir gün başkalarına ihtiyacı olan günlerinin biteceğine inanç belirtti. Başkent Üniversitesi olarak, sağlık, eğitim ve iletişimin kendileri için çok önemli olduğunu vurgulayan Haberal, KKTC’nin de bu alanlardaki ihtiyaçlarını karşılamak için ellerinden gelen katkıyı yapmaya hazır olduklarını ekledi.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  Sigara yasağı yürürlükte...
           16 Ekim 2008, Perşembe »
Sigara yasağı yürürlükte

 

 

 

 

 


Cumhuriyet Meclisi’nde 6 Ekim’de oybirliğiyle onaylanan “Tütün Ürünlerinin Zararlarından Korunma ve Denetim Yasası” Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat tarafından imzalanmasının ardından Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi

Meclisin oybirliğiyle onayladığı ve Cumhurbaşkanı’nın imzaladığı “Tütün ürünlerinin zararlarından korunma ve denetim yasası” Resmi Gazete’de yayımlandı

Böylece birçok çağdaş ülkede olduğu gibi bugünden itibaren KKTC’de de sigara ve tütün içimine önemli kısıtlamalar geldi. Yasadaki bazı düzenlemeler ise 1 Ocak 2010’da yürürlüğe girecek

“Tütün Ürünlerinin Zararlarından Korunma ve Denetim Yasası”, “kişileri ve gelecek nesilleri tütün ürünlerinin zararlarından, bunların alışkanlıklarını özendirici reklam, tanıtım ve teşvik kampanyalarından koruyucu tertip ve tedbirleri almak ve herkesin temiz hava soluyabilmesinin sağlanması yönünde düzenlemeler yapmayı” amaçlıyor. Uygulamasından Sağlık Bakanlığı’nın yetkili kılındığı yasa, özellikle gençleri tütün ve tütün ürünlerinin zararlarından korumayı hedefliyor. Yasa, ürün denetimi ve ürünlerin satışa sunumda uyulması gereken kuralları düzenlerken, nerelerde sigara ve tütün ürünleri içilemeyeceğini de belirliyor. Yasaya aykırı davrananlara asgari ücrete bağlı cezalar içeren yasa, ağır suçlarda 3 yıla kadar hapislik de içeriyor.

Yasanın yürürlüğe girmesiyle, uygulamasında sıkıntılar olan ve beklenen etkide uygulanamayan 46/1996 sayılı “Toplu Taşımacılık Yapılan Araçlarda ve Kapalı Yerlerde Tütün ve Tütün Mamulü İçiminin Yasaklanması ve Sınırlandırılması Yasası” yürürlükten kalktı.

NERELERDE İÇİLEMEYECEK
“Tütün Ürünlerinin Zararlarından Korunma ve Denetim Yasası”nın yürürlüğe girmesiyle şu bina ve yerlerin kapalı bölümlerinde –yemekhane, kabul ve bekleme salonu, tuvalet, banyo, koridor, merdiven ve asansörler dahil- tütün ürünlerinin içimi tümüyle yasak oldu:

“Kamu hizmet binalarının kapalı alanları. Koridorları dahil olmak üzere her türlü eğitim, sağlık, üretim, ticaret, sosyal, kültürel, spor, eğlence ve benzeri amaçlı gerçek veya tüzel kişilere ait ve birden çok kişinin girebileceği (ikamete mahsus konutlar hariç) binaların kapalı alanları. Taksi hizmeti verenler dahil olmak üzere karayolu, denizyolu ve havayolu toplu taşıma araçları. Okul öncesi eğitim kurumlarının, dershaneler, özel eğitim ve öğretim kurumları dâhil olmak üzere ilk ve orta öğrenim kurumlarının, kültür ve sosyal hizmet binalarının kapalı ve açık alanları. Alkollü içki satılsın veya satılmasın lokanta, kafeterya, büfe, kahvehane, pastane ve benzeri toplu tüketim yerlerinin kapalı alanları.”

Yasa uyarınca çıkarılacak tüzükle, “yaşlı bakım evleri, ruh ve sinir hastalıkları hastanesi, cezaevleri, şehirlerarası veya uluslararası güzergâhlarda yolcu taşıyan denizyolu araçlarının güverteleri ile kumarhane, disko, gece kulübü ve sadece alkollü içki servisi yapılan bar ve birahanelerde tütün ürünleri tüketilmesine mahsus alanlar oluşturulabilecek, ancak buralara sadece 18 yaşın üstündekiler girebilecek. Tütün ürünleri tüketilmesine tahsis edilen kapalı alanların, koku ve duman geçişini önleyecek şekilde tecrit edilmesi ve havalandırma tertibatıyla donatılması gerekiyor. Tütün içilebilecek istisnai yerlerde, içilebilecek ve içilemeyecek yerler düzenlenecek. Ancak tütün içimine ayrılabilecek mekân, toplam alanın yarısını geçemeyecek ve 50 metrekarenin altındaki alanlarda da bu amaçla yer ayrılamayacak. Yer sahibi veya yöneticisi, yasanın etkin şekilde uygulanmasını sağlamakla yükümlü kılındı.

18 YAŞINDAN KÜÇÜKLERE YASAK… YASAL UYARI YAZISI ŞART
18 yaşından küçüklere, kendi kullanımları dışında başkaları için dahi olsa tütün satılması da yasak. Satışın serbest olduğu yerlere, en az 5 santimetrelik puntolarla beyaz zemine büyük harflerle “Yasal uyarı: 18 yaşını doldurmayanlara sigara ve diğer tütün ürünleri satılamaz. Atanlar hakkında yasal işlem yapılır” ibaresi yazılacak.

İçine para atılan makineler aracılığıyla sigara ve diğer tütün ürünlerinin satışını da yasaklayan yasa, küçüklere hitap eden ve tütün ürünlerini çağrıştıran şeker, çerez, oyuncak ve başka nesnelerin tütün ürünleri şeklinde üretilmesine ve satılmasına da son verecek.

“Tütün Ürünlerinin Zararlarından Korunma ve Denetim Yasası”, tütün ürünlerinin market rafları gibi doğrudan ulaşılabilir yerlerde satışını yasaklıyor, ancak gümrüksüz satış dükkanlarını bu kapsam dışında tutuyor.

REKLAMLAR, SPONSORLUKLAR, PROMOSYONLAR YASAK
Yasayla tütün ürünlerinin isim, marka veya alametleri kullanılarak her ne surette olursa olsun reklam ve tanıtımı yapılamayacak, bu ürünlerin kullanılmasını özendiren veya teşvik eden kampanyalar düzenlenemeyecek.

Tütün ürünü üreticilerinin, ithalatçılarının ve satıcılarının etkinliklere amblemlerini, marka ve işaretlerini kullanarak destek olması (sponsorluk) da yasaklanıyor.
Yasaklar arasında, tütün ürünleri isimleri, amblemleri veya ürünlerin marka ya da işaretleri veya bunları çağrıştıracak alametleri taşıyan promosyon amaçlı hiçbir madde üretilememesi ve ithal edilememesi de yer alıyor. Yazılı basında, radyo ve televizyonlarda ve sinema salonlarında tütün ürünleri reklamı yanında ürün fiyatları ve fiyatlardaki değişikliklere ilişkin duyurular da yapılamayacak.

UYGULAMADAN SAĞLIK BAKANLIĞI MÜFETTİŞLERİ SORUMLU
Sigara ve tütün ürünleriyle ilgili sınırlamalar içeren yasanın uygulamasından Sağlık Bakanlığı müfettişleri sorumlu kılındı. Müfettişler, gerekli denetimleri yaparak yasaya uymayanları uyaracak, idari para cezalarını uygulayacak ve gerekmesi halinde yargısal işlem başlatabilecek. Kamu hizmet binalarında ise, o kurumun en üst düzeydeki amiri, bulunduğu kurumda yasanın uygulanmasını gözetmek ve sağlamakla yükümlü kılındı.

UYARICI VE EĞİTİCİ YAYIN VE LEVHALAR
Yasayla, BRTK ile özel televizyon ve radyolar, ayda en az 90 dakika, tütün ürünleri alışkanlığının zararları konusunda 08.00–22.00 saatleri arasında uyarıcı, bilgilendirici ve eğitici yayınlar yapmakla zorunlu kılındı. Bu yayınların kopyaları da her ay düzenli olarak Yayın Yüksek Kurulu’na teslim edilecek. Programlar, Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı, Yayın Yüksek Kurulu ve ilgili sivil toplum örgütlerinin görüşleri alınarak hazırlatılacak.

Tütün ürünlerinin içilmesinin yasaklandığı yer ve binalarda, yasağa ve buna uymamanın cezai sonuçlarına ilişkin uyarılar, herkesçe açıkça görülebilecek ve kolaylıkla okunabilecek şekilde yazılacak ve simge ve şekiller aracılığıyla da gerekli uyarılar yapılacak. Denetçiler tarafından kesilecek idari para cezalarının 30 gün içinde makbuz karşılığı Gelir ve Vergi Dairesi’ne ödenmesi halinde, söz konusu suç davasız halledilmiş olacak ve mahkemeye intikal ettirilmeyecek. Ancak 30 günlük sürede ceza ödenmezse, gerçek veya tüzel kişilerle yasada belirtilen yöneticiler hakkında yargısal işlem başlatılacak. Yasada suç sayılan bir eylemi iki veya daha çok kez işleyenlere, idari para cezası miktarı ve mahkemece verilecek para cezasının üst sınırı iki kat artırılarak uygulanacak.

CEZALAR
Yasaya aykırı davranan tütün imalatçısı veya ithalatçıları, asgari ücretin 7 katına kadar para cezasına çarptırılacak. Satanlar ise asgari ücretin 2 katı tutarında idari para cezası ödeyecek. Bu suçların mahkemeye intikali halinde cezalar iki katına kadar artabilecek. Sigara ve tütün paketlerinde bulunması yasak ifadeler yazan imalat ve ithalatçılar, yine asgari ücretin 7 katına; mahkemeye intikali halinde ise asgari ücretin 14 katına kadar para cezasına ve 3 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilecek. Azami zifir, nikotin, karbon monoksit limitlerinin üzerinde bu maddeleri içeren sigara ve tütün imal veya ithal edenler için asgari ücretin 7 katına kadar para cezası verilecek. Mahkemenin bu suça verebileceği cezalar ise asgari ücretin 14 katı ve 3 yıla kadar hapislik gibi ağır cezalara çıkacak.

YASAK YERDE SİGARA İÇMENİN BEDELİ 119 YTL
Yasaklanmış mekanlarda sigara ve diğer tütün ürünlerini içenler, asgari ücretin onda biri oranında, yani bugünkü rakamlarla 119 YTL para cezasına çarptırılacak. Mahkemeye yansıyan suçların cezası asgari ücretine yarısına yükselecek.

Yasadaki “havalandırma sistemi kurulması, 18 yaşın altındakilere sigara satılmaması, sigaraya benzer ürünler üretilmemesi, satış belgesi bulundurma, satışta gerekli kurallara, radyo ve televizyonların uyarıcı filmler yayımlaması“ gibi kurallara uyulmaması halinde de asgari ücrete bağlı para cezaları verilecek. Bu suçların mahkemeye intikali ve mahkûmiyet halinde cezalar artacak. Cezalardan toplanacak paralar, Türk Hastaneleri İnşa ve Teçhizat Fonu’na aktarılacak.

GEÇİCİ KURALLAR
“Tütün Ürünlerinin Zararlarından Korunma ve Denetim Yasası” yürürlüğe girmeden önce üretilen veya ithal edilen tütün ürünleri, yasa kurallarına bakılmaksızın 1 Ocak 2010’a kadar satılabilecek.

Yasanın yürürlüğe girmesinden sonra ithal edilecek tütün ürünlerinin ön izinleri, yasa kurallarına bakılmaksızın 6 ay içinde verilebilecek. Ancak süre sonunda ithal edilecek tütün ürünlerinin ön izinleriyle ilgili bu yasa kuralları uygulanacak.

BAZI YERLER 2010’A KADAR SERBEST
Yaşlı bakım evleri, ruh ve sinir hastalıkları hastanesi, cezaevleri, şehirlerarası veya uluslararası güzergâhlarda yolcu taşıyan denizyolu araçlarının güverteleri ile kumarhane, disko, gece kulübü ve sadece alkollü içki servisi yapılan bar ve birahanelerde, 1 Ocak 2010’a kadar yasa kurallarına bakılmaksızın tütün ürünleri tüketilebilecek ve bu tarihten sonra tüzük kuralları uygulanacak.

Alkollü içki satılsın veya satılmasın lokanta, kafeterya, büfe, kahvehane, pastane ve benzeri toplu tüketim yerlerinin kapalı alanlarında yasak, 1 Ocak 2010’da yürürlüğe girecek. Bu süreye kadar sadece 18 yaş üstü kişilerin girebileceği havalandırmalı özel bölümler ayrılacak. Yasanın yasakladığı mevcut tabela, pano ve afişlerin 1 Ocak 2010’a kadar sahiplerince sökülüp toplanması gerekiyor.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı'ndan araba bağışı
           9 Ekim 2008, Perşembe »
Araba bağışı Araba bağışı

 

 

 

 

 


Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı bugün örnek bir davranışta bulundu. Cengiz Topel Hastanesi’ne salon araç bağışlayan Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı’nın bu katkısı memnuniyet yarattı

Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı Cengiz Topel Hastanesine salon araba bağışladı

Bağışlanan araç hastanede düzenlenen törenle, Cengiz Topel Hastanesi Başhekimi Gülay Öztoprak’a teslim edildi

Törende, ayrıca Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı tarafından Güzelyurt bölgesinde muhtaç ailelerin çocuklarının sünnet ettirilmesine katkı koyan doktor ve diğer sağlık görevlilerine teşekkür belgesi takdim edildi.

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz’in de hazır bulunduğu törende, bir konuşma yapan Cengiz Topel Hastanesi Başhekimi Gülay Öztoprak, hastaneye katkılarından dolayı Sivil Savunma Teşkilatına teşekkür etti.

Sivil Savunma Teşkilat Başkanı Ömer Faruk Bozdemir de sivil savunma teşkilatının birçok projede Cengiz Topel Hastahanesi ile işbirliği içinde çalıştığına işaret ederek, hastaneye katkılarının süreceğini vurguladı.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  Tüberküloz prevalans (Verem) çalışmaları
           8 Ekim 2008, Çarşamba »
Sıdıka Kayımbaşıoğlu Verem

 

 

 

 

 


Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi’nden;

Tüberküloz prevalans (Verem) çalışması...

Kayımbaşıoğlu: “Çalışmada, KKTC İlkokullarında öğrenim gören 1, 2 ve 5’inci sınıf öğrencileri ile Gülseren Eğitim Taburu’nda askerlik görevine yeni başlayan askerlerin Tüberküloz enfeksiyon prevalansını saptamak amaçlanıyor. Müspet bulunan çocukların aile fertlerinin kontrol ve ileri tetkikleri yapılacak ve enfeksiyon zinciri kırılacak. Gereken vakalar ise ilaçla kontrol altına alınacak”

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi, İlkokul 1, 2 ve 5’inci sınıf öğrencileri ile Gülseren Eğitim Taburu’nda askerlik görevine yeni başlayanlara yönelik Tüberküloz prevalans (Verem) çalışması başlattı.

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Dr. Sıdıka Kayımbaşıoğlu yaptığı açıklamada, ülkemizde yıllardan beri başarı ile devam eden Tüberküloz prevalans (Verem) çalışmalarının, Lefkoşa, Gazimağusa, Girne, Güzelyurt ve İskele’de Mayıs 2009 tarihine kadar sürdürüleceğini söyledi.

Tüberküloz prevalans (Verem) çalışması hakkında bilgi veren Kayımbaşıoğlu amacın, “KKTC İlkokullarında öğrenim gören 1, 2 ve 5’inci sınıf öğrencileri ile Gülseren Eğitim Taburu’nda askerlik görevine yeni başlayan kişilerin enfeksiyon prevalansını saptamak, aşırı müspet bulunan çocukların ve aile fertlerinin kontrol ve ileri tetkiklerinin yapılarak enfeksiyon zincirini kırmak ve gereken vakaları ilaçla kontrol altına almak” olarak açıkladı.

Kayımbaşıoğlu, yapılan çalışmada müspet çıkacak olan vakaların ise ileri tetkik ve inceleme için göğüs hastalıkları dispanserine sevk edileceğini de belirtti.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  Tütün ürünlerinin zararlarından korunma ve denetim yasa tasarısı
           6 Ekim 2008, Pazartesi »
Sigara öldürür

 

 

 

 

 


Tütün ürünlerinin zararlarından korunma ve denetim yasa tasarısı” Cumhuriyet Meclisi’nden oybirliğiyle geçti

Vaiz: "Amaç, caydırıcı olmak!"

“Yasanın yürürlüğe girmesiyle kampanya başlatacağız”

“Tütün Ürünlerinin Zararlarından Korunma ve Denetim Yasa Tasarısı” Meclis Genel Kurulu’nda onaylandı. Tasarı oybirliğiyle geçti.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda, “Tütün Ürünlerinin Zararlarından Korunma ve Denetim Yasa Tasarısı” görüşülürken ilk konuşmayı UBP Güzelyurt Milletvekili Kemal Dürüst yaptı. Dürüst, tasarıyla ilgili görüşlerinin olumlu olduğunu, komitede de olumlu oy kullandıklarını belirterek, getirilen kısıtlamaların, vatandaşların sağlığını olumlu etkilemek için yapıldığını kaydetti ve halktan duyarlılık istedi.

Büyük bir sorun olan sigara içime karşı düzenlemelerin anlayışla karşılanması gerektiğini belirten Kemal Dürüst, öncelikle milletvekillerinden duyarlılık gerektiğini vurguladı. Dürüst, milletvekillerinin yasaya sahip çıkması çağrısı yaptı. Dürüst, görevin bitmediğini, Eğitim, Sağlık Bakanlıkları ve ilgili sivil toplum örgütlerine çok iş düşeceğini anlattı. Kemal Dürüst, toplumun yasayı kabullenmesi ve uygulanabilmesi için görevlerinin bilincinde olduklarını ifade etti ve yasanın hayırlı olmasını diledi.

ÜNVERDİ: “SAĞLIK POLİTİKALARININ ÖNCELİĞİ OLMALI”
Konuşmasına Türkiye’deki terörist saldırıyı kınayarak başlayan UBP Lefkoşa Milletvekili Şerife Ünverdi, halkın sağlığını önde tutan bir parti olduklarını, ekonominin ilerlemesi için de bunun gerektiğini kaydederek, tasarıya oybirliğiyle katkı koyduklarını belirtti. İçenler kadar içmeyenlerin de tütünden zarar gördüğüne işaret eden Şerife Ünverdi, kalp ve damar hastalıklarının ve kanserin etkenlerinden olan sigaraya karşı önlemlerin sağlık politikalarının önceliği olması gerektiğini vurguladı.

VAİZ: “KOLAY OLMADI… AMAÇ CAYDIRICI OLMAK”
Sağlık Bakanı Eşref Vaiz de konuşmasında, tasarının tütün üreticileri ve satıcılarının da görüşleri alınarak hazırlandığını, ancak kolay bir düzenleme olmadığını söyledi.

Vaiz, sigaranın ve tütünün psikolojik değil kimyasal bir bağımlılığı olduğunun ortaya çıktığını, ciddi bir bağımlılık olduğunu kaydederek, tütün bağımlılarının durumunu anlamak ve onlara yardımcı olmak ama caydırıcı olmak gerektiğini anlattı. Halk sağlığının korunması için yasanın yürürlüğe girmesiyle bir kampanya başlatacaklarını, halkı bilinçlendirmek için medya, afiş ve broşürler aracılığıyla vatandaşların bilgilendirileceğini açıklayan Bakan Vaiz, kamu alanlarında kesin tütün yasağı uygulanacağını, bu alanlardaki tütün bağımlılarına nasıl yardımcı olunacaklarının da süreçle belirleneceğini söyledi. Vaiz, kanserojen etkisi kanıtlanan bu maddeden ülkedeki içicileri kurtarmayı amaçladıklarını vurgulayarak, “Bu yasayla birlikte başlayacak uygulamalar da kamuoyuna anlatılacak. Ben takdirle karşılanacağından eminim” dedi.

Tütün içiminin tümden kalkmayacağını ancak yeni kişilerin sigaraya başlamasının önüne geçmek istediklerini vurgulayan Sağlık Bakanı Vaiz, Avrupa ülkelerinde çok daha radikal önlemler bulunduğunu, KKTC’de ise daha yumuşak önlemler olacağını anlattı ve bu yüzden içenlerin de içmeyenlerin de desteğini istedi. Vaiz, komite başkan ve üyelerine teşekkür de etti.

GÖKMEN: “GEÇ KALINDI”
Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Mustafa Gökmen de konuşmasında, geç kalınmış bir yasa tasarısının görüşüldüğünü belirterek, “Hedef sevdiklerimizin uzun yaşamasıdır. Daha sağlıklı, kaliteli, uzun bir yaşam sürmesidir” dedi. Gökmen, sigaranın kanserojen etkisinin yüksek olduğunu belirterek, özellikle akciğer kanserlerinin sebeplerinin başında sigara ve tütün içimi geldiğini kaydetti.

Pasif içicilerin de sağlıklarının riske girdiğine işaret eden Mustafa Gökmen, “Bu, sigara içenlerin daha derin düşüncelere dalması için bir sebeptir” diye konuştu ve özellikle çocukların yanında sigara içilmemesini istedi.

“PERFORMANSINIZ GÜÇ KAZANIR”
Günde iki-iki buçuk paket sigara içen bir kişiyken 31 Aralık 1999’da bıraktığını anlatan Gökmen, “Sigarasız yaşam gerçekten kaliteli bir yaşamdır. Maddi ve manevi kazançları vardır. Her noktada performansınız güç kazanır” diye konuştu.

Orman yangınlarının yüzde 70’inin sebebinin de sigara tiryakileri olduğunu belirten Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Gökmen, yasayla esasen sigara içmeyenlerin, ergenlik çağındaki gençlerin sağlığının korunmasını hedeflediklerini söyledi. Gökmen, sigaraya karşı Avrupa ve Amerika ülkelerinde daha sıkı önlemler bulunduğunu anlatarak, herkesin yasaya sahip çıkmasını istedi. Sigarayı bıraktıktan sonra her gün biriktirdiği parayla Türkiye’de 8 bin 500 kilometre yol kat ettiğini belirten Gökmen, bunun küçümsenecek bir rakam olmadığını kaydetti.

FELLAHOĞLU: “BİLİNDž”
CTP Lefkoşa Milletvekili, Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi Başkanı Kadri Fellahoğlu, sigara içilmemesi için kamuoyu oluşturmak için daha çok konuşmak gerektiğini söyledi. Fellahoğlu, yasanın uygulanabilmesi için insanların bilinçlenmesi gerektiğine işaret ederek, televizyonlara ayda 90 dakika yayın zorunluluğunu bu amaçla öngördüklerini anlattı. Herkesi ilgilendiren yasaya, herkesin sahip çıkmasını isteyen Fellahoğlu, “İnsan hayatından daha değerli bir şey olamaz” dedi.

Fellahoğlu, tasarıyı 8 toplantıda görüştüklerini, AB uzmanları ve bakanlıkların personeliyle iyi niyetli çalıştıklarını anlatarak, herkesin beğeneceği bir tasarı yapmanın mümkün olmadığını ama halk sağlığı için en iyisini yaptıklarını kaydetti.

Kadri Fellahoğlu, İngiltere’de her yıl 114 bin kişinin sigaradan dolayı öldüğünü; dünyada 2005’te sigaraya bağlı hastalıklardan yaklaşık 5 milyon kişi hayatını kaybettiğini, bu rakamın 2030’da 10 milyona çıkacağının hesaplandığını anlattı. Fellahoğlu, Türkiye’de yılda 100 bin insanın sigaraya bağlı yaşamını yitirdiğini ifade etti. Sigaranın yasal bir madde olduğunu ama içenlerin rahat olmaması gerektiğini ifade eden Kadri Fellahoğlu, 1996’da hazırlanan yasanın arkasında kimsenin durmadığını, yasak alanlarda sigara içenlere verilen cezanın 1 YTL olduğunu ve yasanın uygulanamadığın anlattı.

Fellahoğlu, toplumun tüm kesimlerini yasaya sahip çıkmaya çağırdı. Fellahoğlu, “Bu yasayla sigara içenlere ‘evet içebilirsiniz ama..’ diyoruz ve zorluk da getiriyoruz. Artık her ortamda sigara içilemeyecek. Tepkiler alsak da insanlarımızı koruyacağız. 3 yaşındaki bir çocuğun duman altında kalmasına kim göz yumabilir?” diye konuştu. Tasarı hazırlanırken Dumansız Ada Platformu yanında sigara üreticisi firmanın da görüşlerini aldıklarını belirten Kadri Fellahoğlu, yasaya katkıda bulunanlara teşekkür etti.

TAÇOY: “YASAKLARA İLGİ ARTAR”
UBP Lefkoşa Milletvekili Hasan Taçoy, sigaranın zararlarının herkesçe bilindiğini ancak içenlere genellikle engel olunmadığını, var olan yasanın da uygulanamadığını söyledi.

Taçoy, 18 yaşın altındakilerin sigara satın almasını kimsenin istemediğini ama yasakların her zaman cazip geldiğini belirtti. Avrupa’da sigara içimine karşı engellemelere işaret eden Taçoy, tamamen yasaklanırsa ilginin artacağını ve uyuşturucu maddeler gibi artış eğilimi gösterebileceği kaygısını dile getirdi.
Okullarda bilinçlendirme çalışmalarına yasak mantığıyla yaklaşılmaması gerektiğini kaydeden Taçoy, gençliğinde yasağın cazibesiyle sigaraya başladığını 3-4 pakete kadar çıktığını ama üç buçuk yıldır ağzına koymadığını anlattı. Taçoy, sigara kokusunun da kötülüğüne dikkat çekerek, insanların girdikleri ortamda parfüm kokmak yerine sigara kokmayı istememesi gerektiğini kaydetti.

Taçoy, sigara paketlerinin üzerine yazılan uyarılar konusuna değinirken, uyarı olmayan paketlerin ülkeye girmesinin engellenmesi halinde ek maliyet gerekeceğini belirtti. Ülkede ekonomik sıkıntılar bulunduğunu, reklamcıların da önünün kesildiğini ifade eden Hasan Taçoy, bu yasadan zarar görecek insanlar bulunduğunu söyledi. Yasayla ilgili daha çok çalışma yapılması gerektiğini vurgulayan UBP Milletvekili Hasan Taçoy, bakkal ve diğer sigara satıcılarının yasadan çok etkileneceğini, sorumluluklarının ne kadar önemli olduğunun anlatılmasının şart olduğunu anlattı. Taçoy, yasanın Türkiye’yle de uyumlu olması gerektiğini belirterek, maliyetlerin basit tedbirlerle aşağıya çekilebileceğini, milli servetin de heba edilmeyeceğini kaydederek, yasada bu yönde düzenlemelere gidilmesini önerdi. Yasanın kullanıcı yaşından ithalatçıya, üreticiye, satıcıya, tüketicinin tüketeceği yere ve tüketeceklere kadar herkesi ilgilendirdiğini belirten Hasan Taçoy, herkese görev düştüğüne dikkat çekti ve bunun elbirliğiyle başarılması gerektiğini vurguladı.

VAİZ: “YUMUŞAK GEÇİŞ”
Konuşmacıları yanıtlamak için yeniden söz alan Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, yasanın meclisten geçmesiyle propaganda kampanyası başlatılacağını söyledi. Bilinçlendirme çalışmalarının broşürlerle devam edeceğini ve yumuşak geçiş sağlanacağını belirten Vaiz, tütünün zararlarından tüm toplumu ama özellikle gençleri korumak amacıyla bu yasanın hazırlandığını bildirdi.

KALYONCU: KAPILARIN ÖNÜ SİGARA İÇENLERLE DOLACAK”
CTP Genel Sekreteri Ömer Kalyoncu, kimsenin bıçakla keser gibi sigaradan kurtulamadığına işaret etti.

Kamu görevlilerini kapılar önünde yığılmış görmemek için yasada tedbir alınmasını isteyen Ömer Kalyoncu, “Aksi taktirde kamu görevlileri kapıların önünde sigara içerken göreceğiz. Sigara bıçakla keser gibi kesilmeyeceğine göre başka tedbirler de alınmalı” dedi. Komite Başkanı ve CTP Milletvekili Kadri Fellahoğlu, tasarı komiteye geldiğinde çok daha radikal düzenlemeler içerdiğini, şimdi daha yumuşak düzenlemeler bulunduğunu söyledi. (TAK)

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  Aşısız çocuk kalmasın!...
           3 Ekim 2008, Cuma »
Haydi çocuklar aşıya!

 

 

 

 

 


Sağlık Bakanlığı ada genelinde “Okul Aşı Günleri”ni başlatıyor

Haydi çocuklar aşıya!...

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi’nin, her yıl olduğu gibi bu yıl yine, aşıyla korunabilir hastalıkların önüne geçmek için ülke genelinde düzenlediği aşı günleri çerçevesinde çocukların eksik aşıları tamamlanacak. Bu çalışmayla KKTC’de yaşayan tüm çocukların aşılanması hedefleniyor

Sağlık Bakanlığı koruyucu hekimliğe verdiği önemden yola çıkarak, “Aşısız Çocuk Kalmasın” sloganıyla 6 Ekim 2008 tarihinden itibaren ana okul ve ilk okullarda Okul Aşı Günleri’ni başlatıyor.

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi’nin, her yıl olduğu gibi bu yıl yine, aşıyla korunabilir hastalıkların önüne geçmek için ülke genelinde düzenlediği aşı günleri çerçevesinde çocukların eksik aşıları tamamlanacak. Bu çalışmayla KKTC’de yaşayan tüm çocukların aşılanması hedefleniyor. KKTC genelinde 3 ay boyunca devam edecek aşı günleri kapsamında tüm anaokulu ve ilkokullardaki birinci ve beşinci sınıf öğrencilerine, difteri, tetanos, çocuk felci, boğmaca, kabakulak, kızamık ve kızamıkçık aşıları yapılacak. Ayrıca, köylerde çocukları aşısız olan aileler, aşı günlerinin sürdüğü tarihlerde sağlık merkezlerine başvuruda bulunmaları halinde kampanyadan yararlanabilecek.

Lefkoşa, Değirmenlik, Gazimağusa, İskele, Akdoğan, Mehmetçik, Geçitkale, Güzelyurt ve Girne bölgelerinde 6-13 Ekim 2008 tarihlerini kapsayan ilk etap aşı kampanyası programı:
6 Ekim 2008, Pazartesi:
Arabahmet İlkokulu, Lapta İlkokulu, Lapta Anaokulu, Tuzla-Aygün-Ötüken İlkokulları, Kumyalı İlkokulu ve köyü, Tatlısu İlkokulu ve köyü, Güzelyurt Barış İlkokulu ve Kalkanlı Anaokulu.
7 Ekim 2008, Salı:
Alsancak İlkokulu, Sunny Lane İlkokulu, Yeniboğaziçi İlkolulu, Mormenekşe İlkokulu, Mehmetçik İlkokulu ve köyü, Dörtyol İlkokulu ve köyü, Paşaköy İlkokulu ve köyü ile Özgürlük İlkokulu.
8 Ekim 2008, Çarşamba:
Çağlayan Cumhuriyet İlkokulu, Değirmenlik-Başpınar İlkokulu, Karşıyaka İlkokulu, Kozanköy İlkokulu, Güvercinlik- DAİ., Çayırova İlkokulu ve köyü, Ulukuşla İlkokulu ve köyü, Pile-Beyarmudu ilkokulları ve köyleri ile Kurtuluş İlkokulu.
9 Ekim 2008, Perşembe:
Gelibolu İlkokulu, Demirhan, Düzova, Cihangir İlkokulları, Dikmen İlkokulu, Şht. Hüseyin Akil, Özel Artı Eğitim Merkezi, Büyükkonuk İlkokulu ve köyü, Serdarlı İlkokulu ve köyü, İncirli, Çayönü-Türkmenköy ilkokulları ve köyü, Güzelyurt Maarif Anaokulu ve Akçay Anaokulu.
10 Ekim 2008, Cuma:
Necati Taşkın İlkokulu, Minareliköy İlkokulu 1 ve 2. sınıflar, Ağırdağ İlkokulu ve Dağyolu Anaokulu, Maarif Anaokulu, Gazi ve Canbulat İlkokulları, Yedikonuk İlkokulu ve köyü, Geçitkale İlkokulu ve köyü ve Bostancı Fikri Karayel İlkokulu.
13 Ekim 2008, Pazartesi:
9 Eylül İlkokulu, Balıkesir Meriç İlkokulu, Çatalköy İlkokulu, Vakıf Anaokulu, Alasya İlkokulu, Akova, Yıldırım İlkokulları ve köyü, Zümrütköy, Serhatköy İlkokulu.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............North Cyprus, NORTH CYPRUS, KUZEY KIBRIS, cyprus, Cyprus kibris, chypre, north cyprus, internet, ISP, web service, web design, turkish cypriot, www, trnc, turkish republic of northern cyprus, nicosia, lefkosa, famagusta, gazimagosa, gazimagusa, magusa, kyrenia, girne, lefke, lefka, guzelyurt, morphou, karpaz, karpas, la republique turque du nord de chypre, kktc, cypriot, cheap web space, web space, free space, trnc online, trnc online project, rehber, tourist, holiday, guide, sağlık, saglik, hastalık, hastalik, Sağlık Bakanlığı, Saglik Bakanligi, tıp, tip, ilkyardım, ilkyardim, rahatsızlık, rahatsizlik, hastane, hastahane, sağlık merkezi, saglik merkezi, sağlık ocağı, saglik ocagi, istatistik, statistic, doktor, doctor, eczane, pharmacy, health, kronik, cronic, akut, acut, diyabet, diabet, onkoloji, oncology, endokrin, kalp, thalassaemia, radyasyon, alerji, grip, nezle, kanser, cancer, romatizma, egzama, mide, prostat, rahim, raşitizm, tansiyon, siyatik, varis, verem, kan, iğne, igne, enjeksiyon, enjektör, idrar, kulak, burun, boğaz, bogaz, goz, göz, adale, gastrit, yaşam, hayat, solunum, yanık, yanik, vücut, vucut, yatak, ilaç, lab, laboratuvar, sosyal, sosyal hizmetler, hizmet, devlet, Burhan Nalbantoğlu, Akçiçek, Akcicek, cengiz topel, özürlü, zihinsel, kreş, bakımevi, rehabilitasyon, tıbbi, plasenta, genetik, biyokimya, mikrobiyoloji, fizyoloji, dahiliye, pratisyen, cerrah, cerrahi, diş, dentist, sinir, çocuk, cocuk, anestezi, kadın, kadin, doğum, uroloji, üroloji, asistan, kardiyoloji, kardiyolog, hematoloji, hematolog, seroloji, spor, deri, cilt, ekg, morg, patoloji, patolog, nukleer, damar, ortodondist, odiyolog, beyin, fizyoterapist, röntgen, poliklinik, acil, göğüs, gastroloji, gastrolog, pediyatri, pediatri, adli, ambulans, ambulance, KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ - SAĞLIK VE SOSYAL YARDIM BAKANLIĞI - KIBRIS'IN SAĞLIK ADRESİ

 
 
 

  Tüberküloz prevalans (Verem) çalışmaları   Tütün ürünlerinin zararlarından korunma ve denetim yasa tasarısı   Aşısız çocuk kalmasın!   Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı'ndan araba bağışı   Sigara yasağı yürürlükte   Sağlık Bakanlığı ile TC Başkent Üniveristesi arasında protokol   Bilinçlendirme kampanyası   Cihaz bağışı   Kabine, sigara yasağına uydu   Tıbbi malzeme ve cihaz bağışı   İlk denetim İşişleri Bakanlığı'na   Rehber öğretmenlere Adolesan eğitimi