.....::::: EYLÜL' 2008 :::::......    

 

 

 

 

 

 

 

 

 


A N A S A Y F A


ilkyardım | temel rahatsızlık ve hastalıklar | bakanlık | hastaneler ve sağlık merkezleri | sağlıkta istatistikler
doktorlar | eczaneler | tıp terimleri sözlüğü | e-mail | webmaster | anasayfa


 
domain name


  kişi sitemizi
 ziyaret etmiştir

 

  "Hastane yolunu transit geçişler için kullanmayın!"
           19 Eylül 2008, Cumartesi »
Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi

 

 

 

 

 


Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi yönetimi, 24 Eylül 2008 Çarşamba gününden itibaren araç trafiğine yönelik yeni düzenlemeleri hayata geçirecek

“Hastane yolunu transit geçişler için kullanmayın”

Siber: “Hastane içerisindeki yolların, transit geçiş amaçlı kullanılmaması gerekmektedir. Bu vesileyle vatandaşlarımızın anlayışlı davranmalarını ve hastane içerisinde bulunan yolları transit geçişler için kullanmamalarını rica ederim”

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Rifat Siber, 24 Eylül 2008 Çarşamba gününden itibaren hastane içerisinde bulunan yolların, Göçmenköy ile Gönyeli - Ortaköy arasında, geçiş güzergahı olarak kullanılmasının engelleneceğini açıkladı.

Hastane içerisindeki yolların, birçok sürücü tarafından transit geçiş amaçlı kullanılmasının, hastaneye giriş ve çıkışların tıkanmasına yol açtığını belirten Siber, bu durumun hastane içi ulaşımın aksamasına da neden olduğunu söyledi.

Söz konusu sorunu aşabilmek için 24 Eylül 2008 Çarşamba gününden itibaren birtakım önlemleri hayata geçireceklerini ifade eden Siber, hastane içerisindeki yolların, transit geçişlere kapatılacağını ve hastaneye giren araçların, yeni otopark ile Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi arasındaki ara yola yönlendirileceklerini kaydetti.

Başhekim Siber, “Hastane içerisindeki yolların, transit geçiş amaçlı kullanılmaması gerekmektedir. Bu vesileyle vatandaşlarımızın anlayışlı davranmalarını ve hastane içerisinde bulunan yolları transit geçişler için kullanmamalarını rica ederim” dedi.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  Sağlık Bakanlığı ve Tıp-İş protokol imzaladı
           8 Eylül 2008, Pazartesi »
Protokol

 

 

 

 

 


Protokolde boş bulunan doktor kadrolarının doldurulması öngörülüyor

Doktor kadroları doluyor

Sağlık Bakanlığı ve Tıp-İş arasında dün protokol imzalandı. Protokol sağlıkta boş bulunan doktor kadrolarının doldurulmasını, ayrıca yıllardır sözleşmeli çalışan doktorlara kadrolanma imkânı sağlanmasını öngörüyor

İmza törenine Sağlık Bakanı Eşref Vaiz ile Bakanlık Müdürü İsmet Salihoğlu ve Tıp-İş Başkanı Erol Şeherlioğlu ile yönetim kurulu üyeleri katıldı. Sağlık Bakanı Eşref Vaiz imza töreninde yaptığı konuşmada, sendikayla, özellikle doktor kadrolarına ilişkin sorunları çözmek için protokol imzalayacaklarını söyledi.

Hâlihazırda Kamu Hizmetleri Komisyonu’nda münhal edilip sınavı bekleyen 11 doktor kadrosunun doldurulması, 7 İlkyardım Nöbetçi Doktoru için münhal açılması, ayrıca 2008 sonuna kadar da çok ivedi bunlara ek 15 kadro daha açılmasının protokolde yer aldığını, böylece sözleşmeli çalışanların da kadrolanması imkânının doğacağını söyledi. Bakanlık ve sivil toplum örgütlerinin çok daha yakın bir işbirliği yapmasını prensip olarak doğru bulduklarını kaydeden Vaiz, Sağlık Çalışanları Yasası’nın yerinden yönetim ilkesi ve hastane yöneticileri ve sivil toplum örgütleriyle birlikte çalışmayı öngördüğünü söyledi. Vaiz, bu demokratik anlayış içinde Tıp-İş sendikasıyla protokol imzaladıklarını kaydetti.

Sağlık herkesi ilgilendiriyor

Tıp-İş Başkanı Erol Şeherlioğlu ise, sağlığın ülkedeki herkesi ilgilendiren bir sektör olduğuna işaret ederek, sektörde aksaklık olması halinde bunun ülkede yaşayan herkese yansıdığını söyledi. Sağlık Bakanlığı ile görüşmelerinde sıkıntı yaşamadıklarını ve büyük oranda mutabakata vardıklarını anlatan Şeherlioğlu, ülkede ekonomik bağımsızlık olmadığı için siyasi bağımsızlık da bulunmadığını ve bunun alınacak kararların önünde engel teşkil ettiğini iddia etti. Şeherlioğlu, sağlıktaki yapının sürdürülemeyeceğini, yasaların uygulanamaması nedeniyle sıkıntılar bulunduğunu savundu.

Bakanlıkla uzlaşarak Sağlık Çalışanları Yasası’na “evet” dediklerini belirten Şeherlioğlu, yasada teşkilat ve hekim kadrolarıyla ilgili düzenlemeler bulunduğunu, ancak ekonomik sıkıntılar nedeniyle “kadro küçültme” gibi çalışmaların sorun yarattığını belirtti. Şeherlioğlu, kamuda şişkin kadrolar bulunan alanlar olduğunu ancak sağlığın bunlardan biri olmadığını, tam tersine daha çok personele ihtiyaç duyulduğunu ifade etti, eksik personelle sağlık reformunun gerçekleşemeyeceğini söyledi. Tıp-İş Başkanı, bu nedenle var olan kadroların açılması için eylem başlattıklarını, ardından bakanlıkla mutabakat gerçekleştiğini ve yıllardır düşük sözleşmeli maaşıyla çalışan doktorlara kadrolanma imkânı verileceğini söyledi. Erol Şeherlioğlu, bu protokolün sadece Sağlık Bakanlığı ve Tıp-İş değil, hükümet ile Tıp-İş arasında olduğunu, çünkü Maliye Bakanlığı’nı da ilgilendirdiğini belirtti.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  Çernobil çocukları...
           8 Eylül 2008, Pazartesi »
Çernobil çocuklarıÇernobil çocukları

 

 

 

 

 


Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, KKTC'de temaslarda bulunan Çernobil Çocukları'nı kabul etti

Çernobil çocukları Sağlık Bakanlığı'ndaydı

Sağlık Bakanlığı’ndan verilen bilgiye göre görüşmede Bakan Vaiz, 13 kişiden oluşan çocuklarla sohbet etti.

Vaiz, bir tür “çevre elçisi” olarak nitelediği Çernobil Çocukları’nı yeniden KKTC’de görmekten dolayı mutluluk duyduğunu ifade etti.

Çernobil Çocukları’nın çevreyle ilgili verdiği mesajların önemine dikkat çeken Sağlık Bakanı Vaiz, Çernobil felaketinin dünyadaki birçok ülkeyi çevre felaketi konusunda uyardığını söyledi.

Çocuklar ziyarette Vaiz’e armağanlar da verdi.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  Otomasyon sistemi yıl sonunda tamamlanacak
           2 Eylül 2008, Salı »
Otomasyon toplantısıOtomasyon toplantısı

 

 

 

 

 


Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, e-sağlık sisteminin ilk adımlarından olan otomasyon sisteminin yıl sonunda tamamlanacağını açıkladı

Vaiz, 2009 yılı başında da, otomasyon bilgi işlemleri aracılığıyla, sistemini kurmuş olacaklarını belirtti

Bakan Vaiz, basın toplantısı düzenleyerek, hem Kültürel ve Bilimsel Araştırmalar Derneği’nin sağlık merkezlerine bağışladığı 17 bilgisayar ve donanımlarını teslim alarak teşekkür etti hem de ihalesi kısa bir süre sonra tamamlanacak olan otomasyon sistemiyle ilgili bilgi verdi

Saray Otel’de saat 09.30’da yer alan basın toplantısında, Sağlık Bakanlığı yetkilileri ile Kültürel ve Bilimsel Araştırmalar Derneği yetkilileri de hazır bulundu.

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Kültürel ve Bilimsel Araştırmalar Derneği’nin Sağlık Bakanlığı’nın otomasyon projesine uygun olarak, 17 sağlık merkezinde kullanılmak üzere bilgisayar sistemi bağışladığını; bu bilgisayarların, Temel Sağlık Dairesi’ne bağlı olan kırsal kesimlerdeki sağlık merkezlerinde kullanılmak üzere teslim alındığını belirtti. (TAK)

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


North Cyprus, NORTH CYPRUS, KUZEY KIBRIS, cyprus, Cyprus kibris, chypre, north cyprus, internet, ISP, web service, web design, turkish cypriot, www, trnc, turkish republic of northern cyprus, nicosia, lefkosa, famagusta, gazimagosa, gazimagusa, magusa, kyrenia, girne, lefke, lefka, guzelyurt, morphou, karpaz, karpas, la republique turque du nord de chypre, kktc, cypriot, cheap web space, web space, free space, trnc online, trnc online project, rehber, tourist, holiday, guide, sağlık, saglik, hastalık, hastalik, Sağlık Bakanlığı, Saglik Bakanligi, tıp, tip, ilkyardım, ilkyardim, rahatsızlık, rahatsizlik, hastane, hastahane, sağlık merkezi, saglik merkezi, sağlık ocağı, saglik ocagi, istatistik, statistic, doktor, doctor, eczane, pharmacy, health, kronik, cronic, akut, acut, diyabet, diabet, onkoloji, oncology, endokrin, kalp, thalassaemia, radyasyon, alerji, grip, nezle, kanser, cancer, romatizma, egzama, mide, prostat, rahim, raşitizm, tansiyon, siyatik, varis, verem, kan, iğne, igne, enjeksiyon, enjektör, idrar, kulak, burun, boğaz, bogaz, goz, göz, adale, gastrit, yaşam, hayat, solunum, yanık, yanik, vücut, vucut, yatak, ilaç, lab, laboratuvar, sosyal, sosyal hizmetler, hizmet, devlet, Burhan Nalbantoğlu, Akçiçek, Akcicek, cengiz topel, özürlü, zihinsel, kreş, bakımevi, rehabilitasyon, tıbbi, plasenta, genetik, biyokimya, mikrobiyoloji, fizyoloji, dahiliye, pratisyen, cerrah, cerrahi, diş, dentist, sinir, çocuk, cocuk, anestezi, kadın, kadin, doğum, uroloji, üroloji, asistan, kardiyoloji, kardiyolog, hematoloji, hematolog, seroloji, spor, deri, cilt, ekg, morg, patoloji, patolog, nukleer, damar, ortodondist, odiyolog, beyin, fizyoterapist, röntgen, poliklinik, acil, göğüs, gastroloji, gastrolog, pediyatri, pediatri, adli, ambulans, ambulance, KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ - SAĞLIK VE SOSYAL YARDIM BAKANLIĞI - KIBRIS'IN SAĞLIK ADRESİ

 
 
 

  Otomasyon sistemi yıl sonunda tamamlanacak   Çernobil çocukları   Sağlık Bakanlığı ve Tıp-İş protokol imzaladı   "Hastane yolunu transit geçişler için kullanmayın!"