.....::::: HAZİRAN' 2008 :::::......    

 

 

 

 

 

 

 

 

 


A N A S A Y F A


ilkyardım | temel rahatsızlık ve hastalıklar | bakanlık | hastaneler ve sağlık merkezleri | sağlıkta istatistikler
doktorlar | eczaneler | tıp terimleri sözlüğü | e-mail | webmaster | anasayfa


 
domain name


  kişi sitemizi
 ziyaret etmiştir

 

  Vaiz: "İdeali değil, mümkün olanı ve uzlaşıyı önümüze koyduk”
           26 Haziran 2008, Perşembe»
Ziyaret

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, medya ziyaretleri çerçevesinde dün Yurtsever Kıbrıslı Gazetesi’ne giderek Genel Müdür ve Genel Yayın Yönetmeni Doğan Harman’la görüştü:

“İdeali değil, mümkün olanı
ve uzlaşıyı önümüze koyduk...”

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, sağlıkta statükoyu yerinden oynatmak ve yeniden yapılanmayı gerçekleştirmek için kafalardaki ideali değil, mümkün olanı ve uzlaşıyı önlerine koyduklarını kaydetti.

Bakan Vaiz, sağlıkta sürer durumu ortadan kaldırmanın yasakla değil teşvikle olabileceğini vurguladı. Vaiz, medya ziyaretleri çerçevesinde dün Yurtsever Kıbrıslı Gazetesi’ne giderek Genel Müdür ve Genel Yayın Yönetmeni Doğan Harman’la görüştü.

"Gemiyi yüzdürmek için suyun üstüne çıkarmak gerekiyordu..."
Ziyarette konuşan Bakan Vaiz, statükonun kurumsallaştığı ve zihinlere yerleştiği için yıkıl masının zor olduğunu kaydederek, “Sağlığın zorluğunu bilerek üç yıldır yılmadan canla başla çalışıyoruz” dedi. Vaiz, göreve geldikleri günden itibaren, 30 yıl ülkeye hükümet edenlerin neden sağlık sisteminde değişimi başaramadığına baktıklarını ve yasaların yapılamayarak reformun sağlanamamasının sebeplerini tespit etmeye çalıştıklarını kaydetti. Vaiz, yeni sistemi kurma çalışmaları çerçevesinde uzmanlar ve sağlık ekonomistleri ile birlikte çalıştıklarının altını çizdi ve şöyle konuştu: “Geçmişte hazırlanan raporları inceledik, ortaya atılan görüşlere baktık, master plan çalışmalarını gözden geçirdik. Bu gemiyi yüzdürmek için önce suyun üstüne çıkarmak gerekiyordu. Ancak bunu da yavaş yavaş yapmak şarttı. Çünkü sağlığın iki ayağı olan özel ve devlet sektörü tökezleyebilirdi.”

"Devletle özel arasındaki çizgi bıçak gibi kesilip çizilemez..."
Vaiz, devletle özel arasındaki kesin çizgi olması gerektiğini ifade ederken, bu çizginin bıçak gibi birden bire kesilerek çizilemeyeceğini söyledi. Aksi halde ya devletin ya da özel sektörün çökeceğini savunan Vaiz, sistemi tümden organize edecek olanları; Kamu Sağlık Çalışanları Yasası, Döner Sermaye Yasası, Genel Sağlık Sigortası, Özel Hastane, Özel Klinik, Özel Dispanser ve Özel Muayenehaneler (Denetim) Yasası ve Hasta Hakları Yasası ile otomasyon sistemi olarak tanımladı. Vaiz, Kamu Sağlık Çalışanları Yasası ile birlikte hekimlerin ayrı bir yasası olacağını ve mesai saatlerinin artacağını söyledi. Vaiz, yasanın hemşireler ve diğer sağlık çalışanlarının özlük haklarını da iyileştireceğini vurguladı. Döner Sermaye Yasası ve performans uygulamasının ise hekimlere gösterecekleri performansa bağlı olarak verilecek primlerle bir dinamizm getireceğini ve bunun da hasta memnuniyetine yansıyacağını belirtti. Vaiz, Genel Sağlık Sigortası Yasası’nın ise gelecek yıla ertelendiğini hatırlatarak, gecikmenin yıllardır ihmal edilen Sosyal Sigortalar Kurumu’nun içinde bulunduğu mali darlıktan kaynaklandığını kaydetti. Özel Hastane, Özel Klinik, Özel Dispanser ve Özel Muayenehaneler (Denetim) Yasası’nın ise redakte edildiğini ve Meclis’ten geçirilmesiyle, özelin sektörün niteliğinin yükseleceğini vurguladı.

"Hasta Hakları Yasası büyük tazminatlar getirecek..."
Vaiz, Hasta Hakları Yasası’nın büyük tazminatlar içerdiğini söyledi. Vaiz, “Hekimler, bilerek veya bilmeyerek hastaya verdiği zararlardan dolayı yargılanabilecek ve tazminat ödemek zorunda kalacaktır” diye konuştu. Vaiz, Hasta Hakları Yasası’nın yeniden yapılanmanın olmazsa olmaz bir parçası olduğunun da altını çizdi.

"Otomasyon ihalesi önümüzdeki günlerde..."
Otomasyon ihalesine önümüzdeki günlerde çıkılacağının müjdesini de veren Bakan Vaiz, uygulamanın başlamasıyla beş hastane ve 17 sağlık merkezinin tek merkezden kontrol edilebileceğini belirtti. “Otomasyonla iğneden ipliğe her şey kayıtlı olacak” diyen Vaiz sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugünkü israf tarif bile edilemez. 2006-2007 yılında iki trilyonluk ilaç atılmıştır. Otomasyonla birlikte ilaçların kime, hangi tarihte ve ne kadar verildiği bilinecektir. Tarihi bitmeye yakın ilaçların alarmını da bize bu sistem verecek ve böylelikle israfın da önüne geçilmiş olacak.”

Üç-dört yıl analiz ve geçiş süreci
Vaiz, yapılanma sürecinde ilk üç-dört yıl, durum analizi yapılarak geçiş süreci yaşanacağını kaydetti. “Kafalardaki ideali önümüze koymadık. Olabilirliği ortaya koyduk ve geçiş dönemi öngördük. Bu dönemi de yasakla değil teşvikle geçirmeyi öngördük” diye konuşan bakan, üç yıllık sürede sistemin net bir şekil kazanacağını kaydetti.

Sağlık Bakanlığı, küçük Dilek’e sahip çıktı...
Öte yandan Bakan Vaiz, geçtiğimiz gün Yurtsever Kıbrıslı Gazetesi’nde yayımlanan, görme sorunu olan Dilek Gizem ile ilgili haber üzerine harekete geçtiklerini ve bakanlığın Dilek’in tüm tedavi masraflarını üstleneceğini açıkladı. Vaiz, konuya gösterdiği duyarlılıktan dolayı Yurtsever Kıbrıslı Gazetesi’ne teşekkür de ederek, “Bakanlık olarak kızımıza sahip çıkıyoruz. Ne tedavi gerekiyorsa üstleneceğiz” dedi.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  Vaiz: "Teşhis KKTC'de"
           23 Haziran 2008, Pazartesi»
Teşhis

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Emine Zabit isimli hastaya ‘böbrek kanseri’ teşhisinin Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde konulduğunu açıkladı:

“Teşhis KKTC'de”

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Emine Zabit isimli hastaya, 9 Şubat 2008 tarihinde çekilen tomografi ve 11 Şubat 2008 tarihinde çekilen MRI neticesinde “böbrek tümörü” teşhisinin, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde konulduğunu açıkladı.

Bakan Vaiz, Emine Zabit isimli hastaya ‘KKTC’de menopoz olduğunun söylendiği ancak Güney Kıbrıs’ta böbrek kanseri teşhisi konduğu’ ve hastayı Güney Kıbrıs’a taşıyan ambulansla ile ilgili basında yer alan iddialara açıklık getirdi. Vaiz, hastaya “böbrek kanseri” teşhisinin Güney Kıbrıs’ta konulduğunun asılsız bir iddia olduğunu, kesin teşhisin Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde konulduğunu kaydetti. Vaiz, Acil 112 ambulansının koşulları ile ilgili yazılanlarla ilgili olarak ise soruşturma başlattıklarını açıkladı. Bakan Vaiz’in konuyla ilgili açıklaması aynen şöyle:

“Teşhis raporu, hastaya verilmiş ve dosyasına da konmuştur. Ancak, hasta; teşhisten sonra tedavisini Güney Kıbrıs’ta sürdürmeyi tercih etmiştir. Hastanın elinde kesin teşhis bulguları olmasına rağmen, Güney Kıbrıs’ta özel ve devlet arasında tedavi bulmak için uğraştığı, yakınları tarafından verilen beyanlardan da anlaşılmaktadır. Halen tedavisine Güney Kıbrıs’ta devam eden hasta, evinde yatalak halde olduğundan Güney Kıbrıs’a ambulansla götürülmek için Acil 112 Merkezimize talepte bulunmuştur. Talep değerlendirilip hasta için acil olarak ambulans ayarlanmıştır. 112 Merkezi’nde kullanılan tam teşekküllü 3063 numaralı ambulans, hastanın evine gönderilmiştir. Görevli ambulans hastayı saat 13.15’te alıp Güney Kıbrıs’a götürmüş ve işi bitene kadar beklemiştir. Hasta saat 15.30 da aynı ambulansla evine bırakılmıştır.

Yayımda belirtildiği gibi “böbrek kanseri” teşhisi Güney Kıbrıs’ta konulmamıştır. Bu asılsız bir iddiadır. Çünkü kesin teşhis Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde konulmuştur. Aynı yayımda ambulansın klimalarının arızalı olduğu iddiası ile ilgili yapılan ilk araştırmada yazılanın doğru olduğu tespit edilmiştir. Ancak diğer iddiaların gerçek olması mümkün değildir. 112 Acil Servisi tarafından, her sabah tüm ambulansların rutin kontrol ve temizliği yapılmaktadır. Tıbbi alet ve malzemelerin eksik olup olmadığı kontrol edilmektedir. Ambulanslar her vakadan sonra temizlenmektedir. Tüm bunlara rağmen iddia edilen her konuyla ilgili soruşturma başlatılmıştır. Soruşturma sonucu yine kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Ancak şu da bilinmelidir ki, sorgulamadan yapılan bu haber tüm 112 Acil Servisi çalışanlarını derinden üzmüş ve motivasyonunu etkilemiştir. Ayrıca vatandaşın Acil 112’ye duyduğu güvenin de zedelenmesine sebep verecek niteliktedir. Ortaya atılanlar, bugün KKTC sağlık sisteminin iftiharı olan 112 Acil Servisi’nin hak ettiği iddialar değildir.”

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  Bakan Vaiz, TAK'ı ziyaret etti
           17 Haziran 2008, Pazartesi»
Vaiz'in TAK ziyareti

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Türk Ajansı Kıbrıs (TAK) Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Emir Ersoy’u ziyaret etti:

“Projelerin tamamlanmasıyla halk çok daha kolay ve hızlı sağlık hizmetlerine ulaşabilecek”

Bakan Vaiz ziyarette yaptığı konuşmada, TAK’ı ilk defa ziyaret etme fırsatı bulduğuna işaret ederek, TAK’ın kamuoyundaki önemine dikkat çekti

TAK’ın çalışmalarını takdir ettiğini ifade eden Vaiz, Sağlık Bakanlığı’nın çalışmalarını takip ettiği için TAK personeline teşekkür ederek, bundan sonraki çalışmalarında başarılar diledi.

Sağlıkta yeniden yapılanma çalışmaları çerçevesinde sağlık konusunun hiç gündemden düşmediğini ifade eden Vaiz, 30–40 yıllık bir sorun olan sağlık konusunda yeniden yapılanma çalışmalarının süratle devam ettiğini kaydetti.

Sağlık yasalarının meclise taşındığını, Kamu Sağlık Çalışanları Yasası’nın mecliste komitelerde görüşülmeye başlandığını belirten Sağlık Bakanı Vaiz, Kamu Sağlık Çalışanları, Döner Sermaye Yasası ve ardından da Özel Hastaneler ile Hasta Hakları Yasası’nın 2008 yılında yasallaşmasının hedeflendiğini, bunların tamamlanmasıyla projenin büyük bir bölümünün tamamlanacağını anlattı.

Genel Sağlık Sigortası Yasası’nın 2009’da tamamlanmasıyla da halkın, devlet hastanelerinden daha iyi hizmet alma olanağına sahip olacağını işaret eden Bakan Vaiz, Genel Sağlık Sigortası’nın geçmesiyle özellikle çok yaygın bir tür aile hekimliği modeli olan özelden hizmet almanın gündeme geleceğini söyledi.

Projelerin tamamlanmasıyla halkın çok daha kolay ve hızlı sağlık hizmetlerine ulaşabileceğini vurgulayan Vaiz, Sağlık Bakanlığı’nın proje çalışmaları devam ederken, altyapı çalışmalarının da sürdüğünü sözlerine ekledi.
TAK Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Emir Ersoy da, Sağlık Bakanı Eşref Vaiz’in TAK’ı ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, kurum olarak bütün devlet yetkililerini en iyi şekilde takip etmeye özen gösterdiklerini kaydetti.

Haberleri en iyi şekilde kamuoyuna duyurmaya gayret gösterdiklerini ifade eden Ersoy, sağlık yasalarının ivedilikle çıkarılmasını temenni ederek, Bakan Vaiz’e çalışmalarında başarılar diledi. (TAK)

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  Spekülasyon amaçlı yayınlar...
           12 Haziran 2008, Perşembe »
Sağlık Bakanı Eşref Vaiz

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, sağlığın üzerinde siyaset yapılacak bir sektör olmadığını vurguladı ve “Sadece üç yılda sağlık alanında KKTC’ye kazandırılanlar ‘spekülâsyon’ amaçlı yayınlarla yıpratılmaya çalışılıyor” dedi:

“Sağlığa kazandırılanlar spekülâsyon
amaçlı yayınlarla yıpratılmaya çalışılıyor”

Bakan Vaiz, yıllardan sonra Gazimağusa'ya kazandırılan son derece modern yeni devlet hastanesinin spekülasyon malzemesi yapılmasından üzüntü duyduklarını söyledi. “Sağlığı siyaset dışında tutuyoruz” diyen Vaiz, bu konuda medyaya ve toplumun tüm birimlerine önemli görevler düştüğünü kaydetti. Vaiz, yeni Gazimağusa Devlet Hastanesi’nin çağdaş donanımı ile sürekli verimli kalabilmesi için bakım ve onarımı hayati önem taşıdığını belirtti

Vaiz, Yeni Gazimağusa Devlet Hastanesi’nin “Bakım, Onarım ve İşletimi İşleri Şartnamesi”ne göre; bir yıllık geçici kabul süresi içinde binanın tüm teçhizatının garanti kapsamında olduğunu ancak meydana gelebilecek arızalar ve yanlış kullanımdan kaynaklanan hataların müteahhit firmanın garanti kapsamında olmadığını belirtti. Vaiz, ihale kapsamında olan bina içinde bulunan tüm teçhizatın bir yıl süre ile garanti kapsamında olduğunu, ve bu sürede bilinçsiz müdahale ve kullanımdan kaynaklanan arızalardan kullanıcıların sorumlu olduğunu kaydetti.

Yeni Gazimağusa Devlet Hastanesi’nin son derece modern, komplike ve bilgisayar sistemleriyle donatıldığını vurgulayan Vaiz, KKTC’nin Avrupa standartlarındaki ilk ve tek binası olan hastanenin, binanın, işletim ve bakım ve onarımının mevcut kamu görevlisi olan teknik personel ile yapılmasının mümkün olmadığını söyledi. Vaiz, yeni Gazimağusa Hastanesi’nin hizmete açıldıktan sonra ilk dört ay içinde, mevcut çabalara rağmen aletlerin bakımı ve sistemin idamesinde olumlu sonuç alınamadığını ve mevcut cihazlarla ilgili sürekli olarak sorunlar gündeme geldiğini ifade etti.

“Hastaneye taşındığımız Aralık ayından itibaren günümüze kadar geçen altı aylık sürede kendi imkanlarımızla binanın bakım ve idamesine çalışılmış ancak yetersiz kalınmıştır” diye konuşan Vaiz’in konuyla ilgili açıklaması şöyle:

“Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Planlama ve İnşaat Dairesi’nin konuyla ilgili görüş ve önerileri doğrultusunda, bina ile ilgili geçici kabulün tamamlanıp, geriye kalan kati kabulün yapılacağı altı aylık sürede, bakanlığımıza bağlı teknik ekibin sistemin mahiyeti hakkında yeterli bilgiye sahip olmamaları nedeniyle, hastaneyi kuran ve donatan firmadan hizmet alınmasının gerekli olduğu sonucuna varılmıştır.

Bu doğrultuda Doğu Akdeniz Üniversitesi’nden(DAÜ) konuyla ilgili teknik rapor hazırlanması talep edilmiştir. DAÜ tarafından 21 Nisan 2008 tarihinde hazırlanan Yeni Gazimağusa Devlet Hastanesi’nin Bakım, Onarım ve İşletimi İşleri Şartnamesi geniş kapsamlı teknik raporuna göre keşif bedeli 159 bin 322 YTL olarak belirlenmiştir.

Firmayla ve yurtdışından ilgili alanda uzmanlık sahibi olan farklı firmalardan(TC’den) alınan görüşler doğrultusunda alınan teklifte hastanenin aylık bakım ve onarım hizmeti bedelinin 140 bin YTL olabileceği belirlenmiştir. Yeni Gazimağusa Devlet Hastanesi’nin Bakım, Onarım ve İşletimi İşleri Şartnamesi’ne göre bakım, onarım ve işletimi yapılacak cihaz listesi şöyledir:

• Aspiratör grupları ve sensör bilgiler ölçümleme kontrolleri
• Merkezi Klima santralleri ve sensör bilgiler, ölçümleme kontrolleri
• Sıcak-soğuk üç yollu vanaları ve sensör bilgileri, ölçüleme kontrolleri
• Filtre kirlilik alarmı sensörleri ve ölçümleme kontrolleri
• Don termostatı sensör bilgileri, ölçümleme kontrolleri
• Nem ölçücüler, basınç ölçücüler, ısı ölçücüler ölçümleme kontrolleri
• VAV,CAV sistemleri kontrolleri
• Ameliyathane oda içi gösterge panelleri göstergeleri
• MMC panoları kontrolleri ve ölçümlemeleri
• Soğutma sistemi kompresör bakımları ve otomasyon bilgi alışverişi sağlanması
• Kalorifer dairesi brülör çalışma bilgi alışverişinin sağlanması
• Hidroforların çalışma bilgi alışverişinin sağlanması
• Devridaim pompaları çalışma bilgi alışverişinin sağlanması
• Enerji otomasyon sisteminin çalışma bilgi alışverişinin sağlanması
• Otomasyon bilgisayarlarının güncelleştirilmelerinin yapılması ve bilgi gelen noktaların kontrollerinin yapılması
• Asansörler
• Tıbbi gazlar
• Arıtma tesisi(rivers osmosis sistemi de dahil)
• Rötralizasyon Tankı
• Yangın sistemi
• Tıbbi atık yakma fırını
• Kalorifer kazanları
• Bahçe sulama ve bakım işlemleri firma tarafından ücretsiz olarak karşılanmaktadır.

Yapılan tüm araştırma ve alınan görüşler doğrultusunda ve yürürlükteki “Devlet İhale Tüzüğü”’nün 3.(2) maddesi uyarınca, yukarıda belirtilen hizmetlerin yapılmasına yönelik olarak, idari ve teknik şartname taslağı hazırlanarak Bakanlar Kurulu’na önerge sunulmuştur.

Önergeye ilişkin Bakanlar Kurulu kararına istinaden hizmet alımı için işlemler başlatılmıştır. Yapılan tüm işlemlerdeki amaç, ülkemizin en büyük yatırımı olan ve T.C. Yardım Heyeti, Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı ve yerel kaynaklarla oluşturulan finansmanla inşaatı tamamlanarak, donanımı yapılıp hizmete sunulan Yeni Gazimağusa Devlet Hastahanesi’nde en iyi ve doğru hizmeti kesintisiz olarak, doğru zamanda ve doğru şekilde halkımıza sunulabilmektir.”

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  112 Acil Servis...
           12 Haziran 2008, Perşembe »
112 Acil Servis

112 Acil Servis Ambulanslarının, trafik kazası, kalp krizi ve benzeri acil vakalara yerinde ve zamanında müdahale ettiğine dikkat çeken Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Ersan Berksel:

“Çok ciddi ve hayati olmayan komplikasyonlar için ambulansların meşgul edilmesi doğru değil”

Dr. Ersan Berksel: “Hasta (B.C) muayene edildi. Muayenenin ardından gerekli kan tahlilleri de yapıldı. Elektro ve beyin tomografisi de çekilen hastaya, nöroloji konsültasyonu da yapılarak önemli bir sorununun olmadığı anlaşılmıştır. Hastaya ağrı kesici bir iğne yapıldı ve evine taburcu edildi”

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Ersan Berksel, 112 acil servis ambulanslarının esas görevinin, kalp krizi ve trafik kazası gibi birçok acil vakaya müdahale etmek olduğunu söyledi.

Çok ciddi ve hayati olmayan komplikasyonlar için ambulansların meşgul edilmesinin doğru olmadığını söyleyen Dr. Berksel, KKTC’de dünya standartlarında hizmet veren 112 acil servis ambulanslarının yolcu taşımacılığı yapamayacağını ifade etti. Berksel, “Ambulansları, acil bir sağlık sorunu bulunmayan kişilerin hastaneye taşınmasında kullanamayız” dedi.

Dr. Berksel, ambulansların 24 saat hizmet veren ve her türlü acil vakaya anında ulaşmak için görev yaptığını da kaydetti. Her an ambulansların acil bir duruma müdahale etme gereksiniminin doğabileceğini de söyleyen Berksel, 112 acil servis ambulanslarının acil olmayan çağrılara müdahale etmesi durumunda, trafik kazası ve kalp krizi gibi anında müdahale edilmesi gereken vakalara zamanında ulaşmasının engellenebileceği uyarısını yaptı.

İhmal yok...
Lefkoşa Çağlayan bölgesinde sakin 24 yaşındaki (B.C) isimli bayanın, 10 Haziran 2008 Salı günü saat 12:00 sularında kahve içerken baygınlık geçirdiği gerekçesi ile ailesinin 112 Acil Servisi arayarak bildirimde bulunduğunu belirten Dr. Berksel, çağrıya yanıt veren 112 acil servis görevlisinin, hastanın şikayetiyle ilgili durumu öğrenmek için gerekli olan sorgulamayı gerçekleştirdiğini söyledi.

Başhekim Yardımcısı Dr. Ersan Berksel konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:
“Sorgulama esnasında, bayılan hastanın durumunda iyileşme olduğunu ve hastanın ayıldığı bilgisini alan 112 acil servis görevlileri, hastanın ambulansa gereksinim duyulacak kadar bir aciliyetinin bulunmadığını saptadı ve hastanın kendi imkanları ile hastaneye gelmesini önerdi. Bunun üzerine hasta yakınları, araçlarının olmadığını ifade etti ve ambulansın gönderilmesi konusunda ısrarcı oldu. 112 acil servis görevlileri, ambulansların esas vazifelerinin yolcu taşımacığı değil, acil hastaların yardımına koşmak olduğunu söyledi. Hasta yakınlarına, her an ambulansların acil bir duruma müdahale etme gereksiniminin doğabileceğini de söyleyen 112 acil servis görevlileri, hastaya kendi imkanlarıyla hastaneye gelmesini önerdiler. Bunun üzerine hasta kendi imkanlarıyla, takriben 12:15 sularında acil servise geldi. Hastaya yapılan muayenenin ardından gerekli kan tahlilleri yapıldı, kalp grafisi (elektro) ve beyin tomografisi çekildi. Hastaya nöroloji konsültasyonu da yapılarak önemli bir sorununun olmadığı da anlaşılmıştır. Hastaya ağrı kesici bir iğne yapıldı ve evine taburcu edildi”.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  Haydi gönüllü kan bağışına!
           12 Haziran 2008, Perşembe »
Sağlık Bakanı Eşref Vaiz

Sağlık Bakanlığı’ndan ‘14 Haziran Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü’ dolayısıyla kampanya...

Sağlık Bakanlığı, “14 Haziran Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü” nedeniyle kan bağışı kampanyası düzenleyecek

Kampanya, 14 Haziran 2008 Cumartesi günü Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Thallasaemia Kan Merkezi’nde, 08:00 ile 14:00 saatleri arasında yapılacak

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı’nın her yıl olduğu gibi bu yıl da “14 Haziran Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü” nedeniyle kan bağış kampanyası organize ettiklerini söyledi. Vaiz, özellikle thalasemia hastalarının kan ihtiyaçları nedeniyle, kampanyaları zaman zaman organize ettiklerini de belirtti.

Tüm adanın kan ihtiyacının, Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Hastanesi Kan Bankası tarafından karşılandığına dikkat çeken Vaiz, ülkede zaman zaman kan sıkıntısı yaşandığını, bu sıkıntının en aza indirgenmesi için de vatandaşlardan katkı beklediklerini kaydetti.

Kan verin sağlıklı olun...
Her sağlıklı bireyin 6 ayda bir kan vermesi gerektiğini de vurgulayan Vaiz, uzmanların görüşüne göre belli aralıklarla kan vermenin, insanların daha sağlıklı olmasını sağladığını söyledi.

Bakan Vaiz, kendisinin de 6 ayada bir düzenli olarak kan verdiğini belirttiği açıklamasında, tüm vatandaşları, kan vermeye çağırdı. Bakan Vaiz, isteyen vatandaşların kampanya haricinde de, mesai saatleri dahilinde Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Hastanesi Kan Bankası’na müracaat ederek, kan bağışında bulunabileceklerini hatırlattı.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  Madde bağımlılığı ve uyuşturucu ile ilgili konferans
           11 Haziran 2008, Çarşamba »
Teoman Sırrı

Sağlık Bakanlığı’nın davetlisi olarak adamıza gelen Dr. Teoman Sırrı madde bağımlılığı ve uyuşturucuyla ilgili konferans verdi

Madde bağımlılığı ve uyuşturucu kullanımında tanıda en son teknikler

Yaşamını İngiltere’de sürdüren Kıbrıslı Türk Dr. Teoman Sırrı, “madde bağımlılığı ve uyuşturucu kullanımını tanıda son teknikler” konulu konferans verdi

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi’nin organize ettiği ve Thalassaemia Merkezi’nde yer alan konferans öncesinde, Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Sıdıka Kayımbaşoğlu, Dr. Teoman Sırrı’nın hayatını anlattı.

Dr. Teoman Sırrı ise, konferansında, uyuşturucu madde veya alkol kullanan kişilerin tespit edilmeleri için İngiltere’de kullanılan teknolojik aletler hakkında bilgiler vererek, KKTC’de de bunların kullanılması yönünde çalışmalar başlattıklarını belirtti.

Uyuşturucu madde ve alkol alan birinin hangi maddeyi ne kadar aldığını anında tespit eden aletleri dinleyicilere tanıtan Sırrı, uyuşturucu madde ve alkol kullanan insanların vücutlarına verdiği zararları da anlattı ve insanların uyuşturucu madde ve alkol kullanmaması gerektiğini kaydetti.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  Madde bağımlılığı ve uyuşturucu...
           09 Haziran 2008, Pazartesi »
Madde bağımlılığı toplantısı

Yaşamını İngiltere’de sürdüren Kıbrıslı Türk Dr. Teoman Sırrı, Sağlık Bakanlığı’nın davetlisi olarak konferans vermek üzere KKTC’ye geldi

“Madde bağımlılığı ve uyuşturucu kullanımında tanıda en son teknikler...”

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi’nin organize ettiği konferans 11 Mayıs 2008 Çarşamba günü Lefkoşa Thallasaemia Merkezi’nde yer alacak

Sağlık Bakanlığı, ‘madde bağımlılığı ve uyuşturucu kullanımında tanıda en son teknikler’ konulu bir konferans gerçekleştirecek.

Bu maksatla, yaşamını İngiltere’de sürdüren Kıbrıslı Türk Dr. Teoman Sırrı, Sağlık Bakanlığı’nın davetlisi olarak KKTC’ye geldi.

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi’nin organizasyonuyla, 11 Mayıs 2008 Çarşamba günü Lefkoşa Thallasaemia Merkezi’nde saat 11:00’de yer alacak konferans için adamızda bulunan Dr. Teoman Sırrı, Sağlık Bakanı Eşref Vaiz’i de ziyaret etti.

Ziyarette Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Dr. Sıdıka Kayımbaşıoğlu ve Bakanlık Müdürü İsmet Salihoğlu da hazır bulundu.

Yaşamını uzun yılardan beri İngiltere’de sürdüren Kıbrıslı Türk Dr. Teoman Sırrı tarafından sunulacak konferansta, ‘madde bağımlılığı ve uyuşturucu kullanımında tanıda en son teknikler’ irdelenecek.

Konferansa, doktor, hemşire, sağlık çalışanı, psikolog, dernek ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin yanı sıra halka da açık olacaktır.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  "Paniğe gerek yok!"
           07 Haziran 2008, Cumartesi »
Basın açıklaması

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, ilerleyici bir beyin hastalığına yakalanan 48 yaşındaki kadın hasta ile ilgili açıklamada bulundu

“Doğru beslenme konusunda adımlar atılacak"

Sağlık Bakanlığı ilerleyici bir beyin hastalığına yakalanan 48 yaşındaki Bulgaristan ve KKTC vatandaşı olan ve 12 yıldan beridir Kuzey Kıbrıs’ta ikamet eden bir kadın hasta ile ilgili açıklamada bulundu

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, söz konusu hasta ile ilgili birkaç gündür bazı basın kuruluşları tarafından spekülatif haberler yayılmaya çalışılması nedeni ile açıklama yapma gereği duyduklarını ifade etti.

Bakan Vaiz, söz konusu hastanın ilerleyici bir beyin hastalığı nedeni ile önce Nisan 2008’de KKTC’de, daha sonra TC İstanbul Bakırköy hastanesinde tetkiklerden geçirildiğini söyledi. Vaiz, beyin tümörü, beyin damar hastalığı, infektif beyin hastalığı, tiroid ensefaliti, Creutzfeld-Jacob hastalığı açısından değerlendirilen hastaya, kesin tanının hastanın vefatından sonra yapılacak beyin otopsisi neticesinde konacağını kaydetti. Vaiz, hastanın bir hafta Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde yatırılıp, tetkiklerinin yapıldığını ancak ileri tetkik yapılması gerektiği için Sağlık Kurulu kararıyla Türkiye’ye sevk edildiğini belirtti. Vaiz, daha sonra hastaya tanı konamaması nedeniyle, kan örneklerinin ABD ve Fransa’ya gönderildiğini ifade etti. Vaiz, hastanın on beş günden bu yana Lefkoşa Devlet Hastanesi’nde kontrol altında bulunduğunu, bilinç bozukluğu olduğunu ve tıbbi tedavisinin tamamlanmasının ardından evine gönderilebileceğini söyledi.

Creutzfeld-Jacobs hastalığı ihtimali nedeni ile tedirginlik yaşanmasının gereksiz olduğunu ifade eden Bakan Vaiz, bu hastalığın her yıl bir milyonda 1-2 vakada görülebileceğini söyledi. Vaiz, bu hastalığın normal yollarla bulaşmadığını, ancak organ nakilleri ile bulaşabileceğini, hastanın ailesinin ve bakım veren kişilerin risk altında olmadığını vurguladı. Vaiz, normal yollarla bulaşmayan bir tür beyin hastalığı nedeniyle gereksiz ve bilinçsiz şekilde paniğe neden olunmaması gerektiğinin altını çizdi.

Kayımbaşıoğlu: Bulaşıcı değil...
Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Dr. Sıdıka Kayımbaşıoğlu da, hastanın şu anda kontrol ve tedavi altında olduğunu, endişeye gerek olmadığını kaydetti. Kayımbaşıoğlu, Creutzfeld-Jacob hastalığı ihtimaline karşı hasta yakınlarını ve bakmaya mükellef olan kişilerin bilgilendirildiğini ve hastalığın normal yollardan bulaşmadığını, insandan insana organ nakli yapılmaması halinde bulaşmanın söz konusu olamayacağını vurguladı. Kayımbaşıoğlu, hastaya bakan kişilerin su ve sabunla ellerini yıkamaları halinde hiçbir riskin bulunmadığını da ifade etti.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  "Doğru beslenme konusunda adımlar atılacak"
           06 Haziran 2008, Cuma »
Doğru beslenme

Dünya’da olduğu gibi ülkemizde de Obezite’nin insan ve toplum sağlığı açısından tehdit oluşturduğunu belirten Sağlık Bakan Vaiz:

“Doğru beslenme konusunda adımlar atılacak"

Vaiz: “Toplumu, özellikle çocukları kızartma, patates cips, gazlı ve boyalı içecek ve fast-food tarzı beslenme alışkanlığından kurtarmalıyız. Bunu yapabilirsek büyük bir başarı sağlarız”

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Sağlık Bakanlığı, Eğitim Bakanlığı ve Kıbrıs Türk Diyetisyenler Birliğinin imzalayacağı bir protokolle, okullarda diyetisyenlerin hizmet sunumunun sağlanabileceğini söyledi.

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, ‘Dünya Diyetisyenler Günü’ dolayısıyla, Feriha Balkır Başkanlığındaki KT. Diyetisyenler Birliğini kabul etti.

Gazlı ve asitli içecekler başta olmak üzere, patates cips ve kızartma türü gıda tüketiminin zararlarına karşı, medya yoluyla bilinçlendirme çalışmalarının artırılmasının gerektiğini de ifade eden Bakan Vaiz, “toplumu, özellikle çocukları kızartma, patates cips, gazlı ve boyalı içecek ve fast-food tarzı beslenme alışkanlığından kurtarmalıyız. Bunu yapabilirsek büyük bir başarı sağlarız” dedi.

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de Obezite’nin insan ve toplum sağlı açısından tehdit oluşturduğunu belirten Vaiz, “toplumu, özellikle çocuklarımızı ve gençlerimizi doğru beslenme konusunda eğitmeliyiz. Bunun evlerimizde, okullarda, toplu yaşanan ve yemek yenen mekanlarda, otel ve restoran gibi yerlerde uygulanmasını sağlamalıyız” dedi.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  Kanser taraması sonuçlandı
           04 Haziran 2008, Çarşamba »
Kanser taramaları

Sağlık Bakanlığı, ‘1-7 Nisan Kanser Haftası’ dolayısıyla Kanser Hastalarına Yardım Derneği işbirliği ile ülke genelini kapsayan kanser tarama kampanyası sonuçlarını açıkladı:

Kampanya sonucunda 37 kişide patolojik bulguya rastlandı

Kayımbaşıoğlu: “Kanser vakalarının Pre - Kanseröz (kanser öncesi lezyonlar) dönemde tespit edilip, tedavinin başlatılması ve halkımızın, özellikle risk grupları içerisinde yer alan kişilerin, senede bir kez kanser taramasıyla ilgili testlerin yapılmasını bir yaşam biçimi haline getirmesi gerekir”

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Dr. Sıdıka Kayımbaşıoğlu, ülke genelinde kanser konusunda farkındalık yaratmak için düzenlenen ‘Kanser Tarama Kampanyası’ sonuçlarını açıkladı.

Kanser Haftası dolayısıyla Sağlık Bakanlığı tarafından her yıl geleneksel hale getirilen kanser tarama kampanyasında Lefkoşa Kentsel, Güzelyurt, Geçitkale, İnönü, İskele ve Yenierenköy Sağlık Merkezleri başta olmak üzere bazı Sağlık Ocakları ile Gazimağusa Devlet Hastanesi, Girne Dr. Akçiçek ve Yeşilyurt Cengiz Topel Hastaneleri’nde gerçekleştirildi.

Yaklaşık bin kişi kanser taramasından geçti...
Sağlık Bakanlığı ile Kanser Hastalarına Yardım Derneği işbirliğiyle 1 Nisan 2008 tarihinde başlayan ve Nisan ayı boyunca devem eden kampanyada halkın kansere karşı farkındalığını sağlamak ve taramaların yıl içine yayılmasını amaçladıklarını belirten Kayımbaşıoğlu, bu yıl kampanyada 648 erkeğe PSA, 316 kadına PAP Smeaar (rahimağzı kanseri) taramasının gerçekleştirildiğini kaydetti.

Gerçekleşen taramada, 2 kadında patolojik bulguya rastlandığını ve bu kişilerin ileri tetkik için Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi kadın doğum servisine gönderildiğini açıklayan Kayımbaşıoğlu, erkeklerde ise 35 kişide patolojik bulguya rastlandığını ve onların da Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi üroloji servisine sevk edildiğini söyledi.

Kayımbaşıoğlu, kampanyanın yanı sıra yıl içerisinde Sağlık Bakanlığına bağlı tüm sağlık merkezleri ve hastanelerde PAP Smear ile PSA testlerinin yapılmaya devam edildiğini de belirtti.

Yılda bir kez kanser taraması gerçekleştirmeyi yaşam biçimi haline getirmeli...
Kanser taraması alışkanlığını bir yaşam biçimi haline getirmek gerektiğinin de altını çizen Kayımbaşıoğlu, kanser vakalarının Pre - Kanseröz (kanser öncesi lezyonlar) dönemde tespit edilip, tedavinin başlatılmasının hayat kurtarıcı bir unsur olduğunu ifade ederek, “halkımızın, özellikle risk grupları içerisinde yer alan kişilerin, senede bir kez kanser taramasıyla ilgili testlerin yapılmasını bir yaşam biçimi haline getirmesi gerekir” dedi.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  Girne Dr. Akçiçek Gastanesi'ne ikinci kat yapılacak
           04 Haziran 2008, Çarşamba »
Dr. Akçiçek hastanesi ile ilgili toplantı

Sağlık Bakanlığı, Girne Dr. Akçiçek Devlet Hastanesi’nin, artan hasta potansiyeline karşı, daha sağlıklı hizmet verilmesi için bir takım yeniliklere gidiyor

Girne Dr. Akçiçek Hastanesi’ne ikinci kat yapılacak...

Sağlık Bakanlığı, Girne Dr. Akçiçek Devlet Hastanesi’nin nüfusa orantılı olarak artan talebe cevap verebilmesi için, yeniliklere gidiyor. Bakanlık, hastanenin mevcut servislerinde açılımlar yapacak, binaya ikinci bir kat çıkacak, yeni servisler inşa edecek ve yeni park alanları yaratacak

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, dün bakanlık yetkilileri ile birlikte Girne Dr. Akçiçek Hastanesi’ne bir ziyaret gerçekleştirildi. Hastane Başhekim Yardımcısı Dr. Baysan Keleşoğlu ve bazı doktorlarla bir araya gelen Bakan Vaiz, Girne bölgesinin hızla büyüdüğüne ve nüfusunun arttığına dikkat çekerek, artan talebe daha sağlıklı ve beklenen düzeyde karşılık verebilmek için hastanenin genişletilerek büyütüleceğini söyledi. Vaiz, “Girne Hastanesi 1996 yılında büyütülürken, bu denli genişletilmesinin gereksiz olduğunu bile düşünmüştüm. Ancak şimdi görüyoruz ki, bu kent hızla büyüyor. Girne Hastanesi’nin, daha iyi koşullarda hizmet verebilmesi için bazı adımlar atmamız gerekiyordu, harekete geçtik. Kıza bir zaman diliminde hastanede açılımlara giderek aksaklık yaşanmasının önüne geçeceğiz” şeklinde konuştu.

Reanimasyon odası, yeni park alanı ve yeni servisler...
Dr. Akçiçek Hastanesi’nde öncelikle acil servis için, mevcut odalardan birinin tam teşekküllü bir reanimasyon odasına dönüştürmesi hedefleniyor. Ayrıca, hastanenin bodrum katında bir ünite olarak düşünülen inşaatın, hızlandırılarak tamamlanması ve faaliyete konulması karara bağlandı. Mevcut park yerinin ise yeniden düzenlenmesi ve buna ek olarak yeni bir park alanının daha oluşturulması yönünde hedef konuldu. Ayrıca bu yıl içinde binaya ikinci bir kat çıkılarak, yeni servisler inşa edilmesi de planlanıyor.

Girne Dr. Akçiçek Hastanesi...
Hastane; adını, 1974 yılında şehit olan Tabib Üsteğmen Dr. Halil Akçiçek’ten almaktadır. Dr. Akçiçek Hastanesi 1975 yılında Mustafa hizmet vermeye başladı. Tarihi eser özelliği taşıyan ve zaman içerisinde yöre halkının talebini karşılayamaz duruma gelen hastane, altyapı açısından da yetersiz kalınca, kaliteli sağlık hizmeti vermek imkansız hale geldi.

Yeni hastaneye duyulan gereksinimden dolayı başlatılan çalışmalar, sonuç verdi ve 1996 yılının Temmuz ayında ameliyathane bölümünün de dahil olduğu, yatılı hastalara hizmet veren yeni bir hastane binası yapıldı. 2000 yılının Mayıs ayında acil, poliklinik ve idari bölümlerin olduğu diğer binalar da tamamlandı.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  KKTC'de sütler temiz!
           04 Haziran 2008, Çarşamba »
Sütler temiz!

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, KKTC’de üretilen sütlerin tüketilmesinde herhangi bir sakınca bulunmadığını açıkladı:

"KKTC'de sütler temiz!"

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, “Güney Kıbrıs’tan daha ciddi ve titiz bir gıda güvenliği denetim sistemine sahibiz” dedi.

 

Bakan Vaiz, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde üretilen sütlerde yapılan analizlerde, Aflatoksin M1 değerlerinin normalin altında olduğunu açıkladı ve tüketilmesinde herhangi bir sakınca bulunmadığını kaydetti.

Bakan Vaiz, Güney Kıbrıs’ta piyasada bulunan sütlerde kanserojen Aflatoksin maddesinin saptanması ile basında yer alan haberlerle ilgili açıklamada bulundu.

Vaiz, Güney Kıbrıs’ta patlak veren “süt paniği”nden önce, 20 Mayıs 2008 tarihinde ülkemizde üretilen ve piyasada halkın tüketimine sunulan uzun ömürlü içme sütlerinde Devlet Laboratuarı’nda Aflatoksin M1 analizleri yapıldığını ve sonuçlarda Avrupa Birliği’nde kabul gören, (0,05 ppb) değerlerin altında Aflatoksin M1 içeriği saptandığını söyledi. Raporda ülkemizde üretilen sütlerde sağlığa aykırı herhangi olumsuz bir bulguya rastlanmadığının altını çizen Bakan Vaiz şunları söyledi:
“Sağlık Bakanlığı olarak KKTC’de üretilen ve ülkemize ithal edilen her türlü gıda maddesinin halk sağlığı açısından denetlenmesini ciddiyetle sürdürüyoruz. Gıda güvenilirliği açısından üzerimize düşen her türlü görevi yerine getirmeye çalışmaktayız. Halkımızın daha kaliteli, sağlıklı ve hijyenik şartlarda üretilmiş veya ithal edilmiş gıda maddelerini tüketmesi için sağlık bakanlığı elemanlarınca etkin kontrol ve denetimler yapılıyor. Bu denetimler sonucunda halk sağlığını tehdit eden gıda maddelerinin ithalatına izin vermiyoruz, bu tip gıdalar üreten iş yerlerini de kapatıyoruz.”

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


North Cyprus, NORTH CYPRUS, KUZEY KIBRIS, cyprus, Cyprus kibris, chypre, north cyprus, internet, ISP, web service, web design, turkish cypriot, www, trnc, turkish republic of northern cyprus, nicosia, lefkosa, famagusta, gazimagosa, gazimagusa, magusa, kyrenia, girne, lefke, lefka, guzelyurt, morphou, karpaz, karpas, la republique turque du nord de chypre, kktc, cypriot, cheap web space, web space, free space, trnc online, trnc online project, rehber, tourist, holiday, guide, sağlık, saglik, hastalık, hastalik, Sağlık Bakanlığı, Saglik Bakanligi, tıp, tip, ilkyardım, ilkyardim, rahatsızlık, rahatsizlik, hastane, hastahane, sağlık merkezi, saglik merkezi, sağlık ocağı, saglik ocagi, istatistik, statistic, doktor, doctor, eczane, pharmacy, health, kronik, cronic, akut, acut, diyabet, diabet, onkoloji, oncology, endokrin, kalp, thalassaemia, radyasyon, alerji, grip, nezle, kanser, cancer, romatizma, egzama, mide, prostat, rahim, raşitizm, tansiyon, siyatik, varis, verem, kan, iğne, igne, enjeksiyon, enjektör, idrar, kulak, burun, boğaz, bogaz, goz, göz, adale, gastrit, yaşam, hayat, solunum, yanık, yanik, vücut, vucut, yatak, ilaç, lab, laboratuvar, sosyal, sosyal hizmetler, hizmet, devlet, Burhan Nalbantoğlu, Akçiçek, Akcicek, cengiz topel, özürlü, zihinsel, kreş, bakımevi, rehabilitasyon, tıbbi, plasenta, genetik, biyokimya, mikrobiyoloji, fizyoloji, dahiliye, pratisyen, cerrah, cerrahi, diş, dentist, sinir, çocuk, cocuk, anestezi, kadın, kadin, doğum, uroloji, üroloji, asistan, kardiyoloji, kardiyolog, hematoloji, hematolog, seroloji, spor, deri, cilt, ekg, morg, patoloji, patolog, nukleer, damar, ortodondist, odiyolog, beyin, fizyoterapist, röntgen, poliklinik, acil, göğüs, gastroloji, gastrolog, pediyatri, pediatri, adli, ambulans, ambulance, KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ - SAĞLIK VE SOSYAL YARDIM BAKANLIĞI - KIBRIS'IN SAĞLIK ADRESİ

 
 
 

  Girne Dr. Akçiçek Hastanesi'ne ikinci kat yapılacak   KKTC'de sütler temiz   Kanser taraması sonuçlandı   Doğru beslenme konusunda adımlar atılacak   "Paniğe gerek yok"   Madde bağımlılığı ve uyuşturucu   Madde bağımlılığı ve uyuşturucu ile ilgili konferans   Haydi gönüllü kan bağışına!   112 Acil Servis...   Spekülasyon amaçlı yayınlar...   Bakan Vaiz, TAK'ı ziyaret etti   Vaiz: "Teşhis KKTC'de"   Vaiz: "İdeali değil, mümkün olanı ve uzlaşıyı önümüze koyduk"