.....::::: MART' 2008 :::::......    

 

 

 

 

 

 

 

 

 


A N A S A Y F A


ilkyardım | temel rahatsızlık ve hastalıklar | bakanlık | hastaneler ve sağlık merkezleri | sağlıkta istatistikler
doktorlar | eczaneler | tıp terimleri sözlüğü | e-mail | webmaster | anasayfa


 
domain name


  kişi sitemizi
 ziyaret etmiştir

 

  Evde Yaşlı Bakım Projesi Değirmenlikte...
           31 Mart 2008, Pazartesi »
Yaşlı Bakım Projesi Değirmenlikte

Sağlık Bakanlığı ile Değirmenlik Belediyesi işbirliğiyle;

Evde Yaşlı Bakım Projesi Değirmenlik’te de başlatıldı...

Vaiz: “Sağlık Bakanlığı, Değirmenlik Belediyesi ile işbirliği içerisinde 26’sı yatalak 126 yaşlının rutin bakımını üstlendi. Evde yaşlı bakım projesi kapsamında yaşlıların tıbbi bakımlarının yanı sıra, tırnak ve saç bakımı gibi sosyal ihtiyaçları da desteklenecek”

Işısal: “ Yaşlılarımızı ve hastalarımızı her şeyden üstün tutuyoruz. Sağlık Bakanlığı ile işbirliği içerisinde daha güzel günlere gelinecektir”

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, hızlı sağlık hizmeti vermeyi amaçladıklarını ifade ederek, ülke genelinde ‘Evde Yaşlı Bakım Projesinin’ ilerletildiğini vurguladı.

Sağlık Bakanlığı’nın “Evde Yaşlı Bakım Projesi” kapsamında başlattığı kampanya bugün Değirmenlik’te devam etti. Sağlık Bakanı Eşref Vaiz beraberindeki heyet ve Değirmenlik Belediyesi yetkilileri ile birlikte basın toplantısı düzenleyerek, “Evde yaşlı bakım Projesi” kapsamında başlattıkları kampanya ile ilgili bilgi verdi. Sağlık Bakanı Vaiz, bölgeyi ziyaret amaçlarının, Değirmenlik Sağlık Merkezi ile bakıma muhtaç yaşlı hastaları gezerek, tarama yapmak olduğunu kaydetti.

Değirmenlik’te Sağlık Merkezi’nin bulunduğunu anımsatan Vaiz, bu Merkez’in bölgeye büyük hizmet verdiğini vurguladı. Değirmenlik bölgesinde yapılan araştırmada 126 yaşlı hasta bulunduğunun tespit edildiğini söyleyen Vaiz, bunlardan 26 tanesinin yatalak durumda olduğunu belirtti. Vaiz, bakanlığın, belediye ile işbirliği içerisinde 126 yaşlının Sağlık Merkezi’nde rutin bakımını üstleneceğini, evde yatalak durumda olan 26 yaşlının ise evlerinde bakım kampanyası kapsamında tırnak saç bakımı gibi sorunlarının giderileceğini anlattı.

Bakanlığın, bundan sonraki dönemde Değirmenlik belediyesi ile daha organize çalışma içerisinde olacaklarını söyleyen Vaiz, bölgedeki yaşlılara Sağlık Merkezi ve Doktor Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi yataklı kurumlarına ulaşmada belediye ile sıkı işbirliği içerisinde çalışacaklarını belirtti.

Amaç, hızlı sağlık hizmeti sunmak...
Değirmenlik Belediye Başkanı Osman Işısal ise, bölgede mali imkansızlıklar olduğunu ifade etti ve bakanlığın bu konuda destek vermesinin önemine işaret ederek emeği geçen herkese teşekkür etti.

Hastaların her şeyden üstün tutulduğunu vurgulayan Işısal, “kısa bir süre önce yaşlılarımızın bakımında kullanmak üzere yeni bir araba aldık. Bizler elimizden gelen desteği sağlamaya hazırız. Bu birimi oluştururken tam teşekküllü ve eksiksiz bir birim hedefledik. Belediyemiz bakanlık ile işbirliği içerisinde daha güzel günlere gelecektir” dedi. Sağlık Bakanı Eşref Vaiz , basın toplantısının ardından Belediye Başkanı Osman Işısal ile birlikte Değirmenlik Sağlık Merkezi ile yaşlı hastaları evlerinde ziyaret etti ve çalışmaları yerinde inceledi.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  Kanser tarama kampanyası!...
           28 Mart 2008, Cuma »
Kanser taraması

Sağlık Bakanlığı, ‘1-7 Nisan Kanser Haftası’ dolayısıyla Kanser Hastalarına Yardım Derneği işbirliği ile ülke genelini kapsayan kanser tarama kampanyası gerçekleştirecek

“Sağlık Bakanlığı kanser taramasıyla farkındalık yaratacak”

Kanser Tarama Kampanyası’nda temel hedef, kanser vakasını Pre-Kanseröz (kanser öncesi lezyonlar) dönemde tespit edip, tedaviyi başlatmak ve halkımızda, özellikle de risk grupları içerisinde yer alan kişilerde, senede bir kanser taramasıyla ilgili testlerin yapılması bilincini oluşturmak

Sağlık Bakanlığı her yıl olduğu gibi bu yıl da 1-7 Nisan Kanser haftası dolayısıyla ülkemizde kansere karşı bilinç yaratmak amacıyla Nisan ayı boyunca, kanser tarama kampanyası gerçekleştirecek.

Kanser Hastalarına Yardım Derneği işbirliği ile 1 Nisan 2008 Salı günü başlayacak ve Nisan ayı boyunca devam edecek olan kampanya Lefkoşa Kentsel, Güzelyurt, Geçitkale, İnönü, İskele ve Yenierenköy Sağlık Merkezleri başta olmak üzere bazı Sağlık Ocakları ile Gazimağusa Devlet Hastanesi, Girne Dr. Akçiçek ve Yeşilyurt Cengiz Topel Hastanelerinde sürdürülecek.

Kanser taramalarında, 40 yaş üzeri ve ailesinde kanser vakası görülen risk guruplarına ait kadınlara PAP - SMEAR, erkeklereyse PSA tetkikleri yapılacak. Tamamen ücretsiz olarak yapılacak tetkiklere katılamayan ve risk guruplarında yer alan vatandaşlara, kampanya sonrasında da Sağlık Bakanlığına bağlı Sağlık Merkezleri ve Hastanelerde söz konusu testler yapılabilecek.

Rahim ağzı kanserinin erken teşhisinin önemine dikkat...
Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Dr. Sıdıka Kayımbaşıoğlu, kampanyada özellikle üreme çağına gelmiş kadınlar için rahim ağzı kanserinin erken teşhisinin önemine dikkat çekip farkındalık yaratmanın hedeflenen temel amaçlardan biri olduğunu söyledi.

Kayımbaşıoğlu, Sağlık Bakanlığı ile sivil toplum kuruluşları arasında gerçekleştirilen işbirliği çalışmalarına güzel bir örnek olan kanser tarama kampanyasında bir başka amacın ise, kanser vakalarını Pre - Kanseröz (kanser öncesi lezyonlar) dönemde tespit edip, tedaviyi başlatmak ve halkımızda, özellikle de risk grupları içerisinde yer alan kişilerde, senede bir kanser taramasıyla ilgili testlerin yapılması bilincinin oluşturulması olduğunu vurguladı.

Böylelikle, hem insan hayatını korumanın mümkün olabileceğini hem de, ülkemizdeki ‘kanser’ harcamalarının olabildiğince azaltılmış olacağını ifade eden Kayımbaşıoğlu, Sağlık Bakanlığı ve Kanser Hastalarına Yardım Derneği işbirliğinde yapılacak kanser tarama kampanyasına özellikle risk grupları içerisinde bulunan yurttaşların önem göstermesini ve mutlaka taramaya katılmalarını istedi.

Kanser tarama kampanyası, Nisan ayı boyunca her hafta aşağıdaki programa göre yapılacak:
SMEAR
Pazartesi: Güzelyurt, Yenierenköy ve İnönü Sağlık Merkezleri ile Girne Dr. Akçiçek Hastanesi.
Salı: Gazimağusa Devlet Hastanesi.
Çarşamba: İskele, Geçitkale ve Lefkoşa Kentsel Sağlık Merkezleri.
Perşembe: Yeşilyurt Cengiz Topel Hastanesi.
Cuma: -----------------

PSA
Pazartesi: İskele Sağlık Merkezi.
Salı: Yenierenköy, Dipkarpaz, Mehmetcik Sağlık Merkezleri ile Girne Dr. Akçiçek Hastanesi.
Çarşamba: Geçitkale, Akdoğan ve Lefkoşa Kentsel Sağlık Merkezleri.
Perşembe: Yeşilyurt Cengiz Topel Hastanesi.
Cuma: Esentepe ve Lapta Sağlık Merkezleri.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  Kan verelim daha sağlıklı olalım!
           27 Mart 2008, Perşembe »
Kan verelim

Kan bağış kampanyalarına devam...

Vaiz: "Vatandaşları daha sağlıklı olmak ve başta thallasaemialılara ile ülkedeki kan ihtiyacına katkı sağlamak için kan vermeye davet ediyorum"

Sağlık Bakanlığı Kan Bankası, ülkemizdeki kan ihtiyacına katkı sağlamak amacıyla ülkenin değişik bölgelerinde sürdürdüğü “kan bağış” kampanyalarına devam ediyor

Başta Thallasaemia hastaları olmak üzere ülkedeki kan ihtiyacına katkı sağlamak üzere organize edilen kan bağış kampanyaları çerçevesinde bugün, 10:00 - 14:00 saatleri arasında Alsancak Belediyesi’nin katkılarıyla, Belediye binası yanında kan bağış kampanyası gerçekleşiyor.

Diğer kan bağış kampanyası ise 29 Mart 2008 Cumartesi günü Şehit Nesip Hasan’ın ailesinin katkılarıyla Akdoğan’da yapılacak.

Şehit Nesip Hasan anısına organize edilen kan bağış kampanyası Akdoğan’daki ‘Stavrogonno Süpermarket’ yanında saat 10:00 ile 14:00 arasında gerçekleşecek.

Kan vermek sağlıklı olmanın göstergesi...
Kan bağış kampanyaları hakkında kısa bir açıklama yapan Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, halkımıza kan verme çağrısında bulunarak, kan vermenin sağlıklı olmanın göstergesi olduğunu kaydetti ve "Kan verelim, daha sağlıklı olalım" dedi.

Açıklamasında kanın, her zaman hastanelerde ve sağlık merkezlerinde bulunması gereken bir ihtiyaç olduğuna dikkat çeken Vaiz, "Vatandaşları daha sağlıklı olmak ve başta thallasaemialılara ile ülkedeki kan ihtiyacına katkı sağlamak için kan vermeye davet ediyorum" dedi.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  KKTC'de ilk kez Adölesan Sağlığı Polikliniği açılıyor
           25 Mart 2008, Salı »
Adölesan

Sağlık Bakanlığı, zor bir dönem olarak adlandırılan ergenlikte, gençlerin psikolojik, fiziksel ve sosyal sıkıntılarını atlatmalarına yardımcı olacak Adölesan (Ergenlik) Polikliniği’ni kuruyor

KKTC’de ilk kez Lefkoşa Domuzcular Burnu’ndaki Kentsel Sağlık Merkezi’nde, Adölesan(Ergenlik) Sağlığı Polikliniği’ kuruluyor

Adölesan polikliniği ile; ergenlik çağına giren çocukların, yetişkinliğe kadar olan dönemde, yaşadıkları psikolojik, sosyal ve fiziksel şikayetlerinin ele alınarak, sorunlu dönemlerini en az hasarla atlatmalarının sağlanması hedefleniyor

Kentsel Sağlık Merkezi’nde haftanın bir günü sadece Perşembe günleri hizmet verecek olan poliklinikte bir pediatri uzmanı, bir kadın doğum uzmanı ve bir klinik psikolog görev yapacak.
İhtiyaç duyulan zamanlarda ise psikiyatri uzmanları polikliniğe destek verecek.

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü. Dr. Sıdıka Kayımbaşıoğlu, polikliniğin 10 Nisan Perşembe günü hizmete açılmasının hedeflendiğini açıkladı.
Kayımbaşıoğlu, çocukların ergenlik döneminde çok önemli değişimler gösterdiğini ve erişkin özellikleri kazandıklarını söyledi. Kayımbaşıoğlu, kurulacak olan bu polikliniğin, çocukların ergen döneme girdikleri bu süreci en az hasarla atlatmalarını sağlayacağını belirtti.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  Atmosferde kirlilik yaratan toz zerreciklerine dikkat!
           25 Mart 2008, Salı »
Sıdıka Kayımbaşıoğlu

Sağlık Bakanlığı, Güney ve Güneybatı kuvvetli hava akımlarının Afrika üzerinden gelen ve atmosferde kirlilik yaratan toz zerrecikleriyle ilgili uyarıda bulundu

Kayımbaşıoğlu: “Yaşlı ve çocuklar ile kalp, astım, kronik obstrüktif AC, tiroid ve metabolik hastalıklardan muzdarip olan kişiler mümkün olduğunca sokağa çıkmasınlar"

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Dr. Sıdıka Kayımbaşıoğlu, ülkeyi etkisi altına alan ve atmosferik kirlilik yaratan toz zerrecikleri konusunda vatandaşlara uyarılarda bulundu

Kayımbaşıoğlu yaptığı açıklamada, özellikle yaşlı ve çocuklar ile kalp, astım, kronik obstrüktif AC (akciğer hastalıkları), tiroid ve metabolik hastalıklardan muzdarıp olan kişilerin mümkün olduğunca sokağa çıkmamalarını söyledi.

Atmosferik kirlilik yaratan toz zerreciklerinden ötürü alerjik ve astım hastalıklarında artış gözlemlediklerini de ifade eden Kayımbaşıoğlu, sokağa çıkmak zorunda olan söz konusu kişilerin, kesinlikle maske takmaları uyarısında da bulundu.

Kayımbaşıoğlu, herhangi bir rahatsızlık hisseden yurttaşların en kısa sürede hastane veya sağlık merkezlerine müracaat etmelerini istedi.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  Sağlık Bakanlığı, "Yaşlılara evde bakım hizmeti" Alayköyde...
           24 Mart 2008, Pazartesi »
Yaşlılara evde bakım hizmeti

Sağlık Bakanlığı, ‘Yaşlı Evde Bakım
Hizmeti’ni Alayköy’e de taşıdı

Sağlık Bakanlığı ve Alayköy Belediyesi işbirliğinde, Alayköy’de de “Yaşlı Evde Bakım Hizmeti” başlatıldı

Vaiz: “Bu projeyi ülke çapında yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Belediyelerle işbirliğinde içinde yaşlılarımızın, bakıma muhtaçların tıbbi bakım ve sosyal ihtiyaçlarını karşılayarak yanlarında olmayı sürdüreceğiz”

Manisoy: “Sağlık Bakanlığı’na burada oldukları için teşekkür ederiz. Daha bir çok projeye birlikte imza atacağız”

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, yaşlı evde bakım hizmetlerini ülke çapına yaymayı hedeflediklerini söyledi. Sağlık Bakanlığı ile Alayköy Belediyesi’nin işbirliğinde, Alayköy’deki yaşlı vatandaşlara da evlerinde bakım hizmeti verilmeye başlandı.

Sağlık Bakanı Vaiz, hizmetin başlaması nedeniyle bugün Alayköy’ü ziyaret ederek hem çalışmaları yerinde inceledi hem de köylünün sorunlarını dinledi. Sağlık Bakanı Eşref Vaiz ve Alayköy Belediye Başkanı Hulusi Manisoy, Evde Yaşlı Bakım Hizmeti ile ilgili belediye binasında ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Şimdilik 53 yaşlı ve yedi yatalak hastaya...
Sağlık Bakanı Vaiz, basın toplantısında yaptığı açıklamada, Alayköy Belediye Başkanı’nın çağrısıyla, yaşlı evde bakım hizmetini Alayköy’e de taşıma kararı aldıklarını kaydetti. Vaiz, bu kapsamda köyde şimdilik tespit edilen 53 yaşlı ile yedi yatalak hastaya hem tıbbi bakım hizmeti hem de sosyal hizmet verileceğini belirtti.

Önce Karpaz-Yenierenköy bölgesinin evde yaşlı bakım projesi çerçevesinde pilot bölge seçildiğin anımsatan Bakan, daha sonra büyük belediyelerle; Gönyeli ve Gazimağusa Belediyesi ile işbirliğine gidilerek yaşlı evde bakım hizmetinin verilmeye başlatıldığını söyledi.

Vaiz: "Yaşlılarımızın ve bakıma muhtaçların yanında olmayı sürdüreceğiz"
Vaiz, şimdi Alayköy Belediyesi’nde, çok yakında da yine belediyelerle işbirliğinde yaşlı evde bakım hizmetinin Değirmenlik ve Beyarmudu’na da götürüleceğini belirtti. Vaiz, “Bu projeyi ülke çapında yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Belediyelerle işbirliğinde içinde yaşlılarımızın, bakıma muhtaçların tıbbi bakım ve sosyal ihtiyaçlarını karşılayarak yanlarında olmayı sürdüreceğiz” dedi.

Vaiz, Alayköy muhtarı ve belediye başkanına da konuya gösterdikleri duyarlılıktan dolayı teşekkür ederek, işbirliğinin süreceği mesajını da verdi.

Alayköy Belediye Başkanı Hulusi Manisoy da, belediyenin sağlık eğitimi alan personelinin olmadığı için bugüne kadar sağlık hizmeti verilemediğini söyledi ve “Bu bir ihtiyaçtı, Sağlık Bakanlığı’na burada oldukları için teşekkür ederiz. Daha bir çok projeye birlikte imza atacağız” diye konuştu.

Alayköy muhtarı Adem Ulu da, ilk kez böyle bir projenin gerçekleştirilmesinden dolayı Sağlık Bakanı Vaiz’e teşekkürlerini iletti.

Vaiz ve beraberindeki heyet ile belediye başkanı ve muhtar, basın toplantısının ardından yaşlılara bakım hizmetine tabi tutulan yaşlı vatandaşları evlerinde ziyaret ederek, çalışmaları yerinde izledi.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  Sağlık Bakanlığı, yaşlıları yalnız bırakmıyor!
           21 Mart 2008, Cuma »
Sağlık Bakanlığı yaşlıları yalnız bırakmıyor

Sağlık Bakanlığı, Lefkoşa, Gönyeli, Gazimağusa, Yenierenköy-Karpaz ve Akıncılar bölgelerinde başarıyla devam eden yaşlı evde bakım hizmetlerini, çok yakında belediyelerle işbirliğinde Alayköy, Değirmenlik ve Beyarmudu’na da taşımayı hedefliyor

Sağlık Bakanlığı, yaşlılar, engelliler ve kronik rahatsızlıktan dolayı bakıma muhtaç kişilere, sosyal bakım hizmetlerini ve doktor kontrollerini evine getirmeyi genişleyerek sürdürmeye devam ediyor

Yaşlılar Haftası nedeniyle Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan mesajda, şu anda Lefkoşa, Gönyeli, Gazimağusa, Yenierenköy-Karpaz ve Akıncılar bölgelerinde belediyelerle işbirliğinde sürdürülen evde bakım hizmetlerinin, çok yakında, Alayköy, Değirmenlik ve Beyarmudu’na da taşınacağı da duyuruldu

Yaşlı ve bakıma muhtaç yurttaşlara evlerinde hem tıbbi, hem de sosyal hizmetin sunulmasını sağlayan Sağlık Bakanlığı, evde bakım hizmetlerini kısa sürede tüm bölgelere yaymayı hedefliyor. Yaşlı evde bakım hizmetleri kapsamında, hasta ve bakıma muhtaç yaşlıların fizyolojik ve psikolojik gereksinimleri karşılanıyor, sağlık hizmeti veriliyor ve takibi yapılıyor

Karpaz’da Yaşlı Bakım Projesi...
Sağlık Bakanlığı’na bağlı Temel Sağlık Hizmet Dairesi’nin Karpaz Bölgesinde başlattığı “Yaşlılar Projesi” başarıyla sürüyor. dürülüyor. Proje kapsamında, yaklaşık 300 hastanın ayağına yaşlı evde bakım hizmeti götürülüyor. “Karpaz Yaşlı Bakım Projesi” kapsamında 60 yaş üstü Türk ve Rum hastaya, 1 doktor, 2 hemşire ve 7 sosyal işçi ile hizmet veriliyor. Hastalar hem tıbben hem de sosyal yönden takip ediliyor, tansiyonları ölçülüyor, şeker ölçümleri yapılıyor, gerek görüldüğü takdirde, pansuman ve enjeksiyonları yapılıyor ile doktor tarafından muayeneleri yapılıyor. Kronik hastalara ise ilaç temin ediliyor. Sosyal hizmet çerçevesinde ise hastaların banyo, saç ve tırnak bakımı gibi ihtiyaçları da karşılanıyor.

Lefkoşa’da evde bakım ve Kentsel Sağlık Merkezi...
Sağlık Bakanlığı, ‘Evde Bakım Hizmetleri’ kapsamında Lefkoşa bölgesinde de sağlık desteğine gereksinim duyan yaşlıları, bakıma, muayeneye ve tedaviye tabii tutuyor. Ocak 2005’te başlayan proje kapsamında yaklaşık 40 hasta bulunuyor. Sadece Lefkoşa ile sınırlandırılan proje iki hemşire ile yürütülüyor. Uygulama çerçevesinde hastaneden taburcu olan hastalar, yatalak hastalar veya kaza geçirmiş felçli hastalara da bakılıyor. Hizmet alanların günlük pansumanların yanı sıra tansiyon ve şeker ölçümleri yapılıyor, gerekli olması halinde doktor direktifi ile kan ölçümleri yaptırılıyor. Sağlık Bakanlığı’na bağlı Kentsel Sağlık Merkezi’de Lefkoşa ve Gönyelide ikamet eden vatandaşlara hizmet vermeyi sürdürüyor. Proje kapsamında ayda bir kez, bir doktor ve bir hemşire ile evlere ziyaretler yapılarak hastalar kontrolden geçiriliyor, bakımları yapılıyor.

Gönyeli’de 450 hastaya hizmet...
Sağlık Bakanlığı’nın evde bakım çalışmaları odaklı bir diğer projesi ise Gönyeli Belediyesi ile işbirliğinde sürdürülüyor. Ocak 2007’de başlatılan ve 450 hastaya hizmet verilen projede, belirlenen hastalar ayda bir kez ziyaret ediliyor. Proje şu an iki hemşire ile sürdürülüyor.

Gazimağusa’da 800 yaşlı ve 55 yatalak hastaya...
Yine Gazimağusa Belediyesi’nin “İkinci Bahar Yaşam Projesi” çerçevesinde 65 yaş ve üzeri kişilere evde özel sağlık hizmeti verilmesi konusunda Sağlık Bakanlığı ile imzaladığı protokol çerçevesinde, 800 yaşlı ve 55 yatalak hastaya hizmet veriliyor. Proje çerçevesinde İki hemşire ve bir doktor takviyesi ile haftanın iki günü, yatalak hastalara tedavi veriliyor.

Akıncılar yaşlılarına da evde bakım...
Geçtiğimiz ay Akıncılar köyünde de, yine belediye ile işbirliğine gidilerek, yaşlılara hizmet götürülmeye başlandı. Bakıma muhtaç olduğu tespit edilen yaşlılara hemşireler ve haftada bir gelen doktorlarla tıbbi bakım yapılıyor.

Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezi...
Yine Sağlık Bakanlığına bağlı, Gönyeli’deki Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezi’nde de toplam 41 hastanın yataklı bakım ve tedavileri, en çağdaş koşullarda sürdürülüyor. Yeni normlarda 3500 metrekarelik k bir alana inşa edilen merkez 45 yatak kapasitesi ile hizmet veriyor. Merkezde çok amaçlı 1 salon, 1 hasta dinlenme-oturma odası, toplantı odası, pansuman odası, doktor, fizyoterapist, hemşire ve personel dinlenme odalarının yanı sıra, bodrum katta genel mutfak ve depolar bulunuyor. Haftanın 2 günü ve ihtiyaç duyulan her an uzman doktorun hizmet verdiği merkezde; idari sorumlu, sorumlu hemşire, 7 hemşire, 19 hasta bakıcı görev yapmaktadır. Merkezinin yemek ve temizlik ihtiyaçları, Sağlık Bakanlığı tarafından açılan ihale sonucu, özel sektörden hizmet alımı olarak karşılanıyor. Ayrıca merkezde, bakıma ihtiyaçlı hastaların moral ve motivasyonlarını artırmaya yönelik zaman, zaman, piknik, gezi, müzikli eğlence ve çeşitli faaliyetler düzenleniyor.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  Yaşlılar Haftası...
           19 Mart 2008, Çarşamba »
Dünya yaşlılar günü

Yaşlılar Haftası dolayısıyla Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezi’ndeki yaşlıları ziyaret eden Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Asaf Şenol:

“Yaşlılarımıza sağlıklı, rahat ve huzurlu bir yaşam için çalışıyoruz”

“Yaşlılar sadece belli günlerde değil, her zaman hatırlanmalı. Sağlık Bakanlığı, Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezi ve buradaki hastaların tüm sıkıntılarını çözüme kavuşturmayı hedeflemektedir”

Yaşlılar haftası dolayısıyla beraberindeki heyetle bakanlığa bağlı Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezini ziyaret eden Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Asaf Şenol, yaşlıların sağlıklı, rahat ve huzurlu bir yaşam sürdürmeleri için yoğun bir mesai tükettiklerini söyledi.

Sağlık Bakanlığı Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürü Dr. Tacan Öncül ve Daire Başhekimi Dr. Alper Baydar’ın da hazır bulunduğu ziyarette kısa bir açıklama yapan Şenol, yaşlıların sadece belli günlerde değil her zaman hatırlanması gerektiğini belirterek, Sağlık Bakanlığı olarak Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezi ve buradaki hastaların tüm sıkıntılarına çözüm bulmak amacında olduklarını söyledi.

Ziyarette yaşlılara kuru pasta ve meyve suyu ikram edildi.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  Aort kapak obstrüksiyonu
           18 Mart 2008, Salı »
Aort kapak obstrüksiyonu semineri

Sağlık Bakanlığı tarafından Aort kapak obstrüksiyonu konulu bir seminer gerçekleştirildi

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Thalassaemia Konferans Salonu'nda saat 11.00'da başlayan konferansa konuşmacı olarak Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Kıbrıslıtürk Prof. Dr. Rasim Enar katıldı

Seminerde Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Dr. Sıdıka Kayımbaşıoğlu, Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Başhekimi Dr. Sonay Özbalıkçı, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcıları Dr. Ersan Berksel ile Dr. Ramadan Kamiloğlu ve Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kardiyoloji Klinik Şefi Dr. Gülgün Göktuna Vaiz de hazır bulundu.

Hastane ve Sağlık ‘Merkezlerinde çalışan hekim ve hemşireler seminere yoğu ilgi gösterdi.

Kıbrıs’tan İstanbul’a...
Prof Dr. Rasim Enar 1953 yılında Lefke'de doğdu, 1977'de İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi'ni bitirdi, uzmanlığını 1981 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nden aldı. Kardiyoloji ihtisasını 1988 yılında İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü'nde yaptı, 1989 yılında Doçent, 1994 yılında Profesör oldu.

Halen Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı'nda öğretim üyesidir.

Enar ayrıca Türkiye'deki Enfarktüs Kulübünün kurucusudur.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  "Devletin terk, özelin ihmal edilmediği çağdaş normlarda bir        sistem"
           18 Mart 2008, Salı »
Devletin terk, özelin ihmal edilmediği çağdaş normlarda bir sistem

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, sağlık sisteminin, devlet olanakları terk edilmeden ve özel sektör ihmal edilmeden çağdaş normlara kavuşturulması için uğraş verdiklerini vurguladı

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Kamu Sağlık Çalışanları Yasası ile Döner Sermaye Yasa tasarılarının Meclise taşınmasının büyük bir başarı olduğunu kaydetti

Vaiz: “Sağlık servislerinde binlerce insana hizmet veriliyor, teşhis konuluyor, hayat kurtarılıyor. Hala daha sağlığın açıkları vardır ancak bu üç yıllık zaman zarfında ilerlemeler de kaydedilmiştir. Ne yazık ki sadece sorunlar cımbızla aradan çekilip alınıyor”

Vaiz, yılan hikayesine dönen sağlık sisteminin iyileştirilmesine yönelik ciddi adımlar atılmasına rağmen, acımasızca eleştiriler yapıldığını söyledi. Bakan Vaiz, dün akşam katıldığı bir televizyon programında sağlık sektöründeki gelişmeleri değerlendirdi, bakanlığının icraatlarını ve sağlık yasalarında gelinen son aşamayı anlattı, YDÜ TIP Fakültesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Sağlık sisteminin, devlet olanakları terk edilmeden ve özel sektör ihmal edilmeden çağdaş normlara kavuşması için uğraş verdiklerini kaydeden Vaiz, “Devlet olanaklarını geriletmeden, altyapıları iyileştirmeye çalışıyoruz. Yeni mesai kuralları ve çalışma disiplinleri ile, yerinden yönetilen hastane ve verilecek primlerle birlikte motive edilmiş çalışanlarla, memnun olan hastalar yaratmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

"Sağlığın adı çıktı... Bardağın dolu tarafı da var..."
Vaiz, popülizm yapmadan, kendilerinden önce bakanlık yapanların tecrübelerinden de katkılar alarak çalışmalarını yürüttüklerini söyledi. Yılan hikayesine dönen sağlık sorununa bir plan ve program dahilinde çözümler üretmeye çalıştıklarını ifade eden Vaiz, başından beridir murat edilenin çağdaş kriterlere uygun bir sağlık sistemi yaratmak ve hizmet alanların memnuniyetinin artırılması olduğunu vurguladı.

“Sağlığına adı çıktı bir kere...” diyen Vaiz, bardağın dolu tarafının da olduğunu söyledi ve bu tarafın da görülmeye çalışmasını istedi. Vaiz, zaman zaman acımasızca eleştiriler yapıldığını ifade ederek, aslında sağlık servislerinde ve hizmetlerinde başka ülkelerde olmayan unsurların KKTC’de var olduğuna dikkat çekti. Eleştirilerin çoğunu haksız olarak niteleyen Vaiz, şunları kaydetti: “Sağlık servislerinde binlerce insana hizmet veriliyor, teşhis konuluyor, hayat kurtarılıyor. Hala daha sağlığın açıkları vardır ancak bu üç yıllık zaman zarfında ilerlemeler de kaydedilmiştir. Ne yazık ki sadece sorunlar cımbızla aradan çekilip alınıyor”

"Ayaktan ve yataklı tedavinin yüzde 80’i devletten..."
Bakan Vaiz, gerek artan nüfus gerekse hastanelere geri dönüm ile yaşanan artış karşısında verimlilik için birtakım çözüm modelleri ürettiklerini de söyledi. Vaiz, bugün devletten yüzde seksen oranında ayaktan tedavi, yine aynı oranda yataklı tedavi hizmeti alındığını belirtti. Kayıt altına alınan iş gücüyle birlikte, devletten sağlık hizmeti alanların sayısının yükseldiğini belirten Vaiz, ilaç sıkıntısının da bu nedenle yaşandığını, bu yıl üçüncü kez ihaleye çıkıldığını söyledi. Vaiz, ancak bu artışa rağmen, Avrupa ülkelerine nazaran hastaların hekime kısa sürede ulaşabildiğini savundu.

"Yasaların Meclise taşınması büyük başarı..."
Sağlık Bakanı, üç yılı boş geçirmediklerini, bugün gelinen noktada, Genel Sağlık Sigortası, Kamu Sağlık Çalışanları ve Döner Sermaye Yasa tasarılarının hazırlanmasının ve altyapıda yapılan iyileştirmelerin ciddi adımlar olduğunu kaydetti. Vaiz, Kamu Sağlık Çalışanları Yasası ve Döner Sermaye Yasa tasarılarının, Bakanlar Kurulu’ndan geçirilerek Meclise düşürülmesinin büyük bir başarı olduğunu vurguladı. Hazır olan Genel Sağlık Sigortası yasa tasarısının ise fona kesiti yapılacak kaynaklarla ilgili sıkıntılardan dolayı bekletildiğini söyleyen Vaiz, finanse sorununu çözmek için Genel Sağlık Sigortası’nın şart olduğunu ifade etti. Vaiz, ancak bu modelle hizmetin kayıt altında tutularak israfın önleneceğini belirtti. İki yasanın da komitede görüşülmek üzere sıra beklendiğini söyleyen Vaiz, “Yasalarla ilgili bana yansıyan bir sıkıntı yok. Sıkıntı varsa da bu gizlenemeyecektir” diye konuştu. Vaiz, önlerinde gerçekleşmeyi bekleyen ve yine hazır olan Özel Hastane, Özel Klinik, Özel Dispanser ve Özel Muayenehaneler (Denetim) yasası ve Hasta Hakları Yasası tasarısı bulunduğunu da kaydetti.

Yasaların yanı sıra, altyapıya yönelik olarak, bina ve teçhizat yatırımları yapıldığının üzerinde duran Bakan, hekim, hemşire, tıbbi sekreter, güvenlik ve diğer sağlık çalışanı konusundaki personel eksikliğinin giderilmesine yönelik çözümler üretildiğinin de altını çizdi.

"Konsensüsten yararlanılmazsa yazık olur..."
Vaiz, Kamu Sağlık Çalışanları Yasası’nın hekimlere müthiş kazanımlar sağlamamasına rağmen, iyi niyetli hekimlerin kırk yıllık bir realiteye uygun değişim için adım attıklarını söyledi. Vaiz, “İlk kez böylesine güzel bir konsensüs sağlandı. Bu ciddi bir hamledir. Konsensüsten yararlanılmayacaksa yazık olur” dedi.

Vaiz, Döner Sermaye Yasası ile ilgili olarak ise şöyle konuştu:
“Döner sermaye yasa taslağını aldık ve uzmanlarla çalıştık. Sağlık giderleri konusundaki maaşların dışındaki kısmın, döner sermaye çerçevesinde her hastanenin kendi gider ve yıllık harcamalarına göre bütçelendireceğiz. Bir geçiş dönemi bütçesiyle hastanelerde verilen hizmetleri faturalandıracak ve biz ödeyeceğiz. Biz bu faturalar karşılığında puan sistemiyle ödeme yapacağız. Üretile emeğin karşılığı budur, önümüzdeki yılki bütçenizi siz planlayın diyeceğiz. Her yıl bütçenin döner sermaye giderlerine göre, geçiş döneminde döner sermaye hesabına da katkı payı koyacağız. Sistem oturana kadar bunu Maliye Bakanlığı’ndan alacağız.”

"Tıp fakültesi eğitme yönelik bir ihtiyacın sonucudur"
Vaiz, YDÜ Tıp Fakültesi ile ilgili bir soru üzerine ise, KKTC’de eğitimin en büyük ekonomik sektör olduğunu, sağlık bilimleri fakültelerinin belli i kriterlere uygun olarak kurulmasına pozitif yaklaştıklarını bildirdi.

Vaiz, ülkemizdeki üniversitelerin dışa dönük eğitim verdiğine dikkat çekerek, içe dönük eğitimde bir planlama sıkıntısının var olduğunu ifade etti. Bu konuda CTP_BG-DP hükümeti döneminde oluşturulan YÖDAK Yasası ile YÖDAK’ın kurumlaştırılmasının söz konusu olduğunu da belirten Bakan Vaiz, sağlık bilimleri ile ilgili fakültelerin kurulma aşamasının bu döneme denk geldiğini ifade etti. Eşref Vaiz, “Tıp fakültesi eğitme yönelik bir ihtiyacın sonucudur” dedi ve sözlerine şöyle devam etti: “Ciddi yatırımlar yapılması KKTC için prestijdir. Ancak bu organizasyonda, eğitim kısmı geriye atıldı. İmajıyla ilgili farklı bir mesaj verildi. Amaç eğitimdi ve araştırmayla ön plana çıkmalıydı. Üniversite, sağlık sistemine araştırma ve eğitimle entegre olacaktı. Üniversite ile yaptığımız temaslarda bundan kimse kaçınmıyor. Bu ülkede YÖDAK var olmasına rağmen eksiklikler olduğu için ön izinle ilgili konularda esas izni YÖK veriyor. Şu da bilinmeli ki Sağlık Bakanlığı izin makamı değildir.”

Vaiz, mesleki enflasyonla ilgili olarak kontenjanın ayarlaması konusunda YÖDAK’ın, Sağlık Bakanlığı’nın ve Tabipler Birliği’nin de içinde olacağı bir akreditasyon kurulunun devreye konulması gerekliliğinin altını çizdi. Bu kurulun YÖK’le de istişare içinde acilen çalışma yürütülmesi için çalışma başlatılacağını söyleyen Vaiz, Devlet Planlama Örgütü, Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile Tabipler Birliği’nin mesleki araştırma ve burs konusunu yönlendirmesi gerektiğini de belirtti.

Vaiz, Üniversite ile diyalog kurularak üçüncü basamak sağlık konusunun ve nasıl entegre olacağının herkesin olacağı bir masada tartışılmasını arzuladıklarını kaydetti.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  Bakan Vaiz'in 14 Mart Tıp Bayramı mesajı...
           14 Mart 2008, Cuma »
Sağlık Bakanı Eşref Vaiz

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda vurguladı:

“Kırk yılda atılmayan önemli adımlar attık, bir çok yeni projeyi hayata geçirdik”

“Sağlık Bakanlığı, reformla birlikte stratejik politikalar geliştiren, standartlar koyan ve denetleyen örgüt yapısı ile yeni işlevlere kavuşacaktır”

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, geride kalan üç yıllık süreçte, sağlık sisteminin kanayan yaralarının iyileştirilmesi ve yurttaşların ihtiyaçlarının daha iyi karşılanması yönünde beklenilen birçok adımın atıldığını, ancak yapılan her atılımın ülke gerçeklerinin de göz önünde tutularak, sorunlara kısa ve uzun vadeli, kalıcı çözümler üretmeye yönelik olduğunu kaydetti.

Sağlık Bakanı Vaiz, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, tüm hekimlerin ve sağlık çalışanlarının Tıp Bayramı’nı kutladı. Vaiz, tıp alanında yaşanan gelişmelerin, kaliteli sağlık hizmetini ve vatandaşların hizmetlerden en iyi şekilde yararlanabilmesini şart kıldığını ifade ederek, “Biz de bu gerçek ışığında, KKTC’de sağlık hizmetlerinin en yaygın ve etkili biçimde halkımıza ulaştırılmasını hedef belirleyerek, kırk yılda atılmayan önemli adımlar attık, bir çok yeni projeyi hayata geçirdik” dedi.

Vaiz, hasta memnuniyeti için kaliteli sağlık hizmeti verilmesini öncelikli görev bildiklerini kaydederek, temel hedefin yurttaşları en iyi olanaklara kavuşturmak olduğunu söyledi. Vaiz, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Bu hedefle, bakanlığımız yıllarca kaderine terk edilen sağlık sistemindeki tıkanıklıkları aşmak ve vatandaşlarımıza çağdaş sağlık hizmeti sunmak için Sağlıkta Yeniden Yapılanma ve Organizasyon Projesi’ni başarıyla yürütmüştür. KKTC tarihinde sağlık alanında görülmeyen adımlar atılmıştır.
Sağlık Bakanlığı, reformla birlikte stratejik politikalar geliştiren, standartlar koyan ve denetleyen örgüt yapısı ile yeni işlevlere kavuşacaktır. Değişimin başlamasıyla oluşacak yeni işlevler arasında tüm kamu veya özel kurum ve kuruluşlarının verimli ve eşitlik ilkesine uygun bir şekilde hizmet vermesini sağlamak, bu amaçla yönlendirmeler yapmak, Sağlık Bakanlığı'na bağlı kuruluşların yerinden yönetim ilkeleri doğrultusunda yapılandırılmasını sağlamak yer almaktadır.

Halkımızın daha verimli, hızlı, nitelikli ve kolay ulaşılabilir, güvenebileceği bir sağlık sistemi tesis etmek için hazırlanan projeler çerçevesinde, üç yıllık icraat dönemimizde koruyucu sağlık hizmetlerinde önemli başarılar sağlanmıştır.

Bina ve teçhizat yatırımlarının yanı sıra, hekim, hemşire, tıbbi sekreter, güvenlik ve diğer sağlık çalışanı konusundaki personel eksikliğinin giderilmesine yönelik çözümler üretilmiştir. Süratle, ihtiyaç olan bu kadrolar için personel istihdam edilmiştir. Böylelikle sağlık merkezleri ve hastanelerdeki sağlık hizmetindeki kalite artırılmıştır. Sağlık hizmeti verilemeyen bir çok branşın KKTC’de uygulanabilmesini hedef konulmuş ve başta kalp cerrahisi olmak üzere tıp alanındaki birçok operasyon Kıbrıs’ta yapılmaya başlanmıştır. Önümüzdeki günlerde beyin cerrahisi dalında da hizmet verilmeye başlanacaktır. Çalışma izinleri için, yapılan sağlık taramalarında, laboratuar hizmetlerinde devlette ortaya çıkan tıkanma ve yatan hastalara yönelik hizmette aksaklıkları ortadan kaldırmak için laboratuarlar özele açılmıştır.

Sağlık Bakanlığı, 2006 yılı içerisinde eczacı kalfası olarak görev yapacak elemanları hastane ve sağlık merkezlerimize kazandırmıştır. Böylelikle, bazı sağlık merkezlerinde eczacı kalfası olarak görev yapan hemşireler gerçek görevlerine geri döndürülmüştür.

Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’de, Eylül 2005 tarihinden itibaren kış döneminde, dahiliye, kadın hastalıkları ve doğum, göz hastalıkları, ortopedi ve travmatoloji, ayrıca tüm üst ihtisas branşlarında yaz ve kış döneminde, kardiyoloji, nefroloji, romatoloji, gastroenteroloji ve diyabet gibi branşlarda randevulu poliklinik hizmetleri vermeyi sürdürmüştür. Çağdaş gereksinimlere yanıt verecek şekilde Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları (Değişiklik) Yasası KKTC Cumhuriyet Meclisi’nden geçirilerek yürürlüğe konulmuştur. Bu çerçevede olmayan birçok kadronun ihdas edilmesini ve yetersiz olan bir çok kadronun yeterli hale getirilmesi sağlanmıştır. 1349 olan kadro sayısı,2007’de 1608’e çıkarılmıştır. Ağırlıklı olarak mevcut olmayan kadrolar, üst ihtisas ve hemşire kadroları düzenlenmiştir Fizyoterapist kadro sayıları artırılmıştır. Thalassaemia Merkezi'ndeki uzman doktor kadro sayısı 1'den 2'ye yükseltilmiştir.

Hastaların hastanelere ve hekimlerine kolay ulaşımını sağlamak adına düzenlemelere gidilmiş ve bu sayede hasta memnuniyeti artırılmıştır. Hastanelere hekim takviyesi yapılarak, eksik branşları giderilmeye çalışılmıştır. Bu çerçevede 68 hekim sisteme takviye edilmiştir. Reform tamamlanana kadar vatandaşın daha kolay hizmet alabilmesi için birtakım yenilikler getirmeye çalıştık. Acil servisleri ve 112 hızır servisimiz takviye edilmiştir.

Hastaların çok daha temiz, çağdaş ve kendini güvende hissettiği altyapılar yaratıldı. Bu bağlamda Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'nde 7 ay gibi çok kısa bir sürede son derece modern merkez tamamlanarak, göğüs Hastalıkları, onkoloji, hematoloji ve cildiye servisi olarak hizmet vermeye başlamıştır. 18 ayda da Mağusa'ya KKTC’nin sağlık alanındaki en büyük projesi unvanını taşıyan yeni bir hastane kazandırılmıştır.

Lefkoşa'da Domuzcular Burnu'nda Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’na ait hastanenin Sağlık Bakanlığı'na devredilmesiyle, Kentsel Sağlık Merkezi’nde Lefkoşalıların ve bölge halkının daha kaliteli, çağdaş ve hızlı hizmet alması sağlanmıştır. Hastanelerin yanı sıra sağlık merkezlerinin de güçlendirilmesi için çok yoğun çalıştık. Dipkarkaz, Güzelyurt, İskele, Erenköy ve Akdoğan sağlık merkezleri iyileştirerek bu merkezlere başvuru oranının yüzde yüz artışı sağlanmıştır.

Sergilediğimiz kararlı tavırla, sağlık sektöründe örgütlü sivil toplum kuruluşlarıyla da uzlaşı halinde, sağlıkta reformun ayakları olan yasalar hazırlanmıştır. Kamu Sağlık Çalışanları Yasa tasarısı ve Döner Sermaye Yasa tasarısı Cumhuriyet Meclisi’nde komitelerde yasallaşmayı beklemektedir.

Önümüzde gerçekleştirmeyi hedeflediğimiz birçok projenin yanı sıra, gerçekleşmeyi bekleyen hazır olan Genel Sağlık Sigortası yasa tasarısı, Özel Hastane, Özel Klinik, Özel Dispanser ve Özel Muayenehaneler (Denetim) yasası ve Hasta Hakları Yasası tasarısı bulunuyor. Yola çıkarken hem hizmet alanın hem de hizmet verenin memnuniyeti demiştik. Özelin ve devletin çökmeyeceği bir yapı sözü vermiştik. Bu ilkeler ışığında çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Tüm hekimlerin ve sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramı'nı kutlarım."

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  Katkı maddesi içerikli gıda ürünlerinde sorun yok!
           13 Mart 2008, Perşembe »
Mustafa Akçaba

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Çevre Sağlığı Şube Amiri Yüksek Gıda Mühendisi Mustafa Akçaba, piyasada var olan gıda katkı maddesi içerikli gıda ürünlerinin tüketilmesinde bir risk unsuru olmadığını açıkladı

Akçaba: “İthal edilen ve KKTC’de üretilen her türlü gıda maddesinin imalatında kullanılan ve etiket bildiriminde belirtilen gıda katkı maddesinin neler olması gerektiği, Sağlık Bakanlığınca yürütülmekte olan mevzuatlara bağlı olarak denetlenmektedir”

Hangi gıdalara hangi gıda katkı maddelerinin ne kadar ve ne oranda katılacağı, “Gıda Katkı Maddeleri” tüzüğünde net bir şekilde belirtildiğini ifade eden Akçaba, “ithal edilen ve KKTC’de üretilen her türlü gıda maddesinin imalatında kullanılan ve etiket bildiriminde belirtilen gıda katkı maddesinin neler olması gerektiği, Sağlık Bakanlığınca yürütülmekte olan mevzuatlara bağlı olarak denetlenmektedir” dedi.

Akçaba, Sağlık Bakanlığının yürütmekte olduğu ilgili tüzüğün tamamıyla, Birleşmiş Milletler Dünya Sağlık Örgütü ve Dünya Tarım Örgütünün ortaklaşa oluşturdukları, “Codex Alimentarius” komisyonunun bir alt birimi olan JECFA (Gıda Katkı Maddeleri Uzmanlar Komitesi) tarafından yapılan birçok testten sonra kullanımına izin verilen gıda katkı maddelerinden oluştuğunu vurguladı.

Sağlık Bakanlığı bu konuda tamamen Dünya Sağlık Örgütü kriterleri doğrultusunda hareket etmekte ve mevzuata uymayan gıda ürünlerine hiçbir şekilde izin vermemektedir diyen Akçaba vatandaşlarımıza, ithal edilen ve ülkemizde üretilen hazır gıdaları korkmadan tüketebilecekleri çağrısında bulundu.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  Lefke Sağlık Merkezi yenilendi...
           12 Mart 2008, Çarşamba »
Lefke Sağlık Merkezi

Sağlık Bakanlığına bağlı Lefke Sağlık Merkezine yeni cihaz takviyesi ve restorasyon yapıldı

Lefkeli hayırsever vatandaşlar Fatma-Güven Tanrıkul çifti tarafından restore edilerek donatılan Lefke Sağlık Merkezi’ndeki muayene odası bugün hizmete açıldı

Sağlık Bakanlığı, Sivil Toplum Örgütleri ve vatandaş işbirliği Lefke Sağlık Merkezi’ndeki muayene odası restore edilerek, muayene masası, koltuk ve sandalyeleri, klima, bilgisayar, bilgisayarlı elektro cihazı ile tam teşekküllü donatıldı

Lefkeli Fatma ve Güven Tanrıkul çifti tarafından Lefke Sağlık Merkezi’ndeki muayene odası restore edilerek, muayene masası, koltuk ve sandalyeleri, klima, bilgisayar, bilgisayarlı elektro cihazı ile tam teşekküllü donatıldı.

Lefke Sağlık Merkezi, geçmişten beri büyük hizmetler veriyor...
Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesine bağlı heyetle restore edilen ve donatılan Lefke Sağlık Merkezi’ni ziyaret ederek incelemelerde bulunan Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Sıdıka Kayımbaşıoğlu, bu olayın Bakanlık, Sivil Toplum Örgütleri ve vatandaş dayanışmasına güzel bir örnek teşkil ettiğini söyledi.

Lefke Sağlık Merkezi’nin 1963-74 yılları arasında Lefke halkına yokluklar içerisinde büyük hizmetler verdiğini de anımsatan Kayımbaşıoğlu, Lefke Kadınlar Konseyi ve Lefke Emekliler Cemiyeti’nin Sağlık Bakanlığı işbirliğiyle Lefke Sağlık Merkezi’nin tüm odalarına parke döşendiğini de ifade etti ve katkı koyan herkese teşekkür etti.

Odanın donatılmasına katkı koyan Fatma Tanrıkul ve sivil toplum örgütleri temsilcileri, Lefke Sağlık Merkezi’ne katkıların artarak devam etmesini isteyerek, merkezin hastaneye dönüşmesini temenni ettiler.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  Restoran ve kafeteryalar Lefke'de de denetlendi...
           6 Mart 2008, Perşembe »
LEFKEDE DENETİM

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesine Bağlı Sağlık Müfettişleri restoran ve kafeterya denetimlerine devam ediyor

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi’ne bağlı Sağlık Müfettişleri, yurt genelinde Lokanta, Restoran ve Kafeteryaların temizlik ve hijyenine yönelik sürdürdüğü teftiş ve incelemelerini Lefke’de gerçekleştirdi

Bakanlığa bağlı uzman müfettişler tarafından Lefke Kent Merkezi’nde yapılan inceleme ve denetimlerde, Lokanta, Restoran ve Kafeteryaların temizlik ve hijyen koşulları kontrol edildi

Son derece hassas ve titizlikle gerçekleşen denetimde, hijyen ve temizlik koşulları açısından yetersiz bulunan bazı restoran ve kafeteryalar yazılı olarak uyarıldı.

Sağlık ve hijyen koşulları yetersiz veya eksik olan işletmelere, gerekli kriterleri yerine getirmeleri için 15 günlük sürenin verildiği denetimde, restoran, lokanta ve kafeterya gibi gıda ile doğrudan teması olan çalışanların ‘sağlık karneleri’ de kontrol edildi.

Denetimlerde eksiklikleri saptanan ve bu eksikliklerini tamamlamaları için kendilerine süre verilen işletmeler, ilgili sürenin bitiminde, Sağlık Bakanlığı’nın uzman müfettişleri tarafından tekrar denetlenecek. Gerekli hijyen ve temizlik koşulları açısından yetersiz olan işletmelere bu kez, yasaların öngördüğü prosedür uygulanacak.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  Servikal (rahim ağzı) kanseri önleme programı...
           4 Mart 2008, Salı »
SERVİKAL

Avrupa Servikal Kanser Birliği üyesi Kıbrıslı Rum Dr. Pavlos Neophytou ile CTP-BG Milletvekilleri Dr. Nazım Beratlı ve Dr. Arif Albayrak Sağlık Bakanı Eşref Vaiz’e ziyarette bulundu

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Avrupa ülkelerinde bugün neredeyse sıfıra indirilen Servikal(rahim ağzı) Kanseri’nin KKTC’de de yok edilmesi hedefinde olduklarını söyledi

2004 yılından bu yana, her yıl hastane ve sağlık merkezlerinde Pap smear taramalarını sürdüren Sağlık Bakanlığı, şimdi de Avrupa'da servikal kanserin azalmasında en büyük etkenlerden biri olarak görülen HPV’ye (Human Papilloma Virüsü) karşı geliştirilecek aşı ve tarama metotlarının uygulanması için çalışma başlatmayı hedefliyor

Avrupa'da “2'nci Servikal Kanser Korunma Haftası”nda, bir dizi çalışmalara katılan, European Cervical Cancer Association (Avrupa Servikal Kanser Birliği) üyesi; Kıbrıslı Rum Dr. Pavlos Neophytou ve European Cervical Cancer Interest Group (ECCIG) üyeleri; CTP-BG Milletvekilleri Dr. Nazım Beratlı ve Dr. Arif Albayrak ve dün Sağlık Bakanı Eşref Vaiz’i makamında ziyaret etti. Görüşmede Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Dr. Sıdıka Kayımbaşıoğlu da hazır bulundu.

Ziyaret sırasında Bakan Vaiz’e birliğin çalışma sistemi ve Servikal Kanser Koruma ve Tarama Programı hakkında bilgi verilerek, KKTC’de rahim ağzı kanserinin yok edilmesi için ulusal raporlar ışığında öneriler sunuldu. Raporda Avrupa ülkelerinde her yıl 50.000 kadının Servikal Kanser'e yakalandığı ve bunların yarısının yani 25.000 kadarının bu yüzden hayatlarını kaybettiği vurgulandı. Ayrıca etkin ve organize çalışma ile yapılacak bir "Servikal Kanser Tarama Programı" ile yaklaşık yüzde 80 oranında bu kanser türünden korunma sağlanabileceğinin altı çizildi.

Görüşme sonrasında, KKTC’de de, rahim ağzı kanserinin önlenmesi ve yok edilmesi için ilgili sivil toplum örgütleri ile de işbirliği içinde, bir dizi çalışmanın başlatılması için görüş birliğine varıldı. Bakan Vaiz, kabulünde yaptığı açıklamada, Avrupa ülkelerinde olduğu gibi, ülkemizde de “servikal kansere dur” sloganından yola çıkılarak, cinsel aktif döneme girmiş kadınlara Pap smear taramalarının yapıldığını anımsatarak, bunun yaygınlaştırılması ve farkındalaştırılması için uğraş verdiklerini söyledi.

Vaiz, 2004 yılından bu yana her yıl tüm hastane ve sağlık servislerinde Pap smear taramalarını sürdüren Sağlık Bakanlığı’nın, rahim ağzı kanser türünü önlediği kesinlik kazanan HPV aşısının tip 6,11,16 ve 18 için geliştirildiğini ve bu aşının adolesan çağa giren genç kızlara yapılması için çalışma başlatma hedefinde olduklarını da söyledi. Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Dr. Sıdıka Kayımbaşıoğlu ise, cinsel aktivitede bulunan her kadının senede bir kez test yaptırmasının önemli olduğunu belirtti.

Servikal kanser ve HPV
Rahim ağzı kanserinin sorumlusu Human Papilloma Virüsü’nün (HPV) özellikle bazı tipleridir. HPV'nin 100’den fazla tipi bulunmakta ve bunların yaklaşık 15 kadarı servikal kansere neden olmaktadır. Ayni zamanda vulva, penis ve mesane kanserlerine de neden olabilmektedirler. Erişkin kadınların birçoğu hayatlarının bir evresinde HPV enfeksiyonu ile karşılaşırlar. Bunların çoğunda virüs kendiliğinden geriler ve kaybolur. Özellikle bağışıklık sisteminin zayıf olduğu ve sigara kullanımı veya direnci düşüren ilaçların kullanımı durumlarında bu gerileme daha az görülür. Bunu tanımlamada kontrollerin önemi ortaya çıkar. Kaybolmadığı takdirde sorunların başlangıcı gündeme gelir. En sık bulaşma yolu cinsel temasla olmakla birlikte, virüsün umumi tuvaletlerden ve hatta el sıkışmakla dahi bulaştığı öne sürülmektedir. HPV (+) kadınların eşleri veya partnerleri de test yaptırmalıdır.

Kıbrıslı kadınlarda HPV bulguları
2001-2003 yılları arasında 656 Kıbrıslı kadında (469 Rum ve 187 Türk) bu tarama yapılmıştır. Normal Pap testi olan ve genital kondiloması olmayan kadınlarda yapılan çalışmada tesbit edilen enfeksiyon oranı Rum kadınlarda %15, Türk kadınlarda ise %28 olmuştur. En sık görülen HPV tipleri ise Rum kadınlarda HPV-6 ve 16, Türk kadınlarda ise HPV-58 olmuştur. Kanserojen tipler Kıbrıslı Türk kadınlarda daha az görülmüştür.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


North Cyprus, NORTH CYPRUS, KUZEY KIBRIS, cyprus, Cyprus kibris, chypre, north cyprus, internet, ISP, web service, web design, turkish cypriot, www, trnc, turkish republic of northern cyprus, nicosia, lefkosa, famagusta, gazimagosa, gazimagusa, magusa, kyrenia, girne, lefke, lefka, guzelyurt, morphou, karpaz, karpas, la republique turque du nord de chypre, kktc, cypriot, cheap web space, web space, free space, trnc online, trnc online project, rehber, tourist, holiday, guide, sağlık, saglik, hastalık, hastalik, Sağlık Bakanlığı, Saglik Bakanligi, tıp, tip, ilkyardım, ilkyardim, rahatsızlık, rahatsizlik, hastane, hastahane, sağlık merkezi, saglik merkezi, sağlık ocağı, saglik ocagi, istatistik, statistic, doktor, doctor, eczane, pharmacy, health, kronik, cronic, akut, acut, diyabet, diabet, onkoloji, oncology, endokrin, kalp, thalassaemia, radyasyon, alerji, grip, nezle, kanser, cancer, romatizma, egzama, mide, prostat, rahim, raşitizm, tansiyon, siyatik, varis, verem, kan, iğne, igne, enjeksiyon, enjektör, idrar, kulak, burun, boğaz, bogaz, goz, göz, adale, gastrit, yaşam, hayat, solunum, yanık, yanik, vücut, vucut, yatak, ilaç, lab, laboratuvar, sosyal, sosyal hizmetler, hizmet, devlet, Burhan Nalbantoğlu, Akçiçek, Akcicek, cengiz topel, özürlü, zihinsel, kreş, bakımevi, rehabilitasyon, tıbbi, plasenta, genetik, biyokimya, mikrobiyoloji, fizyoloji, dahiliye, pratisyen, cerrah, cerrahi, diş, dentist, sinir, çocuk, cocuk, anestezi, kadın, kadin, doğum, uroloji, üroloji, asistan, kardiyoloji, kardiyolog, hematoloji, hematolog, seroloji, spor, deri, cilt, ekg, morg, patoloji, patolog, nukleer, damar, ortodondist, odiyolog, beyin, fizyoterapist, röntgen, poliklinik, acil, göğüs, gastroloji, gastrolog, pediyatri, pediatri, adli, ambulans, ambulance, KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ - SAĞLIK VE SOSYAL YARDIM BAKANLIĞI - KIBRIS'IN SAĞLIK ADRESİ

 
 
 

  Servikal (rahim ağzı) kanseri önleme programı gündemde...   Restoran ve kafeteryalar Lefkede de denetlendi   Lefke Sağlık Merkezi yenilendi   Katkı maddesi içerikli gıda ürünlerinde sorun yok!   Bakan Vaiz'in 14 Mart Tıp Bayramı Mesajı...   Vaiz: "Devletin terk, özelin ihmal edilmediği çağdaş normlarda bir sistem"   Aort kapak obstrüksiyonu   Yaşlılar Haftası...   Sağlık Bakanlığı, yaşlıları yalnız bırakmıyor   Sağlık Bakanlığı, "Yaşlılara evde bakım hizmeti" Alayköyde...   Atmosferde kirlilik yaratan toz zerreciklerine dikkat!   KKTC'de ilk kez Adölesan Sağlığı Polikliniği açılıyor   Kan verelim daha sağlıklı olalım!   Kanser tarama kampanyası   Evde Yaşlı Bakım Projesi Değirmenlikte