.....::::: MAYIS' 2008 :::::......    

 

 

 

 

 

 

 

 

 


A N A S A Y F A


ilkyardım | temel rahatsızlık ve hastalıklar | bakanlık | hastaneler ve sağlık merkezleri | sağlıkta istatistikler
doktorlar | eczaneler | tıp terimleri sözlüğü | e-mail | webmaster | anasayfa


 
domain name


  kişi sitemizi
 ziyaret etmiştir

 

  KKTC’de beyin ameliyatı yapılabilecek...
           22 Mayıs 2008, Perşembe »
Beyin_cerrahisi

KKTC’de yapılamayan beyin-omurga ameliyatlarına başlanması için ilk adım atıldı...

KKTC’de yapılamayan beyin-omurga
ameliyatlarına başlanacak

Kalp ameliyatlarından sonra, beyin-omurga ameliyatlarının da Kuzey Kıbrıs’ta yapılması için Sağlık Bakanlığı ile Prof. Dr. Haluk Deda arasında işbirliği protokolü imzalandı

Sağlık Bakanlığı ile Türkiye'nin dünyaca ünlü beyin cerrahi uzmanı Prof. Dr. Haluk Deda arasında, Kuzey Kıbrıs’ta beyin ve omurilik ameliyatlarının gerçekleştirilmesi için protokol imzalandı. Ayrıca protokol çerçevesinde Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde tam teşekküllü bir beyin cerrahî kliniği kurulması da karara bağlandı. Hazırlıkların tamamlanmasının ardından bir ay sonra Kuzey Kıbrıs’ta her türlü beyin ameliyatı (kanamalar,tümörler dahil) yapılabilecek. Ameliyatlar Prof. Dr. Haluk Deda başkanlığında ve gözetiminde gerçekleştirilecek.

Haluk Deda, sahip olduğu teknik, bilgi, deneyim ve ileri tıp teknolojisi ile Nöroşirürji dalında klinik ve poliklinik hizmetlerinde teknoloji ve hizmette, destek sağlayacak.
Kalp ameliyatlarında olduğu gibi, beyin ameliyatlarının da ülkemizde yapılmaya başlanması ile, hastalar tedavi amaçlı olarak Türkiye’ye ya da yurt dışına gönderilmeyecek.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  İşyeri hekimliği...
           22 Mayıs 2008, Perşembe »
İşyeri Hekimliği

Sağlık Bakanlığı, İşyeri Hekimliği (Personel Sağlık Ünitesi) adı altında yeni bir çalışma başlattı

İşyeri hekimliğiyle daha mutlu sağlık çalışanları...

İşyeri Hekimliği (Personel Sağlık Ünitesi) ile hastanelerde çalışan personelin fiziksel ve ruhsal açıdan sağlığını koruması, kontrol etmesi ve daha iyi olması hedefleniyor

Sağlık Bakanlığı Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi, İşyeri Hekimliği (Personel Sağlık Ünitesi) adı altında bir çalışma başlattı. Bu amaçla bugün saat 11:00’de, Lefkoşa Thalassaemia Merkezi Konferans Salonu’nda sağlık çalışanları, doktor, hemşire ve personel dairesi çalışanlarının katıldığı bir brifing gerçekleşti.

Brifing’de Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürü Dr. Tacan Öncül ve Hastane Başhekimleri ile Sağlık Bakanlığı yöneticileri de hazır bulundu. Brifingde açılış konuşmasını yapan Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Rifat Siber, hastane çalışanlarına sağlık hizmeti verilmesini amaçladıklarını fakat, bu projenin hastane çalışanları dışındaki kamu çalışanlarını da kapsayacağını söyledi.

İşyeri hekimliğiyle çağdaş bir yapı...
İşyeri hekimliği (Personel Sağlığı Ünitesi) çalışmasıyla, hastanelerde çalışan personelin fiziksel ve ruh sağlığını korumak, kontrol etmek ve daha iyi olmaları için onlara yardımcı olmayı hedeflediklerini belirten Siber, işyeri hekimliği servisiyle çağdaş bir yapının oluşturulacağını söyledi. Dr. Rifat Siber, “en geniş anlamda amacımız idareye destek verip, önerilerde bulunmak; tüm çalışanların yaptıkları görevden ve çalıştıkları ortamdan dolayı sağlık yönünde sakınca varsa, çalışanları bilgilendirip korumak; hassa, tarafsız ve özel bir hizmet vermek; çalışanların hastalara karşı yasal sorumlulukları ve görevlerini yerine getirirken, işten dolayı ortaya çıkabilecek mağduriyetlerini önlemektir” dedi.

Konunun olgunlaştırılması sürecinin devam edeceğini de belirten Siber, "Sağlık Bakanlığının da tavsiyeleri doğrultusunda alınacak kararlarla süreç devam edecektir” dedi. Projenin İngiltere’den esinlenerek başlatıldığını da ifade eden Siber, “projeye katkı koyan herkese teşekkür ederim ama, İngiliz İnsan Kaynakları uzmanı Colin Piarson ve hazırlanan taslağın tercümesini yapan Dr. Şilem Özdenekçi’ye özellikle teşekkür ederim” dedi. Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Rifat’ın konuşmasından sonra Dr. Şilem Özdenekçi proje hakkında sunum gerçekleştirdi.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  Kan verelim, daha sağlıklı olalım!...
           21 Mayıs 2008, Çarşamba »
Kan verelim, sağlıklı olalım!

Sağlık Bakanlığı işbirliğiyle kan bağış kampanyası gerçekleştirecek olan Kuzey Kıbrıs Türk Kızılay Derneği, Sağlık Bakanı Eşref Vaiz'i ziyaret etti

Vaiz: "Vatandaşları daha sağlıklı olmak ve thallasaemialılar ile kana ihtiyaç duyan hastalara katkı için kan vermeye davet ediyorum"Sağlık Bakanlığı ile Kuzey Kıbrıs Kızılay Derneği işbirliğinde yarın kan bağış kampanyası gerçekleştirilecek

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Thallasaemia Merkezinde gerçekleştirilecek kampanya, saat 08:00’ de başlayacak ve mesai bitimine kadar devam edecek.

Kan bağış kampanyası dolayısıyla Kuzey Kıbrıs Türk Kızılay Derneği heyetini kabul eden Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, kan vermenin sağlıklı olmanın göstergesi olduğunu kaydetti ve "Kan verelim, daha sağlıklı olalım" mesajı verdi.

Halka kan verme çağrısında bulunan Eşref Vaiz, kanın, her zaman hastanelerde ve sağlık merkezlerinde bulunması gereken bir ihtiyaç olduğuna dikkat çekti. Sağlık Bakanı Vaiz, "Vatandaşları daha sağlıklı olmak ve thallasaemialılar ile kana ihtiyaç duyan hastalara katkı için kan vermeye davet ediyorum" dedi.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  5 By-Pass, 20 Anjiyo daha...
           16 Mayıs 2008, Cuma »
Anjiyo ameliyatları

Sağlık Bakanlığı’nın Çarşamba günü başlayıp bugün son bulan 8’nci etap kalp ameliyatları, son dererce başarılı geçti

Sağlık Bakanlığı ile Siyami Ersek Kalp Hastanesi işbirliğinde gerçekleştirilen kalp operasyonlarının 8’nci Etabı’nda, 5 By-Pass ameliyatı ve 20 Anjiyo gerçekleştirildi

Sağlık Bakanlığı Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Merkezi ile Siyami Ersek Kalp Hastanesi işbirliğiyle, Haziran 2007’den bu yana toplam 8 etapta, 93 anjiyo-stend ve balon uygulaması, 34’u By-Pass olmak üzere 36 da kalp ameliyatı yapıldı

Doç Dr. Aka: “Kuzey Kıbrıs’ta çok güzel bir kalp cerrahisi merkezi kurulmuş. Aslında bizler burada artık gözlemcilik yapıyoruz. Lefkoşa Devlet Hastanesinin uzman ekipleri tek başına ameliyatları gerçekleştirecek düzeye geldiler. Kıbrıslı arkadaşlarımızın çok iyi eğitimi aldıklarını söyleyebilirim. Kalp Damar Cerrahisi Merkezinin altyapısı da mükemmel. Dolayısıyla operasyonlar son derecek başarılı bir şekilde yapıldı”

Sağlık Bakanı Vaiz, Engelliler Haftası nedeniyle, bugün, Özel Eğitim Okulu ve Rehabilitasyon Merkezi yöneticileri ile okulda eğitim gören bazı öğrencileri kabul etti. Özel Eğitim Vakfı Genel Müdürü Ersin Görsay, vakıflarına gösterdikleri duyarlılıktan Sağlık Bakanı Eşref Vaiz’e teşekkür etti ve bakanlıkla işbirliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Sağlık Bakanlığı ve İstanbul Siyami Ersek Kalp Hastanesi işbirliğiyle gerçekleştirilen kalp operasyonlarının 8’nci etabı başarıyla bugün sona erdi. Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Merkezi’nde Çarşamba günü başlayan operasyonlarda 5 hastaya By-Pass ameliyatı, 20 hastaya da Anjiyo gerçekleştirildi.

Başarıyla sonuçlanan operasyonlardan sonra bugün basın toplantısı düzenlendi. Devlet Hastanesi ‘toplantı salonunda’ gerçekleştirilen basın toplantısına Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Rifat Siber, Başhekim Baş Yardımcısı Op. Dr. Ramadan Kamiloğlu, Kardiyoloji Klinik Şefi Dr. Gülgün Göktuna Vaiz ile İstanbul Siyami Ersek Kalp Hastanesi’nden Doç. Dr. Serap Aykut Aka katılarak açıklamalarda bulundu.

Yaşam tarzı kalp hastalıklarında çok önemli bir etken...
İlk konuşmayı yapan Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Rifat Siber, operasyonlar hakkında bilgi vererek katkı koyanlara teşekkür etti.

Kalp ve damar hastalıklarının, dünyada olduğu gibi ülkemizde de artış gösterdiğine dikkat çeken Siber, yaşam tarzının kalp damar hastalıklarında çok önemli bir unsur olduğunu belirtti. Kalp damar hastalıklarını tüm dünyada birinci sırada seyrettiğini hatırlatan Doç. Dr. Serap Aykut Aka ise, bundan dolayı ülkelerin kalp sağlığıyla ilgili politikalar ürettiğini söyledi. Kıbrıs’ta bulunmaktan dolayı mutluluk duyduğunu da belirten Aka, “ Kuzey Kıbrıs’ta çok güzel bir kalp cerrahisi merkezi kurulmuş. Aslında bizler burada gözlemcilik yapıyoruz. Lefkoşa Devlet Hastanesinin uzman ekipleri tek başına ameliyatları gerçekleştirecek düzeye geldiler. Kıbrıslı arkadaşlarımızın çok iyi eğitimi aldıklarını söyleyebilirim. Kalp Damar Cerrahisi Merkezinin altyapısı da mükemmel. Dolayısıyla operasyonlar son derecek başarılı bir şekilde yapıldı” dedi.

Bir ilk: “Atan kalbe by-pass...”
Doç. Dr. Serap Aykut Aka, Lefkoşa Devlet Hastanesi’nde gerçekleşen 8. Etap Kalp Ameliyatları’nda bir ilkin de yaşandığını açıkladı. Kıbrıs’ta ilk kez atan kalpte By-Pass ameliyatının yapıldığını ifade eden Aka, bu durumdan ötürü büyük bir mutluluk yaşadıklarını söyledi. Doç. Dr. Serap Aykut Aka’dan sonra söz alan Op. Dr. Ramadan Kamiloğlu da, İstanbul Siyami Ersek Kalp Hastanesi başta olmak üzere, katkı sağlayan herkese teşekkür etti. Kamiloğlu, 7. etap kalp ameliyatlarından sonra 8. etap kalp ameliyatlarının da başarıya ulaşmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Koruyucu hekimlik olgusu önemli...
Son olarak konuşan Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kardiyoloji Klinik Şefi Dr. Gülgün Göktuna Vaiz, ‘koruyucu hekimlik’ olgusuna dikkat çekerek, “koruyucu hekimlik önemli. İnsanlar hasta olmadan önlem almak gerekmektedir. Bu konuda sürekli çalışma yapmak lazım” dedi.

KKTC’de ilk kez Kalp ameliyatlarının Haziran 2007 tarihinde başladığını da anımsatan Vaiz, “kalp ameliyatlarının başarıya ulaşacağı konusunda şüphe duyanlar vardı. Fakat şu ana kadar toplam 8 etap kalp ameliyatı gerçekleştirildi. Önceleri duyulan endişeler yersizdi. Operasyonlar başarıyla gerçekleşti. Endişe duyulacak herhangi bir şey yok” dedi.

8 Etapta 93 Anjiyo, 34’ü By-Pass olmak üzere 36 kalp ameliyatı...
Sağlık Bakanlığı Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Merkezi ile Siyami Ersek Kalp Hastanesi işbirliğiyle, Haziran 2007’den bu yana toplam 8 etapta, 93 anjiyo-stend ve balon uygulaması, 34’u By-Pass olmak üzere 36 da kalp ameliyatı yapıldı.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  Sağlık Bakanlığı ve ÖZEV işbirliği güçlendirilecek...
           16 Mayıs 2008, Cuma »
ÖZEV ile işbirliği

ÖZEV yöneticileri ve öğrencileri Sağlık Bakanı Eşref Vaiz’i ziyaret etti...

Vaiz: “Desteğimiz sürecek”

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Özel Eğitim Okulu ve Rehabilitasyon Merkezi (ÖZEV) ile bakanlık arasındaki işbirliğinin imzalanacak yeni protokollerle güçlendirileceğini kaydetti


Sağlık Bakanı Vaiz, Engelliler Haftası nedeniyle, bugün, Özel Eğitim Okulu ve Rehabilitasyon Merkezi yöneticileri ile okulda eğitim gören bazı öğrencileri kabul etti. Özel Eğitim Vakfı Genel Müdürü Ersin Görsay, vakıflarına gösterdikleri duyarlılıktan Sağlık Bakanı Eşref Vaiz’e teşekkür etti ve bakanlıkla işbirliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Vaiz: Desteğimiz sürecek...
Bakanı Vaiz de, Rehabilitasyon Merkezi’nin hizmete girdiği günden itibaren çok önemli gelişmeler gösterdiğini kaydederek, vakfın çalışmalarını takdirle izlediklerini söyledi. Vaiz, vakfa ve benzeri örgütlere önemli ölçüde destek vermeye çalıştıklarını ifade ederek, taleplere daha fazla karşılık verme gayretinde olduklarını da vurguladı.

Vakıfla işbirliğinin artırılması yönünde görüşmeler yapılacağını açıklayan Vaiz, “Ortak daha başka neler yapabiliriz...Hastanelerimizden çocuklarımızı, daha güzel nasıl yararlandırabiliriz...Bunları ortak bir masada ortaya koyacağız...Merkeze elimizden gelen desteği vermeyi sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Özel Eğitim Okulu ve Rehabilitasyon Merkezi’nde eğitim gören öğrenciler, kendilerinin yaptıkları el işi malzemeleri bakana sundular.
Bakan Vaiz de, öğrencilere sağlıklı günler dileyerek hediyeler takdim etti.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  Farmakovijilans Merkezi gündemde...
           16 Mayıs 2008, Cuma »
Farmakovijilans Merkezi gündemde

Sağlık Bakanlığı ile YDÜ Eczacılık Fakültesi, Farmakovijilans Merkezi’nin kurulması için işbirliğine gidecek

YDÜ Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rümeysa Demirdamar bugün Sağlık Bakanı Eşref Vaiz’i ziyaret etti. Görüşme sırasında İlaç ve Eczacılık Dairesi Müdürü Mertdoğan Soyalan da hazır bulundu

Görüşmede, ilaçların istenmeyen etkilerinin ve beşeri tıbbi ürünlere bağlı muhtemel sorunların saptanması, değerlendirilmesi, tanımlanması ve önlenmesini sağlayacak bilimsel bir Farmakovijilans Merkezi kurulması için işbirliğine gidilmesi kararı alındı

Bunun yanında, bir İlaç-Zehir Danışma Merkezi’nin oluşturulması yönünde de protokol imzalanması karara bağlandı. Görüşme sonrasında konuşan Bakan Vaiz, YDÜ Eczacılık Fükültesi ile bilimsel platformda işbirliğinin süreceğini söyledi.

Oluşturulması hedeflenen Farmakovijilans Merkezi, ilaçlarla oluşan arzu edilmeyen etkileri neden-sonuç ilişkisini ortaya koymaktan öte, oluş mekanizmalarını, risk faktörlerini ve korunmaya yönelik önemleri içine alan klinik, epidemiolojik ve istatistiksel bir organizasyon görevi görecek. Merkez; günlük klinik uygulamada ilaçların güvenliği ile ilgili klinik verilerin toplanması, ilaç uygulamasında karşılaşılan sorunları takibi, sorumlu nedenlerin saptanması, tanınması, araştırılması, kaydedilmesi duyurulması ve gerekli önlemlerin alınmasını sağlayacak.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  14 Mayıs Dünya Eczacılık Günü...
           14 Mayıs 2008, Çarşamba »
Eczacılar Birliği'nin ziyareti

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, ‘14 Mayıs Dünya Eczacılık Günü’ dolayısıyla Kıbrıs Türk Eczacılar Birliğini kabul etti:

“Amaç; hastaların ilaca daha süratli, daha kolay ulaşabilmesi ve ilaç israfının azaltılması”

Vaiz: “Genel Sağlık Sigortası hayata geçmeden de, sağlığın ayaktan tanı kısmı için, ilaç konusunda özele açılabilmenin bir formülü oluşturulabilinir”

Azgın: “Devlet Eczacılık yapmasın”

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, ‘14 Mayıs Dünya Eczacılık Günü’ dolayısıyla Kıbrıs Türk Eczacılar Birliğini kabul etti.

Fatma Azgın Başkanlığındaki heyeti kabul eden Bakan Vaiz, tüm eczacıların gününü kutladı. Bakan Vaiz kabulde yaptığı konuşmada, Eczacılığın toplumun kalkınmasını gerçekleşmesinde olduğu kadar, sağlıklı yaşamın sürekliliği açısından da önemli bir rol oynadığını ifade ederek, “bu bağlamda Eczacılık, insanların yaşam kalitesini yükselten ayrıcalıklı mesleklerin başında gelmektedir” dedi. Eczacılık mesleğiyle ilgili birçok konunun tekrar tartışıldığını belirten Vaiz, “sağlık çalışanları içerisinde önemli role sahip olan eczacılık mesleğini, en geniş katılımla, bilimsel verilere dayalı olarak tartışılmalı ve çözümler üretilmelidir” dedi.

Sağlık reformu için üzerinde çalışılan yasaları mutlaka hayata geçirmek istediklerini de anlatan Vaiz, devletin eczacılık yapmaması gerektiği konusunda birlikle aynı paralelde buluştuklarını ifade etti. Vaiz, hastaların ilaca daha kolay ve süratli ulaşabilmesi açısından devletin eczacılık yapmamsı gerekir” dedi. Genel Sağlık Sigortası hayata geçmeden de, sağlığın en azından ayaktan tanı kısmı için de olsa, ilaç konusunda özele açılabilmenin bir formülünün oluşturulabileceğini belirten Vaiz, “örneğin diyabet hastalarının ilaçlarını özelden alabilmesini düşünüyoruz. Devlet bütçesine külfet yaratmadan bunu aşabilecek bir formül yaratabiliriz” dedi.

Azgın: “Devlet Eczacılık yapmasın”
Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği Başkanı Fatma Azgın ise yaptığı konuşmada, devletin ilaçtan elini çekmesi gerektiğini savundu.

Eczacıların para kazanması açısından değil, halkın ilaca sürekli ve daha süratli ulaşabilmesi açısından bunu istediklerini anlatan Azgın, modern eczacılığın hayata geçmesi gerekmektedir. Bu konuda bizim bakanlığa bakanlığın da bize ihtiyacı vardır” dedi.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  Bakan Vaiz, Kıbrıs Türk Tabibler Birliği Yönetim Kurulu üyelerini         kabul etti
           13 Mayıs 2008, Salı »
Tabibler Birliği'nin ziyareti

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Yönetim Kurulu Üyelerini kabul eden Sağlık Bakanı Vaiz;

“Kamu sağlık çalışanları yasasının yaz tatilinden önce meclisten geçmesini bekliyoruz”

Vaiz: “Önümüzdeki hafta, kamu sağlık çalışanları yasası meclis komitesinde görüşülmeye başlanacak. Meclisin ilgili komitesinde yer alan milletvekili arkadaşlar, ‘yasanın’ yaz tatili öncesinde geçeceği sözünü verdi”

Sağlık Balkanı Eşref Vaiz, kanser hastalığıyla ilgili durum dağılımını, görülme sıklıklarını ve bunları etkileyen unsurların saptanması için “Epidemioloji Çalışması” konusunda Kıbrıs Türk Tabipleri Birliğiyle işbirliği yapabileceklerini söyledi.

Dr. Turgay Akalın başkanlığındaki Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği yönetim kurulu üyelerini kabul eden Bakan Vaiz, Sağlık Bakanlığının özellikle Lefke bölgesinde ağır metaller konusunda rutin çalışmalar yapıldığını ifade ederek, “Bakanlığımıza bağlı Devlet Laboratuvarı bu konuda gayet iyi çalışıyor. Orada kurulmuş iyi bir sistem var. Ama bu konuda da, Tabipler Birliği ile işbirliği yapabiliriz” dedi.

Cep telefonu baz istasyonları konusunda yurttaşların Sağlık Bakanlığına müracaat edip şikayette bulunduklarını da anımsatan Bakan Vaiz, “geçmişte cep telefonu baz istasyonlar konusunda çalışmalar yaptık. Yüksek gerilim hatları konusunda da çalışma yapabiliriz” dedi.

Kamu sağlık çalışanları yasası yaz tatili öncesinde tamam...
Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Mecliste bulunan ‘Kamu Sağlık Çalışanları Yasasıyla ilgili olumlu bir ilerlemenin olduğunu da müjdelediği konuşmasında, “Önümüzdeki hafta yasa mecliste görüşülmeye başlanacak. Meclisin ilgili komitesinde yer alan milletvekili arkadaşlar, ‘yasanın’ yaz tatili öncesinde geçeceği sözünü verdi. Yasa konusunda bu süreçte KT. Tabipleri Birliği olumlu katkı sağlamıştır. Teşekkür ederim” dedi. Eşref Vaiz, Tabipler Birliği dışındaki ilgili sivil toplum örgütlerinin de ‘Kamu Sağlık Çalışanları Yasasının’ bir an önce hayat bulması için tam destek beyan ettiklerini de belirtti.

Akalın: “Kanserle ilgili Epidemiolojik çalışmada Sağlık Bakanlığının da katkısı olmalı”
KT. Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Turgay Akalın ise yaptığı konuşmada, Sağlık Bakanı Eşref Vaiz’e, ‘Tabipler Birliği reklam tüzüğü’; ‘yüksek gerilim hatları’ ve kanserle ilgili “Epidemioloji Çalışması’ hakkında birliğin düşüncelerini aktardı. KT. Tabipleri Birliğinin, kanserle ilgili olarak Epidemiolojik bir çalışma gerçekleştirmek istediğini ifade eden Akalın, “Kanserle ilgili Epidemiolojik çalışmada mutlaka, Sağlık Bakanlığının da katkısı olmalıdır” dedi.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  "Hastalar, Ayaktan Tanı Merkezi'nden memnun..."
           12 Mayıs 2008, Pazartesi »
Ayaktan Tanı ve Tedavi Merkezi

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi bünyesinde ayrı bir birim olarak Haziran 2007'de hizmete giren Ayaktan Tanı Merkezi'nin daha da geliştirilmesi için yeni çalışmalar yapılıyor

“Hastalar, Ayaktan Tanı Merkezi’nden memnun”

Dr. Berksel: “2 kattan oluşan merkezin üst katında göğüs, hematoloji, onkoloji ve cildiye servisleri bulunuyor. Merkezin zemin katında ise kardiyoloji, kalp damar cerrahisi, nöroloji, onkoloji ve diş poliklinikleri yer alıyor. Ayrıca EKO, EFOR, EMG, ERJP, kolonoskopi ve gastrogoskopi gibi bir takım özel tetkiklerin yapıldığı üniteler de burada bulunuyor”

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi bünyesinde Haziran 2007'de hizmete giren Ayaktan Tanı Merkezi, açıldığı günden itibaren hastalara en iyi şekilde hizmet vermeye devam ediyor. Merkezi, Lefkoşa Hastanesi'ne irtibatlandıracak tünel için de ihale aşamasına gelindiği bildirildi. 2 bölümden oluşan merkezin üst katı yatılı hastalara hizmet verirken, zemin kat, bazı poliklinikler ve bir takım tetkiklerin yapıldığı ünitelerden oluşuyor.

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Ersan Berksel, Ayaktan Tanı Merkezi ile ilgili KIBRIS Gazetesine bilgi verdi. Berksel, 2 kattan oluşan merkezin üst katında göğüs, hematoloji, onkoloji ve cildiye servislerinin bulunduğunu belirtti. Toplam 44 yataklı olan bu katın en büyük özelliğinin hasta odalarının 2 yataktan oluşması olduğunu kaydeden Dr. Berksel, daha önce koğuş sisteminde kalan hastaların şimdi bu merkezde banyo ve tuvaletinin de içerisinde bulunduğu özel odalarda kaldığını söyledi. Başhekim Yardımcısı Dr. Ersan Berksel, merkezin zemin katında ise kardiyoloji, kalp damar cerrahisi, nöroloji, onkoloji ve diş polikliniklerinin yer aldığını, ayrıca özel bir takım tetkiklerin yapıldığı ünitelerin olduğunu belirtti. Burada EKO, EFOR, EMG, ERJP, kolonoskopi ve gastrogoskopi gibi bir çok tetkikin yapıldığını ifade eden Berksel, daha önce bu ünitelerin çok dağınık yerlerde olduğunu, şimdi ise hepsinin aynı yerde olmasından dolayı avantaj sağlandığına da dikkat çekti.

Yine alt katta görme alanı ile ilgili tetkikler yapıldığını anlatan Dr. Ersan Berksel, ayrıca merkez içerisinde tam donanımlı acil müdahale odasının yer aldığını, türlü acil müdahalenin burada yapılabileceğini kaydetti. Dr. Berksel, bunun dışında küçük müdahalelerin yapıldığı küçük müdahale odasının da geçtiğimiz günlerde hizmete girdiğini belirtti.

Ana bina ile irtibat için tünel çalışmaları başladı
Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Ersan Berksel, ana bina ile Ayaktan Tanı Merkezi arasında irtibatın sağlanması için inşa edilecek tünelin ihale aşamasında olduğunu bildirdi.

Akıllıoğlu: "Koğuş sisteminden iki kişilik modern odalara"
Ayaktan Tanı Merkezi Göğüs Servisi sorumlu hemşiresi Emine Akıllıoğlu da, yeni binanın eski binaya göre çok daha rahat ve sistemli olduğunu belirtti. Akıllıoğlu, en önemli sorunlardan bir olan koğuş sisteminin bu binada olmadığını ve hastaların iki kişilik, banyo tuvaleti olan modern odalarda kaldığını belirtti. Yeni binanın daha sistemli olmasından dolayı hastalara daha iyi hizmet verdiklerini kaydeden Akıllıoğlu, hastaların bu binadan çok memnun olduğunu kaydetti.

Hastalar ne dedi?...

Mehmet Gökşan
Yeni yapılan bu merkez çok güzel. Diğer binada çok sıkışık durumdaydık ancak burada çok daha rahatız. Bina hijyen bakımından da çok güzel. Böyle çağdaş bir binaya kavuştuğumuz için çok memnunuz.

Melek Solak
Çok güzel bir bina ama Allah kimseyi düşürmesin. Ben Türkiye'de de tedavi gördüm ama böyle bir hizmet görmedim. Hemşiresinden doktoruna kadar bizimle çok yakından ilgileniyorlar.

Huriye Göl Akdenizli
Göğsümde yaşadığım bir problem dolayısıyla buradayım. Yeni açılan bu merkez çok güzel ve çağdaş bir bina. Hemşireler ve doktorlar bizimle devamlı ilgileniyor. Böyle bir merkezde tedavi gördüğüm için çok memnunum.

Tahir Cemal
Allah buradaki doktorlardan razı olsun. Bu binada da eski binada da bize çok iyi bakıyorlar ve ilgileniyorlar. Diğer binaya göre bu binaya taşınmamız daha iyi oldu. En azında burada kaldığımız odalar iki kişilik. Kendimi otelde kalıyormuş gibi hissediyorum.

Tahir İnanır
14 gündür bu merkezde kalıyorum. Sağlık sorunlarım yüzünden diğer binada da çok kaldım. Bu bina çok daha çağdaş ve hijyenik. Diğer tarafta 5-6 kişi aynı odada kalıyordum, burada ise odalar 2 kişilik ve banyo tuvaleti de oda içinde.

Ali Karakoç
8 evladım var. Burada gördüğüm ilgiyi onlardan görmedim. Devamlı şekilde sağlık sorunu yaşadığım için burası ikinci evim oldu. Yeni yapılan bu bina çok daha güzel ve çağdaş. Keşke daha önceden böyle binalar yapılsaydı.

Gülen Atay
Ben eşime refakatçi olarak burada bulunuyorum. Eşim Alzheimer hastası olduğu için devamlı yanında olmak zorundayım. Sağlık Bakanlığı'nın bu hastalara yönelik bir çalışma başlatmasını istiyorum. Buradaki servisten çok memnunum. Biz zaman zaman gergin olsak bile, burada bulunan hemşireler ve doktorlar sabırlı bir şekilde bizi dinliyor ve yardım etmeye çalışıyor. (Elmas TOKAY - KIBRIS)

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  Hemşireler Haftası...
           09 Mayıs 2008, Cuma »
Hemşireler Haftası

Sağlık Bakanı Vaiz:

“Amaç, hemşirelerin kendi mesleklerini icra edebilecekleri verimli ve daha mutlu bir çalışma ortamı yaratmak"

Vaiz: “Hasta merkezli sağlık anlayışımız içerisinde Sağlık Bakanlığı olarak görevimiz, hemşirelik konusunda ivedilik arz eden sorunlara hem yasal ve hem de idari anlamda kalıcı ve yapıcı çözümler üretmektir”

Savaşkan : “Geçmişe nazaran Hemşirelerin konumunda iyileştirmeler var”

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, önümüzdeki hafta kutlanacak ‘Hemşireler Günü’ ve ‘Hemşireler Haftası’ dolayısıyla Hemşireler Birliği Sendikası yönetim kurulu üyelerini kabul etti. Kabulde konuşan Bakan Vaiz, Hemşireliğin insan sevgisiyle dolu, şefkatle, sabırla yapılan kutsal ve onurlu bir meslek olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanı Vaiz, hemşirelik mesleğinin temelinde ekip çalışması, el becerisi, hünerli eller, ama daha da önemlisi sevgi ve saygının yattığını ifade etti.

Hemşirelerin din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin, birey, aile ve topluma sağlığını kazandırmak için çalıştığını da belirten Vaiz, “bu nedenle, sevgiden, şefkatten, disiplin ve ciddiyetten uzak bir kişinin bu mesleği icra etmesi mümkün değildir; çünkü hemşire, sağlığı yerinde olmayan, yardıma muhtaç insanlara hizmet vermektedir. Bu yönü düşünüldüğünde, hemşirelerin, hem eğitim açısından hem de psikolojik, sosyal ve ekonomik açıdan desteklenmesi gereken bir meslek grubu olduğu ortaya çıkmaktadır” dedi. Hemşirelik mesleğinin çağdaş anlamı ile kurucusu kabul edilen Florence Nightingale’in doğum günü olan 12 Mayıs ona izafeten “Dünya Hemşireler Günü”, onu izleyen hafta ise her yıl "Hemşirelik Haftası" olarak kutlanmakta olduğunu kaydeden Vaiz, “bu hafta hemşirelik mesleğinin önemini toplumun dikkatini çekmek ve hemşirelik mesleğinin sorunlarını en geniş katılımla tartışarak çözümler üretmek için önemli bir fırsattır” dedi.

Bakan Vaiz, “Hasta merkezli sağlık anlayışımız içerisinde Sağlık Bakanlığı olarak görevimiz, hemşirelik konusunda ivedilik arz eden sorunlara hem yasal ve hem de idari anlamda kalıcı ve yapıcı çözümler üretmektir” diye sözlerine devam ederek, bu amaçla iktidara gelir gelmez hemşirelerin kendi mesleklerini icra edebilecekleri verimli ve daha mutlu bir çalışma ortamı yaratmak için tıbbi sekreter istihdamını gerçekleştirdiklerini söyledi. Göreve geldiği günden itibaren Hemşireler Birliği Sendikasıyla da istişare içerisinde iyileştirmeler yaptıklarını da ifade eden Vaiz, “Hemşirelik mesleki bilgi düzeyini yükseltmek amacı ile hemşirelerimizin dört yıl eğitim görmeleri sağlandığını ve hemşirelerin özlük haklarının iyileştirilmesi için çalışmalar yapıldığını” anlattı.

Hemşirelik alanında branşlaşmayı geliştirmek amacı ile eğitim faaliyetlerine ağırlık verdiklerinin de altını çizen Sağlık Bakanı Vaiz, “Bakanlığımız, hemşire kadrosunu artırılarak, münhal kadrolar da doldurulmaya çalışılmıştır. Sağlık Bakanlığı olarak, sağlık alanında başlattığımız yenilenme süreci içerisinde, tüm sağlık çalışanları ve sivil toplum örgütleri ile birlikte dayanışma içerisinde hemşirelik mesleğinin karşılaştığı tüm sorunlara çözümler üretmeye, hep birlikte daha iyisini yapmaya devam edeceğiz” diyerek, hemşirelerin ‘Hemşirelik Günün’ ve Hemşirelik Haftasını’ kutladı.

Savaşkan : “Geçmişe nazaran Hemşirelerin konumunda iyileştirmeler var...
Hemşireler Birliği Sendikası Başkanı Fatma Savaşkan ise yaptığı konuşmada, her zaman hemşirelerin sorunlarının olduğunu ve bundan sonra da olacağını fakat, geçmişe göre de bazı iyileşmelerin gerçekleştiğini ifade etti. Bazı konularda gerçekleşen iyileştirmelere rağmen hala daha pek çok konuda sıkıntıların yaşandığını da ifade eden Savaşkan, Meclise sevk edilen “Sağlık Yasası’nda” hemşirelere endişe veren hususların var olduğunu söyledi.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  Gazimağusa Yeni Devlet Hastanesi'nde geniş kapsamlı eğitim
           09 Mayıs 2008, Cuma »
Yenimağusa Yeni Devlet Hastanesi'nde Eğitim

Sağlık alanında gerçekleştirilen en büyük yatırımlardan bir tanesi olan Gazimağusa yeni Devlet Hastanesi’nde geniş kapsamlı eğitim ve bilgilendirme toplantılarının ilki bugün yapıldı:

“Sık Rastlanan Anal Bölge Hastalıklarına Yaklaşım” konferansı Gazimağusa Hastanesi’nde gerçekleşti

Gazimağusa Yeni Devlet Hastanesi’nde ilk resmi, geniş kapsamlı eğitim ve bilgilendirme toplantısı bugün gerçekleştirildi. “Sık Rastlanan Anal Bölge Hastalıklarına Yaklaşım” konulu konferans saat 11.00’de başladı

Yeni Gazimağusa Devlet Hastanesinin son teknolojik cihazlarla donatılan konferans salonunda yer alan konferansı, Sağlık Bakanı Eşref Vaiz ve Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Ahmet Kaşif’in yanı sıra, bakanlık yetkilileri ve çok sayıda katılımcı izledi. Konferansın açılış konuşmasını yapan Başhekim Dr. Nuri Gökşin, hem ülkenin hem de Gazimağusa’nın sağlık alanındaki gururu olan hastanede böyle bir çalışma başlatmaktan dolayı mutlu ve gururlu olduklarını söyledi. Başhekim Gökşin eğitim ve bilgilendirme çalışmaları çerçevesinde çok yönlü ve farklı guruplara yönelik konuların ele alınacağını belirterek, “etkinliklerde, konu çeşitliliği gözetilecektir. Hedef alınan kitleye göre anlaşılabilir bir dil kullanılmasına özen gösterilecektir” dedi.

Vaiz: "Gururluyuz..."
Konferansta konuşan Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, böyle modern bir hastanenin ülkeye kazandırılmasının verdiği heyecanın yanı sıra, Gazimağusa yeni devlet hastanesinin ilk kez bilimsel bir çalışmaya ev sahipliği yapmasının da tüm emek verenlere gurur verdiğini belirtti. Vaiz, “Gazimağusa Hastanesi bundan böyle daha birçok bilimsel konferansa ev sahipliği yapacak” dedi.

Konferansta iki sunum gerçekleşti...
Konferansta ilk sunumu İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Gastro-Entroloji bölümünden Prof. Dr. Dursun Buğra gerçekleştirdi. Slaytlar eşliğinde sunum yapan Buğra, hemoroid hastalığı, teşhis ve tedavisi hakkında katılımcılara bilgi verdi.

İkinci sunumu yapan Gazimağusa Devlet Hastanesi hekimlerinden Op. Dr. Mustafa Kalfaoğlu da, slaytlar eşliğinde “anal fissür” ve “pilonidal sinüs” konularını işledi.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  Bakan Vaiz, Gıda Mühendisleri Odası'nı kabul etti
           07 Mayıs 2008, Çarşamba »
Gıda Mühendisleri Odası

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Gıda Mühendisleri Odasını kabul etti:

“Gıda Mühendislerinin, kamuya yönelik çok önemli sorumlulukları var”

Vaiz: “Gıda ve su konularda yeni bir organizasyona gidiyoruz. Gıda ve su yasalarını AB normlarına da uygun olarak hayata geçirmekte kararlıyız”


Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, çağımızda tüketiciye yönelik koruyucu tedbirlerin öneminin arttığını ifade ederek, “sanayileşmenin de getirdiği bazı tehditlerden dolayı, Gıda Mühendislerine duyulan ihtiyacın arttığını söyledi.

Mustafa Akçaba Başkanlığındaki Gıda Mühendisler Odası Yönetim Kurulunu kabul eden Vaiz konuşmasında, Gıda Mühendisi sayısının artması memnuniyet verici olduğunu belirtti ve Gıda Mühendislerinin, kamuya yönelik önemli işlevine vurgu yaptı. Sağlık Bakanlığı’nın uzun bir süreden beri “Gıda ve Su” yasalarını çalıştığını da kaydeden Vaiz, “bu konularda yeni bir organizasyona gitmek istiyoruz. Gıda ve Su yasalarını AB normlarına da uygun olarak hayata geçirmekte kararlıyız” dedi.

Gıda Mühendislerinin üslendiği rol büyük...
Sağlık Bakanı Vaiz konuşmasında, Gıda Mühendislerinin Devlette, Belediyelerde ve özel sektördeki halk sağlığı açısından önemli bir rol üstlendiklerini de dikkat çekti.

Özel sektörde Gıda Mühendisi istihdam eden kuruluşları tebrik etmeli...
Özel sektörde gıda üretimiyle uğraşan işletmelerin Gıda Mühendisi istihdam etmelerini, halka ve tüketicilere verdikleri önemi gösterdiğini de söyleyen Bakan Vaiz, “Ben özellikle özel sektörde Gıda Mühendisi istihdam eden şirketleri tebrik edip teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Çünkü bu duyarlı özel sektör kuruluşları, Gıda Mühendislerini bünyelerinde barındırmakla, halk sağlığına gösterdikleri önemi açıkça ifade ediyorlar” dedi. Sağlık Bakanlığı tüm belediyelere, özellikle de büyük belediyelere sağlık şubesi oluşturmaları için telkinde bulunduklarını da ifade eden Vaiz, bu konuda onları teşvik ettiklerini anlattı.

Yeni Gıda Yasayla daha etkin bir rol...
Gıda Mühendisleri Odası Mustafa Akçaba da yaptığı konuşmada, 2003 yılında kurulan Gıda Mühendisleri Odası’nın toplam 31 üyesini olduğunu ve yıllar geçtikçe bu mesleğe duyulan ilgiye gereksinimin arttığını söyledi. Akçaba konuşmasında, “üzerinde çalışılan ‘Gıda Yasayla’ bizler daha etkin bir rol almak istiyoruz. Bakanlıkla işbirliği içerisinde daha da verimli olacağımızı düşünüyoruz ve her zaman Sağlık Bakanlığına olumlu katkı sağlamaya hazırız” dedi.

Gıda Mühendisleri Odası yönetim Kurulu üyesi Ali Özverel ise, Gıda ve Su yasalarıyla ilgili olarak Sağlık bakanlığının attığı adımlardan çok memnun olduklarını dile getirdi ve Bakan Vaiz’e teşekkür etti. Yasları hayata geçmesiyle öncelikli olarak Gıda Mühendislerinin söz sahibi olmasını arzuladıklarını ifade eden Ali Özverel, Sağlık Bakanlığıyla birlikte hareket edip doğru icraatlar yapmak istediklerini söyledi.

02 Mayıs 2008, Cuma »

VAİZ: “GIDA YASASI, AB NORMLARINDA VE
ÜLKE GERÇEKLERİNE UYGUN OLACAK”


Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Veteriner Hekimler Sendikası
Yönetim Kurulu üyelerini kabul etti:
Vaiz: “Gıda yasasına yapılacak olumlu önerileri değerlendireceğiz”

Hüseyin Ataben Başkanlığındaki Veteriner Hekimler Sendikası yönetim kurulu üyelerini kabul eden Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, gıda yasasına yapılacak olumlu önerileri değerlendireceklerini söyledi.

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, bir yandan günlük icraatları sürdürdüklerini, diğer yandan da yasa ve mevzuatları gözden geçirip yenilediklerini ifade ettiği konuşmasında, gıda yasasının da bu anlamda hayata geçirilmesi elzem olan bir yasa olduğunu belirtti. Gıda Yasası’nın, AB normlarında fakat ülke gerçeklerini de gözeten ve ihtiyaçlara yanıt veren bir içerikte olacağını kaydeden Vaiz, “Gıda Yasası’na yapılacak olumlu önerileri değerlendireceğiz ” dedi.

Veteriner Hekimler Sendikası Başkanı Hüseyin Ataben ise yaptığı konuşmada, hayata geçirilmesi tasarlanan ‘Gıda Yasasına’ katkı sağlamak istediklerini söyledi. Ataben, “en kısa süre içerisinde yasayla ilgili sendikanın önerilerini Bakanlığa sunacağız” dedi. Büyük Belediyelerin sağlık birimlerinin oluşturulması esnasında, Veteriner Hekimler Sendikası’nın aktif rol almasını da isteyen Ataben, bu konuda da Sağlık Bakanlığıyla istişare içerisinde olmak istediklerini söyledi.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
North Cyprus, NORTH CYPRUS, KUZEY KIBRIS, cyprus, Cyprus kibris, chypre, north cyprus, internet, ISP, web service, web design, turkish cypriot, www, trnc, turkish republic of northern cyprus, nicosia, lefkosa, famagusta, gazimagosa, gazimagusa, magusa, kyrenia, girne, lefke, lefka, guzelyurt, morphou, karpaz, karpas, la republique turque du nord de chypre, kktc, cypriot, cheap web space, web space, free space, trnc online, trnc online project, rehber, tourist, holiday, guide, sağlık, saglik, hastalık, hastalik, Sağlık Bakanlığı, Saglik Bakanligi, tıp, tip, ilkyardım, ilkyardim, rahatsızlık, rahatsizlik, hastane, hastahane, sağlık merkezi, saglik merkezi, sağlık ocağı, saglik ocagi, istatistik, statistic, doktor, doctor, eczane, pharmacy, health, kronik, cronic, akut, acut, diyabet, diabet, onkoloji, oncology, endokrin, kalp, thalassaemia, radyasyon, alerji, grip, nezle, kanser, cancer, romatizma, egzama, mide, prostat, rahim, raşitizm, tansiyon, siyatik, varis, verem, kan, iğne, igne, enjeksiyon, enjektör, idrar, kulak, burun, boğaz, bogaz, goz, göz, adale, gastrit, yaşam, hayat, solunum, yanık, yanik, vücut, vucut, yatak, ilaç, lab, laboratuvar, sosyal, sosyal hizmetler, hizmet, devlet, Burhan Nalbantoğlu, Akçiçek, Akcicek, cengiz topel, özürlü, zihinsel, kreş, bakımevi, rehabilitasyon, tıbbi, plasenta, genetik, biyokimya, mikrobiyoloji, fizyoloji, dahiliye, pratisyen, cerrah, cerrahi, diş, dentist, sinir, çocuk, cocuk, anestezi, kadın, kadin, doğum, uroloji, üroloji, asistan, kardiyoloji, kardiyolog, hematoloji, hematolog, seroloji, spor, deri, cilt, ekg, morg, patoloji, patolog, nukleer, damar, ortodondist, odiyolog, beyin, fizyoterapist, röntgen, poliklinik, acil, göğüs, gastroloji, gastrolog, pediyatri, pediatri, adli, ambulans, ambulance, KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ - SAĞLIK VE SOSYAL YARDIM BAKANLIĞI - KIBRIS'IN SAĞLIK ADRESİ

 
 
 

  Bakan Vaiz, Gıda Mühendisleri Odası'nı kabul etti   Gazimağusa Yeni Devlet Hastanesi'nde geniş kapsamlı eğitim   Hemşireler Haftası   Hastalar, Ayaktan Tanı Merkezi'nden memnun...   Bakan Vaiz, Kıbrıs Türk Tabibler Birliği Yönetim Kurulu üyelerini kabul etti   14 Mayıs Dünya Eczacılık Günü   Farmakovijilans Merkezi gündemde   Sağlık Bakanlığı ve ÖZEV işbirliği güçlendirilecek   5 By-Pass, 20 Anjiyo daha   Kan verelim, daha sağlıklı olalım!   İşyeri hekimliği   KKTC'de beyin ameliyatı yapılabilecek