.....::::: NİSAN' 2008 :::::......    

 

 

 

 

 

 

 

 

 


A N A S A Y F A


ilkyardım | temel rahatsızlık ve hastalıklar | bakanlık | hastaneler ve sağlık merkezleri | sağlıkta istatistikler
doktorlar | eczaneler | tıp terimleri sözlüğü | e-mail | webmaster | anasayfa


 
domain name


  kişi sitemizi
 ziyaret etmiştir

 

  Vaiz: "Evde Yaşlı Bakım Projesi İskele'de de hayat bulacak"
           29 Nisan 2008, Salı »
Evde Yaşlı Bakım Projesi

İskele Kaymakamı Ahmet Cenk Musaoğluları ve İskele Belediye Başkanı Halil Orun, Sağlık Bakanı Eşref Vaiz’e bir nezaket ziyareti gerçekleştirdi

Vaiz: “Sağlığa yaptığımız her icraat moral değerlerinin yükselmesini sağlar. Sağlıktaki icraatlarımız hızlanarak devam edecektir”

Orun: “Sağlık alanında atılan adımları ve hayata geçirilen büyük projeleri yakından takip ediyoruz. Bundan dolayı da çok mutluyuz”

İskele Belediye Başkanı Halil Orun, sağlık alanında atılan adımları ve hayata geçirilen büyük projeleri yakından takip ettiğini ve bundan dolayı da mutlu olduğunu söyledi.

İskele Kaymakamı Ahmet Cenk Musaoğluları ile birlikte Sağlık Bakanı Eşref Vaiz’e bre nezaket ziyareti gerçekleştiren Orun, sağlık alanında gerçekleşen yatırımlardan ötürü kıvanç duyduğunu kaydetti ve Bakan Vaiz’e başarılarının devamını diledi.

Halil Orun, KKTC yönetim kademelerinde devamlılığın ve kalıcılığın sağlanmasını arzuladığını da ifade ettiği konuşmasında, makamlarda sürekli değişen kişiler sayesinde, daha önce tasarlanan bazı projelerin hayata geçmesinde pürüzlerin yaşandığını belirtti.

Sağlığa yapılan her icraat moral değerlerinin yükselmesini sağlar...
İskele Belediye Başkanı Halil Orun’dan sonra konuşan Sağlık Balanı Eşref Vaiz, sağlıkta yapılan icraatlardan sonra gerek kamuoyundan gelen iyimser sinyallerin, gerekse Başkan Halil Orun’un sağlıkta yapılan olumlu işlerin hakkında sarf ettiği sözlerle hem kendisine, hem sağlık çalışanlarına, hem de toplam sağlık sektörüne moral veren unsurlar olduğunu ifade etti.

Göreve geldiğinde moral değerler açısından oldukça kötü bir seviyede bir Sağlık Bakanlığı bulduğunu anımsatan Vaiz, “ sağlığa yapılan her icraat, moral değerlerinin yükselmesini sağlar” dedi.

İskele için daha kaliteli sağlık hizmeti...
Kendisinin de İskeleli olduğunu ve İskelenin ilçe olması için sürdürülen çalışmalarda fiilen bulunduğunu da hatırlatan Bakan Vaiz, “1998’de yılında benim de aralarında bulunduğum bir grupla zamanın Sağlık Bakanı Sayın Ertuğrul Hasipoğlunu ziyaret etmiştik. O dönemde de Sayın Hasipoğlundan daha modern ve ambulansa sahip bir sağlık merkezi istemiştik. Çünkü, İskelenin daha iyi ve kaliteli sağlık hizmeti alması istiyorduk. Çünkü İskele bunu hak ediyordu” dedi.

Devletin ve kurumların icraatlarındaki devamlılığın önemli olduğunun bilinciyle hareket ettiğini de anlatan Vaiz, “Devlet kademesinde görev yapan eski yöneticilerin projeleri, kesinlikle göz ardı edilmemektedir. Mesela bizler Sağlık eski Bakanı Sayın Gülsen Bozkurt’un hazırladığı ‘Sağlık Master Planını’ değerlendiriyoruz. Bu plandan kesinlikle faydalanıyoruz” dedi.

İskele Sağlık Merkezi geliştirilecek...
Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, İskele Sağlık Merkezi yanında bulunan Polis Karakolu binasını geçtiğimiz haftalarda Bakanlar Kurulu kararıyla Sağlık Bakanlığı’nın kullanımına verildiğini ve burasını en kısa bir sürede restore edileceğini de kaydetti. Vaiz, “İskele Sağlık Merkezine gerekli donanım ve personel takviyeleri de yapacağız ve İskele Sağlık Merkezi, 24 saat kesintisiz hizmet veren bir yer olacaktır” şeklinde sözlerini sürdürdü.

Karpaz ve İskele bölgelerine özel bir ilgi gösterdiğini ve buralara sürekli yatırım yaptığını da belirten Vaiz, “bizler göreve geldiğimiz 2005 yılından itibaren, İskele ve Karpaz bölgesine özel bir önem gösterdik. Dipkarpaz Sağlık Merkezi ve İskele Sağlık Merkezlerinde 24 saat on - call sistemi başlattık. Yenierenköy Sağlık Merkezi’nde ise, 24 saat hekim gözetiminde sağlık hizmeti veriyoruz” dedi.

Evde yaşlı bakım projesi İskele’de de...
Sağlık Bakanı Eşref Vaiz Akdoğan, Değirmenlik, Alayköy, Beyarmudu, Gönyeli, Akıncılar, Gazimağusa ve Lefkoşa Belediyeleri’nin işbirliğiyle sürdürülen ‘Evde Yaşlı Bakım Projesi’ hizmetini İskele Belediyesiyle de başlatmak istediklerini ifade etti.

“Bu güzel projeyi İskele Belediyesiyle birlikte hayata geçirmeyi istiyoruz” diyen Sağlık Bakanı Vaiz, Evde Yaşlı Bakım Projesi’nin İskele’de hayat bulmasının önemli bir hizmet olacağını söyledi. Vaiz, gerekli altyapı çalışmalarını tamamladıktan sonra protokol imzalayıp işbirliğine gidilebileceğini de belirtti.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  İçme suları için yapılan denetim sonuçları...
           26 Nisan 2008, Cumartesi »
İçme suları denetlendi

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Asaf Şenol:

“Doğal Öz Su, Ada Su, Derin Su, Taşpınar Su ve Gülderen Su markalı içme sularının tüketilmesinde herhangi bir sakınca yok”

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Asaf Şenol, yapılan denetimler neticesinde 23 Nisan Çarşamba günü gerekli tedbirler alınıncaya kadar geçici olarak kapatılan 5 içme suyu firmasının yeniden hizmet vermeye uygun bulunduğunu açıkladı

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamada, gerekli tedbirler alınıncaya kadar geçici olarak kapatılan 5 içme suyu firmasının,  iyileştirme çalışmalarını tamamlayarak, yeniden hizmet vermeye uygun hale geldiği belirtildi. 

Açıklamada, bakanlığa bağlı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi’nin, söz konusu tesislerdeki iyileştirme çalışmalarının ardından, denetleme ve analizler gerçekleştirdiği ve tüketiciler açısından olumsuz hiçbir neticeye ulaşılmadığı  kaydedildi.

Asaf Şenol, tüketicilerin adı geçen suları rahatlıkla tüketmelerinde  herhangi bir sakınca olmadığını da ifade etti.

Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi tarafından daha önce gerçekleştirilen rutin denetimler sırasında, Doğal Öz Su, Ada Su, Derin Su, Taşpınar Su ve Gülderen Su markalı içme suları içilebilir nitelikte bulunmamış ve adı geçen firmalar 23 Nisan Çarşamba günü üretime kapatılmıştı. (TAK-BRTK).

28 Nisan 2008, Pazartesi »

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Asaf Şenol: “Yıldırım Su yeniden hizmette"

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Asaf Şenol, ‘Yıldırım Su’ tesisinin de temiz bulunarak yeniden hizmete açıldığı duyuruldu.

Sağlık Bakanlığı Basın Bürosu aracılığıyla açıklama yapan Asaf Şenol, gerekli tedbirler alınıncaya kadar geçici olarak kapatılan Yıldırım Su firmasında, iyileştirme çalışmalarının tamamlandığı ve tesisin yeniden hizmet vermeye uygun hale geldiği belirtildi.

Şenol, bugün tamamlana analiz sonuçlarına göre yaptığı açıklamada Yıldırım Su’nun da tüketmesinde herhangi bir sakınca olmadığını ifade etti.

Şenol, söz konusu tesiste, iyileştirme çalışmaları yapıldığını, denetleme ve analizlerde tüketiciler açısından olumsuz hiçbir neticeye ulaşılmaması neticesinde tesisin yeniden hizmet vermeye başladığını belirtti.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  Soyalan: "Sakıncalı ilaçlar için önlem alındı"!
           24 Nisan 2008, Perşembe »
Mertdoğan Soyalan

İlaç ve Eczacılık Dairesi Müdürü Mertdoğan Soyalan:

“Sakıncalı ilaçlar için önlem alındı”

İlaç ve Eczacılık Dairesi Müdürü Mertdoğan Soyalan, İngiltere’de içerikleri nedeniyle 2 yaş altındaki çocukların kullanımına yasaklanan ilaçlar konusunda KKTC’de de gerekli önlemlerin alındığını, ilaçların üzerine uyarıcı etiketlerin konulması ve eczane ile depolardaki stokların daireye bildirilmesi için çalışma başlatıldığını açıkladı

Mertdoğan Soyalan: “Genelge hazırladık… Önlemler alınıyor. telaşa gerek yok”

Cemal Mert: “Söylenenler yeni bir bilgi değil... Bizim açımızdan değişen birşey yok… Mevzuata göre ilaçlar reçetesiz satılamaz”

Fatma Azgın: “İlaçlara uyarıcı etiketler yapıştırılacak. Doktor ve eczacıların müşterek hareketiyle endişeler giderilebilir” 2 yaşın altındakiler için sakıncalı olduğu açıklanan öksürük ve soğuk algınlığı ilaçlarına uyarıcı etiketler konuluyor.

İlaç ve Eczacılık Dairesi Müdürü Mertdoğan Soyalan, İngiltere’de içerikleri nedeniyle 2 yaş altındaki çocukların kullanımına yasaklanan ilaçlar konusunda KKTC’de de gerekli önlemlerin alındığını, ilaçların üzerine uyarıcı etiketlerin konulması ve eczane ile depolardaki stokların daireye bildirilmesi için çalışma başlatıldığını açıkladı. Soyalan, ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak çok yaygın kullanılan Calpol marka şurup konusunda ise; “Calpol, paracetamol içerir ve ağrı kesici, ateş düşürücüdür. Doktorların önerisi doğrultusunda kullanılmasında sakınca yoktur. Belli hastalıkları olan çocuklarda dikkatli olunmalıdır” dedi.

İngiltere’deki açıklamaların ardından medyada yayımlanan haberler, özellikle çok yaygın kullanılan Calpol adlı şurup konusunda ailelerin tedirgin olmasına yol açtı. TAK muhabirinin sorularını yanıtlayan İlaç ve Eczacılık Dairesi Müdürü Mertdoğan Soyalan, Pediatri Kurumu Başkanı Dr. Cemal Mert ve Eczacılar Birliği Başkanı Fatma Azgın, İngiltere Tıbbi ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurulu’nun açıklamasından sonra KKTC’deki durumla ilgili bilgiler verdi ve ilaçların usulüne uygun kullanımının önemini vurguladı.

SOYALAN: “GENELGE HAZIRLADIK… ÖNLEMLER ALINIYOR”
İlaç ve Eczacılık Dairesi Müdürü Mertdoğan Soyalan, İngiltere’de Tıbbi ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurulunun yaptığı açıklamada, bazı öksürük ve soğuk algınlığı ilaçlarının sakıncalı olduğunun ve hatta ölümlere yol açtığının belirtildiğini kaydederek, söz konusu ilaçlar için KKTC’de de tedbirlerin alındığını, hazırladıkları genelgeyi tüm özel eczane ve ecza deposu sorumlularına gönderdiklerini, ayrıca Eczacılar Birliği ile Tabipler Birliği’ne de üyelerini bilgilendirmeleri için ilettiklerini anlattı. Soyalan, geçtiğimiz Cuma günü tüm ecza depolarının sorumlularıyla toplantı yaparak uyarılarını tekrarladıklarını belirterek, İngiltere’de ve Türkiye’de alınan önlemler ve yayımlanan uyarılar doğrultusunda gerekli adımları attıklarını, 2 yaş altı çocuklar için tehlikeli olabilecek içerik taşıyan ilaçların üzerine uyarıcı etiketlerin yapıştırılarak satılmasını istediklerini söyledi.

“TELAŞA GEREK YOK”
Ülkeye ilaç ithalinin dairelerinin verdiği ön izinle ve Ticaret Dairesi’nin izniyle yapılabildiğini kaydeden İlaç ve Eczacılık Dairesi Müdürü Mertdoğan Soyalan, alınan önlemlerin ardından kendilerine iletilen herhangi bir olay veya olumsuzluk bulunmadığını, halkın ve özellikle annelerin telaşlanmasını gerektiren bir şey olmadığını vurguladı.

SAKINCALI ETKEN MADDELER
2 yaşın altındaki çocuklarda kullanılması sakıncalı ilaçların içerdiği etken maddeler şunlar:

Antihistaminic- brompheniramine, chlorpheriramine, diphenhydramine
Antitussif- dextromethorphan, pholcidine
Expectoran- guaiphenesin, ipecacuanha
Deconjestan-phenylephrine, pseudoephrine, pseudoephedrine, ephedrine, oxymetazoline, xylometazoline.

İlaç ve Eczacılık Dairesi Müdürü Mertdoğan Soyalan’ın, 31 Mart’ta tüm eczanelere ve depo sorumlularına gönderdiği yazıda, ayrıca İnsan İlaçları Komisyonunun şu önerilerine de yer verildi:

“Öksürük ve soğuk algınlığı olan çocukların paracetamol ve ibuprofenle ateşinin düşürülmesi ve öksürüğü varsa, basit bir öksürük şurubunun (glycerol, bal veya limon) kullanılması.

2 yaşın altındaki çocuklarda, belirtilen ilaçların kullanılmaması.

2–6 yaş arasındaki çocuklarda günlük verilebilecek maksimum doza, diğer öksürük ve soğuk algınlığı ilaçlarıyla birlikte alınmamasına dikkat edilmesi.

İsimleri belirtilen ilaçların açık raflardan toplanıp, üzerine ‘2 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır’ ibaresinin yazılmasını müteakip, eczacı gözetiminde hastaya sunulması.”

MERT: “BİZİM AÇIMIZDAN DEĞİŞEN BİRŞEY YOK”
Pediatri Kurumu Başkanı Dr. Cemal Mert, Calpol ve adı geçen diğer ilaçlar konusunda kendileri açısından değişen bir şey olmadığını belirterek, “Söylenenler, bu ilaçlar hakkında yeni bir bilgi veya bilinmeyen şeyler değil” diye konuştu. Doktor kontrolünde ve doktorun önerdiği şekilde kullanılması durumunda ilaçların risk ve yan etkilerinin minimuma indirilebileceğine işaret eden Mert, şunları söyledi:

“İLAÇLAR REÇETESİZ SATILMAMALI,
DOKTOR TAVSİYESİYLE KULLANILMALI”
“Kıbrıs’taki mevzuata göre zaten ilaçların reçetesiz satılmaması gerekir. İlaçların prospektüslerinde detaylı bilgiler verilmektedir. Kimlerin hangi ilaçları nasıl kullanması ya da kullanmaması gerektiği ifade edilmektedir. Bütün ilaçlar gibi Calpol ve öksürük şurupları da doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır. Bilinçsizce ilaç kullanmak her zaman risklidir. Bu konuda gerek Sağlık Bakanlığımız, gerekse doktor ve eczacılarımız bilinçli ve duyarlıdırlar.”

Pediatri Kurumu Başkanı Dr. Cemal Mert, sağlık konularında medyada bir haber yayımlanmadan önce mutlaka konunun bir uzmanından görüş alınmasının önemine de işaret ederek, böylece bu gibi yanlış anlama ve panik havası doğmasının önlenebileceğini belirtti.

AZGIN: “UYARILAR ETİKETLERLE VURGULANIYOR”
Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği Başkanı Fatma Azgın ise, ilaç prospektüslerinin tıbbi terimler içermesi ve bazılarının da İngilizce olması yüzünden herkesin yazılanları anlayamadığını; bu yüzden etken maddesi 2 yaşın altındaki çocuklar için sakıncalı olan ilaçların üzerine etiketler yapıştırılarak bu uyarıların vurgulanması yoluna gidileceğini söyledi. Ecza depolarının etiket siparişlerini verdiğini ve yakında uygulamanın başlayacağını kaydeden Azgın, İlaç ve Eczacılık Dairesiyle yaptıkları toplantıda konuyu görüşüp gerekli önlemleri ele aldıklarını, eczacıların elinde de dairenin dağıttığı ve 2 yaş altındaki çocuklara verilmemesi gereken ilaçlarla ilgili liste bulunduğunu anlattı.

“DEZENFORMASYON KORKUTTU”
Fatma Azgın, doktorların da Tabipler Birliği aracılığıyla bu konuda daha fazla bilgilendirilmeleri ve 2 yaş altındaki çocuklara bu tür ilaçları vermemesi gerektiğini ifade etti. İngiltere’deki açıklamalar sonrasında medyada dezenformasyon yapıldığını belirten Azgın, “halkın bir panik yaşadığını, bu yüzden kurunun yanında yaşın da yandığını” kaydetti.

ECZACILAR VE DOKTORLAR... MÜŞTEREK HAREKET
Eczacılar Birliği Başkanı Azgın, haberlerde adı geçen Calpol gibi ilaçlara talebin azaldığını gözlemlediklerini belirterek, eczacıların ve hekimlerin müşterek hareket etmesiyle endişelerin giderileceğini vurguladı.

Azgın, soğuk algınlığı ve öksürük ilaçlarıyla ilgili İngiltere’deki çalışmanın çok geniş ve ciddi olduğunu, yapılan uyarılara kesin uymak gerektiğini de sözlerine ekledi. (TAK)

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  Bazı sular içilebilir nitelikte bulunmadı!
           23 Nisan 2008, Çarşamba »
Bakanlık Müsteşarı Asaf Şenol

Sağlık Bakanlığı, toplam 6 marka su üreten 4 tesisi, geçici olarak kapattı

Sağlık Bakanlığı, Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi elemanlarının rutin denetimleri neticesinde içilebilir nitelikte bulunmayan bazı su firmalarına ait tesisleri, gerekli tedbirleri alana kadar geçici olarak kapattı

Şenol: “Sorunların çözümüne ve tüketicilere daha güvenilir içme suyu sağlanmasına olanak verecek Avrupa Birliği normlarına uyumlu olarak hazırlanan ‘İçme Suyu Yasa Tasarısı’ Bakanlığımız tarafından Bakanlar Kurulu’na sevk edildi”

Konuyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yapan Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Asaf Şenol, son yapılan denetimde Doğal Öz Su, Ada Su, Derin Su, Taşpınar Su, Gülderen Su ve Yıldırım Su’nun içilebilir nitelikte bulunmadığını bildirdi.

Şenol, adı geçen markalardan Doğal Öz Su, Ada Su ve Derin Su’nun aynı tesiste üretiliyor olmasından dolayı 4 su üretim tesisinin geçici olarak kapatıldığını belirtti. Şenol, “Sorunların çözümüne ve tüketicilere daha güvenilir içme suyu sağlanmasına olanak verecek Avrupa Birliği normlarına uyumlu olarak hazırlanan ‘İçme Suyu Yasa Tasarısı’ Bakanlığımız tarafından Bakanlar Kurulu’na sevk edildi” açıklamasında da bulundu.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  Kalp-Damar Cerrahisi: 13 hasta daha sağlığına kavuştu
           19 Nisan 2008, Cumartesi »
Kalp-Damar Cerrahisi

Sağlık Bakanlığı Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kalp-Damar Cerrahîsi Merkezi, operasyonlarına başarıyla devam ediyor...

13 hasta daha sağlığına kavuştu

Sağlık Bakanlığı ile Siyami Ersek Kalp Hastanesi işbirliğinde gerçekleştirilen kalp operasyonlarının 7’nci etabı tamamlandı. Son iki günde 13 hastaya müdahale edildi.

Haziran 2007’de başlayan operasyonlarda, bugüne kadar toplam 73 anjiyo-stend ve balon uygulaması, 29’u By-Pass olmak üzere 31 de kalp ameliyatı yapıldı.

Kalp-Damar CerrahisiSağlık bakanlığı ve İstanbul Kalp Hastanesi işbirliğiyle gerçekleştirilen kalp operasyonla-rının 7’nci etabı tamamlandı. Son derece başarılı bir şekilde gerçekleşen operasyon-ların ardından bugün, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde basın toplantısı düzenlendi.

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi Başhekimi Rifat Siber, Başhekim Yardımcıları operatör Dr. Ramadan Kamiloğlu ile Dr. Ersan Berksel, Kardiyoloji Uzmanı Sevgül Maydonozcu ve Siyami Ersek Kalp Hastanesi’nden operasyonlar için ülkeye gelen uzman doktorların katıldığı basın toplantısında, operasyonlar hakkında bilgi verildi. Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekim Dr. Rifat Siber, kardiyoloji konusunda son iki günde yapılan uygulamalardan çok iyi netice alındığını ifade ederek, Türkiye’den gelen konuk doktorlara katkılarından dolayı teşekkür etti.

Acil gelişen kalp vakalarına anında müdahale edildi...
Yapılmasına önceden karar verilen operasyonlar dışında dün acil gelişen 3 vakaya da müdahale edildiğini belirten Siber, KKTC’de kalp hastalıklarının giderek arttığına da işaret etti. Dr. Rifat Siber yaşam tarzının, yeme içme alışkanlığının ve hareketsizliğin kalp rahatsızlıklarına davetiye çıkardığına ve kalp krizinin 25-30 yaşlarına kadar düştüğüne dikkati çekerek bu noktada koruyucu hekimliğin önemine değindi.

Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Hastanesi’nden gelen Kardiyoloji Uzmanı Doktor Turgut Siber de, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi hekimleriyle dayanışma içerisinde çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. Akut ve kronik vakalarda balon uygulaması yapıldığını ve başarılı olunduğunu kaydeden Dr Turgut Siber, buradaki doktorların çok iyi olduklarını gördüklerini; bundan sonra da desteklerinin süreceğini ifade etti. Siyami Ersek Kalp Hastanesi ile yapılan işbirliği neticesinde Haziran 2007’de başlayan operasyonlarda, bugüne kadar toplam 73 anjiyo-stend ve balon uygulaması, 29’u By-Pass olmak üzere 31 de kalp ameliyatı yapıldı.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  Ayaktan Tanı, Göğüs Hastalıkları, Cildiye ve Hematoloji-Onkoloji         merkezleri tanıtıldı
           16 Nisan 2008, Çarşamba »
Merkezler tanıtıldı

Tanıtımda konuşan Başbakan Soyer:

“Merkez, el ele tutuşmanın büyük bir örneğidir”

Soyer: “Hayatta aşamayacağımız hiçbir sorun yoktur, yeter ki el ele tutuşup bütün imkânları bir araya getirebilelim”

Vaiz: “Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı sığınak fonu’yla yapılan merkez, merkezi ısıtma-soğutma sistemli ve modern donanımla inşa edildi”

Bozdemir: “Sivil Savunma Teşkilat Başkanliği daha büyük hizmetler için hazır”

Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi içinde bulunan Ayaktan Tanı Göğüs Hastalıkları Cildiye ve Hematoloji-Onkoloji Merkezi tanıtıldı.

Tanıtım törenine Başbakan Ferdi Sabit Soyer, Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Sivil Savunma Teşkilat Başkanı Ömer Faruk Bozdemir, Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Rıfat Siber, bakanlık ve hastane yetkilileri, hastane personeli ile basın mensupları katıldı. Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Başbakan Soyer ve Sivil Savunma Teşkilat Başkanı Bozdemir’e merkez hakkında bilgi vererek, merkezi gezdirdi. Yerinde incelemelerde bulunan yetkililer, hastalarla sohbet ederek, bazı hastaların sıkıntılarını dinledi. Tanıtım sonunda Başbakan Ferdi Sabit Soyer, merkezin yapımına katkılarından dolayı Sivil Savunma Teşkilat Başkanı Bozdemir’e plaket takdim etti.

Vaiz:
Sağlık Bakanı Eşref Vaiz tanıtım sonunda yaptığı konuşmada, Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin yükünü azaltmak amacıyla yapılan merkezin, uzun bir taşınma döneminden sonra bir süre önce hizmete açıldığını kaydetti.

Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı Sığınak Fonuyla yapılan merkezin, modern donanımla inşa edildiğini ifade eden Vaiz, merkezi ısıtma ve soğutması bulunan merkezin odalarının iki kişilik olduğunu, binanın tüm iç ve diğer donanımının tamamen yeni yapıldığını anlattı.

Soyer:
Sivil Savunma Teşkilat Başkanı Bozdemir’e plaket takdim eden Başbakan Ferdi Sabit Soyer, Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı’nın Kıbrıs Türk halkına her zaman destek verdiğini belirtti ve katkılarından dolayı Bozdemir’e teşekkür etti.

Ayaktan Tanı Göğüs Hastalıkları Cildiye ve Hematoloji-Onkoloji Merkezi’nin büyük ölçüde halkın hizmetine sunulduğunu ifade eden Soyer, merkezin pek çok alanda önemli hizmetler vereceğini kaydetti.

Merkezin tünelle hastaneye bağlanması:
Bundan sonraki hedeflerinin merkezin tünelle ana hastaneye bağlanması olduğunu anlatan Başbakan Soyer, bunun için Sağlık Bakanlığı’nın gerekli çalışmayı yaparak ihaleye çıktığını ve önümüzdeki günlerde tünelin yapımına başlanacağını söyledi. Başbakan Soyer tünelin masraflarının Maliye Bakanlığı tarafından finanse edileceğini belirtti

Ayaktan Tanı Göğüs Hastalıkları Cildiye ve Hematoloji-Onkoloji Merkezi’nin yapımının Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı’nın Sığınak Fonu’ndan karşılandığını anımsatan Başbakan Ferdi Sabit Soyer, bundan ötürü Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı ve bu fonu oluşturan halka teşekkür etti.

“Hayatta aşamayacağımız hiçbir sorun yoktur, yeter ki el ele tutuşup bütün imkânları bir araya getirebilelim” şeklinde konuşan Soyer, el ele tutuşmanın büyük bir örneğini sergileyerek, merkezin oluşturulmasını sağlayan, katkı koyan herkesi kutladı.

Bozdemir:
Sivil Savunma Teşkilat Başkanı Ömer Faruk Bozdemir de tesisin Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı’na bağlı Sığınak Fonu’nun kullanılmasıyla inşa edildiğine işaret ederek, Sığınak Fonunun 2000 yılında kurulduğunu ve fondaki paranın ilk defa bu merkezin yapılması için kullanıldığını anlattı. Bozdemir, fondaki paranın daha sonra da Gazimağusa Devlet Hastanesi’nin yapımına katkı için kullanıldığını da hatırlattı.

Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı’nın daha büyük hizmetler için hazır olduğunu vurgulayan Bozdemir “Kıbrıs Türk halkının hizmetindeyiz” dedi.

Merkez:
Ayaktan Tanı Göğüs Hastalıkları Cildiye ve Hematoloji-Onkoloji Merkezi’nde; Kardiyoloji, Kalp Damar, Efor-Eko, Gastroskopi, Nöroloji, Görme Alanı, EEG-EMG Odası, Dişçilik, Onkoloji Odası, Acil Müdahale Odası, Deri ve Zührevi Hastalıklar, Onkoloji ve Göğüs Servisi ile yataklı servis bulunuyor.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  Adölesan Sağlığı Polikliniği açıldı...
           10 Nisan 2008, Perşembe »
Adölesan Polikliniği açıldı

Ergenliğe geçişte sorun yaşayan çocuklarımız için:

Adölesan Sağlığı Polikliniği açıldı

Vaiz: “Poliklinikte ergenlik dönemindeki çocuklara daha bilinçli destek verilecek”

Domuzcular Burnu’ndaki “Kentsel Sağlık Merkezi” içinde hizmet verecek olan “Adölesan Sağlığı Polikliniği” bugün düzenlenen törenle açıldı. Açılışı Sağlık Bakanı Eşref Vaiz tarafından yapılan poliklinikte, ergenliğe geçiş döneminde olan çocukların, yetişkinliğe kadar olan dönemde, yaşadıkları psikolojik, sosyal ve fiziksel şikâyetleri ele alınacak. Yapılacak çalışmalarda, çocukların sorunlu dönemlerini en az hasarla atlatmalarının sağlanması hedefleniyor.

Kentsel Sağlık Merkezi’nde Perşembe günleri hizmet verecek olan poliklinikte bir pediatri uzmanı, bir kadın doğum uzmanı ve bir klinik psikolog görev yapacak. İhtiyaç duyulan zamanlarda ise psikiyatri uzmanları polikliniğe destek verecek.

Polikliniğin açılış töreninde Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Sıdıka Kayımbaşıoğlu ve Çocuk Hastalıkları Uzmanı Figen İnce birer konuşma yaptı.

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, ergenlik dönemine giren çocuklara verecekleri bu yeni hizmete uzun zamandır ihtiyaç duyulduğunu ifade ederek, belli bir yaş dönemi içerisinde çocukların çok zor durumda kaldığını ve klinikte ergenlik dönemindekilere daha bilinçli destek verileceğini söyledi. Adölesan Sağlığı Polikliniği’nde, konusunda eğitim alıp uzmanlaşmış kişilerin çocuklara hizmet vereceğini vurgulayan Vaiz, bu konuda büyük bir eksiklik olduğunu ve konu üzerinde uzun zaman çalışarak kliniği açtıklarını belirtti.

Bakan Vaiz, “Kentsel Sağlık Merkezi” içinde hizmet verecek olan Adölesan Sağlığı Polikliniği’nde ergenlik dönemindeki çocukların tüm sorunlarıyla ilgilenileceğini söyleyerek, ülkenin her bölgesinden ihtiyaç duyanları da polikliniğe yönlendireceklerini ifade etti. Polikliniğin açılış sürecinde uzmanlardan görüş alarak işbirliği içerisinde çalıştıklarını anlatan Sağlık Bakanı Vaiz, bundan sonra ergenlik dönemindekilere daha bilinçli şekilde sahip çıkma imkanı bulacaklarını vurguladı.

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Sıdıka Kayımbaşıoğlu ise, KKTC’de gelişme çağındaki çocukların sorunlarıyla ilgilenecek bir polikliniğin eksikliğini uzun zamandır hissettiklerini ifade ederek, açılan poliklinikle bu eksikliği gidermenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Polikliniğin, 10–20 yaş arası çocuklar ile gençlerin tüm sorunlarıyla ilgilenebilecek nitelikte olduğunu belirten Kayımbaşıoğlu, verilebilecek hizmetler hakkında örnekler verdi.

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Figen İnce de, böyle bir kliniği KKTC’ye kazandırdıkları için çok mutlu olduklarını belirtti. Uzun zamandır bu alanda duyulan ihtiyacı Sağlık Bakanlığı ile işbirliği içerisinde giderdiklerini ifade eden İnce, kliniğin halka hayırlı olmasını diledi.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  Vaiz: "Sivil toplum örgütleri ile işbirliğimizi sürdüreceğiz"
           09 Nisan 2008, Çarşamba »
Kıbrıs Türk Kalp Derneği

Kıbrıs Türk Kalp Derneği yönetim kurulunu kabul eden Sağlık Bakanı Vaiz:

“Sivil toplum örgütleri ile işbirliğimizi sürdüreceğiz”

Vaiz: “ Arabamızın servisine gösterdiğimiz özeni kendi sağlık kontrolümüze de göstermeliyiz”

Özerdem: “Dünyada yılda 17 milyon kişi kalp ve damar hastalıklarından ötürü hayatını kaybetmektedir. Bu sayının 2020 yılında 25 milyona ulaşacağı hesaplanmaktadır”

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Devlet ve Sivil Toplum Örgütleri’nin işbirliğiyle, halkın kalp ve damar hastalıkları konusunda bilinçlendirilebileceğini söyledi.

Öner Özerdem Başkanlığı’ndaki Kıbrıs Türk Kalp Derneği yönetim kurulu üyelerini kabul eden Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, kalp ve damar sağlığı gibi önemli bir konuda halkın bilinçlendirilmesine yönelik medya ve eğitim çalışmalarının yapıldığını ifade ederek, “ halkın eğitilip bilinçlendirilmesine yönelik gerek Sağlık Bakanlığı, gerekse sivil toplum örgütleri çaba sarf ediyor. Yine de bu konuda sıkıntılar vardır. Çabalarımızı artırarak sürdüreceğiz” dedi.

Arabamızın servisine gösterdiğimiz özeni kendi
sağlık kontrolümüze de göstermeliyiz..
.
Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz yapma konusunda hassa olunmasını da kaydeden Vaiz, her altı ayda bir kez arabalarını servis yapan insanların, kendi sağlıklarına bu denli düşkün olmamalarını ciddi bir hata olarak değerlendirerek “ yılda en az bir defa genel sağlık kontrolünden geçmeliyiz” mesajı verdi.

Dünya’da 17 milyon kişi kalp-damar hastalıklarından ölüyor...
Kabulde konuşan Kıbrıs Türk Kalp Derneği Başkanı Öner Özerdem ise Dünyada yılda 17 milyon kişinin kalp ve damar hastalıklarından ötürü hayatını kaybettiğini ifade ederek bu durumun dehşet verici olduğunu belirtti. Bu rakamın 2020 yılında 25 milyona ulaşacağını da söyleyen Özerdem, “Gençlerimize ve çocuklarımıza nasıl beslenmeleri gerektiğini mutlaka öğretmeliyiz” dedi.

Kalp ve damar hastalıkları ile mücadele için devlet, aile ve sivil toplum örgütlerine önemli görevler düştüğünü de kaydeden Özerdem, Sağlık Bakanlığı’nın koruyucu hekimlik adına gerçekleştirdiği çalışmaları da memnuniyetle takip ettiklerini belirtti.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  7 Nisan 2008 Dünya Sağlık Günü...
           06 Nisan 2008, Pazar »
Sağlık Bakanı Eşref Vaiz

Sağlık Bakanı Sn. Eşref Vaiz’in
“7 Nisan 2008 Dünya Sağlık Günü” dolayısıyla yayınladığı basın açıklaması:

“İklim değişikliği: Sağlik sektörü için bir sorun”

Dünya Sağlık Günü, Dünya Sağlık Örgütünün kuruluşu olan 7 Nisanda, her yıl dünya çapında başlıca küresel sağlık sorunlarına dikkat çekmek için 1972 yılından itibaren kutlanmaya başlanmıştır. Dünya sağlık Örgütü 2008 yılı Dünya Sağlık Günü için ana temayı iklim değişikliğinin kötü etkilerinden sağlığın korunması olarak belirledi

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, hızlı sağlık hizmeti vermeyi amaçladıklarını ifade ederek, ülke genelinde ‘Evde Yaşlı Bakım Projesinin’ ilerletildiğini vurguladı.

Bilimsel olarak, tüm ülkelerin belirli ölçülerde sorumlu olduğu küresel ısınma ile insanlık daha fazla sakatlanma, hastalanma ve doğal afetler ve sıcak dalgalarından kaynaklanan ölümlerle yüzleşeceği; gıda kaynaklı, su kaynaklı ve taşıma yoluyla oluşan hastalık oranlarındaki artış ve daha fazla erken ölüm ve hava kirliliği nedeniyle oluşan hastalıkların artış göstereceği kesinlik kazanmış durumdadır. Ayrıca, dünyanın büyük bir bölümünde nüfusun büyük bir bölümü, deniz seviyesinin yükselmesiyle yer değiştirecek ve kuraklık ve kıtlıktan etkilenecektir. Buzullar eridiğinde, su döngüsü ve ekilebilir alanların üretimi değişecektir.

İklim değişikliğinden kaynaklanan sağlık riskleri, yapı olarak küresel ve çeşitlidir. Risk alanı iklim kaynaklı doğal afetlerin yüksek riskinden, bulaşıcı hastalık dinamiklerindeki değişikliklere kadar uzanmaktadır. Belli başlı birçok öldürücü hastalık iklim şartlarına hassastır. Bu hastalıkların ortaya çıkması ve yayılmalarına değişen hava koşulları neden olmaktadır. İklim değişikliğinin sağlığa etkileri, hâlihazırda farklı şekillerde ortaya çıkmaktadır. Artan sıcaklardan eskisine oranla daha fazla insan ölmekte, bulaşıcı hastalıklarda değişiklikler olmakta ve doğal afet şekilleri değişmektedir.
Bu etkiler, izole edilmiş, yoksul, tıbbi olanaklardan yoksun,beslenme yetersizliği yaşayan, su kıtlığı olan ve iklime hassas hastalık endemenisi görülen ülkelerde daha şiddetle kendini hissettirmektedir.

Temiz su ve sağlığa uygunluk; güvenli ve yeterli gıda; bağışıklığın güçlendirilmesi; hastalık izleme ve buna cevap; etkili hastalık vektör kontrol ve hastalıklara hazırlıklı olma, iklim değişikliği için de kullanabilecek halk sağlığı uygulamalarının kritik unsurlarıdır. İklimle ilgili sakatlanma, hastalık ve ölümleri engellemek için ciddi önlemlerin alınması bugün artık kendini dayatmaktadır.

KKTC Sağlık Bakanlığı, başta hastalık taşıyıcı ajanlarını kontrol etme, sağlıklı su yönetimi, gıda güvenliği, bağışıklığın güçlendirilmesi gibi alanlarda iklim değişikliğinin sağlık üzerine etkilerini azaltmak amacı ile ilgili sektörlerle işbirliğini artıracak önlemler konusunda ciddi çalışmalar başlatmaya kararlıdır.

Dünyadaki örneklerinde de görüldüğü gibi, artan bisiklet kullanımı veya erken ölümleri ve solunum yolu hastalıklarını azaltacak ve hava kalitesini artırarak sera gazının salınımını azaltacak, trafik keşmekeşini önleyecek kitle ulaşıma araçlarının kullanımının özendirilmesi gibi iklim değişikliğini önleyecek adımların hem fiziksel ve hem de ruhsal sağlığa olumlu katkıları vardır. Bisiklet kullanımının özendirilmesi ve yürümekle halkımızın günlük yaşam içerisinde artan fiziksel aktiviteleri, obezite ve obezite kaynaklı hastalıkların azalmasına neden olabilir.

Tüm sektörler arası işbirliği, sağlığı koruyacak ve iklimi istikrarlı hale getirecek yenilikçi ve etkili çözümler bulmak için gereklidir. KKTC Sağlık Bakanlığı, bu nedenle önümüzdeki günlerde iklim değişikliğiyle ilgili sağlık sonuçlarının halk tarafından anlaşılmasını sağlamak ve bilinci yükseltmek amacı ile faaliyetlerini yoğunlaştıracak ve ülkemiz insanının maruz kalabileceği olumsuz etkileri en aza indirmek amacı ile gerek sivil toplum örgütleri ve gerekse akademik çevrelerle işbirliği içerisinde önleyici programlar geliştirecektir.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  Sağlık Bakanı Eşref Vaiz'in Kanser Haftası ile ilgili açıklaması...
           02 Nisan 2008, Çarşamba »
Sağlık Bakanı Eşref Vaiz

Sağlık Bakanı Sn. Dt. Eşref Vaiz’in “1-7 Nisan 2008 Kanser Haftası” dolayısıyla yayınladığı mesajı:

Değerli Yurttaşlarım,

Canlıların yapıtaşı olan hücrelerin olağandışı bölünüp çoğalması ile oluşan kanser hastalığı, insan metabolizmasının işlevlerini yapmasını engellemekte ve ne yazık ki, çoğu kez ölümle noktalanmaktadır. Ülke nüfusumuzun zaman içerisinde yaşam süresinin artması, genetik özellikler, beslenme alışkanlıkları, çevre sorunları gibi faktörler bu öldürücü hastalığın görülme sıklığının artmasına neden olmaktadır. Nitekim, ülkemizde 2007 yılında sağlık servislerimizde tespit edilen ve/veya bildirimi yapılan yeni 230 yeni kanser vakası olmuştur.

Bilindiği üzere, Dünya Sağlık Örgütü’nün Akdeniz Bölgesi ülkeleri için tespit ettiği kanser hastası sayısı oranları 100 bin kişide 150 hastadır. Buna rağmen kanser, kalp hastalıkları ile birlikte ülkemizde de en çok ölümle sonuçlanan hastalıkların ilk sıralarını işgal etmektedir. Bu nedenle kanser hastalığı ülkemizin en önemli sağlık sorunlarından biridir.

Sağlık Bakanlığı olarak görevimizse bu hastalıkla her türlü olanağı seferber ederek mücadele etmektir. Kanserle savaşabilmek, zararlarını azaltabilmek için halkımızın hastalığın önemini ve savaş yolları konusunda bilinçlenmesi büyük önem taşımaktadır. Tıp biliminin gelişmesi, insanların eskiye göre daha bilinçli olmaları ile pek çok insanı kanserden kurtarıyor. Gün geçtikçe, kanserden kurtulanların oranı daha da artmaktadır. Ülkemiz açısından sevindirici olan pek çok sivil toplum örgütünün gerek kanser hastalığı ile mücadelede hastaya yardımcı olmaları ve gerekse halkımızın bilinçlenmesinde büyük rol oynamalarıdır. 1-7 Nisan 2008 Kanser Haftası dolayısıyla onlara özverili çalışmalarından dolayı teşekkür etmek istiyorum. Ancak, hafta nedeni ile bir kanser derneğinin kanser hastalığı ile ilgili olarak basına, yeni vaka rakamları ile yanlış bilgiler vermesi bizi üzmüştür.
İçişleri Bakanlığı Nüfus Kayıt Dairesi’nden alınan 2007 yılına ait ölüm nedeni raporunda kanser hastalığı nedeniyle ölüm sayısının 130 olduğu görülmektedir.
Bu tür doğru olmayan ifadelerin, devletin resmi makamlarına başvurulmadan kamuoyuna duyurulması, gereksiz spekülasyonlara ve paniğe neden olmaktadır.

Kanser hastalığına karşı, duyarlılığı artırmada ve bilinçlendirmede yapılan çalışmaları olumlu bulmakla birlikte, kamuoyunu yanıltıcı bilgilendirmenin ortaya büyük sorunlar çıkaracağı kanısındayım.

Yapılan tüm bilimsel çalışmalara rağmen Kanser hastalığının gerçek nedeni tam olarak bilinmiyor. Ancak çok alkol ve sigara içenlerde, boya işlerinde çalışanlarda, kimyasal maddelerle uğraşanlarda, güneş ve röntgen ışınları altında uzun süre kalanlarda hastalık daha çok görülmektedir. Kansere karşı alınacak önlemlerde, yapılacak savaşta temel ilke; kanser etkenlerinden kaçınmak ve hastalığın erken tanımıdır. Vücudun herhangi bir yerinde nedeni bilinmeyen şişkinlikler, sertlikler, iyileşmeyen yaralar, vücudun çeşitli yerlerindeki benlerde ve siğillerde, renk ve büyüklük değişmeleri, durdurulamayan kanamalar, ses kısıklığı, geçmeyen öksürük nedeni anlaşılamayan ateş ye zayıflama, büyük aptes alışkanlıklarındaki değişiklikler kanserin ön belirtileri olarak ciddiye alınmalı ve gerekli tetkikler hemen yaptırılmalıdır. Bakanlığımıza bağlı sağlık merkezleri, gerek personel ve gerekse tıbbi donanım olarak bu konuda tüm yurttaşlarımıza yardımcı olmaya hazırdır.

Unutmayalım; kanserin erken belirlenmesi, iyileşmesini çok kolaylaştırır...

Dt. Eşref Vaiz
Sağlık Bakanı

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  Vaiz: "Amaç, acil ve poliklinik hizmetlerini en iyi şekilde sunmak"
           02 Nisan 2008, Çarşamba»
Araç bağışı

Cumhuriyetçi Türk Partisi İskele Kadın Kolları, İskele Sağlık Merkezine araç bağışında bulundu. Bakan Vaiz:

“Amaç, acil ve poliklinik hizmetlerini en iyi şekilde sunmak”

Vaiz: “İskele Sağlık Merkezi’nin yan tarafında bulunan Polis karakolu binası, yeni yapılan Polis Müdürlüğü binasına taşınınca, boşalacak olan polis karakolu binası Bakanlar Kurulu Kararı ile Sağlık Bakanlığına devredilecek”

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, sağlığa yapılan bu tür bağışların son derece önemli olduğunu söyledi.

Cumhuriyetçi Türk Partisi İskele Kadın Kolları’nın katkılarıyla İskele Sağlık Merkezine kazandırılan arabayı, CTP-BG İskele Kadın Kolları Başkanı Selma Yorgancı’dan arabanın anahtarını teslim alan Vaiz, “ köy ziyaretleri, personel ve malzeme taşıma konusunda İskele Sağlık Merkezi araç sıkıntısı yaşıyordu. Yapılan bu tür duyarlı bağışlar ile böylesi sorunlar ortadan kalkıyor” dedi.

Bakan Vaiz, amaçlarının İskele bölgesine, gerek acil gerekse poliklinik hizmetlerini en iyi şekilde vermek olduğunu vurgulayarak, İskele Sağlık Merkezi’nin 2006 yılından beri 24 saat hizmet verdiğini anımsattı. Araba bağışında bulunan CTP-BG Kadın Kollarına duyarlı davranışlarından dolayı teşekkür eden Bakan Vaiz, Dipkarpaz ve Yenierenköy’deki sağlık merkezlerinin doktorlu olarak 24 saat hizmet verdiğini hatırlattı. CTP-BG İskele Kadın Kolları Başkanı Selma Yorgancı da ambulansın amacı dışında kullanılmaması için söz konusu bağışı yaptıklarını söyleyerek, insan yaşantısında sağlığın son derece önemli olduğunu ifade etti. Yorgancı bağışladıkları aracın hayırlı günlerde kullanılması temennisinde de bulundu.

Yeni binasına taşınacak olan Polis karakolu binası Sağlık Bakanlığı'na...
İskele Sağlık Merkezi’nin yan tarafında bulunan Polis karakolunun yeni yapılan Polis Müdürlüğü Binasına taşınacağını kaydeden Bakan Vaiz, boşalacak olan polis karakolu binasının Bakanlar Kurulu Kararı ile Sağlık Bakanlığına devredildiğini belirtti. Boşaltılacak olan karakol binasının tamiratının yapılarak, Sağlık Merkezinin daha kapsamlı bir hale dönüştürüleceğini dile getiren Bakan Vaiz, bu çerçevede gerek görülmesi halinde personel sayısının da arttırılacağını ifade etti.

Bakan Vaiz, sağlık merkezinde ve merkezin yan tarafında bulunan İskele Polis Karakolu’nda incelemelerde de bulundu.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


North Cyprus, NORTH CYPRUS, KUZEY KIBRIS, cyprus, Cyprus kibris, chypre, north cyprus, internet, ISP, web service, web design, turkish cypriot, www, trnc, turkish republic of northern cyprus, nicosia, lefkosa, famagusta, gazimagosa, gazimagusa, magusa, kyrenia, girne, lefke, lefka, guzelyurt, morphou, karpaz, karpas, la republique turque du nord de chypre, kktc, cypriot, cheap web space, web space, free space, trnc online, trnc online project, rehber, tourist, holiday, guide, sağlık, saglik, hastalık, hastalik, Sağlık Bakanlığı, Saglik Bakanligi, tıp, tip, ilkyardım, ilkyardim, rahatsızlık, rahatsizlik, hastane, hastahane, sağlık merkezi, saglik merkezi, sağlık ocağı, saglik ocagi, istatistik, statistic, doktor, doctor, eczane, pharmacy, health, kronik, cronic, akut, acut, diyabet, diabet, onkoloji, oncology, endokrin, kalp, thalassaemia, radyasyon, alerji, grip, nezle, kanser, cancer, romatizma, egzama, mide, prostat, rahim, raşitizm, tansiyon, siyatik, varis, verem, kan, iğne, igne, enjeksiyon, enjektör, idrar, kulak, burun, boğaz, bogaz, goz, göz, adale, gastrit, yaşam, hayat, solunum, yanık, yanik, vücut, vucut, yatak, ilaç, lab, laboratuvar, sosyal, sosyal hizmetler, hizmet, devlet, Burhan Nalbantoğlu, Akçiçek, Akcicek, cengiz topel, özürlü, zihinsel, kreş, bakımevi, rehabilitasyon, tıbbi, plasenta, genetik, biyokimya, mikrobiyoloji, fizyoloji, dahiliye, pratisyen, cerrah, cerrahi, diş, dentist, sinir, çocuk, cocuk, anestezi, kadın, kadin, doğum, uroloji, üroloji, asistan, kardiyoloji, kardiyolog, hematoloji, hematolog, seroloji, spor, deri, cilt, ekg, morg, patoloji, patolog, nukleer, damar, ortodondist, odiyolog, beyin, fizyoterapist, röntgen, poliklinik, acil, göğüs, gastroloji, gastrolog, pediyatri, pediatri, adli, ambulans, ambulance, KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ - SAĞLIK VE SOSYAL YARDIM BAKANLIĞI - KIBRIS'IN SAĞLIK ADRESİ

 
 
 

  7 Nisan 2008 Dünya Sağlık Günü...   Sağlık Bakanı Eşref Vaiz'in Kanser Haftası ile ilgili açıklaması   Vaiz: "Amaç, acil ve poliklinik hizmetlerini en iyi şekilde sunmak"   Vaiz: "Sivil toplum örgütleri ile işbirliğimizi sürdüreceğiz"   Adölesan Sağlığı Polikliniği açıldı   Ayaktan Tanı, Göğüs Hastalıkları, Cildiye ve Hematoloji-Onkoloji Merkezleri tanıtıldı   Kalp-Damar Cerrahisi: 13 hasta daha sağlığına kavuştu   Bazı sular içilebilir nitelikte bulunmadı!   Soyalan: "Sakıncalı ilaçlar için önlem alındı"   İçme suları için yapılan denetim sonuçları   Vaiz: "Evde Yaşlı Bakım Projesi İskele'de de hayat bulacak"