.....::::: OCAK' 2008 :::::......    

 

 

 

 

 

 

 

 

 


A N A S A Y F A


ilkyardım | temel rahatsızlık ve hastalıklar | bakanlık | hastaneler ve sağlık merkezleri | sağlıkta istatistikler
doktorlar | eczaneler | tıp terimleri sözlüğü | e-mail | webmaster | anasayfa


 
domain name


  kişi sitemizi
 ziyaret etmiştir

 

  ŞENOL'DAN AMBULANSTA DOĞUM OLAYI İÇİN AÇIKLAMA...
 
AMBULANSTA DOĞUM OLYI

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Asaf Şenol, yılbaşında bir hastanın sevki sırasında ambulansta doğum yapmasıyla ilgili soruşturmada, o gece on-call olarak görevli olan uzman hekimin hastayı kontrol etmeden telefoniyen sevk kararı vermesi nedeniyle ihmal tespit edildiğini açıkladı.

Şenol: “On-call hekimin telefoniyen sevk kararı vermesi nedeniyle görevini doğru yapmadığını tespit ettik”

Gökşin: “Yeni hastanede teknik cihazlar arttığı için sevkler azaldı”

Dr. Karagözlü: “Ambulans, doğumun en sağlıklı gerçekleşebileceği mekânlardan biridir”

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Asaf Şenol, yılbaşında bir hastanın sevki sırasında ambulansta doğum yapmasıyla ilgili soruşturmada, o gece on-call olarak görevli olan uzman hekimin hastayı kontrol etmeden telefoniyen sevk kararı vermesi nedeniyle ihmal tespit edildiğini açıkladı.

Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde hastanın ebe hemşire tarafından kontrol edildiğini, ebenin hekimi arayarak bebeğin geliş pozisyonuyla ilgili tereddüt bildirdiğini, bunun üzerine hekimin Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne sevk talimatı verdiğini söyleyen Şenol, “Uzman hekim telefoniyen sevk kararı vermek yerine hastaneye gelip hastayı kontrol ettikten sonra karar vermeliydi. Doktorun görevini doğru yapmadığını tespit ettik” dedi.

Şenol, tespit edilen ihmalin Kamu Görevlileri Yasası’nda uyarı veya kınama cezası gerektirdiğini belirterek, takdirin Sağlık Bakanı’nda olduğunu kaydetti.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Asaf Şenol, olayla ilgili olarak bugün Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde basın toplantısı düzenleyerek olaya açıklık getirdi.

Basın toplantısında Gazimağusa Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Nuri Gökşin, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Doğum Klinik Şefi Fahri Karagözlü de hazır bulundular.

Olay amacı dışında kullanılmaya çalışılıyor...
Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Asaf Şenol, konunun uzun bir süredir basında yer aldığını belirterek, doğum olayının ambulansta gerçekleşmesinin amacı dışında kullanılmaya çalışıldığını kaydetti.

Şenol, komplikasyon ihtimali olan vakalarda tüm hastanelerden ve sağlık merkezlerinden Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne sevklerin gerçekleştiğine dikkat çekerek, söz konusu sevklerin 2005 yılında yeni olarak alınan gerekli her türlü acil müdahaleyi karşılayabilecek 13 adet tam teşekküllü ambulanslarla ve uzman acil sağlık personeliyle gerçekleştirildiğini söyledi.

Doğumun ambulansta olmasının doğal bir süreç olduğunu kaydeden Şenol, soruşturmanın doğumun ambulansta gerçekleşmesi nedeniyle değil, ihmal bulunup bulunmadığını tespit amacıyla gerçekleştirildiğini vurguladı. “Doktor ‘gönderin’ demek yerine, gelip bakıp, sevk etmesi gerekirdi, ihmal görüldü” diyen Müsteşar Şenol, konunun basında abartıldığını, doğumun ambulansta gerçekleşmesine odaklanıldığını söyledi. Şenol, “hastanın, hastanede anestezi uzmanı olmaması nedeniyle sevk edildiğine” ilişkin iddiaların hatırlatılması üzerine, “Hiçbir özel klinikte dahi anestezi uzmanı doğum öncesi kapıda hazır beklemez. İhtiyaç duyulduğunda çağrılır. Uygulama her yerde böyledir” dedi.

Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde iki anestezi uzmanının görev yaptığını, hem devlette hem özel sağlık sektöründe anestezi uzmanı eksiği bulunduğunu vurgulayan Asaf Şenol, ihtiyacı gidermek için bu alanlara yönlendirme yaptıklarını ifade etti. Şenol, uygulamada anestezi gerektiren durumlarda diğer hastane ve sağlık merkezlerinden Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’ne sevklerin yapıldığına da dikkat çekti. Asaf Şenol, bir ülkede her hastanedeki teknik donanımın ayni nitelikte olması gibi bir durumun olamayacağını, en donanımlı hastane olan Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne gerekli koşullarda hasta sevkinin devam edeceğini sözlerine ekledi.

Ambulans, doğumun en sağlıklı gerçekleşebileceği mekânlardan biri...
Doğum olayıyla ilgili teknik bilgi veren Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Doğum Klinik Şefi Fahri Karagözlü de, basının en çok doğumun ambulansta gerçekleşmesi üzerinde durduğunu belirterek, “Ambulans, doğumun en sağlıklı gerçekleşebileceği mekânlardan biri” dedi.

Karagözlü, olayın gelişmiş her ülkede gerçekleşebilecek normal vakalardan biri olduğunu belirterek, “Ambulans içinde olması teknik açıdan gayet sağlıklıdır. Doğum ebe nezaretinde tam teşekküllü bir ambulansta gerçekleşmiştir. Ambulansta doğumda mahsur görmüyorum. Ayrıca bütün acil vakalar Lefkoşa’ya sevk edilir” ifadelerini kullandı. Olayda sevkin nedeni üzerinde tartışmak gerektiğini belirten Fahri Karagözlü, “Görevli uzman arkadaş, ebenin yaptığı muayeneye güvenerek, sevke karar verdi. Teşekküllü bir ambulans nezaretinde sevk edilerek Lefkoşa’da olmasına kanaat getirdi. Doğumun zamanını ve mekânını ayarlamak mümkün değil. Büyütülmemesi gereken bir olaydı” dedi.

Sevklerde azalma oldu...
Gazimağusa Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Nuri Gökşin de, yeni hastanede teknik donanımın güçlendirilmesi nedeniyle Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne sevklerde azalma olduğuna dikkat çekti.

Gökşin, Gazimağusa’da yeni hastaneye yeni taşınılması nedeniyle henüz ameliyat yapılmaması gibi bir durumun söz konusu olmadığını ifade ederek, hafta başından bu güne yaklaşık 20 ameliyat gerçekleştirildiğini kaydetti. Dr. Nuri Gökşin, genellikle kalp damar ve beyin cerrahisi gibi branşlarda ve MR gerektiren durumlarda Lefkoşa’ya sevk yapıldığını belirterek, buna karşın safra ve pankreas taşı kırmada ameliyatsız tedavi yönteminin, kazandırılan cihazla sadece Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde yapıldığını söyledi. Gökşin 15–20 dakikada gerçekleştirilen müdahale sonrasında hastanın 1–2 saat içerisinde yürüyerek hastaneden ayrılabildiğini belirtti.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  BAKANLIK İLE DAÜ ARASINDA İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI
 
BAKANLIK-DAÜ İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ

Sağlık Bakanlığı ile Doğu Akdeniz Üniversitesi arasında, ‘sağlık portalı oluşturma ve sağlık hizmetlerini geliştirmeye’ ilişkin işbirliği protokolü imzalandı.

Vaiz: “Sağlık’ta bilgi işlem merkezlerinin hayata geçirilmesi konusunda DAܒden önemli katkı alacağız”

Sağlık Bakanlığı’nın sağlıkta otomasyona geçilmesine ilişkin e-sağlık projesi kapsamında DAܒnün bilgi birikimi ve olanaklarından yararlanmasını, sağlık personelinin teknik eğitimi konusunda işbirliği yapılmasını öngören protokole, Sağlık Bakanı Eşref Vaiz ile DAÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Tahir Çelik imza koydu.

VAİZ
DAÜ Rektörlüğü’nde gerçekleşen protokol imza töreninde açıklama yapan Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, DAÜ ile çok kapsamlı bir işbirliği protokolü gerçekleştirdiklerini belirterek, devlet üniversitesi DAÜ ile dayanışma içerisine girmelerinin kendilerini güçlendirdiğini söyledi:

“En eski, en gelişmiş ve en köklü üniversite olan DAܒnün teknik konularda önemli bilgi birikimi, teknik kapasitesi ve deneyimi bulunduğunu” vurgulayan Vaiz, sağlıkta bilgi işlem merkezlerinin hayata geçirilmesi konusunda DAܒden önemli katkı alacaklarını belirtti. Sağlıkta otomasyona geçilmesi konusunda hazırlıkların devam ettiğini, kendilerine sunulan önerileri değerlendirdiklerini söyleyen Vaiz, projenin 5 devlet hastanesi ile 17 sağlık merkezini elektronik ortamda bir birine bağlayacağını söyledi. Projenin sağlıkla ilgili diğer bakanlıkları ve ilgili daireleri de bir birine bağlayacağını dile getiren Vaiz, “Bilgi çağında elektronik ortamda birbirimizi görmemiz ve rutin denetimleri gerçekleştirmemiz gerekiyor” dedi.

Projenin mali altyapısının hazır olduğunu kaydeden Vaiz, yasal çalışmaların devam ettiğini, teknik altyapı konusunda DAÜ ile işbirliği yapacaklarını kaydetti. Vaiz, otomasyon projesinde görev yapacak sağlık personelinin de eğitimden geçirileceğini belirtti.

ÇELİK
DAÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Tahir Çelik, 1979 yılında kurulan DAܒnün bilgi işlem ve bilişim teknolojileri konusunda ciddi birikimi ve araştırmaları bulunduğunu söyleyerek, “Devletin belli kurumlarına birikimlerimizi aktarmak bizim boynumuzun borcu” dedi. Hastanelerin otomasyona geçmesi için portal yaratılması ve geliştirilmesi için işbirliği yapacaklarını, teknik bakım ve onarım işlerini üstleneceklerini ifade eden Çelik, “Bütün birikim ve donanımımızı devlet kurumlarıyla paylaşmak arzusundayız” diye konuştu.

İCİL
Protokol imza töreninde hazır bulunan DAÜ Bilgi İşlem Merkezi Müdürü Necdet İcil de, projenin kapsamı hakkında bilgi verdi.İcil, protokolün, Üniversitenin sahip olduğu teknik potansiyeli devlet kurumlarıyla paylaşmasını içerdiğini kaydetti. AB uyum çalışmalarında elektronik sağlık konusunun önemli yer tuttuğunu söyleyen İcil, hastanelerin otomasyonla bir birine bağlı olması gerektiğini kaydetti.

İcil, Sağlık Bakanlığı’nın otomasyon projesine teknik altyapı desteği vermekten büyük mutluluk duyduklarını dile getirdi. (TAK)

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  KAN BAĞIŞI...
 
KAN BAĞIŞI

Gazimağusa Belediyesi personeli kan bağışında bulundu:

“Kan verelim daha sağlıklı olalım”

Vaiz: “Vatandaşları daha sağlıklı olmak ve thallasaemialılara katkı için kan vermeye davet ediyorum”

Kayalp: Amaç, hem thallasaemia hastalarına katkı sağlamak hem de toplumdaki duyarlılığı artırmak”

Gazimağusa Belediyesi personeli, Thallasaemia Derneği’nin kan bağışı çağrısına duyarlılık göstererek, Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde kan bağışında bulundu.

Yaklaşık 40 belediye çalışanın kan verdiği kampanyaya Sağlık Bakanı Eşref Vaiz ile Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp da katılarak kan bağışında bulundular.

VAİZ:
Sağlık Bakanı Eşref Vaiz kan verdikten sonra yaptığı açıklamada, Thallasaemia Derneği’nin çağrısına uyarak kan bağışında bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ile personelini kutladı. Tüm halka kan verme çağrısında bulunan Eşref Vaiz, kan vermenin sağlıklı olmanın göstergesi olduğunu kaydetti ve “Kan verelim, daha sağlıklı olalım” mesajı verdi.

Kanın, her zaman hastanelerde ve sağlık merkezlerinde bulunması gereken bir ihtiyaç olduğuna dikkat çeken Sağlık Bakanı Vaiz, “Vatandaşları daha sağlıklı olmak ve thallasaemialılara katkı için kan vermeye davet ediyorum” dedi.

KAYALP:
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp da, thallasaemia hastalarına katkı sağlamak ve toplumdaki duyarlılığı artırmak amacıyla kan bağışında bulunduklarını kaydetti. Belediye personelinin, derneğin çağrısına duyarlılık göstererek, gönüllü kan bağışında bulunduğunu belirten Kayalp, belediye olarak Thallasaemia Derneği’ne ellerinden gelen her türlü desteği vereceklerini ifade etti.

Thallasaemianın önemli bir sağlık sorunu olduğunu vurgulayan Oktay Kayalp, hastalığın, Sağlık Bakanlığı’nın yürüttüğü politikalar, sivil toplum örgütlerinin konuya duyarlılığı ve derneğin çalışmaları sayesinde kontrol altına alındığını söyledi. Gazimağusa Belediye Başkanı Kayalp, hastalığın kontrol altına alınmasına karşın mevcut hastaların kan ihtiyaçlarının karşılanması konusunda toplumda hassasiyet gösterilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  PARS'IN ÖLÜMÜYLE İLGİLİ AÇIKLAMA...
 
PARS'IN ÖLÜYLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Girne Akçiçek Hastanesi Başhekim Vekili Dr. Raşid Kayra, 26 Ocak Cumartesi günü geçirdiği kalp krizi sonucu hayata gözlerini kapatan eski sporcu, siyasetçi ÖRP Girne İlçe Başkanı Mehmet Pars ile ilgili basın toplantısı düzenledi:

“Hasta yaygın bir enfarktüs dolayısıyla kaybedildi”

Başhekim Vekili Kayra: “Dünyanın her yerinde (bu bulgular karşısında) ilk müdahale olarak tedavi protokolü yapılmış, ancak hasta yaygın bir enfarktüs dolayısıyla kaybedilmiştir”

Girne Akçiçek Hastanesi’nde yer alan Başhekim Yardımcısı Dr. Baysan Keleşoğlu, Hastane Amiri Şefik Küçük, Genel Cerrah Uzmanı Dr. Erkan Çeliker, Başhemşire Kezban Habeş hazır bulundu.

Başhekim Vekili Dr. Raşid Kayra basın toplantısında, olayın nasıl meydana geldiğini anlatırken, Cumartesi günü saat 09.10’da göğüs ağrısı şikâyetiyle hastaneye gelen merhum Mehmet Pars’ın görevli tarafından tekerlekli sandalyeye oturtularak acil servise götürüldüğünü kaydetti. Kayra; Pars’ın, acilde nöbetçi Dr. Seral Çağman’a, 3–4 günden beri mide ve göğüs bölgesinde ağrısı olduğunu, o gün erken saatte balık avlamaya gittiği için üşüttüğünü düşündüğünü söylediğini, bunun üzerine Dr. Çağman tarafından muayene edildiğini anlattı.

Muayenede hastanın EKG’sinin çekildiğini ve iskemi bulguları rastlanması üzerine acil serviste 300 mg Aspirin ve 5 mg İsordil verilerek damar yolunun açıldığını, tetkikler için kan aldıklarını ve hastanın yürüyerek gitmek istemesine rağmen, tekerlekli sandalyeye alınarak Dahiliye Servisi’ne yatırıldığını kaydetti.

Merhumun buraya yatırıldıktan sonra on-call Dahiliye Uzmanı Dr. Duygu Umut’a haber verilerek, en kısa sürede hastaneye gelmesinin sağlandığını belirten Raşid Kayra, saat 09.55’te ikinci kez EKG’si çekilip tansiyonu alınırken fenalaşan merhum Pars’a, Dr. Seral ile Dr. Umut’un reanimasyon (canlandırma) müdahalesi yaptıklarını söyledi. Kayra; ancak yapılan elektro şok, kalp masajı, entübasyon, oksijen, Na-bikarbonat, atropin, adrenalin müdahalelerine rağmen hastanın kaybedildiğini belirtti. Başhekim Vekili Dr. Raşid Kayra, merhumu küçük yaşlardan beri tanığını, çocukluk arkadaşı olduğunu ve ölümünden büyük üzüntü duyduğunu ifade ederek, Girne Akçiçek Hastanesi’nde düzenledikleri basın toplantısını şu sözlerle sonlandırdı: “Dünyanın her yerinde (bu bulgular karşısında) ilk müdahale olarak tedavi protokolü yapılmış, ancak hasta yaygın bir enfarktüs dolayısıyla kaybedilmiştir. Hastane yönetimi otopsi talebinde bulunmuş, ancak aile reddetmiş olduğundan yapılmamıştır. Hastane yönetimi ve tüm personel, bu üzücü olaydan dolayı üzüntülerini belirtir tüm aileye başsağlığı dileriz” (TAK)

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  VAİZ: "SAĞLIK HİZMETLERİNE GÜVENELİM"
 
STAR GAZETESİNİ ZİYARET

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, sağlık üzerinden siyaset yapmanın, “kendi bindiğimiz dalı kesmek” anlamına geldiğini söyledi ve “Sağlık servislerimize ve verilen hizmete güvenelim, küçümsemeyelim” dedi:

“Sırf siyaset yapacağız diye, araştırmadan halkı yanıltıcı bilgi vermeyelim. Normal doğumu ebe yaptırdı diye bunu skandal olarak lanse etmeyelim”

"Avrupa standartlarında tam teşekküllü bir ambulansta doğum gerçekleşmesini, araştırmadan, gerçeği öğrenmeden skandal adı altında duyurmayalım. Bugün sağlık alanında gelinen nokta, güçlendirilen altyapı ve verilen hizmet küçümsenecek değerde değildir”

Vaiz, basının sağlıkla ilgili haberler hazırlarken, doğru bilgiye ulaşmada daha özenli davranmasını da istedi.

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, bugün Star Kıbrıs Gazetesi’ni ziyaret ederek, Yönetim Kurulu Başkanı Ali Özmen Safa ve gazete yetkilileri ile görüştü.

Vaiz, ziyaretinde, bazı yayın organlarını sırf tiraj ve izlenme oranı uğruna yalan-yanlış yayınlar yaptığını söyledi. Özellikle sağlık konusunun üzerinde hassasiyetle durulması gerektiğini belirten Vaiz, kaynaktan doğru bilgiyi alarak yayın yapılması gerektiğinin altını çizdi. Vaiz, sağlıkta ilk kez böylesine atılımlarla gerçekleşen büyük projelerin küçük ve içi boş söylemlerle çürütülmeye çalışılmasın dan yakışı bulmadığını kaydetti.

Vaiz, sağlıkta verilen hizmetin küçümsenmemesi gerektiğini de ifade etti ve şunları söyledi: “Sırf siyaset yapacağız diye, araştırmadan halkı yanıltıcı bilgi vermeyelim. Normal doğumu ebe yaptırdı diye bunu skandal olarak lanse etmeyelim. Avrupa standartlarında tam teşekküllü bir ambulansta doğum gerçekleşmesini, araştırmadan, gerçeği öğrenmeden skandal adı altında duyurmayalım. Bugün sağlık alanında gelinen nokta, güçlendirilen altyapı ve verilen hizmet küçümsenecek değerde değildir”

Öte yandan Star KIBRIS’ın kısa sürede oldukça başarılı bir noktaya geldiğini de söyleyen Vaiz, gazete yöneticileri ve çalışanları bağımsız habercilik konusunda yakaladıkları başarıdan dolayı da kutladı.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  KALP-DAMAR CERRAHİSİ MERKEZİ BASINA TANITILDI
 
KALP-DAMAR CERRAHİ MERKEZİ

KKTC’de 6 aydır hizmet veren Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Merkezi bugün Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi Başhekim Yardımcısı Ramadan Kamiloğlu tarafından basına tanıtıldı.

Kamiloğlu: “Merkezin, araç gereç olarak Türkiye’deki pek çok yerden eksiği değil, fazlası var”

Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Ramadan Kamiloğlu, haziran ayında tamamlanan ve bugün kadar 77 hastaya bypass, balon, stent ve anjiyo yapılan Kalp Damar Cerrahisi Merkezi’nin araç gereç olarak Türkiye’deki pek çok yerden eksiği değil, fazlası bulunduğunu söyledi.

KKTC’de 6 aydır hizmet veren Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Merkezi bugün Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi Başhekim Yardımcısı Ramadan Kamiloğlu tarafından basına tanıtıldı.

Basına merkezi gezdirip, ameliyat olan ve şu an Yoğun Bakım’da bulunan hastalar ve tedaviler hakkında bilgi veren Kamiloğlu, merkezde geçen hafta 5 hastanın ameliyat edildiğini, ancak bu hastalardan 1 tanesinin ameliyattan 5-6 saat sonra hayatını kaybettiğini söyledi. Kamiloğlu, “Cuma günü ameliyat olan hastanın, kalp damar adalesinin çok kötü olması ve kalbin en önemli damarının 5 cm boyunca tamamıyla tıkalı olduğu için, gayet iyi bir ameliyat yapılmasına rağmen 5-6 saat pompa desteği verilmesine rağmen, adalesi kasılmadığı için kaybedildi” dedi.

“HASTALAR MUTLU VE MEMNUN”
Ramadan Kamiloğlu, ameliyat olan hastaların mutlu ve memnun, sağlıklarının da gayet iyi olduğunu söyledi.

Çarşamba günü ameliyat olan hastanın herhangi bir problemi olmamasından dolayı bugün servise alınacağını kaydeden Kamiloğlu, ikinci gün ameliyat olan hastaların da iyi olduğunu ve bugün akciğer eksersizi yapan hastaların büyük bir ihtimalle yarın Yoğun Bakım’dan çıkacağını belirtti.

“MERKEZİN EKSİĞİ DEĞİL, FAZLASI VAR"
Ramadan Kamiloğlu, 2 yıl öncesine kadar yurt dışında yapılan kalp cerrahisi ve balon-stend tedavisinin, Sağlık Bakanlığı’nın hastaneye sağladığı maddi ve manevi destekle, kalp cerrahisi ünitesinin balon-stend yapacak hale geldiğini söyledi.

Haziran ayında hazır hale gelip, ameliyatlara başlanan ünitenin, araç gereç olarak Türkiye’deki pek çok yerden eksiği değil fazlası bulunduğunu kaydeden Kamiloğlu, “Siyami Ersek Göğüs-Kalp-Damar Eğitim Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Sami Dalsalı’nın da belirttiği gibi araç, gereç ve ihtiyaç olarak hiçbir eksiği yok. Artıları var. Taleplerimizi hemen karşılayan bakanlık en iyisini alıyor” dedi.

“8 KARDİYOLOG VAR”
Ramadan Kamiloğlu, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin kardiyoloji biriminde şef de dâhil olmak üzere 8 kardiyologun görev yaptığını söyledi.

Kalp damar cerrahi sayısının da kendisiyle birlikte 4’e çıktığını kaydeden Kamiloğlu, “Doktor ve araç gereç sayımız yeterlidir” dedi. Kamiloğlu, KKTC-TC Sağlık Bakanlıkları’nın yaptığı protokol çerçevesinde Siyami Ersek Göğüs-Kalp-Damar Eğitim Hastanesi’nin verdiği destekle haziran ayında 5. etap ameliyatlara ve balon-stend yapımına başlandığını kaydetti. Bugüne kadar 70’i geçen ameliyat yaptıklarını ve 1’i hariç tümünün hayatta olduğunu söyleyen Kamiloğlu, Siyami Ersek Göğüs-Kalp-Damar Eğitim Hastanesi’nin desteğinin bir süre daha devam edeceğini söyledi. Kamiloğlu, “Biz aynen yolumuza devam ediyoruz” dedi.

“SERÇİN, RİSKLER KONUSUNDA UYARILDI”
Kamiloğlu, gazetecilerin sorusu üzerine, dün bypass ameliyatı sırasında hayatını kaybeden Ali Serçin hakkında da bilgi verdi. Hastanın, ameliyat riskinin çok yüksek olduğu konusunda gerek Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi doktorları, gerekse İzmir’de gittiği doktorlar tarafından uyarıldığına dikkat çeken Kamiloğlu, Doç. Dr. Dalsalı’nın da ameliyatın riskleri konusunda hastaya gereken uyarıyı yaptığını belirtti. Tüm uyarılara rağmen “Ben ameliyat olmak istiyorum. Dışarıya gitmiyorum” ısrarında bulunan hastaya, yataktan tuvalete giderken dahi ağrılar çekmesi ve yaşam kalitesinin de düşmesinden dolayı bir şans vermeyi ve ameliyat etmeyi uygun gördüklerini kaydeden Kamiloğlu, ailenin de ameliyat konusunda ısrarcı olduğuna dikkat çekti. Ramadan Kamiloğlu, “Normal bypass’larda dahi ölüm riski yüzde 1-3’lerde seyrederken böylesi ağır vakalarda ölüm riski yüzde 15-25’lere çıkabiliyor. Bunlar aileye izah edildi. Aile de razı geldi” dedi. (TAK)

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  BY-PASS, BALON, STENT VE ANJİYO UYGULAMALARI DEVAM        EDİYOR...
 
BASIN TOPLANTISI

Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde, bugün düzenlenen basın toplantısında, çalışmalar ile ilgili açıklamalarda bulunuldu.

Uygulamalar kapsamında şimdiye kadar 77 hastaya by-pass yapıldı

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi ile Türkiye Sağlık Bakanlığı Siyami Ersek Göğüs-Kalp-Damar Eğitim Hastanesi arasında imzalanan işbirliği anlaşması çerçevesinde yaklaşık altı aydır KKTC’de gerçekleştirilen by-pass, balon, stent ve anjiyo uygulamaları devam ediyor. Çalışmalar kapsamında bu hafta gerçekleştirilen uygulamayla birlikte bugüne kadar toplam 77 hastaya, by-pass, balon, stent ve anjiyo yapıldı.

Siber:
Dr. Burhan Nalbantoğlu Başhekimi Dr. Rifat Siber Siber, basın toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye Sağlık Bakanlığı Siyami Ersek Hastanesi ekibi ile birlikte yürüttükleri kardiyoloji ameliyatları ve girişimlerinin çok başarılı olarak sürdürüldüğünü ifade etti.

Kamiloğlu:
Başhekim Yardımcısı Doktor Ramadan Kamiloğlu da, yapılan girişimler sonucu Siyami Ersek Hastanesi’nin Doktor Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne destek veren hastane olarak seçilmesinin büyük şans olduğunu kaydetti.

Dalsalı:
Siyami Ersek Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Doçent Doktor Sami Dalsalı da, KKTC’nin kalp damar cerrahisi konusunda ulaştığı başarının kendilerini gururlandırdığını belirterek, ileriki günlerde daha büyük başarılara ulaşılacağına olan inancını dile getirdi.

Vaiz:
Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kardiyoloji Klinik Şefi Doktor Gülgün Vaiz de, yıllardır yurtdışına tedavi olmak amacıyla gönderilen kalp damar hastaları için büyük miktarda paralar harcandığına dikkat çekerek, 2007 Haziran ayından itibaren operasyonların KKTC’de gerçekleşmeye başlaması ile bu harcamaların asgariye çekildiğini kaydetti.

Yeşilçimen:
Siyami Ersek Hastanesi Kardiyoloji Bölüm Şefi Doçent Doktor Kemal Yeşilçimen de, uygulamaların KKTC’de başarılı bir şeklide sürmesinden gurur duyduklarını ifade ederek, kendilerinin sadece gözlemci olarak bulundukları operasyonlarda, KKTC doktorlarının çok başarılı olduklarını söyledi. Yeşilçimen, Sağlık Bakanlığı’nın en erken bir zamanda, kalp damar hastalıklarına yol açan etkenleri önleyici çalışma başlatmasının da son derece yararlı olacağına dikkat çekti. (BRT)

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  BAKAN VAİZ: "YASA TASARILARINI MART BAŞINDA HAYATA         GEÇİRMEYİ HEDEFLİYORUZ"
 
TV GAZETESİ

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Kamu Sağlık Çalışanları ile Döner Sermaye yasa tasarılarının ivedilikle görüşülmek üzere Meclis'te olduğunu vurguladı ve mart ayı başına kadar her iki yasayı da hayata geçirmeyi hedeflediklerini belirtti:

Kamu Sağlık Çalışanları ve Döner Sermaye Yasa Tasarıları'nın mecliste olduğunu anımsattı

Sağlıkta "kaos" yaşanmadığını da söyleyen Vaiz, yapılan tüm eleştirileri ve eylemleri "pozitif" olarak yorumladığını belirterek, ortaya konulan olumu veya olumsuz her düşüncenin, olgunlaşmayı da beraberinde getirdiğini söyledi.

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz önceki gece katıldığı KIBRIS TV'deki "TV Gazetesi" programında, sağlık reformu projesinde gelinen aşama, sağlık yasaları ve hedeflenenlerle ilgili açıklamalarda bulundu.

"Kaos yok"
Bakan Vaiz, yasalar meclise gitmeden ve gönderildikten sonra çeşitli tepkilerin ortaya çıktığını, ancak kimsenin reddedici ve engelliyici pozisyona girmeden yaptığı eylemler neticesinde sağlıkta karmaşa yaşandığını söylemenin doğru olmayacağını kaydetti. Vaiz, sendikaların ve birliklerin genelde destek verici olmasının, durumun kendi içinde sorunları barındırmasına rağmen, iklimin olgunlaşmasını da beraberinde getirdiğini vurguladı.

Eşref Vaiz, son günlerde yapılan eleştirilerin bazı görüşlerin yasaya alınmadığı yönünde olduğuna dikkat çekti ve yasalar hazırlanırken her grubun görüşünü alma yöntemini kullandıklarını belirtti. En temel konularda konsensüsün temel alındığını ifade eden Vaiz, ancak hükümetin imkânları da dikkate alınarak yasa tasarılarını meclise taşıdıklarını söyledi. Vaiz, Tabipler Birliği Başkanı Dr. Bülent Dizdarlı ve Yönetim Kurulu'nun istifasını doğru bulmadığını, Dizdarlı ve birliğinin bu aşamaya gelinmesinde çok büyük etkisi olduğunu belirtti, "Onlar baskı unsuru olduğu için şu an yasalar meclistedir. Eylemi demokratik bir karar olarak tanımlıyorum ve pozitif yorumluyorum. Umarım kendisi yeniden bireysel olarak bize katkı koymaya devam edecektir" şeklinde konuştu.

"İvedilik alındı"
Bakan Vaiz, yasa tasarılarının mecliste komitede olduğunu ve ivediliklerinin alındığını ifade etti. Vaiz, mart ayı başına kadar her iki yasanının da meclisten geçmesini planladıklarını açıkladı. Vaiz, gerek sağlık çalışanları gerek sağlık hizmeti alanlar olsun, yeniden yapılanma konusunu sabote edecek hiçbir kesim olduğunu düşünmediğini de söyledi.

TIP-İŞ'le mevcut süreci daha da hızlandırarak sürer durumu ortadan kaldırmaya yönelik bir ortak tavır içinde olduklarını ifade eden Sağlık Bakanı, mutabakatın baki olduğunu ve anlaşmaya sadık kalınacağını belirtti.

"Hemşirelere de kazanımlar getiriyor"
KTAMS'ın son zamanlardaki tavrını ise ilgiyle izlediğini söyleyen Vaiz, şöyle konuştu: "Bu sendikamız da sürece katkı koydu. Ancak daha sonra garip bir rahatsızlığa girdi... Sendikanın mesai saatleri dışında karşı durmasını gerektirecek ciddi bir gerekçesi yok. Söz konusu sendika, 'hekimlerin çalışma saatleri 08.00-15.00 olacaksa, bizim de ona uygun çalışmamız gerekir' diyor. Aslında yasada hekimlerle ilgili ciddi bir özlük hakkı da yok... TIP-İŞ de bunu biliyor. Ancak şu da bilinmelidir ki yasa; çok ağır şatlarda vardiyayla çalışan hemşirelik ordusuna da kazanımlar getiriyor. Yasayla birlikte lise üstü 2 yıl eğitim alan hemşirelerimizin yıllardır arzuladığı barem 9'dan başlaması konusu ve özlük hakları kazanımları gelecek. Eğer hemşirelerimizin de mensup olduğu bu sendika böyle karşı çıkarsa, ciddi sıkıntı yaratır."

Vaiz, sendikanın haklı ve haksız eleştirilerini kaale aldıklarını da söyleyerek, KTAMS yetkililerini yeniden görüşmeye çağıracaklarını kaydetti.

"Esas hedef; hizmet alanların memnuniyeti"
"Çalışanlar kendi özlük haklarına bakarken, biz de hizmet alanların memnun kalacakları bir yapıyı hedefliyoruz" diye konuşan Vaiz, aynı yasanın içinde farklı beklentiler olmasına rağmen sonunda hasta memnuniyetinin şart olduğunu vurguladı.

Vaiz, yasalar yürürlüğe girdikten sonra hekimlerin çalışma saatlerinin 08.00-15.00 olarak düzenleneceğini yineleyerek, ayrıca hekimlerin hastane imkânlarından maksimum derecede yararlanabilmesi için 15:00'e kadar olacak mesai saatinin dışında da, Döner Sermaye Sistemi ile randevulu hasta bakabilmesinin teşviklerle sağlanacağını söyledi. Her iki yasayla sağlıkta bazı ilklerin yaşanacağını da anlatan Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, var olan yapıda yöneticiler ve çalışanlar arasındaki güvensizliğin, yönetimin hastane yönetim kurullarına devredilmesiyle ortadan kalkacağını kaydetti. Vaiz, kurulun oluşmasının ardından, bir yıl sonra yerel bütçelerin de oluşacağını söyledi ve her hastanenin kendi giderlerini bu bütçeden karşılayacağını anlattı.

Vaiz, hastanelerin tüm temizlik, yemek ve güvenlik ile bakım onarım işlerini kendi bütçelerinden yapacaklarını söyledi. Bütçenin artıya geçmesi halinde Döner Sermaye ile çalışanlara yaptıkları iş oranında prim verileceğini de anlatan Vaiz, bu yapının kendiliğinden üretimi ve verimi getireceğini söyledi ve "Bütçeyi şu anda biz karşılıyoruz. Dağınık ve otokontrolsüz bir şekilde... Ancak hedeflenen yapının gelmesiyle hem israftan hem hırsızlıktan kurtulacağız. Bu yöntem dünyanın birçok yerinde başarıyla kullanılıyor" diye konuştu.

Vaiz, Kamu Sağlık Çalışanları Yasası'yla hekimlerin yıllardır sahip olamadığı yasal statüye kavuşacağını söyledi. Yasayla, sağlıkta ilk kez yerinden yönetimin sağlanacağını kaydeden Vaiz, hastaların hekim seçme hakkı olacağı gibi, hekimler, hemşireler ve sağlık çalışanlarının da döner sermayeden prim alabileceğini vurguladı. Vaiz, Döner Sermaye Yasası ile hem insan hem de malzeme olarak mevcut kaynakların verimliliğinin artırılması ve hizmetin yaygınlaştırılarak kullanılmasının sağlanacağını söyledi.

Vaiz, bu sayede sağlık servislerinde sunulan hizmetin karşılığında elde edilecek gelirlerden hizmete katkısı oranında performansına dayalı geri ödemeler yapılacağını ifade etti.

Eşref Vaiz, döner sermaye sistemine geçildiği zaman kliniğini kapatma kararı alan hekimlere de teşvik pirimi verileceğini kaydetti. Hatırı sayılacak bir orandaki hekimlerin bu değişimi beklediğini de söyleyen Sağlık Bakanı, ancak geçiş sürecinin öngörüldüğünü söyledi.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  KALP AMELİYATLARI BAŞARIYLA DEVAM EDİYOR...
 
BY-PASS AMELİYATLARI

Lefkoşa’daki Kalp Damar Cerrahi Merkezi’nde 5 By-Pass, 13 de Balon ve Stent operasyonu yapılıyor.

Beş By-Pass ameliyatı daha...

Sağlık Bakanlığı Kalp - Damar Cerrahi Merkezi’nde By-Pass, Balon ve Stent operasyonlarının beşinci etabı başarıyla devam ediyor.


Büyük bir başaryla devam eden operasyonlar Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde 23-25 Ocak 2008 tarihleri arasında 3 gün süreyle devam edecek.

İstanbul Siyami Ersek Kalp Hastanesi ile Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi işbirliği ile gerçekleşen operasyonlarda 5 tane Bay-Pass ameliyetı, 13 tane de balon ve stent operasyonu yapılması hedefleniyor. By -Pass amaliyatları, Siyami Ersek Kalp Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Klinik Şefi Doç Dr. Sabri Dağsalı, stent ve balon operasyonları ise Kardiyoloji Şefi Doç. Dr. Kemal Yeşilçimen başkanlığında gerçekleşiyor.

Doç. Dr. Sabri Dağsalı: “KKTC, Sağlık alanında büyük adımlar atıyor”
By Pass ameliyetlarına başkanlık eden İstanbul Siyami Ersek Kalp Hastanesi hekimlerinden Doç. Dr. Sabri Dağsalı, KKTC’nin sağlık alanında büyük ve başarılı adımlar attığını ifade ederek şu düşünceleri dile getirdi.

“Kıbrıs’a 15 yıllık aradan sonra ilk kez geliyorum. Bu süreçte, KKTC’nin hem sağlık sektörü açısından hem de ekonomik ve sosyal açıdan oldukça geliştiğini gördüm. Özellikle, Kalp Cerrahisi’nde gelinen aşama tam anlamıyla mükemmel. KKTC Sağlık Bakanlığı bu konuda büyük bir ilerleme katetmiş. Diyebilirim ki, Lefkoşa’da son derece mükemmel ve dünya standartlarında bir Kalp Damar Cerrahi Merekezi vardır. Bizler de bu merkezde elimizden geldiğince Kıbrıslı meslektaşlarımızla birlikte katkı vermeye çalışıyoruz. Eğer faydalı olabiliyorsak ne mutlu...”

Op. Dr. Ramadan Kamiloğlu: “Kalp damar cerrahi merkezi ile önemli bir ihtiyaca yanıt veriyoruz”
Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Ramadan Kamiloğlu, operasyonların yüzde yüz başarı oranyla devam ettiğini kadederek şu görüşleri ifade etti. “Şu ana kadar hiçbir sıkıntı yaşanmadı. Bundan sonra da herhangi bir sorun yaşanması beklenmiyor. Kalp Damar Cerrahisi ile ülkemizdeki büyük bir ihtiyacı karşılamaktayız. Genç ve dinamik bir ekibimiz var. Siyami Ersek Kalp Hastanesi’nin de katkılarıyla bu operasyonlar mükemmel bir şekilde devam ediyor”

İşte, operasyonları gerçekleştiren ekiplerde yer alan uzmanlar...
Operasyonlarda, İsatanbul Siyami Ersek Kalp Hastanesi’nden Kalp Damar Cerrahi Klinik Şefi Doç. Dr. Sabri Dağsalı, Kalp Damar Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Çiloğlu ve Op. Dr. Taner İyigün; Kardiyoloji Şefi Doç. Dr. Kemal Yeşilçimen, Kardiyoloji Başasistanı Uz. Dr. Sait Terzi ve Anjiyo Teknisyeni Barış Kurupınar; Anestezi Başasistanı Uz. Dr. Asuman Süzer, Anestezi Asistanı Bestami Çelik, Anestezi Teknisyeni Özhan Kılıç, Hemşire Serçin Kurt, Perfüzyonist Aysel Canlı ve Perfüzyonist Nihat Şencan yer aldı.

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kalp Damar Cerrahi Kliniği’nden Başhekim Yardımcısı Op. Dr. Ramadan Kamiloğlu, Op. Dr. Ozan Emiroğlu, Op. Dr. Mehmet Arıkbuka ve Op. Dr. Hasan Birtan; Kardiyoloji Kliniği’nden Dr. Gülgün Göktuna Vaiz, Dr. Cenk Conkbayır, Dr. Halit Özbek, Dr. Hakan Debeş, Dr. Güzin Zekican, Dr. Sevgül Maydonozcu, Dr. Erkut Ahcıoğlu yer aldı. Ayrıca, operasyonlarda Anestezistler Dr. Faika Deniz, Dr. Naciye Doğan, Dr. Beyhan Berova ve Sevgi Sezenler yer aldı.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  VAİZ: "SAĞLIK, ÜZERİNDE SİYASET YAPILACAK ALAN DEĞİLDİR"
 
SAĞLIK BAKANI EŞREF VAİZ

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Dr. Katoyan Kobat'ın tıp doktoru unvanlı bir anestezi uzmanı olduğunu vurgulayarak, bu doktor hakkındaki iddiaların çok ciddi yanlışlar içerdiğini kaydetti.

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Gazimağusa'ya kazandırdıkları yeni ve çağdaş hastaneye tüm toplumun ve kurumlarının sahip çıkmasını istedi

Hedeflerinin sağlığı siyaset dışında tutmak, hem sağlık birimlerine hem de hekimlere ve sağlık çalışanlarına olan güveni en iyi noktaya taşımak olduğunu kaydeden Vaiz, bu konuda medyaya ve toplumun tüm birimlerine önemli görevler düştüğünü belirtti.

Hedeflerinin sağlığı siyaset dışında tutmak, hem sağlık birimlerine hem de hekimlere ve sağlık çalışanlarına olan güveni en iyi noktaya taşımak olduğunu kaydeden Vaiz, bu konuda medyaya ve toplumun tüm birimlerine önemli görevler düştüğünü belirtti.

Vaiz, bir gazetede dün yayımlanan hastaneyle ilgili haber konusundaki açıklamasında, "Toplum sağlığını yakından ilgilendiren konularda 'bilgi sahibi' olmadan 'spekülâsyon' amaçlı yapılan yayınlar ne yazık ki Kıbrıs Türk halkına ve kurumlarına zarar vermektedir. Sağlık, üzerinde 'siyaset' yapılacak bir alan değildir" dedi. Haberde adı geçen Dr. Katoyan Kobat'ın tıp doktoru unvanlı bir anestezi uzmanı olduğunu vurgulayan Vaiz, bu doktor hakkındaki iddiaların çok ciddi yanlışlar içerdiğini kaydetti.

10 yıl boyunca Gazimağusa Hastanesi'nde görev yapan doktorun doğum sonrası ve özel sağlık sorunları nedeniyle görevden ayrılmayı talep ettiğini, ancak böylesi değerli bir uzmanı kaybetmemek adına özel sorunları aşılana kadar kendisine Mehmetçik Sağlık Ocağı'nda görev yapmasının önerildiğini ve bu önerilerinin kabul edildiğini anlatan Vaiz, geçen haftadan itibaren de söz konusu doktorun Gazimağusa Hastanesi'nde anestezi uzmanı olarak göreve başladığını bildirdi.

Vaiz, hemşire Filiz Tayfun'la ilgili iddiaların da doğru olmadığını kaydederek, Tayfun'un sıhhiye birimine görevlendirilmesinin 31 Ocak 2002'de UBP-DP hükümeti döneminde yapıldığını, 4 Şubat 2002'de ise "sıhhiye müfettişliği" görevine getirildiğini ve bakanlığının bu görevlendirmeyi sürdürdüğünü belirtti.

Vaiz'in konuyla ilgili açıklaması şöyle: "Toplum sağlığını yakından ilgilendiren konularda 'bilgi sahibi' olmadan "spekülâsyon" amaçlı yapılan yayınlar ne yazık ki Kıbrıs Türk halkına ve kurumlarına zarar vermektedir.

Sağlık, üzerinde "siyaset" yapılacak bir alan değildir. Güneş gazetesinin 21 Ocak 2008 Pazartesi günkü ön sayfasında "Bu Kadar Da Olmaz" başlığı altında manşetten verilen haber, tamamen 'yanlış', 'yalan' ve 'uzmanlıktan uzak' bilgiler içermektedir. Ne yazık ki "bilgi sahibi" olmayan kişilerin elinden çıktığı ve "uzmanlara danışılmadan yazıldığı" anlaşılan haber ve ortaya atılan iddialar çok ciddi yanlışlar içermektedir.

Söz konusu haber; ihtisas sahibi, çok geniş bilgiye sahip bir uzman hekime "doktor önlüğü" giydirildiğini yazacak ve "hekimlik yapamayacağını" iddia edecek kadar "cehalet" ürünüdür.

Meseleyle ilgili gerçekler şunlardır:

1- Dr. Katayon Kobat, Tıp Fakültesi'nden mezun olduktan ve tıp doktoru unvanını aldıktan sonra 4 yıl anestezi ve reanimasyon ihtisasını tamamlayarak uzman olmuş, kadrolarımızda yer almıştır. "Anestesizte doktor önlüğü giydirdiler" ifadesi çok 'yanlıştır' çünkü söz konusu uzman doktordur ve elbette doktor önlüğü giyecektir.

2- Dr. Katayon Kobat, Mağusa Hastanesi'nde 10 yıl görev yaptıktan sonra doğum yapması ve özel sağlık sorunları nedeniyle, kamu görevinden ayrılmayı talep etmiş; ancak böylesi değerli bir uzmanı kaybetmemek adına özel sorunları aşılana kadar kendisine Mehmetçik Sağlık Ocağı'nda görev yapması önerilmiş, bu önerimizi kabul etmiştir. Mehmetçik Sağlık Ocağı'nda ihtisas sahibi uzman bir doktor olarak bölge halkına hizmet vermiştir.

3- Sağlık sorunları aşıldığından ve yeni hastanemizdeki uzman ihtiyacı ile birlikte Dr. Katayon Kobat, geçtiğimiz haftadan itibaren de yeniden Mağusa Hastanesi'nde Anestezi Uzmanı olarak görevine başlamıştır. Söz konusu iddialar yayınlandığı tarihte, Dr. Katayon Kobat, Mağusa Hastanesi'nde Anestezi Uzmanı olarak görevdedir.

Güneş gazetesinin bir diğer iddiası ise tamamen doğru bilgiden uzak ve art niyetlidir. Hemşire kadrosundaki Filiz Tayfun'un 'CTP'ye yakınlığı nedeniyle Sıhhiye Müfettişi olarak görevlendirildiği ve kendisine ek mesai avantajı yaratıldığı' iddia edilmiştir.

Yeniden anımsatmak isteriz ki sağlığı 'siyasi istismar' amacı yapmak son derece tehlikelidir. Söz konusu hemşire Filiz Tayfun'un 'Sıhhiye' birimine görevlendirilmesi 31 Ocak 2002 yılında, UBP-DP hükümeti döneminde, dönemin müsteşarı Hasan Öztoprak'ın imzası ile yapılmış; 'Sıhhiye Müfettişliği' görevine ise 4 Şubat 2002'de yine UBP-DP döneminde görevlendirilmiştir.

Bakanlığımız, bu görevlendirmeyi sürdürmüştür. Sağlık Bakanlığımızın beklentisi Mağusa'ya kazandırdığımız yeni ve çağdaş hastanemize tüm toplumun ve kurumlarının sahip çıkması; böylesi 'yanıltıcı' iddialar ve 'siyasi spekülasyonlar' yerine destek vermesidir.

Hedefimiz; sağlığı siyaset dışında tutmak ve hem sağlık birimlerimize hem de hekimlerimize ve sağlık çalışanlarımıza olan güveni en iyi noktaya taşımaktır. Bu konuda medyaya ve toplumun tüm birimlerine de önemli görevler düştüğünü bir kez daha anımsatır, konuyu bilginize getirir, saygılar sunarız."

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  LEJYONER HASTALIĞI KONULU EĞİTİM SEMİNERİ
 
LEJYONER HASTALIĞI SEMİNERİ

Sağlık Bakanlığı DAܒde ‘Lejyoner’ hastalığı konulu eğitim semineri gerçekleştirdi.

Sağlık Bakanlığı, Mağusa’da Lejyoner hastalığını anlattı

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi tarafından Mağusa’da gerçekleştirilen Lejyoner hastalığı konulu seminer beğeniyle izlendi.

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi, Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Sürekli Eğitim Merkezi’nde, ‘Lejyoner’ hastalığı konulu bir eğitim semineri gerçekleştirdi.

Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan Uzman Dr. Hasan Adataş ve Sağlık Müfettişi Ramadan Şenli tarafından verilen eğitim seminerinde Lejyoner hastalığının neden önemli olduğu; Epidemiyoloji; su sisteminde Legionella kolonizasyonunu etkileyen faktörler; Legionellaların su sistemlerinde nereye yerleştiği; hastalığın ortaya çıkışına ilişkin teoriler; Lejyoner hastalığnın önlenmesi; yoğun klorlama; Ultraviolet (UV) radrasyon; Bakır – Gümüş – İyonizasyon; Ozonizasyon ve risk değerlendirmesi konuları anlatıldı.

DAܒ ‘de çalışanların yanısıra, Mağusa Bölgesi’ndeki otellerde çalışan ilgili kişilerin dahil olduğu eğitim seminerine katılanlara sertifika da verildi.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  SAĞLIKTA DÖNER SERMAYE SİSTEMİNE GEÇİLİYOR
 
SAĞLIKTA DÖNER SERMAYE

Sağlık Hizmetleri Döner Sermaye Yasa Tasarısı, 26 Aralık 2007 tarihli Resmi gazetede yayımlanarak halkın bilgisine sunuldu. Sistem sağlık işletmelerinde çalışan tüm sağlık çalışanlarına, çalıştıkları oranda ek ödenek verilmesini sağlayacak.

"Katkı oranında ödeme yapılacak"

Sağlık Bakanlığı Bakanlık Müdürü Salihoğlu, Sağlık Hizmetleri Döner Sermaye Yasa Tasarısının yasallaşmasıyla hedeflenen sağlık reformunun en önemli adımlarından birinin atılmış olacağını ve tasarıdaki hedefin "herkese eşit, dengeli, ihtiyaç duyduğu zaman sağlık hizmeti sunmak" olduğunu kaydetti. Salihoğlu, "Yasa ile hem insan hem de malzeme olarak mevcut kaynakların verimliliğinin artırılması ve hizmetin yaygınlaştırılarak kullanılması sağlanacak ve Sağlık servislerinde sunulan hizmetin karşılığında elde edilecek gelirlerden hizmete katkısı oranında performansına dayalı geri ödemeler yapılacaktır" dedi.

Sağlıkta, tüm kaynakların verimliliğinin artırılması, hizmetlerin yaygınlaştırılarak kullanılması ve sağlık servislerinde sunulan hizmetin karşılığında elde edilecek gelirlerden çalışanlara hizmete katkısı oranında performansa dayalı ödemeler yapılmasıyla ilgili kuralları içeren "Sağlık Hizmetleri Döner Sermaye Yasa Tasarı yasallaşma sürecinde.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) sağlık sektörünü disiplin altına alacak birbirine bağlı üç yasadan biri olan Sağlık Hizmetleri Döner Sermaye Yasa Tasarısı, Yasa Tasarısı 26 Aralık 2007 tarihli Resmi gazetede yayımlanarak halkın bilgisine sunuldu. Gerçek ve Tüzel kişiler yasanın içeriği ile ilgili görüş ve önerilerini yasanın resmi gazetede yayımlanmasını izleyen yirmi gün içerisinde Meclis başkanlığına sunabilecekler. Sağlık Bakanlığı Bakanlık Müdürü İsmet Salihoğlu Bakanlar Kurulu'nda onaylandıktan sonra Meclise sunulan Döner Sermaye Yasa Tasarısının yasallaşmasıyla hedeflenen sağlık reformunun en önemli adımlarından birinin atılmış olacağını söyledi.

Tasarı neleri içeriyor
Sağlık Hizmetleri Döner Sermaye Yasa Tasarısı, Sağlık hizmetlerini yaygınlaştırmak ve hizmetlerin yürütülmesine kaynak sağlayarak sağlık çalışanlarını motive etmeyi amaçlıyor. Yasa Tasarısında Sağlık Bakanlığı'na bağlı işletmelerde kurulacak döner sermaye uygulamalarında sistemin kuruluşu, mali kaynağın temini, hasta kabulü, muayene, tetkik, tedavi ve ameliyatların gerçekleşmesi, sağlık hizmeti almak isteyenlerin ödeyecekleri ücretler ile bağlı olacakları koşullar, elde edilen gelirin kullanımı ve bunlarla ilgili tüm kurallar düzenleniyor.

Döner sermaye
Tasarıya göre Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastaneler, sağlık merkezleri, sağlık ocakların, Devlet laboratuarı gibi kuruluşlarda döner sermaye sistemine geçilmesini öngörüyor. Döner Sermaye uygulamalarının başlatılacağı sağlık kurumlarında, döner sermayenin mali ve idari sorumluluğu, oluşturulan Merkez Fon Yönetim Kurulu ve Merkez Fon Yönetim kurulunun gözetim ve denetiminde faaliyet gösterecek olan Döner Sermaye Komisyonları oluşturulacak.

Fonun gelirleri döner sermaye uygulamaları kapsamındaki işletmelerin sunduğu tüm sağlık hizmetlerinden, bu işletmeler adına yapılacak her türlü bağış ve yardım; Fonda biriken paraların nemalandırılmasından edinilen faiz ve benzeri gelirlerden, hizmet dışı bırakılan aygıt, araç ve gereçlerle döşeme ve demirbaş satışı; kira ve satışı; katkı paylarından elde edilen gelirlerle, Maliye Bakanlığı'nca genel bütçeden fona ayrılan ödenekten oluşacak.

Fon yönetimi
Döner sermaye sistemi, Merkez Fon Yönetim Kurulu'nca yönetilecek.

Merkez Yönetim Fonu, genel uygulamaları, ilgili politikaları ve fona bağlı işletmelerin işleyişi ile ilgili politikaları belirleyecek ve fonla ilgili uygulamaların yerine getirilmesini sağlayacak. Merkez Fon Yönetim Kurulu, ayrıca, sağlık çalışanlarına ödenecek ek ödemlerle ilgili işletmeleri, Döner Sermaye Komisyonları'nca yapılan performansa dayalı ödeme cetvellerini inceleme, ödemlerin tahakkuk işlemlerini onaylaması, uygulamaların usule uygunluğunu gözeterek denetlemesi gibi görevleri de yerine getirecek.

Yasa tasarısının yasallaşması halinde, işletmelere ait tesislerin kiraya verilmesi, işletmelere bina ve tesis kiralanması, tıbbi hizmet alımı yapılması konularında da Merkez Fon Yönetim Kurulu yetkili olacak ve kurul, mali yılla sınırlı kalmak kaydıyla döner sermayeli işletmelerin mali imkanı elverişli olanlarından, mali durumu yetersiz olanlara yatırım amaçlı, borç olarak kaynak aktarmaya da yetkisi bulunacak.

Sağlık çalışanlarına ek ödenek
Sağlık Hizmetleri Döner Sermaye Yasa Tasarısı, sağlık hizmetlerini yaygınlaştırarak hizmetlerin yürütülmesine kaynak temin etmeyi içerirken; sağlık çalışanlarını motive ederek sağlık hizmetlerini geliştirmeyi; eşit, dengeli sağlık hizmeti sunularak bunun karşılığında da çalışanlara, çalıştıkları oranda ek ödeme yapmayı öngörüyor.

Döner sermayeli kurum ve kuruluşlarda çalışan sağlık çalışanlarına mesai içi ve mesai dışı ayrımı yapılmaksızın katkıları oranında ek ödemeyi düzenleyen yasa tasarısına göre, bir anlamda, "çok çalışana çok, az çalışana az" ödeme yapılarak sağlık çalışanlarının motive edilmesi amaçlanıyor.

Komisyonlar oluşturulacak
Yasa tasarısında, kurum ve kuruluşlarda Sağlık Bakanlığı'nca belirlenen hizmet sunum şartları, kriterleri de dikkate alınarak Döner Sermaye Komisyonları oluşturulması, bunların çalışma, usul ve esaslarının düzenlemesiyle ilgili kurallar da bulunuyor.

Faturalandırma ve tahsil
Tasarıya göre; işletmelerin yapmış oldukları sağlık hizmetleri, bakanlık tarafından hazırlanıp, Bakanlar Kurulunca onaylanacak "sağlık kurumları ücretler tarifesi tüzüğünde" belirtilen ücretlere göre, ilgili kuruma veya gerçek kişilere fatura edilerek tahsil edilecek. Tasarıda aynı zamanda sağlık hizmetlerinin ücretlendirilmesi, faturalandırılması ve tahsil edilmesi de belirleniyor.

Salihoğlu
TAK muhabirinin; Sağlık Hizmetleri Döner Sermaye Yasa tasarısı hakkında bilgi aldığı Sağlık Bakanlığı Müdürü İsmet Salihoğlu, adı geçen yasa tasarısındaki amacın; hem insan, hem malzeme olarak mevcut kaynakların verimliliğinin arttırılması ve hizmetin yaygınlaştırılması için kullanılması olduğunu kaydetti.

Salihoğlu, Döner Sermaye Yasa Tasarısı'nın yasallaşmasıyla hedeflenen sağlık reformunun en önemli adımlarından birinin atılmış olacağını vurguladı. Sağlık Bakanlığı'nın bu düşünceden hareketle bir düzenleme yapmak için öncelikle insan kaynaklarını tespit ederek, insan kaynaklarının nerede nasıl daha yararlı olduğunun belirlediğini ifade eden Salihoğlu, "şu anda sabah 08.00'den öğlen 13.00' kadar olan sağlık hizmet sunumunun nasıl daha uzun sürelere çalışacağı, çalışanların hak ettiği gelirleri ne oranda alabileceklerinden hareketle bir çalışma yaptık" dedi. Salihoğlu, "Hedef; herkese eşit, dengeli, ihtiyaç duyduğu zaman sağlık hizmeti sunmaktır, bunun karşılığında da devletin alması gerekeni alması, hak edene hak ettiği oranda dağıtmasıdır" şeklinde konuştu.

Katkı oranında ödeme
Salihoğlu şöyle devam etti: "Döner Sermaye Yasası ile hem insan hem de malzeme olarak mevcut kaynakların verimliliğinin artırılması ve hizmetin yaygınlaştırılarak kullanılması sağlanacak ve Sağlık servislerinde sunulan hizmetin karşılığında elde edilecek gelirlerden hizmete katkısı oranında performansına dayalı geri ödemeler yapılacaktır."

Diğer yasalar
Kamu Sağlık Çalışanları ve Sağlık Hizmetleri Döner Sermaye Yasa tasarılarının, bir birini tamamlayan yasalar olduğuna işaret eden Salihoğlu, iki yasanın da ayni şekilde görüşülerek yasallaşacağını söyledi.

"Her şey çok daha güzel olacak"
"Bu yasalardan sonra Özel Hastaneler Yasası, Hasta Hakları Yasası ve sürecin devamlılığı açısından da Sağlık Sigortası Yasaları sırayla ele alınacak" diyen Bakanlık Müdürü İsmet Salihoğlu, "Herkese ihtiyaç duyduğu hizmetleri vermek ve sürecin devamlılığı açısından daha yaygın bir hizmet için bu yasalara ihtiyaç vardır. Hedef en kısa sürede bunları tamamlayarak, sağlıkta daha iyi bir hizmet sunmaktır. Her şey çok daha güzel olacak" şeklinde konuştu. (Tuğçe Ülkü-TAK)

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  VEREMLE MÜCADELEDE BAŞARILIYIZ
 
BAKAN VAİZ

Sağlık Bakanlığı tarafından, 1-7 Ocak Veremle Savaş Haftası nedeniyle yapılan açıklamada Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi’ne bağlı Kamu Sağlık Dispanseri tarafından geçtiğimiz yıl, 10 bin 674 öğrenci ile 18 bin 991 askere verem (tüberküloz) taraması yapıldığı vurgulandı.

Sağlık Bakanlığı tarafından, 1-7 Ocak Veremle Savaş Haftası nedeniyle yapılan açıklamada Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi’ne bağlı Kamu Sağlık Dispanseri tarafından geçtiğimiz yıl, 10 bin 674 öğrenci ile 18 bin 991 askere verem(tüberküloz) taraması yapıldığı vurgulandı

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi’nin bir birimi olarak çalışan Kamu Sağlık Dispanseri’nin tüberkülozla mücadelesi başarıyla devam ediyor. Kamu Sağlık Dispanseri uzman doktorlarından Hasan Adataş da Veremle Savaş Haftası nedeniyle, açıklamalarda bulundu. Adataş, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre ülkemizde veremde bulaş oranının normalin çok altında olduğunu söyledi.

Okul ve kışlalarda sürekli denetim
1976 yılından itibaren faaliyete giren Kamu Sağlık Dispanseri, rutin taramalarla hastalık potansiyeli olan kişileri tespit ederek koruyucu hekimlik hizmeti ve tedavi veriyor. Domuzcular Burnu’nda bulunan Kentsel Sağlık Merkezi’nde faaliyet gösteren dispanserin tarama ekibi, rutin olarak ilkokullarda 1,2 ve 5. sınıf öğrencileri ile kışlalarda kontrole gidiyor. Hastalığa yakalanma riski olanlar tespit edilerek önlem alınıyor. Bu kişilerin yakın ilişkide bulundukları kişiler için de taramaya gidiliyor. Dispanser, ayrıca çalışma izni için başvuranlara da tarama yapıyor. Randevu sistemi ile çalışan Kamu Sağlık Dispanseri’nin tarama ekibi başkanlığını Uğur Karakaşlı yürütüyor.

Adataş: "Bulaş oranı düştü..."
Kamu Sağlık Dispanseri’nde hizmet veren Dr. Hasan Adataş, yıllardır veremle mücadelede başarılı çalışmalar yürüttüklerini söyledi ve vatandaşların bu konuda devletine güvenmesini istedi. Adataş, Avrupa Birliği ülkelerinden gelerek incelemelerde bulunan uzmanların, dispanserin çalışmalarını oldukça olumlu bulduklarını söyledi. Tanı hizmeti dışında, toplumu bilinçlendirme çalışmalarının da sürdüğünü anlatan Adataş, bu sayede hastalığın bulaş oranının geçmiş yıllara oranla çok aza indiğini kaydetti. Tüberküloz hastalığının tedavisinin mümkün olduğunu da ifade eden Adataş, “Verem bildirimi zorunlu bir hastalıktır. Mutlaka bize başvursunlar, bu hastalıktan korkmasınlar”dedi.

1982-2007 Yılları Arasında KKTC’de Görülen
Tüberküloz Hasta Sayısı

Yıl - Hasta sayısı - KKTC - TC - Asker - 3.ülke

1982 43 - - - -
1983 51 - - - -
1984 55 - - - -
1985 47 - - - -
1986 49 - - - -
1987 32 11 19 2 -
1988 42 15 26 1 -
1989 70 24 41 3 2
1990 38 16 21 1 -
1991 42 12 28 1 1
1992 64 13 30 21 -
1993 61 14 26 21 -
1994 77 12 33 30 2
1995 65 13 27 25 -
1996 42 15 22 5 -
1997 54 20 25 7 2
1998 42 27 14 - 1
1999 43 30 12 - 1
2000 38 29 8 - 1
2001 44 28 16 - -
2002 47 18 28 - 1
2003 34 19 14 - 1
2004 41 28 11 - 2
2005 38 27 10 - -
2006 14 9 4 - -
2007 35 12 20 - 3

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  BAKANLIK "AMBULANSTA DOĞUM" HABERİNE AÇIKLIK GETİRDİ
 
TACAN ÖNCÜL

Sağlık Bakanlığı Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürü Dr. Tacan Öncül basında yer alan “Ambulansta Doğum” haberiyle ilgili açıklama yaptı:

“Soruşturma başlattık, ilgililerin savunmalarını istedik”

Sağlık Bakanlığı Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürü Dr. Tacan Öncül, Sağlık Bakanlığı’nın ilk günden itibaren olayı ciddiyetle incelemeye aldığını ve konuya müdahil personelin savunmalarını istediğini belirtti. Öncül, soruşturma sonrasında bir ihmal ve hatanın ortaya çıkması durumunda gerekli cezai müeyyidenin uygulanacağını vurguladı”

Açıklamasında, bazı branşlarda hekim sıkıntısının var olduğunu ve bunun da sır olmadığını kaydeden Öncül, “KKTC’de anestezi uzmanı hekim sayısında sıkıntı var. Yeterince anastezist ne yazık ki yok. Üstelik Sağlık Bakanlığı’nın genç hekimlerin anastezi uzmanlığını tercih etmeleri yönünde ciddi telkin ve önerileri vardır. Buna rağmen gençler bu branşta uzmanlaşma yönünü tercih etmiyorlar” dedi.

Sağlık Bakanlığı’nın belli dönemlerde Türkiye’den Anastezi Uzmanı hekimleri KKTC’ye getirttiğini de ifade eden Öncül, “ Zaman zaman Türkiye’den gettirttiğimiz anastezi uzmanları ile mevcut eksikliği gidermeye çalışıyoruz” dedi.

Gerektiğinde özel sektörde çalışan anastezi uzmanlarından hizmet satın alındığını ama özelde de çalışan çok fazla uzmanın olmadığını belirten Öncül, eldeki imkanları olabildiğince verimli kullanmak için büyük bir çaba içerisinde olduklarını vurguladı.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  ŞENOL: "SAĞLIK BAKANLIĞI'NDAN VERİLEN İZİN YOK"
 
MÜSTEŞAR ASAF ŞENOL

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Asaf Şenol, bakanlığı tarafından bugüne kadar herhangi bir elektronik sigara ithal izni verilmediğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Asaf Şenol, bugüne kadar bakanlığı aracılığıyla hiçbir elektronik sigara ithal izni verilmediğini açıkladı

Türkiye Sağlık Bakanlığı’nın elektronik sigara kullanımını yasaklandığının açıklanması üzerine, KKTC Sağlık Bakanlığı da konuyla ilgili geniş çaplı araştırma başlattı.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Asaf Şenol, bugüne kadar Sağlık Bakanlığı tarafından verilen herhangi bir ithal izni bulunmadığını ve konunun araştırıldığını açıkladı.

Şenol, elektronik sigaraların KKTC’ye ithali konusunda ilk kez altı ay önce Ticaret Dairesi tarafından izin verildiğini ve bir kez daha verilmediğini söyledi.

Bu tip ürünlerin nikotin ihtiva ettiği için ithal izninin Sağlık Bakanlığı’ndan alınması gerektiğini vurgulayan Şenol piyasada buluna sigaraların ülkeye kaçak olarak girdiğine dikkat çekti. Şenol, bugüne kadar Sağlık Bakanlığı’na yapılan bir müracaat olmadığı gibi verilen bir izin de bulunmadığının altını çizdi. Şenol, bakanlık araştırması sonuçlanana kadar, bu ürünlerin kullanılmaması konusunda vatandaşa çağrıda bulundu.

Şenol ayrıca, 1996 yılında geçen Toplu Taşımacılık Yapılan Araçlarda ve Kapalı Yerlerde Tütün ve Tütün Mamullerinin İçiminin Yasaklanması ve Sınırlandırılması Yasası’nın uygulamasındaki teknik sorunlar nedeniyle değişiklik için Bakanlar Kurulu’nda olduğunu söyledi. Şenol, yasanın önümüzdeki günlerde ivedi olarak Meclis’e gönderileceğini ve Avrupa Birliği ülkelerindeki ile Dünya Sağlık Örgütü kriterlerine uygun olarak KKTC’de de uygulanacağını vurguladı.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
North Cyprus, NORTH CYPRUS, KUZEY KIBRIS, cyprus, Cyprus kibris, chypre, north cyprus, internet, ISP, web service, web design, turkish cypriot, www, trnc, turkish republic of northern cyprus, nicosia, lefkosa, famagusta, gazimagosa, gazimagusa, magusa, kyrenia, girne, lefke, lefka, guzelyurt, morphou, karpaz, karpas, la republique turque du nord de chypre, kktc, cypriot, cheap web space, web space, free space, trnc online, trnc online project, rehber, tourist, holiday, guide, sağlık, saglik, hastalık, hastalik, Sağlık Bakanlığı, Saglik Bakanligi, tıp, tip, ilkyardım, ilkyardim, rahatsızlık, rahatsizlik, hastane, hastahane, sağlık merkezi, saglik merkezi, sağlık ocağı, saglik ocagi, istatistik, statistic, doktor, doctor, eczane, pharmacy, health, kronik, cronic, akut, acut, diyabet, diabet, onkoloji, oncology, endokrin, kalp, thalassaemia, radyasyon, alerji, grip, nezle, kanser, cancer, romatizma, egzama, mide, prostat, rahim, raşitizm, tansiyon, siyatik, varis, verem, kan, iğne, igne, enjeksiyon, enjektör, idrar, kulak, burun, boğaz, bogaz, goz, göz, adale, gastrit, yaşam, hayat, solunum, yanık, yanik, vücut, vucut, yatak, ilaç, lab, laboratuvar, sosyal, sosyal hizmetler, hizmet, devlet, Burhan Nalbantoğlu, Akçiçek, Akcicek, cengiz topel, özürlü, zihinsel, kreş, bakımevi, rehabilitasyon, tıbbi, plasenta, genetik, biyokimya, mikrobiyoloji, fizyoloji, dahiliye, pratisyen, cerrah, cerrahi, diş, dentist, sinir, çocuk, cocuk, anestezi, kadın, kadin, doğum, uroloji, üroloji, asistan, kardiyoloji, kardiyolog, hematoloji, hematolog, seroloji, spor, deri, cilt, ekg, morg, patoloji, patolog, nukleer, damar, ortodondist, odiyolog, beyin, fizyoterapist, röntgen, poliklinik, acil, göğüs, gastroloji, gastrolog, pediyatri, pediatri, adli, ambulans, ambulance, KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ - SAĞLIK VE SOSYAL YARDIM BAKANLIĞI - KIBRIS'IN SAĞLIK ADRESİ

 
 
 

  Veremle mücadelede başarılıyız   Bakanlık "Ambulansta doğum" haberine açıklık getirdi   Şenol: "Sağlık Bakanlığı'ndan verilen izin yok"   Sağlıkta Döner Sermaye Sistemine geçiliyor   Lejyoner hastalığı konulu eğitim semineri   Vaiz: "Sağlık, üzerinde siyaset yapılacak bir alan değildir"   Kalp ameliyatları başarıyla devam ediyor   Vaiz: "Yasa tasrılarını Mart başında hayata geçirmeyi hedefliyoruz"   By-Pass, balon, stent ve anjiyo uygulamaları devam ediyor   Kalp-Damar Cerrahisi Merkezi basına tanıtıldı   Vaiz: "Sağlık hizmetlerine güvenelim"   Pars'ın ölümüyle ilgili açıklama...   Kan bağışı   Bakanlık ile DAÜ arasında işbirliği protokolü imzalandı   Şenol'dan ambulansta doğum olayı için açıklama