.....::::: ŞUBAT' 2008 :::::......    

 

 

 

 

 

 

 

 

 


A N A S A Y F A


ilkyardım | temel rahatsızlık ve hastalıklar | bakanlık | hastaneler ve sağlık merkezleri | sağlıkta istatistikler
doktorlar | eczaneler | tıp terimleri sözlüğü | e-mail | webmaster | anasayfa


 
domain name


  kişi sitemizi
 ziyaret etmiştir

 

  KALBİ DELİK FUTBOLCU SAĞLIĞINA KAVUŞTU
           29 Şubat 2008, Cuma »
KALP AMELİYATI

Sağlık Bakanlığı tarafından yaklaşık yedi ay önce başlatılan kalp ameliyatlarının altıncı etabı başarıyla gerçekleşti

Bir hastaya By-Pass; doğuştan kalbi delik olan bir yabancı futbolcuya açık kalp ameliyatı; dokuz hastaya ise Balon-Stent uygulaması gerçekleştirildi

Doğuştan kalbi delik olan futbolcunun bugüne kadar herhengi bir rahatsızlık belirtisi göstermden spor hayatını sürdürmesi, uzmanlar tarafından ilginç bulundu. Başarılı bir açık kalp ameliyatı gerçekleşen söz konusu futbolcu, sağlığına kavuştuktan sonra spor hayatına sorunsuz bir şekilde devam edebilecek

KALP AMELİYATISağlık Bakanlığı’nın Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ndeki “Kalp-Damar Cerrahi Merkezi’nde” By-Pass, Balon ve Stent operasyonlarının altıncı etabı başarıyla sonuçlandı.

Sağlık Bakanlığı Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastane-si Kalp-Damar Cerrahi Merke-zi ve İstanbul Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi işbirliğiyle, dün ve önceki gün gerçekleştirilen operasyonlarda, bir hastaya By-Pass, doğuştan kalbi delik olan bir yabancı futbolcuya açık kalp ameliyatı, dokuz hastaya ise Balon ve Stent uygulaması gerçekleştirildi.

Kalbi delik futbolcunun bugüne kadar herhangi bir rahatsızlık
yaşamaması enteresan...

Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kalp ve Damar Cerrahisi Klinik Şefi Doç. Dr. Fuat Bilgen yaptığı açıklamada, Gençlik Gücü futbol takımının doğuştan kalbi delik olan 23 yaşındaki oyuncusu Shold Moses Garber’in bugüne kadar herhangi bir rahatsızlık yaşamamasının son derece ilginç bulunduğunu söyledi.

Doç. Dr. Fuat Bilgen, rutin yapılan yıllık sağlık kontrolünde futbolcunun kalbinde doğumdan itibaren var olan bir delik saptandığını ifade ederek, “futbolcunun bugüne kadar belirti vermeden spor hayatını sürürebilmesi enteresan” dedi.

Söz konusu futbolcunun kalbindeki deliğin, bundan sonraki spor hayatını sürdürebilmesi açısından büyük bir risk yarattığı için, ameliyet yapıldığını belirten Bilgen, “yaklaşık iki saat süren bir açık kalp amaliyatı ile futbolcunun kalbi sağlığa kavuşturuldu. Futbolcunun iyleşme dönemi sonrasında, spor hayatına problemsiz bir şekilde devam edeceğini tahmin ediyoruz” dedi.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  EVDE BAKIM HİZMETİ PROJESİ AKINCILARDA DA BAŞLATILDI
           27 Şubat 2008, Çarşamba »
AKINCILAR ZİYARETİ

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Akıncılar köyünü ziyaret ederek restore edilen Sağlık Ocağı’nda incelemeler yaptı. Akıncılar’da yeni başlatılan “Evde Bakım Hizmeti Projesi” hakkında bilgi de alan Vaiz, çalışmaları yerinde inceledi

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Akıncılar ve Akdoğan’ı ziyaret ederek; Akıncılar köyünde başlatılan yaşlılara evde bakım projesini takip etti, Akıncılar ve Akdoğan Sağlık Merkezleri’nde incelemelerde bulundu

Vaiz: “Bundan sonra evde bakım projesine bağlı olarak yaşlılarımız köyde evlerinde ziyaret edilecek, tansiyonları ölçülecek, bazı ilaç ihtiyaçları giderilerek, şeker ölçümüyle diğer bakımları yapılacak”

Bakan Vaiz’e, Sağlık Bakanlığı Müdürü İsmet Salihoğlu, Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Sıdıka Kayımbaşıoğlu, Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Başhekimi Sonay Özbalıkçı eşlik etti. İlk olarak Akıncılar Köyü Sağlık Merkezi’ni ziyaret eden Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, yaptığı açıklamada, Akıncılar Sağlık Merkezi’nin restore edilmesiyle yepyeni bir sağlık merkezinin ortaya çıktığını kaydetti.

Akıncılar köyüne ziyaretlerinin esas amacının ise, “Yaşlılara Evde Bakım Projesi’nin” başlaması olduğuna dikkat çeken Vaiz, projeyle ilgili olarak diğer belediyelerle de çalışmaların devam ettiğini söyledi. Proje kapsamında Akıncılar Belediyesi ve Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’yla işbirliği içinde çalıştıklarına dikkat çeken Bakan Vaiz, proje kapsamında yaşlıların evde ziyaret edilerek, tıbbi bakım ve tetkiklerinin yapılacağını belirtti. “Bundan sonra evde bakım projesine bağlı olarak yaşlılarımız köyde evlerinde ziyaret edilecek, tansiyonları ölçülecek, bazı ilaç ihtiyaçları giderilerek, şeker ölçümüyle diğer bakımları yapılacak” diyen Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, proje kapsamında Akıncılar Belediye Başkanlığı ile Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’ndan destek alarak yaşlıların evde tırnak ve saç bakımlarının da yapılacağını anlattı. Vaiz, proje kapsamında yaşlıların temizlik ihtiyaçları giderilerek, yaşlıların evlerindeki bir takım bakım onarım işlerinin de belediye tarafından karşılanacağını sözlerine ekledi.

BARBAROS:
Akıncılar Belediye Başkanı Hasan Barbaros da, sağlık ocağı olarak hizmet veren binanın 1973 yılında Akıncılar halkının katkısı ve emeğiyle tam teşekküllü bir hastane olarak çalışmaya başladığına işaret ederek, 1974 yılından sonra yaşanan göçler ardından hastanenin bakımsız kaldığını, bugün ise sağlık ocağının tadil edilerek, halka daha iyi hizmet verebilir hale getirildiğini söyledi.

Akıncılar köyünde bugün başlatılan yaşlılara evde bakım projesinden halkın memnun olduğunu dile getiren Barbaros, Akıncılar köyünün sıkıntılarına da değindi. Barbaros, sağlık ocaklarına daha sık doktor gelmesi talebini Sağlık Bakanı Eşref Vaiz’ iletirken, yol sorunlarının aşılması için de yetkililere çağrıda bulundu.

KAYIMBAŞIOĞLU:
Akıncılar köyünde yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Sıdıka Kayımbaşıoğlu da, Lefkoşa, Gönyeli ve Gazimağusa Belediyesi’yle olduğu gibi, Akıncılar Belediyesi’yle işbirliği içinde köydeki yaşlılara hizmet götürülmesi için çalışma başlatıldığını kaydetti.

Kayımbaşıoğlu, Köyde şu ana kadar bakıma muhtaç 10 yaşlı tespit ettiklerini, bu yaşlılara hemşireler ve haftada bir gelecek doktorlarla tıbbi bakım yapılacağını söyledi. Akıncılar köyünde incelemelerini tamamlayan Sağlık Bakanı ve beraberindeki heyet, daha sonra Akdoğan’a giderek, sağlık ocağında devam eden tadilat çalışmalarını inceledi.

Burada da bir açıklama yapan Kayımbaşıoğlu, 1974 yılından bu yana sağlık merkezinin eski bir binada hizmet vermeye çalıştığını, eczanenin ve doktorların dinlenme odasıyla mutfağın bulunduğu yerin yıkılmak üzere olduğunu anlattı. Kayımbaşıoğlu, Sağlık Bakanlığı’nın bir süre önce sağlık merkezlerinin revizyondan geçmesi için çalışma başlattığını anımsatarak, bu kapsamda Akdoğan’ın da ele alındığını ve merkezin 112 acil servise bağlanarak 24 saat hemşire ve ambulans hizmeti vermeye başladığını kaydetti. Bu bağlamda halkın daha çağdaş ve hizmetlerin daha iyi verilmesini planladıklarını belirten Sıdıka Kayımbaşıoğlu, “zannediyorum iki aya kadar bina çalışmaları tamamen bitecek” dedi.

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz ve beraberindeki heyet Akıncılar Sağlık Merkezi’nin ardından, yaşlıları ziyaret ederek, bakım projesi kapsamında yapılan çalışmaları inceledi ve yaşlılarla sohbet etti. Atatürk Meslek Lisesi Kuaförlük Bölümü öğrencileri de yaşlıların saç ve tırnak bakımlarıyla ilgilendi. (TAK)

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  SAĞLIK BAKANLIĞI, DİYABET HASTALARININ YAŞADIĞI SORUNLARI         MASAYA YATIRDI
           22 Şubat 2008, Cuma »
DİYABETLE YAŞAM DERNEĞİ'NİN ZİYARETİ

Diyebetle Yaşam Derneği Sağlık Bakanı Vaiz’i ziyaret etti

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Bayram Kansoy Başkanlığı’ndaki Diyabetle Yaşam Derneği yönetim kurulu üyelerini kabul etti


Bakanlık Müsteşarı Asaf Şenol, Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürü Dr. Tacan Öncül ve Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Dr. Sıdıka Kayımbaşıoğlu’nun da hazır bulunduğu kabulde, diyabet hastalarının yaşadığı sorunlar ele alındı..

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  VAİZ, SERBEST ÇALIŞAN HEKİMLER BİRLİĞİ'Nİ KABUL ETTİ
           21 Şubat 2008, Perşembe »
SERBEST ÇALIŞAN HEKİMLER BİRLİĞİNİN ZİYARETİ

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Serbest Çalışan Hekimler Birliği Yönetim Kurulu’nu kabulünde vurguladı:

"Gelin, daha da güçlü işbirliğiyle,
ancak reel durumu bilerek çalışalım"

“Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, bugünkü kabulünde yaptığı açıklamada, sağlıkta yeniden yapılanma süreci içinde, reel durumun hazmedilerek, sivil toplum örgütleri ile işbirliği içinde çalışmaktan yana olduklarını kaydetti.

Eşref Vaiz, bugün saat 10.30’da, Dr. Kandemir Berova başkanlığındaki Serbest Çalışan Hekimler Birliği Yönetim Kurulu üyelerini makamında kabul etti. Yaklaşık iki saat görüşmede, sağlıkta reform süreci değerlendirilerek, Kamu Sağlık Çalışanları Yasası, Döner Sermaye Yasası, Genel Sağlık Sigortası Yasası ile Özel Hastaneler, Özel Klinikler, Özel Dispanserler ve Özel Muayeneler Denetim Yasası ele alındı.

Vaiz: "Sağlık potansiyelinin iki ayağı; devlet ve özel..."
Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, sağlıkta yeniden yapılanmanın gündemde olduğu bu günlerde, sağlık sektörünün toplam potansiyelinden, yani hem devletten hem de özelden yararlanması gerektiği düşüncesinde olduklarını belirtti. Vaiz, Dünya Sağlık Örgütü ve bilim adamlarının verdiği görüşlerin de bu yönde olduğuna dikkat çekerek, ülkemizdeki toplam sağlık potansiyelinin sadece devlet ayağından oluşmadığını, özel sektörün de bu potansiyelin bir ayağı olduğunu ifade etti. Vaiz, “Son yıllarda özel sektörde yapılan yeni yatırımları heyecanla karşılıyoruz” diye konuşarak, bu yapıların nicelik ve niteliklerinin yükseltilmesi için Özel Hastaneler, Özel Klinikler, Özel Dispanserler ve Özel Muayeneler Denetim Yasası’nın üzerinde yeniden çalışılacağını açıkladı. Bakan Vaiz, bu çalışmaların da, özellikle serbest çalışan hekimlerle birlikte yapılacağını vurguladı.

"Poliklinik hizmetlerinin yaygınlaştırılması için özele açılmasını destekliyoruz"
Vaiz, ayaktan tedavi poliklinik hizmetlerinin hastaya daha kolay ve hızlı ulaşması yanında yaygınlaştırılması için devletle birlikte, özele açılmasını desteklerini kaydetti. Koruyucu hekimliğin güçlenmesine önem verdiklerini belirten Vaiz, bu uygulamaya ise, sağlık primi yatıran sosyal sigortalardan başlamanın mantıklı olduğunu söyledi. Bu düşünceyi olgunlaştırmak ve ileriye taşımak için öncelikle çocuk, dahiliye ve kadın-doğum branşlarını özele açabileceklerini belirtti. Vaiz, ilgili bakanlıklara, serbest çalışan hekimlerle birlikte ziyaretler yapabileceklerini da açıklayan Vaiz, “Gelin, daha da güçlü işbirliği içinde ancak reel durumu göz önünde tutarak bitlikte çalışalım” dedi.

Berova: "Sigortalılar dışardan hizmet alsın..."
Serbest Çalışan Hekimler Birliği Başkanı Dr. Kandemir Berova ise, sosyal sigortalıların sağlık primlerinden oluşan fondan faydalanmak suretiyle serbest çalışan hekimlerle sözleşme yapılarak sigortalıların ayda bir veya iki kez dışardan hizmet almasını talep ettiklerini söyledi. Berova, bu talebi sosyal sigortalıların daha iyi hizmet alması için gündeme getirdiklerini vurgulayan Berova, bu uygulamaya başlanması durumunda hastanedeki yığılmanın azalacağını, aynı zamanda verilen hizmetin kalitesinin artacağını savundu. Berova, ayrıca, Özel Hastaneler, Özel Klinikler, Özel Dispanser ve Özel Muayenehaneler Denetim Yasası’nın revizyonu için de, gerek Tabipler Birliği gerekse Sağlık Bakanlığı ile temas içinde olacaklarını ve katkı koyacaklarını söyledi.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  YENİ MAĞUSA HASTANESİ BAŞHEKİMİ GÖKŞİN, BASIN TOPLANTISI         DÜZENLEDİ
           14 Şubat 2008, Perşembe »
DR. NURİ GÖKŞİN

Gazimağusa Yeni Devlet Hastanesi hakkında basında çıkan iddialar hakkında Başhekim Dr. Nuri Gökşin basın toplantısı düzenledi:

"İddialar yalan"

“Bu tür yalan haberleri kınıyor ve yasal haklarımızı saklı tutuyoruz. bu hastaneye bu kadar saldırı yeter”.

Gazimağusa Yeni Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Nuri Gökşin, Güneş gazetesi’nde “Rezalet” başlığıyla yayınlanan ve Fuat Nalkıran adlı kişinin ölümüyle ilgili olarak hastaneyi hedef alan iddiaların tamamen “yanlış ve yalan” olduğunu kaydederek, bu tür yayınların çalışanların şevkini ve motivasyonunu bozduğunu belirtti.

“Bu tür yalan haberleri kınıyoruz”
Basından; hastaneyi yakından takip etmesini, eleştirmesini, ancak çalışmalarını doğru bir şekilde topluma duyurmasını istediklerini belirten Dr. Gökşin, bir gazetenin hastaneyi hedef alan ve siyasi amaçlar taşıdığını düşündükleri haberlerin doğru bir davranış olmadığını ifade ederek, bu tip yayınların devam etmesi durumunda yasal yollara başvuracaklarını söyledi.

Gazimağusa Yeni Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Nuri Gökşin, bir gazetede “Rezalet” başlığıyla yayınlanan ve Gazimağusa Yeni Devlet Hastanesi’ni hedef alan haberler üzerine bugün bir basın toplantısı düzenledi. Hastanede gerçekleştirilen basın toplantısında, Sağlık Bakanlığı Müdürü İsmet Salihoğlu, Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürü Dr. Tacan Öncül, doktorlar ve hastane idarecileri de hazır bulundu.

Gazimağusa Yeni Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Nuri Gökşin, basın toplantısına, “bugün bu basın toplantısını güzel haberleri paylaşmak için yapmak isterdik” sözleriyle başlayarak, bir gazetede hastaneyi hedef alan haberlerin kendilerini çok üzdüğünü ve çalışanların çalışma şevkini kırdığını kaydetti. Çalışanlarının yıllarca eski hastanede zor koşullar altında hastalara en iyi hizmeti vermek için çalıştığını, yeni hastaneye taşındığında ise bu çalışma sistemini daha da artırarak, mesaisini tamamen iyi hizmet için harcadığını vurgulayan Gökşin, ancak çalışanların bu gayretine rağmen basındaki gerçek dışı haberlerin kendilerini “Bu hastaneye bu kadar saldırı yeter” deme noktasına getirdiğini söyledi.

İhmal yok...
Söz konusu gazetede yer alan haberin, eski ve çok iyi tanıdığı hastalarından Fuat Nalkıran’ın hayatını kaybetmesi üzerine yoğunlaştığını dile getiren Başhekim Gökşin, haberde, “Nalkıran’ın acil bölümüne geldiği, ancak kimsenin ilgilenmediği, bir iğne yapıldığı ve ihmal edildiği” iddialarının yapıldığını, fakat olayda kesinlikle bir ihmal bulunmadığını kaydetti.

İki kez başvurdu, tüm tahliller yapıldı...
Gökşin, hastanın, 9 Şubat tarihinde hastanenin acil bölümüne sabah saat 08.14 ve akşam saat 19.55 olmak üzere iki kez karın ağrısı şikâyetiyle başvurduğunu ve gerekli tüm tahlillerin, muayenelerin ve tedavisinin yapıldığını belirtti.

Hastaya ikinci başvurusunda “Akut Kolesistit” tanısı ile Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Mustafa Kalfaoğlu tarafından servise yatması için “Yatış Belgesi” verildiğini, ancak hastanın yatmayı reddederek ve acil defterini imzalayarak hastaneden ayrıldığını söyleyen Gökşin, hastanın buradan da özel bir hastaneye yattığını, orada ameliyat olduğunu ve hayatını kaybettiğini anlattı. Gökşin, ancak gazetede, tüm bunların hiçbirinin yapılmamış gibi gösterildiğini, önyargı taşıdığını ve kendilerini rahatsız ettiğini ifade ederek, bu tür haberlerin çalışanların moral ve motivasyonunu sıfıra indirdiğini, bu yüzden basından bu tür olaylar konusunda daha duyarlı ve doğruya dayalı haber yapmasını istedi.

Gazimağusa Yeni Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Nuri Gökşin, bu tür haberleri kınadıklarını ve devam etmesi halinde yasal yola başvurma haklarının saklı olduğunu işaret ederek, “İnşallah bu tür hoş ve doğru olmayan haberlerle bir kez daha karşılaşmayız” dedi. Gökşin, konuşmasının sonunda merhum Fuat Nalkıran’a Allah’tan rahmet, yaslı ailesine de başsağlığı diledi.

Başhekim Gökşin’in ardından söz alan doktorlar da, yeni hastanede her türlü teknolojik altyapıya sahip olduklarını belirterek, gazetelerde kendilerini hedef alan ve doğru olmayan haberlerin kendilerini çok etkilediğini, bu yüzden bu tür haberleri kınadıklarını kaydettiler. Başhekim Gökşin, konuşmaların ardından basına Nalkıran’ın imzaladığı acil kayıtlarını ve hastaya yapılan tahlil raporlarını da gösterdi.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  ANİ ÖLÜMLE MÜCADELE, RİSK FAKTÖRÜYLE SAVAŞMAKTIR
           12 Şubat 2008, Salı »
SİGARA VE ALKOL

Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Kayımbaşıoğlu, vatandaşlara, sağlıklı beslenmeleri, kaliteli yaşamaları ve vücutlarının verdiği küçük sinyalleri dikkate alarak doktora başvurmaları yönünde çağrıda bulundu.

Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Dr. Sıdıka Kayımbaşıoğlu, ani ölümlerle mücadele etmenin yolunun, risk faktörleriyle savaşmaktan geçtiğini ifade ederek, “Sigara ve alkol kullanmayın, yüksek şeker ve tansiyonnuz varsa normale çevirin, fazla kilolarınızdan kurtulun, düzenli doktor kontrolünden geçin” dedi.

Kayımbaşıoğlu, ülkemizde ani ölümlerin yaşandığına dikkat çekerek, vatandaşlara, sağlıklı beslenmeleri, kaliteli yaşamaları ve vücutlarının verdiği küçük sinyalleri dikkate alarak doktora başvurmaları yönünde çağrıda bulundu.

Risk faktörlerine sahip olanların kalp sağlığı açısından düzenli kontrollerini yaptırması gerekliliğine vurgu yapan Kayımbaşıoğlu, bunun hem kalp hastalıklarının gelişmesini hem de ani ölümü engellemek için çok önemli olduğunu kaydetti.

Sigara içenler, yüksek kolesterolü, şeker
hastalığı ve hipertansiyonu olanlar risk altında...

Kayımbaşıoğlu, damar sertliği açısından risk faktörü olanlar, sigara içenler, yüksek kolesterolü, şeker hastalığı ve hipertansiyonu olanlar ve fazla kilolu kişilerin risk altında olduğunu belirtti. Kayımbaşıoğlu, stres ve depresyonun da ani ölümlerde etkili olduğunu ifade etti. Kayımbaşıoğlu, ani ölümlerinin engellenmesinin, başta koroner damar hastalıklarının engellenmesi ile mümkün olduğunu vurguladı.

Stres, alkol ve sigarayı yaşamınızdan çıkarın...
Kayımbaşıoğlu, sigara, yüksek kolesterol, tansiyon yüksekliği ve kalp-damar hastalığı nedenlerinin önlenebilir ve tedavi edilebilir risk faktörlerini oluşturduğunu söyledi. Kayımbaşıoğlu, kalp-damar hastalarında, hipertansiyonlularda ve şeker hastalarında ani ölüm olasılığının daha fazla olduğuna dikkat çekerek, bu durumlarda sigara içmenin ve stresin riski iyice arttırdığını kaydetti. “Ani ölüm riskini azaltmak için fazla kilolardan kaçının, alkol, sigara ve stresi yaşamınızdan çıkarın” diyen Kayımbaşıoğlu, artık ülkemizde küçük yaşlardan itibaren sigara kullanılmaya başlanıldığına da dikkat çekerek, ailelere çocuklarına sağlıklı beslenme kurallarını iyice aşılamaları ve fast-food yiyeceklerden uzak tutmaları çağrıda bulundu. Kayımbaşıoğlu, ailesinde koroner kalp damar hastalığı, özellikle ani ve genç yaşta ölümler bulunan kişilerin ise, şeker hastalığı, yüksek kolesterol yüksekliği gibi diğer faktörlerin varlığının araştırılması için doktorlarına başvurmasını istedi.

Spor hayatı olanlar kontrolden geçmeli...
Kayımbaşıoğlu, aktif profesyonel bir spor hayatı olanların dikkatli bir kalp ve dolaşım sistemi muayenesinden geçirilmesinin şart olduğunu belirtti. Kayımbaşıoğlu, kilo fazlalığı problemi olanların da aniden ağır egzersiz yapmalarının ve tıbbi kontrolden geçmeden spora başlamalarının riski yükselttiğini ifade etti. Kayımbaşıoğlu, düzenli egzersiz yapanların ve spor yapmaya yeni başlayanların da mutlaka doktor kontrolünden geçmesi gerektiğini ifade etti. Özellikle kalp-damar hastalarının ağır sporlardan(futbol, halter gibi...) uzak durması gerekliliğini de vurgulayan Kayımbaşıoğlu, “Bilinçsiz yapılan spor ani ölüm riskini arttırır” diye konuştu.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  CEZALAR CAN YAKACAK!...
           11 Şubat 2008, Pazartesi »
ASAF ŞENOL

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Asaf Şenol, sigara ve tütün içimini düzenleyen yeni yasada, hem sigara içene hem de içilmesine izin veren iş yeri sahibine ceza kesileceğini belirtti.

Sigara ve tütün içimini düzenleyen yeni yasaya göre, kapalı alanlarda hem sigara içene, hem de içilmesine izin veren işyeri sahibine ağır cezalar geliyor

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Asaf Şenol, hazırlanan Tütün Ürünlerinin Zararlarından Korunma ve Denetim Yasası'nda, hem sigara içenlere, hem de içilmesine izin veren iş yeri sahiplerine ağır cezalar verileceğini belirtti. Şenol, "Bu yasa birçok cezai uygulamayı da beraberinde getirmektedir. Ayrıca birçok noktada da farklı cezaları içermektedir" dedi.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Asaf Şenol, kapalı alanlarda kesinlikle tütün içilemeyeceğini belirterek, "Bu yasa birçok cezai uygulamayı da beraberinde getirmektedir. Ayrıca birçok noktada da farklı cezaları içermektedir" dedi.

Sağlık Bakanlığı, tamamen Avrupa Birliği Müktesebatı'na uygun, Tütün Ürünlerinin Zararlarından Korunma ve Denetim Yasası'nı hazırladı. 1996 yılında yürürlüğe giren, fakat eksiklikleri nedeniyle bir türlü uygulanamayan Toplu Taşımacılık Yapılan Araçlarda ve Kapalı Yerlerde Tütün ve Tütün Mamullerinin İçiminin Yasaklanması ve Sınırlandırılması Yasası'nın yerine hazırlanan yeni yasada, caydırıcı cezalar ve getirilen standartlar göze çarpıyor. Yeni yasada, tütün ve dumansız tütün ürünleri için uyarı, dış yüzeyin en az % 30'unu, ek uyarıların ise paketin diğer geniş dış yüzeyinin en az % 40'ını kaplaması gerekiyor. Hazırlanan yasada ayrıca, tütün firmalarının sponsor olamayacağı, panolara reklam asamayacağı ve işyeri tabelalarına tütün mamulü markasını gösteren tabela konulamayacağı yanında, gazete, televizyon ve radyo reklamlarının da yasaklanacağı belirtildi.

Şenol: "AB uyum yasalarına uygun bir yasadır"
Hazırlanan yasanın, meclise gönderildiğini ve AB müktesebatına uygun olduğunu söyleyen Müsteşar Asaf Şenol, "Bu, Türkiye'nin de üyelik süreci için uygulamaya koyduğu yasadır" dedi. Müsteşar Asaf Şenol, yasanın amacının, kişileri ve gelecek nesilleri tütün ürünlerinin zararlarından korumak olduğuna dikkat çekerek, "Amacımız, bunların alışkanlıklarını özendirici reklâm, tanıtım ve teşvik kampanyalarından koruyucu tertip ve tedbirleri almak ve herkesin temiz hava soluyabilmesinin sağlanması yönünde düzenlemeler yapmaktır" dedi.

"Paketler üzerinde uyarıcı yazılar şart"
Hazırlanan yasayla, tütün mamulleri üzerindeki uyarıcı yazılara da standart getirildiğini vurgulayan Şenol, "Ağızdan kullanım için tütünler ve diğer dumansız tütün ürünleri dışında kalan tüm tütün ürünlerinin her bir paketinin üzerinde açıkça görülebilir ve rahatça okunabilir şekilde 'Yasal uyarı: Sağlığa zararlıdır' uyarısının yer alması şart oldu" dedi. Şenol konuşmasını şöyle sürdürdü: "Aynı paket üzerinde ayrıca 'Sigara/Tütün İçmek Ölüme Neden Olur' veya 'Sigara /Tütün İçmek Öldürücüdür' ifadeleri ile 'Sigara/Tütün İçmek Size ve Çevrenizdekilere Ciddi Zararlar Verir' şeklinde iki genel uyarıdan biri veya hazırlanan 15 uyarıdan biri yazılmalıdır."

"Paket üzerindeki uyarılar belli oranlarda olacak"
Tütün mamulleri üzerindeki uyarıcı yazıların yasa çerçevesinde düzenlendiğini ifade eden Şenol, tütün ve dumansız tütün ürünleri için uyarı, dış yüzeyin en az % 30'unu, ek uyarıların ise paketin diğer geniş dış yüzeyinin en az % 40'ını kaplaması gerektiğini söyledi. Asaf Şenol, uyarıcı yazıların, şeffaf ambalajlar hariç en çok görülen yüzey üzerine silinmeyecek biçimde yazılmasının zorunlu olduğunu kaydetti.

"Tütün firmaları reklam ve sponsorluk yapamayacak"
Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Asaf Şenol, yasa gereği, tütün firmalarının, sponsor olamayacağını, panolara reklam asamayacağını ve işyeri tabelalarına sigara veya tütün markasını gösteren tabela asamayacağına dikkat çekti.
Müsteşar ayrıca, radyo, televizyon ve gazetelere sigara ve tütün reklamları verilemeyeceğini de kaydetti.

"Hem içene hem de izin verene ceza kesilecek"
Müsteşar Şenol, Tütün Ürünlerinin Zararlarından Korunma ve Denetim Yasası'na göre, restoran, bar veya kafe gibi yerlerde tütün ve tütün mamulleri içenlere ceza kesileceğini ama aynı zamanda buna izin veren işyeri sahiplerine de ceza geleceğini vurguladı. Tütün ve tütün mamulü içilmesine izin veren işyeri sahibine kesilecek cezanın, içenden daha fazla olacağına vurgu yapan Asaf Şenol, "Artık bu yeni yasayla işyeri sahiplerine de yaptırımlar yükleniyor. İşyeri sahipleri kendi oto denetimlerini sağlayacak" dedi. Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Şenol, ilk ve ortaokul dereceli okullarda ise ister kapalı ister açık alan olsun kesinlikle tütün mamulü içilemeyeceğinin altını çizdi. Asaf Şenol ayrıca, polis, belediye zabıtaları, kaymakamlıklar ve sağlık müfettişlerinin denetimleri gerçekleştirerek, ceza işlemlerini yerine getireceğini de söyleyerek "Hazırlanan yasa farklı maddelerde ve konularda da bir geçiş süreci ön görmektedir" şeklinde konuştu.
Aral MORAL (KIBRIS)

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  GAZİMAĞUSA DEVLET HASTANESİ'NDE BİR İLK DAHA...
           8 Şubat 2008, Cuma »
LAPAROSKOPİ

KKTC’de ilk kez “Diagnostik Laparoskopi ve Laparoskopik Orşiektomi” (karın içine yerleşmiş testisin laparoskopik yöntemle alınması) ameliyatı gerçekleştirildi.

KKTC’de ilk kez “Diagnostik Laparoskopi ve Laparoskopik Orşiektomi” (karın içine yerleşmiş testisin laparoskopik yöntemle alınması) ameliyatı gerçekleştirildi

Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde 5 Şubat 2008 tarihinde gerçekleştirilen ameliyat, üroloji polikliniğine sağ inmemiş testis nedeniyle başvuran 21 yaşındaki erkek hastaya, Op. Dr. Sadrettin Tuğcu, Op. Dr. Mustafa M. Kalfaoğlu ve ekibi tarafından başarıyla uygulandı.

Op. Dr. Sadrettin Tuğcu inmemiş testisin; anormal yerleşimli, normal yerinde olmayan testis anlamına geldiğini söyledi ve hastalığı şöyle anlattı:

“Miyadında doğanlarda yüzde 3-5 oranında, prematüre doğanlarda yüzde 20-30 oranında görülür. Sıklıkla tek taraflıdır ve sağda daha sık görülür. Genelde kasık kanalında bulunur ve ultrasound ile muayene ile tespit edilir. Çok nadir olarak da karın boşluğu içerisinde olduğundan dolayı tespit edilemez. Bugün için yeri tespit edilemeyen bir testisi lokalize etmek ve yokluğunu kanıtlamak için en güvenilir,seçkin ve minimal invaziv yöntem laparoskopidir.”

Tuğcu, bu hastada karın içerisinde kalan normal yerine inmemiş olan sağ testisin, kasık kanalı girişinde bulunduğunu ve laparoskopik olarak kordon bağı ile birlikte çıkarıldığını kaydetti. Testisleri normal yerine inmemiş olan hastalarda mutlaka testisin araştırılıp bulunması gerektiğini vurgulayan Tuğcu, özellikle erişkin yaşa gelmiş kişilerde, kansere dönüşmesini engellemek için alınması gerektiğini belirtti.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  VAİZ: "TABİBLER BİRLİĞİ'NİN POZİTİF TAVRI SEVİNDİRİCİ"
           8 Şubat 2008, Cuma »
TABİBLER BİRLİĞİ'NİN ZİYARETİ

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’nin yeni yönetim kurulunu kabul etti:

“Bugün, gelinen aşamada Kamu Sağlık Çalışanları Yasa tasarısı ile Döner Sermaye yasa tasarısı Meclis’e gönderilmiştir. Yasalarının uygulamaya girmesiyle reform süreci çalışmaya başlayacaktır”

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği (KTTB) yeni yönetim kurulu üyeleri Sağlık Bakanı Eşref Vaiz’e bugün nezaket ziyaretinde bulundu.

KTTB Başkanı Dr. Turgay Akalın Başkanlığı’daki yeni yönetim kurulu, 20 Şubat 2007 teihinde Sağlık Bakanlığı ile sağlık reformun gerçekleştirilmesine yönelik varılan mutabakata bağlı olduklarını Sağlık Bakan Vaiz ‘e iletti.

Kabulde, KTTB’nin yeni başkan ve yönetim kurulu üyelerine başarı dileklerinde bulunan Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, “ KTTB’nin pozitif yaklaşımı beni mutlu etmiştir” dedi.

Bakan Vaiz, bugün gelinen aşamada Kamu Sağlık Çalışanları Yasa tasarısı ile Döner Sermaye yasa tasarısının mecliste olduğunu ve yasalarının uygulamaya girmesiyle reform sürecinin çalışmaya başlayacağını kaydetti.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  ATMOSFERDEKİ TOZ ZERRECİKLERİNE DİKKAT!
           8 Şubat 2008, Cuma »
SIDIKA KAYIMBAŞIOĞLU

Sağlık Bakanlığı, Güney ve Güneybatı kuvvetli hava akımlarının Afrika üzerinden gelen ve atmosferde kirlilik yaratan toz zerrecikleriyle ilgili uyarıda bulundu:

Atmosferde kirlilik yaratan toz zerreceiklerine dikkat!...

Kayımbaşıoğlu: “Yaşlı ve çocuklar ile kalp, astım, kronik obstrüktif AC, trioid ve metabolik hastalıklardan muzdarıp olan kişiler mümkün olduğunca sokağa çıkmasınlar”

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Müdürü Dr. Sıdıka Kayımbaşıoğlu, Metoroloji Dairesi’nin bu sabahtan itibaren ülkeyi etkisi altına alan ve atmosferik kirlilik yaratan toz zerrecikleri konusundaki ihbarı üzerine vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Kayımbaşıoğlu yaptığı açıklamada, özellikle yaşlı ve çocuklar ile kalp, astım, kronik obstrüktif AC, trioid ve metabolik hastalıklardan muzdarıp olan kişilerin mümkün olduğunca sokağa çıkmamalarını söyledi.

Sokağa çıkmak zorunda olan söz konusu kişilerin, kesinlikle maske takmaları uyarısında da bulunan Kayımbaşıoğlu, herhangi bir rahatsızlık hisseden yurttaşların en kısa sürede hastane veya sağlık merkezlerine müracaat etmelerini istedi.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  YAŞLILARA EVDE TIBBİ BAKIM HİZMETİ PROJESİ
           7 Şubat 2008, Perşembe »
YAŞLILARA EVDE BAKIM HİZMETİ

Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli, ‘Yaşlılara Evde Tıbbi Bakım Hizmeti Projesi’ ile yaşlılardan alınan teşekkürü Sağlık Bakanı Eşref Vaiz’e iletmek üzere bir nezaket ziyareti gerçekleştirdi.

Benli, yaşlılardan alınan teşekkürü Vaiz’e iletti...

Vaiz: “Sağlık Bakanlığı ve Gönyeli Belediyesi’nin birlikte yürüttüğü ‘Yaşlılara Evde Tıbbi Bakım Hizmeti Projesi’ ile gurur duyuyoruz”

Benli: “Yaşlılara Evde Tıbbi Bakım Hizmeti Projesi, kurumsal görevimizdir ama bizler, insani değerlere önem veren bireyler olduğumuzdan ötürü bunu vicdani bir görev olarak da görüyoruz“

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz ve Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli’nin 21 Kasım 2006 tarihinde imzaladığı protokolle başlayan “Yaşlılara Evde Tıbbi Bakım Hızmeti Projesi” başarıyla devam ediyor. Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli, Proje’de gelinen son aşama ve önümüzdeki dönemlerde gerçekeleşecek yeni projeleri konuşmak üzere Sağlık Bakanı Eşref Vaiz’e bir nezaket ziyareti gerçekleştirdi.

Kabulde konuşan Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Sağlık Bakanlığı ile Gönyeli Belediyesi’nin yaşlılara sunduğu evde tıbbi bakım hizmetinin gayet başarılı bir şekilde devam ettiğini ifade ederek, Belediye’nin çalışmalarını ilgiyle takip ettiklerini ve bunu takdirle karşıladıklarını söyledi.

Gönyeli Belediye sınırları içerisinde devam eden Yaşlılara Evde Tıbbi Bakım Hızmeti Projesi” ile Sağlık Bakanlığı’nın da mutluluk duyduğunu kaydeden
Vaiz, önümüzdeki dönemlerde Bakanlık ve Belediye işbirliği ile farklı projelere birlikte imza atmaya devam edeceklerini vurguladı.

Sağlık Bakanlığına teşekkür...
Proje’den dolayı yaşlılardan alınan teşekkürü Sağlık Bakanı Eşref Vaiz’e iletmek üzere bir nezaket ziyareti gerçekleştirdiğini söyleyen Gönyeli Belediye Başakanı Ahmet Benli, “bu proje kurumsal görevimizdir ama bizler, insani değerlere önem veren bireyler olduğumuzdan ötürü bunu vicdani bir görev olarak da görüyoruz“ dedi. Yaşlılara Evde Tıbbi Bakım Hizmeti Projesi’ni daha da ileriye götürmeyi hedeflediklerini anlatan Benli, Sağlık bakanlığından aldıkları cesaret ve destekle daha da başarılı projelere imza atacaklarını kaydetti.

“Proje, 65 yaş üzeri ihtiyaçlıları veya yatalak hastaları kapsıyor”
Sağlık Bakanlığı ile Gönyeli Belediyesi’nin 21 Kasım 2006’da imzaladığı protokol gereği, Gönyeli bölgesinde ikamet eden tıbbi bakıma ihtiyaçlı 65 yaş üzerindeki yaşlılara sağlık hizmeti sunuyor.

Ayrıca proje, yaşları 65’in altında olan ancak, yatalak veya yarı yatalak durumdaki yurttaşlara da evlerinde tıbbi bakım sağlıyor. Yaşlı, yatalak veya yarı yatalak hastaların ilaç, doktor ve tıbbi bakım gereksinimlerinin karşılanıp Avrupa standartları’nda çağdaş ve rahat bir yaşam sürmelerine olanak sağlayan proje, Sağlık Bakanlığı ile Gönyeli Belediyesi tarafından birlikte yürütülüyor.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  VAİZ: "ŞOV DEĞİL, İŞ YAPIYORUZ!"
           6 Şubat 2008, Çarşamba »
SAĞLIK BAKANI EŞREF VAİZ

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, göreve geldiği günden itibaren, ülkenin sağlık alanında daha önce tanık olamadığı sayıda icraata imza atıldığını söyledi.

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, göreve geldiği günden itibaren, ülkenin sağlık alanında daha önce tanık olamadığı sayıda icraata imza atıldığını söyledi

Vaiz, Sağlık Bakanlığı olarak önce altyapıyı düzelterek, sağlığa duyulan güvensizliği ortadan kaldırmak için kolları sıvadıklarını, daha sonra sağlık reformunu gerçekleştirmek için sivil toplum örgütleri ile uzlaşı yoluna giderek yasal çalışmaları devam ettirdiklerini kaydetti.

Bakan Vaiz, yeni sağlık sisteminin adım adım hayata geçirileceğine vurgu yaparak, bugün Kamu Sağlık Çalışanları Yasası ve Döner Sermaye yasa tasarılarının Meclis’te komiteye taşındığını da hatırlattı ve yasaların geçirilmesinin KKTC’de sağlıkta yeni bir dönem anlamına geldiğini vurguladı. Sağlıkta sağlanacak başarının herkesin başarısı olacağına da işaret eden Vaiz, sağlık yasalarının çıkarılması konusunda “Bugünlerde bazı sendikalar tarafından yapılan açıklamaları üzüntüyle karşılıyorum” diye konuştu.

Vaiz, sağlıkta kırk yıllık sistemsizliğin aşılması adına girilen yasal değişim sürecinde, şahsının ve bakanlığının haksız eleştirilere hedef olduğunu söyledi. Bakan Vaiz, beş-altı kulvarda birden zamanla yarışarak kurmaya çalıştıkları yeni sağlık sistemiyle, halkın hayalini kurduğu bir modeli hayata geçirmek istediklerini yineledi. Vaiz, eleştirilerin mutlaka olacağını ancak yıkıcı değil yapıcı eleştirilere ihtiyaç duyulduğuna işaret etti. Vaiz, göreve geldiği gün itibariyle, yasa çalışmalarının yanında boş durmadıklarını, sağlık merkezlerinin, hastanelerin altyapılarını iyileştirmekle ve araç-gereç ile donanımlarını artırmakla da uğraştıklarını belirtti. Vaiz, sağlıkta hem hizmet alanın, hem de hizmet verenin mutluluğu için, hastaların bekleme koşullarının iyileştirildiğini, bazı branşlarda randevu sistemine geçildiğini, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde 30 yıldır çalışmayan soğutma ve ısıtma sisteminin yeniden kurulduğunu, servislerin yatak sayılarıyla birlikte donanımlarının geliştirildiğini ve ambulans filosuna 12 yeni ambulanslın kazandırıldığını anımsattı. Vaiz, bunların yanında Numaratör ve sıramatik sistemine geçildiğini, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Bünyesi’nde kurulan ‘Yüksek Basınç Odası’ ile birçok hastalığın tedavisinde KKTC’de kendi hastanemizde hizmet verildiğini söyledi.

Bakan Vaiz, İngiliz Sömürge Dönemi’nden kalma 60 yıllık yıkılmaya yüz tutan Gazimağusa Devlet Hastanesi’nin yerine Avrupa Birliği standartlarında yeni bir hastane yapıldığını ancak bu denli büyük bir kazanımın içi boş söylemlerle çürütülmeye çalışıldığını savundu. Vaiz, Gazimağusa’ya oldu kadar Karpaz bölgesine de hizmet vermeye başlayan hastanenin, ülkeye armağan edilmiş bir hediye olduğunu söyledi. Yeni hastane için eski Mağusa Hastanesi’ndeki cihazlara ek olarak, yeni cihazların da temin edildiğini söyleyen Vaiz, “Unutulmamalıdır ki, eski Mağusa Hastanesi, 180 yatak kapasitesi ile hizmet vermekteydi. Orada bulunan tüm cihazlar yeni hastanemize taşınmıştır. Tomografi cihazı ile ilgili olarak ihale ile hizmet alımı yönüne gidilecektir ” şeklinde konuştu. Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi kampusu içerisine 7 aylık kısa bir sürede yapılan, Ayaktan Tanı ve Tedavi Merkezi’nin sağlıkta güncelliği ve kaliteyi yakalamak adına önemli bir icraat olduğunu anımsatan Bakan Vaiz, merkezde şu anda nöroloji, EEG, kardiyoloji ve kardiyovasküler cerrahi polikliniklerinin yapıldığını söyledi.

Kalp Damar Cerrahi Merkezi’nde, İstanbul Siyami Ersek Kalp Hastahanesi ile birlikte başlatılan uygulama sayesinde de bugün kalp hastalarının tedaviyi uzaklarda değil ülkesinde alabildiğini söyledi. Vaiz, KKTC’de ilk kez By-pass ameliyatları yapılmaya başlandığına dikkat çekti, “Attığımız her adım bir ilkti ve büyük değişimler sağladı” dedi. Sağlık Bakanlığı’nın Dokuz Eylül Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastahanesi ile Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastahanesi arasında tedavi hizmetleri sözleşmesi ile bu hastahanelere hasta gönderilmeye başlandığını da ifade eden Vaiz, ayrıca Beyin Cerrahisi, Anastezi ve Reanimasyon, Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı gibi branşlarda Türkiye Cumhuriyeti ile işbirliği protokolü çerçevesinde uzman hekim getirtildiğini ve İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden çocuk endokrinolojisi uzmanının ayda bir ülkeyi ziyaret etmesinin sağlandığını belirtti.

Sağlıktaki altyapıya dönük yatırımlar devam ederken ‘Sağlıkta Yeniden Yapılanma” için Bakanlık ile sağlık alanında örgütlü sendika ve birliklerle, sağlık reformunun 1 Ocak 2008’den itibaren uygulamaya girmesi konusunda mutabakata varıldığını da ifade eden Vaiz, bugün gelinen aşamada Kamu Sağlık Çalışanları Yasa tasarısı ile Döner Sermaye yasa tasarısının mecliste olduğunu ve yasalarının uygulamaya girmesiyle reform sürecinin çalışmaya başlayacağını kaydetti. Vaiz, Meclis’e sevk edilen Kamu Sağlık Çalışanları Yasası ve Döner Sermaye Yasası’nın geçmesi ile birlikte oluşacak yeni sistemde hem hizmet alanın hem de hizmet verenin daha da memnun olacağı yapının kazanılmış olacağını söyledi. Vaiz, Döner sermaye ve performans sisteminde hastane yönetim kurulları ile yerinde yönetim geleceğini de vurguladı. Vaiz, hekimlerin de bu organlarda yer alarak her tür sorunu çözme sorumluluğuna sahip olacağını kaydetti. İlk defa yerinden yönetim devrinin başlayacağına işaret eden Vaiz, bakanlığa denetim mekanizmaları ile hesap verileceğini bildirdi ve “Bu yöntemle oto kontrol ve disiplin sağlanmış olacak ” dedi. Bakan Vaiz, hasta memnuniyetini getirecek olanın hastane yönetimi ve çalışanlarının mutluluğu olduğuna dikkat çekerek, bunun da, yönteminin performansa dayalı döner sermaye sistemi olduğunu kaydetti. Vaiz, kamu hekimlerinin özendirilerek, kendi istekleri ile kliniklerini kapatacakları bir yapının yaratılmaya çalışıldığını da ifade ederek, geçiş döneminin şart olduğunu yineledi. Vaiz, kliniklerini kapatacak olan hekimlere saat mesai bitiş saati olan 15.00’ten sonra randevu ile çalışma olanağı sağlanacağını da vurguladı.

Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı önemli icraatların bunlarla kısıtlı olmadığını da ifade eden Bakan Vaiz, sağlıkta dönüşüm projesi kapsamında pilot bölge olarak belirlenen Yenierenköy Sağlık Merkezi’nde Ağustos 2006 tarihinden itibaren 24 saat kesintisiz ve doktorlu sağlık hizmeti sunulduğunu, bu uygulamadan yöre halkı memnun olduğunu söyledi . Vaiz, adeta atıl durumda bulunan Güzelyurt ve İskele Sağlık Merkezlerinin, yeniden düzenlenerek 24 saat on-call sağlık hizmeti sunmaya başladığını da hatırlattı. Vaiz, ayrıca, KKTC tarihinde ilk kez, safra yollarının görüntülenmesini ve safra yollarına ameliyatsız, ağız yolu ile girilmek sureti ile müdahale edilmesini sağlayan ERCP (Endoskopik Retrograd Kolanjiyo Pankreatografi) işleminin yapılmaya başlandığını dile getirdi.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  YÜKSEK BASINÇ ODASI, KARBONDİOKSİTTEN ZEHİRLENEN BEŞ         KİŞİYİ KURTARDI
           6 Şubat 2008, Çarşamba »
YÜKSEK BASINÇ ODASI

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nde, Şubat 2006 tarihinde devreye sokulan Yüksek Basınç Odası (Hiperbarik Oksijen Tedavisi Odası) hayat kurtarmaya devam ediyor.

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde Şubat 2006 tarihinde devreye sokulan Yüksek Basınç Odası (Hiperbarik Oksijen Tedavisi Odası) beş kişiyi kurtardı

Dr. İzbul: “Yüksek Basınç Odası akut gaz ve hava embolizmi, karbon monoksit ve akut duman inhalasyonları, gazlı gangren, travmatik iskemiler, dekompresyon hastalığı, yara iyileşmelerinin geciktiği diyabetlik ayaklarda ve temel yanıklar ile birçok hastalıkta kullanılıyor”

Basınç odası, denizde vurgun yiyenler için de oldukça önem taşıyor. Turizm sektörü ve buna bağlı olarak ‘hobi turizmi’ kapsamında yer alan sualtı turizmi için de önemli bir gereksinim"

Dışarıda yaktıkları kömürü daha sonra odalarına almaları sonucu karbondioksit zehirlenmesi yaşayan beş kişi, bugün Hiperbarik Oksijen Tedavisi’yle kurtarıldı. Hastaneye getirildikleri zaman vücuttaki oksijen düzeyleri yüzde seksenin altında olan ve baygınlık geçiren beş kişiye, saf oksijen verilerek müdahale edildi ve boğulmaları önlendi.

Basınç Odası sorumlu doktoru Tarık İzbul, 2006 yılında devreye sokulan basınç odası sayesinde, bugün olduğu gibi daha önce de denizde vurgun yiyen kişilerin Hiperbarik Oksijen Tedavisi’yle hayatlarının kurtarıldığını anlattı.

İzbul, bu yönteminin vurgun vakaları ve karbondioksit zehirlenmelerinin yanı sıra, diyabetik hastaların yara tedavisinde, kalp ameliyatları sonrası gelişen kemik iltihabı ve pansumana ya da ilaç tedavisine cevap vermeyen vakalarda da başarıyla kullanıldığını vurguladı.

Basınç odası...
Basınç Odası, çelikten yapılmış içerisine hava verilerek basınçlanabilen ve odada tedavi için bulunan kişilere yüzde yüz oksijen soluma olanağı sağlayan kabinlerden oluşuyor. Basınç Odası’ndaki tedavi “Hiperbarik Oksijen Tedavisi” olarak adlandırılıyor. Basınç odası, Avrupa Hiperbarik Tıp Komitesi ile Denizaltı ve Hiperbarik Tıp Komiteleri’nin oluşturduğu listeye göre, akut gaz ve hava embolizmi, karbon monoksit ve akut duman inhalasyonları, gazlı gangren, travmatik iskemiler, dekompresyon hastalığı, yara iyileşmelerinin geciktiği diyabetlik ayaklarda ve temel yanıklar ile birçok hastalıkta kullanılabiliyor.

Basınç odası, denizde vurgun yiyenler için de oldukça önem taşıyor. Turizm sektörü ve buna bağlı olarak ‘hobi turizmi’ kapsamında yer alan sualtı turizmi için de önemli bir gereksinim olan Basınç Odası, vurgun şüphesi ile Rum kesimindeki merkeze gönderilen hastaların artık KKTC’de tedavilerinin yapılabilmesi açısından da önem arz ediyor. Deniz sporlarından dolayı oluşan sağlık sorunları, diyabetli hastalarda görülen vücut yaraları ve benzeri hastalıkların tedavisinde büyük önemi bulunan Basınç Odası (Hiperborik Şubat 2006 tarihinden itibaren kurulup hizmete sunulmuştur.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  YENİ GAZİMAĞUSA HASTANESİ'Nİ ZİYARET...
           5 Şubat 2008, Salı »
YENİ MAĞUSA HASTANESİNİ ZİYARET

Başbakan Ferdi Sabit Soyer ile Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde ziyaret ederek incelemelerde bulundular.

Başbakan Soyer ile Sağlık Bakanı Vaiz, Gazimağusa Hastanesi’ni ziyaret etti

Başbakan Ferdi Sabit Soyer ile Sağlık Bakanı Eşref Vazi hastane yetkilileriyle bir araya gelerek, hastanenin eksiklikleri ve ihtiyaçları konusunda bilgi aldılar.

Başbakan Ferdi Sabit Soyer polikliniklerde yataklı tedavi gören hastaları tek tek ziyaret ederek, sağlık durumları hakkında bilgi aldı ve hastalara hediye paketleri verdi.

Başbakan Soyer ile Sağlık Bakanı Vaiz’e ziyaretlerinde Milletvekili Dr. Arif Albayrak, Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Ahmet Muratoğlu Sağlık Bakanlığı Bakanlık Müdürü İsmet Salihoğlu, Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürü Tacan Öncül ile Gazimağusa Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Nuri Gökşin eşlik etti.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  SAĞLIK BAKANI VAİZ, KTAMS'I KABUL ETTİ...
           1 Şubat 2008, Cumartesi »
BAKAN VAİZ KTAMS'I KABUL ETTİ

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, sağlıkta yeniden yapılanmanın gerçekleşmesi için tarafların birliğinin şart olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, KTAMS’ı kabulünde vurguladı:
Sağlıkta yeniden yapılanma ancak birlikle mümkün”

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan başkanlığındaki bir heyet, Sağlık Bakanı Eşref Vaiz’i makamında ziyaret etti. Sağlık sektöründeki gelişmelerin ve sağlık yasalarının değerlendirildiği görüşmede, Bakanlık Müsteşarı Asaf Şenol ile Bakanlık Müdürü İsmet Salihoğlu da hazır bulundu.

Vaiz: “İyi ilişkimiz sürecek”
Bakan Vaiz, kabulü sırasında yaptığı açıklamada, sağlık sektöründe hedeflenen reformun ayakları olan yasaların hayat bulması için tarafların birliğinin vazgeçilmez olduğunu kaydetti. Her türlü eleştiriye ve öneriye açık olduklarını da ifade eden Bakan Vaiz, KTAMS’la iyi ilişkilerin sürdürüleceğini söyledi.
Vaiz, Kamu Sağlık Çalışanları Yasa tasarısında hekimlerle ilgili ciddi özlük hakları bulunmadığına vurgu yaptı, tam aksine yasanın hemşirelere ve diğer sağlık çalışanlarına kazanımlar getireceğini kaydetti.

Kaptan: “Birlikte çözüm üreteceğiz”
KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan ise görüşmede yaptığı konuşmada son günlerde arzulanmayan gelişmeler yaşandığını söyleyerek, Kamu Sağlık Çalışanları Yasası’nın kazandırılması için mücadele ettiklerinin bilinmesini istediğini belirtti. Kaptan, yeniden bakanlıkla temasta bulunmaktan mutlu olduklarını da ifade ederek, “Birlikte çözüm üreteceğiz” dedi.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


  "ANİ ÖLÜM VE EKG" KONULU EĞİTİM ÇALIŞMASI...
           1 Şubat 2008, Cumartesi »
EKG SEMİNERİ

Sağlık Bakanlığı’ndan ani ölümün önlenmesinde ve kalp krizi teşhisi’nde Elektrokardiyografi’nin (EKG) yeri ve önemi konulu iki günlük eğitim çalışması...

Sağlık Bakanlığı Yataklı Tedavi Kurumları Müdürlüğü, ani ölümün önlenmesinde ve kalp krizi teşhisi’nde Elektrokardiyografi’nin (EKG) yeri ve önemi konulu bir eğitim çalışması başlattı. Eğitim çalışması, İki gün (2 ve 3 Şubat 2008) devam edecek”

Prof. Dr. Aytaç Öncül: “Gelişmiş ülkelerde ölümün birinci sıradaki sebebi kalp damar hastalıklarıdır. Kalp damar hastalığında ise ölümün yarısı ani ölüm şeklindedir. Kalp damar hastalıklarındaki ölümler, erken teşhis ve tedavi ile büyük oranda önlenebilmektedir. Erken teşhiste hastanın klinik bulgu ve belirtilerinin yanısıra EKG büyük önem taşımaktadır”

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim üyesi ve Türk Kardiyoloji Derneği Hipertansiyon Çalışma Grubu Başkanı, Kıbrıslı Prof. Dr. Aytaç Öncül ve ekibi tarafından verilen eğitim, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Thalassemia Merkezi Konferans Salonunda yapılıyor.

Acil servis ve ambulans çalışanlar ile yoğun bakımda görev yapan hemşire ve sağlık çalışanlarına yönelik olan eğitim çalışmasının ilk günkü kısmına yaklaşık yüz kişi katıldı. Ani ölüme yol açabilecek kalp krizi ve ritim bozukluklarının tanısında, önemli bir yer tutan Elektrokardiyografinin (EKG) irdelendiği eğitim çalışmasında, katılımcılara birinci ve ikinci basamak hekimlik uygulamalarında hastanın en kısa sürede ilgili uzmana ulaşabilmesi için doğru teşhisi koymak amacı ile kalp krizi ve ritim bozukluklarıyla ilgili ana konular ve bunların elektrokardiyografik tanı kriterleri detaylı olarak anlatıldı.

Prof. Dr. Öncül: “Kalp damar hastalıkları Dünya’da ilk sırada”
Kalp ve damar hastalıklarıyla ilgili açıklamalarda da bulunan Prof. Dr. Aytaç Öncül, Dünya’daki gelişmiş ülkelerde ve KKTC’de de ölümle sonuçlanan hastalıklar arasında ilk sırada kalp ve damar hastalıkları olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Aytaç Öncül, “Gelişmiş ülkelerde ölümün birinci sıradaki sebebi kalp damar hastalıklarıdır. Kalp damar hastalığında ise ölümün yarısı, ani ölüm şeklindedir. Kalp damar hastalıklarındaki ölümler, erken teşhis ve tedavi ile büyük oranda önlenebilmektedir. Erken teşhiste hastanın klinik bulgu ve beliirtilerinin yanısıra EKG büyük önem taşımaktadır” dedi. Bugün başlayıp yarın sona erecek eğitim çalışmasında Kıbrıslı Prof. Dr. Aytaç Öncül’ün başkanlığındaki ekipte Doç. Dr. Hüseyin Oflaz, Dr. Ebru Gölcük ve Dr. Emre Aslanger yer almaktadır.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............


North Cyprus, NORTH CYPRUS, KUZEY KIBRIS, cyprus, Cyprus kibris, chypre, north cyprus, internet, ISP, web service, web design, turkish cypriot, www, trnc, turkish republic of northern cyprus, nicosia, lefkosa, famagusta, gazimagosa, gazimagusa, magusa, kyrenia, girne, lefke, lefka, guzelyurt, morphou, karpaz, karpas, la republique turque du nord de chypre, kktc, cypriot, cheap web space, web space, free space, trnc online, trnc online project, rehber, tourist, holiday, guide, sağlık, saglik, hastalık, hastalik, Sağlık Bakanlığı, Saglik Bakanligi, tıp, tip, ilkyardım, ilkyardim, rahatsızlık, rahatsizlik, hastane, hastahane, sağlık merkezi, saglik merkezi, sağlık ocağı, saglik ocagi, istatistik, statistic, doktor, doctor, eczane, pharmacy, health, kronik, cronic, akut, acut, diyabet, diabet, onkoloji, oncology, endokrin, kalp, thalassaemia, radyasyon, alerji, grip, nezle, kanser, cancer, romatizma, egzama, mide, prostat, rahim, raşitizm, tansiyon, siyatik, varis, verem, kan, iğne, igne, enjeksiyon, enjektör, idrar, kulak, burun, boğaz, bogaz, goz, göz, adale, gastrit, yaşam, hayat, solunum, yanık, yanik, vücut, vucut, yatak, ilaç, lab, laboratuvar, sosyal, sosyal hizmetler, hizmet, devlet, Burhan Nalbantoğlu, Akçiçek, Akcicek, cengiz topel, özürlü, zihinsel, kreş, bakımevi, rehabilitasyon, tıbbi, plasenta, genetik, biyokimya, mikrobiyoloji, fizyoloji, dahiliye, pratisyen, cerrah, cerrahi, diş, dentist, sinir, çocuk, cocuk, anestezi, kadın, kadin, doğum, uroloji, üroloji, asistan, kardiyoloji, kardiyolog, hematoloji, hematolog, seroloji, spor, deri, cilt, ekg, morg, patoloji, patolog, nukleer, damar, ortodondist, odiyolog, beyin, fizyoterapist, röntgen, poliklinik, acil, göğüs, gastroloji, gastrolog, pediyatri, pediatri, adli, ambulans, ambulance, KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ - SAĞLIK VE SOSYAL YARDIM BAKANLIĞI - KIBRIS'IN SAĞLIK ADRESİ

 
 
 

  "Ani ölüm ve EKG" konulu eğitim çalışması...   Vaiz, KTAMS'ı kabul etti    Yeni Gazimağusa Hastanesi'ni ziyaret...   Yüksek basınç odası, karbondioksitten zehirlenen beş kişiyi kurtardı   Vaiz: "Şov değil, iş yapıyoruz!"    Yaşlılara evde tıbbi bakım hizmeti projesi   Atmosferdeki toz zerreciklerine dikkat!   Vaiz: "Tabibler Birliği'nin pozitif tavrı sevindirici"   Gazimağusa Devlet Hastanesi'nde bir ilk daha   Cezalar can yakacak!   Ani ölümle mücadele, risk faktörüyle savaşmaktır   Yeni Mağusa Hastanesi Başhekimi Gökşin, basın toplantısı düzenledi   Vaiz, Serbest Çalışan Hekimler Birliği'ni kabul etti   Sağlık Bakanlığı, diyabet hastalarının yaşadığı sorunları masaya yatırdı   Evde Bakım Hizmeti Projesi Akıncılarda da başlatıldı   Kalbi delik futbolcu sağlığına kavuştu