Baslik Münhal Duyurusu
 
                                                                                                                          28 Aralık 2009, Pazartesi
         Münhal Duyurusu
 
       Sağlık Bakanlığı:
arrowMünhal Duyurusu

       Sağlık Bakanlığı’na bağlı Kurumlarda görev yapmak üzere 60 adet Geçici Hemşire (Geçici Memur) alımı yapılacaktır.

Müracaat etmek isteyenlerin en geç 31.12.2009 saat 12:00’ye kadar Sağlık Bakanlığı’na müracaatları gerekmektedir.

 

Aranan Nitelikler:

 1. Hemşirelik eğitimi veren bir okuldan Önlisans veya Lisans düzeyinde diploma sahibi olmak.
 2. Hemşirelik mesleğini yapacak bir engelin bulunmaması.
 3. KKTC Yurttaşı olmak.
 4. Erkek adaylar için askerlik görevini yerine getirmiş olmak.
 5. 18 yaşından gün almış olmak.

İstenecek Evraklar:

 1. Kimlik Kartı fotokopisi.
 2. Mezuniyet Belgesi fotokopisi.
 3. Terhis Belgesi fotokopisi.
 4. El yazısı ile başvuru dilekçesi.
 5. Polisten alınacak karakter belgesi.
 6. Devlet Hastanesi’nden alınacak sağlık raporu.

Sağlık Bakanlığı

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik Sağlık çalışanları moral depoladı
 
                                                                                                                          28 Aralık 2009, Pazartesi
         Bakanlık yemeği
 
       Sağlık Bakanlığı personeli, yoğun ve stresli geçen bir yılın yorgunluğunu, gerçekleştirdiği iki yemekli eğlenceyle atmaya çalıştı:
arrowSağlık çalışanları moral depoladı
       Kaşif: “Bakanlıktaki icraatlar çalışanlar sayasende yapılabiliyor. Çalışanların özverisi ve emeği olmadan bizler hiç bir şey başaramayız. Dolayısıyla hep beraber ve elbirliğiyle çalışmaya ve sorunların üstesinden galmeye devam edeceğiz”
 

Sağlık Bakanlığı personeli, yaklaşan yeni yıl dolayısıyla gerçekleştirdiği 2 yemekli eğlenceyle 2009’un stres ve yorgunluğunu atmaya çalıştı. Ülkemizin en yoğun ve zor bakanlıklarından biiri olarak nitelendirilen Sağlık Bakanlığı, düzenlediği yemekli eğlence ile moral depolayıp 2010 için enerji topladı.

İlk önce Temel Sağlık Domuz gribi salgınının yorgunluğunu atttı...
Domuz gribi salgınında yoğun ve hummalı bir çalışma yürüten Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi ilk yemek etkinliğini düzenleyen daire oldu. Hamitköy’deki Meril Restoran’da yapılan yemekte Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif’in yanısıra, Bakanlık Müsteşarı Nuri Gökşin, Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Mustafa Akçaba, Bakanlık Müdürü Ümit Özkıran ve Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürü İlkay Şentürkler de hazır bulundu. Yemekte personele hitap eden Bakan Kaşif, Bakanlıktaki icraatların çalışanlar sayasende yapılabildiğini ifade ederk, “çalışanların özverisi ve emeği olmadan bizler hiç bir şey başaramayız. Dolayısıyla hep beraber ve elbirliğiyle çalışmaya ve sorunların üstesinden galmeye devam edeceğiz” dedi. Yorucu ve stresli bir yılı daha geride bırakmak üzere olduğumuzu da söyleyen Kaşif, 2010’un mutlu, huzurlu, sağlıklı ve başarılı geçmesini diledi.

Bakanlığa bağlı tüm daireler birlikte eğlendi...
Sağlık Bakanlığına bağlı faaliyet yürüten Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi, Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi, İlaç ve Eczacılık Dairesi, Devlet Laboratuvarı ve Bakanlık Merkez Örgütü’nünün katılımıyla düzenlenen ikinci yemekli eğlence etkinliği ise Gönyeli Le Meyhane Restoran’da yapıldı. Gönüllerince eğlenen personel yeni yıl için hep beraber moral depolamaya çalıştılar. Canlı müzik eşliğinde coşan ve adeta oyun pistinden inmeyen sağlık çalışanları yorucu geçen yılın ardından yorgunluk atmaya çalıştılar.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik Güney’de değil, Kuzey’de şifa buldu...
 
                                                                                                                              25 Aralık 2009, Cuma
         Kuzeyde şifa buldu
 
       Güney'de yanlış teşhis sonucu ölüme terk edilen hasta, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde yeniden sağlığına kavuştu:
arrowGüney’de değil Kuzey’de şifa buldu...
       Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekim Baş Yardımcısı Dr. Ramadan Kamiloğlu, Güney Kıbrıs Devlet Hastanesinde yanlış tedavi sonucu ölüme terk edilen bir hastanın Kuzey Kıbrıs’a getirilerek tedavi edildiğini açıkladı
 

Hastanede bir basın toplantısı düzenleyen Kamiloğlu, bu trajik olayı kamuoyu ile paylaşma ihtiyacı duyduğunu belirterek, bir süre önce CBS denen bir tedavi yöntemiyle sağlığına kavuşabilmek amacıyla Güney Kıbrıs Devlet Hastanesine yönlendirilen Raha Gündüz Sancak isimli vatandaşın, orada uygulanan yanlış tedavi sonucu ölümle burun buruna getirildiğini belirtti.

Raha Gündüz Sancak vakasının, Doktor Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin ne kadar donanımlı ve üst düzey bilgiye sahip doktorları barındırdığının bir ispatı olduğunu kaydeden Kamiloğlu, CBS tedavi yönteminin uzun yıllardan beridir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde uygulandığının altını çizdi.

Kamiloğlu, 23 Nisan 2003 tarihinde Kuzey ve Güney Kıbrıs arasındaki sınır kapılarının açılmasıyla, Rum Yönetiminin bazı Türk hastalara iyi davranma  yarışı içine girerek politik arenada üstünlük sağlamaya çalıştığını anımsatarak, KKTC Halkına, böylesi boş vaatlere kanmaması yönünde çağrı yaptı. Basın toplantısına katılan Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kadın Doğum Servisi Klinik Şefi Dr. Fahri Karagözlü de, halk arasında Rum tarafındaki sağlık hizmetlerinin çok kaliteli olduğu yönünde bir inanışın hakim olduğunu belirterek, bunun doğru olmadığını söyledi.

Kadın Kanser Hastalıkları Uzmanı Doktor Mustafa Sakallı ise Doktor Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Onkoloji Bölümündeki tüm eksikliklerin tamamlandığını ve Güney’den çok daha üstün bir sağlık hizmetinin verildiği açıkladı. Bunun iddia olmadığını yaşanan vakalarla ispatlandığını belirten Sakallı, bir süre önce Güney Kıbrıs Devlet Hastanesinde “Ameliyat edilemez” teşhisiyle ölüme terk edilen bir kanser hastasının Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde doğru teşhis konularak ameliyat edilmesinin ardından sağlığına kavuşturulduğunu anlattı. Basın toplantısında, duygularını basın mensuplarıyla paylaşan hasta Raha Gündüz Sancak’ın abisi Ertunç Gündüz, Güneyde tedavi gören kardeşinin uygulanan yanlış tedavi sonucu hayatını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını anlattı. Kendisinin İngiltere’de yaşadığını ve yaşananlar üzerine apar topar Kıbrıs’a geldiğini ifade eden Gündüz, Kuzey Kıbrıs’ta uygulanan doğru tedavi ile kardeşinin yeniden yaşama tutunduğunu kaydetti.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik Domuz gribinde 3. ölüm... / Mear, Medikent'te vefat etti...
 
                                                                                                                         21 Aralık 2009, Pazartesi
         Basın bildirisi
 
       Sağlık Bakanlığı:
arrowDomuz gribinde üçüncü ölüm...
       Sağlık Bakanlığı: “Hasta olunulması durumunda gecikmeden en yakın hastane veya sağlık merkezine müracaat edin”...
Her isteyene Domuz Gribi aşısı yapılıyor, mutlaka aşı olun...
 

Sağlık Bakanlığı, 45 yaşındaki bir kadının H1N1 Domuz Gribi’nden dolayı yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapıln açıklamada,  “Her hangi ikinci bir rahatsızlığı olmayan söz konusu kadın, 11 Aralık 2009 tarihinde hasta olur ancak ayın 14’ünde Gazimağusa Devlet Hastanesine müracaat eder. Kadın hastaya aynı gün, yani 14 Aralık  2009 tarihinde Mağusa Hastanesi’nde ‘Domuz Gribi’ teşhisi konur  ve  Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesine gönderilir. Hasta, Lefkoşa Hastanesine aynı gün gitmesi gerekirken, gecikmeli olarak ancak ertesi gün öğleden sonra gider. Ayın 16’sına kadar Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde bulunan H1N1 Domuz Gribi Servisinde yatan söz konusu hasta, 16 Aralık 2009’da yoğun bakıma kaldırılır . Yoğun bakım ünitesinde yatan ve kurtarılıp yaşama döndürülmesi için olağanüstü bir çaba sarf edilen hasta bu akşam saatlerinde hayatını kaybeder” denildi.

Hasta olunulması durumunda gecikmeden hastane veya sağlık merkezlerine müracaat  edin...
Bakanlığın yaptığı açıklamada ayrıca, Domuz Gribi salgınının kış dönemine özellikle Ocak ve Şubat aylarında en yüksek noktaya ulaşmasının beklendiği de vurgulandı. Bu dönemlde aşı yapılmadığı takdirde, herkesin hasta olma ihtimalinin olduğu, çünkü virüsün her yerde bulunduğu ifade edildi. Hasta olan yurttaşların mutlaka gecikmeden en yakın hastane veya sağlık merkezine müracaat etmesinin de belirtildiği açıklamada, 1 -2 günlük gecikmelerin pahalıya mal olabileceği kaydedildi.

Her isteyene Domuz Gribi aşısı yapılıyor,  mutlaka aşı olun!...
Sağlık Bakanlığı,  Domuz Gribi ( H1N1) virüsünün önlenmesine ve yayılmasına karşı kişisel hijiyen dışında alınabilecek tek önleyici tedbirin aşı olduğunu daha önce de açıkladığı gibi yineleyerek halka “ aşı olunuz” çağrısında bulundu. Açıklamada daha önce  risk guruplarına yapılan aşılamaların artık, tüm yurttaşlara yapılmaya başlandığını bildirdi. Aşılamalar Lefkoşa Dr. Nalbantoğlu, Girne Akçiçek, Yeşilyurt Cengiz Topel ve Gazimağusa Devlet Hastaneleri’nin Acil Servisleri’nde ve 15 Sağlık Merkezi’nde mesai saatlerinde yapılmaya devam ediyor.

Sağlık Bakanlığı: “Mear Nalbantoğlu’nda değil, Medikent’te vefat etti”
Sağlık Bakanlığı, Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürlüğü, 5 Aralık 2009 tarihinde geçirdiği tarafik kazası sonucu dün yaşamını yitiren Fatma Mear (39) isimli yurttaşın, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde değil, Özel Medikent Hastanesi’nde vefat etttiğni açıkladı.

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamada,”Trafik kazası sonrasında 5-12-2009 tarihinde Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Acil Servisine saat 14:30’da getirilen Fatma Mear’a, tüm tomografi ve gerekli tetkikler yapıldı. Entübe edilen Mear, yoğun bakım servisine alındı. Aynı gün ailenin talebi üzerine saat 19:10 civarında Gönyeli’deki Özel Medikent Hastanesi’ne alınan Mear’ın tedavisi orada devam etti ve hasta dün Özel Medikent Hastanesi’nde vefat etti” denildi. Açıklamada, basında Fatma Mear’ın Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde vafat ettiği şeklinde yer alan bilgilerin doğru olmadığı belirtildi ve “Merhumeye Tanrı’dan rahmet, ailesine de sabır dileriz” denildi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik Domuz gribinde ikinci ölüm...
 
                                                                                                                         14 Aralık 2009, Pazartesi
         Basın bildirisi
 
       Sağlık Bakanlığı Domuz Gribi vakalarına karşı, genel hijyen kurallarının yanı sıra, aşılamanın önemi bir korunma yöntemi olduğunu yineledi ve halkı bir kez daha aşı olmaya çağırdı:
arrowDomuz gribinde ikinci ölüm...
       Sağlık Bakanlığı, Bakanlık Basın Bürosu arcılığıyla yaptığı açıklamada, 51 yaşındaki kadın yurttaşın domuz gribinden dolayı yaşamını yitirdiğini duyurdu
 

Yapılan açıklamada, “6 Aralık 2009 tarihinden bu yana Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi’nde kontrol altında bulunan 51 yaşındaki kadın yurttaş, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı ve hayatını kaybetti. Bakanlığımız merhumeye tanrıdan rahmet, yaslı ailesine de başsağlığı diler” denildi.

Aşılamalar başarıyla devam ediyor...
Öte yandan 4 Devlet Hastanesi’nin yanı sıra ülke genelindeki 15 Sağlık Merkezi’nde bugünden itibaren yapılmaya başlanan H1N1 (Domuz Gribi) aşılarına ilgi artarak devam ediyor. Bugüne kadar sadece 4 Devlet hastanesinde 6 binden fazla kişi aşılanmıştı. Bugünse 15  Sağlık Merkezi’nde saat 16:00 itibarıyla 213 kişi daha domuz gribi aşısı yaptırdı.  

Domuz gribine karşı genel hijyen kuralları ve aşılama...
Sağlık Bakanlığı, havaların soğumasıyla birlikte kuzey yarım kürede ve ülkemizde de artış göstermesi beklenen H1N1  Domuz Gribi vakalarına karşı, genel hijyen kurallarının yanı sıra, aşılamanın da önemi  bir korunma yöntemi olduğunu yineledi ve  halkı bir kez daha aşı olmaya çağırdı.

DSÖ’nün öngördüğü eylem planı...
Açıklamada, “aşıya karşı var olan yanlış intiba, Sağlık Bakanlığının Dünya Sağlık Örgütü DSÖ’nün öngördüğü eylem planı doğrultusunda yapılan etkin çalışmalarla gün geçtikçe aşıldı. Bakanlığımızın yoğun eğitim ve medya çalışmaları sonucunda aşıya karşı olan ön yargı büyük oranda ortadan kalkmıştır. Bu noktada basın ve yayın kuruluşlarımızın da katkıları önemli bir unsur olmuştur. Şu an itibarıyla, domuz gribine yönelik yapılan aşılamaların 15 Sağlık Merkezi vasıtasıyla da  yaygınlaştırılması, bu konuda önemli bir mesafe alınmasına etken olmuştur” denildi.

Yapılan aşılamalarda komplikasyon çıkmadı…
Bakanlık, şu ana kadar yapılan aşılamalarda herhangi bir komplikasyonla karşılaşılmadığını ve herkesi H1N1 virüsüne karşı aşı yapmaya çağırdı.

Hamileler için bin adet aşı geldi…
Hamileler için de Dünya Sağlık Örgütü’nün onayladığı ayrı bir aşı üretildiğini ve bu aşıdan Kuzey Kıbrıs’a bin adet getirildiğini açıklayan Sağlık Bakanlığı, hamileler için aşıların bugünden itibaren Lefkoşa Doktor Burhan Nalbantoğlu, Girne Akçiçek, Gazimağusa Devlet Hastanesi ve Cengiz Topal Hastanesi’nde mesai saatleri içerisinde yapılmaya başlandığını belirtti.

H1N1 aşılarının yapılmaya başlandığı Sağlık Merkezleri...
Lefkoşa Kentsel Sağlık Merkezi, Akdoğan Sağlık Merkezi, Güzelyurt Sağlık Merkezi, Maraş Sağlık Merkezi, Mehmetçik Sağlık Merkezi, İskele Sağlık Merkezi, Yenierenköy Sağlık Merkezi, Dipkarpaz Sağlık Merkezi, Değirmenlik Sağlık Merkezi, Geçitkale Sağlık Merkezi, Esentepe Sağlık Merkezi, Lefke Sağlık Merkezi, Lapta Sağlık Merkezi, İnönü Sağlık Merkezi ve Serdarlı Sağlık Merkezi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik Domuz Gribi aşılamaları sağlık merkezlerinde de uygulanıyor
 
                                                                                                                            11 Aralık 2009, Cuma
         Basın bildirisi
 
       Sağlık Bakanlığı, H1N1 (Domuz Gribi) aşılamalarını tüm ülke geneline yayıyor:
arrowH1N1 Domuz Gribi aşılamaları Sağlık Merkezlerine de açıldı
       Aşılamalar 4 Devlet Hastanesinin yanısıra , Lefkoşa Kentsel Sağlık Merkezi, Akdoğan Sağlık Merkezi, Güzelyurt Sağlık Merkezi, Maraş Sağlık Merkezi, Mehmetçik Sağlık Merkezi, İskele Sağlık Merkezi, Yenierenköy Sağlık Merkezi, Dipkarpaz Sağlık Merkezi, Değirmenlik Sağlık Merkezi, Geçitkale Sağlık Merkezi, Esentepe Sağlık Merkezi, Lefke Sağlık Merkezi, Lapta Sağlık Merkezi, İnönü Sağlık Merkezi, Serdarlı Sağlık Merkezi’nde yapılacak
 

Sağlık Bakanlığı, 14 Aralık 2009 Pazartesi gününden itibaren H1N1 (Domuz Gribi) aşılamalarına, 4 Devlet Hastanesi’nin yanısıra 15 Sağlık Merkezi’nde de sürdüreceğini açıkladı.

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamada, 14 Aralık 2009 Pazartesine kadar sadece Dr. Burhan Nalbantoğlu, Girne Akçiçek, Yeşilyurt Cengiz Topel ve Gazimağusa Devlet Hastaneleri’nin acil servislerinde, mesai saatlerinde sürdürülen H1N1 Domuz Gribi aşılamaları, KKTC genelindeki 15 sağlık merkezinde de yapılmaya başlanacak.

Aşılama yapılmaya başlanacak 15 Sağlık Merkezi...
Pazartesi gününden itibaren 4 Devlet Hastanesi’nin yanısıra yapılmaya başlanacağı açıklanan 15 Sağlık Merkezi; Lefkoşa Kentsel Sağlık Merkezi, Akdoğan Sağlık Merkezi, Güzelyurt Sağlık Merkezi, Maraş Sağlık Merkezi, Mehmetçik Sağlık Merkezi, İskele Sağlık Merkezi, Yenierenköy Sağlık Merkezi, Dipkarpaz Sağlık Merkezi, Değirmenlik Sağlık Merkezi, Geçitkale Sağlık Merkezi, Esentepe Sağlık Merkezi, Lefke Sağlık Merkezi, Lapta Sağlık Merkezi, İnönü Sağlık Merkezi ve Serdarlı Sağlık Merkezi olarak açıklandı.

Hamilelere aşı...
Bakanlıktan yapılan açıklamada ayrıca, “hamileler için kullanılacak aşılar, Sağlık Bakanlığına ulaşmış bulunmaktadır. Söz konusu aşılamalar, Dr. Burhan Nalbantoğlu, Girne Akçiçek, Yeşilyurt Cengiz Topel ve Gazimağusa Devlet Hastaneleri’nin acil servislerinde, mesai saatleri içerisinde yapılacaktır” denildi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik 90 Bin TL'lik cihaz bağışı...
 
                                                                                                                        10 Aralık 2009, Perşembe
         Cihaz bağışı
 
       North Cyprus Canser Charity Trust Derneği’nden Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Onkoloji Bölümüne:
arrow90 bin TL’lik cihaz bağışı...
       KKTC’de yaşayan İngilizlerin oluşturduğu North Cyprus Canser Charity Trust Derneği, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Onkoloji ve Çocuk Onkolojisi Bölümlerine yaklaşık 90 bin Türk Lisası değerinde cihaz bağışında bulundu
 

Bağışlanan cihazları Sağlık Bakanlığı Bakanlık Müdürü Ümit Özkıran bugün öğle saatlerinde gerçekleştirilen törenle teslim aldı. Lefkoşa Devlet Hastanesi Onkoloji ve Çocuk Onkolojisi bölümlerinde yapılan törende ilgili hekimler de hazır bulundu.

On iki adet çihaz...
Sağlık Bakanlığı Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamaya göre, North Cyprus Canser Charity Trust Derneği hastaneye, 9 adet İnfizyon pompası, 2 adet perfizyon pompası ve 1 adet de kemoterapi hazırlama kabini bağışladı.  Bağış töreninde kısa bir konuşma yapan North Cyprus Canser Charity Trust Derneği Başkanı Marc Lake, yaklaşık 90 bin TL’lik cihaz bağışı için temin edilen miktarın,  gerçekleştirilen sosyal amaçlı etkinliklerde elde edildiğini söyledi.

Daha önce de 65 bin Sterlinlik bağış...
Daha önce de Lefkoşa Devlet Hastanesi’nin Onkoloji bölümüne 65 bin Sterlin değerinde cihaz bağışında bulunduklarını hatırlatan Marc, Sağlık Bakanlığıyla her zaman iyi ilişkiler içerisinde olduklarını ve bundan sonra da ellerinden geldiğince  katkı yapmaya çalışacaklrını ifade etti.

Özkıran: “Bu bağışlar örnek teşkil ediyor. Teşekkür ederiz”
Sağlık Bakanlığı adına törende hazır bulunan Bakanlık Müdürü Ümit Özkıran da yaptığı açıklamada, sivil toplum örgütleri tarafından yapılan bağışların önemine işaret ederek, “Sivil toplum kuruluşlarının hastanelerimize böylesi bağışlarda bulunması örnel teşkil etmektedir. Balkanlığım adına North Cyprus Canser Charity Trust Derneğine teşekkür ediyorum. Sayın Bakanımız yoğun programı dolayısıyla bugün burada bulanamıyor ama, en kısa sürede dernek yetkilileri ile bir araya gelmek ve teşekkürlerini bizzat iletmek istiyor” dedi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik Akçaba: "Salgın yayılacak!"
 
                                                                                                                                8 Aralık 2009, Salı
         Her isteyene aşı yapılıyor
 
       Kıbrıs Gazetesi’ne açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Mustafa Akçaba:
arrow“Salgın yayılacak!”
       Sağlık Bakanlığı, Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Mustafa Akçaba, domuz gribi olarak bilinen H1N1 virüsü aşısının bugüne kadar 5 bin kişiye uygulandığını, rakamın beklenilenin altında kaldığını açıkladı. Kış dönemine girildiği ve salgının özellikle Ocak ve Şubat aylarında en yüksek noktaya ulaşmasının beklendiği belirtiliyor. Akçaba, “aşı yapılmadığı takdirde, herkes hasta olacak, çünkü virüs her yerde” diyerek, halka aşı yaptırmaları çağrısında bulundu
 

Sağlık Bakanlığı 250 bin aşı temin etti. Yeterli miktarda aşının bulunduğu açıklanırken, Lefkoşa, Girne, Gazimağusa ve Güzelyurt’taki merkezlerde isteyen herkesin aşı yaptırabileceği herhangi bir sınırlamanın olmadığı hatırlatıldı. Ülkemizin domuz gribine bağlı ölümlerde dünya ortalamasının çok altında olduğu açıklanırken, alınan önlemlerin yeterli ve halkın bilinçli olmasının bunda büyük rol oynadığı da ifade edildi. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Mustafa Akçaba, KIBRIS’a konuyla ilgili açıklamada bulundu. Akçaba, bugüne kadar 5 binin üzerine kişinin domuz gribi aşısı yaptırdığını söyleyerek, bu rakamın beklenenin altında olduğunu belirtti. Okulların tatil olduğu dönemde özellikle öğrencilerin aşı olmasına yönelik çağrıda bulunulduğunu söyleyen Akçaba, buna rağmen aşı olan kişi sayısının istenilen düzeyde olmadığını vurguladı.
  
250 bin aşı geldi
Lefkoşa, Girne, Güzelyurt ve Gazimağusa’da dört merkezde aşılanma yapıldığını anlatan Akçaba, Türkiye’den 250 bin aşı getirildiğini, ihtiyaç olduğu sürece aşıların gelmeye devam edeceğini ifade etti. Yeterli miktarda aşı olduğuna işaret eden Akçaba, sınırlama olmaksızın isteyen herkesin merkezlere giderek aşı yaptırabileceğini söyledi. Akçaba, hamilelere yönelik aşının da önümüzdeki günlerde geleceğini açıkladı.

Yanlış bilgilendirme
Aşılanan kişi sayısının beklenilenin altında olmasının temel nedeninin yanlış bilgilendirme olduğunu söyleyen Akçaba, “Biz Dünya Sağlık Örgütü’nün önerilerini ve uygulamalarını takip ediyoruz. O önerilerin dışına çıkmadık. Aşıyı birçok dünya ülkesinden önce ülkeye getirdik. Bilgilendirme ile ilgili de ne yapılması gerekiyorsa yapıyoruz. Hem doktorlara hem halka yönelik bilgilendirme toplantıları, basın toplantıları yaptık. Domuz gribi konusunda hemen hemen herkesin bilgisi var” dedi.

“Salgın yayılacak”
Aşı yaptıran kişilerin sayısının çok düşük kalmasının, salgının yayılmasına yol açacağı uyarısını yapan Akçaba, “herkes hasta olacak. Bazıları daha ağır bazıları daha hafif geçirecek. Kimileri kritik duruma gelecek. Önümüzdeki günlerde havanın soğumasına bağlı olarak salgının da en yüksek seviyeye ulaşması bekleniyor” dedi.

7 bin grip vakası
Domuz gribi vaka sayısının tahminen 6 -7 bin civarına ulaştığını söyleyen Akçaba, ölümlerin bir kişiyle sınırlı kalmasının sevindirici olduğunu ifade etti.  Domuz gribine bağlı ölümün salgının başladığı tarihten itibaren bir kişide görüldüğünü belirten Akçaba, dünyada domuz gribinden ölüm oranın binde bir olduğunu, ülkemizde ölümlerin dünya ortalamasının çok altında olduğunu söyledi.  Akçaba, ölüm oranın düşük olmasını gereken önlemlerin alınmasına ve halkın da bilinçli olmasına bağladı. (Gözde SÜREÇ-KIBRIS)

Sağlık Bakanlığı domuz gribiyle ilgili aşılamalara devam ediyor. Risk guruplarından sonra tüm toplum aşılanmaya başlandı...
Her isteyene Domuz Gribi aşısı yapılıyor
         
Sağlık Bakanlığı,  Domuz Gribi ( H1N1) virüsünün önlenmesine ve yayılmasına karşı kişisel hijiyen dışındaaşı alınabilecek tek önleyici tedbirin aşı olduğunu yineleyerek halka “ aşı olunuz” çağrısında bulundu. Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamada daha önce  risk guruplarına yapılan aşılamaların, geçen hafta itibarıyla tüm yurttaşlara yapılmaya başlandığını bildirdi. Aşılamaların Lefkoşa Dr. Nalbantoğlu, Girne Akçiçek, Yeşilyurt Cengiz Topel ve Gazimağusa Devlet Hastaneleri’nin Acil Servisleri’nde mesai saatlerinde yapılmasına devam edileceğinin belirtildiği açıklamada, domuz gribi virüsünün en çok genç nesli etkilediğine işaret edilerek, gençlerin ve risk gurubundaki insanların mutlaka aşı olmaları tavsiye edildi.

Aşılanan 5 binden fazla kişide herhangi bir yan etki görülmedi...
KKTC’de şimdiye kadar  5 binden fazla kişiye domuz gribi aşısı yapıldığı ve bu kişlerin hiçbirinde herhangi bir yan etkiye rastlanmadığının ifade edildiği açıklamada,
Domuz gribi aşısının diğer grip aşısından farkı yok. Domuz gribi aşısının kamuoyunda sürekli speküle dildiğinin de belirtildiği açıklamada, domuz gribi aşısının kesinlikle diğer grip aşılarıyla farklılık taşımadığı ifade edildi. Domuz gribi aşısının 6 aylıktan itibaren çocukların, gençlerin ve yetişkinlerin rahatlıkla olabileceği kaydedildi.

Yapılan basın ve halkla ilişkiler çalışmaları sayesinde halk artık daha bilinçli...
Domuz gribi konusunda Sağlık Bakanlığı’nın Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yaptığı basın ve halkla ilişkiler çalışmaları sayesinde, önceleri halkta var olan tedirginliğin büyük oranda ortadan kalktığının da vurgulandığı açıklamada,  “vatandaşlar domuz gribi konusunda artık daha bilinçli ve tedbirler konusunda daha bilgili. Bakanlığımız bu çerçevede halkımızı radyo ve televizyonlarda gösterilmek üzere hazırlattığı eğitici filimlerle bilinçlendirmeye devam edecektir” denildi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik Sağlık Bakanı Kaşif ile Prof. Dr. Tabak basın toplantısı düzenledi
 
                                                                                                                                4 Aralık 2009, Cuma
         Basın Toplantısı
 
       Prof. Dr. Tabak:
arrow“Domuz Gribi virüsünün önlenmesine ve yayılmasına karşı
     alınabilecek önlem aşı olmak”
       Cerrahpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Fehmi Tabak, halk dilinde Domuz Gribi diye bilinen H1N1 virüsünün önlenmesine ve yayılmasına karşı alınabilecek tek önleyici maddenin aşı olduğunu vurgulayarak, herkesin aşı olması gerektiğini bildirdi
 

Virüsün en çok genç nesli etkilediğine işaret eden Tabak, herkesin aşıyla ilgili, “negatif ve güvenli olmadığı” yönünde bir şeyler söylediğini, ancak bu yönde hiçbir bilimsel kanıt yokken aşının şu ana kadar hastalığa karşı en iyi önlem olduğunun ispatlandığını kaydederek, KKTC’de şimdiye kadar aşı yapılan 5 bin civarında kişinin hiçbirinde yan etkiye rastlanmadığını söyledi. Tabak, aşının diğer grip aşılarıyla farklılık taşımadığını ve aynı maddeler ile aynı ilaç şirketleri tarafından yapıldığını belirterek, aşıyı 6 aylıktan itibaren çocukların, 3 aylık hamilelerin ve yetişkinlerin olabileceğini kaydetti.

Sağlık Bakanlığı’nın daveti üzerine KKTC’ye gelen Cerrahpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Fehmi Tabak, bugün, Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Sağlık Bakanlığı Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıda bakanlık üst düzey yetkilileri de hazır bulundu. Basın toplantısında ilk söz alan Sağlık Bakanı Kaşif, dünyayı ve ülkeyi etkisi altına alan Domuz Gribinin yayılmaya devam ettiğini ifade ederek, gribin şu anda ülkede, okullara verilen ara ve havaların ısınmasıyla azaldığına işaret etti.

Kaşif, grip konusunda artık vatandaşların daha bilinçli ve tedbirleri konusunda daha bilgili olduğunu ifade ederek, kendilerinin de bu çerçevede bilinçlendirme çalışmalarına devam ettiklerini ve Prof. Dr. Tabak’ın da kendilerini kırmayarak bu çalışmalara destek verdiğini belirtti. Tabak’ın kendilerine ve sağlık çalışanlarına gripten korunmak ve tedbirler konusunda bilgiler verdiklerini ifade eden Kaşif, Tabak’a teşekkür etti.
 
TABAK
Prof. Dr. Fehmi Tabak da, gribin dünyayı etkisi altına aldığını ve bu durumun havaların ısınmasına, yani Mayıs-Haziran aylarına kadar süreceğini belirterek, şu ana kadar dünyada 600 binin üzerinde vaka ve 8 bin civarında ölüm görüldüğünü kaydetti.

Tabak, Türkiye’de şimdiye kadar 241 ölümlü vakanın olduğunu ifade ederek, bu hastalığın en fazla genç nesilleri etkilediğini ve gençlerin ileriki yaşlara göre daha korunmasız olduğunu, çünkü daha yaşlı nesillerin geçirdikleri hastalıklara göre bağışıklıklar kazandığını söyledi.

Tabak, gribe karşı alınan maske ve hijyen gibi tedbirlerin virüse karşı etkili olduğuna ancak yine de en önemli tedbirin aşı olduğuna vurgu yaparak, özellikle genç neslin aşı yaptırması gerektiğini ifade etti. Çocuklarda 6 aylıktan sonra hamilelerde ise 3 aylık civarında aşı yapılmasının önemine dikkat çeken Tabak, aşının yan etkilerin ispatlanamadığını, ancak gebelerde hastalığın erken doğum, ölü doğum, düşük gibi kötü etkiler gösterdiğini dile getirdi.

Katkı maddesiz aşıların yakın bir tarihte geleceğini ve hamilelerin bu aşıdan olabileceğini ifade eden Tabak, aşının ayrıca H1N1 virüsünün yayılmasını ve mutasyona uğramasını da önlediğini söyledi.
 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik Bakan Kaşif: "Engelli olmak kusur değil, yeter ki sevgi olsun"
 
                                                                                                                                4 Aralık 2009, Cuma
         Engelliler Günü
 
       Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonunu kabul eden Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif:
arrow“Engelli olmak kusur değil, yeter ki sevgi olsun”
       Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Derviş Yücetürk Başkanlığı’ndaki Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu yetkililerini kabul etti
 

Sağlık Bakanlığı’nda gerçekleşen görüşmede, ilk sözü alan Derviş Yücetürk, ‘3 Aralık Engelliler Günü’ dolayısıyla devlet yetkililerine ziyaretler yaptıklarını ve ülkedeki engellilerin yaşadığı sorunları aktardıklarını belirtti. Konuşmasında engelli yurttaşların hastane ve sağlık merkezlerinden hizmet alırken çok uzun süre beklemek zorunda kaldıklarının altını çizen Yücetürk, engelli olmayan kişilere engelli raporu verilmesinin gerçek engelliler için handikap yarattığını iddia etti.

Tam teşekküllü göz hastanesi projesi...
Bakan Kaşif’e Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonun tam teşekküllü bir göz hastanesi projesinin olduğunu anlatan Yücetürk, “ne yazık ki ne devlette ne de özelde tam teşekküllü bir göz hastanesi yok. Yurttaşlar ya Güneye gidiyorlar ya da Türkiye ya da Avrupa’da çok yüksek ücretlerle tedavi oluyorlar. Federasyonumuzun tam teşekküllü bir göz hastanesi inşa edilmesi için elinde projesi vardır. bu konuda devletten de katkı alarak bu hastaneyi yapabiliriz. Hayırsever bir yurttaşımız Gönyeli’de Türk Koçanlı bir arsayı da bağışlamıştır. Hastaneyi yapıp Sağlık Bakanlığı’nın bünyesine vermek istiyoruz” dedi.

Kaşif: “engelli olmak kusur değil, yeter ki sevgi olsun”
Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif de “engelli olmak bir kusur değildir, yeter ki sevgi osun” diyerek başladığı konuşmasında, engellilerin gününü kutladı. Federasyonun çalışmalarını taktirle izlediğini de söyleyen Bakan Kaşif, ‘Değerlendirme Tüzüğü’ konusunda çalışma yapacağız ve var olan aksaklıkların giderilmesini sağlayacağız. Ayrıca, hastane otomasyon projesi bitince, hem engellilerimiz hem de diğer yurttaşlarımız daha kolay ve daha rahat  sağlık hizmeti alacaklar. Elele vererek mevcut engelleri aşacağız” dedi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik 3 Aralık Engelliler Günü
 
                                                                                                                         3 Aralık 2009, Perşembe
         Bakan Dr. Ahmet Kaşif
 
       Sağlık Bakanlığı:
arrowAmaç, engellilere daha kaliteli, kolay ulaşılabilir sağlık hizmeti...
       Kaşif: “Engelli yurtaşlarımızın hastane ve sağlık merkezlerinden daha kolay, daha süratli ve daha kaliteli hizmeti nasıl alabilecekleri konusunda çalışıyoruz”
 

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, “3 Aralık Engelliler Günü” dolayısıyla yaptığı açıklamada, ülkemizdeki engellilerin daha çağdaş sağlık olanaklarına sahip olmaları için çalışıldığını vurguladı. Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamada Kaşif, ‘3 Aralık Engelliler Gününde’ toplumun engellilere dikkatini çekebilmek ve daha duyarlı olmalarını sağlamak için çeşitli etkinlikler düzenlendiği anmsatılarak, “Sağlık Bakanlığı engelli yurtaşlarımızın hastane ve sağlık merkezlerinden daha kolay, daha süratli ve daha kaliteli hizmeti nasıl alabilecekleri konusunda çalışma yürütmektedir. Engelli yurttaşlarımızın zahmetsiz ve kolay ulaşılabilir sağlık hizmetlerinden yararlanması gerekmektedir” dedi.

Devlet sivil toplum elele...
Açıklamada geçmiş yıllara oranla KKTC’de engellilerim yaşam kalitelerinin yükseltilmesine yönelik önemli gelişmelerin de olduğunu belirten bakan Kaşif, gerek devlet gerekse sivil toplum ve özel kuruluşların bu konuda yol alınmasına önemli bir katkı sağladığını belirtti. Kaşif, “ her alanda olduğu gibi bu alanda da devlet sivil toplum dayanışmasının sürmesi ve elele verilmesi şarttır” dedi.

Engellilerin sağlık, eğitim ve istihdam sorunları...
Kaşif, “engellilerimizin başta istihdam olmak üzere eğitim, sağlık ve sosyal içerikli sorunlarının varlığını bilmekteyiz. Bu konularda gerek bizler, gerekse bizden önce görev yapan yetkililer, engelli yurttaşlarımızın yaşamlarının kolaylaştırılması, hayat kalitelerinin yükseltilmesi ve mevcut sorunların minimize edilmesine yönelik değişik çalışmaları hayata geçirdiler. Ama mutlaka, yapılanlar yeterli olmayabilir. Çalışmaya devem edeceğiz. El birliğiyle aşılamayacak sorun yoktur” dedi.

Engelliliğin bilimsel tanımı...
Engelliliğin bilimsel tanımı, doğuştan ya da kaza veya uzun süren bir hastalık sonucunda oluşan bedensel, zihinsel, duygusal ve sosyal yeteneklerin kaybı olarak tarif edildiyor.

Dünyada 800 milyon KKTC’de 4 bin engelli...
Dünya Sağlık Örgütüne göre dünya da 800 milyondan fazla engelli yaşıyor.
Bu populasyonun % 80’inin düşük gelir seviyeli ülkelerde yaşamakta olduğu, sağlık ve rehabilitasyon servislerine ulaşmakta zorlandığı belirtilmektedir. Ülkemizde ise ise 4108 engelli yaşıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Engelliler Biriminin verilerine göre, KKTC sınırları içerisinde yaşayan 4 bin 108 engelli vatandaşın 561’i devlet çalışanı, 3 bin 292’si de devletten engelli maaşı alıyor.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik Kalbi duran hasta hayata döndürüldü
 
                                                                                                                         2 Aralık 2009, Çarşamba
         Cenk Conkbayır
 
        Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'nde:
arrowKalbi duran hasta hayata döndürüldü...
       Lefkoşa Doktor Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde başarılı bir kalp operasyonu daha gerçekleştirildi. Geçirdiği kalp krizi sonucu kalbi duran 39 yaşındaki hasta, Kardiyolog Dr. Cenk Conkbayır tarafından yapılan operasyon sonucunda yeniden canlandırıldı
 

Konuyla ilgili olarak Sağlık Bakanlığı Basın Bürosu aracılığıyla açıklama yapan Conkbayır, kalp krizi geçiren ve kalbi duran genç sayılabilecek 39 yaşındaki bir hastaya son derece başarılı bir operasyonla stent takıldığını söyledi. Açıklamasında, KKTC de son zamanlarda genç yaşta kalp krizi ve buna bağlı ölümlerin artmakta olduğuna dikkat çeken Conkbayır sigara, stres ve genetik faktörlerin kalp rahatsızlıkları açısından başlıca risk faktörleri olduğuna dikkat çekti.
 
Kalbi duran hasta hayata döndürüldü...
Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesine 25-11-2009 tarihinde kalp krizi nedeniyle başvuran 39 yaşında bir erkek hastanın acil serviste kalbinin durduğunu anlatan Conkbayır, hastaya ilk önce elektirikli şok ve kalp masajı uygulandığını, daha sonra da yoğun bakıma yollandığını, oradan da anjio laboratuvarına alındığını belirtti.
 
Hastanın damarı açılıyor...
Başarılı bir ekip çalışmasıyla hayata döndürülen hastanın kalp krizine yol açan damarın tam tıkalı olarak tespitinden sonra, Kardiyolog Dr. Cenk Conkbayır, FESC (Fellow of European Society of Cardiology) tarafından başarılı müdahaleyle stent uygulanarak damarı açılıyor. Takipte hastanın genel durumu ve şuuru düzeliyor. Halen takip ve tedavi amaçlı Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde yatmakta olan hastaya bu başarılı müdahalede Anasteziden Dr. Sevgi Sezenler, Asistan Dr. Polat Olgun, Kardiyoloji Klinik Şefi Dr. Gülgün Göktuna Vaiz, acil servis, yoğun bakım, koroner yoğun bakım ve anjio hemşire ve teknisyenleri de ekipte yer aldılar.

Sağlıklı yaşam için egzersiz...
Dr. Conkbayır, “bu vesileyle yurttaşlarımıza ve özellikle de gençlere bir kez daha sigara kullanmama konusunda ikazda bulunmak isterim. Ayrıca stres ve alkoldan uzak durmalarını ve düzenli egzersizi yaşam biçimi olarak benimsemelerini öneriyorum” dedi.

Bayramda aşırı alkol, sigara ve abartılı miktarda yemek tüketiminden uzak...
Kurban Bayramı dolaysıyla yurttaşlara sağlıklı beslenme konusunda mesaj da yollayan Dr. Conkbayır, “Bayram süresince yurttaşlarımız aşırı alkol, sigara ve yemek tüketimi yapmasınlar. Aşırı yağlı beslenmeden uzak dursunlar. Olabildiğince sağlıklı gıdalar tüketsinler” dedi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik 1 Aralık Dünya AIDS Günü
 
                                                                                                  1 Aralık 2009, Salı
         Kezban Akyön
 
     Sağlık Bakanlığı’ndan AIDS konulu eğitim verilecek
arrow1 Aralık Dünya AIDS günü...
       Sağlık Bakanlığı, her yıl olduğu gibi bu yıl da ‘1 Aralık Dünya Aids günü’ dolayısıyla “AIDS ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar” hakkında bir dizi etkinlik gerçekleştirecek
 

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamaya göre, Sağlık Bakanlığı, ileriki günlerde gençlerin AIDS ve cinsel yolla bulaşan hastalılar konusunda bilgilendirilip daha bilinçli davranmalarının sağlanması amacıyla okullarda  eğitim çalışması yapacak.

Domuz gribi salgını okullarda yapılacak seminerleri erteletti...
Sağlık Bakanlığı’nın AİDS günü dolayısıyla Aralık ayı boyunca Lise ve Üniversite öğrencileri için gerçekleştirdiği eğitim seminerler bu yıl, ‘Domuz Gribi’ salgını nedeniyle ilerki bir tarihte yapılacak. Sağlık Bakanlığı’nın Eğitim Bakanlığıyla birlikte istişare ederek organize edeceği eğitimlerde, AIDS ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar  hakkında bakanlığa bağlı  Uzman Hekimler tarafından  ‘koruyucu hekimlik’ kapsamında bilgi verilip  korunma yöntemleri anlatılacak. Eğitimlerin ne zaman yapılacağıyla ilgili olarak program daha sonra basın yoluyla açıklanacak.

Dünyada AIDS...
Son istatistikler dünyada toplam 33.2 milyon insana HIV bulaştığını, bunların yüzde 95'inin ise gelişmekte olan ülkelerde yaşadığını gösteriyor. BM/AIDS  raporuna göre 33.2 milyon HIV taşıyıcısının yaklaşık 30.8 milyonu 15-49 yaş arasında, 2.5 milyonuysa 15 yaşın altında. HIV virüsü taşıyan erişkinlerin 15.4 milyonu ise kadın. Bu yıl dünyada 1.7 milyonu yetişkin, 330 bini çocuk, 2.1 milyon kişinin AIDS’ten öldüğünün belirtildiği raporda 2.1 milyonu erişkin 420 bini çocuk 2.5 milyon kişiye de HIV virüsü bulaştığı vurgulanıyor. Hastalık sahra-altı Afrika ülkelerinde birinci, Dünyada ise 4. ölüm nedenidir. Hasta sayısının 2010 yılında 110 milyona; hastalığa bağlı ölümlerin de 2020 yılına kadar 68 milyona ulaşacağı beklenmektedir. Bir insanda HIV virüsünün olduğunu belli edecek net bir işaret yoktur. Kişinin kendi kendine tanı koyması mümkün değildir. Kesin tanı ancak tetkikleri ile konabilir.

AIDS’ten korunmanın yolları:

 • Mikrobu taşıyıp taşımadığını bilmeyen kişi ile girilen cinsel ilişkide kondom kullanılmalıdır.
 • Kontrol edilmemiş kan ve kan ürünleri kesinlikle kullanılmamalıdır.
 • Şiringa, iğne, piercing, dövme, jilet ve her türlü delici ve kesici alet başkalarıyla paylaşılmamalıdır.
 • Çiftler evlilik ve hamilelik öncesinde AIDS testi yaptırmalıdırlar.
 • HIV pozitif kişi, test sonucunu öğrendikten sonra kesinlikle kan vermemelidir.
 • Açık yaralar, vücuda mikrop/virüs/bakteri girişini engellemek için bantla kapatılmalıdır.

1986'DAN BUGÜNE 10 AIDS VAKASI GÖRÜLDÜ...

DR. AKYÖN: “KKTC’de 1986 yılından bugüne kadar toplam 10 vaka görüldü, bunların 5 öldü, 2’si ilaçlı, 3’ü ilaçsız takipte”

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürlüğü Başhekim Vekili Dr. Kezban Akyön, KKTC’de 1986 yılından bugüne kadar toplam 10 AIDS vakası görüldüğünü, bunların 5’inin öldüğünü, 2’sinin ilaçlı, 3’nün ilaçsız takipte olduğunu ve bu kişilerin genel durumunun iyi olduğunu bildirdi. KKTC’de vaka sayısının az olmasının, Sağlık Bakanlığı’nın bu konuda çok sıkı bir çalışma içinde olmasıyla ilgili olduğuna işaret eden Akyön, ülkeye girişlerde, ameliyat öncesinde, kan testlerinde ve evlenmeden önce kişilere mutlaka HIV virüsü taraması yapıldığını kaydetti. 1 Aralık Dünya AIDS Günü dolayısıyla TAK muhabirinin sorularını yanıtlayan Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürlüğü Başhekim Vekili Dr. Kezban Akyön; HIV (AIDS) virüsünün insanların bağışıklık sistemine yerleşerek, bağışıklık sistemini yavaşlattığını, HIV pozitifliğin ise; kanında HIV virüsü olan kişiler için söylendiğini belirtti. HIV pozitif olan kişilerin kanında “antikor” denilen maddelerin ürediğini ve bunun “Eliza” adı verilen testle anlaşılabildiğini ifade eden Akyön, dünyada 40 milyon kişinin HIV pozitif olduğunu, bunların 330 bininin çocuk olduğunun bilindiğini, 2 milyon 100 bin kişinin de bu virüsten hayatını kaybettiğini kaydetti. Dr. Kezban Akyön, bir zamanlar az görünen bu hastalığın şimdi çığ gibi büyüdüğünü, “yüzyılın vebası” olarak adlandırıldığını söyledi.

“AIDS HASTALARININ İLAÇLARI BAKANLIK TARAFINDAN TEMİN EDİLİYOR”
Yapılan testlerde KKTC vatandaşlarında HIV görülmesi halinde, hemen kurul kararıyla Hacettepe’ye gönderilerek, ileri tetkiklerin yapıldığına ve hastanın durumuna göre ilaç tedavisi başlatıldığına işaret eden Akyön, Sağlık Bakanlığı’nın AIDS hastası vatandaşların ilaçlarını temin ettiğini vurguladı. Akyön öte yandan, ülkeye gelen yabancılardan risk grubu içinde olanlarda yapılan kontrollerde HIV virüsüne rastlanması halinde bu kişilerin sınırdışı edildiklerinin altını çizdi. HIV virüsünü almış bir kişinin virüsü taşıyıp taşımadığının 3 aydan önce belli olmadığını, bazen “yalancı pozitiflik” gibi durum görülebileceğini ve bunun için ileri tetkik yapılması gerektiğini vurgulayan Akyön, virüsün hastalık olarak görülebilmesinin bazen 3 yıl, bazen daha fazla süre aldığını söyledi. Virüsün bütün bağışıklık sistemini etkilemesi nedeniyle kişinin bütün diğer hastalıklara karşı açık olduğunu, hemen enfeksiyon kapabildiğini, hastalıkta en çok korkutanın da bu olduğunu ifade eden Akyön, hastalığın tedavisinin çok pahalı olduğunu ve tedavinin yaşam boyu sürdüğünü belirtti.

“VİRÜS DIŞ ORTAMDA FAZLA YAŞAMIYOR”
Virüsün dış ortamlarda çok fazla yaşamadığını anlatan Akyön, sperm ve vajinadaki HIV’nin dış ortamda bir kaç saatte, kuru ortamda yarım saatte, kurumuş kanda ise kısa sürede öldüğünü vurguladı. Akyön, HIV bulaşmış eşyaların 60 derecede 30 dakika ısıtılmasıyla, sulandırılmış çamaşır suyunda (10’da 1 oranında) 10 dakikada, ellerde ise su ve sabunla öldüğünü belirtti.
Dr. Kezban Akyön, AIDS hastalığının diğer hastalıkların yerleşikliğine göre belirti verebildiğine işaret ederek, AIDS hastalığında lenf bezlerinde büyüme, sık sık çeşitli hastalıklar, yerleşik tüberküloz, akciğer hastalıkları, ağızda ve vajinal bölgelerde uçuklar görülebildiğini anlattı.

“HASTALIK GENELLİKLE CİNSEL İLİŞKİ YOLUYLA BULAŞIYOR”
Hastalığın genellikle cinsel ilişki, kan ve doğum sırasında anneden bulaştığını belirten Akyön, “Virüs yüzde 80–85 oranında cinsel yolla, sperm veya vajinal sıvıdan, ağızdaki zedelenmede kanla, çatlaklardan vücuda girerek bulaşıyor” dedi. Kanla bulaşmanın yüze 10–15 oranında olduğunu ifade eden Akyön, kontrolsüz kan nakilleri, dezenfekte edilmemiş şırınga, iğne, cerrahi alet, delici, dövme ve piercing aletlerinden, uyuşturucu kullanımında şırıngaların ortak kullanımı, sperm, doku ve organ nakillerinin kontrolsüz olmasından da HIV’nin bulaştığını kaydetti. Hastalığın anneden bulaşmasının ise; doğum ve emzirme sırasında olabileceğine dikkat çeken Akyön, “Normal direkt temasla, aynı odada bulunmakla, yarasız ve çatlak olmayan deriden, el sıkışma, sarılma, aynı tabaktan yemek yeme, aynı bardaktan su içme, aynı tuvaleti, telefonu kullanma, deniz, havuz gibi şeylerden bulaşma olmuyor” şeklinde konuştu.

KORUNMAK İÇİN ALINACAK ÖNLEMLER
Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürlüğü Başhekim Vekili Dr. Kezban Akyön, HIV’den korunma yollarına da dikkat çekerek, virüsü taşıyıp taşımadığı bilinmeyen kişilerle cinsel ilişkiye girilmemesi veya ilişki sırasında mutlaka kondom (prezervatif) kullanılması, kontrol edilmemiş kan ve kan ürünlerinin kesinlikle kullanılmaması, şırınga, iğne, jilet, kesici aletlerin başkalarıyla paylaşılmaması gerektiğini vurguladı. Akyön, evlilik ve hamilelik öncesinde de mutlaka HIV testi yapılması gerektiğini söyleyerek, tek eşliliğin önemine dikkat çekti.

Dr. Kezban Akyön, tüm dünyada olduğu gibi, 1 Aralık Dünya AIDS Günü dolayısıyla KKTC’de de “AIDS ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar” hakkında bir dizi etkinlik gerçekleştirildiğine dikkat çekerek, Sağlık Bakanlığı’nın her yıl Aralık ayı boyunca lise ve üniversite öğrencileri için AIDS konusunda eğitim seminerleri gerçekleştirdiğini, ancak bu yıl, “Domuz Gribi” salgını nedeniyle, bu seminerlerin öğrencileri aynı ortamda bir arada tutmamak için ileriki bir tarihe ertelendiğini de kaydetti. (TAK)
 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik 4 bin kişi aşılandı
 
                                                                                                                                   1 Aralık 2009, Salı
         Aşılama
 
       Sağlık Bakanlığı:
arrowDomuz Gribi aşısına ilgi artıyor
       Sağlık Bakanlığı şu ana kadar 20 günlük sürede 4 binden fazla kişinin ‘Domuz Gribi’ aşısı yaptırdığını açıkladı. Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamada, Domuz Gribi aşısına karşı bilgisizlikten kaynaklanan ön yargının, Sağlık Bakanlığı’nın ‘medya’ ve ‘eğitim’ faaliyetleri başta olmak üzere sağlık alanında otorite Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği ile Kıbrıs Türk Pediatri Kurumu’nun da katkılarıyla ortadan kalktığı ifade edildi.
 

Panik ortadan kalktı...
Dünya’da 24 Nisan 2009 tarihinde patlak veren ilk Domuz Gribi vakasıyla birlikte, KKTC Sağlık Bakanlığı’nın, Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiye ve önerileri doğrultusunda salgına yönelik Haziran ayından itibaren kurduğu “kriz yönetimi” komitesiyle “eylem planını” aşamalı olarak hayata geçirmekte olduğunun belirtildiği açıklamada, Sağlık Bakanlığı’nın yerinde ve başarılı hamleleriyle, toplumda önceleri hüküm süren panik atmosferin ortadan kalktığı vurgulandı.

Örgütlerden ve otorite olarak kabul gören kişilerden destek...
Bakanlığın ilk günden itibaren Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği ve Kıbrıs Türk Pediatri Kurumu gibi meslekte otorite olan örgütlerin yanı sıra Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Serhat Ünal da olmak üzere birçok kurum, kuruluş ve şahısla temas ve istişare içerisinde olduğunun da belirtildiği açıklamada, “bu süreçte Bakanlığımıza domuz gribi salgınıyla ilgili olarak görüş, öneri ve yapıcı eleştiri yaparak katkı sağlayan herkese teşekkür eder” denildi.

Bayramda öpüşmemeye çalışın...
Domuz Gribi salgını dolayısıyla, yaklaşan Kurban Bayramına yönelik de mesajın verildiği açıklamada bu süreçte el öpme, öpüşme gibi davranışlardan uzak durulması tavsiye edildi. Ayrıca hasta kişilere mümkünse ziyaretlerin yapılmaması önerildi.

Bayram süresince aşılamalar devam edecek...
KKTC genelinde aşılama sayısının 250 bine kadar ulaşılmasının hedeflendiği ve bu konuda gerekli aşı bağlantılarının yapıldığının da belirtildiği açıklamada, Domuz Gribine yönelik, ilk önce risk gurupları daha sonra çocuk ve 18 yaşına kadar olan gençler için başlatılan aşılama programının mesai saatleri içerisinde Bayram günlerinde de devam edileceği kaydedildi. Aşılma programı, Lefkoşa Dr. Nalbantoğlu, Girne Akçiçek, Yeşilyurt Cengiz Topel ve Gazimağusa Devlet Hastaneleri’nin Acil Servisleri’nde devam edecek. Açıklamada “Sağlık Bakanlığı, Dünya Sağlık Örgütü’nün de tavsiye ve önerileri doğrultusunda aşı olmayı şiddetle öneriyor “ denildi. Domuz gribi ile ilgili olarak Basın Büromuz aracılığı ile halkımıza ve basınımıza sürekli olarak gerçek bilgileri vermeye devam edilecektir. .

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 
mirror2
                                                           ARALIK 2009  
» 4 bin kişi aşılandı   » 1 Aralık Dünya AIDS Günü  » Kalbi duran hasta hayata döndürüldü  
» 3 Aralık Engelliler Günü  » Bakan Kaşif: “Engelli olmak kusur değil, yeter ki sevgi olsun”
» Prof. Dr. Tabak: "Domuz Gribi virüsünün önlenmesine ve yayılmasına karşı alınabilecek
önlem aşı olmak"
 » Akçaba: "Salgın yayılacak!"  » 90 Bin TL'lik cihaz bağışı
» Basın bildirisi (11.12.2009)  » Basın bildirisi (15.12.2009)  » Basın bildirisi (21.12.2009)
» Güneyde değil, kuzeyde şifa buldu  » Sağlık çalışanları moral depoladı  » Münhal Duyurusu
 

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash playerAIDS'TEN KORUN!
DOMUZ GRİBİ hakkında bilgi edininiz!

İZLEYİN!

Gripten korununuz!