..............::::::::::::: EKİM' 2009 :::::::::::::..............

 

 

 

 

 

 

 

 

 


A N A S A Y F A


ilkyardım | temel rahatsızlık ve hastalıklar | bakanlık | hastaneler ve sağlık merkezleri | sağlıkta istatistikler
doktorlar | eczaneler | tıp terimleri sözlüğü | e-mail | webmaster | anasayfa


 
 


domain name


  kişi sitemizi
 ziyaret etmiştir

 

  haber Basın Bildirisi (III)...
                                                                                                                            30 Ekim 2009, Cuma
Basın Bildirisi
 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
     

haber  

SAĞLIK BAKANLIĞI
     

BASIN AÇIKLAMASI
     

28.10.2009
Bakanlığmızla Eğitim Bakanlığı arasında yapılan koordineli çalışmalar sonucunda, Sağlık Bakanlığına Ankara Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsünden ulaşan sonuçlara göre, bugün toplam 6 vakada H1N1 pozitif bulunmuştur.

Bu sonuçlara göre, Girne 23 Nisan İlkokulu’nda tesbit edilen 2 pozitif vaka sonucunda, bahse konu okulumuzda, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) önerileri doğrultusunda 30-10-2009 tarihi sonuna kadar idari tatil verilmesine karar verilmiştir.

Ülkemizdeki diğer İlkokul, Ortaokul ve Üniversiteler’de eğitime ara verilmesi konusunda herhangi bir karar bulunmamaktadır.

Sağlık ve Eğitim Bakanlıkları Müsteşarlıkları sürekli olarak çıkan vakaları basın yayın kuruluşlarımız aracılığıyla halkımızla paylaşmaya devam edecektir. Bilgilerinize arz ederiz.

29.10.2009
Domuz Gribi şüphesiyle 27–10–2009 tarihinde hastanelerimize başvuran kişilerden alınan 8 numuneden yedisi pozitif çıkmıştır. Pozitif çıkan 7 sonuçtan 4’ünün, Şht. Ertuğrul İlkokulunda öğrenim gören çocukların olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle Şht. Ertuğrul İlkokulunun, 30–10–2009 Cuma günü bitimine kadar, Eğitim Bakanlığıyla yapılan istişareyle eğitimine ara verilmiştir. Kamuoyuna duyurulur.

30.10.2009
Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelimize, 28-10-2009 tarihinde “Domuz Gribi” şüphesiyle müracaat eden 9 kişiden alınan numunelerin yedisinde H1N1 virüsüne rastlandı.

Sonuçların, herhangi bir kümülatif durum oluşturmadığı görülmüştür. Bahse konu kişiler daha önce olduğu gibi Sağlık Bakanlığınca tedavi altında tutuluyor. Kamuoyuna önemle duyurulur.

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 

  haber Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kaşif: "Hafta sonu 5 bin aşı gelecek"
                                                                                                                       28 Ekim 2009, Çarşamba
Hafta sonu 5 bin aşı gelecek
 

Sağlık Bakanı Kaşif:
     

haber  

"Teşhis belli, tedavi belli... Paniğe gerek yok"
     

“Hafta Sonu 5 Bin Aşı Gelecek”

Gökşin: “Domuz Gribi normal gripten daha az ölümcül, ama daha bulaşıcı... Öncelikle öpüşmekten vazgeçin”

     

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, KKTC’de son günlerde yeniden gündeme gelen “domuz gribi” ile ilgili gereken önlemlerin alındığını, teşhis ve tedavinin belli olduğunu belirterek, “Paniğe gerek yok” dedi ve basını da daha duyarlı olmaya çağırdı.

Son günlerde Oğuz Veli Ortaokulu’ndan bir öğrenciye teşhis konduğunu ve tedavisinin yapıldığını, Şehit Ertuğrul İlkokulu’nda çıkan şüpheli vakayla ilgili numunenin de İstanbul Hıfzısıhha Enstitüsü’ne gönderildiğini, yarın bunun da sonucunun alınacağını anımsatan Kaşif, hafta sonu KKTC’ye 5 bin aşı geleceğini de bildirdi.

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Lefkoşa Merit Otel’de düzenlediği basın toplantısında, domuz gribi vakalarıyla ilgili bilgi verdi ve basını konuyla ilgili haberlerde daha duyarlı davranmaya çağırdı.

PANİĞE GEREK YOK
Hafta sonu KKTC’ye 5 bin domuz gribi aşısı geleceğini, bu sayının 250 bine kadar artırılabileceğini söyleyen Kaşif, aşının ilk olarak sağlık çalışanları, kalp-akciğer hastaları gibi risk gruplarına uygulanacağını kaydetti.

Kaşif, “Paniğe gerek yok. Teşhis belli, tedavi belli. İlaç+istirahat= iyileşme” diye konuştu. Bilgilendirici broşürlerin KKTC genelinde belediyeler de dahil olmak üzere dağıtımına başlandığını hatırlatan Kaşif, amaçlarının köylere kadar broşürlerin yayılmasını sağlayarak halkın bilgilenmesini sağlamak olduğunu ifade etti.

GÖKŞİN: “NORMAL GRİPTEN DAHA KORKUNÇ DEĞİL”
Bakanlık Müsteşarı Dr. Nuri Gökşin de, “Dikkat edilsin, gerekli tedbirler alınsın ama domuz gribi normal gripten daha korkunç bir şey değildir” dedi.

Normal grip virüsünün domuz gribi virüsünden daha fazla komplikasyon ve ölüm tehlikesi yarattığını vurgulayan Gökşin, buna karşın domuz gribi virüsünün normal grip virüsünden daha bulaşıcı olduğunu da söyledi. Gökşin, halkın öncelikli olarak öpüşme adedinden vazgeçmesi gerektiğini de söyledi.

AŞILAR HAFTA SONU KKTC’DE
Gökşin, hafta sonu aşıların KKTC’de olacağını, söz konusu aşıların Hıfzısıhha Enstitüsü’ndeki çeşitli kontrollerin tamamlanmasının ardından KKTC’de uygulanmaya başlayacağını söyledi. Gökşin aşının sırasıyla vücut direnci düşük kişilere (kanser, akciğer, kalp hastalarına), daha sonra yaşlılara ve öğrencilere, en son da vücut direnci nispeten daha yüksek olan 18-60 yaş arası yetişkinlere uygulanacağını ekledi.

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 

  haber "Panik yok, önlemler alındı"
                                                                                                                       21 Ekim 2009, Çarşamba
Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Nuri Gökşin
 

Domuz Gribi'nde;
     

haber  

"Panik yok, önlemler alındı"
     

Gökşin ve Yönel, “Domuz Gribi konusunda kimsenin paniğe kapılmasına gerek yok. Konuyla ilgili gerekli tüm önlemler alındı” açıklamasını yaptı.

Gökşin: Oğuz Veli’deki söz konusu öğrencinin domuz gribi olduğu yönünde elimizde resmi bir bilgi yok. Domuz gribi aşılarının bir kısmı önümüzdeki hafta içinde elimizde olacak.
İlk aşama için şimdilik 50 bin aşı siparişi verildi.

     

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Nuri Gökşin, Domuz Gribi konusunda kimsenin paniğe kapılmasına gerek olmadığını, Sağlık Bakanlığı’nın konu hakkındaki gerekli tüm önlemleri aldığını ve almaya devam ettiğini vurguladı.

Girne Oğuz Veli Ortaokulu’nda bir öğrencide Domuz Gribi görüldüğü iddialarıyla ilgili olarak Gökşin, söz konusu öğrencinin Domuz Gribi olduğu yönünde ellerinde resmi bir bilgi bulunmadığını, çocuğun ailesinin verdiği bilgiye göre, çocuğa Güney Kıbrıs’ta Domuz Gribi teşhisi konulduğunu ve teşhisin aileye telefonla bildirildiğini kaydetti.

Nuri Gökşin ile Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşarı Ali Yönel dün bir basın toplantısı düzenledi.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Gökşin basın toplantısını, Oğuz Veli Ortaokulu’nda bir öğrencide Domuz Gribi’ne rastlandığı haberleri üzerine, vatandaşları bilgilendirmek, konuya açıklık getirmek için düzenlediklerini ifade etti.

Bakanlık olarak, bir öğrencide Domuz Gribi olduğu yönünde kendilerine iletilen bilgiyi değerlendirerek, durumu araştırdıklarını ve çocuğun Güney Kıbrıs’ta muayene olduğunu öğrendiklerini ifade eden Gökşin, çocuğun ailesinin önceki gün akşamüzeri saat 18.00’den telefonla aranarak “çocuğun Domuz Gribine bağlı H1N1 virüsüne yakalandığının” söylendiğini anlattı.

NORMAL GRİPTEN ÇOK BÜYÜK FARKI YOK
Domuz Gribi’nin, dünyada ve basında çok işlenmesine rağmen, bilinen normal gripten çok büyük farkı olan bir rahatsızlık olmadığına ileri süren Gökşin, olayı çok büyütüp, abartıp, felaket geliyor şeklinde bir yaklaşım içinde olmanın doğru olmadığını kaydetti. Dünya Sağlık Örgütü istatistiklerine göre, normal grip diye bilinen hasatlıkta komplikasyon ve ölüm oranının binde 4 civarında olduğunu, Domuz Gribi’ndeki oranın ise şimdiye kadar yapılan araştırmalarda binde 2.5 civarında olduğunu ifade eden Gökşin, “Domuz Gribi’nin normal gripten daha korkutucu, daha öldürücü, daha çok zarar verici bir özelliği bulunmamaktadır” şeklinde konuştu.

Gökşin, bakanlık olarak konuyla ilgili tüm tedbirleri aldıklarını ve almaya devam ettiklerini de söyledi.

Nuri Gökşin, öncelikli hedeflerinin; insanları bu gripten korumak veya bu gripten nasıl korunacaklarını anlatmak olduğunu belirterek, konu hakkında basında çıkan bildiri ve duyurular yanında tüm okullara broşürler dağıtıldığını, bu bildiri ve broşürlerde çocukların ve yetişkinlerin bundan nasıl korunması gerektiğinin anlatıldığını kaydetti. Gökşin, afişler hazırlanarak kalabalık yerlere bilgilendirici mahiyette asıldığına da dikkat çekerek, Sağlık Bakanlığı’nın aynı zamanda tüm hastane ve sağlık ocaklarında çalışan personeli, Domuz Gribi gibi vakalar karşısında nasıl bir yol izleneceği, nasıl bir tedavi yapılacağı konusunda bilgilendirdiğine işaret etti.

YÜKSEK ATEŞİ OLAN 2 ÇOCUK TEŞHİS EDİLDİ
Şu ana kadar Girne Oğuz Veli Ortaokulu’nda ve Anafartalar Lisesi’nde yüksek ateşi olan 2 çocuğun tespit edildiğini ifade eden Gökşin, dün sabah Girne Dr. Akçiçek Hastanesi’nde söz konusu çocukların muayene edildiğini, çocukların ateşleri ve grip belirtileri nedeniyle tetkiklerinin yapılmak üzere Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ünitesi’ne sevk edildiğini belirtti.
Gökşin, burada çocuklardan gerekli numunelerin alınarak gerekli tahlillerinin yapılmak üzere Türkiye Hıfzıssıhha Enstitüsü’ne gönderildiğini, neticelerin ise 36–48 saat içinde alınabileceğini kaydetti
.
Nuri Gökşin, bu süre içinde eğer gelen vatandaşlarda veya çocuklarda Domuz Gribi şüphesi görülürse, neticeler gelmeden hemen tedaviye başlanacağını, netice geldiği zaman Domuz Gribi virüsü pozitif ise tedavinin tamamlanana kadar devam edeceğini, eğer sonuç negatifse koruyucu doz ile tedaviyi bitireceklerini anlattı.

Bu arada, Domuz Gribi olduğu öne sürülen çocuğa önceki akşam tekrardan tahlil yapılmadığına dikkat çeken Gökşin, bu tahlillerin de yapılacağını belirtti.

Termal kameralar konusunda Girne ve Gazimağusa limanlarında boşluk olduğunu anımsatan Gökşin, bu boşluğun giderilmesi için termal kameraların siparişinin verildiğini, önümüzdeki günlerde bu kameraların geleceğini belirtti.

DOMUZ GRİBİ AŞILARI İÇİN SİPARİŞ VERİLDİ
Domuz Gribi aşıları için aylar önce girişim başlattıklarına da dikkat çeken Nuri Gökşin, aşıların bir kısmının önümüzdeki hafta içinde ellerinde olacağını, ilk aşama için şimdilik 50 bin aşı siparişi verildiğini vurguladı. Gerektiği takdirde aşıların tekrardan sipariş edileceğini ifade eden Gökşin, ilk etapta özellikle çocuklar ve direnci düşük olduğunu düşündükleri kişilerin aşılanacağını kaydetti.

Devlet eliyle yapılacak aşıların belirlenecek program dahilinde yapılacağını, ilk etapta belirlenen kişiler dışında daha sonra hastaneye müracaat etmek koşuluyla diğer vatandaşlara da aşıların yapılacağını söyleyen Gökşin, aşıların satışa sunulması düşüncesi içinde olmadıklarını, ancak aşıları kendileri temin eden eczanelerin bunları satabileceğini söyledi.

Domuz Gribi aşısının yapılması zorunluluğu bulunmadığını, bunun tamamen kişinin kendi tercihi olduğunu belirten Gökşin, “Domuz Gribi aşısı olmazsa olmaz bir aşı değildir” dedi.

Nuri Gökşin, grip aşısı yaptırmış kişilerin, aynı anda olmamak koşuluyla Domuz Gribi aşısı da yaptırabileceklerini ekledi.

YÖNEL...
Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşarı Ali Yönel de, insan sağlığının kendileri için çok önemli olduğunu ifade ederek, bakanlığa önceki gün itibariyle bir öğrencinin H1N1 virüsü olduğu iddiası ulaştığını, bunun üzerine konuyla ilgili olarak derhal Sağlık Bakanlığı’nı haberdar ettiklerini söyledi.

Söz konusu öğrencinin velisinden, tahlillerin Rum tarafında yapıldığının, fakat hastane içinde değil, ayrı bir yerde numunelerin alındığının ve sonucun da telefonla bildirildiğinin kendilerine iletildiğini belirten Yönel, olayın sevindirici tarafının ise çocuğun okula gitmeyerek, 5 gündür evde istirahatta olması olduğunu kaydetti.

Ali Yönel Sağlık Bakanlığı’nın gerekli müfettişi bilgi almak için çocuğun velisiyle görüşmeye gönderdiğini anlattı.

Yönel, dün herhangi bir okulun kapatılmadığını, Oğuz Veli Ortaokulu’nda velilerin okullara akın etmesi ve çocuklarını okuldan almak istemesi sonucu idarenin eğitime bir günlüğüne ara vermek durumunda kaldığını vurgulayarak, Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği rakamlara göre, vaka sayısı yüzde 10’u geçmeden herhangi bir okulun kapatılmayacağını kaydetti.

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 

  haber Basın Bildirisi (II)...
                                                                                                                              20 Ekim 2009, Salı
Basın Bildirisi
 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
     

haber  

SAĞLIK BAKANLIĞI
     

BASIN AÇIKLAMASI
     

Sağlık Bakanlığı, DOMUZ GRİBİ şüphesiyle 4 gün önce KKTC’deki herhangi bir sağlık servisine başvurmadan, Güney Kıbrıs sağlık servislerine müracaat eden bir Kıbrıslı Türkün, KKTC’deki evinde istirahat ettiğini öğrendiklerini açıkladı.

Açıklamada, Sağlık Bakanlığına bu gece geç vakitlerde bir yurttaşımızın evinde domuz gribi teşhisiyle yatığı yönünde bir ihbarının geldiği ifade edildi.

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Bu gece geç vakitte, söz konusu ihbarı alır almaz, hemen harekete geçen Bakanlığımız, hastanın ailesiyle temasa geçip, KKTC’deki herhangi bir sağlık merkezine başvurmayan söz konusu hastaya, Güney’de domuz gribi teşhisi konulduğunu öğrendi. Güney Kıbrıs’ta domuz gribi teşhisi konan söz konusu hastanın, 4 gün önce rahatsızlanıp Güney Kıbrıs’a gitmiştir. Orada kendisinden numune alındı ve evine istirahata yollandı. Rum yetkililer daha sonra hastadan alınan numunenin sonuçlarını hastanın ailesine telefonla bildirdiler. Güney Kıbrıs’tan bildirilen neticelere göre söz konusu hastada domuz gribi göründüğü belirtildi.

Tüm çabalarımıza rağmen Rum tarafından şu ana kadar resmi bir teyit elde edemedik. Ayrıca Rum kesiminden de, Bakanlığımıza her hangi bir bilgi verilmedi. Hastanın ailesinin ifadelerini doğru kabul ediyoruz. Dört gün önce tedavisi başlanan söz konusu hasta gerçekten domuz gribi midir? Bu konuda elimizde resmi bir veri yoktur. Ama gene de bizler bunun doğru olduğunu var sayarak, hasta olduğu iddia edilen şahsın yakınları ve temas ettiği kişilere yönelik gerekli tüm tedbirleri almış bulunmaktayız. Ayrıca yarın Bakanlığımız, söz konusu hastanın eğitim gördüğü okul nezdinde de temas kurup, gribal belirti görülen kişilerden numune alıp tahlile yollanacaktır. Bakanlığımız bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da “Domuz Gribi” konusunda ilgili çalışmalar titizlikle sürdürmektedir”

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 

  haber Basın Bildirisi (I) ...
                                                                                                                       14 Ekim 2009,Çarşamba
Basın Bildirisi
 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
     

haber  

SAĞLIK BAKANLIĞI
     

BASIN BİLDİRİSİ
     

Bazı yerel gazetelerde Kıbrıs Türk Tabibler Birliği’nin kamuya ait yerlerde elektromanyetik ölçümler yapacağı yönünde çıkan haberler Bakanlığımız tarafından olumlu karşılanmıştır.

Bakanlığımız, halk sağlığını ilgilendiren her konuda olduğu gibi elektromanyetik kirlilik yönünden de üzerine düşeni yapmaktadır ve yapmaya da devam edecektir.

Yaklaşık bir buçuk ay önce tüm Kıbrıs çapında TV ve radyo vericilerinin frekans bazında elektromanyetik alan şiddeti ölçümleri ve ortamın toplam elektromanyetik alan ölçümleri ayrı ayrı yapılmış ve çıkan sonuçlar 28 Ağustos 2009 tarihinde basın yolu ile halkımızla paylaşılmıştı.

Sağlık Bakanlığı olarak 28 Eylül 2009’da başlayıp 2 Ekim 2009’da sona eren Kuzey Kıbrıs Elektromanyetik Kirlilik Ölçümlerinin ilk sonuçlarını almıştır.

Sözkonusu ölçümler, TC Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Spektrum İzleme ve Denetleme Daire Başkanlığı uzmanları tarafından gerçekleştirilmiştir. Kuzey Kıbrıs’ta tüm ilçelerde toplam 19790 ölçüm yapılmış ve bu ölçümlerde tespit edilen en büyük değer 2.82 V/m ile 5.65 V/m arasında bulunmuştur.

ICNIRP (International Commission on Non-Ionizing Radiation Protection)’nın izin verdiği değer ise 28 V/m olarak bilinmektedir. Elde edilen rapor üzerindeki çalışmalar uzmanlar tarafından halen sürdürülmektedir.

Nihai rapor kamuoyu ile paylaşmak üzere birkaç gün içinde elimizde olacaktır. Konu ile ilgili bilgi almak isteyen tüm kurum, kuruluş veya kişilere, şeffaflık anlayışı ile talep edilmesi halinde bilgi verilecektir.

Kamuoyuna Saygıyla duyurulur.

Dr. Nuri Gökşin
Müsteşar

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 

  haber Defibrilatör bağışı...
                                                                                                                       8 Ekim 2009, Perşembe
Defibrilator
 

Girne Liman Rotary Kulübünden Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastahanesi’ne;
     

haber  

Defibrilatör bağışı
     

Başhekim Dr. Siber: “Toplumumuzdan bu tür yardımların
devamını bekliyoruz”
     

Girne Liman Rotary Kulübü, Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi Çocuk Kliniğine, yeni doğan bebekleri ve diğer çocukları kalp durması durumunda hayata döndürmeye veya kalpte ritim bozukluğunu düzenlemeye yarayan 4 bin Euro değerinde “Defibrilatör” cihazı bağışladı.

Rotary Kulübü Başkanı Ersel Tüccaroğlu cihazı bugün Başhekim Dr. Rifat Siber’e, cihazın kullanılacağı Çocuk Kliniği’nde teslim etti.

Burada kısa bir konuşma yapan Başhekim Dr. Rifat Siber, toplumdan bu tür katkıların son zamanlarda çoğaldığını ve bu duyarlılığın devamını beklediklerini belirterek, hastanenin sadece devletin değil tüm toplumun olduğuna işaret etti. Bu yüzden her şeyin devletten beklenmemesi, toplumun da sağlık alanına katkıda bulunması gerektiğini ifade eden Siber, Rotary kulübünün bağışladığı cihazın çocuklarda hayat kurtarıcı olduğunu vurgulayarak, bu bağıştan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Girne Liman Rotary Kulübü Başkanı Ersel Tüccaroğlu da, kulübün topluma hizmet için çalıştığını vurgulayarak, bu yönde yaptıkları çalışmaları anlattı ve cihazın hastaneye hayırlı olmasını temenni etti.

Konuşmaların ardından söz alan Çocuk Klinik Şefi Dr. Erten Doğan ile Çocuk Kardiyoloji Uzmanı Dr. Suphi Hüdaoğlu ise, cihaz hakkında bilgi vererek, toplumdan bu tür bağışları her zaman beklediklerini vurguladılar.

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 

  haber İçme suyu yasası hazır...
                                                                                                                        5 Ekim 2009, Pazartesi
İçme suyu yasası
 

İçme suyu yasası hazır:
     

haber  

Şişelenmiş sulara denetleme getiriliyor
     

Akçaba:”içme suyuna ilişkin olarak ülkemizde en küçük bir mevzuat bulunmamaktadır”

Şirketlere büyük sorumluluklar ve yüksek cezalar öngörülüyor
     

Yaşamın olmazsa olmazı “su”, konusunda yasal düzenlemeler yapmak için çalışma başlatıldı. Yasal düzenleme evlerimize şişelerle, damacanalarla ulaştırılan su için suyun kuyulardan çekilmesinden tüketim aşamasına kadar olan süreçte denetim getirecek, mikrobiyolojik ve kimyasal denetimini sağlayacak yasa tasarısı hazırlandı. Yasanın yürürlüğe girmesiyle damacanalar veya şişelerle tüketiciye ulaşan suyun sağlık koşullarına uygun olup olmadığı konusunda herhangi bir kuşku yaşanmayacak.

Hazırlanmakta olan yasa tasarısı suyu satan şirketlerin sorumluluklarını ve bunların yerine getirilmemesi durumunda karşı karşıya kalacakları müeyyideleri öngörüyor. Buna göre şirketlerin şişeledikleri suyu tahlil ettirip kayıt tutmaları gerekecek. Sağlığı tehdit edecek nitelikte şişelenmiş su dağıtan şirketlere tesis kapatma cezası bile verilebilecek.

Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Mustafa Akçaba hazırlanan yasa hakkında TAK’a bilgi verdi. Besin maddesi ile ilgili İngiliz döneminden kalan yasaların güncellendiğini belirten Akçaba, “Ancak içme suyuna ilişkin olarak ülkemizde en küçük bir mevzuat bulunmamaktadır” dedi.

Yasa tasarısı ile şişelenecek suyun kuyulardan çekilmesinden şişlenmesine kadar tüm süreçlerde mikrobiyolojik ve kimyasal denetiminin izlenebilirliğinin sağlanmasını amaçlandığını ifade eden Akçaba, yasanın şu anda Meclis Alt Komitesinde görüşülmekte olduğunu kaydetti. Mevcut durumda mevzuat eksikliğinden sektörde hiçbir izlenebilirlik olmadığını belirten Akçaba, hangi suyun hangi kuyudan alındığını, şişelenen suyun nereden geldiğini dahi denetleyemediklerini ifade etti.

Su istasyonları veya su fabrikalarının hiçbir makamdan izin almadan çalıştırıldığını kaydeden Akçaba, yasa eksikliğinden dolayı girişimcilerin suları herhangi bir yerde üretip piyasaya sürebildiğini ifade etti. “Piyasaya sağlıklı su sürülmesini sağlamak zorundayız” diyen Akçaba, yasanın şirketlere büyük sorumluluklar yüklediğini, şirketlere suyun kaynağından satış noktasına kadar tüm süreçleri takip etmek zorunluluğu getirdiğini, sağlığı tehdit edecek bir durum saptanması durumunda ürününü piyasadan toplayıp halkı bilgilendirme mecburiyeti getirdiğini kaydetti.

Damacanaların dahi kaç kere doldurulabileceğinin çıkarılacak tüzüklerde belirtileceğini kaydeden Akçaba, bir damacana 40 kez doldurulabilirse 41’inci kez doldurulmasının yasak olacağını söyledi.

Yasanın her su üretme fabrikasında laboratuar ve ehli personel bulundurulmasını öngördüğünü kaydeden Akçaba, yasanın şirketlere fabrikaya getirilen her suyu tahlil ettirme zorunluluğu getireceğini, bu uygulamanın şu anda zorunlu olmadığını belirtti. Akçaba, “Yasa piyasaya güvenilir su sunulmasını şirketlere yüklüyor. Yasada piyasada sağlığı tehdit edecek su tespit edildiği takdirde şirketlere iş yeri kapatma dahi cezalar öngörülüyor”

Mevzuat olmamasından dolayı şu anda sağlık ekiplerinin gelişi güzel örnekleme yaptığını, sorun tespit edildiği takdirde de tesislerin gün için kapatıldığını belirten Akçaba, ancak işletmenin ertesi gün suya klor ekleyerek piyasaya temiz su verebildiğini kaydetti.

SU İSTASYONLARI SIKINTILI
Hazırlanan Yasa Tasarısı’nın AB yasaları ile uyumu da getireceğini, el değmeden dolum yapılmasının öngörüldüğünü belirten Akçaba, yasa tasarısında istasyonlara gerekli donanım için bir yıl süre tanındığını kaydetti. İçme sularındaki aşırı klor, mikrop veya ağır metallerin pek çok sağlık sorununa neden olabileceğini kaydeden Akçaba, ancak sağlık sorununun içilen sudan kaynaklandığının ispatlanmasının zor olduğunu kaydetti.

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 

  Sağlıkta yeni adım...
                                                                                                                              4 Ekim 2009, Pazar
TC-KKTC İşbirliği
 

İstanbul’da sağlık konusunda çeşitli temaslarda bulunan Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, temaslarının sonucunda sağlık hizmetinde Türkiye’den yeni hizmet alımlarının sağlanacağını söyledi:
     

  

Sağlıkta yeni adım...
     

Bakan Kaşif, İstanbul’da Acıbadem, Dünya Göz ve Memorial Hastaneleri yetkilileri ile görüşmeler yaptıklarını belirterek, görüşmeler sonucunda Kuzey Kıbrıs’a hizmet verilmesi konusunda bir anlşamya vardıklarını açıkladı
     

Acıbadem, Dünya Göz ve Memorial Hastanesi ile protokol yaptıklarını da ifade eden Kaşif, protokolle Kurul Kararıyla Türkiye’ye gönderilen hasataların bundan sonra Acıbadem, Dünya Göz ve Memorial Hastaneleri’nde sağlık hizmeti görebileceğini söyledi.

Kaşif, protokol çerçevesinde söz konusu bu üç hastahanede hastaların bakım ve tedavilerinin hem daha düzenli yapılacağını, hem de maliyetinin daha düşük olacağını belirtti.

Türkiye’de Acıbadem, Dünya Göz ve Memorial Hastanelerinin var olduğu her ilde hastaların hizmet alabileceğine de dikkati çeken Bakan Kaşif, amaçlarının Kıbrıs Türk halkının sağlık alanında en iyi hizmeti vermeyi sağlamak olduğunu vurguladı. (BRTK)

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 

  Bakan Kaşif TC Koruma ve Kontrol Müdürünü kabul etti
                                                                                                                       1 Ekim 2009, Perşembe
TC Koruma ve Kontrol Müdürü
 

Sağlık Bakanlığı ve TC Tarım Bakanlığı “gıda güvenliği” konusunda işbirliği:
     

  

Bakan Kaşif TC Koruma ve Kontrol Müdürünü kabul etti
     

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı Koruma ve Kontrol Genel Müdürü Doç. Dr. Muzaffer Aydemir başkanlığındaki heyeti kabul etti
     

Heyeti, makamında kabul eden Kaşif, iki ülke arasında gıda güvenliği konusu ve gıda ithalatyla ihracatı kapsamında fikir alışverişinde bulunulduğunu belirtti.

Önümüzdeki dönemlerde iki ülke arasında iş birliği planlamasının da konuşulduğu kabulde Bakanlık Müsteşarı Nuri Gökşin, TC Yardım Heyeti Müşavirlerinden Hayati Başaran, Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Mustafa Akçaba ve Devlet Laboratuvarı Müdürü Yaşar Demirli de hazır bulundu.

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 


N"orth Cyprus, NORTH CYPRUS, KUZEY KIBRIS, cyprus, Cyprus kibris, chypre, north cyprus, internet, ISP, web service, web design, turkish cypriot, www, trnc, turkish republic of northern cyprus, nicosia, lefkosa, famagusta, gazimagosa, gazimagusa, magusa, kyrenia, girne, lefke, lefka, guzelyurt, morphou, karpaz, karpas, la republique turque du nord de chypre, kktc, cypriot, cheap web space, web space, free space, trnc online, trnc online project, rehber, tourist, holiday, guide, sağlık, saglik, hastalık, hastalik, Sağlık Bakanlığı, Saglik Bakanligi, tıp, tip, ilkyardım, ilkyardim, rahatsızlık, rahatsizlik, hastane, hastahane, sağlık merkezi, saglik merkezi, sağlık ocağı, saglik ocagi, istatistik, statistic, doktor, doctor, eczane, pharmacy, health, kronik, cronic, akut, acut, diyabet, diabet, onkoloji, oncology, endokrin, kalp, thalassaemia, radyasyon, alerji, grip, nezle, kanser, cancer, romatizma, egzama, mide, prostat, rahim, raşitizm, tansiyon, siyatik, varis, verem, kan, iğne, igne, enjeksiyon, enjektör, idrar, kulak, burun, boğaz, bogaz, goz, göz, adale, gastrit, yaşam, hayat, solunum, yanık, yanik, vücut, vucut, yatak, ilaç, lab, laboratuvar, sosyal, sosyal hizmetler, hizmet, devlet, Burhan Nalbantoğlu, Akçiçek, Akcicek, cengiz topel, özürlü, zihinsel, kreş, bakımevi, rehabilitasyon, tıbbi, plasenta, genetik, biyokimya, mikrobiyoloji, fizyoloji, dahiliye, pratisyen, cerrah, cerrahi, diş, dentist, sinir, çocuk, cocuk, anestezi, kadın, kadin, doğum, uroloji, üroloji, asistan, kardiyoloji, kardiyolog, hematoloji, hematolog, seroloji, spor, deri, cilt, ekg, morg, patoloji, patolog, nukleer, damar, ortodondist, odiyolog, beyin, fizyoterapist, röntgen, poliklinik, acil, göğüs, gastroloji, gastrolog, pediyatri, pediatri, adli, ambulans, ambulance, KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ - SAĞLIK VE SOSYAL YARDIM BAKANLIĞI - KIBRIS'IN SAĞLIK ADRESİ

 
 
 

  İçme suyu yasası hazır   Sağlıkta yeni adım   Bakan Kaşif TC Koruma ve Kontrol Müdürü'nü kabul etti   Defibrilatör bağışı   Basın Bildirisi   Basın Bildirisi   "Panik yok, önlemler alındı"   Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kaşif: "Hafta sonu 5 bin aşı gelecek"   Basın Bildirisi