..............::::::::::::: EYLÜL' 2009 :::::::::::::..............

 

 

 

 

 

 

 

 

 


A N A S A Y F A


ilkyardım | temel rahatsızlık ve hastalıklar | bakanlık | hastaneler ve sağlık merkezleri | sağlıkta istatistikler
doktorlar | eczaneler | tıp terimleri sözlüğü | e-mail | webmaster | anasayfa


 
 


domain name


  kişi sitemizi
 ziyaret etmiştir

 

  haber Dünya Kalp Haftası
                                                                                                                     30 Eylül 2009, Çarşamba
Dünya Kalp Haftası
 

Doktorlar vatandaşları sağlıklı beslenmeye ve
spor yapmaya çağırdı:
     

haber  

Kamiloğlu: “Ölüm oranı yüzde 80 azaltılabilir...”

Vaiz: “Kalp krizi geçirme riski yaşı dünyada 50, KKTC’de 35...”
     

Doktorlar, sağlıklı bir yaşam ile kalp ve damar hastalıkları riskinden korunmak için vatandaşları; tütünden uzak durmaya, spor yapmaya, sağlıklı beslenmeye ve kilo fazlalığından kaçınmaya çağırdı.
     

Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Rifat Siber başkanlığındaki kalp ve damar ile kardiyoloji uzmanı doktorlar bugün Dünya Kalp Haftası dolayısıyla bir basın toplantısı düzenledi.

Hastanedeki Sağlık Kurulu odasında gerçekleştirilen toplantıda ilk sözü alan Başhekim Dr. Rifat Siber, doktorların hastanede özveriyle çalıştığını belirterek, ancak vatandaşların da sağlıklı bir yaşam için hasta olmadan sağlıklarına dikkat etmelerini istedi. Siber, hasta olmamak için önemli olanın sağlıklı yaşam kurallarına uymak olduğunu da vurguladı.

KAMİLOĞLU: “ÖLÜM ORANI YÜZDE 80 AZALTILABİLİR”
Başhekim Başyardımcısı ve Kalp Damar Cerrahisi Klinik Şefi Opr. Dr. Ramadan Kamiloğlu da, Dünya Kalp Günü’nün ülkemizde 9 yıldan beri her yıl 27 Eylül’de kutlandığını ifade ederek, günün; kalp ve damar hastalıklarını önlemek ve risk faktörlerini kontrol altına almak için uygulanan en etkin mücadele yöntemlerinden biri olan kamuoyunu eğitmek, bilinçlendirmek ve motive etmek maksadıyla düzenlendiğini söyledi.

Kamiloğlu, riski bilmek ve riski kontrol altına almak için halkı bilinçlendirmek gerektiğini ifade ederek, dünyada her yıl yaklaşık 17 milyon insanın kalp ve damar hastalıkları nedeniyle hayatını kaybettiğini, ancak riskin kontrol altına alınmasıyla bu kalp ve damar hastalıklarındaki ölüm oranının yüzde 80 oranında azaltılabileceğini belirtti. Dr. Kamiloğlu, Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde 2007 yılında 45 balon-stent, 2008’de 60 balon-stent, 2009’da da 32 balon-stent ve 400 kontrol anjiyo yapıldığını, Haziran 2007 yılından itibaren ise hastanede açık kalp cerrahisi ameliyatlarının başladığını dile getirdi.

2007 yılında 21 ameliyat, 2008 yılında 25, 2009’da da toplam 34 açık kalp ameliyatının yapıldığını ifade eden Kamiloğlu, Haziran 2009’dan itibaren ise 21 ameliyatın Lefkoşa Devlet Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi (KVC) ekibi tarafından yapıldığını kaydetti.

VAİZ: “KKTC’DE KALP KRİZİ YAŞ ORTALAMASI 35... DÜNYADA 50”
Kardiyoloji Klinik Şefi Dr. Gülgün Vaiz ise, konuşmasında kalp ve damar hastalıklarının insan hayatı açısından taşıdığı riske vurgu yaparak, kalp ve damar hastalıklarının 2000 yılında Avrupa’da 4 milyonu aşkın insanın ölmesinin doğrudan nedeni olduğunu söyledi.

Vaiz, bu hastalığın toplumu yakından ilgilendiren bir hastalık olduğunu, çünkü dünyada kalp krizi geçirme riski yaşının 50 seviyesindeyken ülkemizde bu yaş ortalamasının 35 olduğuna işaret etti.

Bu yüzden kalp ve damar hastalıkları riskinden korunmak için sağlıklı beslenmenin, spor yapmanın, tütünden korunmanın ve kilo fazlalığından kaçınmanın önemine vurgu yapan doktor Vaiz, tansiyon, şeker ve kolesterol gibi rahatsızlıkları olan vatandaşların hastaneye erken başvurarak tedavi olmalarını istedi.

Vaiz, AB’nin kalp ve damar hastalıkları üzerine yaptığı araştırmaları, önerileri, harcamaları ve çalışmaları da anlattı.

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 

  Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kaşif'in Bayram ziyaretleri sürüyor
                                                                                                                            18 Eylül 2009, Cuma
Bayram ziyaretleri
 

Bayram ziyaretleri:
     

  

Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kaşif'in
bayram ziyaretleri sürüyor
     

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, yaklaşan Ramazan Bayramı nedeniyle Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesini ziyaret ederek, hastalarla ve personelle bayramlaştı
     

Bakan Kâşif’e, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Dr. Nuri Gökşin, Başhekim Dr. Rifat Siber, Başhekim yardımcısı Dr. Ramadan Kamiloğlu ve hastane idarecileri eşlik etti. Bakan Kâşif ziyarette yaptığı konuşmada, sağlıkta, güzel günlere kavuşmak için çalıştıklarını vurgulayarak, tüm hastalara acil şifalar diledi.

Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kaşif:
“Sağlıkta daha da güzel günlere kavuşmak için çalışıyoruz”

Ramazan Bayramı dolayısıyla Hastane ve Sağlık Merkezlerine ziyaretlerde bulunan Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif bugün sırasıyla, Gazimağusa Devlet Hastenesi, Devlet Laboratuvarı, İlaç ve Eczacılık Dairesi ve Sağlık Bakanlığı Merkez Örgütü’nde ‘bayramlaşma” merasimi gerçekleştirdi.

Kaşif’e ziyaretlerde Bakanlık Müsteşarı Dr. Nuri Gökşin, Bakanlık Müdürü Ümit Özkıran ve Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürü Dr. İlkay Şentürkler eşlik etti.

Bakan Kaşif günün ilk ziyaretini Mağusa Devlet Hastanesine yaptı. Burada hastalarla ve hastane çalışanlarıyla bayramlaşan Bakan Kaşif, daha sonra Devlet Laboratuvarı ve İlaç ve Eczacılık Dairesini ziyaret etti. Burada da çalışanlarla bayramlaşan Kaşif, günün son bayramlaşma merasimini Bakanlık Merkez binasında gerçekleştirdi. Çalışanlarla tek tek bayramlaşan Kaşif, sağlık personelinin her zaman özverili bir çalışma içerisinde olduğunu söyledi.

Kaşif’in mesajı...
Ramazan Bayramı dolayısıyla bir de mesaj yayımlayan Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kaşif, mübarek Ranmazan Bayramı’nın hayırlara vesile olmasını dilerken, sağlık alanında daha güzel günlere kavuşmak için çalıştıklarını söyledi.

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yayımladığı mesajda, Kıbrıs Türk halkının ve tüm Müslüman dünyasının Ramazan Bayramını kutlayan Bakan Kaşif, hastanelerde yatılı olarak tedavi gören hastaların bir an önce şifa bulmaları temennisinde de bulundu.

Bakan Kaşif mesajında, Hastane ve Sağlık Merkezleri’nde yoğun ve özverili bir şekilde çalışan sağlık personeline de çabalarından dolayı teşekkür etti.

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 

  Sağlık Bakanlığı: "Grip aşılarının kullanımında bir sakınca yok"
                                                                                                                       14 Eylül 2009, Pazartesi
Vaxigrip
 

Sağlık Bakanlığı, KKTC’de faaliyet gösteren bir ecza deposunun ülkeye ithal ettiği “Vaxigrip” isimli grip aşıları için yaptırdığı analiz sonuçları belli oldu:
     

  

“Grip aşılarının kullanımında bir sakınca yok”
     

Sağlık Bakanlığı, KKTC’de faaliyet gösteren bir ecza deposu tarafından 3 bin adet ithal edilen “Vaxigrip” isimli grip aşısının, KKTC gümrüğünde apronda 8 saat beklemesi nedeniyle gerçekleştirdiği analizlerin sonuçlarını açıkladı
     

Buna göre, Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamada, “Ankara Refik Saydam Hıfzısıhha Enstütütsü Biyoloji Kontrol ve Araştırma Laboratuvarı’nda yapılan kalite-kantite analizlerinde, söz konusu ürünün uygunluğu tesbirt edilmiştir. Vaxigrip isimli aşılarının kullanımında herhangi bir sakınca yoktur” denildi.

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 

  TC Sağlık Bakanlığı, KKTC'ye dört ambulans hediye etti
                                                                                                                            11 Eylül 2009, Cuma
TC Sağlık Bakanlığı, KKTC'ye dört ambulans hediye etti
 

Türkiye Sağlık Bakanlığı, Türkiye Lefkoşa Büyükelçiliği’nin katkılarıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti acil sağlık servislerinde kullanılmak üzere Sağlık Bakanlığı’na dört ambulans hediye etti
     

  

Ambulanslar Sağlık Bakanlığı’nda, Başbakan Derviş Eroğlu ve Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Şakir Fakılı’nın katılımıyla düzenlenen törenle 4 merkezdeki hastanelerin başhekimlerine teslim edildi. Törende Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif de hazır bulundu
     

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif törende yaptığı konuşmada, bakanlığının Anavatan Türkiye ile ilişkilerinin gelişerek sürdüğünü ifade etti
     

KAŞİF
Kaşif, Türkiye Sağlık Bakanlığı ve Türkiye’nin Kıbrıs İşlerinden de Sorumlu Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek’in katkılarıyla KKTC’deki sağlık servislerine 4 adet ambulans verildiğini söyledi. Sağlık Bakanı Kaşif, bunun bir başlangıç olduğunu belirterek, Anavatan Türkiye ile her türlü işbirliğinin devam edeceğini kaydetti.

FAKILI
Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Şakir Fakılı da, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Türkiye ile hiçbir farkının bulunmadığını belirterek, “İnşallah bu araçları kullanmaya gerek kalmaz, ancak acil zamanlarda mutlaka ihtiyaç” dedi ve ambulansların hayırlı olmasını diledi.

EROĞLU
Başbakan Derviş Eroğlu da, sağlık hizmetlerinin yerine getirilmesi için doktorun yanında ambulanslara da ihtiyaç duyulduğuna işaret ederek, Anavatan Türkiye’ye böylesi anlamlı bir yardım için teşekkür etti.

Tören Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif’in ambulansların anahtarlarını Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi, Girne Akçiçek Hastanesi, Gazimağusa Devlet Hastanesi ve Cengiz Topel Hastanesi başhekimlerine teslim etmesiyle sona erdi. (TAK)

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 

  Sağlık Bakanı Kaşif, Fizyoterapistler Birliği heyetini kabul etti
                                                                                                                       9 Eylül 2009, Çarşamba
Fizyoterapistler Derneği
 

Sibel Karaca, Dünya Fizyoterapistler Günü dolayısı ile gerçekleşen ziyarette, sorunlarını Bakan’a aktardı
     

  

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Fizyoterapistler Birliği Başkanı Sibel Karaca ile yönetim kurulu üyelerini kabul etti
     

Teşhisi konmuş bir hastanın tedavisine hemen başlanması için gerekli yasal düzenlemenin yapılmasını talep eden Karaca, mevcut yasada ilgili hekim tarafından teşhisi konan bir hastanın fizik tedavisine başlanmadan “Fizik Tedavi Hekimine” gitmesi gerektiğinin yer aldığını; bunun hastanın oyalatılması anlamına geldiğini kaydetti
     

Karaca, fizyoterapistlerin teşhisi konan bir hasta üzerinde çalışmaya iki yıl önce geçirilen bir genelge sayesinde hemen başlayabildiğine de işaret etti.

Özellikle Lefkoşa Dr. burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ndeki Fizik Tedavi Servisi’nin duvarlarından aletlerine kadar her şeyin bakıma ihtiyacı olduğunu kaydeden Karaca, servisin artan nüfusa hizmet edecek kapasitesi de olmadığını söyledi.

Karaca, ayrıca hazırlanan birlik yasasının geçmiş hükümetler döneminden beri mecliste beklediğini belirtti ve Bakan’dan yasanın Bakanlar Kurulunun gündemine alınmasını talep etti.

KAŞİF
Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif ise, Avrupa Birliği yasaları ile uyum çalışmaları çerçevesinde her kesim için uygun yasaların çalışma koşullarının düzenlenmesi gerektiğini belirtti.

Yasaların devlet birimleri ile sektör temsilcileriyle birlikte yapıldığı takdirde çalışanların daha özverili çalışmasını getireceğini kaydeden Kaşif, Lefkoşa ve Girne’deki devlet hastanelerindeki fizik tedavi servislerinde iyileştirme çalışmalarının yapılacağını bildirdi.

Ülkedeki spor, salonları ve spor kulüplerinin gelişmekte olduğunu ve bu gibi yerlerde diplomalı fizyoterapistlerin görev yapmasının yasa çalışmaları çerçevesinde gündeme alınacağını kaydeden Kaşif, ayrıca fizyoterapistlerin Dünya Fizyoterapistler Günü’nü kutladı.

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 

  Bakan Kaşif, “Sorunların ortadan kalkması için
       gereken adımlar atılacak”

                                                                                                                       9 Eylül 2009, Çarşamba
Diyabet Derneği
 

Diyabet kampında hem eğlence hem bilgi vardı. Kampa katılan yaklaşık 200 diyabetli şekerle barışık kaliteli yaşamın kurallarını öğrendi
     

  

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif: "Gelecek yıl belirli orandaki katkı payıyla ilaçlar eczanelerden alınabilecek"
     

Kıbrıs Türk Diyabet Derneği’nin 31 Ağustos-5 Eylül tarihleri arasında Salamis Bay Otel’de düzenlediği “Diyabetle Kaliteli Yaşam Kampı”na katılan yaklaşık 200 diyabet hastası, kaliteli bir yaşam sürdürebilmenin temel unsurlarını öğrenirken, sıkıntılarını ve sevinçlerini paylaştı, eğlendi
     

Kıbrıs Türk Diyabet Derneği tarafından düzenlenen kampa katılan ve yaşları 7’den 80’lere ulaşan diyabetliler, “zaman zaman ilaç almada ve insülün, tahlil için gerekli araçları almada sıkıntı yaşadıkları, kendileri için gerekli malzemeleri dıştan aldıklarında ise maddi sıkıntıyla karşı karşıya kaldıkları” noktasında birleştiler.

Sorunlarını kampı ziyaret eden Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif’e de ileten diyabetliler, çözüm için destek istediler.

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif ise, gelecek yılın bütçe olanakları çerçevesinde hastaların ilaç sorununu çözeceklerini, ilaç almak için kuyruklarda bekleme çilesine son vereceklerini ve hastaların da yapacakları belirli bir katkı payıyla ilaçlarını istedikleri eczanelerden alabilecekleri bir sistemi yürürlüğe koyacaklarını söyledi. İlaçlarda katkı payının yüzde 20 civarlarında düşünüldüğünü kaydeden Bakan Kaşif, böylece ilaç israfının ve istismarının da önüne geçilebileceğini ifade etti.

Kaşif, sağlık alanında yatırımların da sürdürüleceğini, Karpaz bölgesi ile Güzelyurt bölgesine yeni hastaneler yapılmasının hedefleri arasında olduğunu ve bu hedeflerini mutlaka yaşama geçireceklerini açıkladı.

TÜTÜN DENETİMLERİ BAŞLADI
Bakan Kaşif, kapalı yerlerde sigara içildiği yönündeki şikayetleri yanıtlarken de bu sorunu çözecekleri ve bu konudaki yasa kurallarının kesinlikle uygulanacağını söyledi. Kaşif, “İlgili müfettişlerimiz devlet dairelerinde denetimlere başladılar. İşe önce devlet dairelerinde başladık. Denetimlerimizi diğer alanlarda da sürdüreceğiz ve yasal kuralları uygulayacağız” dedi.

KAMPA İLGİ BÜYÜK
Kıbrıs Türk Diyabet Derneği tarafından geleneksel olarak düzenlenen diyabet kampı, devlet, sivil toplum, özel kuruluş ve halkın işbirliğinin bir örneğini oluşturuyor. Gönüllülük ruhuyla yapılan uygulamada diyabetlilerin bilinçlendirilmesi, karşı karşıya kaldıkları sorunla barışık olmaları ve yaşamlarını daha kaliteli şekilde sürdürmeleri hedefleniyor.

Sağlık Bakanlığı kampa tıbbi ekip ve kullanılacak ilaç ve sağlık araçlarıyla destek verdi. Dahiliye klinik şefi Altay Taşyürek kamp hekimliği yaparken psikiyatr, diyetisyen ve 4 hemşireden oluşan 7 kişilik kamp ekibini günü birlik programlarla endokrin uzmanları, diyetisyenler destekledi.

Kampta, diyabetlilere ilaç kullanımı, beslenme ve ayak bakımı konularında konferanslar verildi.

Aralarında küçük yaşta çocukların da bulunduğu kamp katılımcıları sorunlarını olduğu gibi, deneyimlerini ve sevinçlerini de birbirleriyle paylaşarak hayatın tadını çıkarmaya çalıştılar.

Kamp süresince düzenlenen eğlence programlarında sadece sunulanla yetinmeyen diyabetliler, kendi eğlence programlarını da sazlarıyla sözleriyle hazırladılar.

Kamp süresince yapılan türkü gecesi, tavla şampiyonası, spor programları tamamen katılımcıların eseri oldu. (TAK)

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 

  8 Eylül Dünya Fizyoterapistler Günü
                                                                                                                                8 Eylül 2009, Salı
Fizyoterapi
 

Sağlık Bakanlığı:
     

  

“Fizyoterapistlerimiz sağlık hizmeti veren ordunun
güzide bir neferidir”
     

Sağlık Bakanlığı, 8 Eylül Dünya Fizyoterapistler günü dolayısıyla bir basın açıklaması yayınladı
     

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamada, ülkede görev yapan Fizyoterapistlerin günü kutlandı ve Fizyoterapistlere ait birlik yasasının hayata geçmesi için çalışılacağı belirtildi.

Açıklamada, tıbbın birçok branşıyla tamamlayıcı ve destekleyici olarak çalışan Fizyoterapistlerin, sağlık hizmeti veren ordunun güzide birer neferi olduğu da vurgulandı. Sağlık Bakanlığı, sağlık sektöründe fizyoterapistlerin öneminin büyük olduğu belirtti.

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 

  Eczane devrimi...
                                                                                                                        7 Eylül 2009, Pazartesi
Eczane devrimi
 

2010’dan itibaren hastanelerde yataklı tedavi görenlerin dışındaki hastalar ilaçlarını özel eczanelerden alacak:
     

  

Eczane devrimi...
     

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, uygulamayla birlikte ilaç israfının önüne geçileceğini ve evlerde ilaç depolarının oluşmasının önleneceğini, uygulamayla ilgili hazırlıkların devam ettiğini kaydetti
     

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, 2010 yılı başından itibaren, devlet hastanelerinde sadece yataklı tedavi gören hastaların ilaçlarının verileceğini, diğer tüm hastaların, ilaçlarını özel eczanelerden alacağını açıkladı.

Bakan Kaşif, uygulamayla birlikte ilaç israfının önüne geçileceğini ve evlerde ilaç depolarının oluşmasının önleneceğini, uygulamayla ilgili hazırlıkların devam ettiğini kaydetti.

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ile birlikte Güç Ecza Deposu’nun Gazimağusa Şubesi’nin açılışını gerçekleştirdi.

Sağlık Bakanı Kaşif, açılışta, bir adım atılırken duruş, kararlılık ve azmin başarıya nasıl götürdüğünün örneklerinden birinin Güç Ecza Deposu olduğunu belirtti.
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp da, Güç Ecza Deposu Ltd’in birlikten kuvvetin nasıl doğduğunun örneği olduğunu belirterek, Gazimağusa’ya şube açtıkları için şirket yönetimine teşekkür etti

Güç Ecza Deposu Genel Müdürü Mustafa Serdaroğulları da, şirket hakkında bilgi verdi. Serdaroğulları, Gazimağusa’daki depoda ilk etapta 4 bin çeşit ilaç bulunduğunu ve yatırım bedelinin de 1.1 milyon TL olduğunu kaydetti.

Yönetici Direktör Erbil Enginol da, 21 yıl önce 49 eczacının ortaklığı ile kurulan şirketin bugün sağlık sektöründe verdiği hizmetlerle önemli bir yere geldiğini kaydetti. Enginol, Gazimağusa’daki şubede 9 personel ve 5 servis aracıyla Mesarya’dan Gazimağusa’ya Dipkarpaz’a kadar etkin hizmet verilebileceğini söyledi.

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 

N"orth Cyprus, NORTH CYPRUS, KUZEY KIBRIS, cyprus, Cyprus kibris, chypre, north cyprus, internet, ISP, web service, web design, turkish cypriot, www, trnc, turkish republic of northern cyprus, nicosia, lefkosa, famagusta, gazimagosa, gazimagusa, magusa, kyrenia, girne, lefke, lefka, guzelyurt, morphou, karpaz, karpas, la republique turque du nord de chypre, kktc, cypriot, cheap web space, web space, free space, trnc online, trnc online project, rehber, tourist, holiday, guide, sağlık, saglik, hastalık, hastalik, Sağlık Bakanlığı, Saglik Bakanligi, tıp, tip, ilkyardım, ilkyardim, rahatsızlık, rahatsizlik, hastane, hastahane, sağlık merkezi, saglik merkezi, sağlık ocağı, saglik ocagi, istatistik, statistic, doktor, doctor, eczane, pharmacy, health, kronik, cronic, akut, acut, diyabet, diabet, onkoloji, oncology, endokrin, kalp, thalassaemia, radyasyon, alerji, grip, nezle, kanser, cancer, romatizma, egzama, mide, prostat, rahim, raşitizm, tansiyon, siyatik, varis, verem, kan, iğne, igne, enjeksiyon, enjektör, idrar, kulak, burun, boğaz, bogaz, goz, göz, adale, gastrit, yaşam, hayat, solunum, yanık, yanik, vücut, vucut, yatak, ilaç, lab, laboratuvar, sosyal, sosyal hizmetler, hizmet, devlet, Burhan Nalbantoğlu, Akçiçek, Akcicek, cengiz topel, özürlü, zihinsel, kreş, bakımevi, rehabilitasyon, tıbbi, plasenta, genetik, biyokimya, mikrobiyoloji, fizyoloji, dahiliye, pratisyen, cerrah, cerrahi, diş, dentist, sinir, çocuk, cocuk, anestezi, kadın, kadin, doğum, uroloji, üroloji, asistan, kardiyoloji, kardiyolog, hematoloji, hematolog, seroloji, spor, deri, cilt, ekg, morg, patoloji, patolog, nukleer, damar, ortodondist, odiyolog, beyin, fizyoterapist, röntgen, poliklinik, acil, göğüs, gastroloji, gastrolog, pediyatri, pediatri, adli, ambulans, ambulance, KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ - SAĞLIK VE SOSYAL YARDIM BAKANLIĞI - KIBRIS'IN SAĞLIK ADRESİ

 
 
 

  Eczane devrimi   8 Eylül Dünya Fizyoterapistler Günü   Sağlık Bakanı Kaşif, Fizyoterapistler Birliği heyetini kabul etti    Bakan Kaşif, “Sorunların ortadan kalkması için gereken adımlar atılacak”   TC Sağlık Bakanlığı, KKTC'ye dört ambulans hediye etti   Sağlık Bakanlığı: "Grip aşılarının kullanımında bir sakınca yok"   Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kaşif'in Bayram ziyaretleri sürüyor   Dünya Kalp Haftası