..............::::::::::::: HAZİRAN' 2009 :::::::::::::..............

 

 

 

 

 

 

 

 

 


A N A S A Y F A


ilkyardım | temel rahatsızlık ve hastalıklar | bakanlık | hastaneler ve sağlık merkezleri | sağlıkta istatistikler
doktorlar | eczaneler | tıp terimleri sözlüğü | e-mail | webmaster | anasayfa


 
 


domain name


  kişi sitemizi
 ziyaret etmiştir

 

  KKTC'de ilk Domuz Gribi vakası...
                                                                                                                           30 Haziran 2009, Salı
Domuz Gribi
 

KKTC Sağlık Bakanlığı, ülkeye İngiltere'den gelen ve domuz gribi şüphesiyle hastaneye müracaat eden 3 kişiden 2'sinde H1N1 virüsüne rastlandığını açıkladı:
     

  

İlaç sayısı yeterli, paniğe gerek yok...
     

Sağlık Bakanlığı Basın Bürosundan yapılan açıklamada, domuz gribi şüphesiyle hastaneye müracaat eden 3 kişiden alınan numunelerin Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsüne gönderildiği belirtildi.
     

İngiltere'de yaşayan KKTC vatandaşları olduğu belirtilen şüphelilerden alınan numunelerin tahlil sonuçlarına göre 3 hastadan 2'sinde H1N1 virüsüne rastlandı.

Bu hastaların Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesinde özel olarak ayrılan odalarda kontrol altında tutulduğu ve tedavilerinin sürdüğü belirtildi.

Açıklamada, hastaların yakın çevresine de tedaviye başlandığı kaydedildi.

Domuz gribine yol açan H1N1 virüsü tedavisinde kullanılan Tamiflu isimli ilacın stoklarının yeterli miktarda olduğu açıklandı. Sağlık Bakanlığı’na bağlı İlaç Eczacılık Dairesi, Tamiflu isimli ilacın stoklarının yeterli olduğunu, paniğe gerek olmadığını açıkladı.

Türkiye ve Güney Kıbrıs’tan sonra ülkemizde üç kişide H1N1 virüsünün görüldüğünün açıklanmasının arından, hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçların yeterli sayıda olup olmadığı konusu gündeme geldi.

İlaç Eczacılık Dairesi Müdürü Mertdoğan Soyalan, domuz gribine karşı etkili olduğu belirtilen Tamiflu isimli ilacın stoklarının yeterli sayıda olduğunu belirtti. Soyalan, H1N1 virüsünün yol açtığı domuz gribinin tedavisi için iki ilaç kullanıldığını bunların Tamiflu ve Relenza olduğunu ifade etti. Tamiflu isimli ilacın yeterli sayıda olduğunu açıklayan Soyalan, bir salgın ihtimaline karşı gerekli önlemin alınarak stokların tamamlandığını vurguladı. Soyalan, paniğe gerek olmadığını, Sağlık Bakanlığı’nın gerekli önlemleri aldığını söyledi. Salgın ihtimaline karşı da her türlü tedbirin alındığına dikkat çeken Soyalan, eylem planlarının hazır olduğunu, endişeye gerek olmadığını kaydetti.

DOMUZ GRİBİNDE 4 YENİ VAKA...

Domuz gribi şüphesiyle 10 kişiden alınarak, Ankara Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü’ne gönderilen numunelerden dört tanesinde H1N1 virüsüne rastlandı.

Domuz gribi virüsü taşıyan dört yeni kişiden birisinin Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nde görevli bir hemşire olduğu açıklandı. Diğer üç kişiden ikisinin hastaneden yatan ve H1N1 virüsü taşıyan bir hastanın yakını, geriye kalan bir kişinin ise yine domuz gribi teşhisi konulmuş hastanede tedavi gören diğer hastanın yakını olduğu bildirildi. Şüpheli dört hastaya da sonuç kesinleşmeden dün itibariyle koruyucu tedavinin başladığı açıklandı.

Hastaların Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde özel olarak ayrılan odalarda kontrol altında tutulduğu ve tedavilerinin sürdüğü de ifade edildi. Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, hastanelere başvuran tüm şüpheliler için üst düzeyde önlem alındığı ve gerekli işlemlerin gecikmeden yapıldığı da belirtildi.

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 

  Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, önemli açıklamalarda bulundu
                                                                                                                  22 Haziran 2009, Pazartesi
Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif
 

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Güzelyurt ve civar halkına hizmet verebilecek yeni bir hastane yapılacağını açıkladı. Sağlık Bakanı Kaşif, hastanelerdeki ilaç sıkıntısı konusunda bir fizibilite çalışması yaptırdıklarını, eğer bu çalışmada düşündüğü yönde bir durum ortaya çıkarsa, bundan böyle hastanelerde ilaç dağıtma yerine, insanların reçeteleriyle ilacını dışardan almasını sağlayacaklarını da söyledi:
     

  

Önemli açıklamalar...
     

Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne yeni bir MR cihazı ile Tomografi cihazı alınacağını bildiren Kaşif, “Şu anda Gazimağusa Hastanesi’nde mekanik mekanı hazır bir oda bulunuyor. Buraya MR ve Tomografi cihazlarının alımı için görüşmeler yapıyoruz. Görüşmeler tamamlandıktan sonra, yap - işlet - devret modeli şeklinde proje hayata geçirilecek
     

GÜZELYURT VE CİVAR HALKINA YENİ HASTANE PROJESİ
Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif röportajında, bir çok konuda ayrıntılı bilgiler verdi. Güzelyurt ve civar halkına hizmet verebilecek yeni bir hastane yapılması için çalışma başlatıldığını açıklayan Kaşif, yer bulma konusundaki çalışmaların bölge insanıyla birlikte yapılacağını, ilgili birimler ve hükümetle de görüşerek, o yöreye yeni bir hastane kazandırmak istendiğini kaydetti. Tüm hastanelerde yapmayı düşündükleri altyapı değişiklikleri olduğuna işaret eden Sağlık Bakanı Kaşif, Cengiz Topel Hastanesi’nin konum itibarıyla eksiği bulunduğunu, halka yeterli hizmet verebilecek konumda olmadığını vurguladı. Kaşif, hastanenin bölgenin ters istikametinde bulunması nedeniyle, hastaların oraya götürülene kadar Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne getirildiğini, bu bakımdan Cengiz Topel’in iyileştirilmesi yerine, Güzelyurt ve civar halkına hizmet verebilecek yeni bir hastanenin hayata geçirilmesinin daha uygun olacağı inancında olduğunu belirtti.

AYAKTAN TANI VE POLİKLİNİK HİZMETLERİNİN AYRILMASI
Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, hükümetin sağlıkla ilgili politikalarını anlatırken, “Ana hedefimiz; hastanelerdeki yığılmaların ve yığılmadan dolayı oluşan şikayetlerin ortadan kaldırılması veya minimalize edilmesi. Bunun için de yataklı ile ayaktan tanının poliklinik hizmetlerinin ayrılması yönünde bir çalışma var. Bunu ne kadar ayırabilirsek hem yatan, hem de ayaktan muayene için gelen hastalar o kadar daha mutlu olacak” dedi. Ayaktan tanı ile poliklinik hizmetlerinin ayrılması durumunda hem sıra karmaşasının biteceğine, hem de hizmeti veren sağlık personelinin daha verimli çalışacağına işaret eden Kaşif, perifer sağlık hizmeti veren semt poliklinikleri ve sağlık ocaklarını güçlendirmeyi hedeflediklerini söyledi. Kaşif, insanların buralarda basit röntgen ve diğer kan tetkikleri yapabilmelerini sağlayacaklarını anlatarak, böylece yataklı hastanelerde yığılmaların önüne geçilebileceğini, yani hastaların yataklıya giderken, yüzde 80 yatacakmış ön tanısıyla gideceğini kaydetti.

İLAÇ SIKINTISI
Hastanelerde yaşanan başka bir büyük sıkıntının da ilaç sıkıntısı olduğuna vurgu yapan Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, bu konuda bir fizibilite çalışması yaptırdıklarını, eğer bu çalışmada düşündüğü yönde bir durum ortaya çıkarsa, bundan böyle hastanelerde ilaç dağıtma yerine, insanların reçeteleriyle ilacını dışardan almasını sağlayacaklarını söyledi. Kaşif, bu durumda devletin yine kendi üzerine düşeni yapacağını ve ödemesi gereken meblağı karşılayacağına dikkat çekerek, ilaçların cüzi bir miktarını da vatandaşın karşılamasını düşündüklerini kaydetti. Bakan Kaşif, “Bunun yanında tabi ki yatan hastaların ilaç ihtiyacı giderilecek” dedi. Anayasa gereği halkın sağlığından devletin sorumlu olduğuna, ama bu konuda bir düzenleme yapılması gerektiğine dikkat çeken Kaşif, halktan da cüzi bir katkı almak zorunda olunduğunu, bunun da artık günün koşularına göre değerlendirilerek değişikliklerle yapılacağını söyledi.

GAZİMAĞUSA HASTANESİ’NE MR VE TOMOGRAFİ CİHAZI
Lefkoşa Devlet Hastanesi’nde bulunan tek MR cihazının sık sık arızalandığını belirten Sağlık Bakanı Kaşif, kendisi göreve geldiğinde cihazın bozuk olduğunu, cihazdaki parça arızası nedeniyle bel ve boyun MR’larının çekilemediğini, fakat kendisinin tamir için gerekli talimatı verdiğini ve ileriki günlerde cihazın fiilen çalışmaya başlayacağını söyledi. Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne de yeni bir MR cihazı ile Tomografi cihazı alınacağını bildiren Kaşif, “Şu anda Gazimağusa Hastanesi’nde mekanik mekanı hazır bir oda bulunuyor. Buraya MR ve Tomografi cihazlarının alımı için görüşmeler yapıyoruz. Görüşmeler tamamlandıktan sonra, yap - işlet - devret modeli şeklinde proje hayata geçirilecek. Konunun neticelenmesi ve hayata geçirilmesi durumunda inanıyorum ki ülkedeki sıkıntı sona erecektir” dedi. Sağlık Bakanı Kaşif, cihaz alımı için şu an konum itibarıyla en uygun hastanenin Gazimağusa Hastanesi olduğuna işaret ederek, en yoğun çalışan hastanelerin Lefkoşa ve Gazimağusa hastaneleri olduğunu kaydetti.

KAMU SAĞLIK ÇALIŞANLARI YASASI
Sağlık alanında yapılması düşünülen yasalar hakkında da değerlendirmelerde bulunan Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, geçmiş hükümet döneminde geçirilen Kamu Sağlık Çalışanları Yasası’nın tartışıldığı günden itibaren sıkıntılar yarattığını, yasa geçmesine rağmen bu sıkıntıların halen devam ettiğini vurguladı. Yasa hakkında Anayasa Mahkemesi’ne müracaat edildiğini, kendisinin de bakanlığa geldikten sonra konu hakkında sağlık çalışanlarının hemen hemen hepsiyle, sendikalarla, sivil toplum örgütleriyle görüştüğünü anlatan Kaşif, mahkeme kararı açıklandıktan sonra hep birlikte gerekli düzeltmelerin yapılacağını söyledi. Bakan Kaşif, yeni bir Kamu Sağlık Çalışanları Yasası çıkarmayı düşünmediklerini, mevcut olanı yeniden düzenleyeceklerini belirterek, doktorların çalışma saatleri, ikinci iş gibi konuların bu yasa içinde yeniden tadil edileceğini kaydetti.

24 SAAT KESİNTİSİZ HİZMET
Sağlık hizmetlerinin kesintisiz olması gerektiğinin önemine vurgu yapan Sağlık Bakanı Kaşif, bunun için de sağlık servislerinde eksik olan personel doktor ve araç gerecin takviye edileceğini, 24 saat kesintisiz hizmet verilerek, hem hizmet verenin, hem de alanın mutlu olacağı bir sistem yaratacaklarını söyledi. Tam güne geçilirken öncelikle sıkıntının belirlenmesi gerektiğini, tam günden anlaşılanın tam gün çalışma mı, yoksa ikinci iş yasağı mı olduğuna karar verilmesi gerektiğini belirten Bakan Ahmet Kaşif, “Bundan anlaşılan eğer ikinci iş yasağıysa, tam gün demenin hiç anlamı yoktur. Şu an 08.00-15.00 saatleri arasında zaten devam eden mevcut bir sistem var. Önemli olan bu 08.00-15.00 saatleri tam olarak çalışılıyor mu? Eğer murat edilen bir ikinci iş yasağıysa, hükümetin oturup bu konuda bir karar alması gerek” dedi. Halkın tüm kesimleriyle bu konunun derinlemesine görüşülmesi gerektiğine dikkat çeken Kaşif, bunun sadece sağlık alanıyla kalmayacağını, Anayasa’daki eşitlik ilkesi gereği tüm kamu çalışanlarının çalışma hayatında eşitlik olması gerektiğini söyledi. Kaşif, sadece doktorlara bu ayrıcalığın verilmesinin sıkıntı yaratacağını da kaydetti.

TÜM BRANŞLARIN HİZMET VERECEK KONUMDA OLMASINI SAĞLAMAK
Tüm sivil toplum örgütleriyle konunun görüşülerek, ortak bir noktada buluşulması gerektiğini ifade eden Kaşif, “İnancım odur ki ülkede yaz ve kış tek mesaiye geçilirse bu sorunların tamamı ortadan kalkar” dedi. Hastanelerde var olan teknik, altyapı ve personel eksikliklerine de değinen Kaşif, tüm hastanelerde ufak tefek altyapı sorunları olduğunu, Güzelyurt başta olmak üzere, tüm hastanelerde doktor ve hemşire açığı bulunduğunu, tüm sorunların giderilerek, hastanelerde tüm branşların hizmet verecek konumda olmasını sağlamak için çalışacaklarını vurguladı. Sağlık Bakanı Kaşif, bir turizm kenti olarak büyüyüp gelişmekte olan Girne’de, nüfusun da 1970-1980’li yıllara göre çok arttığını ve bu oranla hastanenin yeter kapasitede olduğunu düşünmediğini ifade ederek, Girne Akçiçek Hastanesi’nin yeter kapasiteye gelmesi yönünde gerekli girişimleri yapmayı hedeflediklerini, gerekli iyileştirmelerin yapılacağını belirtti. Sağlık hizmetlerinde personel eksikliği bulunduğuna da değinen Kaşif, bilhassa hemşire konusunda eksiklikler bulunduğunu, ek mesainin artmasının personel eksikliğini gösterdiğini söyledi. Sağlık Bakanı Kaşif, yeni düzenlemelere göre, personeli de artırarak daha fazla insanın iş yapması ve geçimini sağlaması için çalışacaklarını belirtti.

GÜNEY KIBRIS VE TÜRKİYE’YE HASTA AKIŞI
Güney Kıbrıs ve Türkiye’ye hasta akışı konusuna da değinen Kaşif, bilhassa Onkoloji ve Kardiyoloji alanında bu sıkıntının yaşandığını söyledi. Yıllardır söylenen açık kalp ameliyatlarının bugüne kadar hep Türkiye’de yapıldığını, daha sonra bu uygulamanın değiştirilerek, Türkiye’den gelen ekiplerle KKTC ekiplerinin ameliyatları birlikte yaptığını, geçtiğimiz günlerde ise, KKTC ekiplerinin bu ameliyatları kendi başlarına başardıklarını anlatan Sağlık Bakanı Kaşif, “Dinamik olunca yenilikler kendiliğinden geliyor demektir” dedi. Kaşif, artık komplike hastalıklar dışında hastaların Türkiye’ye gönderilmediğini söyledi.

ONKOLOJİ KONUSU
Onkoloji konusundaki sıkıntılara da değinen Sağlık Bakanı Kaşif, göreve başlar başlamaz KKTC’de bulunan Onkoloji Servisi’ni ziyaret ettiğini ve servisin gerçekten çok güzel olduğunu belirtti. Bakan Kaşif, serviste bulunan tüm personelin gerçekten özveriyle çalıştığını, fakat Şua tedavisi denilen radyoterapi cihazının adada bulunmadığını kaydetti. Onkoloji branşına ait doktorlar istihdam edilmesine rağmen cihazların sağlanamadığını, bu sebeple de hastaların tedavisinin yapılamadığını anlatan Kaşif, “Bu sorunun giderilmesi için bir çalışma başlattık. İlgili doktorlardan rapor aldık, gerekenleri araştırıyoruz. En kısa zamanda gerekenler yapılarak Şua tedavisini başlatacağız” dedi. Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin radyoterapi cihazı alınması yönünde bir çalışması olduğunu, fakat bu cihazın devlette bulunmasının da şart olduğunu vurgulayan Sağlık Bakanı Kaşif, cihazın temin edilmesiyle Güney Kıbrıs ve Türkiye’ye giden hastaların sayısında azalma olacağını, ancak komplike vakalarda hastaların Türkiye’ye gönderilmeye devam edileceğini söyledi.

DİĞER YASA ÇALIŞMALARI
Kamu Sağlık Çalışanları Yasası dışında üzerinde çalışılan yasalar olduğunu da anlatan Bakan Kaşif, “Döner Sermaye Yasası Meclis’teydi. Ama hükümet değiştiği için bu yasa geri gönderildi. Biz, bunun üzerinde yeniden çalışmaya başladık, tekrar gerekli düzeltmeleri yapacağız. Hukuk Dairesi ve gerekli kurumların görüşlerini alarak Meclis’e sevk edeceğiz. Genel Sağlık Sigortası Yasası da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’yla birlikte yürütülmesi gereken bir olay, bu sebeple ilgili bakanlıkla beraber çalışarak onu da hayata geçireceğiz” şeklinde konuştu. Yasalar hakkında süreç vermediklerini, ellerinden gelen en kısa zamanda yasaları geçireceklerini vurgulayan Bakan Kaşif, “Süreç veremiyorum, çünkü Kamu Sağlık Çalışanları Yasası mahkemede, mahkeme nasıl ve ne zaman sonuçlanır bilemiyoruz. Diğer yasalar da yeri geldikçe tamamlanacak” şeklinde konuştu. Yasa çalışmaları yanında, bazı tüzük çalışmaları da bulunduğunu söyleyen Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, bunlardan en önemlilerinin Organ Bağışı, Organ Nakli ve Tüp Bebek konusundaki tüzük çalışmaları olduğunu vurguladı.

TÜP BEBEK
Ülkede son yıllarda yaygınlaşan tüp bebek olayına işaret eden Bakan Kaşif, tüp bebek uygulamalarının insani ve ahlaki değerlere önem verecek bir şekilde oluşması gerektiğini, bunun için de gerekli tüzük çalışmasını başlattıklarını, önümüzdeki günlerde düzenleyip Bakanlar Kurulu’ndan geçireceklerini kaydetti.

YAŞ SINIRLAMASI ŞART
Tüp bebek konusunun Özel Hastaneler Yasası’na bağlı bir tüzük olduğunu, fakat şu anda o tüzüğe bağlı olarak çok değişik uygulamalar yapıldığını belirten Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, “Şu anda yabancı spermlerin getirilmesi, başka yumurtaların kullanılması ve bunların bir başka üçüncü şahısa enjekte edilmesi hayata geçiriliyor. Bu, bence insani değerler ve gelecekte insanlara zorluklar çıkaracak bir durumdur. Onun için bu gibi olayların, bilhassa sağlık yönünden tetkiki yapılmadan, hayata geçmesi sakıncalıdır. Çünkü aldığınız sperm ve yumurtanın menşei nedir, aldığınız insanın gen yapısı nedir bunları bilemezseniz, herhangi bir bulaşıcı hastalık veya genetik bir hastalık var mı yok mu bilemezsiniz” şeklinde konuştu. “Bunlar bilinmezse bozuk nesiller oluşur” diyen Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, tüp bebek yapacaklarda yaş sınırlaması olmasının şart olduğunu vurguladı.

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 

  Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve         Kanserle Savaş Vakfı yetkililerini kabul etti
                                                                                                                           16 Haziran 2009, Salı
Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı
 

Sağlık Bakanlığı’ndan verilen bilgiye göre, Vakıf Başkanı Şua Saraçoğlu, Bakan Kaşif’e vakfın çalışmaları hakkında bilgi ve kanser çalışmaları ile ilgili bir rapor verdi
     

  

Bakan Kaşif, epidemiyolojik haritanın hazırlanması için talimat verdiğini söyledi
     

Kaşif, ziyarette sırasında, ülkedeki kanser vakalarına işaret etti ve epidemiyolojik haritanın hazırlanması için talimat verdiğini kaydetti
     

Araştırmanın sonuçlarına göre önlem alacaklarını belirten Kaşif, ülkede onkolog eksikliği olduğunu ve bu alanda hizmet alımını da düşünebileceklerini söyledi.

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 

  Bakan Kaşif Tabipler Odası ve Tabipler Birliği'ni kabul etti
                                                                                                                           16 Haziran 2009, Salı
KTTB'nin ziyareti
 

Sağlık Bakanlığı Kabulleri:
     

  

Bakan Kaşif Tabipler Odası ve Tabipler Birliği'ni kabul etti
     

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, K.T. Tabipler Odasını kabul etti. Dr. Kenan Arifoğlu başkanlığındaki Tabipler Odası'nı kabul eden Bakan Kaşif, genç nesil hekimlerin düşüncelerine çok değer verdiğini söyledi
     

Kaşif, Tabipler Odasıyla istişare içerisinde olacaklarını ancak onların da Bakanlıkla sürekli istişare etmeleri gerektiğini belirttiği konuşmasında, istişare içerisinde çalışılması durumunda aynı işi 2 defa yapmak zorunda olmayacaklarını söyledi.

Arifoğlu...
KT. Tabipler Odası Başkanı Dr. Kenan Arifoğlu da konuşmasında Tabipler Odası’nın, ülkeye yeni giriş yapan hekimlerin üyelikleri konusunda araştırma yaptığını ve bu konuda var olan protokol gereği üzerlerine düşen görevi en iyi şekilde yerine getirmeye çalıştıklarını kaydetti.

Sağlık Yasasıyla ilgili Oda’nın görüşlerini yazılı olarak Bakan Kaşif’e sunan Arifoğlu, bir süre önce kendilerini yazırlayıp bastığı Domuz Gribiyle ilgii broşür çalışmasını Kaşif’e sundu.

TABİPLERİ BİRLİĞİ’NDEN SAĞLIK BAKANI KAŞİF’E NEZAKET ZİYARETİ:
BİRLİK “SORUNLAR VE ÇÖZÜM YOLLARI” RAPORU SUNDU

                                                                                       16 Haziran 2009, Pazartesi

Dr. Alper Baydar başkanlığındaki Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği yönetim kurulu üyeleri, yeni görevinde başarılar dilemek amacıyla Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif’e nezaket ziyaretinde bulundu. Birlik, Kaşif’e, “Sağlık Alanındaki Sorunlar ve Çözüm Yolları Raporu”nu da sundu.
           
Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif görüşmede yaptığı konuşmada, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, birlik üyelerine görevlerinde başarılar diledi.
           
Sağlık alanında hem yasal hem de işlevsel olarak Birlik ile işbirliği içinde iyi bir şeyler yapacaklarına inanç belirten Kaşif, sağlıkta hem hizmet verenin hem de alanın mutlu olacağı bir sistemi yaratmak için çalışacaklarını kaydetti. Kaşif, hastanelerde yaşanan yığılmaların önüne geçilmesi halinde sorunun büyük ölçüde aşılacağına inanç belirtti. Çalışma saatlerinde yapılacak düzenlemeler ve diğer düzenlemeler için her zaman Birlik’le birlikte hareket edileceğini ifade eden Bakan Kaşif, “Halka hizmeti birlikte götüreceğiz” şeklinde konuştu.
           
K.T Tabipleri Birliği Dr. Alper Baydar da, bugünkü ziyaretlerini Bakan Kaşif’e yeni görevinde başarılar dilemek amacıyla gerçekleştirdiklerini ifade ederek, kamuda uzun yıllar doktor olarak görev yapmış Bakan Kaşif’i “iyi birikimli bir ağabey” olarak gördüklerini belirtti. Birlik olarak Bakan Kaşif’le “hekim frekansıyla” yakın işbirliği ve güç birliği içinde bulunacaklarını söyleyen Baydar, sağlıkta hizmeti sunanın mutlu, hizmeti alanın ise kaliteli sağlık hizmeti alabileceği ortamı yaratmak için çalışacaklarını söyledi.
           
Birlik olarak bir süredir sağlık sisteminde yaşanan aksaklıklar, sıkıntılar ve çözüm yollarıyla ilgili tespitlerde bulunduklarını ve bunları yazıya döktüklerini anlatan Baydar, ülkede sıklıkla görülen kanser hastalığının tedavisinde gerekli olan radyoterapi ve kemoterapi konularında sıkıntılar yaşandığını vurguladı. 
           
Hastanelerin acil servislerinde yaşanan sıkıntılar ve gereksinimler hakkında da tespitlerde bulunduklarını anlatan Baydar, birlik olarak hazırladıkları “Sağlık Alanındaki Sorunlar ve Çözüm Yolları”nı içeren raporu Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif’e takdim etti. (TAK)

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 

  Bulgar vatandaşı kız çocuğu domuz gribi değil!
                                                                                                                  11 Haziran 2009, Perşembe
Kamu Sağlık Çalışanları Yasası
 

Sağlık Bakanlığı:
     

  

Bulgar vatandaşı kız çocuğu domuz gribi değil!
     

Sağlık Bakanlığı, domuz gribi şüphesiyle gözlem ve kontrol altında tutulan 11 yaşındaki Bulgar vatandaşı kız çocuğunun domuz gribi olmadığını açıkladı
     

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“9 Haziran 2009 Salı akşamı İstanbul aktarmalı Bulgaristan’dan gelen 11 yaşındaki kız çocuğun, Ercan Devlet Hava Limanı’ndaki termal kameradan geçtiği sırada görevliler tarafından yüksek ateşi olduğu tespit edildi. Ayrıca, kulaktan yapılan ölçüm sonucunda yüksek ateşli hasta, Bakanlıkça belirlenen eylem planına göre, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesine sevk edilmiştir. Hastada yapılan kontrol ve tetkiklerden sonra hastadan alınan ‘numune’, Ankara Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsüne gönderilmiştir. 10 Haziran 2009 Çarşamba akşamı elimize ulaşan sonuçlara göre söz konusu hastanın domuz gribi olmadığı ve normal grip semptomları gösterdiği tasbit edilip bilgi Sağlık Bakanlığımıza ulaşmıştır”

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 

  Kaşif: "Kamu Sağlık Çalışanları Yasası mutlaka değişecektir"
                                                                                                                             9 Haziran 2009, Salı
Kamu Sağlık Çalışanları Yasası
 

Sağlık Bakanı Kaşif:
     

  

"Kamu Sağlık Çalışanları Yasası mutlaka değişecektir"
     

Kaşif: “Kamu Sağlık Çalışanları Yasası, Anayasa Mahkemesi’nden olumlu yada olumsuz görüş alsa da, biz mutlaka değişiklikler yapacağız çünkü, değiştirilmesi gereken maddeler vardır”

Özkardaş: “Fizyoterapistlerimizin en büyük sorunu kendilerine ait bir yasalarının olmamasıdır. Fizyoterapistlerimizin sadece Fizik Tedavi Doktorları’ndan değil, tüm Uzman Doktorlardan hasta alabilmeleri gerekmektedir”

     

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Anayasa Mahkemesi’nde olan Kamu Sağlık Çalışanları Yasası’nın mutlaka değiştirileceğini söyledi. Kamu-Sen Başkanı Mehmet Özkardaş ve sendikanın bünyesinde örgütlü bulunan Fizyoterapistleri kabul eden Bakan Kaşif, Kamu Sağlık Çalışanları Yasası’nda değiştirilecek maddelerin olduğunu vurguladı. Her kesimden yasaya itiraz edilen bazı maddelerin olduğunu belirten Kaşif, “Yasa, Anayasa Mahkemesi’nden olumlu yada olumsuz görüş alsın, biz mutlaka değişiklikler yapacağız çünkü, değiştirilmesi gereken maddeler vardır” dedi.

İlgili tüm örgütlerden temsilcileri bir araya toplayacağız...
Kabulde, Kamu Sağlıkı Yasasını ilgili örgütlerden üçer kişilik temsilcilerden oluşan bir komiteyle yaniden çalışacaklarını da ifade eden Sağlık Bakanı Kaşif, Fizyoterapistlerin hassasiyet duyduğu konuları dikkate alacağını söyledi.

Fizyoterapistlerin sıkıntılarını Bakan Kaşif’e aktaran Kamu-Sen Başkanı Mehmet Özkardaş, KT. Fizoterapistler Birliği’nin kendilerine ait henüz bir yasasının olmadığından yakındı.

Özkardaş, Bakan Kaşif’e Dünya ve Avrupa Fizyoterapistler Birlikleri’nin tüzük ve çalışma prensiplerini içeren belgeleri Bakan Kaşif’e sundu. Özkardaş, “Fizyoterapistlerimizin en büyük sorunu kendilerine ait bir yasalarının olmamasıdır. Fizyoterapistlerimizin sadece Fizik Tedavi Doktorları’ndan değil, tüm Uzman Doktorlardan hasta alabilmeleri gerekmektedir” dedi.

Kabulde Sendika Başkanı Özkardaşın yanısıra KT. Fizyoterapistler Birliği Başkanı Sibel Karaca ve Birliğin bazı yönetim kurulu üyeleri de hazır bulundu.

Kaşif, Girne Rehabilitasyon Merkezi heyetini de kabul etti...
Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif’in bugün bir diğer kabulü de Girne Rehabilitasyon Merkezi hayetiydi. Ali Toker Başkanlığındaki heyet, Kaşif’e görevinde başarılar diledi. Merkezin çalışmaları hakkında Bakan Kaşif’e bilgi veren Toker uyumlu ve başarılı bir çalışma geçireceklerine yönelik temennilerini iletti.

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 

  Kıbrıslı cerrahlardan by-pass ameliyatı...
                                                                                                                    8 Haziran 2009, Pazartesi
Kıbrıslı cerrahlardan by-pass ameliyatı
 

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'nde ilk kez:
     

  

Kıbrıslı cerrahlardan by-pass ameliyatı
     

Kaşif: "Halk, KKTC'deki tüm doktorlara güvenebilir"
Kamiloğlu: "Hastalar güvenerek KKTC'de ameliyat olabilirler"
     

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde ilk kez Türkiye’den gelen doktorlardan yardım alınmadan KKTC’li cerrahlar tarafından by-pass ameliyatı yapıldı.
 
Başhekim Yardımcısı ve Kalp Damar Cerrahı Dr. Ramadan Kamiloğlu’nun başkanlık ettiği kalp ameliyat ekibinde Kalp Damar Cerrahları Dr. Mehmet Arıkbuka, Dr. Hasan Birtan, Anestezi uzmanı Dr. Hamit Kalfaoğlu ve sağlık personeli yer aldı. Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde bugün düzenlenen basın toplantısında ameliyat hakkında bilgi verildi. Toplantıya, Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Başhekim Rıfat Siber, Başhekim Yardımcısı ve Kalp Damar Cerrahı Dr. Ramadan Kamiloğlu, Kalp Damar Cerrahları Dr. Mehmet Arıkbuka, Dr. Hasan Birtan ile sağlık bakanlığı yetkilileri hazır bulundu.

KAŞİF       
Basın toplantısında ilk sözü alan Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Kalp Damar hastalıkları sorunu için hastaların yıllardır TC’ye gönderildiğine işaret ederek, yapılan yeni uygulamayla bir süredir hastalıklarının KKTC’de tedavi edildiğini, ancak komplike vakaların TC’ye gönderildiğini anımsattı. Kaşif, Siyami Ersek Hastanesi’yle yapılan işbirliği sonucunda, kalp damar hastalarının tedavi ve ameliyatlarının TC’den gelen ekiplerle, KKTC’li doktorlarla yapıldığını fakat, bir hastanın by-pass ameliyatının ilk kez KKTC’li doktorlar tarafından yardım alınmadan yapıldığını vurguladı. Şartlar ve imkanlar uygun olduğu takdirde bu tür ameliyatların bundan sonra KKTC’de yapılacağına işaret eden Bakan Kaşif, halka, KKTC’deki tüm doktorlara güvenmeleri çağrısında bulundu. Bakan Kaşif, ameliyatı gerçekleştiren bütün ekibi başarılarından dolayı kutladı.

KAMİLOĞLU  
Başhekim Yardımcısı ve Kalp Damar Cerrahı Dr. Ramadan Kamiloğlu, 10-15 yıl süren yatırımlar sonucunda TC Sağlık Bakanlığı’yla 2007 yılında yapılan anlaşma çerçevesinde, kalp ameliyatlarının KKTC’de yapılmaya başlandığına dikkat çekerek, bu süre içinde ameliyatların önce TC’den gelen ekipler tarafından, daha sonra KKTC’li doktorlarla birlikte, son aşamada ise yaklaşık 1 aydır KKTC’li doktorlar tarafından yapıldığını kaydetti.
           
Servislerinde herhangi bir eksik bulunmadığını, hatta gerekli aletlerin, yedeklerinin gelmesi zaman alabilir düşüncesiyle 2 veya 3 olduğunu anlatan Kamiloğlu, serviste kullanılan alet ve cihazların dünya standartlarında olduğunu vurguladı. Hastaların güvenerek KKTC’de ameliyat olabileceklerini söyleyen Kamiloğlu, tüm doktorlara güvenilmesi çağrısında bulundu. Basın toplantısı ardından Kalp Damar Cerrahisi Servisi’nde tedavi gören hastalar ve by-pass ameliyatı yapılan hasta ziyaret edildi.

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 

  Sivil toplum örgütleriyle görüşen Bakan Kaşif, önemli açıklamalarda         bulundu
                                                                                                                    1 Haziran 2009, Pazartesi
Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif,  bazı Dernek ve Sivil Toplum Örgütü temsilcilerini kabul etti
 

Bakan Kaşif, kabullere devam ediyor:
     

  

Kaşif: “Gelişen dünya koşullarında vizyonumuz değişse de misyonumuz aynıdır”
     

Kaşif: "Gelecekle kucaklaşırken asla geçmişi unutmuyoruz"
     

Kaşif, Cengiz Topel Hastanesi Kalkındırma Derneği
heyetini kabul etti

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Dr. Hüseyin Erçal Başkanlığı’ndaki Cengiz Topel Hastamnesi Kalkındırma Derneği heyetini kabul etti. Hastane Başhekimi Dr. Gül Öztoprağın da hazır bulunduğu kabulde ilk konuşmayı Dernek Başkanı Dr. Hüseyin Erçal gerçekleştirdi. Bakan Kaşif’e görevinin hayırlı olması dileğinde bulunan Erçal, “Sayın Bakan’a başarılı ve uyumlu bir çalışma temenni ederiz” dedi.

Hastanede Uzman eksikliği var
Daha sonra söz alıp konuşan Cengiz Topel Hastanesi Başhekimi Dr. Gül Öztoprak, hastanede özellikle Dahiliye ve Anastezi Uzmanı konusunda eksikliklerin olduğunu ifade ederek, “hekim eksikliğinden dolayı istediğimiz verimi sağlayamıyoruz” dedi.

Sağlık Bakanı Kaşif de, hayatta en önemli konunun sağlık olduğunu vurgulayarak, insanlarımızın doğumdan ölüme kadar sağlıklı bir yaşam sürmesi için ne gerekiyorsa yapılacağını belirtti. Tüm sağlık servislerini gezip yerinde göreceğini de söyleyen Bakan Kaşif, en kısa sürede Cengiz Topel Hastanesi ve Güzelyurt Sağlık Merkezini de ziyaret edeceğini kaydetti.

Kıbrıs Türk Mücahitler Derneğini kabul eden Sağlık Bakanı Kaşif:
“Gelecekle kucaklaşırken asla geçmişi unutmuyoruz”

Vural Türkmen Başkanlığındaki Kıbrıs Türk Mücahitler Derneği Yönetim Kurulu üyeleri Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif’e bugün bir nezaket ziyareti gerçekleştirdi.

Bakan Kaşif’in domuz gribi vakalarının ortaya çıktığı zorlu bir dönemde göreve geldiğini söyleyerek söze başlayan Türkmen, sağlık sistemi olmayan bir devletin, devlet olamayacağını ifade etti. Bakan Kaşif’in deneyimli bir bakan olduğunu ve sorunların üstesinden gelmesi için ellerinden gelen katkıyı her zaman vereceklerini de deile getiren Türkmen, halkın Sağlık Bakanlığı’ndan beklentisinin diğer bakanlıklara oranla daha yüksek olduğunu söyledi.

Gelecekle kucaklaşırken asla geçmişi de unutmuyoruz...
Türkmen’den sonra söz alan Bakan Kaşif de, derneğin kendisine dair dilek ve temennilerine teşekkür etti. Daima büylerini örnek alarak görev yaptığını da ifade eden Kaşif, “gelişen dünya koşullarında vizyonumuz değişse de misyonumuz aynıdır. Gelecekle kucaklaşırken asla, geçmişi de unutmuyoruz” dedi.

Kaşif, Pediatri Kurumunu kabul etti

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, ülkede ekonımik koşullar ne olursa olsun, insan sağlığının en başta gelen konu olduğunu ve bu konuda tasarruf yapılamayacağını söyledi. Dr. Cemal Mert Başkanlığı’ndaki Kıbrıs Türk Pediatri Kurumunu bugün makamında kabul eden Kaşif, “doğumdan itibaren insanların sağlıklı olmaları ve yaşamlarını bu şekilde sürdürmeleri gerekmektedir. Bu konuda mesai sarf eden KT. Pediyatri Kurumuyla işbirliği içerisinde çalışacağız ve alınan kararları hep birlikte konuşarak alacağız” dedi.

Ülkemizde yapılan Sağlık Kongreleri çok önemli...
KKTC’de yapılan Sağlık Kongreleri’nin insanımızın dışa açılımını sağladığını da söyleyen Kaşif, “sağlık alanında gerçekleştirilen kongreler, hekimlerimiz ve sağlık çalışanlarımızın bilgi tazelemeleri açısından da çok önemlidir” dedi. Dünyada tıp alanında sürekli gelişmelerin olduğunu ve bu gelişmelerin takip edilmesi gerektiğini de kaydeden Kaşif, “ kongreler turizm adası olan KKTC’ye hem bilimsel, hem ekonomik hem de izolasyonların aşılması anlamında katkı sağlamaktadır. Balkanlığımız bu konuda her zaman yapıcı bir rol oynayacak ve imkanlarımız ölçüsünde katkı sağlayacaktır” dedi.

Mert: “Çocuklarımızın hem fiziki hem de psikolojik gelişimine
katkı sağlamak için çalışıyoruz”

Geçmiş dönemde Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesiyle güzel bir iş birliklerinin olduğunu söyleyerek söze başlayan KT. Pediatri Kurumu Başkanı Dr. Cemal Mert, bu dönemde de Sağlık Bakanlığıyla ahenk ve işbirliği içerisinde çalışma arzusunda olduklatrını ifade etti. Çocuklarımızın hem fiziki hem de psikolojik gelişimine katkı sağlamak için çalıştıklarını anlatan Mert, üç yıl önce Sağlık Bakanlığıyla birlikte ‘Ulusal Aşı Takvimi’ oluşturduklarını anlattı. Mert, “ aradan 3 yıl geçti. Yeniden ulusal aşı takvimi olayını gündeme getirip konuşmak ve yeni bir çalışma yapmak gerekmektedir”dedi.

Hastanelerde çocuk servislerinin daha verimli çalışması için işbirliği yapmalıyız. Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi bünyesinde “Çocuk Sağlığı Birimi” kurulmalıdır. Bu birimin kurulması bağkanlığa her hangi bir külfet getirmemktedir. Çünkü, hali hazırda Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi bünyesinde görev yapan çocuk doktorları mevcuttur. Yapılması gereken bir hekim arkadaşı bu birimde görevlendirmektir. Böylelikle, hükümetler ve bürokratlar değiştiğinde bile yapuılan çalışmaların kesintisiz devamı sağlanacaktır. Kıbrıs Türk Pediatri Kurumu KKTC’de sağlık kongre turizmi konusunda öncülük yapmıştır. Bu bağlamda KT. Pediatri Kurumu, 2 yıl önce ilk kez 2 binden fazla kişinin katıldığı, Türk Dünyası Pediatri Kongresi ve Türk Milli Pediatri Kongresinin KKTC’de yapılmnasında katkı sağlamıştır.

Spastikleri Koruma Cemiyeri yetkilileri Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif’i ziyaret etti: Bakan Kaşif, Spastikler Cemiyeti’ni kabul etti

Sevilay Özkaraşahin başkanlığındaki Spastikleri Koruma Cemiyeti bugün, Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif’i ziyaret etti. Özkaraşahin, ziyaretinde, Kaşif’e yeni görevinde başarılar diledi ve her türlü işbirliğine açık olduklarını ifade etti.

Özkaraşahin, özürlülerin hastanelerde bekleme kuyruklarında yaşadığı sorunları Bakan Kaşif’e aktardı, ayrıca Girne 18 Yaş Üstü Rehabilistasyon Merkezi’ne bir hemşire ve bir fizyoterapist görevlendirilmesini istedi. Özkaraşahin, ailelere doğum öncesi tanı konusunda yardımcı olabilecek bir kuruma ihtiyaç olduğunu da söyledi.
Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif de, cemiyetin çok onurlu ve sabır isteyen bir görev göğüslediğine işaret ederek, teşekkür etti. Kaşif, KKTC’de ülkenin bir gerçeği olarak ailelerin doğum olayını özel tutma yaklaşamına sahip olduklarını ve tanı uygulamasının kolay kolay uygulanamayacağını ifade etti. Ancak, Kaşif, bakanlık olarak tanı olgusunu gündeme getireceklerini ve vatandaşladan uymalarını isteyebileceklerini belirtti. Girne’deki rehabilitasyon merkezi içinse hemşire ve fizyoterapist sağlanabileceğini kaydeden Kaşif, engellilerin numara almadan muayene olmaları için hastane başhekimliklerine bildirimde bulunacağını açıkladı.

Bakan Kaşif, numaratör sistemine de farklılıklar getireceklerini ifade etti ve Lefkoşa Suriçi ile Gazimağusa için semt polikliniği oluşturma projelerinin olduğunu da açıkladı.

Veteran Hekimler, Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif’i ziyaret etti:
Kaşif, veteran hekimleri kabul etti

Dr. Kaya Bekiroğlu başkanlığındaki veteran hekimler, bugün makamında Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif’i ziyaret etti. Bekiroğlu, yaptığı açıklamada, ziyaret sebeplerinin Bakan Kaşif’i tebrik etmek ve her türlü işbirliğine açık olduklaırını ifade etmek olduğunu kaydetti.

Kaşif de, “Sizin burada olmanız benim için bir onurdur” diyerek başladığı sözlerinde, ülkenin sağlık sorunlarının çözümünde deneyimlerden faydalanmak istediğini vurguladı. Kaşif, geçmiş deneyimlerle, yeni neslin ufkunu harmanlayarak güzel çalışmalara imza atma hedefinde olduğunu da belirtti.

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 
North Cyprus, NORTH CYPRUS, KUZEY KIBRIS, cyprus, Cyprus kibris, chypre, north cyprus, internet, ISP, web service, web design, turkish cypriot, www, trnc, turkish republic of northern cyprus, nicosia, lefkosa, famagusta, gazimagosa, gazimagusa, magusa, kyrenia, girne, lefke, lefka, guzelyurt, morphou, karpaz, karpas, la republique turque du nord de chypre, kktc, cypriot, cheap web space, web space, free space, trnc online, trnc online project, rehber, tourist, holiday, guide, sağlık, saglik, hastalık, hastalik, Sağlık Bakanlığı, Saglik Bakanligi, tıp, tip, ilkyardım, ilkyardim, rahatsızlık, rahatsizlik, hastane, hastahane, sağlık merkezi, saglik merkezi, sağlık ocağı, saglik ocagi, istatistik, statistic, doktor, doctor, eczane, pharmacy, health, kronik, cronic, akut, acut, diyabet, diabet, onkoloji, oncology, endokrin, kalp, thalassaemia, radyasyon, alerji, grip, nezle, kanser, cancer, romatizma, egzama, mide, prostat, rahim, raşitizm, tansiyon, siyatik, varis, verem, kan, iğne, igne, enjeksiyon, enjektör, idrar, kulak, burun, boğaz, bogaz, goz, göz, adale, gastrit, yaşam, hayat, solunum, yanık, yanik, vücut, vucut, yatak, ilaç, lab, laboratuvar, sosyal, sosyal hizmetler, hizmet, devlet, Burhan Nalbantoğlu, Akçiçek, Akcicek, cengiz topel, özürlü, zihinsel, kreş, bakımevi, rehabilitasyon, tıbbi, plasenta, genetik, biyokimya, mikrobiyoloji, fizyoloji, dahiliye, pratisyen, cerrah, cerrahi, diş, dentist, sinir, çocuk, cocuk, anestezi, kadın, kadin, doğum, uroloji, üroloji, asistan, kardiyoloji, kardiyolog, hematoloji, hematolog, seroloji, spor, deri, cilt, ekg, morg, patoloji, patolog, nukleer, damar, ortodondist, odiyolog, beyin, fizyoterapist, röntgen, poliklinik, acil, göğüs, gastroloji, gastrolog, pediyatri, pediatri, adli, ambulans, ambulance, KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ - SAĞLIK VE SOSYAL YARDIM BAKANLIĞI - KIBRIS'IN SAĞLIK ADRESİ

 
 
 

  Sivil toplum örgütleriyle görüşen Bakan Kaşif, önemli açıklamalarda bulundu   Kıbrıslı cerrahlardan by-pass ameliyatı   Kaşif: "Kamu Sağlık Çalışanları Yasası mutlaka değişecektir"   Bulgar vatandaşı kız çocuğu domuz gribi değil!   Bakan Kaşif Tabipler Odası ve Tabipler Birliği'ni kabul etti   Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı yetkililerini kabul etti   Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, önemli açıklamalarda bulundu   KKTC''de ilk Domuz Gribi vakası