..............::::::::::::: KASIM' 2009 :::::::::::::..............

 

 

 

 

 

 

 

 

 


A N A S A Y F A


ilkyardım | temel rahatsızlık ve hastalıklar | bakanlık | hastaneler ve sağlık merkezleri | sağlıkta istatistikler
doktorlar | eczaneler | tıp terimleri sözlüğü | e-mail | webmaster | anasayfa


 
 


domain name


  kişi sitemizi
 ziyaret etmiştir

 

  haber Bakan Kaşif'in bayram ziyaretleri...
                                                                                                                             24 Kasım 2009, Salı
Bakan Kaşif'in bayram ziyaretleri
 

Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle;
     

haber  

Bakan Kaşif’ten hastanelere Bayramlaşma turları
     

Yaklaşan Kurban Bayramı münasebetiyle hastaneleri gezen Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Gazimağusa Devlet Hastanesi’nden sonra Yeşilyurt Cengiz Topel Hastanesi ve Güzelyurt Sağlık Merkezini de ziyaret etti
     

Kaşif’e Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Dr. Nuri Gökşin ve Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürü Dr. İlkay Şentürkler’in eşlik ettiği ziyaretlerde hastalar ve personelle bayramlaşıldı.

Dün ziyaret ettiği Gazimağusa Devlet Hastanesi’nden sonra bugün de Cengiz Topel Hastanesine ziyaret gerçekleştiren Kaşif, Başhekim Dr. Gül Öztoprak ve hekimlerden hastanede verilen hizmetler hakkında bilgi aldı.

Bakan Kaşif Bayramlaşma ziyeretinde hasta ve sağlık çalışanlarına yönelik bayram ikramında da bulundu.

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 

  haber Kıbrıs'ta bir ilk: Kolelear implant (Biyonik kulak) ameliyatı
                                                                                                                          20 Kasım 2009, Cuma
Biyonik kulak ameliyatı
 

Kıbrıs’ta Bir İlk. Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde “Kolelear Implant” (Biyonik Kulak) Ameliyatı Yapıldı...
     

haber  

Kıbrıs genelinde bir ilk olarak “Kolelear Implant” (biyonik kulak) ameliyatı yapıldı!
     

İki yaşındaki çocuğun işitmesi sağlandı...
     

Her iki kulağında da doğuştan işitme kaybı olan, hiç kulağı duymayan ve işitme cihazı fayda etmeyen 2 yaşındaki bebeğin, ameliyatla kulağına yerleştirilen cihaz sayesinde beynine sinyal gidecek ve işitmesi sağlanacak.

Hacettepe Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı Başkanı Kıbrıslı Türk Prof. Dr. Sennaroğlu’nun başkanlığında yapılan ameliyat Dr. Şeherlioğlu ve ekibi tarafından gerçekleştirildi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yapılan ameliyatlara bir yenisi eklendi.

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde, bugün, Kıbrıs genelinde bir ilk olarak, “Kolelear İmplant” (biyonik kulak) ameliyatı yapıldı.

Hacettepe Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı Başkanı, Kıbrıslı Prof. Dr. Levent Sennaroğlu’nun katkıları ve başkanlığında yapılan ameliyat, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Klinik Şefi Dr. Erol Şeherlioğlu ve ekibi tarafından gerçekleştirildi.

Her iki kulağında da doğuştan işitme kaybı olan, hiç kulağı duymayan ve işitme cihazı fayda etmeyen 2 yaşındaki bebeğin, ameliyatla kulağına yerleştirilen cihaz sayesinde beynine sinyal gidecek ve işitmesi sağlanacak.

ŞEHERLİOĞLU: “KIBRIS’TA İLK KEZ...”
Dr. Erol Şeherlioğlu basına yaptığı açıklamada, söz konusu ameliyatın Türkiye ve yurtdışındaki hastanelerde yapıldığını, ancak Kıbrıs’ta ilk defa yapıldığını vurguladı.

Ameliyatın Güney Kıbrıs’ta da yapılamadığını belirten Şeherlioğlu, Hacettepe Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı Başkanı Kıbrıslıtürk Prof. Dr. Levent Sennaroğlu’nun bu ameliyatı yaparken kendilerine büyük katkı sağladığını kaydetti.

Sennaroğlu’nun Türkiye’de bu uygulamayı yapan dünyaca ünlü ve sayılı otoritelerden biri olduğuna dikkat çeken ve Sennaroğlu’nun Kıbrıslı bir profesör olduğun belirten Dr. Erol Şeherlioğlu, Prof. Dr. Levent Sennaroğlu’nun dünyada bu ameliyatı yapabilen 2-3 kişiden biri olduğuna vurgu yaparak, Sennaroğlu’nun bir çok ülkeye giderek ameliyatlar gerçekleştirdiğini belirtti.

Sennaroğlu’nun kendilerine sağladığı katkıdan dolayı teşekkür eden Dr. Şeherlioğlu, bundan sonra da Sennaroğlu ve Hacettepe Tıp Fakültesi’yle işbirliklerinin artarak devam edeceğini vurguladı. (TAK)

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 

  haber Basın Bildirisi (19/11/2009)
                                                                                                                   19 Kasım 2009, Perşembe
Diyabet
 

Sağlık Bakanlığı:
     

haber  

Haydi çocuklar aşıya!
     

Sağlık Bakanlığı, Dünya Sağlık Örgütü’nün de tavsiye ve önerileri doğrultusunda tüm öğrencilerimizin aşılanmasını şiddetle öneriyor
     

Sağlık Bakanlığı, ülkede artış gösteren domuz gribi salgınından dolayı, Dünya Sağlık Örgütü’nün de tavsiye ve önerileriyle ülke genelindeki tüm öğrencilerin aşılanmasını yarından itibaren başlatıyor.

Bakanlık Basın Bürosu aracılğıyla yapılan açıklamada, “Bakanlar Kurulu’nun aldığı karar uyarınca, ülke genelindeki devlet ve özel okullar olmak üzere tüm okullarda, domuz gribi salgınının arttığı tesbiti yapılarak, eğitime geçici olarak ara verilmesine karar verilmiştir. Bu bağlamda Bayram tatili ile birleştirilerek 1 Aralık 2009 tarihine kadar eğitime verilen 14 günlük arada, Sağlık Bakanlığı’nın başlatmış olduğu ‘Domuz Gribi’ aşılamalarının üçüncü aşaması kapsamında, beş yaşından büyük ve Lise son sınıfa kadar olan tüm öğrencilerin aşılanması 19 Kasım 2009 tarihi olan yarından itibaren Lefkoşa Dr. Nalbantoğlu, Girne Akçiçek, Yeşilyurt Cengiz Topel ve Gazimağusa Devlet Hastanelerinin Acil Servisleri’nde yapılacaktır” denildi.

Aşılama programı mesai saatlerinde Bayram günleri ve hafta sonları da dahil olmak üzere devam edileceğinin de belirtildiği açıklamada, “Sağlık Bakanlığı, Dünya Sağlık Örgütü’nün de tavsiye ve önerileri doğrultusunda tüm öğrencilerimizin aşılanmasını şiddetle öneriyor “ ifadesi kullanıldı.

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 

  haber Çocuklarınızı aşılatın!...
                                                                                                                            17 Kasım 2009, Salı
Diyabet
 

Sağlık Bakanlığı çocuklara yönelik Domuz Gribi aşılama programı başlattı:
     

haber  

Çocuklarınızı aşılatın!
     

Sağlık Bakanlığı Bakanlığı, ‘Domuz Gribi’ salgını dolayısıyla 6 aylıktan 5 yaşa kadar olan çocuklara yönelik aşılama programına bugün başladı
     

Sağlık Bakanlığı'na bağlı Dr. Burhan Nalbantoğlu, Girne Dr. Akçiçek, Yeşilyurt Cengiz Topel ve Gazimağusa Devlet Hastaneleri’nde bugün başlayan aşılama programı 3 hafta arayla 2 doz olarak yapılacak.

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamada, aşılama programının mesai saatleri içerisinde yapılacağı ve 6 aylıktan 5 yaşa kadar olan çocukların mutlaka aşılatılması gerekltiği tavsiye edildi.

BAZI OKULLAR DAHA KAPATILDI!...
Domuz Gribi salgınından ötürü Bayraktar Ortaokulu, Canbulat Özgürlük Ortaokulu, Demokrasi Ortaokulu, Geçitkale Cumhuriyet Lisesi, Lefkoşa Türk Maarif Koleji, 20 Temmuz Fen Lisesi, Anafartalar Lisesi, Yakın Doğu Kreşi, Yakaın Doğu İlkokulu ile Yakın Doğu Koleji, Levent İlkokulu, Doğu Akdeniz İlkokulu, Dörtyol İlkokulu ve Dikmen İlkokulu’nda bir hafta süreyle eğitime ara verildi.

Sağlık Bakanlığı, Domuz Gribi salgını dolayısıyla okulu kapatılmayan öğrencilerin velilerine yönelik, “Çocuğunuzun okulunda resmi makamlar tarafından eğiitime ara verildi kararı alınmadan, çocuklarınızı okula göndermemezlik etmeyiniz” çağrısında bulundu. Sağlık Bakanlığı Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamada, “ülke genelindeki devlet ve özel okullarımız, her gün sağlık kurumlarına yapılan başvurular ve okullardaki devamsızlıkla birlikte değerlendirimektedir. Salgın ihtimali olan okullar Eğitim ve Sağlık Bakanlıkları’nın ortak istişaresiyle ve Dünya Sağlık Örgütü’nün de önerileriyle mutlaka kapatılmaktadır. Eğitime ara verilme kararı alınıp kapatılmayan okullarımızda dersler devam edilmektedir. Eğitime ara verilmeyen okullarda öğrenim gören öğrencilerimizin velileri, çocuklarını okula gönderme konusunda tereddüt yaşamasınlar. Çocuğunuzun okulunda resmi makamlar tarafından eğiitime ara verildi kararı alınmadan, çocuklarınızı okula göndermemezlik etmeyiniz” denildi.

Altı aylıktan 5 yaşına kadar olan çocuklarda da
aşılamaya başlanıyor...

Öte yandan Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan bir başka açıklamada, 17 Kasım 2009 tarihi yarından itibaren 6 aylıktan beş yaşa kadar olan çocuklara da devlet hastanelerinde mesai saatleri içerisinde “Domuz Gribi” aşılamalarına başlanacağı belirtildi. Bu arada Sağlık ve Eğitim Bakanlıkları’nın istişaresi sonucunda Bayraktar Ortaokulu, Canbulat Özgürlük Ortaokulu, Demokrasi Ortaokulu, Geçitkale Cumhuriyet Lisesi, Lefkoşa Türk Maarif Koleji, 20 Temmuz Fen Lisesi, Anafartalar Lisesi, Yakın Doğu Kreşi, Yakaın Doğu İlkokulue ile Yakın Doğu Koleji, Levent İlkokulu, Doğu Akdeniz İlkokulu, Dörtyol İlkokulu ve Dikmen İlkokulunda 16 Kasım 2009 bugünden itibaren, 23 Kasım 2009 Pazartesine kadar Domuz Gribi salgınından dolayı eğitime ara verildi.

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 

  haber Diyabette yaşam tarzı...
                                                                                                                          13 Kasım 2009, Cuma
Diyabet
 

Sağlık Bakanlığı ’14 Kasım Diyabet Günü’ dolayısıyla açıklama yaptı:
     

haber  

“Diyabette yaşam tarzına dikkat!”
     

“Diyabette kilo, yaşam tarzı, genetik özellikler, beslenme ve hareketsizlik gibi etmenler çok önemlidir. Yapılan araştırmalar ülkemizde normal kilolu insanlarda diyabet oranı yüzde 5 sıklıkta görülmekteyken bu oran, obezler’de yüzde 18.5 olarak görülmektedir”

KKTC halkının yüzde 31.6’sı obez, yüzde 35.4’ü de fazla kilolu...

     

Sağlık Bakanlığı, ülkede diyabet sıklığının yaşla birlikte arttığını açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, “14 Kasım Diyabet Günü” dolayısıyla Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yaptığı açıklamada, KKTC’de 20-80 yaş arası nüfusta diyabet oranının yüzde 11, gizli şeker oranının da yüzde 18 olduğuna dikkat çekerek, diyabetli bir kişinin kendisine iyi bakması durumunda uzun bir yaşam sürmesinin mümkün olduğu vurgulandı.

Açıklamada, geçen yıl yapılan diyabet taraması sonuçlarına göre, ülkede, 20-30 yaş aralıklarındaki yurttaşlarda diyabet oranı yüzde 2.5 iken, 71-80 yaş aralıklarındaki yurttaşlarda bu oran yüzde 35.8 olarak göründüğü belirtildi.

Kadın ve erkeklerde diyabet oranlarının yakın olmasına rağmen, gizli şekerin kadınlarda daha yüksek bir oranda görüldüğünün ifade edildiği açıklamada, vücut ağırlığının diyabet sıklığını artıran bir etken olduğu keydedildi.

Diyabet normal kilolu insanlarda yüzde 5, obezlerde yüzde 18.5...
Diyabette yaşam tarzının önemli olduğuna işaret edilen açıklamada, “diyabette kilo, yaşam tarzı, genetik özellikler, beslenme ve hareketsizlik gibi etmenler çok önemlidir. Yapılan araştırmalar ülkemizde normal kilolu insanlarda diyabet oranı yüzde 5 sıklıkta görülmekteyken bu oran, obezler’de yüzde 18.5 olarak görülmektedir” denildi.

Obezite kadınlarda daha yaygın...
KKTC halkının yüzde 31.6’sı obez, yüzde 35.4’ü de fazla kilolu olarak görülürken, obezitenin kadınlarda daha yaygın olarak görülüdüğü saptandı. Ayrıca eğitim düzeyi arttıkça obezite oranı azalmaktadır. Okur yazar olmayanlarda obezite yüzde 45.8 iken, Üniversite mezunlarında bu oran yüzde 17.2 olarak görülüyor.

Ailesel etmenler...
Ailesel etmenler diyabet sıklığını artıran önemli bir faktör olarak göze çarpıyor. Buna göre, birinci derece akrabasında diyabet olanlarda, yüzde 15 oranda olan şeker hastalığı, akrabasında diyabet hastası olmayanlarda bu oran yüzde 8.5 olarak görülüyor.

Doğum sayısıyla birlikte diyabet de artıyor...
Doğum sayısıyla birlikte şeker hastalığında da belirgin bir artış görülmektedir. Tek çocuk annesi olan kadınlarda diyabet oranı yüzde 5.6 iken, 5 çocuk doğuran annelerde diyabet yüzde 27.6 oranında...

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 

  haber Basın Bildirisi (13/11/2009)
                                                                                                                          13 Kasım 2009, Cuma
Basın Bildirisi
 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti:
     

haber  

SAĞLIK BAKANLIĞI
     

BASIN AÇIKLAMASI
     

Sağlık Bakanlığı, 4 Kasım 2009 tarihinden beri hastanede tedavi altında bulunan kronik akciğer ve diyabet hastasının ‘Domuz Gribi’ semptomlarının pozitif olmasından dolayı “pnomoni” gelişerek solunum yetmezliği sonucu hayatını kaybettiğini açıkladı.

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamada, “10 gün boyunca kurtarılması için yoğun bir çaba sarf edilmesine rağmen maalesef hasta kaybedilmiştir” denildi.

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 

  haber Bakan Kaşif: "Korunmak için aşı yaptırmak şart"
                                                                                                                    12 Kasım 2009, Perşembe
Kaşif Domuz Gribi aşısı yaptırdı
 

Sağlık Bakanı Kaşif, Domuz Gribi aşısı yaptırdı. Kaşif:
     

haber  

"Korunmak için aşı yaptırmak şart"
     

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Domuz gribi aşısı yaptırdı. Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Acil Servisi’nde aşı yaptıran Bakan Kaşif, korunmak için aşı yaptırmanın şart olduğunu vurguladı
     

Aşı yaptırdıktan sonra basına açıklama yapan Kaşif, dünyayı saran domuz gribi ile karşı karşıya bulunulduğunu, bunun ülkede de yaygın bir şekilde görüldüğünü belirterek, artık herkesin olayı “normal grip” gibi tanımladığını kaydetti.

Hasta vatandaşlara, doktor ve hastaneye zamanında müracaat etmesi çağrısında bulunan Sağlık Bakanı Kaşif, bu şekilde gerekli tedavinin zamanında yapılmıoş olacağını belirtti.

Bu gibi pandemilerden tek korunma aracının aşı olduğunu vurgulayan Bakan Ahmet Kaşif, “Nasıl ki siyasiler, dış ülkelere giderken oralarda görülen hastalıklara karşı aşılanıyorsa, ülkede de şu anda salgın hale gelen H1N1 virüsünden korunmak için de domuz gribi aşısı yapılması gerekir” şeklinde konuştu.

Herkesin bu aşıyı yaptırmasında fayda olduğuna inanç belirten Kaşif, bunun bir gönüllülük meselesi olduğunu ve zorla kimseye hiç kimsenin bir şey yaptıramayacağını kaydetti.

Kendilerinin ve sağlık çalışanlarının büyük bir bölümünün bu aşıyı yaptırdığına işaret eden Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, geçen hafta başlanan aşılamanın devam edeceğini, öncelikle hastalara ardından da çocuklara aşı yapılacağını söyledi.

“Korunmak için aşı yaptırmak şart, gönül ister ki aşı yaptırmak için herkes gönüllü olsun” diyen Kaşif, 4 hastanenin acil servislerinde aşılamaların sürdüğünü, milletvekillerinin isterlerse bu hastanelerin acil servisinde aşı olabileceklerini ifade etti.

Kaşif, milletvekillerinin büyük bir kısmının, özellikle doktor olanların domuz gribi aşısı yaptırdıklarını da ekledi.

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 

  haber Basın Bildirisi (12/11/2009)
                                                                                                                    12 Kasım 2009, Perşembe
Basın Bildirisi
 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti:
     

haber  

SAĞLIK BAKANLIĞI
     

BASIN AÇIKLAMASI
     

Dört okulda daha eğitime ara verildi...

Atleks Sanverler Orta Okulu, Bayraktar Türk Maarif Koleji, Şehit Hüseyin Ruso Ortaokulu ve Çanakkale Orta Okulu’nda 18 Kasım 2009 Çarşamba gününe kadar eğitime ara verildi.

Sağlık Bakanlığı, domuz gribi salgınından dolayı 4 okulda daha eğitima geçici olarak ara verildiğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamada, “Bakanlığımız ile Eğitim Bakanlığı’nın istişaresiyle alınan karara göre, Lefkoşa’da; Atleks Sanverler Orta Okulu, Bayraktar Türk Maarif Koleji, Şehit Hüseyin Ruso Ortaokulu ve Gazimağusa’da Çanakkale Orta Okulu’nda 18 Kasım 2009 Çarşamba gününe kadar domuz gribi salgınından dolayı eğitime ara verildi” denildi.

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 

  haber Diyabetlilere ayak bakım ünitesi
                                                                                                                    11 Kasım 2009, Çarşamba
Ayak Bakım Ünitesi
 

Kıbrıs Türk Diabet Derneği, Öğretmenler Yardımlaşma Kooperatifi (ÖYAK) ve 7 sponsorla birlikte Ayak Bakım Ünitesi yaptırdı:
     

haber  

YENİ ÜNİTE...
     

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Diyabet ve Endokrin Merkezi’ndeki Ünite, dün bakanlık yetkililerinin de katılımıyla resmen açıldı
     

Ayak Bakım Ünitesi’nde, KKTC’de yaşayan İngiliz profesyonel podiatrist Leah Cloydon pazartesi, salı ve perşembe günleri randevuyla hasta kabul edecek. Ayak bakımı yaptırmak isteyenler Diabet Derneği’nden randevu alabilecek.

Diabet Derneği Başkanı Emete İmge açılışta yaptığı konuşmada, ÖYAK’ın 26 bin TL’lik katkısıyla yaptırılan Ayak Bakım Ünitesi’nin 7 de sponsoru olduğunu belirterek, merkezin özel sektör, devlet ve sivil toplum işbirliğinin iyi bir göstergesi olduğunu söyledi.

Ünitenin Temmuz ayından beri hizmette olduğunu anlatan İmge, diyabet hastalarında ayaklarda görülen yaraların tedavisinin, diyabetik yaraların bakımının, nasır ve tırnak bakımı ile tırnak batmasının, düz tabanlık gibi problemlerin bu ünitede gönüllü uzman tarafından giderileceğini söyledi.

Diyabet hastalığında ayak kaybının önemli sorunlardan biri olduğuna dikkat çeken İmge, bunları en aza indirgemek için çaba gösterdiklerini belirtti.

Komplikasyonlara karşı bakım...
Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Dr. Nuri Gökşin de, ülkede diyabet rahatsızlığının çok yaygın olduğuna işaret etti ve bu hastalıkta çok komplikasyon yaşandığına vurgu yaptı. Bunlardan bazılarının da dolaşım bozukluklarından kaynaklanan rahatsızlıklar olduğunu anlatan Gökşin, diyabet hastalarının ayak bakımlarının çok önemli olduğunu belirtti. Gökşin, yeni kurulan ünitenin diyabette ayaklarda görülen rahatsızlıkların giderilmesine veya azaltılmasına büyük katkı yapacağını vurguladı.

Açılış töreninde Sağlık Bakanlığı Müdürü Ümit Özkıran, doktorlar, hastalar ve hastane personeli de hazır bulundu. (TAK)

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 

  haber Basın Bildirisi (10/11/2009)
                                                                                                                              10 Kasım 2009, Salı
Basın Bildirisi
 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
     

haber  

SAĞLIK BAKANLIĞI
     

BASIN AÇIKLAMASI
     

Domuz Gribi aşılamalarına devam ediliyor

Aşılama, kamu ve özel sağlık çalışanlarından sonra, kronik Akciğer hastaları, Kanser hastaları, Tahalasemia hastaları ve Hemodiyaliz hastaları için uygulanacak.

Sağlık Bakanlığı, kamu ve özel sağlık çalışanlarından sonra, kronik rahatsızlığı bulunan ve risk gurubunda sayılan vatandaşlara yönelik ‘Domuz Gribi’ aşılamalarına devam edileceğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı Basın Bürosu aracılığıyla yapılan yazılı açıklamada, ikinci etap domuz gribi aşılama çalışmasının, 10 Kasım 2009 Salı gününden itibaren, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu, Girne Akçiçek, Cengiz Topel ve Gazimağusa Devlet Hastaneleri’nin “Acil Servisleri’nde” mesai saatleri içerisinde yapılacağı belirtildi. İkinci etap aşılama programı, Kronik Akciğer hastaları, Kanser hastaları, Tahalasemia hastaları ve Hemodiyaliz hastaları için uygulanacak.

Açıklamada, “bahse konu hastalıklardan muzdarip olan ve de risk gurubunda sayılan vatandaşların aşılamadan önce, hekimlerinden alacakları “durumlarını belirtir” ve aşı olmalarının önerildiği bir raporla adı geçen hastanelere mesai saatleri içerisinde müracaatta bulunmaları gerekmektedir” denildi.

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 

  haber Domuz Gribi aşılamaları başladı...
                                                                                                                           06 Kasım 2009, Cuma
Aşılamalar sürüyor
 

Domuz Gribi aşılamaları başladı:
     

haber  

Eylem planı DSÖ önerileri doğrultusunda uygulanıyor
     

İlk gün saat 16:00’ itibarıyla 258 kişi aşılandı

Sağlık Bakanlığı ile Eğitim Bakanlıkları’nın ortak istişareleri sonucunda, Vadili İlkokulu, Şehit Doğan Ahmet İlkokulu, Gülen Yüzler Anaokulu, Gönyeli İlkokulu ve Çağlayan İlkokulu’nda 12 Kasım 2009 Perşembe gününe kadar idari tatil uygulanmasına karar verildi

     

Sağlık Bakanlığı, Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yaptığı açıklamada, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi, Gazimağusa Devlet Hastanesi, Girne Dr. Akçiçek Hastanesi ve Yeşilyurt Cengiz Topel Hastenelerinde başlatılan ‘Domuz Gribi’ aşılamalarının başarıyla devam ettiğini duyurdu.

İlk etapta kamu ve özel sağlık çalışanları, Cumhurbaşkanlığı ve Cumhuriyet Meclisi personeline yapılmaya başlanan aşılamada bugün saat 16:00 itibarıyla, Sağlık Bakanlığına ulaşan sonuçlara göre, 258 kişiye ‘Domuz Gribi ‘aşısı yapıldığı saptandı.

Bugün başlayan aşılama programı, Cumartesi ve Pazar günleri de dahil olmak üzere 9 Kasım 2009 Pazartesi günü sonuna kadar bir Doktor kontrolünde yapılmaya devem edecek. Aşılama programı özelde görev yapan sağlık çalışanları da düşünülerek sabah saat 09:00’da başlayacak ve akşam saat 21:00’e kadar devam edecek.

Beş okulda daha eğitime ara verildi
Bu arada ülkedeki ‘Domuz Gribi’ salgınından ötürü daha önce kapatılan bazı okullara bugün yenileri eklendi. Buna göre, Sağlık Bakanlığı ile Eğitim Bakanlıkları’nın ortak istişareleri sonucunda, Vadili İlkokulu, Şehit Doğan Ahmet İlkokulu, Gülen Yüzler Anaokulu, Gönyeli İlkokulu ve Çağlayan İlkokulu’nda 12 Kasım 2009 Perşembe gününe kadar idari tatil uygulanmasına karar verildi.

Eylem planı DSÖ önerileri doğrultusunda uygulanıyor
Sağlık Bakanlığı’nın ülkede baş gösteren ‘Domuz Gribi’ salgınıyla ilgili izlediği yol hakkında da değerlendirmenin yapıldığı açıklamada, sürdürülen eylem planının Dünya Sağlık Örgütü( DSÖ) önerileri ve verileri doğrultusunda uygulandığı ifade edildi. Açıklamada, “Bakanlığımız, ‘Domuz Gribi’ ile ilgili kamu oyunu sık sık bilgilendirmeye devam edecektir” denildi.

Gökşin: “Kendi sağlığını ve toplum sağlığını düşünen herkes
bu aşıyı yaptırmalı”

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Dr. Nuri Gökşin, Bakanlık Müdürü Ümit Özkıran, Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürü Dr. İlkay Şentürkler, Tabipler Odası Başkanı Dr. Kenan Arfioğlu bugün sabah Lefkoşa Dr. Burhan Nalbanoğlu Devlet Hastanesi acil servisinde aşılananlar arasındaydı.

GÖKŞİN
Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Dr. Nuri Gökşin, yaptığı açıklamada, kendi sağlığını ve toplum sağlığını düşünen herkesin bu aşıyı yaptırması gerektiğine dikkat çekerek, Domuz Gribi aşısı yaptırmanın, mevsimsel grip aşısı yaptırmaktan farkı olmadığını kaydetti. Bazı kişilerin bilgi eksikliğinden, Domuz Gribi aşısı yaptırmaktan korktuğuna dikkat çeken Gökşin, aşıları yumurtaya alerjisi ve aşırı hassasiyeti olan kişiler dışında herkesin yaptırabileceğini vurguladı. Gökşin, Domuz Gribi’nden korunmanın yolunun aşı yaptırmaktan geçtiğini ifade etti.

Domuz Gribi aşılarının KKTC’ye gelmesiyle dünyada meydana gelen ölüm olaylarının bir ilgisi olmadığına işaret eden Dr. Gökşin, mevsimsel gripte de ölümlerin olduğunu, hatta mevsimsel gripte ölümlerin Domuz Gribinden ölümlerden daha çok olduğunu, ama bunlar basına yansımadığı için toplumun çok fazla ilgisini çekmediğini belirtti. Gökşin, Domuz Gribinin tüm dünyayı etkisi altına alan bir pandemi olduğunu, bunu kırmanın yolunun ise, aşılanmaktan, hijyen kurallarına dikkat etmekten geçtiğini söyledi. Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Dr. Nuri Gökşin, aşı planlamasında bir değişiklik yapılmadığını ilk etapta gelen 5 bin tane aşı ile kamu ve özel sağlık çalışanları, Cumhurbaşkanlığı ile milletvekilleri de dahil olmak üzere Meclis çalışanlarının, daha sonra da sırayla isteyen herkesin aşılanacağını belirtti.
Gökşin, dün Başbakan Derviş Eroğlu’nun “aşılamada ilk sıra çocuklar ve yaşlılarındır” açıklamasının anımsatılması üzerine, “ülkenin sağlığını koruma açısından öncelikle sağlık çalışanlarının aşılanmasını ve ülkeyi yöneten kişilerin aşılanmasını öngördük. Ama yöneticilerimiz belki kendi sıralarını halka vermiştir. Planlamada bir değişiklik yapmadık, aşıların gelişi devam edecek, aşıların gelmesiyle, tüm aşılanmak isteyen vatandaşlar aşılanacak” dedi.

ARİFOĞLU
K.T. Tabipleri Odası Başkanı Dr. Kenan Arifoğlu da, K.T Tabipleri Odası’nın genel fikrininde aşıyı herkesin yaptırması yönünde olduğuna dikkat çekerek, aşının yaptırılmasında herhangi bir problem olacağını düşünmediklerini kaydetti.

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 

  haber Sigara denetimleri sürüyor
                                                                                                                           06 Kasım 2009, Cuma
Sigara denetimleri
 

Sigara Denetimleri sürüyor:
     

haber  

Yasaya uymayanlar uyarıldı
     

Sağlık Bakanlığı 44/2008 sayılı “Tütün Ürünlerinin Zararlarından Korunma ve Denetim Yasası’na” aykırı davranış sergileyen bazı kamu kuruluşlarının amirlerine ikaz yazısı gönderdi”
     

Yazıda, çalışanların ilgili yasaya uymalarının sağlanması hususunda gereğinin yapılması istendi.

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamada, Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Dairesi Müdürlüğüne bağlı Müfettişler, bazı kamu kuruluşlarına yönelik 44/2008 sayılı “Tütün Ürünlerinin Zararlarından Korunma ve Denetim Yasası” uyarınca denetimler gerçekleştirdiği bildirildi.

Söz konusu denetimlerde bazı dairelerin kapalı alanveya koridorlarında sigara içildiği tesbit edildi. Bazı dairelerde ise sigara içen personele rastlanmadığı halde kül tablalarının sigara izmaritleriyle dolu olduğu tesbit ediidi. Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı, yasaya uyulmasının sağlanması yönünde gereğinin yapılması yönünde ikazda bulundu.

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 

  haber Bakan Kaşif: "Bilimsel yaklaşım içerisindeyiz"
                                                                                                                    05 Kasım 2009, Perşembe
Seminer
 

Sağlık Bakanlığı’nda Domuz Gribiyle ilgili basın toplantısı düzenlendi. Bakan Kaşif:
     

haber  

"Bilimsel yaklaşım içerisindeyiz"
     

Kaşif: “5 bin aşı geldi. Açıklanan program ve gönüllülük temelinde aşılamalar Perşembe başlayacak”

Prof. Dr. Serhat Ünal: “Domuz Gribinin bulaşma riski yüzde 60, ölüme neden olma oranı ise binde yarım…”

     

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, dünyada ve KKTC’deki domuz gribi gerçeği ve geliştirilen aşı konusunda bilimsel yaklaşım içinde olduklarını vurguladı.

Kaşif, Türkiye’den 5 bin aşı geldiğini ve yarın, açıklanan program dahilinde ve gönüllülük temelinde aşılamanın başlayacağını belirtti. Kaşif, KKTC genelinde aşılama sayısının 250 bine kadar ulaşacağını, bu konuda gerekli aşı bağlantılarının yapıldığını anlattı.

Bugün itibarıyla herhangi bir okulda iki domuz gribi vakası veya çocuk sayısının yüzde 10’u oranında mevsimsel grip olması halinde o okulun eğitime ara vermesinin gerekliliği kuralı olduğuna işaret eden Kaşif, bu kuralın gereğinin bugüne kadar yerine getirildiğini ve bundan sonra da getirileceğini kaydetti.

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif; Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı, Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Tıp Fakültesi Öğretim üyesi ve KKTC Sağlık Bakanlığı Danışmanı Prof. Dr. Serhat Ünal ile birlikte bugün “Domuz Gribi”yle ilgili basın toplantısı düzenledi. Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, dünyada ve KKTC’deki “Domuz Gribi” gerçeği ve geliştirilen aşı konusunda bilimsel yaklaşım içinde olduklarını, bu nedenle konunun uzmanı Prof. Dr. Serhat Ünal ile birlikte basın toplantısı düzenlediklerini söyledi. Kaşif, Sağlık Bakanlığı’nda gerçekleşen basın toplantısındaki konuşmasında, Türkiye’den 5 bin aşı geldiğini ve yarın açıklanan program dahilinde ve gönüllülük temelinde aşılamanın başlayacağını belirtti.

Kaşif, KKTC genelinde aşılama sayısının 250 bine kadar ulaşacağını, bu konuda gerekli aşı bağlantılarının yapıldığını anlatarak, grip, domuz gribi ve aşı konusunda bilimsel verilere dayalı açıklamanın Prof. Dr. Serhat Ünal tarafından yapılacağını söyledi. Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Prof. Dr. Serhat Ünal’ın bugün saat 11.00’de Thalassaemia Merkezi Konferans Salonu’nda doktor ve konuya ilgi duyan herkese açık, domuz gribiyle ilgili bir konferans vereceğini de söyleyerek, kendisine katkılarından dolayı teşekkür etti.

ÜNAL
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı,YDÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve KKTC Sağlık Bakanlığı Danışmanı Prof. Dr. Serhat Ünal, bir enfeksiyon hastalığı olarak grip ve buna bağlı olarak bugün salgın haline gelen domuz gribi konusunu anlatarak, bu hastalığa karşı geliştirilen aşıyı değerlendireceğini söyledi. Ünal, dünya genelinde ülkelerin kendi coğrafi konumlarına göre her yıl mevsimsel grip dönemi yaşadığını, Kuzey Yarım Küre’de bu dönemin Ekim ayından başlayarak Mayıs-Nisan ayları arasında olduğunu belirtti.

Ünal, gribin üst ve alt solunum yolunda etkili olan bir virutik rahatsızlık olduğuna işaret ederek, H1N1 olarak bilinen domuz gribinin bu yıl salgın halinde olduğunu, ancak bunun, hükümet kararıyla herkesin zorunlu aşılanmasını gerektirecek majör sorun noktasında olmadığını söyledi. Gribin infülanz denen bir virüsten kaynaklandığını, bu virüsün değişerek farklı isimler aldığını ve her yıl bunlardan birinin salgınının yaşandığını anlatan Ünal, gribin nezle ile karıştırılmaması gerektiğini belirtti.

ORTAK SEMPTOMLAR
Serhat Ünal; burun akıntısı, hapşırma, öksürük, boğaz ağrısı semptomlarının grip ve nezle için ortak belirtiler olduğunu, her çocuğun her yıl 6-8; yetişkinlerin ise 3-4 kez bu tür semptomlarla karşılaşabileceğini belirterek, grip mevsiminde bunların yüzde 70’nin nezle; yüzde 30’nun ise grip olduğunu söyledi. Ünal, grip semptomlarında nezleden farklı olarak 38-39 dereceye varan yüksek ateş, şiddetli kas ağrısı, boğaz ağrısı olduğuna işaret ederek, domuz gribinde ise tüm bunlara karın ağrısı, kusma ve ishalin eşlik edebildiğini kaydetti.

Domuz veya mevsimsel grip, hangisi olursa olsun tüm grip türlerinin kuş, at, domuz, insan yolu izleyerek insana bulaştığını belirten Ünal, her virüsün değişime uğradığını, bu nedenle gerekli önlemin, hangi virüsün oluşturduğu gribin salgın olacağı öngörülerek yıllık grip aşılarının hazırlandığını söyledi.

BİNDE YARIM
Ünal, H1N1 olarak bilinen virüsün yol açtığı domuz gribinin insandan insana bulaşma riskinin yüzde 60 ile çok yüksek bir oran olmasına karşın bu gribin öldürme riskinin binde yarım olduğunu vurguladı. Serhat Ünal, virüslerin sürekli değişmesi nedeniyle aslında ortamda birden fazla H1N1 virüsünden bahsedildiğini belirterek, bugün domuz gribi denilen gribin A grubu Kaliforniya 0409 H1N1 virüsü olduğunu söyledi. Ünal, dünya genelinde grip izleme birimlerinin bunu yakından takip ettiğini, ancak çok hızlı bulaştığı ve aşı için gerekli olan süreçlerin atlanmaması nedeniyle bu virüsün bu yılki mevsimsel grip aşısına eklenmediğini anlattı. Artık domuz gribinin salgın haline geldiğini ve geliştirilen aşının uygulanmasında herhangi bir sorun olmadığını söyleyen Ünal, H1N1 virüsünün ilk kez 24 Nisan 2009 tarihinde Meksika’da ortaya çıktığını söyledi.

“AŞI YAPTIRILMALI…”
Ünal, domuz gribinin ölüme neden olmasının binde yarım olması nedeniyle kişisel olarak aşı yaptırmak istenmemesinin anlaşılır olabileceğini, ancak bu yıl salgın haline gelmesi nedeniyle kendisinin aşı yaptırılmasını önerdiğini belirtti.

Prof. Dr. Serhat Ünal, öldürme oranı mevsimsel gripten düşük olmasına karşın ortada salgın olması nedeniyle aşılamanın gerekli olduğunu anlatarak, geliştirilen aşının yaygın kullanım kontrolü olarak bilenen faz 4 aşaması dışındaki ilk üç aşamanın bilimsel olarak yerine getirildiğini, bu bağlamda kendisinin aşıya güvendiğini söyledi. Ünal, çok ciddi yumurta alerjisi olanlar dışında herkesin bu aşıyı yaptırabileceğini belirterek, yumurta alerjisi olanlara zaten hiçbir aşının yapılmadığını, çünkü aşıların yumurta içinde geliştirilerek üretildiğini, her ne kadar da yumurtadan arındırılmaya çalışılsa da bunun her zaman için mümkün olmadığını kaydetti.

KUŞ GRİBİ DOMUZ GRİBİ ORTAKLIĞI
Grip ile ilgilenen sağlık kurumlarını en fazla rahatsız eden konunun, bulaşma riski düşük ancak öldürme oranı yüksek olan kuş gribi ile, bulaşma riski yüksek, ölüme neden olma oranı binde yarım gibi düşük olan domuz gribinin aynı ortamda bir araya gelerek gen transferiyle yeni bir şekle bürünmesi olduğunu söyleyen Ünal, “Bu gerçekleşirse 250 bin insan mutlaka yaşamını yitirecek” dedi.

Ünal, salgın haline gelen domuz gribinin böyle bir “talihsiz buluşma” içine girmesinin önlenerek salgının geriletilmesi gerektiğini söyledi. Ünal, bugün itibarıyla kuş gribi aşısının da geliştirilerek faz 3 aşamasına kadar testlerinin yapıldığını belirterek, bu aşının geliştirilmesi ve gönüllülerde denenmesini anlatan faz 3 testlerinin yapılmasında 10 Avrupa ülkesi yanında Hacettepe’nin de görev aldığını belirtti.

Grip ile ilgili gerçeklerin bilinmemesi nedeniyle spekülasyonların meydana geldiğini kaydeden Ünal, hastalığın hızlı yayılması bu nedenle de çabuk hareket edilmesi gerekliliği dolayısıyla ilk defa domuz gribi aşısında alcuvan diye bir madde kullanıldığını söyledi. Ünal, alcuvanın grip aşısında ilk kez kullanılmasına karşın Hepatit C ve benzeri başka aşılarda kullanılarak, insan sağılığına zararsız olduğunun test edildiğini belirterek, “Dünya Sağlık Örgütü ve ilaç firmalarının bilerek insanlara zararlı bir şey yapacağına inanıyor müsünüz?” sorusunu yöneltti.

“SAĞLIKLA YAŞAMALIYIZ…”
Prof. Dr. Serhat Ünal, domuz gribi veya başka bir tür grip salgını olsun, fark etmeyen tek şeyin sağlıklı yaşma, spor yapma alışkanlığıyla vücudu güçlü tutmak olduğu üzerinde durarak, bugün itibarıyla domuz gribini yüzde yüz tespit eden herhangi bir kitin (testin) dünya genelinde bulunmadığını söyledi. Ünal, domuz gribi ilk semptomunun ortayı çıkmasından itibaren 7 gün içinde bulaşıcı olduğunu, ancak tedavinin evde dinlenerek en az 15 güne yayılması gerektiğini belirtti. Ünal, Hacettepe’ye günde 250 grip ve nezle başvurusu yapıldığını, bunların yüzde 70’ine nezle; geriye kalan yüzde 30’una grip teşhisi konulduğunu belirterek, test yapılan bin grip vakasından 999’unun domuz gribi olduğunun söyledi.

Grip mevsiminde bulunulması ve domuz gribi salgını olması nedeniyle grip teşhisi konulan herkesin domuz gribi olması olasılığının yüksek olduğunu anlatan Ünal, tedavide “Tamin Fullu” tablet ile “Relanza” sprey kullanıldığını belirtti.

Ünal, tedaviye ilk 48 saat içinde başlanması halinde virüs bulaşıcılığının ortadan kaldırılması sonucunu yarattığını ifade ederek, “Domuz gribinde esas tedavi, tüm diğer türlerde olduğu gibi evde istirahat, iyi beslenme, hastaların maske takmasıdır” dedi. Hastaların ve hasta muayene eden doktorların bugün itibarıyla (salgının başlaması nedeniyle) maske takması gerektiğini, maske için de abartıya giderek pahalı olana yönelmek gerekmediğini, standart ameliyat maskesinin bu iş için yeterli olduğunu belirten Ünal, aşıya güvendiğini ve kendisinin dün aşıyı yaptırdığını söyledi.

“AŞI YAPMA KONUSUNDA KİMSEYE ZORLAMA OLMAYACAK”
Bu arada Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, bir soru üzerine, bilimsel verilerin ortada olduğunu, aşılamanın yarın başlayacağını, ancak kimseye zorla aşı yapmayı düşünmediklerini söyledi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA KONFERANS
Bu arada Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı, YDÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve KKTC Sağlık Bakanlığı Danışmanı Prof. Dr. Serhat Ünal basın toplantısının ardından sağlık çalışanlarına grip, domuz gribi virüsü ve domuz gribi aşısı hakkında konferans verdi.

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi içinde bulunan Thalassemia Merkezi’nde saat 11.00’de gerçekleştirilen konferansa Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Nuri Gökşin, Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Mustafa Akçaba, bakanlık üst düzey yetkilileri, hastane başhekimleri ve sağlık çalışanları katıldı. (TAK)

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 

  haber Aşılamalar 5 Kasım Perşembe günü başlıyor...
                                                                                                                    04 Kasım 2009, Çarşamba
Aşılama
 

Sağlık Bakanlığı Domuz Gribiyle ilgili ilk etap aşılama programını açıkladı:
     

haber  

Aşılamalar 5 Kasım Perşembe günü başlıyor...
     

Domuz Gribine yönelik Sağlık Bakanlığı nezdinde yapılan çalışmalar sonucu, Kamu ve özel sağlık çalışanları ile Cumhuruiyet Meclisi ve Cumhurbaşkanlığı personeline yönelik aşı programı uygulanacak
     

Söz konusu aşı programı 5 kasım 2009 Perşembe gününden itibaren Cumartesi ve Pazar günleri de dahil olmak üzere 9 Kasım 2009 Pazartesi günü sonuna kadar bir Doktor kontrolünde yapılacak.

Domuz Gribi’yle ilgili aşılama programları, özelde görev yapan sağlık çalışanları da düşünülerek sabah saat 09:00’dan, akşam saat 21:00’e kadar Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi, Gazimağusa Devlet Hastanesi, Girne Akçiçek Hastanesi ve Yeşilyurt Cengiz Topel Hastanelerinin “Acil Servislerinde” yapılacak.

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 

  haber Basın Bildirisi (04/11/2009)
                                                                                                                     04 Kasım 2009, Çarşamba
Basın Bildirisi
 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
     

haber  

SAĞLIK BAKANLIĞI
     

BASIN AÇIKLAMASI
     

6 OKULDA DAHA İDARİ TATİL

Sağlık Bakanlığı, Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yaptığı açıklamada, ‘Domuz Gribi’ salgınından ötürü ülke genelinde 6 okulda daha idari tatil verildiğini bildirdi.

Sağlık ve Eğitim Bakanlıklarının istişaresiyle 9 Kasım 2009 Pazartesi gününe kadar idari tatil verilen okullar, Lefkoşa Atatürk İlkokulu, Fazıl Plümer Anaokulu, Hisarüstü Anaokulu ve Özel Eğitim Merkezi, Alayköy İlkokulu, Dikmen İlkokulu ve Karaoğlanoğlu İlkokulu olarak açıklandı.

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 

  haber Basın Bildirisi (03/11/2009)
                                                                                                                                03 Kasım 2009, Salı
Basın Bildirisi
 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
     

haber  

SAĞLIK BAKANLIĞI
     

BASIN AÇIKLAMASI
     

Sağlık Bakanlığı, Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yaptığı açıklamada, ‘Domuz Gribi’ salgınından ötürü ülke genelinde 10 okulda daha, 9 Kasım 2009 Pazartesi gününe kadar eğitime ara verildiğini bildirdi.

Açıklamada, “Sağlık ve Eğitim Bakanlıkları’nın istişareleri sonrasında Cumartesi, Pazar ve Pazartesi ‘Domuz Gribi’ şüphesiyle hastanelere müracaat edip Doktorlarımızın yaptığı tetkikler sonucunda ayrıca, okullarda yapılan tespitlerden sonra aşağıda ismi geçen okullarda 9 Kasım 2009 Pazartesi gününe kadar eğitime ara verildi” denildi.

Domuz Gribi salgınından ötürü eğitimlerine ara verilen okullar; Tuzla Şht. Özdemir Anaokulu, Mehmetçik İlkokulu, Arabahmet İlkokulu, 9 Eylül İlkokulu, Şht. Tuncer İlkokulu, Lefkoşa Vakıf Anaokulu, Yeni Yüzyıl Anaokulu, Cihangir-Düzova Anaokulu, Haspolat İlkokulu, Girne Şht. Hasan Cafer İlkokulu olarak açıklandı.

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 

  haber Domuz Gribi şüphesiyle özel laboratuvarlarda tetkik yapılmamalı
                                                                                                                             03 Kasım 2009, Salı
Laboratuvar
 

Sağlık Bakanlığı:
     

haber  

“Domuz Gribi şüphesiyle özel Lavbaratuvarlarda tetkik yapılmamalı”
     

Bazı özel Labaratuvarların, sırf bu ortamdan rant elde etmek için insanlarımızın duygularıyla oynamaları etikle bağdaşmamaktadır. Özelde yapıldığı iddia edilen domuz gribi tetkiklerinin hata payı çok yüksektir
     

Sağlık Bakanlığı, halkımızın domuz gribi şüphesine yönelik, özel Labaratuvarlarda tetkik yaptırmamasını istedi.

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapıılan açıklamda, domuz gribi şüphesiyle gerek kişisel tercih, gerekse yönlendirmeler sonucunda özelde faaliyet gösteren bazı Labaratuvarlara yönelilmesinin, gerçek teşhisin konulabilmesi konusunda sakıncalı sonuçlar doğurabileceğine dikkat çekildi.

Açıklamada, “özelde faaliyet gösteren bazı Lavbaratuvarlarımız, domuz gribi salgınıının yarattığı ortamdan rant elde etmek için, insanlarımızı boş yere tedirgin etmektedir. Bilindiği gibi Devlet Hastanelerimizde domuz gribiyle ilgili, her türlü ilaç, donanım ve doktor bilgi ve becerisine sahibiz. İnsanlarımızın paniğe kapılıp yanlış yönlendirmelere itibar göstermemesi gerekmektedir. Bazı özel Labaratuvarların, sırf bu ortamdan rant elde etmek için insanlarımızın duygularıyla oynamaları etikle bağdaşmamaktadır. Özelde yapıldığı iddia edilen domuz gribi tetkiklerinin hata payı çok yüksektir. Devlet hastanelerinde alınan numuneleri bilindiği üzere Türkiye’ye gönderilip ileri tetkik sonuçları buradan bizlere bildirilmektedir Sağlık Bakanlığı, söz konusu bazı özel Labaratuvarın istismarının devam etmesi durumunda gerekli işlemi yapacaktır” denildi.

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 

  haber Hasta ziyaret saatlerine kısıtlama getirildi
                                                                                                                      02 Kasım 2009, Pazartesi
Hasta ziyaretleri
 

Domuz Gribine önlem olarak Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde;
     

haber  

Hasta ziyaret saatlerine kısıtlama getirildi
     

Ülke genelindeki tüm hastanelerde daha önce 12:00-15:00 ila 17:00-19:00 saatleri arasında ve günde 2 defa olan hasta ziyaretleri, domuz gribi salgınından dolayı, günde sadece 1 defa olmak üzere 12:00 – 13:30 saatleri arasında olacak
     

Sağlık Bakanlığı Yataklı Tedavi Kurumları Dairsine bağlı Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi, Gazimağusa Devlet Hastanesi, Girne Dr. Akçiçek Hastanesi ve Yeşilyurt Cengiz Topel Hastanesi’nde, yatılı tedavi gören hastaların ziyaret saatlerinde değişlikliğe gidilği açıklandı.

Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürlüğü tarafından, Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamada, ‘Domuz Gribi’ vakaları nedeniyle, hastanelerde yatılı tedavi görmekte olan hastaların bağışıklık sistemlerinin düşük olduğu göz önünde bulundurularak, söz konusu hastalığın bulaşma riskinin önüne geçilmesi amacıyla, ziyaret saatlerinde kısıtlamaya gidildiği kaydedildi.

Buna göre ülke genelindeki tüm hastanelerde daha önce 12:00-15:00 ila 17:00-19:00 saatleri arasında ve günde 2 defa olan hasta ziyaretleri, domuz gribi salgınından dolayı, günde sadece 1 defa olmak üzere 12:00 – 13:30 saatleri arasında olacak.

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 

N"orth Cyprus, NORTH CYPRUS, KUZEY KIBRIS, cyprus, Cyprus kibris, chypre, north cyprus, internet, ISP, web service, web design, turkish cypriot, www, trnc, turkish republic of northern cyprus, nicosia, lefkosa, famagusta, gazimagosa, gazimagusa, magusa, kyrenia, girne, lefke, lefka, guzelyurt, morphou, karpaz, karpas, la republique turque du nord de chypre, kktc, cypriot, cheap web space, web space, free space, trnc online, trnc online project, rehber, tourist, holiday, guide, sağlık, saglik, hastalık, hastalik, Sağlık Bakanlığı, Saglik Bakanligi, tıp, tip, ilkyardım, ilkyardim, rahatsızlık, rahatsizlik, hastane, hastahane, sağlık merkezi, saglik merkezi, sağlık ocağı, saglik ocagi, istatistik, statistic, doktor, doctor, eczane, pharmacy, health, kronik, cronic, akut, acut, diyabet, diabet, onkoloji, oncology, endokrin, kalp, thalassaemia, radyasyon, alerji, grip, nezle, kanser, cancer, romatizma, egzama, mide, prostat, rahim, raşitizm, tansiyon, siyatik, varis, verem, kan, iğne, igne, enjeksiyon, enjektör, idrar, kulak, burun, boğaz, bogaz, goz, göz, adale, gastrit, yaşam, hayat, solunum, yanık, yanik, vücut, vucut, yatak, ilaç, lab, laboratuvar, sosyal, sosyal hizmetler, hizmet, devlet, Burhan Nalbantoğlu, Akçiçek, Akcicek, cengiz topel, özürlü, zihinsel, kreş, bakımevi, rehabilitasyon, tıbbi, plasenta, genetik, biyokimya, mikrobiyoloji, fizyoloji, dahiliye, pratisyen, cerrah, cerrahi, diş, dentist, sinir, çocuk, cocuk, anestezi, kadın, kadin, doğum, uroloji, üroloji, asistan, kardiyoloji, kardiyolog, hematoloji, hematolog, seroloji, spor, deri, cilt, ekg, morg, patoloji, patolog, nukleer, damar, ortodondist, odiyolog, beyin, fizyoterapist, röntgen, poliklinik, acil, göğüs, gastroloji, gastrolog, pediyatri, pediatri, adli, ambulans, ambulance, KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ - SAĞLIK VE SOSYAL YARDIM BAKANLIĞI - KIBRIS'IN SAĞLIK ADRESİ

 
 
 

  Hasta ziyaret saatlerine kısıtlama getirildi    Domuz Gribi şüphesiyle özel laboratuvarlarda tetkik yapılmamalı   Basın açıklaması (03/11/2009)   Basın açıklaması (04/11/2009)
  Aşılamalar 5 Kasım Perşembe günü başlıyor...   Bakan Kaşif: "Bilimsel yaklaşım içerisindeyiz"   Sigara denetimleri sürüyor   Domuz Gribi aşılamaları başladı   Basın açıklaması (10/11/2009)   Diyabetlilere ayak bakım ünitesi   Basın açıklaması (12/11/2009)   Bakan Kaşif: "Korunmak için aşı yaptırmak şart   Basın Bildirisi (13/11/2009)   Diyabette yaşam tarzı