..............::::::::::::: MART' 2009 :::::::::::::..............

 

 

 

 

 

 

 

 

 


A N A S A Y F A


ilkyardım | temel rahatsızlık ve hastalıklar | bakanlık | hastaneler ve sağlık merkezleri | sağlıkta istatistikler
doktorlar | eczaneler | tıp terimleri sözlüğü | e-mail | webmaster | anasayfa


 
 


domain name


  kişi sitemizi
 ziyaret etmiştir

 

  Kanser tarama kampanyası başlıyor
                                                                                                                                31 Mart 2009, Salı
kanser
 

Sağlık Bakanlığı, ‘1-7 Nisan Kanser Haftası’ dolayısıyla Kanser Hastalarına Yardım Derneği işbirliğinde gelenekselleştirdiği ve ülke genelini kapsayan kanser tarama kampanyasına bu yıl da devam edecek:
     

  

Kanser tarama kampanyası başlıyor
     

Sağlık Bakanlığı her yıl olduğu gibi bu yıl da 1-7 Nisan Kanser haftası dolayısıyla ülkemizde kansere karşı bilinç yaratmak amacıyla Nisan ayı boyunca, kanser tarama kampanyası gerçekleştirecek
     

Konuyla ilgili konuşan Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Dr. Sıdıka Kayımbaşıoğlu, kanser haftası dolayısıyla gelenekselleşen taramada amaçlarının, halkın kansere karşı farkındalığını artırıp, duyarlılık yaratılmasını sağlamak olarak açıkladı.

Kanser Hastalarına Yardım Derneği işbirliği ile yarın (1 Nisan 2009 Çarşamba) günü başlayacak ve mesai saatleri boyunca Nisan ayı sonuna kadar devam edecek olan kampanya, Lefkoşa Kentsel, Güzelyurt, Geçitkale, İnönü, İskele ve Yenierenköy Sağlık Merkezleri başta olmak üzere bazı Sağlık Ocakları ile Gazimağusa Devlet Hastanesi, Girne Dr. Akçiçek ve Yeşilyurt Cengiz Topel Hastaneleri’nde sürdürülecek.

Kanser taramalarında, 40 yaş üzeri ve ailesinde kanser vakası görülen risk guruplarına ait kadınlara PAP - SMEAR, erkeklere ise PSA tetkikleri yapılacak. Tamamen ücretsiz olarak yapılacak tetkiklere katılamayan ve risk guruplarında yer alan vatandaşlara, kampanya sonrasında da Sağlık Bakanlığına bağlı Sağlık Merkezleri ve Hastanelerde söz konusu testler yapılabilecek.

Program:

PAP SMEAR (Kadınlar için)

Pazartesi
Güzelyurt Sağlık Merkezi
İnönü Sağlık Merkezi
Girne Dr. Akçiçek Hastanesi

Salı
Akdoğan Sağlık Merkezi
İskele Sağlık Merkezi
Maraş Semt Polikliniği
Mağusa Devlet Hastanesi

Çarşamba
Lefkoşa Kentsel Sağlık Merkezi
Yeni Erenköy Sağlık Merkezi
Geçitkale Sağlık Merkezi

Perşembe
Lefkoşa Kentsel Sağlık Merkezi
Maraş Semt Polikliniği
Yeni Erenköy Sağlık Merkezi
Serdarlı Sağlık Merkezi
İnönü Sağlık Merkezi
Cengiz Topel Hastanesi

Cuma
İskele Sağlık Merkezi
Geçitkale Sağlık Merkezi

PSA (Erkekler için)

Pazartesi
Akdoğan Sağlık Merkezi
Serdarlı Sağlık Merkezi
Değirmenlik Sağlık Merkezi
Geçitkale Sağlık Merkezi

Salı
Güzelyurt Sağlık Merkezi
Lefke Sağlık Merkezi
Girne Akçiçek Hastanesi
Mağusa Devlet Hastanesi

Çarşamba
Kentsel Sağlık Merkezi

Perşembe
Kentsel Sağlık Merkezi
İskele Sağlık Merkezi
Yeni Erenköy Sağlık Merkezi
Mehmetçik Sağlık Merkezi
Esentepe Sağlık Merkezi
Dipkarpaz Sağlık Merkezi
Cengiz Topel Hastanesi

Cuma
Lapta Sağlık Merkezi

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 

  Sağlık Bakanı Vaiz Yenidüzen'in sorularını yanıtladı
                                                                                                                           27 Mart 2009, Cuma
Sağlık Bakanı Eşref Vaiz
 

“Sağlık’ta temel amaç insanımızın, hayata sağlıklı bireyler olarak katılımını ve yaşam kalitelerinin yükseltilmesini sağlamaktır”
     

  

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Yenidüzen Gazetesinin sorularını yanıtladı
     

Yenidüzen Gazetesini sorularını yanıtlayan Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, görevde bulundukları 4 yıllık süreçte, vatandaşların ekonomik ve sosyal hayata sağlıklı bireyler olarak katılımını sağlamak ve yaşam kalitelerinin yükseltilmesine katkıda bulunmak sağlık politikalarının temel amacını oluşturduğunu söyledi
     

Sayın Bakan, yaklaşık 4 yıldan beri görev yapıyorsunuz. Göreve başladığınızda ne gibi hedeflere ulaşmayı amaçlamıştınız?

Adeta ateşten gömlek olan Sağlık Bakanlığında işe başladığımıza öncelikle koruyucu sağlık hizmetlerinin güçlendirilmesi, KKTC’ye özgü bir tür aile hekimliği sistemine geçilerek birinci basamak sağlık hizmetlerinin etkinleştirilmesi, altyapı ve sağlık personeli ihtiyacının karşılanması, sağlık hizmetlerinin eşitlik ilkesiyle, kolay erişilebilir, etkin ve kaliteli bir yapıya kavuşturulması ve Sağlık Bakanlığı’nın yeniden yapılandırılarak düzenleme, planlama ve denetleme rolünün güçlendirilmesi hedefleyerek çalışmalar yürüttük. Biliyorduk ki, bina ve teçhizat yatırımlarının yanı sıra, hekim, hemşire, tıbbi sekreter ve diğer sağlık çalışanı konusundaki personel eksikliğinin giderilmesine yönelik çözümler üretmemiz gerekiyordu. Dolayısyla ilk önce yukarıda ifade ettiğim konularda çalıştık. Sağlık merkezleri ve hastanelerdeki sağlık hizmetinin kalitesini artıracak yatırımlar yaptık. Daha önce kamu personeli eliyle yürütülen yemek, temizlik, güvenlik gibi birçok konuda, özel sektörden hizmet alarak, hizmet sektöründe niteliği yükselttik. Bu sayede sağlık hizmeti sunumunda kalitenin arttığını gördük.

Konuşmalarınızda CTP-BG döneminde, sağlık alanında rekor düzeyde icraata imza atıldığını ifade ediyorsunuz. Bu konuyu biraz açalım isterseniz?

Evet, bu bir gerçek. Üstelik sağlık alanında devrim nitelikli büyük yatırımların yapıldığını sadece biz söylememekteyiz. Bunu, aşağı yukarı objektif olan tüm taraflar ifade ediyorlar. Ama elbette sağlık üzerinden siyasi ‘rant’ elde etmeye çalışanların bunları kabullenmesi mümkün değil. Şimdi bakınız . Bu dönemde ne yaptık ? Hatırlayalım istersanız... Yeni hastaneler yaptık. Ülkede, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nden sonra bir tane değil, 2 tane hastane yaptık. Birini yedi ayda, Lefkoşa’daki hastane kampusu içerisine yaptık. Diğerini ise Gazimağusaya yaptık. Çok kötü koşullarda adeta kaderine terk edilen eski Mağusa Hastanesi’nin yerine 120 yatak kapasiteli dünya standartlarında bir hastaneyi halkımıza kazandırdık. Gazimağusa ve İsekele bölgesine hitapedebilecek bir kapasitede olan son teknolojik sistemlerin yer aldığı bu hastaneyi 18 ay gibi kısa bir sürede halkımızın hizmetine sunduk. Ayrıca, yeni servisler açtık, kurumlarımızı genişlettik, büyüttük. Personel, hekim ve hemşire istihdam ederek, kadrolarımızı güçlendirdik. Böylelikle sağlık servislerimizdeki sunumu hem hızlandırdık hem de kalitesini artırtdık.

Dediğim gibi rekor düzeyde icraat yaptık. Halkımız bunları iyi biliyor ama ben yine de hatırlatmaya devam edeyim. Mesela, Acil 112’yi baştan yarattık. Sadece yedi-sekiz ambulanstan oluşan ağı, yeni tam donanımlı ambulanslarla genişleterek rakamı yirmi ikiye çıkardık. KKTC’de verilemeyen kalp cerrahisiyle ilgili sağlık hizmetlerini yurttaşların ayağına getirdik. Biliyorsunuz Temmuz 2007’den bu yana kalp ameliyatları ülkemizde yapılıyor. Yine çok önemli bir branş olan ‘beyin cerrahisi’ alanında da atılım yaptık. Ocak 2009’dan bu yana yüzlerce kişi artık kendi yurdunda şifa buluyor. Yine çok önemli olan bir konu, Hemşirelik Meslek Yüksek Okulu konusu... biliyorsunuz burası, Bakanlığımız bünyesinde önlisans eğitimi vermekte idi ancak dünyadaki gelişmeler ve Türkiyedeki gelişmelere paralel olarak yüksek hemşirelerin 4 yıllık lisans eğitimi almaları yönünde görüşleri dikkate alan Bakanlığımız Hemşirelik eğitimini lisans düzeyine çıkartmak için çalışmalar başlatmış ancak, lisans eğitiminin fakülte düzeyinde verilebileceği gerçeğinden hareketle bir üniversite kampüsü içerisine Bakanlığımız ve Üniversite arasında yapılan bir protokol neticesinde eğitim verilmeye başlanmıştır. Bu da hemşirelerin eğitim düzeyini artırarak hastalara daha kaliteli bir hizmet sunumu getirmiştir. Hemşirelik eğitimi AB standardında ve niteliğinde bir seviyeye getirildi.

Diyaliz servislerimiz, son 2 yıl içerisinde, 17 olan seans kapasitesini 24 hastaya çıkartmıştır. Hastalarımızın sosyal ihtiyaçları da göz önünde bulundurularak, her hastanın koltuğuna monte edilmiş televizyonlu yeni koltuklar ile hizmet verilmektedir. Ayrıca diyaliz servisinin akreditasyonu için akreditasyon şirketlerli çalışmalar başlatılmıştır.

Koruyucu sağlık hizmetleri sunumumuz dünya sağlık teşkilatı ve AB normlarına uygun olarak yapılmakta olup gıda ile ilgili mevzuatlarımız AB standartlarına uygun olarak yeniden düzenlenmiştir. Koruyucu sağlık hizmetlerinden olan aşı kampanyamız ise Dünya Sağlık Örgütünün önermiş olduğu programa göre kesintisiz olarak devam etmektedir. Son 4 yıldan bu yana Adolesan çağdaki gençlerimize de koruyucu Hepatit B aşısı yapılmaktadır. Bu yılki aşı programımızda yine Dünya Sağlık Örgütü’nün önermiş olduğu Pnömokok aşısını da ulusal aşı programımıza almış bulunmaktayız. Her yıl 15 Eylül tarihinden itibaren İlk Okullar açılırken doktor, hemşire ve müffetişlerimizden oluşan ekipler oluşturularak aşı programları yapılmakta ve tüm ilkokul 1-5 ‘inci sınıflara rutin aşıları yapılırken diğer sınıflardaki eksik aşıları bulunan çocuklarada ‘catch up’ programı uygulanarak tüm eksik aşıları tamamlanmaktadır. Lise öğrencilerimize yönelik ise, “1 Arallık Dünya AİDS Günü’nden” başlanmak üzere ada genelinde uzman Hekimlerimiz tarafından eğitimler verilmektedir.

Sayın Bakan, kamuoyunda epeyce tartışılan sağlıkta yeniden yapılanma ve yasa çalışmalarınız hakkında ne söylemek istersiniz?

Beş ayaklı masa diye nitelendirdiğimiz sağlık reformunun tamamlayıcıları; Kamu Sağlık Çalışanları Yasası, Sağlık Hizmetleri Döner Sermaye Yasası, Hasta Hakları Yasası, Özel Hastahane, Özel Klinik, Özel Dispanser ve Özel Muayenehaneler Yasası ve Genel Sağlık Sigortası Yasaları çerçevesinde organize edilecek yeni sağlık sisteminin birinci etabı olan ilk dört yıl tamamlandı.

Göreve geldiğimiz 2005 yılında hem altyapıyı güçlendirme çalışmaları hem de yasal düzenlemelerle sağlık reformunu gerçekleştirmeyi hedefledik.Yani bir yandan altyapıyla uğraşırken diğer yandan da boş durmadık ve yeniden yapılanmanın yasa ayağıyla da ilgilendik. Yasal düzenlemeler konusunda, hedeflediğimiz ve sağlık sisteminde olmazsa olmaz olan 5 yasa vardır. Bunlardan Kamu Sağlık Çalışanları Yasası 2 Şubat 2009 dan itibaren yürürlüktedir. Kamu Sağlık Çalışanları Yasası Meclis’ten geçirilerek hekimlerin çalışma saatleri uzatılmıştır. KKTC’de ilk kez sağlık çalışanların ayrı bir yasa kazandırılmış ve sağlık çalışanlarının, hemşirelerin barem ve vardiya tahsilatları yeniden düzenlenmiştir. Ayrıca Sağlık Hizmetleri Döner Sermaye Yasa tasarısı Cumhuriyet Meclisi’ne gönderildi. İlgili komitede görüşülmektedir. Hasta Hakları Yasası tamamlanarak Bakanlar Kurulu’ndan geçirilmiş ve ivedilikle Meclis’e sevk edilmiştir. Yürürlükte olan Özel Hastahane, Özel Klinik, Özel Dispanser ve Özel Muayenehaneler (Denetim) Yasası günün koşullarına uygun olarak tüm ilgili sivil toplum örgütlerinin görüşleri alınmak kaydıyla revize edilmiş ve son hali Bakanlar Kurulu’na gönderilmiştir. Hasta Hakları Yasası Meclis gündemindedir. Sistemin tamamlayıcı ayağı olan Genel Sağlık Sigortası Yasası için ise 2009-2010 yılında kademeli bir şekilde geçmek için gerekli planlama ve projeler öngörülmüştür.

Kamu Sağlık Çalışanları Yasası sizinde ifade ettiğiniz gibi 2 Şubat’ta yürürlüğe girdi. Personelin yasaya uyup uymadığını nasıl kontrol ediyorsunuz?

Öncelikle şunu belirtmek isterim. Kamu Sağlık çalışanları Yasası bir ilk olmakla birlikte sağlık reformunun da başlangıcıdır. Elbette yürüyecek daha çok yolumuz var. Bizler çıktığımız yoldan asla geri dönmeyiz. Personelin Kamu Sağlık Çalışanları Yasasına uyup uymadıkları konusundaysa başta Bakanlığımız olmak üzere, denetim yetkisi olan tüm makamlar tarafından gerekli denetimler yapılmaktadır. Zaman zaman sıkıntılar olmaktadır ilk başlarda belki ama, zaman ilerledikçe sistem rayına oturacaktır.

Sayın Bakan, ilk etap çalışmalarınızın ardından ikinci iktidar döneminde ne gibi hedefleriniz olacaktır?

Çalışmalarımız; sağlık hizmeti sunumunda kamu-özel ayrışımını hedefleyen yasal düzenlemeleri yaşama geçirme çerçevesinde sürecektir. Yeniden yapılanma projesi’nin ikinci etabında, vatandaşların daha kolay, nitelikli ve hızlı hizmet alabileceği sistemin geliştirilmesi için çalışmalar yürütülecektir. Mesai saatlerinin arttırılmasıyla döner sermaye ve performans sistemi ile hekimler teşvik edilecektir. Hastaların çok daha uzun zaman dilimleri içinde doktor seçme hakkının olacağı ve randevulu hizmet alabileceği sistem yaratılacaktır.

Yasal düzenlemeler konusunda Kamu Sağlık Çalışanları Yasası ile birlikte yürürlüğe girecek Döner Sermaye Yasası, çalışma koşullarını iyileştirerek ülkemizin koşullarına uygun, sürdürülebilir bir sistem oluşturularak, çalışan personelin motivasyonu ve verimliliği yükseltilecektir. Ayrıca yine 2009 yılında hayata geçirmeyi hedeflediğimiz Özel Hastaneler ve Klinikler Yasası, Hasta Hakları Yasası ve Genel Sağlık Sigortası Yasaları ile birlikte düşünüldüğünde sağlık sunumunda, çağdaş, kaliteli ve 24 saat kesintisiz devlet ve özel sektörden hizmet alma imkanlarıyla hizmet olanağı sağlanacaktır. Döner Sermaye Yasası, KKTC vatandaşları ile KKTC’de yaşayan ve Genel Sağlık Sigortası kapsamında olan yabancılar ve diğerlerini kapsayacaktır. Amaç, genel bütçe yükünün azaltılması, kamudaki atıl kapasitenin kullanılması, sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi, toplumsal faydalar sağlanması, çağdaş, kaliteli, verimli, etkin sağlık hizmetinin sunulmasıdır.

Revize edilen Özel Hastahane, Özel Klinik, Özel Dispanser ve Özel Muayenehaneler Yasası ile de özel sağlık kurumlarının hizmetleri kesintisiz şekilde denetlenecektir. Özelde verilen hizmetlerin niteliği yükseltilecektir. Hasta Hakları Yasası ile hastaların, ırk, dil, din, mezhep, cinsiyet, siyasi, düşünce, felsefi inanç ve sosyo-ekonomik durumları dikkate alınmadan ve ayrımcılık yapılmadan sağlık hizmeti verilecektir. Sağlık hizmetleri; herkesin kolayca ulaşabileceği şekilde ve kesintisiz sunulacaktır. Genel Sağlık Sigortası tüm vatandaşların eşit kapsam ve kalitede sağlık hizmetlerini almalarını sağlayacak olan finansal sistemi olacaktır.
Genel Sağlık Sigortası ile KKTC’de bulunan herkes sigorta kapsamına alınacak ve sağlık harcamaları bu sigortadan karşılanacak. Yasanın hazır hale getirilip Meclis’ten geçirilmesiyle, çok daha yaygın şekilde özel sektörden de yardım alınabilecek bir sistem kurulmuş olacaktır. Genel Sağlık Sigortası’nın temel amacı, tüm vatandaşlara eşit dengeli kaliteli ve sosyal adalet ilkesine uygun sağlık hizmeti sağlanması. Katılımın zorunlu olduğu primin ödeme gücü ile orantılı hizmetin ihtiyaçlara göre sunulduğu sistemin getirilmesi, ödeme gücü olmayanların Sağlık Sigortası Priminin kamu kaynaklarından karşılanması, Koruyucu Sağlık Hizmetlerinin teşvik edilmesidir.

Ayrıca ülke kaynaklarının suiistimal edilmesini önleyici etkin bir yapının kurulması ve sağlık hizmetine kolay erişebilirliğinin sağlanmasıdır.

Sizin de anlayacağınız üzere, önümüzdeki 5 yıl içerisinde; Yeniden Yapılanma ve Dönüşüm Projesine devam edilecektir. Koruyucu sağlık hizmetleri güçlendirilecektir. KKTC’ye özgü aile hekimliği sistemine geçilecektir. Sağlık hizmetlerinin kolay erişilebilir, etkin ve kaliteli bir yapıya kavuşturulması sağlanacaktır. Sağlık Bakanlığı yeniden yapılandırılarak düzenleme, planlama ve denetleme rolünün güçlendirilmesi çalışmalarına devam edilecektir. Devletin sağlık hizmetlerini doğrudan yönetmesi değil yönlendirmesi ilkesi hayata geçirilecektir.

Yakın bir geçmişte otomasyonun hayat bulması adına önemli bir adım atıldığını ve otomasyon ihalesinin sonuçlandığını anımsıyoruz. Sağlıkta E-Devlet projesinden de söz edermisiniz ?

Sağlıkta Otomasyon gerçekten çok önemli. KKTC’de E-Devlet ilk kez sağlık servislerimizde hayat bulacaktır. Ve Otomasyon sistemine geçilmesiyle birlikte; 5 hastane, 17 sağlık merkezi ve bakanlık örgütü ile 5 daire bir birine bağlanacaktır.

Sayın Bakan sağlıkta otomasyona geçilmesinin ne gibi faydaları olacak, biraz açarmısınız?

Bu sayede hizmetler kesintisiz ve sürekli bir şekilde elektronik ortamda
sağlanacaktır. Vatandaşlarımız, evlerinde bilgisayarın başına oturup internet vasıtasıyla randevu alabilecekler mesela. Sadece bu kadar da değil, tüm veriler bir merkezde toplanacak ve herşey ama herşek göz önünde kayıt altında olacak. Mesela Doktorlar, hastaların tüm bilgilerine ulaşacak ve ayrıca bilgi edinme ve kişisel verilerin korunmasıyla ilgili yasalar tahtında vatandaşlar e-devlet ve e-sağlık portalından online sağlık bilgilerine ulaşabilecek. İlaç stoklarından randevulara kadar herşey elektronik ortamda Bakanlık tarafından takip edilebilecek.

Projenin uygulanmasıyla denetimsizlik de ortadan kalkacak. Hastanelerdeki hasta ve hekimlerle ilgili dökümlerin özel haklar hariç yöneticilerce görülebilecek. Tüm hastanelerde yapılan tedaviler ilgili kurumlarca görülebilecek. Reçete sistemiyle tüm ilaç yönetimi elektronik ortamda yapılabilecek. Ayrıca, personelle ilgili her türlü idari işlem de elektronik ortamda yapılabilecektir.

Daha şeffaf, daha demokratik yerinden yönetilen döner sermaye performans sistemiyle teşvik ve motive edilen sağlık hizmetleri, hasta memnuniyeti olarak geri yansıyacaktır.

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 

  Öğrencilere diş tedavisi
                                                                                                                      19 Mart 2009, Perşembe
Öğrencilere diş tedavisi
 

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Trenyolu Dişçilik Polikliniği’nde Atatürk İlkokulu’nda öğrenim gören öğrencilere diş tedavisi yapıldı
     

  

454 öğrenciden 65’inin dişleri tamam fakat 389’u tedavi gerektiriyor
     

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Trenyolu Dişçilik Polikliniği’nde Atatürk İlkokulu’ndan 11 öğrenciye diş tedavisi yapıldı
     

Sağlık Bakanlığı ile Lefkoşa Saraöynü Rotary Kulübü arasında 16 Mart’ta imzalanan protokol çerçevesinde gerçekleştirilen diş bakımına, Atatürk İlkokulu’ndan 5’ci sınıf öğrencileri katıldı.

Muayene ve tedaviyi kapsayan protokole göre geçtiğimiz hafta içinde 454 öğrenci diş taramasından geçirildi.. Öğrencilerin 65 tanesinde diş problemi görülmezken, 389 öğrencinin tedaviye ihtiyacı olduğu saptandı. Öğrenciler küçük gruplar halinde haftada 2 gün tedavi edilecek.

Diş tedavisine Mesul Diş Hekimi Dt. Pertev Günday, Atatürk İlkokulu Müdürü Rasiha Erkal, Lefkoşa Sarayönü Rotary Kulübü geçmiş dönem başkanı ve Liderlik Enstitüsü Başkan Yardımcısı Derviş Yaşar Baha ile yetkililer katıldı.

Dt. Pertev Günday öğrencilerin tedavisi öncesinde yaptığı konuşmada, Sağlık Bakanlığı ile Lefkoşa Saraöynü Rotary Kulübü arasında imzalanan protokol çerçevesinde öğrencilere yapılan diş tedavilerine ise bugün Atatürk İlkokulu öğrencileriyle başlandığını belirterek, her hafta tedavi edebilecekleri kadar öğrenciyi gruplar halinde alacaklarını kaydetti. Atatürk İlkokulu Müdürü Rasiha Erkal da, bakanlık ve kulüp yetkililerinin yardımlarıyla öğrencilerin diş bakımının yapılacağına işaret ederek, katkı koyan herkese teşekkür etti.

Derviş Yaşar Baha da, kulüp olarak 4 yıl devam edecek çalışmalarının önce tarama sonra tedavi şeklinde gerçekleştirileceğini belirterek, kulüplerinin topluma hizmet amacıyla çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi. - TAK -

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 

  Bakanlık'tan Güney'den sağlık hizmeti alanlarla ilgili açıklama
                                                                                                                      19 Mart 2009, Perşembe
Sağlık Bakanı Eşref Vaiz
 

Sağlık Bakanlığı Güney Kıbrıs’tan sağlık hizmeti alanlarla ilgili açıklama yaptı:
     

  

“Güney Kıbrıs’tan sağlık hizmeti alanlarla ilgili basında yer alan rakamlar şüpheli”
     

Rakamların şişirme olabileceği konusunda soru işaretleri bulunuyor”

Güney Kıbrıs hastanelerine başvuran hastaların isimleriyle birlikte dökümü istenecek

     

Sağlık Bakanlığı, Güney Kıbrıs’tan sağlık hizmeti alanlarla ilgili basında yer alan rakamların şüpheli olduğunun düşünüldüğünü; Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Kıbrıslı Türklere verdiği hizmetin karşılığını Avrupa Birliği’nden katkı olarak geri aldığını, dolayısıyla bu rakamların şişirme olabileceği konusunda soru işaretleri bulunduğunu kaydetti. Sağlık Bakanlığı, Avrupa Birliği Sağlık Komiserliği’nden Güney Kıbrıs hastanelerine başvuran hastaların isimleriyle birlikte dökümünü isteyeceğini belirtti.

2008 YILINDA DEVLET HASTANELERİNDE 813 BİN 217 HİZMET
Bir kaç gündür basında yer alan Güney Kıbrıs’tan sağlık hizmeti alan KKTC vatandaşlarının rakamları ile ilgili yaptığı açıklama yapan Sağlık Bakanlığı, bugün KKTC’deki devlet hastanelerinden binlerce kişinin ayaktan veya yatılı olarak hizmet aldığını; KKTC genelindeki tüm devlet hastanelerinde 2008 yılında ayaktan, yatılı tedavi ve ameliyatlar olmak üzere toplam 813 bin 217 hizmet verildiğini kaydetti.

Bakanlık, resmi olduğundan bile şüphe edilen rakamlar üzerinden siyaset yapılmaya çalışmasını doğru bulmadığına işaret etti ve “bu yayınları yapanlar, bilmelidirler ki, üç bin kişinin üzerinden siyaset yaparken, güvensizlik yaratmakta ve bindiği dalı kesmektedirler.Unutulmamalıdır ki, acil bir durumda herkesin başvuracağı yer KKTC’deki devlet hastaneleridir” ifadelerini kullandı. Sağlık Bakanlığı, Güney Kıbrıs’taki ihtiyaç alanlarının büyük kısmını ortadan kaldırdığını ifade ederek, beyin ve kalp alanındaki önemli operasyonların artık KKTC’de de gerçekleştiğini, radyoterapi konusunda uzun yıllardan beridir Türkiye Cumhuriyeti’nden hizmet alındığını, hastaların mağdur edilmediğini ve uçak parası dahil, her türlü masrafının karşılandığını aktardı. Yasakçı bir zihniyete sahip olmadığına, hekim seçme hakkına saygı duyduğuna dikkat çeken Bakanlık, “bir çok hastamız da onca yönlendirmeye rağmen Güney’den hizmet almayı reddederek, bakanlığımızın anlaşmalı olduğu Ankara ve Adana’daki Başkent Özel Üniversitesi ve diğer üniversite hastanelerinden ücretsiz olarak hizmet almaktadır. Sınır kapıları henüz açık değilken, sadece bir kaç siyasi ismin kapalı kapılar ardından Güney Kıbrıs’ta tedaviye gittiğini ve gariban vatandaşın mağdur kaldığı günleri unutmadık” diye devam etti.

“HASTA PAZARLAMAYA ÇALIŞANLAR DEŞİFRE EDİLECEK”
Sağlık Bakanlığı, radyoloji ve kardiyoloji alanlarında Güney Kıbrıs’a “hasta pazarlamaya” çalışanlar bulunduğunu, bu kişilerin isimlerinin yakın bir zamanda deşifre edileceğini de belirtti. Bakanlık, radyoterapi alanında eksikliği olan lineaks ve simülaör cihazlarının YDÜ Tıp Fakültesi tarafından yakın zamanda ülkeye getireceğini ve bundan büyük bir mutluluk duyulduğunu da kaydetti.

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 

  Girne Akdeniz Lions Kulübü'nden anlamlı bağışlar...
                                                                                                                      19 Mart 2009, Perşembe
Girne Akdeniz Lions Kulübü
 

Girne Akdeniz Lions Kulübü’nden Sağlık Bakanlığı’na santrüfüj ve ekg cihazı bağışlandı
     

  

Girne Akdeniz Lions Kulübü, Sağlık Bakanlığı’na Santrüfüj ve EKG cihazı bağışladı
     

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Diabet Merkezi Lokali’nde dün saat 11.00’de düzenlenen törende kulüp dönem başkanı Göksel Özdil, cihazları Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Asaf Şenol’a takdim etti.
     

Törende Sağlık Bakanlığı yetkilileri, kulüp üyeleri ve sponsorlar hazır bulundu.

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 

  Dağyolu Sağlık Ocağı doktorlu hizmet vermeye başladı
                                                                                                                      18 Mart 2009, Çarşamba
Dağyolu Sağlık Ocağı
 

Sağlık Bakanlığı ve Dikmen Belediyesi işbirliğiyle;
     

  

Dağyolu Sağlık Ocağı doktorlu hizmet vermeye başladı
     

Sağlık Bakanlığı ve Dikmen Belediyesi işbiliğiyle, Dağyolu Sağlık Ocağı ilk kez doktorlu hizmet vermeye başladı
     

İyileştirilen ve yeni bir çehreye kavuşturulan Dağyolu Sağlık Merkezi’ne bundan böyle ayın belli günlerinde doktor, hemşire ve eczacı giderek, hasta ve yaşlılara hizmet verecek.

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Sıdıka Kayımbaşıoğlu, Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi, CTP-BG Girne milletvekilleri Salih İzbul ve Abbas Sınay bugün doktorlu hizmete başlayan Dağyolu Sağlık Ocağı’nı ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Kayımbaşıoğlu, ziyaret sıraında basına yaptığı açıklamada, sağlığın Anayasa’sa da belirtildiği gibi herkesin hakkı olduğunu vurguladı ve bakanlık olarak herkesin hak ettiği hizmeti alabilmesi için bir çok sağlık merkezini iyileştirerek çağdaş hizmet verir hale getirdiklerini kaydetti. Kayımbaşıoğlu, Dağyolu Sağlık Ocağı, Dikmen Belediyesi ile işbirliği halinde çalışır hale getirmekten bakanlık olarak duyduğu mutluluğu ifade etti.

Evde Yaşlı Bakım Projesi’nin de genişleyerek yaygınlaştırıldığına dikkat çeken Kayımbaşıoğlu, yine belediyeyle işbirliği halinde, Dikmen ve çevre köylerinde de bu hizmetin verilmeye başlandığını söyledi.

Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi ise, Dağyolu’na ilk kez doktor gelmesinin sevincini yaşadıklarını vurgulayarak, Sağlık Bakanlığı ile birlikte ortak çalışmaların süreceğini belirtti.

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 

  Lefkoşa Atatürk İlkokulu öğrencilerine ağız ve diş tedavisi
                                                                                                                        16 Mart 2009, Pazartesi
Sıdıka Kayımbaşıoğlu
 

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi ile Lefkoşa Sarayönü Rotary Kulübü arasında Atatürk İlkokulu’nda öğrenim gören 445 öğrencinin ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin yürütülmesine yönelik işbirliği protokolü imzalandı:
     

  

Sağlık Bakanlığı ile Lefkoşa Sarayönü Rotary Kulübü arasında işbirliği protokolü
     

Protokole Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Dr. Sıdıka Kayımbaşıoğlu ve Lefkoşa Sarayönü Rotary Kulübü Dönem Başkanı Ayşe Coşar imza koydular
     

Protokol gereği, Lefkoşa Atatürk İlkokulu’nda bu yıl öğrenim görmekte olan 445 ve gelecek yıl öğrenim görecek olan öğrencilerin ağız ve diş sağlığı tedavileri yapılacak.

İmza töreninde protokolün amacı hakkında açıklamalarda buluna Dr. Kayımbaşıoğlu, projenin ilk ayağında, 2008 – 2009 öğretim yılı ile 2009 – 2010 öğretim yıllarında Atatürk İlkokulu’nda öğrenim gören öğrencilerin, Lefkoşa Sarayönü Rotary Kulübü’nün görevlendireceği bir diş hekimi ile Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürlüğü’nün görevlendireceği iki diş hekiminin okulda çürük tesbiti yapacağını belirtti.

Kayımbaşıoğlu: “Gerekli tedaviler yapılacaktır”
Daha sonraki aşamadaysa, tedavi gereken çocuklara, Lefkoşa Kentsel Sağlık Merkezi Diş Polikliniği’nde görevli diş hekimleri tarafından gerekli tedavilerinin yapılacağını da ifade eden Kayımbaşıoğlu, proje kapsamında öğrencilerdeki çürük dişlerin tedavisinin ve diş çekimi ile ilaç tedavisi (abse) gibi işlemlerin yapılacağını söyledi.

Coşar: “Kulüp bir hekim ve el aletleri ile sarf malzemelerini sağlayacak”
Kayımbaşıoğlu’ndan sonra konuşan Lefkoşa Sarayönü Rotary Kulübü Dönem Başkanı Ayşe Coşar ise, Atatürk İlk Okulu’ndaki öğrencilerde çürük tesbiti için bir diş hekiminin görevlendirilmesi ile muayene ve tedavilerde kullanılmak üzere el aletleriyle sarf malzemelerinin Lefkoşa Sarayönü Rotary Kulübü tarafından temin edileceğini kaydetti.

Tarafların katılımı
Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürlüğü, tedavi süresince Kentsel Sağlık Merkezi Diş Polikliniği’nde görevli 5 diş hekimi, 3 diş bakıcısı ve 3 kayıt memuru ile projeye katkı koyacak. Lefkoşa Sarayönü Rotary Kulübüy ise, tedavi gereken öğrencilerin Lefkoşa Kentsel Sağlık Merkezi Diş Polikliniğine taşınması ve bir refakatçi temini sağlayacaktır. Ayrıca Lefkoşa Sarayönü Rotary Kulübü tedavi gereken öğrencilerin, velilerinden tedavi onayının alınması konusunda projeye katkıda bulunacak.

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 

  Sağlık Bakanı Eşref Vaiz’in 14 Mart Tıp Bayramı Mesajı
                                                                                                                             13 Mart 2009, Cuma
Eşref Vaiz
 
     

Tıp alanında gelişmeler yaşanırken, vatandaşlarımıza kolay, erişilebilir ve etkili sağlık hizmeti sunabilmek için en büyük görev başta doktorlar olmak üzere tüm sağlık çalışanlarına düşüyor. Bu nedenle hekimlik mesleği önemini hiçbir zaman kaybetmeyecek kutsal bir meslekolarak yerini koruyor.

Bu yıl 14 Mart Tıp Bayramı’nı sağlıkta ‘yeniden yapılanma ve dönüşüm projesi’nin birinci etabını tamamlamamın gururuyla çok daha umutlu kutluyoruz. Sağlık Bakanlığı olarak, kuracağımız sistemin altyapı olanaklarını ve yasal düzenlenemeleri hazırlamanın ve ilkleri gerçekleştirmenin haklı gururunu yaşıyoruz.

Önce hasta memnuniyeti temelli yeniden yapılanmanın yasal ayağında hekimlerimiz ve sağlık çalışanlarımız için çok önemli adımlar attık. Kamu Sağlık Çalışanları Yasası Meclis’ten geçirerek, KKTC’de ilk kez sağlık çalışanlarına ayrı bir yasa kazandırdık. Böylece sağlık çalışanlarının ve hemşirelerin barem ve vardiya tahsisatları yeniden düzenlendi. Sağlık Hizmetleri Döner Sermaye Yasa tasarısı Cumhuriyet Meclisi’ne gönderildi. Yasa tasarısı ilgili komitede görüşülüyor. Hasta Hakları Yasası tamamlanarak Bakanlar Kurulu’ndan geçirildi ve ivedilikle Meclis’e sevk edildi. İlgili komitede görüşülüyor.

Yürürlükte olan Özel Hastahane, Özel Klinik, Özel Dispanser ve Özel Muayenehaneler (Denetim) Yasası günün koşullarına uygun olarak tüm ilgili sivil toplum örgütlerinin görüşleri alınmak kaydıyla revize edildi ve son hali Bakanlar Kurulu’na gönderildi. Hasta Hakları Yasası’nın da içinde olduğu, beş ayaklı masa diye yenitelendirdiğimiz sağlık reformunun tamamlayıcıları; Kamu Sağlık Çalışanları Yasası, Sağlık Hizmetleri Döner Sermaye Yasası, Özel Hastaneler ve Klinikler Yasası ve Genel Sağlık Sigortası Yasaları çerçevesinde organize edilecek yeni sağlık sisteminin birinci etabı olan ilk dört yılı tasarladık.

Çalışmalarımız; sağlık hizmeti sunumunda kamu-özel ayrışımını hedefleyen yasal düzenlemeleri yaşama geçirme çerçevesinde sürecektir.

Ülkemizde ilk kez Hacettepe Üniversitesi desteğinde Tıp Fakültesi ve Ankara Üniversitesi desteğinde Diş Hekimliğ Fakültesi hizmet vermeye başlamıştır. Dolayısıyla, bu sene, 14 Mart Tıp Bayramını, Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) bünyesinde kurulan Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği Fakülteleri’nin hayat bulmasıyla daha anlamlı kutluyoruz. Bütün çalışmaların temelinde, sağlık çalışanlarının emeği ve katkısı vardır.

Türk hekimlerimizin ve tüm sağlık çalışanlarımızın bu hizmet kervanında özveri ve inançla meslek onuruna yakışır bir şekilde hizmet üretmeye devam edeceklerine inancım sonsuzdur. Bu duygu ve düşüncelerle tüm sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı'nı içtenlikle kutluyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyorum.

Dt. Eşref Vaiz
Sağlık Bakanı

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 

  Evde yaşlı bakım projesi ilerletiliyor
                                                                                                                     11 Mart 2009, Çarşamba
Evde yaşlı bakım projesi
 

Sağlık Bakanlığı’nın başlattığı kampanyadan Dikmen ve çevre köyler de yararlanmaya başladı:
     

  

Evde Yaşlı Bakım Projesi 11 köyde daha başlatıldı
     

Sağlık Bakanlığı’nın “Evde Yaşlı Bakım Projesi” kapsamında başlattığı kampanyadan Dikmen ve çevre köyler de yararlanmaya başladı
     

Sağlık Bakanlığı ile Dikmen Belediyesi’nin işbirliğinde Dikmen Belediyesi sınırları dahilindeki Dikmen, Şirinevler, Akçiçek, Göçeri, Dağyolu, Pınarbaşı, Ağırdağ, Boğaz, Taşkent, Kömürcü ve Güngör’den oluşan toplam 11 köyde 60 yatalak ve bakıma muhtaç yaşlıya bugünden itibaren evlerine gidilip hizmet götürülecek.

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz de, bugün bölgeye ziyarette bulundu. Sağlık Bakanı Eşref Vaiz ve beraberindeki heyet, Dikmen Belediyesi yetkilileri ile birlikte yaptığı ziyarette vatandaşlarla sohbet etti. Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, ziyaretlerinin ardından Dikmen köy meydanına giderek Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi ile birlikte “Evde yaşlı bakım projesi” kapsamında başlattıkları kampanya ile ilgili bilgi verdi. Bakan Vaiz, sağlık hizmeti vermeyi amaçladıklarını ifade ederek, ülke genelinde Belediyelerle işbirliği içinde yaptıkları ‘Evde Yaşlı Bakım Projesinin’ ilerletildiğini vurguladı.

Dikmen’de Sağlık Merkezi bulunduğunu hatırlatan Bakan Vaiz, 4 Sağlık Merkezi’nin yenilenerek hizmet vermeye başladığını açıkladı. Dikmen bölgesinde yapılan araştırmada 11 köyde 60 yaşlı hasta bulunduğunun tespit edildiğini söyleyen Eşref Vaiz, Bakanlığın, belediye ile işbirliği içerisinde bu yaşlıların Sağlık Merkezi’nde rutin bakımının üstleneceğini, evde yatalak durumda olanların ise evlerinde bakım kampanyası kapsamında tırnak, saç bakımı gibi sorunlarının giderileceğini anlattı.

Bakan Vaiz, bölgedeki yaşlılara Sağlık Merkezi ve Doktor Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi yataklı kurumlarına ulaşmada belediye ile sıkı işbirliği içerisinde çalışacaklarını da sözlerine ekledi. Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi de, belediyelerin görevinin sadece sağlık alanında değil her alanda insanlara hak ettiği hizmeti götürmek olduğunu belirtti. (TAK)

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 

  Tıp Bayramı'nda yeniden yapılanma projesi
                                                                                                                     11 Mart 2009, Çarşamba
14 Mart Tıp Bayramı
 

KT. Tabipleri Birliğini kabul eden Sağlık Bakanı Eşref Vaiz vurguladı:
     

  

“Tıp bayramında yeniden yapılanma projesini hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz”
     

VAİZ: “Kamu sağlık çalışanları 45 yıldan sonra ilk kez kendilerine ait bir yasaya kavuştularmuşlardır. Ayrıca bu yıl, birçok yasa tasarısının meclisin gündeminde bulunan bir tıp bayramı yaşıyoruz. Hasta hakları yasası, döner sermaye yasası ve yeniden redakte edilen özel hastaneler yasa tasarıları meclise sevk edilmiştir”

BAYDAR: “30 yıldır kavgasını verdiğimiz yasanın ilk adımını Sağlık Bakanlığıyla birlikte attık. Bu bir başlangıçtır”

     

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği, “14 Mart Tıp Bayramı” dolayısıyla sürdürdüğü nezakat ziyaretleri çerçevesinde, Sağlık Bakanı Eşref Vaiz’e makamında konuk oldu.

Alper Baydar Başkanlığındaki Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği ziyarette, Bakan Vaiz’i 13 Mart 2009 Cuma günü yapılacak olan tıp bayramı töreni ve 14 Mart 2009 Cumartesi akşamı yapılacak olan baloya davet etti.

Ziyarette konuşan Bakan Vaiz, “ne güzel ki tıp bayramı etkinlklerini birlikte kutlayacağız” şeklinde mutluluğunu ifade ederek, Sağlık Bakanlığı’nın tıp haftası dolayısıyla tartışılan önemli konulardan yararlandığını ve bu konuları gündem yapıp, çözüm üretilmesi için çalışma başlatıldığını söyledi.

Yeni yasa tasarıları mecliste
Sağlık çalışanlarının kendilerine ait bir yasaya ilk kez bu dönemde kavuştuklarını da anlatan Vaiz,” kamu sağlık çalışanları 45 yıldan sonra ilk kez kendilerine ait bir yasaya kavuşmuşlardır. Ayrıca bu yıl, birçok yasa tasarısının meclisin gündeminde bulunan bir tıp bayramı yaşıyoruz. Hasta hakları yasası, döner sermaye yasası ve yeniden redakte edilen özel hastaneler yasa tasarıları meclise sevk edilmiştir” dedi.

Hekimlerin hasta haklarına ilgisi sevindirici
Bakan Vaiz, hekimlerin kendi yasalarının dışında hasta hakları yasasına da ilgi göstermelerinin son derece sevindirici bir yaklaşım olduğunun altını da çizdi. Hasta hakları yasasının, döner sermaye yasası ve yeniden redakte edilen özel hastaneler yayasıyla birlikte mecliste olduğunu da kaydeden Vaiz, tıp bayramı törenlerinde ortaya koyabilecekleri icraatlar ve projelerinin olduğunu söyledi.

Sağlıkta yeniden yapılanma süreci Tabipler Birliğiyle de çok tartışıldı
Sağlıkta yeniden yapılanma projesi Kıbrıs Türk Tabipleri Birliğiyle de çok tartışıldı ve bu büyük proje birlikte sürdürüldü. Bu yılki tıp bayramında, sağlıkta yeniden yapılanma projesini hayata geçirmenin mutluluğunu birlikte paylaşıyoruz.

Kamu sağlık çalışanları yasası son durak değildir
Bakan Vaiz’den sonra konuşan KT. Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Alper Baydar, Kamu Sağlık Çalışanları Yasasının son durak olmadığını, aksine sağlıktaki yeniden yapılanmanın başlangıcı olduğunu belirtti. Baydar, “30 yıldır kavgasını verdiğimiz yasanın ilk adımını Sağlık Bakanlığıyla birlikte attık. Bu bir başlangıçtır. Dolayısıyla biz bu yasaya destek verdik, olumlu bir tavır sergiledik. Katılımcı ve demokratik bir tavır sergileyen Sağlık Bakanlığına çok teşekkür ederiz” dedi.

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 

  GAÜ Homotoksikoloji konferansı
                                                                                                                                6 Mart 2009, Cuma
Homotoksikoloji konferansı
 

Sağlık Bakanlığıyla , Girne Amerikan Üniveristesi işbirliğinde düzenlenen “Homotoksikoloji’nin Geliştirilmiş Sağlık Hizmetlerindeki Yeri “ konulu konferans , bugün üniversitenin Millenyum Kompleks Senato Kongre Merkezinde gerçekleşti:
     

  

Homotoksikoloji konferansı
     

Konferansta, Vücudun, kendini tedavi edici yanlarının uyarılmasıyla,kendi kendini iyileştirmesinin sağlandığı ve herhangi bir yan etkisi bulunmayan , doğal bir alternatif tıbbi tedavi şekli olan Homotoksikoloji ilgili gelişmeler ele alındı
     

Sağlık Bakanlığıyla, Girne Amerikan Üniveristesi işbirliğinde düzenlenen “Homotoksikoloji’nin Geliştirilmiş Sağlık Hizmetlerindeki Yeri “ konulu konferans, bugün üniversitenin Millenyum Kompleks Senato Kongre Merkezinde gerçekleşti.

Vücudun, kendini tedavi edici yanlarının uyarılmasıyla,kendi kendini iyileştirmesinin sağlandığı ve herhangi bir yan etkisi bulunmayan , doğal bir alternatif tıbbi tedavi şekli olan Homotoksikoloji ilgili gelişmelerin ele alındığı konferansa, Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, GAÜ Rektörü Profesör Doktor Nilgün Sarp, GAÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Memduh Erdal, bakanlık yetkilileri, üniversitenin turizm ve hemşirelik yüksekokulu öğrencileriyle, konuyla ilgili uzmanlar katıldı. Homotoksikoloji ve alternatif tıp konusunda , bilimsel ve alternatif tıbbın ortak uygulanmalarının oldukça yaygın olduğu Rusya’dan, konuyla ilgili 2 önemli isim olan Moskova Üniveristesi IM Seçenova Tıp Akademisi, Alternatif Tıp ve Klinik Fizyoloji Bölüm Başkanı Porfesör Doktor Zilov Vadim Georgevich ile Moskova Özel Akvamed Hastanesi Nöroloji,Refleksoloji ve Homeopati Uzmanı Doktor Elena Batanova’nın konuşmacı olarak katıldığı konferansta, homotoksikoloji konusunda yaşanan gelişmeler ele alındı. Konferansta, Porfesör Doktor Zilov Vadim Georgevich ve Doktor Elena Batanova, homotoksikolojinin tanımı, alternatif tıbba modern bir bakış açısı:homotoksikoloji, vucudun homeopati denilen koruma mekanizmaları, hastalıklarda toksik maddelerin rolü ve alternatif tıpla bu problemlere yaklaşım ve tedaviler, akupuntur, lazeropuntur ve örnek tadaviler konularında sunumlar gerçekleştirdi.

Porfesör Doktor Zilov Vadim Georgevich ve Doktor Elena Batanova sunumlarının ardından katılımcıların sorularını yanıtladı. Konferansın sonunda Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Porfesör Doktor Zilov Vadim Georgevich ve Doktor Elena Batanova ‘ya birer teşekkür plaketi sundu. Konferansla ilgili olarak açıklamada bulunan Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Homotoksikoloji ve alternatif tıp konusunda bilimsel ve alternatif tıbbın ,ortak uygulanmasının özellikle Rusya’da çok önemli bir noktada olduğunu belirterek, bu dünyada olduğu gibi ülkemizde de tartışılan bir konu olduğunu dile getirdi. Bakanlık ve GAÜ işbirliğinde gerçekleşen “Homotoksikoloji’nin Geliştirilmiş Sağlık Hizmetlerindeki Yeri “ konferansına katılan 2 Rus bilimadamının ,yaptıkalrı sunumlarla Homotoksikoloji konusunda dünyada ve kendi ülkelerindeki gelişmeleri aktardıklarını kaydeden Vaiz, konferansta özellikle, Rusya’da yaşlı insanlar üzerinde kronik hastalıkalr konusunda yapılan çalışmalar hakkında bilgi sunulduğunu söyledi. Homotoksikoloji ve alternatif tıp tedavilerine paralel olarak bugün dünyada bir sağlık turizmi geliştiğine de dikkati çeken Vaiz, “bunun günümüzde tartışılan yanı turizmle ve özellikle yaşlılarla ilgilidir.Bu konuda dünyada sağlık turizmi gelişmeye başladı ve belli bir yaşın üzerindeki insanlar bu tür tıbbi hizmetleri almak için dünyada bu uygulamayı yapan ülkelere gitmektedirler” dedi.

Konuyla ilgili en yeni gelişmeler ve uygulamaların ele alındığı Konferansın,bu yönüyle de ülkeye önemli katkı sağlayacağına inanç belirten Vaiz, konferansın çok faydalı geçtiğini vurguladı.

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 

  Dikmen'de yaşlılara evde bakım hizmeti
                                                                                                                       4 Mart 2009, Çarşamba
Evde bakım hizmeti
 

Sağlık Bakanlığı ve Dikmen Belediyesi işbirliğiyle restore edilen Dikmen, Taşkent, Şirinevler ve Dağyolu Sağlık Ocaklarını ziyaret eden bakan Vaiz’den müjde:
     

  

Dikmen’de de yaşlılara evde bakım hizmeti sağlanacak
     

Vaiz: “Sağlık Bakanlığı’nın Lefkoşa, Gazimağusa, Gönyeli, Alayköy, Akıncılar, Yenierenköy, Dipkarpaz, Değirmenlik ve Beyarmudu Belediyeleriyle ortaklaşa sürdürdüğü yaşlılara evde bakım hizmeti projesini en kısa sürede Dikmen Belediyesiyle de hayata geçirmek için çalışma başlattık”

Çelebi: “Belediye olarak çağdaş bir anlayışla vatandaşa hizmet sunmayı görev edindik”

     

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Sağlık Bakanlığı ve Dikmen Belediyesi işbirliğinde yapılan tadilatla yenilenen Dikmen, Taşkent, Şirinevler ve Dağyolu Sağlık Ocaklarını ziyaret etti. Sağlık Ocaklarında incelemelerde bulunan Bakan Vaiz’e Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi ve Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Başhekimi Dr. Sonay Özbalıkçı da eşlik etti. Eşref Vaiz, ziyarette yaptığı konuşmada Dikmen Belediyesi ile Sağlık Bakanlığı’nın ortak çalışmasıyla Dikmen, Taşkent, Şirinevler ve Dağyolu Sağlık Ocaklarının tadil edildiğini söyledi.

Sağlık merkezleri ve sağlık ocaklarına yönelik başlattıkları kampanyanın devam ettiğinide ifade eden Bakan Vaiz, “Amaç, hizmeti halkın ayağına getirmektir” dedi.

Yaşlılara evde bakım hizmeti de sağlanacak
Ziyaretlerde köylülerle de sohbet etme fırsatı yakalayan Bakan Vaiz, Dikmen Belediyesiyle Sağlık Bakanlığının işbirliğiyle yaşlılara evde bakım hizmeti sağlayacağını da müjdeledi.

Bakan Vaiz, “Sağlık Bakanlığı’nın Lefkoşa, Gazimağusa, Gönyeli, Alayköy, Akıncılar, Yenierenköy, Dipkarpaz, Değirmenlik ve Beyarmudu Belediyeleriyle ortaklaşa sürdürdüğü yaşlılara evde bakım hizmeti projesini en kısa sürede Dikmen Belediyesiyle de hayata geçirmek için çalışma başlattık” dedi.

Daha sağlıklı bir ortamda hizmet
Bakan Vaiz’den sonra kısa bir açıklama yapan Dikmen Belediye Başkanı Dikmen Yüksel Çelebi de, yenilenen sağlık ocaklarıyla halka daha sağlıklı ortamlarda hizmet verileceğini ifade etti. Çelebi, sağlık ocaklarıyla ilgili çalışmanın devlet-belediye işbirliğine güzel bir örnek olduğunu da kaydederek, “Belediye olarak çağdaş bir anlayışla vatandaşa hizmet sunmayı görev edindik” dedi. Çelebi, önümüzdeki dönemlerde de sağlık alanındaki çalışmalarının devam edeceğini de ekledi.

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 

  Sağlık hukuku sempozyumu gerçekleştirildi
                                                                                                                                  3 Mart 2009, Salı
Sıdıka Kayımbaşıoğlu
 

Sağlık Hukuku Sempozyumu sona erdi
     

  

GAÜ'de Sağlık Hukuku tartışıldı
     

Sağlık Bakanlığı, GAÜ, Barolar Birliği ve Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği işbirliğinde, Cyprus Life Hospital’in sponsorluğu’nda gerçekleştirilen I. Sağlık Hukuku Sempozyumu’nda “Sağlık Hakkı”; “Hasta Hakları”; “Hastanın Aydınlatılması ve Huhuki Sorumluluğu” ile “Hekimlerin Cezai Sorumluluğu ve Sağlık Sigortası”konuları irdelendi
     

Sağlık Bakanlığı, Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ), Barolar Birliği ve Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği işbirliğinde, Cyprus Life Hospital’in sponsorluğunda gerçekleşen 1. Sağlık Hukuku Sempozyumu sona erdi.

GAÜ Milenium Senato Kongre Salonu’nda 3-4 Mart 2009 tarihleri arasında gerçekleşen sempozyuma; Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, GAÜ Rektörü Prof. Dr. Nilgün Sarp, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Alper Baydar, Barolar Birliği Başkanı Av. Mustafa İnan, Türkiye’ deki üniversitelerden uzmanlar, sağlık ve hukukla ilgili sivil toplum örgütleri ve hastanelerden uzmanlar katıldı.

İlk gün: “Sağlık Hakkı” ile “Hasta Hakları”
Açılış konuşmalarını Sağlık Bakanı Eşref Vaiz ve GAÜ Rektörü Prof. Dr. Nilgün Sarp’ın yaptığı sempozyumun ilk gününde, “Sağlık Hakkı” ile “Hasta Hakları” konu başlıkları tartışıldı. Sempozyumda; hastanın tedaviyi reddetme ve durdurma hakkı, hasta hakları bağlamında mahremiyet ve özel hayata saygı, hasta haklarının korunmasında ve gelişmesinde tabip odalarının rolü, hasta hakları derneğinin rolü, hekimin hastaya tıbbi müdahalesi ve özen yükümlülüğü, KKTC’ de sağlık ve hasta hakları, sağlık hukuku açısından hekim hakları gibi alt başlıklar hakkında da sunumlar gerçekleştirildi. Sempozyumda ayrıca ötenazi ve mahremiyet konuları da tartışıldı.

Sempozyumun ilk gün oturumları sonunda Kıbrıs Türk Tabipler Birliğini bir kokteyl de düzenledi. Kokteyl öncesinde sempozyumun düzenlenmesine katkı koyan Sağlık Bakanlığı, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği ve Roche Firması’na plaket verilirken, sunum yapanlara da katılım sertifikaları takdim edildi.

İkinci gün: “Hastanın Aydınlatılması ve Huhuki Sorumluluğu” ve “Hekimlerin Cezai Sorumluluğu ve Sağlık Sigortası”
Sempozyumun ikinci günündeyse “Hastanın Aydınlatılması ve Huhuki Sorumluluğu” ve “Hekimlerin Cezai Sorumluluğu ve Sağlık Sigortası” ana başlıkları altında iki oturum yapıldı. Bu otırumlarda hastanın aydınlatılması ve hukuki sorumluluğu, sağlık hizmetlerinde idarenin sorumluluğu, hekimlerin hukuki sorumluluğu, hekimlerin cezai sorumluluğu – sağlık sigortası, sağlık politikalarının belirlenmesinde sendikaların işlevi ve sağlıkta yeniden yapılanma, avukatların sağlık güvencesi, hekimlerin ilaç tedavisinden kaynaklanan sorumluluğu gibi konular ele alındı. Sempozyumun oturumları GAÜ TV’den de naklen yayınlandı.

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 
North Cyprus, NORTH CYPRUS, KUZEY KIBRIS, cyprus, Cyprus kibris, chypre, north cyprus, internet, ISP, web service, web design, turkish cypriot, www, trnc, turkish republic of northern cyprus, nicosia, lefkosa, famagusta, gazimagosa, gazimagusa, magusa, kyrenia, girne, lefke, lefka, guzelyurt, morphou, karpaz, karpas, la republique turque du nord de chypre, kktc, cypriot, cheap web space, web space, free space, trnc online, trnc online project, rehber, tourist, holiday, guide, sağlık, saglik, hastalık, hastalik, Sağlık Bakanlığı, Saglik Bakanligi, tıp, tip, ilkyardım, ilkyardim, rahatsızlık, rahatsizlik, hastane, hastahane, sağlık merkezi, saglik merkezi, sağlık ocağı, saglik ocagi, istatistik, statistic, doktor, doctor, eczane, pharmacy, health, kronik, cronic, akut, acut, diyabet, diabet, onkoloji, oncology, endokrin, kalp, thalassaemia, radyasyon, alerji, grip, nezle, kanser, cancer, romatizma, egzama, mide, prostat, rahim, raşitizm, tansiyon, siyatik, varis, verem, kan, iğne, igne, enjeksiyon, enjektör, idrar, kulak, burun, boğaz, bogaz, goz, göz, adale, gastrit, yaşam, hayat, solunum, yanık, yanik, vücut, vucut, yatak, ilaç, lab, laboratuvar, sosyal, sosyal hizmetler, hizmet, devlet, Burhan Nalbantoğlu, Akçiçek, Akcicek, cengiz topel, özürlü, zihinsel, kreş, bakımevi, rehabilitasyon, tıbbi, plasenta, genetik, biyokimya, mikrobiyoloji, fizyoloji, dahiliye, pratisyen, cerrah, cerrahi, diş, dentist, sinir, çocuk, cocuk, anestezi, kadın, kadin, doğum, uroloji, üroloji, asistan, kardiyoloji, kardiyolog, hematoloji, hematolog, seroloji, spor, deri, cilt, ekg, morg, patoloji, patolog, nukleer, damar, ortodondist, odiyolog, beyin, fizyoterapist, röntgen, poliklinik, acil, göğüs, gastroloji, gastrolog, pediyatri, pediatri, adli, ambulans, ambulance, KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ - SAĞLIK VE SOSYAL YARDIM BAKANLIĞI - KIBRIS'IN SAĞLIK ADRESİ

 
 
 

  Sağlık Hukuku Sempozyumu   Dikmen'de yaşlılara evde bakım hizmeti   GAÜ Homotoksikoloji konferansı   Tıp Bayramı'nda yeniden yapılanma projesi   Evde yaşlı bakım projesi ilerletiliyor   Sağlık Bakanı Eşref Vaiz'in 14 Mart Tıp Bayramı Mesajı   Lefkoşa Atatürk İlkokulu öğrencilerine ağız ve diş tedavisi   Dağyolu Sağlık Ocağı doktorlu hizmet vermeye başladı   Girne Akdeniz Lions Kulübü'nden anlamlı bağışlar...    Bakanlık'tan Güney'den sağlık hizmeti alanlarla ilgili açıklama   Öğrencilere diş tedavisi     SağlSağlık Bakanı Vaiz Yenidüzen'in sorularını yanıtladı   Kanser tarama kampanyası başlıyor