..............::::::::::::: MAYIS' 2009 :::::::::::::..............

 

 

 

 

 

 

 

 

 


A N A S A Y F A


ilkyardım | temel rahatsızlık ve hastalıklar | bakanlık | hastaneler ve sağlık merkezleri | sağlıkta istatistikler
doktorlar | eczaneler | tıp terimleri sözlüğü | e-mail | webmaster | anasayfa


 
 


domain name


  kişi sitemizi
 ziyaret etmiştir

 

  Bakan Ahmet Kaşif, bazı dernek ve sivil toplum örgütü temsilcilerini         kabul etti
                                                                                                                    27 Mayıs 2009, Çarşamba
Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif,  bazı Dernek ve Sivil Toplum Örgütü temsilcilerini kabul etti
 

Kabuller sürüyor:
     

  

Kaşif: “Tüm sivil toplum kuruluşlarımızın ve derneklerimizin sorunlarını dinliyoruz, bilgi alıyoruz. Konulara duyarlılık gösterip sorunların aşılması için çalışacağız”
     

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, bugün sırasıyla UBP Kadın Koları, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetini Tanıtma Derneği ve Milli Olimpiyat Komitesi heyetlerini kabul etti
     

Nezaket ziyareti şeklinde geçen kabullerde heyetler Bakan Kaişf’e yeni görevinde hayırlı olsun dileklerinin yanı sıra başarılar da diledi.

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif UBP Kadın Kolarını kabul etti
Ulusal Birlik Partisi Kadın Kollarından bir heyet bugün saat 14:30’da Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif’e nezaket ziyaretinde bulundu.

Süreyye Gürses Başkanlığındaki Kadın Kolları heyeti, Bakan Kaşif’e yeni görevinde başarılar dilyerek, bu zorlu görevde başarılı olacağına dair inanç belirtti.

Bakan Kaşif de UBP Kadın Kolları’nın bu nazik ziyaretine teşekkür ederek, toplumun tüm katmanlarıyla birlikte hareket ederek başarı sağlayacaklarını söyledi.

KKTC’yi Tanıtma Derneği
UBP Kadın Kollarından sonra Bakan Kaşif’in ikinci kabulü KKTC’yi Tanıtma Derneği temsilcilerine yönelik gerçekleşti.

Efkan Bilgi Başkanlığındaki KKTC’yi Tanıtma Derneği heyeti, Sağlık Bakanı KaşifEe yeni görevinde başarılar diledi ve Derneğin projeleri hakkında bilgi vererek yardım istedi.

Daha sonra konuşan Bakan Kaşif de, imkanlar ölçüsünde her zaman katkı yapmaya hazır olduklarını ifade ederek, derneğin çalışmalarını yakından takip ettiğini söyledi.

Milli Olimpiyat Komitesi
Kaşif, günün son kabulünde KKTC Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Eyüp Zafer Gökbilen ve bazı yönetim kurulu üyeleriyle görüştü.

Milli Olimpiyat Komitesinin çalışmalarıyla ilgili bilgi alan Kaşif,” tüm sivil toplum kuruluşlarımızın ve derneklerimizin sorunlarını dinliyoruz, bilgi alıyoruz. Konulara duyarlılık gösterip sorunların aşılması için çalışacağız” dedi.

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 

  Küvez bağışı
                                                                                                                               26 Mayıs 2009, Salı
Küvez bağışı
 

Girne Ada Lions Kulübü’nden;
     

  

Küvez bağışı
     

Girne Ada Lions Kulübü, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi ‘Yenidoğan’ ünitesine bir adet küvez bağışında bulundu
     

Hastane Başhekimi Dr. Rifat Siber ve hastane yetkililerinin hazır bulunduğu bağış töreni bugün gereçekleştirildi.

Törende konuşan Başhekim Siber, bu bağışla hastanenin önemli bir ihtiyacının giderildiğini ifade etti. Bağışlanan küvezin hemen kullanılmaya başlandığını da belirten Siber, bir bebeğin şu anda burada tedavi gördüğünü söyledi. Ayrıca Siber, hastanelerimize yapılan bu tür bağışların hem madden hem de manen büyük bir öneme haiz olduğunu söyledi.

Girne Ada Lions Kulübü 2008 -2009 Dönem Başkanı Oya Münüroğlu da yaptığı konuşmada, ne kadar isabetli bir bağış yaptıklarını gördüklerini ve bundan da kulüp olarak kıvanç duyduklarını keydetti. Küvezin hastaneye bağışlanmasıyla önemli bir gereksiniminin giderilmesinden ayrıca sevinç duyduklarını da söyleyen Münüroğlu, Girne Ada Lions Kulübü’nün önümüzdeki dönemlerde de bağışlarının süreceğini müjdeledi.

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 

  Bakan Kaşif: “Sivil toplum örgütleriyle birlikte çalışacağız”
                                                                                                                      25 Mayıs 2009, Pazartesi
Kaşif KTAMS'ı kabul etti
 

KTAMS heyetiyle görüşen Kaşif:
     

  

“Sivil toplum örgütleriyle birlikte çalışacağız”
     

“Kaşif: “Sağlıktaki tüm kesimler özveriyle çalışmak zorundadır. Fakat, çalışanların da hak ettiği özlük haklarını almaları gerekli”

Kaptan: “Maalesef, eski bakanla iyi bir diyalog yaşayamadık. Kendisinden son 6 ayda bir kez bile randevu alamadık”

     

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, sivil toplum örgütlerinin toplumdaki öneminin yadsınamaz olduğunu söyledi. Sağlık Bakanı Kaşif, bugün Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), heyetini kabul etti. KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan ve bazı yönetim kurulu üyeleriyle görüşen Kaşif, sağlık konusunun çok hassas ve tüm kesimleri ilgilendiren bir unsur olduğuna dikkat çekerek, “bu süreçte birlikte hareket etmeliyiz” dedi.

Göreve geldiği günden itibaren hizmet alanların ve hizmet verenlerin mutluluğu için çalışacaklarını ifade ettiğini de belirten Kaşif, “ önemli olan sağlıkta hem hizmet alanın hem de hizmet verenin mutluluğudur. Bunu sağlamak için bazı tespitler yapıyorum. Sağlıktaki tüm sorunları aşmak için hep birlikte hizmet edeceğiz” dedi.

Hastanelerde yığılma...
Konuşmasında KKTC’deki hastanelerde var olan hasta yığıılmalarına da dikkat çeken Bakan Kaşif, bu yığılmanın sistemden kaynaklandığını söyledi. Sağlıktaki tüm kesimlerin özveriyle çalışmak zorunda olduğunu da vurgulayan Kaşif, çalışanların da hak ettiği özlük haklarını almalartının da gerekliliğini belirtti.

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan; Bakan Kaşif’e yeni görevinde başarılar dileyerek başladığı konuşmasında, eğitim ve sağlık alanlarında yaşanan sorunların kangrenleştiğini söyledi. Bakan Kaşif’in daha önce de bakanlık yaptığını hatırlatan Kaptan, Kaif’in önceki dönemlerde yaptığı bakanlıklarında sivil toplum örgütleri ve sendikalara değer verir bir yaklaşım sergilediğini vugulayarak, bunun bir zenginlik olduğunu söyledi.

Eski bakanla diyaloğumuz zayıftı...
Eski Sağlık Bakanı Eşref Vaiz ile diyaloklarının zayıf olduğunudan yakınan Kaptan, “ maalesef bizler, eski bakanla iyi bir diyalog yaşayamadık. Kendisinden son 6 ayda bir kez bile randevu alamadık” dedi.

Hemşireler başta olmak üzere tüm sağlık çalışanlarının sorunları olduğunu söyleyen Kaptan, bu sorunları bakan Kaifle birlikte çalışarak çözebileceklerine inandığını söyledi.

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 

  Bakan Kaşif GAU heyetiyle görüştü
                                                                                                                      25 Mayıs 2009, Pazartesi
GAU ziyareti
 

Sağlık Bakanı Kaşif, GAÜ Rektörü Prof. Dr. Nilgün Sarp Başkanlığındaki heyeti kabul etti
     

  

GAܒnün kurlduğu günden itibaren, nereden nereye geldiğini çok iyi bildiğini söyleyen Kaşif, sağlığın yadsınamaz bir gerçeklik olduğunu ve sağlığın olmadığı yerde hiçibir şeyin yolunda gidemeyeceğini ifade etti
     

“İleriye dönük olarak sağlıkta ne yapmamız gerekiyorsa, el birliğiyle hayata geçirmemiz gerekmektedir” şeklinde sözlerine devam eden Kaşif, Üniversitelerimizle işbirliği yaparak onların bilimsel görüşlerinden faydalanacaklarını belirtti
     

Bakan Kaşif’ten sonra söz alan GAÜ Rektörü Prof. Dr. Nilgün Sarp, GAܒnün görevinin sadece öğrenci yetiştirmek olmadığını, bununla birlikte topluma, yapılan bilimsel çalışmalarla bir nevi yol göstericiliği yapmak olduğunu söyledi.

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 

  Bakan Kaşif: "DNA Laboratuvarı toplumun hizmetinde olmalı"
                                                                                                                      25 Mayıs 2009, Pazartesi
Kaşif Thallassaemia Derneğini kabul etti
 

Thallassaemia Derneğini Kabul eden Kaşif:
     

  

“DNA Laboratuvarı toplumun hizmetinde olmalı”
     

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Kıbrıs Türk Thallassaemia Derneği heyetiyle görüştü. Bakanlık’ta yapılan görüşmede Kaşif, Derneğin yaşadığı sorunlarla ilgili yazılı bilgi aldı
     

Şöhret Özsayara başkanlığındaki heyeti kabul eden Bakan Kaşif, Thallassaemialı yurttaşlarımızın en rahat koşullarda kaliteli bir yaşam sürmeleri için gerekenlerin yapılacağını söyledi. Kaşif, “Thallassaemialıların sorunlarını devletin koşullarıda gözetilerek aciliyet sırasına göre halledeilecektir” dedi.

DNA Laboratuvarı toplumın hizmetinde olmalı...
Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi içerisinde kurulan DNA Laboratuvarı hakkında da görüşlerini ifade eden Kaşif, “çok net bir şekilde ifade etmek isterim, ülke için kurulan tesislerin, merkezlerin veya cihazların, toplumun geneline hizmet vermesi gerekmektedi. Bu konuda inceleme ve araştırmalarımı sürdürüyorum. En kısa sürede bu konuda da düzenleme yapacağız” dedi.

Özsayar...
KT. Thallassaemia Derneği Şöhret özsayar ise yağtığı konuşmada, geçmiş yıllarda ülkemizi ciddi anlamda tehdit eden Thalasemia hastalığının bugün, derneğin ve devletin ciddi çalışmaları sayesinde kontrol altına alındığını ifade ederek, “ Toplumun % 17 si taşıyıcı olan ülkemizde toplum sağlığını etkileyen bu sorunun önlenmesi birçok ülkeye göre büyük başarıdır. 1978 yılında kurulan derneğimiz o yıllarda yaşanan Kan yetersizlığı, Desferal eksikliği ,hastaların dağınıklığı ve benzeri birçok sağlık problemiyle mücadele ederek Thalassaemialıları yaşatmaya çalışıyordu. Derneğin itici gücü ve devletin de kararlılığı sonucunda sorunlar tek tek çözülmeye başladı. 1988 yılında açılan Thalassaemia Merkezi, düzenli Desferal temini ve Kan Bankası‘nın programlı kan toplaması sonucunda tedavide bir düzen ve başarı sağlanmıştır dedi.

“Gelişen tıbbın, beraberinde daha birçok yeniliği getirdiğini anlatan Özsayar, tedavide yeni yöntem ve tıbbi araç gereçe ihtiyaç duyulmuştur, bu yeniliklerin ülkemize getirtilmesi için yine derneğimiz çaba göstermiş ve göstermektedir“ dedi.

Geçmiş hükümetlerin Sağlık Bakanlıkları ile yapmış oldukları temaslara değinen Özsayar, işbirliği ve iyi ilişkiler sonucunda sorunlarının önemli bir kısmına çözüm ürettiklerini de vurguladı. Yaşanan birçok sorunun çözüm bulmasına karşın, hayatın devam etmekte oluduğuna da dikkat çeken Özsayar, yeni konu ve sorunların da bu süreçte ortaya çıktığını belirtti.

“Uzun zamandır çözüm bekleyen problemler hala mevcutttur ve bu nedenle
mevcut 160 Thalassemialı mağdur olmaktadır“ diyen Özsayar, derneğin gündeminde olan sorunları ve projeleri Bakan Kaşif’e aktarmaktan duydukları memnuniyeti de dile getirdi.

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 

  Ercan Havaalanı'na termal kamera yerleştirildi
                                                                                                                           22 Mayıs 2009, Cuma
Ercan Havaalanı'na termal kamera
 

Meksika’da başlayıp hızla Kuzey Amerika ve Avrupa’ya yayılan
domuz gribine karşı Ercan Havalimanı’nda alınan tedbirlere ek
olarak alana termal kamera da yerleştirildi
     

  

Ercan’a girecek tüm yolcular ve uçuş ekipleri pasaport kontrolü öncesinde, yolcu geliş salonuna konulan kameranın önünden giriş yapacak
     

Kamera, ateşi yüksek yolcuları ekranda yeşil
renkte görüntülüyor. Yolculardan vücut ısısı 38,5 dereceyi
geçenler. sakıncalı bir durumun söz konusu olması halinde
derhal gözetim altına alınacak
     

Ercan Havalimanı’nda dün öğleyin hizmete giren termal kameranın piyasa fiyatının 30 ile 40 bin Euro olduğu bildirildi.

“Ülke insanının sağlığını düşünüyoruz”
Domuz gribi virüsünün KKTC’ye girmesini önlemek amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından öncelikle Ercan Devlet Havalimanı’nda başlatılan termal Kamera uygulaması ile ilgili olarak açıklama yapan Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, ülke insanının sağlığını düşünerek bu tedbiri aldıklarını söyledi.

Kaşif, domuz gribinin Amerika ve Avrupa’ya sıçradığını, Türkiye’de yaygın olmadığını, Türkiye’de sadece turistlerde görüldüğünü ve kontrol altına alınanların dün taburcu edildiğini belirtti. Ercan’a yurt dışından, genellikle de İngiltere ve diğer Avrupa şehirlerinden yolcular geldiği için termal kamera taktıklarını kaydeden bakan, şu an İngiltere’de de domuz gribi vakasının görülmediğini ancak ülke insanının rahat olmasını istediklerini ifade etti. Ahmet Kaşif, kameranın hizmete girdiğini, havalimanında görevli sürekli bir kişinin termal kamerada görevlendirildiğini kaydetti.

Kamera sıcaklıktan tespit ediyor
Ercan Havalimanı’na termal kamerayı Türkiye’den gelerek monte eden Yazıcı Sentez Termal Görüntüleme firması yetkilisi Hasan Tahsin, kameranın dünyada kullanılan en iyi termal kamera olan “Flir” olduğunu söyledi. Amacın domuz gribi olabilecek olası hastaları tespit etmek olduğunu, termal kameranın da bu işlevi gördüğünü söyleyen Tahsin, kameranın sıcaklık ölçtüğünü, insan vücudunda yüzde ve boyun bölgesindeki 37 ve 38 derece üzerindeki ateşi tespit ederek bu bölgelerde yeşil noktalarla ateşi belli ettiğini, personelin de bu kişiye gerekli diğer testleri yaparak domuz gribi olup olmadığını belirlediğini kaydetti.
(Kıbrıs Gazetesi)

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 

  Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif: "Kalkınmak için işbirliği şart "
                                                                                                                    18 Mayıs 2009, Pazartesi
Ömer Faruk Bozdemir'in ziyareti
 

Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı Ömer Faruk Bozdemir, Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif’e nezaket ziyaretinde bulundu:
     

  

Bakan Kaşif: “Kalkınmak için işbirliği şart”
     

Bozdemir, ziyaretinde, Kaşif’e yeni görevinde başarılar dileyerek, hediye takdim etti.
     

Bozdemir, geçmişte teşkilat ve Sağlık Bakanlığının işbirliği ile önemli projelere imza attıklarına dikkat çekti ve “İnanıyoruz ki, sizinle çok daha büyük projeleri inşa edeceğiz. Gönlümüz ve desteğimiz sizinle. Olanaklarımız çerçevesinde her zaman katkı koymaya hazırız” şeklinde konuştu.

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif de, Sivil Savunma Teşkilatı’nın Kıbrıs Türk halkına verdiği hizmetlerden dolayı teşekkür ederek, KKTC’nin kalkınması için işbirliğinin önemine dikkat çekti. Kaşif, teşkilat başkanlığıyla her türlü işbirliğinin dün olduğu gibi bugün de süreceğini vurguladı.

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 

  Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif: "Projeleri masaya koymaya başladık"
                                                                                                                    18 Mayıs 2009, Pazartesi
Kıbrıs Türk Kalp Derneği'nin ziyareti
 

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Öner Özerdem başkanlığındaki Kıbrıs Türk Kalp Derneği yöneticilerini kabul etti:
     

  

“Projeleri masaya koymaya başladık”
     

Kıbrıs Türk Kalp Derneği Başkanı Öner Özerdem ziyarette yaptığı konuşmada, yeni görevinin hayırlı olması dileğinde bulunmak ve sorunları anlatmak amacıyla Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif’i ziyaret ettiklerini söyledi. Özerdem, bakanlıkla her türlü işbirliğini yapmaya hazır olduklarını da ifade etti
     

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif de, sağlıkta çözümlerin tek başına değil hep birlikte bulunacağını kaydetti. “Sorunları hep birlikte işbiriliğiyle aşacağız” diyen Kaşif, takım ruhu ile çalışmaya inanan biri olduğunu ve sivil toplum örgütleri ile işbirliğinin önemli olduğunu belirtti.

Projeleri masaya koymaya başladıklarını da ifade eden Kaşif, göreve geldiği günden itibaren durum tespiti yaptığını ve acil olan konulardan başlayarak çalışmaları sürdürüceklerini vurguladı.

Bakan Kaşif, Domuz Gribi önlemleri ile ilgili gelen bir soru üzerine ise, göreve gelmeden önce bu konuyla ilgili çalışmaların başlatıldığı ve ilaç tedarikinin sağlandığını söyledi. Kaşif, termal kamera için sipariş verildiğini de açıkladı ve en geç bir hafta içinde sistemin uygulamaya geçeceğini ifade etti.

Domuz Gribi virüsünün ülke hava koşullarında yaşamasının mümkün olmadığına da dikkat çeken Bakan, olası bir gelişmeye karşın, tüm çalışmaların yapıldığını vurguladı.

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 

  14 Mayıs Dünya Eczacılık Günü
                                                                                                                    13 Mayıs 2009, Çarşamba
Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif
 

Dünya Eczacılık Günü dolayısıyla mesaj yayımlayan Sağlık Bakanı
Dr. Ahmet Kaşif vurguladı:
     

  

“Hedefimiz, Eczacılık mesleğinin kalitesini AB standartlarına yükseltmektir”
     

Kaşif: “Bakanlık olarak eczacılık vizyonumuz ülkemizde, daha sağlıklı bir yapıya kavuşturulmak istenen Ulusal Sağlık Politikası’nın can damarı olan Ulusal İlaç Politikası”nın oluşturulmasında, bilir ve yetkili kurum olarak etkin ve aktif bir şekilde rol almaktır”
     

Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kaşif, 14 Mayıs Dünya Eczacılık günü dolayısıyla yayımladığı mesajda Eczacılık mesleğinin, ülkelerin sağlık sistemlerinin ayrılmaz bir parçası ve önemli bir bileşenlerinde olduğunu söyledi. Sağlıklı bir toplum oluşturulmasında eczacılığın ve eczacıların yadsınamaz bir rol üstlendiğini de ifade eden Bakan Kaşif, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

14 Mayıs 1839 yılında tıp eğitimi ile birlikte başlayan Eczacılık mesleği bu gün Akademik kuruluşunun 170. yılını kutluyor.

İlaç ve Eczacılık mesleği tüm mesleklerde olduğu gibi geçen bu yıllar içinde büyük değişimler geçirmiş ve şu an 2000 üzerinde çeşidi olan ilaçlar sentetik, bitkisel hatta genetik yapılar üzerinden üretilerek sürekli kendini geliştirmektedir.

Tarihsel süreç içerisinde, ilacı hazırlayan ve sunan kişi olarak tanımlanan “Eczacı” günümüzde ilaç üretiminin neredeyse tümüyle sanaiye kayması sonucu, sadece ilacı sunan kişi kimliğine bürünmüş bu olgu karşısında gelişmiş ülkelerde 1960’lı yıllardan itibaren, Eczacıya yeni bir kimlik ve işlev kazandırılması yönünde arayışlar başlatılmış bu çalışmalar ve globaleşen dünyamızdaki değişimlerin sonucu Dünya Sağlık Örgütü’ eczacılık mesleğine yeni bir görev ve işlev kazandırmak amacıyle 1991 yılında “Eczacının Rolü ve İşlevleri“ başlıklı rapora yayınlayarak, Eczacı’nın gerçek kimliği bakımından en ön plana çıkan ve sağlık hizmeti açısından en iyi uygulanabilen “Farmasötik Bakım” ve onun esasını oluşturan “Klinik Eczacılık”ı gündeme getirmiştir.

Gelişen süreç içerisinde geleneksel eczacılık uygulamalarından farklı olarak, Eczacı hasta bakımı ve hastalıklardan korunma ile ilgili görevleri de üstlenmiş ve günümüzde Çağdaş Eczacı ilaç ve sağlık danışmanı niteliğini kazanmıştır. Bu bağlamda FIP ( Uluslararası İlaç Federasyonu) tarafından oluşturulan “İyi Eczacılık Uygulama” referansları 1997 yılında Dünya Sağlık Örgütü tarafından da kabul edilmiştir. Eczacılık Mesleği, Ülkelerin Sağlık Sistemlerinin ayrılmaz bir parçası ve önemli bir bileşenlerinde olup Sağlıklı bir toplum oluşturulmasında yadsınamaz bir rolü üstlenmiştir.

Bakanlık olarak eczacılık vizyonumuz ülkemizde, daha sağlıklı bir yapıya kavuşturulmak istenen “Ulusal Sağlık Politikası’nın can damarı olan “Ulusal İlaç Politikası”nın oluşturulmasında, “bilir ve yetkili kurum” olarak etkin ve aktif bir şekilde rol almak ve sağlık hizmetleri sunumunda yaşanan problemleri, kendi yetki ve sorumlulukları dahilinde etkili, köklü ve sistemli çözümler getirerek, toplumumuzun sağlıkta mükemmeli yakalamasına katkı koymak, bir insanlık hakkı olarak sağlık ve sağlığa erişmede eşitlik ilkesinden hareketle, ilaca erişebilirliğin uzun vadeli ilaç politikalarının ayrılmaz bir parçası olarak kabul görülmesi sağlamak ve eczacılık mesleğinin kalitesini Avrupa Birliği standartlarına yükseltmektir.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm eczacılarımızın Eczacılar Günü’nü kutlar, daha mutlu nice yıl dönümler dilerim”.

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 

  Sağlık Bakanı Kaşif, Kıbrıs Türk Hemşireler Birliği Sendikası
         yöneticilerini kabul etti

                                                                                                                      11 Mayıs 2009, Pazartesi
Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif
 

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Fatma Savaşkan başkanlığındaki Kıbrıs Türk Hemşireler Birliği yöneticilerini kabul etti
     

  

Ziyaretin, başlayan Hemşireler Haftası nedeniyle yapıldığı ve nezaket ziyareti niteliğinde olduğu bildirildi
     

Kaşif: “Sağlıkta temel hedef; hizmet alan ile hizmet verenin mutlu olacağı bir sistem yaratmak… Ancak Hükümet güvenoyu almadan bu konuda açıklama yapamayacağım”
     

Kıbrıs Türk Hemşireler Birliği Sendikası Başkanı Fatma Savaşkan ziyarette yaptığı konuşmada, yarın 12 Mayıs Hemşireler Günü olduğunu, bugün de Hemşireler Haftası’nın başladığını ifade ederek, hem
 
yeni görevinin hayırlı olması dileğinde bulunmak hem de sorunları anlatmak amacıyla Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif’i ziyaret ettiklerini söyledi.

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif de görüşmede yaptığı konuşmada, sağlıkta temel hedeflerinin; hizmet verenle hizmet alanın mutlu olacağı bir sistem yaratmak olduğunu belirterek, buna yönelik olarak belli düşünceleri olduğunu, ancak hükümet güvenoyu almadan bunları açıklamayacağını kaydetti.

Kaşif, doğru tavrın güvenoyu alınmasından sonra iş yapmak olduğunu belirterek, yaklaşık 10 yıl doktor olarak çalışan biri olarak sağlıktaki sorunları bildiğini, ancak çözümlerin hep birlikte bulunacağını söyledi.

Bakanlığı süresince mesai saati mevhumu düşünmeyeceğini belirten Sağlık Bakanı Kaşif, örneğin “sabahın saat 03.00’ünde Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde, 06.00’da Güzelyurt’ta; 05.00’de Girne’de veya herhangi bir saatte Gazimağusa’da olabileceğini” kaydetti.

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 

  SAĞLIK BAKANLIĞI DEVİR TESLİM TÖRENİ YAPILDI
                                                                                                                             04 Mayıs 2009, Salı
Basın açıklaması
Basın açıklaması
 

Yeni dönem:
     

  

Sağlık Bakanlığı'nda devir teslim töreni...
     

Kaşif: “Yenilik, değişim ve teknoloji takip edilerek sorunların çözümü için çalışacağız, gerekenler yapılacak. Umarım hepimiz için, halk için güzel günler olur”
     

UBP Genel Başkanı Derviş Eroğlu başkanlığındaki yeni hükümetin dün Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat tarafından onaylanmasının ardından bugün Sağlık Bakanlığı’nda da görev devir teslimi yapıldı. Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, görevi yeni bakan Ahmet Kaşif’e devretti.

Bakanlıkta saat 13.30’da düzenlenen devir teslim töreninde yeni Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif’i, Eşref Vaiz ve bakanlık üst düzey yetkileri karşıladı.

KAŞİF
Yeni Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif de, Vaiz döneminde yapılan tüm çalışmaları yakından takip ettiklerini ifade etti.

Kaşif, kamuda 10 yıl çalıştığını, kendisinin çalıştığı dönemde doktor sıkıntısı yaşandığını, fakat şimdi gelişen ve değişen teknolojiyle hastanelerde her branşta doktor bulunduğunu söyledi.

Gelişen dünyada değişim ve yeniden yapılanmanın kaçınılmaz olduğunu, ülkede sağlık hizmeti veren ve alanların mutlu olacağı bir sistem için çalışacaklarını ifade eden Kaşif, sorunların çözümü ve sağlık hizmeti veren ve alanların memnun olacağı bir sistem yaratabilmek için görevi devraldıklarını kaydetti.

“Yenilik, değişim ve teknoloji takip edilerek sorunların çözümü için çalışacağız, gerekenler yapılacak. Umarım hepimiz için, halk için güzel günler olur” diyen Kaşif, el birliğiyle çalışacaklarını ekledi.

Vaiz: “Muhalefette sizlerin destekleyicisi olacağız”
Vaiz, görevi devretmeden yaptığı konuşmada, Sağlık Bakanlığı’na sistemi yakından bilen ve önemli katkılar yapabilecek Dr. Ahmet Kaşif’in atanmasından duyduğu memnuniyeti belirtti.

Kaşif’in kamuda görev yapmasının avantajları olduğuna da dikkat çeken Vaiz, “Sorunları bizzat kendisinin yaşamış ve görmüş olması, sağlık alandaki sorunların çözülmesi için önemli katkı sağlayacak” dedi. Sağlık alanında siyaset yapılamayacağını söyleyen Vaiz, yeni bakana destek olmaya çalışacaklarını vurguladı. Sağlık sisteminin ulusal politika olması ve bu alandaki sorunların el birliğiyle çözümlenmesi gerektiğine işaret eden Vaiz, “Muhalefette sizlerin destekleyicisi olacağız” dedi. Görevleri süresince sağlıkta yeniden yapılanma süreci başlattıklarını, projelerini TC Sağlık Bakanlığı’yla birlikte yürüttüklerini anlatan Vaiz, Kaşif’in bu projelerle ilgili yapacağı değişiklikler olsa da yeniden yapılanma sürecinin yeni dönemde de devam edeceğine inandığını kaydetti.

 

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 


North Cyprus, NORTH CYPRUS, KUZEY KIBRIS, cyprus, Cyprus kibris, chypre, north cyprus, internet, ISP, web service, web design, turkish cypriot, www, trnc, turkish republic of northern cyprus, nicosia, lefkosa, famagusta, gazimagosa, gazimagusa, magusa, kyrenia, girne, lefke, lefka, guzelyurt, morphou, karpaz, karpas, la republique turque du nord de chypre, kktc, cypriot, cheap web space, web space, free space, trnc online, trnc online project, rehber, tourist, holiday, guide, sağlık, saglik, hastalık, hastalik, Sağlık Bakanlığı, Saglik Bakanligi, tıp, tip, ilkyardım, ilkyardim, rahatsızlık, rahatsizlik, hastane, hastahane, sağlık merkezi, saglik merkezi, sağlık ocağı, saglik ocagi, istatistik, statistic, doktor, doctor, eczane, pharmacy, health, kronik, cronic, akut, acut, diyabet, diabet, onkoloji, oncology, endokrin, kalp, thalassaemia, radyasyon, alerji, grip, nezle, kanser, cancer, romatizma, egzama, mide, prostat, rahim, raşitizm, tansiyon, siyatik, varis, verem, kan, iğne, igne, enjeksiyon, enjektör, idrar, kulak, burun, boğaz, bogaz, goz, göz, adale, gastrit, yaşam, hayat, solunum, yanık, yanik, vücut, vucut, yatak, ilaç, lab, laboratuvar, sosyal, sosyal hizmetler, hizmet, devlet, Burhan Nalbantoğlu, Akçiçek, Akcicek, cengiz topel, özürlü, zihinsel, kreş, bakımevi, rehabilitasyon, tıbbi, plasenta, genetik, biyokimya, mikrobiyoloji, fizyoloji, dahiliye, pratisyen, cerrah, cerrahi, diş, dentist, sinir, çocuk, cocuk, anestezi, kadın, kadin, doğum, uroloji, üroloji, asistan, kardiyoloji, kardiyolog, hematoloji, hematolog, seroloji, spor, deri, cilt, ekg, morg, patoloji, patolog, nukleer, damar, ortodondist, odiyolog, beyin, fizyoterapist, röntgen, poliklinik, acil, göğüs, gastroloji, gastrolog, pediyatri, pediatri, adli, ambulans, ambulance, KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ - SAĞLIK VE SOSYAL YARDIM BAKANLIĞI - KIBRIS'IN SAĞLIK ADRESİ

 
 
 

  Sağlık Bakanlığı devir teslim töreni yapıldı   Sağlık Bakanı Kaşif, Kıbrıs Türk Hemşireler Birliği Sendikası yöneticilerini kabul etti   14 Mayıs Dünya Eczacılık Günü   Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif: "Projeleri masaya koymaya başladık"   Bakan Ahmet Kaşif: "Kalkınmak için işbirliği şart"   Ercan Havaalanı'na termal kamera yerleştirildi   Bakan Kaşif: "DNA Laboratuvarı toplumun hizmetinde olmalı   Bakan Kaşif GAU heyetiyle görüştü   Bakan Kaşif: “Sivil toplum örgütleriyle birlikte çalışacağız”   Küvez bağışı   Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, bazı Dernek ve Sivil Toplum Örgütü temsilcilerini kabul etti