..............::::::::::::: NİSAN' 2009 :::::::::::::..............

 

 

 

 

 

 

 

 

 


A N A S A Y F A


ilkyardım | temel rahatsızlık ve hastalıklar | bakanlık | hastaneler ve sağlık merkezleri | sağlıkta istatistikler
doktorlar | eczaneler | tıp terimleri sözlüğü | e-mail | webmaster | anasayfa


 
 


domain name


  kişi sitemizi
 ziyaret etmiştir

 

  BASIN AÇIKLAMASI: "Bakanlık grip salgınına karşı hazırlıklı"
                                                                                                                               28 Nisan 2009, Salı
Basın açıklaması
 

Sağlık Bakanlığı'ndan basın açıklaması:
     

  

Sağlık Bakanlığı, grip salgınına karşı hazırlıklı
     

Domuz gribi olarak bilinen grip salgını ile ilgili KKTC’de de önlem alınıyor
     

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Meksika’da başlayan ve dünyada yayılma eğilimi gösteren, halk arasında Domuz Gribi ismiyle anılan H1N1 grip virüsü olarak bilinen türle ilgili, ülke genelinde alınacak önlemler hakkında bilgi verdi. Vaiz, halka paniğe kapılmama çağrısında bulundu.

Sağlık Bakan Eşref Vaiz’in konuyla ilgili yayınladığı basın açıklaması aynen şöyle:
“Bahsi geçen enfeksiyonun ülkemize sıçraması durumunda Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınladığı acil önlem planları ve tedbirleri çerçevesinde hareket etmek için hazırlıklarımız sürüyor. İnsandan insana bulaşması mümkün olan türün gerek ayırt edilebilmesi için gerekse herhangi bir salgın durumunda kullanılacak ilaç stoğunun hazırlığı ve enfeksiyonu kontrol altına alma konusundaki eylem planı gözden geçirilmiştir.

Hazırlıklar çerçevesinde bugün sabah saatlerinde YDÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof Dr. Gamze Mocan, fakülte öğretim üyeleri Prof. Dr. Şükriye Ayter ve Doç. Dr. Nükhet Büker ile bir değerlendirme toplantısı gerçekleştirilmiştir. Toplantı sonrasında herhangi bir ihtiyaç halinde YDÜ ve Hacettepe Tıp Fakültesi Dekanlığı ile işbirliği yapılması kararlaştırılmıştır.

2005 yılında Kuş Gribi vakası için ülkemize gelerek incelemelerde bulunan, destek veren ve kamuoyunu bilgilendiren Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Serhat Ünal ile yapılan görüşmede de laboratuar ve teşhis konusunda, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi ile her türlü işbirliği ve desteğin sürdürülmesi karar altına alınmıştır. Ayrıca Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Asaf Şenol başkanlığındaki bir heyet, TC Sağlık Bakanlığı’nın davetlisi olarak yarın Ankara’da konuyla ilgili üst düzey bir toplantıya katılacaktır.

Tüm hastane ve sağlık merkezlerine gerekli hazırlıkların yapılması, tanıda ve şüphede yapılması gerekenlerle ilgili planlar genelge ile iletilmiştir. Herhangi bir salgına karşın, İlaç ve Eczacılık Dairesi’nde yeterli anti-viral ilaç stoğumuz mevcuttur. KKTC’de şu ana kadar herhangi bir şüpheli vaka bildirimi yoktur. Bu nedenle spekülasyon amaçlı ve araştırılmadan, doğru bilgi alınmadan yapılacak haberlerin, toplumda paniğe yol açması yanısıra farklı olumsuzluklara da neden olacağını kamuoyuna duyurmak isteriz. Halkımız en doğru bilgiye ulaşmak için Sağlık Bakanlığı’na başvurmalıdır. Bakanlığımız, doğru bilgiyi tüm toplumla paylaşmak için her zaman hazırdır.

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 

  Kanser haftası etkinlikleri
                                                                                                                    04 Nisan 2009, Cumartesi
kanser haftası
 

Sağlık Bakanlığından,
     

  

Kanser konferansı
     

Sağlık Bakanlığı’nın kanser haftası etkinlikleri çerçevesinde gerçekleşen konferansta, ‘kanser ve beslenme’, ‘radyoterapinin esasları’ ve ‘yeni bir teknıloji: PET’ konuları irdelendi
     

Sağlık Bakanlığı, “Kanser Haftası” dolayısıyla sürdürdüğü ertkinlikler çerçevesinde kanser konulu bir konferans gerçekleştirdi. Bugün saat 11:00’de Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Thallassemia Merkezi’nde gerçekleşen konferansta, Başket Üniversitesi’nden Prof. Dr. Özgür Özyılkan, Doç Dr. Hüseyin Cem Önal ve Doç. Dr. Mehmet Reyhan birer sunum yaptı.

Kanser hastaları ve kanser hastası yakınlarının yoğun ilgi gösterdiği konferansta, Sağlık Bakanlığı Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürü Dr. Tacan Öncül, Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Başhekimi Dr. Zerrin Akalın ve Kanser Hatalarına Yardım Derneği Başkanı Raziye Kocaismail de hazır bulundu.

Kanser ve beslenme olgusu...
Konferansta ilk sunumu, Başkent Üniversitesi Tıbbi Onkoloji Klinği’nden Prof. Dr. Özgür Özyılkan gerçekleştirdi. “Kanser ve beslenme” ana başlığı altında bilgi veren Özyılkan, izleyicilerden gelen soruları da yanıtladı.

Radyoterapinin esasları...
Özyılkan’dan sonra sunum yapan Başkent Üniversitesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı Öğretim üyesi Doç Dr. Hüseyin Cem Önal ise, “radyoterapinin esasları” hakkında bilgi verdi.

Yeni bir teknoloji: PET...
Son konuşmayı yapan Başkent Üniversitesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Reyhan da, “yeni bir teknoloji PET” konulu bir sunum gerçekleştirdi.

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 

  Mehmetçik Sağlık Merkezi'ne tam teşekküllü ambulans
                                                                                                                           03 Nisan 2009, Cuma
Mehmetçik Sağlık Merkezi
 

Sağlık Bakanlığından çok önemli bir yatırım daha:
     

  

Mehmetçik Sağlık Merkezi'ne
tam teşekküllü ambulans
     

Sağlık Bakanlığı, son teknolojiyle donatılmış, tam teşekkülü yeni bir ambulansı Mehmetçik Sağlık Merkezi’ne teslim etti. Böylelikle, Mehmetçik Sağlık Merkezi’nin uzun yıllardan beri ihtiyaç duyduğu ambulans sorunu Sağlık Bakanlığı tarafından çözüldü
     

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Sıdıka Kayınbaşıoğlu, ambulansın koçanının Mehmetçik Sağlık Merkezi Sorumlusu Dr. Fatma Çimen Şemi’ye teslim etti.

Mehmetçik Sağlık Merkezi’nin önünde gerçekleştirilen teslim törenine vatandaşlar da ilgi gösterdi. Ambulansın tesliminde konuşan Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Sıkıka Kayınbaşıoğlu, uzun yıllardan beri Mehmetçik Sağlık Merkezi’nde ambulans ihtiyacı bulunduğunu anımsatarak, daha önceleri İngiltere’de yaşayan Mehmetçikli vatandaşların yardımıyla söz konusu merkeze bir taşıma aracı alındığını söyledi. Görevde bulundukları 5 yıllık süreçte, tüm sağlık merkezlerinin eksikliklerini gidermeye çalıştıklarını, altyapılarını geliştirdiklerini ve sağlık konusuna büyük önem verdiklerini dile getiren Kayınbaşıoğlu, bu kapsamda Mehmetçik Sağlık Merkezinde ihtiyaç duyulan ambulansı alarak merkeze teslim ettiklerini ifade etti.

Kayınbaşıoğlu konuşmasının ardından Mehmetçik Sağlık Merkezi Soumlusu Doktor Fatma Çimen Şemi’ye ambulansın koçanını teslim etti.

Daha iyi ve kaliteli hizmet...
Koçanı teslim alan Doktor Çimen Şemi de ambulansla birlikte artık merkezde daha iyi ve daha kaliteli hizmet verileceğini vurgulayarak, ellerinden gelen en iyi hizmeti bölge halkına vermeye çalışacaklarını ifade etti. Konuşmaların ardından Mehmetçik Sağlık Merkezi’nin ambulans ihtiyacının giderilmesinden dolayı Kayınbaşıoğlu’na bölge halkı adına çiçek de takdim edildi.

Bu arada Cumhuriyetçi Türk Partisi İskele Milletvekili Mehmet Ceylanlı ile bazı vatandaşlarda ambulansın önemine değinerek, Mehmetçik sağlık Merkezi’nde büyük bir ihtiyacın giderildiğini söylediler.

 
..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............
 
North Cyprus, NORTH CYPRUS, KUZEY KIBRIS, cyprus, Cyprus kibris, chypre, north cyprus, internet, ISP, web service, web design, turkish cypriot, www, trnc, turkish republic of northern cyprus, nicosia, lefkosa, famagusta, gazimagosa, gazimagusa, magusa, kyrenia, girne, lefke, lefka, guzelyurt, morphou, karpaz, karpas, la republique turque du nord de chypre, kktc, cypriot, cheap web space, web space, free space, trnc online, trnc online project, rehber, tourist, holiday, guide, sağlık, saglik, hastalık, hastalik, Sağlık Bakanlığı, Saglik Bakanligi, tıp, tip, ilkyardım, ilkyardim, rahatsızlık, rahatsizlik, hastane, hastahane, sağlık merkezi, saglik merkezi, sağlık ocağı, saglik ocagi, istatistik, statistic, doktor, doctor, eczane, pharmacy, health, kronik, cronic, akut, acut, diyabet, diabet, onkoloji, oncology, endokrin, kalp, thalassaemia, radyasyon, alerji, grip, nezle, kanser, cancer, romatizma, egzama, mide, prostat, rahim, raşitizm, tansiyon, siyatik, varis, verem, kan, iğne, igne, enjeksiyon, enjektör, idrar, kulak, burun, boğaz, bogaz, goz, göz, adale, gastrit, yaşam, hayat, solunum, yanık, yanik, vücut, vucut, yatak, ilaç, lab, laboratuvar, sosyal, sosyal hizmetler, hizmet, devlet, Burhan Nalbantoğlu, Akçiçek, Akcicek, cengiz topel, özürlü, zihinsel, kreş, bakımevi, rehabilitasyon, tıbbi, plasenta, genetik, biyokimya, mikrobiyoloji, fizyoloji, dahiliye, pratisyen, cerrah, cerrahi, diş, dentist, sinir, çocuk, cocuk, anestezi, kadın, kadin, doğum, uroloji, üroloji, asistan, kardiyoloji, kardiyolog, hematoloji, hematolog, seroloji, spor, deri, cilt, ekg, morg, patoloji, patolog, nukleer, damar, ortodondist, odiyolog, beyin, fizyoterapist, röntgen, poliklinik, acil, göğüs, gastroloji, gastrolog, pediyatri, pediatri, adli, ambulans, ambulance, KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ - SAĞLIK VE SOSYAL YARDIM BAKANLIĞI - KIBRIS'IN SAĞLIK ADRESİ

 
 
 

  Mehmetçik Sağlık Merkezi'ne tam teşekküllü ambulans   Kanser haftası etkinlikleri   Basın açıklaması: Domuz gribi