.....::::: OCAK' 2009 :::::......    

 

 

 

 

 

 

 

 

 


A N A S A Y F A


ilkyardım | temel rahatsızlık ve hastalıklar | bakanlık | hastaneler ve sağlık merkezleri | sağlıkta istatistikler
doktorlar | eczaneler | tıp terimleri sözlüğü | e-mail | webmaster | anasayfa


 
domain name


  kişi sitemizi
 ziyaret etmiştir

 

  Vaiz: "Yasadaki kazanımları görmemek samimiyetsizlik olur"
           28 Ocak 2009, Çarşamba »
Eşref Vaiz

 

 

 

 

 


Bir televizyon kanalına konuk olan Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Kamu Sağlık Çalışanları Yasası ve sağlıkta gerçekleştirilen projelere dair açıklamalarda bulundu:

"Yasadaki kazanımları görmemek samimiyetsizlik olur"

Vaiz: “Kırk yıldan sonra ilk kez, sağlık çalışanlarına özgü bir yasa yaptık. Kamu Sağlık Çalışanları Yasasıyla sağlık çalışanlarının özlük hakları düzenlenmiş ve birçok kazanıma kavuşmaları sağlanmıştır. Tüm bunları görmezden gelmek samimiyetsizlik olur”

Bir televizyon kanalına konuk olan Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Kamu Sağlık Çalışanları Yasası ve sağlık alanında gerçekleşen 4 yıllık icraatları değerlendirdi. Sağlıkta yeniden yapılanma projesini ilk kez göreve geldiği 2005 yılında bir televizyon kanalında katıldığı canlı yayında anlattığını hatırlatan Bakan Vaiz, “o gün, sağlıkta hizmeti verenlerin mutluluğunu sağlamadan, hizmeti alanların mutluluğu sağlanamaz demiştik” dedi. Görevde bulunduğu 4 yıllık sürede, bir yandan altyapı olanaklarını süratle iyileştirme yoluna gidildiğini belirten Bakan Vaiz, beş ayaklı bir proje olan yasa çalışmalarını da başlattıklarını anımsattı.

“Göreve geldiğim günden itibaren Sağlık Bakanlığı’nda görev almış ve hayatta olan bir çok Bakan, Müsteşar ve Bürokratla görüştüm. Bugüne kadar sağlıkta reformun neden yapılamadığını ortaya koyduk, tartıştık. Bu süreçte önümüze çıkabilecek tüm zorlukları saptadık. Sonuçta hiç kimseyi dışlamadan kolektif, katılımcı bir anlayışla yola yürümeye başladık” diye konuşan Bakan Vaiz, bazı Sendikaların ve Tabipler Birliğinin, “birtakım çıkar guruplarını nasıl ikna edeceksiniz?” şeklinde, önceleri güvensizlik içerisinde olduğunu ve bu işin nasıl başarılacağına yönelik ciddi kaygılarının olduğunu söyledi. Kendisinin değişimden yana devrimci bir insan olduğunu da kaydeden Vaiz, ne olursa olsun yasa çalışmalarının odağına insanı koyduklarını ve birtakım çıkar guruplarının tepkilerine boyun eğmeyeceklerini belirtti. Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, 2005 yılında yola çıkarken ana sloganı hem hizmet verenin, hem de hizmet alanın mutluluğunu sağlayacak bir sistem olarak belirlediklerini ifade etti ve “öncelikle içerisinde bulunduğumuz durumu iyi analiz ettik. Bu tabloyu yurtdışındaki değişik ülkelerin sağlık bilimcileriyle de tartıştık. Onlardan da katkı aldık ve kendimize özgü olabilecek bir modeli hazırlamaya çalıştık. Yani, bazı çevrelerin iddia ettiği gibi bu projeyi tek başımıza yapmadık” dedi.

Kıbrıs’ta 40 yıl sonra bir ilk...
Cumhuriyet Meclisi’nden onay alan ve şu an Cumhurbaşkanlığı tarafından imzalanmış olan Kamu Sağlık Çalışanları Yasası’na özel bir paragraf açmak gerektiğini de anlatan Vaiz, ülkede 40 yıl sonra bir ilki gerçekleştirdiklerini ve bugüne kadar ‘Kamu Görevlileri Yasası’ kapsamında çalışan sağlık çalışanlarının ayrı bir yasaya kavuşturulduğunu söyledi. Öğretmenlerin veya polislerin olduğu gibi sağlık çalışanlarının kendilerine has ayrı bir yasasının olmadığını yineleyen Bakan Vaiz, “ bizler neredeyse 40 yıldan sonra ilk kez, sağlık çalışanlarına özgü bir yasa yaptık. Kamu Sağlık Çalışanları Yasasıyla sağlık çalışanlarının özlük hakları düzenlenmiş ve birçok kazanıma kavuşmaları sağlanmıştır. Tüm bunları görmezden gelmek samimiyetsizlik olur” dedi.

Amaç hasta memnuniyeti...
Sağlık Bakanı Eşref Vaiz sorulan bir soru üzerine, kendisi için bakanlığın amaç değil ancak bir araç olabileceğini de ifade etti ve “ bakanlıklar ile devletin diğer makamları amaç olamaz. Bu makamlar halka hizmet için araç olabilir. Benim de Sağlık Bakanlığına atanmam ve burada 4 yıldır görev yapmam bir amaç olamaz, araç olabilir. Sağlık Bakanlığında bulunduğun bu sürede amacım hasta memnuniyetinin artırılmasına yönelik çalışma yapmaktır” dedi.

Mesai saatleri uzatıldı...
Kamu Sağlık Çalışanları Yasasıyla, 40 yıldır devlet hastanelerinde 13:00’e kadar mesai yapan hekimlerin mesailerinin uzatıldığını anlatan Vaiz, yasanın yürürlüğe girmesiyle birçok yeniliğin de devreye gireceğini anlattı. Bakan Vaiz, yeni yasayla hekimler saat 15:00’e kadar çalışacaklarını fakat, Döner Sermaye Yasası’ndan prim alacak olan hekimlerin arzu etmeleri durumunda, öyleden sonra saat 16, 17,18 hatta 19’a kadar çalışıp, hasta kabul edebileceklerini dile getirdi.

Döner Sermayeden sağlanacak primler çalışanı teşvik edecek, hizmet kalitesi artacak...
Döner sermayeden elde edilecek primlerin sağlık çalışanlarını daha iyi motive edeceğini de vurgulayan Vaiz, prim alan hekim ve sağlık çalışanının daha iyi motive olacağını ve hastaya daha güler yüzlü davranacağını kaydetti ve “hastanenin yönetimini çalışanlara vereceğiz. Hasta memnuniyetine önem veren hastane daha fazla kazanacak” dedi. Bakan Vaiz, “Kamu Sağlık Çalışanları Yasasıyla artık hastaneler ‘Hastane Yönetim Kurulu tarafından yönetilecek. Çalışanlar, çalıştıkları yeri kendileri yönetecek. Ayrıca, ‘Hastane Konseyleri’ de bu yasada yer alan önemli bir unsurdur. Hastalar, haklarını bu konseyde arayacaklar. Şikayet ve önerilerini bu konseye iletecek olan hastaların muhatabı Sağlık Bakanlığı değil, ‘Hastane Konseyi’ olacak. Hastaların tıbbi ve bilimsel konuları bu konseyde görüşülecek” dedi. Katıldığı televizyon programında, sağlıkta yeniden yapılanmanın 5 ayağı olduğunu yineleyen Vaiz, “bu ayakların başlangıcı ve önemli bir unsuru olan Kamu Sağlık Çalışanları Yasası Cumhuriyet Meclisi’nden geçti. Bir başka önemli ayak olan Döner Sermaye Yasası şu an meclistedir. Hasta Hakları Yasasının mecliste ivediliği alındı. Özel Hastaneler Yasasıysa meclise gitmek üzeredir” şeklinde konuştu.

Kısa sürede rekor icraat: “Yapılamayanlar yapıldı”
Görevde bulunduğu yaklaşık 4 yıllık sürede gerçekleştirdiği proje ve icraatlardan da söz eden Vaiz, rekor sayıda icraat imza attıklarını belirtti. Vaiz, 18 adet tam teşekküllü yeni ambulansı devreye konmasını; 112 acil servisini ülke geneline yaygınlaştırılmasını; ilçe olan Güzelyurt ve İskeledeki Sağlık Merkezlerinin 24 saat açık hale getirilmesini; kaderine terk edilen Yeni Erenköy Sağlık Merkezsinin 24 saat hekimli bir şekilde hizmet vermeye başlatılmasını; Akdoğan Sağlık Merkezine yeni bir binanın yapılıp 24 saat sağlık hizmeti vermesini; Esentepe ve Lapta Sağlık Merkezleri’nin ilk önce personel takviyesi yapılıp binalarının restore edilmesinden sonra 24 saat sağlık hizmeti vermesini; Gazimağusa’ya 40 yıldan sonra yeni bir hastane kazandırılmasını; Lefkoşa Devlet Hastanesi kampusu içerisine yeni bir hastane binasının yapılmasını; kalp ve beyin ameliyatlarının artık KKTC’de yapılmasını icraatlara örnek olarak gösterdi.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............

 

  "Sağlık Hizmetlerinde yeni yaklaşımlar" çalıştayı
           26 Ocak 2009, Pazartesi »
Sağlık Hizmetlerinde Yeni Yaklaşımlar

 

 

 

 

 


Sağlık Bakanlığı’nın katkılarıyla Girne Amerikan Üniversitesi’nde;

"Sağlık Hizmetlerinde yeni yaklaşımlar" çalıştayı

Vaiz:” Sağlıkla ilgili yasalar meclistedir. Genel Sağlık Sigortası hedefini de göz önünde bulundurarak sağlık yasalarıyla ilgili çalışmayı hayata geçireceğiz”

Sarp: “Sağlık çok pahalı ve “sıfır” hata gerektiren bir hizmettir”

Çalıştay kapsamında KKTC Sağlık Bakanlığı, Girne Amerikan Üniversitesi ve NHS (İngiltere) İnovasyon ve Geliştirme Yönetimi Enstitiüsü arasında işbirliği protokolü de imzalandı.

Sağlık Hizmetlerinde Yeni Yaklaşımlar Çalıştayı GAܒde başladı.
     
GAܒnün Sağlık Bakanlığı katkılarıyla düzenlediği ve iki gün sürecek çalıştayda, İngiltere’den NHS Yenilik ve Gelişim Enstitüsü Sağlık Yönetimi ve Uluslararası İlişkiler Direktörü Doç. Dr. John Clark da sunum yaptı. Çalıştay’ın açılış konuşmalarını sırasıyla GAÜ Rektörü Prof. Dr. Nilgün Sarp ve Sağlık Bakanı Eşref Vaiz yaptı. Rektör Prof. Sarp, başta Sağlık Bakanlığı ve Türkiye Büyükelçiliği Yardım Heyeti olmak üzere çalıştaya katkı koyanlara teşekkür etti. Sarp, sağlığın çok pahalı ve “sıfır” hata gerektiren bir hizmet olduğunu kaydetti. Sağlık hizmetlerini önemsediklerini ve bu alandaki çalışmalarının süreceğini kaydeden Sarp, Mart ayında da Sağlık Hukuku Kurultayı düzenleyeceklerini belirtti.
           
Prof. Sarp, Doç. Dr. Clark’a da katkılarından dolayı teşekkür etti.

Çalıştay ilaç gibi...
Sağlık Bakanı Eşref Vaiz ise konuşmasında, çalıştayın kendilerine ilaç gibi geldiğini belirterek,  sağlıkla ilgili yasaların mecliste olduğunu, Genel Sağlık Sigortası hedefini de göz önünde bulundurarak sağlık yasalarıyla ilgili çalışmayı hayata geçireceklerini kaydetti. Çalıştayın bunlara ışık tutacağını belirten Vaiz, iki yıl önce yine GAܒde yapılan sağlıkla ilgili çalıştayın kendilerine yardımcı olduğunu söyledi.
           
İngiltere’den gelen Doç. Dr. Clark’ın “Sağlık hizmetlerine yeni yaklaşım, Daha iyi liderlik: Daha iyi sağlık sonuçları” başlıklı ilk sunumu yaptığı çalıştayda iki gün boyunsa sağlık konularıyla ilgili birçok sunum yapılacak.

İşbirliği protokolü...
Çalıştay sebebiyle adamıza gelen İngiltere Sağlık Bakanlığı Tıbbi Liderlik ve Uluslararası İlişkiler Direktörü Doç. Dr. John Clark; K.K.T.C. Sağlık Bakanlığı, Girne Amerikan Üniversitesi ve NHS (İngiltere) İnovasyon ve Geliştirme Yönetimi Enstitiüsü arasında ortak işbirliği anlaşmasının altına da imza attı. Bu anlaşma sonunda Sağlık Yönetim Kapasitesi ve Yeteneklerinin Geliştirilmesi amacıyla, kurumlar ortak araştırma projeleri planlamak ve makale yayınlamak; ortak çalıştaylar, toplantılar ve konferanslar düzenlemek ve yönetim geliştirme deneyimlerini paylaşarak ortak araştırma ve eğitim çalışmalar yapmayı kabul ettiler. İmza töreninde söz alan Doç Dr. John Clark, kurumu ile Girne Amerikan Üniversitesi ve KKTC Sağlık Bakanlığının imzaladığı bu anlaşmanın bir başlangıç olduğunu vurguladı. Sağlık konusunda faaliyet gösteren her kurumun, her ülkenin farklı zorluklarla yüzleşmek zorunda kaldığını belirten John Clark, bu tür anlaşmaların ve işbirliği çalışmalarının zorlukları yenmek için fırsat olduğunu belirtti.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............

 

  11 Beyin ameliyatı yapıldı
           24 Ocak 2009, Cumartesi »
Beyin ameliyatları

 

 

 

 

 


Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nde son bir haftada;

11 Beyin Ameliyatı yapıldı

Vaiz: “Beyin cerrahisiyle ilgili yaşanan sorunlar artık ortadan kalkacak”

Siber: “Son bir haftada yapılan ameliyatlar çok başarılı”

Deda: “KKTC’deki beyin cerrahisi düzeyi en az Türkiye kadar iyi”

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde son bir haftada 11 beyin ameliyatı yapıldığı açıklandı. Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, bugün Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde basın toplantısı düzenleyerek, Türkiye’den adaya gelen Prof. Dr. Haluk Deda, Doç Dr. Gülşah Bademci ve Devlet Hastanesi doktorları ile personelinin ekip çalışması ile gerçekleştirdikleri ameliyatlar hakkında bilgi verdi. Toplantıda, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Rifat Siber, Başhekim Yardımcısı Op. Dr. Ramadan Kamiloğlu, Prof. Dr. Haluk Deda, Doç. Dr. Gülşah Bademci, Nöroşirurji Uzmanı Dr. Hüseyin Çelik ve Anestezi Uzmanı Dr. Hamit Kalfaoğlu hazır bulundu. Basın toplantısının ardından, beyin ameliyatı olan hastaların sağlık durumları hakkında bilgi veren Doç. Dr. Gülşah Bademci, hastaları basına tanıtarak görüntü alınmasını sağladı.

VAİZ
Sağlık Bakanı Eşref Vaiz basın toplantısında, KKTC’de beyin cerrahisiyle ilgili yaşanan sorunların artık ortadan kalkacağını vurguladı. Nöroşirurji Uzmanı Dr. Hüseyin Çelik’in uzun zamandan beri KKTC’de alanında tek doktor olmasından dolayı yaşanan sorunların aşılması çalışmaları yapıldığını anlatan Vaiz, Türkiye’den Doç. Dr. Gülşah Bademci’nin sürekli olarak KKTC’de ikamet ederek hastanede hizmet vermeye başladığını bildirdi. Sağlık Bakanı Vaiz, Prof. Dr. Haluk Deda’nın da belli aralıklarla KKTC’ye gelerek kurulan ekibe destek vereceğini kaydetti. Devlet hastanesinde gerçekleştirilen bu ameliyatlarla hastaların yurtdışına gönderilerek değil hocaları hastaların ayağına getirmenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Bakan Vaiz, ameliyatların Kıbrıs’ta ekip çalışmasıyla gerçekleştirilmiş olmasından dolayı Başhekim Rifat Siber, Başhekim Yardımcısı Ramadan Kamiloğlu’na, Anestezi Uzmanı Hamit Kalfoğlu, başhekim ekibi ile, ameliyatların yapılabilmesi için Bakanlık müdürü ve personeline de gerekli alt yapı ve tıbbi donanımı sağladıklarından dolayı teşekkür etti.

SİBER
Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Rifat Siber ise, son bir hafta içerisinde hastanede yapılan 11 beyin ameliyatının başarılı olduğunu belirtti.
Ameliyatların iki tanesinin damar genişletilmesi operasyonu, bir tanesinin beyin tümörü, iki tanesinin omurga kırığı, bir tanesinin boyun kısmında omurga kanalı genişletme operasyonu, bir buçuk aylık bebeğe komplike bir kafatası çökme ameliyatı, bir tanesinin yüksekten düşme vakası sonucu kafa travmasına müdahale, iki tanesinin kafa içi kanama ameliyatı, bir tanesinin de kurşunlanma vakasına yapılan müdahale olduğunu söyleyen Siber, doktorları ve ekibi yaptıkları başarılı ameliyatlar dolayısıyla kutladı.

DEDA
Prof. Dr. Haluk Deda da konuşmasında, yapılanın çok büyük bir proje olduğuna dikkat çekerek, KKTC’de birçok çalışma yaptıklarını ve şu anda KKTC’deki beyin cerrahisi düzeyinin en az Türkiye kadar iyi olduğunu belirtti. Kısa bir süre sonra beyin cerrahisinin Türkiye’den bile daha iyi bir duruma geçeceğini dile getiren Deda, bir hafta içerisinde çok yoğun ameliyatlar yaptıklarını, hastaların sağlık durumlarının çok iyi olduğunu ve hastane personelinin de gösterdiği destekten memnuniyet duyduğunu anlattı. Ameliyatların sadece Lefkoşa’da değil, kısa bir süre sonra Gazimağusa’da da yapılmaya başlanacağına işaret eden Deda, “bundan sonra KKTC’de üst düzeyde sağlık problemiyle ilgili sorunların yaşanmayacağını” kaydetti. (TAK)

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............

 

  11 Etap Kalp Ameliyatları tamamlandı
           23 Ocak 2009, Cuma »
Kalp ameliyatları

 

 

 

 

 


Dr. Nalbantoğlu Hastanesi 11. Etap Kalp Ameliyatları tamamlandı:

Bakan Vaiz: "Başarılar gurur verici"

Ameliyatlarda 7 kişiye by-pass, 1 kalp kapak ameliyatı, 12 balon ve stent uygulaması yapıldı

Sağlık Bakanlığı’nın girişimleriyle Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde başlatılan kalp ameliyatlarının 11. etabı bugün tamamlandı. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’na bağlı İstanbul Siyami Ersek Hastanesi ile işbirliğinde 2007 tarihinden beridir gerçekleştirilen ameliyatların 11. etabında, 7 kişiye koroner kalp ameliyatı (By-Pass), 1 vental kalp kapak ameliyatı, 12 de balon ve stent uygulaması yapıldı. Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, bugün Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde basın toplantısı düzenleyerek, 11. Etap Kalp Ameliyatları hakkında bilgi verdi.

Basın toplantısına, İstanbul Siyami Ersek Hastanesi’nden ameliyatlara katkı koyan Kalp ve Damar Cerrahisi Klinik Şef Yardımcısı Op. Dr. Mehmet Fikri Yapıcı, Kalp ve Damar Cerrahisi Asistanı Dr. Mutlu Şenocak, Kardiyolog Uz. Dr. Şükrü Aksoy, Anestezi Rean. Başasistanı Uz. Dr. Zeliha Tuncel da katıldı.

VAİZ
Toplantıda, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Rifat Siber, Başhekim Yardımcısı Op. Dr. Ramadan Kamiloğlu ve Kardiyolog Dr. Gülgün Göktuna Vaiz de hazır bulundu. Basın toplantısında konuşan Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, bakanlık olarak 2007 yılının Haziran ayında Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’na bağlı İstanbul Siyami Ersek Hastanesi ile işbirliğinde KKTC’de ilk kez yapılmaya başlanan kalp ameliyatlarının başarıyla devam ettiğini belirterek, bugün bu çerçevede ameliyatların 11. etabının tamamlandığını kaydetti. Vaiz, Pazartesi günü başlayan ve bugün tamamlanan 11. etap kapsamında 7 kişiye koroner kalp ameliyatı (By-Pass), 1 vental kalp kapak ameliyatı, 12 de balon ve stent uygulaması yapıldığını söyledi.

AMELİYATLARIN SAYISI
Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, İstanbul Siyami Ersek Hastanesi ile Nalbantoğlu Hastanesi ekiplerinin birlikte yürüttüğü kalp ameliyatlarında bugüne kadar gerçekleştirilen 10 etapta toplam 44 kişiye koroner kalp ameliyatı (By –Pass), 2 kişiye açık kalp ameliyatı (ASD), 7 kişiye periferik stent ve 96 kişiye de balon-stent uygulamasının başarıyla gerçekleştirildiğini dile getirdi. Bugün tamamlanan 11. etap ameliyatların ardından ise toplam 51 koroner kalp ameliyatı (by-pass), 2 açık kalp ameliyatı (ASD), 7 periferik stent ve 108 de balon-stent uygulamasının yapıldığını ifade eden Vaiz, bu ameliyatlara Türkiye’den katılan ve katkı koyan tüm doktorlara teşekkür etti.

“BAŞARILAR GURUR VERİCİ”
Vaiz, yukarda saydığı bütün bu rakamların ülkedeki ameliyat sistemin ve hastaların sağlığına ulaşma başarısını gösterdiğini ifade ederek, bunun gurur ve mutluluk verici olduğunu vurguladı. Bakan Vaiz, ameliyatların KKTC’de yapılmaya başlamasının ardından birçok hastanın ve ailenin hem bilmedikleri yerlere giderek ameliyat olmaktan, hem de maddi açıdan rahatladığını belirtti. Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne kurulan ameliyathanenin son teknoloji ile donatıldığını ve uzmanların hizmet verdiğini vurgulayan Sağlık Bakanı Vaiz, 2007 yılından beridir ameliyathanenin vatandaşlara başarıyla hizmet verdiğini kaydetti.

BEYİN CERRAHİSİ AMELİYATLARI DEVAM EDİYOR
Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, bu arada kalp ameliyatlarının yanı sıra beyin cerrahisi ameliyatlarının da devam ettiğini belirterek, bu konuyla ilgili açıklamayı yarın yapacaklarını söyledi.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............

 

  Lefkoşa Devlet Hastanesi’nde ilklere devam
           22 Ocak 2009, Perşembe »
Endoskopik Dakriosistorinostomi

 

 

 

 

 


KKTC’de ilk kez, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde Endoskopik Dakriosistorinostomi işlemi yapıldı

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Erol Şeherlioğlu ve Göz Uzmanı Op. Dr. Firuzan Üstüntaş Bardak, KKTC'de ilk kez endoskopik dakriosistorinostomi ameliyatını gerçekleştirdi

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ndeki bu ilk operasyon 16 Ocak 2009 tarihinde yapıldı

Dakriosistorinostomi, tıkanık lakrimal sistemin (göz yaşı kesesi) burun içine alternatif bir yol açılarak drene edilmesidir. Bu işlem eksternal (cildi keserek) veya endonazal yolla (burun içinden girilerek) yapılabiliyor.

Lakrimal keseden buruna direk bağlantı açılacak şekilde bu iki yapıyı birbirinden ayıran kemik ve mukoza tabakası alınır ve göz yaşı kanallarından silikon tüp uzatılarak burun içerisinde birleştiriliyor. Bir süre sonra bu tüp çok basit bir işlemle çıkartılıyor.

Endonazal Endoskopik yaklaşımının avantajları , mükemmel görüş, ciltten yapılacak skarın olmaması, daha kısa sürede gerçekleşmesi, göz etrafındaki dokuların daha az zarar görmesi ve cerrah ile hasta için ameliyat konforu şeklinde özetleniyor.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............

 

  Vaiz: "Sağlıkta 4 yılda rekor düzeyde icraata imza atıldı"
           21 Ocak 2009, Çarşamba »
Eşref Vaiz

 

 

 

 

 


Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, katıldığı bir televizyon programında Kamu Sağlık Çalışanları Yasası’ndan kalp ameliyatlarına, beyin cerrahisi ameliyatlarından sağlıkta yapılan icraatlara kadar birçok konuda açıklamalarda bulundu:

“Sağlıkta 4 yılda rekor düzeyde icraata imza atıldı, yola devam...”

Vaiz: “Kamu Sağlık Çalışanları Yasasını çalışırken bakanlığın tozlu arşivleri karıştırıldı ve gelmiş geçmiş bakanlar döneminde yapılmış tüm yasa çalışmaları bulunup onlardan faydalanıldı”

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Kamu Sağlık Çalışanları (KSÇ) Yasasının öncelikle halkın çıkarları gözetilerek yapıldığını söyledi. Katıldığı bir televizyon programında KSÇ yasası hakkında açıklamalarda bulunan Bakan Vaiz, “Kamu Sağlık Çalışanları Yasası öncelikle halkın çıkarları gözetilerek yapılmıştır. Yasa, ne sendikaların ne de bir takım zümrelerin çıkarları içindir” dedi. Doktorlar ve sağlık çalışanlarının çok ağır bir çalışma mesaisinin olduğunu dile getiren Vaiz, hekimlerin, insan hayatıyla ilgili hayati kararlar veren kişilerdir” dedi.

Hekimlerin refah seviyesini yükseltmeden sorun çözülemez...
Kamu hastane ve sağlık merkezlerindeki çalışma saatlerinin artan nüfusa göre yetersiz kaldığını ve bunu artırırken hekimlerin maaş ve özlük haklarının da nereye kadar artırılabileceği üzerinde çalıştıklarını anlatan Sağlık Bakanı Vaiz, kamuda görev yapan hekimlerin refah seviyesinin artırılması gereken bir unsurdur. Çünkü biliyoruz ki, kamuda görev yapan hekimlerin refah seviyelerini yükseltmeden mevcut sorun tam olarak çözülemez” dedi.

Hekimlik mesleği dünyanın her yerinde ayrıcalıklıdır...
Bakan Vaiz, hekimlerin uzun ve meşakkatli bir eğitimden sonra mesleklerini icra etmeye başladıklarını ifade etti ve insan hayatıyla doğrudan ilişkili olan hekimlerin, dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de, diğer meslek guruplarına göre daha ayrıcalıklı olmasının gerektiğini vurguladı.

Dünyadaki uygulamaların ne olduğunu soran yok...
Sağlık Bakanlığının dünyada var olan sağlık sistemleri konusunda titiz bir araştırma ve inceleme de yaptığını kaydeden Vaiz, “Avrupa’da ve Dünyada sağlık çalışanları gurubuna ne tür bir uygulama yapılıyor sorusunu soran yok maalesef. Ne yazık ki, bu konu yeterince irdelenmiyor. Biz göreve geldiğimiz ilk günlerden itibaren Dünya Sağlık örgütü dahil bir çok ülkeyle gayrı resmi de olsa temas kurduk ve sağlık reformunun nasıl uygulanabileceği konusunda fikir edindik. Yaptığımız temaslarda Türkiye’nin dünyada var olan sağlık modellerini inceleyip kendine özgü çağdaş bir model yarattığını da gördük. Bu konuda TC Sağlık Bakan Sayın Recep Akdağla da görüştük. Onların derin tecrübelerinden de yararlandık. Dolayısıyla, Kamu Sağlık Çalışanları Yasası (KSÇY), ciddi ve bilimsel bir çalışmanın ürünüdür. Bu çalışmayı sudan sebeplerle heba etmeye kimsenin hakkı yoktur” dedi

Kamuda verimliliğin artırılması...
Öncelikle sağlığın kamu ayağını toparlayıp verimliliğin artırılmasını sağlamak gerektiğini de vurgulayan Vaiz, bunu da gerçekleştirmek için kamuda görev yapan hekimlerinin çalışma saatlerini uzatmak gerektiğine dikkat çekti. Vaiz, yasayla bunun başarılacağını ve yıllardır saat 12’ye kadar çalışan kamu hekimleri artık 15’e kadar çalışacaklarını söyledi.

Bu yasayı tek başımıza yapmadık, gelmiş geçmiş tüm Bakanların katkısı oldu...
Kamu Sağlık Çalışanları Yasasını çalışırken bakanlığın tozlu arşivlerinin karıştırıldığını ve geçmiş bakanlar döneminde yapılmış tüm yasa çalışmaların bulunup faydalanıldığını da anlatan Vaiz, “yasayı tek başımıza yapmadık. Kamu Sağlık Çalışanları Yasası için bizden önceki tüm bakanların gerçekleştirdiği çalışmalardan faydalandık . Gülsen Bozkurt’tan Ergin İlktaç Abdullah’a, Ali Atun’dan Mustafa Erbilen’e kadar gelmiş geçmiş tüm bakanların yaptığı çalışmalardan faydalandık” dedi.

Dört yılda rekor icraat: “Yapılamayanlar yapıldı”
Görevde bulunduğu yaklaşık 4 yıllık sürede rekor sayıda icraat imza attıklarını da söyleyen Sağlık Bakanı Vaiz, 18 adet tam teşekküllü yeni ambulansı devreye konmasını; 112 acil servisini ülke geneline yaygınlaştırılmasını; ilçe olan Güzelyurt ve İskeledeki Sağlık Merkezlerinin 24 saat açık hale getirilmesini; kaderine terk edilen Yeni Erenköy Sağlık Merkezsinin 24 saat hekimli bir şekilde hizmet vermeye başlatılmasını; Gazimağusa’ya 40 yıldan sonra yeni bir hastane kazandırılmasını; Lefkoşa Devlet Hastanesi kampusu içerisine yeni bir hastane binasının yapılmasını icraatlara örnek olarak gösterdi.

Kalp ameliyatları ve Beyin Cerrahisi...
Kalp ve Beyin Cerrahisi ameliyatlarının artık KKTC’de yapıldığını da söyleyen Vaiz, “bizden önce kalp ve beyin cerrahisi ameliyatları için hastalarımızı yurt dışına gönderiyordu. Göreve geldiğimizde, insanlarımızı yurt dışına göndermektense hizmeti ayaklarına getirmek için çalışma başlattık. Bilindiği gibi de Kalp ve Beyin Cerrahisi ameliyatlarını artık KKTC’de yapılmaktadır” dedi.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............

 

  "Kamu Sağlık Çalışanları Yasası" onaylandı
           19 Ocak 2009, Pazartesi »
KKTC Meclisi

 

 

 

 

 


KKTC Cumhuriyet Meclisi:

“Kamu Sağlık Çalışanları Yasası”nı onayladı

Cumhurbaşkanı’nca geri gönderilen yasa, Anayasa’ya aykırı bulunan 30. madde çıkarılarak yeniden düzenlendi

Cumhurbaşkanı’nca bir daha görüşülmek üzere geri gönderilen Kamu Sağlık Çalışanları Yasası, bugün, Meclis Genel Kurulu’nda onaylandı. Anayasaya aykırı bulunan 30. maddesi çıkarılarak yeniden düzenlenen tasarı, oyçokluğuyla kabul edildi. Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı olduğu gerekçesiyle tasarıdan çıkarılan ilgili madde, kamu sağlık çalışanlarına, maaşlarına ek olarak brüt maaşlarının %2.5 oranında iaşe ve ibate ödeneği ödenmesini öngörüyordu.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nun Temmuz’da onayladığı yasa, Cumhurbaşkanı tarafından Anayasa Mahkemesi’nden görüş alınarak bir daha görüşülmek üzere Meclis’e geri gönderilmiş ve geçtiğimiz hafta komitede yeniden onaylanarak Meclis Genel Kurulu’na sevk edilmişti. Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda Genel Tarım Sigortası Fonu 2009 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı’nın onaylanmasının ardından, Cumhurbaşkanı’nca bir daha görüşülmek üzere geri gönderilen Kamu Sağlık Çalışanları Yasası ele alındı. Meclis oturumunu ilgili sendika ve meslek örgütü yetkilileri de izledi. Tasarıya ilişkin raporun okunmasının ardından ilk sözü Başbakan Ferdi Sabit Soyer aldı.

SOYER
Başbakan Ferdi Sabit Soyer, sağlık reformlarının bütünlük çerçevesinde yeni düzenlemeler için gündeme geldiğini belirterek, yıllardır var olan düzenlemelerin değişmesinin ve siyasi tartışmalara yol açmasının normal olduğunu belirtti.

Kendilerinin reformlarda demokratik yolları seçerek yumuşak geçişlerle uygulamaya koyduklarını ifade eden Soyer, bu geçiş kapsamında Sosyal Sigortalar konusunda atılan adımları anlattı. Sağlık reformunda adım atılması için temel noktalardan başlanması gerektiğine dikkati çeken Başbakan Soyer, kamu özel sağlık sistemi ve hepsinin iç içe girmesinin sağlıkta yeni düzenlemelerin getirilmesini zorunlu kıldığını ifade etti. Tam gün çalışmanın özel ile kamunun işbirliği içerisinde olmasının ve özelde de ciddi sağlık hizmetleri verilmesi açısından zorunluluk yarattığını belirten Soyer, “Bu bir zul değil zenginliktir” dedi. Soyer, sağlık sisteminin rakiplerinin Güney Kıbrıs ve Türkiye olduğuna işaret ederek, bunun sonucunda rekabet edebilmek için teknolojiyi yakalamaya ve kurumsallaşmanın önünü açacak yapılara ihtiyaç olduğunu söyledi.

Yeniye doğru giderken eskinin ihtiyaçlarıyla kurulan yapıyı korumanın kendilerine sorun yarattığını belirten Başbakan Soyer, kamuda çalışan doktorların bu geçiş sürecinde ortaya koydukları söylemlerle yapılması gereken açılımlara katkı sağladığını belirtti. Soyer, bu tasarının içerisinde taleplerine cevap bulamayan kesimler olduğunu da bildiklerini ifade etti.

Doktorların saat 12.00’ye kadar çalışmasının yasa olmadan yasal bir hal almasına izin verenlerin bugün hazırlanan tasarıya itiraz etmelerine anlam veremediğini ifade eden Soyer, bu noktada sorunları nasıl aşacaklarını bilemediklerini, sorunların ortak akıl yoluyla ortaya konulan geçişlerle çözümlenmesi gerektiğini belirtti.

Tasarının ortaya çıkmasının ardından ortaya konulan itirazları sırasıyla anlatan Başbakan Soyer, tek bir mutlak doğru olmadığını ve demokrasinin, farklılıkları özgürce tartışarak olgunlaşan noktaları yaşama geçirmesi olduğunu kaydetti.

Soyer, yasaların Meclis’te tartışılmasının bir zafiyet değil, zenginlik olduğunu ve demokrasinin uygulanmasında gereken bir derinlik olduğunu vurguladı. Kendisinin 19 Nisan’da seçime girip zaferle çıkacak bir partinin temsilcisi ve başbakanı olarak sağlık yasasının meclisten geçmesinin ardından Genel Sağlık Sigortası’nı da parti olarak seçim programına alacaklarını ve bunu da halkla paylaşacaklarını söyledi.

Başbakan Soyer, Genel Sağlık Sigortası’yla ilgili tezlerin halka sunulması gerektiğini ve tüm kurumların önerilerini açıklaması gerektiğini ifade ederek, kendilerinin 2 yıllık bir dönemi öngörerek sağlıktaki atılımı gerçekleştirme kararlılığında olduklarını kaydetti. Soyer, tasarıyla ilgili yapılan eleştirilere de değinerek, sorunu çözmek zorunda olduklarını ve en demokratik yolu bulmak için çalıştıklarını söyledi.

SERDAROĞLU
UBP Milletvekili Esat Ergün Serdaroğlu, özelleştirme, döner sermaye ve bağlantılı yasaların gündeme bile gelmeden bu tasarının geçirilmesinin anlamsız olduğunu söyleyerek, kendilerinin reform yapılması gerektiği inancıyla destek olduklarını anımsattı. Hekimlere özlük haklarının verilmesinin zorunlu olduğunu dile getiren Ergün, yapılacak düzenlemelerde hekimlerle istişare edilmesinin önemine işaret etti. Hükümetin sağlık politikalarını eleştiren Serdaroğlu, yasaya ret oyu vereceklerini kaydetti.

AKINCI
TDP Milletvekili Mustafa Akıncı, sağlıkla ilgili yasaların çok daha önceden geçirilmesi gerektiğini belirterek, seçim nedeniyle sağlık reformunun önemli ayaklarının bu kısa zaman içine sıkıştırılmaya çalışıldığı görüşünü savundu.

Bu konuda verilen sözler bulunduğunu da anımsatan Akıncı, geçmiş dönemlerde olumsuz koşullar bahane edilerek bu yasaların geçirilmediğini ifade etti ve “Gelecek dönemde ekonomik şartlar daha mı iyi olacak” diye sordu ve bu konunun aceleye getirilmemesi gerektiğini söyledi. Bu yasanın bu haliyle geçmesi halinde bazı örgütlerin yargıya başvuracağını açıkladığına atıfta bulunan Akıncı, “Yani iyi bir şey yapmıyoruz. Mahkemelere taşınacak bir şey yapıyoruz. Bu açıdan yanlış bir iş yapıyoruz” ifadelerini kullandı. Seçim sürecinde iyi bir şeyler yapılabileceğine inanmadığını ifade eden Akıncı, Temmuz’da yasa geçirilirken olduğu gibi oyunun yine ret olacağını söyledi.

BOZER
UBP Milletvekili Hasan Bozer de, sağlığın çok önemli bir konu olduğu ve sağlığa siyaset karıştırılmaması gerektiği görüşünü ifade ederek, Başbakan Soyer’in sözlerini eleştirdi. Sağlık yasalarının verilen sözlere rağmen geçirilemediğini belirterek eleştiren Bozer, seçime kısa bir süre kaldığını, ancak ortada somut hiçbir şey bulunmadığını ileri sürdü. Bozer, “Bunlar halkı tatmin etmiyor. İnsanlar hastaneye gittiğinde somut bir şeyler görmek istiyor. Görmedikten sonra inanmıyorlar” şeklinde konuştu.

ÜNVERDİ
UBP Milletvekili Şerife Ünverdi de, “sağlıkta reform konusunda da aldatıldıkları” görüşünü kaydederek, gelinen aşamada sağlıkta somut bir gelişme olmadığını savundu. Ünverdi, “3 buçuk yılda çok şey yapılmaya çalışıldı, ama somut hiçbir şey yapılamadı. Halkın sağlığa olan güveni tamamen kayboldu. İnsanlar tedavi içi Güney’e gidiyor” şeklinde konuştu. Sağlık yasalarının eşzamanlı olarak geçirilmesi halinde sağlıkta reform yapılmış olacağını kaydeden Ünverdi, bunun neden yapılamadığını sordu.

ÇAVUŞOĞLU
UBP Milletvekili Nazım Çavuşoğlu, Başbakan’ın sözlerini eleştirdiği konuşmasında, söz konusu yasa ile doktorların haklarının korunmasının amaçlandığı gibi halkın sağlığının da düşünülmesi ve korunması gerektiğini söyledi. Doktorluğun zor bir meslek olduğunu, uzun yıllar eğitim alınarak bir yere gelindiğini, ancak bunun doktorlara ayrıcalık hakkı vermemesi gerektiğini ifade eden Çavuşoğlu, “İnsanlara daha iyi sağlık hizmeti verilmesini sağlamayacaksa ben bu yasanın karşısında olmak zorumdayım” dedi.

VAİZ
Eleştiriler yanıtlayan Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, doktorların insan hayatıyla ilgili hayati kararlar veren insanlar olduğunu belirterek, bu mesleğin önemine ve ayrıcalığına işaret etti. Doktorların refah seviyesini yükseltmeden sorunun çözülemeyeceğini kaydeden Vaiz, bugüne kadar bu sorunun çözülememesinin altında yatan nedenin de bu olduğunu ifade etti. “Hekimlerin özlük haklarını nasıl artırabiliriz. Buna bakıyoruz” diyen Vaiz, mevcut durumdaki çalışma saatlerinin artan nüfusa göre yetersiz kaldığını ve bunu artırırken hekimlerin özlük haklarının da nereye kadar artırılabileceği üzerinde çalıştıklarını anlattı.

Sağlık Bakanı Vaiz, doktorlarla sürekli istişare içinde olduklarını, yasaya karşı çıkan doktorların da bulunduğunu belirtirken, herkesin kendini doktorların yerine koyamayacağını söyledi ve “Doktorluk mesleğinin ayrıcalıklı olduğunun teslim edilmesi şarttır” dedi. “Sağlık bu ülkede terkedilmiş bir alandır” diyen Vaiz, bu alanın “bela” olarak görüldüğünü ve Sağlık Bakanlığı’nın da istenmeyen bir bakanlık olduğunu kaydetti. Bu bakanlığa sürekli şüpheyle bakıldığı ve yapmaya çalıştıkları her yeni uygulamaya karşı çıkıldığını da ifade eden Vaiz, tüm bu olumsuzluklara rağmen ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını anlattı.

Konuşmaların ardından oylamaya geçildi.

GEÇİCİ MADDE ÖNERİSİ
Tasarı madde madde görüşülürken söz alan İdari ve Sosyal İşler Komitesi Başkanı Ahmet Barçın, tasarıya geçici bir madde eklenmesi önerisi getirdi. Oyçokluğuyla kabul edilen geçici madde şöyle: Yetkili hekim sendikası ile bakanlık arasında varılacak mutabakatla, kamu sağlık çalışanlarının maaş ve özlük haklarında yapılacak yasal düzenleme ile bu yasasının 43’üncü madde yürürlükten kalkacak. 43’üncü madde, hem kamu hem de özelde çalışma hakkı veriyor.”

KAŞİF
Bunun üzerine söz alan UBP Milletvekili Ahmet Kaşif, bu öneriyi “yasayı aşmak için yapılan bir öneri” olarak gördüğünü belirterek ileriye dönük bir işlem yapacağına inanmadığını söyledi. Sistemin tam olarak çalışabilmesi için tek bacağın yeterli olmadığını, sağlam olması için diğer bacakların da olması gerektiğini kaydeden Kaşif, “onlar; diğer sağlık yasaları hayata geçmeden şu anda yapılan önerinin hiçbir anlam ve ehemmiyeti yoktur” dedi.

AKINCI
TDP Milletvekili Mustafa Akıncı, ise, bu önerinin hiçbir şeyi bağlamadığını belirterek , “ne zamanı belli olmayan ‘gelecekte’ hükümet ile sendika anlaşırsa, 43’üncü maddenin yürürlükten kalkacağını belirtiyor” dedi.

SOYER
Başbakan Soyer de yasada zamanın net olmadığı ancak ortada ciddi bir niyet bulunduğunu belirterek “Yurtsever ve insani değere sahip tıp doktorlarının mesaiyi saat 15.00’e kadar uzanan sorumlulukla yük orta yerden kalkacak. Bu yük, maaş düzenlemelerinden daha ağırdır” dedi.

Konuşmaların ardından tasarı oyçokluğuyla kabul edildi.

Yasanın onaylanmasının ardından Genel Kurul bugünkü çalışmalarını tamamladı. Gündemdeki diğer yasa tasarıları 22 Ocak Perşembe günkü birleşime bırakıldı.

YASADAKİ DEĞİŞİKLİKLER
Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı olduğu gerekçesiyle tasarıdan çıkarılan ilgili madde, kamu sağlık çalışanlarına, maaşlarına ek olarak brüt maaşlarının %2.5 oranında iaşe ve ibate ödeneği ödenmesini öngörüyordu. Bunun yerine, bu yasanın yürürlüğe girdiği tarihten önce istihdam edilen kamu sağlık çalışanlarının Kamu Görevlileri Yasası’na göre kazanmış oldukları bütün hakların ortadan kaldırılmadığını gösteren geçici bir madde eklendi. Yasaya eklenen bir diğer maddeyle, kamu sağlık çalışanlarının ihtisas sürelerinin hizmet yıllarına eklenmesi de sağlandı.

Yeni ilave edilen bu madde ise şöyle:
“Emeklilik hakkı kazandıran en az 25 hizmet yılına hak kazanan kamu sağlık çalışanlarının,üniversite üstü başarıyla sonuçlanmış ihtisas süresi, 60 ayı geçmemek üzere, emeklilik hakkı kazandıran hizmet sayılır. Ancak bu haktan, devlet personeli olarak ihtisas yapmış olanlar yararlanamaz. Emeklilik hakkı kazandıran en az 25 hizmet yılı olmayıp, emeklilik yasasının ilgili maddesi uyarınca emekliye ayrılıp emeklilik menfaati almaya hak kazananlar ile ölüm veya sağlık nedeniyle emekliye ayrılıp, emeklilik menfaati almaya hak kazananlara, fiili hizmet yılları dikkate alınarak, başarıyla tamamlanmış olan ihtisas süreleri, 60 ayı geçmemek üzere, pro-rata usulü ile hesaplanarak hizmet sürelerine eklenir.” (TAK)

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............

 

  Diyabetten korkmayın!
           19 Ocak 2009, Pazartesi »
Diyabetten korkmayın

 

 

 

 

 


Yeşilyurt Cengiz Topel Hastanesi’nde hasta ve hasta yakınlarının diyabet konusunda bilinçlendirilmesine yönelik eğitim çalışması başlatıldı

“Diyabetten korkmayın”

Eğitimde, İç hastalıkları Uzmanı Dr. Nafiya Direktör ve Diyetisyen Özlem Yalçuk, diyabetin ne olduğu, belirtiler, tedavi yöntemleri ve diyabet hastalarının ne şekilde beslenmesi gerektiği konusunu anlattı

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Yeşilyurt Cengiz Topel Hastanesi’nde, diyabet hastası ve hasta yakınlarına yönelik olarak diyabet eğitimleri başlatıldı. On beş günde bir Cuma günleri, hastanenin “diyabet salonunda” yapılacak olan diyabet eğitimlerinin ilki, geçtiğimiz Cuma günü gerçekleşti.

Eğitim çalışmasında, hasta ve hasta yakınları, genel diyabet bilgisi, diyabetin nedenleri ve belirtileri hakkında bilgilendirildi.

Eğitimde, İç hastalıkları Uzmanı Dr. Nafiya Direktör ve Diyetisyen Özlem Yalçuk, diyabetin ne olduğunu, belirtileri, tedavi yöntemleri ve diyabet hastalarının ne şekilde beslenmesi gerektiği konusunu anlattılar.

Konuşmacılar, diyabetin kalıtım, çevre, beslenme ve yaşam tarzıyla ilişkili olduğunu belirterek, diyabet tedavisinde eğitimin, diyet ve egzersizin önemine işaret ettiler.

Konuşmaların ardından katılımcıların diyabetle ilgili soruları yanıtlandı.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............

 

  Vaiz: "İlave edilecek binalar sağlıkta kaliteyi de arttıracak"
           16 Ocak 2009, Cuma »
Dr. Akçiçek Hastanesi

 

 

 

 

 


Dr. Akçiçek Hastanesini ziyaret eden Sağlık Bakanı Vaiz, hastanenin üçüncü katına yeni binaların ilave edileceğini söyledi. Bakan Vaiz:

Vaiz: “İlave edilecek binalar sağlıkta kaliteyi de arttıracak”

Vaiz: “Turizm ve üniversite kenti olan Girne’nin artan hasta potansiyeline yanıt verebilmek ve hizmet kalitesinin artmasına katkı sağlayabilmek için Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığının da katkılarıyla Dr. Akçiçek hastanemizin binasına ek bina yapıyoruz”

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Girne Dr. Akçiçek Hastanesini ziyaret ederek, hastanenin üst kısmına yapılacak olan ilave bina çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Sivil Savunma Teşkilat Başkanı Ömer Faruk Özdemir, Hastane Başhekimi Dr. Raşit Kayra, Başhekim Yardımcısı Dr. Baysan Keleş ile diğer yetkililerin de hazır bulunduğu ziyarette, Bakan Vaiz hastanenin üst kısmına ilave edilecek yeni binaların yapılacağı alanda da incelemelerde bulundu.

Hastane 1994’te büyüktü, artık yetmiyor....
Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, inceleme esnasında yaptığı açıklamada, 1994 yılında inşa edilen Dr. Akçiçek Hastanesinin o denemde bölgenin ihtiyaçlarını karşılama yönünde yeterli olduğunu söyledi. Vaiz, o dönemde bazı kesimlerin yeni yapılan hastanenin büyük olduğuna dair görüş ifade ettiklerine de değindi. Girne’nin artan nüfusuna Akçiçek hastanesini genişleterek yanıt vereceklerini belirten Vaiz, “gelişen, büyüyen ve ciddi bir nüfus artışı gösteren Girne bölgesine mevcut hastane binamız artık yeterli gelmemektedir. Turizm ve üniversite kenti olan Girne’nin artan hasta potansiyeline yanıt verebilme ve hizmet kalitesinin artmasına katkı sağlayabilmek için Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığının da katkılarıyla hastanemizin binasına ek bina yapıyoruz” dedi.

Kayra: "Ek bina hizmet sunumunu ve kalitesini artıracak"
Sağlık Bakanı Vaiz’den sonra konuşan Hastane Başhekimi Dr. Raşit Kayra, 1994 yılında hizmete giren hastanenin 10 yıllık bir süre zarfında ihtiyaçları karşılama noktasında sıkıntılar çektiğini söyledi. Girne bölgesinde, artan nüfusun hastanede verilen bazı hizmetlerin karşılanmasında sıkışıklık yarattığını ifade eden Kayra, mevcut hastane binasına ilave edilecek yeni binalarla, hem sağlık hizmetlerinin sunumunda, hem de sağlık hizmetlerinin kalitesinde olumlu bir durum oluşacağını kaydetti.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............

 

  Bakan Vaiz Din Görevlileri Birliği heyetini kabul etti
           13 Ocak 2009, Salı »
Din Görevlileri Birliği

 

 

 

 

 


Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, Hayri Koç başkanlığındaki KKTC Din Görevlileri Birliği heyetini kabul etti

Vaiz: “Din görevlilerinin mevcut sorunlarını aşmaları yolunda yapılması gerekenlerin takipçisi olacağım”

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, din görevlilerinin lojman ve haftalık izin konularının mutlaka çözüme kavuşturulacağını söyledi

KKTC Din Görevlileri Birliği Başkanı Hayri Koç ve yönetim kurulu üyeleri Mehmet Genç ile Cafer Yanaşoğlundan oluşan heyeti makamında kabul eden Bakan Vaiz, din görevlilerinin sorunların çözülmesi için tüm gücüyle çalışacağını vurguladı. Vaiz, “din görevlilerinin mevcut sorunlarını aşmaları yolunda yapılması gerekenlerin takipçisi olacağım” dedi.

Babasının da “vaiz” olması sebebiyle din görevlilerine her zaman sempatiyle yaklaştığını dile getiren Bakan Vaiz, başbakanlık müsteşarı olduğu dönemlerden beri din görevlileriyle yapıcı ilişki içerisinde olduğunu anlattı.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............

 

  Cengiz Topel Hastanesi'nde diyabet eğitim çalışmaları
           13 Ocak 2009, Salı »
Cengiz Topel Hastanesi

 

 

 

 

 


Yeşilyurt Cengiz Topel Hastanesi’nde 15 günde bir periyodik olarak Diyabet eğitimi yapılacak

Cengiz Topel Hastanesi’nde diyabet eğitim çalışmaları başlıyor

Diyabet eğitim çalışmaların ilk haftasında genel diyabet bilgisi, sağlıklı beslenme ve diyabette bakımın önemi anlatılacak

Sağlık Bakanlığı bünyesinde faaliyet Yeşilyurt Cengiz Topel Hastanesi’nde diyabet hastası ve hasta yakınlarına yönelik eğitim gerçekleştirilecek. On beş günde bir Cuma günleri, Cengiz Topel Hastanesinin “diyabet salonunda” yapılacak olan diyabet eğitimlerinin ilki, 16 Ocak 2009 Cuma günü saat 09.00’da gerçekleşecek. Eğitimler doktor, diyetisyen ve diyabet hemşireleri tarafından verilecek.

İnsülinler ve insülin kullanımı; beslenme planı; diyet; diyabetin akut ve kronik komplikasyonları ile korunma konularında bilgi vermek amacıyla yapılacak eğitimlere, diyabet hastaları ve hasta yakınları ile bölgedeki diyabetle ilgili bilgi almak isteyen vatandaşlar katılabilecek.

İlk hafta, genel diyabet eğitimi...
On beş günde bir kez Cuma günleri yapılacak olan eğitim çalışmalarında ilk hafta, genel diyabet bilgisi, sağlıklı beslenme ve bakımın önemi anlatılacak. Eğitimler 15 günde bir Cuma günleri yapılacak. Eğitimlere katılıp ayrıntılı bilgi almak isteyen yurttaşlar, Cengiz Topel Hastanesine 723 63 51 veya 0533 863 14 87 ve 0542 854 36 97 numaralı telefonlardan ulaşabilirler.

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............

 

  Vaiz: "Sağlık konusunda en son konuşması gereken UBP'dir"
           09 Ocak 2009, Cuma »
Eşref Vaiz

 

 

 

 

 


Vaiz'den UBP'ye eleştri ve yanıt:

“Sağlık konusunda en son konuşması gereken Ulusal Birlik Partisi”

Sağlık Bakanı Eşref Vaiz, sağlık konusunda en son konuşması gereken partinin Ulusal Birlik Partisi (UBP) olduğunu savunarak, UBP’nin Sağlık Bakanlığı’na yönelik açıklamalarını üzüntüyle okuduğunu belirtti

“Sağlık Bakanlığı’nın, insanımız için yarattığı pek çok yeni değer ve sağlık sistemlerimize güveni artırmak anlamında bu yenilikleri halkımızla paylaşmak yönünde attığımız adımlar, iletişim çağından uzakta yaşayan kimi eskimiş zihniyetleri ne yazık ki rahatsız etmiştir” diyen Eşref Vaiz, “Sağlık üzerinden siyasi rant sağlamaya çalışmayınız, geliniz hep birlikte toplum sağlığı için el ele verelim uyarılarını defalarca yapmamıza rağmen, kimileri, ne yazık ki siyasi çıkar için her yol mübah anlayışından kurtulmuyor” ifadelerini kullandı.

Vaiz, yaptığı yazılı açıklamada, UBP’yi halkın moralini bozmakla, üretmeden sadece kötülemek ve çamur atmakla, emek verenlere saygısızlık yapmakla suçladı.

Eşref Vaiz, “Geçmişte yarattığı ‘köhne’ sistemle ün yapmış bir anlayışın, ‘Sağlıkta hiçbir şey yapılmadı’ diye ortaya koyduğu sloganist söylem, en fazla da hekimlerimize, hemşirelerimize, sağlık çalışanlarımıza, sağlık sisteminin gelişmesi için alın teri döken insanlara haksızlıktır, onların emeğini küçük düşürmektir, Ulusal Birlik Partisi’nin buna hakkı yoktur” dedi.

YEMEK İHALESİ...
UBP için yeni ve modern Gazimağusa Hastanesi’nin “hiçbir şey” olabileceğini belirten Vaiz, UBP’nin Mağusalı’yı yıllarca ihmal ettiğini ve bunun utancını taşıyor olabileceğini iddia etti ve kendileri için ise yeni hastaneler ve sağlık merkezlerinin “çok şey” olduğunu kaydetti. “28 yılda değil, sadece 18 ayda, Gazimağusa halkına yeni bir hastane kazandırmaktan dolayı gururluyuz. Katkı koyan herkese teşekkür ederiz” diyen Eşref Vaiz, şöyle devam etti: “Gelinen bu aşamada, yapılan eleştiri ve atılan iftiraların tamamen asılsız olduğu açıktır. Şöyle ki; hastanelerin yemek, pişirme, dağıtım, toplama ve bulaşık yıkama işleri ihalesi ile ilgili olarak bakanlığımızca hazırlanan ihale dosyası ihaleye çıkılması için Merkezi İhale Komisyonu Başkanlığı’na gönderilmeden önce hukuksal açıdan incelenmesi için KKTC Hukuk Dairesi’ne gönderilmiştir ve iki kez hukuki görüş alınmıştır.

Mali mevzuat açısından Sayıştay Başkanlığı’ndan da uygun onay alınmıştır. MİK Başkanlığı’nca teklif alan firmaların huzurunda ihale teklifleri açılmış olup, en düşük teklifi veren, firmaya ihaleyi bağlayarak, MİK. 0500/2008 sayı ve 10.11.2008 tarihli ihale kararını üretmiştir. Üretilen bu ihale kararı ayrıca KKTC Hukuk Dairesi tarafından uygun ve doğru bir karar olduğu SAV.0.00-SB-08/1936 sayı ve 17.11.2008 tarihli yazı ile bakanlığımıza bildirilmiştir. Bakanlığımız ve Sayıştaylık arşivlerinde, bu raporlar mevcutken, araştırma yapılmadan söylemde bulunmak siyasi ahlakla bağdaşmamaktadır. Çamur at izi kalsın politikasının en belirgin örneğidir. Tüm bu gelişmelerden sonra yasal olarak bakanlığımızca ilgili firmaya tebligat yapılarak mukavele yapılmıştır.”

Yemek ihalesiyle ilgili olarak ise Vaiz, “Bahsi geçen rakamlar hayal ürünüdür. Çünkü iki yıl önce ihaleye çıkılmış ve üretilen karar ışığında yapılan mukaveledeki fiyatlara bakıldığında gerçek rakamlar bunu göstermektedir. Örneğin, iki yıl önceki fiyatlarda bir hastanın sabah, öğle ve akşam yemekleri toplamı 15.75 TL (3.85 TL+5.95 TL+5.95 TL), iki yıl sonra, şimdi yapılan mukavelede ise aynı öğünlerin toplamının, 18.10 YTL (5.90 TL+6.10 TL+ 6.10 TL) olduğu açıktır. Kaldı ki iki yıl önceki şartnamede yer alan hayat pahalılığı uygulaması da göz önünde bulundurulduğunda, ilk yıl hariç ikinci yıl uygulanan toplam yüzde 14.8’lik hayat pahalılığı dikkate alınırsa yeni bağlanan ihale kararı söylendiği gibi üç katı fazla bedel değil, bilakis son derece makuldur” dedi.

"DAHA YAPILACAK ÇOK İŞ VAR"
Tüm hedeflerini yerine getirmediklerini ve daha yapacak çok iş olduğunu da belirten Vaiz, “Ancak yıllar yılı öyle bir sistem yaratıldı ki, elimizde sihirli değnek olsa dahi bu kadar sürede tümünü değiştiremezdik” şeklinde konuştu.

Vaiz, “Hiçbir şey yapılmadı” diyenlere karşı yürüyecek daha çok yolları olduğu bilinciyle ama güzellikleri de “siyasi rant” uğruna aşağılamadan, ‘yok’ görmeden, yeni çağın aklıyla üretmeye devam edeceklerini kaydetti. Eşref Vaiz, “Sağlıkta değişimin önü, iftirayla, çamurla, yalanlarla tıkanamaz...” dedi. ..... (TAK)

Derleyen/Haber: Süleymen Mert (Basın Sorumlusu)

..............::::::::::::: HABER BAŞLIKLARI :::::::::::::..............

 

  Devlet Laboratuvarı'na uluslararası akreditasyon kazandırılacak
           09 Ocak 2009, Cuma »
TSE Heyetinin Bakanı ziyareti