Baslik Bakan Dr. Ahmet Kaşif: "Olası bir sel baskınına karşı önlemimizi aldık"
 
                                                                                                                       30 Aralık 2010, Perşembe
         Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kaşif'in yeni yıl ziyaretleri devam ediyor
 
       Sağlık Bakanı Kaşif, yeni yıl ziyaretleri dolayısı ile bu kez de Lefkoşa Dr.Burhan
       Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'ndeydi...
arrow"OLASI BİR SEL BASKININA KARŞI ÖNLEMİMİZİ ALDIK"

Kaşif: "Genelde 2010 yılı sıkıntılı geçti ancak, sağlık alanında çok güzel işlerin de yapıldığını söyleyebilirim. Örneğin, Kardiyo Vasküler Cerrahi (KVC) servisimizde 2010 yılı süresince çok güzel işler yapılmıştır. Burada, 150'den fazla kalp ameliyatı yapıldı, insanlarımız ülkelerinde şifa buldu. Bu gibi olaylar, 2010 yılında sağlık adına yaşanan güzel olaylardır"

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, yeni yıl öncesi hastanelere yönelik başlattığı ziyaretler kapsamnında bu sabah, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesini gezdi, hasta ve çalışanların yeni yılını kutladı.

Bakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Birimi’nden yapılan açıklamaya göre Bakan Kaşif, 
beraberindeki heyetle birlikte tüm servisleri gezerek iyi yıllar dileklerinde bulundu.

Nalbantoğlu, selin yaralarını sardı...
Bakan Kaşif, yeni yıl ziyareti esnasında basına yaptığı açıklamada, 2010 yılında yaşanan sel felaketine değinerek, “ Yaşanan su baskınında meydana gelen hasarların çok büyük oranda giderildiğini söyleyebilirim. Yaraların yüzde 90’ı sarıldı” dedi.  

Tedbirler alındı...
Olası selli yağışlarda hastanede su baskınının yaşanmaması için tedbirlerin de alındığına işaret eden Kaşif, dera yatağının genişletildiğini ve ıslah edildiğini söyledi. 

Fizik Tedavi ve Pataloji servisileri...
Sel baskınında büyük hasara uğrayan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi ve Pataloji Servislerinin, yenilenen mekanlarında eskisinden daha elverişli koşullarda hizmet vermeye başladığını da anlatan Bakan Kaşif, “Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Servisimiz yenilenen mekanında hizmet vermeye başladı. Büyük oranda eksiklerimizi giderdik. Şimdi hastalarımız burada eskisinden dah konforlu bir ortamda tedavilerini yaptırıp şifa buluyorlar” dedi.
 
Selde hasar gören Pataloji servisinin de hizmetlerini aksatmadan sürdürdüğüne değinen Bakan Kaşif, “yeniden organize olan ve eski yerine yerleşen Patoloji Servisimizde, son model ve teknolojiye sahip cihazlarla hizmet veriyoruz” dedi.

Adanın en yeni ve teknolojik pataloji cihazlarına sahip hastanenin, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi olduğunu da kaydeden Kaşif, halkın hastanemize güvenmeleri çağrısında bulundu.

2010 yılında güzel işler de yapıldı...
Sağlık Bakanı Kaşif sözlerine, “genelde 2010 yılı sıkıntılı geçti ancak, sağlık alanında çok güzel işlerin de yapıldığını söyleyebilirim” şeklinde devam etti. Kaşif, “Kardiyo Vasküler Cerrahi (KVC) servisimizde 2010 yılı süresince çok güzel işler yapılmıştır. Burada, 150’den  fazla kalp ameliyatı yapıldı, insanlarımız ülkelerinde şifa buldu. Bu gibi olaylar, 2010 yılında sağlık adına yaşanan güzel olaylardır” dedi.

Böbrek nakli yapılması hedefleniyor...
Organ nakliyle ilgili yasanın Cumhuriyet Meclisi’nde olduğunu da belirten Kaşif, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde, başta böbrek olmak üzere,  organ nakli yapılmasının mümkün olduğunu söyledi.

Bakan Kaşif, konuşmasının sonunda, yeni yılın başta ülkemizde olmak üzere tüm dünyada, sağlık, barış ve mutluluklara vesile olmasını da temenni etti.

Temizlik ve yemek şirketlerinin ücretlerinin ödenmemesi Sağlık Bakanlığından kaynaklanmıyor...
Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, bir soru üzerine, hastanelerde geçmiş hükümetler döneminden bu yana, yemek ve temizlik işlerinin, özel sektörden ihale usulü ile sağlandığını hatırlatarak, “iki aydan bu yana, söz konusu yemek ve temizlik şirketlerinin ücretlerini alamamaları Sağlık Bakanlığı’ndan kaynaklanmamaktadır. Konuyu, Sayın Maliye Bakanı’yla bugün Mecliste konuşacağım. Yeni yıl öncesi çalışanların maaşsız kalması doğru değildir” dedi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kaşif'in yeni yıl ziyaretleri devam ediyor...
 
                                                                                                                       29 Aralık 2010, Çarşamba
         Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kaşif'in yeni yıl ziyaretleri devam ediyor
 
       Yaklaşan yeni yıl öncesi hastanelere ziyaret başlatan Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Cengiz
       Topel Hastanesi, Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezi ve Gazimağusa Devlet
       Hastanesi'ndeydi...
arrow"ÜLKEMİZ BİR DAHA FELAKET YAŞAMASIN..."

Sağlık Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Biriminden verilen bilgiye göre, Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, ziyaretlerde hastalar ve çalışanların yeni yılını kutladı ayrıca, yaşanan sıkıntılarla ilgili yetkililerden bilgi aldı

Yaklaşan yeni yıl öncesi hastanelerimizi gezmeye ve sorunları yerinde görmeye devam ediyoruz” diyen Bakan Kaşif, herşeye rağmen insanlarımızın devlet hastanelerinde şifa bulduğunu kaydetti.

Sağlık çok pahalı bir hizmettir...
“Hastanelerimizde eksiklerimiz yok mu ? Elbette vardır” diye sözlerini sürdüren Kaşif, sağlığın çok pahalı bir hizmet olduğuna değindi. Bakan Kaşif, “Sağlık pahalı bir hizmettir. Dolayısyla insanlarımızın sağlık hizmeti alırken az da olsa bir maddi katkı sağlamaları gerekmektedir.  Bu konuda, halkımızın bütçesini de sarsmadan makul ölçülerde bir ücretlendirmeye gidilmelidir” dedi.

Şubat ayında yaşanan sel felaketi bir daha yaşanmasın...
Sağlık Bakanı Kaşif, 2010 yılında yaşanan sel felaketini de hatırlatarak, “selden dolayı meydana gelen hasarın yaraları, yüzde 90’ın üzerinde sarılmıştır” dedi.
 
“Umut ediyorum ki ne ülkemiz, ne insanlarımız, ne de sağlık kurumlarımız böylesi felaketleri bir daha yaşamaz” şeklinde dilekte bulunan Bakan Kaşif,  2011 yılının sağlıklı ve huzrlu bir yıl olmasını temenni etti.

Bakan Kaşif, Gazimağusa Devlet Hastanesi'ndeki hasta ve çalışanların
yeni yılını kutladı"

Kaşif: "Temennim 2011 yılı özelde KKTC halkı, genelde de dünya halkı için sağlık, mutluluk ve esenlik getirir, yaşanan ekonomik sıkıntılar aşılır"

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, yeni yıl ziyaretleri kapsamında hastanelere başlattığı gezilerine devam ediyor.

Sağlık Bakanlığı Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre Kaşif, Gazimağusa Devlet Hastanesi'ni ziyaret etti. Beraberindeki heyet ve hastane yetkililerinin de hazır bulunduğu yeni yıl ziyaretinde Kaşif, hem hastaların hem de personelin yeni yılını kutladı ve sağlıklı bir yıl diledi.

Tüm servisler gezildi...
Beraberindeki heyetle hastanenin tüm servizlerini tek tek gezan Sağlık Bakanı Kaşif, “aslında bu ziyaretleri sık sık gerçekleştiriyorum. Sadece özel günlerde değil, sıradan günlerde de sağlık merkezlerimizi ve hastanelerimizi gezip yerinde inceliyorum. Sorunları veya bir takım sıkıntıları yerinde tesbit ediyoruz. Bu gün de, yaklaşan yeni yılı bahane ederek Gazimağusa Devlet Hastanesini geziyoruz” dedi.

2010’daki sel feklaketinin yaraları sarıldı...  
Ülkede, 2010 yılında yaşanan sel felakatinden dolayı zarar gören Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde çok büyük oranda yaraların sarıldığını dile getiren Kaşif, “temennim 2011 yılı özelde KKTC halkı, genelde de dünya halkı için sağlık, mutluluk ve esenlik getirir, yaşanan ekonomik sıkıntılar aşılır” dedi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik 70 tekerlekli sandalye bağışlandı...
 
                                                                                                                                28 Aralık 2010, Salı
         Tekerlekli sandalye bağışı
 
       Atlasjet'ten sosyal sorumluluk projesi kapsamında, Sağlık ve Eğitim Bakanlıklarına
       anlamlı bağış...
arrow70 TEKERLEKLİ SANDALYE BAĞIŞLANDI...

KAŞİF: "Böylesi anlamlı bir etkinliğin, 2011'i karşılamaya çalıştığımız bu günlerde gerçekleştirilmesinin de ayrı bir güzelliği var. Tüm çocuklarımıza ailelriyle birlikte mutlu ve sağlıklı bir yıl dilerim"

ÇAVUŞOĞLU: "Böylesi destekler omuzlarımızdaki yükün azalmasına, mutluluğumuzun ise çoğalmasına neden oluyor"

MALYALI: "Sağlık ve Eğitim Bakanlıklarımzla işbirliği içerisnde sosyal sormululuk projelerimiz önümüzdeki yıl da devam edecek"

Hava taşımacılığı alanında faaliyet gösteren Atlasjet, sosyal sorumluluk projesi kapsamında Sağlık Bakanlığına 50, Eğitim Bakanlığına da 20 adet tekerlekli sandalye bağışladı.

Sağlık Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Biriminin verdiği bilgiye göre, zihinsel engelli çocuklar için bugün Girne’deki bir otelde, Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kaşif ile Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun da hazır bulunduğu “Yeni Yıl Partisi” düzenleyen Atlasjet, bağışlanan tekerlekli sandalyeleri Kaşif ve Çavuşoğluna taktim etti.

Sosyal sormululuk projelerimiz devam edecek...
Etkinlikte ilk konuşmayı yapan KKTC Atlasjet Müdürü Osman Malyalı, önümüzdeki dönemlerde de sosyal sorumluluk kapsamındaki projelerinin devam edeceğine dikkat çekti. Malyalı, “Atlas Jet olarak bu tür sosyal sorumluluk projelerinde yer almaktan dolayı büyük mutluluk ve gurur duyuyoruz. Bu çalışmalarımız önümüzdeki yıl da devam edecek. Hem Sağlık, hem de Eğitim Bakanlıklarıyla başka projelerde de çalışmak istiyoruz” dedi.
  
Her şeyin başı sağlık...
Malyalı’dan sonra kısa bir konuşma yapan Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif de, her işin başının  sağlık olduğuna dikkat çekti ve  “sağlık sektörümüze katkı amacıyla bağışlanan tekerlekli sandalyeler için teşekkür ederim” dedi.

Böylesi anlamlı bir etkinliğin, 2011’i karşılamaya çalıştığımız bu günlerde gerçekleştirilmesinin de ayrı bir güzellik olduğunu söyleyen Bakan Kaşif,  “tüm çocuklarımıza ailelriyle birlikte mutlu ve sağlıklı bir yıl dilerim” dedi.
 
Omuzlarımızdaki yük azalıyor...
Etkinlikte son konuşmayıysa Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu yaptı. Çavuşoğlu, “2010’u yolcu ediyoruz. Atlas Jet’in bu anlamlı sosyal sorumluluk etkinliğinde buluştuk Çok onurlu ve  mutluyuz. Böylesi destekler omızlarımızdaki yükün azalmasına, sevincimizin ise çoğalmasına neden oluyor” dedi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kaşif: "2011, daha güzel olacak"
 
                                                                                                                         27 Aralık 2010, Pazartesi
         Sn. Bakan'ın Akçiçek Hastanesi'ne ziyareti
 
       Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kaşif yeni yıl ziyaretlerine başladı...
arrow"2011, DAHA GÜZEL OLACAK..."

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, yaklaşan yeni yıl dolayısıyla devlet hastanelerine ziyaret başlattı.

İlk olarak bu sabah saat 09.00’da Girne Dr. Akçiçek Hastanesi'ni ziyaret eden Bakan Kaşif, 2011 yılının 2010’a nazaran daha güzel bir yıl olması temennisinde bulundu.

Sağlık Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Birimi aracılığıyla bir açıklama yapan Bakan Kaşif, “2010 yılını acı ve tatlı olaylarıyla geride bıraktık. Bu vesileyle hastanelerimizdeki hastalarımızı ve çalışanlarımızı bir kez daha ziyaret ediyoruz” dedi.

"2011 daha güzel olsun..."
Açıklamasında, 2010 yılının sıkıntılı bir yıl olduğuna da değinen Kaşif, 2011 yılının, 2010 yılına nazaran daha güzel ve sorunsuz bir yıl olmasını temenni etti. 2010 yılında özellikle ekonomik sıkıntıların yaşandığına dikkat çeken Kaşif, “2011 yılının sorunlardan ve felaketlerden uzak, güzel bir yıl olması için çalışacağız” dedi.

Yatılı çocuk hastalara ikramın yapıldığı ziyarette Kaşif’ê, Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürü Dr. İlkay Şentürkler, Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Başhekimi Dr. Ahmet Ulutekin ve Hastane yöneticileri eşlik etti.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik BÜTÇE, OY ÇOKLUĞU İLE ONAYLANDI...
 
                                                                                                                       23 Aralık 2010, Perşembe
         KKTC Meclisi
 
       Bütçe maratonunu sürdüren Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, 179 milyon 889 bin 888 TL'lik Sağlık Bakanlığı bütçesini de onayladı:
arrowBÜTÇE, OY ÇOKLUĞU İLE ONAYLANDI

KAŞİF: "Ayrılan payla en iyisini yapmaya çalışacağız"
SINAY: "Devlet Hastanesi'ne daha çok teknolojik destek verilerek rekabet koşulları yaratılmalı"
SERDAROĞLU: "Ben dahil hepimiz suçluyuz… Sağlığı düzeltmek için geldik, hiçbir şey yapmadık"

Bütçe maratonunu sürdüren Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, 179 milyon 889 bin 888 TL’lik Sağlık Bakanlığı bütçesini de onayladı.

Sağlık Bakanlığı bütçesi görüşülürken söz alan CTP Girne Milletvekili Abbas Sınay, 13. maaşların henüz ödenmemesini ve Güney’den alışverişlere gümrüklerde yapılan denetimleri eleştirdi.

“Sağlığı konuşurken öncelikle nüfusumuzu bilmemiz lazım” diyen Sınay, ekonominin ve bütçenin planlanması için bir an önce nüfus sayımı yapılmasını istedi. Bütçede sağlığa yüzde 5.8 pay ayrılmasının yetersizliğine işaret ederek “Bu bütçeyle hangi reformu yapıp, hangi adımı atabilirsiniz?” diye soran Abbas Sınay, sağlıkta bir arpa boyu yol alınmadığı, günlük işlerin dahi dönmediği görüşünü dile getirdi. Abbas Sınay, ilaç yetersizliğine ve fiyatlardaki yüksekliğe işaret ederek, ilaçların özele açılması hedefinin bir yıl önce söylendiğini ama hiçbir şey yapılmadığını kaydetti. Hastanelerdeki altyapı eksiklikleri, bozuk cihazlar ve personel eksikliğiyle ilgili sorunlara değinen Sınay, 24 saat süreklilik gerektiren sağlık hizmetlerinin ek mesaisiz yürütülmesinin mümkün olmadığını vurguladı. Bütçe genelinde ek mesai kaleminin 46 milyon TL olduğunu ve bunun yetmeyeceğini belirten Sınay, doktor, hemşire ve diğer sağlık çalışanlarının emeklerinin karşılığını alamadıkları için ek mesai çalışmak istemediğini söyledi. Acil servislerde acil hekimliğinin gündeme getirilerek sorunların çözümlenmesini isteyen Abbas Sınay, polikliniklerde randevulu hasta bakımına mutlaka geçilmesi gerektiğini kaydetti.

CTP Girne Milletvekili Abbas Sınay, Cumhurbaşkanı’nın Türkiye’de kalp ameliyatı geçirmesinin, sağlıkta güven konusunu yeniden sorgulattığını da belirtti. Yoğun bakım ünitesinin elden geçirilip, daha rantabl organize edilmesi gerektiğini ifade eden Sınay, YDÜ’nün özel hastanecilik yapmasının düşünülmesi gerektiğini söyledi. Devletin rekabet edebilirliğini sürdürülebilir hale getirmesini isteyen Sınay, aksi halde Sağlık Bakanlığı’nın orda durmasının anlamının kalmayacağını belirtti. 2011 Çevre Yılı ilan edilmişse öncelikle Gemikonağı CMC, Dikmen çöplüğü, Teknecik Santralı sorunlarının çözümlenmesini isteyen Sınay, Cengiz Topel Hastanesi’ ve yeni Mağusa Hastanesi’ndeki sorunlara da değindi. Sel felaketi döneminde hastanede ölen 7 hasta için “Zaten öleceklerdi” denmesinin akılda kalan en üzücü olaylardan olduğunu ve geri kalmışlığın göstergesi olduğunu ifade eden Sınay, Girne Akçiçek Hastanesi’nin hizmet verebilmesi için geliştirilip genişletilmesini, 6 aydır alınacağı söylenen renkli dopler cihazının artık alınmasını istedi. Sınay, Kamu Sağlık Çalışanları Yasası konusunda irade olmadığını, maddi katkı konmayacaksa da kimsenin bu yasayı bu şekliyle uygulayamayacağını belirterek, yasada hastane doktorlarının özel klinik açma hakkına karşı açılan davada Anayasa Mahkemesi’nin kararını bir an önce açıklamasını istedi. Sınay, anayasanın eşitlik ilkesi gereği doktorların klinik açabileceklerini söyledi.

Yılda 15-20 milyon lirayla sağlıkta sistemin kurulabileceğini, sorunun tam gün sorunu değil özelle kamunun tamamen ayrılması olduğunu kaydeden Abbas Sınay, sağlık kurulu kararı dışında yurt dışına hasta gönderilmemesinin Sağlık Bakanlığı’nı güçlendireceğini belirtti ve bu yönde tüzük düzenlemesi yapılmasını istedi. Sınay, Sağlık Yasası’nın bir an önce ya gündeme getirilmesi ya da gündemden kaldırılması gerektiğini belirterek, Anayasa Mahkemesi’nin konuyu neden geciktirdiğini anlamakta zorlandığını söyledi. Abbas Sınay, Devlet Hastanesine daha çok teknolojik destek verilerek, rekabet koşullarının yaratılmasının şart olduğunu da vurguladı.

SERDAROĞLU
UBP Girne Milletvekili Esat Ergün Serdaroğlu da, “Ben dahil hepimiz suçluyuz” diyerek başladığı konuşmasında, doktor milletvekillerini eleştirmek istediğini belirterek, bir ülkenin sağlık politikasının insanına verdiği değeri gösterdiğini kaydetti. Sağlığa önem verilmesi gerektiğini vurgulayan Serdaroğlu, genel sağlık sigortası, döner sermaye ve tam gün uygulamalarının şart olduğunu; meclisteki çok sayıdaki doktor milletvekiline rağmen sağlık sisteminin düzelmediğini söyledi. Ergün Serdaroğlu, Girne Hastanesi için yeni bir arazi tahsis edilip yeni bina yapılmasını istedi. “Hepimiz sağlığı düzeltmek için meclise geldik, hiçbir şey yapmadık” diyen Serdaroğlu, çevre kirliliği, gıda güvenliği gibi konulardaki eleştirilerin haklı olduğunu ifade etti. “YDÜ Tıp Fakültesi bir sömürü düzeni oldu, her giden şikayetçidir” diyen Serdaroğlu, bir tanıdığının bu hastanede yaşadıklarını anlatarak, bakanlığın YDÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’yle anlaşmayı gözden geçirmesini istedi. Serdaroğlu, Sağlık yasalarının bir bir çıkarılıp halka hizmet edilmesini istedi.

ALBAYRAK
CTP Gazimağusa Milletvekili Arif Albayrak da, 3 ay içerisinde Bakanlar Kurulu kararı ile 77 yurtdışı gezi yapıldığını belirterek, devlet olarak yapılması gerekenlerin yapılmasına bir şey demediklerini ancak “halk mali krizdeyken siyasilerinin bir elinin yağda bir elinin balda olmaması gerektiğini” söyledi. Halkı icraat, bütçe ve yapılanların ilgilendirdiğini belirten Albayrak, hastanenin dış düzeninin iç karartıcı ve pis olduğunu savundu. Özelin desteklenmesinin güzel olduğunu ancak devletin kendini de düşünmesi gerektiğini kaydeden Albayrak, başhekimin ve sendikaların şikayetlerinin dikkate alınması gerektiğini söyledi. Rutin hemşirelik hizmetinde 4 hastaya bir hemşire düşmesi gerekirken bu KKTC’de çok daha fazla olduğunu ifade eden Albayrak, sağlık hizmetinin kesintisiz olduğunu sağlıktaki ek mesai sistemine farklı bakılması gerektiğini belirtti. Kaçak hemşire sıkıntılarının halledilmesini de dileyen Albayrak, hasta hakları konusunda da sıkıntılar olduğunu ifade etti. Diş ve göz tedavisi için yurtdışına gidecek hastaları uyarmanın bakanlığın görevi olduğunu kaydeden Albayrak, serbest hekimlerin şikayetlerinin de dikkate alınmasını istedi. Tabipler Birliği’nin şemsiyesi altında hekimlik yapmanın en sağlam durulan konu olduğunu bunun sarsılmamasını da talep eden Albayrak, Güney Kıbrıs’ta 1.5 yılda bir simir testi yapılırken KKTC’de bu rakamın çok çok daha fazla olduğunu, erken tanı merkezi kurmanın yetmediğini söyledi.

Ocak ayında AB ülkelerinin toplanarak kadınların rahim ağzı kanserine yakalanmamaları için ne yapılabileceğini nasıl kaynak bulunacağını konuştuğuna dikkat çeken Albayrak, KKTC’de ise bu konuda hiçbir şey yapılmadığını ileri sürdü. Gece kulübünde çalışan kadınlara cinsel yolla bulaşan hastalıklar için virüs taraması yapılıp yapılmadığını soran Albayrak, araçların bakımı yapılırken kendi sağlığımıza dikkat etmediğimizi söyledi.

TANCER
UBP Milletvekili Mehmet Arif Tancer, iktidar milletvekili olarak dikkatini çeken konuları gündeme getirmek istediğini söyledi. Devletin resmi rakamlarına göre nüfusun 250 bin veya 280 bin olduğunu anımsatan Tancer, sadece devlet hastanelerinde yılda yapılan 9 bin ameliyatın gerçek nüfusun resmi sayının çok çok üstünde olduğunu gösterdiğini kaydetti. Tancer, iktidarda kim olursa olsun taşın altına elini koyması gerektiğini, ilaç ve yapılan sağlık işlemlerinden alınan miktarın artırılması gerektiğini söyledi. 40 yataklı Girne Hastanesi’nin ilçe nüfusuna yeterli olmadığını vurgulayan Tancer, bakanlığın elindeki bütçe ile elinden geleni yapmakta olduğunu  ifade etti. Kalbe konulan bir stendin fiyatının 7.5 milyar olduğunu belirten Tancer, ancak bir kamu görevlisinin hayatı boyunca bu miktarı devlete ödemediğini söyledi. Tancer, Sağlık sigortası uygulamasına geçilmesi, fonlara katkı gerektiğini vurguladı.  AB normlarının uygulanmakta olduğunu  ancak sağlıkta bunun yapılamadığını, tam güne geçilemediğini kaydeden Tancer, her partinin bu konuda taahhüt verdiği halde bunun yapılamadığını söyledi. Tancer, bu yapılırken hekimin de hakkının tam olarak verilmesi gerektiğini vurguladı. Mehmet Arif Tancer, Lefke atık madenlerinin de o bölgeden sulanan meyve sebze ile halkın sağlığını tehdit etmekte olduğunu ifade etti.

İZBUL
CTP-BG Milletvekili Salih İzbul da, Sağlık Bakanlığı’nın yurtdışına borcu için ayrılan payın yetersiz olduğunu söyledi. Sağlığa ayrılan payın bu yıl geçmiş yıllara göre daha düşük olduğuna işaret eden İzbul, nüfus artarken bu miktar ile verilen sözlerin nasıl yerine getirileceğini sordu.
Hastanelerin durumunun malzeme açısından çok kötü durumda olduğunu kaydeden İzbul,  özellikle Lefkoşa hastanesi vitrin olması gerekirken durumunun içler acısı olduğunu savundu.
Lefkoşa Devlet Hastanesi’nin fiziki olarak ömrünü tamamladığını düşündüğünü kaydeden İzbul, bakanlığın hedefinin yeni bir hastane olması gerektiğini ancak bu bütçe ile bunun yapılamayacağının da ortada olduğunu söyledi. Sağlıkta sağlık sigortasının önemine dikkat çeken İzbul, sağlık alanında en çok hamlenin CTP-BG döneminde yapıldığını da iddia etti.
İzbul, sağlıkta iyileşme isteniyorsa kaynak bulunması gerektiğini söyledi. Özel hastaneleri halka açma konusunun ne olduğunu soran İzbul, ek mesailerin hala ödenmediğini de belirterek bunu eleştirdi. Hızır servisin durma noktasına geldiğini savunan İzbul, YDÜ’ye bir yılda ödenen para ile kanser bölümünün düzenlenebileceğini söyledi. İzbul, YDÜ Üniversite Hastanesi’nin ülkeye kazandırılmasının güzel olduğunu ancak özel işletme gibi davranmasının ise doğru olmadığını söyledi. Hekimlere olan güvenin sarsılmasını yine hekimlerin neden olduğunu söyleyen İzbul, tedavilerin kendi hastanelerimizde yapılması için gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini söyledi.

EKENOĞLU
CTP-BG Milletvekili Fatma Ekenoğlu da konuşmasında, anayasaya göre sosyal devlet olan KKTC’de sağlığın özele bırakılamayacağını söyledi. Kamu ve özelin tatlı bir rekabet içinde gelişmesi gerektiğini ifade eden Ekenoğlu, nüfus tartışması olan bir ülkede sağlık ve eğitimin nasıl planlanacağının da tartışma konusu olduğunu ifade etti. Hastanelerde bakılan hastaların yüzde 50’sinin güvence dışı olduğu nu ifade eden Ekenoğlu, yarı nüfus sağlık fonuna katkı koyarken tüm nüfusun yararlanmakta olduğunu kaydetti. Ülkede yeterli hekim ve yatak sayısı olduğunu ve dünya standartlarının yakalandığını belirten Fatma Ekenoğlu, sağlıkta tam güne destek verdi. Özel hastaneler yasasının da geçirilerek sistemin bir zemine oturtulmasını isteyen Ekenoğlu, aile sağlık merkezlerinin dünyaca tavsiye edildiğini ve bunun bizim ülkemizde bulunduğunu belirtti. Küresel ısınmalar nedeniyle hastalıkların artacağını belirterek bunun önleminin alınması gerektiğini söyleyen Ekenoğlu, Lefkoşa Hastanesinin altyapısının eskidiğini gerekli olanın yapılması gerektiğini de kaydetti. Kardiyoloji bölümündeki başarı nedeniyle hekimleri kutlayan Ekenoğlu, bu bölüme duyulan güvenin diğer bölümlerde de sağlanmasını istedi. Ekenoğlu, laboratuar cihazlarının devlette daha teşekküllü olması gerektiğini söyledi.
Gıda güvenliğinin önemine dikkat çeken Ekenoğlu, Gıda Yasası’nın meclisten geçirilmesini istedi. Ekenoğlu,  Mağusa Devlet Hastanesi ile ilgili Sayıştay raporunun hazırlandığını belirterek, bu raporların incelenmesini istedi.

HASİPOĞLU
UBP Milletvekili Ertuğrul Hasipoğlu da, sağlıkta nereden nereye gelindiğini anlattığı konuşmasında, bugün dünya standardında doktor, yatak ve hemşire sayısına sahip olunduğunu söyledi. Hastalara güvensizlik yaratan açıklamalardan kaçınılmasını isteyen Hasipoğlu, yataklı tedavinin pahalı olduğunu ancak temel sağlık sağlam tutulursa yataklı tedaviden kurtarılabileceğini KKTC’de bunun yapılmakta olduğunu ifade etti. KKTC’deki en büyük sıkıntının sistemsizlik olduğunu belirten Hasipoğlu, sağlık bakanlığı döneminde yaptıklarını anlattı.
Sağlık Yasası ve Döner Sermaye Yasası’nın geçirilmesi gerektiğini bunu Sağlık Bakanı’nın yapacağını kaydeden Hasipoğlu, hemşire sayısının 800 olması ve Hemşirelik Müdürlüğü olması gerektiğini söyledi. Hasipoğlu, 2 senelik hemşireliğin iptal edilerek kadro sayısı artırılıp dört seneliğe çıkarılması gerektiğini kaydetti.

KAŞİF
Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif de, herkesin gönlünde yatan bir sistemin olmasını arzuladıklarını  ancak arzu edilen seviyede bulunulmadığını kaydetti. Bütçe olanakları ve özverili çalışma ile istenilen yere gelinebileceğini ancak ikisinde de eksiklikler bulunduğunu belirten Kaşif, acil servisin ayrı olması gerekirken şu anki yapıda olamadığını söyledi. Aile hekimliğini getirmek için Sağlık ocaklarını geliştirmeye çalıştıklarını, böylece sevk sisteminin yapılabileceğini kaydeden Kaşif, Mağusa Hastanesi ile ilgili eleştirileri de yanıtlayarak eksiklikleri görüp ona göre hareket etmekte olduklarını, yazılanları çok fazla dikkate almadıklarını vurguladı.

İlaç eksikliğinin ortada olduğunu belirten Kaşif, bir hastaya 8 günde 3 defa rutin tetkik verilirse kit eksikliği de ilaç eksikliği de olacağını, otomasyonun devreye girmesi ile bunun ortadan kalkacağını söyledi. Sistemin yavaş yavaş oturacağını belirten Kaşif, hastanelerde eksiklikler bulunduğunu da ifade etti. Lefkoşa Hastanesi’nin çevre düzenlemesinin yapılacağını vurgulayan Kaşif, sedyelerin girmediği kapıların değiştiğini sırada tuvaletlerin bulunduğunu söyledi.
Genel Sağlık Sigortası’nı yapacak olanın Sosyal Güvenlik Bakanlığı olduğunu ifade eden Kaşif, sağlık yasalarının da mecliste olduğunu kaydetti. Sağlıkta tam güne geçilmesi için önce altyapıyı hazırlayıp sonra harekete geçileceğini,  ikinci iş yasağı gelmesinin de sonra olması gerektiğini anlatan Kaşif, aslolanın altyapı olduğunu  söyledi. Kaşif, YDÜ’ye sağlık kurulundan geçilerek gidildiğini, istemeyenin oraya gitmediğini belirtti. Kaşif ayrılan pay ile en iyisini yapmaya çalışacaklarını söyledi.

SOYER
Bakandan sonra söz alan CTP-BG Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, yasa geçirerek maaşların düşürüldüğünü hatırlatarak, tam güne nasıl geçileceğini sordu.

Sözleşmeli doktorların kadrolanması için münhal açılması halinde tüm doktorların kaçacağını savunan Soyer,  özel ve kamu hastanelerinin ortak paydada buluşması sağlanarak sağlık sorunun çözülmesi gerektiğini söyledi. Soyer, memleketteki realiteyi ortaya koyup ona göre hareket etmek gerektiğini kaydetti. Daha sonra Sağlık Bakanlığı yasası oy çokluğu ile geçilerek GKK bütçesine geçildi. (T.A.K).

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik Bakan Dr. Ahmet Kaşif: "Hastane, eskisinden daha güzel olacak"
 
                                                                                                                              17 Aralık 2010, Cuma
         Bakan Kaşif Devlet Hastanesi'nde incelemelerde bulundu
 
       Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'nde incelemelerde bulunan
       Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kaşif:
arrow"HASTANE ESKİSİNDEN DAHA GÜZEL OLACAK"

Kaşif: "Sağlık üzerinden siyaset yapmak yanlıştır. Gerek Bakanlık, gerekse hastane yönetimi sel felaketinin meydana geldiği günden beri özverili ve başarılı bir şekilde çalışmaktadır. Lütfen hiç kimse, sağlık üzerinden siyaset yapmasın. Sağlık, hepimiz için gereklidir. Siyaset yapılacak diye, kimse sağlık emekçilerini rencide etmesin"

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde incelemelerde bulunan Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, selden dolayı zarara uğrayan hastanenin eskisinden daha güzel olması için çalıştıklarını açıkladı.

             Bakan Kaşif Devlet Hastanesi'nde incelemelerde bulundu

Beraberindeki heyetle bugün Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde incelemelerde bulunan Kaşif, Bakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Birimi aracılığıyla bir açıklama yaptı ve Şubat ayında yaşanan sel felakatinden dolayı büyük tahribata uğrayan hastanede, Sağlık Bakanlığının üstün uğraşları sonrasında, yaraların kısa sürede süratle sarıldığını anımsattı.

Bakan Kaşif, “Sel felakatinde meydana gelen hasarlar çok büyük oranda ortadan kalkmıştır. Hastanemiz, tam teşekküllü olarak hizmet vermeye devam ediyor” dedi.

Sağlık üzerinden politika yapılmamalı...
Zaman zaman medyada yer alan hastaneyle alakalı bazı haberlerin kendileriniz üzmekte olduğunu söyleyen Kaşif, “sağlık üzerinden siyaset yapmak yanlıştır. Gerek Bakanlık, gerekse hastane yönetimi sel felaketinin meydana geldiği günden beri özverili ve başarılı bir şekilde çalışmaktadır. Lütfen hiç kimse, sağlık üzerinden siyaset yapmasın. Sağlık, hepimiz için gereklidir. Siyaset yapılacak diye, kimse sağlık emekçilerini rencide etmesin” dedi.

Fizik tedavi ve rehabilitasyon yenilenen mekanında hizmette...
Beraberindeki heyetle beraber ilk olarak Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Servisini ziyaret eden Bakan Kaşif, “Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Servisimiz yenilenen mekanında hizmet vermeye başladı. Büyük oranda eksiklerimizi giderdik. Şimdi hastalarımız burada eskisinden dah konforlu bir ortamda tedavilerini yaptırıp şifa buluyorlar” dedi.
 
Pataloji servisimiz, Ada’nın en yeni ve teknolojik cihazlarına sahip...
Şubat ayında yaşanan sel baskınıda, çok büyük oranda tahribata uğrayan bölüm olan Pataloji Servisini de ziyaret eden Bakan Kaşif, “yeniden organize olan ve eski yerinde yerleşen Patoloji Servisimizde, son model ve teknolojiye sahip cihazlarla hizmet veriyoruz” dedi.

Adanın en yeni ve teknolojik pataloji cihazlarına sahip hastanenin, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi olduğunu da kaydeden Kaşif, halkın hastanemize güvenmeleri çağrısında bulundu.

Dere ıslah ediliyor...
Bakan Kaşif, hastanenin dış mekanlarınıda da incelemelerde bulundu. Özellikle dere yatağı konusunda çok duyarlı olduklarını belirten Bakan Kaşif, “Dere yatağının Lefkoşa Türk Belediyesi’nin de katkılarıyla ıslah ediyoruz. Derede ciddi bir genişletmeye gittik. Yoğun yağışlarda dereden suların taşmayacağı şekilde önlemleri aldık. Çok kısa bir süre sonra buradaki çalışmalar da sonlanacak. Derenin genişletilmesine müteakip Hastane ana binası ile Poliklinik arasındaki geçişi sağlayacak köprü projesi de uygulamaya konacaktır” dedi.

Tüm birimler elden geçirildi...
Sel sonrası Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin sular altında kalan tüm bodrum katı kısa sürede tamir edildiğini de anlatan Kaşif, elektrik tesisatının kısmen yenilendiğini, aynı şekilde acil olan alet ve cihazların yenilenerek hizmete sunulduğunu kaydetti. Kaşif, Ayaktan Tanı ve Tedavi Merkezi, Poliklinik binaları ile Thalassaemia Merkezi’ndeki mevcut konferans salonunun tamirinin yapılarak yeniden hizmete sunulduğunu da aktardı.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik KKTC'de hazırlanan aşı listeleri...
 
                                                                                                                         15 Aralık 2010, Çarşamba
         Aşı listeleri
 
       Sağlık Bakanlığı:
arrow"TÜRKİYE'DE RUTİN KULLANILAN AŞI LİSTELERİNE BAĞLI OLARAK        KKTC'DE DE AŞI LİSTELERİ HAZIRLANMAKTADIR"

Sağlık Bakanlığı, Rotarix aşısının rutin aşı listesinde yer almadığını açıkladı

Bakanlık Basın bürosu aracılığıyla yapılana yazılı açıklamada, Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerimizin çocuk servisleri ve sağlık merkezleri ile kampanyalarda kullanılan aşı türleriyle ilgili olarak Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ile sürekli bağlantı halinde olunduğunun altı çizilerek,  Türkiye’de rutin kullanılan aşı listelerine bağlı olarak KKTC’de de aşı listelerinin hazırlanmakta olunduğu belirtildi.

Synflorix aşısı yerine, Prevenar aşısı…
Synflorix aşısı yerine ise aynı amaç için kullanılan "Prevenar" aşısının, hastaneler ve sağlık merkezlerinde bulunduğunun da kaydedildiği açıklamada, “Ülkemizde kullanılmakta olan aşıların büyük çoğunluğu, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından KKTC Ankara Büyükelçiliği vasıtasıyla KKTC’ye gönderilmektedir” denildi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik Mağusa Hastanesi'nde temiz ve sağlıklı su...
 
                                                                                                                         13 Aralık 2010, Pazartesi
         Mağusa Devlet Hastanesi
 
       Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kâşif:
arrow"MAĞUSA HASTANESİ'NİN SU BORULARI TAMAMEN YENİLENDİ.
       ARTIK MUSLUKLARDAN TEMİZ VE SAĞLIKLI SU AKIYOR"

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Gazimağusa Devlet Hastanesi'nde sıcak su ve sıcak su sirkülasyon borularının tamamıyla değiştirildiğini açıkladı

Kâşif, Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamada, “hizmete girdikten kısa bir süre sonra çeşmelerinden paslı su aktığı için şikâyet konusu olan Gazimağusa Devlet Hastanesi’nin çürüyen su boruları, tamamen değiştirildi ve geçici kabulü yapıldı” dedi.

Temiz ve sağlıklı su akıyor…
 “Artık musluklardan temiz ve sağlıklı su akıyor ” diye sözlerine devam eden Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, projenin Planlama ve İnşaat Dairesi Müdürlüğünün onayı ve gözetiminde hayat bulduğunu ifade etti.
 
Kati kabul 1 yıl içerisinde olacak…
Sıcak su ve sirkülasyon borularının yenilenmesi projesinin, 88 bin 299 Euro artı KDV tutarına mal olduğunun da kaydedildiği açıklamada, geçici kabulden itibaren 12 aylık süre içerisinde kati kabulün yapılacağı vurgulandı.

Proje 2 aydan daha erken bir zamanda tamamlandı…
İhaleye 6 Ekim 2010 tarihinde çıkıldığını ve işin bitirilmesi gereken tarih olan 1 Aralık 2010 tarihinde ve zamanında bitirildiğinin belirtildiği açıklamada,  böylelikle hastanede kaliteli ve temiz su akışının sağlandığı kaydedildi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik AIDS ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda eğitim...
 
                                                                                                                               12 Aralık 2010, Pazar
         AIDS ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar
 
       Sağlık Bakanlığı'ndan Liseli gençlere yönelik;
arrowAIDS VE CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLAR KONUSUNDA EĞİTİM...

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürlüğü, her yıl olduğu gibi bu yılda AIDS ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda Liseli gençlerin bilinçlendirilmesine yönelik bir dizi eğitim çalışması gerçekleştirecek

Bakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Biriminin yaptığı açıklamaya göre yarın (13 Aralık 2010 Pazartesi) günü başlayacak olan eğitim çalışmaları ay sonuna kadar devam edecek.

AIDS ve cinsel yolla bulaşan hastalılar konusunda gençlerin bilgilendirilip daha bilinçli davranmalarının sağlanmasının amaçlandığı eğitimler, KKTC genelindeki tüm liseleri kapsayacak.

KKTC genelindeki Liseli öğrencilere yönelik gerçekleştirilecek eğitimlerin programı şu şekilde olacaktır:

LEFKOŞA BÖLGESİ ...................................................................................
13.12.2010                Bülent Ecevit Anadolu Lisesi                     09.30
                                     Lefkoşa Türk Lisesi                                    11.30

16.12.2010                Türk Maarif Koleji                                         09.30
                                    20 Temmuz Fen Lisesi                               11.30

17.12.2010                Sedat Semavi Endüstri Meslek Lis.         09.30
                                     Atatürk Meslek Lisesi                                 11.30

20.12.2010               Haspolat Meslek Lisesi                              09.30
                                    Değirmenlik Meslek Lisesi                        11.30

23.12.2010               Haydarpaşa Ticaret Lisesi                         09.30
                                   Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi                   11.30

24.12.2010               Yakın Doğu Koleji                                         09.30
                                    Levent Koleji                                                  11.30

GAZİMAĞUSA VE İSKELE BÖLGESİ .......................................................
13.12.2010                Polatpaşa Lisesi                                          09.30
                                     Namık Kemal Lisesi                                   11.30

15.12.2010                Bekirpaşa Lisesi                                          11.30

16.12.2010                Geçitkale Cumhuriyet Lisesi                      11.30

20.12.2010               Gazimağusa Ticaret Lisesi                         09.30
                                    Gazimağusa Meslek Lisesi                        11.30

22.12.2010               İskele Ticaret Lisesi                                     11.30

23.12.2010               Erenköy Lisesi                                               09.30
                                    Karpaz Meslek Lisesi                                   11.30

27.12.2010               Gazimağusa Türk Maarif Koleji                   11.30

29.12.2010               Doğu Akdeniz Koleji                                      11.30

30.12.2010               Dr. Fazıl Küçük Meslek Lisesi                     11.30

GÜZELYURT BÖLGESİ ...............................................................................
14.12.2010                Güzelyurt Türk Maarif Koleji                        11.30

15.12.2010                Kurtuluş Lisesi                                             11.30

17.12.2010                Lefke Gazi Lisesi                                          11.30

21.12.2010                Cengiz Topel Endüstri Meslek Lisesi       11.30

22.12.2010               Güzelyurt Meslek Lisesi                                11.30

GİRNE BÖLGESİ ...........................................................................................
13.12.2010                Anafartalar Lisesi                                          09.30
                                    19 Mayıs Türk Maarif Koleji                          11.30

14.12.2010                Lapta Yavuzlar Lisesi                                   09.30
                                    Girne Amerikan Koleji                                   11.30

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik Kesintisiz 112 Acil Sağlık Hizmeti...
 
                                                                                                                                 3 Aralık 2010, Cuma
         Yeni ve tam donanımlı ambulans
 
       Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kâşif'ten Lapta ve yöresine önemli müjde:
arrowKESİNTİSİZ 112 ACİL SAĞLIK HİZMETİ...

Kâşif: "Lapta Sağlık Merkezi'ndeki ambulans sayısını daha da artıracağız"

Namsoy: "Sayın Bakan'a verdiği sözü tutarak, sağlık merkezine ambulans ve 24 saat kesintisiz 112 acil sağlık hizmeti sağladığı için şahsım ve belediyem adına çok teşekkür ederim"

Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kâşif, bugün ziyaret ettiği Lapta Sağlık Merkezi’nde bir haftaya kadar kesintisiz 112 Acil Sağlık hizmetinin verilmeye başlanacağını açıkladı.

Sağlık Bakanlığı Basın ve Halka İlişkiler Biriminin verdiği bilgiye göre Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy, Sağlık Bakanlığı Müsteşar Vekili Mustafa Akçaba, Sağlık Bakanlığı Bakanlık Müdürü Ümit Özkıran, Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Başhekimi Dr. Ahmet Ulutekin ve berberindeki kalabalık bir heyetle Lapta Sağlık Merkezini ziyaret etti. 
 
Lapta Sağlık Merkezinde basına açıklamalarda bulunan Kâşif, gelişen, büyüyen ve buna bağlı olarak da acil sağlık hizmeti gereksinimi artan Lapta ve yöresine yönelik sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi için çalışmalarının bir süreden bu yana devam ettiğini vurguladı.

24 saat kesintisiz 112 Acil…
Bakan Kâşif, “ Lapta ve yöresi, ülkemizin önemli turizm merkezlerinden birisidir. Bu yörede 24 saat kesintisiz 112 Acil Sağlık hizmeti verilebilmesi için bir süredir çalışıyoruz. Bu çalışmalarımız sonuçlanmış bulunmaktadır ve en geç bir haftaya kadar Lapta Sağlık Merkezinde 24 saat kesintisiz sağlık hizmeti sunumu başlayacaktır” dedi.

Ambulans sayısı artırılmaya devam edilecek…
Bu amaçla bugün, Lapta Sağlık Merkezinde kullanılmak üzere 1 adet tam donanım ambulansı hizmete sunduklarını ifade eden Kâşif, “Lapta Sağlık Merkezi’nde ambulans sayısını daha da artıracağız.  Çünkü 1 adet ambulans 112 Acil Servis için yeterli değildir” dedi.

Lapta Belediye Başkanı Namsoy’a teşekkür…
Lapta Sağlık Merkezinde 24 saat kesintisiz 112 Acil sağlık hizmeti verilebilmesi için Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy’un olumlu katkılarının olduğunu da belirten Bakan Kâşif,  “Lapta Belediye Başkanı Sayın Fuat Namsoy, Lapta Sağlık Merkezi’ndeki 112 Acil sağlık hizmetlerinde çalışmak üzere bir ambulans şoförünün istihdamını sağlamıştır.  Kendilerine, bizlere bu katkıyı sağladığı için teşekkür ederim” dedi.

Namsoy: “Sayın Bakan verdiği sözü tuttu. Teşekkür ederiz”
Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif’ten sonra konuşan Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy da, Bakan Kâşif’in daha önce verdiği sözün arkasında durarak, Lapta Sağlık Merkezine tam donanımlı bir adet ambulans sağladığını söyledi. Namsoy,” Sayın Bakan’a verdiği sözü tutarak, sağlık merkezine ambulans ve 24 saat kesintisiz 112 acil sağlık hizmeti sağladığı için şahsım ve belediyem adına çok teşekkür ederim” dedi.

Yöre halkının talebi yerine geldi…
Lapta ve yöresinin geniş bir alana yayıldığına dikkat çeken Namsoy, “Lapta ve yöresi turizm açısından da çok önemli bir bölgedir. Belediye olarak bizlerin ve halkımızın buraya, 112 Acil sağlık hizmeti verilebilmesine yönelik bir çalışma yapılması talebimiz vardı. Sayın Bakan ve ekibi bu talebe olumlu yanıt verdiler ve kısa sürede bu çalışmayı sonlandırdılar. Böylelikle yöre halkımızın talebi de yerine getirilmiş oldu” dedi.

Amaç insan sağlığı…
Konuşmasının sonunda, makamlarda oturan yöneticilerin, halkın istekleri ve toplumsal menfaatler için görev yapmakta olduğunun da altını çizen Namsoy, “Burada amaç insan sağlığıdır. İnsanımızın daha hızlı ve kaliteli bir sağlık hizmeti alması için bizler elimizden gelen katkıları yapmaya devam edeceğiz” dedi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik Lefkoşa Acil 112'ye yeni ve tam donanımlı ambulans...
 
                                                                                                                          2 Aralık 2010, Perşembe
         Yeni ve tam donanımlı ambulans
 
       Sağlık Bakanlığı, Ambulans Filosunu genişletmeye devam ediyor...
arrowLEFKOŞA ACİL 112'YE YENİ VE TAM DONANIMLI AMBULANS...

Kâşif: "Gelişen ve yenilenen ambulans ağıyla halka daha kaliteli ve süratli sağlık hizmeti sunacağız"

Sağlık Bakanlığı, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi 112 Acil Serviste kullanılmak üzere, bir adet yeni ambulans satın aldı.
 
Bakanlık Basın Bürosundan verilen bilgiye göre, bugün Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kâşif söz konusu ambulansı, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi 112 Acil Servis Hekimi Dr. Şadiye Emircan’a teslim etti.

Sıfır kilometre ve son model teknolojiyle donatılan ambulansın anahtarlarını teslim ederken kısa bir konuşma yapan Bakan Kâşif,  “Yeni ve son teknolojiye sahip ambulansı yine, Anavatan Türkiye’nin katkılarıyla aldık. Sağlık servislerimizi bundan sonraki dönemlerde de güçlendirmeye devam edeceğiz.” dedi

Lapta Sağlık Merkezine de bir ambulans…
Konuşmasında, sağlıkta 24 saat hizmetin aralıksız devam ettiğine de işaret eden Bakan Kâşif, halka en iyi sağlık hizmetini sunabilmek için tüm ekibiyle birlikte uğraştıklarını kaydederek,  yarın saat 14.30’da Lapta Sağlık Merkezinde kullanılmak üzere bir adet ambulans için devir teslim töreni gerçekleştireceklerini söyledi.

Bakan Kâşif, gelişen ve yenilenen ambulans ağıyla halka daha kaliteli ve süratli sağlık hizmeti sunacaklarının altını çizdi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik 1 Aralık Dünya AIDS Günü
 
                                                                                                                          1 Aralık 2010, Çarşamba
         1 Aralık Dünya AIDS Günü
 
       1 Aralık Dünya AIDS Günü:
arrowAIDS'TEN KORUN!...

Sağlık Bakanlığı AIDS'ten korunmak için gerekli bazı tredbirlerin altını çizdi

Sağlık Bakanlığı, 1 Aralık Dünya AIDS Günü dolayısı ile yazılı bir açıklama yaparak, çağımızın en tehlikeli vebası sayılan AIDS'ten korunmak için alınması gerekli bazı tedbirlerin altını çizdi.


            1 Aralık Dünya AIDS Günü

Buna göre, AIDS'li olup olmadığı bilinmeyen kişi ile girilen cinsel ilişkide mutlaka prezervatif kullanılması gerekliliğine işaret eden bakanlık, kontrol edilmemiş kan ve kan ürünlerinin kesinlikle kullanılmamasını; şırınga, iğne, piercing, dövme, jilet ve her türlü delici ve kesici aleti başkaları ile paylaşılmaması gerektiğini belirtti.

Çiftlerin, evlilik ve hamilelik öncesinde AIDS testi yaptırmasını da tavsiye eden Bakanlık, HIV pozitif kişinin, test sonucunu öğrendikten sonra kesinlikle kan vermemesini ve açık yaraların, herhangi bir enfeksiyonu engellemek için bantla kapatılması gerektiğine dikkat çekti.

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından desteklenen Sağlık Teknik Komitesi ile Kıbrıs Ortak Sağlık Komitesi’nde görevli Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum doktorlar, 1 Aralık Dünya AİDS günü dolayısıyla bugün “Kıbrıs AİDS’e Karşı İnisiyatifi” adı altında Lokmacı Kapısı’nın iki tarafında bildiri dağıttı ve rozet taktı.
 
Türkçe ile Rumca hazırlanan ve AIDS’in meydana geliş sebeplerinin anlatıldığı bildirileri
14.00 - 15.00 saatleri arasında Lokmacı Kapısı’ndan geçenlere dağıtan doktorlar, broşürle; her iki toplumda da AİDS’in önlenmesi, bulaşma yolları ve tedavisi konusunda farkındalığın artırılmasını amaçlıyor. Etkinlik, yarın da aynı saatler arasında devam edecek.

Bildiri dağıtımı sırasında basına açıklamada bulunan Sağlık Bakanlığı Müsteşar Vekili Mustafa Akçaba, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın sürdürdüğü kapsamlı müzakerelere destek amacıyla kurulan ve BM tarafından desteklenen komitenin sağlık alanında işbirliği yapmaya devam ettiğini belirterek, komitenin bu kapsamda 1 Aralık Dünya AİDS Günü’nde ortak bir etkinlik yaptığını kaydetti.

Akçaba, komitenin ilk olarak ambulansların karşılıklı geçişleri konusunda çalışma yaptığını, şimdi de AİDS’e karşı bir işbirliği ortaya koyduğunu belirterek, komitenin bulaşıcı hastalıklarla ilgili çalışmalarının süreceğini de belirtti.

Etkinlikler...
Sağlık Bakanlığı, 1 Aralık Dünya AIDS Günü dolayısı ile Birleşmiş Milletler himayesinde Türk ve Rum Sağlık Teknik Komitelerince ortak organize edilen bir dizi etkinlik gerçekleştirileceğini bildirdi. Etkinlikler çerçevesinde bugün ara bölgedeki Chateau Status'de, USAID ve Dünya Sağlık Örgütü'nden uluslararası uzmanlar, AIDS'in teşhis ve tedavisindeki gelişmeler hakkında konferans verecek.

Sivil toplum örgütlerinden katılımcıların da yer alacağı konferansta, iki toplumdan doktorlar, AIDS'in teşhis ve tedavisiyle ilgili mevcut durum ve deneyimleri konusunda görüş alışverişinde bulunacaklar.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

                                                           ARALIK 2010  
» Bakan Dr. Ahmet Kaşif: "Olası bir sel baskınına karşı önlemimizi aldık" (30/12)
» Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kaşif'in yeni yıl ziyaretleri devam ediyor... (29/12)
» 70 tekerlekli sandalye bağışlandı... (28/12)
» Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kaşif: "2011, daha güzel olacak"... (27/12)
» Bütçe, oy çokluğu ile onaylandı... (23/12)
» Bakan Dr. Ahmet Kaşif: "Hastane, eskisinden daha güzel olacak" (17/12)
» KKTC'de hazırlanan aşı listeleri... (15/12)
» Mağusa Hastanesi'nde temiz ve sağlıklı su... (13/12)
» AIDS ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda eğitim... (12/12)
» Kesintisiz 112 Acil Sağlık Hizmeti... (3/120)
» Lefkoşa Acil 112'ye yeni ve tam donanımlı ambulans... (2/12)
» 1 Aralık Dünya AIDS Günü..." (01/12)