BaslikÇukurova Tıp 2010 Fuarı...
 
                                                                                                                           30 Eylül 2010, Perşembe
         Çukurova 2010 Tıp Fuarı
 
       Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kaşif:
arrow'"Sağlıksız insan ileriye yönelik program yapamaz. Sağlıksız millet de ileri doğru adım atamaz, büyüyemez, gelişemez. Sağlık için atılan her adımı destekliyoruz"

Sağlık sektörünü buluşturan "Çukurova Tıp 2010 Fuarı", Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kâşif'in de yer aldığı törenle açıldı

 

TÜYAP Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezindeki açılış törenine KKTC Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kâşif, Adana Vali Vekili Fikret Deniz, Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, TÜYAP Adana Fuarcılık AŞ Genel Müdürü İlhan Ersözlü ile çok sayıda konuk katıldı.

Türkiye'de sağlık sektörü artık çok ilerledi…
Sağlık Bakanlığı Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamaya göre, açılışta bir konuşma yapan Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kâşif, fuarı düzenleyenlere teşekkür etti. Kâşif de sağlığın her şeyden önemli olduğunu belirterek, ''Sağlıksız insan ileriye yönelik program yapamaz. Sağlıksız millet de ileri doğru adım atamaz, büyüyemez, gelişemez. Sağlık için atılan her adımı destekliyoruz. Sadece Adana değil, her ilimizde sağlık hizmeti yerinde veriliyor. Türkiye'de sağlık sektörü artık çok ilerledi'' dedi.

Konuşmaların ardından Sağlık Bakanı Kâşif, Adana Vali Vekili Fikret Deniz, Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz ve TÜYAP Adana Fuarcılık AŞ Genel Müdürü İlhan Ersözlü ile diğer protokol üyeleri, kurdeleyi keserek açılışı yaptı ve fuarı gezdi.

24 ülkeden 247 firma ve binin üzerinde ziyaretçi…
TÜYAP Adana Fuarcılık tarafından düzenlenen Çukurova Tıp Fuarı yerli ve yabancı çok sayıda ziyaretçiyi ağırlayacak. Bölgenin tek fuarı olan Çukurova Tıp 2010'a, 24 ülkeden 247 firma ve binin üzerinde ziyaretçi, iş adamı ve akademisyenin katılması bekleniyor.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik Telsiz sistemi için bakım onarım protokolü...
 
                                                                                                                           30 Eylül 2010, Perşembe
         Telsiz Sistemi Bakım Protokolü
 
       Sağlık Bakanlığı ile Medpronics Ltd. arasında anlamlı işbirliği:
arrowTelsiz sistemi için bakım onarım protokolü...

Sağlık Bakanlığı ile Medpronics Ltd arasında, Bakanlığa bağlı acil servis ve ambulanslardaki telsiz cihazlarının yılda 6 defa olmak üzere, ücretsiz bakım ve servislerinin yapılmasını kapsayan bir protokol imzalandı

 

Sağlık Bakanlığı Basın Bürosunun verdiği bilgiye göre 21 Eylül 2010 ile 20 Eylül 2011 tarihleri arasındaki bir yılı kapsayacak protokole Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kâşif ve Medpronics Ltd. Direktörü Said Zeki Avcı imza koydu. 

Telsiz cihazlarına 1 yıl boyunca, 2 ayda bir kez ücretsiz bakım ve servis… 
İmzalanan protokole göre, telsiz cihazlarına bakım ve servis 2 ayda bir kez olmak üzere senede toplam 6 defa yapılacak. Telsiz cihazlarının arızalı olup olmadığına bakılmaksızın yapılacak olan bakım ve servislerin dışında da, herhangi bir arıza için haber verildiğinde söz konusu merkezlere, 24 saat içerisinde ulaşılacak.

Yedek parça ücretleri Sağlık Bakanlığına fatura edilecek…
Protokole göre, tarafların istemi doğrultusunda birer yıllık süreler halinde ve o günkü şartlara göre uzatma yapılabilecek. Ayrıca, telsiz cihazlarında değiştirilmesi gereken parçalar Sağlık Bakanlığına rapor edilecek ve yedek parça gerektiren arızalar, talep edilmesi halinde, yedek parça ücretleri Sağlık Bakanlığına fatura edilmek koşuluyla Medpronics Ltd tarafından tamir edilecek.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik Bakan Kâşif: "Hükümet Meclise yolladığı yasaların arkasındadır
 
                                                                                                                           29 Eylül 2010, Çarşamba
         Berberler Birliği
 
       KKTC Berberler Birliği, Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kâşif'ten yeni yasanın bir an önce meclisten geçmesi için destek istedi:
arrowBakan Kâşif: "Hükümet Meclise yolladığı yasaların arkasındadır"

Ramazanoğlu: "Gelişi güzel ve kaçak berberler, ülkede keşmekeş yaratıyor"

 

Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kâşif, Nihat Ramazanoğlu başkanlığındaki KKTC Berberler Birliğini kabul etti.

Bakanlık Basın Bürosunun verdiği bilgiye göre KKTC Berberler Birliği, Bakan Kâşif’ten tadilat için mecliste olan ‘Berberlik Yasasının’ bir an önce meclisten geçirilip, meslekte birliğin yetkili kılınmasının sağlanması için destek istedi.

Ramazanoğlu: “Gelişi güzel ve kaçak berberler, ülkede keşmekeş yaratıyor”
Konuşmasında, Ülkede şu an gelişi güzel ve kaçak berber dükkânlarının faaliyette olduğunu kaydeden Ramazanoğlu, her geçen gün ülkede gelişi güzel ve kaçak berber dükkânları açıldığını ifade etti. Vatandaş ve işin ehli olmayan kişilerin çalıştığı bu kaçak berber dükkanlarında hijyen kurallarında da uyulmamakta olduğuna vurgu yapan Ramazanoğlu, berberlik mesleğinin bu kadar ucuz olmaması gerektiğini belirtti.

Ramazanoğlu konuşmasında, devletin mutlaka yaşanan keşmekeşin önüne geçmesi ve gerekli tedbirleri alması gereği üzerinde de durdu.

Yasada berberlik diploması ve birliğe üyelik şartı var fakat buna uyulmuyor…
Mevcut yasada, Berberler Birliğine üyeliği ve diploma şartının olduğunu da hatırlatan Ramazanoğlu, “yasada birlik üyeliği ve diplomalı olma şartı var. Ancak buna ne uyan var ne de denetleyen var” dedi.

Makas ve tarak bırakma eylemi…
Ramazanoğlu, konuşmasının sonunda, mevcut sorunların çözümü sağlanmazsa ve Berberler Birliğinin taleplerine olumlu verilmezse Mecliste makas ve tarak bırakma eylemi yapacaklarını ifade etti.

Kâşif: “Hükümet Meclise yolladığı yasaların arkasındadır”
KKTC Berberler Birliğinin sorunlarını ve taleplerini dinleyen Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, “Hükümet Meclis yolladığı tüm yasaların arkasındadır. Ben de elimden geldiğince yasanın süratle tadilatının yapılıp Meclis Genel Kurulunda ele alınması için katkı vermeye hazırım” dedi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik Avandia, Avandamet ve Avaglim isimli ilaçlar için işlem başlatıldı
 
                                                                                                                           29 Eylül 2010, Çarşamba
         Avandia ve Avandamet (Avaglim)
 
       Sağlık Bakanlığı:
arrowAvandia, Avandamet ve Avaglim isimli ilaçlar için işlem başlatıldı

Sağlık Bakanlığı, Rosiglitazone etken maddeli Avandia, Avandamet ve Avaglim isimli ilaçların Avrupa Birliği ve Türkiye'de piyasadan geri çekilmesi, ithalatının ve satışının durdurulması kararlarının, KKTC'de de yürürlüğe girmesi için işlem başlattığını açıkladı

 

Sağlık Bakanlığı Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Dünyada ilk kez 2000 yılında, Anti Diyabet ilacı olarak ruhsatlanan Rosiglitazone etken maddeli Avandia, Avandamet ve Avaglim isimli ilaçların ruhsatı, Avrupa Birliği İlaç İzleme ve Değerlendirme Ajansı (EMEA) tarafından, 23 Eylül 2010 tarihinden itibaren askıya alınmıştır. Sonrasında,  Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından da, 24 Eylül 2010 tarihinden itibaren Rosiglitazon etken maddesi ihtiva eden tüm ürünlerin piyasadan geri çekilmesi, ithalatının, üretiminin ve satışının durdurulması işlemi uygulanmıştır.

EMEA tarafından yapılan açıklamada, bahse konu etken maddenin, yapılan izleme çalışmalarında, kardiyovasküler sorunlara neden olduğu ve kalp yetmezliği riskini artırdığı nedeniyle, bu aşamada ruhsatının askıya alındığı ve adı geçen ilacı kullanan hastaların alternatif tedavi için doktorlarına başvurmalarının gerektiği belirtildi. Ruhsat sahibi firmanın, ilacın yararının zararlarından daha fazla olduğunu ispat edecek bilimsel veri sunması halinde, askıya alınmış ruhsat konusu yeniden değerlendirilebilecek. 
 

Bakanlığımız, elde ettiği tüm bu bilgiler ışığında, Avrupa Birliği ve Türkiye’de alınan kararların KKTC’de de yürürlüğe girmesi yönünde yasal işlem başlatmıştır”.
 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik YTKD Müdürü Dr. İlkay Şentürkler:
     "Organ nakli ve bağışı artık yapılabilecek"
 
                                                                                                                                24 Eylül 2010, Cuma
         İlkay Şentürkler
 
       Organ nakli konusunda Star Kıbrıs Gazetesine açıklama yapan Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürü Dr. İlkay Şentürkler:
arrow"Organ nakli ve bağışı artık yapılabilecek"

Sağlık Bakanlığı Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürü Dr. İlkay Şentürkler, Star Kıbrıs gazetesine yaptığı açıklamada, KKTC'de toplam 130 hastanın böbrek nakli için sıra beklediğini belirtti

 

Şentürkler, bu yıl içerisinde 10 çocuk, 5 tane de erişkine böbrek nakli yapıldı. Bu yıl içerisinde, karaciğer nakli olan hasta sayısının ise 3 olduğu belirtilirken, nakil için Türkiye’de bekleyen 2 tane de kalp hastası olduğu açıklandı. Akciğer nakli vakasının ise son bir yıl içerisinde olmadığı kaydedildi.

ORGAN NAKLİ VE BAĞIŞI ARTIK YAPILABİLECEK
İlkay Şentürkler, bir yılı aşkın bir süredir üzerinden çalışılan söz konusu yasanın AB’ye uyum çalışmaları neticesinde ve mevcut Yasa iyileştirilerek hazırlandığını kaydetti.

Müdür İlkay Şentürkler, tüzük ve altyapı eksiklikleri nedeniyle, 1991 yılından beridir mevcut olan ‘Organ ve Doku Nakli Yasası’na rağmen, organ ve doku nakli ile organ bağışının yapılmadığı ülkemizde, bahse konu yasa sayesinde organ nakli ve bağışının sağlanabileceğini söyledi.

HANGİ ŞARTLARDA YAPILABİLECEĞİ DE MERAK KONUSU?
“Organ ve doku alınması, saklanması, aşılanması ve naklinin, bu işler için gerekli uzman personele, araç ve gerece sahip olan ve Bakanlıkça yetkili kılınan sağlık kurumlarının birinden yapılması koşuldur” denilen mevcut Yasa ve tasarının yürürlüğe girmesinin akabinde, organ nakil ve bağışının hangi altyapı sayesinde yürütüleceği ise ayrı bir merak konusu. Şentürkler, Yasa Tasarısı’nın amacını ise şöyle açıkladı: “İnsan sağlığının en üst düzeyde tedavi ve korunmasını temini için insanda kullanılacak hücre, doku ve organlarının kalite, etik ve güvenlik standartlarının düzenlenmesidir.”

“NAKİL MERKEZİ HAZIRLANACAK”
Söz konusu organ nakli ve bağışı için hazırlanan tasarının yasallaşması halinde, nakil işlemleri ve organ bağışlarının ülkemizde nasıl gerçekleştirileceği yönündeki soru üzerine ise Şentürkler; “Yasa’nın yürürlüğe girmesi halinde etraflı bir şekilde çalışma yapıp, Nakil Merkezi hazırlanacak” diye konuştu.

DOKU VE ORGAN NAKLİ NEDİR?
Günümüzde başka hiçbir tıbbi çözüm olmadığı için, bir insanın organ ya da dokularının ihtiyacı olan başka bir insana, tedavi amacıyla nakledilmesi işlemidir. Nakil ameliyatla ya da çeşitli tıbbi yöntemlerle yapılır. Bu sayede ölümcül durumdaki ya da beden işlevlerinin bir kısmını yerine getiremeyen hastanın sağlıklı bir yaşama kavuşması sağlanır. Böbrek, karaciğer, kalp, akciğer, pankreas organ nakillerine, gözün saydam tabakası olan kornea, kan, kemik iliği ve pankreasın insülin salgılayan hücreleri de doku nakline örneklerdir.

İŞTE YASA TASARISINDAKİ MADDELER
Cumhuriyet Meclisi’nin 2 Nisan 1991 tarihli birleşiminde kabul olunan “Organ ve Doku Nakli Yasası”nın esas alınarak, söz konusu yasa tasarısının hazırlandığını söyleyen Şentürkler, Bakanlar Kurulu’nda henüz görüşülmeyen tasarı hakkında detay bir bilgi veremeyeceğini söyledi. Şentürkler tasarıyı şöyle özetledi:

- “Bir kimse sağlığında vücudunun tamamını veya organ ve dokularını, tedavi, teşhis ve bilimsel amaçlar için bıraktığını resmi veya yazılı bir vasiyetle belirtmemiş veya bu konudaki isteğini iki tanık huzurunda açıklamamış ise, sırasıyla ölüm anında bulunan eşi, reşit çocukları, ana veya babası veya kardeşlerinden birisinin, bunlar yoksa yanında bulunan her hangi bir yakınının muvafakatiyle ölüden organ veya doku alınabilecek. Aksine bir vasiyet veya beyan yoksa kornea gibi ceset üzerinde bir değişiklik yapmayan dokular alınabilir.

- Ölü, sağlığında kendisinden ölümünden sonra organ veya doku alınmasına karşı olduğunu belirtmişse, organ ve doku alınamayacak.

- Akli ve ruhi durumu itibarıyla kendiliğinden karar verebilecek durumda olmayan kişilerin vermek istedikleri organ ve dokuları almak yasak olacak. On sekiz yaşını doldurmamış ve mümeyyiz olmayan kişilerden organ ve doku alınması yasak olacak.
 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik Cinsel gücü artırıcı ilaçlar konusunda ciddi uyarılar!...
 
                                                                                                                                24 Eylül 2010, Cuma
         Ayden Kutalp
 
       İlaç ve Eczacılık Dairesi Müdürü Ayden Kutalp, Havadis Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, son günlerde artan "Cinsel gücü artırıcı ilaçlar" konusunda ciddi uyarılar yaptı:
arrow"Amacı dışında kullanılıyor..."

Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Dairesi Müdürü Ayden Kutalp konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, insanların cinsel gücü artırıcı içerikli ilaçları amacı dışında ve bilinçsizce kullandığına dikkat çekerek, "Örneğin damla olarak kadınlarda kullanılanlar var. Bunlar birkaç kez kullanıldıktan sonra psikolojik zararlara yol açıyor ve insanı intihara sürüklüyor" dedi

 

Uzmanlar polis tarafından ele geçirilen cinsel gücü artırıcı ilaçlar konusunda uyarıda bulundu ve bu tür ilaçların öldürücü olabileceğini belirtti. İlaç ve Eczacılık Dairesi Müdürü Ayden Kutalp, Havadis’e yaptığı açıklamada, son günlerde artan  “cinsel gücü artırıcı ilaçlar” konusunda ciddi uyarılar yaptı. Kutalp, ithal edilen tüm ilaçlar için İlaç ve Eczacılık Dairesi’nden ön izin alındığını ve ithali yapacak kişinin kayıtlı eczacı veya ecza deposu olması gerektiğini ifade etti. Ayden Kutalp ayrıca, “Herhangi bir kimse, ilaç ithal edemez. Kayıtlı olması lazımdır. Yasayla belirtilmiştir” dedi.

“Viagra yeşil reçete ile satılıyor”
Viagra’nın ilaç olarak yasal yollarla ithal edildiğine dikkat çeken Kutalp, “Geçmişte bir genelge yayımlandı ve yeşil reçete kapsamında kontrollü bir şekilde satışı yapılıyor” dedi.

Kutalp, Viagra’nın Sağlık Kurulu kararı ile hastalara verildiğine de dikkat çekti. Ayden Kutalp sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yan etkileri ölümcül olabilir”
“Bu son olayda, polis ele geçirdiği ilaçların isimlerini gösterdi. İçlerinde Viagra Max ve Viagra Gold gibi isimli olanlar vardı. Bunlar muhtemelen sahte ilaçlardı. Bunlar büyük bir ihtimal yasal olmayan yerde üretilmiştir. Normalde bu ilaçların yan etkileri var. Örneğin Viagra’nın kan damarlarını genişleten özelliği var. Farklı tedaviler için denenirken erkeklerde ereksiyon yaptığı da fark edildi. Her ilacın yan etkileri var. Amacı dışında kullanıldığı zaman da yan etkileri ortaya çıkar. Ölüme kadar götürebilir.”

“Kullananlarda bilinç yok”
Kutalp, ele geçen ilaçlara bakıldığı zaman, bu konuda bir piyasa olduğunun anlaşıldığını belirtti. Ancak, insanların bu ilaçları amacı dışında ve bilinçsizce kullandığına dikkat çeken Ayden Kutalp, “Örneğin damla olarak kadınlarda kullanılanlar var. Bunlar birkaç kez kullanıldıktan sonra psikolojik zararlara yol açıyor ve insanı intihara sürüklüyor” diye konuştu. Kutalp sözlerini tamamlarken, vatandaşların bu ilaçları amacı dışında kullanmaması gerektiğini belirtti.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik Sağlık Bakanı Kaşif: "Önemli olan, teknolojiyi yakalamak"
 
                                                                                                                          23 Eylül 2010, Perşembe
         Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kaşif
 
       Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Gaziantepliler Derneği heyetini kabul ederek görüştü:
arrowSağlık Bakanı Kaşif: "Önemli olan, teknolojiyi yakalamak"

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Lefkoşa'ya kentsel poliklinik kazandırmayı amaçladıklarını, bu sayede Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'nin yükünü azaltacaklarını söyledi

 

Anavatan'dan gelenlerin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin oluşması ve kurulmasında büyük katkıları olduğuna işaret eden Bakan Kaşif, “Biz Anavatan’dan gelip burayı kendimize vatan yapmış insanlarız” dedi ve kendisinin de Konya Karamanlı olduğunu anımsattı.

Dernek yetkililerinin Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi hakkındaki övgü dolu sözlerine teşekkür eden Kaşif, hastanede hâlâ eksikler bulunduğunu ve özellikle bodrum katında selden dolayı başlayan tadilatın sürdüğünü, ancak kış mevsimi gelmeden tadilatın bitmesi için çalışmaların sürdüğünü belirtti.

Sağlık Bakanı Kaşif, “Önemli olan, teknolojiyi yakalamak” diyerek, tüm bölgelere modern hastaneler kazandırmayı hedeflediklerini ifade etti.

İnsan sağlığının hiçbir şeyle ölçülemeyeceğine vurgu yapan Kaşif, Gazimağusa maraş bölgesindeki Sağlık Ocağı’nın genişletilip poliklinik kısmının büyütüleceğini, buraya röntgen cihazı alınıp laboratuar kurulacağını anlattı.

Lefkoşa’ya da aynı düşünce ile kentsel poliklinik kazandırmayı amaçladıklarını belirten Kaşif, bu sayede Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nin yükünü azaltacaklarına dikkat çekti.

Tüm bölgelerde hastane projeleri bulunduğunu da belirten Kaşif, ancak bunların maddiyata dayalı olmasından dolayı bütçe olanakları çerçevesinde gerçekleştirilebilmesi için çalışmaların sırayla yapıldığını anlattı.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik Bakan Dr. Ahmet Kaşif: "Fizyoterapistler ağır işçi, hakları maddi olarak
      asla ödenemez"
 
                                                                                                                          15 Eylül 2010, Çarşamba
         Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kaşif
 
       Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kâşif, Fizyoterapistlerin etkinliğinde vurguladı:
arrow"Fizyoterapistler ağır işçi, hakları maddi olarak asla ödenemez…"

Kâşif, "Bakanlığımıza bağlı Yataklı Tedavi Kurumları Dairemize talimat verdim. Yasa çalışmalarını en kısa sürede çalışıp sonuçlandırdıktan sonra meclise sunacağız. Umarım ki, söz konusu yasa tasarısı en erken zamanda meclise gider ve yasallaşır. Böylelikle de Fizyoterapistlerimizin en büyük sorunu olan bu konu ortadan kalkmış olur"

 

KKTC Fizyoterapistler Birliği Yakın Doğu Üniversitesi’nin katkılarıyla, Dünya Fizyoterapistler Günü dolayısıyla bu sabah bir etkinlik gerçekleştirdi.

YDÜ Büyük Kütüphanede gerçekleşen etkinliğe Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kâşif, Sağlık Eski Bakanı Dr. Mustafa Erbilen, YDÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Bektaş, Fizyoterapistler Birliği üyeleri ve sağlık alanında faaliyet gösteren bazı sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

Fizyoterapistler ağır işçi…
Sağlık Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Birimi tarafından yapılan açıklamaya göre, etkinlikte bir konuşma yapan Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kâşif, Fizyoterapistliğin çok meşakkatli ve ağır bir meslek olduğunu söyledi. Konuşmasında, ağır iş yapan işçiler gibi zor bir mesleği icra eden Fizyoterapistlerin hakkının maddi olarak asla ödenemeyeceğine vurgu yapan Bakan Kâşif, hem Fizyoterapistlerin hem de diğer sağlık çalışanlarının görevlerinin kutsallığını unutmadan, insanlara hizmet vermek için büyük bir hazla vazifelerini yerine getirmelerini temenni etti.

Yaşı ilerleyen, rahatsızlık veya kaza geçiren insanların mutlaka fizik tedavi konusunda bilgilenmesi gerektiğine de işaret eden Kâşif, insanlarımızın böylesi bilimsel çalışmalara daha fazla ilgi göstermesini istedi. Kâşif; “Maalesef görüyorum ki, insanlarımız bu tarz çalışmalara çok fazla katılım göstermiyor. Halkımız, başı sıkışmadan bu tür konuları öğrenmek veya bilgilenmek için çaba sarf etmiyor. Yumurta kapıya dayanmadan bazı şeyleri öğrenmemiz, bilgilenmemiz gerekir” dedi.

En önemli sorun “Yasa”…
Ülkede görev yapan Fizyoterapistlerin en önemli sorununun “yasa” olduğunu çok iyi bildiğini de belirten Kâşif, “Bakanlığımıza bağlı Yataklı Tedavi Kurumları Dairemize talimat verdim. Yasa çalışmalarını en kısa sürede çalışıp sonuçlandırdıktan sonra meclise sunacağız. Umarım ki, söz konusu yasa tasarısı en erken zamanda meclise gider ve yasallaşır. Böylelikle de Fizyoterapistlerimizin en büyük sorunu olan bu konu ortadan kalkmış olur” dedi.

Sağlık turizmi mutlaka teşvik edilmeli…
Konuşmasında sağlıkta yaşanan diğer gelişmelere de kısaca bir değinen Bakan Kâşif, güzel bir ada ülkesi olan KKTC’nin sağlık turizmi konusunda mutlaka yatırımlar yapması gerektiğini hatta devletin bu konuda yatırımcıları teşvik etmesi gerektiğini kaydetti. Kendisinin, 1980 yılında henüz genç bir hekim olarak, ülkeye geldiğinde, sağlık turizmi konusunda yatırımların yapılması gerçeğine sürekli dikkat çektiğini de söyleyen Bakan Kâşif, son yıllarda bazı yatırımcıların Lefke ve Esentepe gibi bölgelerde sağlık turizmine yönelik yatırımlar yapmaya başlamalarını memnuniyetle karşıladığını ifade etti.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik Bakan Dr. Kaşif: "Kazasız ve sorunsuz bir bayram diliyorum"
 
                                                                                                                          8 Eylül 2010, Çarşamba
         Bayramlaşma
 
       Bayramlaşma ziyaretlerini sürdüren Sağlık Bakanı Kâşif, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'ndeydi:
arrow"Kazasız ve sorunsuz bir bayram diliyorum"

Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesini ziyaret ederek, hatsa ve sağlık çalışanlarının bayramını kutladı

 

Bakanlık ve Hastane yetkililerinin de hazır bulunduğu bayramlaşma ziyareti esnasında bir açıklama yapan Sağlık Bakanı Kâşif,  mübarek Ramazan Bayramı’nın hayırlara vesile olmasını dilerken, sağlık alanında daha güzel günlere kavuşmak için çalıştıklarını söyledi.

Kâşif: “Bayram süresince trafikte dikkatli olalım!, alkollüyken araç kullanmayalım!…”
Bakan Kâşif, “ hastanelerimize başlattığımız bayramlaşma ziyaretleri çerçevesinde bugün de Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesini geziyoruz. Burada hem yatılı hastalarımızla, hem de sağlık çalışanlarımla bayramlaşıyoruz. Dileğimiz bayramın kazasız ve sorunsuz bir şekilde yaşanması. Yurttaşlarımızın özellikle trafikte dikkatli olmalarını rica ediyorum. Kesinlikle alkollü araç kullanılmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir” dedi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik Alo 123: Arayın, atık pilinizi yerinden alalım!
 
                                                                                                                                    7 Eylül 2010, Salı
         Aydınlık Yarınlar Hareketi
 
       Aydınlık Yarınlar Hareketi'nden anlamlı çalışma:
arrowAlo 123: Arayın atık pilinizi yerinden alalım!

Bakan Kâşif: "Halk sağlığı konusunda duyarlıyız"

 

Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kâşif, Anıl Kaya Başkanlığındaki Aydınlık Yarınlar Hareketi heyetini makamında kabul etti.

Alo 123:  “Arayın atık pilinizi yerinden alalım”
Sağlık Bakanlığı Basın Bürosunun verdiği bilgiye göre Aydınlık Yarınlar Hareketi, ziyarette KKTC Telsim ortaklığında ve Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı katkılarıyla Alo 123:  “Arayın atık pilinizi yerinden alalım” sloganıyla hazırladığı kutuların sağlık merkezleri aracılığıyla tüm köylere dağıtılması konusunda Bakan Kâşif’ten destek istedi.

Bu konuda Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif’ten tam destek ve kutuların sağlık merkezleri vasıtasıyla tüm köylere dağıtılması sözü alan dernek yöneticileri, Aydınlık Yarınlar Hareketi’nin Devlet ve Sivil Toplum Örgütlerinin işbirliği ve elbirliğiyle kamu yararına çalışmayı görev edindiğinin altını çizdi.

Kâşif: “Halk sağlığı konusunda duyarlıyız”
Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif ise yaptığı konuşmada, Aydınlık Yarınlar Hareketini böylesi bir olaya el attığı için tebrik ederek, en kısa sürede söz konusu kutuların tüm sağlık merkezlerine dağıtılacağını söyledi. “Biz halk sağlığı ve halk sağlığını koruma konusunda çok duyarlıyız” diyen Bakan Kâşif, derneğe çalışmalarında başarılar diledi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik Sağlık Bakanlığı, Basın Bildirisi... (06.09.2010)
 
                                                                                                                            6 Eylül 2010, Pazartesi
         Basın Bildirisi
 
       Sağlık Bakanlığı:
arrowBasın Bildirisi

İlaç ihaleleri, şeffaflık kriterleriyle ve her zaman denetime açık olarak yapılmaktadır...

 

Sağlık Bakanlığı, İlaç ve Eczacılık Dairesine ait ilaç ihalelerinin ‘Devlet İhale Tüzüğüne’ uygun olarak, şeffaflık kriterleri doğrultusunda ve denetime her zaman açık olarak gerçekleştirmekte olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığı Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Günlük yayımlanan bir gazetemizde bugün, “Kan İlacı Skandalı” başlıklı özel bir haber yayınlanmıştır. Buna bağlı olarak da Bakanlığımız, bir açıklama yapma gereği duymuştur.

Öncelikle, basın ve yayın kuruluşları özel haber yayımlarken, doğruluk derecesinin araştırılması ve ilgili taraflardan da bilgi alınması gerekmektedir.

Ülkemizde, sağlık servislerimizde kullanılan ilaçların temini için Merkezi İhale Komisyonu vasıtası ile ihaleye çıkılmakta ve KKTC’de kayıtlı her eczane ile ecza deposu, ilaç ihalelerine katılabilmektedir. Gerek sağlık servislerimizce kullanılacak olan ilaçlar, gerekse piyasada kullanılan ilaçlar, kayıtlı eczane ve ecza depoları tarafından ithal edilmektedir. Ayrıca, Ülkemizde acentelik yasası bulunmadığından dolayı, aynı ilacı, birden fazla ecza deposu ithal edebilmektedir.

Hal böyleyken, ilgili gazetede belirtilen ilaç için birden fazla firma teklif vermiş ve tüm özellikleri aynı olduğu halde, Ömür Eczanesinin vermiş olduğu teklif Merkezi İhale Komisyonunca daha uygun bulunduğundan, ilaç Ömür Eczanesi’nden temin edilmiştir. Üretici firmanın yetkili acentesi olduğu iddia edilen Ecza Deposu’nun teklifi de Ömür Eczanesinin teklifi gibi BPL Firmasına ait ürüne yönelik olup, ürünün sahte olması kesinlikle söz konusu değildir.

Kaldı ki, konuyla ilgili olarak, 30 Nisan 2010 tarihinde İlaç ve Eczacılık Dairemizce BPL Firmasına yazı yazılarak, ülkemizde acentelik yasası olmadığı, kayıtlı her eczane ve ecza deposunun ilaç ithal edebileceği, kendilerinin hangi ecza deposu ile çalışmak istiyorsa, ürünlerinin ihracatlarında gerekli tedbirlerin kendileri tarafından alınması gerektiği, Bakanlığımıza bağlı İlaç Eczacılık Dairesi Müdürlüğü olarak bizim aynı ilaç için en uygun teklifi değerlendirdiğimizi belirtmiş bulunmaktayız.

İlginçtir ki, bahse konu yazışmalar Nisan ayında yapılmasına ve aradan dört ay geçmesine rağmen, konu o zamanlarda gündeme getirilmemiş ve aylar sonra “özel haber” olarak gündeme getirilmiştir. Ne yazık ki, bu olay bir art niyet göstergesidir.

Sağlık Bakanlığına bağlı İlaç ve Eczacılık Dairesi, ilaç ihalelerini ‘Devlet İhale Tüzüğüne’ uygun olarak, şeffaflık kriterleri doğrultusunda ve denetime her zaman açık olarak gerçekleştirmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur”

Sağlık Bakanlığı
 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik Bakan Kâşif: "İyi niyet varsa sorunların üstesinden gelinebilir"
 
                                                                                                                            6 Eylül 2010, Pazartesi
         Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası
 
       Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kâşif:
arrow"İyi niyet varsa sorunların üstesinden gelinebilir"

Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kâşif, Sağlık Bakanlığı önünde eylem yapan Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası üyelerini ziyaret etti

 

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamada Bakan Kâşif, Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası Başkanı Oğuz Köse ve eylemcilerle ayaküstü kısa bir görüşme yaptı.

Sendikaların eylem yapmalarını normal karşılayan ve bunu doğal bir hareket olarak gören Sağlık Bakanı Kâşif, hemşirelerin sorunlarını iyi bildiğini ve sorunların çözülmesi için elinden gelen gayreti gösterdiğini söyledi.

El ele vererek iyi niyetle hareket edilmesi durumunda, sağlıkta aşılamayacak sorunun olmadığına da dikkat çeken Kâşif, “iyi niyet varsa sorunların üstesinden gelinebilir” dedi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

                                                           EYLÜL 2010  
» Çukurova Tıp 2010 Fuarı...
» Telsiz sistemi için bakım onarım protokolü...
» Bakan Kâşif: "Hükümet Meclise yolladığı yasaların arkasındadır
» Avandia, Avandamet ve Avaglim isimli ilaçlar için işlem başlatıldı
» YTKD Müdürü Dr. İlkay Şentürkler: "Organ nakli ve bağışı artık yapılabilecek"
» Cinsel gücü artırıcı ilaçlar konusunda ciddi uyarılar!..
» Sağlık Bakanı Kaşif: "Önemli olan, teknolojiyi yakalamak"
» Bakan Dr. Ahmet Kaşif: "Fizyoterapistler ağır işçi, hakları maddi olarak asla ödenemez"
» Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kâşif: "İyi niyet varsa sorunların üstesinden gelinebilir"  
» Sağlık Bakanlığı, Basın Bildirisi... (06.09.2010)
» Alo 123: Arayın, atık pilinizi yerinden alalım!
» Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kâşif: "Kazasız ve sorunsuz bir bayram diliyorum"