Baslik Kontenjanla ihtisas yapan hekimlerin sorunları çözüldü
 
                                                                                                                              29 Haziran 2010, Salı
         Kontenjanla ihtisas yapan hekimlerin sorunları çözüldü
 
       Sağlık Bakanlığı:
arrowKontenjanla ihtisas yapan hekimlerin sorunları çözüldü

Sağlık Bakanlığı, Türkiye'de kontenjanla ihtisas yapan hekimlerin 7 yıldır çözülmeyen sorunlarının, KKTC Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kâşif ile TC Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ tarafından imzalanan protokolle aşıldığını açıkladı

 

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamada, "KKTC Sağlık Bakanlığı ile TC Sağlık Bakanlığı, 2 ülke arasındaki sağlık alanında işbirliğine ilişkin anlaşmaya ek protokol imzalayarak sorunun aşılması sağlanmıştır" denildi.

Açıklamada, kontenjanla ihtisas yapan KKTC vatandaşı hekimlerin diploma sorunlarının, iki bakanlık arasında imzalanan ek protokolle ortadan kalktığının kaydedildi. TC Sağlık Bakanlığı ile yaklaşık bir yıldan beri sürdürülen teknik düzeydeki çalışmalar sonucunda imzalanan ek protokole göre, KKTC vatandaşı hekimler, ihtisas süresinin yarısı kadarki süreyi Kıbrıs'ta zorunlu hizmet yapacak ve zorunlu hizmetin akabinde TC Sağlık Bakanlığı söz konusu hekimlerin diplomalarını onaylayacak.

Çift vatandaşların mecburi hizmeti Türkiye'de…
İmzalanan ek protokole göre hem KKTC hem de TC vatandaşı olan hekimler, zorunlu hizmetlerini Türkiye'de gerçekleştirecekler ve zorunlu hizmetlerini tamamladıktan sonra, diplomaları TC Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanacak.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik Sıcaklara Dikkat!
 
                                                                                                                              22 Haziran 2010, Salı
         Sıcaklara Dikkat!
 
       Sağlık Bakanlığı ülkemizi etkisi altına alan kavurucu sıcaklara dikkat çekerek uyarıda bulundu:
arrowHastalar ve çocuklar, zorunlu olmadıkça 10.00-16.00 saatleri arasında sokağa çıkmasın

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürlüğü, ülkemizi etkisi altına alan kavurucu çöl sıcakları nedeniyle bir açıklama yayınlayarak, vatandaşlara gerekmedikçe güneş altında dolaşmamaları ikazında bulundu

 

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamada, kavurucu çöl sıcaklarında özellikle yaşlılar, kalp ve damar hastaları, tansiyon hastaları, astım hastaları ile çocukların 10.00 ile 16.00 saatleri arasında zorunlu olmadıkça sokağa çıkmamaları ve bu saatler içinde denize girmemeleri gerektiği vurgulandı.

Bol sıvı tüketilmeli…
Vatandaşlara terledikçe bol sıvı tüketmeleri, su içmeleri ve alkolden uzak durmaları noktasında da uyarıda bululan açıklamada, kavurucu sıcaklarda sokağa çıkmak zorunda olanların özellikle bol, açık renk ve pamuklu giysileri tercih etmeleri, koyu renk ve sentetik giysilerden uzak durmaları konusunda tavsiyede bulunuldu.

Ağır kızartma gıdalardan uzak durulmalı…
Gıdalarda ise ağır kızartmalar yerine haşlanmış meyve ve sebze tüketimine önem vermeleri gerektiğine işaret edilen açıklamada, serinlemek için deniz kenarını tercih edenlere de çağrı yapıldı ve gölge yerlerde vakit geçirmenin doğru olacağı belirtildi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik Devlet hastanelerinde hasta ziyaret saatleri normale döndü
 
                                                                                                                       9 Haziran 2010, Çarşamba
         Basın bildirisi
 
       Sağlık Bakanlığı, domuz gribi salgını döneminde hasta ziyaret saatlerine getirdiği kısıtlamayı kaldırdı:
arrowDevlet hastanelerinde hasta ziyaret saatleri normale döndü...

Tüm devlet hastanelerinde 9 Haziran 2010 Çarşamba gününden itibaren uygulamaya konacak olan yeni ziyaret saatleri 12.00 ile 14.00 ve 17.00 ile 19.00 saatleri arasında olacak

 

Sağlık Bakanlığı, Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürlüğü'ne bağlı hastanelerde, ‘Domuz Gribi’ salgını döneminde alınan tedbirler kapsamında, 2 Kasım 2009 tarihinden itibaren hasta ziyaretçi saatlerine getirilen kısıtlamaların kaldırıldığını açıkladı.

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamaya göre 9 Haziran 2010 Çarşamba gününden itibaren uygulamaya konacak olan yeni ziyaret saatleri 12.00 ile 14.00 ve 17.00 ile 19.00 saatleri arasında olacak.

Hasta ziyaret saatleri neden kısıtlanmıştı?
Hatırlanacağı üzere, hasta ziyaret saatleri, domuz gribi vakaları nedeniyle, hastanelerde yatılı tedavi görmekte olan hastaların bağışıklık sistemlerinin düşük olduğu göz önünde bulundurularak ve söz konusu hastalığın bulaşma riskinin önüne geçilmesi amacıyla kısıtlanmıştı. Bu kısıtlama sonrasında hasta ziyaretlerinin günde sadece bir defa olmak üzere 12.00 ile 13.30 saatleri arasında yapılmasına karar verilmişti.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik Sosyal yardım alan kız çocuklarına yönelik aşı kampanyası
 
                                                                                                                       7 Haziran 2010, Pazartesi
         HPV Aşı Kampanyası
 
       Sağlık Bakanlığı ile Sosyal Hizmetler Dairesi işbirliğinde Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun eşi Meral Eroğlu'nun himayesinde rahim ağzı kanserine karşı HPV aşısı kampanyası düzenlendi:
arrowSosyal yardım alan kız çocuklarına yönelik aşı kampanyası…

• Kâşif: "Aşının maliyeti pahalıdır. Ancak HPV rahim ağzı kanseri aşısını bakanlık olarak hükümet programına aldık. Bu kampanyayı ilk olarak sosyal hizmetler dairesinin bakımına muhtaç olan çocuklarına yönelik başlattık"

• Eroğlu: "Maddi durumu iyi olan aileler 18 yaşına kadar yapılabilen bu aşıya kendi çocuklarına yaptırırken ikişer de fakir aile çocuğuna yaptırsınlar. Ben kendi çocuğumu değil etrafımdaki fakir çocukları da düşünürsem çok daha iyi olacak. Herkesi bu kampanyaya davet ediyoruz"

 

Domuzcular Burnu’ndaki Lefkoşa Kentsel Sağlık Merkezi’nde gerçekleştirilen kampanya çerçevesinde sosyal yardım alan yoksul ailelerin 10 ile 18 yaş arası ve koruyucu aile yanında kalan kız çocuklarına rahim ağzı kanserine karşı aşı yapıldı.

Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, yaygın olan rahim ağzı kanserine karşı diğer ülkelerde olduğu gibi KKTC’de de aşı yapıldığını söyledi.

Bakan Kâşif, aşının maliyetinin pahalı olduğunu belirtirken, “Ancak HPV rahim ağzı kanseri aşısını bakanlık olarak hükümet programına aldık. Bu kampanyayı ilk olarak sosyal hizmetler dairesinin bakımına muhtaç olan çocuklarına yönelik başlattık” dedi.
Kâşif, 8 ile 18 yaş arası üç doz olarak yapılan aşının mali gücü yerinde olan herkes tarafından yapılması çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun eşi Meral Eroğlu ise maddi durumu iyi olan herkesin çocuklarına aşı yaptırırken fakir aile çocuklarını da düşünmesini istedi.

Eroğlu, “Maddi durumu iyi olan aileler 18 yaşına kadar yapılabilen bu aşıya kendi çocuklarına yaptırırken ikişer de fakir aile çocuğuna yaptırsınlar. Ben kendi çocuğumu değil etrafımdaki fakir çocukları da düşünürsem çok daha iyi olacak. Herkesi bu kampanyaya davet ediyoruz” dedi. (BRTK).

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kaşif: "Sağlıkta uyum yasaları
      yaz döneminde tamamlanacak"
 
                                                                                                                       7 Haziran 2010, Pazartesi
         Kıbrıs Türk Diyetisyenler Birliği
 
       Kıbrıs Türk Diyetisyenler Birliği heyetini kabul eden Sağlık Bakanı Kâşif müjdeledi:
arrow"Sağlıkta uyum yasaları yaz döneminde tamamlanacak"

       Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, Feriha Balkır Başkanlığındaki Kıbrıs Türk Diyetisyenler Birliği heyetini kabul etti

 

Diyetisyenler günü dolayısıyla bu sabah saat 09,00’da bakanlıkta gerçekleştirilen kabulde ilk konuşmayı yapan Feriha Balkır, koruyucu sağlık hizmetlerinin, sağlıklı beslenmeden geçtiğine işaret ederek, hedeflerinin koruyucu sağlık hizmetlerine katkıda bulunmak olduğunu söyledi.

Obezite’nin dünya da ve ülkemizde büyük bir tehlike ve tehdit oluşturduğuna da dikkat çeken Balkır, ülkemizde obeziteye karşı ciddi bir çalışmanın olmadığını kaydetti.

Konuşmasında, Kıbrıs Türk Diyetisyenler Birliği’nin Lefkoşa’da 4 Mağusa’da 2 ve Girne’de 1 okulda “sağlıklı beslenme gurupları” oluşturduklarını belirten Balkır, birliğin bu çalışmaları sürdürmekte maddi sıkıntı yaşadığını, devletin ve özellikle de Sağlık Bakanlığı’nın desteğine ihtiyaç duyduklarını söyledi.
 
Diyetisyenlerin yaşadığı bir başka sorunun ise gelişi güzel açılan diyet ve beslenme merkezleri konusu olduğuna da değinen Balkır, “ülkemizde çeşitli beslenme merkezleri açılıyor. Bu merkezlerde, bilimsel dayanağı olmayan beslenme programları uygulanıyor. Bu konuda yasal bir boşluk vardır. Bundan dolayı da böylesi sıkıntılar yaşanıyor. Bu sıkıntıların yaşanmaması içinde diyetisyenlere yönelik yasanın geçirilmesi gerekmektedir” dedi.

Kâşif: “Sağlıkta uyum yasaları yaz döneminde tamamlanacak”
Kabulde, Diyetisyenlerin gününü kutlayarak sözlerine başlayan Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, yaz döneminde sağlıkla ilgili tüm uyum yasalarını tamamlayıp meclise götüreceklerinin müjdesini vererek, bu kapsamda diyetisyenlerle ilgili yasanın da meclise götürüleceğini kaydetti.

Her şeyin başı eğitim
Sağlıklı beslenme konusunda her şeyin başının eğitim olduğuna da vurgu yapan Kâşif, “beslenme konusu bir alışkanlıktır. Beslenme konusunda çocuklarımıza küçük yaştan itibaren eğitim vermemiz şarttır. Sağlıklı nesillerin yetiştirilmesinde elbirliğiyle beraber çalışmamız gerekmektedir” dedi.

Gelen ihbarları değerlendiriyoruz
Kendileri için asıl olanın insan sağlığı olduğunu da anlatan Bakan Kâşif, izinsiz ve gayrı yasal açılan merkezlerin Sağlık Bakanlığına ihbarda bulunulmasını istedi. Sağlık Bakanlığı’nın insan sağlığını tehdit edecek her türlü olay ve eylemin karşısında olduğunu da ifade eden Bakan Kâşif, “dengeli ve sağlıklı beslenme konusunda toplumun bilinçlendirilmesinde önemli bir role sahip olan diyetisyenlerin gününü en içten dileklerimle bir kez daha kutlarım” dedi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik 6 Haziran Diyetisyenler Günü
 
                                                                                                                             4 Haziran 2010, Cuma
         Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kaşif
 
       6 Haziran Diyetisyenler günü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan
       Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kâşif:
arrow"Dengeli ve sağlıklı beslenmeyle birlikte düzenli spor yapmayı yaşam biçimi haline getirmeliyiz"

       Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, yayımladığı mesajda, dengeli ve sağlıklı beslenme konusunda toplumun bilinçlendirilmesinde, diyetisyenlerin önemli bir rol üslendiklerine dikkat çekti

 

Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, “6 Haziran Diyetisyenler Günü” dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Mesajında, Diyetisyenlerin, uluslararası meslek sınıflamasında Tıp, Diş Hekimliği, Hemşirelik ve benzeri diğer mesleklerle birlikte sağlık sınıfı içinde yer almakta olduğunu belirten Kâşif, çağımızın en büyük rahatsızlıklarının başında obezitenin geldiğini kaydetti.

Diyetisyenlerin, yataklı tedavi kurumlarında, çocuk ve yaşlı bakımevlerinde, ana-çocuk sağlığı ile toplum sağlığı ve özel diyet polikliniklerinde tedavi ve rehabilite edici olarak hizmet vermekte olduklarına vurgu yapan Kâşif, obeziteden uzak bir toplum yaratmak için, sağlıklı beslenen bireylerin yetiştirilmesine özen göstermeliyiz. Dengeli beslenme, en az yaşadığımız çevre koşulları kadar, sağlıklı yaşam için gereklidir” dedi.
 
Sağlıklı beslenme ve spor…
Sağlıklı beslenmenin yanı sıra, hareketli ve spora dayalı bir anlayışı benimsemenin ve bu olguyu bir yaşam biçimi olarak görmenin önemine de değinen Kâşif, “ne yazık ki gelişen teknolojik yaşamla birlikte insanlarımız hareketten ve sportif aktivitelerden uzak bir yaşam sürdürme eğilimindedir. Bunlara bir de stresi de eklediğimizde, obezite başta olmak üzere kalp ve damar hastalıkları ile kanser, dünyamızda ve özellikle ülkemizde en başta gelen sağlık sorunudur” dedi.

Mesajında, “uzmanlar, bu iki temel sorunun obezite kaynaklı olduğu konusunda hemfikirdirler” diyen Kâşif, Sağlık Bakanlığı bu sorunların üstesinden gelmek için gerek kamu, gerekse özeldeki kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde olduğunu vurguladı ve tüm diyetisyenlerin gününü kutladı.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik HPV Aşı Kampanyası...
 
                                                                                                                             4 Haziran 2010, Cuma
         HPV Aşı Kampanyası
 
       Sağlık Bakanlığı, Sosyal Hizmetler Dairesi Müdürlüğü'nden yoksul yardımı alan ailelerin kız çocuklarına yönelik rahim ağzı kanseri aşı kampanyası gerçekleştiriyor:
arrowHPV aşı kampanyası 7 Haziran Pazartesi günü başlıyor...

       Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi, 7 Haziran 2010 Pazartesi günü, 'yoksul yardımı' alan ailelerin kız çocuklarına yönelik HPV (rahim ağzı kanseri) aşı kampanyası başlatıyor

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun eşi Meral Eroğlu’nun himayelerinde gerçekleştirilecek kampanyadan, Sosyal Hizmetler Dairesi Müdürlüğü’nden yoksul yardımı alan ailelerin kız çocukları ile himayelerindeki kız çocukları yararlanacak.

Aşı, 3 doz olarak uygulanacak…
Üç doz halinde uygulanacak olan HPV aşısının 1. doz yapımından bir ay sonra 2. dozu ve 2. doz yapımından beş ay sonra da 3. dozu yapılacak.

Aşı kampanyasının sürdürüleceği bölgeler…
Sağlık Bakanlığı Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamaya göre, 7 Haziran 2010 Pazartesi günü başlayacak ve 11 Haziran 2010 Cuma günü son bulacak olan kampanya, Lefkoşa Kentsel Sağlık Merkezi, Gazimağusa Devlet Hastanesi, Girne Dr. Akçiçek Hastanesi, Güzelyurt Sağlık Merkezi, Lefke Sağlık Merkezi, Akdoğan Sağlık Merkezi, Mehmetçik Sağlık Merkezi, Yeni Erenköy Sağlık Merkezi ve İskele Sağlık Merkezlerinde yürütülecek.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik Çocuk Rehabilitasyon Odası açıldı
 
                                                                                                                       2 Haziran 2010, Çarşamba
         Çocuk Rehabilitasyon Odası
 
       Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi
       için Başken Lions Kulübü'nün katkılarıyla oluşturulan:
arrowÇocuk Rehabilitasyon Odası, Başbakan İrsen Küçük'ün katılımıyla
     düzenlenen törenle hizmete girdi

       Çocukların yetişkinlerden ayrı bir odada hizmet alması için gerekli teknik donatımlara sahip olan oda, Şubat ayında yaşanan su baskınından dolayı fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmetlerinin geçici olarak verildiği Diyabet Merkezi'nde yer alıyor. Çocuklara yönelik rehabilitasyon ve fizik tedavi hizmetleri daha önce yetişkinlerle aynı odada veriliyordu

 

Odanın açılış törenine, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Nuri Gökşin, Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürü İlkay Şentürkler, Sağlık Bakanlığı Müdürü Ümit Özkıran, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Rıfat Siber ile Başken Lions Kulübü’nün yetkilileri de katıldı.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

                                                           HAZİRAN 2010  
» Çocuk Rehabilitasyon Odası açıldı  » Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kaşif: "Sağlıkta uyum yasaları yaz döneminde tamamlanacak"  » 6 Haziran Diyetisyenler Günü  » HPV Aşı Kampanyası
» Sosyal yardım alan kız çocuklarına yönelik aşı kampanyası  » Devlet hastanelerinde hasta ziyaret saatleri normale döndü  » Sıcaklara Dikkat!
» Kontenjanla ihtisas yapan hekimlerin sorunları çözüldü