Baslik Köprü göleti ilaçlanıyor...
 
                                                                                                                           24 Mart 2010, Çarşamba
         Köprü göleti ilaçlanıyor
 
       Sağlık Bakanlığı:
arrow“Amaç bu bölgede herhangi bir hastalık yapıcı etmenin
faaliyetlerini önlemektir”

       Sağlık Bakanlığı, Köprü Göletinde bilimsel esaslara dayalı ilaçlama faaliyeti
başlatıldığını açıkladı

 

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamada,  yaşanan sel felaketinden sonra özellikle Lefkoşa bölgesindeki yağmur sularının ve bazı bölgelerdeki kanalizasyon sularının sel sularına karışarak Köprü göletine aktığı belirtildi. Oldukça büyük bir alana toplanan bu sularda, Bakanlıkça yapılan mikrobiyolojik ve kimyasal analizler sonucunda hem sıtma savaş, hem de dezenfeksiyon işlemleri açısından bölge belediyelerin de destekleriyle Sağlık Bakanlığı ve Çevre Bakanlığı tarafından yapıldı.
 
Açıklamada, bu çalışma esnasında Türkiye’den gelen uzmanlardan, yapılacak ilaçlamaların ne şekilde olacağına ilişkin bilimsel teknik desteğin de alındığı belirtildi. Özellikle sivrisineklerin üremesine engel olmak amacıyla tamamıyla çevre dostu ve doğal olan biyolojik Larvasit kullanılmaya başlandığı vurgulandı.

Bu çalışmaların Sağlık Bakanlığının kontrolünde sadece Köprü Bölgesinde değil, tüm ülke çapında yaz sonuna kadar devam edeceğinin de ifade edildiği açıklamada, “amaç ülke çapında herhangi bir hastalık yapıcı etmenin faaliyetlerini önlemektir” denildi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik Bakan Kaşif, B. Ecevit Rehabilitasyon Merkezi'ni ziyaret etti...
 
                                                                                                                           18 Mart 2010, Perşembe
         Bakan Dr. Ahmet Kaşif'in ziyaretleri
 
       Yaşlılar haftası münasebetiyle Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezi'ni ziyaret eden Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kâşif:
arrow“Hepimiz, bir gün yaşlı olacağımızı unutmamalıyız ve her an yaşlanacakmış gibi insanları sevmeliyiz”

       Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, 18-24 Mart yaşlılar haftası münasebetiyle Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezi'ne ziyaret gerçekleştirdi

 

Sağlık Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Biriminin yaptığı açılamaya göre ziyarette Ahmet Kâşif’e Bakanlık Müsteşarı Nuri Gökşin eşlik etti.

Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezi’nde tevdi gören hastalara ikramda bulunan Bakan Kâşif, yaşlılara uzun ve sağlıklı yıllar diledi.
 
Kâşif, “Bugün yaşlılar haftası. Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezinde bulunan yaşlılarımızı ziyaret ettik. Onların  gönüllerini aldık ama aslolan insanlığın unutulmaması, herkesin bir gün yaşlı olacağını hiçbir zaman unutmaması ve her an yaşlanacakmış gibi insanları sevmesi” dedi.

Ziyareti sırasında, serviste görev yapan hasta bakıcıların sorunlarını da dinleyen Sağlık Bakanı Ahmet  Kâşif, gerekli ihtiyaçların en kısa zamanda giderileceğini söyledi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik Yaşlılar Haftası...
 
                                                                                                                           18 Mart 2010, Perşembe
         Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kaşif
 
       Yaşlılar Haftası dolayısıyla mesaj yayımlayan Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kâşif:
arrow“Yaşlılarımızın toplumla bütünleşmesi, sağlıklı ve yaşama bağlı kılınmaları için çalışıyoruz”

       Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, 18-24 Mart tarihleri arasında kutlanan Yaşlılar Haftası dolayısıyla mesaj yayımladı

 

Kâşif, Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yayımladığı mesajda, yaşlılığın, insan hayatı için çok özel bir dönem olduğuna dikkat çekerek,  sağlık çalışanlarının bunun bilincinde olduğunu ve yaşlılarımıza kaliteli sağlık hizmeti sunmak için canla başla çalıştıklarını söyledi.

Açıklamasında, yaşlılarımıza sağlıklı, rahat ve huzurlu bir yaşam sağlamak için el birliğiyle çalışmanın da önemine değinen Kâşif,” sağlık alanında mutlaka sıkıntılar veya eksikler olacaktır. Ancak önemli olan bu sıkıntıların aşılması ve kaliteli bir sağlık hizmeti için toplumsal dayanışma içerisinde çalışmaktır” dedi. Kâşif, yaşlılarımızın dün ile bugün arasında köprü kuran, kültürümüzü ve değerlerimizi yarınlara taşımamızı sağlayan en değerli varlıklarımız olduğunu da kaydetti. Bir gün hepimizin yaşlanacağını aklımızdan çıkarmamamız gerektiğini de belirten Kâşif, yaşlılık döneminin çok hassas bir dönem olduğunu ifade etti ve “yaşlılarımıza verdiğimiz değer, manevi değerlerimize de verdiğimiz değerin sınanması açısından da önelidir” dedi.

Kâşif, insanların yaşlandıktan sonra da toplumdan dışlanmamaları ve sosyal yaşantılarını sağlıklı bir şekilde sürdürmeleri gerekliliğinin de altını çizdiği mesajında,  “yaşlı bireylerin toplumla bütünleşmesi, sağlıklı ve yaşama bağlı kılınmaları için çalışıyoruz” dedi.

Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezine Ziyaret…
Bu arada Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif,  ‘Yaşlılar Haftası’ dolayısıyla Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezine ziyaret gerçekleştirecek. Yarın sabah saat 9.00’da gerçekleşecek ziyarette Bakan Kâşif, yaşlılarımıza hediyeler verecek ve günlerini kutlayacak.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik Bakan Kaşif: "Hastane yüzde yüze yakın kapasiteyle çalışıyor"
 
                                                                                                                           17 Mart 2010, Çarşamba
         Kamu-İş'in ziyareti
 
       Hastaneye yardımlar devam ediyor:
arrowKAMU-İŞ Hastaneye 16 bin TL bağış yaptı, 16 bin TL daha yapacak...

Kamu-İş, sel felaketinden etkilenen Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne 16 bin TL bağış yaptı

 

Kamu-İş Başkanı Sami Dilek, bağış çekini bu sabah Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif’e sundu.
Dilek, önümüzdeki günlerde 16 bin TL’ye yakın bir bağış daha yapacaklarını bildirdi.   
         
Dilek, bakanla görüşmelerinde,  hastanenin bir an önce sağlıklı bir hale gelmesi için katkı koymak istediklerini ifade ederek, katkılarını sürdüreceklerini belirtti.
           
Camia olarak bu katkıyı yapmaktan gurur duyduklarını söyleyen Dilek, “Bu devlet bizim, devlete ve topluma hizmet etmek boynumuzun borcudur” dedi. Sağlık Bakanı Kâşif ise, Kamu-İş’in de diğer sivil toplum örgütleri gibi duyarlılık gösterdiğini kaydederek, teşekkür etti. Bu felaketin bir daha yaşanmaması için tedbir almaya başladıklarını ifade eden Kâşif, hastanede yaşamsal önem taşıyan birimleri üst katlara aldıklarını kaydetti.
           
Mutfağın yeniden yapıldığını, zemin katta bulunan tüm aletlerin zarar gördüğünü anlatan Kâşif, sendikanın bağışladığı paranın mutfak için kullanılacağını ancak bunun artan kısmıyla başka yerlerin de tadil edileceğini kaydetti.
          
Sağlık Bakanı Kâşif, hastanenin yüzde yüze yakın kapasiteyle çalışmaya başladığını, polikliniğin bir kısmının Domuzcular Burnu’na taşındığını, hedeflerinin uzmanların bir kısmını orada bırakarak hastaların bir yere yığılmasını önlemek olduğunu söyledi. Sağlıkta kimsenin yan gelip yatmadığını vurgulayan Kaşif, herkesin canla başla çalıştığını vurguladı.

Kâşif, mutfağın kapısına “Kamu-İş tarafından yaptırıldı” yazacaklarını, bunun bağış yapan diğer kuruluşlar için de çeşitli bölümlerde yapılacağını ekledi. (TAK)

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik KTAMS'tan yaraların sarılmasına katkı
 
                                                                                                                           15 Mart 2010, Pazartesi
         KTAMS'ın ziyareti
 
       KTAMS’tan hastanedeki sel felaketinin yaralarının sarılmasına katkı:
arrowSağlık Bakanı Kâşif: “Hastane bugünden itibaren büyük oranda çalışmaya başladı”

-       Ali Adanur’un ölümüyle ilgili soruşturma başlatıldı; rapor yarın hazır olacak.
-       İlaç israfı var… 15 milyon liralık ihale bağladık, Eylül’e kadar yetecek... Otomasyonla israf sorunu kalkacak.
-       KTAMS Başkanı Kaptan: “Sıkıntıya düşülen alanlarda el birliğiyle yardımlaşarak sorunları aşmamız gerekir.

 

Lefkoşa’daki sel baskınında en fazla zarar gören yerlerden biri olan Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ndeki hasarın giderilmesi çabalarına Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) da katkıda bulundu.

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan başkanlığındaki heyet, bugün öğleden sonra Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif’i ziyaret ederek, Thalassaemia Merkezi ve Kan Bankası’nda sel baskınının ardından KTAMS’ın sorumluluğunda tamamlanan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Bakan Kâşif, hem KTAMS’a hem de katkı yapan diğer kurum ve örgütlere teşekkür etti.

KAPTAN: “FELAKET HERKESE DERS VERMELİ”
Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif’le görüşmede konuşan KTAMS Başkanı Kaptan, ülkedeki yanlış yapılaşma yüzünden sevindirici olması gereken yağmurların felaket yaşattığını; her zaman hizmete hazır olması gereken hastanenin yaşadığı felaketin ise herkese ders vermesi gerektiğini söyledi.
  
Hizmet veren ve hizmet alanlar olarak Thalassaemia Merkezi ve Kan Bankası’ndaki hizmet ve malzemenin tüm yükümlülüğünü alarak görevlerini yerine getirdiklerini, bugün itibarıyla hizmet verilmeye başlandığını bildiren Kaptan, binaya elektrik de verildiğini; sadece bakanlıkça jeneratör taşınması işleminin kaldığını ifade etti. Kaptan, “Bu imkânı bize tanıdınız, hem de burada sizinle birlikte önce hükümet olarak ülkede tüm olaylara samimiyetle yaklaşmamız gerektiği ve tüm kurumlarımızın da sıkıntıya düşülen alanlarda el birliğiyle, karşılıklı yardımlaşarak sorunları aşmamız gerektiği inancındayız. İnşallah bir daha böyle olayları yaşamayız ve buradan almamız gereken tüm dersleri alırız” diye konuştu.

KÂŞİF: “HER AN HER ŞEY OLACAKMIŞ GİBİ HAZIRLIKLI OLMAK LAZIM”
Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif de, KTAMS yanında Tıp-İş, Tabipler Birliği, Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) ve Kamu-İş’in dayanışma örneği gösterdiğini belirterek, ülkede her an her şey olacakmış gibi her şeye hazırlıklı olmak gerektiğini söyledi.

Hastanedeki tüm elektrik aksamlarının bodrumdan üst katlara taşındığını, buna öncülüğü EMO’nun yaptığını kaydeden Kâşif, yoğun bakım, acil, ameliyathanenin donanımını yapan EMO’ya ve Thalassaemia Merkezi ile Kan Bankası’ndaki düzenlemeleri yapan KTAMS’a teşekkür etti. Mutfağın, erken tanının, polikliniğin, köprülerin, ayaktan tanı merkezinin selden gördüğü zararın giderilmesi için çalışmalar yapıldığını kaydeden Bakan Kaşif, şu anda hastanenin büyük oranda çalışmaya başladığını, çok az miktarda yetersizlikler olabileceğini söyledi. Ahmet Kâşif, kış gelmeden önce bodrumdaki tüm donanımların üst katlara çıkacağını; bodrumun da tek kapı bırakılarak çift kapıyla kapatılması yönüne gidileceğini açıklayarak, yukarıya alınacak aksamlar için odaların yapımını da bir firmanın üstlendiğini kaydetti.

ACİL SERVİSTEKİ YOĞUNLUK
Bakan Kâşif, hastanede acil düzenlemeler bittikten sonra acil servisin de genişletileceğini söyledi. Acil servisin yoğunluğuna işaret ederek, bu servisin poliklinik gibi çalıştığını kaydeden Kâşif, vatandaşların gündüz saatlerinde sağlık hizmetleri için hastane ve Domuzcular polikliniklerine başvurabileceğini ifade etti.

ALİ ADANUR’LA İLGİLİ SORUŞTURMA BAŞLATILDI
Bakan Kâşif, bir soru üzerine Girne’de dün kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Girne Halkevi Spor Kulübü Antrenörü Ali Adanur ile ilgili geniş bir araştırma yapılması için bu sabah talimat verdiğini ve yarın saat 11.00’e kadar raporun tamamlanmasını istediğini açıkladı.

Hastaneyi arayan telefon numarasını tespit ettiklerini bildiren Kâşif, gerekli detayları raporun hazırlanmasından sonra açıklayacağını ifade etti.

15 MİLYONLUK İLAÇ İHALESİ… “İSRAF VAR”
Kâşif, hastanelerdeki ilaç eksikliği konusundaki soruya karşılık, geçen Cuma 15 milyon Türk Liralık ilaç ihalesini sonuçlandırdıklarını belirtti ve bu haftadan itibaren ilaç eksikliği yaşanmayacağını söyledi. Bu kadar yüksek bir rakamla sonuçlandırdıkları ihaleyle Eylül ayına kadarki ilaç ihtiyacının karşılanmış olacağını bildiren Sağlık Bakanı Kâşif, ülkede çok yüksek oranda ilaç israfı bulunduğunu; otomasyona geçilmesiyle bu sorunun ortadan kalkacağını; şu andaki sistemde bir hastanın isterse aynı günde aynı ilaç için üç tane reçete yazdırabileceğini; bunun da ilaç israfına yol açtığını kaydetti. (TAK)

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik Tıp Haftası ziyareti
 
                                                                                                                           10 Mart 2010, Çarşamba
         Tıp Bayramı
 
       Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’nden Bakan Kâşif’e:
arrowTıp Haftası ziyareti

       Alper Baydar Başkanlığı’ndaki Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Yönetim Kurulu bugün, “14 Mart Tıp Bayramı” dolayısıyla, Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif’e nezaket ziyaretinde bulundu

 

Ülkemizde meydana gelen sel felaketinden dolayı bu yıl “Tıp Bayramı’nın” buruk kutlanacağının kaydedildiği kabulde, sağlık alanında yaşanan gelişmeler hakkında görüş alışverişinde de bulunuldu.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik Basın Bildirisi (09.03.2010)
 
                                                                                                                                   09 Mart 2010, Salı
         Basın Açıklaması
 
       Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde yaşanan sel baskınından sonraki 17 saat içerisinde kaybedilen 7 vakanın durumları hakkında detaylı açıklama yapan Sağlık Bakanlığı:
arrow"Kaybedilen vakalarda sel birinci derecede etken değil"

       Sağlık Bakanlığı, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin normalleşmesiyle ilgili çalışmaların, süratle devem ettiğini açıkladı

 

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamada, hastanenin sigorta şirketleriyle de temasının devam ettiği ifade edilerek,  selden zarar gören 2 adet Jeneratörün 28 bin Euro’luk yedek parçayla çalışır duruma getirildiği vurgulandı.

KTMMOB ve sivil toplum kuruluşlarıyla temas…
Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (KTMMOB) ve sivil toplum kuruluşlarıyla da sürekli temas içerisinde çalışmaların yürütüldüğünün kaydedildiği açıklamada,“sel baskınından kaynaklanan yaraların sarılmasına yönelik TC Yardım Heyetinin önemli katkıları sağlanmıştır. Bu bağlamda önümüzdeki birkaç gün içerisinde öncelikli olarak Patoloji Servisi, Fizik Tedavi Servisi, Mutfak, Çamaşırhane, Sterilizasyon ve Tıbbi Gaz Vakum Sistemlerinin hizmete açılması amaçlanmaktadır” denildi. 

Kaybedilen vakalarda sel birinci derecede etken değil…
Kamuoyunda sel gecesi kaybedilen ve çeşitli söylentilere neden olan vaka kayıplarıyla ilgili araştırmaların da yapıldığının belirtildiği açıklamada, yapılan araştırmalar sonucunda, vaka kayıplarında selin birinci derecede etken olmadığı, ayrıca çalışan personelin ihmalinin de olmadığı görüşünün ortaya çıktığı belirtildi. Açıklamada, selden sonraki 17 saat içerisinde kaybedilen vakalar ve durumlar aşağıdaki gibidir denildi.
 
Vaka 1: Teşhis hipertansiyon, İstemik kalp hastalığı, İdiopatik pulmoner fibroza bağlı ciddi kronik obstriktif akciğer hastalığı ve bu hastalıklara bağlı gelişen solunun arresti.  Hasta 16 Şubat 2010 tarihinde yukarıda belirtilen teşhislerle yoğun bakım ünitesine kaldırıldı. Yoğun kalp ve solunum desteğine rağmen hastanın bilinci hiç açılmadı ve 26 Şubat 2010 tarihinde saat 18.15’te kaybedildi.

Vaka 2: Hasta ciddi iskemik kalp hastalığı ardından gelişen kalp pompa fonksiyon bozukluğuna bağlı solunum yetersizliği nedeniyle yoğun bakıma alındı. Yoğun kardiyak destek ve solunum desteğine rağmen hemodinamisi stabil olmadı. Tüm uğraşlara rağmen solunum ve kalp fonksiyonlarında düzelme olmayan hasta genel durum nedeniyle sedasyon altındaydı. Hasta 26 Şubat 2010 tarihinde saat 18.30’da kaybedildi.

Vaka 3: Teşhis, kifo-skolyoz, restriktif akciğer hastalığı ve bronko pnömoni ve bunlara bağlı ciddi solunum yetersizliği. Bir aydan beridir yoğun bakım ünitesinde yatan hasta, hiçbir tedaviye cevap vermedi ve solunum desteğinden ayrılamadı. Hasta 26 Şubat 2010 tarihinde ve saat 20.15’te kaybedildi.

Vaka 4:Teşhis, trafik kazası, miyokart enfarktüsü, vantriküler fibrilosyon. Hasta trafik kasası sonrası uzun süren resüsitasyondan sonra kalp ritminin dönmesiyle yoğun bakıma alındı. Kardiyak tetkiklerinde çok ciddi fonksiyon bozukluğu saptanan hastaya bu nedenle girişimsel kardiyolojik yaklaşım yapılamadı. Hastanın şuuru hiç açılmadı ve pupiller fixdilate idi. Hasta 26 Şubat akşamı saat 20.30’da kaybedildi.
 
Vaka 5:Hasta dilate iskemik kardiyomiyopati, atrial fibrilasyon ve pulmoner emboli nedeniyle 3 aydan beri solunum desteği alıyordu.  Son 48 saat içerisinde de yoğun tedaviye rağmen söz konusu vaka, stabil olmadı. Bilinci kapalı olan hasta 27 Şubat 2010 tarihinde saat 02.10 da kaybedildi.   

Vaka 6:Teşhis, her iki alt ekstremitede atar damar tıkanıklıkları. Hasta operasyon sonrasında bacakta kangren gelişmesi ve ciddi solunum yetersizliği (Pulmoner emboli) ve pnömoni nedeniyle yoğun bakıma alındı. 27 Şubat 2010 tarihinde saat 07.30’da kardiyopulmoner arest ile kaybedilen hastaya 75 dakika resüstütasyon yapılmasına rağmen, hasta kurtarılamadı.

Vaka 7: Terminal safhada Lösemi teşhisiyle 3 günden beri agonide olan hasta, 26 Şubat 2010 tarihinde ve saat 21.00’de kaybedildi.

SAĞLIK BAKANLIĞI

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik Basın Bildirisi (03.03.2010)
 
                                                                                                                            03 Mart 2010, Çarşamba
         Çalışmalar sürdürülüyor
 
       Sağlık Bakanlığı;
arrowBasın Bildirisi

       Temizlik, bakım ve hasar tespit çalışmalarına ara vermeden devam ediliyor

 

Sağlık Bakanlığı sel sonrası Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde temizlik çalışmalarının yanı sır tamirat, bakım ve hasar tespit çalışmalarının ara verilmeden devam ettiğini açıkladı.

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamada, “yaranın sarılmasına yönelik yürütülen çalışmalar kapsamında Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Polikliniğinin zemin tamiratı sürdürülmektedir. Elektrik olmaması sebebiyle çalıştırılamayan MRI cihazının kontrol ve servisi yapıldı ve elektrik akımı sağlandığı anda çalışabilir duruma getirildi. Bunlara ilaveten gerek hastanede, gerekse ada çapında başlatılan dezenfeksiyon çalışmaları da sürdürülmektedir. Poliklinik hizmetleriyse, hem Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde, hem de Lefkoşa Kentsel Sağlık Merkezi’nde sürdürülüyor. Hastanenin iç ve dış iletişimiyle ilgili, telefon hatlarının tamiri veya yenilenmesine yönelik gerekli planlamalar da yapılmıştır. Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde halen 75 hasta yatılı olarak tedavi olmaktadır. Acil durumlardaysa, Gazimağusa, Girne ve Cengiz Topel Hastaneleri’nden destek alınabilmektedir” denildi.

SAĞLIK BAKANLIĞI

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik Basın Bildirisi (02.03.2010)
 
                                                                                                                                   02 Mart 2010, Salı
         Çalışmalar sürdürülüyor
 
       Sağlık Bakanlığı;
arrowBasın Bildirisi

       Sağlık Bakanlığı, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde sel felaketinden kaynaklanan yaraları sarmak için çalışmalarına aralıksız devam ediyor

 

Gün boyunca gerek Ayaktan Tanı Merkezi bodrumundaki sel suları, gerekse Thallasemia Merkezi Konferans Salonundaki balçığın, motopomp ve vidanjörlerle boşaltma ve temizleme faaliyetleri, kesintisiz olarak devam etmiştir.

Bunun yanında hastanenin bodrum katındaki, suyun boşaltıldığı kısımlarda, temizlik ve çamurlardan arındırma işlemleri, Temel Sağlık Hizmetleri Dairesine bağlı Sıhhiye işçilerinin katkıları, hastane personelinin katkıları ve temizlik şirketi elemanlarıyla yoğun bir şekilde devam etmiştir.
  
Bunun yanı sıra elektrik dağıtım panolarının çamurdan temizlenerek servislere elektrik verilebilmesi için, teknik servislerimizce başlatılan yoğun çalışma halen sürdürülüyor. Mümkün olan en kısa zamanda hastanenin tüm birimlerine elektrik verilebilmesi için hummalı bir faaliyet yürütülüyor.

Dün öğleden sonra itibarıyla servislere verilmeye başlanan temiz su, kesintisiz olarak verilmeye devam etmektedir. Bugün öğleden sonra itibarıyla da Ayaktan Tanı Merkezine de temiz su verilmeye başlanmıştır.

Dün bazı medya organlarında ortaya atılan Cobalt 60 cihazının çevreye radyasyon yaydığı veya suya radyoaktif madde karıştığı yolundaki ilgisiz ve bilgisiz kişilerin iddialarının, Bakanlığımız yetkililerinin daha önce de açıkladığı gibi, gerçek dışı olduğu net olarak ortaya çıkmıştır.

Cobalt 60 cihazının bulunduğu bölgedeki su, boşaltıldıktan sonra, bugün gerek suda, gerekse Cobalt 60 cihazının bulunduğu yerde incelemeler ve radyoaktivite ölçümleri yapılmıştır. Yapılan incelemeler sonucunda Cobalt 60 cihazının bulunduğu kısmın zarar görmediği ortaya çıkmıştır. Ayrıca gerek suda gerekse çevrede ölçülebilir seviyede dahi, radyoaktivite olmadığı da saptanmıştır. Halkımızın konuyla ilgili her hangi bir kuşkuya düşmemesi gerekmektedir.

Selden sonraki ilk iş gün olan bugün, dün de açıkladığımız gibi, poliklinik hizmetleri eksiksiz ve aksaksız olarak sağlanmaya başlanmıştır. Bugün itibarıyla, polikliniğimizin bir bölümünde meydana gelen çökmeyle ilgili, mühendis değerlendirmeleri yapıldı ve zeminin düzeltilmesi için derhal çalışmalar başlatılmıştır. Uzmanlardan alınan bilgiye göre tamirat işlemlerinin bir hafta veya 10 gün içerisinde tamamlanması ön görülmektedir.

Poliklinik hizmetlerinin daha verimli ve daha sağlıklı yürütülmesi içinse, Domuzcular Burnu’ndaki Lefkoşa Kentsel Sağlık Merkezi’nin mevcut poliklinik hizmetlerinin güçlendirilmesi amacıyla bir dizi karar üretilmiştir.  Buna göre, 2 Mart 2010 tarihin olan yarından itibaren Kentsel Sağlık Merkezi, Ortopedi, Dâhiliye, Göğüs Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıları ile Çocuk Alerji branşlarıyla güçlendirilmiştir. Bu arada Dr. Burhan Nalbantoğlu devlet Hastanesi’ndeki Poliklinik aksamadan devam edecektir.  Ayrıca, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu  Devlet Hastanesi ile Kentsel Sağlık Merkezi arasında, Lefkoşa Türk Belediyesi tarafından taşımacılık hizmeti yürütülecektir.

Tüm hastane ve çevresinin dezenfeksiyon çalışmaları bugün itibarıyla başlatılmıştır. Dezenfeksiyon çalışmaları aralıksız olarak devam edecektir.

Selden zarar gören hastanemizi bugün TC Lefkoşa Büyükelçisi Sayın Şakir Fakılı ve Başbakan Sayın Dr. Derviş Eroğlu’nun eşi Sayın Meral Eroğlu ziyaret etmişler ve denetlemelerde bulunmuşlardır.

Sel sularının çekilmesiyle, Sağlık Bakanlığı’nda yapılan değerlendirmeler sonunda, hastanemizde meydana gelen sel felaketinin esas nedeninin, Ayaktan Tanı Merkezi ve Poliklinik binalarının gerekli çevre ve zemin etüdü yapılmadan risk teşkil edecek dere yatağına inşa edilmesi ve derenin ıslahı amacıyla yapılan kanalın muhtemel bir sel baskınını taşıyamayacak kadar dar yapılmış olmasının sebep olduğu saptanmıştır.

Yaraların giderilmesi çalışmasında hastanenin elektrik ve su sistemlerinin, su baskınına maruz kalmayacak yerlere alınması için çalışma başlatılmıştır. Ayrıca, dere yatağının gerekli tetkikler yapıldıktan sonra, su baskınına sebebiyet vermeyecek şekilde düzenlenmesi için de çalışmalara başlanmıştır. Gerekli düzenlemeler en kısa sürede yapılacaktır.

İçme sularına kanalizasyon sularının da karışabileceği göz önünde bulundurularak yurttaşların, genel hijyen kuralları konusunda hassas olmaları gerekliliği unutulmamalıdır.

SAĞLIK BAKANLIĞI

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

                                                           MART 2010  
» Basın Bildirisi (02.03.2010)  » Basın Bildirisi (03.03.2010)  » Basın Bildirisi (09.03.2010)
» Tıp Haftası ziyareti  » KTAMS'tan yaraların sarılmasına katkı  
» Bakan Kaşif: "Hastane yüzde yüze yakın kapasiteyle çalışıyor"  » Yaşlılar Haftası
» Bakan Kaşif, B. Ecevit Rehabilitasyon Merkezi'ni ziyaret etti  
» Köprü göleti ilaçlanıyor