Baslik Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kâşif: "Sağlıkta hedef tam gün"
 
                                                                                                                       24 Mayıs 2010, Pazartesi
         Bakan Kaşif: "Sağlıkta hedef tam gün"
 
       Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kâşif:
arrow"Sağlıkta hedef tam gün"

       Kâşif: "Hizmet alanın ve hizmet verenin de mutlu ve memnun olacağı; AB normları çerçevesinde yeni bir sistem uygulamaya konulacaktır"

 

Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, sağlıklı yaşamın her insanın temel hakkı olduğu prensibinden hareketle vatandaşlara güven veren çağdaş, etkin, kolay ulaşılabilen ve güler yüzlü sağlık hizmeti sunmanın ana görevleri olacağını belirtti.

Ahmet Kâşif,  “Hizmet alanın ve hizmet verenin de mutlu ve memnun olacağı; AB normları çerçevesinde yeni bir sistem uygulamaya konulacaktır” dedi. Hükümet programının okunduğu meclis genel kurulunda Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Sağlık Bakanlığı’nın hedeflerini ortaya koyarak yeni sistemin kişisel ve zümresel çıkarların söz konusu olmadığı, çalışanın hakkını alabildiği, ödüllendirildiği, hastanın hakkını arayabildiği bir düzen olacağını kaydetti.

YENİ SİSTEM
Kaşif, şöyle devam etti:
“İşe temelden başlanacak ve ilk iş olarak AB normlarına uygun olarak koruyucu hekimlik üzerinde önemle durulacaktır. Bu bağlamda insanlarımızı hastalıklardan korumak amacıyla gıda denetimlerine ağırlık verilecektir. Halkımıza yerinde hizmet sunmak ilkemiz olacaktır. Bu amaçla sağlık ocaklarının güçlendirilmesine devam edilecektir. Sağlık ocaklarında bir hekim ile bir diş tabibi muhakkak olacaktır. Buralarda rutin tetkikler (EKG-kan-idrar tahlilleri) yapılacaktır.
İlk basamak hekimliği güçlendirilecek ve hastanelerdeki yığılmalar önlenecektir. Oluşturulacak sistemle özelde çalışan hekimlerden ve laboratuarlardan, genel sağlık sigortası çerçevesinde hizmet alımına devam edilecek ve daha da geliştirilecektir. Sağlık sisteminin düzenli ve verimli çalışması; kontrol, denetim ve savurganlığın önlenmesi için AB normları çerçevesinde hasta bakımı, ilaç dağıtımı çağdaş ve bilimsel gerçekler ışığında yeniden düzenlenecektir.”

HASTANELERDE REORGANİZSYON
Özel eczanelerden ilaç alımının sürdürüleceğini ve geliştirilerek yeni düzenlemeler yapılacağına da dikkat çeken Kaşif, Gazimağusa, Girne, Güzelyurt’taki devlet hastanelerinin ikinci basamak, Lefkoşa’daki merkez hastanesinin ise üçüncü basamak hekimlik için görevleri, kadroları, idari yapıları bakımından ele alınacağını ve reorganize edileceğini vurguladı.

BRANŞLARDA DÜZENLEMELER
Kalp-damar cerrahisinin, belli günlerde değil günün 24 saatinde hizmet verir şekilde çağdaş normlarda hizmete devam edeceğini ifade eden Kaşif, “Ciddi eksikliğimiz olan kanser hastaları konusunda etkin, çalışan, ihtiyaçlara cevap veren, insanlarımızı başka yerlere gitmeye mahkum etmeyen, güvenilebilecek bir servis oluşturulacaktır” dedi.

Beyin cerrahisi hizmetlerinin kalıcı ve etkin olabilmesi için her türlü altyapı ihtiyacının karşılanıp düzenli ve uzun süreli hizmet verebilecek kadrolarla güçlendirileceğini, organ bağışı ve organ naklinin yapılabilmesi için önce yasal sonra teknik altyapı hazırlanacağını anlatan Kaşif, “Bu konuda ileriye dönük ciddi bir vizyonumuz mevcut olup, çalışmalar devam etmektedir” şeklinde konuştu. Kaşif,  hemşirelik mesleğine önem verilerek teşvik edileceğini de belirtti.
Genetik laboratuar altyapısının donanım ve kadro olarak güçlendirileceğini ve bu daldaki tüm ihtiyaçlara cevap verir noktaya getirileceğini belirten Kaşif, özelikle genetik hastalıkların önlenmesinde laboratuarın önemli görevleri olacağını, genetik laboratuarının adli olaylarda da kullanılır hale getirileceğini ifade etti.

TAM GÜN
“Oluşturulacak yeni sağlık sisteminde hedef tam gün çalışma olacaktır. Tam güne geçişte esneklik gösterilerek, makul süre tanınacaktır” diyen Kaşif, “Hükümetimiz bu yeni dönemde, sağlık sistemimizin başarılı olabilmesi düşüncesiyle gerekli çalışmaları yapacaktır” dedi.

Kaşif  bu bağlamda yapılacakları da şöyle sıraladı: “Kamu Sağlık Çalışanları Yasası yeniden düzenlenecek; Döner Sermaye Yasası hazırlanacaktır; Özürlüler Yönetmeliği gözden geçirilecek; Psikologlar Yasası’nın yasalaşması için gerekli çalışma yapılacaktır; Gıda yasası ile ilgili çalışmalar devam etmektedir; Devlet Kimya Laboratuarının kapasite ve verimlilik artırma çalışmaları devam ettirilmektedir; Radyasyon erken uyarı sistemlerinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması çalışmaları devam etmektedir.”

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik Bakan Kaşif: "Sevgi yumağını büyüterek engelleri aşacağız"
 
                                                                                                                              14 Mayıs 2010, Cuma
         KTEF ziyareti
 
       Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonunu kabul eden Sağlık Bakanı Kâşif::
arrow"Sevgi yumağını büyüterek engelleri aşacağız"

       Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, Engelliler Federasyonu heyetini kabul ederek, engellilerin yaşadığı sıkıntılar hakkında bilgi aldı

 

Engelliler günü dolayısıyla gerçekleşen kabulde, Kıbrıs Türk Görmezler Derneği Başkanı Derviş Yücetürk, Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Mustafa Çelik ve Zihinsel Engelliler Derneği Başkanı Melek Çaluda birer konuşma yaparak Bakan Kâşif’e sorunlar hakkında bilgi verdi.

Yücetürk: “Hükümetin hazırladığı yeni dernekler yasasını destekliyoruz”
Kabulde ilk konuşmayı yapan Kıbrıs Türk Görmezler Derneği Başkanı Derviş Yücetürk, hükümetin hazırladığı yeni dernekler yasına destek beyan ederek, derneklerin denetlenmesinin mutlaka şart olduğunu söyledi. Tam teşekküllü bir göz hastanesi projesi için Sağlık Bakanlığı’ndan destek de isteyen Yücetürk,  bakanlıkla işbirliği içerisinde çalışmaya hazır olduklarını belirtti.

Devlet-Dernek işbirliği şart…
Yücetürk’ten sonra söz alan Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Mustafa Çelik de, devletle derneklerin işbirliğiyle çok güzel işlerin yapılabileceğine dikkat çekerek,  daha önce olduğu gibi bundan sonraki dönemlerde de bu işbirliğinin sergilenmesi gerekliliğini kaydetti.

Engellilerin hastanelerden hizmet alımlarının koşulları iyileştirilmeli…
Zihinsel Engelliler Derneği Başkanı Melek Çaluda ise yaptığı konuşmada, engellilerin hastanelerden hizmet alırken birçok zorluklarla karşılaştıklarına dikkat çekerek, engellilerin daha rahat koşullarda sağlık hizmeti almaları gerektiğini savundu.

Kâşif: “sevgi yumağını büyüterek engelleri aşacağız” 
Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif de yaptığı konuşmada, tüm engellilerin gününü kutladı ve sevgi yumağını büyüterek tüm engellerin aşılabileceğini söyledi.

Engellilerle ilgili yasa ve tüzüklerin dünyayla uyumlaştırılması gerektiğini de kaydeden Kâşif,  “engellilerle ilgili tüzüklerin mutlaka dünyayla uyumlu olması gerekir. Bu konuda dünyayla bütünleşmeliyiz.  Ülkemizi daha çağdaş ve dünyayla daha bütünleşmiş bir yapıya kavuşturmalıyız. Bizler bu konuda başarıya ulaşmak için kararlıyız. Sivil toplum kuruluşlarıyla ve ilgili derneklerle işbirliği içerisinde çalışarak tüm engellerin üstesinden gelebiliriz” dedi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik Bakan Kaşif: "Suçüstü yapmamız için ihbarda bulunun"
 
                                                                                                                              14 Mayıs 2010, Cuma
         KTDT Odası
 
       Kıbrıs Türk Diş Tabipleri Odasını kabul eden Sağlık Bakanı Kâşif:
arrow"Suçüstü yapmamız için ihbarda bulunun"

       Kıbrıs Türk Diş Tabipleri Odası, yasal olmamasına rağmen bazı diş teknisyenlerinin ağız içerisine müdahale etmesinden şikâyetçi

 

Diş Tabipleri Odası Başkanı Hüseyin Bıçak, Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif’i ziyarette yaptığı konuşmada, dış laboratuarlarında teknisyenlerin gayrı yasal ve sağlığa uygunluk olmayan ortamda hasta ağzına müdahale ettiğini söyledi.

Protez yapımının diş hekimi ve dış teknisyeni ile birlikte bir ekip çalışması anlayışı ile gerçekleştirildiğini ifade eden Bıçak, geçen yıl gerçekleştirdikleri ankette, hastaların yüzde 7’sinin diş teknisyeninde tedavi gördüğünün ortaya çıktığına dikkati çekti ve “bu mesleğimize bir hakarettir” dedi.

Bıçak, Bakan Kâşif’ten bu konuda tedbir almasını istedi ve halkın dış sağlığı için işbirliği yapmaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Sağlığı Bakanı Ahmet Kâşif ise halkın diş sağlığının önemine işaret ederek, Lefkoşa’da daha önce birkaç yere baskın yapıp, bu tür işyerlerine gerekli cezaları verdiklerini söyledi ve bu konuda diş doktorlarından, suçüstü yapabilmeleri için ihbarda bulunmasını istedi.
Bakan Kâşif, laboratuar ortamında bu tür faaliyetlerde bulunan kişilere yasaların en gördüğü en ağır cezanın verilmesi konusunda kendisinin de elinden geleni yapmayı sürdüreceğini kaydetti. (BRTK)

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik 14 Mayıs Eczacılar Günü
 
                                                                                                                              14 Mayıs 2010, Cuma
         KTEB ziyareti
 
       Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği '14 Mayıs Eczacılar Günü' dolayısıyla bu sabah Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif'i ziyaret etti:
arrowKâşif, Eczacılar Birliğini kabul etti

       Ziyarette ilk konuşmayı yapan Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği Başkanı Fatma Azgın, ilaç dağıtımının eczanelere bırakılması gerektiği görüşünü bir kez daha dile getirdi

 

İlaç dağıtımının özel eczanelere bırakılmasının hem devlet bütçesine hem de kontrol mekanizmasının oluşturulmasına katkı sağlanacağını ifade eden Azgın, Türkiye’de ilaç fiyatlarının da yüksek miktarda düştüğünü belirtti. Azgın,  ilaç dağıtımının eczanelerin eline bırakılacağı sistemin suiistimal edilmeyeceğini de vurguladı.

Azgın,  hastanelerde bir denetim mekanizmasının tam kurulamadığını, günümüzde hiçbir işin bilgisayarsız yürütülmediğini de ifade etti ve ilaç dağıtımının hastanede kullanılan ve istisnalar hariç eczanelerin eline verilmesinin gerekliliği üzerinde durdu.

"İlaç özele açılacak. Sözümüzün arkasındayız"
Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif de, eczacıların günü kutlayarak, ilaç olayını özele açacaklarına dair sözlerini tutmakta olduklarını, kamu netin denetim ve kontrolünde işlerin yürüdüğünü ve 2 aya kadar Gazimağusa Girne ve Lefkoşa’daki hastanelerde ilaç konusundaki otomasyonun da devreye gireceğini vurguladı.

Kâşif, “Kimin ne ilaç kullandığını, hangi serviste ne yazıldığını birlikte göreceğiz. İsraf da önlenmiş olacak. Çuvallar dolusu ilaçların atımı olmayacak. İhtiyaç fazlası alımların önüne geçilecek. Bir milli servet kaybının da önüne geçilecek.  İnanıyorum ki daha düzenli denetimli ilaç kullanımı dönemine gireceğiz. Ekonomik açından da tasarruf sağlanmış olacak. Haziran ayı itibarı ile bu 3 hastane bağlanacak” dedi.

Kâşif, değişiklikler için gerekli yasal ve tüzük çalışmalarının da yapıldığını belirterek, modüler sistemin devreye girmesinin ardından, eczanelerin yazılan reçeteleri göreceklerini ve poliklinikteki eczanelerin kapatılacağını vurguladı.
 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik Bakan Kaşif: "Sektördeki insanların çalışma koşulları iyi olmalı"
 
                                                                                                                        12 Mayıs 2010, Çarşamba
         Hemşireler Birliğinin ziyareti
 
       Kıbrıs Türk Ebeler ve Hemşireler Birliği Sendikası Hemşireler Haftası dolayısıyla Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif'e nezaket ziyareti gerçekleştirdi:
arrowKâşif: " Hemşirelerin değeri yadsınamaz. Sorunların aşılması noktasında bir orta yol bulma çabası içindeyiz"

       Kıbrıs Türk Ebeler ve Hemşireler Sendikası, Hemşireler Haftası dolayısıyla bu sabah Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif'i ziyaret ederek hemşirelerin yaşadığı sorunlar hakkında bilgi verdi

 

Hemşireler Bakan’dan kreş projesine destek istedi
Kıbrıs Türk Ebeler ve Hemşireler Sendikası Başkanı Oğuz Köse ve beraberindeki yönetim kurulu üyeleri, hafta nedeniyle ziyaretlerinde yetkililere hemşirelerin sorunlarını aktardıklarını belirterek, bu çerçevede yıllardır gündemde olan kreş projesi konusunda Bakan Kâşif’ten destek istedi.

Barem konusundaki sorunun aşılması için arabulucu olunsun        
Köse,  Bakan Kâşif’ten çalışanlar adına son dönemde ortaya çıkan barem konularında Maliye Bakanı ile aralarında arabulucu olmalarını talep etti.

Kâşif: “Çalışma koşullarının iyi olması gerekir”
Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif de, hafta dolayısıyla ülkedeki hastanelerde çeşitli toplantılar yaptıklarını anımsatarak, hemşirelerin değerinin yadsınamaz olduğunu ve sorunların aşılması noktasında bir orta yol bulma çabası içinde olduklarını söyledi.
           
Barem ve kadro ile ilgili sorunların yasalardan kaynaklandığını belirten Kâşif, Hemşirelerin sadece bir gün hatırlanmaması gerektiğini belirterek,  sektördeki insanların çalışma koşullarının iyi olması gerektiğini vurguladı.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik Mağusa Hastanesi'ne araba bağışı
 
                                                                                                                        10 Mayıs 2010, Pazartesi
         Mağusa Hastanesi'n3 araba bağışı
 
       Yaşamını İngiltere’de sürdüren Kıbrıslı Türk İsfendiyar Hassan’dan örnek davranış:
arrowMağusa Hastanesine araba bağışı...

       Yaşamını İngiltere’de sürdüren İsfendiyar Hassan isimli bir Kıbrıslı Türk, Sağlık Bakanlığına, Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde kullanılmak amacıyla bir araba bağışında bulundu

 

Sağlık Bakanlığı Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamaya göre, düzenlenen törenle arabanın anahtarlarını hastane Başhekimi Dr. Erdal Özcenk’e teslim eden Müsteşar Dr. Nuri Gökşin, duyarlı vatandaşlarımızın sağlık servislerimize yaptığı bağışlara teşekkürlerini ileterek, devletle yurttaşlar arasındaki dayanışmanın önemine dikkat çekti.

Arabayı bağışlayan İsfendiyar Hassan’ın önümüzdeki dönemlerde de Sağlık Bakanlığı için yardımlarını sürdüreceğini memnuniyetle öğrendiklerini de belirten Gökşin, aracın Gazimağusa Devlet Hastanesine hayırlı olmasını diledi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik 5 Mayıs Ebeler Günü
 
                                                                                                                                  04 Mayıs 2010, Salı
         5 Mayıs Ebeler Günü
 
       5 Mayıs Ebeler Günü dolayısıyla mesaj yayımlayan Sağlık Bakanlığı:
arrow"Ebeler göz bebeklerimizdir"

       Sağlık Bakanlığı “5 Mayıs Ebeler Günü” dolayısıyla yayımladığı mesajda, Dünyada sağlıklı nesillerin ve sağlıklı annelerin güvencesi olan Ebeler ve ebeliğin mutlak surette korunması ve yüceltilmesi gerektiğini belirtti

 

Sağlık Bakanlığı Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Eskiden, normal doğumları yaptıran kişiler olarak isimlendirilen ebeler, günümüzde modern eğitimin de etki ve katkısıyla, ailenin ve hem doğmamış bebeklerin, hem de doğan bebeklerin temel dayanağını oluşturmaktadırlar.  Bunun yanında kadın doğum hekimlerinin ve doğum kliniklerinin gözbebeği konumunu haklı olarak doldurmaktadırlar.
 
Sağlık Bakanlığı olarak ülkemizde ebelerin çoğalması ve en üst düzeyde eğitimleri için yapılması gereken her şeyi yapma ve uygulamaya koymak kararlılığındayız.

Kısacası, ebelerin ve ebelik mesleğinin hak ettiği yere gelmesi için, çalışmak gerektiğinin bilinciyle geleceğe güvenle bakıyoruz.

Dünyada 5 Mayıs, “Ebeler Günü” olarak kutlanmaktadır. Bu vesileyle ülkemizdeki ve dünyadaki tüm ebelerin bu gününü kutlarız. İyi ki varsınız

Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler  Sendikası Başkan ve yetkilileri, 5 Mayıs Dünya Ebeler Günü dolayısıyla bugün Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif’i ziyaret etti…

Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası Başkanı Oğuz Köse, ziyarette yaptığı konuşmada, 5 Mayıs Ebeler Günü dolayısıyla geniş kapsamlı etkinlikler düzenlemek istediklerini söyledi.

Oğuz Köse, ebelik mesleğine verilen değer, Dünya Sağlık Örgütü’nün ebelere verdiği haklar ve ebelerin ülkemizdeki mevcut sorunları ile yasal eksiklikler gibi birçok konuda Bakan Kâşif’e istek ve taleplerini aktaracaklarını belirtti.

Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif de, konuşmasına ebelerin 5 Mayıs Dünya Ebeler Günü’nü kutlayarak başladı. Bakan Kâşif, ülkede dünya normlarının üzerinde hemşire olmasına rağmen ebe sayısının çok az olduğunu söyledi.

Kâşif, ebe sayısının azlığı nedeniyle ebelerin çalışma saatlerinde ve ortamlarında sıkıntılar yaşadıklarını belirtti. Kâşif, sıkıntıların karşılıklı özveri ve el birliği ile düzeltilmeye çalışılacağını kaydetti.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 
                                                           MAYIS 2010  
» 5 Mayıs Ebeler Günü  » Mağusa Hastanesi'ne araba bağışı  
» Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kaşif: "Sektördeki insanların çalışma koşulları iyi olmalı"
» 14 Mayıs Eczacılar Günü  » Bakan Kaşif: "Suçüstü yapmamız için ihbarda bulunun"
» Bakan Kaşif: "Sevgi yumağını büyüterek engelleri aşacağız"
» Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kâşif: "Sağlıkta hedef tam gün"