Baslik Kalın bağırsak ameliyatında bir ilk gerçekleştirildi
 
                                                                                                                          29 Nisan 2010, Perşembe
         Tek delik cerrahisi
 
       Kalın bağırsak ameliyatında bir ilk gerçekleştirildi:
arrowTek delik cerrahisi

       Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde, KKTC’de ilk kez tek delik cerrahisi yöntemiyle (SILS) kalın bağırsak ameliyatı (laparoskobik sağ kolon rezeksiyonu) gerçekleştirildiği bildirildi

 

Kolon kanseri teşhisi konan 76 yaşındaki bir hastaya uygulanan yöntemle, 45 santimetrelik kalın bağırsak 2.5 santimetrelik port deliğinden yapılan laparoskobik cerrahi yöntemiyle alındı.
  
Ameliyat sonrası hastanın sağlık durumunun gayet iyi olduğu, bu tür ameliyatların Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde yapılmaya başlandığı kaydedildi. Söz konusu ameliyat, Op. Dr. Mustafa Kalfaoğlu başkanlığındaki Dr. Hasan Kunter ve Dr. İlkar Erk’ten oluşan genel cerrahi ekibiyle Dr. Hamit Kalfaoğlu ve Dr. Katayon Kobat’tan oluşan anestezi ekibi tarafından gerçekleştirildi.
 
KKTC’de tek delik cerrahisi (SILS) uygulaması Op. Dr. Mustafa Kalfaoğlu tarafından, Türkiye’yle eş zamanlı olarak Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde 2008 yılında gerçekleştirilmiş ve bu yöntemle safra kesesi ameliyatları yapılmaya başlanmıştı. Gazimağusa Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Erdal Özcenk ile Op. Dr. Mustafa Kalfaoğlu dün hastanede basın toplantısı düzenleyerek, ameliyatla ilgili bilgi verdiler.

Özcenk: “Kalın bağırsakta bir ilk”
Başhekim Dr. Erdal Özcenk, laparoskobik kolon cerrahisi ameliyatının KKTC’de ilk kez Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde gerçekleştirildiğini ifade etti.

Laparoskobik cerrahinin dünyada 1986 yılında başladığını, uygulamanın KKTC’de ise safra kesesi ameliyatıyla 1995 yılında başlatıldığını vurgulayan Özcenk, ancak tek delik yöntemiyle ilk kez kalın bağırsak ameliyatı gerçekleştirildiğini söyledi. Özcenk, başarıyla gerçekleştirilen ameliyatta kolon kanseri teşhisi konan 76 yaşındaki erkek hastanın 45 santimetre uzunluğundaki hastalıklı sağ kolonunun alındığını belirtti.

Kalfaoğlu: “Artık rutine girecek”
Op. Dr. Mustafa Kalfaoğlu da laparoskobik cerrahide çok delikli yöntemin yerini tek delik uygulamasına bıraktığını ifade ederek, artık dünyada tek delikten kalın bağırsak, dalak ve reflü ameliyatları yapılmaya başlandığını ifade etti. Kalfaoğlu, söz konusu hastaya tek delik yöntemiyle 2-5 santimetre kesi yaparak, sağ kolon ameliyatı gerçekleştirdiklerini anlattı.
 
Kalfaoğlu, ameliyat için gerekli teknik altyapıyı hazırladıktan sonra Sağlık Bakanlığı’nın da katkılarıyla söz konusu ameliyatı gerçekleştirdiklerini, bundan sonra Gazimağusa’da bu tür ameliyatların rutin şekilde yapılacağını belirtti. Tek delik yöntemiyle yapılan ameliyatın açık ameliyat tekniğine göre avantajlarını da anlatan Kalfaoğlu, tek delik yönteminde sadece 2.5 santimetre gibi bir kesi yapıldığı için, hastanın ameliyat sonrası hareketini kolaylaştırdığını, ayağa kalkma ve iyileşme sürecinin daha hızlı olduğunu söyledi. Kalfaoğlu, tek delik yöntemiyle yapılan ameliyatta ağrının minimalize olduğunu, özellikle yaşlılarda ameliyat sonrası yüzde 20 olan fıtık ihtimalinin yüzde 3’e düştüğünü de vurguladı.
 
Açık ameliyat tekniğinde 20-25 santimetre kesi yapıldığı için ameliyat sonrası iz kaldığını kaydeden Kalfaoğlu, tek delik yönteminde göbekten delik açıldığı için iz kalmasının mümkün olmadığını da sözlerine ekledi. (TAK)

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi'ne Segure Sigorta’dan ödeme
 
                                                                                                                          22 Nisan 2010, Perşembe
         Segure Sigorta
 
       Selin yaraları sarılıyor:
arrowDr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi'ne Segure Sigorta’dan ödeme

       Ülkemizde meydana gelen sel felaketinde su baskınına uğrayan Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesinin yaralarının sarılmasına devam ediliyor

 

Geçtiğimiz hafta Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif’i ziyeret eden “Segure Sigorta” yetkilileri, hastanede meydana gelen zararla ilgili olarak Sağlık Bakanlığı ve  Para -Kambiyo yetkilileriyle beraber üzerinde uzlaştıkları meblağı taktim ettiler.

Ziyarette kısa bir konuşma yapan Bakan Kaşif, Segure Sigorta yetkililerine teşekkür etti ve sigorta şirketi ve devletin yoğun çalışmaları sonucunda hastanede meydana gelen hasarın ortadan kaldırılması için önemli bir adım attıklarını söyledi.

Segure Sigorta yetkilileriyse, her zaman devletin yanında olduklarını ve ellerinden gelen katkıyı yapmaya devamedeceklerini söylediler. Sigorta yetkilileri, üzerlerine düşen sorumluluk ve yükümlülüklerini yerine getirmeye devam edeceklerini de ifade ettiler.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik HPV enfeksiyonundan korunmanın en etkin yolu aşılanmadır
 
                                                                                                                                 13 Nisan 2010, Salı
         HPV virüsü
 
       Rahim ağzı kanserine etken olan HPV virüsü enfeksiyonuna dikkat çeken Sağlık Bakanlığı vurguladı:
arrowHPV enfeksiyonundan korunmanın en etkin yolu aşılanmadır!

       Sağlık Bakanlığı, Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yaptığı yazılı açıklamada rahim ağzı kanserine dikkat çekerek, Patoloji ve Jinekoonkoloji hekimlerinin halen sürdürmekte oldukları çalışmalarının ilk verilerine göre ülkemizde görülen HPV tiplerinin yüzde 78.75’i kanser için yüksek riskli gurupta yer almakta olduğunu belirtti

 

“Bu da bizi ileride daha fazla rahim ağzı kanseri öncü lezyonları ile rahim ağzı kanseri görülme sıklığında artış beklenmesine yol açıyor” denilen açılamada, Kuzey Kıbrıs’ta son bir buçuk yılda 35 yaş altı 7 kanser vakasının tespit edildiğine ve tedavilerinin başarıyla tamamlandığına dikkat çekildi.

Sağlık Balkanlığı’nın HPV virüsü enfeksiyonuna dikkat çekmek amacıyla yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “HPV ya da diğer adı ile Human papilloma virus enfeksiyonu cinsel yol ile bulaşan en sık rahim ağzı kanseri olmak üzere, genital siğil olarak bilinen kondilom’ların da oluşmasından sorumlu olan viral bir enfeksiyon olup mutlaka ciddiye alınmalıdır. Son yıllarda özellikle gençler arasında ülkemizde de giderek artan bir sıklıkta görülmektedir. Genital siğil şikâyeti ile tedavi için başvuranlarda da önemli artışlar gözlenmektedir.

Genital Siğil, HPV Tedavisi Nasıl? 
HPV viriüs ile bulaştıktan sonra bu enfeksiyon tedevisinde diğer enfeksiyonlarda olduğu gibi ağızdan alınan bir ilaç, krem veya aşı ile kesin bir tedavisi bugüne kadar yoktu. Son yıllarda geliştirilen aşılar sayesinde belli ve önemli tiplere karşı aşı geliştirilmiştir. Virüs bir kez vücuda girdiği zaman bağışıklık sisteminin gücüne ve virusun etki gücüne göre  yıllarca (bazı bilgilere göre virüs tipine bağlı olmak üzere 6-8 yıl), hatta ömür boyu  vücut içinde sinsi bir şekilde kalır. Bununla birlikte ortaya çıkardığı lezyonlar, siğiller (kondilom), rahimağzı hücresel değişiklikleri  mutlaka zaman kaybetmeden teşhis edilip tedavi edilmelidir. Virüs ile temas öncesinde önlem almak gerekmektedir. Bu da aşı ile mümkündür.

HPV enfeksiyonu doğurganlık yaşındaki kadınlarda çok sık görülür ve cinsel yolla ve hastayla temas ile bulaşan bir virüstür. Son yıllarda tuvalşetlerdende buluaşabileceği görülmüştür. HPV virusu tüm kadınlarda olduğu gibi gebelerde de kondilom adı verilen cinsel organdaki siğillere neden olur ve rahim ağzı kanseri ile ilişkilidir. Hamilelerde HPV, genital siğller’in tedavisi uzman hekim tarafından yapılmalıdır. Kadınlarda rahim ağzı, erkeklerde  penis kanseri, anüs (makat) kenserine , yenidoğan bebekte üst solunum yolları kanserine de  neden olabilen HPV  özellikle  rahim ağzı kanseri tanısı konan kadınların yüzde 99’undan fazlasında saptanmaktadır. Ülkemizde de son yıllarda HPV virüsünun daha sık görülmesine bağlı olarak rahim ağzı kanseri öncü değişimleri ( Cin1, Ci2, Cin3 ) ile rahim ağzı kanseri görülme sıklığında da önemli artışlar gözlenmektedir.

Hastanemiz Patoloji ve Jinekoonkoloji hekimlerinin halen sürdürmekte oldukları çalışmalarının ilk verilerine göre ülkemizde görülen HPV tiplerinin yüzde 78.75’i kanser için yüksek riskli gurupta yer almaktadır. Bu da bizi ileride daha fazla rahim ağzı kanseri öncü lezyonları ile rahim ağzı kanseri görülme sıklığında artış beklenmesine yol açıyor. Kuzey Kıbrıs’ta son bir buçuk yılda 35 yaş altı 7 kanser vakası tespit edilip tedavileri başarıyla tamamlanmıştır.

Korunmanın en etkin yolu aşılanma...
HPV enfeksiyonundan korunmanın en etkin yolu aşılanmadır. HPV aşısı 2006 yılında onaylanmış ve kullanıma sunulmuştur. Özellikle 15 yaşından sonra aşıya verilen immun yanıt azalmaktadır. İleriki dönemdeki yanıtı da azaldığından erken dönemde aşılanmak hayati öneme sahiptir. Aşıya en erken 9 yaşında başlanabilir ve 13-26 yaşında aşılanmamış olanların aşılanması öngörülür. HPV aşısı 3 doz olarak ve ikinci ile üçüncü dozlarının ilk dozdan 2 ve 6 ay sonra yapılması önerilir. Virus her kadında enfeksiyon ve buna sekonder kansere neden olabildiğinden, HPV aşısı için bir risk grubu söz konusu değildir. Hedef 9-26 yaş grubundaki her kadının mümkünse ilk cinsel ilişkiden önce, değilse mümkün olan en kısa sürede aşılanmasıdır”.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik 1. Kalp Sağlığı Yürüyüşü...
 
                                                                                                                                 9 Nisan 2010, Cuma
         Kalp sağlığı yürüyüşü gerçekleşti
 
       Sağlık Bakanlığı ile KKTC Kardiyoloji ve Kardiyovasküler Cerrahi Derneği işbirliğinde “Kalp Sağlığı yürüyüşü” düzenlendi:
arrow1. Kalp Sağlığı Yürüyüşü

       Kalp ameliyatlarında ve stent uygulamalarında sağlıklarına kavuşan hastalar Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nden Sağlık Bakanlığı önüne yürüdü

 

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Nuri Gökşin, Kardiyoloji servisinin teşhis ve tedavilerde normal ortalamaların üstünde bir başarı sağladığına değindi ve servisin daha da iyi duruma getirilmesi için çalışmaların sürdüğünü belirtti.

Hastaların yaklaşık iki kilometre yolu beklenenin üzerinde bir tempoyla kat etmesine de değinen Gökşin, böyle bir performansın tedavilerin başarısını ortaya koyduğunu ifade etti.

Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Sorumlusu Op. Dr. Ramadan Kamiloğlu ise, kalp sağlığının korunmasına dikkat çekerek Kalp Sağlığı yürüyüşünü geleneksel hale getirmek istediklerini söyledi.

Kardiyoloji Klinik Şefi Dr. Gülgün Vaiz de kalp hastalıklarının ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer aldığını vurguladı ve Kalp sağlığının korunması için sağlıklı beslenme, sigara içilmemesi, kilonun korunması ve düzenli yürüyüşlerin yapılmasını tavsiye etti. Vaiz, hastalığa önlem olarak koruyucu hekimliğin dikkate alınmasını da istedi. (BRTK)
 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik Kalp Sağlığı Yürüyüşü...
 
                                                                                                                                   6 Nisan 2010, Salı
         Kalp sağlığı yürüyüşü
 
       Sağlık Bakanlığı'ndan:
arrowKalp Sağlığı Yürüyüşü

       Sağlık Bakanlığı 9 Nisan 2010 Cuma günü, “I. Kalp Sağlığı Yürüyüşü” adı altında bir etkinlik gerçekleştirecek

 

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamaya göre yürüyüşe, Sağlık Bakanlığı bünyesinde 2007 Haziran ayında yapılmaya başlanan kalp ameliyatlarında ve stent uygulamalarında sağlıklarına kavuşan hastalar ve bu işlemleri gerçekleştiren sağlık personeli katılacak.

Gelenekselleştirilecek olan ‘Kalp Sağlığı Yürüyüşü’, Cuma günü saat 08.30’da Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nden başlayacak ve Sağlık Bakanlığı önünde son bulacak.
 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik Kanserde farkındalık yaratılacak...
 
                                                                                                                                   6 Nisan 2010, Salı
         Pap-Smear
 
       Sağlık Bakanlığı, “Kanser Haftası” dolayısıyla Kanser Hastalarına Yardım Derneği işbirliği ülke genelini kapsayan kanser tarama kampanyası gerçekleştirecek:
arrowKanser taramasında kadınlara Pap-Smear, erkeklere de PSA tetkiki yapılacak

       Sağlık Bakanlığı, her yıl olduğu gibi bu yıl da kansere karşı farkındalık yaratmak amacıyla Kanser Hastalarına Yardım Derneği işbirliğiyle ülke genelinde kanser taraması gerçekleştirecek

 

Sağlık Bakanlığı Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamaya göre, 12 Nisan 2010 tarihinde başlayacak ve 7 Mayıs 2010 tarihine kadar devam edecek olan kanser taramasında kadınlara, Pap - Smear, erkeklere de PSA tetkiki yapılacak.

Mesai saatlerinde yapılacak olan taramalar, Lefkoşa Kentsel Sağlık Merkezi, Güzelyurt Sağlık Merkezi, Geçitkale Sağlık Merkezi, İnönü Sağlık Merkezi, Serdarlı Sağlık Merkezi, Akdoğan Sağlık Merkezi, Maraş Sağlık Merkezi, İskele Sağlık Merkezi ve Yeni Erenköy Sağlık Merkezli ile Girne Dr. Akçiçek, Gazimağusa ve Cengiz Topel Hastaneleri’nde yürütülecek.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 


                                                           NİSAN 2010  
» Kanserde farkındalık yaratılacak  » Kalp Sağlığı Yürüyüşü » 1. Kalp Sağlığı yürüyüşü
» HPV enfeksiyonundan korunmanın en etkin yolu aşılanmadır
» Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi'ne Segure Sigorta’dan ödeme
» Kalın bağırsak ameliyatında bir ilk gerçekleştirildi