Baslik Fototerapi cihazı hizmette...
 
                                                                                                                                29 Ocak 2010, Cuma
         Fototerapi
 
       Dr. Nalbantoğlu Hastanesine yeni bir cihaz daha:
arrowFototerapi cihazı hizmette...

       Dr. Özruhan Aygın: “ Fototerapi cihazı, başta Sedef hastalığı, Vitiligo ve başlangıç evresindeki bazı cilt lanfomasının tedavisinde kullanılır. Cihaz, tedavide oldukça kontrollü, güvenli ve etkilidir”

 

Özellikle cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılan “UV 7002 Fototerapi” cihazı, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde hizmet vermeye başladı.

Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif’in açılışını gerçekleştirdiği UV 7002 Fototerapi cihazı, KKTC sağlık servislerinde bir ilki oluşturuyor. Konuyla ilgili olarak Sağlık Bakanlığı Basın Bürosu aracılığıyla açıklama yapan Dr. Dr. Özruhan Aygın, fototerapi cihazının ‘Ultraviyole A ve B’ ışını verdiğini, cilt hastalarının tedavisi için modern ve ideal bir cihaz olduğunu söyledi.

Hem etkili, hem güvenli, hem de kontrollü…
UV 7002 Fototerapi cihazının tedavide çok etkili ve güvenli olduğunu belirten Aygın, bu cihazın özellikle başta Sedef hastalığı, Vitiligo ve başlangıç evresindeki bazı cilt lanfomasının tedavisinde kullanılacağını belirtti.

Açıklamasında, cihazın “çok akıllı” olarak nitelendirildiğini de kaydeden Aygın, fototerapi cihazının, KKTC sağlık alanında ilk kez kullanılacağını söyledi. Aygın, Çok akıllı ve kontrollü olan cihazın, yapılan işlem sırasında uyarılarda bulunduğunu ve bu nedenle de çok akıllı bir cihaz olduğunu vurguladı.

Ultraviyole “A” ve “B” ışını…
Ultraviyole ışınlarıyla ilgili de bilgi veren Aygın, “Ultraviyole A, uzun dalgalı bir ışındır. Cildin altına, derinlere inebiliyor. Ultraviyole A işleminden 2 saat önce hastaya ilaç veriliyor ve hasta 2 saatten sonra tedaviye alınıyor. Ultraviyole A ışını vücudun tümüne verilir. Ultraviyole B ışınlarıysa, hem genel hem de ‘lokal’ tedavilerde kullanılır” dedi.  Fototerapi cihazıyla tedaviye, önce düşük dozla başlandığını ve basamak basamak dozların artırıldığını söyleyen Aygın, bu işlemin haftada üç veya beş seansa kadar uygulanabileceğini ifade etti. Hastanın cilt tipine veya hastalığın seyrine göre ultraviyole ışın tedavisinin azaltılıp ilaç tedavisine başlanıldığının da altını çizen Aygın, ilaç tedavisinden sonra gerekirse tekrar ultraviyole ışın tedavisine başlanılabileceğini söyledi.

Nalbantoğlu Hastanesi’nde 25 sedef hastası kontrol altında…
Nalbantoğlu Devlet Hastanesinin kontrolünde bulunan sedef hastalarıyla ilgili olarak da bilgi veren Aygın, “Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Kliniği kontrolünde olan yaklaşık 25 sedef ve Vitiligo hastası var. Lenfoma hasta sayısıysa sadece bir... Bu cihazın hizmet vermeye başlamasıyla sadece Lefkoşa Devlet Hastanesi’nden değil, ülke genelinden hasta kabul etmeye ve tedavileri gerçekleştirmeye başlayacağız” dedi.

Hastalar artık yurt dışında tedavi görmeyecek…
Hem manüel hem de bilgisayar kontrolünde çalışabilen cihazın yokluğunda KKTC’deki hastaların tedavi için yurt dışına sevk edildiğini belirten Aygın, bundan böyle hastalarımızın KKTC’de tedavi edileceklerini kaydetti.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik Eski müdürlerin hizmetleri unutulmadı
 
                                                                                                                                26 Ocak 2010, Salı
         Müdürlerimiz
 
       Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi’nden bugüne kadar görev yapan 6 eski Müdür, hizmetlerinden ötürü plaketle onurlandırıldı;
arrowEski Müdürlerin hizmetleri unutulmadı

       Sağlık Balkanlığı bünyesinde 1990 yılında kurulan Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi’nde Müdür olarak bugüne kadar görev yapan Mehmet Özel, Dr. İlhan Alaçam, İbrahim Alçıner, Şerife Gürtekin, Cemil Fahrioğlu ve Dr. Sıdıka Kayımbaşıoğlu’na teşekkür plaketi verildi…

 

Sağlık Bakanlığı bünyesinde 1990 yılında kurulan Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi’nde bugüne kadar görev yapan eski Müdürlere, hizmetlerden dolayı teşekkür palaketi takdim edildi.

Plaket takdim töreninde, toplum sağlığına büyük katkı sağlayan Temal Sağlık Hizmetleri Dairesi’nde, zor şartlarda başarıyla görev yapan müdürlerin hatırlanmaktan dolayı mutlu oldukları gözlemlendi. Plaket takdim töreninde, Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Müsteşar Nuri Gökşin, Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Mustafa Akçaba, Bakanlık Müdürü Ümit Özkıran ve Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürü İlkay Şentürkler ve tüm daire çalışanları hazır bulundu.

Bu başarı hepimizin…
Temel Sağlık Hizmetleri Dairesinin Kurucu Müdürü Mehmet Özel, zor şartlarda özveriyle ve severek görev yaptıklarını ifade ettiği konuşmasında, bugüne kadar oluşan başarılarda herkesin payı olduğunu söyledi. Özel’den sonra sırasıyla söz alan diğer eski müdürler de, her gelen müdürün inşaata bir tuğla kattığını ve halk sağlığı alanında yapılan önemli çalışmalarla birçok başarıya imza atıldığını belirtti.

Plaketleri tüm müdürlere sekreterlik yapan Ayşe Pastırmacıoğlu’nun elinden…
Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi’nde bugüne kadar görev yapan 6 Müdür plaketlerini, dairede halen sekreter olarak görev yürüten ve tüm müdürlere sekreterlik yapan Ayşe Pastırmacıoğlu’nun elinden aldı. Yaklaşık yirmi yıllık süreçte tüm müdürlere sekreterlik yapan Ayşe Pastırmacıoğlu da törende duygulu anlar yaşadı…

Fotoğrafların asıldığı Müdürlerimiz köşesi…
Kalabalık bir çalışanın da hazır bulunduğu plaket töreninden sonra, eski müdürlerin onuruna verilen kokteyl de verildi. Dairede ayrıca bugüne kadar görev yapan eski müdürlerin fotoğraflarının asıldığı bir de köşe hazırlandı.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik Sibutramin içerikli ilaçlar piyasadan toplatılıyor
 
                                                                                                                                26 Ocak 2010, Salı
         Sibutramin
 
       Sağlık Bakanlığı;
arrowSibutramin ihtiva eden ilaçları, kardiyovasküler hastalarda risk oluşturduğu gerekçesiyle piyasadan toplatıyor

       Sağlık Bakanlığı, “sibutramin” ihtiva eden ilaçların özel eczane ve ecza depolarından toplatılmasına yönelik çalışma başlattı

 

Sağlık Bakanlığı, Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamada, “sibutramin” ihtiva eden ilaçların, kardiyovasküler hastalarda risk oluşturduğu gerekçesiyle, Avrupa İlaç Ajansı tarafından ruhsatlarının askıya alındığı belirtildi.
 
Avrupa Birliğine üye ülkelerde söz konusu etken maddeyi içeren ilaçların piyasadan toplatılması nedeniyle, böyle bir uygulamaya gidildiğinin de belirtildiği açıklamada,
 “Hem Avrupa’da ve hem de Türkiye’de ruhsatlı olan “reductil” 10 mg kapsül ve “reductil” 15 mg kapsül adlı müstahzarın tüm serilerinin tedbiren, eczane, ecza deposu ve hastane gibi yerlerde geri çekme işlemi uygulanmıştır.  Bu nedenle “sibutramin”   ihtiva eden ilaçların, mevcut olması halinde eczane ve ecza depolarının ithal ettikleri ilgili ecza depolar veya firma ile irtibata geçerek geri iade edilmesi ve Sağlık Bakanlığına bilgi verilmesi istenmiştir” denildi.

Sağlık Bakanlığı uyarıyor: “Kesinlikle kullanmayın, imha edin!”
Sağlık Bakanlığı, “sibutramin” içeren ilaçtan elinde bulunduran yurttaşlara da çağrıda bulunarak, söz konusu ilacın kesinlikle kullanılmamasını ve imha edilmesini istedi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kaşif vatandaşların hastalandığında
      çareyi kendi doktorlarında aramalarını tavsiye etti
 
                                                                                                                       16 Ocak 2010, Cumartesi
         Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kaşif
 
       Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde 2007 yılından beridir yapılmaya başlanan kalp ameliyatlarının başarıyla devam ettiği belirterek, vatandaşların hastalandığında çareyi kendi doktorlarında aramalarını tavsiye etti:
arrow"Yapılan başarılı ameliyatlar, KKTC’de insanlarımızın doktorlarına güvenmelerini söylerken ne kadar haklı olduğumuzun bir göstergesi..."

       Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Sorumlusu Op. Dr. Ramadan Kamiloğlu da, hastanelerinde şu ana kadar 103 tane vakanın ameliyatlarının başarıyla yapıldığını belirterek, bu ülkede ilk kurulan merkezin kendileri olduğunu ve her türlü vakayı ameliyat edebildiklerini kaydetti

 

Bakan Kaşif, bugün (16 Ocak) Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde düzenlenen basın toplantısında, özellikle kalple ilgili ameliyatlar hakkında konuştu. Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi kurul toplantı salonunda yapılan basın toplantısında, Kardiyovasküler Cerrahi Servisi (KVC) ekibinden Op. Dr. Hasan Birtan, Op. Dr. Ozan Emiroğlu, Op. Dr. Mehmet Arıkbuka, Sağlık Bakanlığı Müdürü Ümit Özkıran, Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürü Dr. İlkay Şentürkler ve ameliyat olan hastalardan bazıları da hazır bulundu.

KAŞİF       
Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, basın toplantısında yaptığı konuşmada, bugünkü basın toplantınınsın yapılan başarılı ameliyatlarından dolayı ekibi kutlamak amacıyla gerçekleştirildiğine işaret ederek, “yapılan başarılı ameliyatlar, KKTC’de insanlarımızın doktorlarına güvenmelerini söylerken ne kadar haklı olduğumuzun bir göstergesi” dedi.
        
Bakan Kaşif, her zaman olduğu gibi, bundan sonra da insanların artık çareyi yurt dışında değil, kendi ülkelerinde aramalarını tavsiye ettiklerini kaydetti. 

KAMİLOĞLU
Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Sorumlusu Op. Dr. Ramadan Kamiloğlu da, 2007 yılında başladıkları kalp ameliyatlarını bugüne kadar başarılı bir şekilde devam ettirdiklerine işaret ederek, 2008 yılının Haziran ayına kadar ameliyatların İstanbul Siyami Ersek Hastanesi işbirliğinde yapıldığını, o günden bu yana ise ameliyatların kendi ekiplerince yapıldığını anlattı. Bugüne kadar 103 kalp ameliyatı gerçekleştirdiklerini ifade eden Kamiloğlu, her türlü kalp ameliyatının kendi ekiplerince yapılabildiğini, geçtiğimiz günlerde rahatsızlanan ve 4 kez kalbi duran Arif Verdi isimli hastaya başarıyla müdahale edilerek hayata döndürüldüğünü kaydetti.

Bunun bir takım işi olduğunu vurgulayan Kamiloğlu, “bu ülkede kurulan ilk merkez biziz ve her türlü vakayı ameliyat edebiliyoruz” şeklinde konuştu. Kamiloğlu, şu anada yurt dışına çok az sayıda vaka gönderildiğini, kalp cerrahisinden hemen hemen hiç vaka gönderilmediğine dikkat çekerek, 2007 yılından sonra kardiyoloji ve kalp cerrahisinin devreye girmesiyle Türkiye’ye çok az para ödendiğini sözlerine ekledi.

KARAOKÇU
Basın toplantısında söz alan, Vedat Karaokçu da bir süre önce kalp ameliyatı geçirdiğine dikkat çekerek, kalp damar cerrahiye geldikten sonra ameliyatının % 100 başarılı olacağından emin olduğunu ve düşüncesinde halkı çıktığını kaydetti. Kalp Damar Cerrahi’de, doktorların insan sağlığını, hayatını kurtaran tedavi yaptıklarına dikkat çeken Karaokçu, başta doktorlar olmak üzere, tüm servis görevlilerinin hastalarla yakından ilgilendiklerini, tüm doktor ve hemşirelerin, hijyen ve temizliğe çok dikkat ettiklerini vurguladı.

VERDİ
Bir süre öne 4 kez kalbi durarak hayata döndürülen ve ameliyat edilen Arif Verdi de, KKTC’de böyle bir birimin olmasının önemine değinerek, bunun çok gurur verici olduğunu kaydetti. Kalp damar servisinin verdiği hizmetlerin küçümsenemeyeceğini vurgulayan Verdi, servisin hizmetlerinin çok başarılı olduğunu, onların gayretleri sonucu bugün hayatta olduklarını söyledi.

GÜNSAY
Bir süre önce by-pass ameliyatı olan Mehmet Günsay da, hastaneye sadece rutin bir kontrol için geldiğini, fakat sonra belirlenen rahatsızlığından dolayı ameliyat olması gerektiğini anlatarak, ameliyat öncesinde bütün ayrıntıları araştırdığını dile getirdi. Ameliyat ve tedavisinden sonra şu anda kendisini 30 yaşında gibi hissettiğini ifade eden Günsay, ameliyatının sorunsuz geçtiğini, doktor ve hemşirelerin hastalarıyla 24 saat ilgilenerek, her türlü ilgi alakayı gösterdiklerini kaydetti. Günsay, vatandaşlara yurt dışına gitmeden ameliyatlarını gönül rahatlığıyla KKTC’de olabileceklerini ifade etti. (TAK)

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik 100 kalp ameliyatı...
 
                                                                                                                              15 Ocak 2010, Cuma
         Kalp ameliyatları
 
       Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesinde 2007’den bu yana yapılan kalp ameliyatlarında önemli bir noktaya gelindi:
arrowBugüne kadar 100 kalp ameliyatı...

       Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde Haziran 2007’den beri yapılmaya başlanan kalp ameliyatlarının başarıyla devam ettiği açıklandı

 

Sağlık Bakanlığı Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamada, Lefkoşa  Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi ile TC Sağlık Bakanlığı’na bağlı İstanbul Siyami Ersek Hastanesi işbirliğinde 2007 tarihinden  yapılmaya başlanan kalp ameliyatlarında, bugüne kadar 100 operasyon gerçekleştirildi.

Devlet Hastanesi Başhekim Baş Yardımcısı Op. Dr. Ramadan Kamiloğlu’nun konuyla ilgili olarak verdiği bilgiye göre,  yaklaşık iki buçuk yıldan bu yana ülkemizde yapılmaya başlanan kalp ameliyatları başarayla devam ediyor.

Önceleri, İstanbul Siyami Ersek Hastanesi’nden gelen uzmanlarla birlikte yapılan kalp ameliyatlarının, uzunca bir süreden beri sadece Devlet Hastanesi’nin Kıbrıslı hekimleri tarafından gerçekleştirildiğini belirten Kamiloğlu, şu ana kadar Lefkoşa’da yüzün üzerinde ameliyat gerçekleştirildiğini ve bu kişilerin sağlık durumlarının da gayet iyi olduğunu söyledi.

Bakan Kaşif’ten 15 Ocak Cuma, saat 11:00’de basın toplantısı...
Bu arada, ülkede yapılan kalp ameliyatlarıyla ilgili detayların anlatılacağı bir basın toplantısı gerçekleştirilecek. Basın toplantısı, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi kurul toplantı salonunda saat 11:00’de yapılacak. Ayrıca basın toplantısında, en son gerçekleştirilen çok kritik ve zor 2 kalp ameliyatıyla ilgili de bilgi verilecek. Toplantıda Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif  ve kalp ameliyatı olup da sağlıklarına kavuşan bazı hastalar da  hazır bulunacak.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik Hemşirelere yönelik eğitim çalışması...
 
                                                                                                                         11 Ocak 2010, Pazartesi
         Hemşirelere yönelik eğitim çalışması
 
       Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi’nden hemşirelere yönelik eğitim çalışması:
arrowTemel sağlık hizmetlerinde hemşirelerin rolü ve sorumlulukları

       Sağlık Bakanlığı, “temel sağlık hizmetlerinde hemşirelerin rolü ve sorumlulukları” konulu seminer gerçekleştirdi

 

Bakanlık Basın Bürosu’nun verdiği bilgiye göre, Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi’nin 2010 yılı içinde hemşirelerine yönelik planladığı eğitimlerin ilki, 8 Ocak 2010 tarihinde Gazimağusa Devlet Hastanesi konferans salonunda yapıldı.

Seminer, Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ), ‘Halk Sağlığı Hemşireliği’  öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Belkıs Karataş tarafından verildi. Semineri sunan Karataş, hemşirelerin hizmet içi eğitimlerle bilgi ve becerilerine katkı sağlayarak hemşirelik bakımının kalitesinin artacağı ve dolayısı ile bireylere daha yararlı olunacağını söyledi. Yapılan eğitimde kısaca, Temel sağlık hizmetleri; Bireylerin sağlıklarının geliştirilmesi, hastalık ve kazalardan korunması, hasta olunduğunda ise tedavilerinin en uygun teknoloji ile en yakın yerde sağlanması için verilmesi gereken hizmetler olduğu,  Temel sağlık hizmetlerinde hemşirenin; bakım, eğitici, sözcülük rolü, danışmanlık, araştırıcı rolü olduğu vurgulandı.

Temel sağlık hizmetlerinde hemşirelerin görevleri…
Eğitimde, temel sağlık hizmetlerinde Hemşirenin başlıca görevleri şu şekilde sıralandı:
Hizmet götürülecek toplumu tanımak; toplumun sağlık sorunlarını tanımlamak için sağlık durumunun izlenmesi; bölgenin sağlık ölçütlerini belirlemek, değerlendirmek, sorunları ve öncelikleri saptamak; bireylerin sağlık konularında bilgilendirilmesi ve eğitilmesi; aile planlaması hizmetleri ile ilgili danışmanlık yapmak, sağlıklı beslenme ve beslenme bozuklukları konusunda eğitim yapmak; koruyucu ruh sağlığı hizmetleri ve okul sağlığı hizmetlerinde görev almak; halk eğitimi materyallerini belirlemek ve temin etmek; Bireysel ve grup eğitimleri yapmak; Acil müdahale hizmetleriyle ilgili uygulamalar yapmak; Tedavi ve iyileştirme hizmetlerinde görev almak; poliklinik hizmetlerinin yürütülmesine yardımcı olmak; Enjeksiyon ve pansuman hizmetlerini yapmak, yaşlı sağlığı hizmetlerini yürütmek ve bu hizmetlere katılmak; bağışıklama hizmetlerini yürütmek görevi ile ilgili istatistik kayıtlarıyla diğer kayıt ve formları tutmak; Kronik hastalıklar kontrol programında kayıt, tarama ve tedavi hizmetlerine katılmak ve çalıştığı bölgenin nüfus tespiti çalışmalarında görev almak.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik Sigara denetimleri devam ediyor...
 
                                                                                                                               8 Ocak 2010, Cuma
         Sigara denetimleri
 
       Sigara denetimleri devam ediyor:
arrow332 işletme denetlendi

       Sağlık Bakanlığı “44/2008 Tütün Ürünlerinin Zararlarından Korunma ve Denetim Yasası” uyarınca 1 Ocak 2010’dan itibaren ülke genelinde toplam 332 iş yerinde denetim gerçekleştirdi. Denetimlerde yasaya aykırı davrandığı görülen 35 işyerineyse yazılı uyarıda bulunulduk

 

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamada, kamuoyunda “sigara” yasası olarak da bilinen “44/2008 Tütün Ürünlerinin Zararlarından Korunma ve Denetim Yasası” gereğince, Temal Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürlğü ekipleri Lefkoşa, Gazimağusa, Girne ve Güzelyurt’ta 1 Ocak  2010 tarihinden itibaren, restoran, kafe ve lokanta  türü iş yerlerinde toplam 332 denetim gerçekleştirdi. Denetimlerin artarak devam edileceğinin vurgulandığı açıklamada, işyeri sahipleri ve vatandaşlara yasanın uygulanmasına yardımcı olmaları ve zorluk çıkarmamaları çağrısı yapıldı. İlk etapta yasaya uymayanlara yazılı ikazların yapılmaya devam edileceğinin de ifade edildiği açıklamada, “ikazlara uymayanlar mutlaka yasanın gerektirdiği cezalara çarptırılacaktır” denildi.

Yasaya uymadığı belirlenen 35 iş yerine uyarı
Temel Sağlık Hizmetleri Dairesine bağlı sağlık müfettişleri, bugüne kadar Lefkoşa’da 196; Gazimağusa’da 74; Girne’de 30 ve Güzelyurt’ta da 32 olmak üzere toplam 332 işyerinde denetim yaptı. Açıklamada, gerçekleşen 332 denetimlerde sadece 35 işyerine yasaya uyulmadığının tesbit edildiği ve söz konusu yerlerin yazılı olarak uyarıldığı belirtildi.

Yasaya uymayanların oranı yüzde 10...
Denetimlerde, Lefkoşa’da 17, Gazimağusa’da 8, Girne’de 5 ve Güzelyurt’ta da 5 işyerine yazılı uyarıda bulunuldu. Yapılan denetimler sonrası yasaya uymadığı tesbit edilen işyeri oranıysa yüzde 10’a tekabül ediyor.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik Kapalı alanlarda sigara yasağı başladı...
 
                                                                                                                            4 Ocak 2010, Pazartesi
         Sigara Yasağı
 
       Sağlık Bakanlığı:
arrow“Sigara yasası polisiye tedbirlerle değil, insanlarımızın biribirlerine göstereceği saygıyla başarılı olacak”

       Sağlık Bakanlığı denetçileri, ceza yazmadan önce ikaz yapacak ancak, ikaza uymayanlar mutlaka cezalandırılacak

 

Sağlık Bakanlığı, “44/2008 Tütün Ürünlerinin Zararlarından Korunma ve Denetim Yasası” ruhunun, sigara ve tütün ürünü içen kişilerin içme koşullarını zorlaştırıp, sigara içmeyenlerinse içenlerin dumanından daha az etkilenmesini sağlamak olduğunu açıkladı. Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamada, kamuoyunda sigara yasası olarak da bilinen yasanın, 1 Ocak 2010 tarihi itibarıyla kapalı alanlarda sigara ve tütün ürünlerinin içilmesinin tamamen yasaklandığı ve böylelikle yasanın uygulanması anlamında yeni bir yeni bir boyut kazanıldığı belirtildi.

Denetleme yetkisi Sağlık Bakanlığı’nda...
Yeni yılla birlikte, yasanın eksiksiz tüm maddeleriyle uygulamaya girildiğinin de belirtildiği açıklamada, yasa gereği denetleme yetkisinin Sağlık Bakanlığı’nda olduğu kaydedildi. Yasanın yürürlüğe girdiği günden itibaren Sağlık Bakanlığı, ‘koruyucu halk sağlığı’ açısından, yasanın uygulanması hususunda ülke genelindeki tüm kamu binaları ve okullarda sürekli denetimler yapıldı. Bu süreçte kamu binalarında sigara ve tütün ürünü içilmemesi konusunda her türlü tedbir alındı.

Tütün ürünlerinin özendirilmesi de yasak...
Açıklamada, “Yasa, sigara ve tütün ürünlerinin kapalı mekanlarda içilmesinin yasaklanması dışında başka yasaklar da getiriyor. Örneğin sigara ve tütün ürünleriyle ilgili her türlü özendirici reklam, promosyon ve benzeri uygulamalar yasa tarafından yasaklanıyor. Sağlık Baskanlığı, sigara paketleri üzerine yazılması gereken tütün ürünlerinin doğuracağı zararlardan tutun da, yasayla ilgili diğer denetimlerin tümünden sorumludur” denildi.

Özellikle çocuklar korunmalı...
Yasanın ana temasının, özellikle pasif içici diye tanımlanan tütün ürünü içmeyenlerin korunması olduğu vurgulanan açıklamada, “tasarının ruhu sigara içenlerin, içme koşullarını zorlaştırıp daha az tüketim yapmalarını sağlamaktır. Ayrıca, sigara içmeyenlerin sigara dumanına maruz kalmamaları ve 18 yaşından küçüklerin sigara içmesini özendirecek her türlü görüntüden uzak tutulmalarının sağlanması hedeflenmektedir” denildi. Sigara içmeyen yetişkinlerin ama özellikle de çocukların sigaradan korunmalarının da çok önemli olduğu ifade edildiği açıklamada, sigara ve tütün ürünlerinin içilmesini özendiren her türlü reklam, promosyon ve davranışlar da yasa gereği yasaklandığı belirtildi.

Polisiye tedbirlerle değil eğitim ve bilinçlendirme...
Sağlık Bakanlığı, yasanın başarılı bir şekilde uygulanması konusunda insanların biribirine karşı saygı göstergesinin de sınanacağını kaydetti. Bakanlık, “kapalı mekanlarda sigara içen insanların içmeyenlere saygı duyup duymamsı da bir şekilde görülmüş olacak. Yasa polisiye tedbirlerle değil insanlarımızın bilinçlenip biribirlerne göstereceği saygıyla başarıya ulaşacak” görüşünü savundu. Açıklamada, sigara içmeyen kişilerin, bulundukları kapalı mekanlarda sigara içilmemesi konusunda ikazda bulunma şansının yanısıra, işletmenin yetkilisinden de sigara içenlere uyarı yapmasını isteme yetkisine sahip olduğu belirtildi. Yani, Sağlık Bakanlığı denetçilerinin yanısıra halkın da bu konuda kişisel ikaz yapma şansı var.

Yasayla ilgili reklam filimleri sürekli yayınlanıyor...
Yasanınn hayat bulduğu günden itibaren Sağlık Bakanlığı’nın gazete, radyo ve televizyonlarda sürekli uyarıcı ve bilinçlendirici yayın yapıldı. Ayrıca onbinlerce broşür ve afiş çalışması da yapıp ülkenin her köşesine dağıtımı yapıldı. Böylelikle insanlarımızın yasaya karşı bilgilenip bilinçli davranması da sağlanmış oldu.

Ceza yazmadan önce ikaz yapılacak ancak, ikaza uymayanlar mutlaka cezalandırılacak...
Sağlık Bakanlığını yasanın gerektirdiği denetimleri yapmaya devam edeceği de kaydedilen açıklamada, karşılıklı anlayışın çok önemli olduğu ve bu felsefeden dolayı kapalı mekanlarda sigara içen veya içtiren kişlilere ikaz ve öneri yapılacağı, buna rağmen ikazlara kulak asmayan iş yeri veya kişiler mutlaka cezalandırılacağı ifade edildi.

Bakanlığın resmi web sitesinde her türlü bilgi ve materyal...
Tütün Ürünlerinin Zararlarından Korunma ve Denetim Yasasıyla, herkesin temiz hava soluyabilmesinin sağlanmasının murad edildiğinin belirtildiği açıklamada, yasanın tam metniyle birlikte ilgili her türlü görsel ve yazılı materyalin Bakanlığa bağlı www.saglikbakanligi.com adresinden temin edilebileceği de kaydedildi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

                                                           OCAK 2010  
» Kapalı alanlarda sigara yasağı başladı  » Sigara denetimleri devam ediyor
» Hemşirelere yönelik eğitim çalışması  » 100 Kalp ameliyatı
» Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kaşif vatandaşların hastalandığında çareyi kendi doktorlarında
    aramalarını tavsiye etti
 » Sibutramin içerikli ilaçlar piyasadan toplatılıyor
» Eski müdürlerin hizmetleri unutulmadı » Fototerapi cihazı hizmette...