Baslik Çalışmalar aralıksız sürdürülüyor...
 
                                                                                                                              28 Şubat 2010, Pazar
         Çalışmalar sürdürülüyor
 
       Sağlık Bakanlığı, su baskınına uğrayan Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde;
arrowHayatın normale dönüştürülmesi için çalışmaların aralıksız sürdürüldüğünü açıkladı

       Sağlık Bakanlığı Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

 

“Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi, 26-02-2010 Cuma günü saat 15.30 itibarıyla ülkedeki yoğun yağışlardan kaynaklanan Gönyeli Barajının taşması nedeniyle su baskınına uğramıştır. Hastanemizin Fizik Tedavi, Nükleer Tıp, Hiperbarik Oksijen, Patoloji, Etilen oksit ve normal sterilizasyon birimleri, hastaneye normal hava ve aspirasyon sağlayan merkezler, telefon santralleri, elektrik dağıtım merkezi, iki adet jeneratör, elektrik ve mekanik atölyesi, merkezi ısıtma ve soğutma sistemi, kazan dairesi, morg, yemekhane çamaşırhane, arşiv ve çalışma izinleri kayıt birimi sular altında kalmıştır. Ayrıca polikliniğin bir bölümünde zemin çökmesi de meydana gelmiştir. Thallasemia Merkezinde bulunan konferans salonu ile Barış, Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinin kazan dairesi de sular altında kalmıştır. Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde yatan hastalar sel baskınından önce Thalasemia Merkezi üst katına tahliye edilmişlerdir. Dün itibarı ile sel sularının çekilmesiyle gerekli temizlik işlemlerinin yapıldığı Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde hastalar tekrar, yerlerine yerleştirildiler. Şu an itibarıyla Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesine elektrik jeneratörle veriliyor ancak ısıtma ve soğutma işlemleri yapılamıyor.

Yaklaşık 3 günden bu yana Sivil Savunma Teşkilatı ve askeri birliklerle beraber Bakanlığımız çalışanları, hastanemizde su temizleme çalışmasını yürüten ekipler bugün itibariyle su temizleme çalışmaları sonlandırdılar. Bu aşamadan sonra hastanede bakanlık ve sigorta şirketi hasar tespit çalışmalarına başladı.

Şu an itibarı ile hastanemizin yoğun bakım ünitesi, ameliyathane, acil servis, hemodiyaliz, yeni doğan birimi gibi yaşamsal öneme sahip yerlere jeneratörle elektrik veriliyor. Ancak bu birimlerimizin dışındaki servislerimize elektrik verilemezken, hastanemizde bugün saat 16.45 itibarıyla normal su şebekesinden su verilmeye başlanmıştır. Hizmetin daha etkin verilebilmesi amacıyla hastanede kalması gereken hastalar dâhiliye ve cerrahi servislerinde toplanarak tedavilerinin devamı sağlanmıştır. Taburcu olmasında sakınca görülmeyen hastalarımız ise evlerinde istirahat etmek üzere taburcu edilmişlerdir. Lefkoşa dışında ikamet eden hastalarımızdan sevkini kabul edenler ise Lefkoşa dışındaki diğer hastanelerimize sevk edilmişlerdir. Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesinde hayati öneme sahip ve hasta yaşamı ile ilgili olan cihazların elektrik kesildiği andan itibaren 2 saat sürdürülebildiği sistemleri mevcuttur. Sel nedeniyle elektrik akımı kesildikten 30 dakika sonra hayati önemi olan bu cihazlara elektrik akımı sağlanmış ve bundan dolayı bu cihazların elektrik kesilmesi nedeni ile devre dışı kalmamış ve bu cihazlara bağlı hiçbir hastanın tedavisinde de bir kesinti olmamıştır.

Halk arasında çıkan, hastanedeki elektrik ve cihazların sel nedeniyle etkilenmesi ve devre dışı kalması sonucunda bazı hastaların hayatlarını kaybettiği söylentileri gerçek dışıdır. Bu süre içerisinde kaybettiğimiz vatandaşlarımızın sel felaketinden kaynaklanan sıkıntılardan dolayı hayatlarını kaybettiği iddiası gerçekleri yansıtmamaktadır. Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi poliklinik ve Laboratuvar hizmetleri pazartesinden itibaren aksamadan devam edecektir. Ancak, Radyoloji bölümünde film tetkikleri ve MRI, Tomografi, Ultrasonografi, Eko ve Holter hizmetleri ikinci bir duyuruya kadar yapılmayacaktır. Muhaceret izinleriyle ilgili işlemler de bu hastanemizde yapılamayacaktır. Ancak çalışma ve muhaceret izinleriyle ilgili işlemler Gazimağusa Devlet Hastanesi ve Girne Dr. Akçiçek Hastanesi’nde yapılacaktır. Ayrıca gece kulübü ve bar çalışanlarıyla ilgilin tetkikler de, Gazimağusa ve Girne Hastanelerinden yapılacaktır.

Rutin ameliyatlar bazı birimler devreye girene kadar yapılamayacaktır. Acil ameliyatlarsa, Gazimağusa ve Girne Hastanelerine yönlendirilecektir. Ancak Gazimağusa ve Girne Hastanelerine sevk edilemeyecek kadar acil olanlar ve beyin ameliyatları Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde yapılabilecektir. Hastanemizde yarından itibaren hâlihazırda sürdürülen temizlik çalışmalarına ilaveten dezenfeksiyon çalışmaları da yapılmaya başlanacaktır. Bakanlığımız su baskınına uğradığımız ilk dakikalardan itibaren tüm çalışanlarıyla sayın bakan başkanlığında oluşturulan kriz komitesiyle mesai merfumu dinlemeden aralıksız olarak fiilen bu zararı en az seviyede atlatmak için çalışmaktadır. Ayrıca bundan sonra Bakanlığımız hastanemizle ilgili tüm bilgileri basın bürosu aracılığıyla paylaşmaya devam edecektir”.

112 Acil Telefon Hattı tamir edilip tekrar devreye girdi
Sağlık Bakanlığı, sel nedeniyle Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde devreden çıkan “112 Acil” telefon hattının, tamir edildiğini ve bu akşam saat 18.00 itibarıyla devreye girdiğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamada sel felaketinden önce olduğu gibi, bu akşam saat 18.00 itibarıyla yurttaşların acil sağlık çağrıları için 112’yi arayabileceklerini duyurdu.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik Gazimağusa'ya Patoloji ve Kan Bankası Laboratuvarı...
 
                                                                                                                             26 Şubat 2010, Cuma
         Gazimağusa'ya Patoloji ve Kan Bankası Laboratuvarı
 
       Gazimağusa'ya;
arrowPatoloji ve Kan Bankası Laboratuvarı

       Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde Patoloji ve Kan Bankası Laboratuvarı için altyapı çalışmaları tamamlandı ve hizmet vermeye başladı.
       Patoloji Laboratuvarı’nda ihtiyaç duyulan tetkikler düzenli olarak yapılabilir hale geldi.
       Yaklaşık 2 haftadan bu yana hizmet vermeye başlayan Kan Bankası Ünitesi'nde en az 150 ünite kan saklanabilecek. Ayrıca Kan Bankası’nda her türlü Labaratuvar hizmeti de veriliyor.

 

Sağlık Bakanlığı, Gazimağusa Devlet Hastanesi'ni geliştirmeyi sürdürüyor. Gerek hastalara gerekse hekimlere önemli katkı sağlayacak Patoloji Laboratuvarı ve Kan Bankasının hayata geçirilmesi için tüm altyapı çalışmaları tamamlandı ve hizmet vermeye başlandı.

Sağlık Bakanlığı Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamada, Kan Bankası'nın yaklaşık 2 haftadan bu yana hizmet vermeye başladığı bildirilirken, Patoloji Laboratuvarının da bugün itibarıyla hizmet vermeye başladığı açıklandı. Açıklamada, Gazimağusa’nın haricinde İskele ve Karpaz bölgesine de hizmet veren Hastanede Patoloji ve Kan Bankası ünitelerinin faaliyete geçmesi bölgede sevinçle karşılandığı da vurgulandı ve bundan böyle hastalar, patolojik tetkikleri ve kan ihtiyaçları için Lefkoşa’ya taşınmaktan kurtulacağı belirtildi.

Patoloji Laboratuvarı’nda kanser taramaları ve simir testleri ve birçok işlem yapılacak…
Sağlık Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre Patoloji Laboratuvarının hizmete girmesiyle, Lefkoşa’dan sonra Gazimağusa’da da “simir testleri”, “kanser taramaları”,”biyopsiler” ve ameliyatlarda çıkarılan dokuların araştırılmasının yapılacağı kaydedildi.

Kan Bankası’nda her türlü Laboratuvar hizmeti verilebilecek…
Öte yandan, Patoloji Laboratuvarı gibi eksikliği hissedilen, Kan Bankası’nın da Gazimağusa Devlet Hastanesine kurulması ve 2 haftadan bu yana hizmet veriyor olması, bölgede olumlu bir adım olarak değerlendiriliyor. Gazimağusa Devlet Hastanesi Laboratuvar çalışanlarıysa, bugüne kadar Kan Bankası’nın sadece Lefkoşa’da olmasının, hem hastalar hem de hasta yakınları ve hekimler açısından büyük zorlukların yaşanmasına neden olduğunu kaydederek, “Kan Bankasının devreye girmesiyle artık bölge halkı Lefkoşa’ya gitmek zorunda kalmayacak. Kan Bankası Ünitesi’nin Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde devreye girmesiyle en az 150 ünite kan saklanabilecek. Ayrıca, Kan Bankası’nda her türlü Laboratuvar hizmeti de verilebilecek” dedi.

Özel hastane ve klinikler de faydalanacak…
Açıklamada, Kan Bankası’ndan Gazimağusa Devlet Hastanesine başvuran vatandaşların dışında, özel hastane ve kliniklerin de yararlanabileceğini kaydedildi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik Sabahın 5'inde polikliniğe gitmeye paydos!
 
                                                                                                                         25 Şubat 2010, Perşembe
         Yeni uygulama
 
       Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Polikliniği’nde yürürlüğe giren yeni uygulama sayesinde;
arrowSabahın beşinde Polikliniğe gitmeye paydos!

       Yeni sistemle cildiye polikliniği günlük 35 hasta bakma kapasitesinden, 45 hasta bakma kapasitesine; ortopedi polikliniği 40 hasta bakma kapasitesinden, 80 hasta bakma kapasitesine, romatoloji polikliniği haftada 2 gün muayeneden, 3 gün muayeneye; endokrinoloji haftada 4 gün muayeneden 6 gün muayeneye; göz polikliniği günde tek hekimle 50 hasta bakma kapasitesinden, günde çift hekimle 60 hasta bakma kapasitesine çıkartıldı. Ayrıca Perşembe ve Cuma günleri 2 Göz Hekimi Diyabet Merkezi’nde diyabetli hastaların göz muayenelerini ve lazerle tedavilerini gerçekleştiriyor. Sıramatik-numaratör ve kayıt işlemleri sabah saat 07.30’da başlayacak, hekimlerse en geç sabah saat 09.00’da hasta kabulüne başlayacak. Kan tahlillerinde günde 150 kişiye randevulu, 70 kişiyeyse randevusuz hizmet verebilecek kapasiteye ulaşıldı. Yurttaşlar, tahlil randevularını 223 47 89 numaralı telefondan alabilecekler

 

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde, artık poliklinik için yurttaşların sabahın beşinde kuyruğa girmesine gerek kalmadı. Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Polikliniği’nde ‘Numaratür ve Sıramatik’ sistemi konusunda yaklaşık bir yıldır inceleme ve istatistik çalışması yapılıyordu. Yapılan çalışmalarda, poliklinikte her branş için ne kadar hasta potansiyeli olduğu belirlendi. Rakamlar ortaya çıktıktan sonra da hangi branşta eksikliklerin olduğunu saptandı. Belirlenen eksiklikler süratle giderildi ve gerekli önlemler alındı. Poliklinikte yetersiz olduğu belirlenen bazı branşlar için hekim takviyesi yapıldı. Söz konusu takviyelerden sonra polikliniklerde kapasite artırıldı ve böylelikle yığılmanın önüne geçildi ve böylece, yurttaşların sabahın beşinde polikliniğin kapısına dayanmalarına gerek kalmadı.

Hasta bakma kapasitesi artırıldı…
Poliklinikteki yeni sistem iki günden bu yana uygulamaya başlandı ve gözle görülür bir rahatlamanın ortaya çıktığı gözlemlendi. İleriki günlerde yeni sistemin çok daha verimli çalışacağı düşünülüyor.

Hasta bakma kapasitesi artırılan bazı branşlar…
Yeni sistemle, cildiye polikliniği günlük 35 hasta bakma kapasitesinden, 45 hasta bakma kapasitesine; ortopedi polikliniği 40 hasta bakma kapasitesinden, 80 hasta bakma kapasitesine, romatoloji polikliniği haftada 2 gün muayeneden, 3 gün muayeneye; endokrinoloji haftada 4 gün muayeneden 6 gün muayeneye; göz polikliniği günde tek hekimle 50 hasta bakma kapasitesinden, günde çift hekimle 60 hasta bakma kapasitesine çıkartıldı. Ayrıca Perşembe ve Cuma günleri 2 Göz Hekimi Diyabet Merkezi’nde diyabetli hastaların göz muayenelerini ve lazerle tedavilerini gerçekleştiriyor.

Sıramatik - numaratör ve kayıt işlemleri sabah 07.30’da başlayacak, hekimler ise en geç 9.00’da iş başı yapacak…
Yapılan çalışmayla insanların sabahın beşinde poliklinik için sıra numarası almalarına gerek kalmadı. Sıramatik-numaratör ve kayıt işlemleri sabah saat 07.30’da başlayacak ve hekimler en geç sabah saat 09.00’da hasta kabulüne başlayacaklar. Yurttaşın sabah saat 07.30’da polikliniğe gelmeleri yeterli olacak. Hastalar sabah saat 07.30’da polikliniğe gelecek ve sıra numarasını alacak. Yurttaşlar, eskiden 3 memurun verdiği, yeni uygulamayla 9 memurun vereceği hizmetle, muayene olacağı hekimin sıra numarasını alacak ve en geç sabah saat 09.00’da hekime muayene olmaya başlanacak. Yeni kesinlikle yurttaşların sabah saat 07.30’dan evvel gelmesine gerek yok. Hastalar sabah saat 07.30 veya sabah saat 08.00’de hatta sabah saat 09.00’da da gelse rahatlıkla poliklinikte muayene olabilecek.

Kan tahlillerinde de yeni uygulama…
Kan tahlili hizmetlerinde de yeni bir uygulamaya geçildi. Günde 150 kişiye randevulu, 70 kişiyeyse randevusuz hizmet verebilecek. Hastalar, önceden 223 47 89 numaralı telefondan tahlil randevusu alabilecekler ve sabah saat 7 ila 9 arasında randevulu hastaların kan tahlillerinin yapılabilecek. Uygulama konan yeni sistemle, erken gelip kan tahlili yapmak isteyen hastaların erken, geç gelmek isteyen hastalarınsa geç gelip işlemlerini yapmaları mümkün olabilecek.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik TOBB'dan ambulans bağışı
 
                                                                                                                              19 Şubat 2010, Cuma
         TOBB'dan ambulans bağışı
 
       Ambulans filosuna 2 yeni ambulans daha eklendi:
arrowTOBB'dan ambulans bağışı

       Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) bir süre önce Sağlık Bakanlığına hediye ettiği 2 adet sıfır kilometre ve tam donanımlı ambulans, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekim Baş Yardımcısı Dr. Ramadan Kamiloğluna teslim edildi

 

Sağlık Bakanlığı'nda gerçekleştirilen ambulans teslim töreninde Bakanlık Müsteşarı Dr. Nuri Gökşin, Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürü Dr. İlkay Şentürkler ve Bakanlık Müdürü Ümit Özkıran hazır bulundu.

Ambulansların anahtarlarını Hastane Başhekim Baş Yardımcısı Dr. Ramadan Kamiloğluna teslim eden Bakanlık Müsteşarı Dr. Nuri Gökşin, her geçen gün büyüyen ve gelişen sağlık servislerimizin halkımıza daha iyi bir hizmet sunumu gerçekleştirdiğini söyledi.

İnsanlarımızın daha kaliteli ve süratli hizmet almaları için mücadele ettiklerini de ifade eden Gökşin, devletin olanaklarının bilindiğini, dolayısıyla sivil toplum kuruluşlarından gelen yardımların önemli olduğunu belirtti ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine yapmış olduğu bağıştan dolayı teşekkür etti.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik Aşı Kampanyası
 
                                                                                                                              19 Şubat 2010, Cuma
         Aşı kampanyası
 
       Sağlık Bakanlığından İlkokul öğrencilerine yönelik;
arrowAşı Kampanyası

       Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürlüğü İlkokul öğrencilerine yönelik aşı kampanyası başlattı. Bakanlığın her yıl rutin olarak gerçekleştirdiği aşı kampanyası, hem devlet hem de özel ilkokulları kapsıyor

 

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamada, 17 Şubat 2010 tarihinde Lefke Bölgesi’nde başlayan kampanya,  15 Mart 2010 tarihine kadar devam edecek. Aşı kampanyasında birinci sınıf öğrencilerine MMR (Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak) ve dörtlü aşılar (Difteri, Tetanoz, Asellüler boğmaca, polio) beşinci sınıf öğrencilerine ise gereği halinde DT (Difteri, Tetanoz) ve MMR aşıları yapılacak.

P R O G R A M :
22 Şubat, 2010 Pazartesi:
Lefkoşa Bölgesi                   : Arabahmet İlkokulu
Güzelyurt Bölgesi                 : Güzelyurt Barış İlkokulu
Mağusa Bölgesi                   : Yeniboğaziçi ve Mormenekşe ilkokulları
Mehmetcik Bölgesi              : Kumyalı İlkokul
Geçitkale Bölgesi                : Tatlısu ilkokulunda yapılacak aşı kampanyası çerçevesinde I. Sınıf öğrencilerine MMR (Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak)ve dörtlü aşılar (Difteri, Tetanoz, Asellüler boğmaca, polio)V. Sınıf öğrencilerine ise gereği halinde DT (Difteri Tetanoz) ve MMR aşıları yapılacak.

23 Şubat 2010 Salı:
Lefkoşa Bölgesi                   : Atatürk İlkokulu
Değirmenlik Bölgesi           : Başpınar İlkokulu ve Düzova ilkokulu
Geçitkale Bölgesi                : Dörtyol İlkokulu
Akdoğan Bölgesi                 : Paşaköy İlkokulu
Güzelyurt Bölgesi                : Özgürlük İlkokulu
Mehmetcik Bölgesi             : Mehmetcik İlkokulu
Yeni Ernköy Bölgesi: Yeni Erenköy İlkokulunda yapıalcak aşı kampanyası çerçevesinde I. Sınıf öğrencilerine MMR (Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak) ve dörtlü aşılar (Difteri, Tetanoz, Asellüler boğmaca, polio)V. Sınıf öğrencilerine ise gereği hahalinde DT (Difteri Tetanoz) ve MMR aşıları yapılacak.

24 Şubat, 2010 Çarşamba:
Lefkoşa Bölgesi                                           : Çağlayan Cumhuriyet İlkokulu
Değirmenlik Bölgesi                                   : Değirmenlik İlkokulu
Güzelyurt ve Lefke Bölgesi: Kurtuluş İlkokulu
Mağusa Bölgesi                                           : Güvercinlik ve DAİ ilkokulları
Mehmetcik Bölgesi                                      : Çayırova ilkokulu
Geçitkale Bölgesi                                        : Geçitkale İlkokulu
Akdoğan Bölgesi                                         : Pile ve Beyarmudu İlkokullarında yapıalcak aşı kampanyası çerçevesinde I. Sınıf öğrencilerine MMR (Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak)ve dörtlü aşılar (Difteri, Tetanoz, Asellüler boğmaca, polio)V. Sınıf öğrencilerine ise gereği halinde DT (Difteri Tetanoz) ve MMR aşıları yapılacak.

25 Şubat, 2010 Perşembe:
Lefkoşa Bölgesi       : Şht Doğan Ahmet İlkokulu
Değirmenlik Bölgesi: Minareliköy İlkokulu
Mehmetcik Bölgesi  : Büyükkonuk İlkokulu
Geçitkale Bölgesi    : Akova, Yıldırım ve Alaniçi ilkokulları
Akdoğan Bölgesi     : Çayönü ve Türkmenköy İlkokulları
Erenköy Bölgesi      : Yeşilköy Şht. Menteş Zorba ilkokulunda yapılacak aşı kampanyası çerçevesinde I. Sınıf öğrencilerine MMR (Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak)ve dörtlü aşılar (Difteri, Tetanoz, Asellüler boğmaca, polio)V. Sınıf öğrencilerine ise gereği halinde DT (Difteri Tetanoz) ve MMR aşıları yapılacak.
 
26 Şubat, 2010 Cuma:
Lefkoşa Bölgesi                   : Şht Tuncer İlkokulu
Güzelyurt ve Lefke Bölgesi: Bostancı Fikri Karayel İlkokulu
Mağusa Bölgesi                   : Polatpaşa ve Şht Zeki Salih İlkokulları
Dipkarpaz Bölgesi               : Dipkarpaz İlkokulu yapılacak aşı kampanyası çerçevesinde I. Sınıf öğrencilerine MMR (Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak)ve dörtlü aşılar (Difteri, Tetanoz, Asellüer boğmaca, polio)V. Sınıf öğrencilerine ise gereği halinde DT (Difteri Tetanoz) ve MMR aşıları yapılacak.

01 Mart, 2010 Pazartesi:
Lefkoşa Bölgesi       : Gelibolu İlkokulu
Girne Bölgesi           : Lapta İlkokulu
Mağusa Bölgesi       : Şht. Osman Ahmet ve Gazi İlkokulları
Mehmetcik Bölgesi  : Yedikonuk İlkokulu
Geçitkale Bölgesi    : Gönendere ilkokulunda yapılacak aşı kampanyası çerçevesinde I. Sınıf öğrencilerine MMR (Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak)ve dörtlü aşılar (Difteri, Tetanoz, Asellüler boğmaca, polio)V. Sınıf öğrencilerine ise gereği halinde DT (Difteri Tetanoz) ve MMR aşıları yapılacak.

02 Mart, 2010 Salı:
Lefkoşa Bölgesi                   : 9 Eylül İlkokulu
Girne Bölgesi                       : Alsancak İlkokulu ve Sunny Lane İlkokulu
Değirmenlik Bölgesi          : Balıkesir ve Meriç ilkokulları
Akdoğan Bölgesi     : Dilekkaya ve İnönü ilkokulları
Erenköy Bölgesi      : Ziyamet ilkokulunda yapılacak aşı kampanyası çerçevesinde I. Sınıf öğrencilerine MMR (Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak)ve dörtlü aşılar (Difteri, Tetanoz, Asellüler boğmaca, polio)V. Sınıf öğrencilerine ise gereği halinde DT (Difteri Tetanoz) ve MMR aşıları yapılacak.

03 Mart 2010 Çarşamba:
Lefkoşa Bölgesi                   : Şht Yalçın İlkokulu
Girne Bölgesi                       : Tepebaşı ve Çamlıbel İlkokulları
Değirmenlik Bölgesi          : Minareliköy ilkokulu
Mağusa Bölgesi                   : Canbolat İlkokulu
Geçitkale Bölgesi                : Ulukışla İlkokulu
Akdoğan Bölges                  : Vadili İlkokulunda yapılacak aşı kampanyası çerçevesinde I. Sınıf öğrencilerine MMR (Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak) ve dörtlü aşılar (Difteri, Tetanoz, Asellüler boğmaca, polio) V. Sınıf öğrencilerine ise gereği halinde DT (Difteri Tetanoz) ve MMR aşıları yapılacak.

04 Mart, 2010 Perşembe:
Lefkoşa Bölgesi       : Necati Taşkın İlkokulu
Girne Bölgesi           : Karşıyaka ve Kozan İlkokulları
Mağusa Bölgesi       : Alasya ve Karakol ilkokulları
Geçitkale Bölgesi    : Serdarlı ilkokulu
Akdoğan Bölgesi     : Akdoğan İlkokulunda yapılacak aşı kampanyası çerçevesinde I. Sınıf öğrencilerine MMR (Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak)ve dörtlü aşılar (Difteri, Tetanoz, Asellüler boğmaca, polio)V. Sınıf öğrencilerine ise gereği halinde DT (Difteri Tetanoz) ve MMR aşıları yapılacak.

5 Mart, 2010 Cuma:
Lefkoşa Bölgesi       : Gönyeli İlkokulu
Girne Bölgesi           : Dikmen ve Ağırdağ ilkokulları
Mağusa Bölgesi       : Şht. Hüseyin Akil ve Şht. Mustafa Kurtuluş İlkokullarında yapılacak aşı kampanyası çerçevesinde I. Sınıf öğrencilerine MMR (Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak)ve dörtlü aşılar (Difteri, Tetanoz, Asellüer boğmaca, polio)V. Sınıf öğrencilerine ise gereği halinde dt (Difteri Tetanoz) ve MMR aşıları yapılacak.

08 Mart, 2010 Pazartesi:
Lefkoşa Bölgesi                  : Alayköy İlkokulu
Girne Bölgesi                      : G.A. Ü İlkokulu ve Karaoğlanoğlu ilkokulu
Güzelyurt ve Lefke Bölgesi: Zümrütköy İlkokulu ve Serhatköy İlkokulu
İskele Bölgesi                      : Şht. İlker Karter İlkokulunda yapılacak aşı kampanyası çerçevesinde I. Sınıf öğrencilerine MMR (Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak)ve dörtlü aşılar (Difteri, Tetanoz, Asellüler boğmaca, polio)V. Sınıf öğrencilerine ise gereği halinde DT (Difteri Tetanoz) ve MMR aşıları yapılacak.

9 Mart 2010 Salı:
Lefkoşa Bölgesi                  : Dr. Fazıl Küçük İlkokulu ve Akıncılar ilkokulu
Girne Bölgesi                      : Girne 23 Nisan ilkokulu
Güzelyurt ve Lefke Bölgesi: Aydınköy ilkokulunda yapılacak aşı kampanyası çerçevesinde I. Sınıf öğrencilerine MMR (Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak)ve dörtlü aşılar (Difteri, Tetanoz, Asellüler boğmaca, polio) V. Sınıf öğrencilerine ise gereği halinde DT (Difteri Tetanoz) ve MMR aşıları yapılacak.

10 Mart, 2010 Çarşamba:
Lefkoşa Bölgesi       : Haspolat İlkokulu
İskele Bölgesi          : Boğaziçi İlkokulunda yapılacak aşı kampanyası çerçevesinde I. Sınıf öğrencilerine MMR (Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak)ve dörtlü aşılar (Difteri, Tetanoz, Asellüler boğmaca, polio) V. Sınıf öğrencilerine ise gereği halinde DT (Difteri Tetanoz) ve MMR aşıları yapılacak.

11 Mart, 2010 Perşembe:
Lefkoşa Bölgesi       : The Future A. Elementary ve Levent ilkokulu
Girne Bölgesi           : Şht . Hasan Cafer, Çatalköy ve English School İlkokulu
İskele Bölgesi          : Kaplıca İlkokulunda yapılacak aşı kampanyası çerçevesinde I. Sınıf öğrencilerine MMR (Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak)ve dörtlü aşılar (Difteri, Tetanoz, Asellüer boğmaca, polio)V. Sınıf öğrencilerine ise gereği halinde DT (Difteri Tetanoz) ve MMR aşıları yapılacak.

12 Mart, 2010 Cuma:
Lefkoşa Bölgesi       : Yakındoğu İlkokulu
Girne Bölgesi           : Esentepe İlkokulu ve Güvence (özel) ilkokulunda yapılacak aşı kampanyası çerçevesinde I. Sınıf öğrencilerine MMR (Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak)ve dörtlü aşılar (Difteri, Tetanoz, Asellüler boğmaca, polio) V. Sınıf öğrencilerine ise gereği halinde DT (Difteri Tetanoz) ve MMR aşıları yapılacak.

15 Mart, 2010 Pazartesi:
Lefkoşa Bölgesi       : Şht Ertuğrul ilkokulunda yapılacak aşı kampanyası çerçevesinde I. Sınıf öğrencilerine MMR (Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak)ve dörtlü aşılar (Difteri, Tetanoz, AsellüLer boğmaca, polio) V. Sınıf öğrencilerine ise gereği halinde DT (Difteri Tetanoz) ve MMR aşıları yapılacak.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik Kaşif: "Yasada geri adım yok, ileri adım var"
 
                                                                                                                              12 Şubat 2010, Cuma
         Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kaşif
 
       Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif sigara yasayla ilgili olarak yaptığı açıklamada vurguladı:
arrow“Yasada geri adım yok, ileri adım var”

       Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, halk arasında sigara yasası olarak adlandırılan “44/2008 Tütün Ürünlerinin Zararlarından Korunma ve Denetim Yasası” uyarınca Ocak ayından itibaren 2 bin 300 denetimin gerçekleştirildiğini ve bu denetimler sonrasında 23 işyerine ceza kesildiğini açıkladı

 

Bakan Kâşif, Sağlık Bakanlığı Basın Bürosu aracılığıyla yaptığı açıklamada,  44/2008 Tütün Ürünlerinin Zararlarından Korunma ve Denetim Yasasını “saygı yasası” olarak niteledi ve halkı yasaya sahip çıkmaya davet etti.

İlk önce ikaz, daha sonra ceza…
Bakan Kâşif, Ocak ayından bugüne kadar toplam 2 bin 300 denetimin yapıldığını belirttiği açıklamasında, mekânların ilk önce uyarıldığını buna rağmen yasaya uymamakta ısrar edenlereyse de asgari ücretin yarısı kadar para cezası kesildiğini söyledi. Daha önce yaptığı açıklamalarda da olduğu gibi, sigara yasasının polisiye tedbirlerle değil, insanlarımızın bilinçlenip birbirlerine göstereceği saygıyla başarıya ulaşacağını ifade eden Bakan Kâşif, sigara içmeyen kişilerin, bulundukları kapalı mekânlarda sigara içilmemesi konusunda ikazda bulunma şansının yanı sıra, işletmenin yetkilisinden de sigara içenlere uyarı yapmasını isteme yetkisine sahip olduğunu belirtti.

Yasada ileri adım…
Yasada herhangi bir geri adım atmanın söz konusu olmadığını da kaydeden Kâşif, “Yasada tadilat çalışması yapıldı ve artık bar ve disco gibi mekânlarda da kesinlikle sigara içilemeyecek. Bizler, sigara yasasında göstereceğimiz başarıyla Dünya’da örnek gösterilen ülke olmak istiyoruz. Bu noktada, kültür ve eğitim düzeyi yüksek olan Kıbrıs Türk halkına çok güveniyorum. İnanıyorum ki saygı ve hoşgörü çerçevesinde sigara yasasında arzu ettiğimiz başarıyı sağlayacağız” dedi.

Cezalardan elde edilen parala sağlık fonuna…
Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, “44/2008 Tütün Ürünlerinin Zararlarından Korunma ve Denetim Yasası” gereğince kesilen para cezaları yoluyla toplanacak paraların sağlık alanında yatırım yapmak gayesiyle, ‘Türk Hastaneleri Teçhizat Fonuna’ yatırılacağını da açıkladı. Konuyla ilgili olarak çeşitli spekülasyonların olduğunu ifade eden Bakan Kâşif, “sigara yasasıyla toplanacak paralar, sağlığa yatırım olarak yansıyacaktır” dedi.

Tüketicinin ve sağlığının korunması…
Bakan Kâşif açıklamasında, iki günden beri Fasıl 28 “Tüketicinin ve Sağlığının Korunması” başlığı altındaki tütünle ilgili bölümde, Avrupa Birliği Misyonunda görevli bir uzmanla çalışmaların da devam ettiğini söyledi.

Bakanlığın resmi web sitesinde her türlü bilgi ve materyal...
Bakan Kâşif, Tütün Ürünlerinin Zararlarından Korunma ve Denetim Yasasıyla, herkesin temiz hava soluyabilmesinin sağlanmasının murat edildiğinin belirtildiği açıklamasında, yasanın tam metniyle birlikte ilgili her türlü görsel ve yazılı materyalin Bakanlığa bağlı www.saglikbakanligi.com adresinden temin edilebileceğini de kaydetti.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik Ambulans bağışı...
 
                                                                                                                        11 Şubat 2010, Perşembe
         Ambulans bağışı
 
       Casino İşletmecileri Birliği’nden Sağlık Bakanlığı'na:
arrowAmbulans bağışı

       Casino İşletmecileri Birliği (CİB), Sağlık Bakanlığı'na bir adet tam donanımlı sıfır kilometre ambulans armağan etti

 

Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde kullanılacak olan ambulans için, Sağlık Bakanlığı’nda yapılan törene Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, Bakanlık yetkilileri, Gazimağusa Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Hatice Faydalı ve CİB üyeleri katıldı.

Törende kısa bir konuşma yapan Sağlık Bakanı Kâşif, ambulans bağışından duyduğu memnuniyeti ifade etti ve böylesi bağışların devamını diledi.

Konuşmasında, sağlıkta 24 saat hizmetin aralıksız devam ettiğine de işaret eden Bakan Kâşif, halka en iyi sağlık hizmetini sunabilmek için uğraştıklarını, böylesi bağışların da bu uğraşa önemli bir katkı sağladığını söyledi.
 
Casino İşletmecileri Birliği Başkanı Ünsal Ecesoy da yaptığı konuşmada, bağışlarının devam edeceği müjdesini vererek, ambulansın hayırlı olmasını diledi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik Başkent Üniversitesi ile protokol...
 
                                                                                                                                5 Şubat 2010, Cuma
         Başkent Üniversitesi ile protokol
 
       Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kaşif:
arrow"Başkent Üniversitesi ile protokol"

       Yakın Çekim programında Didem Tavukçu Gürses’in konuğu olan Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, kara kışın kapıya dayanmasıyla birlikte hastalıklarda bir artış görülebileceğini bu nedenle vatandaşların kendilerini iyi korumaları gerektiğini belirtirken diğer yandan da bir dönem gündemi uzunca bir süre meşgul eden domuz gribi vakalarında yok denecek kadar az sayıda vaka olduğunu ve hastalığın eski şiddetinden uzak olduğunu belirtirken hastalığın etkilerinin azalmasında büyük emek sarf eden tüm sağlık ekiplerine ve halkın bu konuda göstermiş olduğu duyarlılıktan ötürü herkese teşekkür etmek istediğini de sözlerine ekledi.

 

Bakan Kâşif, önümüzdeki günlerde Ankara Başkent Üniversitesi ile bir protokol imzalanarak haftanın belirli günlerinde ülkemize onkologların getirilmesinin sağlanacağını da bildirdi.

“SAĞLIĞI BAKANLIK TEK BAŞINA HALLEDEMEZ”
Hastalıklara yakalanma risklerinin en aza indirgenebilmesi için uyarılarda bulunan Kaşif,
“Hastalarımız herhangi bir şikayet hissettiklerinde sağlık merkezlerine başvurmalı, gerekli tedavilerini almalı, gıdalarına dikkat etmeli ve özellikle hijyenik tedbirleri ön planda tutmalılar” dedi. Geçtiğimiz yılın sağlık sektöründeki kurumlar açısından bol eylemli ve bol görüşmeli geçmesinden sonra bu yıl için sağlık kuruluşları ile ilgili ilişkileri için de değerlendirmelerde bulunan Kâşif, “Şu anda diyaloglarımız gayet iyi durumda. Hatta ben buraya gelmeden önce bile Tabipler Birliği ile bir toplantı yaptım. Yarında zamanım müsait olursa Tıp- İş ile bir toplantı yapacağım. Sağlık ile ilgili konularda Sağlık Bakanlığı’nın tek başına önüne çıkan engelleri aşması mümkün değildir. Sağlık gibi önemli bir konunun üstesinden tek başına gelinebilmesi mümkün değildir. Bizler yön verici durumdayız. Bu yön verme işlemini yaparken de gerekli sivil tolum örgütleri ile tartışarak, fikir alışverişi yaparak, hastalarla ve hasta yakınları ile konuşarak çözümler bulmaya çalışıyoruz” dedi. Kâşif, bu bağlamda gerçekleştirecekleri görüşmelerde de özellikle ücret konusunda tarafları memnun edebilecek bir orta yol bulabileceklerine inandığını da sözlerine ekledi.

“EROĞLU HER ZAMAN HALKLA İÇ İÇE OLMUŞTUR”
Başbakan Eroğlu’nun, “Seçilirsem diğer Cumhurbaşkanlarından çok farklı bir cumhurbaşkanı olacağım” şeklindeki açıklaması ile ilgili olarak yorumda bulunan Kaşif, “Sayın Eroğlu zaten halkla sürekli iç içe olmuştur. Bu nedenle bu açıklamasında da vurgulamak istediği Cumhurbaşkanı olması halinde şimdi olduğu gibi o zaman da halkla sürekli iç içe olarak görüşmelerine devam edecektir. Kapıları herkese açık olacaktır” dedi.

“TEMENNİMİZ MÜŞTEREK VE KALICI ÇÖZÜMDÜR”
Çözümün olabilmesi konusunda Türkiye başkanı Recep Tayyip Erdoğan dahil pek çok kişinin son aşamada olunduğu ile ilgili açıklamalar yapmasını değerlendiren Kaşif, “Yıllardır bu mesele görüşülüyor. Kalıcı bir çözüm olabilmesi için de görüşmelere devam edilecektir. Sayın Erdoğan’ın bugün verdiği demeçte vurguladığı gibi sonsuza kadar bu görüşmeler böyle devam edemez. Bir yerde de yeter artık tamam denilmesi gerekecektir. Ama şu an mademki bu görüşmeler masadadır ve belirli başlıklar halinde sıralanmıştır. Bu başlıklarında bir yerde sonlandırılması gerekmektedir. Bunlar sonlandırılırken inşallah hepimizin temennisi belirli bir müşterek de buluşulması ve kalıcı bir çözümün bulunmasıdır” dedi.

“BÜTÇEDE AÇIĞIN KAPATILMASI PLANLANDI”
Sağlık konusunda ayrılan bütçenin dünya üzerindeki diğer ülkelere oranla ülkemizde yarı yarıya olması konusuyla ilgili olarak da değerlendirmede bulunan Kâşif, “Ekonomik durumu ve ülkenin içinde bulunduğu durumu göz önünde bulundurursak, 2010 yılı bütçesini planlarken daha çok mevcut olan bütçe açığını toparlamak ve bütçe açığını kapatmak düşüncesiyle hareket etti hükümet. Yatırımları biraz daha daraltarak yola çıktık” dedi. Bütçede sağlığa ayrılan payın % 6 olmasının yapılacak olan projelerin yapılmayacağı ya da kesintiye uğrayacağı anlamına gelmediğini de belirten Kâşif, “Gerekli olan proje ve yatırımlar yeri geldiği zaman yapılacaktır” dedi.

“BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ İLE PROTOKOL”
Hastalara “Çareyi kendi doktorlarınızda arayın” çağrısını yapan Kaşif, “Şu an ülkemizde onkoloji dalında bir sıkıntımız var. Mecburi hizmet olgusuyla Kıbrıs ve Türk vatandaşı olan bir arkadaşımız hizmet için Türkiye’ye gitti. Şu anda dâhiliye uzmanı olan 3 arkadaşımız kendilerini geliştirerek onkoloji konusunda hastalarımıza tedavi imkanı sağlıyor. Ama biz hastalarımızın onkoloji eksikliğini gidermek için de önümüzdeki hafta Ankara Başkent Üniversitesi’nin Adana kampusu ile irtibata geçeceğiz. Bir protokol imzalayarak haftanın belirli 2 ya da 3 gününde bir onkoloğun ülkemize gelerek hastalarımızı tedavi etmeleri sağlanacaktır diğer arkadaşlarımız uzmanlıklarını tamamlayasıya kadar” dedi. (Star Gazetesi - 05.02.2010)

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

                                                           ŞUBAT 2010  
» Başkent Üniversitesi ile protokol  » Ambulans bağışı  
» Kaşif: "Yasada geri adım yok, ileri adım var"  » Aşı kampanyası
» TOBB'dan ambulans bağışı  » Sabahın 5'inde Polikliniğe gitmeye paydos!
» Gazimağusa'ya Patoloji ve Kan Bankası Laboratuvarı  » Çalışmalar aralıksız sürdürülüyor