Baslik KKTC İLE KAZAKİSTAN ARASINDA SAĞLIK ALANINDA İŞBİRLİĞİ
      YAPMAK İÇİN İYİ NİYET PROTOKOLÜ İMZALANDI
 
 26 Ağustos 2011, Cuma
         Kazakistan Heyeti
 
         Kazakistan Cumhurbaşkanlığı tarafından diğer ülkelerle işbirliğini geliştirmek amacıyla
         kurulan Kazakistan Sağlık Kurulu, Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif'i ziyaret etti:
arrow KKTC İLE KAZAKİSTAN ARASINDA SAĞLIK ALANINDA İŞBİRLİĞİ YAPMAK
      İÇİN İYİ NİYET PROTOKOLÜ İMZALANDI

Kazakistan Cumhurbaşkanlığı tarafından diğer ülkelerle sağlık alanında işbirliğini geliştirmek amacıyla kurulan heyet, Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif'i ziyaret etti.

Kaşif,: “İşbirliğine hazırız”
Kabulde konuşan Sağlık Bakanı Kaşif, Sağlık alanında yapılabilecekler konusunda işbirliğine hazır olduklarını vurguladı.

Bakan Kaşif daha sonra, Kazakistan sağlık sistemi hakkında sorular sorarak heyetten bilgi aldı.

Kazakistan Sağlık Kurulu heyeti adına konuşan Sayagul Kairegeldina da, ülkenin sağlık alanında gelişmekte olduğunu söyledi...

Kairegeldina, ziyarette ülke sağlık sistemi hakkında bilgi verdi.

İyi niyet protokolü...
Ziyaretin ardından, Kazakistan heyetiyle Sağlık Bakanlığı arasında, işbirliğine yönelik iyi niyet protokolü imzalandı.

 

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik DEVLET LABORATUVARI'NDA YOĞUN ANALİZ ÇALIŞMALARI...
 
 26 Ağustos 2011, Cuma
         Bayram Ziyaretleri
 
         Sağlık Bakanı Kaşif, Devlet Laboratuvarı çalışanlarının Bayramını kutladı:
arrow DEVLET LABORATUVARI'NDA YOĞUN ANALİZ ÇALIŞMALARI...

Kaşif: "Analiz çalışmaları yoğunlaştırıldı. Geçen yıl 700 analiz yapılan Laboratuvarda, bu yıl sadece 2 ayda 300 analiz yapıldı"

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif,  bugün Sağlık Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Devlet Laboratuvarı Dairesine bayramlaşma ziyereti gerçekleştirdi.

Bakan Kaşif, burada yaptığı açıklamada, halk sağlığını korumak için analiz çalışmalarının sıklaştırıldığını söyleyerek, halk sağlığının herşeyden önemli olduğunu vurguladı.

Geçen yıl 700 analiz bu yıl 2 ayda 300 analiz...
Bakan Kaşif, geçen yıl bir yılda 700 analiz yapılırken bu yıl sadece 2 ayda 300 analiz yapıldığını belirtti.

Kaşif, Tarım Bakanlığı’nın da özellikle ürünler hasada çıkmadan denetim yapması gerektiğini ifade ederek, üretilen ürünlerin yerinde denetlenmesinin önemine işaret etti.

Kaşif her türlü gıdanın burada analiz edilerek halk sağlığına uygun olup olmadığının kontrol edildiğini söyledi.

Kentsel Sağlık Merkezi...
Sağlık Bakanı Kaşif Devlet Laboratuvarıdaki incelemesinin ardından is Lefkoşa Kentsel Sağlık Merkezi’ni ziyaret ederek personelle bayramlaştı..
 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik SAĞLIK BAKANI AHMET KAŞİF'İN BAYRAM ZİYARETLERİ ...
 
 26 Ağustos 2011, Cuma
         Bayram Ziyaretleri
 
         Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif'in;
arrow BAYRAM ZİYARETLERİ...

Bayram ziyaretlerine devam eden Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif:
"Bayram ziyeretleri dolayısıyla hasta ve hasta yakınlarıyla yakından ilgilenme
fırsatı buluyoruz"

Kaşif: "Sağlık'ta amacımız, gerek çalışanların gerekse hastaların daha güzel koşullara kavuşmasını sağlamaktır"

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Ramazan Bayramı dolayısıyla başlattığı ziyaretlerine devam ediyor. Bakanlık Basın Bürosu’nun verdiği bilgiye göre Bakan Kaşif, bugün sırasıyla Yeşilyurt Cengiz Topel Hastanesi, Güzelyurt Sağlık Merkezi, Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi ile İlaç ve Eczacılık Dairesini ziyeret etti.

Ziyeretlerde, hem sağlık çalışanları hem de hastalarla bayramlaşan Bakan Kaşif, her bayram önesi olduğu gibi bu bayram öncesi de hastaneleri gezdiğini söyledi.

İlk ziyerat Cengiz Topel Hastanesine... 
Günün ilk ziyaretini Cengiz Topel Hastanesine gerçekleştiren Bakan Kaşif,  hastalarla sohbet edip, hastane yöneticilerinden sorunlarla ilgili olarak bilgi aldı.

Ramazan Bayramı dolayısıyla tüm hastanelere ziyeretler başlattığını, ilk ziyareti de dün Girne Akçiçek Hastanesine gerçekleştirdiğini anımsatan Kaşif, bu vesileyle hem hastalarla, hem de hasta yakınlarıyla yakından ilgilenme fırsatı bulduğunu söyledi.

Güzelyurt Sağlık Merkezi...
Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Cengiz Topel Hastanesi’nden sonra Güzelyurt Sağlık Merkezini de ziyeret etti. Burada da hastalarla ve çalışanlarla bayramlaşan Bakan Kaşif, yaşanan sıkıntıları yerinde görme fırsatı bulduğunu dile getirdi.

Barış Ruh ve Sinir Hastanesi...
Güzelyurt Sağlık Merkezi’nden sonra Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesini ziyeret eden Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, tüm hastaların ve çalışanların bayramını kutladı ve hediyeler dağıttı. Ziyerette, Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin daha iyi bir konuma gelmesi için çalışma başlattıklarını söyleyen Kaşif, amaçlarının gerek çalışanların gerekse de  hastaların daha güzel koşullara kavuşmasını sağlamak olduğunu kaydetti.

İlaç Eczacılık Dairesi...
Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, günün son bayram ziyaretini İlaç ve Eczacılık Dairesine gerçekleştirdi. İlaç ve Eczacılık Dairesi’nin çalışmaları ve ilaçlarla ilgili bilgi alan Kaşif, ülkede ilaç sıkıntısı yaşanmadığını söyledi.

* * *

"Bayramdan sonra hastaneler araç gereç bakımından takviye edilecek"
Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’la imzalan protokol uyarınca hastanelerin araç gereçle güçlendirileceğini ifade ederek, Bayramdan sonra 400 yeni hastane yatağı, 1 radyo terapi, 1 tomografi, 1 ultrasonografi cihazı, 3 tane tam donanımlı ambulansın bayramdan sonra, ülkeye geleceğini söyledi.

Bakan Kaşif, Girne Hastanesinin büyütülmesi için gerekli projenin hazır olduğunu ve 2012 yılında bu yönde çalışma başlatacaklarını açıkladı. Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif,  Ramazan Bayramı dolayısıyla bugün bakanlığa bağlı sağlık kurumlarına ziyaret başlattı.

Ziyaretlerine Girne Dr. Akçiçek Hastanesi’nden  başlayan Kaşif, ardından Bülent Ecevit Rehabilitasyon merkezine geçerek personel ile hastaların bayramını kutladı, onlara çeşitli hediyeler verdi. Bakan Kaşif  yarın saat 09:00 da Cengiz Topel hastanesi,  26 Ağustos Cuma günü saat 08:30’da Gazimağusa Devlet Hastanesini, 29 Ağustos Pazartesi günü saat 09:00’da Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi ile Barış, Ruh ve Sinir Hastanesi’ne ziyaret gerçekleştirecek.

Girne Akçiçek Hastanesi’ne yapılan ziyarette Bakan Kaşif’e Girne kaymakamı Gürkan Kara, Bakanlık Özel Kalem Müdürü Müge Tancer, Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürü Ahmet Ulutekin, Girne Dr. Akçiçek Hastanesi Başhekim Vekili Salih Beyoğlu, bakanlık ve hastane yetkilileri eşlik etti.

KAŞİF
Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif yaptığı açıklamada, sağlık kurumlarına yönelik başlattığı ziyaretlerin mübarek Ramazan Bayramı çerçevesinde gerçekleştirildiğini belirterek, bu ziyaretler kapsamında bakanlığa bağlı sağlık kuruluşları ve birimleri ziyaret ederek çalışanları ve hastaların bayramlarını kutlayacağını söyledi. Ziyaretlerde hastaneler, hastalar ve sağlık çalışanlarının sıkıntılarını yerinde görme imkanı da bulduğunu,  bu sıkıntıların aşılması için ekonomik imkanlar ölçüsünde çalıştıklarını belirten Bakan Kaşif, hastane ve sağlık kuruluşunun teknik ve fiziksel donanım açısından iyiye gittiğini kaydetti.

Konuşmasında sağlık kurumlarına alınmak istenen araç gereç ve Girne Dr. Akçiçek Hastensi ile ilgili açıklamalarda da bulunan Bakan Ahmet Kaşif, şunları söyledi:
“Bundan 3 ay önce yaptığım bir Ankara ziyaretinde Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile bazı cihaz, araç ve gereç hibesi yönünde görüşmemiz olmuştu. Son ziyaretimde ise bu cihaz ve araçların hibesine yönelik protokol imzalandı. Ülkemize 400 yeni hastane yatağı, 1 radyo terapi, 1 tomografi, 1 ultrasonografi cihazı, 3 tane tam donanımlı ambulans  hibe aşılarla birlikte gelecek”

Bakan Kaşif, sözkonusu araç gereçlerin ülkeye bayramdan sonra getirileceğini  kaydetti.
Bu kapsamda Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a  teşekkür eden Bakan Ahmet Kaşif, mevcut nüfusa yetersiz kalan Girne Hastanesinin büyütülmesi için gerekli projenin hazır olduğunu ve 2012 yılında bu yönde çalışma başlatacaklarını söyledi.
Girne hastanesinin ihtiyacı olan numaratör ihtiyacının giderilmesine yönelik çalışmanın tamamlandığını ve bayramdan sonra kurulacağını ifade eden Ahmet Kaşif, tüm vatandaşların Ramazan bayramını kutladı. (TAK).

* * *

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde vurguladı:
“Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde ilaç eksiği yok”

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, yaklaşan Ramazan Bayramı nedeniyle Gazimağusa Devlet Hastanesi’ni ziyaret ederek, yataklı tedavi gören hastalar ile hastane personelinin bayramını kutladı.

Esprileriyle hastalara moral veren Kaşif, yaklaşan bayram dolayısıyla hediye dağıttı, hastanede incelemelerde bulundu.

Sağlık Bakanı Kaşif, ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, geçen gün bir gazetede okuduğu haber nedeniyle Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde bugün ilk olarak eczanede incelemelerde bulunduğunu kaydederek, “Hastanede ilaç sıkıntısı yok. Özellikle diyabetik ilaçlarda hiçbir eksik yok. Bu gibi haberler yapılırken bize sorulsun, biz doğruları söylemekten kaçınmayız” dedi.

Bayramdan sonra ilaç alımı ihalesi yapılacağını kaydeden Kaşif, yılbaşına kadar olan ihtiyacın da karşılanmış olacağını belirtti. Yaklaşan Ramazan Bayramı nedeniyle hastanelere ziyaretler gerçekleştirdiğini söyleyen Kaşif, hastalar ve çalışanlarla bayramlaştığını, hastanelerin eksikliklerini ve çalışanların sıkıntılarını tespit edip giderme yönünde çalıştıklarını söyledi.
Tüm İslam aleminin Ramazan Bayramı’nı kutlayan Kaşif, bayramın yoğunlaştırılmış müzakerelerde netice alınmasına vesile olması dileğinde de bulundu.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik FELÇLİ HASTALARA ACİL OMURGA AMELİYATI
 
 22 Ağustos 2011, Pazartesi
         Omurga ameliyatları
 
         Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'nde;
arrow FELÇLİ HASTALARA ACİL OMURGA AMELİYATI

"Felç geçiren omurga kırıklı hastalar yurt dışına sevk edilmeden acil ve zamanında, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'nde tedavi olabiliyor"

"Ameliyatların KKTC'de yapılıyor olması zaman kaybını önler ve hastaların sağlıklarına kavuşmasında çok önemli bir avantaj sağlar"

Sağlık Bakanlığı, omurga kırığı olan hastalara Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Servisi’nde, başarılı bir şekilde  ameliyat yapılmaya devam  edildiğini açıkladı.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, ilk kez 2007 yılından  yapılmaya başlanan ve başarılı bir şekilde devam eden omurga kırığı ameliyatları için hastalar daha önce, Türkiye’ye  sevk ediliyordu.

Acil omurga ameliyatları...
Gün geçtikçe Ortopedi ve Travmatoloji Servisi’nde yapılan başarılı operasyonlara bir yenisi daha eklendi. Buna göre, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde kaza sonrası felç geçiren (nörolojik hasar) omurga kırıklı hastalara acil olarak omurga ameliyatları yapılmaya başlandı.

Acil ve zamanında tedavi...
Daha önce kaza sonucu felç geçiren bu tarz hastalar, acil müdahale gerekliliğinden kurul kararıyla yurt dışına sevk ediliyordu. Söz konusu ameliyatların artık Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde  yapılmaya başlanmasıyla, hastalar yurt dışına sevk edilmeden acil ve zamanında tedavi olabiliyor.

Konuyla ilgili olarak, Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla açıklama yapan Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Ortopedi Servisi hekimi Op. Dr. Cenk Soydan ve  Beyin Cerrahi Servisi hekimi  Op. Dr. Erol Barçın, acil müdahale gerektiren ve nörolojik kaybı olan omurga yaralanmalarında zaman kavramının önemine değinerek, “Ameliyatların Kıbrıs’ta yapılıyor olması zaman kaybını önler ve hastaların sağlıklarına kavuşması anlamında çok önemli bir avantaj sağlar” dedi.

“Belli bir süre geçtikten sonra ameliyat edilen hastalarda, ameliyat sonrası yararlanım acil ameliyata alınana göre daha azdır” diye konuşan her iki hekim, acil girişimlerde felç durumunun geri dönmesinin daha büyük bir olasılık olduğunu söyledi.

Ayrıca her iki uzman hekim, “Hastaya 3-4 saat içerisinde acil müdahale edilmeyip de Türkiye’ye sevk edilmesi en iyi ihtimalle 2 günlük bir zamanı kapsar ve bu durum felçli hastanın geri kazanım olasılığını azaltır” ifadelerini kullandı.

Felçli omurga kırıklı hastalar 3 saatte ameliyata alınıyor...
Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde felçli omurga kırıklı hastaların 3 saat içerisinde ameliyata alındığını vurgulayan Barçın ve Soydan, “Hastaya müdahalede zaman kaybı yaşanmışsa, geri kazanım en iyi merkezde tedavi edilse bile çok azalır. Bu yüzden acil olarak yapılan müdahaleler  gerçekten çok önemlidir. Daha önceleri Türkiye’ye sevk edilen hastaların Türkiye’deki hastanelere giriş yapıp ameliyata alınması,  en erken 1 veya 2 gün sonra mümkün olabiliyordu. Bizde ise konu olan felçli omurga kırıklı hastalar ortalama 3 saat gibi kısa bir süre sonra ameliyata alınıyor” dedi.

Son bir yılda 8 hasta acil servise başvurdu...
Son bir yılda iş veya trafik kazası geçirip omurga kırığı oluşan 8 hastanın  Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastenesi acil servisine başvurduğuna dikkat çeken her iki uzman hekim, bu hastaların 5 tanesinin omurga kırıklarına bağlı olarak kısmi veya tam felç durumlarının  mevcuttu olduğunu kaydederek,  Nörolojik hasarı olanların acil olarak (takip eden birkaç saat içinde), diğerleri de en yakın ameliyat gününde ameliyat edildiğini söylediler.

Ameliyat edilen tüm hastaların ameliyattan fayda gördüğünü de vurgulayan Barçın ve Soydan, özellikle felç durumu olanlarda, klinik düzelmelerin gözlenmesi hem hasta ve yakınlarını, hem de tedaviyi sürdüren hekimleri sevindirdiğini söyledi.
 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik HASTA BAŞI SIKI TAKİP MONİTÖRÜ
 
 10 Ağustos 2011, Çarşamba
         Hasta başı sıkı takip monitörü
 
         Ada Lions Kulübü'nden Devlet Hastanesine;
arrow HASTA BAŞI SIKI TAKİP MONİTÖRÜ

Ada Lions Kulübü Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kalp Damar Cerrahi Servisine, hasta başı sıkı takip monitörü bağışladı.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, Kalp Damar Cerrahi Servisine bağışlanan monitör, elektro, nabız, ateş, solunum sayısı ve tansiyonu devamlı gösterme özelliğine sahip.

Ayrıca 48 saat boyunca verileri hafızasına kayıt yapan monitör, hastaların sıkı takibinin yapılmasına katkı sağlayabiliyor.

Bağış esnasında, Ada Lions Kulübü yöneticileri,  Bakanlık Özel Kalem Müdürü Müge Tancer ve Hastane Başhekim Baş Vekili Dr. Ramadan Kamiloğlu hazır bulundu.
 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik BASIN AÇIKLAMASI (04/08/2011)
 
 4 Ağustos 2011, Perşembe
         Basın Açıklaması
 
         Sağlık Bakanlığı, 04/08/2011 tarihli:
arrow BASIN AÇIKLAMASI

KKTC ELEKTROMANYETİK KİRLİLİK AÇISINDAN TEMİZ...

Bakanlığımız’ın talebi üzerine Bakanlığımız’a bağlı Devlet Laboratuvarı Dairesi ile TC Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu Spektrum İzleme Dairesi Başkanlığı’nca 06/06/2011 – 10/06/2011 tarihleri arasında Lefkoşa, Girne, Gazimağusa, Güzelyurt, Lefke ve İskele yerleşim alanları ile Kantara ve Selvilitepe emisyon noktalarında Elektromanyetik (EM) Alan Şiddet Ölçümleri yapılarak adı geçen yerleşim alanlarının EM kirlilik haritaları çıkarılmıştır. Haritaların çıkarılması işlemi için gerekli olan veriler, yerleşim alanları araçla gezilerek toplanmıştır.

Özellikle Avrupa ülkeleri olmak üzere dünya genelinde çalışmaları kabul gören ve bağımsız bir kuruluş olan ICNIRP (International Commission on Non-Ionizing Radiation Protection – İyonlaştırmayan Radyasyon Koruma Komisyonu) tarafından GSM 900 bandında tek bir cihaz için limit değer 10,23 V/m, ortam için ise limit değer 28 V/m olarak belirlenmiştir. EM kirlilik haritası hazırlama çalışması yapılan yerleşim alanlarında ölçülen en büyük EM alan şiddeti 10,26 V/m değeri ile Lefke’den alınmıştır. Bu değer Lefke’de vericilerin yoğun olduğu bir alandan alındığı ve ortamda birden fazla verici bulunduğu için 28 V/m limit değerine göre limitlerin altında kalmaktadır. Kantara’da alınan 9,2 V/m ile Selvilitepe’den alınan 20,1 V/m değerleri, vericilerin yoğun olduğu bir alandan alındığı ve ortamda birden fazla verici bulunduğu için 28 V/m limit değerine göre limitlerin altında kalmaktadır.

Sonuç olarak; EM kirlilik açısından bakıldığında KKTC’de ICNIRP’nin belirlediği limit değerlere göre uygunsuz bir durum bulunmamaktadır. Ayrıca, bu verilerin kamu oyuyla paylaşılmasıyla halkın bu konudaki endişelerinin giderilmesine katkı sağlayacağı inancındayız.

Kamu oyuna saygı ile duyurulur.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik 1 - 7 AĞUSTOS DÜNYA EMZİRME GÜNÜ
 
 1 Ağustos 2011, Pazartesi
         Dünya Emzirme Günü
 
         Sağlık Bakanlığı, "1 - 7 Ağustos Dünya Emzirme Günü" dolayısıyla yayımladığı
         açıklamada vurguladı:
arrow"ANNE SÜTÜ, BEBEK BESLENMESİNDE SAYISIZ YARARLARI OLAN
       BİR BESİNDİR"

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamada, anne sütünün bebeklerin beslenmesinde sayısız yararlar içerdiğine dikkat çekilerek, hastane ve sağlık merkezlerinde görev yapan hemşirelere yönelik 'Emzirme Danışmanlığı' eğitimlerinin de devam ettiğini bildirdi.

Bugüne kadar 37 hemşire, emzirme danışmanlığı eğitimi aldı...
Bugüne kadar 4 gurup halinde toplam 37 hemşirenin emzirme danışmanlığı konusunda eğitildiğinin kaydedildiği açıklamada, Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerin Kadın Doğum Servisleri’nde de halen, emzirme danışmanlığı eğitimlerinin yapılmaya devam edildiği vurgulandı.  

Ayaktan Tanı Binası’nda Emzirme Danışmanlığı Merkezi...
Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi yerleşkesi içerisinde bulunan Ayaktan Tanı Merkezi Binası’nda “Emzirme Danışmanlığı Merkezi” adı altında bir birimin kurulduğunun belirtildiği açıklamada, söz konusu merkezde, doğum öncesi ve doğum sonrası anne adayları ve annelere emzirme eğitimi verildiği ifade edildi.
 
Anne sütü almanın bebek açısından yararları...
Açıklamada, anne sütü almanın bebek açısından yararlarına da dikkat çeklidi. Buna göre, anne sütünün tam olarak bebeğin ihtiyacı olan besinleri içerdiği ve bebeği enfeksiyonlara karşı koruduğunun altı çizldi.

Anne sütünün, kolaylıkla sindirilen ve bebek organizması tarafından verimli şekilde kullanılan bir besin olması da bebekler için oldukça olumlu unsurlar arasında gösteriliyor.  

Bebeğin zeka gelişimine faydalı...
Ayrıca, anne sütü almak, bebeğin zeka gelişimine yardımcı olur. İlk 6 ay yalnız anne sütü alan bebeklerin okul başarılarının daha yüksek olduğu görülmüştür. Özellikle prematürelerin nöral gelişimleri için gereken “Taurin” yalnız anne sütünde bulunur.

Bakteri ve virüslere karşı direnci artırır...
Anne sütü, bağırsak ve solunum yollarının bakteri ve virüslere karşı direncini artıran özel maddeler içerir. Hipotiroidisi olan yenidoğanların özellikle anne sütü alması gerekir çünkü, tiroksin anne sütüyle bebeğe geçip kretenizm gelişmesini engeller.

Anne sütü alan çocukta, Obezite gelişme olasılığı son derece düşük...
Anne sütü alan bebeklerde ilerde obezite gelişme olasılığı son derece düşüktür. Anne sütü ile beslenen bebeklerin gerek antijenle karşılaşma olasılıkları düşük olduğu için, gerek interferon sayesinde, gerekse emzirme için sık sık ele alındıkları için Laringospazm, Anaflaktik reaksiyonlara bağlı ani beşik ölümleri ve apne ölümleri daha az meydana gelmektedir.

Emzirmenin anne ve aile açısından yararları...
Emzirmenin anne ve aile açısından hem maddi, hem de manevi  hem de sosyal açıdan  yararları vardır. Yapay sütlerle beslenmeden daha ucuza mal olan anne sütü,
anne-bebek bağını yani yakın ve sevgi dolu bir iletilişimi kolaylaştırır.

Emziren anne bebeğine karşı daha şefkatli...
Emziren anneler bebeklerine daha şefkatli davranırlar ve bebeğin bakımı, gece beslenmesi konusunda daha az yakınırlar. Bebeklerini terk etme veya hırpalama olasılıkları düşüktür.

Annenin sağlığını korur...
Bebeğini emziren annenin sağlığı daha güvendedir. Emzirmek, annenin sağlığını korumasında önemli bir faktördür. Emzirmek, yeni bir gebeliğin gecikmesine yardımcı olur.

Annenin eski formuna dönmesini kolaylaştırır...
Emzirmek, annenin eski formuna dönmesini kolaylaştırır ve hızlandırır. Emziren anne, gebelikten çok daha fazla enerji harcar. Bir annenin günlük süt salgısı ortalama 850ml’dır ve bu da anneye 1000 kCal’e mal olmaktadır.

Emziren annelerde göğüslerin deforme olma olasılığı daha azdır. Gebelik boyunca göğüsler büyür. Doğumdan sonra emzirmeyen annelerde memelerde hızla involüsyon başlar. Emziren kadınlarda ise involüsyon uzun sürede ve aşamalı olur.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik SAĞLIK BAKANI KAŞİF: "MİLLİ VE MANEVİ DEĞERLERİMİZE DAHA
      FAZLA VE SIKI SIKIYA BAĞLANALIM"
 
 1 Ağustos 2011, Pazartesi
         Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kaşif
 
         Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı dolayısıyla
         yayımladığı mesajda vurguladı:
arrow"MİLLİ VE MANEVİ DEĞERLERİMİZE DAHA FAZLA VE
       SIKI SIKIYA BAĞLANALIM"

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, Kıbrıslı Türk ve Türklük dünyası için çok önemli olan 3 yıldönümünü birlikte kutlamanın mutluğunu yaşadıklarını bildirdi.

Kaşif, Sağlık Bakanlığı Basın Bürosu aracılığıyla yapıtığı açıklamada, şu duygu ve düşünceleri dile getirdi:
 
“Yine, 1 Ağustos  Toplumsal Direniş Bayramı’nda 3 mutlu yıldönümünü birlikte kutluyoruz. Kıbrıs’ın atalarımız tarafından sayısız şehit vererek ve bedeller ödenerek fethedilişinin 440’ıncı, Özgürlük ve Varoluş Mücadelemizin efsanevi örgütü TMT’nin kuruluşunun 53'üncü ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığımızın kuruluşunun da 35'üncü yıldönümününü kutluyoruz. Böylesi günler, milli ve manevi değerlerimize daha fazla ve sıkı sıkıya bağlanmamızı gerektiren günlerdir.

Unutulmaması gereken, Kıbrıslı Türklerin çok zor koşullardan geçerek bu günlere geldiğidir. Dolayısyla, toplumsal birlik ve berabeliğimizi hiç kaybetmeden çalışmaya devam etmeliyiz. İnanıyorum ki, el birliğiyle çalışarak ve dayanışmamızı da artırarak daha da güzel günlere kavuşacağız.

Bu vesileyle bir kez daha halkımızın 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramını en derin duygu ve düşencelerimle kutlar, Kıbrıs’ın fethi ile Özgürlük ve Varoluş Mücadelesi’nde şehit olan Mücahit, Mehmetçik ve Mukavemetçilerimize tanrı’dan rahmet dilerim”.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

                                                           AĞUSTOS 2011  
» KKTC ile Kazakistan arasında sağlık işbirliği protokolü... (26/8/2011)
» Devlet Laboratuvarı'nda yoğun analiz çalışmaları... (26/8/2011)
» Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif'in Bayram ziyaretleri... (26/8/2011)
» Felçli hastalara acil omurga ameliyatı (22/8/2011)
» Ada Lions Kulübü'nden Devlet Hastanesine; Hasta başı sıkı takip monitörü (10/8/2011)
» Basın Açıklaması (04/08/2011): KKTC Elektromanyetik kirlilik açısından temiz (4/8/2011)
» 1 - 7 Ağustos Dünya Emzirme Günü (1/8/2011)
» Bakan Kaşif: "Milli ve manevi değerlerimize daha fazla ve sıkı sıkıya bağlanalım"(1/8/2011)