Baslik BAKAN KAŞİF, DR. BURHAN NALBANTOĞLU VE BARIŞ RUH VE
      SİNİR HASTALIKLARI HASTANELERİ'NE YENİ YIL ZİYARETİNDE BULUNDU
 
 29 Aralık 2011, Perşembe
         Bakan Kaşif'in yeni yıl ziyaretleri
 
         Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kaşif;
arrow DR. BURHAN NALBANTOĞLU VE BARIŞ RUH VE SİNİR HASTALIKLARI
      HASTANELERİ'NE YENİ YIL ZİYARETİNDE BULUNDU

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, yaklaşan yılbaşı nedeniyle bu sabah Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Hastanesi ile Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ni ziyaret etti.

Sağlık Bakanı Kaşif’e ziyaretlerinde Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekim Başyardımcısı Ramadan Kamiloğlu ile bakanlık ve hastane yetkilileri eşlik etti.

Hastaları ziyaret ederek sağlıklarıyla ilgilenen ve yeni yıllarını kutlayarak hediyeler veren Bakan Kaşif, hastanedeki sağlık personelinin de yeni yılını kutlayarak sıkıntılarını dinledi, incelemelerde bulundu.

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif basına yaptığı açıklamada, yeni yıla 2 gün kala Lefkoşa Hastanesini ziyaret ettiklerini belirterek, yaklaşık bir haftadır diğer bölgelerdeki hastanelere de yeni yıl ziyaretleri yaptığını, hastalarla, sağlık personelinin sorunlarını dinlediğini kaydetti.

Ziyaretleri vesilesiyle sağlık alanında var olan sorunları yerinde inceleme fırsatı bulduğunu ifade eden Bakan Kaşif, sağlık personellerinin çalışma koşullarının düzeltilmesiyle, personelin daha mutlu ve huzurlu olacağını, o zaman da daha iyi hizmet vereceğine inanç belirtti.

Sağlık alanında 2012’de daha güzel neler yapılabileceğini tespit ederek, bu hedefle çalışmaya devam edeceklerini vurgulayan Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, yeni yılın tüm halka, hastalara ve sağlık çalışanlarına huzur, mutluluk ve sağlık getirmesi dileğinde bulundu. (TAK)

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik SAĞLIK BAKANI DR. AHMET KAŞİF, 2012 YILI HEDEFLERİNİ AÇIKLADI
 
 28 Aralık 2011, Çarşamba
         Bakan Kaşif 2012 hedeflerini açıkladı
 
         2011 yılını değerlendiren Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, 2012 yılına dair
         hedeflerini de açıkladı:
arrow "2012 İÇİN EN BÜYÜK HEDEF, ONKOLOJİ HASTANESİ'NİN         TAMAMLANMASI"

Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'ne 2'nci bir anjiyo masası alınması, bu ay itibarıyla 140 açık kalp ameliyatı yapılması, geçmişte her hafta tedavi için yurtdışına gönderilen ve yüzlerce olan hasta sayısının hemen hemen sıfıra düşmesinin sağlık alanında 2011'e damgasını vuran olaylar olduğunu söyledi.

Kâşif, 2012 için en büyük hedeflerinin; beklenen Onkoloji Hastanesi’nin tamamlanması, Lefkoşa’ya yeni bir hastanenin temellerinin atılması, temelleri atılan İskele Sağlık Ocağı’nın tamamlanması ve Dipkarpaz yakınlarında buna benzer bir sağlık ocağı yapılması olduğunu kaydetti.

2011 yılında sağlık alanında insanlara tam olarak hiçbir sıkıntı hissettirilmediğini söylemenin mümkün olmadığını, ancak sıkıntılar olmasın karşın, bunları azamiye indirdiklerine inanç belirten Sağlık Bakanı Kaşif, “2012’ye girerken ayni düşünceyle hareket ediyoruz. Dünyayı saran ve ülkemizi de etkileyen bir ekonomik açmaz var. Buna rağmen Türkiye’nin de desteğiyle bilhassa sağlıkta daha iyi, daha güzel hizmetlerin verilebilmesi için insanlarımızın, hizmet aldıkları yerde daha huzurlu olabilmesi için elimizden geleni yapmaya çalışacağız. Tabi ki; sadece hizmet alanların değil, hizmet verenlerin de ayni şekilde huzurlu ve rahat, mutlu olması lazım ki daha iyi hizmet sunsunlar. 2012, tüm yaşantımıza, tüm insanlara, tüm dünyaya inşallah sağlık ve mutluluk getirir” dedi.

TAK muhabirinin sorularını yanıtlayan Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, 2011 yılında sağlık alanında yapılan çalışmaları değerlendirdi, 2012 için hedeflerini anlattı. Bakan Kaşif mülakatında sırasıyla Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu, Girne Dr. Akçiçek, Cengiz Topel, Gazimağusa Hastanesi ve bakanlığının diğer icraatları konusunda ayrıntılı bilgi verdi.

LEFKOŞA DR. BURHAN NALBANTOĞLU DEVLET HASTANESİ
2010 yılında yaşanan sel felaketinden sonra, 2011 yılında Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu’nda, meydana gelen selin yaralarının hemen hemen tamamının sarıldığına işaret eden Bakan Kaşif, “Bodrum katta bulunan fizik tedavi, patoloji, taş kırma, yüksek basınç odası ve diğer kısımların hepsi tamamen sıfırlandı. Tüm birimler hemen hemen bir yıla yakın bir süredir hizmet veriyor” dedi.

“TÜRKİYE’DEN 400 YATAK”
Hastanede tüm servislerdeki mutfak, tuvalet ve banyoların tamamının ihale edildiğini ve Ocak ayı içinde ihale süresinin sona ererek, yenilenme işlemlerinin tamamlanmış olacağını anlatan Bakan Kaşif, Türkiye Sağlık Bakanlığı’yla yapılan görüşmelerde hibe programı ve protokol imzalandığını, buna göre, banyo ve tuvaletlerin değiştirilmesinin ardından hastanenin boyanacağını, sonrasında da Türkiye tarafından hibe edilen 400 yatağın yerleştirileceğini kaydetti. Hastanenin içinin ardından dış cephesinin de değişmesi gerektiğini vurgulayan Bakan Kaşif,  içerdeki tadilatın ardından baharda da dışının boyanıp çevre düzenlemesi yapılacağını söyledi. Şu an için hastanenin çevre düzenlemesinde bir takım değişiklikler yapıldığına, dere yatağının genişletildiğine, ancak en önemli hedefin Lefkoşa Hastanesi’nin otopark sorununu çözmek olduğuna işaret eden Ahmet Kaşif, uygun yerlere bir veya iki tane katlı otopark yapmak amacında olduklarını, bunun için çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

Kaşif, “Halkımıza yaraşır olmasa da, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu’nu daha iyi hizmet veren bir merkez hastane konumuna getireceğiz” dedi. Türkiye ile imzalanan protokol çerçevesinde hastaneye, bir tane ultrasound cihazı, bir tomografi cihazı ve 3 tane de ambulans hibe edildiğini anlatan Bakan Kaşif, “Şu an kullanılan tomografi cihazının bir üst modeli gelecek. Yeni cihaz yanında mevcut olanı da çalıştıracağız, böylece 2 tomografi cihazıyla hastaların taleplerine daha hızlı cevap verebileceğiz” şeklinde konuştu. Bakan Kaşif, 2011 yılı içinde 2 tane ambulans ihalesine çıktıklarını, 2 tane Mercedes ambulans aldıklarını, 3 tane de Türkiye’den geleceğini belirterek, 2012’de 10 ambulans daha almayı hedeflediklerimi kaydetti.

“ÇOCUK ONKOLOJİ SERVİSİ’Nİ GENİŞLETTİK”
Hastanenin Onkoloji Servisi ile ilgili yapılan çalışmalara değinirken ise, “Lefkoşa Hastanesi içinde bulunan Çocuk Onkoloji Servisi için çalışmalar yaptık, servis yanında bulunan Yeni Doğan Servisi’nin hemen karşısında bulunan muhasebe bölümünü başka yere taşıyarak, odaları birleştirdik ve Onkoloji Servisi’ni genişlettik” diyen Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, böylece hem yeni bir Yeni Doğan Servisi’ne sahip olduklarını, hem de daha geniş bir Onkoloji Servisi’ne kavuştuklarını vurguladı. Radyoloji servisi için de çalışmalar yaptıklarını, öncelikle nöbete kalan doktor odalarına tuvalet ve banyo koyulduğunu belirten Bakan Kaşif, röntgen ve ultrasound odalarının genişletilmesi çalışmalarının devam ettiğini, kısa bir süre sonra bunların tamamlanacağını söyledi. Öte yandan Acil Servis’in tamamen değiştirildiğini ve yenilendiğini ifade eden Bakan Ahmet Kaşif, “Çocuk acilinin farklı, yaralı ve alçı yerinin ayrı olacağını, büyük salonun ise büyük hastalar için muayene ve tedavi yeri olacağı acil için çalışmalar yapıyoruz” dedi. Kaşif, nükleer tıp bölümünde kullanılacak ve sintigrafileri yapacak olan Gama kamera cihazının da Türkiye’nin hibeleriyle kurulduğunu ve çekimlere başlandığını söyledi.
Bir süredir devam eden sıvı oksijen sıkıntısının, ihaleye çıkılmasıyla aşıldığını ifade eden Bakan Kaşif, 2 tane büyük 20+20, 40 tonluk depolarla sıvı oksijen sorununun çözüldüğünü, bu yönden büyük bir rahatlama yaşandığını, herhangi bir aksilik durumu için ise eskisinin yedekte tutulduğunu vurguladı.

“AMELİYATHANELERDE ÇALIŞMALAR YAPILDI”
2011 içinde ameliyathaneler için de çalışmalar yaptıklarını anlatan Kaşif, “Sadece kalp, damar ameliyathanemiz kapalı devreydi. Beyin cerrahi ve ortopedi ameliyatlarının yapıldığı ameliyathaneleri de bu sisteme koyduk. Yeni yılda tüm ameliyathanelerimizin modernizasyonu yapılacak” dedi.

“YENİ ANJİYO MASASI”
Lefkoşa Hastanesi’nde kullanılan anjiyo masasının, tek, eski ve demode olduğunu, Türkiye’nin yardımlarıyla yeni bir anjiyo masası alındığını söyleyen Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, “Bu masada artık sadece kalp anjiyosu değil, beyin anjiyosu ile hastalara girişimsel müdahaleler de yapılabiliyor. Masa; hem kalbe hem beyne hem de aort genişlemelerinde, aorta stendeler konarak hastaları ameliyatsız tedavi etme imkânlarını sağlıyor” dedi.

“HEDEF LEFKOŞA’YA YENİ HASTANE”
Hükümetin hedefinin, 2012 yılından itibaren Lefkoşa merkezli yeni bir hastanenin inşası olduğunu belirten Kaşif şöyle devam etti:
“Şu an İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı’ndan bize yer göstermesini istedik. Bütçeye bu yıl plan ve proje yapımı için ödenek koyduk, yer tahsisinden ve bütçe açıldıktan sonra proje ihalesine çıkılacak. Hastanenin 800 veya bin yataklı olmasını hedefliyoruz. Artık koğuş sisteminden öte, hastanelerde otelcilik hizmetleri ön planda, yeni hastane için bunları hedefliyoruz. Bizim en büyük eksikliğimiz bu.”
Kanser hastalarının büyük umutlarla beklediği Onkoloji Hastanesi için de çalışmaları olduğuna işaret eden Sağlık Bakanı Kaşif, kanser hastaları için radyoterapi cihazının Türkiye tarafından hibe edildiğini, cihaz hazırken, bunun yeni yapılacak bir blokta kullanılmasını düşündüklerini anlattı. Tüm kanser hastalarını bir yere toplamayı amaçladıklarını ifade eden Bakan Kaşif, Onkoloji Hastanesi projesinin Planlama İnşaat Dairesi tarafından çizildiğini, 2012 bütçesine ödeneğinin koyulduğunu, proje tamamlanıp bütçe açılır açılmaz bunun da ihalesine çıkılacağını kaydetti. Kaşif, Onkoloji Hastanesi’nin Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nin içinde olacağını belirterek, hastanenin Diyabet Merkezi’nin hemen arkasında bulunan alana inşa edileceğini vurguladı.

Bakan Kaşif, 2011 yılı çalışmaları içinde Diyabet Merkezi’nin de çatısı ve içinin tamamen yenilenmesi için ihaleye çıkıldığını kaydetti. Sağlık Bakanlığı’nın 2011 yılında imzaladığı protokollere de değinen Kaşif, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi, diğer özel hastaneler, özel laboratuar ve Türkiye’deki hastanelerle protokoller imzalandığını, KKTC devlet hastanelerinde verilemeyen hizmetlerin buralarda yapılabildiğini söyledi. Kaşif, “Tabi bu herkesin ‘ben gidiyorum’ demesiyle olmuyor. Bu hizmetler Sağlık Kurulu sevki gerektiriyor” dedi.

GİRNE
Girne Dr. Akçiçek Hastanesi’nde 2011 yılı içinde yapılan icraatlar ve hedeflenenler hakkında da bilgi veren Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Girne Hastanesi’nde odaların bu yıl içinde restore edildiğini, koğuş sisteminden tek kişilik odalara geçildiğini, odalara televizyon konulduğunu anlattı. Hastane içinde otomasyon sistemine geçildiğini ifade eden Kaşif şunları söyledi:
“Hastane içinde şu an elde yazılı hiçbir işlem yapılmıyor. Her şey bilgisayar ortamında yapılıyor. Bu bize çok büyük bir de tasarruf sağlıyor.” Öte yandan Girne Hastanesi’nin çok küçük olan fizik tedavi bölümü için daha önceden planlanan yerinin yenileme ve genişletme çalışmalarının yapıldığını, tadilatın bittiğini, şu anda iç donanımının hazırlıklarının yapıldığını söyleyen Bakan Kaşif, böylece fizik tedavi bölümünün genişleyeceğini kaydetti.

KAN BANKASI KURULDU
2011 yılı içinde Girne Akçiçek’te yapılan en önemli icraatın Kan Bankası kurulması olduğunu vurgulayan Bakan Kâşif, “Girne Hastanesi’nde de artık kan toplama çalışmalarına başlandı. Burada kullanılacak kanlar toplanıyor, fazlası da merkeze gönderiliyor” dedi.
Akçiçek’te yapılan bir diğer önemli icraatın ise, hastanenin üst katına yeni bir doğum ve çocuk servisinin eklenmesi olduğuna işaret eden Kaşif, ihalesi bağlanan firmaya iş teslimi yapıldığını, yeni yılın girmesiyle işin başlayacağını söyledi. Kaşif, şu anda mevcut doğum servisinin oraya taşınacağını, boşalan servisin ise başka bir servis olarak kullanılacağını ve hastanenin yatak kapasitesinin de böylece artacağını belirtti. Girne Hastanesi’nin acilinin yetersiz olduğunu, Planlama İnşaat Dairesi’ne hastanenin acil kısmının da daha güzel, daha iyi hizmet verecek şekilde düzenlenmesi için talimat verildiğini söyleyen Bakan Kaşif, Girne Hastanesi’nin acil servisinin en kısa zamanda genişletileceğini söyledi.

CENGİZ TOPEL
Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Güzelyurt Cengiz Topel Hastanesi’ndeki icraatları da anlatarak, Cengiz Topel Hastanesi’nde de bakım ve restorasyon çalışmaları yapıldığını kaydetti.

“ACİLLE BİRLİKTE GİRİŞ DEĞİŞTİRİLDİ”
Hastanenin acil kısmının yeniden yapımı için proje hazırlatılarak ihaleye çıkıldığını belirten Bakan Kaşif, ihalenin tamamlandığını ve acilin gelecek hafta açılacağını, acille birlikte girişin de değiştirildiğini söyledi. Cengiz Topel Hastanesi’nin çamaşırhanesinin özel işletmeye verildiğine, yatak çarşaf ve diğer ihtiyaçlarının tam randımanlı olarak giderildiğine işaret eden Sağlık Bakanı Kaşif, şöyle devam etti: “Hastanenin laboratuarı genişletiliyor. Laboratuarında, biyokimya yanında, mikroloji bölümü olması gerekiyordu. Laboratuar yanındaki morgu iptal edip, yeni morg yaptırdık. Böylece laboratuarı genişleteceğiz, biyokimya ve mikroloji laboratuarını bu yıl içinde hizmete sunacağız.”

GAZİMAĞUSA
Gazimağusa Hastanesi’ndeki icraatları da anlatan Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, hastane içinde bazı tadilatlar yapıldığını, kardiyoloji, koroner bakım servisinin yeni baştan servis edilerek boyandığını, yandaki ara koroner kısmının ise, yataklarla donatılarak, hastanenin yatak kapasitesinin arttırıldığını söyledi. Kaşif, “Koronere yatan hastalar ara bakım için dâhiliye servisine gidiyorlardı. Yeni düzenlemeyle kalp damar ve göğüs hastalıkları birbirinden ayrıldı” dedi. Gazimağusa Hastanesi’ndeki bakım onarımın yoğun şekilde devam ettiğine işaret eden Kaşif, uzun yıllar basını da işgal eden su sorununun tamamen giderildiğini, tüm borular ve sistemin yenilendiğini kaydetti.

“BEKLENEN TOMOGRAFİ CİHAZI ALINDI, HİZMETTE”
Gazimağusa Hastanesi’nde “beklenen ve özlenen” tomografi cihazının Türkiye’nin katkılarıyla alındığını da vurgulayan Bakan Kaşif, şu an cihazın hizmet vermekte olduğunu söyledi.
Lefkoşa’da Nalbantoğlu Hastanesi Polikliniği’nden sonra numaratör sisteminin Gazimağusa’da da hayata geçirildiğini anlatan Bakan Kaşif, “Gazimağusa Hastanesi’ndeki diyaliz servisinin cihaz sayısını sivil toplum örgütlerinin katkılarıyla arttırdık. Şu anda diyalize giren hastaların kullandığı cihaz sayısı 2” dedi.
 
İSKELE VE KARPAZ
Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, İskele ve Karpaz bölgesi için söz verdikleri yeni sağlık ocağının temellerinin geçtiğimiz haftalarda atıldığını anımsatarak, 2012 yılı içinde sağlık ocağının tamamlanmasını hedeflediklerini söyledi. 6 yatak kapasiteli olacak sağlık ocağına röntgen ve laboratuar da kurulacağını anlatan Bakan Kaşif, uygulamayla İskele yöresi ve Karpaz halkının tahlil veya ufak tefek burkulma, kırıklar için Gazimağusa veya Lefkoşa’ya gitmesine gerek kalmayacağını vurguladı. Bakan Kaşif, “Sağlık ocaklarına merkezden belirli günlerde doktor takviyesi yapılıyor. Buradaki amaç merkeze yığılmaları önlemek” dedi.

“ORGAN NAKLİ KONUSUNDAKİ ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR”
Sağlık Bakanı Kaşif, ülkede büyük tartışmalara neden olan organ nakli konusundaki çalışmaların da devam ettiğine işaret ederek, organ nakli için ayrı bir servise, bağımsız bir yere ihtiyaç olduğunu, böyle bir olanağın ise KKTC’de henüz bulunmadığını ifade etti.
Bakan Kaşif, “Böbrek hastası birine eğer bağış yapmak isteyen biri varsa bize müracaat ediyor. Biz de onu hemen hazırlayıp yurtdışına gönderiyoruz, nakli yaptırıyoruz. Şu anki yasalar buna cevap veriyor” dedi. Organ alıcı ve bağışlayıcılarının Sağlık Bakanlığı’na başvurabileceğini ifade eden Bakan Kaşif, bu yıl içinde kendilerine başvuran hastalara 1 kalp, 4 böbrek, 2 tane de karaciğer nakli yaptırdıklarını vurguladı. Sağlık Bakanlığı’nın diğer icraatlarına da değinen Bakan Kaşif şöyle devam etti: “Hastaneler için doktor ihtiyacı olduğu sürece alımı yapılıyor. KKTC tarihinde ilk defa 175 hemşire kadrosu açıldı. Konu 5 aydır Kamu Hizmeti Komisyonu’nda bekliyor. Hemşirelerin sınavları yapılır yapılmaz göreve başlayacaklar.” Bakan Kaşif, Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi’nin gıda ve sağlıkla ilgili çalışmalarının devam ettiğini, pestisit tahlillerinin Devlet Laboratuvarı’nda yapıldığını, bilhassa yurtdışından gelen meyve ve sebzenin kontrolden geçtiğini ve kalıntı bulunanların imha edildiğini veya geri gönderildiğini söyledi.

“FİLTRE ARTIK ŞART”
Birkaç gün üst üste sabahın erken saatlerinde Girne’ye gittiğini, bu saatlerde hava kirliliğinin daha net bir şekilde görüldüğünü kaydeden Bakan Kaşif, Teknecik Santrali’ne filtre takılmasının artık şart olduğunu söyledi.

“KATKI PAYI KONULSUN”
Bakan Kaşif, “Nasıl ki elektriksiz kalmayalım diye elektrik faturalarından santral katkı payı alınıyor, sağlıklı yaşayalım diye santral bacasına fitre alımı için de katkı payı konulsun” dedi.
Bakanlıklarına bağlı daireler tarafından yürütülen sigara ve gıda denetimlerinin de devam ettiğine işaret eden Kaşif, “elimizdeki mevcut personelle bunları yapmaya çalışıyoruz. Amaç, halkı denetleyerek ceza yazmak değil, halkın bu konuda bilinçli olması, hem kendi hem de karşısındaki insanların sağlığını düşünmesi. Böylece kimse kimseye ceza yazmaz, kimse kimseyi denetlemez” dedi. Sağlık Bakanı Kaşif, bu konuda tüm halkı duyarlı davranmaya davet etti.

2011’E DAMGASINI VURANLAR...
Sağlık alanında 2011 yılına damgasını vuran olayları da özetleyen Bakan Ahmet Kaşif, şöyle konuştu: “Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne 2’nci bir anjiyo masası alınması, bu ay itibarıyla 140 açık kalp ameliyatı yapılması, geçmişte her hafta tedavi için yurtdışına gönderilen ve yüzlerce olan hasta sayısının hemen hemen sıfıra düşmesi sağlık alanında 2011’e damgasını vuran olaylar.”

2012 İÇİN HEDEFLER...
Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, 2012 için en büyük hedeflerinden birinin beklenen Onkoloji Hastanesi’nin tamamlanması ve Lefkoşa’ya yeni bir hastane binasının temellerinin atılması olduğuna dikkat çekerek, Karpaz ve İskele yöresi için, İskele Sağlık Ocağı’nın tamamlaması ve Dipkarpaz yakınlarında buna benzer bir sağlık ocağı daha yaptırılmasının 2012 hedefleri içinde olduğunu vurguladı. 112 servislerinin artık hastane dışına çıkarılması zamanının geldiğine de işaret eden Bakan Kaşif, bunun için çalışmaların başladığını kaydetti. Kaşif, “112 Acil Servis’in görevi, bir hastayı olduğu yerden alıp yaşar pozisyonda merkeze nakletmek. Bu yüzden bunun tamamen hastane dışında, bilhassa anayollar üzerinde konuşlanması gerekir. Bunu da 2012 yılında gerçekleştireceğiz” dedi. Yeni Sağlık Bakanlığı binası için de girişimler başlattıklarını anlatan Ahmet Kaşif, yeni bakanlığın temellerinin, Türkiye’nin katkılarıyla, şu anki bakanlığın yanındaki araziye 2012’de atılacağını söyledi.

2011’DEN 2012’YE GEÇERKEN…
Bakan Kaşif açıklamasında yeni yılla ilgili dileklerini ise şöyle dile getirdi:
“2011’i kapatıyoruz, 2011 gelirken her şey daha iyi, daha güzel olsun diye dilekte bulunmuştuk.
Sağlık alanında insanlara tam olarak, yüzde yüz hiçbir sıkıntı hissettirmedik dersek, bu doğru olmaz. Tabi ki sıkıntılar yaşadık, ama bu sıkıntıları en az şekilde hissettirmek için çalıştık ve eminim ki 2011’i bu şekilde kapatıyoruz. 2012’ye girerken de ayni düşünceyle hareket edeceğiz.
Dünyayı saran ve ülkemizi de etkileyen bir ekonomik açmaz var, buna rağmen Türkiye’nin de desteğiyle, bilhassa sağlıkta daha iyi, daha güzel hizmetlerin verilebilmesi için insanlarımızın, hizmet aldıkları yerde daha huzurlu olabilmesi için elimizden geleni yapmaya çalışacağız. Tabi ki; sadece hizmet alanların değil, hizmet verenlerin de ayni şekilde huzurlu ve rahat, mutlu olması lazım ki; daha iyi hizmet sunsunlar.
2012 tüm yaşantımızda, tüm insanlarımıza, tüm dünyaya inşallah sağlık ve mutluluk getirir. (TAK)

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik BAKAN KAŞİF, GAZİMAĞUSA DEVLET HASTANESİ'NE YENİ YIL
      ZİYARETİNDE BULUNDU
 
 28 Aralık 2011, Çarşamba
         Bakan Kaşif'in Mağusa Hastanesi'ni ziyareti
 
         Hastane ve sağlık kuruluşlarına yönelik yeni yıl ziyaretlerine devam eden
         Bakan Ahmet Kâşif:
arrow GAZİMAĞUSA DEVLET HASTANESİ'NE YENİ YIL ZİYARETİNDE BULUNDU

Kâşif: "Hükümete geldiğimizde şifa dağıtan ve şifa arayanlara mutlu ver huzurlu bir ortam yaratmak hedefini koymuştuk. Bu hedefimiz 2012 yılında da devam edecek"

Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, yaklaşan yılbaşı nedeniyle bu sabah Gazimağusa Devlet Hastanesi’ni ziyaret etti.

Sağlık Bakanı Kâşif ziyarette, yataklı tedavi gören hastaları ziyaret ederek sağlıklarıyla ilgilendi, yeni yıllarını kutlayarak hediyeler verdi. Bakan Kâşif hastanedeki sağlık personelinin de yeni yılını kutladı.

Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif yaptığı kısa açıklamada, yeni yılda sağlık, huzur ve mutluluk dileğinde bulundu.

Kâşif, hükümete geldiklerinde şifa dağıtan ve şifa arayanlara mutlu ver huzurlu bir ortam yaratmak hedefini koyduklarını, bu hedeflerinin 2012 yılında da devam edeceğini ifade etti.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik FASIL 254 ECZACILIK VE ZEHİRLER YASASI'NDA CEZALAR ARTIRILDI
 
 27 Aralık 2011, Salı
         Basın Açıklaması
 
         Sağlık Bakanlığı, günün koşullarına uyarlanan Eczacılık ve Zehirler yasasının yürürlüğe          girdiğini duyuru:
arrow FASIL 254 ECZACILIK VE ZEHİRLER YASASI'NDA CEZALAR ARTIRILDI

Sağlık Bakanlığı, Fasıl 254 Eczacılık ve Zehirler Yasasının 46'ncı Maddesi altında yer alan "Suç ve Cezalar" kısmında günün koşullarına uygun olarak, yeni bir düzenlemenin yapıldığını bildirdi.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, değişikliğin bir zorunluluk olduğu belirtildi ve bundan dolayı da gerekli düzenlemenin yapıldığı kaydedildi.

Eski yasaya göre 50 TL’ye kadar olan para cezası,  15 bin TL’ye kadar şeklinde; 6 aya kadar olan hapislik cezası da 3 yıla kadar şeklinde değiştirildi… 
Yasanın eski şeklindeki suç ve cezalar kısmı, kişinin mahkûmiyeti halinde 50 TL’ye kadar para cezası, 6 aya kadar hapislik cezası veya her iki cezanın da birlikte uygulanması şeklindeydi.  Günün koşullarına göre düzenlenen yeni şekle göreyse yasa, 15 bin TL’ye kadar para cezasını, 3 yıla kadar hapisliği veya her iki cezanın birlikte uygulanmasını içeriyor.

Yasada yer alan, “Mahkeme, herhangi bir eşyanın müsaderesini emredebilir” ifadesi aynen devam ediyor…
Ayrıca açıklamada, yasadaki, “Mahkeme, sözü edilen cezaya ek olarak, suça konu teşkil eden her herhangi bir eşyanın müsaderesini de emredebilir” ifadesi eski ve yeni uygulamada aynen yer almaktadır” denildi. 

Hangi durumda suç işlenmiş olunur?
Yasanın suç ve ceza kısmının hangi durumlarda uygulandığına dair yapılan açıklamadaysa,  “Yasa kurallarına veya bu yasa uyarınca çıkarılan tüzük veya emirname kurallarına veya bu yasa uyarınca isdar edilen herhangi bir ruhsatın koşullarına aykırı davranan her hangi bir kişi suç işlemiş olur” denildi. 

Yeni düzenleme daha caydırıcı olacak…
Açıklamanın sonunda, düzenlenen ve güncellenen Fasıl 254 Eczacılık ve Zehirler Yasasının “Suç ve Cezalar” kısmının daha caydırıcı olmasının hedeflendiği de vurgulandı.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik SAĞLIK BAKANLIĞI, ÜLKEDEKİ HAYİLEY-HAİLEY CİLT HASTALIĞININ
      YAYGINLIĞINI ARAŞTIRACAK
 
 26 Aralık 2011, Pazartesi
         Hayiley-Hailey
 
         Sağlık Bakanlığı,
arrow ÜLKEDEKİ HAYİLEY-HAİLEY CİLT HASTALIĞININ YAYGINLIĞINI       ARAŞTIRACAK

Bir tür cilt hastalığı olan Hailey – Hailey'in başlıca belirtileri, eklem yerlerinde pişiğe veya mantara benzeyen görüntülerin ortaya çıkması.

Çalışmanın sonunda, hastalığın Ülkedeki yaygınlığı saptanacak ve istatistiki çalışma yapılacak. Böylelikle toplumda farkındalık yaratılacak.

Sağlık Bakanlığı, bir tür cilt hastalığı olan “Hailey – Hailey” Kuzey Kıbrıs’taki yaygınlığını ortaya çıkarmak ve hastalık hakkında farkındalık yaratmak amacıyla, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı ile Ocak ayında bir çalışma başlatılacağını açıkladı.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, Hailey-Hailey hastalığında Epidemiyoloji ve bazı aile bireylerinde gen mutasyonu belirlenmesine yönelik olacak çalışmada, sağlıklı istatistiki verilere ulaşılacak.

Uzman heyet…
Açıklamaya göre, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı ile Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Kliniği’nin işbirliğinde yapılacak çalışmada, Prof. Dr. Server Serdaroğlu, Prof. Dr. Yalçın Tüzün, Prof. Dr. Mustafa Şükrü Şenocak,  Doç. Dr. Burhan Engin, Uz. Dr. Zekayi Kutlubay, Yrd. Doç. Dr. Suphi Vehid,  Prof. Dr. Ayşe Nur Buyru, Uz. Dr. Sibel Tozakı, Uz. Dr. Kani Nalbant ve Uz. Dr. Hanife Ezgi Erçal yer alacak.

Hastalığın Dünya’da görülme sıklığı 50 binde bir…
Bakanlık açıklamasında, “Bening Familyal Pemfigus” olarak da bilinen Hailey-Hailey hastalığının, Dünya’da 50 binde bir görülme sıklığına sahip olduğu belirtildi.

Kıbrıs’ta yaygın olduğu düşünülüyor…
Açıklamada, hastalığın gerçek rakamını saptamak amacıyla böyle bir çalışma yapılacağının altını çizen Sağlık Bakanlığı, Hailey- Hailey hastalığının Dünya genelindeki yaygınlık rakamlarına nazaran, Kıbrıs’ta çok daha fazla yaygın olduğu yönünde bir izlenime sahip oluklarına işaret etti.

Çalışma Ocak ayında başlayacak…
Ocak 2012 de başlanacak çalışmada öncelikle hastalığı taşıması muhtemel kişililerin tespit edilip tetkikler yapılacak. Çalışmanın sonunda,  istatistiki çalışma yapılacak ve böylelikle toplumda farkındalık yaratılacak.
 
Hastalığın belirtileri, eklem yerlerinde pişiğe veya mantara benzeyen görüntüler…
Bakanlık açıklamasında, hastalığın başlıca belirtileri hakkında da bilgi verildi ve insanların eklem yerlerinde pişiğe veya mantara benzeyen görüntülere rastlamaları durumunda, mutlaka uzman bir cilt hekimine müracaat etmeleri tavsiyesinde bulunuldu.

Hastalık hakkında genel bilgiler ve klinik belirtileri…
Hastalıkta, kadın ve erkeklerde eşit oranda etkilenmektedir. Genellikle 10 ile 30 yaşları arasında ortaya çıkan hastalık genellikle Adölesan dönemde, bazen de erişkin yaşta başlamaktadır. Vücudun belirgin bölgelerinde sınırlı ya da nadiren yaygın olabilmektedir.

Amaç…
Kuzey Kıbrıs’ta hastalığın görülmesi açısından riskli olabilecek Akıncılar ve Akdoğan olmak üzere 2 köyün taranacağının ifade edildiği açıklamada, Hailey - Hailey hastalığının sıklığıyla ilgili elde yeterli verinin bulunmadığı ve hastalığın gelişiminde rol oynayan ATP2C1 geniyle ilgili patolojik mutasyonların belirlenmesinin amaçlandığı belirtildi.

Ayrıca çalışmada, belli bir bölgede, hastalığın görülme sıklığını tespit etme ve tek bir mutasyonun dominant olmadığı Hailey - Hailey hastalığında, ATP2C1 geni ile ilgili patolojik mutasyonların belirlenmesi de amaçlanıyor.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik BAKAN KAŞİF: "ACİL SERVİS GENİŞLETİLECEK, KADIN DOĞUM VE
ÇOCUK SERVİSLERİ İÇİN HASTANENİN ÜST KATINA YENİ BİNA İNŞA EDİLİP KAPASİTE ARTIRIMINA GİDİLECEK"
 
 26 Aralık 2011, Pazartesi
         Bakan Kaşif'in Girne Akçiçek Hastanesi'ne ziyareti
 
         Girne Akçiçek Hastanesi'ne Yeni Yıl ziyareti gerçekleştiren Sağlık Bakanı Kâşif
         müjdeledi:
arrow "ACİL SERVİS GENİŞLETİLECEK, KADIN DOĞUM VE ÇOCUK SERVİSLERİ İÇİN HASTANENİN ÜST KATINA YENİ BİNA İNŞA EDİLİP KAPASİTE ARTIRIMINA GİDİLECEK"

Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, Girne Dr. Akçiçek Hastanesi'ndeki Kadın Doğum ve Çocuk Servislerinin, hastanenin ikinci katına inşaa edilecek ek binayla yatak kapasitelerinin artırılacağını ve böylelikle verilecek hizmetlerin daha kaliteli ve çağdaş bir yapıya kavuşacağını açıkladı.

Ek bina inşaatları için ihaleyi kazanan firmayla sözleşme imzalandığını belirten Bakan Kâşif, hastanenin acil servisinin de genişletileceğini söyledi.

Yaklaşan yeni yıl öncesinde hastanelere başlattığı ziyaretlere devam eden Bakan Kâşif, bu sabah beraberindeki heyetle Girne Dr. Akçiçek Hastanesinde hastaların ve çalışanların yeni yılını kutladı.

Burada basına bir açıklama yapan Bakan Kâşif, bir yılı daha geride baktıklarını ifade ederek, “2011 yılında, Akçiçek Hastanesinde önemli yatırımlara imza attık. Bu yatırımlara 2012 yılında da devam edeceğiz. Bu bağlamda, Kadın Doğum ve Çocuk Servisleri, hastanenin ikinci katına inşaa edilecek yeni binalarla daha çağdaş, daha kaliteli ve daha refah bir yapıya kavuşacaktır” dedi.

Acil servis genişletilecek...
Kadın Doğum ve Çocuk Servisleri’nin dışında, Acil Servisin de genişletileceğini söyleyen Kâşif, büyüyen ve gelişen Girne’ye yaraşır bir sağlık hizmeti verilmesi için ne gerekiyorsa yapılacağını söyledi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik KAŞİF: "2011'DE HASTANELERE ÖNEMLİ YATIRIMLAR YAPTIK.
      2012'DE DE YATIRIMLARIMIZ DEVAM EDECEK"
 
 23 Aralık 2011, Cuma
         Bakan Kaşif'in Cengiz Topel Hastanesi'ne ziyareti
 
         Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kaşif yeni yıl ziyeretlerine başladı...
arrow "2011'DE HASTANELERE ÖNEMLİ YATIRIMLAR YAPTIK. 2012'DE DE       YATIRIMLARIMIZ DEVAM EDECEK"

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, yaklaşan yeni yıl dolayısıyla hastane ve sağlık kuruluşlarına yönelik ziyaretler gerçekleştirmeye başladı.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göra Bakan Kaşif, bu bağlamda bugün Yeşilyurt Cengiz Topel Hastanesi ve Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezini ziyaret etti.

Ziyaretlerinde hastanelerde yaşanan gelişmeleri ve sorunları yerinde görme fırastı yakalayan Bakan Kaşif, bütçe olanakları ölçüsünde hastane ve sağlık merkezlerini geliştirmeye devam edeceklerini söyledi.

İlk ziyaret Cengiz Topel’e...
Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, günün ilk ziyeretini bu sabah saat 09,00’da Yeşilyurt Cengiz Topel Hastanesine yaptı. Burada tüm odaları gezip hastaların yeni yılını kutlayan Bakan Kaşif, yeni yılın hastalara sağlık ve mutluluk getirmesi temennisinde bulundu.

Kimse hasta olmasın ama, hasta olunduğunda kaliteli sağlık hizmeti şart...
Bakan Kaşif,   “Elbette kimsenin hasta olmamasını istiyoruz. Ancak hastalıklar, hayatın bir gerçekliğidir. Dolayısıyla, insanlarımız hasta olduklarında onlara en iyi ve en kaliteli sağlık hizmetinin verilmesi şarttır. Bizler de bunun için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

2011’de Cengiz Topel Hastanesi’nin altyapısı geliştirildi...    
Batı bölgesi’nin tek yatılı hastanesi olan Cengiz Topel Hastanesi’nde 2011 yılı içerisinde altyapıya yönelik olumlu yatırımların gerçekleştirildiğine dikkat çeken Bakan Kaşif, 2012 yılında tüm sağlık çalışanları ve  hastalara güzel günler diledi.
 
Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezi...
Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, günün ikinci ziyeretini Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezine gerçekleştirdi. Kaşif burada tedavi gören hastaların yeni yılını kutladı ve çeşitli hediyeler dağıttı.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik SAĞLIK BAKANLIĞI BÜTÇESİ KABUL EDİLDİ...
 
 15 Aralık 2011, Cuma
         Bütçe kabul edildi
 
         Sağlık Bakanlığı Bütçesi;
arrow 198 MİLYON 706 BİN 529 TL OLARAK OY ÇOKLUĞUYLA KABUL EDİLDİ

Kâşif: "Sağlıkta elbette ki tasarruf olmaz… Sağlıkta kısıtlama olmaması için var gücümüzle çalışıyoruz"

Cumhuriyet Genel Kurulu’nda konuşan ve eleştirileri yanıtlayan Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, sağlıktaki eksiklikler ve bunların giderilmesine yönelik öneriler ortaya konulduğunu, eleştirilerde bulunulduğunu belirterek, 9 konuşmacıya da teşekkür etti.

Yapılan konuşmalarda, genellikle yasalar üzerinde durulduğunu belirten Kâşif, Anayasa Mahkemesi’nden dönen yasa maddeleriyle ilgili çalışmaların tamamlanma aşamasında olduğunu anlattı.

“Ben yaparım olur” anlayışında olmadıklarını ifade eden Kâşif, ilgili kesimlerden aldıkları görüşler doğrultusunda sağlıkta iyi hizmet sunmak için çalıştıklarını kaydetti.

“SAĞLIKTA TASARRUF OLMAZ”
“Sağlıkta elbette ki tasarruf olmaz” diyen Bakan Kâşif, ekonomik açmazların yalnız ülkede değil dünyada da var olduğunu ve bazı daralmalar olduğunu, ancak sağlıkta kısıtlama olmaması için var güçleriyle çalıştıklarını vurguladı. Kâşif, otomasyon konusunda ise, “Bu konu artık kabak tadı verdi” diyerek, Kamu Net tarafından yürütülen projenin yükleyici firmasının projeyi tamamlayamaması durumunda, hizmet satın alma şeklinde konuyu sonuçlandıracaklarını söyledi. Kâşif, Onkoloji Birimi için gerekli kaynağın var olduğunu belirterek, en geç Mayıs ayında temelini atmayı hedeflediklerini kaydetti.

Erken Tanı merkezlerinin yaygınlaştırılması gerektiğini, ancak insanların da duyarlılık göstererek zamanında tetkiklere gitmesi gerektiğini belirten Kâşif, bunun gönüllü yapılması gerektiğini anlattı.

Hastaların YDÜ Hastanesi’ne gönderildiği şeklindeki eleştirilerle ilgili olarak ise Sağlık Bakanı Kâşif, hiçbir hastanın Sağlık Kurulu Tüzüğü’ne aykırı şekilde bir yere sevk edilemeyeceğine işaret ederek, yapılanların tüzüğe uygun olduğunu kaydetti.

Devlet hastanesinde ışın tedavisi (Radyoterapi), kardiyoloji ve cerrahide başarılı operasyonlar yapıldığını da anlatan Kâşif, “Toplum olarak en büyük eksikliğimiz, birbirimize güvenmiyoruz” dedi.

Kâşif, “KKTC’de sağlık hizmetlerinde her türlü müdahale ve teşhis imkânları vardır. Yetersiz olduğumuz ve sıkıştığımız anda da sağlık kurulu kararı ile her yere gönderiyoruz” diye konuştu.
“Gelişen teknolojiye ayak uydurarak daha modern sağlık servisleri oluşturmak durumundayız” diyen Bakan Kâşif, Devlet Laboratuvarı’nın standartlarının da iyileştirildiğini belirterek, tüm çalışanlara teşekkür etti.

Genel Kurul’da daha sonra oylamaya geçildi ve Sağlık Bakanlığı Bütçesi oyçokluğuyla onaylandı. (TAK)

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik İSKELE'YE YENİ SAĞLIK MERKEZİ...
 
 11 Aralık 2011, Pazartesi
         Yeni İskele Sağlık Merkezi Temel Atma Töreni
 
         İskele'de inşa edilecek sağlık merkezinin temeli düzenlenen törenle atıldı…
arrow İSKELE'YE YENİ SAĞLIK MERKEZİ...

Küçük: "Hükümetimiz döneminde iskele hak ettiği hizmetleri alıyor"

Kâşif: "Verdiğimiz sözü yerine getirmiş olmanın mutluluğunu taşıyoruz"

Başbakan İrsen Küçük, bazı bakanlar, diğer yetkililer ve İskelelilerin katıldığı temel atma töreninde sırasıyla, İskele Belediye Başkanı Halil Orun, Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif ve Başbakan İrsen Küçük birer konuşma yaptı.

Orun, yaptığı konuşmada, mevcut sağlık merkezinin bina olarak çok kütü durumda olduğunu ve bir bekleme salonu bile bulunmadığını söyleyerek, İskele’ye çağdaş ve modern bir sağlık merkezi yapılması için katkı koyanlara teşekkür etti.

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif de, Ulusal Birlik Partisi Hükümeti olarak daha önce İskele’ye böylesi bir sağlık merkezi yapmak için söz verdiklerini anımsatarak, verdikleri sözü yerine getirmekten dolayı mutlu ve gururlu olduklarını ifade etti.

Başbakan İrsen Küçük de, konuşmasında, hükümetleri döneminde İskele’nin hak ettiği hizmetleri aldığını vurgulayarak, İskele bölgesinin tüm ihtiyaçlarını gidermek arzusunda olduklarını söyledi.

Sağlık alanına büyük önem verdiklerini belirten Başbakan Küçük, temeli atılan sağlık merkezinin ileride hastaneye dönüştürülecek şekilde planlandığını ifade etti.
Altyapıya verilen önemin bir göstergesi olarak ülkedeki hizmetlerin artarak devam ettiğini anlatan Başbakan Küçük, hükümeti devraldıklarında eksi 6’larda olan büyümeyi 3.6’ya çıkardıklarını söyledi.

2012 yılında İskele’de birçok yatırımın hayata geçeceğini vurgulayan Başbakan Küçük, İskele’deki yeni Kaymakamlık binasının yapımı için ihaleye çıkıldığını, mahkeme ve savcılık binalarının tamamlanması için çalışma başlatıldığını, İtfaiye’nin burada açılmasının öngörüldüğünü anlattı ev temeli atılan sağlık merkezinin bölge halkına hayırlı ve uğurlu olmasını dileyerek konuşmasını tamamladı. (TAK)

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik AMELİYAT SÜRESİ YARI YARIYA AZALACAK
 
 8 Aralık 2011, Perşembe
         Enseal ve ultracision bağışı
 
         Cancer Charity Trust, Girne Dr. Akçiçek Hastanesi'ne Enseal ve Ultracision cihazı          bağışladı:
arrow AMELİYAT SÜRESİ YARI YARIYA AZALACAK

Cerrahi operasyonlarda minimal doku hasarıyla, kanama kontrolü sağlayarak ameliyat süresini yüzde 50 dolayında kısaltması yanında tümörlü hücrelerin lenfatik yoldan sistemik dolaşıma karışmasını da engelleyen yüksek teknoloji ürünü cihaz, düzenlenen törenle hastane yetkililerine teslim edildi.

Cihazın yaklaşık 50 bin Türk Lirası’na mal olduğu kaydedildi. Törende Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif de hazır bulundu. Girne Akçiçek Hastanesi’nde yer alan törende Sağlık Bakanı Kaşif, Akçiçek Hastanesi Başhekim Vekili Dr. Salih Beyoğlu ile Cancer Charity Trust Derneği Başkanı Angela Hasman birer konuşma yaptı.

KAŞİF
Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif yaptığı konuşmada, Akçiçek Hastanesi’ne sürekli bağışlarda bulunan Cancer Charity Trust Derneği’nin bugün de Enseal ve Ultracision cihazı bağışı yaptığını belirterek,  güzel katkıları için teşekkür etti.

Derneğin bugün hastaneye cerrahi operasyonlarda kullanılacak 1 saatlik ameliyat süresini yaklaşık 15 dakikaya kadar indirebilen son teknoloji ürünü bir cihaz bağışladığını ifade eden Kaşif, cihazın cerrahide çalışan doktor, personel ve hastalar için büyük bir şans olduğunu kaydetti. Derneğe faaliyetlerini sürdürebilmesi için Akçiçek Hastanesi eski binasında bir yer tahsis ettiklerini ve bunu diğer sivil toplum örgütlerinin taleplerinin izlediğini aktaran Bakan Kaşif, Girne’nin simgelerinden olup atıl durumda olan bir binayı sivil toplum örgütlerine tahsis etmeyi düşündüklerini söyledi. Kaşif, Cancer Charity Trust başkan ve üyelerine sağlık alanına yaptıkları katkılardan dolayı Girne ve KKTC halkı adına teşekkür etti.

BEYOĞLU
Girne Akçiçek Hastanesi Başhekim Vekili Dr. Salih Beyoğlu da konuşmasında, Cancer Charity Trust’ın her zaman Akçiçek Hastanesi’ne bağışlarıyla katkıda bulunduğunu belirterek, bu güzel katkıların devamını diledi. Cerrahi operasyonlarda kullanılacak cihazın, özellikle kanser ameliyatlarının çok daha hızlı ve kansız bir şekilde yapılmasını sağlayacağını ifade eden Dr. Beyoğlu, yapmakta olduğu katkılar nedeniyle derneğe teşekkürlerini sundu.

HASMAN
Cancer Charity Trust Derneği Başkanı Angela Hasman ise, derneğin; Girne Akçiçek Hastanesi doktor ile personelinin özverili çalışmalarına, yaptıkları bağışla katkıda bulunmaya çalıştıklarını belirterek,  bunun gerçekleşmesini sağlayan dernek yönetim kurulu ile üyelerine teşekkür etti. (TAK)

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik AKREDİTASYON ÇALIŞMALARINDA SONA DOĞRU
 
 7 Aralık 2011, Çarşamba
         Akreditasyon çalışmaları
 
         Sağlık Bakanlığı bünyesinde bulunan KKTC Devlet Laboratuvarının;
arrow AKREDİTASYON ÇALIŞMALARINDA SONA DOĞRU

"KKTC Devlet Laboratuvarı, TÜRKAK tarafından akredite edildikten sonra, yapılacak tahlillerin sonuçları, sadece Türkiye'de değil, TÜRKAK'ın kabul gördüğü birçok Avrupa Birliği ve Dünya ülkesi tarafından kabul görecek"

Sağlık Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren KKTC Devlet Laboratuvarı’nın akreditasyon çalışmalarını denetlemek üzere Ülkeye gelen, Türk Akreditasyon Kurumu Baş Denetçisi (TÜRKAK) Kürşat Özdemir ve Teknik Denetçi Neslihan Alper, Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif’i makamında ziyaret etti.

Sağlık Bakanlığı Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre kabulde, Bakanlık Müsteşarı Mustafa Akçaba ve Devlet Laboratuvarı Müdürü Yeşim Andıroğlu’nun da hazır bulunduğu ziyarette, Devlet Laboratuvarı’nın TÜRKAK tarafından akredite edilmesi için uzun yıllardan beri yürütülen çalışmalarda gelinen nokta hakkında istişarede bulunuldu.
 
Eğitimler tamamlandıktan sonra akreditasyon için müracaat yapıldı…
Laboratuvarın, TÜRKAK’a akreditasyonuna yönelik gerekli tüm eğitimler tamamladıktan sonra, 4 Nisan 2011 tarihinde müracaatta bulunduğunun belirtildiği açıklamada, “Devlet Laboratuvarı Dairesi, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ile başlatılan, TSE EN ISO/IEC 17025 Deney ve Kalibrasyon Laboratuvarlarının Yeterliliği Standardı çalışmaları çerçevesinde akreditasyon için TÜRKAK’a müracaatta bulunmuştur” denildi.

Yapılan titiz çalışmalardan sonra, Devlet Laboratuvarının TÜRKAK tarafından akredite edilme çalışmalarında sona gelindiğinin de belirtildiği açıklamada, Laboratuvarın denetlemesini yapmak üzere TÜRKAK Baş Denetçisi Kürşat Özdemir ile Teknik Denetçi Neslihan Alper’in KKTC’de bulunduğu kaydedildi.

Akreditasyondan sonra Laboratuvarın vereceği raporlar, birçok dünya ülkesi tarafından kabul görecek…
Çalışmanın sonuçlanması ve Devlet Laboratuvarının akredite olmasından sonra, önemli bir konuda ciddi bir aşamanın kat edileceğinin ifade edildiği açıklamada,  “KKTC Devlet laboratuvarı, TÜRKAK tarafından akredite edildikten sonra, yapılacak tahlillerin sonuçları, sadece Türkiye’de değil, TÜRKAK’ın kabul gördüğü birçok Avrupa Birliği ve Dünya ülkesi tarafından kabul görecek” denildi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik MEME KANSERİ TARAMA KAMPANYASI YILSONUNA KADAR UZATILDI
 
 2 Aralık 2011, Cuma
         Meme kanseri tarama kampanyası
 
         Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun eşi Meral Eroğlu himayesinde, Sağlık Bakanlığı'nın katkılarıyla başlatılan "Kanserden Korkma, Geç Kalmaktan Kork":
arrow MEME KANSERİ TARAMA KAMPANYASI YIL SONUNA KADAR UZATILDI

Özbek: "Taramalarda 517 negatif sonuç alındı, 1 kanser vakası, 1 de şüpheliİ bulguya rastlandı"

Eroğlu: "Ücretsiz gerçekleştirilen kampanyanın devamından yanayız"

Kaşif: "Bu taramalar her zaman yapılıyor. Tarama yaptırmak için kampanyaları beklemeyin"

13 Ekim’de başlayan kampanyada, ilk 20 gündeki taramalarda 517 negatif sonuç alınırken; 51 yaşındaki bir kadında meme kanserine, 52 yaşındaki bir kadında şüpheli bulguya rastlandı.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun eşi Meral Eroğlu ve Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif bugün Erken Tanı Merkezi’nde düzenledikleri basın toplantısında kampanya hakkında bilgi vererek, kampanyanın yılsonuna kadar uzatıldığını duyurdu.

ÖZBEK
Basın toplantısında ilk sözü alan Erken Tanı Merkezi Sorumlusu Dr. Hatice Özbek, Ekim ayının meme kanseri farkındaklık ayı olması nedeniyle Meral Eroğlu himayelerinde ve Sağlık Bakanlığı’nın katkılarıyla bir tarama kampanyası gerçekleştirildiğini anımsattı.

Taramalara, başvuruda bulunan 600 kişiden 550 kişisinin katıldığına işaret eden Özbek, muayene edilen vatandaşların %90’ının hayatında ilk kez tarama yaptırdığına dikkat çekti.

Taramalarda 517 negatif sonuç alındığını söyleyen Özbek, 51 yaşında bir kadında erken evrede meme kanseri görüldüğünü, 52 yaşındaki bir bayanda ise şüpheli bulgulara rastlandığını, patoloji sonuçlarının beklendiğini kaydetti.

EROĞLU
Meral Eroğlu da yaptığı konuşmada, çevrede bulunan kadınlardan gelen talep üzerine, Sağlık Bakanlığı’yla görüştüğünü ve kampanyanın başlatıldığını ifade ederek, ücretsiz gerçekleştirilen kampanyanın devamından yana olduklarını, bu sebeple kampanyayı uzattıklarını kaydetti.

Tüm kadınları meme muayenesine ve diğer tarama programlarına katılmaya davet eden Meral Eroğlu, KKTC’de bulunan hastanelerin her geçen gün daha da geliştiğine dikkat çekti.

Eroğlu, vatandaşları diğer rahatsızlıklarında da devlet hastanelerinde tedavi olmaya çağırarak, kampanyaya katkı koyan herkese teşekkür etti.

KAŞİF
Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif de, bir buçuk ay önce başlatılan kampanyayı yılsonuna kadar uzattıklarını belirterek, kampanyaya iyi bir katılım olduğunu söyledi.

Vatandaşları sadece kampanya dönemlerinde değil, her zaman tarama programlarına katılmaya çağıran Kaşif, “bu taramalar her zaman yapılıyor. Tarama yaptırmak için kampanyaları beklemeyin, mesai saatleri içinde başvuruda bulunup taramalarınızı yaptırabilirsiniz” dedi. Bakan Kaşif, etkinliğe katkı sağladığı için Meral Eroğlu’na teşekkür etti.

Bakan Kaşif, meme kanserinin erkeklerde de görülebildiğine dikkat çekerek, herhangi bir şüpheli durumda erkeklerin de mutlaka meme kanseri taramalarına katılması gerektiğini vurguladı.

Sağlık Bakanı Kaşif, bugünün Dünya AIDS günü olduğunu anımsatarak, bakanlık olarak gün nedeniyle broşür ve kondom dağıttıklarını belirterek, vatandaşlara AİDS’ten korunma yollarını öğrenmeleri için çağrı yaptı. Kaşif, Dünya AIDS günü nedeniyle okullarda çeşitli etkinlikler düzenlendiği kaydetti.

Hastanede yaşanan sağlık sorunlarının aşıldığını, MR’la olan sıkıntıların giderildiğini, vatandaşların artık 24 saat MR çektirebileceklerini söyleyen Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, günde en az 40-50 hastaya MR çekildiğini anlattı.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik 1 ARALIK DÜNYA AIDS GÜNÜ
 
 2 Aralık 2011, Cuma
         1 Aralık Dünya AIDS Günü
 
         AIDS (kazanılmış bağışıklık yetmezliği sendromu) hastalığına karşı bilinçlenmeyi amaçlayan "1 Aralık Dünya AIDS Günü" nedeniyle KKTC'de de etkinlikler düzenleniyor.
arrow 1 ARALIK DÜNYA AIDS GÜNÜ

Bu yıl dünyada "Sıfır yeni HIV, Sıfır Ayrımcılık, Sıfır AIDS'e bağlı ölümler" belgisiyle ele alınan gün nedeniyle Sağlık Bakanlığı'na bağlı ekipler, çeşitli bölgelerde ücretsiz prezervatif ve broşür dağıttı.

AİDS'e ve AİDS'ten korunma yollarına dikkat çekmek amacıyla, KKTC genelindeki tüm devlet ve özel okullarında, Uzman Hekimler tarafından lise ve üniversite öğrencilerine yönelik konferanslar veriliyor.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 1981'den beri 40 milyon kişinin yakalandığı AIDS'e yol açan HIV virüsünden 30 milyon kişi hayatını kaybetti.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 
                                                           ARALIK 2011  
» Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kaşif, Dr. Burhan Nalbantoğlu ve Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları
    Hastaneleri'ne yeni yıl ziyaretinde bulundu (29/12/2011)

» Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kaşif, 2012 için hedeflerini açıkladı. (28/12/2011)
» Bakan Kaşif, Gazimağusa Devlet Hastanesi'ne Yeni yıl ziyaretinde bulundu (28/12/2011)
» Basın Açıklaması: Fasıl 254 Eczacılık ve Zehirler Yasası'nda cezalar artırıldı. (27/12/2011)
» Sağlık Bakanlığı ülkedeki Hayiley-Hailey cilt hastalığının yaygınlığını araştıracak (26/12/2011)
» Bakan Kaşif: "Acil Servis genişletilecek, Kadın Doğum ve Çocuk Servisleri için hastanenin üst
    katına yeni bina inşa edilip kapasite artırımına gidilecek. (26/12/2011)

» Kaşif: "2011'de hastanelere önemli yatırımlar yaptık. 2012'de de yatırımlarımız devam edecek" (23/12/2011)
» Sağlık Bakanlığı Bütçesi oy çokluğuyla onaylandı... (15/12/2011)
» İskele'ye yeni Sağlık Merkezi... (11/12/2011)
» Ameliyat süresi yarı yarıya azalacak (8/12/2011)
» Akreditasyon çalışmalarında sona doğru (7/12/2011)
» Meme kanseri tarama kampanyası yıl sonuna kadar uzatıldı (2/12/2011)
» 1 Aralık Dünya AIDS Günü (2/12/2011)