Baslik ULUSAL AŞI PROGRAMI GÜNCELLEME ETKİNLİKLERİ
 
 27 Ekim 2011, Perşembe
         Ulusal Aşı Programı
 
         Sağlık Bakanlığı himayelerinde, Kıbrıs Türk Pediatri Kurumu işbirliğiyle;
arrow ULUSAL AŞI PROGRAMI GÜNCELLEME ETKİNLİKLERİ

Sağlık Bakanlığı himayelerinde, Kıbrıs Türk Pediatri Kurumu işbirliğiyle "Ulusal Aşı Programı Güncelleme" etkinlikleri gerçekleştirileceği açıklandı.

Sağlık Bakanlığı Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre, 2 gün sürecek olan etkinlik, 28 Ekim 2011 Cuma günü Lefkoşa’daki Golden Tulip Hotel’de saat 18.30 da başlayacak ve 29 Ekim 2011 Cumartesi günü sona erecek.

Türkiye’den önemli uzmanlar katılacak… 
Yapılan açıklamaya göre, çalıştay’da, Türkiye’de Enfeksiyon Hastalıkları ve Aşılama konusunda uzman olan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim Görevlisi Prof. Dr. Zafer Kurugöl ile Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Ateş Kara birer konuşma yapacak.

Çalıştayın sonuçları Cumartesi ilan edilecek…
Çalıştayın Cuma günü yapılacak olan bölümünde ortaya çıkacak olan sonuçlar, etkinliğin Cumartesi günkü bölümünde ilan edilecek ve dünyada aşı konusunda son yıllarda meydana gelen yenilikler konusunda sunumlar yapılacak.

Katılımcılar…
Sağlık Bakanlığı himayesinde Kıbrıs Türk Pediatri Kurumu işbirliğiyle gerçekleştirilecek olan Çalıştaya, tüm pediatri uzmanları, pratisyen hekimler, hemşireler, eczacılar ve Sağlık Bakanlığı’nın ilgili personeli katılacak.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik GAZİMAĞUSA DEVLET HASTANESİ'NE HEMODİYALİZ CİHAZI BAĞIŞI
 
 25 Ekim 2011, Salı
         Hemodiyaliz Bağışı
 
         Mağusa Kale Lions, Mağusa Hastanesi'ne Hemodiyaliz Bağışladı...
arrow KÂŞİF: "ORGAN NAKLİNE İMKÂN VERECEK HASTANENİN YAPIMI
      OLMAZSA OLMAZ BİR İHTİYAÇTIR"

Mağusa Kale Lions Kulübü, kronik böbrek yetmezliği olan hastaların tedavisinde kullanılmak üzere Gazimağusa Devlet Hastanesi'ne hemodiyaliz cihazı bağışladı.

Cihaz, Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif’in de katıldığı törende hastaneye teslim edilerek hizmete konuldu.

Kâşif
Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif törende yaptığı konuşmada, Mağusa Kale Lions Kulübü'nün kısa bir süre önce de Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'ne cihaz bağışladığını belirterek, bugün bağışladığı hemodiyaliz cihazının da kronik böbrek yetmezliği olan hastalar için büyük önem taşıdığını  ifade etti.

Bakan Kâşif, toplumun sağlık alanındaki ihtiyaçlarını gidermek için devlet ve sivil toplum örgütlerinin işbirliğine dikkat çekti.

Kâşif, temennilerinin, organ nakline imkân verecek bir hastane inşa ederek böbrek hastalarını hemodiyaliz cihazlarından kurtarmak olduğunu ifade ederek, 2012 yılında yapımına başlamayı hedefledikleri hastanenin olmazsa olmaz ihtiyaç haline geldiğini söyledi.

Gürün
Mağusa Kale Lions Başkanı Seray Gürün de, insanlığa hizmet eden Lions kulüpleri olarak bu yılki ana aktivitelerinin hemodiyaliz bağışı olduğunu belirterek, cihazın hastaneye ve hastalara hayırlı olması dileğinde bulundu.

Özcenk
Gazimağusa Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Erdal Özcenk de, hemodiyaliz cihazının kronik böbrek yetmezliği olan hastaların yaşamlarını devam ettirebilmeleri için olmazsa olmaz cihaz olduğunu vurgulayarak, bağış için Mağusa Kale  Lions Kulübü'ne teşekkür etti. Özcenk, bir süre önce  Gazimağusa  Devlet Hastanesi Geliştirme Derneği'nin de hastaneye hemodiyaliz cihazı bağışladığını belirtti. Son bağışlarla birlikte Gazimağusa Devlet Hastanesi'ndeki hemodiyaliz cihazı sayısı 7'ye yükseldi. (TAK)

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik KAŞİF: "TÜRKİYE'NİN NADİDE KURULUŞU THY İLE İŞBİRLİĞİMİZ
      DEVAM EDECEK"
 
 24 Ekim 2011, Pazartesi
         THY Ziyareti
 
         Türk Hava Yolları KKTC Genel Müdürü Ömer Uzun'u kabul eden Sağlık Bakanı Kâşif:
arrow "TÜRKİYE'NİN NADİDE KURULUŞU THY İLE İŞBİRLİĞİMİZ
        DEVAM EDECEK"

Kâşif: "THY Türkiye'nin nadide bir kuruluşudur. THY'nin Dünya çapında edindiği haklı başarıları, gururla takip etmekteyiz. Gün geçtikçe de THY'nin bu başarısını taçlandırdığını görüyor, takdir ediyoruz"

Uzun: "THY'nin Kıbrıs'taki bayrağını daha da yukarılara taşıyacağız"

Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, bu sabah Türk Hava Yolları (THY) KKTC Genel Müdürlüğüne yeni atanan Ömer Uzun’u makamında kabul etti.

Sağlık Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Birimi’nden yapılan açıklamaya göre kabulde ilk konuşmayı yapan THY KKTC Genel Müdürü Ömer Uzun, Kıbrıs’ta bulunmaktan ve böylesi önemli bir görevi icra edecek olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Bayrak daha da ileri taşınacak…
Uzun, “THY çok uzun yıllardan bu yana Kıbrıs’ta faaliyet göstermektedir. Görev yapacağım süre zarfınca sizlerden de alacağımız destekle, THY’nin Kıbrıs’taki bayrağını daha da yukarılara taşıyacağız.

THY Türkiye’nin nadide bir kuruluşudur…
Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif de yaptığı konuşmada, THY’nin Türkiye’nin adeta göz bebeği olduğunu söyleyerek, “THY Türkiye’nin nadide bir kuruluşudur. THY’nin Dünya çapında edindiği haklı başarıları, gururla takip etmekteyiz. Gün geçtikçe de THY’nin bu başarısını taçlandırdığını görüyor, takdir ediyoruz” dedi.

Sağlık alanında işbirliği gelişerek devam edecek…
Sağlık Bakanlığı’nın geçmişten beri THY ile işbirliği içerisinde olduğunu da belirten Bakan Kâşif, “Hastaların yurt dışına sevkiyatında THY’nin katkıları yadsınamaz. Bu iyi ilişkiyi geliştirerek sürdürme kararlılığındayız” dedi. 

Bakana THY maket uçağı hediye edildi...
Kabulün sonunda THY KKTC Genel Müdürü Ömer Uzun, Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif’e THY’nin maket uçağını hediye etti. Sağlık Bakanı Kâşif de, Uzun’a Kıbrıs el sanatları işlemeli mini bir sandık hediye etti.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik İKİ ADET OTOMATİK ASPİRATÖR CİHAZ BAĞIŞI...
 
 21 Ekim 2011, Cuma
         Aspiratör cihaz bağışı
 
         Kıbrıs Türk Yardımsever Kadınlar Derneği, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu
         Devlet Hastanesi Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Servisine;
arrow İKİ ADET OTOMATİK ASPİRATÖR CİHAZI BAĞIŞLADI

Başkanlığını Talia Baştürk'ün yaptığı Kıbrıs Türk Yardımsever Kadınlar Derneği, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Servisine ihtiyaç duyulan 2 adet otomatik aspiratör cihazı bağışladı.

Bakanlık Basın Bürosu'ndan yapılan açıklamaya göre, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Rifat Siber ve Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Servisi Klinik Şefi Dr. Sevgi Öksüz'e bir ziyaret gerçekleştirdi.

Ziyareti, Dernek Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte yapan Talia Baştürk, gerçekleştirdikleri etkinlerde elde ettikleri gelirlerle hastaneye cihaz bağışlamaktan dolayı büyük bir mutluluk hissettiklerini söyledi. Bundan sonraki devrelerde de benzeri katkıları yapmak için çalışacaklarını da kaydeden Baştürk, bağışladıkları cihazların hayırlı olması dileğinde bulundu.

Kabulde teşekkür mahiyetinde kısa bir konuşma yapan Başhekim Dr. Rifat Siber, Kıbrıs Türk Yardımsever Kadınlar Derneğine teşekkür ederek, derneğin daha önce de bağışta bulunduğunu belirtti.

Konuşmasında, hastaneye yapılan bağışların önemli olduğuna işaret eden Siber, yapılan bağışın Devlet – Sivil Toplum örgütü dayanışmasına güzel bir örnek olduğunun altını çizdi.

Siber, "Kıbrıs Türk Yardımsever Kadınlar Derneği daha önce de hastanemize Bilgisayar ve Tekerlekli Sandalye bağışı yapmıştı. Kendilerine bir kez daha teşekkür eder, bu güzel bağışın tüm topluma örnek olmasını temenni ederim" dedi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik ÜCRETSİZ MEME KANSER TARAMA KAMPANYASI HALKIN YOĞUN
      İLGİSİNDEN DOLAYI 15 KASIM 2011 TARİHİNE KADAR UZATILDI
 
 21 Ekim 2011, Cuma
         Mustafa Akçaba
 
         Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Akçaba:
arrow "ÜCRETSİZ MEME KANSER TARAMA KAMPANYASI HALKIN YOĞUN
      İLGİSİNDEN DOLAYI 15 KASIM 2011 TARİHİNE KADAR UZATILDI"

Sağlık Bakanlığı'nın Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun eşi, Meral Eroğlu himayelerinde başlattığı ve daha önce 31 Ekim 2011 tarihinde sona ereceği duyurulan, "Ücretsiz Meme Kanser Tarama Kampanyası" halkın yoğun ilgisinden dolayı 15 Kasım 2011 tarihine kadar uzatıldı.

Halka ücretsiz meme kanser taraması devam edecek…
Sağlık Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Birimi aracılığıyla taramayla ilgili bilgi veren Bakanlık Müsteşarı Mustafa Akçaba, “Kanserde Erken Teşhis Hayat Kurtarır” sloganıyla başlattıkları ve Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Erken Tanı Merkezi’nde devam eden kampanyanın halka ücretsiz olduğunun altını çizdi ve özellikle risk gurubunda bulunanların mutlaka kampanyadan yararlanmalarını istedi.
 
Kampanyada 7 iş gününde 250 tarama gerçekleşti…
Kampanyanın çok yoğun ve başarılı bir şekilde devam ettiğini ve bundan duydukları memnuniyeti de kaydeden Akçaba,  “Taramada, bugüne kadar toplam 7 iş gününde 250 tarama gerçekleştirildi. Bunun dışında da toplam 300 kişiye randevu verildi. Ancak, meme kanser tarama kampanyasına çok yoğun ilgi var ve 600 kişi tarama için sırada bekliyor. Dolayısıyla söz konusu kampanyayı 15 Kasım 2011 tarihine kadar uzattık” dedi.
 
Kanser taramaları yıl içerisinde sürekli devam edecek…
Açıklamasında Akçaba, halkın Devlet Hastanesi’nde yapılan kanser tarama kampanyalarına gösterdiği ilgiden duyduğu memnuniyeti de ifade etti ve halk tarafından ilgi gören ücretsiz kampanyanın yıl içerisinde de sürekli devam edebileceğine değindi.

Müracaatlar için 223 56 45 numaralı telefon aracılığıyla… 
Yurttaşların, meme kanser taraması için randevu alabilecekleri yöntem hakkında da bilgi veren Akçaba,  ilgilenen yurttaşların mesai saatleri içerisinde 223 56 45 numaralı telefonu arayarak randevu almalarının gerekmekte olduğunu belirtti.

Erken tanı ve muayene önemli…
Sağlık Bakanlığı’nın, “Ücretsiz Meme Kanseri Taraması Kampanyası” ile bir ilke daha imza attığını söyleyen Akçaba, erken muayene ve erken tanının her türlü hastalığın önünü aldığını, insanların ömrünü uzattığını ifade etti.

Sağlık Bakanlığı’nın, hastanelere gerçekleştirdiği atılımlarla, halk sağlığının daha ileri noktalara taşınmasını hedeflediğini de anlatan Akçaba, “Gerek söz konusu kampanyaya, gerekse Bakanlık bünyesinde atılan tüm olumlu adımlara katkı koyan sağlık çalışanları ve herkese teşekkür ederim” dedi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik ETKİLİ İLETİŞİM BECERİLERİ EĞİTİMİ BAŞLATILDI
 
 20 Ekim 2011, Perşembe
         Etkili İletişim Becerileri Eğitimi
 
         Sağlık Bakanlığı'ndan, Hastane ve Sağlık Merkezleri'nde görev yapan Güvenlik
         Görevlilerine yönelik;
arrow ETKİLİ İLETİŞİM BECERİLERİ EĞİTİMİ BAŞLATILDI

Kâşif: "Eğitim, Güvenlik Görevlilerinin insanlarla daha güzel ve sağlıklı bir iletişim kurulmasına katkı yapacak"

Sağlık Bakanlığı, Devlet Hastaneleri ve Sağlık Merkezleri’nde görev yapan 77 Güvenlik Görevlisine yönelik “Etkili İletişim Becerileri” konulu bir eğitim çalışması başlattı.
  
Bakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Biriminin verdiği bilgiye göre 2 ay süresince, haftada 4 gün boyunca ve her personele toplam 12 saati içerecek olan eğitimleri Uzman Eğitim Hemşiresi Güley Abatay verecek.

Lefkoşa Kentsel Sağlık Merkezi’nde gerçekleştirilecek eğitimler için bu sabah açılış töreni düzenlendi. Törende Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Hatice Faydalı, Bakanlık Özel Kalem Müdürü Müge Tancer ile Temel Sağlık Hizmetleri dairesi Başhekimi Kezban Akyön ve Kentsel Sağlık Merkezi Yetkilileri hazır bulundu.

Eğitim çalışmasının başlangıcı için düzenlenen törende konuşma yapan Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, Etkili İletişim Becerileri konusunda yapılacak olan eğitim çalışmasının önemine değindi ve eğitimin, hastane ve sağlık merkezlerinde görev yapan özel güvenlik çalışanlarının, insanlarla daha güzel ve sağlıklı iletişim kurmalarına katkı sağlayacağını söyledi.

Konuşmasında, topluma şifa dağıtan hastane ve sağlık merkezlerinde görev yapmanın çok zor olduğunu söyleyen Kâşif, özellikle acil kapılarında görev yapanların işlerinin daha zor olduğunu belirtti.

 “Hastanelerin acil servislerinde feryat vardır, stres vardır. Orada görev yapan arkadaşlar zor koşullarda çalışıyorlar. Haliyle bazen gerginlikler ve sıkıntılar de yaşanabilir” diye sözlerini sürdüren Kâşif, yapılması gereken şeylerin var olduğunu söyleyerek, personelin insanlarla kavga ederek veya tartışarak sorun ve sıkıntıları çözemeyeceğini kaydetti.

Hastane kapılarında insanlarla sağlıklı ve iletişim önemli…
Hastane veya sağlık merkezlerinde görev yapan güvenlik görevlilerinin, kapılarda insanlarla sağlıklı iletişim kurmalarının önemine de değinen Bakan Kâşif, eğitimlere katılan güvenlik görevlilerine, eğitimi ciddiye alıp kendilerini geliştirmelerini söyledi.

Bakan Kâşif,  eğitimlere katılanlara yönelikse, “hastane kapılarında iletişim çok önemlidir. İnsanlarla daha güzel diyalog kurmanın yöntemlerini bu eğitimlerde alacaksınız ve eğitimlerden sonra daha iyi iletişim kurma şansına kavuşacaksınız” dedi. 

Eğitimler 10 konudan oluşuyor…
Eğitimlerle ilgili bilgi veren Güley Abatay, “Etkili İletişim Becerileri” konulu çalışmanın toplam 10 başlığı içerdiğini söyledi.

İletişimin tanımı ve önemi, iletişimi engelleyen etmenler, sözsüz iletişim, iletişimde algı ve ön yargılar, etkili dinleme, duygu ifadesi, kendini tanıma, ‘ben dili’ ifadesi, empati ve stresle baş etme ana başlıklarını içeren eğitimler, 2 ay süresince haftada 4 gün boyunca ve her personele toplam 12 saati içerecek şekilde olacak.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik BAKAN KAŞİF: "SAĞLIK TARAMALARI ÇOK ÖNEMLİ..."
 
 19 Ekim 2011, Çarşamba
         Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kaşif
 
         Sağlık Bakanlığı himayesinde gerçekleştirilen "Pediatrik Onkoloji Farkındalığını Artırma" toplantısı yapıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Bakan Kâşif:
arrow "SAĞLIK TARAMALARI ÇOK ÖNEMLİ..."

Kâşif: "Çocuklara çok önem veriyoruz, çünkü çocuklar ne kadar sağlıklı yetişirse geleceğe o kadar sağlıklı olacak. Kimsenin görmek istemediği illet olan kansere maalesef zaman zaman rastlanıyor. Teknolojinin gelişimi ile onkoloji vakaları arttı. Hastalığın artırmasında kimyasalların etkisi de büyüktür. Yediğimizde, içtiğimizde, çevremizde havamızda her tarafta bu illete yön veren, bu illeti tetikleyici unsurlar var"

Türk Pediatrik Onkoloji Derneği, Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı ve Kıbrıs Türk Pediatri Kurumu’nun  desteği ve KKTC Sağlık Bakanlığı’nın  himayesinde “Pediatrik Onkoloji Farkındalığını Artırma”  toplantısı düzenledi.

Golden Tulip Otel’de dün akşam yer alan toplantı Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar Kanserle Savaş Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı  Nüket Gündüz, Kıbrıs Türk Pediatri Kurumu Başkanı Dr. Cemal Mert ve Türk Pediatrik Onkoloji Grubu (TPOG) Derneği Başkanı Prof. Dr. Rejin Kebudi’nin açılış konuşmalarıyla başladı.

Açılış Konuşmalarının ardından Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları A.D Pediatrik Onkoloji Bilim Dalı üyesi Prof. Dr. Mehmet Kantar “Pediatrik  Kanserde Epidemiyoloji ve Etiyoloji” konulu bir sunum gerçekleştirdi. Ardından İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları A.D Pediatrik Hematoloji-Onkoloji Bilim Dalı üyesi Prof. Dr. Rejin Kebudi “Pediatrik Solid Tümörlerde Belirti ve Bulgular” konulu konuşmasını yaptı.
Daha sonra Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları A.D. Pediatrik Hematoloji Bilim Dalı üyesi Prof. Dr. Volkan Hazar, “Çocuklarda Lösemide Belirti ve Bulgular, Periferik Yayma Değerlendirmesi” konusunda bir sunum yaptı. Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi ve  Doğu Akdeniz Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nden Doç. Dr.  Kudret Çağlar’ın yaptığı “Tanı Yöntemleri ve Ayırıcı Tanı” konulu konuşma ile sunumlar sona erdi.

Kâşif
Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, konuşmasında, doktorluk mesleğinin çok değişik bir meslek olduğunu kaydederek doktorluğu “bir genç kıza âşık olmaktan öte bir şey” olarak nitelendirdi.

Kâşif, “Sevgiliniz, eşiniz, çocuğunuz olsa bile, onları bırakabilirsiniz ama hastanızı bırakamazsınız, hastanızı boşayamazsınız, mümkün değil, ettiğiniz yemine aykırı bir hareket olur” diye konuştu.

Konuşmasında sigaranın zararlarından da bahseden Kâşif, kimsenin sigara içmemesini istedi ve sigaranın mutluluk değil mutsuzluk getirdiğini söyledi.

“Sağlık taramaları çok önemli”
Sağlık taramalarının çok önemli olduğunu vurgulayan Kâşif, Sağlık Bakanlığı bünyesinde bir süre önce meme kanseri taraması başlatıldığını hatırlattı. Sağlıkta farkındalık yaratmak ve bu şekilde insanların sağlığına daha fazla önem vermesi için çalışmalarını sürdüreceklerini dile getiren Kâşif, çocuklara da çok önem verdiklerini vurguladı. Çocuklar ne kadar sağlıklı yetişirse geleceğe o kadar sağlıklı ve yetişkin nesillerle ilerleneceğini dile getiren Kâşif, “kimsenin görmek istemediği illet” diye nitelendirdiği onkolojiye maalesef  zaman zaman rastlandığını belirtti. Teknolojinin gelişimi ile onkoloji vakalarının arttığını söyleyen ve hastalığın artırmasında kimyasalların etkisinin de büyük olduğunu belirten Kâşif,  “Yediğimizde, içtiğimizde, çevremizde havamızda her tarafta bu illete  yön veren, bu illeti tetikleyici unsurlar var” dedi.

“Santrallerin bacaları filtrelenmeli”
Dün meclisten geçirilen çevre yasası ile “artık daha temiz ve güzel bir çevre” diyerek yola çıkacaklarını ifade den Kâşif, çevre kirliliğini yok etmek için çalışacaklarını belirtti. 

Santrallerden çıkan dumanların filtrelenmesi gerektiğini ifade eden Kâşif, hükümetin bu yöndeki çalışmalarının süreceğini dile getirdi. KKTC’nin radyoaktif haritasının şu an için temiz olduğunu ifade eden Kâşif, bakanlığa gelişinden bu yana iki kez ölçüm yapıldığını kaydetti.

“Tiroid kanserleri artıyor”
Guatırla ilgili hastalıkların ve tiroid kanserlerinin KKTC’de  artmakta olduğunu dile getiren Kâşif, “Demek ki, bununla ilgili etkenler var ki bu hastalıklar artıyor” dedi ve önlemler üzerinde çalışıldığını belirtti.

Kâşif mide barsak kanserlerinin de son yıllarda arttığını, bunun yenilen içilen gıdalarda bulunan pestisitten (kimyasal kalıntı) kaynaklandığını kaydetti.

Devlet labaratuarı
Kâşif Devlet Laboratuvarının birkaç ay içinde akredite olacağını ve ülkeye gelen her gıdanın tahlillerinin yapılacağını, limitlerin üzerinde  kalıntı tespit edilmesi halinde bu ürünlerin ülkeye giremeyeceğini ifade etti.
Kâşif ülke içinde bahçe ve seralardaki ürünlerin de tahlillerinin yapıldığını, bu yıl üzümde çok fazla pestisite rastlandığını, üreticilere bitkilerin alabileceği ilaç zaman ve dozları konusunda eğitim verilmesi gerektiğini belirtti.

Gündüz
Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar Kanserle Savaş Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı  Nüket Gündüz de, konuşmasında, Vakıfla ilgili bilgiler verdi. Gündüz,  Vakfın sadece Kuzey Kıbrıs sınırları içinde kalmayıp Güney’de bulunan Karaskakio Vakfı ile iş birliği sonucunda dünya ilik havuzunda Kıbrıslı Türkler’e ait bir rezerv oluşmasını sağladığını, oluşan bu rezervden 34 Kıbrıslı Türk’ün, dünyanın değişik yerlerindeki kanser hastası kişilere iliklerini bağışladıklarını anlattı.

Mert
Kıbrıs Türk Pediatri Kurumu Başkanı Dr. Cemal Mert de, KKTC’nin kanser bakımından bir anlamda şanslı bir anlamda da şanssız olduğunu söyledi. Total kanser vakalarının dünya ortalamalarının üstünde olmasının bir şanssızlık olduğunu ve bunu önlemek için ciddi çalışmalar yapılması gerektiğini dile getiren Mert, pediatrik onkoloji ve hematoloji doktorlarına ulaşmanın kolay oluşunun ve tedavinin devlet güvencesi altında oluşunun da bir şans olduğunu söyledi.

Kıbrıs Türk halkının bilgili ve bilinçli bir halk olduğunu ancak harekete geçmek konusunda başarılı olmadığını dile getiren Mert, Kıbrıs Türk Pediatri Derneğinin, harekete geçme konusunda ciddi adımlar attığını anlattı. Anne sütünün önemi ve aşı kampanyası konusunda yaptıkları çalışmaları anlatan Mert, bu konularda Bakanlıktan ciddi bir destek aldıklarını da ifade etti. Mert, Türkiye’den profesörlerin katılımı ile ilerleyen dönemde yapacakları bir Çalıştay’ın ardından gerekirse ulusal aşı takviminin güncelleneceğini de kaydetti.

KKTC’de çocuk ölümlerinin dünya ortalamalarının çok altında olduğunu, bu hususta ailelerin  büyük hassasiyetleri olduğunu anlatan, hematoloji ve onkoloji alanında uzmanların bulunduğunu, hasta güvensizlik sorununu da aştıklarını söyleyen Mert, ancak Devlet Hastanesi’nde pediatrik nörolog bulunmadığını, büyük sıkıntı yaratan bu eksikliğin giderilmesi gerektiğini ifade etti.

Kebudi
Türk Pediatrik Onkoloji Grubu Derneği Başkanı Prof. Dr. Rejin Kebudi de, farkındalığı artırmanın çok önemli olduğunu söyledi ve hem Türkiye’de hem de KKTC’de pediatrik Onkologların büyük bir fedakârlıkla çalıştığını ifade etti. Bu toplantıda erken tanı ve bulgu belirtilerini anlatacaklarını söyleyen Kebudi, erken tanının önemini vurguladı.

Kuzey Kıbrıs’taki eğitim düzeyinin yüksek oluşunun hem aileler hem de hekimler açısından olumlu bir durum olduğunu söyleyen Kebudi, bunun çocuk ölümlerinin az oluşunu getirdiğini ifade etti.

Kebudi,  toplantıda tanının nasıl konacağı, hangi tetkiklerin yapılacağı,  hangi tetkikler yapılırken fayda sağlandığı, hangileri yapılırken çocuklara zarar verdiği üzerinde konuşacaklarını anlattı. (TAK)
 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik DİYABET EĞİTİM PROGRAMLARI...
 
 18 Ekim 2011, Salı
         Diyabet Eğitim Programı
 
         Sağlık Bakanlığı:
arrow DİYABET EĞİTİM PROGRAMI BAŞLATTI

Diyabet eğitimleri, diyabetlilerin yanı sıra, diyabetli yakınları, diyabet riski taşıyanlar ve katılmak isteyen herkese açık olacak.

Dr. Hasan Sav: " Eğitimli ve bilinçli hastalarda komplikasyon oranı daha düşük olur"

Sağlık Bakanlığı, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Endokrin ve Diyabet Merkezi’nde “Diyabet Eğitim Programı” adı altında bir çalışma başlattıklarını açıkladı.

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamaya göre her yıl yapılmakta olan ve gelenekselleşen diyabet eğitimleri, diyabetlilerin yanı sıra, diyabetli yakınları, diyabet riski taşıyanlar ve katılmak isteyen herkese açık olacak.

Diyabetle ilgili tüm konular anlatılacak…
Belli bir sırayla diyabetle ilgili tüm konular anlatılacağı eğitimlerin ilki, 19 Ekim 2011 Çarşamba günü, Endokrin ve Diyabet Merkezi ikinci katındaki toplantı salonunda 09.00 ile 11.00 saatleri arasında yapılacak ve yıl boyunca her Çarşamba devam edecek.
 
Diyabette beslenme…
Diyabetliler için önemli olan “beslenme bilgileri” konusunda da sunumların yapılacağı eğitimlerde, Endokrin Uzmanları, Diyet Uzmanları, Diyabet Hemşireleri ve Diyabetle ilgili diğer alanların uzmanları görev alacak.

Diyabet Eğitimleri 11 yıldan beri devam ediyor…
Konuyla alakalı olarak Bakanlık Basın Bürosuna konuşan, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Klinik Şefi Dr. Hasan Sav, diyabet eğitimlerinin 11 yıldan beri devam ettiğini belirterek, diyabet konusunda eğitim alan hasta veya hasta yakınlarının diyabetle daha kolay mücadele yapabildiğinin altını çizdi.
 
Diyabete yaklaşım ve hastada diyabet psikolojisinin düzeltilmesinde eğitimlerin önemli olduğunu kaydeden Sav, eğitimli ve bilinçli hastalarda komplikasyon oranının daha düşük olduğunu söyledi.
 
Ayrıntılı bilgi için Endokrin merkezine müracaat yapılabilir…
Eğitimlerle ilgili olarak daha ayrıntılı bilgi için yurttaşların, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Endokrin ve Diyabet Merkezine şahsen müracaatta bulunabileceklerini de söyleyen Dr. Hasan Sav, Devlet Hastanesinin 228 54 41 ile 223 24 41 (iç hat: 1084-1085) numaralı telefonlarını da arayarak bilgi alınabileceğini kaydetti.

Diyabet eğitim programı:

19 Ekim Çarşamba                         09.00             Dr. Hasan Sav
                                                                                   (Neden diyabet oluruz?)
                                                            10.00              Dyt. Müjgân Öztürk

26 Ekim Çarşamba                         09.00             Diyabet hemşiresi Aynur Baykal
                                                                                   (Egzersiz ve diyabet)
                                                            10.00              Dyt. Müjgân Öztürk

2 Kasım Çarşamba                         09.00             Dr. Osman Köseoğluları
                                                                                   (Diyabette tedavi ilkeleri)
                                                             10.00             Dyt. Müjgân Öztürk

16 Kasım Çarşamba                       09.00             Diyabet hemşiresi Ayşe Şahin
                                                                                    (Diyabetlinin evde kendi takibi)
                                                             10.00             Dyt. Fatma Barbaros

23 Kasım Çarşamba                       09.00             Dr. Deren Oygar
                                                                                    (Diyabetin Nefrolojik takibi)      

30 Kasım Çarşamba                       09.00             Dr. Ayşe Köseoğluları
                                                                                    (Diyabet ve göz hastalıkları)

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik 16 EKİM DÜNYA GIDA GÜNÜ...
 
 16 Ekim 2011, Pazar
         Dünya Gıda Günü
 
         Sağlık Bakanlığı, bu yıl "Gıda Fiyatları – Krizden İstikrara" temasıyla kutlanacak olan
         16 Ekim Dünya Gıda Günü dolayısıyla mesaj yayımladı:
arrow "BU YIL AÇLIK VE AÇLIKLA MÜCADELEYE DİKKAT ÇEKİLİYOR"

Dünya Bankası verilerin göre; 2010-2011 yıllarında artan gıda fiyatlarından dolayı yaklaşık 70 milyon insan aşırı yoksullaştı.

Dünya Gıda Günü dolayısıyla, gıda fiyatlarının dalgalanma sebepleri ve global toplumun en zayıf üyeleri olan yoksullar üzerindeki etkisinin azaltılması için yapılması gerekenlere ciddi bir şekilde eğilme fırsatı yaratılacak.

Sağlık Bakanlığı, bünyesindeki 5 Mühendisi ve 21 Sıhhiye Müfettişiyle gıda güvenliğini en iyi şekilde sağlamaya çalışıyor. Mevzuata uygun olmayan ürünlerin ithalatına, üretilmesine ve satılmasına izin verilmemektedir. .

Sağlık Bakanlığı, 16 Ekim Dünya Gıda Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda,  dünyada gıda fiyatlarında artış yönünde yaşanan dalgalanmaların, gelişmekte olan ülkelerde gıda güvenliği açısından büyük bir tehdit oluşturmakta olduğunu açıkladı.

Açlık ve açlıkla mücadeleye dikkat çekilmeye çalışılıyor…
Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamada, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından her yıl bir tema saptanarak etkinlikler yapıldığı belirtilerek, açlık ve açlıkla mücadeleye dikkat çekilmeye çalışılmakta olunduğu kaydedildi.

“Dünya Gıda Günü dolayısıyla yapılan etkinliklerde, gıda üretimi, tüketimi ile gıda güvencesine ilişkin konular gündeme taşınarak küresel anlamda büyük önem arz eden açlık ve açlıkla mücadeleye dikkat çekilmeye çalışılmaktadır”  denilen açıklamada, bu durumdan en fazla etkilenenlerin ise yoksul kesimlerin olduğuna vurgu yapıldı.

Bu yıl ana tema: “Gıda Fiyatları-Krizden İstikrara”
Açıklamada, dünyada gıda fiyatlarındaki dalgalanmaların savunmasız kesim üzerindeki etkisinin azaltılması için ne yapılabileceği ve bu eğilime ışık tutmak için FAO, bu yılın ‘Dünya Gıda Günü’ temasının “Gıda Fiyatları-Krizden İstikrara” şeklinde saptandığı belirtildi.
 
Bu yıl Dünya’da, 70 milyon insan aşırı yoksullaştı…
Dünya Bankası verilerin göre; 2010-2011 yıllarında artan gıda fiyatlarından dolayı yaklaşık 70 milyon insanın aşırı yoksullaştığının ifade edildiği açıklamada, bu önemli günde, gıda fiyatlarının dalgalanma sebeplerine ve global toplumun en zayıf üyeleri üzerindeki etkisinin azaltılması için yapılması gerekenlere ciddi bir şekilde eğilme fırsatı yaratılmakta olunduğunun altı çizildi.

Sağlık Bakanlığı, bünyesindeki 5 Gıda Mühendisi ve 21 Sıhhiye Müfettişiyle
gıda güvenliğini en iyi şekilde sağlamaya çalışıyor…

Gıda günü dolayısıyla yapılan açıklamada, Sağlık Bakanlığı’nın gıda güvenliği sağlanmasında ve sürdürülmesinde hassas olduğuna dikkat çekilerek, Bakanlığın,  üzerine düşen görevleri, bünyesinde bulunan 5 Gıda Mühendisi ve tüm bölgelerde aktif olarak görev alan 21 Sıhhiye Müfettişleri yardımıyla en iyi şekilde yerine getirmeye çalıştığı kaydedildi.

Mevzuata uygun olmayan ürünlerin ithalatına, üretilmesine ve satılmasına
izin verilmemektedir…

Açıklamada, vatandaşların sağlıklı ve güvenilir gıda maddesi ile içme suyu tüketmesini sağlamak için sürekli denetim ve kontrollerin yapılmakta olduğuna işaret edilerek, “Bu denetim ve kontrollerde insan sağlığına ve yürürlükteki mevzuata uygun olmayan ürünlerin ithalatına, üretilmesine ve satılmasına izin verilmemektedir, ayrıca bu işyerlerinin de Bakanlık tarafından kapatılmaktadır” denildi.

Güvenli gıda tüketimi için yasa ve tüzük çalışmaları…
Açıklamada, zaman zaman basında da sıkça gündeme gelen ve gerçekten Ülkenin bu konudaki ihtiyacı olan günün koşullarına uygun gıda yasası ve tüzük çalışmalarının yapıldığını belirten Sağlık Bakanlığı,  “Bakanlığımızın başlatmış olduğu reform ve altyapı çalışmalarından birisi olan sağlıklı ve güvenilir gıda maddesi üretimi, ithali ve tüketimi konularında çıkarılacak bu yasayı etkili bir şekilde uygulayacak mesleki formasyonları gıda ile ilişkili meslek gruplarının bakanlığımızın bünyesinde daha fazla sayıda istihdam edilmesi için girişimlerimizi de daha önceden başlatmış bulunmaktayız” dedi.

Gıda güvencesini sağlamak ve sürdürebilmenin globalleşen dünyada ancak ulusal ve uluslararası işbirliği ile mümkün olabileceğinin ifade edildiği açıklamada, Gelişmiş ülkelerin, uluslararası kuruluşların, sivil toplum kuruluşlarının ve ulusal yöneticilerin açlığın önlenmesinde daha samimi olmaları dileği ile Dünya Gıda Günü’nü kutlarız” denildi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik PEDİATRİK ONKOLOJİ FARKINDALIĞINI ARTIRMA TOPLANTISI...
 
 14 Ekim 2011, Cuma
         Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kaşif
 
         Sağlık Bakanlığı himayelerinde;
arrow PEDİATRİK ONKOLOJİ FARKINDALIĞINI ARTIRMA TOPLANTISI…

Sağlık Bakanlığı, Türk Pediatrik Onkoloji Derneği tarafından, Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı ve Kıbrıs Türk Pediatri Kurumu desteği ile "Pediatrik Onkoloji Farkındalığını Artırma Toplantısı" gerçekleştirileceğini bildirdi.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, Sağlık Bakanı himayesinde organize edilen ve Ahmet Kâşif’in de hazır bulunup açılışını gerçekleştireceği etkinlik, 17 Ekim 2011 Pazartesi akşamı Lefkoşa’daki Golden Tulip Hotel’de yapılacak.
 
Açılışı Kâşif yapacak…
Pazartesi akşamı saat 19,00’da açılışın gerçekleştirileceği Pediatrik Onkoloji Farkındalığını Artırma Toplantısı’nda “pediatrik kanserlerde epidemiyoloji ve etiyoloji”; “pediatrik solid tümörlerde belirti ve bulgular”; “çocuklarda lösemide belirti ve bulgular, periferik yayma değerlendirmesi” ve “tanı yöntemleri ve ayırıcı tanı” konuları yerli ve yabancı uzmanlar tarafından irdelenecek.

Sağlık Bakanlığı himayesinde bir günlük bir süreyi kapsayacak olan toplantının programı şu şekilde olacak:

• 18.30- 19.00 KAYIT.
• 19.00-19.15   Açılış KONUŞMALARI.
1 - Dr. Ahmet Kâşif; Sağlık Bakanı.
2 - Nüket Gündüz; Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı Mütevelli
      Heyeti Başkanı.
3 - Dr. Cemal Mert; Kıbrıs Türk Pediatri Kurumu Başkanı.   
4 - Prof. Dr. Rejin Kebudi; Türk Pediatrik Onkoloji Grubu (TPOG) Derneği Başkanı.
      Moderatör:   Prof. Dr. Rejin Kebudi,
      Türk Pediatrik Onkoloji Grubu (TPOG) Derneği Başkanı
• 19.15- 19.45: PEDİATRİK KANSERLERDE EPİDEMİYOLOJİ VE ETİYOLOJİ.   
  Prof. Dr. Mehmet KANTAR: Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
  Ana Bilim Dalı ve Pediatrik Onkoloji Ana Bilim Dalı.
• 19.45-20.15: PEDİATRİK SOLİD TÜMÖRLERDE BELİRTİ VE BULGULAR.
  Prof. Dr. Rejin KEBUDİ: İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve   Hastalıkları Ana Bilim Dalı ve Pediatrik Hematoloji-Onkoloji Bilim Dalı.
• 20.15-20.45: ÇOCUKLARDA LÖSEMİDE BELİRTİ VE BULGULAR, PERİFERİK
  YAYMA DEĞERLENDİRMESİ.
  Prof. Dr. Volkan HAZAR: Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
  Ana Bilim Dalı ve Pediatrik Hematoloji Bilim Dalı
• 20.45-21.15:  TANI YÖNTEMLERİ VE AYIRICI TANI
  Doç. Dr. Kudret ÇAĞLAR: Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi ve
  Doğu Akdeniz Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi.
• 21.15-21.30 TARTIŞMA.
• 21.30-22.30  KOKTEYL.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik KANSERDEN KORKMA GEÇ KALMAKTAN KORK…
 
 13 Ekim 2011, Perşembe
         Meme kanseri tarama kampanyası
 
         Ücretsiz Meme Kanseri Tarama Kampanyası, 13-31 Ekim tarihleri arasında
         Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Eken Tanı Merkezi'nde gerçekleştirilecek...
arrow KANSERDEN KORKMA, GEÇ KALMAKTAN KORK!...

Dünya standartlarında düzenlenen kampanya çerçevesinde insanları bilinçlendirici broşürler basıp dağıtımına başlandı.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun eşi Meral Eroğlu’nun himayelerinde Sağlık Bakanlığı’nın katkılarıyla “Kanserden Korkma Geç Kalmaktan Kork” sloganı altında “Ücretsiz Meme Kanseri Taraması Kampanyası” başlatıldı.

Kampanya, 13-31 Ekim tarihleri arasında Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Eken Tanı Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Kampanyanın başlaması nedeniyle bugün Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Erken Tanı Merkezi’nde bir tören düzenlendi.  Törene Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun eşi Meral Eroğlu, Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, Lefkoşa  Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi  Dr. Rifat Siber, diğer yetkililer ve vatandaşlar katıldı. Kampanyanın başlaması nedeniyle  katılımcılara meme kanseri ile mücadelenin simgesi olan “pembe kurdele” takıldı.

Ahmet Kâşif
Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif törende yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun eşi Meral Eroğlu himayelerinde  düzenledikleri “Ücretsiz Meme Kanseri Taraması Kampanyası” ile bir ilke daha imza attıklarını söyledi.

Erken muayene ve erken tanının her türlü hastalığın önünü aldığını, insanların ömrünü uzattığını ifade eden Bakan Kâşif, meme kanserinin elle kontrolde bile tespit edilebileceğini, bu nedenle en ufak bir şüphesi olan kadın erkek veya genç kişilerin en yakın sağlık ocağı, sağlık merkezi veya hastaneye başvurmasını istedi.

Kampanyaya öncülük ettiği için Meral Eroğlu’na teşekkür eden Sağlık Bakanı Kâşif, “Teşhis konacak, tedavi olacak. Amacımız insan sağlığının daha iyiye gitmesi, insanlarımızın daha huzurlu ve mutlu yaşamasıdır” dedi.

Meral Eroğlu
Cumhurbaşkanı  Derviş Eroğlu’nun eşi Meral Eroğlu da yaptığı konuşmada, kampanyaya gösterdikleri ilgi ve katkılarından dolayı başta Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif olmak üzere, görev alacak herkese teşekkür etti.

Kanser kelimesinin telaffuz edilmesinin bile tedirginlik yaratmasına karşın,  meme kanseri konusunda toplumsal duyarlılığı ve bilinci  yükseltmek için  vatandaşların mutlaka kontrol 
olması gerektiğinin altını çizen Meral Eroğlu, kampanyayı bu amaçla başlattıklarını vurguladı.
1980’li yılların sonu 90’lı yılların başında da meme kanseri konusunda bir kampanya düzenlediklerini anımsatan Meral Eroğlu, o dönemlerde kampanyaya kendilerinin teşviki ile kontrole giden bazı kadınlarda kanser teşhisi konduğunu, erken teşhis olduğu için tedavileri yapılan söz konusu kadınların bugün sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürmekte olduklarına vurgu yaptı. Eroğlu “Erken tanı, erken teşhis ve tedavi için bütün kadınlarımızı ve erkeklerimizi kampanyamıza katılmaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

Hatice Özbek
Erken Tanı Merkezi Sorumlu Hekimi Hatice Özbek ise yaptığı konuşmada, Ekim aynının tüm dünyada meme kanseri konusunda bilinçlendirme ayı olduğuna işaret ederek, böylesi bir dönemde kampanyanın başlatılmasına öncülük eden Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun eşi Meral Eroğlu ve kampanyaya katkı koyan  herkese teşekkür etti. Özbek, kampanya çerçevesinde takılan pembe kurdelelerin  meme kanseri ile savaşı simgelediğine dikkati çekti.
KKTC’de meme kanserinin ölüm sebepleri arasında, kalp ve damar hastalıklarının ardından ikinci sırada olduğuna işaret eden Hatice Özbek,  elle tanıyla bile belirlenecek olan böylesi bir hastalığın ölümlerde ikinci sırada yer almasının düşündürücü olduğunu söyledi.
Bu nedenle düzenlenen kampanyanın öneminin büyük olduğunu vurgulayan Özbek, dünya standartlarında düzenlenen kampanya çerçevesinde insanları bilinçlendirici broşürler basıp dağıtımına başladıklarını belirtti.

40 yaşından sonra her erkek veya bayanın meme kanseri kontrolü yapması gerektiğine dikkati çeken Özbek, kampanyanın bugün başlayacağının duyurulmasına karşın dünden 200’e yakın kişinin başvuruda bulunduğunu açıkladı. (TAK)

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik ÜCRETSİZ MEME KANSERİ TARAMA KAMPANYASI…
 
 12 Ekim 2011, Çarşamba
         Sağlık Bakanlığı
 
         Sağlık Bakanlığı'ndan;
arrow ÜCRETSİZ MEME KANSERİ TARAMA KAMPANYASI…

Sağlık Bakanlığı, "Uluslararası Meme Kanseri Bilgilendirme Etkinlikleri" çerçevesinde, ücretsiz meme kanseri tarama kampanyası gerçekleştireceğini açıkladı.

Bakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Birimi’nden yapılan açıklamaya göre tarama kampanyası, tüm Dünya’da olduğu gibi Ülkemizde de her yıl Ekim ayında meme kanserine dikkat çekmek ve yurttaşların bilgilendirilmesini sağlamak amacıyla gerçekleştirilecek.

Kampanya, Perşembe günü saat 11.00’de başlayacak…
Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu’nun eşi, Meral Eroğlu’nun himayelerinde, Sağlık Bakanlığı’nın organizasyonuyla yapılacağı belirtilen kampanya, Perşembe günü saat 11.00’de Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Erken Tanı Merkezi’nde, başlayacak. Açılışta Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif de hazır bulunacak.

Erken teşhis hayat kurtarır…
Kanserde erken teşhisin hayat kurtardığı olgusundan hareketle organize edilen kampanya, Ekim ayı sonuna kadar devam edecek.

Tarama, Lefkoşa Erken Tanı Merkezi’nde ücretsiz yapılacak…
Açıklamada, ilgi duyan yurttaşların, ücretsiz olarak faydalanacağı meme kanser taramaları için mesai saatlerinde 223 56 45 numaralı telefonu arayarak randevu almaları gerektiği kaydedildi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik BAKAN KAŞİF: "STRES, DİĞER FİZİKSEL HASTALIKLARA DA
      ZEMİN HAZIRLAR"
 
 9 Ekim 2011, Cumartesi
         Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kaşif
 
         Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü dolayısıyla
         bir mesaj yayımladı...
arrow "STRES, DİĞER FİZİKSEL HASTALIKLARA DA ZEMİN HAZIRLAR"

Kâşif: "Hangi yaşta olursak olalım, ruhsal sorunlarımızda mutlaka bu alanda uzmana başvurup, yardım almamız şarttır"

Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, bu özel günün Dünyada 1992 yılından beri kutlanmakta olduğunu ve Ruh Sağlığı Gününün temel amacının halkı ruh sağlığı ve hastalıkları konusunda aydınlatmak olduğunu söyledi.

Beden sağlığı ruh sağlığını da etkiler...
Dünya Sağlık Örgütü’nün sağlığı; bedensel, ruhsal ve sosyal iyilik olarak tanımlamakta olduğunu hatırlatan Bakan Kâşif, beden sağlığının ruh sağlığını da etkilediğinin altını çizdi. Kâşif,  “ Fiziksel hastalıklar, insanlarda çaresizlik, umutsuzluk, gelecek endişesi ve başkalarına bağımlı kalma korkusu yaratmaktadır” dedi.

Stres, diğer fiziksel hastalıklara zemin hazırlar…
“Ruhsal sorunlar ve stres, diğer fiziksel hastalıklara zemin hazırlar ya da, mevcut hastalıkların gidişatını kötüleştirebilir” diye sözlerini sürdüren Kâşif,   ruhsal hastalıkların bir kısmının yeterince tedavi edilmemesi durumunda, yeti yitimine neden olabileceğini söyledi.

Çocuk ruh sağlığı…
Dünya Sağlık Örgütünün yapmış olduğu araştırmada, dünyada yeti yitimine en çok yol açan 10 hastalıktan beşini, ruhsal hastalıkların oluşturmakta olduğuna değinen Bakan Kâşif,  ortaya çıkan ruhsal sorunların çocuklukta yerleşmeden, yaygınlaşmadan ele alıp düzeltilmesi ve sağlıklı bireylerin yetişmesi için gerekli önlemlerin planlanması, çocuk ruh sağlığı açısından büyük önem arz etmektedir” dedi.

Ruhsal sorunlarımızda, mutlaka uzmana başvuralım…
Açıklamasının sonunda ruh sağlığımızın, en az beden sağlığımız kadar önemli olduğuna değinen Kâşif,  doğumdan yaşlılığa kadar geçen sürede beden ve ruh sağlığımızı korumanın çok önemli olduğunu, hangi yaşta olursak olalım, ruhsal sorunlarımızda, mutlaka bu alanda uzmana başvurup, yardım almamızın şart olduğunu vurguladı ve tüm halkımıza, stresten uzak sağlıklı günler diledi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik "LABORATUVAR, ULUSLARARASI YETERLİLİK TESTLERİNDE
       ÇOK BAŞARILI"
 
 7 Ekim 2011, Cuma
         Devlet Laboratuvarı Dairesi
 
         Sağlık Bakanlığı bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Devlet Laboratuvarı Dairesi'ni ziyaret eden, Kıbrıs Türk Ticaret Odası Yönetim Kurulu üyeleri, yapılan çalışmaları beğendiklerini ve katkıya hazır olduklarını ifade ettiler...
arrow "LABORATUVAR, ULUSLARARASI YETERLİLİK TESTLERİNDE
        ÇOK BAŞARILI"

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Yönetim Kurulu'ndan bir heyet bugün, Sağlık Bakanlığına bağlı Devlet Laboratuvarı Dairesini ziyaret etti.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkan Vekili Ramazan Gündoğdu başkanlığındaki heyet, Devlet Laboratuvarıyla ilgili zaman zaman kamuoyunda tartışılan konular hakkında bilgi almak ve Laboratuvarda yapılan çalışmaları yerinde görmek amacıyla bu ziyareti gerçekleştirdiklerini belirtti.

Ziyarette ilk konuşmayı yapan Oda Başkan Vekili Ramazan Gündoğdu, Devlet Laboratuvarını, sanılanın ötesinde çok yeterli bulduklarını dile getirerek, “ Devlet Laboratuvarını gezdik gördük ve detaylı bilgi aldık. Bu ziyarette anladık ki, Laboratuvarımız pek çok konuda yeterlidir. Ayrıca, Laboratuvarın daha da iyi olması için kapsamlı çalışmalar yürütülüyor. Tüm bunları memnuniyetle karşılıyoruz” dedi.
 
Katkı koymaya hazırız…
Konuşmasında, Devletin önemli kurumlarından biri olan Laboratuvarın, var olan eksiklerinin giderilmesine yönelik katkı sağlamaya açık olduklarını da ifade eden Gündoğdu, Laboratuvarın tüm personelini özverili çalışmalarından dolayı tebrik etti.

Devlet Laboratuvarı Dairesi Müdürü Yeşim Andıroğlu da konuşmasında, Kıbrıs Türk Ticaret Odası Yetkililerine gerçekleştirdikleri ziyaretten dolayı teşekkür etti ve Dairenin çalışmaları hakkında bilgi verdi.
 
Pestisit analizleri…
Dairenin 1963 yılında kurulduğunu ve kendisinin beşinci Müdür olduğunu hatırlatan Andıroğlu, Laboratuvarda bugüne kadar çalışan tüm personelin büyük bir özveriyle, geç saatlere kadar çalıştığının altını çizdi.

Devlet Laboratuvarı’nda 6 bölümün faaliyet gösterdiğini anlatan Andıroğlu, son zamanlarda en güncel konu olan “pestisit” analizleri hakkında da bilgi verdi.

Hedef, bir üründe 200 pestisit analizi yapmak…
Laboratuvarın, sürekli gelişim kat ettiğine değinen Andıroğlu, geçmişte bir üründe sadece 50 tane yaptıkları pestisit analizlerini, yeni alınan cihazdan sonra 110’a taşıdıklarını ancak, hedeflerinin bir üründe 200 tane pestisit analizi yapmak olduğunu belirtti.

TÜRKAK’a Akreditasyon…
Devlet Laboratuvarını Türk Akreditasyon Kurumu TÜRKAK’a akredite etmek için 2 yıldan beri çalışma sürdürdüklerini anlatan Andıroğlu, “ Devlet Laboratuvarını Türk Akreditasyon Kurumuna akredite etmek için 2 yıldan beri yoğun bir çalışma sürdürüyoruz. Umut ediyoruz ki, kısa bir süre akredite işlemleri tamamlanacak” dedi.

Laboratuvar Uluslararası yeterlilik testlerinde başarılı…
Andıroğlu, Laboratuvarın sürekli olarak Uluslararası testlere katıldığını ve Sağlık Bakanlığı’nın laboratuvarın gelişimi için her türlü desteği verdiğini söyledi. Testlerde genellikle olumsuz çıkan bir durumla karşılaşmadıklarını da ifade eden Andıroğlu, Devlet Laboratuvarı personelinin son derece donanımlı olduğunun altını çizdi ve Laboratuvarda üretilen sonuçların çok güvenilir olduğunu söyledi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik BAKAN KAŞİF: "ÜLKEYE SON DERECE YARARLI TEMASLARDA
      BULUNARAK DÖNDÜK"
 
 5 Ekim 2011, Çarşamba
         İslam İşbirliği Teşkilatı 3. Sağlık Bakanları Konferansı
 
         İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) III. Sağlık Bakanları Konferansı Toplantısına katılan ve Ülke'ye dönen Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla temasları hakkında açıklamalarda bulundu.
arrow "ÜLKEYE SON DERECE YARARLI TEMASLARDA BULUNARAK DÖNDÜK"

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 3. Sağlık Bakanları Konferansı'nda çocuk ölümleri, hamilelikteki sağlık, çocuk felci, HIV/AIDS, tüberküloz ve sıtma hastalıkları konusunda İİT ülkelerinin yaşadığı zorluklar, sözkonusu hastalıklar için üretilebilecek aşılar ve yeni tedavi yöntemleri irdelendi.

Kazakistan’ın Başkenti Astana’da 29 Eylül 2011 – 1 Ekim 2011 tarihleri arasında düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 3. Sağlık Bakanları Konferansı’na beraberindeki heyatle katılan Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, Ülkeye son derece yararlı temaslarda bulunarak döndüklerini açıkladı.

Bakanlık Basın Bürosunun verdiği bilgiye göre, Konferans başlamadan önce Bangladeş Sağlık Bakanı ve Suudi Arabistan Sağlık Bakanı Yardımcısı ile kısa bir sohbet etme imkânı da bulan Bakan Kâşif, her iki ülkenin sağlık sistemi ve deneyimleri hakkında bilgi alış verişinde de bulundu.

Önümüzdeki 10 yıllık program raporu hakkında bilgi...
Açıklamasında, İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreterliği’nin sağlık sektörü ve uygulamaları konusunda, önümüzdeki 10 yıllık program raporu hakkında da bilgi verdiğini belirten Kâşif, çeşitli Sivil Toplum Örgütleri, Birleşmiş Milletler ve İİT’nin ilgili organları tarafından çocuk ölümleri, hamilelikteki sağlık, çocuk felci, HIV/AIDS, tüberküloz ve sıtma hastalıkları konusunda, İİT ülkelerinin yaşadığı zorluklar, sözkonusu hastalıklar için üretilebilecek aşılar ve yeni tedavi yöntemleri hakkında detaylı bilgi paylaşımının yaşandığını söyledi.

Konferansın ikinci günü olan Cuma günüyse, gerçekleşen panelde yukarıda belirtilen hastalıklara ilişkin ilaç ve aşıların temini ile üretimi hususlarında çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından bilgi alışverişinde bulunulduğunu belirten Bakan Kâşif, panelin ikinci bölümünde İİT üye ülkeleri heyet başkanları tarafından kendi ülkelerindeki sağlık sorunlarıyla ilgili kısa sunumlar yapıldığını kaydetti.

Astana Kan Merkezi de ziyaret edildi...
Bakan Kâşif, temaslar kapsamında, Astana Kan Merkezi’ne de bir ziyaret gerçekleştirdiklerini ve Merkezin yöneticisi ile bilgi ve görüş alışverişinde bulunulduğunu dile getirdi.

Bir sonraki İslam İşbirliği Teşkilatı, Sağlık Bakanları Konferansı’nın Endonezya’da...
Konferansın son gününde kapanış konuşmaları yapılarak, konferansa ilişkin deklerasyon, karar ve konferans raporu karara bağlandığını söyleyen Sağlık Bakanı Kâşif, bir sonraki İslam İşbirliği Teşkilatı Sağlık Bakanları Konferansı’nın Endonezya’da yapılmasına karar verildiğini ifade etti.

KKTC ile Kazakistan Cumhuriyeti’nin sağlık konularında işbirliği yapması temmenisi...
Konferansın sonunda, KKTC ve Kazakistan heyetlerinin yararlı bir görüşme yaptıklarını da belirten Bakan Kâşif, “Kazakistan Cumhuriyeti Sağlık Bakanı S. Kairbekova ile konferans salonunda bir araya gelerek, KKTC ile Kazakistan Cumhuriyeti’nin sağlık konularında işbirliği yapması temmenisi içinde olduğumuzu dile getirdim”dedi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik ENDOVASKÜLER AORT ONARIMI TEDAVİLERİNDE DOKUZUNCU
      MÜDAHALE DE BAŞARIYLA YAPILDI
 
 5 Ekim 2011, Çarşamba
         Endovasküler Aort Onarımı
 
         Aort anevrizma ve yırtıklarının Evar yöntemiyle (Endovasküler Aort Onarımı) tedavileri
         2010 yılından beri Lefkoşa Devlet Hastanesi'nde yapılıyor...
arrow ENDOVASKÜLER AORT ONARIMI TEDAVİLERİNDE DOKUZUNCU
      MÜDAHALE DE BAŞARIYLA YAPILDI

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahi Merkezi'nde, 2010 yılından bu yana Aort anevrizma ve yırtık tedavilerinin Evar yöntemiyle (Endovasküler Aort onarımı) başarıyla yapıldığını bildirdi.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre ilk kez, 28 Haziran 2010 tarihinde yapılmaya başlanan Aort anevrizma ve yırtıklarının damar içinden girilerek (evar yöntemiyle) yapılan tedavilerinde, bugüne kadar toplam 9 hastaya müdahale edildi.

İlk kez Lefkoşa Devlet Hastanesi’nde yapıldı..
Dokuzuncu hastaya dün (4-10-20111 tarihinde) Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahi Merkezi’nde, başarıyla müdahele edildiğinin ifade edildiği açıklamada, evar yöntemiyle tedavilerin ilk kez Lefkoşa Devlet Hastanesi’nde yapıldığı kaydedildi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik BAKAN KAŞİF: "HEDEF, İNSANLIĞIN VE İNSAN SAĞLIĞININ
      İLERİYE GİTMESİDİR"
 
 4 Ekim 2011, Salı
         Sağlık Bakanlığı Basın Açıklaması
 
         Mağusa Kale Lions Kulübü'nün, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlat Hastanesi Polikliniği Mikrobiyoloji Laboratuvarına bağışladığı, tam otomatize bakteri tanımlama ve antibiyogram cihazı için gerçekleştirilen törende konuşan Sağlık Bakanı Kaşif vurguladı:
arrow "HEDEF, İNSANLIĞIN VE İNSAN SAĞLIĞININ İLERİYE GİTMESİDİR"

Tam otomatize bakteri tanımlama ve antibiyogram cihazıyla, daha güvenilir ve dünya standartlarında sonuçlara ulaşılacak.

Mağusa Kale Lions Kulübü, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlat Hastanesi Polikliniği Mikrobiyoloji Laboratuvarına, tam otomatize bakteri tanımlama ve antibiyogram cihazı bağışladı.

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif’in de hazır bulunduğu bağış töreni esnasında, Tam Otomatize Bakteri Tanımlama ve Antibiyogram Cihazı, basına tanıtıldı.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, törende ilk konuşmayı Enfeksiyon Uzmanı Dr. Eşref Çelik gerçekleştirdi. Çelik, konuşmasında tam otomatize bakteri tanımlama ve antibiyogram cihazıyla, daha güvenilir ve dünya standartlarında sonuçlara ulaşılacağını belirtti ve bağışı yapan Mağusa Kale Lions Kulübü ile Sponsor firma olan Dorhan Medical yetkililerine teşekkür etti.
 
İkinci konuşmayı yapan Mağusa Kale Lions Dönem Başkanı Seray Gürün, Dünya’daki tüm Lions’ların başkalarının mutluluğunu, kendi mutluluğu saydığına işaret ederek, Mağusa Kale Lions Kulübü’nün de bu anlayışla faaliyetlerini sürdürdüğünü söyledi.

Ayrıca konuşmasında Gürün, Mağusa Kale Lions Kulübü’nün 2011 -2012 faaliyet yılı çalışmaları kapsamında, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Polikliniği, Mikrobiyoloji Laboratuvarına cihaz bağışıladığını ve bu bağıştan dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Söz konusu bağışa sponsorluk yapan Dorhan Medical yetkilileri de, cihazın efektif çalışması için ellerinden gelen katkıyı fazlasıyla yapmaya hazır olduklarının altını çizerek, cihazın hayırlı olmasını dilediler.

Törende son konuşmayı Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif yaptı. Kendisinin, Mağusa Kale Lions Kulübü kurucularından olduğunu hatırlatan Bakan Kaşif, hedeflerinin insanlığın ve insan sağlığının ileriye gitmesi olduğunu söyledi.
 
Cihazın hastaneye bağışlanmasından duyduğu memnuniyeti ifade eden Bakan Kaşif, tam otomatize bakteri tanımlama ve antibiyogram cihazının insanlarımızın sağlığı için hizmet edeceğini vurgulayarak, bağışta katkısı olan herkese  teşekkür etti.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik SAĞLIK BAKANLIĞI: "BAKANLIK, LİMON SULARINI YASAKLADI
      HABERİ ASILSIZDIR"
 
 4 Ekim 2011, Salı
         Sağlık Bakanlığı Basın Açıklaması
 
         Sağlık Bakanlığı:
arrow "BAKANLIK, LİMON SULARINI YASAKLADI HABERİ ASILSIZDIR"

Yürürlükteki mevzuat uyarınca satış amaçlı olan "Perakende" veya "Bulk" halindeki her türlü gıda maddesinin ambalajlanma ve etiketlenme zorunluluğu vardır.

Sağlık Bakanlığı, satış için piyasaya arz edilen gıda maddelerinin, yasal mevzuata mutlaka uygun olması gerektiğini belirterek, esas olanın vatandaşların sağlıklı ve güvenilir gıda tüketimini sağlamak olduğunu kaydetti.

Tarihi geçmiş donmuş unlu gıda ve mevzuata aykırı limon suları
tespit edildi...

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamada, Sağlık Bakanlığı’nın rutin olarak gerçekleştirdiği gıda denetimlerinde, bir Üniversite deposunda çok yüksek miktarda tarihi geçmiş, donmuş unlu gıda maddesi tespit edildiği ifade edilerek, aynı depoda, sadece içme suyu amaçlı kullanılan 19 litrelik çok yıpranmış damacanalar içerisinde kapağı ve etiketi olmayan sıkılmış ve dondurulmuş Limon Suları’nın da saptandığı belirtildi.
 
Mevzuat uygulandı...
Yürürlükteki mevzuat uyarınca  satış amaçlı olan “Perakende” veya “Bulk” halindeki her türlü gıda maddesinin ambalajlanma ve etiketlenme zorunluluğu olduğunun altı  çizilen açıklamada, söz konusu gıda maddelerinin Bakanlık yetkilileri tarafından imha edildiği vurgulandı.

İddialar gerçek dışı...
Açıklamanın devamında, “Ülkede günlük yayımlanan bir gazetede bugün yer aldığı şekilde, Sağlık Bakanlığı, yurttaşlarımızın evlerinde kendi tüketimlerine yönelik olan limon sularını toplatma gibi anlamsız bir uygulama içerisine girmez” denildi ve satış için piyasaya arz edilen gıda maddelerinin, yasal mevzuata mutlaka uygun olması gerektiği belirtildi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

                                                           EKİM 2011  
» Ulusal Aşı Programı güncelleme etkinlikleri (27/10/2011)
» Gazimağusa Devlet Hastanesi'ne hemodiyaliz cihazı bağışı (25/10/2011)
» Bakan Kaşif: "Türkiye'nin nadide kuruluşu THY ile işbirliğimiz devam edecek" (24/10/2011)
» İki adet otomatik aspiratör cihaz bağışı... (21/10/2011)
» Ücretsiz meme kanser tarama kampanyası halkın yoğun ilgisinden dolayı
    15 Kasım 2011 tarihine kadar uzatıldı (21/10/2011)

» Etkili İletişim Becerileri Eğitimi başlatıldı (20/10/2011)
» Bakan Kaşif: "Sağlık taramaları çok önemli..." (19/10/2011)
» Diyabet Eğitim Programları... (18/10/2011)
» 16 Ekim Dünya Gıda Günü... (16/10/2011)
» Pediatrik Onkoloji farkındalığını artırma toplantısı... (14/10/2011)
» Kanserden korkma, geç kalmaktan kork!... (13/10/2011)
» Ücretsiz meme kanseri tarama kampanyası (12/10/2011)
» Bakan Kaşif: "Stres, diğer fiziksel hastalıklara da zemin hazırlar" (9/10/2011)
» "Laboratuvar, uluslararası yeterlilik testlerinde çok başarılı" (7/10/2011)
» Bakan Kaşif: "Ülkeye son derece yararlı temaslarda bulunarak döndük" (5/10/2011)
» Endovasküler aort onarımı tedavilerinde dokuzuncu müdahale de başarıyla yapıldı (5/10/2011)
» Bakan Kaşif: "Hedef, İnsanlığın ve insan sağlığının ileriye gitmesidir" (4/10/2011)
» Sağlık Bakanlığı: "Bakanlık, limon sularını yasakladı haberi asılsızdır" (4/10/2011)