Baslik TARAMA İLE KANSERE KARŞI FARKINDALIK YARATILACAK
 
 31 Mart 2011, Perşembe
         Kanser Taraması
 
       Sağlık Bakanlığı, "Kanser Haftası" dolayısıyla Kanser Hastalarına Yardım Derneği işbirliği ile ülke genelini kapsayan kanser tarama kampanyası gerçekleştirecek:
arrowTARAMA İLE KANSERE KARŞI FARKINDALIK YARATILACAK

Kanser taramasında kadınlara Pap - Smear, erkeklere de PSA tetkiki yapılacak

Sağlık Bakanlığı, her yıl olduğu gibi bu yıl da kansere karşı farkındalık yaratmak amacıyla Kanser Hastalarına Yardım Derneği işbirliğiyle ülke genelinde kanser taraması gerçekleştirecek.

Sağlık Bakanlığı Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamaya göre, 4 Nisan 2010 tarihinde başlayacak ve 29 Nisan 2011 tarihine kadar devam edecek olan kanser taramasında kadınlara, Pap - Smear, erkeklere de PSA tetkiki yapılacak.

Mesai saatlerinde yapılacak olan taramalar, Lefkoşa Kentsel Sağlık Merkezi, Güzelyurt Sağlık Merkezi, Geçitkale Sağlık Merkezi, İnönü Sağlık Merkezi, Serdarlı Sağlık Merkezi, Akdoğan Sağlık Merkezi, Maraş Sağlık Merkezi, İskele Sağlık Merkezi ve Yeni Erenköy Sağlık Merkezli, Lapta Sağlık Merkezi, Lefke Sağlık Merkezi, Değirmenlik Sağlık Merkezi, Mehmetçik Sağlık Merkezi, Dipkarpaz Sağlık Merkezi, Esentepe Sağlık Merkezi ile Girne Dr. Akçiçek, Gazimağusa ve Cengiz Topel Hastaneleri’nde yürütülecek.

Farkındalık yaratmak çok önemli...
Açıklamada, kampanyada özellikle üreme çağına gelmiş kadınlar için rahim ağzı kanserinin erken teşhisinin önemine dikkat çekileceği ve farkındalık yaratmaya çalışılacağı belirtildi.

Sağlık Bakanlığı ile sivil toplum kuruluşları arasında gerçekleştirilen işbirliği çalışmalarına güzel bir örnek olan kanser tarama kampanyasında bir başka amaç ise, kanser vakalarını Pre - Kanseröz (kanser öncesi lezyonlar) dönemde tespit edip, tedaviyi başlatmak ve halkımızda, özellikle de risk grupları içerisinde yer alan kişilerde, senede bir kanser taramasıyla ilgili testlerin yapılması bilincinin oluşturulması olarak saptandı.

Böylelikle, hem insan hayatını korumak mümkün olabilecek, hem de ülkemizdeki ‘kanser’ harcamalarının olabildiğince aşağıya çekilmesi sağlanacak.

Sağlık Bakanlığı açıklamada, Kanser Hastalarına Yardım Derneği işbirliğinde yapılacak kanser tarama kampanyasına özellikle risk grupları içerisinde bulunan yurttaşların önem göstermesi ve mutlaka taramaya katılmalasını tavsiye etti.

                                                          Program
SMEAR TARAMASI:

   PAZARTESİ
- İnönü Sağlık Merkezi                       (Dr. Olgun Akalpler)
- Maraş Semt Polikliniği                   (Dr. Salih Kavaz)
- Girne Dr. Akçiçek Hastanesi         (Dr. Salih Beyoğlu)
- Gazimağusa Devlet Hastanesi    (Dr. Sadık Arslansoyu)
                                                              (Dr. Ahmet Özdeş Öznuh)
                                                              (Dr. Hüseyin Özkoç)

   ÇARŞAMBA
- Güzelyurt Sağlık Merkezi                 (Dr. Erkut Öner)
- Serdarlı Sağlık Merkezi                   (Dr. Olgun Akalpler)
- İskele Sağlık Merkezi                      (Dr. Salih Kavaz)
- Cengiz Topel Hastanesi                (Dr. Erdem Pınar)

   PERŞEMBE
- Lefkoşa Kentsel Sağlık Merkezi    (Dr. Hatice Soyalan)
- Akdoğan Sağ.Merkezi                      (Dr. Olgun Akalpler)
- Yeni Erenköy Sağlık Merkezi          (Dr. Salih Kavaz)

   CUMA
- Geçitkale Sağlık Merkezi                 (Dr. Salih Kavaz)

PSA TARAMASI:

   PAZARTESİ
- Gazimağusa Devlet Hastanesi

   SALI
- Serdarlı Sağlık Merkezi
- Geçitkale Sağlık Merkezi
- Akdoğan Sağlık Merkezi ve  İnönü Sağlık Merkezi
- Lefke Sağlık Merkezi
- Değirmenlik Sağlık Merkezi

   ÇARŞAMBA
- Maraş Semt Polikliniği
- Lâpta Sağlık Merkezi
- Cengiz Topel Hastanesi

   PERŞEMBE
- Lefkoşa Kentsel Sağlık Merkezi
- İskele Sağlık Merkezi
- Mehmetcik Sağlık Merkezi
- Yeni Erenköy Sağlık Merkezi
- Dipkarpaz Sağlık Merkezi
- Esentepe Sağlık Merkezi
- Güzelyurt Sağlık Merkezi
- Girne Dr. Akçiçek Hastanesi

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik TEMEL EKG EĞİTİMİ
 
 31 Mart 2011, Perşembe
         Temel EKG Eğitimi
 
       Hemşirelere yönelik:
arrowTEMEL EKG EĞİTİMİ

Sağlık Bakanlığı, devlete ait hastane ve sağlık merkezlerinde görev yapan hemşirelere yönelik "Temel EKG" adı altında bir eğitim çalışması başlattı

Bakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Biriminden yapılan açıklamaya göre, “Teme EKG” eğitim çalışması, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Diyabet Merkezi Konferans Salonu ve Gazimağusa Devlet Hastanesi Konferans Salonu’nda olmak üzere 2 merkezde eş zamanlı olarak başlatıldı.

Pazartesi başlayıp, Cumartesi günü son bulacak kurslarda, elektro çekimi, çekilen elektronun okunması, patolojik bulguların değerlendirilmesi ve hemşirelerin yetkileri doğrultusunda nasıl müdahale edeceği konularında eğitim verilmesi planlandı.

Eğitimleri, Koç Üniversitesi’nden 3 uzman verdi...
Sağlık Bakanlığı Hemşirelik Hizmetleri uzmanı İsmet Çoban’ın, konuyla ilgili olarak verdiği bilgiye göre Türkiye Cumhuriyeti İstanbul Koç Üniversitesi Hemşirelik Yüksek Okulu’ndan 3 eğitimci tarafından verilen eğitimlere toplam 50 hemşire katıldı.

Sağlık Bakanlığı’nın yanısıra, Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası ile kursa katılan hemşireler tarafından finanse edilen eğitimlerden sonra yapılacak sınavda başarılı olan katılımcılara sertifika verilecek.

Ayrıca açıklamada, hemşirelerden gelen yoğun ilgiden dolayı, önümüzdeki günlerde aynı eğitimlerin tekrarlanacağı belirtildi.
 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik BÜLENT ECEVİT REHABİLİTASYON MERKEZİ HEMŞİRELERİNE
      HİZMET İÇİ EĞİTİM...
 
 25 Mart 2011, Cuma
         Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezi
 
       Sağlık Bakanlığı, bünyesinde görev yapan hemşirelere yönelik hizmet içi eğitim
       çalışmalarına devam ediyor:
arrowBÜLENT ECEVİT REHABİLİTASYON MERKEZİ HEMŞİRELERİNE
     HİZMET İÇİ EĞİTİM...

Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezi hemşirelerine yönelik hizmet içi eğitim çalışması gerçekleştiren Sağlık Bakanlığı, eğitimi başarıyla tamamlayan hemşirelere sertifika verdi

Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre,  yaşlıların yaşam konforlarının artırılması gayesiyle  Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezi hemşirelerine yönelik bir eğitim çalışması yapıldı.

Haftada 2 saat eğitim...
Haftada 2 saat şekliinde verilen eğitimlerin ilk periyodu,  Kasım ayında başladı ve Şubat ayına kadar devam etti.

Katılım sertifikası...
Eğitime katılan hemşirelere katılım sertifikasının verildiğinin ifade edildiği açıklamada, söz konusu eğitimlerin ikinci periyodunun da  planlanmakta olunduğu belirtildi.

Eğitim konuları...
Öğretmen Hemşire Mine Bahçeci tarafından verilen eğitimlerde "yaşlılık; yaşlıya yaklaşım; yaşlının beslenmesi; yaşlıyı koruma ve güvenliğini sağlama” konuları irdelendi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik SAĞLIK BAKANLIĞI HİZMET İÇİ EĞİTİMLERİ SÜRÜYOR
 
 25 Mart 2011, Cuma
         Hizmet içi eğitimler sürüyor
 
       Emzirme danışmanlığı kursuna katılan 30 ebe ve hemşireye sertifikaları verildi:
arrowHİZMET İÇİ EĞİTİMLER SÜRÜYOR...

Sağlık Bakanlığı, Devlet Hastaneleri'nde çalışan ebe ve Sağlık Merkezleri'nde görev yapan hemşirelere yönelik Ocak ayında başlattığı "Emzirme Danışmanlığı" kurslarını başarıyla tamamlayan 30 hemşireye sertifikalarını verdi

Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, Öğretmen Hamşiresi Emine Özlüses tarafından haftada 2 gün, teorik ve hastane kadın doğum servisinde pratik olarak verilen emzirme danışmanlığı kursunda, ebe ve hemşirelere, annenin emzirme konusunda nasıl bilinçlendirilip bilgilendirileceği, annelerin emzirmeye nasıl teşfik edileceği ile annelerin emzirmeyle ilgili sorunlarını nasıl çözeceği anlatıldı.

Kurslar devam edecek...
Açıklamada, kursların hemşire ve ebelerin yoğun ilgisinden ötürü önümüzdeki günlerde de devam edeceği belirtildi.

Ulutekin de hazır bulundu...
Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi, Thalasemia Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen sertifika töreninde, Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürü Dr. Ahmet Ulutekin de hazır bulundu.

Sağlık Bakanlığı’nın, personelin hizmet içi eğitim alması konusunda duyarlı olduğunu söyleyen Ulutekin, “Bakanlığımız  personelin eğitim alması ve kendini sürekli geliştirmesi konusunu önemsemektedir. Önümüzdeki dönemlerde de bu tür çalışmalara destek vereceğiz” dedi.

İsmet Çoban...
Sağlık Bakanlığı Hemşirelik Hizmetleri Uzmanı İsmet Çoban da yaptığı kısa konuşmada, kursu başarıyla tamamlayan hemşireleri tebrik ederek, eğitimler vasıtasıyla ebe ve hemşire ordusunun donanımlarını artırmaya devam edeceklerini ifade etti. İsmet Çoban, eğitimde katkısı olan herkese  teşekkür etti.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik DR. BURHAN NALBANTOĞLU DEVLET HASTANESİ'NE LIONS
      KULÜPLERİ BİRLİĞİ'NDEN İKİ HOT PACK CİHAZI BAĞIŞI
 
 23 Mart 2011, Çarşamba
         Lions Kulüpleri Birliği
 
       Lions Kulüpleri Birliği'nden Lefkoşa Hastanesi'ne;
arrowİKİ HOT PACK CİHAZI...

Kâşif: "İşbirliğiyle aşılamayacak sorun yok"

Kutlu: "Lions Kulüpleri ülkeye karşılıksız hizmet veriyor"

KKTC Lions Kulüpleri Birliği, Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezine 2 adet “Hot Pack” cihazı bağışladı.

Cihazlar bugün hastane yetkililerine teslim edildi. Teslim için düzenlenen törene Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif , hastane yetkilileri ve Lions kulüplerinin temsilcileri katıldı.

KÂŞİF
Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, yaptığı konuşmada, bir yıl önce meydana gelen sel felaketinde fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezinin çamur deryası haline geldiğini hatırlatarak, merkezin elbirliğiyle yeniden temizlendiğini ve hizmete girdiğini kaydetti.

Kâşif, eski bir Lions kurucusu olarak devlet-sivil toplum işbirliğinin önemine işaret etmek istediğini dile getirerek, işbirliğiyle çalışıldığı sürece aşılmayacak sorun olamayacağını bildirdi ve ele ele vererek sağlıkta daha güzel günlere ulaşılacağını ifade etti.

KUTLU
Lions Kulüpleri Birliği Başkanı Fuat Kutlu da, Lions kulüplerinin ülkeye karşılıksız hizmet verdiğini ve daha çok eğitim ve sağlık alanında bu hizmetleri yaptığını bildirdi.

Kutlu, KKTC genelinde Lions Kulüplerinin çeşitli hastanelere son dönemde önemli katkıları olduğunu da ifade ederek, Gazimağusa Hastanesi Çocuk Bölümü’ne, Girne Akçiçek Hastanesi Ameliyathanesine ve Güzelyurt  Cengiz Topel Hastanesi’ne yapılan bağışları anımsattı.

Hot pack cihazlarının sağlam ve paslanmaz çelikten imal edilmiş sıcak su tankları, fizik tedavi amaçlı kullanılan pedlerin korunmasını ve sürekli olarak sıcak tutulmasını sağlıyor.

Hot pack kazanları doğru sıcaklık miktarını sağlamak amacıyla termostatik olarak da kontrol ediliyor.
 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik AKDENİZ LIONS, AKÇİÇEK HASTANESİNE AMELİYAT MİKROSKOBU
      BAĞIŞLADI
 
 21 Mart 2011, Pazartesi
         Akdeniz Lions
 
       Kulübün 2010-2011 yılı ana aktivitesi çerçevesinde alınan ve göz, kulak, burun boğaz
       ameliyatlarında kullanılacak olan mikroskop yaklaşık 8 bin Euro değerinde:
arrowCİHAZ; GÖZ, KULAK, BURUN, BOĞAZ AMELİYATLARINDA
     KULLANILACAK

Saat 11:00'de Akçiçek Hastanesi'nde gerçekleşen törende, Girne Akdeniz Lions Kulübü Başkanı Gülenay Çağlar, söz konusu aleti Akçiçek Hastanesi Başhekim Vekili Dr. Baysan Keleşoğlu'na teslim etti.

Törende, Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürü Ahmet Ulutekin, Akdeniz Lions Kulübü Başkanı  Gülenay Çağlar’a kulübün sağlık alanına yaptığı katkılar, kulüp de sponsorlar Vedia Sonya, Vedia & Salih Özevren, İL-İF Yapı Market, Akay Optik, Faliha Eroğlu ve Hüseyin Malyalı’ya katkıları nedeniyle plaket verdi.

ULUTEKİN
Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürü Ahmet Ulutekin törende yaptığı kısa konuşmada, kulübün sağlık alanına yapmakta olduğu katkılara bakanlık adına teşekkürlerini sunarak, bu tür bağışların hastaneleri güçlü kıldığını ifade ederek devamını diledi.

KELEŞOĞLU
Akçiçek Hastanesi Başhekim Vekili Dr. Baysan Keleşoğlu da konuşmasında, her fırsatta hastaneye katkıda bulunan Akdeniz Lions’un bugün de göz, kulak, burun boğaz ameliyatlarında kullanılacak ameliyat mikroskobu bağışladığına işaret ederek, yapılan bağış için şahsı, personel ve hastalar adına teşekkür etti.

ÇAĞLAR
Akdeniz Lions Kulübü Başkanı Gülenay Çağlar ise kulübün 2010-2011 yılı ana aktivitesi olarak gerçekleştirdiği törende hastaneye göz, kulak, burun, boğaz ameliyatlarında kullanılacak ameliyat mikroskobu kazandırmaktan duyduğu mutluluğu ifade ederek, katkı koyan tüm sponsorlara teşekkür etti. (TAK)

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik NEFROLOJİK HEMŞİRELİK EĞİTİMİ YAPILDI
 
 18 Mart 2011, Cuma
         Nefrolojik hemşirelik eğitimi
 
      Sağlık Bakanlığı'ndan hizmetiçi eğitim çalışması:
arrowNEFROLOJİK HEMŞİRELİK EĞİTİMİ YAPILDI

Sağlık Bakanlığı ve Türk Nefroloji ve Transplantasyon Hemşireleri Derneği işbirliğiyle "3. Kıbrıs Nefroloji Hemşirelik Eğitim Çalışması" gerçekleştirildi.

Sağlık Bakanlığı Basın Büroso aracılığıyla yapılana açıklamaya göre, eğitim çalışmaları, 17-18 Mart 2011 tarihleri arasında Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Thalasemia Merkezi Kütüphanesi’nde gerçekleştirildi.

Kıbrıslı ve Türkiye’den gelen uzmanların verdiği eğitimlerde, KKTC’de son dönem böbrek yetmezliğinin güncel durumu; kronik böbrek yetmezliğinde kemik hastalıkları; kronik böbrek hastalığında anemi; Vasküler giriş yollarının komplikasyonları; vasküler giriş yollarının kullanılması ve korunması konuları irdelendi.
 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik BASIN AÇIKLAMASI (16/03/2011)
 
 16 Mart 2011, Çarşamba
         Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kaşif
 
      Temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya giden Sağlık Bakanı Kaşif:
arrow"SAĞLIK ALANINDA İKİ ÜLKE ARASINDA ÇALIŞMA YAPILACAK"

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, temaslarda bulunmak için gittiği Ankara'da, Kıbrıs İşlerinden Sorumlu TC Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ile görüştü.

Başbakanlık Merkez Bina’da yaklaşık bir saat süren görüşmeyle ilgili kısa bir değerlendirme yapan Sağlık Bakanı Kaşif, Çiçek ile sağlık alanındaki yatırımlar konusunu görüştüklerini, özellikle Türkiye’deki üniversite hastanelerine birikmiş  borçlar hakkında konuştuklarını kaydetti.
Bunun yanı sıra, ülkenin diğer genel konularına da görüşmede değindiklerini belirten Kaşif, bu konuda alınabilecek tedbirler ve yapılabilecek işler konularının ele alındığını ifade etti.

Kaşif görüşmede sağlık alanında işbirliği konularının da ele alındığını, bu konuda iki ülke arasında çalışma yapılacağını kaydetti.

KAŞİF, AKÇA İLE DE GÖRÜŞECEK
Türkiye’nin yeni Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça ile de bir görüşme gerçekleştireceğini söyleyen Sağlık Bakanı Kaşif, Akça’nın Kıbrıs gerçeğine yabancı olmayan bir diplomat olduğunu ifade etti. (TAK)

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik YENİLENEN MARAŞ SEMT POLİKLİNİĞİ AÇILDI...
 
 15 Mart 2011, Salı
         Maraş Semt Polikliniği
 
      Yenilenen  Maraş Semt Polikliniği;
arrowCUMHURBAŞKANI EROĞLU TARAFINDAN AÇILDI...

Gazimağusa'daki Maraş Sağlık Ocağı, ek bina yapımı ve iç donanımı yenilenerek polikliniğe dönüştürüldü

            Maraş Semt Polikliniği

Maraş Semt Polikliniği, bugün düzenlenen törenle, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tarafından açılışı gerçekleştirilerek hizmete girdi.

Açılış töreninde Cumhurbaşkanı Eroğlu yanında Başbakan İrsen Küçük, Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, bazı UBP Gazimağusa milletvekilleri de hazır bulundu.

Poliklinikte laboratuar ve röntgen hizmetleri de verilebilecek. Ayrıca diş hekimi de dahil olmak üzere poliklinikte belirli günlerde uzman hekimler görev yapacak.

EROĞLU
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu açılış töreninde yaptığı konuşmada, bir tıp mensubu olarak Tıp Bayramı’nın ertesinde böyle bir açılış gerçekleştirilmesinden büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.

Eroğlu, hekimliğinin ilk yıllarında bir steteskop ve tansiyon aleti ile sağlık hizmeti vermeye çalıştıklarını kaydederek, ülkede sağlık hizmeti olanaklarının gelişmekte olduğunu, bunun da memnuniyet verici olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Maraş Polikliniği’nin açılışıyla sağlık hizmetinin vatandaşın ayağına getirildiğini belirterek, görev yapan doktor ve hemşirelere başarılar diledi.

KÜÇÜK
Başbakan İrsen Küçük de konuşmasında, sağlık hizmetleri arttıkça yaşam kalitesinin artacağı bilinciyle hükümet olarak sağlığa büyük önem verdiklerini belirtti.

UBP’nin icraatlarıyla hizmeti vatandaşın ayağına getirdiğini kaydeden Küçük, bugünkü açılışın da bunun bir örneği olduğunu ifade etti.

Sağlık konusunda gerekli girişimleri yaptıklarını ve destekleri verdiklerini söyleyen Başbakan Küçük, Maraş’taki sağlık ocağının polikliniğe dönüştürülmesinin bir ihtiyaç olduğunu, Maraş halkının da buna layık olduğunu belirtti.

Küçük, belirli bölgelerde sağlık ocaklarını polikliniğe dönüştüreceklerini kaydederek, böylece genel hastanelerdeki hasta yoğunluğunun da azaltılmış olacağını ifade etti.

Başbakan Küçük, polikliniğin hayırlı hizmetler vermesi dileğinde bulundu.

KAŞİF
Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif de, hükümet olarak uzun zamandır sloganlarının; hizmeti halkın ayağına götürmek olduğunu ifade ederek, bunu sadece sağlık alanında değil tüm alanlarda gerçekleştirmeye çalıştıklarını belirtti.

Polikliniği açarak sağlık hizmetini Maraş halkının ayağına getirdiklerini söyleyen Kaşif, hedeflerinin; diğer bölgelerde de bazı sağlık ocaklarını polikliniğe dönüştürmek olduğunu ifade etti.

Kaşif, bu çerçevede nüfusun yoğun olduğu Domuzcular Burnu ile Gönyeli’deki sağlık ocaklarını da polikliniğe dönüştürmeyi amaçladıklarını, İskele ve Yenierenköy sağlık ocaklarının da yenileneceğini kaydetti.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik SAĞLIK BAKANI DR. AHMET KAŞİF: "SAĞLIKTA AB STANDARTLARINDA
      YENİDEN YAPILANMA ŞART"
 
 14 Mart 2011, Pazartesi
         14 Mart Tıp Bayramı
 
       Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kâşif:
arrow"SAĞLIKTA AB STANDARTLARINDA YENİDEN YAPILANMA ŞART"

Kâşif: "İnsan sağlığında en önemli rolü oynayan hekimlerin çalışma koşullarına dair memnuniyetini artırarak, huzurlu bir meslek ortamının sağlanması ve hekimlik sanatının en iyi şekilde icra edilebilmesi için Bakanlık olarak üzerimize düşen her türlü sorumluluk bilinciyle hareket edileceğinin bilinmesini istiyorum"

Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla bir mesaj yayımladı.
 
Mesajında, her şeye rağmen ülkede sağlık sektöründe iyiye doğru bir gidişatın olduğuna dikkat çeken Kâşif,  “Ülkemizde son zamanlarda, devlet hastanelerimizde açılan yeni birimler, daha önce ülkemizde yapılamayan ameliyatların şu anda yapılıyor olması ve faaliyete geçirilen tıp fakültesi ile özel hastanelere bakıldığı zaman sağlıkta durumun iyiye doğru gittiği açıkça görülmektedir” dedi.
 
Türkiye'de modern tıp eğitiminin başladığı gün…
İnsana ve insan yaşamına saygıyı da ifade eden bu günde, sağlık alanında yaşanan olumlu ve olumsuzlukların bir kez daha dile getirileceğini belirten Kâşif, enine boyuna her şeyin tartışılacağını ve önümüzdeki dönemlerde daha kaliteli bir sağlık sisteminin hayat bulması adına hep beraber çözüm önerileri ortaya koyacaklarını söyledi.

Aslolan insan hayatı…
Her şeyden önemli olanın sağlık ve sağlıklı bireyler yetiştirmek olduğuna işaret eden Kâşif, göreve geldiği ilk andan itibaren insan odaklı bir felsefeyle elden geldiğince hizmet vermeye çalıştığını kaydetti.

Kâşif, “Hizmetleri sonucu tıbbın babası olarak kabul gören Hipokrat’tan bu yana, hekimler insan sağlığının güvencesi olmak için yetiştirilirler. İnsanoğlu  sağlığı ile  varlığını sürdürebilir, yani aslolan insan hayatıdır” dedi.

Alt yapı çalışmaları…
Açıklamasında, başta alt yapı çalışmaları olmak üzere, sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi ve günün koşullarına uygun hale getirilmesi için yoğun bir çalışma sürdürmekte olduklarını ifade eden Bakan Kâşif, sağlık Bakanlığı bünyesinde bulunan hastane ve sağlık merkezlerinde çağdaş, kolay ulaşılabilir, kaliteli sağlık hizmeti sunulması için tüm imkânlarını seferber ettiklerini söyledi.

Halk sağlığını tehdit eden hastalıklarla etkin şekilde mücadele...
Kâşif, “Ülkemizde halk sağlığını tehdit eden hastalıklarla etkin şekilde mücadele etmek ve bu amaçla risk faktörlerini azaltmak son derece önemli bir konudur. Dolayısıyla, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da üzerimize düşen ödevleri en iyi bir şekilde yerine getirmeye gayret göstereceğiz” şeklinde sözlerini sürdürdü.

Kâşif, çevre sağlığını korumak konusunda da çok hassas olduklarını kaydettiği açıklamasında, “özelde yaşlı ve engellilerimiz ile genelde tüm yurttaşlarımızın yaşam kalitesini yükseltmek amacı ile saydam, demokratik ve katılımcı bir anlayışla görevimizin başındayız” dedi.

Sağlık’ta yeniden yapılanma...
Açıklamada Bakan Kâşif, “Dünyadaki birçok ülkede sağlık alanında hayata geçirilen türlü reformlar, bizlere de ilham vermekte ve zaman kaybetmeden ülkemizin dokusuna uygun reform çalışmalarını yapmamız yönünde bizleri yüreklendirmektedir” sözleriyle sağlıkta yeniden yapılanmanın gerekliliğine de vurgu yaptı.

AB Standartlarında Sağlık Hizmeti…
Ülkemizin birçok alanda olduğu gibi sağlık alanında da kendisini AB standartlarına göre organize etmekte olduğunu belirten Kâşif, “Bakanlığımız, en kısa süreçte tamamlanması tasarlanan “Sağlıkta Yeniden Yapılanma” ve AB Standartlarında Sağlık Hizmeti ile ilgili yasal altyapının oluşturulması için gerekli olan ve geçmiş hükümetler döneminde hazırlanan bazı yasa tasarılarının yeniden gözden geçirilerek günün koşullarına uygun hale getirilmesi için bir çalışma grubu oluşturulmuştur” dedi.

Özel sağlık kuruluşlarının rolü...
Kâşif, “Ülkemizde özel sağlık kuruluşlarının hızla yaygınlaştığını ve gelişim kat ettiğini büyük bir memnuniyetle görmekteyiz. Bu alandaki yeni oluşumlar bir yandan tatlı bir rekabeti getirirken diğer yandan da devlet hastaneleri üzerindeki yükün azalmasına ve vatandaşlarımızın sağlığının yurt içinde sağlanmasına büyük katkı sağlamaktadır. Hiç kuşkusuz ki rekabetin artması hizmet kalitesinin artmasıyla doğru orantılıdır” dedi.

Hastaların hekim seçme hakkı...
“Hastalar da sağlık hizmeti alacağı kurum ve hekimleri tercih etme hakkı vardır” diyen Kâşif, “Bu anlamda hastaların, özel ya da devlet hastanelerinde istediği hekimden hizmet alma ve tedavi olma hakkına sahip olduğunu kaydetti.

Anayasa mahkemesinin kararı...
Kâşif, “Anayasa mahkemesinin almış olduğu kararın ardından yaşanan yeni gelişmeler tıp mesleği mensuplarını bir karmaşaya sokuyormuş gibi görünse de, Ülkemiz doktorlarının mesleki memnuniyetlerini arttırmak adına gerekli her türlü düzenlemelerin yapılması kaçınılmaz olacaktır” sözlerine yer verdi.

Sağlık Bakanı Kâşif sözlerinin sonunda, “İnsan sağlığında en önemli rolü oynayan hekimlerin çalışma koşullarına dair memnuniyetini artırarak, huzurlu bir meslek ortamının sağlanması ve hekimlik sanatının en iyi şekilde icra edilebilmesi için Bakanlık olarak üzerimize düşen her türlü sorumluluk bilinciyle hareket edileceğinin bilinmesi gerekmektedir” dedi ve tüm tıp camiasının gününü kutladı.
 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik TARİHİ GEÇEN VEYA BOZULAN BİN 699 GIDAYA EL KONDU
 
11 Mart 2011, Cuma
         Denetimler sürüyor
 
       Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi sigara ve gıda denetimlerine
       devam ediyor:
arrowTARİHİ GEÇEN VEYA BOZULAN BİN 699 GIDAYA EL KONDU

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müfettişleri, 44/2008 Tütün ve Tütün Ürünlerinin Zararlarından Korunma Yasası uyarınca, Kasım, Aralık, Ocak ve Şubat aylarında toplam bin 386 denetim gerçekleştirdi

Sağlık Bakanlığı, Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi aracılığıyla gıda ve sigara denetimlerini yoğun bir şekilde sürdürdüğünü açıkladı.

Tarihi geçen veya bozulan bin 699 gıdaya el kondu...
Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamaya göre, Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi, Kasım, Aralık, Ocak ve Şubat aylarını kapsayan son 4 ay içerisinde ülke genelinde 329 iş yerinde gıda denetimi gerçekleştirdi.

Dört ayda 329 mekan gıda denetlendi..
Gıda denetimleri, restoran, fırın, pastane, gece kulübü, kahvehane, cafe ve bar gibi mekanlarda gerçekleştirildi ve son kullanım tarihleri geçen ve bozulup insan sağlığını tahdit eder boyutta olan ürünler toplandı. 

Güvenli gıda tüketimi önemli...
Kullanım tarihi geçmiş veya bozulmuş olan 1699 gıda ürününe el konulduğunun kaydedildiği açıklamada, halk sağlığının ve güvenli gıda tüketiminin önemine değinildi.

En fazla denetim restoranlara...
En yoğun gıda denetimlerinin restoranlara yönelik olduğunun ifade edildiği açıklamaya göre 4 aylık süreçte 147 restoran, 74 fırın, 62 gece kulübü, 7 pastane, 12 kahvehane, 10 bar ve 17 cafe’de gıda ve hijyen denetimi yapıldı.

Son 4 ayda bin 386 sigara denetimi...
Öte yandan “44/2008 Tütün ve Tütün Ürünlerinin Zararlarından Korunma Yasası” uyarınca yapılan denetlemelerde Kasım, Aralık, Ocak ve Şubat aylarında 1386 denetim yapıldı.

Yüz 22 rapor, 54 bin TL ceza kesildi...
Yapılan sigara denetimleri sonrasında, yasaya ihlalden dolayı, yüz 22 ceza yazıldığının belirtildiği açıklamada, yazılan ceza miktarının toplam 54 bin 87 TL olduğu kaydedildi.  

Bakanlık, önümzdeki günlerde etkin sigara denetimlerin devam edileceğini de belirtti.
 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik KALP VE DAMAR CERRAHİSİ, BAŞARILI OPERASYONLARINA
      DEVAM EDİYOR
 
8 Mart 2011, Salı
         Kalp ve Damar Cerrahisi
 
       63 ve 75 yaşındaki 2 hasta daha sağlığına kavuştu:
arrowLEFKOŞA DR. BURHAN NALBANTOĞLU DEVLET HASTANESİ KALP VE
     DAMAR CERRAHİSİ, BAŞARILI OPERASYONLARINA DEVAM EDİYOR

Haziran 2007'den bu yana KKTC'de yapılmaya başlanan açık kalp ameliyatları çerçevesinde, bugüne kadar toplam 244 kişi sağlığına kavuştu

Sağlık Bakanlığı, ilk kez gerçekleştirdiği başarılı operasyonlarla son yıllarda adından sıkça söz ettiran Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi’nde 2 operasyona daha imza atıldığını bildirdi.

İlk operasyon 63 yaşındaki bayan hastaya...
Sağlık Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Birimi’nden verilen bilgiye göre, geçtiğimiz günlerde beyine giden ana şah damrında (karotis arter) yüzde 80 oranında daralma olan 63 yaşındaki bir kadın hastaya, anjiyo yöntemiyle stent (CAS-Carotid Artery Stenting) uygulandı ve darlık ortadan kaldırıldı.

Karotis damarında yüzde 80 daralma olan ve  bir yıldan bu yana baş dönmesi, yürümede dengesizliği ile kulak çınlaması şikayetleri bulunan 63 yaşındaki kadın hastanın şikayetleri, operasyondan sonra ortadan kalktı.

İkinci operasyon 75 yaşındaki erkek hastaya...
Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi’nde gerçekleştirilen bir başka operasyondaysa,  karındaki ana aort damarında genişleme (abdominal aort anevrizması) olan 75 yaşındaki bir erkek hastaya anjiyo yöntemi ile stent-greft  (EVAR-Endovasküler Aort Repair) yapıldı.

Abdominal aort anevrizması ve atipik karın ve sırt ağrıları bulunana 75 yaşındaki hastanın, EVAR yöntemiyle karnındaki anevrizma ameliyatsız olarak kontrol altına alındı.

Kalp ameliyatları 2007’den bu yana başarıyla devam ediyor...
Haziran 2007’den bu yana yapılmaya başlanan kalp ameliyatları çerçevesinde bugüne kadar toplam 244 kişiye açık kalp ameliyatı, 3 hastaya EVAR yöntemiyle anevrizmaya stent-greft uygulaması, 6 hastaya beyine giden ana şah damara açık cerrahi yöntemle karotis endarterektomi ve patch plasy (şah damarıgenişletme ameliyatı), 1 hastaya karotis tümör ameliyatı, 1 hastaya açık cerrahi yöntemle abdominal  aort  anevrizma ameliyatı ve 25 hastaya da periferlik stent operasyonu yapıldı.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik KAŞİF: "SAĞLIK EMEKÇİSİ KADINLARIMIZIN ÖZVERİSİ YADSINAMAZ"
 
8 Mart 2011, Salı
         8 Mart Dünya Kadınlar Günü
 
       Sağlık Bakanı Kaşif:
arrow"SAĞLIK EMEKÇİSİ KADINLARIMIZIN ÖZVERİSİ YADSINAMAZ"

Sağlık Bakanlı Dr. Ahmet Kaşif, Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan tüm kadınların büyük bir özveriyle görev yaptığını söyledi

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, ‘8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ dolayısıyla Bakanlık bünyesinde çalışan kadınlara karanfil dağıtarak günlerini kutladı.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre Bakan Kaşif, ilgili daire müdürleriyle birlikte kadınların bulunduğu odaları tek tek ziyaret etti ve karanfil verdi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik ERGENLİK ÇAĞINDAKİ ÇOCUĞA EVDE VE OKULDA SAĞLIKLI YAKLAŞIM
 
4 Mart 2011, Cuma
         Çocuğa evde ve okulda sağlıklı yaklaşım
 
       Sağlık Bakanı Kaşif:
arrow"ADOLESAN ÇOK ÖNEMLİ BİR KONU. PEDİATRİ KURUMUNU
       ÇALIŞMALARINDAN DOLAYI TEBRİK EDİYORUM..."

"Kıbrıs Türk Pediatri Kurumu'ndan bu gece ve yarın, 'Ergenlik ve sık görülen sağlık sorunları' ile 'Ergenlik çağındaki çocuğa evde ve okulda sağlıklı yaklaşım' konulu konferans"

Konferans vermek amacıyla, Kıbrıs Türk Pediatri Kurumu’nun davetlisi olarak ülkemize gelen, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Adolesan Ünitesi Başkanı Prof. Dr. Orhan Derman, Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kaşif’e nezaket ziyareti gerçekleştirdi.

Bakanlık Müsteşar Vekili Mustafa Akçaba, Bakanlık Müdürü Ümit Özkıran ve Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürü Dr. Ahmet Ulutekin’in de hazır bulunduğu kabulde, Pediatri Kurumu Yönetim Kurulu Üyesi ve Adolesan Hekimi Dr. Figen İnce ile Adolesan Hemşiresi Güley Abatay da yer aldı.

Kaşif, KT. Pediatri Kurumu’nun çalışmalarını destekliyoruz...
Kıbrıs Türk Pediatri Kurumunu başarılı çalışmalarından dolayı tebrik eden Sağlık Bakanı Kaşif, Bakanlık olarak Pediatri Kurumu’nun çalışmalarının destekçisi olduklarını söyledi.

Bakan Kaşif , konuşmasında bu gece hekim ve hemşirelere yarın ise halka yönelik gerçekleştirilecek olan konferansın çok önemli bir çalışma olduğunun altını çizerek, Sağlık Bakanlığı’nın hali hazırda adolesan çağındaki gençlere yönelik faaliyetlerinin olduğunu hatırlatarak, bu çalışmaları önmüzdeki günlerde daha da geliştireceklerini söyledi
.
Gençlik Merkezlerine yönelik çalışmalar var...
Bakan Kaşif, “Sağlık Bakanlığı bünyesinde Lefkoşa Kentsel Sağlık Merkezi’nde faaliyet gösteren ‘Adolesan  Polikliniği’, çalışmalarını gayet başarılı bir şekilde devam ettiriyor. Bakanlık olarak desteğimizi her zaman sürdürme gayreti içerisindeyiz.  Devlete bağlı Gençlik Merkezleri ile gençlerimizin faaliyet gösterdiği derneklerdeki gençlerimiz için işbirliği çalışmalarımız devam edecektir” diye sözlerini sürdürdü ve Kıbrıs Türk Pediatri Kurumunu başarılı çalışmalarından dolayı kutladı.

KKTC’ye her türlü yardıma hazırız...
Kabulde kıs bir konuşma yapan Prof. Dr. Orhan Derman da, Kıbrıs’ta bulunuyor olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Derman “Öncelikle beni Kıbrıs’a davet eden KT. Pediatri Kurumuna teşekkür ederim. Sayın Sağlık Bakanımıza da bizlere vakit ayırdığı için teşekkür ederim. Bilinmesini isterim ki, Adolesan konusunda KKTC’ye elimizden ne geliyorsa, her türlü yardıma hazırız” dedi.

Konferans bu akşam ve yarın...
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Derman’ın konuşmacı olacağı konferanslardan ilki bu akşam saat 20.00’de, “Ergenlik ve sık görülen sağlık sorunları” başlığı altında, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Lokali’nde Hekim ve Hemşireler yönelik olacak.

Yarın ise (Cumartesi) saat 14.00’te “Ergenlik Çağındaki Çocuğa Evde ve Okulda Sağlıklı Yaklaşım” başlığı altında yapılacak konferans tüm halka açık olacak.
 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik DAHA ÖNCE İVEDİLİĞİ ALINAN ORGAN NAKLİ YASA TASARISI,
      MECLİS ALT KOMİTESİ'NDE...
 
4 Mart 2011, Cuma
         Organ Bağışı
 
       Sağlık Bakanlığı:
arrowDAHA ÖNCE İVEDİLİĞİ ALINAN ORGAN NAKLİ YASA TASARISI,
     MECLİS ALT KOMİTESİ'NDE...

Sağlık Bakanlığı, KKTC'de organ naklinin yapılabilmesini olananaklı kılacak yeni yasa ve yasanın hayat bulmasından sonra çıkarılacak tüzükler ile gerekli altyapı ve donanımın da sağlanmasıyla, bu konuda uzman hekim ve ekiplerle organ naklinin en kısa sürede yapılmasının hedeflenmekte olduğunu açıkladı

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamada, 2010 Eylül’de Bakanlar Kurulu’nda onaylanıp Resmi Gazete’de de  yayımlanan ilgili yasanın , Avrupa Birliği (AB) mevzuatına uyumlu olduğu belirtildi.

Önceden ivediliği alınan yeni yasa tasarısı, Meclis’in Alt Komitesi’nde...
Açıklamada, “Meclis Alt Komitesi’nde önceden ivediliği alınıp beklemekte olan yasa tasarısı, yürürlüğe girdikten sonra ülkede çok önemli bir ihtiyaca yanıt verecek” denildi.

Bakanlık açıklamasında,  “İnsan Hücre, Doku ve Organlarının Bağışlanması, Tedarik Edilmesi, Test Edilmesi, İşlenmesi, Korunması, Saklanması ve Dağıtımına İlişkin Güvenlik ve Kalite Standartlarının Belirlenmesi Yasa Tasarısı” adı altında yapılan yeni yasanın, AB’ye uyumlu olarak hazırlanan ve birçok etik değerle insani boyutu içerdiği ve  yeni yasanın yürürlüğe girmesiyle, tüzüklerin de hazırlanması gerekeceğini de kaydedildi.

İşlemler, hastanelerde teknoloji gerektiriyor...
Organ nakliyle ilgili işlemlerin, hastanelerde gelişmiş teknoloji gerektirdiğine de işaret edilen açıklamada, uygun koşulların yerine getirmesi halinde, devlet hastaneleri yanında özel hastanelerin de doku ve organ nakli yapabileceği vurgulandı.

Bakanlık açıklamasında, yasanın gerekli altyapının oluşturulması için zorlayıcı olacağını da kaydederek, organ bağışıyla ilgili düzenlemelerin her ülkeye göre çok çeşitlilik gösterebileceğine dikkat çekildi.

Yasadan Önemli Satır Başları:
Tasarıya göre insan hücre, doku ve organ temin ve denetimi, yetkili otorite tarafından onaylanmış, ruhsatlandırılmış veya lisans verilmiş devlet veya üniversite hastanelerinde eğitilmiş kişilerce yapılacak. “Hücre, Doku ve Organ Merkez ve Kuruluşları” oluşturulacak.

Tasarı, organ nakli ve organ kaynağı merkezlerinin, 4 yılda bir tam kapsamlı denetlenip ruhsat yenilemesini; her iki yılda bir ise rutin teftişten geçmesini düzenliyor. Tasarıya göre insan hücre, doku ve organlarının ithalat ve ihracatı da yapılabilecek.

Maddi kazanç sağlanamaz...
Tasarı, yetkili otorite ve hücre, doku ve organ merkezlerini, hücre, doku ve organların gönüllü ve ücretsiz bağışlanması için gereğini yapmakla görevlendiriyor. Maddi kazanç için herhangi bir organ ve doku bağışında bulunan vericiler ile bu hususta aracılık faaliyetinde bulunan merkez ve şahıslar suç işlemiş olacak.

Basın ve yayın organlarında reklam yapılamaz...
Basın yayın organlarıyla internetten veya başka yollarla, hücre, doku ve organ merkezi tarafından hücre, doku ve organ vericilerine herhangi bir maddi kazanç verileceğiyle ilgili reklam vermek veya diğer şekillerde icapta bulunmak yasak.

Akli dengesi yerinde olmayan ve kimsesizlerden organ alınmasına
Etik Kurul kararı şart...

İnsan hücre, doku ve organlarının tedarik edilmesine sadece bilgilendirilmiş onay formu imzalandığı zaman izin verilecek. Canlı olup da onay verme yetkisi olmayanların yasal varisleri izin verecek. Canlı olup da 18 yaşını doldurmamış veya akli dengesi yerinde olmayanlar, hücre, doku (kemik iliği hariç) ve organ almak yasak olacak. Canlı olup da 18 yaşını doldurmamış, akli dengesi yerinde olmayan ve kimsesizlerden hücre, doku veya organ alınması durumunda, olabilirliğine etik kurul karar verecek.

Ölüm durumu...
Ölüm durumunda kişi ölmeden önce vücudunun tamamını veya organ ve dokularını, tedavi, teşhis ve bilimsel çalışmalar için bıraktığını resmi veya yazılı bir vasiyetle belirtmemiş veya bu konudaki isteğini iki tanık huzurunda yazılı olarak açıklamamışsa, ölüm anında sırasıyla, eşi, reşit çocukları, ana veya babası veya kardeşinden birinin; bunlar yoksa yanında bulunan herhangi bir yakınının muvaffakiyetiyle doku ve organ alınabilecek.

Kimlik bilgileri saklı tutulacak...
Vericilerin veya akrabalarının veya verici adına yetki veren tüm kişilerin tüzükte belirtilen bütün uygun bilgilerden haberdar edilmesinin sağlanması için gerekli tüm önlemler alınmak zorunda olacak.

Genetik bilgiler de dahil tüm vericilerin ve alıcıların kimlik bilgileri saklı tutulacak.

Yasa için 3 tüzük...
Yasanın yürürlüğe girmesiyle Bakanlar Kurulu’na “Organ Nakli Esaslarını Düzenleyen Tüzük”, “Üretmeye Yardımcı Tedavi Merkezleri Tüzüğü” ile “Doku ve Hücre Nakli Esaslarını Düzenleyen Tüzük” yapma yetkisi verilmiş olacak.

Cezalar...
Yasa tasarısı, doku ve organ merkezlerinin yasaya uymaması halinde “uyarma, geçici süreyle kapatma, süresiz kapatma” gibi cezalar yanında, tüzük kurallarına aykırı hareket edecek tüzel ve gerçek kişilere de mahkûmiyetleri halinde 7 yıla kadar hapis veya asgari ücretin 100 katına kadar para cezaları veya her iki ceza birden öngörülüyor.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik YENİLENEN TATLISU SAĞLIK OCAĞI HİZMETTE...
 
2 Mart 2011, Çarşamba
         Tatlısu Sağlık Ocağı
 
       Yenilenen;
arrowTATLISU SAĞLIK OCAĞI HİZMETTE...

Tatlısu Belediyesi tarafından tadilatı yapılan Sağlık Ocağı ile diş kliniği ünitesi, dün düzenlenen törenle hizmete konuldu

Sağlık Bakanlığı’nın hekim ve hemşire desteği vereceği yenilenen Tatlısu Sağlık Ocağı için düzenlenen törende, Sağlık Bakanı Dr.Ahmet Kaşif,  İçişleri Bakanı İlkay Kamil, Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı ve Güzelyurt Belediye Başkanı   Mahmut Özçınar, Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan ve bazı belediye başkanları da hazır bulundu.

Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Tatlısu Belediyesi Halk Dansları Topluluğu’nun sunduğu halk dansları gösterisiyle başlayan törende ilk konuşmayı, Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçun yaptı. 

Yaşam kalitesini yükseltmek hedefi...
Hayri Orçan törende yaptığı konuşmada yerel yönetimlerin temel hedefinin bölge insanın yaşam kalitesini artırmak olduğunu belirterek, “Tadil  edilip yenilenen Sağlık Ocağı halkın yaşam kalitesinin yükseltilmesine yönelik önemli bir olaydır. Devlet ve yerel yönetim işbirliği her alanda sürdürülmelidir” dedi.
 
Kırsal Belediyelere destek şart...
Konuşmasında merkezi hükümetin özellikle kırsal bölge belediyelerine destek olması gerekliliğini de dile getiren Orçan, Sağlık Ocağı’nın hayırlı olmasını diledi ve emeği geçen herkese teşekkür etti”

Kırsal kesimdeki belediyeler geliştirilmeli...
Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ve Güzelyurt Belediyesi Başkanı Mahmut Özçınar da işbirliğinin önemini belirtti ve Belediyeler birliği olarak kırsal kesimlerin geliştirilmesi yönünde çalışma başlattıklarını anlattı.

Klasik belediyecilik anlayışının dışına çıkılmalı...
İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı İlkay Kamil de günümüzde belediyelerin rutin işler dışında bölgelerinin gelişmesi için hükümetle işbirliğinde birçok hizmete katkıda bulunduklarını belirtti.
Konuşmasında, klasik belediyecilik anlayış olan çöp toplamak veya su dağıtmak gibi hizmetlerin halkın arzuladığı hizmet anlayışı olmadığının da altını çizen Kamil, Hükümetin kırsal belediyelerin geliştirilmesi ve katkı paylarının artırılması çalışma başlattığını söyledi.
 
Sağlık ocakları daha etkin bir sağlık hizmeti verecek...
Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kaşif ise yaptığı konuşmada, Tatlısu Sağlık Merkezi’nde haftada bir pratisyen hekimin görev yapacağını belirterek, hedeflerinin ülke genelinde daha etkin sağlık ocakları yaratıp, hizmeti köylünün ayağına getirmek  olsuğunu söyledi.
 
Uzman hekim de sağlanacak...
Bakan Kaşif konuşmasında, Tatlısu Sağlık Ocağı’nda şimdilik haftada bir pratisyen hekimin görev yapacağını belirterek, “İleriki günlerde çocuk, dahiliye ve doğum uzmanı doktorları da burada görev yapacaktır” dedi.

Sağlıkda yeni hamleler...
Göreve geldikleri 2 yıldan bu yana daha kaliteli bir sağlık hizmeti sunulması için mücadele verdiklerine de değinen Kaşif, Beyarmudu’na da Sağlık Ocağı kazandırmak için çalışma başlattıklarını, Gazimağusa Devlet hastanesine ise bir ay içerisinde tomografi cihazı alınacağını belirtti.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

                                                           MART 2011  
» Tarama ile kansere karşı farkındalık yaratılacak... (31/3/2011)
» Temel EKG Eğitimi... (31/3/2011)
» Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezi hemşirelerine hizmet içi eğitim... (25/3/2011)
» Sağlık Bakanlığı hizmet içi eğitimleri sürüyor... (25/3/2011)
» Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'ne bağış (23/3/2011)
» Akdeniz Lions, Akçiçek Hastanesine Ameliyat Mikroskobu bağışladı (21/3/2011)
» Nefrolojik Hemşirelik eğitimi yapıldı (18/3/2011)
» Basın Açıklaması (16/3/2011)
» Yenilenen Maraş Semt Polikliniği açıldı (15/3/2011)
» Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif: "Sağlık'ta AB standartlarında yeniden yapılanma şart" (14/3/2011)
» Tarihi geçen veya bozulan bin 699 gıdaya el kondu (11/3/2011)
» Kalp ve damar cerrahisi, başarılı operasyonlarına devam ediyor (8/3/2011)
» Sağlık Bakanı Kaşif: "Sağlık emekçisi kadınlarımızın özverisi yadsınamaz" (8/3/2011)
» Ergenlik çağındaki çocuğa evde ve okulda sağlıklı yaklaşım (4/3/2011)
» Daha önce ivediliği alınan organ nakli yasa tasarısı, Meclis Alt Komitesi'nde (4/3/2011)
» Yenilenen Tatlısu Sağlık Ocağı hizmette... (2/3/2011)