Baslik İKİNCİ KALP SAĞLIĞI YÜRÜYÜŞÜ YAPILDI...
 
 29 Nisan 2011, Cuma
         2. Kalp Sağlığı Yürüyüşü
 
       Sağlık Bakanlığı'nın, kalp sağlığının korunmasına dikkat çekmek amacıyla düzenlediği;
arrowİKİNCİ KALP SAĞLIĞI YÜRÜYÜŞÜ YAPILDI...

KKTC Kardiyoloji ve Kardiyovasküler Cerrahi Derneği işbirliğinde gerçekleştirilen yürüyüş, saat 09.00'da Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'nin önünden başlayarak Sağlık Bakanlığı önünde sona erdi.

Yürüyüşe, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Ramadan Kamiloğlu, Kalp Damar Cerrahisi doktorları, hemşireler ve kalp sağlığına kavuşan kalp hastaları katıldı.

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, gelenekselleştirilen kalp sağlığı yürüyüşüne katılanları Bakanlık önünde karşıladı.

Bakanlık bahçesinde yürüyüşe katılanlara ikramda bulunulurken hemşireler de bazı hastaları kontrol etti.

KAŞİF
Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif,  Kalp Damar Cerrahisi ekibi ile birlikte yaptığı açıklamada, güzel bir olay yaşanmakta olduğunu belirterek, “Kim ne derse desin kim ne yazarsa yazsın ülkede sağlık alanında güzel şeylerin de olduğunu görüyor ve yaşıyoruz” dedi.

Kalp Damar Cerrahisi ekibinin gün 24 saat hizmet vermekte olduğunu kaydeden Kaşif, bugün de hastalarla birlikte sağlıklı bir yürüyüş yaptıklarını söyledi.

Hastaların ne kadar iyi olduklarının görülmekte olduğunu vurgulayan Kaşif, “Biz cerrahız bıçağı aldığımız zaman bıçağı nereye vuracağımızı, kötü hastalık nerededir çok iyi biliyoruz ve bıçağı o şekilde sallıyoruz. Ama bazı eli kalem tutanlar kalemi sallarken kalemin nereye gideceğini bilmeden hareket ediyor veya bilerek isteyerek yapıyor. Bunu da yazanlara atfetmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

Ülkede tedavi edilen kalp hastaları nedeniyle doktorlara teşekkür eden Kaşif, çalışmaların daha da yoğunlaşıp servisin daha da genişleyeceğini, insanların kalp konusunda yurt dışına gitmesinin ortadan kalkacağını söyledi.

Kalp hastalarının tedavisinin ülkede yapılmasının artık mümkün olduğunu kaydeden Kaşif, “Ancak çok komplike olaylarda ve teknik donanım gerektiren durumlarda yurt dışı olabilir” dedi.

Kaşif, eksik teknik donanımın bu yıl içinde tamamlanacağını da vurguladı.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik COLGATE AFİŞ YARIŞMASI'NA KATILAN ESERLER ARASINDAN
      SERGİLENMEYE DEĞER BULUNANLAR HALKIN BEĞENİSİNE SUNULDU
 
 29 Nisan 2011, Cuma
         Colgate Afiş Yarışması
 
       Colgate Afiş Yarışması'na katılan eserler arasından sergilenmeye değer bulunanlar;
arrowHALKIN BEĞENİSİNE SUNULDU...

Kıbrıs Türk Diş Tabipleri Odası'nın Diş Hekimliği Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlediği orta okullara yönelik "Colgate Afiş Yarışması"na katılan eserler arasından sergilenmeye değer bulunanlar, açılan sergide halkın beğenisine sunuldu.

Lefkoşa, 28 Nisan 11 (T.A.K): Kıbrıs Türk Diş Tabipleri Odası’nın Diş Hekimliği Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlediği orta okullara yönelik “Colgate Afiş Yarışması”na katılan eserler arasından sergilenmeye değer bulunanlar, açılan sergide halkın beğenisine sunuldu.
Sağlık Bakanlığı’na bağlı Lefkoşa Kentsel Diş Polikliniği’nde (Eski Trenyolu Polikliniği’nde) yer alan serginin açılışı saat 10:00’da gerçekleştirildi.

Serginin açılışında, sırasıyla Kıbrıs Diş Tabipleri Odası Başkanı Dt. Hüseyin Bıçak ve Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif birer konuşma yaptı. Bıçak, konuşmasında, yarışmayı diş hekimlinin önemini anlatmak ve farkındalık yaratmak için düzenlediklerini belirterek, çocukların konuyla ilgili bilinçlenmesinin, ağız sağlığı yerinde bir nesil yetiştirilmesine katkı sağlayacağını kaydetti.

Toplam 433 eserin yer aldığı yarışmanın 8 Mart’ta değerlendirildiğini ve dereceye giren öğrencilere ödüllerinin “14 Mart Tıp Töreninde” takdim edildiğini anımsatan Bıçak, yarışmaya katılan eserlerden 67’sinin sergilenmeye değer bulunduğunu da belirtti.

KAŞİF
Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif ise, bu yarışmanın amacının çocukları ağız ve diş sağlığı konusunda eğitmek olduğunu dile getirerek, her konuda olduğu gibi bu konuda da eğitimin önemli olduğunu vurguladı. “Hasta olmaktan değil geç kalmaktan korkunuz” diyen Kaşif, hasta olmamak için de sürekli olarak korunmak ve gerekenleri yerine getirmek gerektiğini kaydetti.

Kaşif, bugün yarışmaya katılan çocukların yarının eğitimcisi, doktoru olacağını ve bugün sahip oldukları bilinçle gelecek nesilleri eğiteceklerini söyledi. (AK/HA)

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik SAĞLIK BAKANI KAŞİF, TÜRK PEDİATRİ KURUMU HEYETİNİ KABUL ETTİ
 
 19 Nisan 2011, Salı
         Türk Pediatri Kurumu
 
       Prof. Dr. Fügen Çullu Çokuğraş başkanlığındaki Türk Pediatri Kurumu heyetini
       kabul eden Sağlık Bakanı Kaşif:
arrowSAĞLIK KONGRELERİNİN KIBRISTA YAPILMASINI DESTEKLİYORUZ

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, sağlık kongrelerinin Kıbrıs'ta yapılması yönünde atılacak tüm adımların destekçisi olduklarını söyledi.

Bu açıklamasını Türk Pediatri Kurumu heyetini kabulünde yapan Ahmet Kaşif, Türk Pediatri Kurumu’nun gerçekleştireceği 47. Türk Pediatri Kongresi’nin Kıbrıs’ta yapılacak olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

KKTC Sağlık Bakanlığı’nın sağlık kongre turizmini desteklediğini ve bu yönde atılacak olan tüm adımlara katkı koymaya hazır olduklarını belirten Kaşif, Türk Pediatri Kurumuna teşekkür etti ve çalışmalarında başarılar diledi.  

Türk Pediatri Kurumu adına konuşan kurm Başkanı Prof. Dr. Fügen Çullu Çokuğraş da, 10-15 Mayıs 2011 tarihleri arasında Kıbrıs Türk Pediatri Kurumu işbirliğiyle KKTC’de yapılacak olan 47. Türk Pediatri Kongresi hakkında Bakan Kaşif’e bilgi verdi.

Kabulde Bakan Kaşif’i kongreye de davet eden Çokuğraş,  her yıl olduğu gibi bu yıl da kongrenin bilimsel açıdan doyurucu konferanslar, paneller ve değişik etkinlikler ile katılımcılara katkı sağlayacağını söyledi.

Kongrenin ana konusu: “Engelli Çocuklar”
Kongrenin bu yılki sosyal ana konusunun  “Engelli Çocuklar” olarak belirlendiğini ve böylelikle, bu konuya dikkat çekip farkındalık yaratmak istediklerini kaydeden Çokuğraş, “Türkiye’de gerek zihinsel, gerekse de fiziksel olarak engelli çocuklarımızın sayısı oldukça fazladır. Bu çocukların eğitimi ve sağlık sorunları, toplum yaşantısından dışlanmışlıkları, ayrıca aileleri için oluşturdukları ekonomik ve psikolojik yük, çoğu kez gözden kaçan ya da görülmek istenmeyen ciddi problemlere yol açmaktadır” dedi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik AKROMEGALİ HASTALARI GÜVENLİ ELLERDE...
 
 15 Nisan 2011, Cuma
         Akromegali
 
       Sağlık Bakanlığı'ndan 15 Nisan Akromegali günü dolayısıyla eğitim çalışması:
arrowAKROMEGALİ HASTALARI GÜVENLİ ELLERDE...

Ulutekin: "Akromegaliyi, ülkemizde de hastalarımızın dünyadaki en gelişmiş tedavi yöntemlerinden yararlanacak şekilde, Endokrin ve Diyaliz Merkezimizdeki deneyimli ekibimizle takip ediyoruz"

Sağlık Bakanlığı,  “15 Nisan Akromegali Günü”  dolayısıyla bir eğitim çalışması gerçekleştirdi.

Bakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Birimi’nden yapılan açıklamaya göre eğitim çalışması, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Endokrin ve Diyabet Merkezi’nde yapıldı.

Endokrin ve Diyabet Servisi Klinik Şefi Dr. Hasan Sav ve Endokrin ve Diyabet Uzmanı Dr. Osman Köseoğlu tarafından verilen eğitim çalışmasında, Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi (YTKD) Müdürü Dr. Ahmet Ulutekin ve YTKD Başhekimi Dr. Adil Özyılkan da hazır bulundu.

Ulutekin...   
Eğitim çalışmasının açılış konuşmasını gerçekleştiren YTKD Müdürü Dr. Ahmet Ulutekin, Akromegali hastalığının seyrek görülmesine rağmen, insan hayatını olumsuz etkileyen, eşlik eden diğer sağlık sorunları ile birlikte yaşam kalitesini bozan bir sağlık problemi olduğuna dikkat çekti.

Konuşmasında, tedavi ve takibinin yüksek maliyetli bir hastalık olduğunu ifade eden Ulutekin, “Akromegaliyi, ülkemizde de hastalarımızın dünyadaki en gelişmiş tedavi yöntemlerinden yararlanacak şekilde, Endokrin ve Diyaliz Merkezimizdeki deneyimli ekibimizle takip ediyoruz” dedi.

Akromegali gününde, hastalarla birlikte bu sağlık sorununun yeniden ele alınıp, bilgilerin tazeleneceği ve ihtiyaçların da gözden geçirileceği yararlı bir toplantı olduğunu dile getiren Ulutekin, eğitimi gerçekleştiren uzman hekimlere ve eğitime katkı sağlayanlara teşekkür etti.

Açılış konuşmasından sonra sırasıyla, Endokrin ve Diyabet Uzmanları Hasan Sav ve Osman Köseoğlu tarafından verilen eğitim çalışmalarına geçildi.

Akromegali nedir?
Beyin tabanında bulunan hipofiz bezinin ön bölümündeki somatotropin hormonunun (STH) aşırı çalışmasına bağlı bir durumdur. Büyüme tamamlanmadan, kemiklerin uzaması sona ermeden, erken çağlarda baş gösterirse jigantism adı verilen dev görünüm oluşur. Bozukluk büyüme çağının bitiminden sonra baş gösterirse, kemiklerdeki büyüme plaklarının kapanması nedeni ile sadece el ve ayakların genişlemesi, çene ve burnun büyümesi ve sesin kalınlaştığı görülür.

Gece uyurken horlama ile aşırı terleme olmaktadır. Kaslarda hissedilebilir halsizlik görülmektedir. Erken teşhis ve tedavi edilmez ise ilerki dönemlerinde iç organlarda anormal bir büyüme gerçekleştirir.

Hastalıkta, saç tellerinde kalınlaşma belirtileri görülmektedir. Kafa tasının arka kısmında aşırı şekilde kendini gösteren dışa doğru genişleme kendini göstermektedir.

Görülme sıklığı milyonda 60 kişi...
Dünyada görülme sıklığı her milyonda 60 hasta olarak saptanan Akromegali hastalığında, erkek ve kadın dağılımı eşit olarak görülmektedir.

Tanı yaşı 40 ile 50 arasında değişen hastalık, tanıyı koyma süresi 5 ile 10 yıl arasında, geç tanı konan hastalıklar arasındadır.

Yaşamı nasıl etkiler...
Agromegali hastalığı, tedavi edilmezse hastanın yaşam süresi kısalabilir. Kalp ve şeker hastalığı, uyku apnesi ve solunum hastalıklarına sebebiyet verebilir.

Hastalığın baş ağrısı, görme bozuklukları, galaktore, hipofiz fonksiyonlarında yetersizlik ve hipofiz bezi içinde kanama gibi etkileri buylunmaktadır.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik BASIN AÇIKLAMASI (14/4/2011)
 
 14 Nisan 2011, Perşembe
         Basın Açıklaması
 
       Sağlık Bakanlığı;
arrowBASIN AÇIKLAMASI (14/4/2011)

İlaç ve Eczacılık konularındaki uygulamalar, Fasıl 254 Eczacılık ve Zehirler Yasası doğrultusunda yürütülmekte olup, ülkemize ilaç ithalatı sadece kayıtlı eczane ve kayıtlı ecza depoları tarafından, önce İlaç ve Eczacılık Dairesi Müdürlüğü'nden Ön İzin, bilahare Ticaret Dairesi tarafından ithal izni almak suretiyle gerçekleşebilmektedir.

Hal böyle iken, özellikle teknolojinin de gelişmesi ile son zamanlarda internet üzerinden ilaç siparişleri verilmekte olup, posta yolu ile özel kişiler tarafından ülkemize ilaç ithal edilmeye çalışılmaktadır.

Kişisel kullanım için dahi olsa, KKTC’ye özel kişilerin posta yolu ile ilaç ithal etmesinin gayrı yasal olduğu ve bu tip girişimlere izin verilmediği, kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Mustafa Akçaba
Müsteşar

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik SAĞLIK BAKANLIĞI ÇALIŞANLARINDAN GÖNÜLLÜ KAN BAĞIŞI ETKİNLİĞİ
 
 13 Nisan 2011, Çarşamba
         Gönüllü kan bağışı
 
       Sağlık Bakanlığı çalışanlarından;
arrowGÖNÜLLÜ KAN BAĞIŞI ETKİNLİĞİ...

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, sağlık durumu müsait olan herkesin, senede 2 kez kan bağışında bulunmasının, hem ülkedeki kan ihtiyacının karşılanmasına, hem de kişilerin daha sağlıklı bir bünyeye kavuşmasına katkı sağlayacağına dikkat çekti.

Sağlık Bakanlığı personelinin gerçekleştirdiği “gönüllü kan bağışı” etkinliğine katılıp, kan bağışında bulunan Bakan Kaşif, “Sağlık Bakanlığı personeli bugün, çok anlamlı bir etkinlik gerçekleştirdi. İlk etapta, bakanlığımıza bağlı yaklaşık 50 personel gönüllü olarak kan bağışında bulunuyor. Kendilerine, böylesi duyarlı bir davranışta bulundukları için teşekkür ederim” dedi.

Tüm bakanlıklarda gönüllü kan bağışı kampanyası...
Sağlık Bakanlığı personeli tarafından başlatılan gönüllü kan bağışı etkinliğini, diğer balkanlıklarda da sürdürmeyi planladıklarını anlatan Kaşif,  “mümkün olursa her hafta farklı bir bakanlıkta benzeri bir etkinliği hayata geçirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Uzmanlar kan bağışını tavsiye ediyor...
Ülkemizde kana yoğun bir gereksinim olduğunu ifade ederek,  yurttaşların kan bağışı konusunda daha fazla duyarlılık göstermelerini de isteyen Kaşif, kan bağışını uzmanların da sağlık açısından tavsiye ettiği bir olay olduğunun altını çizdi.

Sağlık Bakanlığı merkez örgütü çalışanlarının yanısıra, bakanlığa bağlı dairelerden de çalışanların katıldığı gönüllü kan verme etkinliğinde, Bakanlık Müsteşarı Mustafa Akçaba, Bakanlık Müdürü Ümit Özkıran ve Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürü Dr. Ahmet Ulutekin de hazır bulundu ve kan bağışında bulundu.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik TC LEFKOŞA BÜYÜKELÇİSİ AKÇA, SAĞLIK BAKANI KAŞİF'İ ZİYARET ETTİ
 
 12 Nisan 2011, Salı
         TC Büyükelçisi Akça'nın ziyareti
 
       Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi;
arrowAKÇA, SAĞLIK BAKANI KAŞİF'İ ZİYARET ETTİ

Sağlık Bakanı Kaşif ziyarette yaptığı konuşmada, Akça'nın farklı bir görevle uzun zamandır KKTC'de görev yaptığını belirterek, "Şimdi daha mühim bir göreve gelmiştir, önceden de olduğu gibi bundan sonra da işbirliği içerisinde çalışacağız" dedi.

İşbirliği içerisinde sorunların üstesinden gelmek için çalışacaklarını ifade eden Kaşif, Akça’ya görevinde başarılar diledi.

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça da, göreve gelişiyle Bakanlıklara ziyaretler başlattığını kaydetti.

Sağlık konusuna çok da yabancı olmadığını, geçmişte Türkiye’de DPÖ’de çalışırken sağlık politikalarının belirlendiği dairenin kendisine bağlı olduğunu ifade eden Akça, bundan dolayı da sağlık konusuna ve politikalarına yabancı olmadığını belirtti. (TAK)

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik BÜLENT ECEVİT REHABİLİTASYON MERKEZİ'NİN DAHA ÇAĞDAŞ VE
      AVRUPAİ BİR ÇEHREYE KAVUŞTURULMASI İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATILDI
 
 11 Nisan 2011, Pazartesi
         Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezi
 
       Sağlık Bakanlığı, Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezi'nin daha çağdaş ve Avrupai bir çehreye kavuşması için çalışma başlattığını açıkladı. Bakanlık, merkezde yaşayanların tedavilerinin aksatılmasının söz konusu olmadığını da kaydetti:
arrowBÜLENT ECEVİT REHABİLİTASYON MERKEZİ AVRUPAİ
     ÇEHREYE KAVUŞACAK

Sağlık Bakanlığı, Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezi'nin daha çağdaş ve Avrupai bir çehreye kavuşması için çalışma başlattığını açıkladı. Bakanlık, merkezde yaşayanların tedavilerinin aksatılmasının söz konusu olmadığını da kaydetti.

TEDAVİLERİN AKSAMASI SÖZ KONUSU DEĞİL
Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamaya göre, Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezi’nde haftada 2 gün uzman hekim hizmet veriyor ancak çok kısa bir süre sonra bu hizmet, haftada 3 güne çıkartılacak.

Hızır Servis’e bağlı olarak acil durumlarda, merkezde yatan hastalara gecikmeden, anında müdahale yapılabiliyor. Vardiya yöntemiyle 7 hemşirenin görev yaptığı merkezde, devlete ait 7, özel sektörden hizmet alımı şeklindeyse 15 hasta bakıcısı bulunuyor.

Hastaların tıbbi tedavilerinin hiçbir şekilde aksatılmasının söz konusu olmadığının belirtildiği açıklamada, “Hastaların tıbbi tedavi ihtiyaçları, hemşireler tarafından aksatılmadan yapılmaktadır. Hastaların yemek, alt temizliği, tıraş ve banyo gibi ihtiyaçları ise hemşirelerin gözetiminde, merkezde görevli bulunan 15 hasta bakıcı tarafından yapılmaktadır” denildi.

Merkeze, zaman zaman yardımsever yurttaşlar tarafından yapılan gıda ve kıyafet yardımlarının, yine hastalar için kullanıldığı, bunları personelin kullanması veya heba etmesinin söz konusu olmadığı ifade edilen açıklamaya göre, Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezi’nde yemekler diyetisyenler gözetiminde hazırlanıp sunuluyor.

Hastaların moral değerlerinin yüksek tutulması amacıyla, gerek merkezde gerekse merkez dışında sık sık sosyal etkinlikler yapıldığı kaydedilen Sağlık Bakanlığı açıklamasında, son 3 haftada hastalar için iki kez yemekli eğlence düzenlendiği ve bu eğlencelere katılabilen hastaların moral değerlerinin yükseldiği belirtildi.

Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezi’nde haftada üç gün uzman fizyoterapistin görev yaptığı kaydedilen açıklamada, hastaların ve merkezin güvenliğinin, 24 saat kesintisiz 12 kamera ve 3 güvenlik elemanları tarafından sağlandığı bildirildi.

Merkezin hijyen ve temizliğinin özel bir şirketten alınan hizmetle sürdürüldüğü kaydedilen Sağlık Bakanlığı açıklamasında, “Merkezde temizlik işlerinin aksaması hiç bir şekilde mümkün değildir” denildi.

TEK TARAFLI HABERLER KURUMLARIMIZI YIPRATIYOR
Sağlık Bakanlığı açıklamasında şu ifadelere de yer verildi:
“Sağlık olgusunun her şeyin önünde olduğu anlayışıyla görev yapan Sağlık Bakanlığı, asılsız ve kulaktan dolma iddialarla haber yapılmasını doğru bulmamaktadır. İlgili tüm tarafların görüşüne başvurmadan, tek taraflı yapılan sağlık haberleri,  kurumlarımızı yıpratmaktan ve zarar vermekten başka bir amaca yaramamaktadır. Unutmayalım ki, sağlık kurumlarımız hepimize gereklidir”.
(TAK)

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik DR. BURHAN NALBANTOĞLU DEVLET HASTANESİ'NİN ACİL SERVİS
      MÜŞAHADE BÖLÜMÜ YENİLENEREK BASINA TANITILDI
 
 8 Nisan 2011, Cuma
         Müşahade Bölümü yenilendi
 
       Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'nin yenilenen ve modernize edilen;
arrowACİL SERVİS MÜŞAHADE BÖLÜMÜ BASINA TANITILDI

Kaşif: "Yenilenmiş haliyle Acil Servis çok daha iyi hizmet verecek. Güzellikler tamamlandıkça, tamamlanan güzellikleri kamuoyuyla paylaşılacağız"

Siber: "Acil Servisimize günlük poliklinik sayısının yarısı başvuruyor bu da doğal olarak verilen hizmetin kalitesini düşürüyor"

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin yenilenmeye devam eden Acil Servis Müşahede Bölümü’nü basına tanıttı.

Kaşif, yenilenme çalışmaları tamamlanan müşahede bölümündeki incelemelerinden sonra yaptığı açıklamada, acil servise çağdaş bir görünüm vermek amacıyla gerekli çalışmanın Hastane Başhekimi Rifat Siber ile Başhekim Yardımcısı Ramadan Kamiloğlu’nun çabalarıyla başladığını söyledi.

Kaşif, acil servisin değer bölümündeki yenileme çalışmalarının sürdüğünü anlatarak, bunun dışında Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin tüm tuvalet ve mutfağının yenilenmesi amacıyla ihaleye çıkıldığını belirtti.

Ahmet Kaşif, yenilenmiş haliyle Acil Servis’in çok daha iyi hizmet vereceğini ifade ederek, güzellikler tamamlandıkça, tamamlanan güzelliklerin kamuoyuyla paylaşılacağını kaydetti.

SİBER
Hastane Başhekimi Dr. Rifat Siber ise, konuşmasında, hastanenin 1978 yılında yapıldığını, aradan geçen süre içinde yıpranmaların normal olduğunu anlatarak, bölüm bölüm yenileme çalışmalarına başladıklarını söyledi.

Siber, acil servis dışında hastanenin tüm tuvalet ve mutfağının yenilenmesi ihalesinin yapıldığını, burada hedefin hastanedeki tuvaletlerin özürlülere uygun hale getirilmesi olduğunu kaydetti.

Tüm dünyada acil servislerin acil durumlar için hizmet verdiğini ancak, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde bunun tersinin söz konusu olduğunu, günlük acil başvurusunun büyük bölümünün polikliniğe başvurması gereken acil olmayan hastalar olduğunu söyleyen Siber, “Acil Servisimize günlük poliklinik sayısının yarısı başvuruyor bu da doğal olarak verilen hizmetin kalitesini düşürüyor” dedi.

Siber, bu nedenle vatandaşlardan acil konusunda anlayış beklediğini ifade ederek, 1 haftalık baş ağrısı şikayetiyle acile yapılan başvurunun yanılış bir başvuru olduğunu böyle bir başvurunun yanlış bölüme yapılan yanlış bir başvuru olarak kabul edildiğini söyledi.
Rifat Siber, yine de böyle bir başvuru yapılması halinde hastaya gerekli tetkiklerin yapıldığını ancak bunun gerçek acil durumlara verilen hizmetin kalitesinin düşmesi sonucunu yarattığını belirtti.

KAMİLOĞLU
Başhekim Yardımcısı Dr. Ramadan Kamiloğlu ise, konuşmasında, müşahede bölümünde her hastanın başında yer alan ve her türlü tıbbi olanağa sahip cihazlar ile yatakların yurt dışından geldiğini bu iki unsur hariç yer kaplaması dahil inşaatın 20 milyon TL gibi bir miktara yapıldığını söyledi. (TAK).

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik 7 NİSAN DÜNYA SAĞLIK GÜNÜ...
 
 7 Nisan 2011, Perşembe
         7 Nisan Dünya Sağlık Günü
 
       Sağlık Bakanlığı 7 Nisan Dünya Sağlık Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda vurguladı:
arrowAMAÇ, SAĞLIKLI VE MUTLU TOPLUM...

Sağlık Bakanlığı, 7 Nisan Dünya Sağlık Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda daha sağlıklı ve mutlu bir toplum yaratmak için çalıştıklarını bildirdi.

Sağlık Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Birimi’nden yapılan açıklamada,  ülkede, kanser başta olmak üzere, diyabet ve kalp - damar hastalılarında tablosunun pek de iç açıcı olmadığına dikkat çekildi.

Genetik faktörlerin yanı sıra, beslenme alışkanlığı ve stres faktörü gibi etkenlerin hastalıkların oluşmasında önemli bir rol oynadığının ifade edildiği açıklamada, “Sağlık Bakanlığı ülkedeki hastalıkların yayınlığı konusunda önemli bir anket çalışması yapmıştır. Bu çalışmadan çıkan sonuçlar, sağlık alanında yapacağımız faaliyetlere ışık tutacaktır” denildi.

Kanser taraması devam ediyor…
Dünya’da olduğu gibi “kanser” illetinin KKTC için de önemli bir sağlık sorunu olduğu vurgulandığı açıklamada, kanser’de erken tanını hayat kurtardığına dikkat çekildi.

Sağlık Bakanlığı “her yıl olduğu gibi bu yıl da ülke genelini kapsayan bir kanser tarama kampanyası şu günlerde devam etmektedir. Bu kampanya ay sonuna kadar sürecektir.  Özellikle risk gurubunda bulunan kişilerin taramalara katılmaları gerekmektedir”.

Senede bir kez tarama yapma alışkanlığı edinmek…
Kanser tarama kampanyasında en önemli amaç hakkında da açıklamada bulunan Bakanlık, kanser vakalarını “Pre-Kanseröz” (kanser öncesi lezyonlar) dönemde tespit etmenin önemine değindi. 

Kanser vakarının “Pre-Kanseröz” dönemde tespit edilip tedaviyi başlatılmasının önemine de işaret edilen açıklamada,  “kanser taramasıyla özellikle de risk grupları içerisinde yer alan kişilere, senede bir kez kanser taramasıyla ilgili testlerin yapılması bilincinin oluşturulması da amaçlanan hedefler arasında yer almaktadır” denildi.

Aile hemşireliği projesi…
Şubat ayından itibaren toplumdaki sağlık ve hastalıklarla ilgili var olan durumun tespiti amacıyla ev ziyaretleri başlattıklarını da açıklayan Sağlık Bakanlığı, bu proje kapsamında pilot bölge olarak; Serdarlı, Esentepe, Dörtyol, Vadili ve Tatlısu’da çalışmaların devam edildiğini kaydetti.

Altyapı çalışmaları ve iyileştirme çalışmaları devam ediyor…
Sağlık konusunun her şeyden önemli olduğundan yola çıkarak, daha kaliteli ve hızlı, kolay ulaşılabilir bir sağlık hizmeti yaratmak için yoğun bir çalışma içerisinde olduğunun ifade edildiği açıklamada, hastane ve sağlık merkezlerinde var olan teknolojik altyapının geliştirilmesine yönelik sürekli bir çabanın olduğu vurgulandı.

Yeni cihazların alımıyla Nalbantoğlu’nda yapılamayacak ameliyat kalmayacak…
Açıklamada, Ülkenin en büyük merkezi hastanesi olan Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesine yeni cihazların alımları için gerekli anlaşmaların da yapıldığı kaydedildi ve “üçüncü basamak sağlık hizmetleri veren Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesinde yeni cihazların alımıyla ülkede yapılamayacak ameliyat kalmayacak” denildi.

TC Devlet Hastanelerine yıllardır biriken borçlar kapatıldı…
Türkiye Devlet Hastanelerine yıllardır biriktirilen yüksek miktardaki borçların da,  TC Sağlık Bakanlığı ile varılan anlaşma gereği kapatıldığının önemli bir olay olduğu da vurgulandı.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik BASIN AÇIKLAMASI (7/4/2011)
 
 7 Nisan 2011, Perşembe
         Basın Açıklaması
 
       Sağlık Bakanlığı:
arrowCOBALT 60 CİHAZINDA BULUNAN RADYOAKTİF KAYNAK, KADEMELİ
     EMNİYET SİSTEMLERİYLE TAMAMEN GÜVENLİ BİR HALDEDİR

Cobalt 60 cihazıyla ilgili açıklama yapan Sağlık Bakanlığı, son günlerde kasıtlı ve maksadını aşan tek taraflı yayınlar yapılmasının, hiç kimseye fayda sağlamayacağını vurguladı.

Merkezin konumu sebebiyle cihazın bulunduğu alan tamamen kurşun kapı ve kurşun kaplamalarla koruma altına alınmış, hiçbir şekilde dış ortama en ufak zarar veya şüphe dahi yaratmayacak biçimdedir.

Sağlık Bakanlığı, Cobalt 60 cihazında bulunan radyoaktif kaynağın, kademeli emniyet sistemleriyle tamamen güvenli bir halde olduğunu açıkladı.

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan yazılı açıklamada,  “Bu radyoaktif kaynağın  şu anki park pozisyonunda hiçbir şekilde etrafa herhangi bir sızıntı, kaçak veya yayınım kesinlikle yapmamaktadır” denildi.

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi:
“Merkezin konumu sebebiyle cihazın bulunduğu alan tamamen kurşun kapı ve kurşun kaplamalarla koruma altına alınmış, hiçbir şekilde dış ortama en ufak zarar veya şüphe dahi yaratmayacak biçimdedir.

Gerekli olan ölçümler konunun uzmanları tarafından eksiksiz olarak yapılmış ve cihaz odasında dahi herhangi bir radyasyon kaçağı olmadığı kayıt altına alınmıştır.    

Bakanlığımızca ilgili bölümün tadilat çalışmaları başlatılmış olup, Cobalt 60 cihazının da hizmetten kaldırılıp yerine daha yeni ve modern cihazların alınması için TC Sağlık Bakanlığı ile koordineli olarak gerekli girişimler yapılmıştır.

Anılan günde servisin açık olması ve izinsiz olarak buraya ulaşılması da, yapılmakta olan tatdilat sebebiyledir. Bu servisimiz tadilat dışı günlerde tamamen kapalı tutulmaktadır.  

Sözü geçen radyoaktif kaynağın bulunduğu durumda asla radyoaktivite yayma ihtimali olmamasına rağmen, bu kaynağın sökülmesi, sonrasında imhası için ilgili ve yetkili yere ulaştırılması aşaması çok da yüksek risk taşıyan bir süreçtir.

Bu riskler de göz önünde bulundurularak, Bakanlığımızca radyoaktif kaynağın en doğru biçimde, çevre  ve insan sağlığını asla en ufak bir tehlikeye mahal vermeden gerekli tüm prosüdürler de uygulanarak ilgili yere nakledilerek bertaraf edilmesi sağlanacaktır”.

Son günlerde kasıtlı ve maksadını aşan tek taraflı yayınlar yapılması hiç kimseye fayda sağlamaz. Sağlık konusu tüm konuların başında gelmektedir. Sağlıkla alakalı yapılan haberlerle kurumlarımızı hak etmedikleri şekilde eleştirmek ve yıpratmak aslında, toplumun tümüne yapılacak bir kötülüktür”
 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik BASIN AÇIKLAMASI (6/4/2011)
 
 6 Nisan 2011, Çarşamba
         Basın Açıklaması
 
       Sağlık Bakanlığı:
arrowHABER GERÇEĞİ YANSITMIYOR

Sağlık Bakanlığı Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla, Kıbrıs Gazetesi'nin 6 Nisan 2011 tarihli yayınında manşette verdiği, "Bu kadar kolay mı?" başlıklı haberine karşılık olarak bir açıklama yaptı:

Açıklamada, 5 buçuk yaşındaki AML (Akut Miyeloid Lösemi) tanılı Baran Aksu’ya uygulanan tüm tedavi aşamaları detaylarıyla ortaya kondu.

Bakanlık, yaptığı  yazılı açıklamada, şu ifadelere yer vermiştir:
“Baran Aksu isimli 5 buçuk yaşındaki hasta, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Çocuk Servisine, karnında kitle, ateş ve solukluk yakınmalarıyla  18 Mart 2011 tarihinde saat 20:00 sularında müracaat etmiştir.  

Hasta, nöbetçi hekim tarafından servise yatırılıp ilk değerlendirmesi yapılarak gerekli kan tahlilleri alınmıştır.

Bu arada, nöbetçi hekim saat 20.15 civarında hastanın Çocuk Onkoloji ve  Hematoloji  uzmanlarını arayarak, hasta hakkında bilgi verdi.  İlgili hekimler, yaklaşık 15 dakika içerisinde saat 20:30 sularında hastaneye geldiler.

Hasta uzman hekimlerce ayrıntılı olarak muayene edilip, tetkik sonuçları incelendikten sonra, hastaya akut lösemi teşhisi kondu ve saat 21,00’de babaya ve babanın yanında gelen akrabaya aktarıldı.

Tanıyı takiben hasta, Çocuk Onkoloji Servisine yatırılarak hiç geçikmeden gerekli tıbbi tedaviye başlandı.

Hastanın, hafta sonu gerekli tedavileri eksiksiz olarak hastanede devam etti ve 21 Mart 2011 Pazartesi günü ileri tetkikleri de tamamlanarak, aileye hastalıkla alakalı tüm riskler anlatıldıktan ve onay alındıktan sonra kemoterapiye başlandı.

Tedavisi başladıktan 4 gün sonra, hastalığın beklenen komplikasyonlarından biri olan yaygın kanama bulguları ortaya çıkan hasta, bu aşamadan sonra yoğun kan ve kan ürünleriyle desteklenmeye başlandı.
Sürekli kan ve kan ürünleri takviyesi yapılmasına rağmen hastamız, 25 Mart 2011 Cuma sabahı saat 08:30’da solunum sıkıntısının da ortaya çıkması üzerine yoğun bakıma alındı.

Hasta, o günün gecesinde saat 23:50’de tüm müdahalelere rağmen kaybedildi.

Bu süreçte, hastanın yakın takip ve tedavisi bizzat hekimler ve hemşireler tarafından aksatılmadan yapılmıştır.

Medyada, yer alan böylesi çarptırılmış haberlerin halen hastanenin Çocuk Onkoloji Servisinde tedavi alan hastalar ve aileleri üzerinde yaratacağı olumsuz etkiler göz önünde bulundurulmalıdır. 

Sağlık konusunun, her şeyden önde geldiği ve önemli olduğu bilincinden de hareketle basında yer alan haberlerin daha objektif ve tarafsız bir şekilde yapılması gerekmektedir”.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik KANSER TARAMA KAMPANYASI BAŞLADI...
 
 5 Nisan 2011, Salı
         Kanser Tarama Toplantısı
 
       Kanser Haftası nedeniyle geleneksel kanser tarama kampanyası başladı:
arrowKANSERDEN KORKMA, GEÇ KALMAKTAN KORK!

Sağlık Bakanlığı'nın, Kanser Haftası nedeniyle Kanser Hastalarına Yardım Derneği işbirliğiyle ülke genelini kapsayan geleneksel kanser tarama kampanyası dün başladı.

Lefke’den Dipkarpaz’a kadar ülkenin tümünü kapsayan ve 29 Nisan 2011 tarihine kadar devam edecek olan kampanyada, kadınlara Pap Smear, erkeklere de PSA tetkiki yapılacak.
Kampanyada, özellikle üreme çağına gelmiş kadınlar için rahim ağzı kanseri ve erkeklerde prostat kanserinin erken teşhisinin önemine dikkat çekilecek ve toplumda kansere karşı farkındalık yaratılmaya çalışılacak.

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Hatice Faydalı ve Kanser Hastalarına Yardım Derneği Başkanı Raziye Kocaismail, konu hakkında kamuoyuna bilgi vermek amacıyla bugün bir basın toplantısı düzenledi.

FAYDALI
Basın toplantısında ilk sözü alan Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Hatice Faydalı, kampanyanın Sağlık Bakanlığı ile sivil toplum kuruluşları arasında gerçekleştirilen işbirliği çalışmalarına güzel bir örnek olduğunu kaydetti. Faydalı, kanser tarama kampanyasında en önemli amacın kanser vakalarını “Pre-Kanseröz” (kanser öncesi lezyonlar) dönemde tespit edip, tedaviyi başlatmak, halka, özellikle de risk grupları içerisinde yer alan kişilerde, senede bir kanser taramasıyla ilgili testlerin yapılması bilincinin oluşturulması olduğunu söyledi.

“ÖZELLİKLE RİSK GRUBUNDAKİ KİŞİLER TARAMAYA KATILMALI”
PSA- Semear tetkiklerinin basit ve hasta için çok kolay olan bir yöntemle, yani kan tetkikleri ile yapılabilecek taramalar olduğuna dikkat çeken Faydalı, özellikle risk gurubunda olan kişilerin ihmal etmeden, böylesine basit ve kolay olan tetkikleri yaptırmak için taramalara katılması, kanserin erken teşhis edilebilmesi açısından önemli olduğunu vurguladı. 
Kanserin erken teşhis edilmesiyle, hem insan hayatını korumanın, hem de ülkedeki kanser harcamalarının olabildiğince aşağıya çekilmesinin sağlanacağını belirten Faydalı, geçen yıl yapılan kanser taramasıyla ilgili bilgiler verdi.

PSA TARAMASINDAN 10, PAP SMEAR TARAMASINDA 21 PATOLOJİK BULGU
Geçen yıl yapılan 332 PSA taramasında 10;  466 Pap-Smear taramasından ise 21 patolojik bulguya rastlandığına işaret eden Hatice Faydalı, “Bakanlığımız bu bulguları uzmanlara sevk etmiştir. Buradan da anlaşılacağı gibi, taramaya katılan yurttaşlar erken teşhisle bir anlamda kansere karşı bir adım öne geçmiştir” dedi.

AİLE HEMŞİRELİĞİ PROJESİ
Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi olarak Şubat ayından itibaren toplumdaki sağlık ve hastalıklarla ilgili var olan durumun tespiti amacıyla ev ziyaretleri başlattıklarını anlatan Faydalı, pilot bölge olarak; Serdarlı, Esentepe, Dörtyol, Vadili ve Tatlısu’da çalışmaların devam ettiğini anlattı.

Bölgedeki Sağlık Merkezleri’nde görev yapan “Aile Hemşireliği” konusunda eğitim almış hemşirelerin ev ziyaretleri yaptığını ve ziyaret ettikleri evde yaşayan bireylerden sağlık durumlarıyla ilgili geniş kapsamlı bilgi aldıklarını anlatan Faydalı, “bu bilgiler, kronik ve genetik hastalıklara yönelik var olan durumu saptamaktadır” dedi.

Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Hatice Faydalı, ev ziyaretlerinde ailenin “genogramı” çıkarılarak evde yaşayan gebe, çocuk, ergen, yetişkin ve yaşlı bireylerin risk altındaki sağlık durumlarının saptanması ve var olan sağlık problemleriyle ilgili verilerin bir araya getirilmesi amacıyla formlar doldurulduğunu anlatarak, “Dairemiz ‘sağlık hizmetlerinde başarıya ulaşmanın en önemli yolu, hizmet verilen toplumu tanıma ile başlar’ prensibinden yola çıkarak böylesi önemli bir projeyi hayata geçirmek için çalışmalarını sürdürmektedir” dedi.

Günün sonunda ortaya çıkacak olan veriler ile hangi bölgede hangi hastalıkların yoğunlukta olduğu, hangi kanser türlerinin aile içerisinde var olduğu ile ilgili bilgiler elde edileceğine işaret eden Faydalı, bu bölgelerde en çok rastlanan hastalıklara yönelik uzmanlar tarafından sağlık eğitimleri başlatılarak, halk eğitimleri verileceğini kaydetti.

“KANSERDEN KORKMAYIN, GEÇ KALMAKTAN KORKUN”
“Kanserden korkmayın, geç kalmaktan korkun” şeklinde konuşan Faydalı, tüm halka, özellikle de risk grubundaki vatandaşlara kanser taramalarına katılmaları çağrısında bulundu. Faydalı, taramaların yapılacağı merkezlere vatandaşlara bağırsak, rahim ağzı, meme, mide kanseri ve sağlıklı beslenme konusunda broşürlerin de dağıtıldığını belirtti.

TARAMALARIN YAPILACAĞI SAĞLIK MERKEZLERİ...
Hatice Faydalı taramaların mesai saatleri içinde 29 Nisan’a kadar şu merkezlerde yapılacağını söyledi: “Lefkoşa Kentsel Sağlık Merkezi, Güzelyurt Sağlık Merkezi, Geçitkale Sağlık Merkezi, İnönü Sağlık Merkezi, Serdarlı Sağlık Merkezi, Akdoğan Sağlık Merkezi, Maraş Sağlık Merkezi, İskele Sağlık Merkezi ve Yeni Erenköy Sağlık Merkezli, Lapta Sağlık Merkezi, Lefke Sağlık Merkezi, Değirmenlik Sağlık Merkezi, Mehmetçik Sağlık Merkezi, Dipkarpaz Sağlık Merkezi, Esentepe Sağlık Merkezi ile Girne Dr. Akçiçek, Gazimağusa ve Cengiz Topel Hastanesi.”
 
KOCAİSMAİL
Kanser Hastalarına Yardım Derneği Başkanı Raziye Kocaismail de konuşmasında, bu yıl kanser haftasında Radyoterapi eksikliğinin konuşulmaması nedeniyle mutlu olduğunu, çünkü kanser konusunda nihayet bir yerlere gelinebildiğini söyledi. Kocaismail, Sağlık Bakanlığı’nın Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’yle yaptığı protokol çerçevesinde, kanser hastalarının Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde aldıkları kemoterapi sonrasında, Türkiye veya Güney Kıbrıs’a gitmeden YDÜ Hastanesi’nde radyoterapilerini alabildiklerini anlattı.

ERKEN TEŞHİSTE HAYATTA KALMA ORANI DAHA YÜKSEK
Derneklerinin 1998 yılından bu yana Sağlık Bakanlığı’yla düzenli olarak kanser taraması yaptığını, önceleri 9 yerde yapılan taramaların yaygınlaştırılarak, şimdi tüm bölgelerde yapılmaya başlandığını söyleyen Kocaismail, hastalığın geç evrelerde öğrenildiğinde, hastaların yaşama şanslarının daha az olduğunu, erken teşhiste hayatta kalma oranın daha yüksek olduğunu vurguladı. Geçen yıl yapılan taramalarda toplam 31 kişide patolojik bulguya rastlandığını anımsatan Kocaismail, “bunlar fark edilmeseydi, bu 31 kişi ileriki yıllarda kanser olarak karşımıza çıkacaktı” dedi. Erken teşhisin hayat kurtardığına dikkat çeken Kocaismail, tüm halkı taramalara katılmaya çağırdı.

Kocaismail, TC Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Birimi’ne ve kendilerine katkıda bulunan herkese teşekkür ederek, sivil toplum örgütleriyle devletin işbirliğinin her zaman topluma hizmet olarak yansıdığının görüldüğünü, bu işbirliğinin devamını diledi. (TAK)
 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik DAHA KALİTELİ VE KONFORLU BİR ORTAMDA KEMOTERAPİ...
 
 1 Nisan 2011, Cuma
         Kemoterapi Odası
 
       Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Onkoloji Servisi'ne
       Başman Group Avon Kozmetik katkılarıyla;
arrowASANSÖR KOLTUK, LCD TELEVİZYON VE TAM DONANIMLI
     HASTA YATAĞI ALINDI

Sağlık Bakanlığı, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Onkoloji Servisi kemoterapi odasına, Başman Group Avon Kozmetik katkılarıyla 12 adet tam otomatik kumandalı asansör koltuk, 2 adet 42 inç LCD Televizyon ve yine kanser hastalarının kullanımı için 8 adet tam donanımlı yatak alındığını açıkladı.

Bakanlık Basın Bürosu aracılıyla yapılana açıklamaya göre, Başman Group Avon Kozmetik kanser hastaları için şirket bünyesinde oluşturduğu fonda biriken 50 bin TL’lik meblağı, Ocak ayında Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif’e taktim etmişti.

Seçkin firmaların katkısı sevindirici...
Bağışlanan 50 bin Türk Lirasının, kanser hastaları için cihaz alımı ve servisin donanımının güçlendirilmesi için kullanıldığının vurgulandığı açıklamada, sağlık servislerimize devletin dışında sivil toplum örgütleri ve seçkin ticari firmalarımızın da katkı yapmasının çok sevindirici olduğu vurgulandı.

Daha kaliteli ve konforlu bir ortamda kemoterapi...
Açıklamada, alınan tam otomatik koltuklar, hasta yatakları ve LCD Televizyonlarla gerek kemoterapi tedavisi, gerekse yatılı tedavi gören hastalarımızın daha kaliteli ve konforlu bir ortamda hizmet görmelerinin amaçlandığı da ifade edildi.

Yüksek fonksiyonlu asansör koltuk...
Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, kemoterapi alan hastaların, yüksek fonksiyona sahip tam otomatik kumandalı asansör koltuklarda Televizyon seyrederek tedavi almaları için, onkoloji servisine katkı sağlayan Başman Group Avon Kozmetiğe duyarlı davranışından dolayı teşekkür edildi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik BASIN AÇIKLAMASI (01/04/2011)
 
 1 Nisan 2011, Cuma
         Basın Açıklaması
 
       1 Nisan 2011 Tarihli;
arrowBASIN AÇIKLAMASI


            Mağusa Hastanesi

Gazimağusa’ya yapılan yeni Devlet Hastanesi’nin hizmete girdiği günden itibaren, bakım ve onarımı için özel sektörden hizmet alınmaktaydı.

Hastane için bugüne kadar aylık ortalama 100 bin Türk Lirası olmak üzere,  toplamda yaklaşık 4 Milyon Türk Lirası, bakım ve onarım gideri yapılmış ancak, arzu edilen verim sağlanamamıştır.

Yeni olmasına rağmen hastanede, bakım ve onarımdan kaynaklanan sorunlar, devam etmekte ve çözülememekteydi. Bu durum da sürekli basın yayın organları vasıtasıyla kamuoyunun gündemine getirilmekte ve eleştirilmekteydi.

Bu durumdan çok rahatsızlık duyan Bakanlığımız, hükümete yeni bir öneri sundu ve bu öneri doğrultusunda, devletteki yeni maaş sistemine göre, aylık yaklaşık 19 bin TL’ye 2 Mühendis ve 8 Teknisyen istihtamı yapılmasını talep etmiştir.

Hali hazırda, Gazimağusa Devlet Hastanesinde görev yapan 4 Teknisyen ve  yeni istihtam edilen 8 Teknisyen ve 2 Mühendisle, hastanedeki bakım-onarım işlerinin hem çok daha ekonomik, hem de çok daha randımanlı bir şekilde yapılabileceği kararı üretilmiştir.

Bu karar doğrultusunda, bu hizmetlerin on-call’luk ve nöbet gerektirdiğinden dolayı, Mağusa bölgesinde ikamet eden yurttaşların katılımıyla sınav yapılmıştır.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Başkanlığında, Personel Dairesi Müdürü, Maliye Bakanlığı Bakanlık Müdürü, Planlama İnşaat Dairesi Müdürü ile 2 Şube Amiri ve Sağlık Bakanlığı Bakım Onarım Şube Amiri’nin katılımıyla yapılan sınavda, en başarılı sonuçları alan kişiler, istihdam edilmeye hak kazandı.

Bakım ve onarım işlerini yürütmekte olan firmanın, 1 Nisan 2011 tarihi itibarıyla, sözleşme süresinin sona ermesi de dikkate alınarak, hastanedeki bakım onarım hizmetlerinin aksamadan sürmesi de düşünülerek, sınava katılan en başarılı kişilerden, son derece adil bir değerlendirmeyle seçim yapılmıştır.

Hastanenin bakım ve onarım departmanında çalışmak üzere seçilen kişiler, 1 Nisan 2011 tarihinde devletteki yeni maaş baremleri üzerinden görevlerine başlamıştır.

Bakanlığımızın önerisi doğrultusunda, Hükümetin de onayıyla atılan bu adım, devletimize ayda ortalama 80 bin Türk Liralık bir tasarruf sağladı.

Ayrıca, maddi tasarrufun yanı sıra, Gazimağusa Devlet Hastanesine sorunsuz bir bakım onarım hizmetinin sağlanması da mümkün olacaktır.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

                                                           NİSAN 2011  
» İkinci Kalp Sağlığı Yürüyüşü... (29/4/2011)
» Colgate Afiş Yarışması... (29/4/2011)
» Sağlık Bakanı Kaşif, Türk Pediatri Kurumu Heyeti'ni kabul etti (19/4/2011)
» Akromegali hastaları güvenli ellerde (15/4/2011)
» Basın Açıklaması (14/4/2011)
» Sağlık Bakanlığı çalışanlarından gönüllü kan bağışı etkinliği (13/4/2011)
» TC Lefkoşa Büyükelçisi Akça, Sağlık Bakanı Kaşif'i ziyaret etti (12/4/2011)
» B. Ecevit R. Merkezi'nin daha çağdaş ve Avrupai bir çehreye kavuşturulması için çalışma başlatıldı (11/4/2011)
» Nalbantoğlu D. Hastanesi'nin Acil Servis Müşahade Bölümü yenilenerek basına tanıtıldı (8/4/2011)
» 7 Nisan Dünya Sağlık Günü (7/4/2011)
» Basın Açıklaması (7/4/2011)
» Basın Açıklaması (6/4/2011)
» Kanser Tarama Kampanyası başladı... (5/4/2011)
» Daha kaliteli ve konforlu bir ortamda kemoterapi... (1/4/2011)
» Basın Açıklaması... (1/4/2011)