Baslik "DİYABET ÖNLENEBİLİR KAMPANYASI ÖNEMLİ BİR ADIMDIR"
 
                                                                                                                               28 Ocak 2011, Cuma
         Basın Bildirisi
 
       Sağlık Bakanlığı:
arrow"DİYABET ÖNLENEBİLİR KAMPANYASI ÖNEMLİ BİR ADIMDIR"

Sağlık Bakanlığı, Kıbrıs Türk Diyabet Derneği'nin "Diyabet Önlenebilir" sloganı ile başlattığı kampanyanın, toplumumuz açısından önemli bir adım olduğunu açıkladı

Sağlık Bakanlığı, Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla bugün yapıtığı açıklamada, Kıbrıs Türk Diyabet Derneği’nin ‘yaşam tarzı’ değişikliğine yönelik başlattığı hareketi, sağlıklı beslenmeyi yaşamımızın bir parçası haline getirmeyi amaçlayan çalışmalar; bu hastalıkların önlenmesinde ve geriletilmesinde temel davranış biçimlerinin kazanılmasını teşvik eden çalışmalar olarak değerlendirdi.

“Bu davranış biçimini ne kadar çok benimser ve uygularsak bu hastalıklardan o kadar çok korunmuş oluruz” diyen Sağlık Bakanlığıi basın  açıklamasında şu ifadelere yer verdi.

Kanser, kalp rahatsızlıkları, yüksek tansiyon, diyabet, astım, migren ve alerjinin yaygınlığı hızla artıyor...                                          
“Sağlık Bakanlığı olarak Ekim – Aralık, 2010 tarihleri arasında KADEM’e yaptırdığımız ‘Sağlık Sorunlarının Yaygınlığı Araştırması’nda; kanser, kalp rahatsızlıkları, yüksek tansiyon, diyabet, astım, migren ve alerjinin yaygınlığı konusunda elde edilen sonuçlar, ülkemizde bu tip hastalıkların hızla arttığını göstermektedir.

Bu artış, tüm dünyada olduğu gibi, yaşam tarzımızı belirleyen teknolojik gelişmenin dayattığı; hareketsiz ekonomik - sosyal yaşam ve sağlıksız, fazla yağlı - fazla şekerli gıdalarla beslenmemiz nedeniyle olmaktadır. Hareketsiz ve yanlış beslenmeyle oluşan yaşam tarzımız, fazla kilo ve obeziteyi oluşturur. Fazla kilo ve obezite de başta diyabet olmak üzere yukarıdaki birçok hastalığın nedenidir.

Bu hastalıklardan korunma, bu hastalıkların tedavi edilmesinden hem daha ucuz, hem daha kolay hem de daha sağlıklı bir yaklaşımdır. Koruyucu hekimliğin önemi buradadır.

Diyabet önlenebilir...
Bu çalışmaların bir parçası da sivil toplumun bu yönde gösterdiği çabalardır. Bu açıdan Diyabet Derneği’nin “Diyabet Önlenebilir” sloganı ile başlattığı kampanya toplumumuz açısından önemli bir adımdır. 

Kıbrıs Türk Diyabet Derneği’nin “yaşam tarzı” değişikliğine yönelik başlattığı; hareketi, sağlıklı beslenmeyi yaşamımızın bir parçası haline getirmeyi amaçlayan çalışmalar, bu hastalıkların önlenmesinde ve geriletilmesinde temel davranış biçimlerinin kazanılmasını teşvik eden çalışmalardır. Bu davranış biçimini ne kadar çok benimser ve uygularsak bu hastalıklardan o kadar çok korunmuş oluruz.

İnsanlarımızın bu kampanyaya kulak vermelerini ve uzmanlara da danışarak  kendilerine uygun egzersizleri yapmalarının ve bunu sürekli hale getirmelerinin, sağlıklı beslenmek için gayret sarf etmelerinin doğru bir hareket olduğuna inanıyoruz”.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik KKTC TELSİM, DR. BURHAN NALBANTOĞLU DEVLET HASTAHANESİ
      YENİ DOĞAN BÖLÜMÜ'NE 2 ADET KUVÖZ BAĞIŞINDA BULUNDU
 
                                                                                                                           20 Ocak 2011, Perşembe
         Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kaşif
 
       KKTC Telsim;
arrowDR. BURHAN NALBANTOĞLU DEVLET HASTAHANESİ YENİ DOĞAN      BÖLÜMÜ'NE 2 ADET KUVÖZ BAĞIŞINDA BULUNDU

Hastanede bugün sabah düzenlenen törende, KKTC Telsim Genel Müdürü Ahmet Ulubay, kuvözleri Yeni Doğan Bölümü'ne teslim etti

Törene; Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Bakanlık Müdürü Ümit Özkıran, Hastane Başhekimi Dr. Rifat Siber, Başyardımcısı Dr. Ramadan Kamiloğlu, Çocuk Servisi Klinik Şefi Dr. Sevgi Öksüz, Çocuk Servisi Yeni Doğan Uzmanı Çiğdem Bekler, servis doktorları hemşireleri, bakanlık ve KKTC Telsim yetkilileri katıldı.

ULUBAY
KKTC Telsim Genel Müdürü Ahmet Ulubay, törende yaptığı konuşmada, KKTC Telsim’in sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde sağlık alanında yaptığı katkıların devam ettiğine işaret ederek, Yeni Doğan Bölümü’nün kuvöz ihtiyacından yola çıkarak, Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’ne 2 adet kuvöz bağışında bulunduklarını anlattı.

Çocukların dünyaya gözlerini açtıklarında hayata sağlıklı başlamalarının, büyüklerin boyunun borcu olduğunu ifade eden Ulubay, yapılan bağışın kendiler için çok anlamlı olduğunu kaydetti.

ÖKSÜZ
Çocuk Servisi Klinik Şefi Dr. Sevgi Öksüz de, KKTC Telsim’in yaptığı bağışın kendileri için çok önemli olduğuna işaret ederek, Yeni Doğan Bölümü’nün tüm ülkeye hizmet verdiğini söyledi.

Bölümün tüm personelinin de özveriyle çalıştığına işaret eden Öksüz, “kuvöz ihtiyacımız çok büyüktü, çok önemli bir ihtiyacımızı karşıladınız” dedi. Öksüz, bağış için katkı koyan herkese teşekkür etti.

KAŞİF
Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif de, KKTC Telsim’in Yeni Doğan Bölümü’nün ihtiyacı olan kuvözleri karşıladığını belirterek, bağışın çok önemli olduğuna dikkat çekti.

“Sağlığa yapılan yardımların büyüğü, küçüğü olmaz” diyen Bakan Kaşif, sağlığa yapılmış her yardımın, insanlığa yapılmış bir yardım olduğunu kaydetti.

Yapılan yardımla Yeni Doğan Bölümü’nün daha da güçlendiğini vurgulayan Bakan Kaşif, Yeni Doğan Bölümü’nde ve Çocuk Servisi’nde bir genişleme çalışması projeleri olduğunu, kısa bir süre sonra serviste bir genişleme çalışması yapılacağını söyledi.

Kimsenin hasta olmasını temenni etmediklerini, ancak hastalara da en iyi şekilde hizmet vermeleri gerektiğini vurgulayan Bakan Kaşif, bağış nedeniyle KKTC Telsim yetkililerine teşekkür etti.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik SAĞLIK BAKANLIĞI'NIN, KADEM ARAŞTIRMA ŞİRKETİ'NİN İŞBİRLİĞİ İLE
      GERÇEKLEŞTİRDİĞİ ARAŞTIRMA SONUÇLARI
 
                                                                                                                           19 Ocak 2011, Çarşamba
         Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kaşif
 
       Sağlık Bakanlığı'nın;
arrowKADEM ARAŞTIRMA ŞİRKETİ'NİN İŞBİRLİĞİ İLE GERÇEKLEŞTİRDİĞİ
     ARAŞTIRMA SONUÇLARI...

Kanser hastalıklarında dünya beşincisi olan KKTC'de, 35 yaşın üzerindeki nüfusun yüzde 17'si tansiyon, 18 yaşın üzerindeki nüfusun yüzde 4.8'i kalp sorunu yaşıyor

Sağlık Bakanlığı’nın, KADEM Araştırma şirketinin işbirliği ile Ekim-Aralık 2010 döneminde gerçekleştirdiği sağlık araştırmasının sonuçları ürkütücü boyutlarda. Sonuçları ilk defa dün KIBRIS TV’de açıklayan bakan Kaşif, Kuzey Kıbrıs’ta kanser, kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, astım, migren ve alerjinin yaygın olduğuna dikkat çekti. Kaşif, kanser hastalıklarında dünya beşincisi geldiğimize dikkat çekerek, ciddi önlemler alınması gerektiğini bildirdi. Ülke genelinde 2 bin 408 hane halkı, toplam 7 bin 827 kişi ile yüz yüze görüşme gerçekleştirildiğini anlatan Bakan Kaşif, her 100 bin kişiye düşen kanser vakasının 549 olduğunu söyledi.Bu rakam Kuzey Kıbrıs’ı 189 ülke arasında en fazla kanser vakası görülen ilk 5 ülke arasına sokuyor.

Güney Kıbrıs’ta her yüz bin kişiden 264’ü, Türkiye’de ise 128’i kansere yakalanıyor. Yayınladığımız tablodan da görüleceği gibi, kanserde ilk dört sırayı Danimarka, Almanya, İtalya ve Belçika paylaşıyor. Araştırma sonuçları, hane halkının sosyo-ekonomik-statüsünün (SES) kanser oranını güçlü biçimde etkilediğini ortaya koyuyor. S.E.S. düzeyinin en önemli belirleyicilerinden olan “eğitim düzeyi” ve “hane halkı toplam geliri” düştükçe kanser vakaları artış gösteriyor. Üniversite mezunları arasında 431 olan rakam, lise mezunları arasında 653’e, Ortaokul ve altı eğitim düzeyine sahip kişiler arasında ise 900’ün üzerine çıkıyor.

Gazimağusa ilk sırada
Kanser vakası bölgelere göre incelendiğinde, en yüksek oran Mağusa, her yüz binde 695 olarak Gazimağusa’da görülüyor. Bunu, her yüz binde 668 ile Girne, her yüz binde 542 ile Lefkoşa, her yüz binde 362 ile Güzelyurt izliyor. Kanser konusunda en şanslı ilçenin İskele olduğu görülüyor. Burada her yüz bin kişiden 145’i kansere yakalanıyor.

Kanser hastalarının yaklaşık 3’te 1’i (35,6%) KKTC Devlet Hastanesi’nde tedavi görüyor. Yüzde 20,2’i Türkiye’deki özel hastanelere, yüzde 15,6’sı Türkiye’deki devlet hastanelerine, yüzde 15,6’sı KKTC’de bulunan özel hastanelere, 6,6’sı Güney Kıbrıs ve İngiltere’deki hastanelere gidiyor. KKTC vatandaşları arasında her 100 bin kişiden 666’sında kanser vakası görülürken, KKTC’de yaşayan TC vatandaşları arasında her yüz bin kişiden 211’inde, hem KKTC hem de TC vatandaşı olanlarda ise her yüz bin kişiden 448’inde vaka görülüyor.

Meme kanseri ürkütücü
Kadınlarda meme kanseri yüzde 35,6 gibi yüksek bir oranla ilk sıraya yerleşirken, bunu yüzde 13,3 ile prostat kanseri, yüzde 8,9 ile cilt kanseri, yüzde 8,9 ile lösemi ve yüzde 6,7 ile over/rahim kanseri izliyor.

Yüksek tansiyonda rakamlar yüksek
KADEM tarafından gerçekleştirilen sağlık araştırmasının sonuçlarına göre, Kuzey Kıbrıs’ta daimi olarak ikamet eden ve 35 yaş ve üzerinde bulunan kişilerin yüzde 17,1’i ‘yüksek tansiyon’ hastası.

İspanya (45%), Birleşik Krallık (32,1%), İtalya (31%), İsveç (29,9%) ve Almanya (27%) en yüksek oranda “yüksek tansiyon”a sahip Avrupa ülkeleri olarak ön plana çıkıyor. Malta (12,5%), Yunanistan (15,5%) ise KKTC’den daha düşük oranlara sahip Avrupa ülkeleri.

Yüksek tansiyon oranı kadınlar arasında 18,7%’ye çıkarken, erkeklerde 15,6 olarak görülüyor.
Yüksek tansiyon yaş ile de olumlu bir korelasyona sahip. Yaş ilerledikçe “yüksek tansiyondan” muzdarip olanların oranı da artış gösteriyor. Buna göre 35-44 yaş diliminde yüksek tansiyon oranı yüzde 5,6, yaşa paralel biçimde artış göstererek 45-54 yaş diliminde yüzde14,8, 55-64 yaş diliminde yüzde 24,35 ve 65 yaş ve üzerinde yüzde 36,8.

Yüksek tansiyon oranı kadınlar arasında yüzde 18,7 iken, erkeklerde 15,6 olarak görülüyor. Kişinin eğitim düzeyi de yüksek tansiyondan muzdarip olma oranlarını kuvvetli biçimde etkiliyor. Üniversite mezunu kişilerde yüzde 11,9 olan oran, lise mezunlarında yüzde 14’e, ortaokul mezunlarında yüzde 14,25’e, ilkokul mezunlarında 21.3’ekuma-yazma bilmeyen kişilerde ise yüzde 29,7’ye ulaşıyor.

Kalp rahatsızlıkları
Araştırma sonuçları, Kuzey Kıbrıs’ta 18 yaş ve üzeri, her yüz kişiden neredeyse 5’inin, (4,8) teşhis edilmiş “kalp rahatsızlığından” muzdarip olduğunu ortaya koyuyor. Gelir düzeyinin kalp rahatsızlığı oranlarını anlamlı biçimde etkilediği görülüyor. Buna göre 3 bin TL ve üzerinde geliri olan hanelerde ortalama yüzde 4,85’in altında seyrederken, bu gelirin altında olan hanelerde ortalamanın üstüne çıkılıyor. Araştırma sonuçları 2008 Sağlık Bakanlığı Diyabet taraması sonuçlarına paralel biçimde 6,1%  oranında “teşhis edilmiş” diyabetli olduğunu gösteriyor. Diyabet oranı yaş ilerledikçe artıyor. Kalp rahatsızlığını etkileyen bir diğer faktör eğitim düzeyidir. Lise ve üniversite mezunu kişilerde yüzde 3 dolayında olan kalp rahatsızlığı oranı, ortaokul mezunlarında yüzde 4,9’a, ilkokul mezunlarında yüzde 9,2’ye, okuma-yazma bilmeyen kişilerde ise 13,1 ile en yüksek düzeye çıkıyor.

Kalp rahatsızlığı oranları KKTC ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları arasında da farklı seyrediyor. KKTC vatandaşlarında yüzde 6 olan oran, TC vatandaşları arasında yüzde 1,7’ye düşüyor. KKTC ve TC vatandaşlığı olanların oranı ise yüzde 4,2. Kalp rahatsızlığı olan hasta oranları ilçeler arasında çok önemli bir farklılık taşımasa da yüksek tansiyonda olduğu gibi Güzelyurt ilçesi yüzde 6 ile öne çıkıyor. Bunu, yüzde 5,9 ile Mağusa, yüzde 4,4 ile Lefkoşa, yüzde 4 ile İskele, yüzde 4,8 ile Girne izliyor. Kalp rahatsızlığı teşhislerinin yaklaşık yüzde 70’i 40 ile 69 yaşları arasında konuyor. 70 yaş üzerinde teşhis konma oranı yüzde 9,9’a, 30 yaş öncesinde ise yüzde 9%’a düşüyor.

Astım büyük dert
Kuzey Kıbrıs genelinde yüzde 2,1 oranında astım teşhisi konmuş durumda. Alerji teşhisi konmuş kişilerin oranı ise 3,17 olarak belirlendi. Alerji, kadınlarda yüzde 4,34, erkeklerde yüzde 2,07 olarak belirlendi. Alerji vakaları en yüksek oranda, yüzde 4,9 ile Güzelyurt ilçesinde görülüyor. Bu ilçeyi sırasıyla Girne yüzde 4,2, Lefkoşa yüzde 3,3, Mağusa yüzde 2,3 ve İskele’de yüzde 1,7 ile izliyor.

Migren sorunu
Kuzey Kıbrıs’ta daimi olarak ikamet eden 18 yaş ve üzeri kişilerin yüzde 2,8’ine migren teşhisi kondu. Migren sorunu yaşayan kadınların oranı yüzde 4, 12 iken, erkeklerde bu oran yüzde 1,5’e düşüyor. (KIBRIS)

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik BAKAN KAŞİF, KIBRIS TÜRK DİYABET DERNEĞİ VE KIBRIS AB DERNEĞİ
      HEYETLERİNİ KABUL ETTİ
 
                                                                                                                           17 Ocak 2011, Pazartesi
         Bakan Kaşif, KT Diyabet Derneği ve Kıbrıs AB Derneği'ni kabul etti
 
       Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif,
arrowKIBRIS TÜRK DİYABET DERNEĞİ VE KIBRIS AB DERNEĞİ
     HEYETLERİNİ KABUL ETTİ

Kaşif: "Ülkemizde son yıllarda artış gösteren kanser konusunda olduğu gibi diyabet konusu da gündemde önemli bir yer tutmaktadır"

Kaşif: "Yasaların daha pratik olmasının yanında çağdaş ve uygulanabilir olması önem taşımaktadır"

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, bugün sırasıyla Kıbrıs Türk Diyabet Derneği ve Kıbrıs Avrupa Birliği (AB) Derneği heyetlerini makamında kabul etti.
 
İlk önce Kıbrıs Türk Diyabet Derneği Yönetim Kurulu üyelerini kabul eden
Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, ülkemizde son yıllarda artış gösteren “diyabet” ve “kanser” konularının sağlık alanındaki gündemde önemli bir yer tuttuğunu söyledi.

Bakanlığın yeni yaptırdığı araştırmayla da, ülkedeki hastalıkların yaygınlığı hakkında bilimsel verilere sahip olduğunu kaydeden Bakan Kaşif, devlet ve ilgili sivil toplum örgütleriyle el ele verek, daha sağlıklı  bir toplum yaratmanın mümkün olduğunu söyledi.
 
Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, bugün Dr.  Caner Arca başkanlığında Kıbrıs Türk Diyabet Derneği Yönetim Kurulu’nu kabul etti.

İlaç konusunda hassas olunmalı...
Zaman zaman ilaç konusunda ufak tefek sıkıntıların yaşandığını da kaydeden Kaşif, bu konuda hem hekimlerimizin, hem de hastalarımız duyarlı olması gerektiğini  vurguladı.

Bakan Kaşif’e kitap taktim edildi...
Ülkemizde son yıllarda artış gösteren diyabet ve kanser konularının da dile getirldiği kabulde, Kıbrıs Türk Diyabet Derneği Başkanı Dr. Caner Arca, “Kuzey Kıbrıs Diyabet Çalıştayı 2010” isimli kitabı Bakan Kaşif’e takdim etti.

Kaşif’e teşekkür...
Kıbrıs Türk Diyabet Derneği Başkanı Dr. Caner Arca, Sağlık Bakanlığı’nın özellikle Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi bünyesinde yer alan Diyabet Merkezi’ne yaptıkları katkılardan dolayı Bakan  Kaşif’e teşekkür etti.

Daha etkin bir Diyabet Merkezi...
Dr. Caner Arca, bütün bu gelişmeleri değerlendirerek Bakan Kaşif’ten Diyabet Merkezi’nin daha etkin çalışabilmesi ve diğer bölgelerde de hizmet verebilmesi için yardım isteyerek kendilerinin de her aşamada katkı ve destek verebileceklerini ifade etti. 

İkinci kabul: Kıbrıs AB Derneği...
Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, günün ikinci  kabulünde Kıbrıs Avrupa Birliği (AB) Derneği yetkilileriyle görüştü.

Kaşif, kabulde  kişilerin huksal hakları konusunda açıklamada bulundu ve kişlerin bilgi edinme hakkının olması gerkliliği üzerinde durdu.

Tüm hukuki işlemler şeffaf...
Sağlık Bakanlığı’nda yapılan tüm hukuki işlemlerin şeffaf olduğunu vurgulayan Kaşif, “Yasaların daha pratik olmasının yanında çağdaş ve uygulanabilir olması önem taşımaktadır” dedi.

Bilgi edinme hakkı ile ilgili görüş ve düşüncelerini de ifade eden Bakan Kaşif, Avrupa Birliği Komisyonu’nun bilgiye ulaşılması konusundaki hassasiyetlere olumlu baktığını belirtere, “ Sağlık Bakanlığında bilgiden çok yurttaşların istekte bulunması söz konusudur” dedi.
 
Sivil Toplum Örgütlerinin yasa çalışmaları konusunda görüş, düşünce ve katkılarını çok önemsediklerini vurgulayan Kaşif, Sağlık Bakanlığı’nda teknik komite yanında sivil toplum örgütlerinin katılımlarının da esas olduğunu kaydetti.

Bakan Kaşif, “Yapılan yasa taslakları hangi örgütle ilgiliyse, Bakanlığımızca  söz konusu yasa taslakları gönderiliyor ve sivil toplum örgütlerinin de görüş , dünşünce  ve önerileri alınıyor” dedi.
 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik GAZİMAĞUSA DEVLET HASTANESİ'NDE NUMARATÖR - SIRAMATİK
      SİSTEMİ HİZMETTE...
 
                                                                                                                                14 Ocak 2011, Cuma
         Numaratör-Sıramatik
 
       Gazimağusa Devlet Hastanesi'nde:
arrowNUMARATÖR - SIRAMATİK SİSTEMİ HİZMETTE...

Kaşif: "Hem hastalarımız, hem de çalışanlarımız bu çağdaş ve modern sistemin rayına oturması için anlayış ve iyi niyet çerçevesinde biribirlerine yardımcı olmalıdır"

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, bu sabah Gazimağusa Devlet Hastanesi'ni ziyaret ederek, hizmete giren numaratör-sıramatik sistemini yerinde inceledi.

Sağlık Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Birimi’nden yapılan açıklamaya göre Kaşif, basına verdiği demeçte “Daha önce Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde kurulan numaratör-sıramatik  sistemi gibi, Gazimağusa Devlet Hastanesini kullanan hastalar da bundan böyle çok daha çağdaş ve teknolojik yöntemlerle sıra alabilecekler” dedi.

Sistem yeni, biribirimize yardımcı olalım...
Yaptığı açıklamada yurttaşlara ve hastane çalışanlarına da seslenen Bakan Kaşif, sistemin hastaneye henüz yeni kurulduğunu, dolayısıyla ilk günlerde bir takım aksaklıklar yaşanmasının normal olabileceğini belirterek, “hem hastalarımız, hem de çalışanlarımız bu çağdaş ve modern sistemin rayına oturması için anlayış ve iyi niyet çerçevesinde biribirlerine yardımcı olmalıdır” dedi.

Numaratör-sıramatik ve kayıt işlemleri sabah 07.30’da başlayacak...
Gazimağusa Devlet Hastanesine kurulan numaratör-sıramatik sistemiyle, insanların sabahın çok erken saatlerinde poliklinik için sıra numarası almalarına gerek kalmayacağını da kaydeden Kaşif,  “Numaratör-sıramatik ve kayıt işlemleri sabah saat 07.30’da başlayacak. Dolayısyla, 07.30’dan önce hastaneye gelip beklemenin bir anlamı yoktur. Benim hastalarımıza tavsiyem, zamanında gelsinler. Tüm hastalarımıza bakacak sayıda hekim vardır” dedi.
   
Yığılmanın da önüne geçilecek...
Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, açıklammasında numaratör- sıramatik  sistemi ile hem süratli hem de verimli poliklinik hizmetinin verileceğine dikkat çekti. Kaşif, “Sistemle yığılmanın büyük oranda veya tamamıyla önüne geçilecektir ve zaman içerisinde daha da iyi çalışacaktır” dedi.

Tüm hastanelere numaratör-sıramatik sistemi kurulacak...
Göreve geldiği ilk günden beri, ekibiyle birlikte hastane ve sağlık merkezlerinin daha çağdaş bir donanıma kavuşması için yoğun çaba içerisinde olduklarını da kaydeden Kaşif, Lefkoşa ve Gazimağusa Devlet Hastaneleri’nden sonra Girne Akçiçek ve Cengiz Topel Hastanelerine de numaratör-sıramatik sisteminin kurulacağının müjdesini verdi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik LAPAROSKOPİK ÜROLOJİ AMELİYATI YAPILDI
 
                                                                                                                                14 Ocak 2011, Cuma
         Laparoskopi
 
       Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Üroloji Servisi'nde ilk kez:
arrowLAPAROSKOPİK ÜROLOJİ AMELİYATI YAPILDI

Ameliyatlar düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuna duyuruldu. Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'nde gerçekleştirilen basın toplantısında Başhekim Dr. Rıfat Siber, Başhekim Başyardımcısı Dr. Ramadan Kamiloğlu, Üroloji Servisi Uzmanları Op. Dr. Erol Uçaner, Dr. İsmet Başar, Dr. Özgür Çetinel, Dr. Sadrettin Tuğcu hazır bulundu

Ankara Gazi Üniversitesi Üroloji Kliniği’nin katkılarıyla gerçekleştirilen ameliyatların yılsonuna kadar hastane doktorları tarafından yapılması hedefleniyor.

SİBER
Basın toplantısında ilk sözü alan Rıfat Siber, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde yeni bir uygulama başladığını belirterek, hastanenin üroloji uzmanlarının Laparoskopik Üroloji ameliyatı gerçekleştirmeye başladıklarını açıkladı.

UÇANER
Dr. Erol Uçaner de, tüm dünyada sıkça uygulanan Laparoskopik Üroloji ameliyatlarının, KKTC’de ilk kez Pazartesi günü yapıldığını belirterek, 2 hastanın başarılı bir şekilde ameliyatlarının gerçekleştirilerek 30 saat sonra taburcu edildiklerini anlattı.
Ameliyatları Ankara Gazi Üniversitesi Üroloji Kliniği’nden Doç. Dr. Lütfi Tunç ile birlikte gerçekleştirdiklerini ifade eden Uçaner, yine Ankara Gazi Üniversitesi Üroloji Ana Bilim Dalı Kürsü Başkanı Prof. Dr. İbrahim Bozkırlı’nın gözlemci olarak ameliyatlara katıldığını kaydetti.
Uçaner, bu ameliyatları artık rutine koyup kendileri yapabilecek duruma gelmek için çalışmalarını devam ettireceklerini sözlerine ekledi.

BAŞAR
Dr. İsmet Başar da ameliyatların dışarıdan kolay görünmesine rağmen oldukça zor olduğunu ifade ederek, uzunca bir eğitim süreci gerektirdiğini kaydetti. Başar, ekibin almış olduğu eğitimin çok büyük rolü olduğunu sözlerine ekledi.

KAMİLOĞLU
Başhekim Başyardımcısı Dr. Ramadan Kamiloğlu da, 3 yıl önce kalp ameliyatlarına da Türkiye’den destek alınarak başlandığını, ancak bugün KKTC’li doktorların “kendi ayakları üzerinde durabildiğini” ifade ederek, çok yakında laparoskopik üroloji ameliyatlarının da kendi doktorlarımız tarafından yapılabileceğini vurguladı. Ankara Gazi Üniversitesi’nden doktorların şu an için KKTC’ye gelip ekiplere destek verdiklerini söyleyen Kamiloğlu, ekibin tüm donanım ve malzemesinin hazır olduğunu sözlerine ekledi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik BASIN AÇIKLAMASI: BİRÇOK FAKTÖRE BAĞLI OLARAK NETİCELERİN
      YALANCI POZİTİF ÇIKMA OLASLIĞI MÜMKÜN...
 
                                                                                                                                14 Ocak 2011, Cuma
         Basın Açıklaması
 
       Sağlık Bakanlığı, yayınladığı basın açıklamasıyla HIV (AİDS), HCV, HBSAg ve Sifilis (Frengi) tetkikleri yapılan vakalarda izlenen prosedürü açıkladı ve vurguladı:
arrowBİRÇOK FAKTÖRE BAĞLI OLARAK NETİCELERİN YALANCI POZİTİF
     ÇIKMA OLASLIĞI MÜMKÜN...

Sağlık Bakanlığı, HIV (AİDS), HCV, HBSAg ve Sifilis (Frengi) tetkikleri yapılan vakalarda, birçok faktöre bağlı olarak neticelerin pozitif çıkma olasılığının mümkün olduğunu açıkladı

Sağlık Bakanlığı Gazimağusa Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Erdal Özcenk, Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yaptığı açıklamada, HIV (AİDS), HCV, HBSAg  ve Sifilis (Frengi) tatkikleri yapılan vakalarda son 10 yıldan bu yana uyguladığı prosedür hakkında bilgi verdi.

Başhekim Dr. Erdal Özcenk yaptığı açıklamda, HIV, HCV, HBSAg ve Sifilis tetkiklerinin herhangi birinin pozitif çıktığı vakalarda, kan alınarak ikinci kez test yapıldığını belirtti.

Açıklamada Özcenk, söz konusu tetkiklerde yine vakalar pozitif çıkarsa, Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürlüğüne bağlı Gazimağusa Sıhhiye Dairesine durumun bildirildiğini kaydetti.

Bu esnadan sonra  takip edilen prosedürle ilgili olarak, Mağusa Sıhhiye Dairesi’nin  vatandaşla temasa geçip ilgili tetkik neticesini bir zarfa koyup mühürlediğini vurgulayan Özcenk, zarfın ilgili şahısla Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürlüğü’ne verilmek üzere gönderildiğini ifade etti.

Neticeyi teyit etmek üzere Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne sevk...
Açıklamasında, “Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi zarfı açıp neticeyi öğrenince vatandaşı neticeyi teyit etmek üzere Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne sevk eder. Orada da pozitif çıkarsa, vatandaştan tekrar kan alınıp kontrol amaçlı test için Türkiye’ye gönderilir. Türkiye’den gelen test negatif  ise daha önce çıkan neticeler yalancı pozitif olarak değerlendirilir” diyen Başhekim Özcenk, neticelerin yalancı pozitif çıkmasının birçok faktöre bağlı olduğunu kaydetti.
 
Yalancı pozitif nasıl çıkar...
Neticelerin nasıl yalancı pozitif çıktığı hakkında da açıklama yapan Başhekim Dr. Özcen,  “Bir şahsın kan verdiği esnada kullanmakta olduğu bazı ilaçlar neticenin yalancı pozitif çıkmasında etkendir” dedi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik EMZİRME DANIŞMANLIĞI KURSU
 
                                                                                                                                14 Ocak 2011, Cuma
         Emzirme Danışmanlığı Kursu
 
       Sağlık Bakanlığı'ndan hemşire ve ebelere yönelik bir eğitim çalışması daha...
arrowEMZİRME DANIŞMANLIĞI KURSU

Sağlık Bakanlığı, Devlet Hastaneleri'nde çalışan ebe ve Sağlık Merkezleri'nde görev yapan hemşirelere yönelik "Emzirme Danışmanlığı Kursu" başlattı

Bakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Birimi’nden yapılan açıklamaya göre kurs, üç hafta boyunca  Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Diyabet Merkezi’ndeki Konferans Salonu’nda yer alacak.

Kurslar haftada 2 gün...
Hemşire ve Ebelere yönelik olarak gerçekleştirilen kurslar haftada 2 gün yapılacak. Kursta ebe ve hemşirelerin, anneyi emzirme konusunda nasıl bilinçlendirip bilgilendireceği, annelerin emzirmeye nasıl teşfik edeceği ile annelerin emzirmeyle ilgili sorunlarını nasıl çözeceği anlatılacak.

İlk gurubun ardından kurslara devam edilecek...
Birinci gurubun ardından ikinci, üçüncü ebe ve hemşire guruplarına da verilecek kurslarla, Sağlık Bakanlığı bünyesinde bulunan tüm ebe ve hemşirelerin eğitim alması sağlanacak.

Eğitimi tamamlayan ebe ve hemşirelere sertifika verilecek...   
Eğitimi başarıyla tamamlayan tüm ebe ve hemşirelere sertifikanın verileceği kursları, Sağlık Bakanlığı bünyesinde görev yapan öğretmen hemşire Emine özlüses tarafından verilecek.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik AVON KOZMETİK'TEN KANSER HASTALARI İÇİN 50 BİN TL...
 
                                                                                                                          13 Ocak 2011, Perşembe
         Basman Group
 
       Başman Group Avon Kozmetik'ten kanser hastaları için Sağlık Bakanlığı'na anlamlı bağış:
arrowKANSER HATALARI İÇİN 50 BİN TL...

Kaşif: "Başman Group Avon Kozmetik'e de bu katkısından ötürü teşekkür ederim ve bunun diğer firmalara da örnek teşkil etmesini dilerim"

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, özel sektörde faaliyet gösteren seçkin firmaların, sağlık servislerine gerçekleştirdiği katkıların kendilerine moral ve güç verdiğini söyledi. 

Başman Group Avon Kozmetik Direktörü Pınar Başman Süren ve Mustafa Başman’ı, bugün makamında kabul eden Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Avon Kozmetik’in kanser hastaları için şirket bünyesinde oluşturduğu fonda biriken 50 bin TL’lik meblağın ne şekilde kullanılacağıyla ilgili istişarede bulundu.

Başman Group Avon Kozmetik’in bu duyarlılığını taktir ettiğini söyleyen Sağlık Bakanı Kaşif, bağışlanan 50 bin Türk Lirasını, kanser hastaları için cihaz alımı ya da servisin donanımyla ilgili kullanacaklarını söyledi.

Örnek olsun...
Konuşmasında Bakan Kaşif, “Sağlık servislerimize devletin dışında sivil toplum örgütleri ve seçkin ticari firmalarımızın da katkı yapması çok sevindiricidir. Son zamanlarda bu yöndeki duyarlılık artmıştır. Başman Group Avon Kozmetik’e de bu katkısından ötürü teşekkür ederim ve bunun diğer firmalara da örnek teşkil etmesini dilerim” dedi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik SAĞLIK BAKANI DR. AHMET KAŞİF: "AMACIMIZ, SAĞLIĞIN DEVLET VE       ÖZEL AYAĞININ KALİTELİTESİNİ ARTIRMAKTIR"
 
                                                                                                                          12 Ocak 2011, Çarşamba
         Özel Hastane Çalışanları Birliği
 
       Özel Hastane Çalışanları Birliğini kabul eden Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif:
arrow"AMACIMIZ, SAĞLIĞIN DEVLET VE ÖZEL AYAĞININ KALİTELİTESİNİ
       ARTIRMAKTIR"

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Özkan Korun Başkanlığındaki Özel Hastane Çalışanları Birliği heyetini kabul etti

Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre Bakan Kaşif, toplam 9 özel hastanenin çalışanlarının katılımıyla oluşturulan  ‘Özel Hastane Çalışanları Birliği’ ile ülkedeki sağlık konuları irdelendi.

İşbirliği ve dayanışma yollarını geliştirlmeli...
Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif görüşmede, sağlığın özel ayağını önemsediklerini ve işbirliği, güç birliği ve dayanışma yollarının nasıl geliştirileceği konularında istişare yapıldığını belirterek, “Herşey halkın sağlığı içindir. Sağlık sektörü kamu ve özel ayağıyla çok önemli ve büyük bir sektördür. Amacımız, sağlığın hem devlet hem de özel ayağının kalitelitesini artırmaktır” dedi”.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik KOKLEAR İMPLAN AMELİYATI İLE BİR HASTA DAHA İŞİTME       FONKSİYONUNA KAVUŞTU
 
                                                                                                                                  11 Ocak 2011, Salı
         Koklear
 
       Ülkemizin en büyük ve en donanımlı Hastanesi olan Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'nde, başarılı operasyonlar yapılmaya devam ediliyor...
arrowKOKLEAR İMPLAN AMELİYATI İLE BİR HASTA DAHA İŞİTME      FONKSİYONUNA KAVUŞTU

Op. Dr. Erol Şeherlioğlu: "Ada'da bu ameliyatı gerçekleştirebilecek tek merkez Lefkoşa
Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesidir. Böylesi başarılı ameliyatlarla hem yurttaşlarımız sağlıklarına kavuşuyor, hem de ülkemizin tanıtımına katkı sağlanıyor"

Sağlık Bakanlığı, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Servisi’nde, 7 Ocak 2011 tarihinde, dördüncü kez gerçekleştirilen “Koklear İmplant” ameliyatı ile işitme fonksiyonuna sahip olmayan bir hastanın sağlığına kavuştuğunu açıkladı.  

Sağlık Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkler Birimi’nden yapılan açıklamaya göre dördüncü “Koklear İmplant” ameliyatını, İzmir Bozkaya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Klinik Şef yardımcısı Op. Dr. Levent Olgun’un desteğiyle, KBB Servisi Klinik Şefi Op. Dr. Erol Şeherlioğlu ve ekibi gerçekleştirdi. 

Ada’da bu ameliyatı gerçekleştirebilecek tek merkez...
Başarılı ameliyatla ilgili olarak Bakanlık Basın ve Halkla İlişkiler  Birimine bilgi veren Op. Dr. Erol Şeherlioğlu, “Ada’da bu ameliyatı gerçekleştirebilecek tek merkez Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesidir. Böylesi başarılı ameliyatlarla hem yurttaşlarımız sağlıklarına kavuşuyor, hem de  ülkemizin tanıtımına katkı sağlanıyor” dedi.

Eğitim ve teknolojiye yatırım...
Sağlık alanında eğitim ve teknolojiye yatırımların sürdürülmesi halinde, gelişmiş ülkeler düzeyinde hizmet verilebilmesinin mümkün olabileceğinin de altını çizen Şeherlioğlu,  devlet hastanesinin, üst düzeyde sağlık hizmeti verebilecek kabiliyette  personele sahip olduğunu da belirtti.

Ameliyat, ilk kez  2009’da yapılmaya başlanmıştı...
Daha önce ülkemizde yapılamayan ve sağlık kurulu kararıyla Türkiye’ye sevk edilen “Koklear İmplant” ameliyatlarının, KKTC’deki glişim süreciyle ilgili de bilgi veren Şeherlioğlu, “Koklear İmplant ameliyatları 2009 yılından itibaren hastanemizde yapılmaya başlanmıştır. İlk 3 vakamız, 2009 yılında Hacettepe Üniversitesi KBB Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Levent Sennaroğlu’nun desteğiyle yapılmışı ve ikisi çocuk biri erişkin olmak üzere toplam 3 hasta ameliyat sonrası işitme fonksiyonuna kavuşmuştu. Daha sonraysa, söz konusu hastalarımızın eğitimleri, Odiyoloji Departmanı’nda,  Odiyolog Deray Derim tarafından sürdürülmüştü. Bundan sonraki süreçlerde de aynı eğitim prosedürü takip edilecektir” dedi.

İlk kez 2005 yılında çocuklarda işitme taraması ile işitme kayıplarının
tanısı gerçekleştirildi...

Çocuklarda işitme taraması ve işitme tanısyla ilgili olarak yapılan çalışmalara da değinen Şeherlioğlu, “İlk olarak 2005 yılında OAE ve ERA cihazlarının Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi KBB Kliniğine kazandırılmasıyla ve Op. Dr. Bülent Dizdarlı’nın katıldığı kurs sonrasında edindiği deneyimle, çocuklarda işitme taraması ile işitme kayıplarının tanısı, ülkemizde gerçekleştirilmeye başlanmıştır” dedi.

Ülkemizde işitme kayıplarının erken teşhisinin önemine de değinen Şeherlioğlu,  çocukların erkenden cihazlanarak raehabilite edilmesinin, “Koklear İmplant” ameliyatının yararı açısından da çok önemli bir unsur olduğunu kaydetti.

Şeherlioğlu, “Bu amaçla Kliniğimizde sürdürülen yeni doğan işitme taraması programının tüm ülkeye yaygınlaştırılması hayati önem taşımaktadır” dedi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik Cengiz Topel Hastanesi'nde yeni operasyonlar başarıyla devam ediyor
 
                                                                                                                                  11 Ocak 2011, Salı
         Cengiz Topel Hastanesi
 
       Son bir yılda Yeşilyurt Cengiz Topel Hastanesi'nde 40 bin hasta şifa buldu:
arrowCENGİZ TOPEL HASTANESİ'NDE YENİ OPERASYONLAR BAŞARIYLA      DEVAM EDİYOR...

Hastaneye alınan yeni cihazlarla birçok yeni operasyona imza atılmaya başlandı. Bu kapsamda Fonksiyonel Septorhinoplasti (Burun kemiği düzeltme) ve Endoskopik Sinüs (Sinüzitlerin modern yöntemle tedavi) operasyonları da artık Cengiz Topel Hastanesi'nde yapılabiliyor.

Hastanede son bir yıl içerisinde, Acil Servise 18 bin 706 müracaat, 40 bin 200 poliklinik, 2 bin 96 yatılı hastaya tedavi, 171 doğum, 10 bin 993'ü yatılı olmak üzere toplam 28 bin 144 rontgen çekimi, 3 bin 416 diş tedavisi, 20 bin 946 eczane müracaatı, 4 bin 333 Fizik Tedavi hizmeti, 12 bin 143 Laboratuvar hizmeti, 2 bin 215 EKG, bin 96 USG ve 398 ameliyat gerçekleştirildi. u

Sağlık Bakanlığı, Yeşilyurt Cengiz Topel Hastanesi’nde son aylarda alınan yeni cihazlarla, Fonksiyonel Septorhinoplasti (Burun kemiği düzeltme) ve Endoskopik Sinüs (Sinüzitlerin modern yöntemle tedavisi) operasyonlarının yapılmaya başladığını açıkladı.

Bakanlık ayrıca, Portable Rontgen cihazının gelmesiyle, ortopedi operasyonlarının artırılması ve kulak mikroskobunun teminiyle de kulak operasyonlarının çok kısa bir süre zarfında hastanede yapılabileceğini bildirdi.

Hastane Başhekimi Dr. Gül Öztoprak’ın, Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla verdiği bilgiye göre,  ikinci basamak sağlık hizmeti veren Cengiz Topel Hastanesi, bölge halkına hem kaliteli, hem de çağdaş bir sağlık hizmeti sunma hedefiyle faaliyetlerini sürdürüyor.

Sağlık hizmetinde kalitenin sürekliliği esastır...
Öztoprak, “Sağlık hizmetinde kalitenin sürekliliği esastır. Hizmetlerin daha iyiye gitmesi için Sağlık Bakanlığı ile canla başla çalışıyoruz. Bölgede kaliteli ve çağdaş sağlık hizmeti sunulmasına yönelik imkânlar nisbetinde en iyisini yapmaya çalışıyoruz” dedi.

45 yatak kapasitesi...  
Yaklaşık 82 yıldan beri Lefke ve Güzelyurt bölgesine hizmet veren ve olağanüstü doğal güzelliklerin hâkim olduğu bir bölgede bulunan Cengiz Topel Hastanesi’nin dünü ve bugününe dair detayları, Başhekim Dr. Gül Öztoprak şu şekilde aktardı.

Larenx (Gırtlak) ameliyatları da yapılabilecek...
Sağlık Bakanlığı’nın yine ilgili cihazları hastaneye kazandırmasıyla birlikte, çok kısa bir süre içerisinde Larenx (Gırtlak) ameliyatlarına da başlanacak. Ayrıca yeni ortopedi ameliyat cihazlarının alımı için Bakanlık girişim başlattı.

Bir yılda 262 büyük, 136 küçük ameliyat...
Sağlık Bakanlığı, bünyesinde faaliyet gösteren 5 devlet hastanesinden biri olan Yeşilyurt Cengiz Topel Hastanesi’nde, 2010 yılında toplam 40 bin 200 hastaya poliklinik hizmeti; 24 saat hizmet veren ameliyathanede ise 2010 yılı boyunca 262 büyük, 136 da küçük ameliyata imza atıldı. Büyük ve küçük olmak üzere toplam 398 ameliyat yapılan Hastanede, Cerrahi, Kadın Doğum, Kulak Burun Boğaz, Üroloji ve Ortopedi operasyonları son derece başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.

Hekimlerle birlikte 88 personel..
Hastanede 3 koğuşta toplam 45 yatak yer almaktadır. Cengiz Topel Hastanesin’nde, hekimler dâhil toplam 88 personel görev yapıyor. Onbir Uzman Hekim ve 2 de Diş Hekiminin şifa dağıttığı hastanede, 2 Dâhiliye, 2 Kadın Doğum, 1 Üroloji, 1 Kulak Burun Boğaz, 1 tane Ortopedi, 1 Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı, 1 Genel Cerrah, 1 Göz Hastalıkları Uzmanı ve Başhekim görev yapıyor.

Hastanede, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Beslenme ve Diyetisyenlik hizmetlerinin yanısıra, Acil Servis ve 3 adet tam donanımlı Ambulans yer almaktadır.

Ameliyathane, 24 saat hizmet veriyor...
Hastanede, 24 saat kesintisiz çalışabilecek kapasiteye sahip bir ameliyathane mevcut olup, Anastezi Uzmanı ile Ameliyathane personeli,  24 saat kesintisiz hizmet verecek şekilde düzenlenmiştir.

Yılda, 40 bin poliklinik...
Hastanede, 2010 yılında toplam 40 bin 200 poliklinik hizmeti verildi. Cengiz Topel Hastanesi’nde, sürekli görev yapan hekimlerin dışında, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nden haftanın belirli günlerinde sağlanan hekim takviyesiyle poliklinik hizmetleri başarılı bir şeklide sürdürülüyor. Buna göre, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nden haftada bir kez Kardiyoloji, haftada 2 kez Cildiye, haftada bir kez Ultrason ve haftada 3 kez de Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanları takviye olarak poliklinik yapıyor. 
 
Diyabetliler için diyabet polikliniği...
Cengiz Topel Hastanesi’nde diyabet hastalarına yönelik, haftada bir gün olmak üzere, diyabet poliklinik hizmeti de veriliyor.

Hastaneye 2010 yılında müracaat eden hastalara ait bazı istatistikler...
Cengiz Topel Hastanesine 2010 yılında müracaat eden hastalara ait bazı istatistiki rakamlar şu şekildedir.

Acil Servise 18 bin 706 müracaat, 40 bin 200 poliklinik, 2 bin 96 yatılı hastaya tedavi, 171 doğum,  10 bin 993’ü yatılı olmak üzere toplam 28 bin 144 rontgen çekimi, 3 bin 416 diş tedavisi, 20 bin 946 eczane müracaatı, 4 bin 333 Fizik Tedavi hizmeti, 12 bin 143 Laboratuvar hizmeti, 2 bin 215 EKG, bin 96 USG ve 398 ameliyat.

Yeni bir Acil Servis, Ecza Deposu ve İdari Bölümün genişletilmesi hedefleniyor...
Bölge halkına yıllardan bu yana ikinci basamak sağlık hizmeti sunan Cengiz Topel Hastanesi’nde önümüzdeki dönemde fiziki altyapının da iyileştirilmesine yönelik bazı projelerin hayata geçirilmesi hedefleniyor. Şöyle ki, bina olarak artık yetersiz bir konumda kalan Acil Servisin büyütülüp yeniden düzenlenmesi, yeni bir Ecza deposunun inşaası ve idari bölümün genişletilip düzenlenmesi amaçlanıyor.

Hastanenin tarihçesi...
Cengiz Topel Hastanesi’nin tarihi 1929 yılına kadar gidiyor. Hastane, o dönemde bölgede faaliyet gösteren CMC Maden Şirketi tarafından, kendi işçileri ile ailelerine hizmet vermesi amacıyla inşa edilmişti. Ancak CMC personeli ve aileleri yanında diğer bölge sakinleri de hastane hizmetlerinden yararlanma imkânı bulmuştu. 1974 yılından sonra Kıbrıs Türk Yönetimi altındaki bölgede kalan hastane, 18 Nisan 1975 tarihinde Sağlık Bakanlığı'na bağlanmış ve hastaneye 8 Ağustos 1964’te hastanenin hemen yanında şehit düşen Şehit Pilot Yüzbaşı Cengiz Topel'in adı verilmişti. Zaman zaman sıkıntılı dönemler geçiren ve Kronik Hastalıklar Hastanesi, Sağlık Merkezi olması gündeme gelen Cengiz Topel Hastanesi, 2001 yılında hastanenin bölge halkı için gerekliliği kabul edilerek ‘ikinci basamak’ hastane olarak hizmet verebilmesi için gerekli tadilat, altyapı eksiklikleri, cihaz ve personel alımları gerçekleştirilmişti.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik Protez-Ortez konusunda işbirliği protokolü...
 
                                                                                                                                 7 Ocak 2011, Cuma
         Sağlık Bakanlığı - DAÜ İşbirliği Protokolü
 
       Sağlık Bakanlığı, DAÜ ve Ortopedik Engelliler Derneği arasında "protez - ortez" konusunda işbirliği protokolü imzalandı:
arrowPROTEZ - ORTEZ KONUSUNDA İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ...

Protokolle, ortez-proteze ihtiyacı olan hastaların yurtdışına gitme ihtiyacı ortadan
kalkmış oldu

KAŞİF: “ARTIK HASTALARIMIZIN ORTEZ VE PROTEZ KONUSUNDA YURTDIŞINA GİTMESİNE GEREK KALMADI”
Lefkoşa 7 Ocak 11 (T.A.K.): Sağlık Bakanlığı, DAÜ ve Kıbrıs Türk Ortopedik Engelliler Derneği arasında “protez - ortez” konusunda işbirliği protokolü imzalandı. Protokolle, ortez-proteze ihtiyacı olan hastaların yurtdışına gitme ihtiyacı ortadan kalkmış oldu.

Protokole Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, DAÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Osman Yılmaz ve Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Mustafa Çelik imza koydu.

Protokole göre, ihtiyaç duyulan ortez ve protezler  Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği bünyesindeki Mehmet Reis Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde kurulan Ortez-Protez Uygulama Atölyesi’nde  üretilecek; DAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü’ne bağlı Protez, Ortez ve Biyomekani Merkezi’nde de uygulanacak. Rehabilitasyon da, Mehmet Reis Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde yapılacak.

YURT DIŞINA GİTMEYE GEREK KALMADI
Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif protokol imza töreninde yaptığı konuşmada, ortez ve proteze ihtiyacı bulunan hastaların yıllardır yurtdışına gönderilmesini dikkate alarak, hastalara da sıkıntı veren bu durumun ortadan kaldırılması için güzel bir çalışma yaptıklarını söyledi.

Önce DAÜ’de Protez, Ortez ve Biyomekani Merkezi’nin açıldığını, ardından da Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği bünyesinde bulunan  Mehmet Reis Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde kurulan Ortez-Protez Uygulama Atölyesi kurulduğunu anlatan Kaşif, bu gelişmeler üzerine iki kurumla yaptıkları görüşmeler sonucunda protokolü imzalama noktasına geldiklerini belirtti.

Ortez ve protez ihtiyacı bulunan hastaların tekerlekli sandalye veya koltuk değneği ile uçağa binmesi, yurt dışına gitmesi, orada otelde kalmasının yarattığı sıkıntılara dikkat çeken Kaşif, “İmzaladığımız protokolle artık bu sıkıntılar bitmiş oluyor. Çünkü artık ortez ve protez uygulamalarını en iyi şekilde uygulayacak noktaya geldik. Bakanlık olarak hedefimiz  yurtdışı gerektiren diğer alanlarda eksikliklerimizi tek tek gidermektir” dedi.

OSMAN YILMAZ
DAÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Osman Yılmaz da, Protez, Ortez ve Biyomekani Merkezi’ni kurarak hizmete sokmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi ve bu uygulamaları en iyi şekilde yapabilecek durumda olduklarını vurguladı.

Prof. Yılmaz, protokol için Bakan Kaşif ve Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Mustafa Çelik’e teşekkür etti.

MUSTAFA ÇELİK
Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Mustafa Çelik de, dernek olarak bugüne kadar bir çok ilke imza attıklarını söyledi. Son olarak Mehmet Reis Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde kurdukları Ortez-Protez Uygulama Atölyesi’yle hastalar için gerekli olan ortez ve protezlerin üretimine ve bu hastaların rehabilitasyonuna başladıklarına işaret eden Çelik, DAÜ ve Sağlık Bakanlığı ile hazırlanan işbirliği protokolü ile bu tip hastaların ihtiyaçlarını KKTC’de giderecek noktaya gelindiğini dile getirdi.

Bugünden itibaren ortez ve protez olan hastaların derneğin aracı tarafından evinden alınarak gerekli olan her şeyin yapılacağını anlatan Çelik, “Gelinen noktada hem devletimizin kıt olanaklarında bir tasarruf sağlanacak, hem de ortopedik özürlülerin yurtdışına gittiği zaman çektikleri sıkıntılar son bulacak” dedi. (TAK)

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

                                                           OCAK 2011  
» Basın Açıklaması: "Diyabet önlenebilir kampanyası önemli bir adımdır" (28/1/2011)
» KKTC Telsim, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Yeni Doğan Bölümü'ne
    2 adet kuvöz bağışında bulundu (20/1/2011)

» Sağlık Bakanlığı'nın, KADEM Araştırma şirketinin işbirliği ile gerçekleştirdiği araştırma
    sonuçları (19/1/2011)

» Bakan Kaşif Kıbrıs Türk Diyabet Derneği ve Kıbrıs AB Derneği heyetlerini kabul etti (17/1/2011)
» Gazimağusa Devlet Hastanesi'nde Numaratör - sıramatik sistemi hizmette (14/1/2011)
» Laparoskopik Üroloji ameliyatı yapıldı (14/1/2011)
» Basın Açıklaması: Birçok faktöre bağlı olarak neticelerin yalancı pozitif çıkma olaslığı
    mümkün... (14/1/2011)

» Emzirme Danışmanlığı Kursu (14/1/2011)
» Avon Kozmetik'ten Kanser hastaları için 50 bin TL... (13/1/2011)
» Bakan Kaşif: "Amacımız, sağlığın devlet ve özel ayağının kalitelitesini artırmaktır" (12/1/2011)
» Koklear İmplan ameliyatı ile bir hasta daha işitme fonksiyonuna kavuştu (11/1/2011)
» Cengiz Topel Hastanesi'nde yeni operasyonlar başarıyla devam ediyor (11/1/2011)
» Protez-Ortez konusunda işbirliği protokolü... (7/1/2011)