Baslik BAKAN KAŞİF: "KÜLTÜRÜNÜ BİLEN VE TANITAN GENÇLER
      YETİŞTİRMEMİZ ÇOK ÖNEMLİDİR"
 
                                                                                                                                 22 Şubat 2011, Salı
         FOGEM
 
       Sağlık Bakanı Kaşif:
arrow"KÜLTÜRÜNÜ BİLEN VE TANITAN GENÇLER YETİŞTİRMEMİZ
       ÇOK ÖNEMLİDİR"

Lefkoşa Folklor ve Gençlik Merkezi Derneği FOGEM, 29-27 tarihlerinde, ÖZEV, Kanser Hastalarına Yardım Derneği ve Ortopedik Engelliler Derneği yararına 'Folklor Şöleni 2011' adı altında bir etkinlik gerçekleştirecek

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Lefkoşa Folklor ve Gençlik Merkezi Derneği (FOGRM), Özel Eğitim Vakfı (ÖZEV), Kanser Hastalarına Yardım Derneği ve Ortopedik Engelliler Derneği Yöneticilerini bugün makamında kabul etti.

Ziyarette ilk konuşmayı yapan Fogem Başkanı Salahi Döşemeci, Fogem’in 26-27 Şubat 2011 tarihlerinde gerçekleştireceği “Folklor Şöleni 2011” etkinliğinde elde edilecek olan gelirin ÖZEV, Kanser Hastalarına Yardım Derneği ve Ortopedik Engelliler Derneği'ne bağışlanacağını belirtti ve Bakan Kaşif’i şölene davet etti.

Biletler 10 TL’den satışta...
Konuşmasında, Fogem’in artık gelenekselleşen folklor şölenini bu yıl, 3 derneğin yararına organize ettiklerini kaydeden Döşemeci,  2 gün arka arkaya yapılacak olan etkinlik için giriş biletlerinin 10 Türk Lirasına satışa sunulduğunu söyledi.

Kaşif: “Kalıcı birşeyler yapmak için mücadeleye devam”
Döşemeci’den sonra konuşan Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif de, derneklerimizin özveriyle  sürdürdüğü kültür ve sanat faaliyetlerinin önemine işaret ederek, “Kültür ve sanat olayları çok önemlidir. Kültürümüzün dünyayla kucaklaşması için elden ne geliyorsa yapılması gerekir. Memlekette belki her alanda iş yapmak zordur ancak, bu ülkeye kalıcı birşeyler yapmak için mücadelemizi sürdürmek  gerekir” dedi.

Gerçekleştirilecek şölen çok kutsal bir amaca hizmet ediyor...
Sağlık Bakanı Kaşif, 26-27 Şubat 2011 tarihlerinde yapılacak olan folklor şöleninin bu yıl çok kutsal bir amaca hizmet edeceğini kaydederek, yurt dışında olacağından dolayı şölene kadılamayacağını söyledi.

Geçmişini, tarihini, ve kültürünü bilen ve tanıtan bir gençlik yetiştirmenin çok önemli olduğuna da değinen Kaşif, kültür sanat alanında faaliyet gösteren tüm derneklere teşekkür etti.
 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik DR. ERDAL ÖZCENK: "CENGİZ ERKANT'A UYGULANAN TEDAVİ
      PROSÖDÜRÜNDE HERHANGİ BİR HATA YOK"
 
                                                                                                                        16 Şubat 2011, Çarşamba
         Mağusa Hastanesi
 
       Gazimağusa Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Erdal Özcenk:
arrow"CENGİZ ERKANT'A UYGULANAN TEDAVİ PROSÖDÜRÜNDE HERHANGİ BİR
       HATA YOK"

Gazimağusa Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Erdal Özcenk bir gazetede bugün yayınlanan "Hastane kapısında can verdi" başlıklı haber üzerine, Sağlık Bakanlığı Basın Bürosu aracılığıyla açıklama yaptı

Açıklamasında, Cengiz Erkant isimli hastanın dün saat 16:20 sıralarında hastane acil servisine müracaat ettiğini belirten Başhekim Özcenk, gereçekleştirdiği soruşturma sonucu hastaya uygulanan tedavi prosödüründe herhangi bir hatanın söz konusu olmadığını söyledi.
 
Gazimağusa Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Erdal Özcenk, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“Cengiz Erkant isimli hasta dün saat 16.20 sularında hastanemizin acil servisine göğüs ve boğaz ağrısı ile sağ yan ağrısı şikayetleriyle baş vurdu. Hastanın tansiyonu 18/10 idi. Hemşireler hiç vakit kaybetmeden acil serviste nöbetçi olan hekimi çağırdılar. Hemen gelip hastayı muayene eden hekime hasta, boğaz ve baş ağrısı ile yan ağrısı olduğunu söyledi. Daha önce birkaç kez böbrek taşı kırdığını da anlatan hasta, nöbetçi hekime yaklaşık 2 ay önce burnuna demir parçası kaçtığını ve o günden bu yana sürekli baş ağrısı çektiğini de belirtti. Nöbetçi hekim, hastanın göğüs ağrısından dolayı, EKG’sinin alınmasını istedi. EKG’de bariz akut infarktüs bulgusuna rastlanmadı. Hastaya ağrı kesici bir iğne yapan hekim, tansiyonunu da düşürmesi için dil altı tableti verdi. Bu uygulamalardan sonra hekim hastaya, 30 dakika istirahat etmesini ve daha sonra kendisini tekrar muayene edeceğini söyledi. Hasta istirahat ederken, nöbetçi hekim de dahiliye ve kalp uzmanıyla konuşmak üzere doktor odasına gitti. Bu arada hemşirelerin acil servise gelen diğer hastalarla ilgilenmesinden faydalanan hasta, dışarıya çıkar ve fenalaşarak yere yığılır. Hastanenin kamera kayıtlarına göre, hastanın dışarıya çıkış ve tekrar içeriye getirilişi arasında 7 dakikalık bir zaman tespit edildi. Dışarıda yere yığılan ve tekrar acil servise getirilen hastanın kalbi ve solunumu durmuştu. Bir saat boyunca yapılan solunum ve dolaşım müdahalesine rağmen hasta hayata döndürülemedi ve kaybedildi”.

Otopsi yapıldı...
Sağlık Bakanlığı, Cengiz Erkant’a yapılan otopsi sonucunu da açıkladı. Otopsi sonucuna göre Erkant’ın, akut myokrad enfarktüsüne bağlı gelişen solunum ve dolaşım durmasına bağlı olarak yaşamını yitirdiği kaydedildi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik BAKAN KAŞİF: "ON-CALL HİZMET VEREN SERVİSLERDE SORUN YOK"
 
                                                                                                                       14 Şubat 2011, Pazartesi
         Girne Dr. Akçiçek Hastanesi
 
       Girne Dr. Akçiçek Hastanesi'nde denetleme ziyareti yapan Sağlık Bakanı Kaşif:
arrow"ON-CALL HİZMET VEREN SERVİSLERDE SORUN YOK"

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, bugün öğleden sonra saat 16.00'da Girne Dr. Akçiçek Hastanesini ziyaret ederek, on-call hizmet veren servislerde denetleme gerçekleştirdi

Bakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Bürosu’nden yapılan açıklamaya göre Kaşif,  bugün öğleden sonra saat 16:00’da Sağlık Bakanlığı Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürü Dr. Ahmet Ulutekin’le birlikte, Girne Dr. Akçiçek Hastanesi’nde, on-call hizmet veren Acil, Kadın Doğum ve Cerrahi Servisleri’nde inceleme ve denetleme gerçekleştirdi.

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, ziyaretten sonra Bakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Bürosu aracılığıyla yaptığı açıklamada, hastanenin on-call hizmet veren servislerinde herhangi bir aksaklığa rastrlamadığını belirtti.

On- call servislerde sorun yok...
Bakan Kaşif, “Sık sık hastanelerimizi ziyaret ediyor, yerinde inceleyip denetlemelerde bulunuyorum. Bugün de öğleden sonra, yani mesaiden sonra saat 16:00’da Girne Dr. Akçiçek Hastanesini ziyaret ettik. Özellikle Hastanenin on-call hizmet veren Acil, Kadın Doğum ve Cerrahi Servisleri’nde denetlemeler yaptık. Yaptığımız denetimde herhangi bir sıkıntıya rastlamadık. Hizmetler yoğun ve aksaksız devam ediyor” dedi.
 
Daha da kaliteli sağlık hizmeti amaçlanıyor...
Ziyarette Hastane Başhekimi Dr. Baysan Keleşoğlu ve sağlık çalışanlarıyla da sohbet eden Kaşif, tüm hastanelerde daha kaliteli sağlık hizmeti sunabilmek adına yoğun bir çalışma yaptıklarını kaydederek, “herşey insanlarımız ve insanlarımızın hızlı, kolay ulaşılabilir, kaliteli hizmet alabilmeleri içindir”dedi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik AİLE HEMŞİRELİĞİ EĞİTİMİ'NİN 3. ETABI TAMAMLANDI...
 
                                                                                                                          9 Şubat 2011, Çarşamba
         Aile Hemşireliği
 
       Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürlüğü tarafından düzenlenen aile hemşireliği eğitiminin üçüncü etabını tamamlayan 15 hemşireye sertifikalarını veren Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif:
arrow"SAĞLIK OCAKLARI AİLE HEKİMLİĞİ MERKEZİ HALİNE GELECEK"

Sağlık Bakanlığı'na bağlı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi ile Fullbright işbirliğiyle sağlık merkezlerindeki hemşirelere yönelik düzenlenen "Aile Hemşireliği" eğitim çalışması sürüyor

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi ile Fullbright işbirliğiyle  sağlık merkezlerindeki hemşirelere yönelik düzenlenen  “Aile Hemşireliği” eğitim çalışması sürüyor.

ABD’nin Ferris State Üniversitesi’nden Prof. Dr. Marrietta Bell-Scriber tarafından verilen eğitimler Yenierenköy ve Lefkoşa’nın ardından, Serdarlı Sağlık Merkezi’nde de tamamlandı.

Haziran ayına kadar devam edecek eğitim çalışmalarında şimdiye kadar Temel Sağlık Hizmetleri’ne bağlı 75 hemşireden 50’sinin söz konusu eğitimi tamamladığı bildirildi.
Aile hemşireliği tamamlanmış olan Serdarlı, Esentepe ve Dörtyol gibi bölgelerde pilot uygulamaya geçildiği ve halktan olumlu tepkiler alındığı kaydedildi.

6 haftalık eğitimlerini tamamlayan 15 hemşireye sertifikaları, Serdarlı Sağlık Merkezi’nde düzenlenen törenle Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif tarafından verildi. Törende Serdarlı Belediye Başkanı Mehmet Kerimoğlu da hazır bulundu.

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif sertifika töreninde yaptığı konuşmada, aile hemşireliğinin Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi’nin bir çalışması olduğunu belirterek, aile hekimliği konusunu gündeme getirdiklerini ve bunun ilk ayağı olarak da hemşirelerin eğitildiğini kaydetti.
Sağlık ocaklarının aile hekimliği merkezi haline geleceğini söyleyen Kaşif, halk sağlığının herşeyden önce geldiğini vurguladı.
 
Prof. Dr. Marrietta Bell-Scriber de konuşmasında, aile hemşireliği eğitimi hakkında bilgi vererek, eğitimden geçen hemşirelerin hastaya ve aileye aynı anda bakmanın önemini kavradıklarını kaydetti. Scriber, aile hemşireliği konusunun karşılıklı etkileşime dayandığını ifade etti.
Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi’nden Başhemşire Güley Abatay da, aile hemşireliği üçüncü grup eğitim çalışmasının tamamlandığını kaydetti. Abatay, tüm sağlık merkezlerindeki hemşireler eğitimlerini tamamlayana kadar kursların süreceğini belirtti.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik İLK KEZ YÜKSEK KALÇA ÇIKIĞI ZEMİNİNDE TOTAL KALÇA PROTEZİ
      AMELİYATI YAPILDI...
 
                                                                                                                           7 Şubat 2011, Pazartesi
         Total kalça protezi
 
       Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'nden yeni bir başarı daha:
arrowİLK KEZ YÜKSEK KALÇA ÇIKIĞI ZEMİNİNDE TOTAL KALÇA PROTEZİ
     AMELİYATI YAPILDI...

Op. Dr. Hakan Dinçyürek: "Yapılan söz konusu operasyon, Kuzey Kıbrıs'ta bir ilktir. Hastalar daha önce kurul kararıyla yurt dışına sevk ediliyordu. Artık, bu tür hastalarımızın yurt dışına sevki gerekmeyecek. Dolayısıyla, bu operasyonların artık hastanemizde yapılıyor olmasından ötürü hem bizler, hem de hasta ve hasta yakınları memnuniyet duymaktadır"

Sağlık Bakanlığı, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Servisi’nde, doğuştan tek taraflı yüksek kalça çıkığı bulunan 59 yaşındaki bir kadın hastanın ameliyat edilerek sağlığına kavuştuğunu  bildirildi.

Bakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Birimi’nden yapılan açıklamaya göre Kuzey Kıbrıs’ta ilk kez gerçekleştirilen bu operasyonu, Devlet Hastanesi’nde görev yapan  Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op.Dr. Hakan Dinçyürek ve ameliyatane ekibi yaptı.

Kuzey Kıbrıs’ta ilk kez...
Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla açıklama yapan Op. Dr. Hakan Dinçyürek, bugüne kadar bu tür vakaların Kuzey Kıbrıs’ta yapılamadığına ve hastaların yurt dışına sevk edildiğine dikkat çekti.

Dinçyürek, “Yapılan söz konusu operasyon Kuzey Kıbrıs’ta bir ilktir. Hastalarımız daha önce kurul karaıyla yurt dışına sevk ediliyordu. Artık, bu tür hastalarımızın yurt dışına sevki gerekmeyecek. Dolayısıyla, bu operasyonların artık hastanemizde yapılıyor olmasından ötürü hem bizler, hem de hasta ve hasta yakınları memnuniyet duymaktadır” dedi.

Hasta, 2 günde yürümeye başladı...
Yapılan operasyonla ilgili olarak da bilgi veren Op. Dr. Hakan Dinçyürek, 59 yaşındaki kadın hastanın kalçasını ameliyatla, olması gereken yere yerleştirdiklerini söyledi.

Hastaya, ‘Total Protez’ ameliyatıyla yeni bir kalça eklemi oluşturulduğunu da anlatan Dinçyürek, başarılı bir operasyonun ardından ilgili hastanın 2 gün içerisinde yürümeye başladığını belirtti.

Bacaktaki aksaklık ve kısalık ortadan kalktı...
Ameliyattan önce hastanın bacağında yürürken aksama, ağrı ve 6 santimetrelik kısalığın olduğunu da söyleyen Dinçyürek, ameliyatla söz konusu olumsuzlukların ortadan kalktığını kaydetti.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik DEVLET HASTANESİ BEYİN CERRAHİSİ SERVİSİ'NDE BİR İLK
 
                                                                                                                                 4 Şubat 2011, Cuma
         Erol Barçın
 
       Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Beyin Cerrahisi Servisi'nde bir ilk:
arrowHİPOFİZ BEZİNDEKİ TÜMÖR, BURUN YOLU İLE YAPILAN BİR GİRİŞİMLE
     ALINDI

Op. Dr. Erol Barçın: "Ameliyat esnasında burundan girilerek hastanın beyin tabanına ulaşıldı ve hipofizideki tümör boşaltıldı"

Sağlık Bakanlığı, 70 yaşındaki bir erkek hastanın hipofiz bezinde yer alan tümörün burun yolu ile yapılan bir girişimle alındığını açıkladı.

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamaya göre Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Beyin Cerrahisi Servisi’nde ilk kez yapılan operasyonu Beyin Cerrahı Op. Dr. Erol Barçın ve ameliyat ekibi gerçekleştirdi.

Hastaya hipofiz adenomu tanısı...
Ameliyatla ilgili açıklamada bulunan Op. Dr. Erol Barçın, 70 yaşındaki hastanın, görme bozukluğu yakınması ile tetkik edildiğini ve hipofiz adenomu tanısı konduğunu ifade etti.

Hastalık,  görme ve hormonal bozukluğa neden olabilir...
Açıklamasında, operasyonla ilgili teknik detay veren Barçın, hipofiz bezinin beyin tabanında ayrı bir cep içerisnde bulunan ve hormon kontrolünü sağlayan küçük bir doku olduğunu, bu bölge tümörlerinin büyüyerek göz sinirlerine bası yaparak görmeyi etkileyip, hormonal bozukluklara da sebebiyet verebileceğini söyledi.

Burundan girilerek beyin tabanına ulaşıp hipofizideki tümör boşaltıldı...
Söz konusu hastada da 2 santim boyutundaki hipofiz adenomu, görme sinirlerine bası yaparak ileri derecede görme bozukluğuna sebebiyet verdiğini anlatan Barçın, “Hastamızı 20 Ocak tarihinde ameliyata aldık ve burundan girilerek beyin tabanına ulaşıldı ve hipofizideki tümör boşaltıldı” dedi.

Amaç, görme sinirindeki basıyı kaldırmaktı...
Operasyondaki temel amacın, tümörü alarak görme sinirindeki basıyı kaldırmak olduğunu da kaydeden Barçın, bu yöntemin, uygun hipofiz tümörlerinde kullanılan hasta için daha güvenli ve konforlu olan bir uygulama olduğunu belirtti.

Hasta 4 günde taburcu edildi...
Hastanın ameliyattan 4 gün sonra sorunsuz bir şekilde taburcu edildiğini de ifade eden Barçın, bu tarz operasyonların bundan sonra da devam edeceğinin müjdesini verdi.
 
Başhekimlik: “Hastanemizde yeni uygulamaları destekliyoruz”
Öte yandan Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Beyin Cerrahi Servisi’nde ilk kez gerçekleştirilen söz konusu ameliyatı memnuniyetle karşıladıklarını ifade eden hastane başhekimliği, böylesi yeni uygulamaların yapılmasını teşvik ettiklerini kaydetti.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

mirror2
                                                           ŞUBAT 2011  
» Bakan Kaşif: "Kültürünü bilen ve tanıtan gençler yetiştirmemiz çok önemlidir" (22/2/2011)
» Dr. Erdal Özcenk: "Cengiz Erkant'a uygulanan tedavi prosedüründe herhangi bir
    hata yok" (16/2/2011)

» Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kaşif: "On-Call hizmet veren servislerde sorun yok" (14/2/2011)
» Aile Hemşireliği Eğitimi'nin 3. etabı tamamlandı (9/2/2011)
» İlk kez yüksek kalça çıkığı zemininde total kalça protezi ameliyatı yapıldı (7/2/2011)
» Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Beyin Cerrahisi Servisi'nde bir ilk (4/2/2011)
 

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash playerAIDS'TEN KORUN!
Dumansız Hayat Sağlıktır