Baslik AQUA LIFE AMBALAJLI SU ÜRÜNLERİ TEMİZ ÇIKTI
 
 28 Temmuz 2011, Perşembe
         Kamu-Sen Ziyareti
 
       Kamu-Sen'de örgütlü Fizyoterapistleri kabul eden Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif:
arrow"YASAL DÜZENLEMELER, İLGİLİ ÖRGÜTLERLE
     BERABER ÇALIŞARAK YAPILACAK"

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, sağlıkla ilgili mesleki yasalarda mümkün olabilcek ve yapılabilecek en iyi düzenlemeleri hayata geçirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Bakan Kaşif, bu açıklamayı, Kamu-Sen Başkanı Mehmet Özkardaş beraberindeki Fizyoterapistleri kabulünde gerçekleştirdi.

Bakanlık Basın Bürosu’nun verdiği bilgiye göre, sağlık’ta esas olanın, hizmeti alanlar kadar, hizmeti verenlerin de  mutluluğunun sağlanması olduğunu belirten Kaşif, sağlık alanındaki personelin çalışma ve özlük haklarını düzenleyen yasa çalışmalarını, ilgili sivil toplum örgütleriyle birlikte istişare ederek hayata geçireceklerini söyledi.

Özkardaş: “Fizyoterapistleri teknisyen gören anlayışa karşıyız”
Kabulde konuşan, Kam-Sen Başkanı Mehmet Özkardeş de, Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Yasası kapsamındaki Fizyoterapistlerin çalışma, görev ve yetkilerini içeren pozisyona atıfta bulunarak, Fizyoterapistleri teknisyen gibi gören bir anlayışı kabul etmeyeceklerini söyledi.
 
Kaşif’le görüşürken kendimizi evimizde hissediyoruz...
Sağlık Bakanı Kaşif’le görüşürken kendilerini evlerindeymiş gibi rahat hissettiklerini de dile getiren Mehmet Özkardaş, Fizyoterapistlerin yasal mevzuat konusunda yaşadıkları sorunları içeren metni Bakan Kaşif’e sundu.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik AQUA LIFE AMBALAJLI SU ÜRÜNLERİ TEMİZ ÇIKTI
 
 28 Temmuz 2011, Perşembe
         Basın Açıklaması
 
       Sağlık Bakanlığı, Aqua Life su ürünlerini yeniden denetledi:
arrowAQUA LIFE AMBALAJLI SU ÜRÜNLERİ TEMİZ ÇIKTI

Sağlık Bakanlığı: "Son yapılan tetkiklerin sonuçlarına göre, Aqua Life marka ambalanmış su ürünlerinin sağlığa uygun olduğu tespit edilmiştir. Su tüketicileri söz konusu firmanın ürünlerini gönül rahatlığıyla tüketebilir"

Sağlık Bakanlığı, geçen hafta, 19 Litrelik damacana sularında yüksek oranda mikrobiyolojik kirlilik saptanan ve üretimi geçici olarak durdurulan ve para cezası kesilen Aqua Life Ambalajlı Su Ürünleri tesisinde yeni denetimler gerçekleştirdiğini açıkladı.

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamaya göre, söz konusu tesisten, firma gerekli iyileştirmeleri yaptıktan sonra alınan yeni su numunelerine gerçekleştirilen tetkiklerden sonra çıkan sonuçlara göre, Aqua Life ambalajlı su ürünlerinde sağlığa aykırı bir durum saptanmadığını bildirdi.  

Açıklamada, ilgili mühendisler tarafından, söz konusu tesise yeniden denetim gerçekleştirildiği ve tetkikler yapılmak üzere su numuneleri alındığı ifade edilerek,  
“Su numunelerine yapılan tetkiklerden çıkan sonuçlar doğrultusunda Aqua Life Marka ambalajlı su ürünlerinde mikrobiyolojik açıdan herhangi bir kirliliğe rastlanmadı” denildi.

“Son yapılan tetkiklerin sonuçlarına göre, Aqua Life marka ambalanmış su ürünlerinin sağlığa uygun olduğu tespit edilmiştir. Su tüketicileri söz konusu firmanın ürünlerini gönül rahatlığıyla tüketebilirler” diye devam edilen açıklamada, üretimi geçici olarak durdurulan ve kapatılan tesisin yeniden hizmet vermeye başladığı belirtildi.

Açıklamada, Sağlık Bakanlığı için halkın sağlığı herşeyden önde gelmekte olduğu da vurgulanarak, gerek su gerekse gıda denetimlerinin aralıksız devam ettiğinin altı çizildi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik SAĞLIK BAKANLIĞI MÜSTEŞARI MUSTAFA AKÇABA: "BÜTÜN DÜNYA NE
      YAPIYORSA BİZ DE BUNU YAPMAK ZORUNDAYIZ"
 
 27 Temmuz 2011, Çarşamba
         Mustafa Akçaba
 
       Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Akçaba:
arrow"BÜTÜN DÜNYA NE YAPIYORSA BİZ DE BUNU YAPMAK ZORUNDAYIZ"

Lefkoşa Surlariçi'nde, hemcinsleriyle cinsel münasebette bulunan şahısta, AIDS tespit edildi. Şahıs, AIDS teşhisi (HIV virüsü taşıdığı saptanarak) konularak tedavi altına alındı.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Akçaba, şahsın net bilgiler veremediğini, dolayısıyla kaç kişiyle cinsel ilişkiye girdiğinin saptanmasının kolay olmadığını söyledi.

Akçaba: “Tespit zor”
Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Akçaba, AIDS’in artık dünyanın bir gerçeği olduğunu söyleyerek, kan ve cinsel yolla bulaşan bu hastalığa karşı savaşmanın tek yolunun bilgilendirme olduğunu kaydetti.

Akçaba, AIDS’li hastalara suçlu gibi yaklaşılmaması ve polis kontrolünde bulunmaması gerektiğinin altını çizen Akçaba, “Bütün dünya ne yapıyorsa biz de bunu yapmak zorundayız” dedi. Şahsa hastalık için tedavi verildiğini ve bakanlık olarak üzerlerine düşen yardımı yaptıklarını söyledi. Akçaba, AIDS hastası kim olursa olsun gerçek tespitin zor olduğuna da dikkat çekti ve şöyle konuştu: “Nasıl tespit edebiliriz ki?  Sağlıklı bir bilgi alamadık. Ancak polis korumasında kalması da insan haklarına aykırıdır. Bulaşıcı hastalıklar konusunda dikkat edilmesi gerekir. Herkes kendinden sorumludur. Tabii ki devletin yapacakları vardır. Ancak bireysel önlem önemlidir.”

“Resmi rakam 14 ancak gerçek rakam daha fazla”
Akçaba, bugün ülkemizde resmi olarak kayıtlı bulunan 14 kişi olduğunu açıkladı ve kayıtsız olanların varlığına dikkat çekti. Akçaba, bugün kayıtsız olanlarla birlikte rakamın daha yüksek olduğuna inandığını dile getirerek, şöyle konuştu: “14 rakamının dolayısıyla bir anlam ve önemi yok. Rakamın daha fazla olduğunu tahmin ediyoruz. Bu hastaların da tedavisi sürüyor. Bulaşıcı hastalıklar konusunda birey sorumludur. Bu konuda 1 Aralık Dünya AIDS Günü’nde iki toplumlu bir komite ile birlikte iki toplumlu etkinlik düzenlendi. Tüm doktorlara da ara bölgede bu konuda konferans verdirdik. Sağlık Bakanlığı olarak bilgilendirme çalışmalarımız sürüyor.”

(HAVADİS GAZETESİ, 27/07/2011)

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik AMBALAJLANMIŞ İÇME SUYU YASASIYLA İLGİLİ TÜZÜK ÇALIŞMALARI
 
 26 Temmuz 2011, Salı
         İçme Suyu Yasası ile ilgili tüzük çalışmaları
 
       Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif:
arrow"AMBALAJLANMIŞ İÇME SUYU YASASIYLA İLGİLİ TÜZÜK ÇALIŞMALARI
      YAPILACAK"

Kaşif: "Ülkemizde, sağlıklı içme suyu üretimi yapan firmalarımızın talepleri konusunda fikir birlikteliğimiz var"

İçme Suyu Üreticiler Birliği, Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif’i ziyaret etti.

Bakanlık Basın Bürosun’dan yapılan açıklamaya göre, Ahmet Gazioğlu Başkanlığındaki birlik üyeleri, Bakan Kaşif’e, ülkede içme suları konusunda yaşanan sorunlar hakkında bilgi verdi.

İlgili tüzükler yürürlüğe girmeli...
Kabulde ilk konuşmayı yapan Birlik Başkanı Ahmet Gazioğlu, su konusunda başı bozukluğun ortadan kalkması ve içme suyu üretiminin disipline edilmesi amacıyla su yasası’nın yürülüğe girdiğini ifade ederek, yasanın sağlıklı çalışması için ilgili tüzüklerin de hayata geçirilmesinin şart olduğunu söyledi.
  
Birlik olarak amaçlarının, bağcı dövmek değil, üzüm yemek olduğunun altını çizen Gazioğlu, isteklerinin etkin su denetimlerin yapılması olduğunu söyledi.

İçme suyu üretimi konusunun disipline edilmesini herkesten fazla kendilerinin arzuladığını da belirten Gazioğlu, içme suyu üretimi konusundaki standart dışılığın ve merdiven altı su üretiminin son bulması için gerekli çalışmaların yapılmasını istedi.  

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif de yaptığı açıklamada, su yasasının kendi Bakanlığı döneminde geçtiğini hatırlatarak, içme suyu üreticilerinin yaşadığı birtakım sorunları çok iyi bildiğini söyledi.

Göreve geldiği günden itibaren konuya hassasiyet gösterdiğini ve Avrupa Birliği kriterlerine de uygun bir yasa için çalışma yaptıklarını söyleyen Bakan Kaşif, “Ülkemizde, sağlıklı içme suyu üretimi yapan firmalarımızın talepleri konusunda fikir birlikteliğimiz var.  Su yasasının en iyi şekilde uygulanması için gerekli tüzk çalışmalarının yapılması yönünde çalışmamız vardır. Üretici firmalarla da istişare içerisinde gereken yapılacaktır” dedi.
 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik BASIN AÇIKLAMASI (21/07/2011)
 
 21 Temmuz 2011, Perşembe
         Basın Açıklaması
 
       Sağlık Bakanlığı;
arrowBASIN AÇIKLAMASI

18 Temmuz 2011 akşamı Gazimağusa Devlet Hastanesi'ne Salamis Bay Conti Resort Hotel'den Gıda Zehirlenmesi şüphesi ile başvuran kişilerin tespitinden sonra Bakanlığımıza bağlı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müfettişleri, ilgili otele giderek otelde tüketime sunulan tüm gıda maddelerinden, içme ve kullanım suları ile deniz suyundan numuneler almış ayrıca bu su ile hazırlanan her türlü gıda, mutfak ve personelin kişisel hijyen durumu ve havuz suları denetlenerek her türlü tedbir alınmıştır.

Ancak yenilen yemeklerden dolayı 19.07.2011 tarihinde Hastane’ye hastalar başvurmaya devam etmişlerdir.

Bakanlığımız, tahlil sonuçları yapılıp sonuçlar elde edilinceye kadar herhangi bir kurumun zan altında kalmaması prensibine dayanarak açıklama yapmamıştır. Fakat Bununla birlikte hem ilgili otelde hem de Hastane’de her türlü tedbir alınmıştır.

Dün akşam geç vakit itibarı ile tahlil sonuçları belli olmuş ve gıda zehirlenmesinin kaynağı olarak yemeklerin yapımında kullanılan “Aqua Life”, 19 Lt’lik damacana sularının yüksek oranda mikrobiyolojik kirliliğe sebep olduğu tespit edilerek ilgili işyeri sonuçlar elde edildiği anda kapatılmıştır.

20 Temmuz itibarı ile Hastane’ye herhangi bir gıda zehirlenmesi vakası gelmemiştir. Şu an içinse ilgili otelde her türlü tedbir alınınarak Bakanlığımız elemanları sürekli olarak takip ve kontrol işlemini yürütmektedirler.

Edinilen bilgi doğrultusunda Hastanemize 59 kişi gıda zehirlenmesi vakası ile başvurmuştur. Tüm hastalar bugün itibarı ile iyileşerek hepsi de taburcu olmuşlardır.

Bütün bu nedenlerden dolayı Bakanlığımız, tahlil sonuçlarının tamamlanması sona ermeden prensip ve etik anlayış gereği olarak herhangi bir açıklamada bulunmamıştır. Bundan sonra da bu prensipler doğrultusunda çalışmalarını yürütecektir. 

Kamu oyuna saygı ile duyurulur.
 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik BAŞHEKİM DR. RİFAT SİBER'DEN ANLAMLI BAĞIŞ...
 
 18 Temmuz 2011, Pazartesi
         Anlamlı bağış
 
       Başhekim Dr. Rifat Siber, kişisel fotoğraf sergisinden elde ettiği gelirle Hastane'nin Çocuk Hastalıkları Servisi, Yoğun Bakım Ünitesine tam donanımlı bir hasta başı monitörü hediye etti:
arrowBAŞHEKİM DR. RİFAT SİBER'DEN ANLAMLI BAĞIŞ...

Haziran 2010'da "Gördüklerim 2010" isimli bir Fotoğraf Sergisi açan Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Baş Hekimi Dr. Rifat Siber, sergiden elde ettiği 3 bin 500 Türk Liralık gelirle, Hastane'nin Çocuk Hastalıkları Servisi, Yoğun Bakım Ünitesine, tam donanımlı bir hasta başı monitörü hediye etti.

Başhekim Dr. Rifat Siber, Bakanlık Basın Bürosuna yaptığı açıklamada,  sergiden önce, elde edeceği gelirle Hastane’nin Çocuk Hastalıkları Servisine cihaz alacağı sözünü verdiğini hatırlatarak, “Sözümü yerine getirdiğim ve bu sanatsal etkinliği yararlı bir şekilde sonuçlandırdığım için çok mutluyum” dedi.
 
Mönitör Klinik Şefi ve personeline taktim edildi...
Sergiden toplam 3 bin 500 TL’lik bir gelir elde edildiğini belirten Dr. Rifat Siber, Hastanenin Çocuk Servisi Yoğun Bakım Ünitesine ihtiyaç duyulan tam donanımlı bir hasta başı monitörü aldığını söyledi ve söz konusu monitörü Klinik Şefi Dr. Sevgi Öksüz’e taktim etti.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik BUGÜNE KADAR TOPLAM 305 AÇIK KALP AMELİYATI YAPILDI
 
 15 Temmuz 2011, Cuma
         Açık Kalp Ameliyatları
 
       Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, kalp damarla ilgili her türlü ameliyatların artık KKTC'de yapıldığını ve bu ameliyatlara sürekli yeni bir takım tedavi yöntemleri de uygulanmaya başladığını söyledi:
arrowBUGÜNE KADAR TOPLAM 305 AÇIK KALP AMELİYATI YAPILDI

Kaşif: "Açık kalp ameliyatları ve damar tıkanıklıklarının giderilmesi için Lefkoşa Doktor Burhan Nalbantoğlı Devlet Hastanesi gerekli donanıma sahiptir"

Kamlioğlu: "Kalp damar tedavileri artık tamamıyla ülkemizde yapılıyor. Kalp damar hastalarının artık yurt dışına gitmesine gerek kalmadı"

Bakan Kaşif, Hastane Başhekimi Dr. Rifat Siber ve Başhekim Yardımcısı Kalp-Damar Cerrahi Servis Sorumlusu Dr. Ramadan Kamiloğlu ile servis çalışanlarının hazır bulunduğu bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

Nalbantoğlı Devlet Hastanesi’nin gerekli donanıma sahip....
Bakan Kaşif basın toplantısında,  açık kalp ameliyatları ve damar tıkanıklıklarının giderilmesi için Lefkoşa Doktor Burhan Nalbantoğlı Devlet Hastanesi’nin gerekli donanıma sahip olduğunu söyledi.

Damar patlamaları önlenebilir...
Her yerde yaşanan gelişmeler ışığında da tıpta da yeni gelişmeler yaşandığını anlatan Bakan Kaşif, artık ülkemizde damar patlamalarının da önlenebileceğini ve bu yönde dün ilk kez bir operasyon yapıldığını aktardı.

Bakan Kaşif, “daha önce damar patlamasından ölen hastalar olurdu ama artık yeni uyguladığımız tedavi yöntemi ile damar patlamaları önlenebilecek ve bu yöntemle hastanın ölme riski yüzde bire inecek” dedi.

Ecza Deposunda hastaneye yetecek kadar ilaç var...
Konuşmasında Ecza deposunda yeterince ilaç olmadığı yönünde bir söylem olduğunu ifade eden Bakan Kaşif, Ecza deposunda hastaneye yetecek kadar ilacın bulunduğunu belirterek “ eğer spekülasyon yapılacaksa sağlıkta spekülasyon olmaz, sağlıkla ne oynanır ne de oynatılır” diye konuştu.

Bakan Kaşif’in konuşmasından sonra Başhekim Yardımcısı Kalp-Damar Cerrahi Servis Sorumlusu Dr Ramadan Kamiloğlu, Merkezde bugüne kadar yapılan açık kalp ameliyatları ve diğer operasyonlar hakkında bilgi verdi.

Lefkoşa Doktor Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kalp Damar Cerrahi Servisi’nde çok değişik vakalara müdahalede bulunulduğunu ve dünyada yapılan tüm müdahalelerin  bu serviste de yapılabildiğini söyleyen Kamlioğlu, kalp damar tedavilerinin artık ülkemizde yapıldığını ve kalp damar hastalarının artık yurt dışına gitmesine gerek kalmadığını kaydetti.
 
Kamiloğlu, vatandaşlara hastane kalp ve damar cerrahi servisine güvenmesi çağrısında bulundu. Kamiloğlu’nun konuşmasının ardından, dün bir hastanın damarındaki genişlemeden dolayı oluşacak anevirzmanın (kan patlaması) önlenmesi için yapılan operasyon sinevizyon gösterimi ile basına anlatıldı. Basın toplantısı, Kalp Damar Cerrahi Servisinde, açık kalp ameliyatı olan hastalar ile anjiyo olan hastaların ziyaret edilmesi ile sona erdi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik ŞEHİT AİLELERİ VE MALUL GAZİLER DERNEĞİ, SAĞLIK KURUMLARI
      ÜCRETLER TARİFESİ TÜZÜĞÜ'NDEN MEMNUN
 
 14 Temmuz 2011, Perşembe
         Şehit Aileleri ve Malül Gaziler Derneği
 
       Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif'e
       teşekkür ziyareti gerçekleştirdi:
arrowŞEHİT AİLELERİ VE MALUL GAZİLER DERNEĞİ, SAĞLIK KURUMLARI
     ÜCRETLER TARİFESİ TÜZÜĞÜ'NDEN MEMNUN

Sağlık Kurumları Ücretler Tarifesi Tüzüğü gereğince, şehit ve kayıp eşleri, malul gazi ve malüller ile eşlerine ücretsiz sağlık hizmeti verilecek.

Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneğini kabul eden Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif,
“Sağlık Kurumları Ücretler Tarifesi Tüzüğü” ile ilgili bazı sivil toplum kuruluşlarının itiraz ortaya koymaları hakkında değerlendirme yaparak, “Yasalarımız karşısında hepimizin boynu kıldan incedir. Tüzük’te, yasları ihlal eden, gözden kaçırdığımız bir şey varsa, bu telafi edilebilir, düzltilebilir” dedi. Görevlerinin insanlarımıza her konuda yardımcı olmak olduğunu belirten Kaşif, esas olanın insanların sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir yaşam sürmelerine katkı sağlamak olduğunun altını çizdi.

Sağlık’ta herşey bedava olamaz...
Ziyerette, Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği’nin kendisine, teşekkür maksatlı ziyaretlerinden duyduğu memnuniyeti de dile getiren Bakan Kaşif, sağlığın çok pahalı bir hizmet olduğunu kadederek, sağlık’ta herşeyin bedava olmasının mümkün olamayacağını söyledi.

Şehit ve kayıp eşleri, malul gazi ve malüller ile eşlerine
ücretsiz sağlık hizmeti...

Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği Başkanı Ertan Ersan da kabulde yaptığı konuşmada,  Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif’e teşekkür ederek, Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi (Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları) Yasası, Sağlık Kurumları Ücretler Tarifesi Tüzüğü’nde, şehit ve kayıp eşleri, malul gazi ve malüller ile bunların eşlerinin ücretsiz kategorisinde yer almalarının memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Bu uygulamanın bir ilk olduğunu da belirten Ersan, Sağlık Kurumları Ücretler Tarifesi Tüzüğü’nde, şehit ve kayıp eşleri, malul gazi ve malüller ile bunların eşlerine yönelik çok güzel hakların verildiğini vurguladı.
 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik İSKELE'YE YENİ BİR SAĞLIK MERKEZİ YAPILACAK
 
 14 Temmuz 2011, Perşembe
         İskele'ye yeni sağlık merkezi
 
       İskele Sağlık Merkezi'ni ziyaret eden Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, müjdeledi:
arrowİSKELE'YE YENİ BİR SAĞLIK MERKEZİ YAPILACAK

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, beraberindeki heyetle İskele ve Karpaz Bölgesi'ndeki Sağlık Merkezlerine gerçekleştirdiği ziyaretlerde, İskele'ye yeni bir sağlık merkezi yapılacağını açıkladı.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre Kaşif, bu müjdeyi,  bugün  İskele Sağlık Merkezine gerçekleştirdiği ziyaret esnasında duyurdu.

Günün ilk ziyaretini İskele Sağlık Merkezine gerçekleştiren Kaşif, göreve geldiği günden itibaren sağlık merkezlerinin geliştirilmesi için sürekli çalıştıklarını ve yeni projeleri birer birer hayata geçirmeye başladıklarını söyledi.
 
İskele’ye çağdaş bir sağlık merkezi...
Sağlık Bakanı Kaşif, burada yaptığı kısa açıklamada, Sağlık Merkezleri ve Sağlık Ocaklarına son derece önem verdiklerini kaydederek, “ İskele ve bölge halkının sağlık ihtiyaçlarını karşılayabilecek, modern ve çağdaş bir sağlık merkezi yapacağız. Yeni sağlık merkezinin projesi çıkmış durumdadır. En kısa sürede ihaleye çıkacağız ve yeni sağlık merkezini bölge halkına kazandıracağız”dedi.

Yaklaşık 600 metre karelik yeni Sağlık Merkezi’nde Röntgen ve
Labaratuvar da yer alacak...

İskele’ye inşaa edilecek yeni sağlık merkezinin arazisinde incelemde bulunan ve bilgi veren Bakan Kaşif,  İskele Yeni Sağlık Merkezi binasının yaklaşık 600 metre kare büyüklüğünde olacağını keydetti. “Yeni sağlık merkezi binasıında Acil Servis, 8 yataklı müşahede odası, Rontgen ve Labaratuvar, Doktor ve Hemşire Odası, Personel Odası gibi odalar yer alacak” diye konuşan Kaşif, ayrıca sağlık merkezi binasının ilerleyen yıllarda, ihtiyaç duyulması durumunda kapasite artırımına müsait olacağını ve muayne odaları’nda hijyen kurallarına uygun şekilde lavabo da yer alacağınıda belirtti.

İskele’den sonra, Yeni Erenköy’e de sağlık merkezi binası...
Hedeflerinin, görev süreleri boyunca tüm sağlık merkezlerinin altyapılarını daha da güçlendirmek olduğunu söyleyen bakan Kaşif,  İskele’ye yapılacak yeni sağlık merkezi binası gibi, Yeni Erenköy’e de yeni bir sağlık merkezi binası yapılacağını açıkladı.

Yeni Erenköy’e yapılacak yeni sağlık merkezi binası için, arazi bulunduğunu belirten Kaşif, “İskele’ye yapılacak yeni sağlık merkezinden sonra sıra Yenierenköy’e gelecek ve orayada modern bir bina kazandıracağız” dedi.

Mehmetçik, Yeni Erenköy ve Dipkarpaz Sağlık Merkezleri de
ziyaret edildi...

Bakan Kaşif, İskele Sağlık Merkezi’nden sonra beraberindeki heyetle sırasıyla Mehmetçik, Yeni Erenköy ve Dipkarpaz Sağlık Merkezlerini de ziyaret etti.

Bu merkezleri de gezerek sorunları ve çalışmaları yakından inceleyen Bakan Kaşif, hastalarla da sohbet etme fırsatı buldu.

Sağlık Baknı Ahmet Kaşif’e İskele ve Karpaz ziyareti esnasında Bakanlık Müdürü Ümit Özkıran, Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Dr. Hatice Faydalı, Bakanlık Özel Kalem Müdürü Müge Tancer ve Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Sorumlu Hemşiresi Güley Abatay eşlik etti.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik ÇÖLYAK HASTALIĞI KONUSUNDA FARKINDALIĞI ARTIRMAK İÇİN
      KONFERANS VE EĞİTİM ÇALIŞMASI YAPILACAK...
 
 8 Temmuz 2011, Cuma
         Bakan Kaşif'e test yapıldı
 
       Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Kıbrıs Türk Pediatri Kurumu girişimleriyle KKTC'de bulunan
       Türkiye Çölyakla Yaşam Derneği yöneticilerini kabul etti:
arrowÇÖLYAK HASTALIĞI KONUSUNDA FARKINDALIĞI ARTIRMAK İÇİN
     KONFERANS VE EĞİTİM ÇALIŞMASI YAPILACAK

Kaşif: "Sağlık Bakanlığı, Çölyak Hastalığı'nda farkındalık yaratılmasına yönelik gerekli katkıyı koymaya hazırdır"

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, sağlıklı nesiller yetiştirmek için var güçleriyle çalışmak zorunda olduklarını söyledi.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre Sağlık Bakanı Kaşif, Kıbrıs Türk Pediatri Kurumu’nun girişimleriyle ülkemizde bulunan Türkiye Çölyakla Yaşam Derneği yöneticilerini bugün kabul etti.

Kabulde,  Çölyakla Yaşam Derneği Yöneticilerini Kuzey Kıbrıs’ta görmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Kaşif, sağlıklı nesiller yetiştirmek zorunda olduklarının altını çizerek, özellikle çocuk doktorlarının Çölyak hastalığı hakkında eğitilmesi gerektiğini söyledi.

Bakanlık, Çölyak Hastalığında farkındalık yaratılmasına yönelik
gerekli katkıyı koymaya hazır...

Bakan Kaşif kabulde yaptığı konuşmada, Çocuk Doktorları’nın, kendilerine müracaat eden çocuk hastalarda “acaba bu çocukta ‘Çölyak’ hastalığı olabilir mi?”diye şüphe duyması gerektiğini söyleyerek, Sağlık Bakanlığı’nın hastalığa karşı toplumda farkındalık yaratılması için  gerekli katkıyı göstermeye hazır olduğunu söyledi.
 
Konferansla hem bilinçlendirme hem de farkındalık...
Yapılacak konferans ve eğitim çalışmalarıyla hem toplumun hem de hekimlerin hastalık hakkında bilinçelenmesinin sağlanacağını ve farkındalığın artacağını söyleyen Bakan Kaşif,   “Sağlık Bakanlığı olarak, yapılacak tüm çalışmalara aktif katkı sağlamaya hazırız” dedi.

Güllüelli...
Kıbrıs Türk Pediatri Kurumu Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Emine Güllüelli de kabulde yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türk Toplumu’nda Çölyak hastalığının ne yaygınlıkta olduğunun bilinmediğini belirterek,  hastalık konusunda farkındalık yaratılmasını istediklerini  söyledi.

Sağlık Bakanlığıyla işbirliği yapıp, hastalık hakkında ne gibi çalışmaların yapılabileceğinin saptanmasını istediklerini de ifade eden Güllüelli, hastalıkla alakalı olarak  bir taramanın yapılabileceğini söyledi.

Ukav
Türkiye Çölyakla Yaşam Derneği Başkanı Derya Ukav da yaptığı konuşmada, Türkiyede her 100 kişiden bir kişinin Çölyak hastası olduğunun altını çizdi.

Çölyak hastalığının ömür boyu süren bir hasytalık olduğunu söyleyen Ukav, hastalığa karşı farkındalık yaratmakla, hastalığın doğuracağı handikapların önüne geçilebileceğini  belirtti.

Çölyak  hastalarının, durumlarını farkında olmalarıyla alacakları bazı önlemlerden sonra,  ömürlerinin sonuna kadar sağlıklı bir yaşam sürmelerinin mümkün olduğunu söyleyen Ukav, “Hastaların devletin de desteğiyle mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri mümkündür” dedi.
 
Bakan Kaşif’e test yapıldı...
Bu arada, kabulün sonunda Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif’e çölyak testi yapıldı. Çok basit bir yöntemle ve kısa sürede yapılan test sonrasında Bakan Kaşif’te çölyak hastalığına rastlanmadı.

Çölyak hastalığı nedir?
Çölyak Hastalığı ince bağırsağın, GLUTEN adlı proteine karşı ömür boyu süren ve kronikleşen alerjisi, hassasiyetidir. Buğday, Arpa, Çavdar ve Yulaf gibi tahıllar GLUTEN içerir.

Alınan gıda, ince bağırsakta bileşenlerine ayrıştırılıp bağırsak mukozası üzerinden kana karışır. Vücudumuzun yeterince gıda alabilmesi, ince bağırsakta çok sayıda bulunan ve VİLLUS çıkıntıları olarak adlandırılan kıvrımlar tarafından sağlanır.

Çölyak Hastaları glutenli yiyecekler tükettiklerinde bağırsak mukozasında alerji nedeniyle villus çıkıntıları ve kıvrımları tahrip olarak azalır ve küçülürler. Böylece bağırsak yüzölçümü gittikçe azalır ve alınan gıdalar emilemez hale gelir. Sonuçta beslenme yetersizliği, arkasından da hastalık belirtileri ortaya çıkar.

Gluten içermesi ihtimali olan yiyeceklerin Glutensiz gıda maddeleri ile aynı yerde bulunmaması önemlidir.  Glutenli gıdaların glutensiz gıdalara temas etmemesi için bu maddeleri hemen ayırın.

Yemek hazırlığı sırasında glutenli gıdalara değmiş, bulaşmış çatal kaşık süzgeç tabak v.s gereçler kesinlikle Çölyaklı kişilerin gıdalarına dokundurulmamalıdır.

İnce bağırsakta tahribata yol açarak hastalıklara neden olabilmesi için bir çay kaşığı un, buğday ya da bulgurun sekizde biri yeterli olmaktadır. Yani bu miktar bile zararlıdır.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik AHEF, SAĞLIK BAKANI KAŞİF'İ ZİYARET ETTİ
 
 6 Temmuz 2011, Çarşamba
         Bakan Kaşif'in Cengiz Topel Hastanesi'ne ziyareti
 
       Türkiye Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Sağlık Bakanı Kaşif'i ziyaret etti:
arrowAİLE HEKİMLİĞİ KONGRESİ 2011, BU YIL KKTC'DE YAPILACAK

Türkiye Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Başkanı Dr. Hasan Eraydın ve Aile Hekimliği Kongresi 2011 (AHEKON 2011) Başkanı Dr. Tayfun Çiğdem, Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif'i makamında ziyaret etti.

AHEF

Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre kabulde Bakan Kaşif’e,  28 Eylül -  2 Ekim 2011 tarihleri arasında KKTC’de gerçekleştirilecek Aile Hekimliği Kongresi hakkında bilgi verildi.

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif de kabulde, Türkiye Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu’nun KKTC’de gerçekleştireceği Aile Hekimliği Kongresi’nin,  çok önemli bir organizasyon olduğuna değinerek, başarılı bir kongre gerçekleştirileceğine olan inancını belirtti.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik SAĞLIK BAKANI KAŞİF: "HASTANE VE SAĞLIK MERKEZLERİNİN
      GELİŞTİRİLMESİNE DEVAM EDİLECEK"
 
 5 Temmuz 2011, Salı
         Bakan Kaşif'in Cengiz Topel Hastanesi'ne ziyareti
 
       Sağlık Bakanı Kaşif:
arrow"HASTANE VE SAĞLIK MERKEZLERİNİN GELİŞTİRİLMESİNE
       DEVAM EDİLECEK"

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, beraberindeki heyetle, Cengiz Topel Hastanesi ve Güzelyurt Sağlık Merkezine bir ziyeret gerçekleştirdi.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre Bakan Kaşif, ilk ziyareti Yeşilyurt Cengiz Topel Hastanesine gerçekleştirdi.

Ziyarette, Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Dr. Hatice Fadalı, Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Başhekimi Dr. Adil Özyılkan, Cengiz Topel Hastanesi Başhekimi Dr. Gül Öztoprak ile hastane hekim ve idarecilerinin hazır bulundu.

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, burada yaptığı açıklamada, hastane ve sağlık merkezlerini sık sık ziyeret ettiğini hatırlatarak, “Hastane ve Sağlık Merkezlerini yerinde inceleyip konular hakkında doğrudan bilgi alıyoruz” dedi.

Cengiz Topel Hastanesi revize ediliyor...
Açıklamasında, Yeşilyurt Cengiz Topel Hastanesi’nin Güzelyurt ilçesine hizmet veren tek hastane olduğuna dikkat çeken Kaşif, “ Güzelyurt İlçemiz, sınırları dahilinde 2 güzide Üniversitemizi de barındırmaktadır. Buna bağlı olarak bölgede artan sağlık ihtiyaçlarını da düşünerek, bu ihtiyaçlara cevap verebilmek için bazı düzenlemeler yapılmaktadır” dedi.

Yeni Acil  Servis Binası...
Cengiz Topel Hastanesi’nin mevcut acil servis binasının artık yetersiz kaldığını, dolayısıyla yeni ve  çağın gerekliliklerine uygun bir  acil servis binasının yapılmaya başlandığını belirten Kaşif,  “Yeni Acil Servis binasının yanısıra yeni bir ecza deposu ve eczane ile hasta bekleme salonu ve idari birimlerin yeniden yapılandırması sağlanacaktır” dedi.

İnşaat 3 ayda bitecek...
Hastanedeki inşaatın en geç 3 ay içerisinde sonuçlanmasını beklediklerini de söyleyen Kaşif, “ tam teşekküllü olan hastanede, bu güne kadar 3 olan acil servis yatak kapasitesi beşe yükselecek. Acil servis yanına hekimler ve hemşireler için odalar yapılacak. Buraya çağdaş bir eczane deposuyla eczane de yapılacak. Ayrıca,  şu an itibarıyla yetersiz olan idari binalar yeniden yapılandırılacak. Böylelikle Cengiz Topel Hastanesi, yöre halkına daha kaliteli bir sağlık hizmeti sunacaktı” dedi.

Güzelyurt Sağlık Merkezi...
Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, günün ikinci ziyaretini Güzelyurt Sağlık Merkezine gerçekleştirdi.

Burada Merkzin Sorumlu Hekimi Dr. Ali Pilli ve diğer sağlık çalışanlarıyla görüşen Kaşif, göreve gelidiği günden itibaren sağlık merkezlerinin geliştirilmesine yönelik çalışma yürüttüklerini söyledi.
 
Güzelyurt Sağlık Merkezi’nin üst katının daha verimli hizmet verilebilmesi için çalışma başlattıklarını da kaydeden Kaşif, “Güzelyurt Sağlık Merkezi çok yoğun hasta potansiyeli olan bir merkezdir. Dolayısıyla, burasının potansiyelini en iyi şekilde kullanmamız gerekmektedir” dedi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik SAĞLIK BAKANI KAŞİF, KARADENİZ KÜLTÜR DERNEĞİ'Nİ KABUL ETTİ
 
 1 Temmuz 2011, Cuma
         Karadenizliler Kültür Derneği
 
       Sağlık Bakanı Kaşif,
arrowKARADENİZ KÜLTÜR DERNEĞİ'Nİ KABUL ETTİ

KKTC Karadenizliler Derneğini kabul eden Sağlık Bakanı Kaşif:
"Karadeniz Kültür Derneğini başarılı buluyorum".
"Karadeniz insanı hırslı, inatçı ve hırçındır ancak yürekleri vatan sevgisiyle doludur"

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Turan Büyükyıldız başkanlığındaki KKTC Karadeniz Kültür Derneği Yönetim Kurulu üyelerini kabul etti.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, dernek yetkilileri Bakan Kaşif’e faaliyetleri ve önümüzdeki dönemlerde hayat geçirmek istedikleri projeler hakkında bilgi verdi ve destek istedi.

Derneğin en büyük amacı...
Kabulde ilk konuşmayı yapan KKTC Karadeniz Kültür Derneği Başkanı Turan Büyükyıldız, derneklerinin en büyük amacının, üyelerinin Kıbrıslı Türklerle birlik ve beraberlik içerisinde yaşam sürmelerine katkı sağlamak olduğunu söyledi.

Bakan Kaşif’i gerçekleştirecekleri etkinliklerde yanlarında görmekten büyük bir kıvanç duyacaklarını da belirten Dernek Başkanı Büyükyıldız, sağlık alanında atılan olumlu adımları dikkatle takip ettiklerini de kaydetti.
 
Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif de, Karadenizlileri çok iyi tanıdığını söyleyerek başladığı konuşmasında, Karadeniz insanının çok hırslı ve hırçın olduğunu ifade ederek, “Karadeniz insanı hırslı, inatçı ve hırçındır ancak yürekleri vatan sevgisiyle doludur” dedi.

Dernek başarılı...   
Karadeniz Kültür Derneği’nin faaliyetlerini yakından takip ettiğini ve başarılı bulduğunu söyleyen Kaşif, “Karadeniz Kültür Derneği’nin çizdiği tablo iyi bir tablodur. Dernekte birliktelik üst seviyededir.  Bu da derneğin iyi bir yolda ilerlediğini göstermektedir” dedi.

Hizmet yarışı, bayrak yarışıdır...
Makamların gelip geçici olduğunun da altını çizen Bakan Kaşif, “Hepimiz KKTC insanıyız ve topluma hizmet için çalışıyoruz. Makamlarda halka en iyi hizmeti vermek için bulunuyoruz. Hizmet yarışı, bayrak yarışı gibidir. Bir öncekiler bayrağı, bir sonrakilere devreder ve bu böyle sürüp gider” dedi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

                                                           TEMMUZ 2011  
» Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kaşif, Kamu-Sen'de örgütlü fizyoterapistleri kabul etti (28/7/2011)
» Basın Açıklaması (28/7/2011)
» Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Akçaba: "Bütün dünya ne yapıyorsa biz de bunu yapmak zorundayız" (27/7/2011)
» Ambalajlanmış içme suyu yasasıyla ilgili tüzük çalışmaları... (26/7/2011)
» Basın Açıklaması (21/7/2011)
» Başhekim Dr. Rifat Siber'den anlamlı bağış (18/7/2011)
» Bugüne kadar toplam 305 açık kalp ameliyatı yapıldı (15/7/2011)
» Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği, Sağlık Kurumları Ücretler Tarifesi Tüzüğü'nden memnun (14/7/2011)
» İskele'ye yeni bir sağlık merkezi yapılacak (14/7/2011)
» Çölyak hastalığı konusunda farkındalığı artırmak için konferans ve eğitim çalışması yapılacak (8/7/2011)
» Türkiye Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Sağlık Bakanı Kaşif'i ziyaret etti (6/7/2011)
» Sağlık Bakanı Kaşif: "Hastane ve Sağlık Merkezlerinin geliştirilmesine devam edilecek" (5/7/2011)
» Sağlık Bakanı Kaşif, Karadeniz Kültür Derneği'ni kabul etti. (1/7/2011)