Baslik BASIN AÇIKLAMASI: "SAĞLIK KONUSU HASSAS BİR KONUDUR.
      MALZEME EDİLEMEZ"
 
 23 Ağustos 2012, Perşembe
         Basın Açıklaması
 
         Sağlık Bakanlığı, Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürlüğü:
arrow "SAĞLIK KONUSU HASSAS BİR KONUDUR. MALZEME EDİLEMEZ"

Sağlık Bakanlığı, Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürlüğü; dün bir gazetemizde "Hastanelerdeki çocuk ölümleri" ile ilgili olarak bir köşe yazarının yazdığı yazının gerçeklerle bağdaşmadığını açıkladı. Bakanlık Basın Bürosu tarfından yapılan açıklama şöyle:

Dün, Haberdar Gazetesi'nde Gökhan Altıner tarafından kaleme alınan “Hastanelerdeki çocuk ölümleri” ile ilgili yazı gerçeklerle bağdaşmamaktadır. Hastanemizin “Yenidoğan Servisi'nde” son altı ayda 6 çocuk çeşitli nedenlerden ötürü ölmüştür”.

Bu çocuklar ya oluşum süreçleri tamamlamadıkları ya da doğum öncesi gerçekleşen bazı hastalıklardan ötürü yaşamlarını yitirmiştir. Yani söz konusu yazıda denildiği gibi bu oran
ayda 5-6 değil ayda 1 ortalama ile dünya standartlarının altında bir orandır.

Hastanelerimiz tam donanımlı olup tüm doktor ve hemşire arkadaşlarımız  mesleklerinin bilincinde işlerini yapmaktadırlar. Gerçekle bağdaşmayan ve belli bir amaca hizmet etmek için yapılan bu tür maksatlı yayınlar hem hastanelerimize olan güveni sarsmakta hem de çalışanların moralini bozmaktadır.

Sağlık konusu ciddi ve hassas bir konudur. Köşe yazarları başta olmak üzere basınımızı bu tür yayınlar konusunda ‘bilgi ve fikir sahibi olmadan’ yayın yapılmaması konusunda uyarmak isteriz.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik BASIN AÇIKLAMASI: "SAĞLIK BAKANI KAŞİF, ANINDA REZALETE
      MÜDAHALE ETTİ"
 
 16 Ağustos 2012, Perşembe
         Basın Açıklaması
 
         Basın Açıklaması:
arrow "SAĞLIK BAKANI KAŞİF, OLUMSUZLUĞA ANINDA MÜDAHALE ETTİ"

Kâşif: "Özellikle engelli insanlarımız konusunda gereken özeni göstermek zorundayız"

Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Hastanesinde depo haline getirilen engelli tuvaletine müdahale etti.

Bugün bir gazetede yer alan, “Engellilere büyük ayıp!” başlıklı haberi ihbar olarak kabul eden ve vakit kaybetmeden harekete geçen Bakan Kâşif, Bakanlık olarak gerek medya yoluyla kendilerine ulaşan, gerekse duyarlı vatandaşların ilettikleri sorunları çözmek için azami gayret gösterdiklerini vurgulayarak, “özellikle engelli insanlarımız konusunda gereken özeni göstermek zorundayız" dedi.

Kâşif, Bakanlığa bağlı diğer hastanelere de benzer bir durumla karşılaşılmaması konusunda uyarı gönderildiğini sözlerine ekleyerek, hastanelere şifa bulmaya giden yurttaşların en çağdaş ve modern koşullarda hizmet almaları için ne gerekiyorsa yapılmaya devam edilecektir” dedi.
 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik BAKAN KAŞİF: "HASTANELERİMİZE YATIRIMLARI SÜRDÜRECEĞİZ"
 
 16 Ağustos 2012, Perşembe
         Bakan Kaşif'ten hastane ziyareti
 
         Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif:
arrow "HASTANELERİMİZE YATIRIMLARI SÜRDÜRECEĞİZ"

Kâşif: "Bayram sonrasında Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesine Türkiye'den alınan 400 adet çift motorlu modern yatağın kurulumu yapılacak"

Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, bugün Bayram ziyareti gerçekleştirdiği Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde, daha modern ve sorunsuz bir hastane yaratmak için yoğun bir çaba içerisinde olduklarını açıkladı.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, yaklaşan Ramazan Bayramı dolayısıyla hastane ve sağlık kurumlarına ziyaret başlatan Bakan Kâşif, bu sabah beraberindeki kalabalık bir heyetle Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesini gezdi.

Hastalar, hasta yakınları ve sağlık emekçileri ile görüşme fırsatı bulan Bakan Kâşif, hastanede yaşanan sorunların yanı sıra yaşanan güzellikleri de görme fırsatı buldu.

Türkiye’den 400 yatak geliyor…
Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, bayram sonrasında Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesine Türkiye’den alınan 400 adet çift motorlu modern yatağın kurulacağını müjdeledi.

Hastanedeki tüm servisleri ve birimleri gezen Bakan Kâşif, hastalara çeşitli hediyeler da armağan etti.

Açıklamasında, hastanede zaman zaman bazı sıkıntıların yaşandığını da ifade eden Kâşif, “ Nalbantoğlu Devlet Hastanemizin dünya standartlarına yükselmesi için çalışıyoruz. Her geçen gün hastanede yenilikler ve yatırımlar artıyor. Amaç, yurttaşlarımıza burada daha modern ve çağdaş bir sağlık hizmetinin sunulması için gerekli koşulların yaratılmasıdır” dedi.

Eski Başbakan Soyer’in sağlık durumu iyi…
Bir soru üzerine, dün akşam göğüs ağrısı şikâyetiyle Gazimağusa Devlet Hastanesine yatırılan eski Başbakan CTP-BG Gazimağusa Milletvekili Ferdi Sabit Soyer’in sağlık durumu hakkında da açıklama yapan Kâşif,  Soyer’i bu sabah saat 07,30’da ziyaret ettiğini ve sağlık durumu hakkında ayrıntılı bilgi aldığını söyledi.

Soyer’in, yapılan EKG ve kan tetkiklerinde herhangi bir enfarktüs bulgusuna rastlanmadığını kaydeden Bakan Kâşif, “Eski Başbakan CTP-BG Gazimağusa Milletvekili Sayın Soyer’i bu sabah hastanede ziyaret ettim. Sağlık durumunun iyi olduğunu söyleyebilirim. Kendisiyle sohbet ettik, hatta şakalaştık da. Hekim arkadaşlardan,  Sayın Soyer’in şu an itibarıyla endişe edilecek bir durumun olmadığını öğrendim” dedi.

Sağlık Bakanı Kâşif açıklamasının sonunda, tüm sağlık personeli, KKTC halkı ve İslam âleminin Ramazan Bayramını kutlayarak, sağlıklı, mutlu ve huzurlu nice bayramlar diledi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik BAKAN KAŞİF: "HASTANELERDE YAŞANAN SORUNLARIN DIŞINDA
      GÜZELLİKLERİ DE GÖRME FIRSATI YAKALIYORUZ"
 
 15 Ağustos 2012, Çarşamba
         Bakan Kaşif'ten hastane ziyareti
 
         Bayramlaşma turlarına devam eden Sağlık Bakanı Kâşif:
arrow "HASTANELERDE YAŞANAN SORUNLARIN DIŞINDA,
        GÜZELLİKLERİ DE GÖRME FIRSATI YAKALIYORUZ"

Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, yaklaşan Ramazan Bayramı vesilesiyle Hastane ve Sağlık Kurumlarına başlattığı ziyaretlere devam ediyor.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre Sağlık Bakanı Kâşif, bugün sırasıyla Gazimağusa Devlet Hastanesi, Devlet Laboratuvarı Dairesi ve İlaç-Eczacılık Dairesi Müdürlüklerini ziyaret ederek personeli ve hastaların bayramını kutladı.

İlk ziyaret Mağusa Devlet Hastanesine…
Sağlık Bakanı Kâşif günün ilk ziyaretini Gazimağusa Devlet Hastanesine gerçekleştirdi. Başhekim Dr. Erdal Özcenk ve Hastane Yöneticilerinin de hazır bulunduğu bayram ziyaretinde Bakan Kâşif, personelin ve hastaların bayramını kutladı.

Kıbrıs’a özgü el işi hediyesi…
Yetişkin hastalara, Kıbrıs’a özgü el işi hediye eden Bakan Kâşif, çocuk hastalara da çeşitli oyuncaklar hediye etti.

Sorunları ve güzellikleri yakından görüyoruz…
Burada Basına bir açıklama yapan Bakan Kâşif, her bayram olduğu gibi yine Ramazan Bayramı öncesinde hastane ve sağlık kurumlarına ziyaret başlattığını anımsatarak, “Aslında sadece bayram öncesinde değil, sürekli hastaneleri geziyor ve sıkıntıları veya güzellikleri yerinde görme fırsatı yakalıyoruz. Gerek hastane çalışanlarından, gerekse hastalardan yaşanan sorunlar hakkında bilgi alıyoruz. Tabii hastanelerimizde sadece sıkıntılar yaşanmıyor. Çok güzel işlere de imza atılıyor. Bunları da yerinde takip etme imkânı buluyoruz” dedi.

Görevde bulunduğu yaklaşık 4 yıllık süreçte sağlık servislerimizin daha ileri bir noktaya kavuşması için yoğun bir mesai içerisinde olduğunu da vurgulayan Bakan Kâşif, var olan bazı sıkıntıların en kısa sürede çözüm kavuşturulacağının altını çizdi.

Devlet Laboratuvarı…
Sağlık Bakanı Kâşif, günün ikinci ziyaretini Devlet Laboratuvarı Dairesine gerçekleştirdi.

Daire Müdürü Yeşim Andıroğlu tarafından karşılanan Bakan Kâşif, tüm personeli gezerek yaklaşan Ramazan Bayramlarını kutladı.

Laboratuvarın TÜRKAK tarafından akredite edilmesi çok önemli bir gelişme…
Devlet Laboratuvarı hakkında “Uzay Mekiği” benzetmesinde bulunan Bakan Kâşif, Laboratuvarın bir süre önce Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından akredite edildiğini anımsattı ve bu akreditasyonun önemine değindi.
 
İlaç ve Eczacılık Dairesi…
Günün son bayramlaşma ziyaretini İlaç ve Eczacılık Dairesine gerçekleştiren Bakan Kâşif, burada da tüm çalışanların bayramını kutladı.

İlaç deposu ağzına kadar dolu…
Sağlık Bakanı Kâşif, burada yaptığı açıklamada, bir zamanlar yaşanan ilaç eksikliğinden dolayı Daire’nin deposunun boş olduğunu ama ne mutlu ki, Bakanlığın aldığı tedbirlerle bu yıl hiç ilaç eksikliğinin yaşanmadığını belitti.

İlaç sarfiyatının önlemesi için yurttaşlar duyarlı olmalı…
Sağlıkta ilaç eksikliğinin kabul edilemez olduğunu da belirten Kâşif, “Bizler, hastalarımızı ilaçsız bırakmamak için çok büyük çabalar sarf ediyoruz. Ancak yurttaşlarımızın da ilaç sarfiyatının önüne geçilmesi için yardımcı ve anlayışlı olmaları gerekmektedir” dedi. 

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik SAĞLIK BAKANI AHMET KAŞİF'TEN GİRNE AKÇİÇEK HASTANESİ'NE
      BAYRAM ZİYARETİ
 
 14 Ağustos 2012, Salı
         Bakan Kaşif'ten hastane ziyareti
 
         Sağlık Bakanı Kâşif'ten
arrow GİRNE AKÇİÇEK HASTANESİ'NE BAYRAM ZİYARETİ

Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, yaklaşmakta olan Ramazan Bayramı çerçevesinde bugün, Girne Doktor Akçiçek Hastanesi'ni ziyaret ederek; sağlık görevlileri, personel ve hastaların bayramını kutladı.

Ziyaretinde hastanede tedavi gören küçük hastalara bayram hediyesi veren Bakan Kâşif, ayrıca Akçiçek Hastanesi’nde inşaatı tamamlanan ve kısa bir süre sonra hizmete girecek olan yeni kadın doğum servisinde de incelemelerde bulundu.

Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif ziyaretiyle ilgili basına yaptığı açıklamada, bayram dönemlerinde hastanelere ziyaret gerçekleştirerek sağlık görevlileri, personel ve hastaların  bayramlarını kutladıklarını belirterek, ziyaretlerde hastanelerin genel durumu yanında çalışan ve hastaların istek ve şikâyetleri hakkında da bilgi alındığını kaydetti.

Ziyarette, inşaatı tamamlanan yeni kadın doğum servisini de görme imkanı bulduğunu belirten Bakan Kâşif,  iç donanımı henüz bitmeyen servisin kısa bir süre içinde hizmete gireceğini söyledi.

Tüm amaçlarının;  KKTC’de yaşayan tüm insanlara, teknik donanım açısından  en  yüksek şartlarda,  en kaliteli ve en iyi  sağlık hizmetlerini verebilmek olduğunu ifade eden Bakan Ahmet Kâşif, “hedef ve düşüncelerimiz budur. Bakanlık, sağlık çalışanları, başhekim ve yetkilileriyle bu hedef için yürüyoruz” dedi.

Akçiçek Hastanesi’nin ardından, yarın,  Gazimağusa’daki hastaneyi ziyaret edeceklerini belirten Bakan Kâşif, tüm sağlık personeli, KKTC halkı ve İslam âleminin Ramazan Bayramını kutladı.(TAK)

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik BASIN AÇIKLAMASI: "SAĞLIK KURUMLARIMIZI VE ÇALIŞANLARIMIZI
      ASILSIZ İDDİALARLA BELLİ BİR AMAÇ GÜDÜLEREK KARALAMAK
      KİMSENİN ÇIKARINA DEĞİLDİR"
 
 13 Ağustos 2012, Pazartesi
         Basın Açıklaması
 
         Sağlık Bakanlığı:
arrow "SAĞLIK KURUMLARIMIZI VE ÇALIŞANLARIMIZI ASILSIZ İDDİALARLA
        BELLİ BİR AMAÇ GÜDÜLEREK KARALAMAK KİMSENİN ÇIKARINA
        DEĞİLDİR"

Sağlık Bakanlığı: "Amacı aşan, gerçekleri yansıtmayan, kişisel çıkar anlayışıyla hareket edilerek yapılan söylemler ve asılsız iddialar sağlık kurumlarımıza ve çalışanlarımıza var olan güvenin yıpratılması anlamına gelmektedir. Bir kamu görevlisi olan Dr. Erol Uçaner'in sorumluluk anlayışından uzak söylemlerle sağlık kurumlarımızı yıpratması kimsenin çıkarına değildir "

Sağlık Bakanlığı, amacını aşan ve gerçeklerle bağdaşmayan asılsız iddialarla hastane ve sağlık kurumlarını ile sağlık çalışanlarını karalamaya yönelik iddiaların, kimsenin çıkarına olamayacağını açıkladı.

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamada, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde yaklaşık 6 yıldan bu yana kamu görevlisi olarak çalışan Ürolog Dr. Erol Uçaner’in, Pazar günü bir gazetede ve bugün de bir TV kanalında yer alan ifadelerini, halkın devlet hastanelerine olan güvenini yıpratıcı olarak niteledi.

Felaket tellallığı yapılıyor… 
Sağlık Bakanlığı, Dr. Erol Uçaner’in yaklaşık 6 yıl önce, 06-03-2006 tarihinde geçici hekim olarak kamuda görev aldığının ve 3 ay önce de Kamu Hizmeti Komisyonu tarafından kadrolandığının altının çizildiği açıklamada, ilgili hekimin yaklaşık 2 yıldan beri de sağlıkla ilgili bir sivil toplum örgütünde başkan olarak görev yaptığını ve adeta felaket tellallığı yapılan böylesi açıklamaların “etik” değerler açısından sakıncalı olduğunu vurguladı.

Uçaner’in, iddialarla ilgili, bugüne kadar ne Bakanlığa, ne de Hastane İdaresine yazılı tek bir başvurusu yok…
Dr. Erol Uçaner’in, basında yer alan iddialarını, kamuda görev yaptığı yaklaşık 6 yıllık süre içerisinde, bugüne kadar ne hastane idaresine ne de Sağlık Bakanlığına yazılı olarak bildirmediğini de vurgulayan Sağlık Bakanlığı açıklamasında, “Erol Uçaner, 2 gündür medyada yer alan iddialarını, kamuda görev yaptığı 6 yıllık süre içerisinde Sağlık Bakanlığına ve Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi İdaresine bugüne kadar yazılı bir şekilde sunmamıştır” dedi.

Meslektaşlarını küçük düşürücü ifadeler…
“Hal böyleyken hastanede çalışan meslektaşları ve diğer çalışma arkadaşlarının yanı sıra yanı sıra, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi İdari Kadrosunu ve Sağlık Bakanlığını aşağılayıcı ve küçük düşürücü ifadeler kullanarak, hangi amaca hizmet edilmeye çalışıldığı açıkça ortadadır” denilen açıklamada, Dr. Erol Uçaner’in bu tavrının kabul edilemez olduğu ve Kamu Sağlık Çalışanları Yasası uyarınca gereğinin yapılacağı ifade edildi.

Amacı aşan asılsız iddialar kimseye yaramaz…
Sağlık Bakanlığı açıklamanın sonunda, “amacı aşan, gerçekleri yansıtmayan, kişisel çıkar anlayışıyla hareket edilerek yapılan söylemler ve asılsız iddialar sağlık hastanelerimize gelen ve tedavi olan hastalarımızın kurumlarımıza ve çalışanlarımıza var olan güvenin yıpratılması anlamına gelmektedir. Bir kamu görevlisi olan Dr. Erol Uçaner’in bu gibi sorumluluk anlayışından uzak hasta psikolojisini hiçe sayan, agresif ve saldırgan söylemlerle sağlık kurumlarımızı yıpratması özellikle kendisinin ve kimsenin çıkarına olmayacağı açıktır” dedi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik BAKAN AHMET KAŞİF: "HASTANE VE SAĞLIK MERKEZLERİNİN
      ALTYAPI VE TEKNİK GELİŞİMİNE YÖNELİK BÜYÜK BİR ÇABA İÇİNDEYİZ"
 
 13 Ağustos 2012, Pazartesi
         Cengiz Topel Hastanesi
 
         Hastane ve Sağlık Merkezleri'ne yönelik Bayramlaşma ziyareti başlatan
         Sağlık Bakanı Kâşif:
arrow "HASTANE VE SAĞLIK MERKEZLERİNİN ALTYAPI VE TEKNİK
        GELİŞİMİNE YÖNELİK BÜYÜK BİR ÇABA İÇİNDEYİZ"

Kâşif: "Amacımız, gerek çalışanların gerekse hastaların daha güzel koşullara kavuşmasını sağlamaktır"

Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, ramazan bayramı dolayısıyla hastane ve sağlık merkezlerine yönelik bir dizi ziyaretler gerçekleştirmeye başladı. Bu kapsamda, bugün Yeşilyurt Cengiz Topel Hastanesi ve Güzelyurt Sağlık Merkezini ziyaret eden Bakan Kâşif, hem çalışanlardan ihtiyaçlar hakkında bilgi aldı, hem de hastaların bayramını kutlama fırsatı buldu.

Cengiz Topel güzelleşiyor…
Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, günün ilk ziyaretini Yeşilyurt Cengiz Topel Hastanesine gerçekleştiren Bakan Kâşif, burada yaptığı açıklamada, hastanenin her geçen gün daha güzel bir hastane olduğuna dikkat çekti.

Cengiz Topel Hastanesinde yaratılan güzelliklerden dolayı hastane yönetimini kutlayan Kâşif, yaklaşık 4 yıldan bu yana Sağlık Bakanlığı görevini icra ettiğini belirterek, bu dönemde hastane ve sağlık merkezlerinin altyapı ve teknik gelişimine yönelik büyük bir çaba içerisinde olduklarını vurguladı.

Açıklamasında sağlık sektörünün çok dinamik ve sürekli gelişen bir sektör olduğunu ifade eden Kâşif,  “amacımız, gerek çalışanların gerekse hastaların daha güzel koşullara kavuşmasını sağlamaktır” dedi.

İkinci ziyaret Güzelyurt’a…
Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, Cengiz Topel Hastanesi’nden sonra Güzelyurt Sağlık Merkezini de ziyaret etti. Burada da hastalarla ve çalışanlarla bayramlaşan Bakan Kâşif, yaşanan sıkıntıları yerinde görme fırsatı bulduğunu dile getirdi.

Tüm İslam âleminin bayramı kutlu olsun…
Sağlık Bakanı Kâşif,  basın vasıtasıyla tüm İslam âleminin Mübarek Ramazan Bayramını da kutlamak istediğini söyleyerek, araç kullanacak yurttaşlara da mesaj göndererek, “lütfen alkollüyken araba kullanmayın” dedi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik KANDA LOKOSİTLERİN SELEKTİF OLARAK AYRILMASI İŞLEMİ YAPILDI
 
 3 Ağustos 2012, Cuma
         Kandan lokositlerin selektif ayrımı
 
         Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'nde bir ilk daha:
arrow "KANDA LOKOSİTLERİN SELEKTİF OLARAK AYRILMASI İŞLEMİ YAPILDI

Sağlık Bakanlığı, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesinde ilk kez "Lökoferez" adı verilen bir işlemle lökosit sayısı çok yüksek olan bir lösemi hastasının, lösemik lökositlerinin birkaç günlük lökoferez işlemi ile yarıya indirip hasta hiperlökositozunun yol açtığı lökostaz sendromundan ve daha sonra da kemoterapinin başlanması ile oluşacak tümör lizis sendromundan kurtarıldığını bildirdi.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre,  ülkemizde bir ilk olan söz konusu işlem, Dr. Dilek Yazman ve Kimyager Suat Keskin ile Hematoloji Hemşireleri tarafından gerçekleştirildi.

Yeni bir perspektif…
Açıklamada, terapötik (tedavi edici ) aferez uygulamalarını yıllar önce ilk kez başlatan ekibin bu kez de lökoferezi uygulamaya sokmasıyla, aferez uygulamalarına yeni bir perspektifin katıldığına dikkat çekildi.

Kandan lökositlerin selektif olarak ayrılması…
Lökoferez işleminin, kandan lökositlerin selektif olarak ayrılması olduğunun belirtildiği açıklamada, “Redüksiyon lökoferezi tipinde başlatılan uygulama, kandan lökosit sayısının geçici olarak azaltılmasını sağlayarak hastayı lökosit fazlalığının yol açtığı etkilerden arındırıyor ve kemoterapinin daha az riskle başlanmasını sağlıyor” denildi.

Hızlı ve etkili bir tedavi seçeneği…
“Akut lösemi hastalarında artmış blastlar, lökostaz ya da tümör liziz sendromu gibi ciddi klinik problemlere neden olabilmektedir” denilen açıklamada, bunların tedavisinde ve/veya önlenmesinde, lökoferez uygulamasının etkili ve hızlı bir tedavi seçeneği olduğu vurgulandı.

Harvesting lökoferez uygulaması…
Açıklamada, Harvesting lökoferez uygulaması hakkında da bilgi verilerek, işlemin birkaç değişiklik ile bu kez elde edilen lökositlerin hastaya geri verilmesinin sağlandığı kaydedildi.

Açıklamanın sonunda, bu tip işlemlerin, granülositoferez (granülositleri çok düşük kişilere sepsis sırasında yardım sağlamak için), otolog kök hücre toplanması ve allojeneik kök hücre toplanması için kullanılabiliyor olduğuna işaret edildi ve uygulamanın, bazı kanser hastalarına otolog kök hücre nakli uygulamasının başlatılması için bir ön adım niteliğini taşımakta olduğuna değinildi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik HALK EĞİTİMLERİ DEVAM EDECEK...
 
 3 Ağustos 2012, Cuma
         Halk Eğitimleri
 
         Sağlık Bakanlığı'nın 2. Periyot Evde Bakım Kursuna katılanlara sertifikaları verildi…
arrow HALK EĞİTİMLERİ DEVAM EDECEK...

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi tarafından Lapta Belediyesiyle işbirliğiyle organize edilen "Evde Yaşlı Bakım Kursu" katılımcılarına, bugün Lapta'da düzenlenen bir törenle katılım belgeleri, Bakan Ahmet Kâşif tarafından verildi.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre,  18 Temmuz ile 27 Temmuz 2012 tarihleri arasında toplam 4 günlük bir süreyi kapsayan eğitimlere evlerinde yaşlılara bakım verenler ve bu konulara ilgi duyan yurttaşlar katıldı.

Lapta Belediyesin sağlık ekibinin hizmet verdiği yaklaşık 1200 yaşlı ve bakıma ihtiyaçlı bireylerin ailelerinin eğitiminin sağlanmasını hedef alan kurs, uygulamalı ve teorik olmak gerçekleştirildi.

Kurs kapsamında, yaşlı ile iletişim, yaşlının tanımı, yaşlıya uygulanacak genel hijyen kuralları, yaşlının beslenmesi ve ağız bakımı, yatağa bağımlı yaşlının bakımı, yaşlı güvenliği ve ortamının düzenlenmesi, yaşlıları kazalardan koruma ve yaşlıya ilaç verme konularında eğitim verildi.

Törende bir konuşma yapan Sağlık Bakanı Kâşif, böylesi önemli bir konuda eğitim verilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, eğitim verenlere teşekkür etti ve Sağlık Bakanlığının bundan sonra da halk eğitimlerine devam edeceğini söyledi. Bakan Kâşif, bu kapsamda çocuk sağlığı ve çocuk yetiştirme konularında da eğitimler yapmayı hedeflediklerini vurguladı.

Sağlık Bakanı Kâşif, törende özellikle eğitimi veren Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Sağlık Başhemşiresi Güley Abatay, Öğretmen Hemşire Mine Bahçeci ve Öğretmen Hemşire Aynur Özkum İzveren’e teşekkür etti.

Lapta Sağlı Merkezi’nde yer alan törende, Bakan Kâşif’e Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy, Alsancak Belediye Başkanı Yücel Atakara, UBP Girne Milletvekili Ergün Serdaroğlu ve Temel Sağlık Hizmetleri Hatice Faydalı eşlik etti.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 


                                                           AĞUSTOS 2012  

» Basın Açıklaması: "Sağlık konusu hassas bir konudur. Malzeme edilemez" (23/8/2012)
»
Basın Açıklaması: "Sağlık Bakanı Kaşif, anında rezalete müdahale etti" (16/8/2012)
» Bakan Kaşif: "Hastanelerimize yatırımları sürdüreceğiz" (16/8/2012)
» Bakan Kaşif: "Hastanelerde yaşanan sorunların dışında, güzellikleri de görme fırsatı yakalıyoruz" (15/8/2012)
» Bakan Kaşif'ten Girne Akçiçek Hastanesi'ne Bayram ziyareti (14/8/2012)
» Basın Açıklaması: "Sağlık kurumlarımızı ve çalışanlarımızı asılsız iddialarla, belli bir amaç
    güdülerek karalamak kimsenin çıkarına değildir" (13/8/2012)

» Bakan Kaşif: "Hastane ve sağlık merkezlerinin altyapı ve teknik gelişimine yönelik büyük bir
    çaba içerisindeyiz" (13/8/2012)

» KKTC'de ilk kez kanda lokositlerin selektif olarak ayrılması işlemi yapıldı (3/8/2012)
» Halk eğitimleri devam edecek... (3/8/2012)