Baslik SAĞLIK BAKANI HASİPOĞLU: "CENGİZ TOPEL'E YATIRIM YAPILACAK"
 
 25 Aralık 2012, Salı
         Bakan Hasipoğlu'nun Cengiz Topel Hastanesi ziyareti
 
         Yaklaşan yeni yıl dolayısıyla hastane ve sağlık kurumlarına ziyaret başlatan
        Sağlık Bakanı Hasipoğlu, Cengiz Topel Hastanesindeydi:
arrow "CENGİZ TOPEL'E YATIRIM YAPILACAK"

Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, Güzelyurt ve Lefke'de vatandaşı mağdur etmemek için sağlıkta çalışmalar yapıldığını söyledi. Hasipoğlu, Cengiz Topel Hastanesi'nin daha etkin bir hale gelmesi için yeni yılda yatırımların devam edeceğini kaydetti.

Bakanlık açıklamasına göre, yeni yıl dolayısıyla Lefke Cengiz Topel Hastanesi, Lefke Sağlık Ocağı ve Güzelyurt Sağlık Ocağı’nı ziyaret eden Hasipoğlu,  sağlık kurumlarında tüm personelin özveri ile çalıştığını ve sağlık alanında önemli başarılara imza atıldığını söyledi.

Güzelyurt ve Lefke’de vatandaşı mağdur etmemek için sağlıkta çalışmalar yapıldığını kaydeden Hasipoğlu, Cengiz Topel Hastanesi’nin daha etkin hale gelmesi için yatırımların yeni yılda da devam edeceğini söyledi.

Cengiz Topel Hastanesi’nde hastalara hediye dağıtan Hasipoğlu, Güzelyurt ve Lefke’deki gezisinin ardından Lefke Belediyesi’ne de uğradı. Burada yaptığı konuşmada, çok yakında Lefke bölgesinde evden bakım hizmeti vereceklerini söyleyen Hasipoğlu, Lefke Belediye Başkanı Mehmet Zafer ve Lefke Belediyesi personelinin de yeni yılını kutladı. (TAK)

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik SAĞLIK BAKANI HASİPOĞLU: "SAĞLIKTA 2013 YILI MODERNLEŞME
      YILI OLACAK "
 
 21 Aralık 2012, Cuma
         Bakan Hasipoğlu'nun yılbaşı ziyaretleri
 
         Yaklaşan yeni yıl dolayısıyla ziyaretlere başlayan Sağlık Bakanı Hasipoğlu:
arrow "SAĞLIKTA 2013 YILI MODERNLEŞME YILI OLACAK"

Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, yaklaşan yeni yıl dolaysıyla sağlık kurumlarını kapsayan bir dişi ziyaret başlattı.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre Hasipoğlu bugün sırasıyla İlaç ve Eczacılık Dairesi, Devlet Laboratuvarı Dairesi ve Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezini ziyaret etti.

Ziyaretler esnasında basın yayın kuruluşlarına açıklamalarda bulunan Bakan Hasipoğlu, Sağlık Bakanlığına bağlı görev yapan tüm personelin özverili bir şekilde çalıştıklarına işaret ederek, 2012 yılı içerisinde sağlık alanında önemli başarılara imza atıldığını söyledi.

Sağlıkta çok iyi şeylerin de yapıldığına değinen Hasipoğlu, KKTC’nin Thalassemia’nın önlenmesi konusunda Dünya birincisi olduğunu; Devlet Laboratuvarının ise 2012 yılında Uluslararası Akreditasyona kavuştuğuna vurgu yaptı.

Laboratuvar sonuçları 76 ülke tarafından tanınıyor…
Devlet Laboratuvarının uzun uğraşlar sonucunda Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından akredite olmasının çok önemli bir olay olduğuna değinen Hasipoğlu, Devlet Laboratuvarının sonuçlarının 76 ülke içerisinde geçerli olduğunu, bunun da büyük bir başarı olduğunu belirtti.    

İlaç sıkıntısı yok…
Sağlık Bakanı Hasipoğlu açıklamasında, ilaç konusunda da alınan önlemlerle herhangi bir sıkıntı veya eksiklik yaşanmadığını ifade ederek, vatandaşın mağdur olmaması için çalışma yürüttüklerini anlattı.

AB ve Dünya Sağlık Örgütü programı…
Avrupa Birliği ve Dünya Sağlık Örgütü programları ile ülkede aile bireylerinin sağlık durumlarını tespit etmek için çalışma yürüttüklerini de belirten Hasipoğlu, Sağlık Bakanlığı’nın doğru bildiği yolda ilerlemeye devam edeceğini söyledi.

Yeni yılda modernleşmeye devam…    
Yeni yılda da gerek altyapı çalışmalarına gerekse yeni yasa çalışmalarına devam edeceklerini söyleyen Bakan Hasipoğlu, 2013 yılının sağlıkta modernleşme yılı olacağını vurguladı.

Hizmeti alanla hizmeti veren arasında denge olmalı…
“Artık, hizmeti alanla hizmeti veren arasında dengeyi oluşturma açısında yasalar düzene girecek ve sağlık alanında 2013 çok daha güzel olacak” şeklinde sözlerini sürdüren Hasipoğlu,  yeni yılın KKTC ile Dünya’ya barış, huzur, ve sağlık getirmesi temennisinde bulundu.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik LEFKOŞA DEVLET HASTANESİ GÖĞÜS KALP DAMAR VE CERRAHİ
      SERVİSİ'NDE 2012'DE 145 VAKAYA MÜDAHALE EDİLDİ
 
 14 Aralık 2012, Cuma
         Kalp Damar Cerrahi Servisi
 
         Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Göğüs Kalp Damar Cerrahi Servisi'nin
         Türkiye ve Güney Kıbrıs'la yarışır durumda olduğu ve 2012 yılında,
arrow BUGÜNE KADAR 145 VAKAYA MÜDAHALE EDİLDİĞİ KAYDEDİLDİ...

KAMİLOĞLU: "KKTC'DE TEKİZ, TÜRKİYE VE GÜNEY KIBRIS İLE YARIŞIYORUZ"

Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekim Baş Yardımcısı ve Göğüs Kalp Damar Cerrahi Servisi Şefi Dr. Ramadan Kamiloğlu, bugün düzenlediği basın toplantısında, serviste yapılan müdahaleler ve genel durumuyla ilgili bilgi verdi. Toplantıda, ameliyatları gerçekleştiren, Göğüs Kalp Damar Cerrahi ekibi de hazır bulundu.

Kamiloğlu, Cumartesi günü “aort duvarındaki yırtık” nedeniyle ameliyat ettikleri Leonara Taylor’un durumu hakkında bilgi vererek, yoğun bakım servisinde müşahede altında tutulan hastanın genel durumunun iyi olduğunu ve ameliyatının başarılı olduğunu söyledi. Kamiloğlu, basın mensuplarının yoğun bakım ünitesinde hastanın görüntüsünün alınmasına olanak sağladı.

Ardından ameliyathaneyi gezdirerek, ameliyathanenin yeterli donanıma sahip olduğunu, ameliyathanede her cihazdan iki tane bulunduğunu anlatan Kamiloğlu, yurt dışında bile birçok hastanede cihazların yedeğinin bulunmadığını belirtti.

Göğüs Kalp Damar Cerrahi servisinde yıllardır personel ve araç, gereç sıkıntısını yaşamadıklarını, çok iyi bir ekipleri olduğunu vurgulayan Kamiloğlu, geçen yıl 144 açık kalp ameliyatı yaptıklarını, bu yıl ise, bugüne kadar 145 vakaya müdahale ettiklerini söyledi.

Ekiplerindeki herkesin “on call” olsun veya olmasın, acil bir durumda yarım saat içinde hastaneye geldiğini ifade eden Kamiloğlu, “özverili, disiplinli, çalışkan bir ekibimiz var” dedi.

Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kalp Damar Cerrahi Servisi’nin kendi kendiyle yarışır durumda olduğunu, KKTC’de tek olduklarını, serviste yapılan işlerin Türkiye’de bile sadece bazı hastanelerde yapılabildiğine dikkat çeken Kamiloğlu, ülkedeki maliyetlerin de Güney Kıbrıs ve Türkiye’ye göre çok düşük olduğunu kaydetti.

Dr. Ramadan Kamiloğlu, Aort yırtığı vakalarının Güney Kıbrıs’ta 80-120 bin Euro, Türkiye’de 60 Bin TL’nin üzerinde, KKTC’de ise 20-30 bin TL civarında olduğuna işaret ederek, By-Pass ameliyatlarının ise vatandaşlara bin 500 TL civarında yapıldığını, damar içinde yapılan müdahalelerde ise, takılan protezin sadece yüzde 20’sini vatandaşın ödediğini, gerisini devletin karşıladığını belirtti.

Göğüs, Kalp Damar Cerrahi Servisi ameliyathanesinin özelliklerine de değinen Kamiloğlu, ameliyathanede mikroptan arındırılmış basınçlı hava üfleyen bir sistemin bulunduğunu, bu sistem sayesinde, dışarıdan mikrop ve benzeri hiç bir şeyin içeri giremediğini, hastanede buna benzer 3 tane daha ameliyathane bulunduğunu vurguladı.

Kamiloğlu, vatandaşların gönül rahatlığıyla hastaneden hizmet alabileceğini sözlerine ekledi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik SAĞLIK BAKANLIĞI 2013 BÜTÇESİ ONAYLANDI...
 
 12 Aralık 2012, Çarşamba
         2012 Faaliyetleri
 
         Sağlık Bakanlığı;
arrow 2013 YILI BÜTÇESİ ONAYLANDI...                            >>> 2012 Yılı Faaliyet Raporu »

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, 22 milyon 432 bin 150 TL olan Sağlık Bakanlığı Bütçesini oy çokluğuyla onayladı.

Sağlık Bakanlığı Bütçesinin görüşülmesi sırasında konuşan Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, sağlık sektörünün nereden alınıp nereye getirildiğini iyi bildiğini, bugüne kadar hizmet veren tüm bakanlara ve olumlu eleştirileriyle öneriler yapan milletvekillerine teşekkür etti.

Hasipoğlu, Güney’de yeni yıldan itibaren sağlık sektöründe para alınacağını ifade ederek, sağlığın hassas bir konu olduğunu, birlikte birbirlerine destek vererek sağlığı daha iyi noktalara taşıyabileceklerini, ülkenin değerinin iyi bilinmesini söyledi.

“Acayip eleştirilere” layık olmadıklarını ifade eden Hasipoğlu, milletvekillerinin eleştirilerini tek tek yanıtlayarak, sağlık sektöründe yapılan çalışmaların kolay olmadığını kaydetti.

Basına artık telefonda ve ayak üstü  beyanat vermeyeceğini, sadece bakanlığında kendisinin de konuşmaları kayıt altına alarak vereceğini ifade eden Hasipoğlu, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’nin işbirliği yapacağı bir örgüt olduğunu, Bakanlığı’nın işbirliğine hazır olduklarını anlattı.

Hasipoğlu, Lefkoşa’da çöpler konusunda her türlü hastalığın sayıldığını, ancak bunun olacak şey olmadığını söyleyerek, tek sıtma vakasının bile görülmediğini kaydetti. Temel sağlıkta başarılı olduklarını ifade eden Hasipoğlu, Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ)’ye ise destek verdiklerini, ancak artık faturalarda detay istediklerini söyledi.

Hasipoğlu, personel konusunu halledebilirlerse ambulansları artıracaklarını, Onkoloji servisini geliştireceklerini  anlattı. (TAK)
 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

                                                           ARALIK 2012  

» Sağlık Bakanı Hasipoğlu: "Sağlıkta 2013 yılı modernleşme yılı olacak" (21/12/2012)
» Sağlık Bakanı Hasipoğlu: "Cengiz Topel'e yatırım yapılacak" (25/12/2012)
» Lefkoşa Devlet Hastanesi Göğüs Kalp Damar ve Cerrahi Servisi'nde 2012'de 145 vakaya
    müdahale edildi (14/12/2012)

» Sağlık Bakanlığı 2013 Bütçesi onaylandı... (12/12/2012)