Baslik HASİPOĞLU VURGULADI: "TÜM YASALARIN HAYATA GEÇMESİYLE
      VAR OLAN SİSTEMSİZLİK ORTADAN KALKACAK"
 
 28 Eylül 2012, Cuma
         Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği
 
         Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği heyetini kabul eden sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu
         vurguladı:
arrow "TÜM YASALARIN HAYATA GEÇMESİYLE SAĞLIKTA VAR OLAN
        SİSTEMSİZLİK ORTADAN KALKACAK"

Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği heyetini kabul ederek, bir süre görüştü.                            

Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre Bakan Hasipoğlu, kabulde yaptığı konuşmada, ülkede ilaç konusunda gelinen noktadan kendisinin de memnun olmadığını ifade ederek, “Durumdan ben de memnun değilim. Çok büyük bir ilaç israfı var” dedi.

Genel Sağlık Sigortası, Kamu Sağlık Çalışanları Yasası başta olmak üzere ilgili tüm yasa ve tüzüklerin hayat bulmalı…
Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu gerek sigortalının, gerekse memurun hak ettiği hizmeti alamadığına da değinerek,  sağlık alanında var olan sistemsizliğin ve yaşanan sorunların ortadan kalkması için Genel Sağlık Sigortası, Kamu Sağlık Çalışanları Yasası başta olmak üzere ilgili tüm yasa ve tüzüklerin hayat bulmasının şart olduğunu söyledi.

İlacı özel Eczanelere açtı…
Görüşmede, Sağlık Bakanlığı görevini üçüncü kez yaptığını, dolayısıyla sorunları çok iyi bildiğini belirten Bakan Hasipoğlu, 2003 yılında görevden giderayak ilacı özel eczanelere açanın kendisi olduğunu hatırlattı.

Sağlık Bakanı Hasipoğlu, 2003 yılında erken seçime gidildiği için görev süresinin erken sonlandığını da hatırlattığı konuşmasında, “görev sürem bitmeseydi sigortalıları özel hekimlere de açacaktım” dedi.

Amaç sağlıktaki kalitenin yükselmesi…
Görevde kaldığı süre içerisinde en büyük amacının, ilgili tüm yasaların hayat bulması olduğunu kaydeden Hasipoğlu, yasalar hayat bulunca tüm sorunların ortadan kalkacağını vurguladı.

Ülkede toplam sağlık kalitesinin yükselmesinin de önemine değinen Hasipoğlu, Tıp Fakülteleri ve Özel Hastanelerin rekabetinin, sağlık alanına güzellikler getirdiğini de vurguladı.

Sendikaların desteği şart…
“Sağlık’ta, yasa çalışmalarının başarıya ulaşması için sendikalar ve sivil toplum örgütlerinin mutlaka desteği olmalıdır. Bu süreçte desteklerini istiyoruz” diye konuşan Hasipoğlu,  yasaların hayata geçmesiyle var olan sistemsizliğin ortadan kalkacağını belirtti. Hasipoğlu,   hedefinin en geç 2013 yılının ilk aylarında söz konusu yasaların hayat bulmasını sağlamak olduğunun da sözlerine ekledi.

Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği Başkanı Fatma Azgın da yaptığı konuşmada, öncelikle Bakan Hasipoğlu’na ‘hayırlısı olsun’ dileklerini ileterek, sigortalılara özel eczanelerin yolunu açan Bakan’ın Ertuğrul Hasipoğlu olduğunu hatırlattı.

Azgın, Hasipoğlu’nun sorunlara çözüm bulma çabası içerisinde olan bir Bakan olduğunu da söyledi.

Devlet artık eczacılık yapmamalı…
Birlik Başkanı Fatma Azgın konuşmasında, bildik sorunlarının olduğunu ama en büyük sorunlardan birisinin de devletin eczacılık yapması olduğunu ifade ederek, çağdaş ülkelerin hiçbirinde devletin ecza deposu gibi çalışmadığını söyledi.

“Devletin asli görevi eczacılık yapmak değildir. Hükümet bu işlerle uğraşmamalıdır” diye sözlerine devam eden Azgın, KKTC’deki tüm eczacıların büyük bir ekonomik kriz içerisinde olduğunu, eğer bir çıkış yolu bulunmazsa da bir patlamanın yaşanabileceğini belirtti.

Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği Başkanı Fatma Azgın, Sağlık Bakanı Hasipoğlu’na ülkede artan eczane sayısıyla ilgili Birliğin yapmış olduğu vizyon çalışmasını içeren dosyayı da taktim etti.

Bakan Hasipoğlu’na Kıbrıs Türk Eczacılık tarihi konulu kitap hediye edildi…   
Kabulün sonunda, Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği Başkanı Fatma Azgın, Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu’na Kıbrıs Türk Eczacılık Tarihi konulu kitabı da hediye etti.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik SAĞLIK BAKANI ERTUĞRUL HASİPOĞLU, TÜRKİYE HEPATO GASTRO
      ENTEROLOJİ DERNEĞİ ÜYELERİNİ KABUL ETTİ
 
 26 Eylül 2012, Çarşamba
         TC. Enteroloji Derneği
 
         Ulusal Gastroenterohepatoloji Kongresi için KKTC'de bulunan Türkiye Hepato Gastro
         Enteroloji Derneği heyetini kabul eden Sağlık Bakanı Dr. Ertuğrul Hasipoğlu:
arrow "BU GİBİ KONGRELER KKTC İÇİN ÖNEMLİDİR"

Sağlık Bakanı Dr. Ertuğrul Hasipoğlu, Türkiye Hepato Gastro Enteroloji Derneği'nin bu yıl Kuzeyu Kıbrıs'ta gerçekleştireceği 9. Ulusal Gastroenterohepatoloji Kongresi için KKTC'de bulunan heyeti kabul etti.                            

Bakanlık Basın Bürosu'ndan yapılan açıklamaya göre, Türkiye Hepato Gastro Enteroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Hasan Özkan, Sağlık Bakanı Dr. Ertuğrul Hasipoğlu'nu 26-30 Eylül tarihlerinde KKTC'de gerçekleştirilecek kongreye davet etti.

İlk kez Türkiye dışında kongre…
Prof. Dr. Hasan Özkan yaptığı konuşmada, ilk kez Türkiye dışında bir kongre yapacaklarını belirterek, kongrelerinin sadece bilimsel içeriğe değil, geniş bir sosyal içeriğe de sahip olduğunu söyledi.

Bakan'a davet…
Kongredeki bir başka amaçlarının da 'Türk Dünyası Hekimlerinin' kaynaşması olduğunu kaydeden Özkan, kongrenin açılışına Sağlık Bakanı Hasipoğlunu davet etti.

Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu da yaptığı konuşmada, Hepato Gastro Enteroloji Derneğinin KKTC'de Kongre gerçekleştirecek olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bu gibi kongrelerin kendileri için çok önemli olduğunu söyledi.

Hasipoğlu, "Bu düzeydeki kongreler bizleri için hem önemli hem de çok anlamlıdır. Böylesi kongrelerle hem ülkemizin tanıtımı yapılıyor, hem de hem de Kıbrıslı Hekimlerin Anavatan'dan gelen meslektaşlarıyla kaynaşması ve bilgi alışverişinde bulunması sağlanıyor" dedi.

Konuşmasında, sağlık alanında, eskiyle kıyaslanmayacak derecede güzel gelişmeler olduğunu da vurgulayan Bakan Hasipoğlu bunların elbette yeterli olmadığını ve daha güzel ve çağdaş koşullarda insanlara sağlık hizmeti sunmak için çalıştıklarını söyledi.

Genel Sağlık Sigortası hayata geçirilmeli…
"Bir an önce Genel Sağlık Sigortası geçirilmeli" diye sözlerine devam eden Bakan Hasipoğlu, yasal düzenlemeler konusunda süratle çalışıp sonuca varmak istediklerini ve böylelikle de halka sağlık alanında güzelliklerin sağlanmasının gerektiğini kaydetti.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik 71 YAŞINDAKİ BİR HASTAYA SAFRA YOLU KANSERİ AMELİYATI...
 
 26 Eylül 2012, Çarşamba
         Cerrahi Servisi
 
         Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Servisi'nde
         bir ilk daha yapıldı:
arrow 71 YAŞINDAKİ BİR HASTAYA SAFRA YOLU KANSERİ AMELİYATI...

Sağlık Bakanlığı, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Servisi'nde bugüne kadar yapılamayan "Safra Yolu Kanseri Ameliyatının" artık yapılmaya başlandığını bildirdi.                             

Bakanlık Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamaya gör tıkanma sarılığı nedeniyle Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'ne başvuran 71 yaşındaki hastaya ana safra yolu tümörü tanısı konduğu vurgulanarak, gerekli hazırlıkları takiben Genel Cerrahi Servisi'nde Op. Dr. Turgut Küçük ve Op. Dr. Varol Esatoğlu tarafından safra yolu kanseri ameliyatının başarılı bir şekilde yapıldığı belirtildi.

KKTC'de ilk kez…
Açıklamada, KKTC'de bir ilk olan bu operasyondan sonra, daha önce yurt dışına sevk edilen bu tip majör cerrahi girişimi gerektiren hastaların artık, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'nde tedavi olacaklarının altı da çizildi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik SAĞLIK BAKANI ERTUĞRUL HASİPOĞLU, SAĞLIKTA ÖRGÜTLÜ
      KAMU-SEN VE HÜR-İŞ TEMSİLCİLERİYLE GÖRÜŞTÜ
 
 25 Eylül 2012, Salı
         Kamu-Sen ve Hür-iş temsilcileri
 
         Sağlık Bakanı,
arrow ERTUĞRUL HASİPOĞLU, SAĞLIKTA ÖRGÜTLÜ KAMU-SEN VE HÜR-İŞ
      TEMSİLCİLERİYLE GÖRÜŞTÜ

Hasipoğlu, Sağlıkta 1974 sonrası nereden nereye gelindiğine dikkat edilmesini ve eleştirilerin mantık süzgecinden geçirilerek yapılmasını istedi.                               

Sağlık Bakanlığı’nda saat 14.00’te başlayan ilk görüşme Bakan Hasipoğlu ile KAMU-SEN temsilcileri, 15.00’teki ikinci görüşme ise Bakan Hasipoğlu ile HÜR-İŞ temsilcileri arasında gerçekleşti.

ÖZKARDAŞ
KAMU-SEN Başkanı Mehmet Özkardaş, sağlıkta var olan engelleri Bakan Hasipoğlu’yla birlikte aşacaklarını ve bir önceki Bakan Ahmet Kaşif’in kaldığı yerden devam edileceğini söyledi.
Özkardaş halkın çoğunluğunun bugünkü sağlık sisteminden memnun olmadığını söyleyerek, bunda gerek bütçe olanakları, araç-gereç teknolojik yetersizliğin gerekse personel eksikliğinin büyük etkileri olduğunu dikle getirdi.

LATİFOĞLU
HÜR-İŞ Başkanı Yakup Latifoğlu da Bakan Hasipoğlu’nun HÜR-İŞ temsilcilerini kabulünde yaptığı konuşmada, Bakan’a 3. kez geldiği görevde başarı dileyerek, sağlıkta kendilerinin gördüğü sıkıntıları aktararak bunlara çözüm aramak için ziyareti gerçekleştirdiklerini söyledi.
Sosyal Sigortalara prim ödeyen kişilerin hastanelerde yine ek bir ücrete tabii tutulmalarının doğru olmadığını kaydeden Latifoğlu bu soruna bir an önce çözüm beklediklerini ifade etti.
Latifoğlu, buna ek olarak Kamu Sağlık Çalışanları Yasası’nın ek hükümleri, Genel Sağlık Sigortası’nın hayata geçmemesi ve ilaç fiyatlarında Türkiye ile KKTC arasında meydana gelen “uçurum”un sağlıktaki belli başlı sorunları oluşturduğunu ifade etti.

HASİPOĞLU
Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu da kabullerde yaptığı konuşmalarda, Genel Sağlık Sigortası’nın gerekliliğine ve önemine dikkat çekti.

Geçici ve sözleşmeli çalışanların yasal bir çerçeveye oturtulması gerektiğinin altını çizen Hasipoğlu, Lefkoşa ve Gazimağusa arasında hemşire sayısında da dengesizlikler olduğunu belirterek bunun yeniden düzenlenmesi talimatını verdiğini hatırlattı. Hastane ve polikliniklerde tamir-tadilat ve altyapı sorunlarıyla yakından ilgilendiklerini de söyleyen Bakan Hasipoğlu, sağlıkta 1974 sonrası nereden nereye gelindiğine dikkat edilmesini ve eleştirilerin mantık süzgecinden geçirilerek yapılmasını istedi.

Sağlık çalışanlarıyla ilgili gerekli Kamu Sağlık Çalışanları, Genel Sağlık Sigortası ve Döner Sermaye Yasalarıyla ilgili düzenlemelerin süratle hazırlanıp Bakanlar Kurulu’na oradan da Meclise sevk edileceğini söyleyen Bakan, ilaç fiyatlarındaki fahiş uygulamaların araştırılması  için çalışmaların başlamış olduğunu da ekledi. Sendikalarla her zaman işbirliği i çersinde olduğunu söyleyen Hasipoğlu, “disiplinli çalışan, hastayı velinimeti sayan, hasta ve hasta yakınlarına gereken ilgiyi ve iyi muameleyi gösteren” tüm çalışanlarla ve onların temsilcileriyle her zaman işbirliği yapmaya hazır olduğunu vurguladı.

Bakan sağlık çalışanlarına karşı her türlü şiddetin de kabul edilemeyeceğini belirterek, bu tür davranışları asla affetmeyeceğini de sözlerine ekledi.
 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik 21 EYLÜL DÜNYA ALZHEIMER GÜNÜ...
 
 21 Eylül 2012, Cuma
         Dünya Alzheimer Günü
 
         Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü dolayısıyla
         yayımladığı mesajda vurguladı:
arrow "ALZHEİMER, KARMAŞIK BİR HASTALIKTIR ANCAK ERKEN TEŞHİSLE
        BELİRTİLERİ BİR SÜRELİĞİNE GECİKTİRİLEBİLİR, HATTA
        İYİLEŞTİRİLEBİLİR"

Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.                                   

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yayımlanan mesajda Bakan Hasipoğlu, Alzheimer hastalığının önemli bir unutkanlık hastalığı olduğuna dikkat çekerek, bu hastalığın hasta yakınları için de zor bir süreç olduğunu kaydetti.

Alzheimer hastalığında artış…
Tüm dünyada olduğu gibi KKTC’de de Alzheimer hastalarının sayısının artmakta olduğunu ve bu hastalığın karmaşık olması nedeniyle tedaviye yönelik çok sayıda özel profesyonel sağlık uzmanlarına ihtiyaç duyulduğunu da belirten Bakan Hasipoğlu, Sağlık Bakanlığı olarak genelde tüm sağlık sorunları, özeldeyse de Alzheimer hastalığının tedavisinde tüm imkânların seferber edildiğini söyledi.
  
Erken teşhis Alzheimer hastalığın tedavisinde önemlidir…
Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, Alzheimer hastalığının ilerleyici ve geri dönüşsüz olduğunu ancak, erken teşhisle belirtileri bir süreliğine geciktirilebilir, hatta iyileştirilebilir hastalık olduğunu söyleyerek, tüm hastalıklarda olduğu gibi Alzheimer hastalığında da erken teşhisin önemine değindi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik BİR İLK DAHA:
      KARACİĞER REZEKSİYONU AMELİYATI YAPILDI...
 
 20 Eylül 2012, Perşembe
         Karaciğer Rezeksiyonu
 
         Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'nde bir ilk daha:
arrow KARACİĞER REZEKSİYONU AMELİYATI YAPILDI...

Sağlık Bakanlığı, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'nde geçtiğimiz günlerde 67 yaşındaki bir hastaya, "Karaciğer Rezeksiyonu Ameliyatı" yapıldığını ve bunun KKTC'de bir ilk olduğunu açıkladı.                                     

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamada, bir yıl önce kolon kanseri nedeniyle ameliyat edilmiş olan 67 yaşındaki bir hastanın, onkolojik tedavisi esnasında karaciğerinde metastaz tespit edildiği ve hastanın gerekli hazırlıklardan sonra ameliyat edildiği belirtildi.

Ülkede ilk kez böyle bir ameliyat gerçekleştirildi…
Daha önce bu tip vakalara müdahale edilmediğinin ve hastaların yurt dışına sevk edildiğinin ifade edildiği açıklamada, artık bu tür majör cerrahi girişimlerin Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nde yapılacağı vurgulandı.
 
Genel Cerrahi Servisi'nin başarısı…
Ülkede ilk kez gerçekleştirilen karaciğer ‘Rezeksiyonu Ameliyatı’ Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Servisi Klinik Şefi Op. Dr. Turgut Küçük ve Op. Dr. Varol Esatoğlu tarafından gerçekleştirildi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik GÖNYELİ İÇME SUYU YİNE TEMİZ ÇIKTI...
 
 18 Eylül 2012, Salı
         Basın Açıklaması
 
         Gönyeli içme suyu için, Su İşleri Dairesi tarafından Sağlık Bakanlığı Devlet Laboratuvarı
         Dairesi'ne yaptırtılan analiz sonuçlarına göre;
arrow GÖNYELİ'NİN İÇME SUYU YİNE TEMİZ ÇIKTI...

Sağlık Bakanlığı, Su İşleri Dairesi tarafından Devlet Laboratuvarı'na yaptırılan Gönyeli içme suyu analiz sonuçlarını açıkladı.

                                                             Laboratuvar Raporu - Büyüt

Gönyeli suyuna yapılan ikinci analiz sonuçları da tertemiz…
Sağlık Bakanlığı Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre,  Gönyeli’nin 4 farklı noktasından alınan içme su örneklerine yapılan analizlerde mikrobiyolojik açıdan bir kirliliğe rastlanmadığı belirtildi. Böylelikle, kısa süreler içerisinde yapılan ikinci içme suyu analiz sonuçları da temiz çıktı.

Sonuçlar yüzde 100 güvenilir…
Nisan ayında Uluslararası Akreditasyon alan Devlet Laboratuvarının, yaptığı analizlerin yüzde 100 güvenilir olduğunun da altı çizilen açıklamada,  su konusunun hassas bir konu olduğuna dikkat çekilerek, suyun üzerinden polimik yapılmaması istendi.

Numune alınan bölgeler…
Basın açıklamasında, su numunesi alınan yerler de açıklandı. Buna göre, Gönyeli Depo çıkışı, Şht. Osman Benli Sokak Numara 24, Anamurlu Kurt Ali Sokak (Köy içi) ve Fevzi Çakmak Sokak’tan içme suyu numuneleri alınan yerler oldu.

Uluslararası kriterlere uygun…
Açıklamanın sonunda, KKTC Devlet Laboratuvarı Dairesinin bilimsel ve Uluslararası kriterlere göre analizler yaptığına vurgu yapılarak, halkın ve ilgili kurumların çıkan sonuçların güvenirliğinden şüphe duymaması gerektiği belirtildi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik SAĞLIK BAKANLIĞI MÜSTEŞARI MUSTAFA AKÇABA:
     "GÖNYELİ'NİN SUYU TEMİZ..."
 
 14 Eylül 2012, Cuma
         Mustafa Akçaba
 
         Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Akçaba:
arrow "GÖNYELİ'NİN SUYU TEMİZ..."

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Akçaba, Gönyeli suyuyla ilgili günlerden beri devam eden tartışmalara son noktayı koydu ve "Gönyeli suyu tertemiz" dedi.

Akçaba, bakanlıkta düzenlediği basın topantısında, Devlet Laboratuarı tahlil sonuçlarına  göre Gönyeli suyunun temiz olduğunu  raporlarıyla açıkladı.

Akçaba,  nisan ayında uluslararası akreditasyon alan Devlet Laboratuarı’nın sonuçlarının yüzde yüz güvenilir olduğunu kaydetti ve yurt dışında tahlile gerek olmadığını vurguladı.

İLGİLİ LABORATUARLA  İLİŞKİLER DONDURULDU, İŞLEM BAŞLATILDI
Akçaba,  Gönyeli suyuyla ilgili sonuç veren laboratuarın tıbbi tahlil laboratuarı olduğunu, oysa Devlet Laboratuarı dışında hiç bir kamu veya özel laboratuarın su tahlili yapma yetkisi bulunmadığını vurguladı. Akçaba,  isim vermeden, Gönyeli suyuyla ilgili sonuç veren laboratuarla ilgili işlem başlatıldığını ve bugünden  itibaren bu laboratuardan hizmet alımının durdurulduğunu kaydetti.

Gönyeli Belediyesi ile Tabipler Birliği arasında bir süredir basına da yansıyan suyla ilgili görüş ayrılıkları nedeniyle yetkili  bakanlık olarak  Devlet Laboratuarı’nda tahliller yaptıklarını  anlatan Akçaba, nisan ayında uluslararası akreditasyon alan Devlet Laboratuarı’nın sonuçlarının, akredite eden kurumun dünyada tanındığı tüm ülkelerde de geçerli olduğunu vurguladı.

Akçaba, “Devlet Laboratuarı’nın  sonuçlarından yüzde yüz  eminiz. Devlet Laboratuarı dışında ülkedeki hiçbir kamu veya özel laboratuarın   su analizi yapma yetkisi yoktur.  Verilen sonuçlar geçerlilik arz etmemektedir” dedi.

SONUÇLAR BUGÜN ALINDI
Akçaba, bakanlığın 20-30 yıllık memurlarıyla birlikte iki gün önce Gönyeli’de 5 ayrı noktadan su numunesi aldırdıklarını, numunelerin direkt şebekeden alındığını ve sonuçların bugün ellerine ulaştığını ifade etti.

Akçaba,  “Bu sonuçlara göre  Gönyeli Belediyesi’nin suları temiz değil, tertemiz. Mikrobiyolojik ve kimyasal açıdan tertemiz.... Yapmış olduğumuz tespite göre, herhangi bir kimyasal işlem uygulanmadan su şebekeye verilebiliyor. Klor da sıfır düzeyde. Bizim yapmış olduğumuz analizlere  göre Gönyeli halkının  bu suyu rahatlıkla tüketebileceğini Sağlık Bakanlığı olarak açıklamak istedik” dedi.

TABİPLER BİRLİĞİ’NİN İŞİ DEĞİL… TÜRKİYE’DE YAPTIRMAYA GEREK YOK...
Akçaba, Tabipler Birliği’nin  Türkiye’de de bir üniversitede söz konusu suyla ilgili tahlil yaptırdığının hatırlatılması üzerine de,  Tabipler Birliği’nin resmi olarak numune alma hakkı bulunmadığını, suyla ilgili denetimlerin Sağlık Bakanlığı tarafından yapıldığını, suyun üzerinden polemik yapılmaması gerektiğini kaydetti. 
 
Akçaba bir başka soru üzerine de, Türkiye’de bir laboratuarda tahlil yapmaya gerek olmadığını, Devlet Laboratuarı’na güvendiklerini ve Devlet Laboratuarı’nın 30-40 yıllık mücadele sonucunda uluslararası normlara ulaşarak akredite olduğunu, içme suları bölümüne  de milyonlarca  dolar yatırım yapıldığını  kaydetti.

Akçaba, Gönyeli’deki suyun kaynaktan çıktığı şekliyle,  herhangi bir kimyasal ve mikrobiyolojik işlem uygulanmadan şebekeye verildiğini  ekledi.

Basın toplantısında, Devlet Laboratuarı’nın  Gönyeli suyu tahlil sonuçları da basın mensuplarına dağıtıldı.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik AHMET KAŞİF VEDA ETTİ...
 
 10 Eylül 2012, Pazartesi
         Spor Fizyoterapisi Konferansı
 
         Sağlık Bakanlığı görevinden alınan Ahmet Kâşif, kalabalık bir kitlenin katıldığı etkinlikle;
arrow GÖREVİNE VEDA ETTİ...

Bakanlık Müsteşarı'nın odasında gerçekleştirilen veda etkinliğine sağlık çalışanlarının yanı sıra birçok Sivil Toplum Örgütü (STÖ) ve Sendika Başkanları da katıldı.

Veda etkinliğinde konuşan Ahmet Kâşif, Sağlık Bakanlığını sürdürdüğü süre içerisinde grevsiz bir dönem geçirilmiş olunmasının mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Grevsiz bir dönem geçirdik…
Sürekli ve kesintisiz hizmetin şart olduğu bir sektör olan sağlıkta hiç grev olayının yaşanmamasından dolayı Sendikalara, anlayışlı ve olumlu tutumlarından dolayı özellikle teşekkür etmek istediğini belirten Kâşif, “Grevi gerektiren durumlarda bile benimle her zaman diyaloğa geçme yolunu seçmişlerdir. Kendilerine teşekkür ederim” dedi.
 
Ne mutlu ki böyle bir aile yarattık…
Ahmet Kâşif, “Cismen aranızda olmasam da, kalbim hep sizlerle olacaktır. Benim esas mesleğim Hekimliktir ve her zaman kalbim sağlık çalışanlarıyla atmaktadır. Fedakâr ve cefakâr sağlık çalışanları en güzel şeyleri hak etmektedir. Ne mutlu ki böylesine güzel bir aile yarattık” dedi.

Yarınları kurtaracağız…
Konuşmasında, kurultay yarışına da değinen Kâşif, önemli olanın sadece bugünleri değil, yarınları kurtarmak olduğunun altını çizerek, ülkenin yarınları için aday olduğunu, bunu da hep birlikte çalışarak başaracaklarını söyledi.

Kâşif’ten sonra söz alıp konuşan Sendika ve Sivil Toplum Örgüt Temsilcileri, Bakanlık görevi süresince Ahmet Kâşif’in kendileriyle güzel bir diyalog kurduğuna işaret ettiler.

Kaptan…
Kıbrıs Türk Ammem Memurları Sendikası Başkanı Ahmet Kaptan ilk konuşmayı yapan Sendika Başkanı oldu.

Kaptan, 22 yıllık sendikacılık yaşamında ilk kez, görevden alınan bir Bakanın, personeli ve sivil toplumla vedalaşma gerçekleştirdiğine işaret etti ve bu davranışın tüm siyasilere örnek olmasını istedi.

Akalın…
Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası adına konuşan Dr. Turgay Akalın da, Ahmet Kaşif’le en sıkıntılı ve en gergin durumlarda bile diyalog halinde olduklarını ifade ederek bu güzel duruma öncülük eden Kaşif’e teşekkür etti.

Köse…
Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası Başkanı Oğuz köse ise, Kâşif’ teşekkür ederek, iyi ilişki içerisinde oldukları Kâşif’in görevden alınmasına, hemşirelerden büyük tepki geldiğini vurguladı.

Oktar…
Konuşma yapan bir başka sendika başkanı da Sağlık Çalışanları Sendikası Başkanı Kemal Oktar oldu. Oktar, Ahmet Kâşif’in sözünde duran, adam gibi adam olduğunu söyledi.

Dilek…
Kamu –İş Başkanı Sami Dilek de, Kâşif’in bu davranışının bir örnek teşkil etmesini temenni ederek, bundan sonraki siyasi yaşantısında başarılar diledi.

Berova…
Etkinlikte son konuşmayı yapan Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Özdemir Berova, Kâşif’in örnek bir insan ve sürekli diyaloğu arayan bir siyasetçi olduğunu belirtti.

Yeni gelecek olan Bakana yardıma hazırım…

Sorulan bir soru üzerine görevden alınma ve atamaların tamamen Başbakanın takdiri olduğunu ve Sağlık Bakanlığı'na gelecek olan yeni kişiye yardımda bulunmaya hazır olduğunu söyledi.
 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik KAŞİF: "FİZYOTERAPİSTLERİN MESLEK YASASINI BİRLİKTE
      ÇALIŞARAK HAYATA GEÇİRECEĞİZ"
 
 7 Eylül 2012, Cuma
         Spor Fizyoterapisi Konferansı
 
         Spor Fizyoterapisinde Son Yenilikler ve Kinezyo Bantlama konulu konferansın
         Onur Konuğu olan Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif vurguladı:
arrow "FİZYOTERAPİSTLERİN MESLEK YASASINI BİRLİKTE ÇALIŞARAK
        HAYATA GEÇİRECEĞİZ"

Kâşif: "Sağlık alanındaki yenilikleri takip etmek için eğitim şart"

Kıbrıs Türk Fizyoterapistler Birliği’nin 8 Eylül Dünya Fizyoterapistler Günü etkinlikleri kapsamında gerçekleştirdiği, “Spor Fizyoterapisinde Son Yenilikler ve Kinezyo Bantlama” konulu konferansına onur konuğu olarak katılan Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, sağlıktaki icraatlarında hiçbir zaman ‘ben yaparım olur’ düşüncesinde olmadığını söyleyerek, Fizyoterapistlerin meslek yasalarıyla ilgili yasa çalışmasını birlikte çalışarak hayata geçireceklerini belirtti.

Sağlık Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Birimi’nden yapılan açıklamaya göre, Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif bugün Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Thallasemia Merkezi Konferans Salonu’nda yer alan “Spor Fizyoterapisinde Son Yenilikler ve Kinezyobantlama Uygulaması” konulu konferansın onur konuğu olarak bir de konuşma yaptı.

Konuşmasında, Fizyoterapistlerin meslek ve birlik yasası konusundaki taleplerini yerinde bulduğunu ifade eden Kâşif, Birliğin konuyla ilgili taleplerini içeren dosyayı ilgili daire müdürlüğüne ilettiğini söyledi.

Birlikte çalışırsak en iyisini yaparız…
Görev anlayışı itibarıyla hiçbir zaman ‘ben yaptım olur’ anlayışını benimsemediğini kaydeden Sağlık Bakanı Kâşif, “Fizyoterapistlerin meslek ve birlik yasalarıyla ilgili çalışmayı birlikte yapacağız.   Bu konuda ortak bir çalışma yürüteceğiz. Birliğin istek ve taleplerini içeren dosyayı ilgili müdürlüğe ilettim. İnanıyorum ki, ancak birlikte çalışırsak en güzeli yakalarız ” dedi.

Sağlık alanındaki yenilikleri takip etmek için eğitim şart…
Sağlık alanında görev yapan herkesi “meslektaş” olarak gördüğünü de dile getiren Bakan Kâşif, sağlık alanındaki yenilikleri takip etmek adına böylesi eğitimlerin önemine değindi.

“Sağlık alanında her gün birçok yenilik ve gelişim yaşanmaktadır. Bunları takip etmek ufkumuzun açılmasını sağlar” diye sözlerine devam eden Kâşif, Fizyoterapistlerin ağır ve zor bir mesleği icra ettiklerine vurgu yaptı.

Kinezyo Bantlama ve Olimpiyatlar…
Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif’in konuşmasından sonra konferansın sunumuna geçildi.

Hacettepe Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Gül Baltacı tarafından gerçekleştirilen ilk sunumda, “Kinezyo Bantlama ve Olimpiyatlar” ele alındı.

Kinezyo Bantlamanın Fizyolojik Mekanizması ve Uygulama Örnekleri…
Daha sonraysa konferansta, “Kinezyo Bantlamanın Fizyolojik Mekanizması ve Uygulama Örnekleri” konusu Hacettepe Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Volga Bayrakçı Tunay tarafından anlatıldı.

Alt Ekstremite Spor Yaralanmalarında Rehabilitasyon…
Konferansın son konu başlığıysa “Alt Ekstremite Spor Yaralanmalarında Rehabilitasyon”  oldu. Bu konuda da ilk konuşmacı olan Prof. Dr. Gül Baltacı bir sunum gerçekleşti.

Konferansın sonundaysa, Kıbrıs Türk Fizyoterapistler Birliği Başkanı Sibel Karaca, sunumları yapan Prof. Dr. Gül Baltacı ve Prof. Volga Bayrakçı Tunay’a katkılarından dolayı birer anı plaketi taktim etti.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik BAKAN KAŞİF: "AMACIMIZ DAHA DONANIMLI VE HASTALARA
      YARAŞIR HASTANELER YARATMAKTIR"
 
 6 Eylül 2012, Perşembe
         Basın Toplantısı
 
         Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, bazı servisleri ve üniteleri yenilenen Lefkoşa Devlet
         Hastanesi'nde bir basın toplantısı düzenledi:
arrow "AMACIMIZ DAHA DONANIMLI VE HASTALARA YARAŞIR HASTANELER
        YARATMAKTIR"

Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, ülkedeki hastane ve sağlık merkezlerini daha donanımlı ve hastalara yaraşır hale getirmek hedefiyle çalıştıklarını vurguladı.

Sağlık Bakanı Kâşif, bu sabah Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ni ziyaret ederek yenilenen bazı bölüm ve ünitelerde incelemeler yaptı; bazılarının da açılışını gerçekleştirdi.

Bakan Kâşif, hastaneyi ziyaretinde, Başhekim Dr. Rıfat Siber, Yardımcısı  Dr. Ramadan Kamiloğlu, bazı bakanlık ve ilgili daire müdürleriyle birlikte basın toplantısı da düzenleyerek, gerek Lefkoşa gerekse diğer hastanelerde yapılan iyileştirme çalışmalarıyla ilgili bilgiler aktardı.

Basın toplantısında konuşan Bakan Kaşif, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ndeki iyileştirme çalışmalarının devam ettiğine işaret ederek bu çerçevede, Çocuk Onkoloji Bölümü’nün, gönüllü vatandaşlar ve kuruluşların da katkılarıyla genişletilip donanımı tamamlanarak yeniden hizmete sokulduğunu açıkladı.

Hedeflerinin yeni bir Onkoloji Hastanesi’nin yapılması olduğunu ifade eden Kâşif, bunun için projenin hazır olduğunu; yerinin tespit edildiğini ve cihazların alındığını; temellerinin atılmasının kaldığını kaydetti ve yakın bir tarihte hastanenin ihalesinin tamamlanarak temellerinin atılması temennisinde bulundu.

Yeni premature servisi…
Bakan Kaşif, prematüre doğan çocuklar için yeni bir servis yapıldığını belirtirken Kardiyoloji Bölümü’nde ise iki odanın gönüllü vatandaşlar tarafından yenilendiğini, özel hastalar için servis oluşturulduğunu anlattı.

Ameliyathanelerin de günün şartlarına uygun olarak yeni baştan düzenlenerek servise başladığını; kapalı sistem olarak çalıştığını belirten Kaşif, “Ameliyathaneler söylenildiği gibi gel de geç hanı değil, hiç olmadı, olması da mümkün değil” şeklinde konuştu.

Selde zarar gören Taş Kırma cihazının yenisinin alınarak devreye girdiği; Göz Servisi’nin, yeni bir Göz anjiyosu ve Göz ultrason cihazı alınmasıyla tam donanımlı hale geldiğini anlatan Kaşif, Radyoloji Servisi’ne de yeni bir ultrason cihazı ile tomografi cihazı kurulduğunu belirtti.

Tıbbi atıklar yok ediliyor…
Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, tıbbi atık olayının kalktığını; hastanelerin tıbbi atıklarının kendi  araçlarıyla toplanarak Lefkoşa’da kurulan sistemle yok edildiğine de işaret ederek, bunun ikinci adımı olarak, özel hastanelerden de atıkların toplanarak buraya taşınacağını açıkladı.

Kaşif, “Devlet Hastanelerimizin çöplüklerinde artık tıbbi atık görülmüyor. Ayrık özel hastanelerimizden de görülmeyecek” dedi.

Hastanenin giriş tabelasının yenilendiğini; hastane ve ameliyathanelerin giriş kapılarının sensörlü, otomatik yapıldığını anlatan Kaşif, şöyle devam etti:
“Daha da yapılan çok şey var. Adım adım, 70’li yılların bu binasını günümüz koşullarına uygun hale getirmeye çalışıyoruz. Ben bu çalışmalarda büyük gayret sarf eden başhekimlik ve ekibine, müdürlerime ve katkı koyan tüm çalışanlarıma teşekkür ediyorum. Hepimizin amacı hastanelerimizi, insanlarımıza, hastalarımıza yaraşır hale getirmektir.”

Bakan Kaşif, diğer hastanelerde de iyileştirme çalışmalarının sürdüğünü belirterek, Cengiz Topel Hastanesi’ndeki çalışmaların bitmek üzere olduğunu; Girne Akçiçek Hastanesi’ndeki yeni Cerrahi ve Doğum servislerinin ise ileriki günlerde hizmete gireceğini anlattı.

Amaçlarının, arzu ettikleri katkıları almaları halinde, sağlığı yayarak hizmetlerini adım adım halkın ayağına götürmek olduğunu vurgulayan Kaşif, İskele Sağlık Ocağı’nın, radyoloji ve laboratuar servislerin kurulmasıyla 24 saat hizmet verecek şekilde düzenleneceğini; bir sonraki hedefin ise Kuzey Mesarya’ya aynı modeli eklemek; özellikle Akdoğan Sağlık Ocağını geliştirmek ve yeni bir sağlık ocağı yapmak olduğunu anlattı.

Sağlık Bakanı Kaşif, İskele ve Lefkoşa arası 24 saat hizmet veren 112 servisi bulunmadığını anımsatarak, Serdarlı Sağlık Ocağı’nı 112 servis şekline çevirmeyi; batıda ise Çamlıbel’e yeni bir sağlık ocağı ile 112 istasyonu kurmayı hedeflediklerini kaydetti.

Bunlar için gerekli  araç gereci Türkiye’yle temasları neticesinde tedarik ettiklerine ancak personel açısından sıkıntıları olduğuna işaret eden Kaşif, “Bu sıkıntılarımız da bittiği anda tüm bu saydıklarım adım adım olacak” şeklide konuştu.

Lefkoşa’ya yeni devlet hastanesi…
Bakan Kaşif, en güzelinin, Lefkoşa’ya günün koşullarına uygun, tam donanımlı yeni bir devlet hastanesi yapılması olduğunu vurgulayarak bunun ödeneğinin bütçeye konulduğunu; bu yıl proje çalışmasının başlayacağını belirtti ve ileriki yıllarda da temelinin atılması temennisini yineledi.

Basının sorularını da yanıtlayan Kaşif, MR cihazının bozuk olduğu yönündeki şikayetlerin hatırlatılması üzerine, ülkede, devlette yıllardır MR cihazının tek olduğunu ve zaman zaman da arızalanmasının doğal olduğu belirterek arızaların süratle giderildiğini ve cihazın şu anda çalıştığını söyledi.

Lefkoşa’ya MR, Gazimağusa’ya açık MR cihazı…
Bakan Kaşif Lefkoşa’ya yeni bir MR cihazı, Gazimağusa’ya da bir açık MR cihazı alınması için girişim başlattıklarını, ihale çalışmalarının tamamlanmasıyla kısa sürede alınacağını da açıkladı.

Kaşif, bir başka soruya karşılık, sağlıkta tam güne geçilmesi konusunun yasal boyutunun bitirildiğini, mali kısmı da bağlandıktan sonra yaşama geçirilebileceğini kaydetti.

Doktorların da artık o konuda  ısrarlı olduğunu, maaş olarak hak ettiklerini almaları halinde 24 saat hastanede çalışmaya hazır olduklarını belirttiklerini anımsatan Kaşif, çalışanlarla birlikte hareket edilmesi halinde her şeyin daha güzel olacağı inancını dile getirdi.

Çocuk oknoloji servisi yenilendi…
Basın toplantısının ardından Çocuk Servisi’ne geçilerek burada düzenlenen Çocuk Onkoloji Servisi’ni ziyaret eden Bakan Kaşif, orada, Kemal Saraçoğlu Vakfı ve diğer birçok özel kuruluş ve şirketin katkılarıyla yapılan çalışmaları inceledi.

Burada da kısa bir açıklama yapan Kaşif, devletin üzerine düşeni yapmaya çalıştığını ancak özel kuruluşların da katkılarının önemli olduğunu ifade ederek  sağlıkta olduğu gibi diğer alanlarda da sivil toplum örgütleriyle işbirliği içinde olunmasının yararlı sonuçlar getireceğini kaydetti ve katkı koyan herkese teşekkür etti.

Vakıf Başkanı Nüket Gündüz de, çocukların daha iyi ortamlarda tedavi olmaları için çalışma başlatarak bağışlarla bu servisin donanıma katkı sağlamaktan mutlu olduklarını ifade ederek katkı koyan kuruluşlara ve gönüllü çalışanlara teşekkür etti.

Çocuk Servisi Klinik Şefi Dr. Sevim Öksüz de, bakanlığa, hastane yönetimine, doktorlara ve katkıda bulunan kuruluşlara teşekkür ederek yardımların devamını diledi.

Kardiyoloji bölümünde yenilenen iki oda hizmete açıldı…
Bakan Kaşif, hastanede ayrıca Kardiyoloji Bölümü’nde, Zeynep-Rıza Altay ile İpek-Soner Tugen tarafından yenilenen iki odanın açılışını da gerçekleştirdi ve bu vatandaşlara duyarlılıklarından dolayı teşekkür etti.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik BAKAN KAŞİF: "FİZYOTERAPİ YÜKSELEN BİR DEĞERDİR"
 
 6 Eylül 2012, Perşembe
         Fizyoterapistler Birliği
 
         Dünya Fizyoterapistler Günü dolayısıyla Kıbrıs Türk Fizyoterapistler Birliğini kabul eden
         Sağlık Bakanı Kâşif:
arrow "FİZYOTERAPİ YÜKSELEN BİR DEĞERDİR"

Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, Fizyoterapistler günü dolayısıyla Kıbrıs Türk Fizyoterapistler Birliği heyetini makamında kabul etti.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif,  sağlığın her aşamasında fizik tedaviye ihtiyaç duyulduğuna vurgu yaptı “Fizik tedavi olgusu hastanelerimizin olmazsa olmazlarından biridir” dedi.

Fizik tedavi olgusunun gerek Dünya da gerekse Ülkemizde yükselen bir değer olduğunu söyleyen Bakan Kâşif,  “Bu nedenle de fizik tedavi ve rehabilitasyonla alakalı projelere yatırım yapmaya devam ediyoruz” dedi.

Kıbrıs Türk Fizyoterapistler Birliği Başkanı Sibel Karaca da kabulde bir konuşma yaptı.

Birlik ve meslek yasası…
Meslek ve birlik yasası konusunun halen daha gündemlerinde olduğunu vurgulayan karaca, Bakan Kâşif’ten konu hakkında destek istedi.

Birlik Başkanı Karaca, Fizyoterapistlerin ilgili tüm hekimlerle çalışabilmeleri konusunda da sıkıntı yaşadıklarını Bakan Kâşif’e ileterek, ilgili yasal düzenlemenin yapılması konusunda destek istedi.

Serbest çalışan Fizyoterapistler konusu…
Kamuda çalışan Fizyoterapistlerin dışında, özel sektörde çalışan Fizyoterapistlerin de sorunları olduğuna değinen Karaca, birlik ve meslek yasası kapsamında özelde çalışan Fizyoterapistlerin yasal bir prosedüre bağlı olmalarını istedi.
 
Birlik Başkanı Karaca, konuşmasının sonunda Sağlık Bakanı Kaşif’e toplu taleplerini içeren dosyayı taktim etti.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik BAKAN KAŞİF: "ÜLKEMİZİN HER YÖNDEN KALKINMASI VE HALKIMIZA
      DAHA GÜZEL GÜNLER SAĞLAMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ"
 
 5 Eylül 2012, Çarşamba
         Türkiye Belediye ve Özel İdare Memurları Sendikası
 
         Türkiye Belediye ve Özel İdare Memurları Sendikası heyetini kabul eden Kâşif:
arrow "ÜLKEMİZİN, HER YÖNDEN KALKINMASI VE HALKIMIZA DAHA GÜZEL
        GÜNLER SAĞLAMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ"

Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, Türkiye Belediye ve Özel İdare Memurları Sendikası Teşkilatlanma Genel Sekreteri Medeni Sevinç ve beraberindeki heyeti kabul ederek bir süre görüştü.

Sağlık Bakanlığı Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre kabulde ilk konuşmayı yapan Sevinç, Bakan Kâşif’in kendilerini kabul etmesinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, UBP’nin 21 Ekim’deki Kurultayında başarılar diledi ve hayatta en hayırlı işin insanlara hizmet etmek olduğunu söyledi.

Sivil toplum örgütleri demokrasinin vazgeçilmezidir…
Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif de yaptığı konuşmada, sivil toplum örgütleri ve sendikaların demokratik ülkelerin vazgeçilmez bir öğesi olduğunu belirtti.

Genel Başkanlık yarışı için kendisine yöneltilen iyi dileklere teşekkür eden Kâşif, “Amacımız insanlarımıza hak ettikleri iyi ve güzel idareyi sağlamaktır. Bu amaçla çalışıyoruz. Ülkemizin, her yönden kalkınması ve halkımıza daha güzel günler sağlamak için çalışıyoruz” dedi.

Ziyarette UBP Lefkoşa Milletvekili Zorlu Töre de hazır bulundu.
 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik PSİKOONKOLOJİ VE BAĞIMLILIK KONUSUNDA KONFERANS
      GERÇEKLEŞTİRİLECEK...
 
 5 Eylül 2012, Çarşamba
         Psikoonkoloji ve bağımlılık konferansı
 
         Kıbrıs Türk Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Derneği, Sağlık Bakanlığı işbirliğiyle;
arrow PSİKOONKOLOJİ VE BAĞIMLILIK KONUSUNDA KONFERANS
      GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Kıbrıs Türk Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Derneği, Sağlık Bakanlığı işbirliğiyle Psiko-Onkoloji ve Bağımlılık konulu konferans gerçekleştirecek.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre, 7 Eylül ve 8 Eylül 2012 tarihlerinde gerçekleştirilecek konferans, Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde yer alacak.
 
Kanserin Psikiyatrik ve Psikososyal boyutu ve kanserle baş etme…
Konferansın ilk oturumu, 7 Eylül 2012 Cuma günü saat 09,00’da “Kanserin Psikiyatrik ve Psikososyal boyutu ve kanserle baş etme” konusunda olacak ve Prof. Dr. Sedat Özkan ve Prof. Dr. Mine Özkan’ın sunum yapacak.
 
Psiko Onkoloji ve Kanser Hastaları ile Psikolojik Çalışma Teknikleri…
Konferansta aynı gün gerçekleştirilecek ikinci oturumda, “Psiko Onkoloji ve Kanser Hastaları ile Psikolojik Çalışma Teknikleri” konusunda sunum yapılacak.

Saat 10.45’te başlayacak konferansın ikinci oturumunda Dr. Psikolog Zeynep Armay konuşma gerçekleştirecek.   

Alkol ve madde bağımlılığı…
Konferansın ikinci ve son günü olan 8 Eylül 2012 Cumartesi günüyse, “Alkol ve Madde bağımlılığı” konusunda sunum yapılacak.

Lefkoşa AKM’de saat 10,00’da başlayacak sunumda Prof. Dr. Sedat Özkan konuşma yapacak.

İş birliği yapan kurumlar…
Konferansa, Sağlık Bakanlığı’nın katkılarının yanı sıra, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği ve Kanser Hastalarına Yardım Derneği de katkı yaptı.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

                                                           EYLÜL 2012  

» Bakan Hasipoğlu: "Tüm yasaların hayata geçmesiyle sağlıkta var olan sistemsizlik ortdan kalkacak" (28/9/2012)
» Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, Türkiye Hepato Gastro Enteroloji Derneği Heyetini kabul etti (26/9/2012)
» 71 yaşındaki bir hastaya ilk kez safra yolu kanseri ameliyatı yapıldı... (26/9/2012)
» Sağlık Bakanı Hasipoğlu, sağlıkta örgütlü KAMU-SEN ve HÜR-İŞ temsilcileriyle görüştü (25/9/2012)
» 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü... (21/9/2012)
» Bir ilk daha: Karaciğer rezeksiyonu ameliyatı yapıldı... (20/9/2012)
» Gönyeli içme suyu yine temiz çıktı... (18/9/2012)
» Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Akçaba: "Gönyeli'nin suyu temiz..." (14/9/2012)
» AHMET KAŞİF VEDA ETTİ... (10/9/2012)
» Kaşif: "Fizyoterapistlerin meslek yasasını birlikte çalışarak hayata geçireceğiz" (7/9/2012)
» Kaşif: "Amacımız daha donanımlı ve hastalara yaraşır hastaneler yaratmaktır" (6/9/2012)
» Kaşif: "Fizyoterapi yükselen bir değerdir" (6/9/2012)
» Kaşif: "Ülkemizin, her yönden kalkınması ve halkımıza daha güzel günler sağlamak için çalışıyoruz" (5/9/2012)
» Psikoonkoloji ve bağımlılık konusunda konferans gerçekleştirilecek (5/9/2012)