Baslik YENİ KALP DAMAR CERRAHİ SERVİSİ...
 
 29 Haziran 2012, Cuma
         Lefkoşa Devlet Hastanesi'ne yeni kalp damar cerrahi servisi
 
           Sağlık Bakanı Kaşif:
arrow   "LEFKOŞA DEVLET HASTANESİ'NE YENİ BİR KALP DAMAR CERRAHİ
          SERVİSİ YAPILACAK"

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, hastanedeki, kalp ameliyatlarında en yüksek miktarın bin 200 TL olduğunu, sosyal güvencesi olmayan, geliri yüksek ya da 3. ülke vatandaşlarının 6000 TL ve üzerinde ücret ödediklerini söyledi.

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kalp Damar Cerrahi Servisi’ndeki gelişmeler, yenilikler ve son 6 ayda gerçekleştirilen ameliyatlar hakkında bilgi vermek için gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Bakan Kaşif, hastane binasının üst katlarında, yeni bir Kalp Damar Cerrahi Servisi yapılması için projenin tamamlandığı müjdesini de verdi.

Bakan Kaşif, altyapı çalışmalarının tamamlanmasıyla servisin yapımına başlanacağını da söyledi.

Harçlar ve ücretler tüzüğü…
Harçlar ve ücretler tüzüğüne bağlı olarak hastanelerde ödenen genel ücretler konusuna değinen Kaşif, ücret ödemekte güçlük çeken ve dar gelirli vatandaşlara, bakanlığın yardımcı olduğunu kaydetti.

Ödeme gücü olanlara tedavi ücretlerini ödeme çağrısı yapan Kaşif, ancak böyle katkılarla, sağlıkta gelişen teknolojinin, hastaneye taşınabileceğini ifade etti.

Kalp Damar Cerrahi Servisi Klinik Şefi Ramadan Kamiloğlu da gerçekleştirdikleri ameliyatlarla ilgili teknik detay ve rakamsal bilgiler aktardı.

2012 yılının ilk 6 ayında 87 adet açık kalp ameliyatı…
Kamiloğlu, ilk kez Haziran 2007’de Dr. Siyami Ersek Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin desteğiyle, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi bünyesinde faaliyete geçen ve bugüne kadar çok başarılı ameliyatlar yapan Kalp Damar Cerrahi Servisi’nde 2012 yılının ilk 6 ayında 87 adet açık kalp ameliyatı yapıldığını anlattı.

2010’da 124, 2011’de 144, 2012 yılının ilk 6 ayında 87 adet açık kalp ameliyatı yapıldığını belirten Kamiloğlu, Hastanede, ilk kez kalp kapak onarımı, biyoprotez kapak takılması ve aort disseksiyonu operasyonları gerçekleştirdiklerini de söyledi.

Yıllık ameliyat sayısının artarken, yeniliklerin de devam ettiğini kaydeden Kamiloğlu, invaziv ve noninvaziv girişimleri, Ada çapında sadece kendilerinin yapabildiklerini sözlerine ekledi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik GİRNE AKDENİZ LIONS KULÜBÜ'NDEN ANLAMLI KATKI ...
 
 29 Haziran 2012, Cuma
         Girne Lions Kulübü
 
           Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'ne anlamlı katkı:
arrow   GİRNE AKDENİZ LİONS KULÜBÜ 2 ODANIN DONANIMINI
        GERÇEKLEŞTİRDİ

Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, dernekler ve sivil toplum kuruluşlarının devlet hastanelerine gerçekleştirdiği katkıların yardımlaşma ve dayanışma ruhuna güzel bir örnek teşkil ettiğini söyledi.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre Girne Akdeniz Lions Kulübü tarafından, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Cerrahi Servisi’ndeki bir odanın tam donanımı ile Diyabet Merkezi’ndeki kan alma odasının donanımı yapılan odaların açılışında konuşan Bakan Kâşif, hastanenin tüm odalarının aynı güzellikte olması için çalışma başlattıklarını kaydetti.

Çok yakında Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ndeki tüm odaların donanımın yenileneceği müjdesini de veren Kâşif, “Kış gelmeden tüm odalar aynı konfor ve güzellikte olacak” dedi.

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Cerrahi Servisi’ndeki bir oda ve Diyabet Merkezi’ndeki kan alma odasının donanımını gerçekleştiren Girne Akdeniz Lions Kulübüne teşekkür eden Bakan Kâşif, “kimsenin hasta olmamasını istemiyoruz ancak, hastalıklar hayatın gerçekleri içerisinde yer almaktadır. Bizler de insanlarımızın en çağdaş koşullarda tedavilerini almaları için çalışıyoruz” dedi.

Karşılıksız hizmet anlayışı…
Girne Akdeniz Lions Kulübü Başkanı Duygu Adahan da yaptığı konuşmada, karşılıksız hizmet anlayışıyla faaliyetlerini sürdürdüklerini söyleyerek, hastaların sağlıklarına kavuşmalarına vesile olmasını istediği her iki odanın hazırlanmasında katkısı olanlara da teşekkür etti.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik SİVRİSİNEK KONTROLÜ İLE MÜCADELE
 
 29 Haziran 2012, Cuma
         Sivrisinek kontrolü
 
           Almanya Sivrisinek Kontrol Birliği (KABS) heyetini kabul eden Sağlık Bakanı Kâşif:
arrow   "SİVRİSİNEK KONTROLÜYLE MÜCADELE KONUSUNDA AVRUPA'YLA
          UYUM İÇERİSİNDEYİZ"

Bakanlık Basın Bürosu'nun verdiği bilgiye göre Kâşif, Almanya Sivrisinek Kontrol Birliği (KABS) heyetini kabulü esnasında yaptığı açıklamada, Kıbrıs Türkü'nün Avrupalı olduğuna değindi ve sağlık alanında Avrupa Birliği (AB) uyum yasalarını hayata geçirme konusunda titiz bir çalışma yürüttüğünü vurguladı.

Sivrisinek kontrol çalışmalarına katkı amaçlanıyor…
Almanya Sivrisinek Kontrol Birliği (KABS) heyeti adına konuşan Dr. Paul Schadler de KKTC’de yürütülen biyolojik sivrisinek kontrol çalışmalarına katkı koymak amacıyla KKTC’de bulunduklarını söyleyerek, karşılıklı bilgi paylaşımı ve işbirliği yapma arzusunda olduklarının altını çizdi.

Protokol imzalandı…
Bu arada, Sağlık Bakanlığı ile Almanya Sivrisinek Kontrol Birliği arasında sivrisinekle bulaşabilecek hastalıkların taraması için bilimsel işbirliği protokolü imzalandı.

Protokole, Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif ve Almanya Sivrisinek Kontrol Birliği temsilcileri Dr. Paul Schadler ile Prof. Dr. Norbert Becker imza attı.

İmza töreninde Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Akçaba da hazır bulundu.
 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik OKUL SAĞLIĞI TARAMA PROGRAMI SONUÇLARI
 
 22 Haziran 2012, Cuma
         Çukurovalılar Genç İşadamları Derneği
 
           Sağlık Bakanlığı, Karpaz'dan Güzelyurt'a kadar 10 Ortaokulda 974 öğrenciye
           gerçekleştirdiği okul sağlığı tarama programı sonuçlarını açıkladı:
arrow   "VERİLER, OKUL SAĞLIĞI PROJESİNE IŞIK TUTACAK"

"Taramaya katılan gençlerin 10'da biri obez, her 2 kişiden birinde diş çürüğü ve her 4 kişiden birinde göz sorunu var"

Sağlık Bakanlığı, 7-11 Mayıs 2012 tarihleri arasında Karpaz’dan Güzelyurt’a kadar 10 okul merkezinde, ortaokul öğrencilerine yönelik gerçekleştirdiği okul sağlığı tarama programı sonuçlarını açıkladı.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamada, Temel Sağlık Hizmetleri Dairesine bağlı hekim ve hemşirelerin gözetiminde gerçekleştirilen taramada,  sağlık değerlendirmesi yapılmış olup, bu kapsamda hijyen alışkanlıkları, obezite, tansiyon, şeker, kilo, boy, diş, deri ve göz sağlığıyla ilgili çalışma yapıldı. Çalışmada, sağlık sorunu saptanan kişiler, ileri tetkik yapılmak üzere Sağlık Merkezlerine davet edildi. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürlüğü, toplam 974 Ortaokul öğrencisine gerçekleştirilen taramada, bazı sonuçları kamuoyuyla şu şekilde paylaştı.

Kız öğrencilerin yüzde 56’sı tuvalet hijyenini yanlış uyguluyor…
Buna göre, hijyen yönünden yapılan değerlendirmede, kendi kendine banyo yapamayan öğrencilerin oranı yüzde 7 olarak saptandı.

Kız öğrencilerin yüzde 56’sının tuvalet hijyenini yanlış uyguladı sonucuna ulaşılan taramada, kulak hijyeni kötü olan 11 kişi; tırnak hijyeni kötü olan 46 kişi; mantarı olan 1 kişi ve çürük dişi olan 301 kişi (yüzde 41) saptandı.

Özel durumu olan öğrenciler…
Taramaya katılan ortaokul öğrencilerinin yaklaşık dörtte birine tekabül eden 218 kişinin tırnaklarını yediği ortaya çıktı.

Taramada, Enürezis (istemsiz idrar kaçırma) oranı yüzde 3 (32 kişi) olarak belirlenirken, Enkoprezis (kaka kaçırma) oranı da yüzde 0,1 (1 kişi) olarak saptandı.

Ruhsal uyum sorunu…
Taramaya katılan 974 Ortaokul öğrencisinin yüzde 1,6’sının ruhsal uyum sorunu yaşadığı ortaya çıktı. Çağımızın önemli hastalıklarından kabul edilen obezite konusunda ortaya çıkan sonuçlara göre her 10 çocuktan birinin obez olduğu görülürken, taramaya katılan çocukların yüzde 13’ünün aşırı zayıf (Kaşektik) olduğu saptandı.

Aşırı zayıf ve obez olan kişiler, dengeli beslenme programı için diyetisyene yönlendirildi.

Yüksek tansiyon…
Tarama kapsamında yapılan çalışmada 65 kişide (yüzde 6,6)  yüksek tansiyona rastlandı. Yüksek tansiyon saptanan kişiler ileri tetkik için sağlık ocaklarına sevk edildiler.

Şeker hastalığı riski taşıyanlar…
Toplam 30 kişide (yüzde 3) şeker hastalığına rastlanan taramada, yüzde 10 oranında toplam 102 kişide şeker hastalığı riski görüldü. Bu kişiler ileri tetkik için sağlık ocaklarına davet edildi. 
 
Göz taramaları…
Tarama çalışması kapsamında Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi bünyesinde görev yapan Göz Hekimleri tarafından gerçekleştirilen muayenelerde, her 4 çocuktan birinin (234 kişi) göz sorunu olduğu saptandı.

Çalışmaya katılan 974 çocuktan 42 tanesinin (yüzde 4,5) gözlük kullandığı ortaya çıkan bir başka sonuç oldu.

Okul sağlığı projesi hayata geçirilecek…
Açıklamada, tarama programının, önümüzdeki eğitim yılında Sağlık Bakanlığı’nın başlatmayı tasarladığı okul sağlığı projesine ışık tutacağına işaret edilerek, bu kapsamda okul çağındaki çocuklara da sağlık konularında eğitim verileceği vurgulandı.

Projenin hedefi…
Açıklamanın sonunda, “Yeni eğitim yılıyla birlikte hayata geçmesi hedeflenen Okul Sağlığı Projesi’nde öncelikli hedef öğrencilerin sağlık taramalarını yapmak; öğrencilerin sağlık sorunlarını zamanında tespit etmek; okul çevre koşullarını iyileştirmek; sağlık konusunda eğitim çalışmaları başlatmak; koruyucu sağlık hizmetlerini en üst düzeyde sunmak olarak belirlenmiş ve konuyla ilgili çalışma başlatılmıştır” denildi. 

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik KAŞİF, ÇUKUROVALILAR GENÇ İŞADAMLARI DERNEĞİNİ KABUL ETTİ
 
 15 Haziran 2012, Cuma
         Çukurovalılar Genç İşadamları Derneği
 
           Sağlık Bakanı Kâşif;
arrow   ÇUKUROVALILAR GENÇ İŞADAMLARI DERNEĞİ'Nİ KABUL ETTİ

Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, Ömer Faruk Sakarya başkanlığındaki Çukurovalılar Genç İşadamları Derneğinden kalabalık bir heyeti makamında kabul etti.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre Bakan Kâşif’le heyet yaklaşık 35 dakika süren görüşmede, KKTC’ye yapılabilecek yatırımlar hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Görüşmede ilk konuşmayı yapan Sağlık Bakanı Kâşif, Çukurovalı genç işadamlarını KKTC’de görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Karpaz bölgesine hastane yapmak istemeleri durumunda bundan memnuniyet duyacağını ve elinden gelen tüm desteği vereceğini söyledi.

Çukurovalılar Genç İşadamları Derneği Başkanı Ömer Faruk Sakarya da, Kıbrıs’la daha iyi kaynaşmak ve yatırım yapmak için fikir almak için bir gezi tertiplediklerini kaydederek, “Hali hazırda Kıbrıs’a yatırım yapan üyelerimiz var ancak var olan ticari bağlantılarımızı daha da geliştirip, Kıbrıs’a daha da fazla yatırım yapmak istiyoruz” dedi.

Konuşmasında, Çukurovalılar Genç İşadamları Derneğinin 20 yıllık bir geçmişi olduğunu ve 150 üyelerinin bulunduğunu da anımsatan Sakarya, Sağlık Bakanı Kâşif’in, üyelerinin KKTC’ye yapmak istediği yatırımlar için destek olmasını istedi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik NÖROLOJİ SERVİSİ'NE CİHAZ BAĞIŞI...
 
 13 Haziran 2012, Çarşamba
         Girne Ada Lions Kulübü
 
           Girne Ada Lions Kulübü, Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi
           Nöroloji Bölümü'ne:
arrow   İKİ ADET MONİTÖR VE BİR EKG CİHAZI BAĞIŞLADI...

Girne Ada Lions Kulübü Dönem Başkanı İnci Tura önderliğindeki heyet cihazları Sağlık Bakanlığı Müdürü Ümit Özkıran'a teslim etti.

TURA
Nöroloji Servisi’nde gerçekleştirilen bağış töreninde konuşan Girne Ada Lions Kulübü Dönem Başkanı İnci Tura, yıl içinde yaptıkları etkinliklerden topladıkları para ile bu cihazları aldıklarını kaydetti ve 1998 yılında kurulan kulüplerinin eğitim ve sağlık alanında katkı yapmaya çalıştığını dile getirdi.

ÖZKIRAN
Sağlık Bakanlığı Müdürü Ümit Özkıran da katkılarından dolayı Ada Lions Kulübü’ne teşekkür etti ve bunun ilk bağışları olmadığını, her zaman fedakârlıkla çalışarak yardım yapmaya çalıştıklarını  söyledi. Özkıran, Başhekim ve Klinik şefinin belirlediği cihazları bağışlamalarının fayda anlamında da büyük olduğunu kaydetti.

AKALIN
Nöroloji Klinik Şefi Turgay Akalın da nöroloji servisinin giderek büyüyen,  yoğun bakımı da içine alan ve şu anda uyku laboratuarını kurarak KKTC’de yeniliklere yelken açan bir servis olduğunu anlattı. İyi çalışan bir ekipleri olduğunu dile getiren Akalın, Bakanlığın elinden geldiğince kendilerine katkıda bulunmaya çalıştığını ancak bazen eksilen, yıpranan aletler olduğunu belirtti. Bağışlanan cihazlara çok ihtiyaçları olduğunu kaydeden Akalın, Girne Ada Lions üyelerine teşekkür etti.

SİBER
Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Rıfat Siber de nöroloji servisinin hastanede yükü giderek artan bir servis olduğunu belirtti.  Eskiye göre toplumda yaşam süresinin uzadığını ve bu nedenle nörolojik sorunların daha fazla ortaya çıktığını ifade eden Akalın, bu tür yardımların devamını diledi. (TAK)

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik YANGIN SÖNDÜRME EĞİTİMİ VE TATBİKATI...
 
 8 Haziran 2012, Cuma
         Yangın Tatbikatı
 
           Sağlık Bakanlığı personeline;
arrow   YANGIN SÖNDÜRME EĞİTİMİ VE TATBİKATI...

KKTC Polis Genel Müdürlüğüne bağlı İtfaiye Müdürlüğüne bağlı bir ekip, Sağlık Bakanlığı bünyesindeki Merkez Örgüt, Temel Sağlık Hizmeti Dairesi ve Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürlüğü'nde görev yapan çalışanlara yönelik 'Yangın Söndürme Eğitimi ve Tatbikatı" gerçekleştirdi.

Sağlık Bakanlığı Basın Bürosu’nun verdiği bilgiye göre önceki gün Sağlık Bakanlığı otopark alanında yapıldı.

Yaklaşık yüz personelin katıldığı eğitimde Bakanlık Müdürü Ümit Özkıran, Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürü Ahmet Ulutekin ve Temel sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Hatice Faydalı da hazır bulundu.

Eğitimde, Sağlık Bakanlığı Personeline “Yangın Söndürme Cihazlarının Kullanımı” ve “Bir Yangının Nasıl Söndürülür?” ana başlıklarında hem teorik hem de uygulamalı sunum yapıldı.

Yangına müdahale etme…
Yangına müdahale etme metodu ve yangın söndürme cihazlarının güvenle kullanılmasını öğretmek amacıyla verilen eğitimin sonunda, yangın söndürme tatbikatı da yapıldı.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik BAKAN KAŞİF: "SAĞLIK KONGRE TURİZMİNİ DESTEKLİYORUZ"
 
 6 Haziran 2012, Çarşamba
         Türkiye Milli Pediatri Derneği
 
           Türkiye Milli Pediatri Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Enver Hasanoğlu başkanlığındaki heyeti kabul eden Sağlık Bakanı Kaşif vurguladı:
arrow   "SAĞLIK KONGRE TURİZMİNİ DESTEKLİYORUZ"

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, bu yıl KKTC'de toplanacak 56. Türkiye Milli Pediatri Kongresi'nin ön hazırlıklarını yapmak üzere ülkemizde bulunan, Türkiye Milli Pediatri Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Enver Hasanoğlu başkanlığındaki heyeti kabul etti.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, kabulde Kıbrıs Türk Pediatri Kurumu Başkanı Emine Güllüelli ve Kurum Yönetim Kurulu Üyeleri de hazır bulundu.

"Sağlık Kongre Turizmini destekliyoruz…"
Kabulde, konuşan Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, 56. Türkiye Milli Pediatri Kongresi’nin KKTC’de yapılacak olmasından duyduğu memnuniyeti ifade ederek, göreve geldiği günden itibaren ‘Sağlık Kongre’ çalışmalarının KKTC’de yapılmasına yönelik teşvik edici bir politika sürdürdüklerini söyledi.

Bakan Kaşif’ten sonra konuşan Türkiye Milli Pediatri Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Enver Hasanoğlu da, 56'ıncı Türkiye Milli Pediatri Kongresi’nin bu yıl KKTC'de toplanacağını kaydederek, Kongrenin 27 Kasım - 2 Aralık 2012 tarihlerinde Girne'de Acapulco Otel’de yapılacağını anımsattı.

Kongre'nin hazırlık çalışmaları için Ada’da olduklarını belirten Hasanoğlu, derneklerinin diğer çalışmaları hakkında da Bakan Kaşif’e bilgi verdi.

Kongre, KKTC’li Pediatrlarına da çok faydalı olacak…
Konuşmasında, Kongrenin KKTC’li Pediatrlarına sağlayacağı katkıya da değinen Hasanoğlu, “Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Rusya ve çeşitli Avrupa ve Ortadoğu ülkelerinde Uzman Çocuk Hekimlerinin katılımıyla bir Uluslararası Pediatri Kongresi düzenleyeceğiz” dedi.

Hasanoğlu konuşmasının sonunda, KT Pediatri Kurumu Başkanı Dr. Emine Güllüelli ve arkadaşlarına Kongre için gerçekleştirdikleri işbirliğinden dolayı teşekkür etti.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik DEVLET LABORATUVARI, TÜTKAK TARAFINDAN AKREDİTE EDİLDİ
 
 5 Haziran 2012, Salı
         Devlet Laboratuvarı
 
           Sağlık alanında KKTC'de bir ilk daha:
arrow   DEVLET LABORATUVARI, TÜTKAK TARAFINDAN AKREDİTE EDİLDİ

Sağlık Bakanlığı: "Devlet Laboratuvarı Dairesi, gerekli eğitim ve çalışmaları sorunsuz bir şekilde tamamlayarak, 5 Haziran 2012 tarihinden itibaren TÜRKAK tarafından akredite edilmiştir. Akredite olmak, sonuçlarımızın güvenilir olduğunun resmi kanıtıdır. Böylelikle raporlarımızın Uluslararası geçerlilik kazanması sağlanmıştır"

Sağlık Bakanlığı, Devlet Laboratuvarı Dairesi’nin, Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından akredite edilmesine yönelik sürdürdüğü çalışmaların başarıyla tamamlandığını bildirdi.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamada “ Sağlık Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Devlet Laboratuvarı, TS EN ISO/IEC 17025 Deney ve Kalibrasyon Laboratuvarlarının Yeterliliği Standardı çerçevesinde akredite olmak için 4 Nisan 2011 tarihinde TÜRKAK’a müracaat etmiştir. Devlet Laboratuvarı Dairesi, TÜRKAK tarafından Aralık 2011 tarihinde başlatılan denetimler çerçevesinde, gerekli eğitim ve çalışmaları sorunsuz bir şekilde tamamlayarak, 5 Haziran 2012 tarihinden itibaren akredite edilmiştir” denildi.

Akreditasyon, sonuçların güvenilir olduğunun kanıtı… 
Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, TÜRKAK tarafından akredite olmanın, bundan böyle Devlet Laboratuvarı sonuçlarındaki güvenilirliğin resmi kanıtı olduğu anlamı taşıdığı da belirtildi.

Devlet Laboratuvarı raporlarının uluslararası geçerliliğe sahip olacağı kaydedilen açıklamada, yapılacak tahlil sonuçlarının başta Türkiye olmak üzere TÜRKAK'ın kabul gördüğü birçok Avrupa Birliği (AB) ve dünya ülkesi tarafından kabul göreceği ve söz konusu akreditasyonun ülke için çok önemli bir kazanım olduğunun altı çizildi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik BAKAN KAŞİF, ÇERNOBİL ÇOCUKLARINI KABUL ETTİ
 
 4 Haziran 2012, Pazartesi
         Çernobil Çocukları
 
           1 Haziran Dünya Çocuk Günü dolayısıyla KKTC'de bulunan Çernobil Çocukları,
           Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif tarafından kabul edildi
arrow   KÂŞİF: "GÜZEL VAKİT GEÇİRİP, EDİNDİĞİNİZ İYİ İZLENİMLERİ         ÜLKENİZDE AKTARIN"

Sağlık Bakanı Ahmet Kâşif, geçmişte nükleer bir felaket yaşayan Çernobil bölgesinden gelen çocukları kabul etti.

Sağlık Bakanlığı Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, “1 Haziran Dünya Çocuk Günü” etkinlikleri dolayısıyla KKTC’de bulunan Çernobil çocuklarını makamında kabul eden Kâşif, çocuklara çeşitli hediyeler verdi ve ikramda bulundu.

Çernobil çocuklarının KKTC’de güzel vakit geçirmelerini, kendileri gibi genç nesillerle kaynaşmalarını ve döndükleri zaman iyi izlenimler aktarmalarını arzuladıklarını belirten Kâşif,  Çernobil çocuklarını sağlıklı görmekten duyduğu mutluluğu da dile getirdi.

"KKTC’ çok güzel…"
Kafile başkanı Alexia Ohutava da KKTC’yi gezip bilgi edinme fırsatı bulduklarını ve çok beğendiklerini söyleyerek Bakan Kâşif’e çocuklar adına teşekkür etti.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

                                                           HAZİRAN 2012  
» Yeni Kalp Damar Cerrahi Servisi... (29/6/2012)
» Girne Akdeniz Lions Kulübü'nden anlamlı katkı... (29/6/2012)
» Sivrisinek kontrolü ile mücadele... (29/6/2012)
» Okul Sağlığı Tarama Programı sonuçları... (22/6/2012)
» Sağlık Bakanı Kaşif, Çukurovalılar Genç İşadamları Derneği'ni kabul etti... (15/6/2012)
» Girne Ada Lions Kulübü'nden Nöroloji Bölümü'ne cihaz bağışı... (13/6/2012)
» Yangın söndürme eğitimi ve tatbikatı... (8/6/2012)
» Bakan Kaşif: "Sağlık kongre turizmini destekliyoruz" (6/6/2012)
» Devlet Laboratuvarı, Tütkak tarafından akredite edildi (5/6/2012)
» Bakan Kaşif, Çernobil çocuklarını kabul etti (4/6/2012)