Baslik 1 ARALIK DÜNYA AIDS GÜNÜ...
 
 30 Kasım 2012, Cuma
         Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu
 
         1 Aralık Dünya AIDS Günü:
arrow "SIFIR AYRIMCILIK, SIFIR HIV ENFEKSİYONU, SIFIR AIDS İLE
        İLİŞKİLİ ÖLÜM…"

Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, 1 Aralık Dünya AIDS Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Hasipoğlu, Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yayımladığı mesajında, AİDS ve AİDS’ten korunma konusunda bilgili ve bilinçli olmanın önemine değinerek, her yıl olduğu gibi bu yıl da Sağlık Bakanlığı’nın bir dizi etkinlikle, başta gençler olmak üzere tüm toplumun bilinçlenmesine katkı sağlayacağını vurguladı.

Tüm Lise ve Üniversite öğrencileri bilgilendirilecek…
Sağlık Bakanlığı’nın her yıl olduğu gibi bu yıl da Aralık ayı boyunca, ülke genelindeki özel ve devlete ait hem Lise hem de Üniversitelerde öğrencilere yönelik konferans düzenleneceğini de kaydeden Hasipoğlu, tüm hastalıklarda olduğu gibi AIDS’de de erken tanını ve bilinçli olmanın önemli olduğunu belirtti.

AIDS ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar konulu broşür ve afişler dağıtılacak…
Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, Bakanlığın “AİDS ve Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar” konulu broşürler bastırdığının da altını çizdiği açıklamasında, söz konusu eğitici broşürlerle birlikte A3 boyutundaki afişlerin de tüm Lise ve Üniversitelere dağıtımının gerçekleştirileceğini belirtti.

Farkındalık yaratmak…
Tüm hastalılarda olduğu gibi AIDS ve Cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda da farkındalığın ve bilinçlenmenin önemli olduğunu ifade eden Hasipoğlu, böylesi özel günlerde gerçekleştirilecek kampanyalarla, halkın farkındalığının artırılacağını vurguladı.

Son 30 yılda, Dünya’da 40 milyon kişi AİDS’e yakalandı…
Bu arada yapılan açıklamada, bu yıl tüm dünya AİDS, “Sıfır HIV Enfeksiyonları, Sıfır Ayrımcılık, Sıfır AIDS’e Bağlı Ölümler” bağlamında ele alındığı belirtilirken, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göreyse, Dünya’da 1981 yılından bu yana 40 milyon kişinin AİDS’e yakalandığını ve bunların yaklaşık 30 milyonunun da öldüğüne değinildi.

AIDS’ten korunmanın yolları…

  • HİV virüsü taşıyıp taşımadığını bilmeyen kişi ile girilen cinsel ilişkide kondom kullanılmalıdır.
  • Tek eşliliğe dikkat edilmelidir.
  • Kontrol edilmemiş kan ve kan ürünleri kesinlikle kullanılmamalıdır.
  • Şırınga, iğne, piercing, dövme, jilet, manikür, pedikür aletleri ve her türlü delici ve kesici alet başkalarıyla paylaşılmamalıdır.
  • Çiftler evlilik ve hamilelik öncesinde AIDS testi yaptırmalıdırlar.
  • HIV pozitif kişi, test sonucunu öğrendikten sonra kesinlikle kan vermemelidir.
Açık yaralar, vücuda mikrop/virüs/bakteri girişini engellemek için bantla kapatılmalıdır.
 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik SAĞLIK BAKANI ERTUĞRULOĞLU: "SAĞLIKTA DİSİPLİN ÖNEMLİ"
 
 28 Kasım 2012, Çarşamba
         Sağlık Sen Heyeti
 
         Sağlık Bakanı Hasipoğlu, Sağlık Sen ve Veteran Hekimleri kabul etti:
arrow "SAĞLIKTA DİSİPLİN ÖNEMLİ"

Hasipoğlu: "2013 te daha iyi bir sağlık sunumunun yapılabilmesi için yasal ve fiziki yönden gerekenler yapılacaktır"

Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, Kemal Oktar başkanlığındaki Sağlık Sen heyetini kabul etti.

Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamada, Sağlık Bakanı Hasipoğlu Kemal Oktar başkanlığındaki Sağlık Sen heyetini kabul etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Konuşmasında, sağlığın çok dinamik bir sektör olduğunu ifade eden Hasipoğlu, Sağlık Sen’in ‘sağlık raporları’ konusunda verdiği desteğe teşekkür etti.

Sağlık’ta disiplin önemli…
Sağlık çalışanlarına da seslenen Bakan Hasipoğlu, “sağlık çalışanlarından beklentim disiplinli bir şekilde çalışmaları ve ait oldukları yerlerde en iyi hizmeti vermeleridir” dedi.

Sağlık çalışanlarına hakaret ve darp asla kabul edilemez…
Sağlık çalışanlarına hakaret ve darp gibi girişimlerin karşısında olduğunu da kaydeden Hasipoğlu, buna asla tahammülünün olmadığını söyledi.

Polis Genel Müdürlüğü ile de sağlık servislerinde zaman zaman yaşanan darp olaylarını görüştüğünü söyleyen Bakan Hasipoğlu, böylesi çirkin olayların yaşanmasına sebebiyet verenlere en ağır cezanın uygulanmasını istediğini söyledi.

Yasalar 2013’ün başında…
Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, kabulde yasa çalışmalarına da değindi ve ilgili yasaların 2013’ün başında mutlu sona ulaştırılması için çaba sarf ettiklerini söyledi.

Teknik donanımımız iyi…
Hastanelerdeki teknik donanımın hiç de kötü olmadığına da değinen Bakan Hasipoğlu, “ Donanım konusunda kötü değiliz. Hatta diyebilirim ki, iyi durumdayız. Buna rağmen daha da iyi bir donanıma sahip olmak için çalışıyoruz. 2013 te daha iyi bir sağlık sunumunun yapılabilmesi için yasal ve fiziki yönden gerekenler yapılacaktır” dedi.
 
Kemal Oktar…
Sağlık Sen Başkanı Kemal Oktar da yaptığı konuşmada, Bakan Hasipoğlu’na sağlık çalışanlarının selam ve işbirliği talebini iletti.
  
Sağlık Bakanı Hasipoğlu’nun daha önce de aynı görevi yapan deneyimli bir politikacı olduğuna değinen Oktar, sendikasının ve sağlık iççilerinin birtakım istek ve talepleri olduğunu söyledi.
 
Kamu Sağlık Çalışanları Yasası…
Başta, kamu Sağlık Çalışanları Yasası olmak üzere yapılacak tüm yasa çalışmaları hakkında talep ve beklentilerinin olduğunu söyleyen Oktar, yasa konularında Sağlık Bakanlığıyla işbirliği içerisinde çalışmak istediklerini ifade etti.

Veteran Hekimleri kabul…
Öte yandan Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, Dr. Kaya Bekiroğlu Başkanlığındaki Veteran Hekimler Derneği heyetini kabul etti.

Dernek Yönetim Kurulu üyeleri Dr. Erdoğan Mirata ve Dr. Ali Niyazi Fikret’in de hazır bulunduğu kabulde, sağlıkta yaşanan gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.
 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik "GERÇEKLERİ YANSITMAYAN VE REKLAM KOKAN YAYINLARLA
       SAĞLIK KURUMLARIMIZI YIPRATMAYALIM"
 
 21 Kasım 2012, Çarşamba
         Basın Açıklaması
 
         Sağlık Bakanlığı, Basın Açıklaması:
arrow "GERÇEKLERİ YANSITMAYAN VE REKLAM KOKAN YAYINLARLA
        SAĞLIK KURUMLARIMIZI YIPRATMAYALIM"

Sağlık Bakanlığı, yeniden yapılanma vizyonu çerçevesinde, kullanılan aletlerin bakımı ve tamiri kolay olan cihaz alımına giderek, parçası bulunmayan ya da çok zor bulunan, pahalı ve kullanım süresi dolmak üzere olan 2. el tıbbi cihazların alımına asla izin vermemektedir"

"Bakanlığımız, 2012 yılı itibarıyla yaklaşık 5,5 milyon TL'lik yeni tıbbi cihaz alarak, hastanelerimizin eksik veya eski donanımları tamamlanacaktır"

Sağlık Bakanlığı, KKTC Almanya Fahri Kültür Ataşesi Turgay Hilmi’nin “Sağlık Bakanlığı, 100 bin Euro’luk röntgen cihazını istemedi”  şeklindeki iddialarının gerçekleri yansıtmadığını ve tamamıyla reklam amaçlı olduğunu açıkladı.

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamada, “Sağlık Bakanlığı, yeniden yapılanma vizyonu çerçevesinde, kullanılan aletlerin bakımı ve tamiri kolay olan cihaz alımına giderek, parçası bulunmayan ya da çok zor bulunan, pahalı ve kullanım süresi dolmak üzere olan 2. el tıbbi cihazların alımına asla izin vermemektedir” denilerek, bu sayede ülkemizin milli servet kaybının da önlenmiş olduğu vurgulandı.
 
Hastanelere, bir yılda 5,5 milyon TL’lik yeni tıbbi cihaz…
“Bakanlığımız, 2012 yılı itibarıyla yaklaşık 5,5 milyon TL’lik yeni tıbbi cihaz alarak, hastanelerimizin eksik veya eski donanımları tamamlanacaktır” şeklinde devam eden açıklamada, Sağlık Bakanlığı’nın önümüzdeki süreçte de, hastanelerin daha çağdaş tıbbi cihaz donanımına kavuşması için yatırımlarına devam edeceği vurgulandı.  

Hastanelere yapılan bağışlardan sadece memnuniyet duyarız…
Sağlık Bakanlığı bünyesindeki hastane veya sağlık merkezlerine, gerek Sivil Toplum Örgütleri’nden, gerekse şahıslardan gelen tıbbi cihaz veya donanım bağışlarından duyulan memnuniyete de işaret edilen açıklamada, “Bakanlığımız, hastane veya sağlık merkezlerimizin faaliyetlerine katkı sağlayacak çağdaş tıbbi cihaz ve donanımların bağışlanmasına asla karşı bir tavır sergilememiştir” denilerek,   Sayın Fahri Ataşenin, zaman zaman Sağlık Bakanlığına yapılacak bağışlarda, bu hassasiyete fazla önem vermediğinin görüldüğü belirtildi.

Söz konusu 2. el cihazın fiyatı 100 bin Euro değil, cihazın yenisi bile en fazla
10 bin Dolar değerindedir…

Söz konusu cihazın, maliyetinin 100 bin Euro değil, yenisinin 10 bin Dolar civarında olduğu, bundan da daha önemlisi eski ve demode olduğu ve yedek parçasının Almanya’da bile çok zor bulunduğu teknik heyet tarafından saptanmıştır.

Daha önce bağışlanan ambulans kullanılamıyor…
Bakanlığımızın sağlıkta yeniden yapılanma vizyonu çerçevesinde bundan birkaç ay önce Sayın Turgay Hilmi’nin yine aracı olarak Bakanlığımıza bağışlanan bir ambulansı, kabul etmek istememize rağmen ülkeye getirtilmiştir.

Ambulans olarak kullanılmaya uygun olmayan söz konusu aracın, trafikte seyretmesi için de gerekli yasal yaş sınırının üstünde olmasından dolayı gerekli kaydı yapılamamıştır ve kullanılamamaktadır.

Reklam kokan yayınlarla sağlık kurumlarımızı yıpratmayalım…
Açıklamanın sonunda, bir Ada ülkesi olan KKTC’de var olan sağlık potansiyelimizin çok önemli olduğuna da dikkat çekilerek, “Reklam kokan ve gerçekleri yansıtmayan yayınlarla sağlık kurumlarımızı yıpratmayalım” denildi.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik "AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞINDA ERKEN MÜDAHALE ÇOK ÖNEMLİ"
 
 21 Kasım 2012, Çarşamba
         Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu
 
         22 Kasım Diş Hekimleri Günü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Sağlık Bakanı Hasipoğlu:
arrow "AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞINDA ERKEN MÜDAHALE ÇOK ÖNEMLİ"

İLKOKULLARA YÖNELİK EĞİTİM ÇALIŞMASI: Çocuklarında ağız ve diş sağlığı bilincinin yerleştirilmesi amacıyla her yıl yapılan eğitimler, 26 Kasım 2012 Pazartesi günü başlayacak ve ülke genelindeki devlet ve özel okulların tümünde gerçekleştirilecek.

Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, 22 Kasım Diş Hekimleri günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yayımlanan mesajda, Bakan Hasipoğlu, belirli aralıklarla yurttaşların mutlaka diş hekimine gitmelerinin gerekli olduğunu vurgulayarak, ağız ve diş sağlığında erken müdahalenin çok önemli olduğunu söyledi.

Mesajında sağlıklı beslenmenin ağızdan başladığını da belirten Hasipoğlu, , “Önemli bir halk sağlığı olarak nitelenen diş ve diş eti hastalıklarının sinüzit, bademcik iltihabı, romatizma, kemik erimesi, diyabet, solunum sistemi ve kalp hastalıklarıyla, sindirim sorunlarına yol açtığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır” dedi.

Fast- Food beslenme tarzı gelişmekte olan ülkelerde önemli bir
sağlık sorunu…

Günümüzde gelişen kent yaşamıyla beraber, ebeveynlerin her ikisinin de çalışıyor olmasından dolayı, çocuklarını hazır gıda (fast-food) tüketimine sevk ettiğini belirten Bakan Hasipoğlu, gelişmekte olan ülkelerde diş hastalıklarının önemli bir sağlık sorunu haline gelmesine dikkat çekti.

Ayrıca Hasipoğlu, ileri yaşa gelen bireylerde, diş eti hastalıklarının, diş kayıplarına neden olduğunu da kaydetti.

“Sağlıksız diş ve diş etleri, estetik olarak sorun yaratır ve insan psikolojisini olumsuz etkiler” diye sözlerine devam eden Sağlık Bakanı Hasipoğlu, ağız ve diş sağlığının korunmasında, dengeli ve düzenli beslenme ve düzenli diş hekimi kontrolünün önemli olduğunu belirtti.

Hasipoğlu, insan sağlığının ağızdan başladığına da işaret ettiği mesajında, sağlıklı beslenmenin ağızdan başladığını kaydetti.

İlkokul öğrencilerine ağız ve diş sağlığı eğitimi verilecek…
Bu arada Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi’nin,  her yıl gerçekleştirdiği “Ağız ve Diş Sağlığı” eğitim çalışmalarını bu yıl da sürdüreceği açıklandı.

Özellikle ilkokul çocuklarında ağız ve diş sağlığı bilincinin yerleştirilmesi amacıyla her yıl yapılan eğitimler, 26 Kasım 2012 Pazartesi günü başlayacak ve ülke genelindeki devlet ve özel okulların tümünde gerçekleştirilecek.

Eğitim çalışmalarında, çocuklara ağız ve diş sağlığı konusunda slaytlar eşliğinde teorik ve pratik bilgiler verilecek.

Sağlık Bakanlığı bünyesinde görev yapan diş hekimleri tarafından sürdürülecek eğitimlerde, öğrencilerin beceri ve alışkanlıklarının geliştirilip,  ‘sağlıklı beslenme’ olgusu aktarılacak.

Ağız ve Diş Sağlığı Eğitim Programı >>>

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik 13 KASIM 2012 TARİHLİ BASIN AÇIKLAMASI...
 
 14 Kasım 2012, Çarşamba
         Basın Açıklaması
 
         KVC Klinik Şefi Dr. Ramadan Kamiloğlu ile Kardiyoloji Klinik Şefi Dr. Gülgün Vaiz'in imzasıyla yayınlanan açıklamada, uzman doktorların hastanın hastaneye başvurmasından, otopsisinin yapıldığı ana kadar geçen süreye ilişkin raporlara da yer verildi.
arrow "HASTAYA KALP DURMASI NEDENİYLE KARDİOPULMONER
     (KALP AKÇİĞER CANLANDIRMA) RESÜSİTASYON UYGULANMIŞ,
      YANIT ALINAMAYARAK HASTA KAYBEDİLMİŞTİR"

Açıklama:

11/11/2012 tarihinde saat 13.00 sularında 41 yaşındaki Vasfi Konya isimli erkek hasta Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Acil servisine müracaat etmiştir. Hastaya kalp durması nedeniyle kardiopulmoner (kalp akçiğer canlandırma) resüsitasyon uygulanmış, yanıt alınamayarak hasta kaybedilmiştir.

Aşağıdaki bilgiler hastayı o gün muayene eden nöbetçi acil doktoru, nöbetçi kardiyologla yüz yüze alınmıştır. 11/11/2012 tarihinde hastaya çekilen EKG’ler, yapılan kan tahlilleri bizatihi görülmüş ve değerlendirilmiştir. Dünyanın her yerinde Amerika, Avrupa, Türkiye ve ülkemizde acil servislere müracaat eden gögüs ağrısı olan hastalar risk faktörleri, fizik muayene, laboratuvar, EKG bulgularına göre ulusararası kardiyoloji kılavuzlarının önerisine  göre takip edilir.

Bu hastaya da aynı prosedür uygulanmış ve acil serviste izlemeye alınmıştır. İzleme sırasında hastada ventriklüer fibrilasyon saptanmış ve hasta resüsite edilmiştir. Resüsitasyon esnasında acil servis görevli  doktorları, anstezist ve kardiyolog hazır bulunmuştur. Hastaya 45 dakika Kardiyopulmoner resüstilasyon uygulanmış fakat yanıt alınamamıştır. Hastanın kalp ritmi geri gelmemiştir. Bu durumda Kalp Krizi geçiren hastaların 1/3’ü ne yazık ki hastaneye ulaşamadan kaybedilmektedir”

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik 14 KASIM DÜNYA DİYABET GÜNÜ...
 
 14 Kasım 2012, Çarşamba
         Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu
 
         Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, diyabetten korunmak için yaşam tarzına dikkat
         edilmesi çağrısında bulundu:
arrow "DİYABETTE YAŞAM TARZINA DİKKAT EDİN"

Sağlık Bakanlı Ertuğrul Hasipoğlu, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, kilo, genetik özellikler, beslenme ve hareketsizlik gibi etmenlerin, hastalıkta öne çıkan unsurlar olduğunu belirtti.

Sağlık Bakanlığı’nın son olarak 2008 yılında 4 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirdiği diyabet taraması verilerine atıfta bulunan Hasipoğlu, normal kilolu insanlarda diyabet oranının yüzde 5, obezlerde ise bu oranın yüzde 18,5 olarak görüldüğünü söyledi.

Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, KKTC’de 20-80 yaş arası nüfusta diyabet oranının yüzde 11,  gizli şeker oranının da yüzde 18 olduğuna dikkat çekerek, diyabetli bir kişinin kendisine iyi bakması durumunda uzun bir yaşam sürmesinin mümkün olduğu vurguladı.

Yapılan diyabet taraması sonuçlarına göre, ülkede, 20-30 yaş aralıklarındaki yurttaşlarda diyabet oranının yüzde 2,5 olduğuna dikkat çeken Hasipoğlu, 71-80 yaş aralıklarındaki yurttaşlarda bu oranın yüzde 35,8 olarak görüldüğünü belirtti.

GİZLİ ŞEKER KADINLARDA DAHA YÜKSEK…
Bakan Hasipoğlu, kadın ve erkeklerde diyabet oranlarının yakın olmasına rağmen, gizli şekerin kadınlarda daha yüksek bir oranda görüldüğünü ifade ederek, vücut ağırlığının diyabet sıklığını artıran bir etken olduğunu kaydetti.

YAŞAM TARZI…
Açıklamasında, diyabette yaşam tarzının önemli olduğuna işaret eden Hasipoğlu, “Diyabette kilo, yaşam tarzı, genetik özellikler, beslenme ve hareketsizlik gibi etmenler çok önemlidir. Yapılan araştırmalar ülkemizde normal kilolu insanlarda diyabet oranı yüzde 5 sıklıkta görülmekteyken, bu oran obezlerde yüzde 18,5 olarak görülmektedir” dedi.

OBEZİTE KADINLARDA DAHA YAYGIN...
“Yapılan taramada, KKTC halkının yüzde 31,6’sı obez, yüzde 35,4’ü de fazla kilolu olarak görülürken, obezitenin kadınlarda daha yaygın olarak görüldüğü saptandı. Ayrıca eğitim düzeyi arttıkça obezite oranı azalmaktadır. Okuryazar olmayanlarda obezite yüzde 45,8 iken, Üniversite mezunlarında bu oran yüzde 17,2 olarak görülüyor” diyen Hasipoğlu,  ailesel etmenlerin diyabet sıklığını artıran önemli bir faktör olarak göze çarptığını da ifade etti.

DOĞUM SAYISIYLA BİRLİKTE DİYABET DE ARTIYOR 
Bakan Hasipoğlu, doğum sayısıyla birlikte şeker hastalığında da belirgin bir artış görülmekte olduğunu ve tek çocuk annesi olan kadınlarda diyabet oranının yüzde 5,6 iken, 5 çocuk doğuran annelerde diyabet yüzdesinin 27,6 oranında olduğunun altını çizdi.

DİYABET EĞİTİMİ ÇOK ÖNEMLİ
Diyabet konusunda eğitimin önemine de değinen Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu,  diyabet eğitimi alan hasta veya hasta yakınlarının diyabetle daha kolay mücadele yapabildiğinin altının çizdi.

Hasipoğlu, diyabete yaklaşım ve hastada diyabet psikolojisinin düzeltilmesinde de eğitimlerin önemli olduğuna, eğitimli ve bilinçli hastalarda komplikasyon oranının da daha düşük olduğuna vurgu yaptı. (TAK)

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik ORGAN NAKLİ GÜNÜ...
 
 8 Kasım 2012, Perşembe
         Organ Nakli Günü
 
         Organ Nakli Günü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu:
arrow "YENİ ORGAN NAKLİ YASASI, ÖNEMLİ BİR İHTİYACA YANIT VERECEK"

Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, 9 Kasım Dünya Organ Nakli Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamada, Bakan Hasipoğlu “Organ Nakli” yasa tasarısının hazırlandığını ve söz konusu yasanın şu an itibarıyla mecliste olduğunu söyledi.

Yeni Organ Nakli Yasası AB Mevzuatına uyumlu…
Avrupa Birliği (AB) mevzuatına uygun olarak hazırlanan Organ Nakli Yasası’nın, 2013’te hayat bulmasını hedeflediklerini de kaydeden Sağlık Bakanı Hasipoğlu, AB’ye uyumlu hazırlanan tasarının, ülkede önemli bir ihtiyacı gidereceğini söyledi.

Eski yasa güncelliğini yitirdi… 
Halen yürürlükte olan 55/1991 sayılı Organ ve Doku Alınması, Saklanması, Aşılanması ve Nakli Hakkında Yasa’nın da kendi bakanlık döneminde hazırlandığını hatırlatan Sağlık Bakanı Hasipoğlu,  ancak bu yasanın artık güncelliğini yitirdiğini ve yeni yasanın önemli bir ihtiyacı gidereceğine dikkat çekti. 

Yeni yasa etik değerler ve insani boyutu içeriyor…
Hazırlanan yeni yasa tasarısının, birçok etik değeri ve insani boyutu içerdiğine de değinen Sağlık Bakanı Hasipoğlu, yeni yasanın yürürlüğe girmesiyle, ilgili tüzüklerin de hazırlanması gerekeceğini belirtti.

Bakan Hasipoğlu, organ nakli işlemlerinin hastanelerde teknoloji gerektireceğine işaret ettiği mesajında, gerekli koşulları yerine getirmeleri halinde devlet hastaneleri yanında özel hastanelerin de doku ve organ nakli yapabileceğini söyledi.

Hasipoğlu, yasanın, gerekli altyapının oluşturulması için zorlayıcı olacağını da ifade etti.

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik DÜNYA RADYOLOJİ GÜNÜ...
 
 7 Kasım 2012, Çarşamba
         Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu
 
         Dünya Radyoloji Günü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan
         Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu:
arrow "RADYOLOJİ TIBBIN GÖZÜ VE ŞİFA SAĞLAYAN ELİDİR"

Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, 8 Kasım Dünya Radyoloji Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. 

Hasipoğlu, Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yayımladığı mesajında, Alman Fizikçi Wilhelm Conrad Röntgen’in tam 117 yıl önce röntgen (X) ışınını bulduğunu belirterek, 8 Kasım tarihinde bu günün anısına tüm dünyada kutlamaların yapıldığını söyledi.

Röntgen’in X ışınlarını bularak insanlık ve tıpta büyük bir buluş ile çığır açtığını belirten Bakan Hasipoğlu "X ışınlarının bulunduğu günden bugüne yaygın olarak kullanılan röntgenin yanı sıra, bilgisayarlı tomografi, ultrasonografi ve manyetik rezonans görüntüleme yöntemlerinin gelişmesi sayesinde vücudun bütünlüğünü bozmadan vücudun derinliklerindeki tüm dokuların çok ince detayına kadar görüntülemesini sağlanabilmektedir” dedi. 

Radyoloji tıbbın gören gözüdür…
“Modern tıpta görüntüleme vazgeçilmez bir araçtır” diye sözlerini sürdüren Sağlık Bakanı Hasipoğlu,  Radyoloji’nin tıbbın gören gözü ve şifa sağlayan eli olduğuna dikkat çekti.

Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, kanserden felce kadar, pek çok hastalık ve sorunun radyolojik tetkiklerle teşhis edilmekte olduğuna dikkat çektiği mesajında, girişimsel radyoloji ile de hastaların tedavilerinin yapılabileceğini vurguladı.
 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

Baslik SAĞLIK BAKANI HASİPOĞLU, KIBRIS TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ
      HEYETİNİ KABUL ETTİ
 
 7 Kasım 2012, Çarşamba
         KTTB Ziyareti
 
         Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu:
arrow "SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİYLE HER ZAMAN İŞBİRLİĞİNE AÇIĞIZ.
        ANCAK KENDİLERİNİ BAKANLIĞIN ÜZERİNDE GÖRMELERİNE
        İZİN VERMEYECEĞİZ"

Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, sivil toplum örgütleriyle her zaman işbirliğine açık olmakla beraber, kendilerini bakanlığın üzerinde görmelerine izin vermeyeceklerini söyledi.   

LTB grevi konusunda ise Hasipoğlu, grevin boyutları ve sancılarının artmakta olduğuna işaret ederek, “Bu artık bir isyandır. İsyan ediyorsanız sonuçlarına da katlanacaksınız. Bu eylemi siyasete alet etmeyin. Kimsenin Lefkoşa halkına bunları yapmaya hakkı yoktur” şeklinde konuştu.

Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu Özdemir Berova başkanlığındaki Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği heyetini kabul etti.

Berova, yeni yönetim kurulu olarak gerçekleştirdikleri ziyarette, Bakan Hasipoğlu’ndan, LTB grevinin sağlık üzerindeki etkileri ve Bakanlığın bu konuda yaptığı çalışmalar hakkında bilgi almak ve kendisiyle konuşmak istediklerini söyledi. Berova ayrıca yasa ve tüzüklerdeki bazı eksikliklerden dolayı üyelerinin yaşadığı sıkıntıları da dile getirmek istediklerini ifade etti.

HASİPOĞLU: “HERKES İSTEDİĞİ YERDEN SU ÖRNEĞİ ALIP
TAHLİL YAPTIRAMAZ…”

Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu da, sivil toplum örgütleriyle her zaman işbirliğine açık olmakla beraber, STÖ’lerin kendilerini bakanlığın üzerinde görmelerine izin vermeyeceklerini söyledi.
Herkesin kendi istediği zaman istediği yerden su örneği alarak tahlil yaptıramayacağını, bunu Bakanlığın yapması gerektiğini söyleyen Hasipoğlu, “Ayrıca çöpten AIDS nasıl bulaşır onu da merak ediyorum” şeklinde konuştu.

ÇÖPLER
Sağlık Bakanlığı’nın çöplerle ilgili ilaçlamaları 15 günde bir tekrarladığını ve bu ilaçlama süresinin ilacın etkisi nedeniyle 14 gün veya 16 olamayacağını hatırlatan Hasipoğlu, ayrıca çöp toplanan yerlerin temizliği için oksijenli suyla yıkama yapıldığını da kaydetti.

LTB grevine de değinen Hasipoğlu, grevin boyutları ve sancılarının artmakta olduğuna işaret ederek, “Bu artık bir isyandır...İsyan ediyorsanız sonuçlarına da katlanacaksınız. Bu eylemi siyasete alet etmeyin. Kimsenin Lefkoşa halkına bunları yapmaya hakkı yoktur. Hiçbir kurum veya kuruluşta kimsenin alamadığı maaşı ve hakları alıyorsunuz...Hizmeti vereceksiniz” diye konuştu.

“HERKES AKLINI BAŞINA ALSIN”
Bu konuda diğer STÖ’lerden de destek beklediklerini dile getiren Bakan Hasipoğlu, “herkesin aklını başına alması” gerektiğini söyledi. Hasipoğlu, hükümetin her türlü yaklaşımına karşı LTB çalışanlarının ısrarla grevi sürdürmeye devam ettiğini kaydederek, bunun bir “zafiyet” olarak gösterilerek sonuçlarının hükümetin üzerine kalmaması için gerekli tedbirlerin alınacağını söyledi.

TAHLİLLER
Özdemir Berova, tahliller konusunda ise, Tabipler Birliği’nin tüzüğünde halk sağlığı ile ilgili çalışmalar yapmanın bulunduğunu söyleyerek, tahlillerin yasa dışı olduğu konusunda Bakanla aynı fikirde olmadıklarını söyledi. Bakan Hasipoğlu ise, kendisinin de sendika başkanlığı görevlerinden de geçerek Bakanlığa geldiğini hatırlatarak, “Siz hiç endişe etmeyin doğru olan neyse o yapılacaktır” şeklinde konuştu. (TAK)

 
                                                 h a b e r   b a ş l ı k l a r ı
 

                                                           KASIM 2012  

» 1 Aralık Dünya AIDS Günü... (30/11/2012)
» Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu: "Sağlıkta disiplin önemli" (28/11/2012)
» "Gerçekleri yansıtmayan ve reklam kokan yayınlarla sağlık kurumlarımızı yıpratmayalım" (21/11/2012)
» Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu: "Ağız ve diş sağlığında erken müdahale çok önemli" (21/11/2012)
» 13 Kasım Tarihli Basın Açıklaması... (14/11/2012)
» 14 Kasım Dünya Diyabet Günü... (14/11/2012)
» Organ Nakli Günü... (8/11/2012)
» Dünya Radyoloji Günü... (7/11/2012)
» Sağlık Bakanı Hasipoğlu, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Heyetini kabul etti (7/11/2012)